CConstaterende datZeist
Koppel je AI →
Document · PDF

PR23.046 (Voorlopig) Jaarverslag 2022 RMN

Vragenuur Lijst ingekomen stukken 23 mei 2023, gemeente ZeistBij agendapunt: A-Post derden20.603 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Ook gaat een belangrijke medewerker met pensioen hetgeen een risico is in het kader van kennisoverdracht. Door de invoering van de wet “versterking decentrale rekenkamers” mag de controleverklaring inzake getrouwheid en rechtmatigheid over verslagjaar 2023 niet langer door de accountant opgesteld worden maar moet dit door RMN zelf gedaan worden, hetgeen de druk op de organisatie alleen maar vergroot. Beheersmaatregelen Qua beheersmaatregel is eind 2022 gestart met de inzet van (tijdelijke) inhuurkrachten met expertise op het gebied van AO/IC en Finance en Control om bovenstaande risico’s te mitigeren. Een belangrijke extra reden voor deze inzet is enerzijds om het kennisniveau op het gebied van AO/IC binnen RMN te vergroten en anderzijds om te voldoen aan de aanbeveling van de accountant om de kwetsbare afdeling Financiën verder te versterken. In 2023 zal RMN daar de vruchten van kunnen gaan plukken. Tevens staan er nog vacatures open om de afdeling Financiën te versterken en is RMN bezig met de vervanging van de medewerker die met pensioen gaat.

Organisatieontwikkelingen Ontwikkelingen 2022 Additionele BOR taken IJsselstein De gemeente IJsselstein heeft RMN eind december 2021 schriftelijk aangegeven in 2022 in samenwerking met RMN te onderzoeken of de additionele BOR (Beheer Openbare Ruimte) taken nog onderdeel uit zullen maken van de DVO in 2023. In het AB van december 2022 is definitief besloten dat de additionele BOR werkzaamheden in 2023 geen deel meer zullen uitmaken van de DVO van IJsselstein.

P a g i n a 22 | 78

In 2022 zijn de taken nog door RMN uitgevoerd maar in 2023 zal dit door de gemeente IJsselstein zelf gedaan worden. De ontvlechting van deze taken en de bijbehorende consequentie voor compensatie van de achterblijvende overhead zijn in de primitieve begroting 2023 nog niet opgenomen en zullen in begrotingswijziging 2023.02 tot uiting komen. De uitvoerende medewerkers in dienst van RMN en de bijbehorende administratieve taken zijn met ingang van 2023 horizontaal over gegaan naar de gemeente IJsselstein. Meerjarenbeleidsplan RMN 2022-2025 Voor de uitvoering van het Meerjarenbeleidsplan RMN zijn incidentele en structurele investeringen voorzien. Dit betreft 3 hoofdcategorieën zijnde aanvullende trainingen voor medewerkers en leidinggevenden, externe adviezen en nieuwe functies inkoopmanager, controller, werkvoorbereider en manager bedrijfsvoering. De eerste 2 categorieën betreffen incidentele kosten en de 3 e categorie betreffen structurele extra lasten. Er zijn in 2022 geen nieuwe functies ingevuld, wel zijn inhuurkrachten aangetrokken voor de functies controller en kwartiermaker / manager bedrijfsvoering. Risico’s 2023 en verder Door de krapte op de arbeidsmarkt is de kans groot dat ook in 2023 een beroep gedaan moet worden op (duurdere) inhuurkrachten.

Ook bestaat de kans dat voor het aantrekken van vaste arbeidskrachten extra kosten gemaakt moeten worden door het inzetten van gespecialiseerde bureaus. In 2023 staat een verdere kwalitatieve analyse van het personeelsbestand op het programma waaruit mogelijk blijkt dat er boventallig personeel ontstaat. In theorie kan dit leiden tot frictiekosten. Beheersmaatregelen Er is een opstelling gemaakt van alle nieuwe functies, benodigde dekking en wijze van dekking. Hiervan moet nog € 30.000 in de begroting verwerkt worden. Er zijn geen extra beheersmaatregelen genomen voor het mogelijke boventallige personeel. Mocht blijken dat er inderdaad beperkt boventallig personeel ontstaat dan is het de verwachting dat vanwege de huidige krapte op de arbeidsmarkt er op korte termijn vervangend werk mogelijk is waardoor de frictiekosten uiterst beperkt blijven.

2.1.2.2 Risico’s grondstof- en afvalstromen RMN De verwerking van de afvalstromen bestaat uit 2 delen. Het inzamelen van het afval en het verwijderen van het afval. Het eerste deel wordt gedaan door RMN zelf en het 2e deel wordt – voor de belangrijkste afvalstromen - georganiseerd door de AVU. Naast de AVU zijn er nog een aantal kleinere partijen waarmee RMN zaken doet met betrekking tot de afvalverwijdering. De grote afvalstromen betreffen huishoudelijk restafval, grof huishoudelijk restafval en gft-afval. Het gemeentelijk beleid van de AVU deelnemers is gericht op het zo veel mogelijk scheiden van afval teneinde zo weinig mogelijk restafval te hebben. Dit leidt in zijn algemeenheid tot lagere verwerkingskosten en hogere opbrengsten voor onze deelnemers. Echter, als door het scheiden van afval extra inzamelmateriaal in gebruik genomen wordt en/of de frequentie van het inzamelen verandert, dan kan dit zorgen voor hogere kosten van inzameling binnen RMN, ook al worden de verwerkingskosten eventueel lager.

P a g i n a 23 | 78

Ontwikkelingen 2022 In 2022 zijn de verwerkingskosten lager uitgevallen hetgeen een voordeel opleverde voor de deelnemende gemeenten. Belangrijk om te weten is dat de hoge opbrengst van oud papier in deze verwerkingskosten verdisconteerd is. Dit wordt altijd conservatief begroot omdat de prijsontwikkeling afhankelijk is van de ontwikkelingen op de markt. Risico’s 2023 en verder De ontwikkeling van de verwerkingskosten van restafval zijn de sterk stijgende kosten voor energie en het belasten van het verbranden van restafval. Met name de structurele impact van de rijksbelasting op verbranding kan fors zijn wanneer deze de komende jaren wordt verhoogd. Dit is in 2022 nog niet het geval geweest. Een ander risico is de toenemende vervuiling van ingezamelde grondstoffen, zoals landelijk zichtbaar bij plastic en GFT, waardoor de opbrengsten dalen. Een andere belangrijke factor in de daling van de opbrengsten van grondstoffen is het feit dat China is gestopt met het importeren van deze stromen.

Beheersmaatregelen Sterk fluctuerende prijzen zoals die van papier, zowel in 2021 als in 2022 zijn van invloed op het resultaat van grondstof- en afvalstromen. De AVU blijft daarom in haar begroting 2023 en 2024 behoedzaam begroten qua opbrengsten van oud papier. Daarnaast wordt voorlichting gegeven op scholen en worden persberichten in kranten geplaatst om het belang van goed scheiden van afval te benadrukken. Met de uitrol van VANG – projecten (Van Afval Naar Grondstof) en projecten als “Afval scheiden: De Volgende Stap” maar ook “Grip op Grondstof” en het na-scheiden van restafval, proberen gemeenten in samenwerking met RMN het aangeboden volume restafval te verminderen. Met dit soort projecten kunnen zij invloed uitoefenen op de grondstoffenstromen.

P a g i n a 24 | 78

2.1.3 Kengetallen De kengetallen voor 2022 afgezet tegen de begroting 2022.02 hebben zich als volgt ontwikkeld:

De deelnemende gemeenten staan garant voor de exploitatielasten en schulden van RMN. RMN heeft geen winststreven en rekent de kosten af met de gemeenten. 2.1.4 Beleidsindicatoren Landelijk is er in 2021 gemiddeld 5145 kg afval per inwoner ingezameld. In 2021 is er binnen de deelnemende gemeenten gemiddeld 541 kilo afval per inwoner ingezameld. In 2022 is de gemiddelde hoeveelheid afval binnen de deelnemende gemeenten gedaald naar 475 kilo per inwoner per jaar. De landelijke cijfers 2022 zijn helaas nog niet beschikbaar aangezien RMN nieuwsgierig is of deze cijfers zich landelijk ook op deze manier hebben ontwikkeld. Kanttekening is hierbij dat 2021 een Corona jaar is geweest en dat een reductie in 2022 in de lijn der verwachtingen lag. Onderstaande grafieken6 laten de daling van de gemiddelde hoeveelheid afval van de deelnemende gemeenten zien. De 1e grafiek laat zien hoeveel er gemiddeld per inwoner per jaar aan afvalstromen is ingezameld in de deelnemende gemeenten in de 2 opeenvolgende jaren.

Gemiddelde hoeveelheid ingezameld afval in kilo's per inwoner per jaar 800 600 400 200 0 Baarn

Bunnik

IJsselstein

Nieuwegein 2021

5 6

Soest

Zeist

Nederland

2022

Bron: benchmark Huishoudelijk Afval (HHA) eindrapport 2021 Bron: eigen cijfers van RMN en benchmark HHA voor landelijke cijfers P a g i n a 25 | 78

De 2e grafiek laat zien welk deel van de ingezamelde hoeveelheid afvalstromen bestaat uit Rest afval, waarbij RMN de indeling volgt van de landelijke samenstelling conform de benchmark HHA : Rest afval betreft Fijn Huishoudelijk Rest afval, Grof Huishoudelijk Rest afval en Bouw & Sloop afval. De deelnemende gemeenten willen zich immers inzetten om zowel de hoeveelheid ingezameld afval te laten afnemen als om het overblijvende afval zoveel mogelijk om te zetten naar herbruikbare materialen (denk hierbij aan het project VANG: Van Afval Naar Grondstof). In de gemeente Zeist is het in 2021 gestarte project VANG in 2022 volledig afgerond en dit lijkt zich nu te vertalen in een duidelijke vermindering van de hoeveelheid ingezameld restafval (zie ook onderstaande tabel).

Gemiddeld ingezamelde hoeveelheid afval per inwoner per jaar t.o.v. van de gemiddelde hoeveelheid ingezameld Rest afval per persoon per jaar 700 600 500 400 300 200 100 0 Baarn

Bunnik

IJsselstein

2021 Totaal

Nieuwegein

2021 Rest

2022 Totaal

Soest

Zeist

Nederland

2022 Rest

P a g i n a 26 | 78

2.2. Onderhoud kapitaalgoederen RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines en nietgekentekend werkmaterieel. De kwaliteit van de kapitaalgoederen is mede bepalend voor de prestaties in het verzorgingsgebied. RMN streeft ernaar het onderhoud op een kwalitatief hoog peil te houden. Het onderhoud wordt hoofdzakelijk uitgevoerd door de eigen werkplaats. Investeren in onderhoud is van belang voor de continuïteit van de bedrijfsvoering, het voorkomt onnodige stilstand en de in het verzorgingsgebied behaalde prestaties zijn kwalitatief en kwantitatief van een hoger (constant) niveau. Daarnaast zijn de voertuigen samen met de buitendienstmedewerkers gezichtsbepalend voor RMN. Een goed verzorgd wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de belasting van het milieu. Met het oog hierop wordt door RMN veel geïnvesteerd in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de aan hen toevertrouwde middelen. Het beleid van RMN is er opgericht om een optimale verhouding te vinden tussen enerzijds de hoogte van de kosten van onderhoud en anderzijds de kapitaallasten als gevolg van aanschaf van nieuwe voertuigen. In het verslagjaar 2022 bedragen de investeringen in nieuwe voertuigen € 0,6 miljoen. De afschrijvingen op het wagenpark bedroegen € 1,3 miljoen.

Daarnaast is geïnvesteerd in inzamelmiddelen voor € 3,7 miljoen. De afschrijvingen op inzamelmiddelen bedragen € 0,8 miljoen. Ook zijn er investeringen gedaan voor de recyclestations voor een bedrag van € 0,3 miljoen. De huidige afschrijvingen daarvoor bedragen € 0,2 miljoen. 2.3

Financiering

2.3.1 Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximum bedrag waarvoor financiële middelen mogen worden aangetrokken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant. De financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is afhankelijk van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2022 bedraagt de kasgeldlimiet 8,2% over het primaire begrotingstotaal van € 33.469.000,en komt daarmee uit op € 2.7 miljoen. 2.3.2 Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de omzet bij aanvang van het jaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de omzet in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening.

Het renterisico op de vaste schuld in blijft 2022 binnen de wettelijke gestelde normen.

P a g i n a 27 | 78

2.3.3 Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen van ruim € 4,6 miljoen zijn gefinancierd door het afsluiten van een geldlening van € 7,0 miljoen bij de BNG. De geldlening is mede aangetrokken met het oog op de verdere uitrol van het investeringsprogramma rondom de invoering van VANG maatregelen in de diverse gemeenten. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen en het eigen vermogen en het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. De kredietlimiet is vastgesteld op € 0,8 miljoen met een intra-daglimiet van € 2,2 miljoen. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de Intradaglimiet en 5% voor overschrijdingen boven de Intra-daglimiet. In aanvulling op het "krediet in rekening-courant" wordt in onderling overleg daggeld of kasgeld verstrekt. Tabel Overzicht langlopende leningen:

Door de wijze van bevoorschotting door de deelnemende gemeenten, vooraf per kwartaal, is de financieringsbehoefte het grootst aan het einde van elk kwartaal. In de jaarrekening wordt de stand per ultimo 2022 gepresenteerd. De onderstaande tabel geeft de financieringsbehoefte per ultimo van het jaar aan:

P a g i n a 28 | 78

In 2022 is € 0,13 miljoen aan rente betaald met een gemiddeld rentepercentage van 0,73%, waarbij de betaalde rente gedeeld is door de beginboekwaarde van de activa per 1-12022. De rentekosten zijn vrijwel geheel doorberekend aan de vaste activa waardoor het renteresultaat nihil is. De rentelasten zijn bepaald door de betaalde rentelasten op langlopende leningen, kasgeldleningen en rente van de rekening courant op te tellen. Schema rentetoerekening ter bepaling van het treasury resultaat:

De gebruikte begrootte rekenrente is gewijzigd van 1% naar 0,73% omdat de werkelijke rentelasten meer dan 25% afweken van de begrote rentelasten.

P a g i n a 29 | 78

2.4 Relatiebeheer/Verbonden partijen In het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier. RMN werkt op strategisch niveau al enige tijd samen met stichting Inkoopbureau Midden Nederland. Hieronder volgt een toelichting op deze partij. Onderwerp Doel

Deelnemers

Openbaar belang Bestuurlijk Belang

Financieel belang Resultaat

Risico’s en weerstandsvermogen

Toelichting Het behalen van financiële, kwalitatieve en procesmatige voordelen door professionalisering van de inkoop- en aanbestedingsfunctie. Daarnaast is de ondersteuning bedoeld ter borging van het tijdig doen van rechtmatige inkopen, met name bij grote contracten die aanbesteed moeten worden. Gemeente de Bilt, gemeente IJsselstein, gemeente Leusden, gemeente Molenlanden, gemeente Montfoort, gemeente Scherpenzeel, gemeente gemeente Vijfheerenlanden, gemeente Woudenberg, gemeenschappelijke regeling Avres, gemeenschappelijke regeling RMN, Regionale Sociale Dienst Kromme Rijn Heuvelrug. Rechtmatig en transparant inkopen en aanbesteden. Het bestuur bestaat uit de gemeentesecretarissen van de samenwerkende gemeenten. Vanuit RMN is hierin de secretaris-directeur vertegenwoordigd. De geraamde kosten worden gedekt door de deelnemersbijdragen (Vaste Bijdrage Vergoeding en een Garantie Omzet Afname). Per saldo is het resultaat 0. Geen verhoogd risico.

2.4.1 Kasbeheer Jaarlijks wordt een eindafrekening opgesteld van de kosten voor de overeengekomen diensten met de deelnemende gemeenten. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt met de betreffende gemeente verrekend. 2.4.2 Organisatie In 2022 heeft het ontwikkelteam zich met name gefocust op het actualiseren van de DVO’s, de bedrijfsprocessen, het opleidingsplan en de communicatie. 2.4.3 Informatievoorziening In 2021 heeft een aanbesteding plaatsgevonden van nieuwe bedrijfssoftware waarmee de organisatie haar bedrijfssystemen professioneler en efficiënter kan inzetten bij de bedrijfsvoering en de bediening van de deelnemende gemeenten. In 2022 is de eerste fase voor het onderdeel inzameling vrijwel afgerond. De kwaliteit van de informatievoorziening is nog niet op het gewenste niveau maar er zijn zeker resultaten geboekt om stuurinformatie sneller en eenvoudiger te ontsluiten uit de diverse databestanden. De eerste rapportages zijn opgeleverd in 2022. Ook wordt voor meer detail verwezen naar de paragraaf weerstandsvermogen waar meer details zijn beschreven

P a g i n a 30 | 78

2.5 Bedrijfsvoering 2.5.1 Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. 2.5.2 Samenwerking/regionale gebondenheid Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: •

• • •

Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimten, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen; Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen; Afvalvrije scholen; Buurtverenigingen/wijkbureaus.

Met deze partijen wordt samengewerkt of samenwerking gezocht bij het o.a. blad- en zwerfafval opruimen, inzamelen oud papier en participatie bij het verbeteren van de kwaliteit van de openbare ruimte. Door deze samenwerking ontstaat er verbinding met de samenleving in de regio. RMN verzorgt ook voorlichting aan scholieren. Bij gemeentelijke evenementen/activiteiten kan RMN zorg dragen voor een goede afvalvoorziening en na afloop de locatie weer schoon opleveren. 2.5.3 Milieu RMN heeft een gecertificeerd ISO-14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de strengste milieueisen. RMN is in het bezit van de vereiste milieuvergunningen voor de door haar beheerde Recyclingstations en zorgt middels interne audit voor waarborging van het naleven van de gestelde eisen. Naast CO2 reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2 reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer. 2.5.4 Personeel Het werk van RMN is afhankelijk van de factor mens. RMN hecht grote waarde aan goed werkgeverschap. RNM heeft een actieve OR die nauw wordt betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN.

Door begeleiding en scholing wordt gestreefd personeel breed inzetbaar te houden waardoor doorstroming kan plaatsvinden naar andere taakvelden. Voor meer details wordt verwezen naar de paragraaf risico’s. Voor een goed functioneren van de organisatie zorgen we ook voor een goede bemensing: de juiste medewerkers op de juiste plek. Dit betekent onder meer dat we beschikken over vakmensen, waardoor we vanzelfsprekend voldoen aan de wettelijke vereisten. De medewerkers zijn zelf verantwoordelijk voor de juiste inzetbaarheid, nu en in de toekomst. De werkgever ondersteunt, coacht en faciliteert dit via de leidinggevenden. De medewerkers zijn er trots op om bij RMN te werken. De organisatie zorgt voor voldoende medewerkers op het juiste niveau om te voldoen aan de kritieke massa. Dit gebeurt met een vaste formatie die in verhouding staat tot het structurele werkaanbod. Daarnaast beschikt RMN over een flexibele schil. Hiermee kan fluctuatie in het werkaanbod goed worden opgevangen.

P a g i n a 31 | 78

De medewerkers beschikken over de juiste kennis en competenties om de taken op het juiste niveau uit te voeren. Waar nodig zijn zij breder inzetbaar dan alleen hun eigen vakgebied. Ze hebben een professionele en dienstverlenende houding en RMN zorgt dat de medewerkers zijn getraind op de benodigde vaardigheden. De medewerkers werken transparant en doen wat vooraf is afgesproken. Ze zijn gericht op een goede samenwerking met elkaar en met de collega’s bij de deelnemende gemeenten. De medewerkers zijn het visitekaartje van RMN. RMN heeft ook een evenementen commissie die is opgericht door enthousiaste medewerkers. Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel. Tweemaal per jaar organiseert RMN een personeelsbijeenkomst. Alle RMN medewerkers van de verschillende vestigingen komen hier bij elkaar om geïnformeerd te worden over de gang van zaken binnen de organisatie.

2.5.5. Duurzaam werken RMN volgt de ontwikkelingen op de markt van afval en reiniging nauwgezet en past nieuwe technieken of werkmethoden, welke een verbeterd resultaat opleveren op financieel- en/of milieugebied, zo spoedig mogelijk toe in haar bedrijfsvoering. Ook geeft RMN invulling aan veranderend beleid / wetgeving zoals de verplichting tot inzameling van PMD verpakkingen. Enkele gekozen richtingen:

• • • • • • • • • •

Investeren in zonnepanelen; Installeren ledverlichting; Werken op beeldbestek voor onkruid en zwerfafval; Onkruidbestrijding middels duurzame heet water techniek; Inzamelen in stedelijk gebied met zijladers; Inzamelen afval van hoogbouw met ondergrondse containers; Invoering van het Container Management Systeem (CMS); Instroom voertuigen aangedreven op biogas of elektra en waar het kan op bio diesel rijden; Inkoop van minicontainers die voor 99,5% bestaan uit recyclebaar materiaal; Maatregelen ter bevordering van de circulaire economie.

De beleidsadvisering van RMN aan de gemeenten is gebaseerd op: ‘Een goede service aan de burger voor de best mogelijke prijs’. 2.5.6 Duurzaam inkopen Duurzaam inkopen is het rekening houden met milieu- en sociale aspecten in alle fasen van het inkoopproces. Bij milieuaspecten gaat het om het effect van een product, dienst of werk op het milieu, bijvoorbeeld door energie of materiaalgebruik. Bij sociale aspecten valt te denken aan thema’s als kinderarbeid of mensenrechten. RMN verzorgt aanbestedingen voor de aanschaf van hoofdzakelijk duurzame productiemiddelen conform de gestelde eisen in de Europese wetgeving. 2.5.7 Covid-19 RMN heeft ook in het boekjaar 2022 te maken gehad met de gevolgen van het coronavirus. Diverse ziekmeldingen hadden nog te maken met het virus. De blijvende gevolgen zijn onder andere een verandering in de wijze van werken (meer en vaker inzet van digitale communicatiemiddelen) en meer thuiswerken (waar het werk dat mogelijk maakt). RMN blijft de richtlijnen van de overheid volgen. In 2022 was de impact van de RIVM maatregelen minder groot dan in 2022. Op de recyclingstations werd in eerste instantie nog de 1,5 meter maatregel gevolgd welke later in het jaar is losgelaten.

Doordat meer thuis gewerkt wordt, thuis meer geconsumeerd wordt en doordat postpakketten vaker bij de consument thuis afgeleverd wordt levert dit meer huishoudelijk afval P a g i n a 32 | 78

op. Daarnaast nemen veel mensen de gelegenheid te baat om hun huis, tuin en schuur op te ruimen waardoor extra grof afval wordt aangeboden met ook meer bijplaatsingen tot gevolg. Om aan deze effecten het hoofd te bieden zijn de openingstijden van de recycling stations blijvend verruimd, en is extra capaciteit ingezet op de recyclingstations en bij het ophalen van grof afval. RMN verwacht dat deze capaciteitsuitbreiding de komende jaren gehandhaafd blijft. Dit heeft een blijvende impact op de financiële positie en doorbelasting naar de gemeenten. Omdat de impact van het Corona virus minder groot was dan in 2021 is hiervoor geen aparte financiële verantwoording opgesteld. Soest, dd… 2023 Namens het dagelijks bestuur van RMN

J. van Engelen Bestuursvoorzitter

P a g i n a 33 | 78

4. Overzicht van baten en lasten over 2022 4.1 Baten Overzicht Baten en Lasten 2022 Baten

(bedragen in € * 1000) Realisatie 2022

Begroting 2022.02

Realisatie 2021

Gemeente Baarn

2.902

3.302

3.111

Gemeente Bunnik

1.916

2.162

2.046

Gemeente IJsselstein

4.683

5.061

4.856

Gemeente Nieuwegein

5.329

6.002

5.992

Gemeente Soest

5.269

5.823

5.124

Gemeente Zeist

7.879

8.564

8.179

27.978

30.914

29.308

234

267

222

3.231

3.227

3.042

3.465

3.494

3.264

0

38

26

660

193

815

32.103

34.639

33.413

Omschrijving

Basis taken

Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein

Financiering Aanvullende taken en separate afrekeningen

Totaal baten

P a g i n a 34 | 78

4.2 Lasten Overzicht Baten en Lasten 2022 Lasten

(bedragen in € * 1000)

Omschrijving

Realisatie 2022

Begroting 2022.02

Realisatie 2021

Personeelskosten

2.874

3.274

3.263

Administratiekosten

1.347

1.414

1.225

4.221

4.688

4.488

729

612

626

729

612

626

Personeelslasten

8.990

8.339

8.430

Materieel

5.222

4.341

5.205

Inzamelmiddelen

1.689

2.996

1.401

15.901

15.676

15.036

6.622

9.109

8.425

Overige directe lasten

991

1.149

1.190

Verhaalde lasten

175

0

298

7.788

10.258

9.913

Additionele taken

3.464

3.403

3.264

Totaal lasten

32.103

34.639

33.327

0

86

34.639

33.413

Directie en Algemeen beheer

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Buitendienst

Verwerkingslasten

Gerealiseerd totaal van saldo van baten en lasten 32.103

P a g i n a 35 | 78

4.3 Incidente baten en lasten Overzicht incidentele baten en lasten 2022 (bedragen in € * 1000)

Incidentele baten Omschrijving

Incidentele lasten Werkelijk

Verkoop activa (materieel)

49

Omzet derden

219

Geraamd

Omschrijving Werkelijk Nieuwe bedrijfssoftware Bouwen / Ontwikkelen RMN Personele aangelegenheden

Algemene dekkingsmiddelen Mutaties reserves

Algemene dekkingsmiddelen 0 Mutaties reserves

Totaal Saldo

Totaal 0 Saldo

Gecorrigeerd resultaat zonder incidentele baten en lasten

268

Geraamd

311

195

102

309

26

242

439

746

-171

(V)

Het structureel begrotingssaldo wordt berekend door de totale lasten en baten te verminderen met het saldo van de incidentele lasten en baten.

P a g i n a 36 | 78

5. Toelichting op overzicht van baten en lasten 2022 5.1 Baten 5.1.1 Toelichting basistaken Baarn Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

Inzameling GFT

466

581

553

Inzameling restafval

628

711

719

Inzameling snoeiafval

1

1

4

Inzameling kerstbomen

6

6

6

Inzameling papier

-12

75

4

Inzameling PMD

124

119

91

Inzameling glas

-9

-13

-15

Inzameling KCA

22

21

22

Inzameling Luiers

34

-3

-

Recyclingstation

633

738

810

Recyclingstation transport

154

154

0

0

0

277

Beheer en Onderhoud Containers

209

274

0

Voorlichting

11

11

0

Marktmeester

26

25

0

Straatreiniging

223

248

231

Onkruidbestrijding

154

154

155

Kolkenreiniging

84

84

81

Gladheidbestrijding

130

100

154

Plaagdierbestrijding

18

16

20

2.902

3.302

3.111

Basistaken Gemeente Baarn

Overige lasten afvalinzameling

Totaal

GFT De lagere kosten van de AVU door minder opgehaald GFT zorgen voor het grootste verschil. € 93.000 minder kosten. Een na-verrekening van de AVU uit 2021 zorgde voor een extra kostenpost van € 35.000. Rest De lagere kosten van de AVU door minder opgehaald Rest afval zorgen voor het grootste verschil. € 84.000 minder kosten. P a g i n a 37 | 78

e verschillen tussen de geraamde baten van de inzameltaken van GFT, restafval en PMD en de realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde en werkelijke ingezamelde hoeveelheden. Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een opbrengst van € 657,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2 e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton. Qua opbrengsten was er voor 2022 een opbrengst van € 93.000 begroot, in werkelijkheid is dit € 185.000 geworden. Recyclingstation De verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen (€ 66.000 minder verwijderingskosten). Verder zijn de kapitaallasten licht lager dan geraamd (een plus van € 4.000). Overige Het beheer en onderhoud van containers valt lager uit wegens lagere kapitaallasten dan geraamd (€ 65.000). De baten van gladheidbestrijding zijn hoger dan geraamd door meerdere uitrukacties vanwege sneeuwval en gladheid en worden op nacalculatie afgerekend.

7

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 38 | 78

5.1.1.1 Basistaken Baarn ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 Realisatie RMN

Realisatie AVU / Overig

Realisatie 2022 Totaal

Inzameling GFT

271

195

466

Inzameling restafval

185

443

628

Inzameling grof afval

-

-

-

Inzameling snoei afval

1

-

1

Inzameling kerstbomen

6

-

6

Inzameling papier

161

-173

-12

Inzameling glas

20

-29

-9

Inzameling PMD

270

-146

124

Inzameling klein chemisch afval

16

6

22

Inzameling luiers

-

34

34

Recyclingstation

355

278

633

Recyclingstation transport

154

-

154

Overige kosten afvalinzameling

-

-

-

Beheer en Onderhoud Containers

209

-

209

Voorlichting

11

-

11

Marktmeester

26

-

26

Straatreiniging

205

18

223

Onkruidbestrijding

154

-

154

Kolkenreiniging

84

-

84

Gladheidbestrijding

130

-

130

Plaagdierbestrijding

18

0

18

2.276

626

2.902

Basistaken Gemeente Baarn

Totaal

P a g i n a 39 | 78

5.1.2 Toelichting basistaken Bunnik Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

Inzameling GFT

295

316

321

Inzameling restafval

474

576

536

inzameling grof afval

36

47

28

Inzameling snoeiafval

6

6

6

Inzameling kerstbomen

3

3

3

Inzameling papier

-10

59

-1

Inzameling glas

11

10

9

Inzameling PMD

70

73

73

Inzameling KCA

14

15

15

Recyclingstation

441

507

526

Recyclingstation Transport

101

100

0

Overige kosten afvalinzameling

0

0

75

Beheer en Onderhoud Containers

78

74

0

Straatreiniging

157

148

222

Onkruidbestrijding

96

96

96

Honden uitlaatstroken

53

53

0

Kolkenreiniging

24

28

22

Gladheidbestrijding

67

47

116

Huisontruimingen

0

2

0

Plaagdierbestrijding

0

2

0

1.916

2.162

2.046

Basistaken Gemeente Bunnik

Totaal

Rest De lagere verwijderingskosten van de AVU zorgen voor het grootste verschil. Het verschil tussen werkelijk en begroot is € 48.000. Een voordelige na-verrekening van de AVU uit 2021 zorgde ook nog voor een voordelig verschil van € 20.000. Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een opbrengst van € 658,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2 e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton. Voor Bunnik een meeropbrengst van € 69.000. Daartegenover stonden ook hogere verwijderingskosten van € 29.000.

8

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 40 | 78

Recyclingstation De verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen. De verwerkingskosten van grof afval vielen € 40.000 lager uit dan begroot. De lagere kosten van het recyclestation worden voornamelijk veroorzaakt door mindere kapitaallasten dan geraamd. Overige De baten van gladheidbestrijding zijn hoger dan geraamd door meerdere uitrukacties vanwege sneeuwval en gladheid.

5.1.2.1 Basistaken Bunnik ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 Realisatie RMN

Realisatie AVU / Overig

Realisatie 2022 Totaal

Inzameling GFT

143

152

295

Inzameling restafval

178

296

474

Inzameling grof afval

20

16

36

Inzameling snoeihout

6

-

6

Inzameling kerstbomen

3

-

3

Inzameling papier

11

-21

-10

Inzameling glas

28

-17

11

Inzameling PMD

139

-69

70

Inzameling klein chemisch afval

10

4

14

Recyclingstation

305

136

441

Recyclingstation Transport

101

-

101

-

14

14

Beheer en Onderhoud Containers

64

-

64

Straatreiniging

142

15

157

Onkruidbestrijding

96

-

96

Honden uitlaatstroken

53

-

53

Kolkenreiniging

24

-

24

Gladheidbestrijding

67

-

67

Plaagdierbestrijding

0

0

0

1.390

526

1.916

Basistaken Gemeente Bunnik

Inzameling luiers

Totaal

P a g i n a 41 | 78

5.1.3 Toelichting additionele taken Bunnik Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

Algemeen beheer openbare ruimte

52

84

49

Onderhoud speeltoestellen

5

5

7

Onderhoud verkeersborden en belijning

28

21

41

Verplaatsen smiley borden

7

7

8

Onderhoud bruggen

2

5

1

Onderhoud straatmeubilair

14

9

12

Onderhoud openbaar groen

83

88

89

Riolering, pompen en gemalen

-

-

-

Hand- en spandiensten

43

48

-

0

0

16

234

267

222

Additionele taken Gemeente Bunnik

Overige activiteiten Totaal

De omzet uit additionele taken wordt berekend op basis van nacalculatie. De werkelijk bestede uren van man en tractie worden tegen de werkelijke uurtarieven doorbelast. De uurtarieven worden verhoogd met het van toepassing zijnde percentage ter dekking van de overhead.

P a g i n a 42 | 78

5.1.4 Toelichting basistaken IJsselstein Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

484

598

487

Inzameling restafval

1.092

1.054

1.400

Inzameling grof afval

184

169

152

Inzameling kerstbomen

12

12

11

Inzameling papier

17

155

46

Inzameling Glas

-5

-2

-

Inzameling PMD

221

125

181

Inzameling klein chemisch afval

24

28

24

Recyclingstation

878

973

993

Recyclingstation transport

134

134

-

Overige kosten afvalinzameling

445

650

332

Straatreiniging

567

532

592

Onkruidbestrijding

358

358

358

Honden uitlaatstroken

54

54

0

Kolken reinigen

83

76

88

Gladheidbestrijding

113

123

164

Plaagdieren

22

20

26

Huisontruimingen

0

2

4

4.683

5.061

4.856

Basistaken Gemeente IJsselstein Inzameling GFT

Totaal

GFT In 2022 is beduidend minder GFT afval ingezameld dan geraamd hetgeen de fors lagere kosten verklaart. In totaal waren de kosten van de AVU € 149.000 lager. Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een opbrengst van € 659,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2 e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton. Er is 234 ton minder ingezameld. Per saldo € 125.000 voordeel als gevolg van de hogere papieropbrengst. PMD Het project VANG gaat in 2023 pas echt van start waardoor de begrote ingezamelde hoeveelheden PMD achterbleven. De vergoeding van het Afvalfonds was € 120.000 lager. Per

9

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 43 | 78

ton afval wat gescheiden wordt ingeleverd betaalt Nedvang € 218 in 2022 waarvan 95% naar de gemeente toevloeit. Recyclestation De verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen. De lagere kosten van het recyclestation worden veroorzaakt door mindere kapitaallasten dan geraamd ( € 14.000 minder) maar ook door minder dan geraamde opbrengst van ijzer ( € 22.000). Extra onderhoud aan het recyclingstation kostte € 30.000 meer dan begroot. Overige De overige lasten van afvalinzameling vallen lager uit doordat het VANG project pas volledig van start gaat in 2023. Over de 103 geplaatste ondergrondse containers in 2022 gaat ook pas worden afgeschreven in 2023. In totaal betekent dit in 2022 een voordeel van € 260.000 op de kapitaallasten. De baten van straatreinigen zijn hoger dan geraamd vanwege de extra inhuur voor de bladcampagne.

5.1.4.1 Basistaken IJsselstein ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 RMN 2022

AVU/overig 2022

Totaal 2022

Inzameling GFT

286

198

484

Inzameling restafval

338

754

1.092

Inzameling grof afval

116

68

184

Inzameling kerstbomen

12

-

12

Inzameling papier

236

-219

17

Inzameling Glas

26

-31

-5

Inzameling PMD

345

-124

221

Inzameling klein chemisch afval

32

-8

24

Recyclingstation

572

306

878

Recyclingstation transport

134

-

134

Overige kosten afvalinzameling

431

14

445

Straatreiniging

547

20

567

Onkruidbestrijding

358

0

358

Honden uitlaatstroken

54

0

54

Kolken reinigen

83

0

83

Gladheidbestrijding

113

0

113

Plaagdieren

22

0

22

Huisontruimingen

0

0

0

3.705

978

4.683

Basistaken Gemeente IJsselstein

Totaal

P a g i n a 44 | 78

5.1.5 Toelichting additionele taken IJsselstein Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

1.922

1.900

1.908

Sportvelden en sportparken

138

150

131

Speelvoorzieningen

109

147

75

Werf

89

118

124

Begraafplaats

291

246

288

Bruggen

85

135

125

Verkeersregelinstrumenten

17

20

0

Openbaar water

8

7

8

Brandkranen

7

11

-

Riolering

2

27

-

Verhardingen

180

193

157

Verkeersmeubilair

60

73

96

Straatmeubilair

14

21

-

Evenementen

84

84

31

Overige algemene taken

107

11

99

Beheer en leiding

118

84

-

Additionele taken Gemeente IJsselstein Groen openbare ruimte

Totaal

3.231

3.227

3.042

De omzet uit additionele taken wordt berekend op basis van nacalculatie. De werkelijk bestede uren van man en tractie worden tegen de werkelijke uurtarieven doorbelast. De uurtarieven worden verhoogd met het van toepassing zijnde percentage ter dekking van de overhead. Op het onderdeel Bruggen is minder geld uitgegeven aan inhuur omdat diverse bruggen in 2022 niet in bedrijf zijn geweest als gevolg van onderhoudswerkzaamheden. Vanwege het besluit van de gemeente IJsselstein om per 1 januari 2023 zelf de additionele taken te gaan uitvoeren is in 2022 al afgesproken dat er formatie door IJsselstein wordt overgenomen en dat daarvoor in de plaats de inhuurkosten worden doorbelast. Per saldo levert dit een kostenpost op van € 0,1 miljoen in het jaar 2022.

P a g i n a 45 | 78

5.1.6 Toelichting basistaken Nieuwegein Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

825

987

978

Inzameling restafval

2.715

3.031

3.266

Inzameling grof afval

385

418

313

Inzameling snoeihout

18

18

18

Inzameling kerstbomen

14

14

14

Inzameling papier

-61

135

-41

Inzameling glas

34

1

3

Inzameling kunststof verpakkingen

-168

-89

-135

Inzameling klein chemisch afval

43

44

48

1.088

1.154

1.115

436

289

412

5.329

6.002

5.992

Basistaken Gemeente Nieuwegein Inzameling GFT

Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal

Nieuwegein kent na-scheiding van Rest afval en laat daarom geen afvalstroom inzameling PMD zien. GFT De doorberekende kosten van RMN werden ook lager door het vervallen van de zomerinzameling, wat een voordelig verschil van € 100.000 oplevert. Minder verwijderingskosten van de AVU vanwege minder opgehaald GFT in 2022 scheelde Nieuwegein € 70.000 aan kosten. Een kleine extra kostenpost van € 10.000 betrof de eindafrekening van de AVU van 2021. Rest De grootste verklaring voor de daling betreft de nabetaling van de AVU over 2021 betreffende de verwijderingskosten. Bijna € 190.000. Grof afval De verwijderingskosten zijn vrijwel gelijk gebleven maar de vergoeding voor de ontvangsten van de inwoners waren niet geraamd (Nieuwegein laat inwoners sinds februari 2021 betalen voor het ophalen van grof afval) waardoor € 33.000 minder kosten lijken te zijn gemaakt.. Niet duidelijk is of de daling van de hoeveelheid grof afval hiermee te maken heeft. Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een opbrengst van € 6510,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton.

PMD De baten van de inzameling van PMD vallen voor Nieuwegein gunstig uit vanwege nabetalingen van met name het Afvalfonds uit 2020 en 2021 voor in totaal € 74.000. 10

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 46 | 78

. Recyclestation De verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en de gerealiseerde baten zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen. Met name de AVU afrekening 2022 zorgde voor een forse afwijking (€ 130.000 minder kosten). Overige De overige lasten van afvalinzameling vallen hoger uit door hogere kapitaallasten van bijna € 20.000 voor de inzamelmiddelen, maar vooral door een niet behaalde taakstelling van € 136.000.

5.1.6.1 Basistaken Nieuwegein ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 Basistaken

RMN 2022

AVU/overig 2022

Totaal 2022

Gemeente Nieuwegein Inzameling GFT

490

335

825

Inzameling restafval

1.031

1.684

2.715

Inzameling grof afval

174

211

385

Inzameling snoeihout

18

-

18

Inzameling kerstbomen

14

-

14

Inzameling papier

326

-387

-61

Inzameling glas

84

-50

34

Inzameling kunststof verpakkingen

-

-168

-168

Inzameling klein chemisch afval

-

43

43

736

352

1.088

Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal

436

0

436

3.309

2.020

5.329

P a g i n a 47 | 78

5.1.7 Toelichting basistaken Soest Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

Inzameling GFT

1.032

1.235

1.024

Inzameling restafval

1.267

1.200

1.408

Inzameling grof afval

39

54

37

Inzameling kerstbomen

12

12

13

Inzameling snoeihout

6

6

6

Inzameling papier

-319

-124

-76

Inzameling papier huis-aan-huis

213

213

-

Inzameling overige fracties

-

-

-28

Inzameling Glas

-3

-8

-

Inzameling PMD

28

12

0

Inzameling Luiers

31

42

0

Kringloopcentrum

79

75

67

Inzameling klein chemisch afval

152

153

145

Recyclingstation de Schans

743

907

690

Transport afvalstoffen

124

124

124

Recyclingstation Zandbergenlaan

137

146

137

Overige kosten afvalinzameling

489

500

344

Marktmeester

43

43

0

Voorlichting

11

11

0

Straatreinigen

574

582

814

Onkruidbestrijding

238

235

0

Klachten en meldingen

16

16

0

Kolkenreiniging

116

117

112

Gladheidbestrijding

219

241

289

Plaagdierbestrijding

22

26

16

Huisontruimingen/overige activiteiten

0

5

1

5.269

5.823

5.124

Basistaken Gemeente Soest

Totaal

GFT De kosten van de AVU vielen lager uit door minder inzameling van GFT wat een voordelig verschil oplevert van € 173.000. De doorberekende kosten van RMN werden ook lager door het vervallen van de zomerinzameling, wat een voordelig verschil van € 40.000 oplevert. . Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een P a g i n a 48 | 78

opbrengst van € 6511,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12-maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton. Per saldo een voordelig verschil van € 179.000 gerelateerd aan de opbrengsten van papier. PMD Bij de inzameling van PMD zijn nabetalingen ontvangen van de AVU en het Afvalfonds. Recyclestation De verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen. De totale kosten van de AVU zijn ruim € 115.000 lager dan verwacht.

11

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 49 | 78

5.1.7.1 Basistaken Soest ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 RMN 2022

AVU/overig 2022

Totaal 2022

Inzameling GFT

549

483

1.032

Inzameling restafval

315

952

1.267

Inzameling grof afval

23

16

39

Inzameling kerstbomen

12

-

12

Inzameling snoeihout

6

-

6

Inzameling papier

-

-319

-319

213

-

213

-

-

-

Inzameling Glas

50

-53

-3

Inzameling PMD

339

-311

28

Inzameling Luiers

0

31

31

Kringloopcentrum

0

79

79

Inzameling klein chemisch afval

117

35

152

Recyclingstation de Schans

409

334

743

Transport afvalstoffen

124

0

124

Recyclingstation Zandbergenlaan

86

51

137

Overige kosten afvalinzameling

489

0

489

Marktmeester

43

0

43

Voorlichting

11

0

11

Straatreinigen

535

39

574

Onkruidbestrijding

238

0

238

Klachten en meldingen

16

0

16

Kolkenreiniging

116

0

116

Gladheidbestrijding

219

0

219

Plaagdierbestrijding

22

0

22

Huisontruimingen/overige activiteiten

0

0

0

3.932

1.337

5.269

Basistaken Gemeente Soest

Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties

Totaal

P a g i n a 50 | 78

5.1.8 Toelichting basistaken Zeist Baten in € * 1000 Realisatie 2022

Begroting 2022.2

Realisatie 2021

Inzameling GFT

1.058

1.324

1.251

Inzameling restafval

2.040

2.114

2.537

Inzameling grof afval

514

468

429

Inzameling kerstbomen

23

23

22

Inzameling snoeihout

6

6

6

-92

198

-28

-

-

106

Inzameling Glas

11

13

-

Inzameling PMD

202

211

-

Kringloopcentrum Zeist

104

53

77

Inzameling klein chemisch afval

176

174

163

Recyclingstation

883

1.079

1.143

Recyclingstation Transport

175

175

0

Overige kosten afvalinzameling

956

947

598

Straatreiniging

960

952

932

Onkruidbestrijding

345

344

341

Honden uitlaatstroken

41

41

40

Zaterdag vegen

29

29

41

Vegen Oranjemarkt

9

9

8

Reinigen goten Slotlaan

9

9

8

Kolkenreiniging

173

173

168

Gladheidbestrijding

228

197

299

Plaagdierbestrijding

29

25

39

7.879

8.564

8.179

Basistaken Gemeente Zeist

Inzameling papier Inzameling overige fracties

Totaal

GFT De kosten van de AVU vielen lager uit door minder inzameling van GFT wat een voordelig verschil oplevert van € 135.000. De doorberekende kosten van RMN werden ook lager door het vervallen van de zomerinzameling, wat een voordelig verschil van € 114.000 oplevert. Verder krijgt Zeist nog een na-verrekening van de AVU uit 2021. Een plus van bijna € 18.000. Rest De lagere kosten worden vooral veroorzaak door een na-verrekening van de AVU over eerdere jaren wat een positief bedrag van € 65.000 opleverde. Papier Het verschil tussen de raming van papier en de realisatie is het gevolg van een conservatieve raming van de vergoeding voor oud papier in de begroting. In de begroting is gerekend met een P a g i n a 51 | 78

opbrengst van € 6512,- per ton. In 2022 was de papierprijs nog steeds hoog al is in de 2e helft van het jaar een daling ingezet en komt deze einde jaar uit op € 75,- per ton. De gemiddelde 12-maands prijs in 2022 was circa € 136,- per ton. Recyclestation Het grootste verschil betrof de hoge onderhoudskosten van het recyclingstation die € 68.000 hoger uitvielen dan begroot. Ook de kapitaallasten die op na-calculatie worden doorberekend zijn € 49.000 hoger. De overige verschillen tussen de raming van de baten van het recyclingstation en realisatie zijn het gevolg van afwijkingen tussen de geraamde hoeveelheden in de begroting en de werkelijke afgevoerde hoeveelheden van de diverse afvalstromen. Overige De overige lasten van afvalinzameling vallen hoger uit voor Zeist. De bijdrage in de projectkosten VANG is in de afrekening verwerkt. De baten van gladheidbestrijding zijn hoger dan geraamd als gevolg van hogere lasten van de wachtdienst regeling en meer uitrukacties in verband met sneeuwval en gladheid.

12

Exclusief bonusbedragen van de verwerker P a g i n a 52 | 78

5.1.8.1 Basistaken Zeist ingedeeld naar bedrijfsvoerings- en verwijderingskosten Baten in € * 1000 RMN 2022

AVU/overig 2022

Totaal 2022

Inzameling GFT

548

510

1.058

Inzameling restafval

639

1.401

2.040

Inzameling grof afval

310

204

514

Inzameling kerstbomen

23

-

23

Inzameling snoeihout

6

-

6

312

-404

-92

-

-

-

Inzameling Glas

85

-74

11

Inzameling PMD

517

-315

202

0

104

104

Inzameling klein chemisch afval

124

52

176

Recyclingstation

373

510

883

Recyclingstation Transport

175

0

175

Overige kosten afvalinzameling

956

0

956

Straatreiniging

904

56

960

Onkruidbestrijding

345

0

345

Honden uitlaatstroken

41

0

41

Zaterdag vegen

29

0

29

Vegen Oranjemarkt

9

0

9

Reinigen goten Slotlaan

9

0

9

Kolkenreiniging

173

0

173

Gladheidbestrijding

228

0

228

Plaagdierbestrijding

29

0

29

5.835

2.044

7.879

Basistaken Gemeente Zeist

Inzameling papier Inzameling overige fracties

Kringloopcentrum Zeist

Totaal

P a g i n a 53 | 78

5.1.9 Toelichting financiering en aanvullende taken en separate afrekeningen Aanvullende taken en separate afrekeningen 2022 BATEN Omschrijving

(bedragen in € * 1000) Realisatie 2022

Begroting 2022.02

Realisatie 2021

Vrijval rekening resultaat 2021

86

Aanvullende taken en separate afrekeningen

574

193

815

660

193

815

Financiële baten en lasten

0

43

29

Aandeel additionele taken

0

-5

-3

0

38

26

Het in 2021 gerealiseerde resultaat van € 86.000 is verrekend in de DVO afrekeningen 2022 met de diverse gemeenten. Hoewel het een resultaat uit een vorig jaar betreft wordt de post hier in de opstelling meegenomen omdat het BBV voorschrijft dat afrekening via het resultaat moet plaatsvinden. Onder aanvullende taken en separate afrekeningen wordt het meerwerk verrekend. Meerwerk wordt gefactureerd op basis van na-calculatie. Verder komen onder deze noemer opbrengsten te staan uit de verkoop van activa, inkomsten uit onderhuur en doorbelaste servicekosten, inkomsten van de werkplaats en verhaalde kosten van projecten. 5.1.10 Vennootschapsbelasting De vennootschapsbelasting is berekend met toepassing van de brancheafspraken met de belastingdienst. Afvalstromen met waarde, exclusief de afvalstromen (papier en glas) die reeds in de aangifte vennootschapsbelasting van de AVU zijn opgenomen, zijn aangegeven tegen 1% van de ontvangen vergoedingen. De uitkeringen van het Afvalfonds zijn vrijgesteld van vennootschapsbelasting. Voor 2022 is voor een totale waarde van € 414.594,- aan vergoedingen ijzer, vet en wit&bruingoed ontvangen. Hiervan is 1% aangegeven als te belasten vergoeding voor de vennootschapsbelasting tegen een tarief van 15%. Het totaal te betalen bedrag aan venootschapsbelasting wordt daardoor € 621,-.

P a g i n a 54 | 78

5.2 Lasten Omschrijving (bedragen in € * 1.000)

Voorlopig rek 2022

Geraamd 2022.2

Afwijking

2.874 1.347 4.221

3.274 1.414 4.688

-400 -67 -467

729 729

612 612

117 117

8.990 5.222 1.689 15.901

8.337 4.341 2.996 15.676

653 881 -1.307 227

6.622 991 175 7.788

9.109 1.149 10.258

-2.487 -158 175 -2.470

Additionele taken

3.464

3.403

61

Totaal lasten (- is minder kosten dan geraamd)

32.103

34.639

-2.534

Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen

Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten

P a g i n a 55 | 78

5.2.1 Toelichting op hoofdlijnen : afwijkingen op de lasten Onderstaande analyse is op hoofdlijnen gericht op afwijkingen groter dan € 50.000. Kleinere afwijkingen worden per onderdeel gesaldeerd. In genoemde budgetten wordt rekening gehouden met de bijdrage vanuit de additionele taken. Personeelskosten Directie en Algemeen beheer. Voordeel € 400.000 De vacatures binnen de directie en algemeen beheer zijn in 2022 met behulp van externe inhuur ingevuld. De ontstane vacature ruimte is voor ruim € 50.000 niet benut. Het gereserveerde budget voor voormalig personeel hoefde voor € 224.000 niet ingezet te worden. Daarnaast zijn diverse andere personeel gerelateerde posten voordeliger uitgevallen waaronder vervoerskosten voor € 46.000 en overige kosten voor € 87.000 Algemene en Administratiekosten. Voordeel € 67.000 De hogere kosten implementatie van nieuwe bedrijfssoftware is vooral gerelateerd aan het project “Bouwen aan RMN” . Daarnaast zijn diverse kleinere onderschrijdingen op de overige budgetten Huisvestingskosten. Nadeel € 117.000 De grootste afwijkingen zijn het gevolg van huurverhogingen € 25.000 en de forse toename van energiekosten € 56.000. Personeelskosten buitendienst. Nadeel € 651.000 De volgende posten hebben met name geleid tot een toename van de personele lasten: •

• •

In de begroting is qua inzet van de benodigde capaciteit gerekend met een percentage van 25% inzet van flexibel personeel en 75% inzet van vast personeel. In werkelijkheid lag de verhouding op 37% flexibel- en 63% vast personeel In de begroting is rekening gehouden met een ziekteverzuim van 8 % terwijl het ziekteverzuim % in werkelijkheid 10,2 % was De onderbezetting was gemiddeld 9,4 FTE

In cijfers: • •

Een voordelig verschil op vast personeel van € 1.072.000 (V) Een nadelig verschil bij inhuur van € 1.653.000 (N).

Tractiemiddelen. Nadeel € 881.000 Vooral de volgende posten hebben geleid tot een toename van de exploitatielasten: • • • • • •

Duurdere diesel met een gemiddelde prijs van € 2,23 per liter waar deze prijs in 2021 nog gemiddeld op € 1,44 lag. € 578.000 (N) Hoger dan geraamde onderhoudskosten door extra inkoop van onderdelen en hogere prijzen € 478.000,- (N) en inzet werkplaats € 100.000 Meer inhuur van voertuigen door langere stilstand van het wagenpark in verband met niet te leveren onderdelen € 111.000 (N) Meer inhuur van voertuigen op projectbasis € 103.000 (N) Diverse overige kosten € 27.000 Minder kapitaallasten door o.a. uitgestelde investeringen € 462.000 (V).

P a g i n a 56 | 78

Recyclingstation en inzamelmiddelen. Voordeel € 1.307.000 De volgende posten verklaren het grootste gedeelte van de afwijking: • Met name door de vertraging in de levering van containers in 2021, zijn investeringen pas in 2022 gedaan. Hierdoor zijn de kapitaallasten in 2022 € 541.000,- lager (N) • Door problemen met de leverancier welke niet de afgesproken kwaliteit leverde, is er een achterstand ontstaan in het onderhoud. € 622.000 (V) • Op de recyclestations is circa € 123.000 meer aan onderhoud besteed (N) • De aankoop van minicontainers is als voorraad op de balans opgenomen. De voorraadwaarde per 31 december, € 260.000, is ten gunste van de exploitatie 2022 gebracht (V). Verwerkingskosten. Voordeel € 2.487.000 De jaarafrekening 2022 van de AVU is voor de deelnemende gemeenten voordeliger uitgekomen. Het voordeel komt vooral naar voren in de hogere vergoeding voor papier € 1.639.000 en PMD € 1.221.000. De overige verwerkingskosten waren per saldo € 360.000 nadeliger . Dit voordeel wordt verrekend met de individuele DVO bijdrage per gemeente . Bij elke DVO afrekening wordt een nadere toelichting gegeven over de verwerkingskosten van de AVU. Overige directe kosten uitbesteed werk. Nadeel € 158.000 Per saldo is er een nadeel van € 158.000 ten opzichte van de begrote kosten. Deze kosten worden via de afrekening DVO per gemeenten verrekend.

De grootste afwijkingen zijn: Recyclestation € 41.000 (N) Uitbesteed werk Afval € 33.000 (N) Uitbesteed werk straatreiniging € 129.000 (V) Gladheidsbestrijding uitbesteed werk en aankoop zout € 140.000 (V) Kolkenzuiger € 41.000 (N) Overige kosten € 4.000 (V) Verhaalde kosten. Nadeel € 175.000 In 2022 zijn voor diverse onderdelen meerwerk opdrachten aanvaard. Deze opdrachten zijn in rekening gebracht op de post incidentele baten. Diversen Zwerfafval Meerwerk IJsselstein Meerwerk IJsselstein BOR Totaal nadelig

€ 34.000 (N) € 36.000 (N) € 10.000 (N) € 95.000 (N) €175.000 (N)

P a g i n a 57 | 78

6.

Balans per 31 december 2022

P a g i n a 58 | 78

P a g i n a 59 | 78

7.

Toelichting op de balans per 31 december 2022

Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut:

Boekwaarde per 31 12 2022 *€ 1000

Grond en terreinen Gebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa

750 1613 6087 10994 178 19622

Gebouwen Er zijn in 2022 geen investeringen geweest in gebouwen. Het schilderwerk aan het gebouw in Zeist is ten laste van de voorziening geboekt. Vervoer Met betrekking tot de vervoermiddelen zijn er 2 zijladers aangeschaft met een totale waarde van 443K, een perscontainer van 37,5K en 2 kleine vrachtwagens van 108K en overige tractiemiddelen van 17K. Daarnaast zijn er een tweetal huisvuilwagens verkocht. Machines, apparaten en installaties Dit betreft met name de ondergrondse inzamelingmiddelen voor een totale waarde van 4323K. Overige materiele activa Er zijn in 2022 geen investeringen gedaan in ICT. In het algemeen zijn de vaste activa aangesloten op de achterliggende sub-administraties. Afwijkende saldi zijn hierop gecorrigeerd. Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut: Voorraad garage materialen

mini containers

Boekwaarde per 31 12 2022 *€ 1000 115

260 375 P a g i n a 60 | 78

Boekwaarde per 31 12 2022

Liquide middelen

* € 1000

:

Banken

1088

Kas

4 1092

Omtrent de voorraden is er een tellingsmoment geweest waardoor de voorraad waarde van de garage naar beneden bijgesteld is met 24K en een nieuwe voorraad is toegevoegd voor minicontainers.

7.1

Vorderingen

Dit betreft uitzettingen met een rente typische looptijd korten dan één jaar: In de uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar zijn de overtollige middelen opgenomen die in het kader van het schatkistbankieren verplicht gestald dienen te worden bij het ministerie van Financiën. De overtollige middelen worden aangehouden en bedroegen: Debiteuren

Debiteuren

Per eind 2022 * € 1000

Gemeente

Baarn

0

Bunnik

0

IJsselstein

567

Nieuwegein

0

Soest

51

Zeist

4

Overige

o.a.

475 Afvalfonds

393

Waste vison

30

Support NL

14

Afvalbeheer

16

Overige

22

P a g i n a 61 | 78

1097

Er wordt geen voorziening wegens oninbaarheid van de vorderingen aangehouden. Liquide middelen Liquide middelen

Waarde per 31 12 2022 * € 1000

Banken

Kas

1088

4 1092

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000)

7.2

Reserves

Algemene Reserve De afrekeningen met de gemeenten met betrekking tot de additionele taken worden op basis van nacalculatie afgerekend. P a g i n a 62 | 78

Financiële Positie Het eigen vermogen bedraagt per balansdatum: € 303.000,-. In het saldo is opgenomen de algemene reserve, de bestemmingsreserves en het resultaat na bestemming. De algemene reserve is bedoeld om financiële tegenvallers te kunnen opvangen.

Opbouw vermogen Algemene reserve

*€1000 31-122022

31-122021

Stand per 1 januari

0

0

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

0

Stand per 31 december

0

0

Stand per 1 januari

0

0

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

0

Stand per 31 december

0

0

Stand per 1 januari

0

0

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

0

Stand per 31 december

0

0

Stand per 1 januari

0

77

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

77

Stand per 31 december

0

0

Stand per 1 januari

67

190

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

123

Stand per 31 december

67

67

Baarn

Bunnik

Ijsselstein

Nieuwegein

Soest

P a g i n a 63 | 78

Zeist Stand per 1 januari

135

330

verwerkt resultaat vorig boekjaar

0

0

onttrekking reserve

0

195

135

135

202

202

Stand per 31 december

Opbouw vermogen *€ 1000

Bestemmingreserve 31-122022

31-122021

7

7

9

9

16

16

Reserve regionale samenwerking

De reserve houdt verband met de bevordering van de samenwerking met de aangrenzende gemeenten

Reserve regionaal afvalbeleidsplan

De reserve wordt aangehouden in verband met de ontwikkeling en communicatie van de website, basisinformatie regionaal afvalbeleidsplan

P a g i n a 64 | 78

Overzicht reserves 2022

stand per 1-1-2022

omschrijving

* € 1000 31-122021

bestemming 202

Algemene reserve

202

Reserve eigen risico 85

Winstbestemming

-

-

Bestemmingsreserve regionale samenwerking

7

7

regionaal afvalbeleid

9

9

Totaal

303

-

218

Opbouw vermogen * € 1000 31-122022 Resultaat vorig boekjaar nog toe te wijzen

86

Resultaat lopend boekjaar

0

Totaal

86

31-12-2021 86

86

P a g i n a 65 | 78

Voorziening groot onderhoud

In 2022 zijn de kosten voor schilderwerk uit de voorziening onttrokken. Overzicht voorziening *€ 10000 omschrijving

31-122021

31-12-2022

1-1-2022 Voorziening groot onderhoud Onttrekking Schilderwerk

58

58

22

36

Totaal

58

Overzicht langlopende leningen Overzicht langlopende leningen in euro's. Looptijd 2011-2021 2011-2026 2011-2041 2012-2022 2015-2023 2018-2028 2019-2029 2020-2030

stand stand stand Rente % Aflossing per 31-12per 31-12-2021 per 31-12-2022 750.000 750.000 750.000 0,0055 einddatum 200.001 166.668 133.334 0,0329 lineair 1.399.999 1.333.332 1.266.666 0,0397 lineair 280.000 140.000 0 0,0199 lineair 1.300.000 1.300.000 1.300.000 0,0099 einddatum 3.000.000 3.000.000 3.000.000 0,0125 einddatum 3.000.000 3.000.000 3.000.000 0,0006 einddatum 6.000.000 5.400.000 4.800.000 -0,00039 lineair Totaal 15.930.000 15.090.000 14.250.000

jaarlijkse

33.333 66.667 140.000

600.000 840.000

P a g i n a 66 | 78

Netto- vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar *€ 1000 31-122022

31-122021

Aflossingsverplichting

1.300

840

Overige crediteuren

2.333

1.970

Af te dragen loonbelasting

577

515

Af te dragen sociale lasten

-197

114

Omzetbelasting

211

130

Totaal

591

759

Overige

113

433

Nedvang

309

Binnenlandse banken

Crediteuren

Belastingen, premies en sociale lasten

Overlopende passiva

AVU afrekening

1.870

272

Gemeente afrekening

1.676

724

Totaal

3.968

1.429

8.192

4.998

P a g i n a 67 | 78

Kredietinstellingen Krediet instelling BNG per 31 12

Schulden korter dan een jaar

31-122022

31-122021

8.485

4.000

*€ 1000

Zie ook netto schulden korter dan 1 jaar. Geschillen en procedures In 2022 is er een nog lopend dispuut rondom de naleving van een contract inzake het onderhoud van ondergrondse containers. In 2021 is via een Europese aanbesteding het keuren, reinigen en onderhouden van het ondergrondse containerpark van RMN gegund aan Waste Vision/Bronij (BBF Holding). Door herstructurering van Waste Vision heeft men pas in 2022 een aanvang gemaakt met de uitvoering van het contract. Helaas moet RMN constateren dat de kwaliteit en de wijze van uitvoering niet stroken met hetgeen RMN heeft gevraagd en ook door Waste Vision is beloofd bij de aanbesteding. RMN heeft op dit moment juridische ondersteuning ingehuurd om te ondersteunen bij deze zaak. Op dit moment worden de containers wel onderhouden maar is het onzeker of de huidige partij kan waarmaken hetgeen zij beloofd heeft. Tijdens de winterperiode vinden geen reinigingswerkzaamheden plaats. Op dit moment zijn er gesprekken gaande tussen Waste Vision en RMN om te kijken hoe de impasse doorbroken kan worden en of er na de winterperiode weer conform overeenkomst gewerkt kan worden. Het risico op korte termijn is dat wanneer Waste Vision het onderhoud van (defecte) containers niet langer kan uitvoeren, RMN via onderhands gegund opdrachten hersteloperaties moet laten uitvoeren.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12644987/1