Bijlage Impactonderzoek BUas Formule 1 2022
Tekst van het document
27
27
Betrekking op aantal personen 1
Uitgaven aan toegangskaarten attracties Zandvoort (in euro) 0 euro
1-50
51-100
101-150
151-200
meer dan 201
Totaal
85 (92%)
3 (3%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
4 (4%)
92
2
126 (86%)
12 (8%)
0 (0%)
0 (0%)
2 (1%)
6 (4%)
146
3
24 (69%)
9 (26%)
1 (3%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (3%)
35
4
21 (75%)
5 (18%)
1 (4%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (4%)
28
5
6 (67%)
2 (22%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (11%)
9
Meer dan 5
7 (64%)
2 (18%)
1 (9%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (9%)
11
Totaal
269 (84%)
33 (10%)
3 (1%)
0 (0%)
2 (1%)
14 (4%)
321
Tabel 3.12 De attracties in Zandvoort worden beter bezocht dan vorig jaar en wordt ook meer geld aan uitgegeven. Van de groep die attracties heeft bezocht geeft een kwart aan dat ze meer dan 200 euro hieraan hebben uitgegeven. Vooral in de wat grotere groepen wordt hier relatief veel geld aan uitgegeven. Betrekking op aantal personen 1
Uitgaven aan entertainment in Zandvoort (in euro) 0 euro
1-50
51-100
101-150
151-200
meer dan 201
Totaal
90 (98%)
2 (2%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
92
2
137 (94%)
6 (4%)
2 (1%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (1%)
146
3
33 (94%)
2 (6%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
35
4
22 (79%)
5 (18%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (4%)
28
5
7 (78%)
1 (11%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (11%)
0 (0%)
9
Meer dan 5
8 (73%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
3 (27%)
11
Totaal
297 (93%)
16 (5%)
2 (1%)
0 (0%)
1 (0%)
5 (2%)
321
Tabel 3.13 Van de respondenten geeft 7% aan geld te hebben uitgegeven aan entertainment. Van slechts 8 respondenten zijn de uitgaven boven de 50 euro. Betrekking op aantal personen
Uitgaven aan overnachting in Zandvoort per nacht (in euro) 0 euro
1-50
51-100
101-150
151-200
meer dan 201
Totaal
1
85 (92%)
1 (1%)
2 (2%)
1 (1%)
1 (1%)
2 (2%)
92
2
127 (87%)
0 (0%)
2 (1%)
1 (1%)
2 (1%)
14 (10%)
146
3
33 (94%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (3%)
0 (0%)
1 (3%)
35
4
21 (75%)
0 (0%)
1 (4%)
0 (0%)
1 (4%)
5 (18%)
28
5
5 (56%)
0 (0%)
1 (11%)
0 (0%)
0 (0%)
3 (33%)
9
Meer dan 5
7 (64%)
1 (9%)
1 (9%)
0 (0%)
0 (0%)
2 (18%)
11
Totaal
278 (87%)
2 (1%)
7 (2%)
3 (1%)
4 (1%)
27 (8%)
321
Tabel 3.14 Van de respondenten geeft 13% geld uit aan een overnachting in Zandvoort. Meer dan de helft van deze groep geeft meer dan 200 euro uit per overnachting.
28
28
Betrekking op aantal personen 1
Overige uitgaven (in euro) 0 euro
1-50
51-100
101-150
151-200
meer dan 201
Totaal
85 (92%)
5 (5%)
1 (1%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (1%)
92
2
124 (85%)
14 (10%)
3 (2%)
1 (1%)
1 (1%)
3 (2%)
146
3
30 (86%)
3 (9%)
1 (3%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (3%)
35
4
19 (68%)
5 (18%)
2 (7%)
1 (4%)
0 (0%)
1 (4%)
28
5
8 (89%)
0 (0%)
0 (0%)
1 (11%)
0 (0%)
0 (0%)
9
Meer dan 5
8 (73%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
0 (0%)
3 (27%)
11
Totaal
274 (85%)
27 (8%)
7 (2%)
3 (1%)
1 (1%)
9 (3%)
321
Tabel 3.15 15% van de respondenten heeft uitgaven gedaan aan overige zaken.
3.7
Beleving
Stelling
(Zeer) mee oneens
Neutraal
Mee eens
Zeer mee eens
Weet niet/geen mening
Het dorp ademt Formule 1 De Formule 1 past bij Zandvoort
15 (5%) 18 (6%)
15 (5%) 22 (7%)
119 (37%) 127 (40%)
170 (53%) 150 (47%)
2 (1%) 4 (1%)
Er hangt een goede sfeer in Zandvoort
8 (3%)
10 (3%)
118 (37%)
184 (57%)
1 (0%)
Ik voel me veilig in Zandvoort Ik voel me welkom in Zandvoort Er is vandaag genoeg te doen voor jong en oud
16 (5%) 10 (3%)
17 (5%) 12 (4%)
130 (40%) 136 (42%)
158 (49%) 163 (51%)
0 (0%) 0 (0%)
16 (5%)
60 (19%)
145 (45%)
92 (29%)
8 (2%)
Door de georganiseerde nevenactiviteiten krijg ik zin in de Dutch Grand Prix De informatievoorziening van de nevenactiviteiten is duidelijk De nevenactiviteiten brengen mensen samen De nevenactiviteiten zijn goed bereikbaar
25 (8%)
41 (13%)
131 (41%)
97 (30%)
27 (8%)
37 (12%)
52 (16%)
141 (44%)
65 (20%)
26 (8%)
21 (7%)
51 (16%)
162 (50%)
61 (19%)
26 (8%)
17 (5%)
50 (16%)
142 (44%)
83 (26%)
29 (9%)
Ik heb genoten van mijn bezoek aan Zandvoort
7 (2%)
7 (2%)
113 (35%)
170 (53%)
24 (7%)
Tabel 3.16 De resultaten over de beleving van de bezoekers laten een positief tot zeer positief beeld zien. Over de sfeer is op elk aspect de overgrote meerderheid positief. Ook de nevenactiviteiten worden positief beoordeeld, maar wel enigszins gematigder (vaker “mee eens” dan “zeer mee eens”).
29
29
3.8
Imago Zandvoort
Bezoekers is de volgende stelling voorgelegd: de Dutch Grand Prix draagt bij aan positief imago voor Zandvoort. Antwoord
N
%
Zeer mee eens
122
38
Mee eens
123
38
Neutraal
16
5
(Zeer) mee oneens
22
7
Weet niet
38
12
Tabel 3.17 In de toelichting van respondenten die het (zeer) mee eens waren met deze stelling wordt met name vermeld dat de DGP mensen verbroedert en dat dit afstraalt op het dorp. De DGP heeft het dorp een impuls gegeven waardoor Zandvoort als levendiger en gezelliger gezien wordt. De respondenten die het juist niet eens zijn met deze stelling geven met name aan dat dit komt door de milieuaspecten en dat het evenement ook gezien wordt als plek exclusief voor mensen met geld. Ook de stikstofproblematiek wordt vaak genoemd als reden.
3.9
Retentie
Hoe groot acht u de kans dat u Zandvoort binnen een jaar nog een keer bezoekt? Het antwoord op deze vraag is uitgesplitst naar de woonplaats van de respondent. Antwoord
MRA-regio
Rest Nederland
Buiten Nederland
Totaal
Zeer groot
59 (63%)
57 (30%)
7 (17%)
123 (38%)
Groot
22 (24%)
55 (29%)
9 (22%)
86 (27%)
Neutraal
4 (4%)
28 (15%)
5 (12%)
37 (12%)
Klein
5 (5%)
22 (12%)
8 (20%)
35 (11%)
Zeer klein
1 (1%)
20 (11%)
9 (22%)
30 (9%)
Weet niet
2 (2%)
5 (3%)
3 (7%)
10 (3%)
93
187
41
321
Totaal Tabel 3.18
De overgrote meerderheid van alle respondenten geeft aan dat de kans groot tot zeer groot is binnen een jaar terug te komen naar Zandvoort. Respondenten uit de MRA-regio zijn daar stelliger over, maar ook voor Nederlandse bezoekers buiten de MRA-regio denkt 59% binnen een jaar terug te komen. Zelfs onder de respondenten die in het buitenland wonen, geeft 41% aan dat de kans groot tot zeer groot dat ze binnen een jaar terug te zullen komen in Zandvoort.
30
30
4 Ondernemers 4.1
Basiskenmerken
In totaal hebben er 106 ondernemers meegewerkt aan de enquête. Deze ondernemers zijn actief in verschillende sectoren; de meeste ondernemers zijn actief in eet- en drinkgelegenheden (38,7%), detailhandel (22,6%) en logiesvertrekking (22,6%). De helft van alle ondernemers die heeft meegewerkt aan het onderzoek is gevestigd in het centrum van het dorp Zandvoort, 19,8% is gevestigd aan de Zuidkant van de boulevard/het strand en 15,1% aan de Noordkant van de boulevard/het strand. Eveneens is 15,1% gevestigd aan de rand van het dorp of in het buitengebied. In welke sector is uw bedrijf actief?
N
%
Eet en drinkgelegenheid
41
38,7
Logiesverstrekking (hotel/vakantiehuisjes/kampeerterrein)
24
22,6
Detailhandel
24
22,6
Verhuur van sport en recreatieve artikelen
2
1,9
Overig: wel verbonden aan toerisme, recreatie, vrijetijd
5
4,7
Overig: niet verbonden aan toerisme, recreatie, vrijetijd
10
9,4
Totaal
106
100
Tabel 4.1 Waar in Zandvoort is uw bedrijf gevestigd?
N
%
Aan de boulevard/op het strand NOORD
16
15,1
Aan de boulevard/op het strand ZUID
21
19,8
In het centrum van het dorp
53
50,0
Aan de rand van het dorp of buitengebied
16
15,1
Totaal
106
100
Tabel 4.2
4.2
Aanloop naar DGP
In het onderzoek is aan de ondernemers gevraagd of zij verschil hebben gemerkt in het aantal bezoekers aan hun bedrijf en of zij verschil in omzet hebben gemerkt in de maand voorafgaand aan de race (6 augustus t/m 1 september). In de tabel hierna (tabel 4.3) is te zien dat 63,2% van de ondernemers een gelijke drukte heeft ervaren. Met name de eet- en drinkgelegenheden (36,6%) en de detailhandel (29,2%) geven vaker aan meer drukte te hebben ervaren dan normaal. In tabel 4.4 is te zien dat met name ondernemers gevestigd in het centrum aangegeven hebben dat het drukker dan normaal was.
31
31
Drukte in maand voorafgaand aan DGP Ja, het was drukker dan normaal
Eet en drink gelegen heden
Logies Verstrek king
Detailhan del
Verhuur sport en recreatie artikelen
Overig: niet verbonden aan toerisme 1 (10%)
Totaal
1 (50,0%)
Overig: wel verbonden aan toerisme 3 (60,0%)
15 (36,6%)
2 (8,3%)
7 (29,2%)
Ja, het was minder druk dan normaal Nee, het was even druk als normaal
5 (12,2%)
1 (4,2%)
1 (4,2%)
0 (0,0%)
0 (0,0%)
1 (10%)
8 (7,5%)
20 (48,8%)
21 (87,5%)
15 (62,5%)
1 (50,0%)
2 (40,0%)
8 (80%)
67 (63,2%)
Weet ik niet meer
1 (2,4%)
0 (0,0%)
1 (4,2%)
0 (0,0%)
0 (0,0%)
0 (0,0%)
2 (1,9%)
Totaal
41 (100%)
24 (100%)
24 (100%)
2 (100%)
5 (100%)
10 (100%)
106 (100%)
29 (27,4%)
Tabel 4.3
Drukte in maand voorafgaand aan DGP
Aan de boulevard/op het strand NOORD
Aan de boulevard/ op het strand ZUID
In het centrum van het dorp
Aan de rand van het dorp of buitengebied
Totaal
Ja het was drukker dan normaal
4 (25,0%)
2 (9,5%)
18 (34,0%)
5 (31,3%)
29 (27,4%)
Ja, het was minder druk dan normaal
0 (0.0%)
3 (14,3%)
4 (7,5%)
1 (6,3%)
8 (7,5%)
Nee, het was even druk als normaal Weet ik niet meer
11 (68,8%) 1 (6,3%) 16 (100%)
16 (76,2%) 0 (0,0%) 21 (100%)
30 (56,6%) 1 (4,2%) 53 (100%)
10 (62,5%) 0 (0,0%) 16 (100%)
67 (63,2%) 2 (1,9%) 106 (100%)
Totaal Tabel 4.4
De ondernemers die meer bezoekers hebben gehad, kregen ook de vraag of zij een stijging in de omzet hebben gezien in de maand voorafgaand aan de race. 55,2% van deze ondernemers heeft wel een stijging in omzet ervaren en 24,1% niet; de resterende 20,7% wist dit niet meer. Hoeveel de stijging in omzet is voor de betreffende ondernemers is zeer verschillend, deze loopt uiteen van 3% tot 80%, gemiddeld is er een omzetstijging van 26,1% (tabel 4.5).
32
32
Omzetstijging in %
N
%
3
1
7,1%
10
2
14,2%
15
2
14,2%
20
2
14,2%
30
1
7,1%
35
1
7,1%
50
1
7,1%
80
1
7,1%
Geen idee/weet niet
3
21,4%
Totaal
14
100
Gemiddelde Tabel 4.5
26,1
Aan de 7 ondernemers die minder bezoekers hebben gehad in de maand voorafgaand aan de race is gevraagd of zij een daling in de omzet hebben ervaren. 6 respondenten (85,7%) geven aan een daling in omzet ervaren te hebben en 1 ondernemer (14,2%) niet. Het percentage omzetdaling varieert van 5 tot 75 procent (zie tabel 4.6) Omzetdaling in %
N
%
5
1
16,6
20
3
50,0
75
1
16,6
Geen idee/weet niet
1
16,6
Totaal
6
100
Gemiddelde Tabel 4.6
4.3
28,0
Vergelijking raceweekend met regulier weekend
4.3.1 Verschil in omzet In het onderzoek is de ondernemers gevraagd naar de omzet tijdens het raceweekend in vergelijking met de omzet tijdens een regulier weekend dit jaar met vergelijkbaar weer. Daarin gaf 34,0% van de ondernemers aan minder omzet te hebben gehad, 49,1% heeft juist meer omzet gehad en 17,0% zou een gelijke omzet hebben gehad. De omzetstijging en -daling loopt ontzettend uiteen: van 10% tot 500% stijging en van 5% tot 100% daling. In tabel 4.9 en 4.10 zijn respectievelijk de omzetstijging en omzetdaling tijdens het raceweekend weergegeven.
In tabel 4.7 is te zien dat er verschil zit in de sector waarin een bedrijf actief is en of men omzetstijging heeft gehad. Evenals vorig jaar is te zien dat de logiesverstrekkers in verhouding met andere type ondernemers meer omzet behaald hebben. Ook een ruime meerderheid van ondernemers in eet-en drinkgelegenheden geeft aan meer omzet behaald te hebben; daarentegen geven met name detailhandel en verhuurbedrijven aan minder omzet behaald te hebben. In tabel 4.8 is de behaalde omzet uitgesplitst naar de plek waar de onderneming in Zandvoort gevestigd is. Het valt op dat met name ondernemers aan de boulevard/strand Zuid relatief vaker aangeven omzetverlies te hebben ervaren.
33
33
Meer omzet behaald Gelijke omzet behaald Minder omzet behaald Totaal
Eet- en drinkgeleg enheid
Logies Verstrekking
Detailhan del
Verhuur van sport en recreatie artikelen
Overig: wel verbonden aan toerisme
Overig: niet verbonden aan toerisme
Totaal
24 59,0%
18 75,0%
6 25%
0 0%
3 60%
1 10%
52 49,1%
5 12,0%
6 25,0%
2 8,0%
0 0%
1 20%
4 40%
18 17,0%
12 29,0%
0 0,0%
16 67,0
2 100%
1 20%
5 50%
36 34,0%
41 100%
24 100%
24 100%
2 100%
5 100%
10 100%
106 100%
Tabel 4.7
Meer omzet Gelijke omzet Minder omzet Totaal
Totaal
29 55,0% 6 11,0% 18 34,0%
Aan de rand van het dorp of buitengebied 5 31,0% 5 31,0% 6 38,0%
53 (100%)
16 (100%)
106 (100%)
Aan de boulevard/op het strand NOORD 11 69,0% 3 19,0% 2 13,0%
Aan de boulevard/ op het strand ZUID 7 33,0% 4 19,0% 10 48,0%
In het centrum van het dorp
16 (100%)
21 (100%)
52 49,1 18 17% 36 34%
Tabel 4.8 Met name de detailhandel heeft minder omzet gedraaid tijdens de DGP. Daarnaast heeft de helft van de ondernemers aan de boulevard/op het strand Zuid minder omzet gedraaid. Omzetstijging in %
N
%
1-20%
11
23,9
21-40%
7
15,2
41-60%
10
21,7
61-80%
2
4,3
81-100%
1
2,1
101-200%
3
6,5
201-300%
2
4,3
301-400%
1
2,1
401-500% Geen idee/weet niet/nog niet bekend
2
4,3
7
15,2
Totaal
46
100
34
34
Gemiddelde Tabel 4.9 Omzetdaling in %
79,4
N
%
1-10%
3
11-20%
4
21-40%
4
41-60%
5
61-80%
9
81-100% Geen idee/weet niet/nog niet bekend
4
Totaal
36
Gemiddelde
7 100
43,2
Tabel 4.10 Er blijkt geen significant verschil te zitten in de sector waarin het bedrijf actief is en het percentage meer behaalde omzet. De grootste omzetstijgingen zijn te zien bij eet en drinkgelegenheden en bij logiesverstrekkers. Bij het percentage minder behaalde omzet valt op dat de detailhandel hogere percentages omzetverlies noteert dan alle andere sectoren.
4.3.2 Verschil in kosten Er is tevens een vergelijking gevraagd van de kosten tijdens het raceweekend ten opzichte van een regulier weekend met hetzelfde weer. In tabel 4.11 is duidelijk te zien dat het merendeel (54,7%) van de ondernemers gelijke kosten gemaakt heeft, 39,6% heeft meer kosten gemaakt en slechts 5,7% van de ondernemers heeft minder kosten gemaakt (zie tabel 4.12 en 4.13 voor percentages). Het valt op dat er een verschil zit tussen de sector van het bedrijf en de kosten die gemaakt zijn. Voornamelijk eet-en drinkgelegenheden en de detailhandel hebben meer kosten gemaakt. Ten opzichte van vorig jaar heeft een lager percentage ondernemers meer kosten gemaakt (vorig jaar 56% nu 39%); mogelijk komt dit doordat ondernemers beter weten wat te verwachten in het raceweekend.
Meer kosten gemaakt Gelijke kosten gemaakt Minder kosten gemaakt Totaal
Eet-en drinkgeleg en heid
Logies Verstrek King
Detailhan del
Verhuur van sport en recreatie artikelen
Overig: wel verbonden aan toerisme
Overig: niet verbonden aan toerisme
Totaal
20 48,8%
7 29,2%
11 45,8%
0 0,0%
2 40,0%
2 20,0%
43 39,6%
17 41,5%
15 62,5%
13 54,2%
2 100%
3 60,0%
8 80,0%
58 54,7%
4 9,8%
2 8,3%
0 0,0%
0 0,0%
0 0,0%
0 0,0%
6 5,7%
41 100%
24 100%
24 100%
2 100%
5 100%
10 100%
106 100%
Tabel 4.11
35
35
% meer kosten
N
%
1-10%
8
19,5
11-20%
8
19,5
21-40%
2
4,8
41-60%
5
12,1
61-80%
1
2,4
81-100%
3
7,3
101-300 Geen idee/weet niet/nog niet bekend
2
4,8
12
29,2
Totaal
41
100
Gemiddelde Tabel 4.12
48,1
% minder kosten
N
%
10%
1
16,6
15%
1
16,6
20% Geen idee/weet niet/nog niet bekend
1
16,6
3
50%
6
100
Totaal Gemiddelde Tabel 4.13
15,0
4.3.3 Verschil in personeel De ondernemers hebben ook aangegeven of zij in vergelijking met een regulier weekend met hetzelfde weer, tijdens het raceweekend een verschil in personeelsinzet hadden.
Meer personeel ingezet Gelijke hoeveelheid personeel ingezet Minder personeel ingezet Totaal
Eet-en drinkgele genheid
Logies Verstrek King
Detailhan del
27 65,9%
7 29,2%
9 22%
Verhuur van sport en recreatie artikelen
Overig: wel verbonden aan toerisme
Overig: niet verbonden aan toerisme
Totaal
10 41,7%
0
2 40%
1 10%
47 44,3%
17 70,8%
9 37,5%
2 100%
3 60%
7 70%
47 44,3%
5 12,2%
0 0,0%
5 20,8%
0
0
2 20%
12 11,3%
41 100%
24 100%
24 100%
2 100%
5 100%
10 100%
106 100%
36
36
Tabel 4.14 Ruim 44% van de ondernemers geeft aan dat er meer personeel is ingezet, voornamelijk bij de eet- en drinkgelegenheden en de detailhandel. Daarnaast heeft 44% van de ondernemers hetzelfde aantal personeel ingezet, dit zijn met name logiesverstrekkers. Indien de cijfers van omzet, kosten en personeel vergelijken worden is te zien dat logiesverstrekkers de hotelprijzen tijdens de DGP (fors) verhogen. Bij eet- en drinkgelegenheden gaat meer omzet logischerwijs wel gepaard met hogere kosten en meer personeelsinzet. Meer personeel (in fte)
N
%
0,5-1
6
13,6
2-3
9
20,4
4-5
9
20,4
6-10
4
9,0
11-15
3
6,8
16-20
1
2,2
21 of meer Geen idee/weet niet/onjuist ingevuld
3
6,8
9
20,4
Totaal
44
100
Gemiddelde Tabel 4.15
7,4
Minder personeel (in fte)
N
%
1-2
5
41,6
3-5
2
16,6
6-10
2
16,6
11-15 Geen idee/weet niet/onjuist ingevuld
1
8,3
2
16,6
Totaal
12
100
Gemiddelde Tabel 4.16
4,4
4.4
Beleving DGP
Om de beleving van ondernemers rondom de DGP na te vragen zijn er diverse stellingen aan de ondernemers voorgelegd. Deze stellingen konden zij beantwoorden met de keuze uit vijf antwoordopties van helemaal mee oneens tot en met helemaal mee eens. 4.4.1 Informatievoorziening Er is de ondernemers gevraagd of zij, als ondernemer, voorafgaand aan het evenement goed geïnformeerd zijn. De meeste ondernemers geven aan het hiermee eens te zijn (35,8%) en 27,4% geeft aan het hiermee helemaal eens te zijn. Slechts 3,8% en 17,0% van de ondernemers geeft aan het hiermee helemaal oneens of oneens te zijn (tabel 4.17).
37
37
Vooraf goed geïnformeerd over evenement
N
%
Helemaal mee oneens
4
3,8
Mee oneens
18
17,0
Neutraal
15
14,2
Mee eens
38
35,8
Helemaal mee eens
29
27,4
Weet ik niet / geen mening
2
1,9
106
100
Totaal Tabel 4.17 4.4.2 Gevoelens van veiligheid
Op de stelling “Ik of mijn personeel heeft zich onveilig gevoeld tijdens het evenement” geeft 80,2% van de ondernemers aan dat zij het hiermee helemaal oneens en oneens zijn. In vergelijking met vorig jaar is dit een lager percentage: vorig jaar was 92,4% van de ondernemers het oneens of helemaal oneens met deze stelling. Gevoel van onveiligheid tijdens evenement
N
%
Helemaal mee oneens
44
41,5
Mee oneens
41
38,7
Neutraal
13
12,3
Mee eens
3
2,8
Helemaal mee eens
5
4,7
Weet ik niet / geen mening
0
0
106
100
Totaal Tabel 4.18 4.4.3 Ervaren hinder of overlast
“Ik heb - als ondernemer - overlast ervaren door het evenement” wordt door 12,3% van de ondernemers met helemaal mee eens en door 18,9% met mee eens beantwoord, 17% geeft aan neutraal te zijn. Een krappe meerderheid is het oneens of helemaal oneens met de stelling. In vergelijking met vorig jaar geven meer ondernemers aan overlast ervaren te hebben (vorig jaar was 23,9% van de ondernemers het eens of helemaal eens met de stelling tegenover 31,2% dit jaar). Met name eet- en drinkgelegenheden en ondernemers op strand Zuid geven vaker aan overlast ervaren te hebben. Enkele ondernemers benoemden overlast door té beschonken bezoekers op straat en/of door drugsgebruik. Overlast ervaren door evenement
N
%
Helemaal mee oneens
21
19,8
Mee oneens
34
32,1
Neutraal
18
17,0
Mee eens
20
18,9
Helemaal mee eens
13
12,3
Weet ik niet / geen mening
0
0
106
100
Totaal Tabel 4.19
38
38
4.4.4 Gevoelens van trots Ondernemers zijn positief over de bijdrage van de DGP aan Zandvoort. Slechts 4,7% van de ondernemers vindt dat de DGP niets toevoegt aan het dorp, ruim 91% vindt dat de DGP echt iets toevoegt aan het dorp (tabel 4.20). In vergelijking met vorig jaar is dit aantal iets hoger (vorig jaar 83%). Ondernemers vinden de DGP bij Zandvoort passen: 84,9% is het eens of zeer eens met de stelling, en 8,4% (zeer) oneens (tabel 4.21).
DGP voegt echt iets toe aan het dorp
N
%
Helemaal mee oneens
2
1,9
Mee oneens
3
2,8
Neutraal
2
1,9
Mee eens
36
34,0
Helemaal mee eens
61
57,5
Weet ik niet / geen mening
2
1,9
106
100
Totaal Tabel 4.20 DGP past bij Zandvoort
N
%
Helemaal mee oneens
1
0,9
Mee oneens
8
7,5
Neutraal
3
2,8
Mee eens
27
25,5
Helemaal mee eens
63
59,4
Weet ik niet / geen mening Totaal Tabel 4.21
4
3,8
106
100
4.4.5 Aankleding en duurzaamheid Via Zandvoort Marketing kunnen ondernemers pakketten kopen om hun bedrijf in racesferen te brengen. De stelling ‘Zandvoort Marketing maakt het mij makkelijk mijn bedrijf in F1-sferen aan te kleden’ is wisselend beantwoord: 37,7% van de ondernemers geeft aan dat Zandvoort Marketing het makkelijk maakt om het bedrijf in F1 sferen aan te kleden. Een iets kleiner deel van de ondernemers, namelijk 35,9%, geeft aan neutraal te zijn of het niet te weten. 28,4% van de ondernemers is niet van mening dat Zandvoort Marketing de bedrijven ondersteunt bij de aankleding. Tijdens het enquêteren bleek dat een deel van de ondernemers Zandvoort Marketing niet kent of niet bekend was met de mogelijkheid via Zandvoort Marketing aankleding aan te schaffen. Met name eet-en drinkgelegenheden antwoorden vaker ‘neutraal’ of ‘(helemaal) oneens’. De verschillen met vorig jaar zijn klein: vorig jaar was 21,7% neutraal en 41,3% was het eens of helemaal eens met de stelling.
39
39
Zandvoort Marketing maakt het mij makkelijk mijn bedrijf in F1 sferen aan te kleden
N
%
Helemaal mee oneens
18
17
Mee oneens
10
9,4
Neutraal
27
25,5
Mee eens
28
26,4
Helemaal mee eens
12
11,3
Weet ik niet / geen mening
11
10,4
Totaal Tabel 4.22
106
100
Er is aan de ondernemers gevraagd of zij er rekening mee houden dat hun activiteiten/uitingen van het evenement zo duurzaam mogelijk zijn. Waar vorig jaar de meeste ondernemers nog neutraal op deze stelling antwoorden, geven dit jaar de meeste ondernemers aan het eens (30,2%) of volledig eens (22,6%) te zijn. Slechts 7,5% is het hiermee oneens of helemaal oneens.
Ik houd rekening dat mijn uitingen zo duurzaam mogelijk zijn
N
%
Helemaal mee oneens
5
4,7
Mee oneens
3
2,8
Neutraal
31
29,2
Mee eens
32
30,2
Helemaal mee eens
24
22,6
Weet ik niet / geen mening
11
10,4
Totaal Tabel 4.23
106
100
4.4.6 Toegevoegde waarde voor bedrijf Om een beeld te krijgen van de toegevoegde waarde van de DGP voor ondernemers is naast de reeds gerapporteerde omzet/kosten/personeelsinzet ook gevraagd naar een rapportcijfer dat de tevredenheid over het aantal bezoekers, de gegenereerde omzet, de motivatie van het personeel en de sfeer in het bedrijf uitdrukt. Daarnaast zijn ondernemers gevraagd hun mening te geven op de stelling “Het evenement (Dutch Grand Prix) is voor mijn bedrijf van toegevoegde waarde”. Tabel 4.24 geeft inzicht in de antwoorden op deze stelling uitgesplitst naar type bedrijvigheid.
40
40
Toegevoegde
Eet en
Logies-
Detail-
Verhuur
Overig wel
Overig
waarde DGP
drink
verstrekking
handel
sport
verbonden
niet
voor bedrijf
gelegen-
recreatie
aan
verbonden
heden
artikelen
toerisme
aan
Totaal
toerisme 5
0
2
1
1
3
12
12%
0%
8%
50%
20%
30%
11,3%
5
0
9
0
1
1
16
12%
0%
38%
0%
20%
10%
15,1%
3
1
4
0
0
4
12
7%
4%
17%
0%
0%
40%
11,3%
13
13
6
0
1
1
34
32%
54%
25%
0%
20%
10%
32,1%
15
9
3
1
2
1
31
37%
38%
13%
50%
40%
10%
29,2%
0
1
0
0
0
0
1
mening
0%
4%
0%
0%
0%
0%
0,9%
Totaal
41
24
24
2
5
10
106
Helemaal mee oneens
Mee oneens
Neutraal
Mee eens
Helemaal mee eens
Weet ik niet/geen
100% Tabel 4.24 Het merendeel van de respondenten (61,3%) is van mening dat de DGP van toegevoegde waarde is voor zijn/haar bedrijf. Met name eet-en drinkgelegenheden en de logiesverstrekkers waren het (zeer) eens met de stelling; daarentegen geven met name de detailhandel en verhuurbedrijven aan het (zeer) oneens te zijn. Dit is in lijn met de eerdere resultaten over de ervaren omzetstijging respectievelijk omzetdaling. De rapportcijfers die ondernemers toekennen aan het aantal bezoekers in hun bedrijf en de gegenereerde omzet laten een vergelijkbaar beeld zien.
41
41
Rapportcijfer Aantal bezoekers in bedrijf
1 10 9,4%
2 5 4,7%
3 6 5,7%
4 4 3,8%
5 9 8,5%
6 1 0,9%
7 16 15,1%
8 20 18,9%
9 9 8,5%
10 26 24,5%
Gegeneerde omzet Motivatie personeel Sfeer in bedrijf
9 8,5% 3 2,8% 2 1,9%
6 5,7% 2 1,9% 1 0,9%
4 3,8% 0 0,0% 0 0,0%
6 5,7% 1 0,9% 1 0,9%
9 8,5% 5 4,7% 3 2,8%
7 6,6% 5 4,7% 2 1,9%
12 11,3% 7 6,6% 12 11,3%
18 17,0% 30 28,3% 25 23,6%
9 8,5% 19 17,9% 24 22,6%
26 24,5% 34 32,1% 36 34,0%
Tabel 4.25 Het gemiddelde rapportcijfer dat ondernemers geven aan het aantal bezoekers tijdens het raceweekend is een 6,7. (vorig jaar was dit een 6,1). 32,1% van de ondernemers heeft een onvoldoende gegeven (5 of lager) voor het aantal bezoekers. Dit zijn met name ondernemers binnen de detailhandel (maar liefst 79,1% van deze groep gaf een rapportcijfer van een 5 of lager). Tienen worden gegeven door 24,4% van de eet-en drinkgelegenheden en 58,3% van de logiesverstrekkers. Opvallend is dat ondernemers aan de boulevard/strand Noord gemiddeld gezien hogere rapportcijfers hebben gegeven. Ten opzichte van vorig jaar zijn dit jaar de rapportcijfers over het aantal bezoekers hoger; mogelijk heeft dit te maken met meer realistische verwachtingen. Ondernemers hebben aan de gegenereerde omzet gemiddeld een rapportcijfer gegeven van 6,7. Hierbij is hetzelfde beeld te zien als bij het aantal bezoekers: 50% van de logiesverstrekkingen heeft hierbij het cijfer 10 gegeven. De meerderheid van de eet- en drinkgelegenheden geeft hier een ruime voldoende, maar driekwart van de ondernemers binnen de detailhandel gaf een onvoldoende. Over de motivatie van het personeel en de sfeer in het eigen bedrijf zijn de ondernemers positief. Motivatie personeel gemiddeld 8,1 en sfeer in bedrijf gemiddeld 8,4. Bij beide items is een 10 het meest gegeven cijfer. Cijfers verschillen nauwelijks van vorig jaar.
4.4.7 Sfeer in dorp Er is de ondernemers gevraagd naar hun tevredenheid over de sfeer in het dorp tijdens het raceweekend en de tevredenheid over de aankleding van het dorp tijdens het raceweekend. Vorig jaar gaven de ondernemers de sfeer in het dorp gemiddeld een 8,7. Dit jaar is het gemiddeld een 8,4. Het meest gegeven cijfer is een 10. Tevredenheid sfeer in dorp in raceweekend
N
%
2
1
0,9
5
6
5,7
6
6
5,7
7
7
6,6
8
28
26,4
9
23
21,7
10
35
33,0
Totaal
106
100
Gemiddelde Tabel 4.26
8,4
42
42
Tevredenheid aankleding dorp in raceweekend
N
%
2
1
0,9
3
1
0,9
5
4
3,8
6
3
2,8
7
15
14,2
8
36
34,0
9
21
19,8
10
25
23,6
Totaal
106
100
Gemiddelde Tabel 4.27
8,2
Ondernemers zijn eveneens positief over de aankleding van het dorp tijdens de Grand Prix. Zo geven 100 van de 106 ondernemers de aankleding een 6 of hoger en 82 ondernemers geven zelfs een 8 of hoger. Het cijfer 8 is het meest gegeven cijfer door de ondernemers, net zoals vorig jaar. Het gemiddelde is – evenals vorig jaar een 8,2
4.5
Zandvoort Beyond en side events
Dit jaar vond het side events programma doorgang; de organisatie daarvoor ligt in handen van Zandvoort Beyond. Zandvoort Beyond heeft in de maanden voorafgaand aan het raceweekend actief ondernemers benaderd voor betrokkenheid bij het side events programma. Een van de doelstellingen van de stichting is de ‘coördinatie van lokale initiatieven en activiteiten opnemen in de overkoepelende vergunning’. Ondernemers die een rol wilden spelen in het side events programma kregen van Zandvoort Beyond ondersteuning. In de ondernemers enquête zijn 5 stellingen opgenomen die inzicht geven in hoe ondernemers het side events programma ervaren hebben: -Zandvoort Beyond maakt het mij makkelijk mee te doen aan side events -De activiteiten van Zandvoort Beyond dragen bij aan de sfeer in het dorp -De activiteiten van Zandvoort Beyond leveren mijn bedrijf extra bezoekers op -De samenwerking met Zandvoort Beyond ervaar ik als positief -Zandvoort Beyond is goed bereikbaar voor ideeën vragen en suggesties
Zandvoort Beyond maakt het makkelijk mee te doen aan side events
N
%
Helemaal mee oneens
11
10,5
Mee oneens
12
11,4
Neutraal
24
22,9
Mee eens
18
17,1
Helemaal mee eens
10
9,5
Weet ik niet / geen mening
30
28,6
Totaal Tabel 4.28
105
100
43
43
Slechts 26,6% van de ondernemers zijn het eens of helemaal mee eens dat Zandvoort Beyond het gemakkelijk maakt om de ondernemers mee te laten doen aan de side events. 51,5% van de ondernemers is neutraal of heeft geen mening. Dit kan met de naamsbekendheid van Zandvoort Beyond te maken hebben; tijdens het enquêteren gaven veel ondernemers aan de stichting niet te kennen.
De activiteiten van Zandvoort Beyond dragen bij aan de sfeer in het dorp
N
%
Helemaal mee oneens
1
0,9
Mee oneens
5
4,7
Neutraal
12
11,3
Mee eens
40
37,7
Helemaal mee eens
25
23,6
Weet ik niet / geen mening
23
21,7
Totaal Tabel 4.29
106
100
61,3% geeft aan dat de activiteiten van Zandvoort Beyond bijdragen aan de sfeer in het dorp. Hierbij geeft 33% van de ondernemers aan neutraal te zijn of het niet te weten. Ook dit hangt vermoedelijk samen met de naamsbekendheid. De activiteiten van Zandvoort Beyond leveren mijn bedrijf extra bezoekers op
N
%
Helemaal mee oneens
21
19,8
Mee oneens
33
31,1
Neutraal
19
17,8
Mee eens
6
5,6
Helemaal mee eens
4
3,7
Weet ik niet / geen mening
23
21,5
Totaal Tabel 4.30
106
100
Het is opmerkelijk dat 50,9% van de ondernemers aangeeft dat de activiteiten hen geen extra bezoekers opleveren. Met name ondernemers gevestigd in het centrum of aan de boulevard/strand Zuid waren het (zeer) oneens met deze stelling. Vergeleken met vorig jaar zijn er minder respondenten die het eens of zeer eens waren met de stelling: 17,4% vorig jaar ten opzichte van 9,3% dit jaar. En dit terwijl er dit jaar een omvangrijker side events programma was. De samenwerking met Zandvoort Beyond ervaar ik als positief
N
%
Helemaal mee oneens
10
9,7
Mee oneens
6
5,8
Neutraal
28
27,2
Mee eens
19
18,4
Helemaal mee eens
8
7,8
Weet ik niet / geen mening
32
31,1
Totaal Tabel 4.31
103
100
44
44
Ook op deze stelling werd veel neutraal (27,2%) of weet ik niet (31,1%) als antwoord gegeven; zeer waarschijnlijk komt dit doordat weinig ondernemers daadwerkelijk hebben samengewerkt met Zandvoort Beyond. Zandvoort Beyond is goed bereikbaar voor ideeën, vragen en suggesties
N
%
Helemaal mee oneens
10
9,4
Mee oneens
8
7,5
Neutraal
22
20,8
Mee eens
16
15,1
Helemaal mee eens
9
8,5
Weet ik niet / geen mening
41
38,7
Totaal Tabel 4.32
106
100
De bereikbaarheid van Zandvoort Beyond wordt wisselend beoordeeld. 25 ondernemers vonden de organisatie goed bereikbaar, terwijl 18 ondernemers dit niet vonden. De overige ondernemers hebben gekozen voor ‘neutraal’ of ‘weet ik niet’. Met name de sectoren eet- en drinkgelegenheden en de detailhandel waren het relatief gezien vaker (helemaal) eens met de stelling. Opmerkelijk is dat (bijna) de helft van de ondernemers gevestigd aan de boulevard (zowel Noord als Zuid) de stelling met ‘weet ik niet/geen mening’ heeft beantwoord.
In het onderzoek is gevraagd of de ondernemers in de toekomst betrokken willen zijn bij de organisatie van side events. Daar reageert 32,1% van de ondernemers positief op, 16,0% wil dit misschien en een meerderheid van 51,9% van de ondernemers wil niet betrokken worden bij side events. Eet en drinkgelegenheden geven relatief vaker aan betrokken te willen zijn bij side events. Welwillen dheid betrokken heid side events 2023 Ja, omdat... Nee, omdat... Misschien, omdat... Totaal
Eet en drink gelegenhe den
Logiesvers trekking
detailhan del
Verhuur van sport recreatie
Overig: wel verbonde n aan toerisme
Overig: niet verbonde n aan toerisme
17 41,5% 15 36,6% 9 22,0% 41 100%
4 16,7% 16 66,7% 4 16,7% 24 100%
7 29,2% 14 58,3% 3 12,5% 24 100%
1 50% 1 50% 0 0% 2 100%
3 60% 1 20% 1 20% 5 100%
2 20% 8 80% 0 0% 10 100%
Totaal
34 32,1% 55 51,9% 17 16,0% 106 100%
Tabel 4.33 De voornaamste redenen om wel betrokken te willen worden zijn om meer klanten te krijgen en een grotere naamsbekendheid/meer reclame. Enkele eet-en drinkgelegenheden noemen de mogelijkheid tot een gezamenlijk terras/horecaplein. Redenen waarom ondernemers niet betrokken willen worden zijn geen tijd (met name gegeven door eet- en drinkgelegenheden), geen zin (met name genoemd door logiesverstrekkers), geen geschikte locatie (genoemd door eet-en drinkgelegenheden en detailhandel) of geen toegevoegde waarde voor eigen bedrijf (met name genoemd door detailhandel). Ondernemers die ‘misschien’ mee willen helpen geven aan dat dit afhankelijk is van hetgeen er georganiseerd wordt, er duidelijkheid volgt over side events, en of hetgeen georganiseerd wordt iets toevoegt voor het bedrijf. Een enkele ondernemer vraagt specifiek om iets voor de detailhandel. Een ander geeft aan meer duidelijkheid te willen over wat een side event is.
45
45
In vergelijking met vorig jaar zijn minder bedrijven bereidwillig betrokken te zijn bij side events om hierboven genoemde redenen. In 2021 wilde 44,6% betrokken wel betrokken worden en 33,7% niet. Dit jaar is het percentage ondernemers dat niet betrokken wil worden gegroeid naar 51,9% en het percentage dat wel betrokken wil worden gedaald naar 32,1%. De plek waar de onderneming in Zandvoort gevestigd is laat geen significante verschillen zien in de welwillendheid.
4.6
Rapportcijfer DGP
Er is aan de ondernemers gevraagd om een rapportcijfer te geven voor het evenement de Dutch Grand Prix. 81 ondernemers (77,8%) geven de DGP in Zandvoort een rapportcijfer van een 8 of hoger. 8 is het meest gegeven cijfer. Het gemiddelde rapportcijfer is een 8,3. Dit is een verbetering ten opzichte van vorig jaar (gemiddelde was toen een 7,9). Rapportcijfer evenement DGP 4
N
% 2
1,9
5
2
1,9
6
5
4,8
7
14
13,5
8
33
31,7
9
18
17,3
10
30
28,8
Totaal
104
100
Gemiddelde Tabel 4.34
8,3
4.7
Opmerkingen/verbeterpunten
Naast complimenten voor het goed verlopen raceweekend gaven ondernemers ook een serie verbeterpunten: -
-
-
-
Mobiliteit en bereikbaarheid: meerdere ondernemers gaven aan dat leveranciers, personeel en acts die kwamen optreden hun zaak niet konden bereiken of niet konden parkeren. Dit was ook wanneer doorlaatbewijzen daartoe wel verstrekt waren. Een tip van een ondernemer was het werken met kentekens i.p.v. doorrijkaarten. Een andere suggestie was het al begin juli plaatsen van de loopbruggen om de verkeersdoorstroming in het gehele hoogseizoen te bevorderen. Communicatie: meerdere ondernemers geven aan graag betere communicatie te willen met de gemeente en met Zandvoort Beyond. Specifiek gaat het om communicatie over toegankelijkheid dorp, waar en wanneer wel of niet geparkeerd kan worden. Daarnaast verzoek vroegtijdig betrekken van ondernemers aan boulevard Barnaart. Verspreiding bezoekers: Een aantal ondernemers geven aan dat de bezoekers beter over het dorp verspreid moeten worden. Zo was het in de Haltestraat erg druk, terwijl het Gasthuisplein relatief leeg was en beter benut kan worden. Daarnaast gaven de ondernemers aan dat de smalle straten erg druk zijn en dat hier weinig zicht op is. Een enkeling pleitte voor meer events op het strand. Daarnaast werd geadviseerd side events over heel Zandvoort te spreiden en de side events middels looproutes met elkaar te verbinden (bv wandelroute zoals in Monza).
Openbare toiletten: ondernemers geven aan dat er op bepaalde locaties/looproutes te weinig openbare toiletten geplaatst zijn. Hierdoor zijn er veel wildplassers te zien in het dorp.
46
46
-
-
Beschonken gasten: een aantal ondernemers geeft aan dit jaar veel meer overlast te hebben ervaren door beschonken gasten dan het jaar ervoor. Op de drukkere routes wordt gevraagd om meer handhaving en/of er mogelijkheden zijn minder alcohol te schenken. Aankleding: enkele ondernemers suggereerden meer aankleding en vlaggetjes of een lange slinger led lampjes langs de boulevard Afgesloten gebieden: een aantal ondernemers gaf aan dat zij weinig tot geen bezoekers kregen, doordat het gebied waarin hun onderneming gevestigd is, afgesloten werd van de looproute. De vraag vanuit deze ondernemingen is om kritisch te kijken naar deze looproutes en ervoor te zorgen dat zo veel mogelijk ondernemers hiervan kunnen profiteren. Daarbij wordt aandacht gevraagd voor ondernemers die niet van het raceweekend profiteren. Een suggestie was een braderie voor de detailhandel op een ander moment in het jaar.
47
47
5 Bewoners Zandvoort en omliggende gemeenten 5.1
Basiskenmerken
In totaal hebben 4.071 respondenten, bijna 90 procent van de 4.539 respondenten uit de gemeenten Zandvoort, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, en Velsen, de vragenlijst volledig ingevuld. De onderstaande figuur 5.1 geeft een overzicht van de relatieve omvang van de gelegenheidssteekproef in relatie tot het aantal inwoners van 15 jaar en ouder per deelnemende gemeente (Bron Statline CBS: https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/84910NED/table?dl=6F9EE).
Grafiek 5.1. Relatieve steekproefgrootte in relatie tot het totaal aantal inwoners 15 jaar en ouder en relevante locaties respondenten in de deelnemende gemeenten. Tabel 5.1 geeft een beschrijving van de respondenten in de verschillende gemeenten. Aggregaat gegevens van de gemeenten zijn verkregen via het CBS en beperken zich tot bewoners van 15 jaar en ouder.
48
48
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Zandvoort
Leeftijd
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
18-19
0
0,0
8,6
2
0,1
6,1
0
0,0
8,2
0
0,0
5,9
1
0,1
6,8
0
0,0
5,6
20-29
4
2,4
7,0
30
1,8
14,1
1
2,0
13,0
2
1,6
6,0
22
1,8
13,4
21
2,5
10,3
30-39
11
6,5
7,9
127
7,6
18,5
5
10,0
14,9
15
12,1
9,1
83
6,9
13,5
45
5,4
11,7
40-49
31
18,2
15,7
228
13,6
16,8
10
20,0
16,2
35
28,2
12,9
176
14,5
13,8
122
14,5
14,7
50-59
46
27,1
19,2
364
21,7
16,5
13
26,0
19,3
38
30,6
14,1
237
19,6
19,0
198
23,6
18,6
60-
75
44,1
41,6
866
51,7
28,0
20
40,0
28,5
32
25,8
34,2
681
56,2
33,5
432
51,4
39,1
3
1,8
59
3,5
1
2,0
2
1,6
11
0,9
22
2,6
Geen antwoord Totaal
170 100,0 100,0
1676 100,0 100,0
50 100,0 100,0
124 100,0 100,0
1211 100,0 100,0
840 100,0 100,0
Geslacht
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
n
n%
p%
Man
99
58,2
47,5
911
54,4
48,7
23
46,0
49,5
59
47,6
47,5
702
58,0
49,4
440
52,4
48,1
Vrouw
70
41,2
52,5
725
43,3
51,3
26
52,0
50,5
62
50,0
52,5
497
41,0
50,6
382
45,5
51,9
Non binair
1
0,6
23
1,4
1
2,0
3
2,4
12
1,0
9
1,1
Geen antwoord
0
0,0
17
1,0
0
0,0
0
0,0
0
0,0
9
1,1
Totaal
170 100,0 100,0
Opleidingsniveau
n
n%
Geen onderwijs
1
0,6
Basisonderwijs
0
0,0
LBO, VMBO, MAVO
6
3,5
HAVO, VWO, HBS, MBO
29
17,1
HBO
54
31,8
WO (Universiteit)
76
44,7
Anders
0
0,0
4
2,4
Geen antwoord Totaal
p%
17,6
27,7 54,6
170 100,0 100,0
1676 100,0 100,0 n
n%
0
0,0
5
0,3
160
9,5
319
19,0
662
39,5
499
29,8
6
0,4
25
1,5
p%
23,2
33,8 43,0
1676 100,0 100,0
50 100,0 100,0 n
n%
0
0,0
0
0,0
8
16,0
17
34,0
14
28,0
8
16,0
0
0,0
3
6,0
p%
26,7
43,3 30,0
50 100,0 100,0
124 100,0 100,0 n
n%
0
0,0
0
0,0
5
4,0
18
14,5
50
40,3
45
36,3
0
0,0
6
4,8
p%
17,7
28,8 53,6
124 100,0 100,0
1211 100,0 100,0 n
n%
0
0,0
7
0,6
134
11,1
365
30,1
438
36,2
214
17,7
13
1,1
40
3,3
p%
28,3
46,3 25,4
1211 100,0 100,0
840 100,0 100,0 n
n%
6
0,7
6
0,7
133
15,8
264
31,4
286
34,0
117
13,9
8
1,0
20
2,4
p%
26,7
39,1 34,2
840 100,0 100,0
Opmerkingen. a = CBS StatLine. (2022, 6 juni 2022). StatLine - Bevolking; migratieachtergrond, generatie, leeftijd, regio, 1 januari 2022. https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/84910NED/table?dl=71F89 (Wij rapporteren enkel over de bevolking van 15 jaar en ouder.) b = CBS StatLine. (2020, 1 december 2021). StatLine - Bevolking 15 tot 75 jaar; opleidingsniveau, wijken en buurten, 2020. https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/85051NED/table?dl=6FAAB (CBS maakt onderscheid tussen drie opleidingsniveaus: laag (alles tot en met jaar 3 havo/vwo), middelbaar (havo/vwo of mbo) en hoog (hbo of wo).) n = aantal observaties in de gelegenheidssteekproef, n% = relatieve omvang binnen de gelegenheidssteekproef, p% = relatieve omvang binnen de populatie 15 jaar en ouder.
Tabel 5.1 Demografische beschrijving van de gelegenheidssteekproef in relatie tot de totale populatie 15 jaar en ouder. Tabel 5.1 laat zien dat onze gelegenheidssteekproef in belangrijke opzichten afwijkt van de populatie van 15 jaar en ouder. Zo is de populatie in onze gelegenheidssteekproef in de meeste gemeenten ouder, man, en in hoger opgeleid dan gemiddeld. Dit moet meegenomen worden in de interpretatie van de uitkomsten hieronder. Een laatste opmerking t.a.v. de relatief kleine steekproefgrootte van de gemeente Haarlemmermeer. Hier is gekozen om niet de gehele gemeente te benaderen, maar enkel die postcodegebieden die dicht tegen Zandvoort aan liggen (1161 (20), 1162, 1165 (9), 1171, 2142, 2064, 2065 (5), 2066, 2131, 2135. 2141, 2152). In figuur 5.1 wordt de ligging van alle door respondenten gemelde postcodes getoond.
49
49
5.2
Bezoek evenementen en activiteiten in Zandvoort rondom de DGP
We hebben dit jaar extra vragen gesteld die meer inzicht bieden in het bezoek aan Zandvoort en de evenementen en activiteiten die daar hebben plaats gevonden in de periode van 6 augustus tot en met 4 september. De resultaten hiervan zijn te zien in tabellen 5.2, 5.3 en 5.4. Totaal
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer Heemstede
Velsen
Nee
63,2
39,4
60,0
62,0
34,7
74,1
Ja, een keer
15,8
17,1
18,1
10,0
12,1
13,1
Ja, meerdere keren
20,9
43,5
22,0
26,0
53,2
12,8
Geen antwoord
0,0
0,0
0,0
2,0
0,0
0,0
Totaal (n)
3231
170
1676
50
124
1211
Tabel 5.2. Zandvoort bezocht in percentages tussen 6 augustus een 4 september. Uit tabel 5.2 valt af te lezen dat het vooral bewoners uit Haarlem, Haarlemmermeer en Velsen zijn die Zandvoort niet hebben bezocht in deze periode. Het zijn met name bewoners uit Bloemendaal en Heemstede die positief afwijken en ook de twee gemeenten zijn waarin bewoners relatief vaker Zandvoort hebben bezocht in deze periode. Tabel 5.3 geeft inzicht in de redenen waarom mensen Zandvoort hebben bezocht in deze periode.
Totaal
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Bezoek Dutch Grand Prix (op het circuit)
20,5
32,0
13,7
50,0
40,7
24,2
Bezoek strand
48,4
57,3
55,4
33,3
69,1
26,1
Winkelen
5,7
8,7
5,5
0,0
3,7
6,1
21,7
26,2
18,6
16,7
32,1
24,2
8,7
8,7
9,1
11,1
16,0
5,7
11,6
11,7
12,7
0,0
14,8
9,2
4,7
7,8
4,9
5,6
2,5
3,8
Dagje uit
9,8
4,9
10,1
22,2
7,4
10,5
Overig
21,8
17,5
20,1
16,7
19,8
27,7
Totaal (n)
1187
103
671
18
81
314
Sfeer en gezelligheid van Dutch Grand Prix proeven in het dorp Bezoek (neven)activiteiten Dutch Grand Prix Bezoek familie/vrienden Bezoek vanwege werk/zaken
Tabel 5.3. Reden van bezoek aan Zandvoort uitgedrukt in percentages van mensen die hebben aangegeven Zandvoort een of meerdere malen te hebben bezocht in de periode 6 augustus tot en met 4 september. Een bezoek aan het strand is voor de meeste bewoners de belangrijkste reden Zandvoort te bezoeken. Een bezoek aan de DGP, de sfeer rondom de DGP, en overig zijn daarnaast belangrijke redenen Zandvoort te bezoeken. De nevenactiviteiten rondom de DGP is voor niet veel mensen een reden geweest Zandvoort te bezoeken. Meer hierover aan de hand van tabel 5.4.
50
50
Totaal Bloemendaal Haarlem Haarlemmermeer Heemstede Velsen Zandvoort
Amsterdamse 8,0 Avond (6 augustus) Zandvoort Alive (14 8,0 augustus) Wapen van Zandvoort Live in 5,6 Concert (20 augustus) Wapen van Zandvoort Kids 1,3 Zomerfestijn (21 augustus) Yves Nodigt Uit (27 12,5 augustus) Show Car Red Bull 12,6 (30 augustus) Mobile Media Lab (politie) (1 t/m 4 2,5 september) Fanmile op de Boulevard: o.a. Marine Roadshow, 14,5 merchandise, simulatoren (1 t/m 4 september) Carrera Racebaan (1 t/m 4 2,3 september)
5,6
1,1
0,0
2,6
0,0
10,8
11,1
5,4
0,0
10,3
0,0
9,3
2,8
1,6
0,0
2,6
0,0
7,4
0,0
1,1
0,0
0,0
1,1
1,5
2,8
1,1
0,0
0,0
0,0
17,5
13,9
10,8
20,0
23,1
7,4
13,0
0,0
1,1
0,0
7,7
1,1
2,9
19,4
15,1
0,0
20,5
14,9
13,9
8,3
3,8
0,0
5,1
0,0
1,8
Kartbaan
7,2
0,0
3,8
20,0
0,0
3,2
8,9
Reuzenrad
19,7
16,7
12,4
20,0
10,3
10,6
22,9
Hinkelbaan in 3D Street Art
5,7
2,8
2,2
0,0
2,6
2,1
7,1
Car Art Festival
11,3
5,6
4,3
0,0
0,0
3,2
14,5
Expositie Toon van Driel in Zandvoorts Museum
6,3
16,7
2,7
0,0
2,6
0,0
7,5
Anders
21,2
25,0
36,6
20,0
30,8
56,4
13,2
Totaal (n)
1200
36
186
5
39
94
840
Tabel 5.4. Welke evenementen/activiteiten heeft men bezocht uitgedrukt in percentages van mensen die hebben aangegeven in de periode 6 augustus tot en met 4 september Zandvoort hebben bezocht vanwege de sfeer of activiteiten rondom de DGP. In tabel 5.4 zijn ditmaal ook bezoekers van Zandvoort zelf meegenomen. Het reuzenrad en de restcategorie ‘anders’ zijn de belangrijkste redenenen geweest om activiteiten rondom de DGP te bezoeken. Verder waren de
51
51
Red Bull car show en de fanmile op de boulevard populaire bestemmingen onder bewoners uit Zandvoort en naastgelegen gemeenten.
5.3
Betrokkenheid DGP
5.3.1 Bezoek circuit Totaal
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Zandvoort
Ja
598
14,7%
37
21,8%
109
6,5%
11
22,0%
35
28,2%
83
6,9%
323
38,5%
Nee
3473
85,3%
133
78,2%
1567
93,5%
39
78,0%
89
71,8%
1128
93,1%
517
61,5%
Totaal
4071
100,0%
170
100,0%
1676
100,0%
50
100,0%
124
100,0%
1211
100,0%
840
100,0%
Tabel 5.5 Bezoek circuit tijdens het raceweekend. Bewoners van Zandvoort hebben zowel in absolute en relatieve zin het meest de DGP op het circuit bezocht. Dit jaar is dat 38,5 procent van de respondenten en vorig jaar was dat 46,5 procent. Dit zou mogelijk verklaart kunnen worden doordat de nieuwigheid van vorig jaar er dit jaar af is. 5.3.2 DGP gekeken Tv/ Media Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Ja
Totaal 2414
59,3%
98
57,6%
786
46,9%
40
80,0%
88
71,0%
712
58,8%
Zandvoort 690
82,1%
Nee
1657
40,7%
72
42,4%
890
53,1%
10
20,0%
36
29,0%
499
41,2%
150
17,9%
Totaal
4071
100,0%
170
100,0%
1676
100,0%
50
100,0%
124
100,0%
1211
100,0%
840
100,0%
Tabel 5.6 Heeft een of meerdere wedstrijden via tv gevolgd. Totaal
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Zandvoort
Ja
2114
51,9%
98
57,6%
702
41,9%
30
60,0%
81
65,3%
641
52,9%
562
66,9%
Nee
1957
48,1%
72
42,4%
974
58,1%
20
40,0%
43
34,7%
570
47,1%
278
33,1%
Totaal
4071
100,0%
170
100,0%
1676
100,0%
50
100,0%
124
100,0%
1211
100,0%
840
100,0%
Tabel 5.7 Heeft een of meerdere wedstrijden via andere media gevolgd (zoals radio, internet, krant). Bewoners uit Zandvoort bekeken relatief vaker dan in andere gemeenten een wedstrijd via tv. Tv heeft vrijwel overal de voorkeur. Het percentage dat de wedstrijden van de DGP via andere media volgde is overal gelijk of lager. 5.3.3 Liefhebber sport en autosport Totaal
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
Zandvoort
Sport
3.9
72.5%
4.0
77.1%
3.8
70.9%
4.0
72.0%
4.1
80.6%
3.8
70.9%
4.0
75.8%
Autosport
3.0
41.6%
2.9
42.4%
2.6
30.7%
3.5
50.0%
3.3
50.8%
3.0
39.4%
3.7
64.6%
Totaal
4071
170
1676
50
124
1211
840
Tabel 5.8 Mate waarin men liefhebber van sport/autosport is. In tabel 5.8 staan achtereenvolgens de gemiddelde waardering op een vijfpunt-schaal (1 – ik ben helemaal geen liefhebber en 5 – ik ben helemaal wel een liefhebber) en het percentage dat positief heeft gereageerd op de vraag (4 of 5). Het gegeven dat autosport een selectie van het totale aantal sporten betreft, is het logisch dat het percentage liefhebbers van autosport kleiner is dan het percentage sport liefhebbers. In Zandvoort lijkt het aantal sport en autosport liefhebbers dichter bij elkaar te liggen.
52
52
5.3.4 Persoonlijk betrokken gevoeld bij DGP Totaal Betrokkenheid Totaal
2.4
22.9%
Bloemendaal
Haarlem
Haarlemmermeer
Heemstede
Velsen
2.5
2.0
2.7
2.8
2.2
4071
29.4%
14.0%
170
30.0%
1676
33.1%
50
Zandvoort 15.9%
124
3.3
47.4%
1211
840
Tabel 5.9 Mate waarin men zich betrokken heeft gevoeld bij het evenement de DGP. Tabel 5.9 dient op dezelfde wijze gelezen te worden als tabel 5.8. Bewoners van Zandvoort voelden zich evident meer betrokken bij het evenement dan bewoners in omliggende gemeenten.
5.4
Beleving Dutch Grand Prix
Om de beleving van bewoners rondom de DGP na te vragen zijn er een zestiental stellingen aan de bewoners voorgelegd. Deze stellingen konden zij beantwoorden met de keuze uit vijf antwoordopties van helemaal mee oneens tot en met helemaal mee eens. In de onderstaande tabel 5.10 zijn de gemiddelde van deze zestien stellingen samengevat. Indien het gemiddelde lager dan een 3 is, is men het niet eens met de stelling, daarboven wel.
S
G
S
G
Zandvoort (n = 840)
Ik ben trots op het feit dat dit evenement in mijn regio 3 heeft plaatsgevonden Ik vind het volkomen terecht dat topsportevenementen 4 naar mijn regio gehaald worden
G
Velsen (n = 1211)
2 Ik ben diep onder de indruk geraakt van het evenement
S
Heemstede (n = 124)
Ik zal het evenement nog bijzonder lang blijven herinneren
G
Haarlemmermeer (n = 50)
1
S
Haarlem (n = 1676)
Bloemendaal (n = 170)
Totaal (n = 4071) G
S
G
S
G
S
3,3 1,4 3,3 1,5 2,8 1,4 3,8 1,1 3,7 1,4 3,2 1,4 4,1 1,1 3,1 1,5 3,0 1,5 2,6 1,4 3,5 1,0 3,5 1,4 3,0 1,4 3,9 1,2 3,3 1,6 3,1 1,7 2,8 1,6 3,9 1,2 3,6 1,5 3,3 1,5 4,2 1,2 3,5 1,4 3,2 1,6 3,1 1,5 3,8 1,0 3,7 1,4 3,4 1,3 4,1 1,2
5 Ik heb genoten van dit evenement
3,3 1,5 3,2 1,6 2,8 1,5 4,0 1,1 3,6 1,5 3,4 1,4 4,2 1,2
6 Ik ben positief verrast door het evenement
3,2 1,4 3,1 1,5 2,8 1,5 3,7 1,0 3,5 1,5 3,2 1,3 4,0 1,2
Ik vind het evenement een grote aanwinst voor mijn 7 regio
3,3 1,6 3,0 1,7 2,8 1,6 3,8 1,1 3,5 1,6 3,3 1,5 4,2 1,2
8 Ik heb me veilig gevoeld gedurende het evenement
4,0 1,1 3,9 1,2 3,9 1,2 4,1 0,8 4,1 1,2 4,1 1,0 4,1 1,1
Ik ben mijn woonplaats gedurende het evenement 9 ontvlucht
1,8 1,1 2,1 1,3 2,0 1,2 1,4 0,7 1,6 1,0 1,6 1,0 1,7 1,1
10 Ik heb overlast ervaren gedurende het evenement
2,3 1,4 2,7 1,4 2,5 1,4 2,2 1,5 2,3 1,5 1,9 1,2 2,3 1,4
11 Ik heb me behoorlijk gestoord aan het evenement
2,1 1,4 2,5 1,6 2,5 1,5 1,7 1,1 1,9 1,3 1,9 1,3 1,8 1,2
12 Ik ben vooraf goed geïnformeerd over het evenement
3,6 1,1 3,6 1,2 3,4 1,1 3,8 1,0 3,9 1,1 3,4 1,1 4,1 1,0
13 Ik vind het evenement de investeringen waard
3,1 1,5 2,9 1,6 2,7 1,5 3,7 1,1 3,4 1,5 3,1 1,4 3,9 1,3
Ik vind het onbegrijpelijk dat delen van het duingebied een week lang niet toegankelijk zijn
2,9 1,5 3,0 1,6 3,2 1,5 2,6 1,3 2,7 1,5 2,9 1,5 2,5 1,5
15 Het evenement druist in tegen mijn persoonlijke waarden
2,5 1,5 2,7 1,6 3,0 1,6 1,9 1,0 2,3 1,4 2,4 1,4 1,8 1,2
14
Het evenement versterkt mijn vriendschappen in mijn 16 2,6 1,3 2,5 1,4 2,2 1,2 2,9 1,1 2,7 1,3 2,5 1,2 3,4 1,2 woonplaats Opmerkingen. G = Gemiddelde, S = Standaard Afwijking. Gemiddelde opinie (1 = zeer mee oneens, 5 = zeer mee eens) betreffende de 16 stellingen over de beleving van de Dutch Grand Prix. Standaardafwijkingen rond de 2, of hoger, geven aan dat er grotere verschillen bestaan tussen respondenten.
Tabel 5.10. Zestien stellingen ten aanzien van de Dutch Grand Prix.
53
53
5.4.1 Informatievoorziening In tabel 5.10, stelling 12, valt af te lezen dat men het overwegend eens is vooraf goed te zijn geïnformeerd over het evenement. Dit geldt met name voor Zandvoort en in iets mindere mate voor de omliggende gemeenten. 5.4.2 Gevoelens van veiligheid Kijkend naar de gemiddelden in tabel 5.10, stelling 8, dan hebben bewoners zich in het algemeen erg veilig gevoeld. De laagste gerapporteerde score is een 3,9. In de kwalitatieve opmerkingen gaven mensen uit naastgelegen gemeenten regelmatig aan dat het rustiger dan ooit was in hun omgeving. Echter zijn er door respondenten ook opmerkingen gemaakt over zeer kwalijke incidenten waarbij bezoekers van het evenement zich niet bekommerden om de persoonlijke integriteit van medebezoekers (waaronder dus medebewoners zelf). Dit is een fenomeen dat zich vaker voordoet bij grote evenementen, ook internationaal, en is dus iets waar organisatoren alert op moeten zijn. 5.4.3 Ervaren hinder of overlast In tabel 5.10, stelling 9, geven weinig respondenten aan hun omgeving te zijn ontvlucht. Ook als het gaat om overlast in tabel 5.3, stelling 10, dan is die relatief mild te noemen. Weinig mensen geven ook aan dat zij zich hebben gestoord aan het evenement in tabel 5.10, stelling 11. Haarlem steekt hier overigens wat negatiever af dan andere gemeenten. Respondenten uit Haarlem lijken daarbij ook iets meer verdeeld te zijn.
Waarschijnlijk komt dat doordat vrijwel alle bezoekers van de DGP via Haarlem doorreizen naar Zandvoort zelf. Het zal, met de zuidooster wind, in ieder geval niet aan het geluid van racende wagens hebben gelegen, want die waaide de zee op. Het waren vooral de diverse feestjes in de omgeving met harde beats, drank en drugs, die sommige bewoners een negatieve ervaring hebben gegeven. Het gebruik van passen om met de wagen dichter bij het circuit te komen werd ook niet altijd door iedereen gewaardeerd. Evenals geblokkeerde spoorwegovergangen. Daar tegenover staat echter dat veel mensen aangeven dat het 3-4 daags durende ongemak ruimschoots opweegt tegen de grandeur van de Grand Prix. 5.4.4 Gevoelens van trots Trotsheid op het evenement, zie tabel 5.10, stelling 3, is iets dat overwegend voor Zandvoort en de 50 naastgelegen bewoners uit de gemeente Haarlemmermeer geldt. Deze groep, zie vraag 4, vindt het dan ook terecht dat het evenement in de regio plaatsvindt en bestempelt het als aanwinst (vraag 7). Vorig jaar gaf men iets sterker aan trots te zijn. Het is echter lastig om dit soort uitspraken te onderbouwen als het gaat om gelegenheidssteekproeven. Er kan natuurlijk sprake zijn van gewenning. Het echt absoluut nieuwe van de DGP dit jaar, is er dan ook van af.
5.4.5 Beleving In tabel 5.10 zijn het met name stellingen 1 (memorabiliteit), 2 (indruk), 5 (genieten), 6 (positief verast zijn) en 13 (waardevolle investering) die iets zeggen over de beleving. Bij Zandvoort zijn deze wederom het hoogst.
54
54
5.5
Positieve effecten
Tabel 5.11 biedt een overzicht van het belang dat respondenten hechten aan de positieve effecten van de DGP.
%
%
n
%
2
4,0
8
6,5
145 12,0
55
6,5
Neutraal
1147 28,2
53 31,2
557 33,2
11 22,0
37 29,8
367 30,3
122 14,5
Belangrijk
2342 57,5
84 49,4
792 47,3
696 57,5
656 78,1
2 Het evenement is goed voor de Onbelangrijk werkgelegenheid Neutraal Belangrijk 3 Het evenement trekt bezoekers naar Zandvoort en de omliggende gemeenten
4 Het evenement zet Zandvoort en de omliggende gemeenten internationaal op de kaart
37 74,0
77 62,1
0
0,0
2
7
0,8
386 23,0
3
6,0
13 10,5
172 14,2
58
6,9
1394 34,2
55 32,4
625 37,3
12 24,0
50 40,3
468 38,6
184 21,9
1986 48,8
74 43,5
659 39,3
569 47,0
589 70,1
35 70,0
60 48,4
0
0,0
1
61 35,9
501 29,9
4
8,0
1028 25,3
41 24,1
477 28,5
2142 52,6
67 39,4
683 40,8
1
15
874 21,5
Neutraal Belangrijk
0,5
1,2
9
1,1
212 17,5
69
8,2
14 28,0
26 21,0
364 30,1
106 12,6
32 64,0
69 55,6
632 52,2
659 78,5
0
2
55 32,4
555 33,1
5 10,0
Neutraal
873 21,4
38 22,4
410 24,5
Belangrijk
2213 54,4
74 43,5
704 42,0
1,8
7
0,4
0,0
1,6
2
0,2
27 21,8
961 23,6
3
0,9
0,8
3
0,2
Onbelangrijk
0,6
0,6
6
27
24
0,7
2
Ontbreekt
Ontbreekt
1,6
0,4
Onbelangrijk
Belangrijk
3
0,2
6
0,7
30 24,2
239 19,7
77
9,2
11 22,0
24 19,4
312 25,8
78
9,3
34 68,0
67 54,0
657 54,3
677 80,6
0
0,0
3
2,4
4,0
12
3
0,2
8
1,0 7,5
649 15,9
33 19,4
378 22,6
2
9,7
161 13,3
63
1406 34,5
64 37,6
621 37,1
14 28,0
44 35,5
432 35,7
231 27,5
1981 48,7
71 41,8
660 39,4
34 68,0
66 53,2
612 50,5
538 64,0
2
17
0
2
35
0,9
1,2
1,0
0,0
1,6
6
0,5
8
1,0 8,8
Onbelangrijk
841 20,7
48 28,2
480 28,6
6 12,0
22 17,7
211 17,4
74
Neutraal
1258 30,9
52 30,6
588 35,1
10 20,0
29 23,4
436 36,0
143 17,0
Belangrijk
1937 47,6
67 39,4
593 35,4
34 68,0
71 57,3
558 46,1
614 73,1
3
15
0
2
Ontbreekt
8 Door het evenement ontwikkelt het dorp en de omliggende gemeenten zich (verbetering infrastructuur / publieke voorzieningen)
7
0,4
39 22,9
20
5 Het evenement brengt mensen Onbelangrijk samen Neutraal
7 Het evenement versterkt het imago van Zandvoort en de omliggende gemeenten
0,0
n
671 16,5
Ontbreekt
Ontbreekt
6 Het evenement maakt bewoners trots op hun woonplaats/regio
Zandvoort (n = 840)
n
320 19,1
0
n
Velsen (n = 1211)
%
33 19,4
0,5
%
Heemstede (n = 124)
n
563 13,8
19
n
Haarlemmermeer (n = 50) %
Onbelangrijk
Ontbreekt
%
Haarlem (n = 1676)
Bloemendaal (n = 170)
Totaal (n = 4071) n 1 Het evenement levert inkomsten op voor lokale bedrijven/ondernemers
35
0,9
1,8
0,9
0,0
1,6
6
0,5
9
1,1 8,6
Onbelangrijk
909 22,3
52 30,6
519 31,0
5 10,0
26 21,0
235 19,4
72
Neutraal
1013 24,9
41 24,1
479 28,6
11 22,0
26 21,0
351 29,0
105 12,5
Belangrijk
2106 51,7
77 45,3
659 39,3
34 68,0
68 54,8
614 50,7
654 77,9
19
Ontbreekt
43
1,1
0
0,0
4
0,9
9
1,1
Onbelangrijk
826 20,3
44 25,9
474 28,3
2
4,0
13 10,5
222 18,3
71
8,5
Neutraal
1378 33,8
60 35,3
599 35,7
21 42,0
37 29,8
446 36,8
215 25,6
Belangrijk
1824 44,8
63 37,1
589 35,1
25 50,0
72 58,1
530 43,8
545 64,9
14
2
2
13
Ontbreekt
9 Het evenement maakt mensen Onbelangrijk blij Neutraal Belangrijk Ontbreekt
43
1,1
1,1
423 10,4 1179 29,0 2424 59,5 45 1,1
0
3
0,0
1,8
25 14,7 55 32,4 90 52,9 0 0,0
0,8
250 14,9 588 35,1 817 48,7 21 1,3
4,0
0 0,0 9 18,0 41 82,0 0 0,0
3,2
1,6
11 8,9 30 24,2 80 64,5 3 2,4
11
1,1
96 7,9 340 28,1 763 63,0 12 1,0
9
1,1
41 4,9 157 18,7 633 75,4 9 1,1
Tabel 5.11. Belang positieve effecten. Algemeen bekeken zijn het twee positieve effecten van het evenement die er boven uitsteken ten opzichte van de rest: 1. het evenement maakt mensen blij en 2. het evenement levert inkomsten op voor de lokale ondernemers. Haarlem en Bloemendaal zijn over het algemeen kritisch ten aanzien van het belang van de positieve effecten. Respondenten hadden de mogelijkheid om in woorden te reageren op de positieve effecten
55
55
en daar zaten vrij veel kritische opmerkingen tussen die gingen over overlast, overbelasting, het meten met twee maten en belasting van het milieu. Men twijfelt soms ook of het echt om lokale ondernemers gaat die ervan profiteren. Kortom, de mogelijk om te reageren op de positieve effecten heeft vooral een belangrijke groep respondenten de ruimte gegeven te ventileren. Daardoor worden opmerkingen die trots, blijheid, gezelligheid uitdrukken lichtelijk ondergesneeuwd. De cijfers geven wat dat betreft een wat genuanceerder beeld dan de open reacties. Sprekend is misschien ook wel dat respondenten eerder neutraal lijken te zijn ten aanzien van positieve effecten dan deze onbelangrijk lijken te vinden.
5.6
Negatieve effecten
Zandvoort (n = 840)
%
n
%
n
%
27 54,0
54 43,5
387 32,0
493 58,7
Neutraal
1291 31,7
63 37,1
514 30,7
15 30,0
36 29,0
440 36,3
223 26,5
Belangrijk
1338 32,9
66 38,8
734 43,8
8 16,0
33 26,6
379 31,3
118 14,0
0
1
Ontbreekt
23
Onbelangrijk
794 19,5
33 19,4
214 12,8
15 30,0
28 22,6
193 15,9
311 37,0
Neutraal
1371 33,7
50 29,4
437 26,1
22 44,0
44 35,5
449 37,1
369 43,9
Belangrijk
1879 46,2
86 50,6 1015 60,6
13 26,0
50 40,3
562 46,4
153 18,2
1
0
2
27
0,6
0,7
2
1,2
0,6
9
10
0,5
0,6
0,0
0,0
0,8
1,6
5
7
0,4
0,6
6
7
0,7
0,8
Onbelangrijk
1249 30,7
48 28,2
412 24,6
18 36,0
51 41,1
349 28,8
371 44,2
Neutraal
1371 33,7
59 34,7
537 32,0
13 26,0
37 29,8
488 40,3
237 28,2
Belangrijk
1427 35,1
62 36,5
714 42,6
19 38,0
36 29,0
370 30,6
226 26,9
1
13
0
0
Ontbreekt
24
Onbelangrijk
833 20,5
35 20,6
257 15,3
18 36,0
34 27,4
222 18,3
267 31,8
Neutraal
1548 38,0
61 35,9
558 33,3
18 36,0
48 38,7
492 40,6
371 44,2
Belangrijk
1661 40,8
73 42,9
852 50,8
14 28,0
41 33,1
487 40,2
194 23,1
0
1
10
29
0,6
0,7
1
0,6
0,6
9
0,8
0,5
0,0
0,0
0,0
0,8
4
0,3
0,8
6
8
0,7
1,0
Onbelangrijk
1168 28,7
46 27,1
388 23,2
18 36,0
51 41,1
325 26,8
340 40,5
Neutraal
2041 50,1
88 51,8
884 52,7
23 46,0
47 37,9
649 53,6
350 41,7
Belangrijk
823 20,2
35 20,6
385 23,0
9 18,0
25 20,2
228 18,8
141 16,8
Ontbreekt
39
1
19
0
1
1,0
0,6
1,1
0,0
0,8
9
0,7
9
1,1
Onbelangrijk
1385 34,0
47 27,6
457 27,3
26 52,0
54 43,5
398 32,9
403 48,0
Neutraal
1600 39,3
71 41,8
647 38,6
19 38,0
41 33,1
531 43,8
291 34,6
Belangrijk
1049 25,8
50 29,4
561 33,5
5 10,0
26 21,0
274 22,6
133 15,8
2
11
0
3
37
0,9
1,2
0,7
0,0
2,4
8
0,7
13
1,5
Onbelangrijk
1635 40,2
63 37,1
535 31,9
23 46,0
60 48,4
454 37,5
500 59,5
Neutraal
1796 44,1
74 43,5
804 48,0
24 48,0
46 37,1
610 50,4
238 28,3
Belangrijk
595 14,6
31 18,2
318 19,0
2
4,0
17 13,7
140 11,6
87 10,4
1
2,0
45
1,1
2
1,2
19
1,1
1
0,8
7
0,6
15
1,8
Onbelangrijk
1138 28,0
48 28,2
346 20,6
20 40,0
49 39,5
315 26,0
360 42,9
Neutraal
2039 50,1
83 48,8
848 50,6
23 46,0
50 40,3
670 55,3
365 43,5
Belangrijk
846 20,8
37 21,8
464 27,7
6 12,0
24 19,4
216 17,8
99 11,8
Ontbreekt
48
2
18
1
1
10
16
1,2
Tabel 5.12. Belang negatieve effecten.
56
56
n
419 25,0
Ontbreekt 8 Het evenement verdeelt mensen (in voor- en tegenstanders)
%
39 22,9
Ontbreekt 7 Het evenement is niet goed voor het imago van Zandvoort en de omliggende gemeenten
n
Velsen (n = 1211)
6 Het evenement verdringt reguliere bezoekers
%
1419 34,9
Ontbreekt 5 Het evenement leidt tot gevoelens van onveiligheid
N
Heemstede (n = 124)
4 Het evenement kost geld van de belastingbetaler
%
Onbelangrijk
Ontbreekt 3 Het evenement zorgt voor hinder (bv weg afzettingen / parkeer problemen)
n
Haarlemmermeer (n = 50)
2 Het evenement zorgt voor schade aan het milieu
%
Haarlem (n = 1676)
Bloemendaal (n = 170)
Totaal (n = 4071) n 1 Het evenement zorgt voor geluidsoverlast
1,2
1,1
2,0
0,8
0,8
1,9
Tabel 5.12, welke een overzicht biedt van het belang dat respondenten hechten aan de negatieve effecten van het evenement, laat beter zien waar de negatieve open reacties ten aanzien van de positieve effecten vandaan komen. Het aantal respondenten uit Haarlem en Bloemendaal vertegenwoordigt samen bijna 50% van het totaal aantal reacties. Het zijn met name bewoners uit deze twee gemeenten die veel belang hechten aan de milieuschade die het evenement met zich meebrengt. Milieuschade wordt door 46 procent van het totaal aantal respondenten als (heel) belangrijk gezien. Men is in het algemeen (40 procent) ook gevoelig voor het gegeven dat het evenement de belastingbetaler geld kost. In Haarlem is dat zelfs meer dan de helft. In Zandvoort zelf, maar ook in Haarlemmermeer, vindt men de negatieve effecten, gemiddeld genomen, minder belangrijk dan in de overige gemeenten. Op de open vraag die aan het einde werd gesteld komen dezelfde argumenten terug als bij de positieve effecten en wordt er ook regelmatig verwezen naar het antwoord op die eerdere vraag.
5.7
Verhuur (delen) eigen woning
Tabel 5.13 laat zien dat in totaal 48 bewoners (1,2 procent van het totaal aantal respondenten) zeggen dat (een deel van) hun woning is verhuurd ten tijdens het evenement.
Zandvoort
Velsen
Heemstede
Haarlemmermeer
Haarlem
Bloemendaal
Totaal n
%
n
%
n
%
n
%
n
%
n
%
n
%
Ja, verhuurd
48
1,2%
2
1,2%
7
0,4%
0
0,0%
1
0,8%
2
0,2%
36
4,3%
0 euro
5
10,4%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
1
50,0%
4
11,1%
1-149 euro
3
6,3%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
1
50,0%
2
5,6%
150-499 euro
4
8,3%
0
0,0%
2
28,6%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
2
5,6%
500-999
10
20,8%
0
0,0%
2
28,6%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
8
22,2%
1000-1999
8
16,7%
1
50,0%
2
28,6%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
5
13,9%
2000-3999
5
10,4%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
5
13,9%
4000 of meer
2
4,2%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
0
0,0%
2
5,6%
Wil ik niet zeggen
11
22,9%
1
50,0%
1
14,3%
0
0,0%
1 100,0%
0
0,0%
8
22,2%
Gemiddeld
€ 1.028,90
€ 1.500,00
€ 741,70
€ 0,00
€ 0,00
€ 25,00
€ 1.145,40
Standaard Afwijking
€ 1.063,90
€ 0,00
€ 512,30
€ 0,00
€ 0,00
€ 35,40
€ 1.159,90
Ja, anders ook
20
41,7%
0
0,0%
4
57,1%
0
0,0%
0
0,0%
1
50,0%
15
41,7%
Nee, anders niet
28
58,3%
2
100,0%
3
42,9%
0
0,0%
1 100,0%
1
50,0%
21
58,3%
Nee, niet verhuurd
4008
99,1% 49
98,0%
122
98,4% 1208
99,8% 800
95,2%
2,0%
1
0,8%
0,1%
Wil ik niet zeggen Totaal
98,5% 168
15
0,4%
4071
100,0% 170
0
98,8% 1661 0,0%
8
100,0% 1676
0,5%
1
100,0% 50
4
0,5%
100,0% 124,0 100,0% 1211 100,0% 840
1
100,0%
Tabel 5.13. Aantallen en inkomen uit verhuur (deel van de) eigen woning tijdens de DGP. Zoals ook vorig jaar het geval was, hebben een aantal bewoners hebben hun appartement gratis verhuurd aan vrienden/familie. Het merendeel echter, heeft er aan verdiend. Bijna 60 procent van de respondenten die zegt een woning (deels) te hebben verhuurd, zou deze inkomsten anders niet hebben gehad.
5.8
Bewonersdag georganiseerd voor bewoners uit Zandvoort
Iets minder dan 45 procent (zie tabel 5.14) van de respondenten uit Zandvoort heeft de bewonersdag op circuit Zandvoort bezocht. Gemiddeld werd er door de bezoekers van de bewonersdag een 7,4 gegeven. 24 procent kijkt kritisch terug op de dag en een iets groter deel, 25 procent, was juist meer dan tevreden. Het merendeel
57
57
(82,1 procent) van de respondenten uit Zandvoort is het eens, of zeer mee eens, dat het goed is dat deze dag wordt georganiseerd voor de bewoners. Dat geldt zeker voor bewoners die de bewonersdag ook bezocht hebben (92,3 procent), dan zij die dat niet deden (73,9 procent). Er zijn een aantal opmerkingen gemaakt over de bewonersdag die dit jaar in de avond plaatsvond en niet overdag zoals het jaar ervoor het geval was. Het aantal toegangskaarten per persoon is te beperkend. Een opa met kleinkinderen kan maar een kleinkind meenemen. Hetzelfde geldt voor gezinnen die uit meer dan twee personen bestaan. Er zijn ook mensen die vonden dat het simpelweg te weinig was. Men had niet het gevoel verwend te zijn. Zo moest men zelf, tegen zeer hoge prijzen, een drankje of versnaperingen bestellen. Er was ook niets speciaals aan de gang op het circuit tijdens de bewonersdag. Totaal