RIB22.080 Zienswijze div. jaarstukken ODrU
Tekst van het document
Ook hebben wij bij de activiteit Bouw bouwcategorieën en kengetallen ingericht waarop we sturen.
In 2021 voeren we voor acht gemeenten de enkelvoudige omgevingsvergunningen in mandaat uit. Inmiddels sluiten hier meer gemeenten op aan en de verwachting is dat we dit per 1 maart 2022 al voor elf gemeenten doen. Er is bij deze omgevingsvergunning alleen sprake van de activiteit milieu . De ODRU handelt de aanvraag van A Vm Z af. Door het in mandaat uitvoeren van deze werkzaamheden zorgen we ervoor dat ons proces efficiënter is. Zonder dit mandaat moeten we documenten over en weer delen met de gemeente waardoor er een grotere kans is dat er fouten in de overdracht worden gemaakt. Voor hetzelfde aantal uren dat we voorheen ook nodig hadden voor de afhandeling van de adviesvraag krijgt de gemeente nu een compleet product waar ze zelf geen uren meer aan hoeft te besteden .
__ - - ----
.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
13
Jaarst ukken 2021
2.4
ICT en digitalisering
ICT wordt voor de ODRU steeds belangrijker, met name in het ondersteunen van een uniforme efficiënte werkwijze. De invoering van de Omgevingswet in 2022 brengt extra eisen met zich mee, zoals het automatiseren van vergunningaanvragen . Daarnaast is kwalitatief goede informatie een belangrijke voorwaarde voor het uitvoeren van toezicht en voor een helder zicht op onze KPl's. Op basis van het werkplanthema ICT en Digitalisering realiseerden we afgelopen jaar een aantal mijlpalen. We hebben in 2021 een nieuw informatie en ICT beleid en een Streefarchitectuur opgesteld. Deze stukken zijn de leidraad bij alle vernieuwingen van onze ICT in de komende jaren. In 2021 hebben we het in 2020 afgesloten contract met onze ICT leverancier geîmplementeerd. Tijdens deze implementatie zijn er flinke stappen gemaakt om de informatiebeveiliging naar een hoger niveau te tillen. Ook is in de organisatie veel aandacht geweest voor fishing mails en de beveiliging van persoonsgegevens. Het contract met de huidige leverancier van het VTH/zaaksysteem loopt af per april 2022. Er wordt dan ook geen ondersteuning voor het huidige VTH/zaaksysteem meer geleverd. Daarom hebben we een aanbesteding uitgevoerd voor een nieuw VTH/zaaksysteem. Het contract is in juni gesloten en we zijn gestart met de implementatie.
Van acht gemeenten hebben we in 2020 en 2021 mandaat gekregen voor de enkelvoudige milieuvergunning (zie ook 2.3 Uniformiteit en schaalvoordelen) . Hiervoor is het proces Omgevingsvergunning dat voor de bouwgemeenten is ingericht aangevuld met milieu aspecten. Ook zijn de intrekken en wijzigingen van de Omgevingsvergunning ingericht en geîmplementeerd . Voor bijna alle gemeenten worden onze besluiten/vergunningen nu digitaal gepubliceerd. Voor toezicht versturen we nu alle brieven (dus niet de besluiten) digitaal. Dit bespaart niet alleen op uren, maar ook op papier, toner etc. Als vervolg op het programma Sturing, Monitoring en Verantwoording (SMV) is in juni een nieuw virtueel, multidisciplinair team gestart dat tot doel heeft onze informatie bruikbaar en beschikbaar te maken voor de organisatie: het BI-team (Business lntelligence). Een BI team dat werkt volgens het Scrum framework 1 en waar kennis breder is geborgd. Dit team bestaat uit medewerkers van 1TH, P&C en Bedrijfsbureau en heeft een eigen producteigenaar (product owner).
1 Werkwijze die een team in staat stelt om op een flexibele wijze een (software)
product te maken
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
14
Jaarstukken 2021
2.5
Programma Sturing, Monitoring en Verantwoording (SMV)
Het programma 'Sturing, Monitoring en Verantwoording' (SMV) omvat een professionaliseringslag om betere keuzes en besluiten te maken en onze doelstellingen uit de Koers te realiseren . Op die manier kunnen we met elkaar beter richting geven aan de ODRU en het op koers houden (in control zijn). We willen naar onze eigenaren en opdrachtgevers steeds beter verantwoording afleggen over ons werk, de resultaten en de maatschappelijke effecten. We hebben ervaren dat het een echt leer-en ontwikkeltraject is. Hierin is onder meer samen met onze gemeenten aan de volgende thema's gewerkt:
1. Grip op je werk In 2021 werkten wij in onze Business I ntelligence (BI) tool verder aan betrouwbare kengetallen en een betere interne sturing (met inzicht o.a. in benodigde en beschikbare capaciteit per cluster als ook zicht op prestaties per product). Medio 2021 is het BI deel vanuit het programma naar de lijn gebracht. De oprichting van het virtuele BI team was hiervan het resultaat (zie ook 2.4 ICT en digitalisering) .
2.
Financieringssystematiek Het jaar 2021 stond vooral in het teken van het onderzoeken en verbeteren van onze huidige (input gebaseerde) financieringssystematiek. Verbetervoorstellen zijn gedaan voor de financiering van overhead en randvoorwaardelijke taken. In 2022 gaan we hiermee 'droog oefenen'.
3. Integraal management In 2021 is een start gemaakt met een traject waarin w ij ons management meer willen gaan ondersteunen op wat zij nodig hebben voor integraal management. Het jaar 2022 zal hiermee verder gaan met het ontwerp van BSC-rapportages (Balanced Score Card) en het verbeteren van de Planning & Control cyclus. Zo komt de focus te liggen op versterking van de samenhang tussen de verschillende instrumenten (zoals de afdelingsplannen en realisatie gesprekken) en wordt ook gewerkt aan het draagvlak en het gebruik van de diverse tools.
Omgevingsdienst regio Utrecht. kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
15
Jaarstukken 2021
2.6
Kwaliteit van dienstverl ening
De ODRU is in de uitvoering van zijn taken iedere dag bezig om de kwaliteit van de dienstverlening op peil te hebben. Het algemeen bestuur is ook tevreden over die kwaliteit. Om dit verder te verstevigen willen we een eigen beleid op dit thema formuleren en een manier vinden om feed back te krijgen van de directe ontvangers van onze dienstverlening (behalve gemeenten ook inwoners en bedrijven). Vanwege capaciteitsgebrek dat ons dwong scherpe prioriteiten te stellen, hebben we gekozen om dit onderwerp uit te stellen tot we hiervoor wel de benodigde capaciteit vrij kunnen maken. Terugname bouwtaken door gemeente Montfoort De gemeente Montfoort besloot in 2021 om de taken op het gebied van bouwvergunningen en het daarbij behorende toezicht terug te nemen en weer zelf te gaan doen. De gemeente gaf aan tevreden te zijn over uitvoering van de milieutaken door de ODRU, maar de indruk te hebben dat de bouwtaken toch in betere handen zijn bij de gemeente zelf. In goede harmonie zijn dan ook in 2021 de bouwtaken overgedragen. Vanaf 1 januari 2022 worden nieuwe aanvragen door de gemeente zelf behandeld. De gemeente en de ODRU zijn erin geslaagd zijn om er samen voor te zorgen dat inwoners en bedrijven geen last van deze taakoverdracht hebben ondervonden .
De financiële afwikkeling van deze gedeeltelijke uittreding uit de gemeenschappelijke regeling , wordt conform de richtlijn die de gezamenlijke gemeenten hiervoor in 2012 hebben vastgesteld in het voorjaar van 2022 afgerond.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
16
Jaarstukken 2021
3.
Klachtafhandeling
In 2021 zijn er drie klachten ontvangen. Eén klacht had met name betrekking over de dienstverlening van de ODRU en de wijze waarop is gecommuniceerd over de behandeling van een vergunningaanvraag . De tweede klacht werd ingediend na een vermoeden van nalatig handelen door de ODRU. De derde klacht betrof enkele vragen over een uitgevoerde (toezichts)controle. De eerste twee klachten zijn onderzocht door de externe klachtbehandelaar. De laatste klacht is informeel afgehandeld naar tevredenheid van de vragensteller. De bovengenoemde klachten leiden niet tot financiële verplichtingen of claims. Informele behandeling Na de ontvangst van een klacht gaan we eerst in gesprek met de klager. We kijken of we de klacht zonder formele procedure kunnen afhandelen. In zo'n geval nemen we geen formeel besluit over het ontvankelijk of gegrond zijn van de klacht. Meer begrip Als we onze manier van handelen uitleggen en de achtergrond en omstandigheden toelichten, ontstaat bij klagers vaak meer begrip. Omgekeerd geldt dat bij de betrokken medewerkers, soms in een gesprek met de directeur, leidinggevende of met de externe klachtenbehandelaar, meer inzicht ontstaat in waarom hun gedrag tot een klacht kon leiden. Soms blijven verschillende interpretaties van gebeurtenissen bestaan . Niet alles kunnen wij achteraf reconstrueren.
Formele behandeling In de formele procedure kan een klager de klacht mondeling toelichten. Ook de betrokken medewerkers worden gehoord. Op basis van alle verzamelde informatie geeft de externe functionaris , die de klacht behandelt, een advies aan de directeur van de ODRU. Deze neemt vervolgens een besluit. De twee klachten die in 2021 aan de onafhankelijke externe klachtenbehandelaar werden voorgelegd, zijn in een formele procedure behandeld . De directeur en/of het bestuur van de ODRU heeft een beslissing genomen . Een van de twee klachten is deels gegrond verklaard. Naast de behandeling van de klacht brengt de externe klachtbehandelaar advies uit m.b.t. reflectie op klachten en hoe dit kan bijdragen aan een verbetering van de dienstverlening. Nationale Ombudsman Als een klager het niet eens is met hoe de klacht is behandeld, kan deze zich richten tot de Nationale Ombudsman. Dat kan hij doen tot één jaar na de formele klachtafhandeling. Eind 2021 is er door de Ombudsman bij de ODRU over één zaak nadere informatie ingewonnen. Of dit nog een vervolg heeft is nu nog niet duidelijk.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
17
Jaarstukken 2021
4.
Financiële samenvatting
De ODRU sloot 2021 af met een positief resultaat van€ 769.657. Het resultaat is€ 596.157 hoger dan de tweede bijgestelde begroting 2021 (zie tabel 1). In tabel 2 zijn de resultaten per taakveld opgenomen. Het algemeen bestuur besluit over de bestemming van het resultaat à€ 769.657 conform artikel 32 uit de Gemeenschappelijke regeling (GR). Vanuit de bestemmingsreserves heeft voor de Uitvoering Koers (Ow) en PFAS een onttrekking van€ 219.887 plaats gevonden voor de kosten die in 2021 zijn gemaakt. De geactualiseerde notitie Weerstandsvermogen en Risicomanagement 2021 hebben wij op 16 december in het algemeen bestuur vastgesteld . In de notitie hebben wij de risico's in kaart gebracht en een berekening gemaakt van de benodigde omvang van de weerstandscapaciteit. De ratio voor het benodigde weerstandsvermogen moet volgens de notitie liggen tussen de bandbreedte van 1,0 en 1,4. Dit komt neer op een wenselijke weerstandscapaciteit van minimaal€ 823.000 en maximaal€ 1.152.000. Eind 2021 bedroeg de weerstandscapaciteit€ 703.429 en daarmee bevindt de ratio van 0,85 zich niet binnen de afgesproken bandbreedte. Begin 2022 hebben wij de risico tabel geactualiseerd ten behoeve van de opstelling van de jaarstukken 2021 en de begroting. Hierbij is in tegenstelling tot de risicotabel uit november 2021 'het risico op een negatief resultaat 2021' niet langer van toepassing.
De tabel is aangepast en de minimaal benodigde weerstandscapaciteit komt nu uit op € 809.000.
Resultaat 2021 (in euro's)
Bijge!etelde begroting 2021
Realisatie 2021
Totale lasten
18.833.100
18.222.751
Totale baten
18.691 .000
18.772.521
1
V
hl 1
ersc
610.349 81 .521
....... :.~
. ~----
-
Onttrekking uit bestemmingsreserve Koers (Ow) en PFAS
315.600
219.887
-95.713
Totaal resultaat
173.500 1
769.657
596.157
Tabel 1: Totaal resultaat 2021
Overzicht van Baten 2021 (per Taakveld in euro's) V&M (Milieu taken) VHROSV (Bouwen en RO) Onderwijs (Natuur- en Milieu Educatie) Overhead Algemene dekkingsmiddelen Onvoorzien
Totale Baten
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
1
18
2e Bijgestelde begroting 2021 14.794.569 3.014.482 881 .949
Realisatie 2021 14.267.598 3.341 .359 ·912.819 250.745
-526.971 326.877 30.870 250.745
18.691.000 I
18.772.521 I
81.521
1
5
Id a
0
Jaarstukken 2021
Overzicht van Lasten 2021 (per Taakveld in euro's)
1 Bijge~telde
begroting 2021
V&M (Milieu taken) VHROSV (Bouwen en RO) Onderwijs (Natuur- en Milieu Educatie) Overhead Algemene dekkingsmiddelen Onvoorzien -
-
•
10.069.200 1.735.000 609.800 6.419.100
1
l
Onttrekking uit bestemmingsreserve Koers (Ow) en PFAS
-
Realisatie 2021
1
5 Id 0 a
9.707.445 2.033.226 782.350 5.699.729
361.755 -298.226 -172.550 719.371
219.887
-95.713
-
315.600
Tabel 2: Resultaat 2021 per taakveld
Het gerealiseerde positieve resultaat ten opzichte van de tweede bijgestelde begroting is vooral het gevolg van onderschrijdingen bij de lasten . Een deel van deze effecten is al meegenomen in de gewijzigde begroting. Het gaat dan bijvoorbeeld om de effecten van de coronacrisis. Bij de realisatie ten opzichte van de gewijzigde begroting zijn de salarislasten circa€ 306.000 lager en de lasten voor inhuur en uitbesteding ruim€ 158.000 lager door zowel een lagere omvang als een lager inhuurtarief. Deze lagere kosten voor inhuur is een belangrijk onderdeel van de afgesproken kostenbesparingen. Ook zijn de indirecte personele kosten, de bestuurskosten, de algemene kosten en de huisvestingskosten lager dan begroot. Daarnaast is er door vrijval van de voorzieningen een extra baat van€ 124.000.Aan de batenkant had de iets lagere omzet bij de deelnemende gemeenten (UVP en aanvullend) een negatief effect op het resultaat ten opzichte van de tweede bijgestelde begroting. Zie ook hoofdstuk 8 toelichting op de baten en lasten. Onze medewerkers hebben een grote bijdrage geleverd aan de omzet. Ondanks de inzet voor de Omgevingswet en de coronacrisis is het ons bijna gelukt om de productiviteitsnorm te halen (norm 1.360 uur en realisatie 1.282 uur). De productie lag in het eerste halfjaar hoog en is in het tweede halfjaar gezakt.
In 2020 en begin 2021 is weinig verlof opgenomen terwijl in het tweede halfjaar meer verlof is opgenomen. Opvallend is dat het gerealiseerde resultaat vooral betrekking heeft op incidentele factoren bij de overhead. Naast enkele meevallers (korting op de huur wegens verbouwing en gedeeltelijke vrijval van de voorziening boventalligen) heeft het lagere activiteitenniveau bij investeringen, als gevolg van personeelstekorten en corona, een grote impact op het resultaat gehad. Een ander deel van het financieel resultaat wordt veroorzaakt door gerealiseerde kostenbesparingen door slimmere inhuur en digitalisering van de papierstroom. De liquiditeitspositie is nog steeds op orde. Het positieve resultaat draagt hieraan bij, evenals de goede betalingsmoraal van de gemeenten. De kosten in het kader van de Uitvoering Koers (ten behoeve van de voorbereiding op de Omgevingswet) vielen lager uit dan begroot. De kosten van de Omgevingswet zijn onttrokken aan de gevormde bestemmingsreserve 'Uitvoering Koers'.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
19
Jaarstukken 2021
Het totaal aantal uren dat in 2021 is gecontracteerd , was 203.494 (zie tabel 3 'Totaal urenoverzicht') . De vaste uren uit de dienstverleningsovereenkomsten (DVO) met de gemeenten hebben hierin het grootste aandeel. Vanuit de vastgestelde uitvoeringsprogramma's (UVP) hebben we daarnaast te maken met tijdelijke en projectbudgetten. De tijdelijke uren zijn bij de DVO-uren opgeteld, omdat deze dezelfde financieringsstructuur hebben. De projectbudgetten komen vaak bij de gemeenten uit een ander budget dan milieu (bouwen , ru imtelijke ordening , etc.). Het laatste onderdeel van tabel 3 toont de aanvullend afgenomen uren in 2021 (circa 10% van het totaal aantal Contracturen). Dit is opgebouwd uit taken en diensten die aanvullend zijn gecontracteerd op het UVP . Ook de projecten die zijn doorgezet (Balans) vanuit 2020 maken onderdeel uit van de extra afgenomen uren in de contracturen. In 2021 heeft de ODRU een analyse gemaakt van de indeling naartaakvelden en dat volgens getoetst aan het BBV. Uit deze analyse kwamen twee wijzingen naar voren die in deze jaarrekening zijn verwerkt, maar niet in de tweede begrotingswijziging 2021 . Conform AB besluit op 30 september 2021 zijn de volgende wijzigingen aangebracht: 1. De kosten van primaire processystemen en het functioneel beheer daarvan zijn verplaatst van het taakveld Overhead naar de uitvoerende taakvelden ; 2.
De indirecte personele lasten die voorheen op de uitvoerende taakvelden verantwoord werden, zijn nu verantwoord op Overhead . Vanwege deze wijzig ingen is een vergel ijking tussen begroting en realisatie per taakveld niet altijd goed te maken .
2 Cont~act - .• et Id î G d I Verschil . erea 11seer e 8 1 es e e I uren bJg t· contract egro mg uren 2021 . (uren) 2021 gerealiseerd 2021
Urenrapportage -
Realisatie . 2021 (in , euro s)
---
1 Jaarlijks Uitvoeringsovereenkomst (UVP): DVO (G) & Tijdelijk budget (T)
157.852
159.839
160.593
2.741 €15.278.260
Projectbudget (P)
25.845
23.761
20.945
-4.900
14.442
8.000
8.374
-6.068
2 Aanvullend afgenomen: Aanvullend (A) Balans (B) Totaal
5.354
3.400
3.051
203.494
195.000
192.963
-2.303
€1.989.775
.
€853.837 €289.864
-10.530 €18.411.736
Tabel 3: Totaal urenoverzicht
In totaal hebben wij bijna 193.000 uur gerealiseerd, een onderschrijding van ruim 5% op de gecontracteerde uren. Vergelijken we dit met de uren uit de tweede bijgestelde begroting, dan blijkt dat we 2.000 uur minder hebben gerealiseerd (verschil in de kolommen '2° Bijgestelde begroting 2021' en 'Gerealiseerde uren 2021 '). Bij een vergelijking met de uitvoeringsprogramma's (UVP) per gemeente en de uiteindelijke realisatie blijken de verschillen op totaaln iveau klein te zijn . Er zijn maar enkele gemeenten met een grotere afwijking van de realisatie ten opzichte van het UVP (zie bijlage
1). De gecontracteerde P, A en B uren zijn niet geheel gerealiseerd. Dit wordt veroorzaakt doordat de ODRU moeite had met het aantrekken va n personeel en ook het uitbesteed werk niet volledig is uitgevoerd door de opdrachtnemers. Ook zij kampten namelijk met capaciteitsproblemen.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
20
Jaarstukken 2021
Begin 2022 hebben wij per gemeente de eindafrekening van de uren opgemaakt. Onze afdeling Relatiemanagement heeft samen met afdeling Planning en Control de afwikkeling van de over- en/of onderschrijdingen met de deelnemende gemeenten gecommuniceerd. De totale bijdrage van gemeenten aan de ODRU staat in tabel 4. Een nadere toelichting staat in de verantwoording per gemeente en in bijlage 1. In totaal bedroeg de gemeentelijke bijdrage circa€ 18.411. 700. De overige baten bestonden voornamelijk uit opdrachten van overige klanten(€ 111.500) directe personele baten (€ 48.000), baten voor de uitvoering van Milieutaken (€ 77.000) en baten uit vrijval van voorzieningen € 124.500). Het totaal aan baten komt daarmee op circa€ 18.772.500. - -
Dekkingsmiddelen (in euro's)
-
Realisatie 2021
Gemeente Bunnik
601.109
Gemeente De Bilt
1.047.586
Gemeente De Ronde Venen
2.711.364
Gemeente IJsselstein
1.726.917
Gemeente Montfoort
1.149.210
Gemeente Oudewater
536.609
Gemeente Renswoude
411.896
Gemeente Rhenen
482.552
Gemeente Stichtse Vecht
1.721.004
Gemeente Utrechtse Heuvelrug
1.198.317
Gemeente Veenendaal
996.923
Gemeente Vijfheerenlanden
1.624.159
Gemeente Wijk bij Duurstede
509.277
Gemeente Woerden
1.550.177
Gemeente Zeist
2.004.291
Overige opdrachtgevers
140.343
Totaal
18.411.736
Tabel 4: Dekkingsmiddelen per gemeente
Analyse van het uurtarief Tabel 5 (zie volgende bladzijde) toont een analyse van het uurtarief. In de kadernota 2021 is vastgesteld dat in de begroting 2021 wordt gerekend met een uurtarief van € 95,00. Dit tarief is berekend op basis van onze basisbegroting 2021 (vaste gegarandeerde omzet en vaste uren). Een uitgebreide toelichting op de ontwikkeling van de baten en lasten staat in hoofdstuk 15. Het werkelijke uurtarief voor 2021 komt - op basis van nacalculatie - uit op€ 92,07. Door een aantal incidenteel lagere lasten bij met name de overhead is de nacalculatie van het tarief ruim€ 3,- per uur lager dan begroot. Het betreft deels meevallers zoals lagere huisvestingskosten en vrijval van de voorziening boventalligen en ook positieve kosteneffecten van de coronacrisis. De nacalculatie van het tarief hebben wij niet gebruikt voor de eindafrekeningen per gemeente. De bestemming van het exploitatieresultaat is namelijk voorbehouden aan het algemeen bestuur.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
21
Jaarstukken 2021
. uu rtane . f Naca1cu 1at 1e . (rn euro's)
I Bas1s. begrot·m g 2021
Bijgestelde b t· egro 1ng 2021
Rea 11sa · t·1e 2021 - - -
Totale lasten
15.157.600
18.766.370
18.222.751
af: Baten niet uren gerelateerd: - Milieutaakuitvoering
77.051
- kosten betaald door derden (UV'N, subsidies) - Uitvoering Omgevingswet en onttrekking reserve
Aantal productieve uren Uurtarief afgerond Tabel 5: Nacalculatie uurtarief
Scandatum: 19-04-2022
216.000
159.286
109.600
520.870
219.887
18.029.500
17.766.527
156.555
195.000
192.963
94,74
92,46
92,07
14.832.000
Totale lasten na correctie
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
216.000
22
1
1
Jaarstukken 2021
5.
Verantwoording per gemeente
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
23
Jaarst ukken 2021
5.1
Gemeente Bunnik -
Bijdrage per gemeente
Budget 2021
(in euro's)
1 DVO (G) & Tijdelijk (T) 2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
-
-
-
Gerealiseerd 2021
1
474.525 130.625 57.820
451.098 94.402 55.609
662.970 :
601 .109
Productieaantallen Bunnik Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen* Vergunningen en meldingen Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen
10%
20%
40%
SO"A,
• Productieaantallen Bunnik
I
-
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
- -
Bunnik 0
0 40 0 26 17 83
24
60%
70%
80"A,
90"A,
100%
• Totaal ODRU
- - -
Totaal ODRU
0
Informatieverstrekking vergunningen WABO-vergunningen bouw WABO -vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal
Scandatum: 19-04-2022
30%
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718
Jaarstukken 2021
Toezicht en ha:ndhaving Klachi:e11 bouw en asbest
Totaal ODRU
Btmnik
HandhaV1119sverzoeken
3 43 0
1.187 42
Toe.%ich1 sloop en asbest
151
1.744
5
.222 2_0,22
Klachten milieu
Tooztçht bodem Programma.tlsöh .082icht milieu Herc:ontroae programmaUach toezfci,:
6:5
milieu
44
Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
0 3 224 -
Educatie en Recreatie
121
1..217 739 58 -
- - -- -
-
-
-
---
-,-
-
Bunnik
6 40 175
Scholen Producten/activiteiten Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona* * Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zijn aangeboden.
Scandatum: 19-04-2022
-
1.212
Leerlingen PO-bereik
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
-
7352 -~
25
157
Ja arstukken 2021
5.2
Gemeente De Bilt Bijdrage per gemeente
1
(in euro's)
Budget 2021
Gerealiseerd 2021
1
--
- - - -
-
-
----
1 DVO (G} & Tijdelijk (T} 2 Project (P} 3 Aanvullend afgenomen (A+B}
Totaal
617.690 503.595 34.972
605.777 415.768 26.042
1.156.257
1.047.586
Productieaantallen De Bilt Aa ndeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen -
V rgunn ing n en meld ingen Toezich en handhavi ng
* Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen
• Productieaantallen De Bilt
I
• Totaal ODRU
Totaal ODRU
De Bilt
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten
0 0 6' 87 0 79 26
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 '
Totaal
198
5718
Toezicht en handhaving
[
De Bilt
Totaal ODRU
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht
5· 99 0 201 8 126
121 1.187 42 1.744 222 2.022
78 0 1
1.217 739 58
Totaal
518
7352
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
26
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie
:
3.177 15 107 325 823
Leerlingen PO bereik Scholen Producten/act'ivlteiten Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona*
20
Geschat bereik via projecten
* Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zijn aangeboden .
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
De Bilt
27
Jaa rstukken 202 1
5.3
Gemeente De Ronde Venen Bijdrage per gemeente (in euro's)
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
2.222.240
2.416.909 .
317.490
257.312
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
1
Gerealiseerd 2021
56.323
37.143
2.596.053
2.711.364
Productieaant allen De Ronde Venen Aandeel Gemeente in totaal ODRU
-------------~~-..-~-~ .---~.~ -, ·- ·
Adviezen*
10
924
Vergunningen en meldingen
·
•' .-_.(-
_ _ _ _ _ _ _ I_ _ _ ·:
·_-----~:---·,--
1003
Toezicht en handhaving
~-~-
.'·'!
=· .. _
-
--~---.-- - ____:,lt______c.
-'''1'---------\!...
·-~.J:
__L!_
-~-~~~~~~~~~ '
0%
10%
20%
30%
Vergunningen en meldingen
DeVRonde enen
-
7
166 30 -
-
-
924 -
-
-
DeVRonde enen
5718 -
-
I -
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht
Totaal -
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
-
28
100%
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310
12 260
-
90%
• Totaal ODRU
0
Toezicht en handhaving
Scandatum: 19-04-2022
80",<,
449
WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal --
70",<,
60",<,
Totaal ODRU
Informatieverstrekking vergunningen
WABO vergunningen bouw
-
50%
• Productieaantallen De Ronde Venen
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
-
40%
-
-
-
-
-
Totaal ODRU -
30 113 1 163 19 258
121 1.187 42 1.744 222 2.022
126 291 2 1003
1.217 739 58 7352
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie
:
De Ronde Venen
Leerlingen PO bereik (incl. projecten) Scholen Producten/activiteiten Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona PO* Gemist aantal leerlingen vanwege corona VO* Geschat bereik via projecten * Betreft annulering na inschrijving . Niet alle producten zijn aangeboden.
I
NME-centrum De Woudreus Bezoekers Vrijwilligers Vrijwillige uren
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
12.244
19 340
96 2345
195 2500
De Ronde Venen
1 600 62 2.100
29
Jaarstukken 2021
5.4
Gemeente IJsselstein -
Bijdrage per gemeente (in euro's)
1
Gerealiseerd 2021
Budget 2021
- - - -
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
1.580.515
1.671.454
57.190
43 .368
181 ,466
12~096
2 Project (P)
3 Aanvullend atgensmen (A+B} Totaal
-
-~
-
U!19 .171
1.726.917
Productieaantallen IJsselstein Aandeel Gemeente in totaal OORU
Adviezen*
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
10'%
20%
Vergunningen en meldingen
IJsselstein
Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal
-
-
70"Á>
80",1,
100%
• Totaal ODRU
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718
Totaal ODRU
127
121 1.187 42 1.744 222 2.022
73 308 6 775 -
1.217 739 58 7352
39 104 14 88
16
---
90"Á>
---
-
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/41 13
Scandatum: 19-04-2022
60"Á>
Totaal ODRU
IJsselstein
- --
--
-
SO"Á>
254 270 4 8 154 44 4 738
l~forrnatieverstrekking vergunningen
WABO vergunningen bouw WABO ve~gunningen milieu
---
40"Á>
• Productieaantallen Usselstein
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht -Totaal
30%
30
Jaarstukken 2021
- -
-
- - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - -
Educatie en Recreatie
Scandatum: 19-04-2022
-
IJsselstein 11
Adviestaak basisonderwijs; scholen
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
-
31
Jaa rst ukken 202 1
5.5
Gemeente Montfoort -
-
-
-
Bijdrage per gemeente
Gerealiseerd 2021
Budget 2021
(in euro's)
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
936.320
902.229
280.634
246.981
1.216.954
1.149.210
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B) -
Totaal
Productieaantallen Montfoort Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen*
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
•
..
1
.
..
.
10",{,
20",{,
Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverz~eken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
-
50",{,
60"/o
70",{,
80"/o
90"/o
100%
• Totaal ODRU
-
Montfoort
Totaal ODRU 326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718
72 144 5 3 62 82 6 374
Totaal ODRU
Montfoort
,
-
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
39 7 47
121 1.187 42 1.744 222 2.022
34 140 0 336
1.217 739 58 7352
25 30 14 ,
1
Scandatum: 19-04-2022
40",{,
• Productieaantallen Montfoort
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal
-
30",{,
32
Jaarstukken 2021
5.6
Gemeente Oudewater Bijdrage per gemeente (in euro's)
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk budget (T)
482.505 11 .970 51 .619 546.094 I
2 Projectbudget (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
Gerealiseerd 2021
1
483.906 6.090 46.614 536.609
Productieaantallen Oudewate r Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen*
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
10%
20%
Oudewater
50".-b
60".-b
70".-b
80".-b
Totaal
I
Oudewater
90%
100%
• Totaal ODRU
Totaal ODRU
0 0 0 30 . 0 93 12 135
Informatieverstrekking vergu!"lningen WABO vergunningen bouw WABO vergu [!ningen milieu Advies ander bevoegd gezag Mèldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten
Toezicht en_ haf!~having
40".-b
• Productie aa ntallen Oudewater
Vergunningen en meldingen
_
30%
I
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718 Totaal ODRU
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toeziëht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht
0 34 2 26 17 73
121 1.187 42 1.744 222 2.022
37 0 2
1.217 739 58
Totaal
191
7352
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
33
Jaarstukken 2021
5. 7
Gemeente Renswoude -
Bijdrag~ per gemeente (1n euro's)
I 1
-
-
Bud et 2021 g
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
Gerealiseerd 2021
390.735 53.770 21.632 466.137
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B) Totaal
353.614 45.743 12.540
I
4!_1.896
Productieaantallen Renswoude Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adv e.zen" Vergunningen en m ldingen Toezicht en haridhav ng
• Product ieaantallen Renswoude • Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen
Renswoude
Renswoude
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
Totaal ODRU
0 0 10 24 31 10 6 81
Informatieverstrekking vergunn ingen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeke~ Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
_I
• Tot aal ODRU
34
-
326 863 47 1.485 {337 1.350 310 5718 -
Totaal ODRU
1
0 14 2 24 5 60
121 1.187 42. 1.744 222 2.022
30 0 1 136
1.217 739 58 7352
Jaarstukken 2021
5.8
Gemeente Rhenen
- -
Bijdrage per gemeente (in euro's)
Gerealiseerd 2021
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
349.410
372.661
2 Project (P)
80.465
57.109
3 Aanvullend afgenomen (A+B)
59.354 ,
52.782
Productieaantallen Rhenen Aandeel Gemeente in totaa l ODRU
Adviezen* Vergunningen en meldingen Toezicht en handhaving 0%
10";(,
20%
30%
40";(,
• Productieaantallen Rhenen
50%
60"!(,
70";(,
80"!(,
90%
100%
• Totaal ODRU
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten - - - -
Vergunningen en meldingen
0 0 2 59 95 38 11 205
Informatieverstrekking ve_rgunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavi_ngsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
I
Rhenen
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
Totaal ODRU
Rhenen
35
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718 Totaal ODRU
4 67 2 76 8 54
121 1.187 42 1.744 222 2.022
37 0 2
1.217 739 58
250
7352
Jaarstukken 2021
5.9
Gemeente Stichtse Vecht -
-
Bijdrage per gemeente (in eu ro's) -
--
--
Budget 2021
~
~~~~~
Gerealiseerd 2021
-
1.DVO (G) & Tijdelijk (T) 2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
1.512.685 299.630 1{630·
1.418.858 268.546 33.600
1.883.945
1.721.004
Productieaantallen Stichtse Vecht Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen*
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen
10%
20%
Stichtse Vecht I
..
50%
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
60%
7Cf'/o
BCl'/o
90% 100%
• Totaal ODRU
Totaal ODRU
0 0 0 124 0 104 35
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310
263
5718 Totaal ODRU
3
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezièht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
Scandatum: 19-04-2022
40%
• Productieaantallen Stichtse Vecht
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal
1
30%
65 3
146
11 202 101 0 5 536
36
121 1.187 42 1.744 222 2.022 1.217 739 58 7352
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie
I
Stichtse Vecht
- - - - - - - - - - - - - -
Leerlingen PO bereik Scholen Producten/activiteiten Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona * Geschat bereik via projecten * Betreft annulering na inschrijving . Niet alle producten zijn aangeboden. NME-centrum MEC Maarssen
-
Bezoekers Vrijwilligers Vrijwillige uren
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
9.615 35 460 2.000 5.500 1.100
Stichtse Vecht - - - - -
660 11 800
37
Jaarstukken 2021
5.10
Gemeente Utrechtse Heuvelrug
-
Bijdrage per gemeente (in euro's)
1
: Budget 2021
Gerealiseerd 2021
1
1
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B) Totaal
989.235
1.042.439
68.400 146.159 1.203.794
56.468 99.410 1.198.317
Productieaantallen Utrechtse Heuvelrug Aandeel Geme ente in totaal ODRU
Adviezen
V rguriningen en meldingen Toezlch en handhaving
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
1
•
' ,
•
Vergunningen en meldingen
• Productieaantallen Utrecht se Heuvelrug
1 _
Utrechtse H euve Irug
'
.
.
Toezicht en handhaving
196
5718
0
1
Utrechtse H euve I rug
Totaal
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
83 46
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310
67
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Ha!1dhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht 1
Totaal ODRU
0 0 0
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu •Overige besluiten Totaal
,
1
• Totaal ODRU
38
Totaal Odru
5 180 2 167 24 121
121 1.187 42 1.744 222 2.022
82 0 7 588
1.217 739 58 7352
Jaarstukken 2021
- ~
-
-
-
-
-
Educatie en Recreatie
-
-
-
-
Utrechtse Heuvelrug
Leerlingen PO bèreik
3.400
Scholen
19
Producten/activiteiten
108 1 4
Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona *
410
Geschat bereik via projecten * Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zijn aangeboden.
1675
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
39
Jaarstukken 2021
Gemeente Veenendaal
5.11
Bijdrage per gemeente (in euro's)
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk (n
805.747 126.478 64.697
761.520 . 153.330 76.388 991.238 I
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
Gerealiseerd 2021
1
996.923
Productieaantallen Veenendaal Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving
'" Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen --
-
--
-
-
• Productieaantallen Veenendaal
Veenendaal -
-
143 0.
73 5 -----
221
-
I Veenendaal I
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/41 13
Scandatum: 19-04-2022
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310
0 0
-
Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrècht Totaal
Totaal ODRU
-- -
0
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunn ingen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal -
• Totaal ODRU
-
-
-
5718
-
Totaal ODRU
1 58 0 158 10 175
121 1.187 42 1.744 222 2.022
136 2
1.217 739 58
540
7352
0
40
-
Jaarstukken 2021
Gemeente Vijfheerenlanden
5.12
Bijdrage per gemeente (in euro's)
1
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
1.307.580 147.535 201.221 1.656.336
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B) -
--
-
-
Gerealiseerd 2021
--
Totaal
1.420.602 149.445 54.113 1.624.159
Productieaantallen Vijfheerenlanden Aandeel Gemeente in totaa l ODRU
Adviezen* Vergunningen en meldingen Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
Vergunningen en meldingen
1
-
10%
20%
30%
40",,(,
50"/o
Vijfheerenlanden
7 0",,(,
80",,(,
90% 100%
• Totaal ODRU
• Productieaantallen Vijfheerenlanden
Totaal ODRU
- - - - - - -
863
47 ' 1.485 1.337 1.350 310
233 204 38 625 -
Toezicht en handhavin_g _ Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
326
0 0 7 143
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunn ingen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal
41
5718 1 -
_J VJJfh~e~e_n_lérn<!_en _ _ _
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
60",,(,
Totaal ODRU
2 180
121 1.187
0
42
192 30 258
1.744 222 2.022
169 0 12
1.217 739 58
843
7352
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie
Vijfheerenlanden
945
Leerlingen PO bereik Scholen
8
Producten/activiteiten
34
Excursies (incl. boerderijbezoek)
5
Gemist aantal leerlingen vanwege corona *
75
* Betreft annulering na inschrijving . Niet alle producten zijn aangeboden.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
42
Jaarst ukken 2021
5.13
Gemeente Wijk bij Duurstede Bijdrage per gemeente (in euro's)
:
Gerealiseerd 2021
• 1.
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
387.980
404.539
2 Project (P)
90.440
46.602
3 Aanvullend afgenomen (A+B)
159.144
58.137
637.564
509.277
Totaal
J
Productieaantallen Wijk bij Duurstede Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen *
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
• Adviezen bestemmingsplannen en proJecten
-
-
-
20%
w··kb .. IJ t •dJ O uurs e e
-
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milièu Advies ander bevoegd gezag Meldingen b_ouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal -
-
Toezicht en handhaving
40%
50%
60%
7 (J'A,
8(J'A,
-
90% 100%
• Totaal ODRU
Totaal ODRU
0 0 0 26 45 48 7 126
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 1 5718
-
W""kb '" •J t •dJ
Totaal ODRU
O uurs e e
Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
30%
• Productieaantallen Wijk bij Duurstede
Vergunningen en meldingen -
10%
43
1 56 0 38 4 61
121 1.187 42 1.744 222 2.022
35 0 5 200
1.217 739 58 7352
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie -
-
-
-
-
-
-
Wijk bij Duurstede -
-
-
-
-
Leerlingen PO bereik
9
1
Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona *
523
* Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zijn aangeboden.
- - - - ~ -
Scandatum: 19-04-2022
-~---
1.025
Scholen
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
-
44
Jaarstukken 2021
5.14
Gemeente Woerden Bijdrage per gemeente (in euro's)
Budget 2021
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
Gerealiseerd 2021
1.362.300 123.880 198.115 1.684.295
2 Project (P) 3 Aanvullend afgenomen (A+B)
Totaal
1.355.731 78.646 115.800 1.550.177
Productieaantallen Woerden Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen*
Vergunningen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
. ..
.
. ...
lnformatieverstr~kking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal -
Toezicht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhaving~verzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
30%
40"A,
50%
60%
70"A,
80"A,
90"A,
• Tot aal ODRU
0 0
o·
-
126 0 228 29 383
-
-
Woerden
-
45
100%
Totaal ODRU
Woerden
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
20%
• Productieaantallen Woerden
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
.
10%
--
--
-
-
326 863 47 1.485 1.337 1.350 310 5718
Totaal ODRU
1
0 47 2 115 50 218
121 1.187 42 1.744 222 2.022
144 0 2 578
1.217 739 58 7352
-
-
-
1
Jaarstukken 2021
-
Educatie en Recreatie
Woerden
Leerlingen PO bereik Scholen Producten/activiteiten Excursies (incl. boerderijbezoek) Gemist aantal leerlingen vanwege corona* * Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zijn aangeboden .
Bezoekers Vrijwilligers Stagiaires Vrijwillige uren
Scandatum: 19-04-2022
25 367
106 2372
l - -- Woerden
NME-centrum lnBredius
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
9.411
2.000 35 2 1.000
46
Jaarstukken 2021
5.15
Gemeente Zeist Bijdrage per gemeente
Budget 2021
(in euro's)
1 DVO (G) & Tijdelijk (T)
Gerealiseerd 2021
j
1.620.700
1.572.697
2 Project (P)
416.955
343.800
3 Aanvullend afgenomen (A+B)
134.995
87.794
Totaal
2.172.650 1
2.004.291
Productieaantallen Zeist Aandeel Gemeente in totaal ODRU
Adviezen*
Vergunn ingen en meldingen
Toezicht en handhaving 0%
1
_ _
Vergunningen en meldingen
20%
__
Zeist _
-
50%
60%
70"/o
80"/o
90% 100%
• Totaal ODRU
Totaal ODRU ____ _
6 593 457 72 38
326 863 47 1.485 1:337 1.350 310
1166
5718 I
- -
Toe_!iCht en handhaving Klachten bouw en asbest Klachten milieu Handhavingsverzoeken Toezicht sloop en asbest Toezicht bodem Programmatisch toezicht milieu Hercontrole programmatisch toezicht milieu Toezicht en handhaving bouw Strafrecht Totaal
J
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
40"/o
0 0
Informatieverstrekking vergunningen WABO vergunningen bouw WABO vergunningen milieu Advies ander bevoegd gezag Meldingen bouw Meldingen milieu Overige besluiten Totaal -
30%
• Productieaantallen Zeist
• Adviezen bestemmingsplannen en projecten
1
1()%
Totaal ODRU
Zeist
47
3 97 0 250 8 177
121 1.187 42 1.744 222 2.022
91 8.
0
1.217 739 58
634
7352
Jaarstukken 2021
Educatie en Recreatie
Zeist
Leerlingen PO bereik
4.944
Scholen
24
Producten/activiteiten
183
Excursies (incl. boerderijbezoek)
925
1.857
Gemist aantal leerlingen vanwege corona * Leerlingen VO bereik (aantal scholen) * Betreft annulering na inschrijving. Niet alle producten zij n aangeboden.
Bezoekerscentrum De Boswerf
I
5
Zeist
Bezoekers
8.500
Vrijwilligers
45
Stagiaires
2
Vrijwillige uren
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
2.800
48
Jaarstukken 2021
DEEL 2: VERPLICHTE PARAGRAFEN
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
49
Jaarstukke n 2021
6.
Verplichte paragrafen
6.1
Treasury / financiering Het algemeen bestuur stelde in september 2017 het treasury-statuut vast. Hierin staat hoe de ODRU inhoud geeft aan treasury en financiering. Wij beperken onze interne liquiditeitsrisico's zoveel mogelijk door onze treasury-activiteiten te baseren op bestaande informatie. Daarmee kunnen wij op korte termijn een liquiditeitsprognose opstellen. Valutarisico's zijn binnen onze organisatie uitgesloten, doordat wij uitsluitend in euro's leningen verstrekken, aangaan of garanderen.
In onze liquiditeit is een vast patroon zichtbaar. Dit heeft te maken met de voorfacturatie per kwartaal. In 2020 hebben wij een liquiditeitsprognose gemaakt. Op grond hiervan bleek het niet nodig om leningen af te sluiten of gebruik te maken van kasgeldleningen . In 2020 hadden wij een strakke controle op de uitstaande vorderingen. Het goede betaalgedrag van de deelnemende gemeenten is het afgelopen jaar op hetzelfde niveau gebleven. Dit heeft bijgedragen aan een solide liquiditeitspositie.
6.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing De paragraaf 'weerstandsvermogen' geeft aan hoe robuust de begroting is. Het laat zien of de ODRU substantiële, financiële tegenvallers zelf kan opvangen, zodat wij de deelnemende gemeenten niet hoeven te vragen om de tekorten bij de ODRU aan te zuiveren. De term 'weerstandsvermogen' verwijst niet naar euro's, maar naar de verhouding tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit (risicoprofiel). Het weerstandsvermogen is een maatstaf om te beoordelen of de ODRU nadelige gevolgen van risico's op kan vangen. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in een ratio. De weerstandscapaciteit en de daarmee samenhangende risico's drukken wij uit in geld. De omvang en beschikbare weerstandscapaciteit (algemene reserve) bepaalt mede of wij tegenvallers op kunnen vangen. Het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) definieert dit als volgt: 'De weerstandscapaciteit bestaat uit vrij aanwendbare middelen en mogelijkheden, waarover ODRU beschikt om financiële tegenvallers te dekken. De risico's relevant voor het weerstandsvermogen zijn die risico's die niet anderszins zijn te ondervangen.
Reguliere risico's - risico's die zich regelmatig voordoen en die veelal vrij goed meetbaar zijn - maken geen deel uit van de risico's in de paragraaf weerstandsvermogen.' Ratio Wat is de gewenste omvang van de weerstandscapaciteit? Moeten wij alle risico's volledig afdekken? Omdat de risico's nooit allemaal tegelijk en in maximale omvang voorkomen, is het niet noodzakelijk of zinvol om het maximumbedrag volledig af te dekken. Daarom bepalen wij het restrisico aan de hand van de kans dat het risico zich voordoet. Om vervolgens de gewenste omvang van de weerstandscapaciteit te bepalen, hebben wij de ratio 'weerstandsvermogen' benoemd. De ratio weerstandsvermogen zegt iets over de mate, waarin de weerstandscapaciteit voldoende is om alle voorziene restrisico's af te dekken, zonder dat deze ten laste komt van de exploitatie. Aangezien het inschatten van de impact en kans op risico's subjectief is, misschien niet alle belangrijke risico's in beeld zijn en een aantal risico's structureel zijn, is het verstandig om zo mogelijk de ratio hoger dan 1,0 te zetten. Het algemeen bestuur (AB) heeft op 9 april 2020 besloten dat wij werken met een bandbreedte op basis van waarderingscijfer C met een ratio tussen de 1,0 en de 1,4 (voldoende). Voor de vaststelling van de hoogte van de gewenste weerstandscapaciteit moeten wij besluiten welke componenten wij meenemen .
Artikel 32 van de Gemeenschappelijke regelingen (GR) stelt dat het saldo van de weerstandscapaciteit niet meer dan 10% van de jaaromzet mag bedragen. De weerstandscapaciteit boven de 10% wordt gerestitueerd op basis van de in lid 3 opgenomen verdeelsleutel. Onze weerstandscapaciteit bestaat alleen uit de algemene reserve. De beschikbare
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
50
Jaarstukken 2021
bestemmingsreserves vormen een bijzondere categorie. Bestemmingsreserves zijn door het bestuur gereserveerde middelen voor een specifiek doel. Deze reserves zijn dus niet vrij aanwendbaar voor de risico's en zien wij niet als component van de weerstandscapaciteit. Uitgangspunten Ons uitgangspunt bij de bepaling van de ratio is dat deze minimaal 1,0 moet zijn . Wij gaan hierbij uit van risicoclassificatie C met een ratio binnen de bandbreedte van 1,0 en 1,4. Bij de inventarisatie en kwantificering van de risico's hebben wij van elk risico een inschatting gemaakt van de financiële impact en de kans van optreden. Op gekwantificeerde risico's zijn de consequenties van een eventuele beheersmaatregel in mindering gebracht. Per saldo blijft een restrisico over dat wij hebben meegenomen voor de bepaling van de weerstandscapaciteit. Niet alle onderzochte risico's zijn te vertalen in een financiële omvang of bandbreedte. Deze risico's geven wij weer als 'PM'. Bij de berekeningen van het restrisico gaan we uit van een bepaalde klasse van waarschijnlijkheid dat het risico zich voordoet.
Wij rekenen met een percentage van het totale risico: • Zeer onwaarschijnlijk (10%) • Onwaarschijnlijk (25%) • Mogelijk (50%) • Waarschijnlijk (75%) • Zeer waarschijnlijk (100%) Risicotabel en benodigde weerstandscapaciteit Het restrisico in de hierna volgende tabel is de resultante van de kans-inschatting en onze beheersmaatregelen. Dit bedrag moeten wij minimaal aanhouden als weerstandscapaciteit. Ten opzichte van de geïdentificeerde risico's uit 2020 hebben wij het risico 'op een stop op de buitenwerkzaamheden als gevolg van corona' niet meer opgenomen in de risicotabel. In 2020 kon het buitentoezicht een periode niet worden uitgevoerd en kwamen de NOC-activiteiten stil te liggen. Sindsdien zijn de overheidsmaatregelen afgeschaald en lijkt het probleem zich niet opnieuw voor te doen . De kans blijft aanwezig, maar vinden wij klein . De risico's, die in de tabel zijn opgenomen, vallen binnen het risicoprofiel van de ODRU en zijn redelijkerwijs kwantificeerbaar. Een aantal risico's vloeit direct voort uit onze operationele werkzaamheden (a Urn d). De risico's e Urn f komen voort uit externe ontwikkelingen, zoals marktontwikkeling en economische groei. De risico's g en h komen voort uit de ICT-voorzieningen. Andere risico's komen voort uit (vernieuwde) wet- en regelgeving (risico i Urn k) .
De risico's vanuit de vernieuwde wet- en regelgeving en economische ontwikkelingen zijn onzeker, maar waar mogelijk hebben wij deze gekwantificeerd. Voor de Omgevingswet en Wet kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb) hebben we daartoe PM-posten opgenomen. De actuele risico's uit de notitie Weerstandsvermogen en Risicomanagement staan in tabel 6, inclusief kwantificering. Bij het opstellen van de jaarstukken 2021 hebben wij de risicotabel van november 2021 herzien. Het risico 'op het ontbreken van een positief resultaat over 2021 om het structurele tekort van 2022 te dekken' is niet langer van toepassing .
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: 1NT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
51
Jaarstukken 2021
Risico's a. Hoger ziekteverzuim dan de norm
Beheersmaatregel
1/S*
Sturing op het verzuimbeleid
s
Strategisch personeelsbeleid, regeling 'Generatiepact', mobiliteitsbevordering en loopbaanbegeleiding c. Risico op claim Protocol en instructie om contact te vermijden asbestslachtoffers Het effect van loon- of d. Berekeningsmethodiek prijsstijging/daling opnemen in de uurtarief (loon- en begrotingswijziging en uitgaan van prijsindexatie) reële kostenstijging Strategisch personeelsbeleid,-Young e. Onderbezetting op Professional-programma, stagebeleid formatieplan Tijdige communicatie en afspraken f. Conjunctuurgevoeligheid met de klant maken Strategisch ICT-plan opgesteld en g. Informatiebeveiliging/ . functies geformaliseerd voor privacy informatiebeveiliging Actief werken aan implementatie beveiligingsmaatregelen. h. Beveiliging ICTPeriodiek uitvoeren van risicoomgeving inventarisaties conform Baseline informatiebeveiliging Overheid (BIO) Strategisch personeelsbeleid, rekening i. Verandering van houden met ruimere flexibele schil bij wettelijke milieunormen gevoelige taakgebieden b. Personele frictiekosten
j. Uitvoering Omgevingswet
De uitvoering van de Omgevingswet brengt nog niet te kwantificeren risico's met zich mee. Beheersmaatregel is de investering in de implementatie.
k. Wet kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb)
De inwerkingtreding van Wkb in 2022 brengt onduidelijke risico's mee. Ook is nog onzeker wanneer deze in werking treedt. Er is risico voor zowel de implementatie als uitvoering.
Totaal restrisico
1
_
_
Il
Kans I Restrisico % x€ 1.000
225
75%
s
85
75%
s
240
10%
s
295
50%
148
300
75%
225
300
10%
s
680
10%
s
654
10%
s
160 .
10%
PM
169
64
24
PM
PM
PM
Scandatum: 19-04-2022
52
68
65
16
PM
PM
·---
Benodigde weerstandscapaciteit voor 2022 De algemene reserve bedraagt in 2021 € 703.429 en is gelijk aan de beschikbare weerstandscapaciteit. De bestemmingsreserve Uitvoering Koers is namelijk niet vrij aan te wenden om de genoemde risico's op te vangen. Dit geldt ook voor de bestemmingsreserve PFAS, die bestemd is voor het PFAS-onderzoek in 2020 en 2021 . Ook de bestemmingsreserve Efficiëntie gebruiken wij
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
30
Jaarstukken 2021
alleen voor activiteiten die de efficiëntie van de ODRU verbeteren. Deze reserve hebben wij in 2021 nog niet gebruikt, maar dit gaan wij vanaf 2022 wel doen. De totale benodigde weerstandscapaciteit schatten wij in op € 809.000 + PM. De onderbouwing daarvan staat in het onderdeel 'Financiële risico's toegelicht'. De risico's zijn ingedeeld in structureel en incidenteel. De som van het restrisico op de structurele risico's is € 554.000. Ons huidige ratio weerstandsvermogen is€ 703.429 / € 809.000 = 0,87. Hiermee valt de ODRU buiten de bandbreedte van tussen de 1,0 (omgerekend € 809.000) en 1,4 (omgerekend € 1.133.000) waarvoor het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement (NAR) het waarderingscijfer C (voldoende) toekent. De huidige ratio van 0,87 is niet voldoende om alle voorziene risico's af te dekken. De ratio is gedaald ten opzichte van vorig jaar. Wij raden aan om de algemene reserve te doteren vanuit te behalen resultaten, tot de weerstandscapaciteit binnen de bandbreedte ligt. Het bestuur kiest hierbij altijd de resultaatbestemming. De benodigde weerstandscapaciteit van maximaal€ 1.133.000 valt ook nog binnen de maximaal gestelde grens van 10% van de jaaromzet. Of de weerstandscapaciteit toereikend is, bepalen wij elk jaar in de jaarrekening. Als de risico's zich allemaal tegelijk voordoen, heeft de ODRU niet genoeg vermogen om die op te vangen.
Bij bepaalde risico's beslist het algemeen bestuur of we daarvoor de algemene reserve aanwenden. Financiële risico's toegelicht Per risico geven wij de beschrijving, beheersmaatregelen en het restbedrag . a) Hoger ziekteverzuim Algemeen: Door het hogere ziekteverzuim lopen wij het risico om meer inhuurkosten te maken dan begroot. Elk procent boven de ziekteverzuimnorm van 5% werken wij per fte 20 uur minder productief. Gemiddeld 1% meer ziekteverzuim leidt tot extra kosten voor onze dienstverlening. Dit kost circa€ 210.000 (20u * 140 fte * € 72,50) extra aan inhuurkosten . Daarnaast hebben wij meer inzet en middelen nodig voor ondersteuning aan zieke medewerkers, en begeleiding bij langdurig ziekteverzuim. De kosten hiervoor schatten wij op€ 15.000. Het totale risico bedraagt daarmee€ 225.000. Mogelijk kunnen wij deze extra kosten niet dekken in de begroting. Hoewel het ziekteverzuim sinds de coronapandemie omlaag is gegaan, ervaren collega's op een aantal plaatsen een hoge werkdruk. De neveneffecten van het langdurig thuiswerken zien we mogelijk pas later. Ook de na-effecten van de pandemie op het verzuim kunnen hoog zijn. ArboNed waarschuwt voor een verzuimgolf tijdens het griepseizoen en adviseert bedrijven een protocol op te stellen, waarbij werknemers met bepaalde klachten thuiswerken 2 .
Wij houden daarnaast rekening met veel ziekmeldingen door psychische klachten als gevolg van de coronacrisis 3• Het verzuimrisico is daarmee niet lager dan in 2020. Beheersmaatregelen: Om het risico zo laag mogelijk te houden, hebben wij deze beheersmaatregelen genomen : • Strikt volgen van het verzuimbeleid. • Goed contract met de Arbodienst. • Maandelijkse bewaking in het MT. • lntervisiegesprekken over ziekteverzuim tussen MT en HRM. • Organiseren van informele, online-bijeenkomsten voor collega's. • Regeling tijds- en plaatsonafhankelijk werken. • Snotneusprotocol. 2 https://www.arboned.nl/nieuws/persbericht-ziekteverzuim-stijgt-voorkom-verzuim-griepseizoen 3 https://www.ad.nl/werk/werkgevers-vrezen-massale-ziekmeldingen-vanwege-psychische-klachten-aec82623/
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
53
Jaarstukken 2021
Financieel risico: Op basis van het verleden en de beheersmaatregelen schatten wij het totale risico in op 75%, wat neerkomt 210.000 + 15.000 =225.000 * 75% =€ 169.000. Daarmee is de kans op dit risico hoger dan in 2020 (nu€ 69.000 hoger). b) Personele frictiekosten (eigen risicodragerschap WW en WGA) Algemeen: In het strategisch personeelsbeleid berekenen wij de benodigde formatie per expertise/taakveld met een doorkijk naar twee jaar. Wij nemen hierin externe ontwikkelingen mee en sturen tijdig risico's in formatiewijzigingen bij. Door wijzigingen in werkwijze of afloop van (subsidie)projecten blijven echter risico's aanwezig . (Kans op) boventalligheid (WW-risico en kosten transitievergoeding) Wij werken in een complexe omgeving. Ondertussen komt er nieuwe wetgeving met mogelijke impact op nieuwe en/of andere taken. Niet alle medewerkers zijn in staat om veranderende taken blijvend uit te voeren. Ons werk wordt meer digitaal, integraal en complex. Daarom is het reëel daarvoor een risico op te nemen van één keer de maximale transitievergoeding van€ 85.000 in 2022. Dit is in lijn met de gemiddelde instroom van boventalligen op basis van de laatste jaren. In alle gevallen moeten wij een economische waarde-afweging maken die het beste is voor de lange termijn . Arbeidsongeschiktheid Bij onvoorziene arbeidsongeschiktheid is er risico op langdurige verplichtingen.
Als werkgever zijn wij verplicht gedurende twee jaar het salaris door te betalen. Daarna zijn wij nog tien jaar verantwoordelijk voor zieke (ex-)werknemers. Dit noemen wij het WGA-risico. De feitelijke 'schade' wordt in de voorafgaande twaalf jaar opgebouwd en bestaat uit de kosten voor doorbetaling aan (ex-)werknemers die nog steeds (gedeeltelijk) arbeidsongeschikt zijn. Via de loonheffing dragen wij een gedifferentieerde WGA-premie af die afhankelijk is van het aantal arbeidsongeschikte medewerkers. Een arbeidsongeschikte medewerker telt maximaal tien jaar mee in de gedifferentieerde premie. Het verschil in minimale en maximale premie kan 4% van de totale loonsom per jaar uitmaken. De premie kan oplopen tot ongeveer€ 75.000. Beheersmaatregelen: Om het risico zo laag mogelijk te houden, hebben wij deze beheersmaatregelen genomen: • Preventieve inzet door middel van het strategische personeelsbeleid . • Aanbieden van de regeling 'Generatiepact'. • Mobiliteitsbevordering en loopbaanbegeleiding door afdelingshoofd en HRM van de betreffende medewerker. Financieel risico: Het op te nemen risico voor eventuele transitievergoedingen komt daarmee op€ 85.000. De kans op dit risico schatten we in op 75% . Het restrisico bedraagt dus € 65.000. Dit is gelijk aan 2020. c)
Risico op claim asbestslachtoffers Algemeen : Ondanks de preventiemaatregelen en de werkinstructie kunnen onze medewerkers met asbest in aanraking komen of in aanraking zijn geweest. Bij eventueel letsel kunnen zij ons als werkgever aansprakelijk stellen. Een basisvergoeding komt al gauw neer op circa € 60.000 (bron Instituut Asbestslachtoffers (IAS)). Samen met de juridische kosten en de kosten van arbeidsongeschiktheid kan de totale schade oplopen tot€ 240.000. Uit onderzoek is gebleken dat het risico nauwelijks te verzekeren is. Als dat eventueel wel lukt, is de premie onevenredig hoog ten opzichte van het risico.
Omgevingsdienst regio Utrecht, kenmerk: INT20-2010/4113
Scandatum: 19-04-2022
54
Jaarstukken 2021
Beheersmaatregelen: Om het risico zo laag mogelijk te houden, hebben wij deze beheersmaatregel genomen : • Protocol en goede instructie om asbestcontact te vermijden . Financieel risico: Door deze beheersmaatregel is het onwaarschijnlijk dat het risico zich voordoet. Wij schatten de kans op 10%. Dit komt neer op een financieel risico van€ 24.000, hetzelfde risico als in 2020. d) Berekeningsmethodiek uurtarief (loon- en prijsindexatie) Algemeen: Sinds de opstelling van de begroting 2016 maken wij gebruik van de methodiek van voor- en nacalculatie voor de tariefbepaling. Dit is nodig, omdat we in een vroeg stadium de kadernota en begroting opstellen. Maar als de lonen en prijzen harder stijgen dan de voorcalculatie, is er in de tussenliggende twee jaar geen compensatie. Daardoor kunnen de werkelijke kosten in het begrotingsjaar hoger uitkomen dan begroot.