CConstaterende datZaltbommel
Koppel je AI →
Document · PDF

Was Getekend - Jaarverslag en Jaarrekening 2024 - Regionaal Archief Rivierenland

Raadsvergadering 18 september 2025, gemeente ZaltbommelBij agendapunt: Regionale samenwerking / Gemeenschappelijke Regelingen20.555 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Realtsatle

Begroting

2024

2024 €0

€0

2 Aflossingen

€ 257.705

€ 257.705

3 Renterisico (1+2)

€ 257.705

€ 257.705

4 Renterisico norm

€657.114

€ 643.934

5a Ruimte onder renterisiconorm (4<3) 5b Overschrijding renterisiconorm (3>4)

€ 399.409

€386.228

€0

€0

1 Renteherzieningen op vaste schuld

In de tabel is te zien dat het RAR over 2024 ruimschoots binnen de gestelde norm blijft. Berekening renterisiconorm 4Totale lasten 4b Norm

4 Renterisico norm

3.4

Realisatie

Begroting

2024

2024

€3.285.571

€3.219.669

20%

20%

€657.114

€ 643.934

Bedrijfsvoering

3.4.1

Financiele rechtmatigheid

Het Regionaal Archief Rivierenland (RAR) moet zich kunnen verantwoorden ten aanzien van de rechtmatigheid van de uitvoering van het financiele beheer. Rechtmatigheid vertelt of het beleid wordt gevoerd in overeenstemming met de interne en externe regelgeving. Het Dagelijks Bestuur van het RAR is verplicht te waarborgen dat het financieel beleid aan de eisen van rechtmatigheid, verantwoording en controle \A/ordt voldaan. Om dit beter vorm te geven, is een tweetal documenten opgesteld en geimplementeerd in de organisatie, te weten: de financiele verordening Regionaal Archief Rivierenland 2023 inclusief het addendum; het controleplan rechtmatigheid. Deze documenten zijn behandeld en vastgesteld in het Algemeen bestuur van 23-11-2023 met

uitzondering van het addendum op de financiele verordening deze is vastgesteld op 21-11-2024 door het Algemeen bestuur.

Met deze documenten wordt beoogd om bij te dragen aan; een adequate inrichting van de organisatie passend bij rechtmatigheid, zoals waar mogelijk

-

-

functiescheidingen en meer interne controle op uitvoering van taken; een betere uitvoering en interne beheersing van de werkzaamheden, zoals het efficient vastleggen van goedkeuringen in de processen; meer inzicht in de rechtmatigheid van (financiele) rechtshandelingen, zoals inzicht en

bewustwording van rechtmatigheid waarbij expliciet aandacht is voorfrauderisiA6Q.OR WAARMERK BIJ VERKLARING D.D.

Jaarverslag en jaarrekening 2024 accountMts+ ADVISEURS

De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals is vastgesteld in het normenkader. Dat betekent dat: De rechtmatigheidsverantwoording ingaat op de financiele rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties.

De financiele rechtmatigheid betrekking heeft op: o het voorwaardencriterium: ofwel, zijn de transacties verricht in overeenstemming met de wet- en regelgeving? o het begrotingscriterium: ofwel passen de transacties hinnen de geautoriseerde begroting?

o

en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium: zijn de gegevens, die doorde belanghebbenden zijn verstrekt am het voldoen aan voorwaarden aan te tonen, getoetst ter voorkoming en bestrijding van misbruik en oneigenlijk gebruik van weten regelgeving?

De rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de kadernota rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV alsmede onze eigen financiele verordening inclusief addendum. Dit betekent dat: o

Een verantwoordingsgrens van 3% (zijnde € 97.000) is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsvera ntwoording worden opgenomen.

o

Een rapporteringstolerantie van 1% (zijnde € 32.000) is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen.

Hieronder zijn, aan de hand van de "Monitor rechtmatigheidsveran twoording", de geconstateerde afwijkingen per criterium opgenomen met daaronder een toelichting per afwijking. Toetsingscrttertum voor de rechtmatigheidsverantwoording Begrotingscriterium

€80.632

Overschrijding explaitatiebudgetten programma archiefbeleid (begroot versus werkelijk)

€80.632

Oversch rijding in vestedngsb udgetten

€0

Niet geautoriseerde reserve mutaties

€0

Voorwaardecriterium

€0

Geen afwijkingen geconstateerd €0

Misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium Geen afwijkingen geconstateerd V.:

Toteal wditreatlihriftifciutew

€ 97.000

Verantwoordingsgrens 3% van de totale lasten

Niet onrechtmatige begrotingsafwijkingen Begrotingsafwijkingen die gebeel of grotendeels worden gecompenseerd door direct gerelateerde baten en daarmee niet onrechtmatia zijn. (als gevolg van artikel 3.2 van de financiele verordening Regionaal Archief Rivierenland 2023) Saldo erstarencte rechtmatlgheMBlbuten VQGfi-VVAAt^e=^ Nader toe te lichten in de Rechtmatigheldsverklaring

Jaarverslag en jaarrekening 2024

€ 97.008

BIJ VEBKLARiNG D.D.

t-

•

Pagina 32 van 47

Conclusie en toelichting op de afwijkingen

Er is enkel op het begrotingscriterium een afwijking geconstateerd. Het betreft bier een begrotingsoverschrijding op het programma archiefbeleid van € 80.632, - en daarmee boven de

rapporteringstolerantie, wat dus vraagt om een toelichting in deze paragraaf. De overschrijding in lasten is het gevolg van een overschrijding in de post huisvesting. Er hebben zich in 2024 een aantal incidentele baten en lasten voorgedaan op de post huisvesting (de reparatie van

het dak, een defecte energiemeter en de btw-suppletie uit voorgaande jaren). Het saido totaal van rechtmatigheidsfouten zit onder de verantwoordingsgrens en hoeft niet

opgenomen te worden in de rechtmatigheidsverantwoording. Daarnaast zijn er op het programma archiefbeleid ook extra baten in 2024 gerealiseerd, te weten € 97.008 hogere baten dan begroot. Deze baten compenseren de extra lasten op het programma archiefbeleid en mogen in mindering worden gebracht als zijnde "niet onrechtmatige

begrotingsafwijkingen". Hiermee is de begrotingsafwijking dan ook niet onrechtmatig. Interne controle op de financiele bedrijfsvoering Sinds 2023 zijn er, ter bevordering van de rechtmatigheid, aanvullende interne controles ingevoerd op de bedrijfsvoeringprocessen die financieel van invioed zijn. Deze interne controle biedt inzicht in de rechtmatigheid van (financiele) rechtshandelingen. Uit de interne controle die in 2024 werd uitgevoerd op de financieel significante processen, blijkt dat deze controles de rechtmatigheid en getrouwheid van de verantwoordde financiele transacties ondersteunen. Er zijn geen significante 3.4.2

afwijkingen geconstateerd in de onderzochte processen, wat de betrouwbaarheid van de financiele verslaglegging verder benadrukt. 3.4.3 Ontwikkelingen formatie en personeelskosten De formatie van het RAR bestond op 31 december 2024 uit de volgende fte's: ¥unctie en aantal Fte

Reaiisatie

Realisatie

Begroting

2023

2024

2024

Directeur/streekarchivaris

1,00

1,00

1,00

Adjunct-directeur

1,00

1,00

1,00

Ondersteuning

0,56

0,56

0,56

Medewerkers

20,63

21,07

20,40

Totaal

23,19

23,63

22,96

Er is een lichte groei in het aantal fte's door de aanvullende dienstverlening in archiefbeheer. 3.4.4

Ziekteverzuim

Het ziekteverzuim is sinds enkele jaren zeer laag bij het RAR. In 2024 is deze echter wat gestegen, maar nog niet zorgwekkend (zeker in vergelijking met het landelijk gemiddelden). Het overall ziekteverzuim-percentage over 2024 was 3,34% (2023:1,99%). Dit verzuimcijfer bestaat uit kortdurend en langdurig verzuim. Voor 2024 was het kortdurend ziekte verzuim 1,63% (2023:1,03%) en het langdurig en extra langdurig ziekteverzuimpercentage 1,71% (2023: 0,96%). 3.4.5

Ziektevervanging

Verzuim werd in eerste instantie opgevangen in de eigen organisatie, vooral het •<o''^(5g;]^^v'AARMERK verzuim. Er was voor 2024 voor een bedrag van € 24.800, - (2023: € 21.400, -) met vervanging wegens ziekte (1,5% van de loonsom). Hiervan is echter maar een bedrag van circa

qq

Jaarverslag en jaarrekening 2024

V

accountAnts+ adviseurs

€ 2,500, - besteed aan ziektevervanging. Dit is gebuikt bij vervanging voor langdurig verzuim, want juist bij langdurig ziekteverzuim is ziektevervanging effectief en efficient. 3.4.6

Inhuur personeel

Inhuur van personeel vindt deels plaats binnen bet bestaande loonkostenbudget uit de vrijval van

personeelskosten van niet of niet direct ingevulde vacatures. Daarnaast is in de begroting 2024 een bedrag van € 36.700, - opgenomen voor inhuur van tijdelijk personeel. In 2024 is er zoals hierboven gemeld een bedrag van €2.500 besteed aan tijdelijk personeel ten behoeve van ziektevervanging. 3.4.7

Werkzaak

Bij start van het jaar 2024 was 1,36 fte aan medewerkers door het RAR ingezet via Werkzaak. Dit is gedurende het jaar, ais gevolg van tijdelijke vervanging omhooggegaan naar 2,07 fte. Dit is circa 9% de totale formatie. Deze medewerkers zijn ingezet op dienstverleningstaken zoals het ophalen van de archiefstukken uit de depots voor de afdeling S-o-D en de studiezaal, maar ook op de facilitaire ondersteuning en materiele verzorging van het archief. En tijdelijk op de receptie. van

3.4.8 Jaarlijks terugkerende arbeidskosten Het RAR dient vanuit het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) in de begroting in te gaan op de jaarlijks terugkerende aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume. Onder arbeidsrechtelijke verplichtingen worden verstaan de aanspraken op toekomstige uitkeringen door huidig dan wel voormalig personeel. Het BBV schrijft voor dat jaarlijkse arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume via de exploitatie moeten lopen. Als de

verplichtingen niet van een vergelijkbaar volume zijn, dan moet hiervoor een voorziening worden getroffen. Bij het RAR is daarvan geen sprake.

VOOR WAARMERK BIJ VERKLARING D.D.

2 OKI 2025 Jaarverslag en jaarrekening 2024

^

47

ACCOUh

S-^ADVISEURS

f

Jaarrekening 2024

In dit deel:

Hoofdstuk 4; Baten en Lasten 2024 Hoofdstuk 5; Balans 31-12-2024

Hoofdstuk 6: Rechtmatigheidsverantwoording

Bijiagen

VOOR WAARMERK

BIJ VERKLARING D.D.

2 Q m 2025 Jaarverslag en jaarrekening 2024

van 47

ACCOUl

^f^TS+ADVISEURS

4

Baten en Lasten 2024

4.1

Overzicht van de baten en lasten 2024

lOmfdtrllvfni proframf^

I

LastenI

BatenI

€ 186.635

€ 122.213

€1.355.122

€20.601

Saldol

Lasten i

Saldol

Lastenj

BatenI

-€ 64.422

€ 207.660

€ 103.550

-C104J.10

€229.265

€ 209.807

-€ 19.458

-€ 1334321

€ 1357.610

€0

-€1357.610

€1.308.146

€ 1.278

>€1.306.868

Saldol

Programma Archlefbeleld Pmgramma Arcbiefbeleid Personeelskosten - programma

Overige personeelskosten Hulsvestingskosten

€ 54.068

€0

-€54.068

€59.810

€0

-€59310

€ 36.674

€1329

-€ 34.745

€1.076.192

€ 16.896

-€ 1.059396

€952.129

€ 14.242

-€ 937.887

€894.264

€ 14.351

-€ 879313

€ 50.988

€0

-€ 50388

€46.460

€0

-€46.460

€59.786

€0

-€59.786

Automatiseringskosten

€271.995

€ 19.284

-€ 252.711

€281.410

€0

-€ 281/410

€ 194.278

€ 11.399

-€ 182379

finoncieiino

€951

€35.806

€ 34.855

€ 10.240

€0

-€ 10.240

€842

€20.831

€19388

€ 2.784.448

€ 2.784/448

-€ 259.514

Organlsatie, beheer& administratle

mssnn irr:r wesse: Al gemen e d ekkl n gs mi dd d en

A\

€0

€3.093.239

€3.093.239

€0

€3.051.877

€3.051377

€0

Overhead €281.660

€0

-€ 281.660

€ 298.320

€0

-€298320

€259.514

€0

HeffingVPB

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

Onvoorzien

€ 7.960

€0

-€ 7360

€6.030

€0

-€ 6.030

€ 14.120

€0

-€14.120

€ 2303.613

<304350

<3.051377

Baten]

Personeelskosten - overheod

P3fr

•: ■ <j

Lasten

Baten]

Sald^

€0

€0

€0

€0

€0

€ 10.000

€ 10.000

€0

€0

€0

€40.000

€ 40.000

€0

€27.787

€ 27.787

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

€0

Baten]

Saldo]

lasten]

Reserve Weerstandsvermogen

€0

€0

€0

€0

Reserve E-depot

€0

€0

€0

€0

Reserve Digitallsering/ Bedrijfsvoering

€0

€0

€0

€0

Reserve Inventarisatle achterstanden

€0

€0

€0

Reserve Reperatle dak

€0

€ 45.000

€45.000

<0

75S5S!

Tjm

To

€67.4681

I

reierves

Resultaat nabestemming

<

Sald^

Lasten]

IfoOToe^ng/onttn

<2.747Mil~

7mm

I

<' €74.938

€0

(In de saldokolommen geldt ■ * nadelig en + = voardelJg)

4.2

Toelichting op de baten en lasten over 2024

Omschrljving programma

Reaiisatie

Begrotlng

2024

2024

Verschil

Programma archiefbeleid Directe archiefbeheerkosten Personeelskosten

Overige personeelskosten Hulsvestingskosten

€ 64.422

€ 104.110

€.39.688

€1.334.521

€ 1.357.610

€ 23.089

€ 54.068

€59.810

€ 5.742

€ 1.059.296

€ 937.887

-€ 121.409

€50.988

€ 46.460

-€ 4.528

Automatiseringskosten

€252.711

€ 281.410

€ 28.699

Rente en financiering

-€ 34.855

€ 10.240

€45.095

Totaalprogramma

€2.781.151

€ 2.797.527

€ 16.376

Algemene dekkingsmiddelen

€3.093.239

€3.051.877

-€ 41.362

-€ 281.660

-€ 298.320

-€ 16.660

Heffing VPB

€0

€0

€0

Onvoorzien

-€ 7.960

-€ 6.030

€ 1.930

€ 2.803.619

€ 2.747.527

-€ 56.092

Saldo van baten en lasten

€22.468

-€50.000

ft

Saldo van detoevoegingen/onttrekkingen reserves

€ 45.000

€ 50.000

Organlsatie, beheer en administratle

Overhead

Personeelskosten overhead

Totaal overig

•Saldo Resultaat na bestemming

€ 67.468

t*'

€5.000 %

VOO‘i-rWA aVHIVi tfHIt BIJ VERKLARING D.D.

Jaarverslag en jaarrekening 2024

Pagina 36 van 47

Over 2024 is op het programma archiefbeleid een batig saldo gerealiseerd van € 67.468,

Dit is als

voIgt te verklaren: +

Directe archiefbeheerkosten

€

31.050, -

€

45.491, -

€

52.238, -

€

45.095, -

€

1.930, -

€

67.468, -

Een positief resultaat op de directe archiefbeheerkosten. Dit resultaat is vooral te verklaren door hogere inkomsten uit archiefbeheer door extra dienstverlening. +

Personeelskosten

Een positief resultaat. Dit komt met name doordat we zo veel

mogelijk intern zwangerschapsverlof en langdurig ziekteverzuim hebben opgevangen.

Bedrijfsvoering: Huisvesting, organisatie, beheer en automatisering Per saldo een negatief resultaat. Dit is het gevolg van een aantal

-/-

incidentele baten en lasten op de post huisvesting:

de btw-suppletie van voorgaande jaren die mogelijk werd door het doorvoeren van een btw-administratie bij onze VvE, was een

meevaller op de post huisvesting.

de reparatie van het dak viel tegen en de kosten waren hoger dan de reserve die hiervoor bestemd was. Deze overschrijding valt op de post huisvesting. de kosten van elektra uit voorgaande jaren welke nog niet in

rekening was gebracht als gevolg van een defecte energiemeter. De defecte meter kwam eind vorig jaar pas aan het licht. +

Rente

Door de verandering in rentestand zijn de inkomsten op rente hoger dan begroot voor 2024. Onvoorzien

-/-

Net als vorig jaar zijn uit de kosten voor externe ondersteuning bij de

wijziging van de Wet GR opgenomen onder de post onvoorzien. Deze kosten waren ook in 2024 niet voorzien in de begroting. Deze kosten

geven een overschrijding op de post onvoorzien.

Bovenstaande zaken, met uitzondering van de aanvullende dienstverlening in archiefbeheer, zijn incidenteel van aard.

VOOR WAARMERK

BIJ VERKLARiNG D.D.

20 [4 iJJ

lAp

jmv Jaarverslag en jaarrekening 2024

5

Balans

5.1

Balans op 31 december 2024

(voor winstbestemming) 31-1^2024

31-12-2023

ACTIVA

Materiele vaste activa 5.279.001

5.436.270

Inventaris

75.592

10.058

ICT

70.494

Gebouwen en terreinen

59.750

5.506.078

5.425.087

VIottende activa

Vorderingen Debiteuren

27.688

Overlopende activa

14.828

50.204 17.289 42.516

67.493

Liquide middelen

2.986.588

3.065.499

Totaal activa

8.454.190

8.639.069

PASSIVA

Eigen Vermogen Reserves

569.870

Resultaat boekjaar

67.468

Vreemd vermogen

Langlopende schulden

569.869

74.938 637.338

644.808

331.979

347.221

6.826.540

7.097.472

Kortlopende schulden

Aflossingsverplichtingen langlopende schulden

270.932

Crediteuren

275.468

26.288

Belastingen en premies sociale verzekeringen

60.374

229.557

Overlopende passive

51.560

36.018

Totaal passiva

257.705

658.334

549.569

8.454.191

8.639.069

VOOR WAARMERK BIJ VERKLARING D.D.

2 0 M 2025 Jaarverslag en jaarrekening 2024

IWV

AccouNT^-mm^m&

5.2

Toelichting balans 31 december 2024

5.2.1

Vaste activa

Omschrijving

Nieuwbouw

Aanschaf-

Mutaties

Cum.

Boekwaarde

AfschrJJvinjs

^oeKwaarde

waarde op

2024

1-1-2024

2024

31-12-2024

1-1-2024

Afschrijving t/m 2023

€6.688.513

€ 1.993.026

€4.695.487

€ 128.810

€4.566.677

€ 888.143

€ 147.360

€ 740.783

€ 28.458

€712.324

€ 1.006

€75.592

Uitbreiding 2017

€ 10.058

€ 66.540

€0

€ 10.058

€ 119.816

€32.625

€60.065

€ 59.750

€21.882

€ 70.494

€7.706.529

€ 99.165

€ 2.200.451

€5.506.078

€ 180.1S6

€5.425.087

Inventaris iCT

TOTAAL

5.2.2

Viottende activa 31-12-2024

31-12-2023

Vorderingen € 27.688

€50.204

€27.188

€45.133

vorderingen overig

€500

€5.071

Totaal vorderingen

€27.688

€50.204

Rente nog te ontvangen

€9.160

€ 8.103

Vooruitbetaalde bedragen

€5.668

€9.186

Totaal overlopende activa

€ 14.828

€17.289

€51.127

€361.868

€0

€365.621

€2.935.305

€ 2.337.922

€156

€87

€2.986.588

€ 3.065.499

Debiteuren, waarvan:

vorderingen op openbare lichamen

Overlopende activa

Liquide middelen ABN AMRO Ondernemersrekening

ABN AMRO Zakelijk Flexibel Deposito

ABN AMRO Zakelijke Kwartaal Deposito Kas

Totaal Ijpulde middelen

Toelichting debiteuren: De post debiteuren betreffen alien kort uitstaande vorderingen (<30dagen). De vorderingen zijn terecht gestuurde facturen en zijn, op bet moment van jaarrekening opstelien, reeds allemaal voldaan.

VOOR WAARMERK

BiJ VERKLARING D.D. 2 0

2025

Jaarverslag en jaarrekening 2024

Pagina 39 van 47

ACCOUl/rANTS+ ADVISEURS

5.2.3 Vaste passiva Toelichting reserves en voorzieningen Stand

Stand

Mutaties

31-12-2024

1-1-2024

€ 211.000

€0

€ 211.000

€58.021

€0

€58.021

Reserve Digitalisering/ Bedrijfsvoering

€ 200.848

€0

€ 200.848

Reserve Website

€ 100.000

€0

€ 100.000

€ 45.000

-€ 45.000

€0

€ 614.870

-€45.000

€ 569.870

€28.136

-€ 1.000

€27.136

Reserve Weerstandsvermogen

Reserve E-depot

Reserve Dak reparatie Totaal reserves

Voorziening Publicatiefonds Voorziening Metamorfose Voorziening Egalisatie kapitaallasten WKO

€ 27.496

€0

€ 27.496

€ 291.588

-€ 14.242

€ 277.345

Totaal VQi

€ 347.221

-€ 15.242

€ 331.978

Toelichting mutaties vorig boekjaar 2023 uit batig saldo: - Uit het batig saldo van 2023 is per 1-1-2024 een bedrag van € 45.000, - toegevoegd aan een nieuwe bestemmingsreserve voor de reparatie van het dak in 2024 (Reserve Dak reparatie). Dit is in overeenstemming met het AB besluit van 10 juli 2024 over bestemming van het positieve resultaat van 2023.

Toelichting mutaties 2024:

-

Uit de voorziening publicatiefonds is een bedrag van € 1.000 onttrokken voor het verstrekken van een financiele bijdrage aan diverse historische publicaties en activiteiten van onze erfgoedpartners in de regio. Uit de voorziening Egalisatie kapitaallasten WKO is een bedrag van € 14.242 onttrokken voor de

egalisatie van de jaarlijkse kapitaallasten van de WKO-installatie. Voor 2024 was in de begroting ook opgenomen om een bedrag te onttrekken uit zowel de bestemmingsreserve E-depot en bestemmingsreserve Digitalisering/ Bedrijfsvoering voor de uitvoeringvan een project. Echterzijn beide projecten door beperktere personele bezetting naar 2025 doorgeschoven en heeft er geen onttrekking aan deze reserves plaatsgevonden.

VOOR WAARMERK BIJ VERKLARING D.D. Jaarverslag en jaarrekening 2024

2 0 ISIM2025 'i

ACCOUNTANTS+ ADViSEURS

Pagina 40 van 47

Toelichting langlopende schulden. 31-12-2023

Schulden aan kredietinstellingen

31-12-2024

Leningen

€ 6.826.540

€ 7.097.472

Stand per 1 januari

€ 6.607.253

€ 6.737.354

Aflossing

-€ 135.758

-€ 130.100

Stand per 31 december Aflossingsverplichting komend boekjaar iaiteflnd deelpg 31 december

€ 6.471.495

€ 6.607.253

-€ 143.038

-€ 135.758

€6.328.457

€6.41^.49B

Lening BNG 661

Lening BNG 660 € 747.925

€ 864.343

Aflossing

-€ 121.948

-€ 116.418

Stand per 31 december

€ 625.977

€ 747.925

Aflossingsverplichting komend boekjaar iMriOpawd deel per 31 december

-€ 127.894

-€ 121.948

€ 498.083

€ 625.977

Stand per 1 januari

Staat van de geldleningen. annwtett

S9ldfl»

jaar

hoofdsom

saldo

aflossing

rente

geldlening

aOklening

31-12-2023

2024

2024

BNG 40103660

2009

€ 2.000.000

€ 747.925

€ 121.948

€33.232

€155.180

€ 625.977

BNG 40103661

2009

€ 8.000.000

€ 6.607.253

€135.758

€313.393

€449.151

€ 6.471.495

€ 10.000.000

€ 7.355.178

€ 257.705

€ 346.626

€604.331

€7.097.47^

Omschrijving

31-12-2024

(inclusief aflossingsverplichtingen looptijd < Ijaar) Garantstelling deelnemende gemeenten aan BNG: De deelnemende gemeenten staan op basis van artikel 26 van de Gemeenschappelijke Regeling voor de geldleningen garant bij de Bank Nederlandse Gemeenten.

VOOR WAARMERK

BIJ VERKLARING D.D.

20 Jaarverslag en jaarrekening 2024

!

1“

2025

mv ACCOUN/AN TS+AD VISEURS

Pagina 41 van 47

5.2.4

VIottende passiva 31-12-2024

31-12-2023

Aflossingsverplichtingen langlopende schulden Leningen BNG

€ 270.932

€ 257.705

Totaal

€ 270.932

€ 257.705

Crediteuren

€ 275.468

€26.288

Totaal crediteuren

€ 275.468

€26.288

Belastingen en premies sociale verzekeringen Omzetbelasting

€ 60.374

€ 222.756

Totaal IriMHHBMi en BIBIIbs soctale verzekerlwen

€ 60.374

€ 222.756

Vooruit ontvangen bedragen

€26.375

€30.711

Nog te ontvangen facturen

€25.185

€12.108

Totaal overlOMnde passiva

€ 51.560

€42.819

Overlopende passiva

Toelichting crediteuren:

-

De post crediteuren betreffen alien facturen uit de laatste maand (<30dagen); veelal van zaken die ook pas in de laatste maand tot afronding zijn gekomen. Deze facturen zijn alien correct en zijn, op bet moment van jaarrekening op stellen, allemaal betaald.

5.3 5.3.1

Grondslagen voor waardering Materiele vaste activa

De materiele vaste activa worden ge\A/aardeerd op verkrijgingspr ijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van de activa waarop de subsidies betrekking hebben. Voor verplichtingen tot herstel na afloop van bet gebruik van bet actief (ontmantelingskosten) wordt een voorziening getroffen voor bet verwacbte bedrag op

bet moment van activering. Dit bedrag wordt verwerkt als onderdeel van de boekwaarde van bet actief waartegenover voor bet gebele bedrag een voorziening wordt gevormd. Op terreinen wordt niet afgescbreven. De afscbrijving op gebouwen gescbiedt op basis van annuTteiten. Voor de overige materiele vaste activa gebeurt de afscbrijving op basis van lineaire afscbrijvingen van de verkrijgingsprijs, gebaseerd

op de gescbatte economiscbe levensduur. In 2024 betrof dit de volgende afscbrijftermijnen: Inventaris

10 jaar

ICT-middelen

4 jaar

Er wordt afgescbreven vanaf bet nieuwe boekjaar na bet moment van ingebruikneming. Voor de toekomstige kosten van groot onderboud aan bet gebouw en de installaties is een voorziening voor groot onderboud gevormd. Deze voorziening is in bebeer bij samen met Tbius elk voor 50% deelnemer van is. De toevoeging

aan de voorzi^|3g^;tpp^[b^p^^ q q

Jaarverslag en jaarrekening 2024

m

op basis van het geschatte bedrag van het onderhoud en de periode die telkens tussen de

\A/erkzaamheden van groot onderhoud verioopt. Hiervoor is een Meerjarenonderhoudsbegroting

(MJOB) opgesteld voor installaties en bouwkundige zaken. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reele waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reele waarde en geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeiing van de vorderingen.

5.3.2

5.3.3

Liquide middelen

Liquide middelen bestaan uit kas, banktegoeden en deposito's met een looptijd korter dan twaalf maanden. Rekening-courantschulden bij banken zijn opgenomen onder schulden aan kredietinstellingen onder kortlopende schulden. Liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde.

5.3.4 Langlopende schulden Langlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reele waarde. Transactiekosten die direct zijn toe te rekenen aan de verwerving van de langlopende schulden worden in de waardering bij eerste verwerking opgenomen. Langlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, zijnde het ontvangen bedrag rekening houdend met agio of disagio en onder aftrek van transactiekosten . Het verschil tussen de bepaalde boekwaarde en de uiteindelijke aflossingswaarde wordt op basis van de effectieve rente gedurende de geschatte looptijd van de langlopende schulden in de winst-en-verliesrekening als interestlast verwerkt.

5.3.5 Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reele waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs. Daar waar geen sprake is van (dis)agio en transactiekosten is de geamortiseerde kostprijs gelijk aan de nominale waarde.

VOOR WAARMERK

BIJ VERKLARING D.D. Jaarverslag en jaarrekening 2024

2 0

2025 P^gina 43 van 47

V

6

Rechtmatigheidsverantwoording

De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden

opgenomen. Uit bet getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen bet begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze recbtmatigbeidsverantwoording licbt bet Dagelijks Bestuur van de gemeenscbappelijke regeling Regionaal Arcbief Rivierenland (RAR) toe in boeverre bij

een

de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties bet begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit boudt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door bet Algemeen Bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en gemeentelijke verordeningen en met

bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de kaders (par 1.2) in de jaarrekening is bet door bet Algemeen Bestuur op 23 november 2023 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicbt. Deze verantwoording banteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording boeven te worden betrokken. Deze grens is door bet Algemeen Bestuur van bet RAR bepaald en bedraagt 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee

vastgesteld op € 97.000, - (afgerond op duizendtallen). 6.1 Bevindingen Het Dagelijks Bestuur van bet RAR stelt vast dat de omvang van de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties die niet recbtmatig tot stand zijn gekomen

€ 80.632 bedraagt. Dit is lager dan de daarvoor gestelde grens van € 97.000. Van de niet recbtmatig tot stand gekomen verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties is volgens bet Dagelijks bestuur overigens een bedrag van € 97.008 acceptabel op basis van door bet Algemeen bestuur vastgestelde afspraken.

VOOR WAARMFRK

BIJ VERKLARiNG D.D. Jaarverslag en jaarrekening 2024

2 0 \m 2025 ACCOUI

TS+ADVISEURS

Pagina 44 van 47

BIJLAGEN BULAGEl:

FORMAT VOOR DE DEELEMENDE GEMEENTEN

Informatie voor de jaarrekening van deelnemende gemeenten over de effecten en de betrokkenheid hierbij van de gemeenschappelijke regeling RAR. 1. Naam

RgiOMBl Archlef RMerenland

2. Rechtsvorm

Gemeenschappelijke Regeling

3. Adres en Vestigingsplaats 4. Doelstellingen openbaar belang

J.S. de Jongplein 3, 4QQ1 WG Tiel

w -4'

—ji

Het Regionaal Archief heeft tot doel het binnen het samenwerkingsgebied vervullen van de functie van regionaal kennis- en informatiecent rum op het

gebied van de lokale en regionale geschiedenis en vervult daartoe de volgende taken: a) de zorg voor en/of het beheer van de in de archiefbewaarplaats berustende archiefbescheiden van de deelnemers;

het toezicht op het beheer van de archiefbescheiden van de deelnemers voor zover deze niet zijn overgebracht; c) het beheer van in de archiefbewaarplaats uitgeplaatste archiefbescheiden van de deelnemers (indien van toepassing); d) de zorg voor en het beheer van de in de archiefbewaarplaats berustende b)

archiefbescheiden van instances die niet bestuurlijk in de regeling participeren en waaraan op contractbasis diensten worden verleend, en e)

het stimuleren van de lokale en de regionale geschiedbeoefening en het daartoe aanleggen, beheren en bewaren van een zo compleet mogelijke collectie relevant bronnenmateriaal op het gebied van de lokale- en regionale geschiedenis.

5. Relatie met taakveld overhead

De bijdrage aan het RAR is voor de gemeenten een last die verantwoord wordt op Taakveld 0.4 Overhead (zie paragraaf 2.3.2 Overzicht van de kosten van Overhead).

6. Deelnemende gemeenten

Buren, Culemborg, Maasdriel, Neder-Betuwe, Tiel, West Betuwe en Zaltbommel.

7. Bestuurlijk belang

De deelnemende gemeenten zijn vertegenwoordigd in het Algemeen en het Dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Regionaal Archief Rivierenland. Daarnaast zijn raadsleden betrokken bij de AB-vergaderingen via een BOV-constructie (beeldvormende en oordeelsvormende vergadering).

8. Financieel belang

Het aan het RAR ter beschikking gesteld bedrag is niet verhaalbaar als het RAR failliet gaat, onderscheidenlijk het bedrag waarvoor aansprakelijkheid bestaat indien de verbonden partij haar verplichtingen niet nakomt. Eigen Vermogen per 31-12-2024 ; Reserves € 569.870 en een batig saldo

9. Eigen Vermogen

€ 67.468

11. Financieel resultaat

Vreemd Vermogen per 31-12-2024: € 7.816.853 Financieel resultaat over 2024 bedroeg het batig saldo van € 67.468

12. Email

info(S)regionaalarchiefrivierenland.nl

13. Website

www.regionaalarchiefrivierenland.nl

14. Telefoon

Telefoon 0344 - 612 230

15. Risicoprofiel

Laag

10. Vreemd Vermogen

VOOR WAARMERK BIJ VERKLARING D.D. Jaarverslag en jaarrekening 2024

20 P"

Pagina 45 van 47

./

BIJLAGE 2:

BELEIDSNOTA RISICOMANAGEMENT EN WEERSTANDSVERMOGEN

Jaarverslag en jaarrekening 2024

Pagina 46 van 47

R A R Regionaal Archief Rivierenland

Beleidsnota risicomanagement en weerstandsvermogen 2024 - 2028

Auteurs

Letty Kil en Ella Kok-Majewska

Datum

24-11-2023

0ns kenmerk

1628-24248

Versiebeheer/status

Versie 1.0 ter bespreking in het DB 12 februari

Pagina 1 van 16

Managementsamenvatting Het Regionaal Archief Rivierenland (RAR) is een gemeenschappelij ke regeling waaraan zeven gemeenten in het westelijk Gelders rivierengebied deelnemen en dienstverleningsovereenkomsten heeft met Waterschap Rivierenland en andere gemeenschappelijke regelingen in de regio. Daarnaast doet het Regionaal Archief Rivierenland dienst als historisch informatie- en documentatiecentrum. BiJ het realiseren van de doelen en het uitvoeren van haar taak horen kansen en bedreigingen. In het financieel beleid spelen risicomanagement en \A/eerstandsvermoge n dan ook een belangrijke rol. Risicomanagement is het geheel van activiteiten en maatregelen gericht op het expliciet en systematisch omgaan met en het beheersen van risico's. Weerstandsvermogen is een element in de financiele houdbaarheid van de begroting en de financiele positie van het Regionaal Archief Rivierenland. In het bijzonder geldt dat het weerstandsvermogen een rol speelt als middel om dreigende onverwachte financiele tegenvallers het hoofd te bieden. Het risicomanagementbeleid bij het RAR heeft tot doel de continuiteit van de organisatiedoelen te waarborgen en de vermogenspositie beschermen. Het RAR wil actief haar risico's beheersen en kunnen opvangen en wil voorkomen dat incidentele tegenvallende financiele resultaten verhaald moeten worden op de gemeenten.

Om dit doel te bereiken worden risico's periodiek geinventariseerd en onderzocht hoe hier in de bedrijfsvoering op te anticiperen zodat er passende beheersmaatregelen genomen worden. Met de inzet van deze beheersmaatregelen blijft er nog altijd een financieel restrisico over. Op grond van wettelijke voorschriften is het RAR verplicht voorzieningen te vormen om dergelijke kwantificeerbare risico's op te vangen. De beschikbare weerstandscapaciteit van de organisatie zijn de aanwezige middelen om dergelijke restrisico's mee op te vangen. Indien deze in voldoende mate aanwezig zijn heeft het RAR mogelijkheid om ook in ongunstige tijden haar activiteiten te kunnen voortzetten. Deze notitie geeft inzicht in benodigde weerstandcapaciteit op basis van de risico's en zet dit af tegen het beschikbare weerstandcapaciteit in de periode 2024 tot en met 2028. De conclusies uit deze periodieke inventarisatie van risico's en duiding van weerstandsvermogen zijn:

•

•

•

•

•

Een groot deel van de geidentificeerde risico's (9 van de 14 risico's) kunnen worden opgevangen in de bedrijfsvoering van de organisatie. Dit zijn veelai risico's die een structureel en/of verplicht karakter hebben en kunnen indien nodig tijdig opgenomen worden in de begrotingscyclus mochten deze zich aandienen; Voor de overige geidentificeerde risico's (5 van de 14 risico's) geldt dat ze incidenteel van aard zijn en veelai om een directe opiossing, dan wel handeling vragen om de gevoigschade te minimaliseren. In eerste instantie dienen dergelijke risico's door het RAR zelf te worden beheerst met behulp van middelen uit de huidige begroting dan wel middels een daarvoor geeigende voorziening ofwel weerstandscapaciteit. De beschikbare weerstandscapaciteit over de jaren 2024 tot en met 2028 biedt, gezien de risico's, voldoende weerstandsvermogen. Het RAR zorgt middels haar (meerjaren)begroting ervoor dat de beschikbare weerstandscapaciteit niet onder de norm komt te liggen, welke is vastgesteid door het Algemeen Bestuur in 2014. Deze nota vraagt tot 2028 niet om een begrotingswijziging ten opzichte van de meerjarenbegroting 2025-2028.

Pagina 2 van 16

Inhoudsopgave Managementsamenvatting

2

Inhoudsopgave

3

1

4

2

3

Inleiding

1.1

Doelstellingen van deze nota

4

1.2

Totstandkoming van deze nota

4

1.3

Leeswijzer

5

Risicomanagement

6

2.1

Wat is risicomanagement?

6

2.2

Risicomanagementbeleid RAR

6

2.3

Risico's en beheersmaatregelen

7

2.4

Kwantificeren van risico's

8

Weerstandsvermogen

9

3.1

Benodigde weerstandscapaciteit

9

3.2

Beschikbare weerstandscapaciteit

9

3.3

Weerstandsvermogen: de ratio en systematiek

11

3.4

Conclusies voor inrichting van bet weerstandsvermogen

12

Bijiage 1: Risico's en beheersmaatregelen

13

Pagina 3 van 16

1

Inieiding

Het Regionaal Archief Rivierenland is een gemeenschappelijke regaling waaraan 7 gemeenten in het westelijk Gelders rivierengebied deelnemen: Buren, Culemborg, Maasdriel, Neder-Betuwe, Tiei, West Betuwe en Zaltbommel en dienstverleningsovereenkomsten heeft met Waterschap Rivierenland en andere gemeenschappelijke regelingen in de regio. Daarnaast doet het Regionaal Archief Rivierenland dienst als historisch informatie- en documentatiece ntrum. Basis van de regaling is de uitvoering van de Archiefv/et waarin het beheer en de beschikbaarstelling van openbare archieven is geregeld. Het RAR heeft als taak deze te bewerken, beheren, bewaren en toegankelijk te maken en houden voor het publiek. Volgens de wet is het RAR ook belast met toezicht op de (nog) niet overgebrachte archieven. Bij het realiseren van de doelen en het uitvoeren van onze taak horen kansen en bedreigingen. In het financieel belaid spelen risicomanagement en weerstandsvermogen dan ook een belangrijke rol. Risicomanagement is het geheel van activiteiten en maatregelen gericht op het expliciet en systematisch omgaan met en het beheersen van risico's. Weerstandsvermogen is een element in de financiele houdbaarheid van de begroting en de financiele positie van het Regionaal Archief Rivierenland.

In het bijzonder geldt dat het weerstandsvermogen een rol speelt als middel om dreigende onverwachte financiele tegenvallers het hoofd te bieden.

1.1

Doelstellingen van deze nota

Deze nota heeft een aantal doelstellingen:

1.

Stimuleren en vergroten risicobewustzijn. Het actief uitvoeren van risicomanagementbeleid, draagt bij aan een vergroot risicobewustzijn van de organisatie. Bewust zijn van onzekerheden en het belang van de

beheersing daarvan creeert een structuur van continue analyse, beoordeling en ordening.

2.

Inzicht krijgen in de risico's en de eventuele mogelijkheden om deze te beheersen. Dankzij risicomanagementbeleid worden de risico's inzichtelijk en vormt het de basis voor het beheersen van de risico's: welke risico's verzekeren we, dragen we zelf of stellen we

andere beheersmaatregelen voor op? 3.

Inzicht in de beschikbare middelen of wel de beschikbare weerstandscapaciteit om de

gevoigschade van dergelijke risico's op te kunnen vangen. Alsmede een toets of er voldaan wordt aan de vastgestelde norm voor het benodigde weerstandsverm ogen

4.

Voldoen aan wettelijke verplichting (BBV).^

Met deze notitie wordt mede invulling gegeven aan artikel 7, lid lb van de Financiele verordening Regionaal Archief Rivierenland 2023. Hierin is bepaald dat het Dagelijks Bestuur zorg draagt voor het beheersen van de risico's die kunnen leiden tot financiele gevolgen. In het kader van artikel 10, lid 2 van de eerder genoemde verordening is in het proces tevens stilgestaan bij de frauderisico's en bij mogelijke maatregelen ter voorkoming ervan.

1.2 Totstandkoming van deze nota Deze nota is tot stand gekomen op basis van de samenwerking met een externe adviseur op het gebied van risicomanagement en weerstandsvermogen. Ten grondslag aan deze nota liggen de eerder geproduceerde notitie over risicomanagement en weerstandsvermogen bij het RAR uit 2014 en geijpdatet in 2017 en 2021. Eenzelfde methodiek is ook nu weer gehanteerd en de risico's uit ^ Volgens het BBV (Besluit Begroting en Verantwoording) en de financiele verordening zijn gemeenten en gemeenschappelijk e regeiingen verplicht jaarlijks inzicht te geven in de risico's die zij lopen en dienen zij een toelichting te geven op het weerstandsvermogen in de jaarstukken.

Pagina 4 van 16

deze notities zijn in de inventarisatie meenomen als input. Hettotaal aan actuele risico's is

gei'nventariseerd in een risicosessie die werd gefaciliteerd door de externe adviseur waaraan een speciaal daarvoor samengesteld kernteam van medewerkers deelnam. Vooraf werd ieder van hen gevraagd aan te geven welke risico's zij zagen voor het RAR, in welke mate deze risico's worden beheerst en wat de eventuele financiele gevolgen zouden zijn. Daarbij is gekozen voor een zo ruim mogelijke indeling, teneinde de deelnemers uit te nodigen alle denkbare risico's voor het RAR in ogenschouw te nemen. In de risicosessie zijn vervolgens inzichten en opvattingen uitgewisseld, waarmee een gedeeld inzicht werd verkregen over de risico's van het RAR en over de vervoigstappen die nodig zijn voor verdere beheersing van de risico's. Aan de sessie werd ook deelgenomen door het lid van het Dagelijks Bestuur dat financien als aandachtsgebied heeft. Zijn rol was die van klankbord voor de andere deelnemers.

De uitkomsten van de risicosessie zijn vervolgens vertaald naar kwantificeerbare risico's die als input hebben gediend voor het benodigde weerstandscapaciteit en het weerstandsvermogen.

1.3

Leeswijzer

In hoofdstuk 2 wordt de methode voor risicomanagement uiteengezet, waarbij wordt ingegaan op risicomanagementbeleid, de gei'dentificeerde risico's, de methodiek voor het kwantificeren en

beheersen van de risico's. Hoofdstuk 3 gaat in op het weerstandsvermogen, hoe wordt dit berekend en welke hoogte van de weerstandsratio wordt nagestreefd? Ook wordt inzichtelijk gemaakt wat de

benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit is.

Pagina 5 van 16

2

Risicomanagement

2.1 Wat is risicomanagement? Risicomanagement is het periodiek inventariseren van risico's en de mogelijkheid om in de bedrijfsvoering hierop te anticiperen en passende beheersmaatreg elen te nemen. Een risico is de kans dat een gebeurtenis zich voordoet. Het gaat dan om die risico's die een \A/ezenlijk (negatief) effect hebben op de (continuiteit van de) bedrijfsvoering. Risicomanagement raakt zowel de financiele als de niet-financiele risico's. Het is geen exacte wetenschap. WiJ willen benadrukken dat risico's niet altijd exact te kwantificeren zijn.

2.2 Risicomanagementbeleid RAR Het risicomanagementbeleid is de basis voor het verankeren van risicomanagement in de organisatie en vormt het kader waarbinnen risicomanagement wordt uitgevoerd. Het beleid is gestoeld op de uitgangspunten van risicomanagement^ en wordt periodiek vastgesteld. Elke vierjaar wordt het beleid ten aanzien van risicomanagement en weerstandsvermogen geevalueerd en zo nodig herzien.

Wanneer binnen deze vier jaar actuele ontwikkelingen ertoe leiden dat er behoefte is aan een eerdere herziening, wordt hierop geanticipeerd. Primair uitgangspunt is dat de deelnemende gemeenten op grond van de gemeenschappelijke regeling uiteindelijk gezamenlijk aansprakelijk zijn voor de financiele resultaten van het RAR. Om de volgende redenen is er voor gekozen om voor het RAR een eigen beleidskaders voor risicomanagement te ontwikkelen en om binnen de gemeenschappelij ke regeling financiele weerstand te bouwen:

•

Om risico's actief te beheersen en het RAR ook zelf verantwoordelijkheid te laten nemen

voor de bedrijfsvoering en de resultaten;

•

Op grond van wettelijke voorschriften is het RAR verplicht voorzieningen te vormen voor kwantificeerbare risico's, verplichtingen en verliezen.

Het RAR hanteert de volgende uitgangspunten voor het risicomanagement: • Het RAR wil de continuiteit van de organisatiedoelen waarborgen en de vermogenspositie beschermen; •

Het RAR wil actief haar risico's beheersen en kunnen opvangen en wil voorkomen dat

incidenteel tegenvallende financiele resultaten verhaald moeten worden op de gemeenten.

^ Denk hierbij aan het proces van identificeren van risico's het vaststellen van beheersmaatregelen en het kwantificeren van het restrisico, het uitvoeren van het plan en evalueren. Pagina 6 van 16

2.3 Risico's en beheersmaatregelen In de risicosessie zijn de risico's gei'nventariseerd vanuit een zo breed mogelijk aantal invalshoeken en risicocategorieen, te weten:

Politiek bestuurlijk / maatschappelijk Organisatorisch Financieel Juridisch Personeel

Ook is gekeken naar beheermaatregelen per risico en de mogelijke financiele schade mocht het risico zich voordoen. Flettotaal overzicht aan geidentificeerde risico's is opgenonnen in bijiage 1. Totaal zijn er 14 risico's gei'dentificeerd als mogelijk risico voor de bedrijfsvoering van het RAR. De uitkomst van deze risicosessie kunnen als voIgt worden samengevat:

Een groot deel van de risico's (9 stuks) zijn ontwikkelingen van buitenaf die tijdig gesignaleerd kunnen worden en veeial ook een structureel en/of verplicht karakter hebben om hier als RAR op te anticiperen. Wat betekend dat dit tijdig opgenomen kan worden in de begrotingscyclus (P&CCyclus). De eventuele kosten hiervan hebben veeial een structurele doorwerking in de

begrotingen voor komende jaren. Deze worden opgevangen door de deelnemende gemeenten. Van dergelijke risico's is het niet nodig om eventuele (incidentele) gevoigschade op te nemen in het benodigde weerstandscapaciteit (zie bijiage 1 voor de toelichting op deze 9 risico's). Flet overige deel van de risico's (5 stuks) is niet op deze wijze op te vangen. Voor deze risico's geldt dat ze incidenteel van aard zijn en veeial om een directe opiossing, dan wel handeling vragen om de gevoigschade te minimaliseren. In eerste instantie dienen dergelijke risico's door het RAR zelf te worden beheerst met behulp van middelen uit de huidige begroting dan wel middels een daarvoor geeigende voorziening ofwel weerstandscapac iteit. Hieronder is van deze 5 risico's die in eerste instantie door het RAR zelf moeten worden beheerst,

aangegeven wat de kans van optreden is, alsmede een inschatting van de financiele gevolgen (range

van minimaal tot maximaal), indien het risico zich daadwerkelijk voordoet (restrisico). Risico

Kans

Financieel gevoig

(inschattiB restrisico) Politiek bestuurlijk en maatschappelijk Uittreding van een deelnemer of beeindiging van een

Minder dan 1 maal per 5 jaar

€ 300.000 - € 500.000

Minder dan 1 maal per 5 jaar

€ 300.000 - € 500.000

Minder dan 1 maal per 5 jaar

€ 300.000 - € 500.000

Organisatorisch Cybercriminaliteit

1 maal per 5 jaar

€ 50.000 - € 150.000

Juridisch

Minder dan 1 maal per 5 jaar

€ 25.000 - € 75.000

overeenkomst

Organisatorisch

Afhankelijkheid specialistische leveranciers Organisatorisch

Calamiteiten met schade aan gebouw en archief

Naleven van de wet- en regelgeving

Bij het bepalen van het financiele gevoig van het risico's wordt steeds uitgegaan van het restrisico, ofwel: het initiele risico minus de effecten van de beheersmaatregelen. Om tot een weloverwogen

besiuit te komen In beheersmaatregelen, is steeds de effectiviteit en proportionaliteit van de maatregel in overweging genomen. Zoals in hoeverre is het bemvloedbaar? Zijn de maatregelen die

hieruit voortvioeien ook daadwerkelijk uitvoerbaar en in verhouding tot het resultaat? Is het niet goedkoper om het risico te accepteren in plaats van premie te betalen aan de verzekeraar? Een uitgebreide omschrijving van de beheersmaatregelen per risico is te vinden in bijiage 1.

Pagina 7 van 16

2.4

Kwantificeren van risico's

In deze paragraaf wordt besproken op welke wijze we de risico's omzetten in gekwantificeerde risico's die te samen de omvang van een weerstandscapaciteit bepalen als middel om dreigende onverwachte financiele tegenvallers bet hoofd te kunnen bieden. Tijdens de kwantificering van de risico's wordt steeds uitgegaan van bet restrisico, bierin zijn de effecten van de bebeersingsstrategie

reeds afgetrokken van bet initiele risico dat wordt gelopen. Zoals eerder aangegeven zijn risico's nietaltijd exact te kwantificeren. Om deze reden worden de risico's gewaardeerd de band van een wegingsmetbodiek met een klasse voor kans en voor gevolg, zie de tabellen bieronder. Dit is een beproefde metbodiek in risicomanagement en geeft inzicht in een te reserveren capaciteit voor de risico's te samen. Kans

Klasse

Kans

Aantal keren

0,2

4

Minder dan 1 maal perSjaar 1 maal perSjaar 1 maal per2 Jaar 1 maal per Jaar

5

Meerdere keren per jaar

1,0

1

Zeer klein gevolg Klein gevolg Gemiddeld gevolg Groot gevolg Zeer groot gevolg

1 2 3

0,4 0,6 0,8

[ 2

3 4 5

laarde

InschaMhB omvang restrisico

VOi

€l-€ 25.000

€ 15.000

€25.000-€75.000

€ 50.000

€75.000-€125.000

€ 100.000

€125.0000-€175.000

€ 150.000

> € 175.000

€250.000

Zoals blijkt uit de tabellen, worden er 5 kans- en 5 gevolgkiassen gebanteerd. Om tot een inscbatting van bet risico te komen worden beide scores met elkaar vermenigvuldigd (kans x verwacbtingswaarde). Gekwantificeerde risico's.

Op basis van deze uitgangspunten komen we tot de volgende kwantificering van de risico's. Deze leveren samen een te reserveren capaciteit van € 200.000,-. Verwacbtingswaarde

Capaciteit

Risico

Kans

Politiek bestuurlijk en maatschappelijk Uittreding van een deelnemer of beeindiging van een

0,2

€ 250.000

€ 50.000

0,2

€ 250.000

€50.000

0,2

€ 250.000

€ 50.000

0,4

€ 100.000

€ 40.000

0,2

€ 50.000

€ 10.000

overeenkomst

Organisatorisch Afhankelijkheid specialistische leveranciers Organisatorisch Calamiteiten met schade aan gebouw en archief Organisatorisch

Cybercriminaliteit Juridisch

Naleven van de wet- en regelgeving

^hjUal aan irsico's

C20a000

Pagina 8 van 16

3

Weerstandsvermogen

Het weerstandsvermogen van het RAR geeft inzicht in hoeverre zij het vermogen heeft om ook in

ongunstige tijden haar activiteiten te kunnen voortzetten. Om tot het weerstandsvermogen te komen dienen we zowel het benodigde weerstandscapaciteit (risico's) als de beschikbare

weerstandscapaciteit (middelen) inzichteiijk te hebben. Hieruit valt meteen de sterke link met risicomanagement op te maken, want: welke ongunstige, financiele gevolgen riskeren wij als organisatie?

In dit hoofdstuk beschrijven we wat we verstaan onder de begrippen weerstandscapaciteit en weerstandsvermogen, waarbij we tevens een overzicht geven van deze capaciteiten voor het RAR. Vervolgens wordt ingegaan op de hoogte van de ratio en hoe om te gaan met afwijkingen.

3.1

Benodigde weerstandscapaciteit

De benodigde weerstandscapaciteit is het bedrag dat nodig is om de financiele gevolgen van de risico's op te vangen. Met andere woorden, de financiele impacts van alle risico's te samen vormen het benodigde weerstandscapaciteit. Hieronder het overzicht van het benodigde weerstandsvermogen van het RAR (uit paragraaf 2.4). Ven/uachtingswaarde

Capaciteit

Risico

Kans

Polltiek bestuurlijk en maatschappelijk Uittreding van een deelnemer of beeindiging van een

0,2

€ 250.000

€ 50.000

0,2

€ 250.000

€ 50.000

0,2

€ 250.000

€ 50.000

0,4

€ 100.000

€40.000

0,2

€ 50.000

€ 10.000

overeenkomst.

Organisatorisch

Afhankelijkheid specialistische leveranciers Organisatorisch

Calamiteiten met schade aan gebouw en archief Organisatorisch

Cybercriminaliteit Juridisch

Naleven van de wet- en regelgeving Totaal aan risico's

€200.000

3.2 Beschikbare weerstandscapaciteit De middelen en mogelijkheden waarover het RAR beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken, behelst de beschikbare weerstandscapaciteit. Het is een buffer die ervoor zorgt dat de organisatiedoelstellingen, het bestaande beleid en het voorzieningenniveau niet direct in gevaar komen wanneer risico's werkelijkheid worden. De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat bij het RAR bestaan uit de volgende componenten: 1. Eigen vermogen in de vorm van reserves

In het eigen vermogen kent het RAR twee type reserves. De eerste is de algemene reserve welke als buffer dient ter afdekking van risico's en om incidentele

tegenvallers op de vangen (bij het RAR heet deze reserve dan ook 'Weerstandsvermogen'). De tweede is de bestemmingsreserves. Onder een bestemmingsreserv e wordt verstaan een reserve

waaraan een bepaalde bestemming (doelstelling) is gegeven en derhalve voor het realiseren van die doelstelling geoormerkt is. Binnen de bestemmingsreserves zijn er een tweetal categorieen te onderscheiden. De zogenaamde beklemde bestemmingsreserves en de niet-beklemde bestemmingsreserves.

Pagina 9 van 16

Beklemde bestemmingsreserves

De beklemde bestemmingsreserves zijn bestemmingsreserves waar als gevolg van eerder besluitvorming een harde claim op ligt en dus geen onderdeel vormen van de beschikbare

weerstandscapaciteit. Reserves ter afdekking van de kapitaallasten van investeringen zoals bij de reserve 'Website' zijn voorbeelden hiervan. Niet beklemde bestemmingsresen/es De niet beklemde bestemmingsreserves zijn bestemmingsreserves waar geen harde claim op ligt. Deze reserves vormen wel onderdeel van de beschikbare weerstandscapaciteit. Voorbeelden van

dergelijke reserves zijn de bestemmingsreserve als 'E-depot' en 'Digitalisering en bedrijfsvoering'. Deze reserves hebben uiteraard een doel, maar hier liggen nog geen concrete claims op. 2. Post voor onvoorzien in de begroting

De begroting van het RAR bevat een verplichte post voor onvoorziene lasten vanuit de verslaggevingsvoorschriften. Deze is jaarlijks ca. € 5.000 (op basis van de begroting 2022). De post onvoorzien heeft als doel onvoorziene uitgave op te vangen. Gezien de geringe omvang van deze

post tellen we deze niet mee in de berekening van de weerstandscapaciteit. Voor de berekening van het weerstandscapaciteit wordt de algemene reserve en de niet beklemde bestemmingsreserves meegeteld. Waarbij voor de niet beklemde bestemmingsreserves geldt dat er in de begroting en meerjarenramingen voor komende jaren (2024 tot 2028) concrete plannen zijn die zorgen voor een claim op deze reserve. Dit zorgt ervoor dat deze bestemmingsreserves in detijd in

omvang zullen afnemen, en daarmee de weerstandscapaciteit zal verminderen. Onderstaand is de afname van deze reserves over de jaren 2024 - 2028 en het effect ervan op de beschikbare weerstandscapaciteit inzichtelijk gemaakt.

Reserves

BescMkbaar wearstands-capaciteit

Oimms nttrvper 31-12-1023

'31-12-2024

IMe31-12-Z025

■■31-12-2026

p»31rl2-2027

jM>31-12-202S

€211.000

€211.000

€211.000

€211.000

€ 211.000

Algemene reserve Reserve

€ 211.000

€211.000

Weerstandsvermogen Bestemmingsreserves Reserve E-depot

€58.021

€58.021

€48.021

€38.021

€28.021

€ 18.021

€8.021

Reserve Digitalisering/ Bedrijfsvoering

€ 200.848

€ 200.848

€ 160.848

€ 120.848

€ 80.848

€ 40.848

€848

Reserve Website

€ 100.000

€0

€0

€0

€0

€0

€0

CS69.869

€469.869

€419.869

€369.869

C 269.869

€219.869

(beklemde reserve)

€319.8691

Pagina 10 van 16

3.3

Weerstandsvermogen: de ratio en systematiek

Wanneer zowel de benodigde- als de beschikbare weerstandscapacit eit in beeld is gebracht, kan men het weerstandsvermogen berekenen. De uitkomst van die berekening vormt de ratio weerstandsvermogen. Beschikbare weerstandscapaciteit (middelen)

Benodigde weerstandscapaciteit (risico’s)

Ratio weerstandsvermogen =

Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen is vastgesteld welke ratio het RAR nastreeft. Hiertoe is gebruik gemaakt van onderstaande waarderingstabel. Ratio weerstandsvermogen

Waardering ^ '

>2,0

Uitstekend

1,4 < X < 2,0

Ruim voldoende

1,0 < X < 1,4

Voldoende

0,8 < X < 1,0

Matig

0,6 < X < 0,8

Onvoldoende

<0,6

Ruim onvoldoende

De geldende ratio van het weerstandsvermogen is door het Algemeen Bestuur van het RAR in 2014 vastgesteld op minimaal 1. Het RAR streeft zodoende naar een weerstandsvermogen welke minimaal voldoende is. De volgende redenen zijn hiervoor aan te dragen: Onnodig opbouwen van reserves wordt voorkomen, \A/eerstandsvermogen voorkomt dat incidenteie tegenvallende financiele resultaten verhaald moeten worden op de gemeenten.

Beschikbare

Omvangper

Omvang per 31-12-2024

Omvang per 31-12-2025

Omvang per

31-12-2023 €469.869

€419.869

€ 369.869

€ 200.000

€ 200.000

2.4

2.1

Omvang per 31-12-3(07

Omvang per

€ 319.869

€ 269.869

€ 219.869

€ 200.000

€ 200.000

€ 200.000

€ 200.000

1.9

1.6

1.4

1.1

31-12-2026

31-12-202S

weerstandscapaciteit GeTnventariseerde risico's

Ratio weerstandsvermogen

Waardering

Uititekeiid

Uttstekend

Ruim

Ruim

voldoende

voMoende

VoMoendi

Vekiocnde

Het huidige weerstandsvermogen anno 2024 kan gewaardeerd worden als uitstekend.

Pagina 11 van 16

3.4 Conclusies voor inrichting van het weerstandsvermogen Op basis van de berekeningen in paragraaf 3.3 komen we tot de volgende conclusies: •

• •

De beschikbare weerstandscapaciteit biedt, gezien de risico's, voldoende weerstandsvermogen als deze zich beweegttussen de €200.000 (factor 1) en €280.000. (factor 1,4). Het RAR zorgt ervoor dat de beschikbare weerstandscapaciteit niet (langdurig) onder voorgenoemde drempelwaarden komtte liggen. Deze nota vraagt tot 2028 niet om een begrotingswijziging ten opzichte van de meerjarenbegroting 2025-2028.

Het RAR hanteert de volgende uitgangspunten voor inzetten, aanvulien en afromen van de weerstandscapaciteit: • Indien risico's zich voordoen kan een beroep gedaan worden op de weerstandscapaciteit, waarbij ookeen (bestuurlijke) afweging wordt gemaakttussen andere mogelijkheden om de gevolgen van risico's op te vangen. • De weerstandscapaciteit is toereikend genoeg om de totale berekende restrisico's van tezamen € 200.000 te kunnen opvangen. Niettemin kan een risico zich voordoen, hoe klein de kans ook is. In het geval dat dit gebeurt en de omvang ervan de beschikbare weerstandscapaciteit overschrijdt, dan staan de deelnemende gemeenten garant voor de dekking van het verschil, conform artikel 7, lid 1 e van de Financiele Verordening Regionaal Archief Rivierenland 2023.

•

Wanneer een beroep wordt gedaan op de weerstandscapaciteit waardoor deze minder wordt dan voldoende (minder dan ratio 1), wordt besloten tot concrete maatregelen ter aanvulling van de weerstandscapaciteit en worden meevallers ingezet om het tekort aan te vullen.

•

Als de beschikbare weerstandscapaciteit hoger is dan voldoende (hoger dan ratio 1,4) wordt bestuurlijk besloten bij het vaststellen van de (meerjaren)begro ting en het bespreken van de jaarrekening hoe omgegaan wordt met dit deel van de reserves. Het surplus van beschikbare weerstandscapaciteit kan in principe worden vastgelegd in de vorm van een beklemde reserve.

Voor de verwerking in de Planning en Control-cyclus (P&C-cyclus) van het RAR worden de volgende uitgangspunten gehanteerd: • De Beleidsnota 'Risicomanagement en weerstandsvermogen' is uitgangspunt voor de paragraaf weerstandsvermogen, zoals die in de begroting en de jaarrekening naar voren komt. Bij het opstellen van de (meerjaren)begroting en de jaarrekening wordt deze nota als uitgangspunt genomen, en wordt jaarlijks een globale toets van de risico's en het weerstandsvermogen gedaan. • De Beleidsnota 'Risicomanagement en weerstandsvermogen' wordt vierjaarlijks herzien en aangeboden worden aan het Dagelijks Bestuur ter vaststelling. En daarna gaat deze ter kennisgeving naar het Algemeen Bestuur.

Pagina 12 van 16

Bijiage 1: Risico's en beheersmaatregelen 1

Poittlek bestuurlljk en maatschappelBl

Risico

Aanwezige beheersmaatregelen

1.

Deelnemers kunnen besluiten op enig moment niet meer deel te widen nemen dan wel niet meer gebruikt te widen maken van onze diensten. in de gemeenschappelijke regeling is geregeld op weike wijze deelnemende gemeente mogelijkerwijs zou kunnen uittreden. Hierin is opgenomen dat er afspraken worden gemaakt over de kosten bij uittreden. Het financieel risico is hiermee gedekt, want de biijvende gemeenten staan garant voor de gemaakte afspraken. En is er geen restrisico voor uittreding van een deelnemende gemeenten.

Uittreding van een deelnemer of beeindiging van een overeenkomst.

Bijvoorbeeld een gemeente en/of bet Waterschap Rivierenland

De overeenkomst die het RAR met het Waterschap Rivierenland heeft eindigt op 31 december 2024 en wordt stiizwijgend telkens met twee jaar verlengd, tenzij 12 maanden van tevoren is opgezegd. De relatie tussen de contractanten is goed, het Waterschap heeft recentelijk nieuwe opdrachten aan het RAR gegeven, de kans dat niet wordt verlengd is derhalve klein. De financiele gevolgen zijn niettemin aanzienlijk. Behalve een inkomstenderving ad € 200.000 op jaarbasis, zullen bij beeindiging van de

Vi Rest risico

€ 300.000 - € 500.000

overeenkomst ookfrictiekosten moeten worden betaald. Deze kosten vormen het rest risico. Teneinde de kans op

een eventuele beeindiging van een DVA, alsmede de financiele gevolgen ervan, zo veel mogelijk te beperken, wil het RAR wederom langetermijn afspraken maken met het Waterschap, waarbij ook gekeken wordt naar de voorwaarden voor mogelijke uittreding. 2.

Nieuwe wet- en regeleeving

Eventuele wijzigingen in de wetgeving (zoals de

Zoals o.a. de Archiefwet die naar

Archiefwet) kunnen invioed hebben op ons takenpakket. Aangezien het RAR in zijn taakuitvoering altijd meet

verwachting in 2025 van kracht wordt.

€0

voldoen aan de wetgeving komen dergelijke wijzigingen in taken terug in de begrotingscyclus (P&C-Cyclus). De eventuele kosten hiervan hebben een structured

doorwerking in de begrotingen voor komende jaren. Deze worden opgevangen door de deelnemende gemeenten bij vaststellen van de begroting. Hierdoor is er geen (incidenteel) restrisico. 3.

Technologische ontwikkelingen

Technologische ontwikkelingen brengen zowel risico's als

Technologische ontwikkelingen zoals automatisering en Al, die van invioed zijn op de omvang en wijze van de uitoefening van de primaire taak.

ook kansen met zich mee. Hierdoor kan het voorkomen dat

€0

investeringen sneller nodig zijn dan voorzien en/of dat reeds gedane investeringen niet meer renderen en nieuwe nodig zijn. Ook hiervoor geldt dat dergelijke wijzigingen worden opgenomen in de begrotingscyclus (P&C-Cyclus). De eventuele kosten hiervan hebben een structurele

doorwerking in de begrotingen voor komende jaren. Deze worden opgevangen door de deelnemende gemeenten bij vaststellen van de begroting.. Hierdoor is er geen { incidenteel) restrisico. 4.

Nieuw beleid als gevolg van nieuw bestuur

Bij het aantreden van een nieuw bestuur (elke 4 jaar) is de kans op koerswijziging aanwezig.

Ook hiervoor geldt dat dergelijke wijzigingen worden opgenomen in de begrotingscyclus (P&C-Cyclus). De

€0

eventuele kosten hiervan hebben een structurele

doorwerking in de begrotingen voor komende jaren. Deze -worden opgevangen door de deelnemende gemeenten bij "vaststellen van de begroting.. Hierdoor is er geen ( incidenteel) restrisico.

Pagina 13 van 16

5.

Wereldwiide ontwikkelingen zoals

een pandemie, oorloe en/of natuurramp

De financiele gevolgen van een pandemie zoals de corona crisis, maar ook de oorlog in Oekrame met de enorme prijsstijgingen zijn niet te voorzien in de begroting.

Hiervoor is geen beheersmaatregel op te nemen, anders dan de gecreeerde post onvoorzien, w/aarmee dergelijke onvoorziene tegenvallers op te vangen zijn. Indien deze post niet afdoende is, zal het tekort bij de jaarrekening doorde deelnemende gemeenten worden opgevangen. Indien de kosten een structurele doorwerking hebben, zullen deze in de begrotingen voor komende Jaren. Deze worden opgevangen door de deelnemende gemeenten bij vaststellen van de begroting. Hierdoor is er geen ( incidenteel) restrisico.

€0

Risico

Aanwezige beheersmaatregelen

Rest risico

6.

De huidige leveranciers van het archiefbeheersysteem en documentmanagementsysteem van het RAR staan goed aangeschreven en zijn leidend in bun branche. De kans dat een van hen noodgedwongen zijn bedrijfsvoering beeindigt moet als zeer klein worden ingeschat. Indien dit zich onverhoopt toch voordoet dan kunnen de financiele gevolgen in termen van vervangingsinvesteringen aanzienlijk zijn. Om dit risico beter in beeld te krijgen is het RAR voornemens om in het komende jaar bedrijfsinformatie op te vragen van deze leveranciers en zo een beter beeld te krijgen van hun reputatie en solvabiliteit. Zo kan bij twijfel het RAR zelf het initiatief nemen om tijdig naar een andere leverancier uitte kijken en overte stappen. Dit neemt niet weg dat een dergelijke overstap ook altijd aanzienlijke migratiekosten met zich meebrengt. Deze kosten vormen

€ 300.000 - € 500.000

Afhankeliikheid specialistische leveranciers

Het RAR is voor haar taakuitvoering afhankelijk van de inzet van een tweetal essentiele (software)

systemen. Het wegvallen of niet goed functioneren van deze systemen heeft negatieve gevolgen voor een goede taakuitvoering.

het rest risico.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15800550/1