CConstaterende datWestvoorne
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukken 2020 Westvoorne (gewijzigd)

Gemeenteraad 30 juni 2021, gemeente WestvoorneBij agendapunt: Jaarrekening 202027.421 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Activiteiten  Verbinden van sport- en economische activiteiten. (Wordt meegenomen in het Lokaal Sportakkoord en/of nieuwe sportbeleid).

 In overleg met de buurtcoach wordt gekeken naar mogelijkheden hoe sportaccommodaties meer opengesteld kunnen worden.

Stimuleren van open sportaccommodaties. (Wordt meegenomen in het Lokaal Sportakkoord en/of nieuwe sportbeleid).

Doelstelling De gemeentelijke sportaccommodaties toekomstbestendig maken. Activiteiten  De gemeente heeft een presentatie georganiseerd om de sportverenigingen op de hoogte te stellen van de subsidiemogelijkheden voor duurzaamheid.

Onderzoeken hoe de verenigingsgebouwen en velden bij de sportaccommodaties, die in eigendom zijn van de gemeente, toekomstbestendig kunnen worden gemaakt. Voor een deel heeft het onderzoek al plaatsgevonden en zal besluitvorming en uitvoering plaats gaan vinden.

 De buitensportaccommodaties zijn voorgelicht over hoe verduurzamende maatregelingen kunnen worden doorgevoerd en welke subsidiemogelijkheden hiervoor beschikbaar zijn. Dit zal nog meer worden gestimuleerd.  In december 2020 heeft de gemeenteraad voor zowel O.V.V. als V.V. Rockanje een aanvullend krediet ter beschikking gesteld om de voetbalaccommodaties toekomstbestendig te maken. Momenteel wordt een plan van aanpak opgesteld over het verloop van het bouwproces.

63

Wat willen we bereiken? Positieve sportcultuur Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling

Ondersteuning sportclubs in creëren van plezierig, veilig, eerlijk en zorgeloos sporten.

De buurtcoach gaat met de sportverenigingen in gesprek om te kijken hoe ondersteuning op deze gebieden kan worden vormgegeven.

Activiteiten Ondersteunen van sportclubs is een onderdeel van de werkzaamheden van de buurtcoach (wordt uitgewerkt in het Lokaal Sportakkoord en/of nieuwe sportbeleid).

Wat willen we bereiken? Omvormen gemeentelijk aanbod bewegingsonderwijs tot breedtesport Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Herpositioneren van de verantwoordelijkheid voor bewegingsonderwijs.

Activiteiten De verantwoordelijkheid voor bewegingsonderwijs is overgedragen. Per september 2019 zijn de schoolbesturen zelf verantwoordelijk voor het aanbieden van bewegingsonderwijs.

Per september 2019 is de verantwoordelijkheid voor het bewegingsonderwijs overgedragen aan de schoolbesturen. Stichting PUSH creëert met haar activiteiten meer verwevenheid tussen bewegingsonderwijs en breedtesport.

64

Gemeentelijke accommodaties

Wat willen we bereiken? Levendige, vitale, gemeentelijke accommodaties die bijdragen aan sociale cohesie en culturele manifestaties in de kernen. Het streven is deze accommodaties zo veel mogelijk kostenefficiënt te exploiteren naast een volwaardige maatschappelijke waarde. Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Verbeteren en uitbreiden dienstverlening, aandacht voor hospitality en aanbod in relatie tot de gemeentelijke (financiële) bijdrage daarin.

 Activiteiten Het verbeteren en uitbreiden van de hospitality is al in gang gezet en wordt verder geprofessionaliseerd. Hierbij zal continu aandacht zijn voor een efficiënte en kosteneffectieve exploitatie.

De huurovereenkomsten voor de gemeentelijke accommodaties, de algemene voorwaarden en de huisregels worden herzien. Voor het professionaliseren van de gemeentelijke accommodaties zijn bewegwijzeringsstickers aangebracht, wordt binnenkort gestart met klanttevredenheidsonderzoek en krijgen medewerkers intern de mogelijkheid om opleidingen te volgen. Voor het verbeteren en uitbreiden van de dienstverlening wordt samen met team: FIT onderzocht hoe de kantines in de gemeentelijke accommodaties gezonder kunnen worden gemaakt en is vorig jaar het sportaanbod verruimd. In het kader van de motie gezond aanbod gemeentelijke sportaccommodaties is gewerkt aan een gezonder aanbod in de Merel en de Meander. Voor zowel de Merel als de Man is een bronzen Team: Fit certificaat behaald. Het aanbod in beide accommodaties voldoet aan de Richtlijnen Gezondere Kantines. Er worden gezondere producten op een aantrekkelijke en opvallende manier (vooraan staan in ieder geval 75% betere keuzes) gepresenteerd, en helpen daarmee om van de gezonde keuze ook de makkelijke keuze te maken. Met het Zeemanshuis zijn voor de komende twee jaar nieuwe huisvestingsafspraken gemaakt.

65

Gemeentelijk vastgoed

Wat willen we bereiken? Een bijdrage leveren aan een goed voorzieningenniveau in de gemeente. Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Een kwalitatief goede, duurzame en passende vastgoedportefeuille.

 In 2019 is in samenwerking met Stimular een plan van aanpak opgesteld voor de verduurzaming van de gemeentelijke gebouwen.  Het behoud van vastgoed wordt integraal afgewogen in relatie tot het beleid en de rol van de gemeente in relatie tot maatschappelijke functies. Waar gewenst wordt vastgoed privaat gemaakt, zoals bij het gemeentehuis in Oostvoorne.

Activiteiten Een geactualiseerde vastgoedportefeuille. Onderzoek naar nut en noodzaak van het gemeentelijk vastgoed, waaronder De Koepel.

Doelstelling Een efficiënte exploitatie en beheer.

Activiteiten  Geactualiseerde EPA-labels.  Analyse van huidig beheer, dit toetsen aan uitgangspunten, komen met verbeterpunten.

 Er is afstemming tussen de uit te voeren werkzaamheden binnen het beheer. Gelijksoortige werkzaamheden worden integraal aanbesteed.  Nieuwe ontwikkelingen worden in het voorjaar van 2021 geactualiseerd en in het MJOP ter vaststelling aangeboden.

Wat willen we bereiken? Gemeentelijk vastgoedbeleid fungeert als vliegwiel voor duurzaamheid. Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling We zoeken slimme combinaties en meekoppelkansen waarbij vastgoed wordt benut voor duurzame ontwikkelingen.

 Op basis van de uitkomsten van het onderzoek met Stimular in 2019 zijn maatregelen in het kader van duurzame ontwikkelingen in beeld gebracht. Het gemeentelijk vastgoed voldoet aan de landelijke verduurzamingseisen die tot 2030 aan het vastgoed zijn gesteld. Voor 2021 tot en met 2023 zijn de verplichte maatregelen, die zich in 2 á 3 jaar terugverdienen, opgenomen. De overige maatregelen zijn voor een groot deel gepland in de jaren tot 2030 en daarna. Voor de maatregelen op een natuurlijk moment en de maatregelen op een zelfstandig moment, worden voortschrijdend meekoppelkansen onderzocht om een optimaal resultaat te bereiken.

Activiteiten Verduurzaamde vastgoedportefeuille.

66

Taakveld

Indicator

Periode

Westvoorne

Landelijk gemiddelde

Bron

TABEL BELEIDSINDICATOREN

Veiligheid

Winkeldiefstal per 1.000 inwoners Diefstal uit woning per 1.000 inwoners Geweldsmisdrijven per 1.000 inwoners Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners Verwijzingen Halt per 10.000 inwoners in de leeftijd van 12-18 jaar % Jongeren met delict voor rechter in de leeftijd van 12-21 jaar Harde kern jongeren, per 10.000 inwoners in de leeftijd van 12-24 jaar % Niet –sporters

2019

1,0

2,3

CBS - Diefstallen

2019

2,4

2,3

CBS - Diefstallen

2019

2,4

4,8

2019

5,1

5,9

CBS - Geregistreerde criminaliteit & Diefstallen CBS - Geregistreerde criminaliteit & Diefstallen

2019

148

132

Bureau Halt

2019

1%

1%

Verwey Jonker Instituut Kinderen in Tel

2014

2,1

1,3

Korps Landelijke Politiediensten (KLPD)

2016

52,2%

48,7%

WMO-cliënten met een maatwerkarrangement per 1.000 inwoners % kinderen tot 18 jaar in uitkeringsgezin % werkloze jongeren (16-22 jaar) Voortijdige schoolverlaters totaal (VO + MBO) % Absoluut verzuim per 1.000 inwoners Relatief verzuim per 1.000 inwoners % jongeren tot 18 jaar met jeugdhulp t.o.v. alle jongeren tot 18 jaar % jongeren (12-22 jaar) met jeugdreclassering t.o.v. alle jongeren (1222 jaar) % jongeren tot 18 jaar met jeugdbescherming t.o.v. alle jongeren tot 18 jaar

2017

390

620

Gezondheidsmonitor volwassen (en ouderen), GGD’ en, CBS en RIVM CBS - Monitor Sociaal Domein WMO

2019

3%

6%

2019

1%

2%

2019

1,8%

2,0%

2019

0,0

2,0

Ingrado

2019

13

26

Ingrado

2019

7,9%

12,3%

CBS - Beleidsinformatie Jeugd

2019

n.n.b

0,4%

CBS - Beleidsinformatie Jeugd

2019

1%

1,2%

CBS - Beleidsinformatie Jeugd

Veiligheid Veiligheid Veiligheid

Veiligheid

Veiligheid

Veiligheid

Sport, cultuur & recreatie Sociaal Domein Sociaal Domein Sociaal Domein Onderwijs

Onderwijs Onderwijs Sociaal Domein Sociaal Domein

Sociaal Domein

Verwey Jonker Instituut Kinderen in Tel Verwey Jonker Instituut Kinderen in Tel DUO - Dienst Uitvoering Onderwijs

(De hierboven gepresenteerde realisatie van de beleidsindicatoren is gebaseerd op de meest recente gegevens van www.waarstaatjegemeente.nl.)

67

Wat heeft het gekost? Resultaat programma Lasten Baten Totaal

Rekening Begroting Begr. 2020 2019 2020 na wijziging 13.737 12.473 13.759 -1.206 -1.133 -827 12.531 11.340 12.932

In bovenstaande tabel zijn opbrengsten (baten) weergegeven als negatieve bedragen

Rekening 2020 13.416 -910 12.506

Verschil 343 83 426

(bedragen x € 1.000,-)

Verdeling taakvelden over dit programma:

68

Taakvelden Leven 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden Lasten 1.1 Crisisbeheersing en brandweer Lasten Baten 1.2 Openbare orde en veiligheid Lasten Baten 4.2 Onderwijshuisvesting Lasten 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingenzaken Lasten Baten 5.1 Sportbeleid en activering Lasten Baten 5.2 Sportaccommodaties Lasten Baten 5.3 Cultuurpresentatie, productie en partic. Lasten Baten 5.4 Musea Lasten 5.5 Cultureel erfgoed Lasten 5.6 Media Lasten 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie Lasten Baten 6.2 Wijkteams Lasten Baten 6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO) Lasten 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ Lasten Baten 6.72 Maatwerkdienstverlening 18Lasten Baten 6.82 Geëscaleerde zorg 18Lasten 7.1 Volksgezondheid Lasten Totaal

Rekening 2019

Begroting 2020

Begr. 2020 na wijziging

Rekening 2020

0

37

37

37

0

981 -13

1.023 0

1.101 0

1.105 0

-4 0

749 -18

708 -18

765 -8

742 -12

24 4

894

421

438

430

8

496 -70

543 -69

512 -113

378 -59

134 -54

301 -10

314 0

458 0

510 -53

-52 52

1.394 -670

1.775 -758

1.974 -469

1.848 -542

126 73

908 -271

673 -209

729 -183

666 -176

62 -8

4

3

2

0

2

11

2

10

10

0

220

216

216

219

-3

620 -5

671 0

786 0

698 -3

88 3

463 0

677 0

653 0

582 0

71 0

124

128

148

172

-24

2.286 -148

2.009 -79

2.257 -54

2.307 -66

-50 12

3.766 0

2.771 0

3.178 0

3.247 0

-69 0

0

20

19

20

-1

520 12.531

481 11.340

475 12.932

445 12.506

30 425

In bovenstaande tabel zijn opbrengsten (baten) weergegeven als negatieve bedragen

Verschil

(bedragen x € 1.000,-)

Verklaring grootste verschillen Het totale verschil op dit programma bedraagt € 426.000,- voordelig. Verschillen groter dan € 25.000,op taakveldniveau worden hieronder op hoofdlijnen toegelicht.

69

 

Onderwijsbeleid en leerlingzaken (lagere lasten ad. € 134.000 en lagere baten ad. € 54.000) - De binnen dit taakveld geraamde baten en lasten inzake onderwijsachterstandenbeleid worden geraamd op basis van de werkelijk ontvangen subsidie van het Rijk. Omdat de werkelijk gemaakte kosten nu veel lager zijn dan de geraamde lasten zorgt dit voor een voordeel ten opzichte van de begroting. De baten die voortvloeien uit de ontvangen subsidie mogen immers alleen verantwoord worden in het jaar waarin de uitgaven zijn gedaan. Dit veroorzaakt een nadeel ten opzichte van de begroting. De overige afwijking in de lasten ten opzichte van de begroting wordt veroorzaakt door niet doorberekende kosten vastgoed. Sportbeleid en activering (hogere lasten ad. € 52.000 en hogere baten ad. € 52.000) - Op het voorbereidingskrediet “Aanpak voetbalaccommodaties” zijn hogere uitgaven gedaan dan geraamd. Dit veroorzaakt een nadeel ad. € 52.000 op dit taakveld. Tegenover de hogere uitgaven staat een hogere toerekening van de ontvangen SPUK-uitkering. Sportaccommodaties (lagere lasten ad. € 126.000 en hogere baten ad. € 3.000) - Als gevolg van het Coronavirus Covid-19 zijn er minder huurinkomsten dan waar in de primitieve begroting rekening mee is gehouden.

In de berap 2020 heeft een bijstelling van de huurinkomsten plaatsgevonden vanwege het feit dat de huurinkomsten sterk tegenvielen en de daaruit voortvloeiende huurcompensatie. De werkelijke huuropbrengsten zijn in tegenstelling tot de berap 2020 iets hoger uitgevallen. De in de berap 2020 aangegeven stijging in de exploitatiekosten als gevolg van de multifunctionele inzet van gebouwen, heeft niet volledig plaatsgevonden. Dit resulteert ook in lagere lasten ten opzichte van de begroting 2020. Cultuurpresentatie, productie en participatie (lagere lasten ad. € 62.000) - Vanwege Corona zijn de werkelijk verstrekte subsidies lager dan begroot. Dit levert een incidenteel voordeel op van € 62.000. Samenkracht en burgerparticipatie (lagere lasten ad. € 88.000) - De afwijking op dit taakveld wordt grotendeels verklaard door lagere uitgaven op het budget Jeugdlokaal. Vanwege Corona is er vertraging opgetreden en aan de gemeenteraad wordt voorgesteld het resterend budget ad. € 60.000 over te hevelen naar 2021. - De resterende afwijking wordt verklaard door lagere uitgaven op het budget cliëntondersteuning. In 2020 zijn afspraken gemaakt met SBO over meer inzet. Deze extra inzet wordt pas in 2021 gerealiseerd met als gevolg lagere uitgaven in 2020 voor cliëntondersteuning. Wijkteams (lagere lasten ad. € 71.000) - De kosten van de DVO zijn lager uitgevallen dan begroot.

Dit werd in de loop van 2020 duidelijk toen de DVO werd afgerond en ondertekend. Daarnaast zijn er minder uitgaven gedaan aan het begrote risicobudget jeugd en AWBZ. Dit wordt gebruikt voor onvoorziene uitgaven en maatwerk. Maatwerkdienstverlening 18+ (hogere lasten ad. € 50.000) - De kosten voor hulp vanuit de WMO nemen toe. Dit betreffen voornamelijk de kosten voor begeleiding, hulp bij het huishouden en vervoer. Door de invoering van het abonnementstarief op de eigen bijdrage hebben mensen een minder hogere drempel om een beroep te kunnen op de WMO. Maatwerkdienstverlening 18- (hogere lasten ad. € 69.000) - Het nadeel op dit taakveld wordt verklaard door extra kosten ad. € 44.000 die door de GRJR zijn gemaakt als gevolg van het Corona virus. De kosten voor de verrichtte diensten in het kader van jeugdhulp zijn ook hoger dan begroot.

70

Middelen Financieel beleid Het programma Middelen omvat het beleid omtrent de bronnen en de mate waarin middelen kunnen worden verkregen, en hoe deze zullen worden ingezet voor het hele scala aan beleid, taken en plannen.

Wat willen we bereiken? Meerjarige sluitende begroting Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Investeringen en structurele en tussentijdse niet voorziene uitgaven leiden niet tot een verlaging van de algemene reserve beneden de gebruikelijke normen en financiële criteria.

 Bij alle besluiten is in kaart gebracht wat de consequenties zijn voor het vermogen. De ontwikkeling van het vermogen en het effect op de normen en criteria staan weergegeven in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing. De ontwikkeling van het totale vermogen over het afgelopen jaar wordt in de (financiële) jaarrekening toegelicht.  Het weerstandsvermogen kan worden geclassificeerd als uitstekend. Een uitgebreide toelichting hierop is terug te vinden in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

Activiteiten Het aanhouden van voldoende weerstandsvermogen.

Doelstelling Het voorziene einde van onttrekkingen aan dekkingsreserves laatste jaar meerjarenperspectief voor 50% structureel opvangen, aan het einde van de collegeperiode voor 100%.

 In de begroting 2020, en ook 2021, is hier middels bezuinigingen invulling aan gegeven. De begroting is structureel in evenwicht en over alle jaren sluitend.

Activiteiten € 0,5 miljoen (indicatief) van het begrotingssaldo van het laatste begrotingsjaar reserveren.

Doelstelling Actief zoeken naar andere middelen (onder andere subsidies). Activiteiten Subsidieverzoek programma’s ter beschikking stellen van beleidsmedewerkers en financiële adviseurs.

 Gebleken is dat voor een separaat subsidieprogramma naar verwachting onvoldoende voordelen te behalen zijn. Per vakgebied worden subsidiemogelijkheden actief bijgehouden.

71

Wat willen we bereiken? Stabiele belastingen Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Het OZB-tarief is één van de laagste in Nederland. Het rioolrecht daalt in de toekomst. Streven is de gemeentelijke belastingen alleen trendmatig te verhogen. Elke verhoging van de OZB met 1% betekent een extra opbrengst van € 22.000.

 De tarieven zijn voor 2020 trendmatig verhoogd.  De afvalkosten proberen wij met afvalscheiding zo laag mogelijk te houden.  In de uitwerking van het GRP 2020-2024 is gebleken dat de tarieven voor het rioolrecht kunnen dalen. Voor de jaren 2021 t/m 2024 wordt dit gerealiseerd.

Wat willen we bereiken? Toekomstbestendig en financieel gezond Woonbedrijf Wat gaan we daar voor doen? Doelstelling Om ook in de toekomst te kunnen voorzien in de behoefte aan sociale huurwoningen wordt de bijdrage van het Woonbedrijf aan de algemene middelen afgebouwd tot nihil in 2022.

Realisatie 

De overeengekomen systematiek van de ingroeiregeling is gehandhaafd. De wijze waarop de verrekening van de overhead, rente en de inkomsten uit verkoop koopgarantwoningen plaatsvindt is niet aangepast. De bijdrage vanaf 2022 zal echter niet worden teruggebracht tot nihil daar middels het amendement wat is aangenomen bij het vaststellen van de begroting 2021 en de meerjarenraming is gekozen om het resultaat van het Woonbedrijf toe te voegen aan de middelen van de algemene dienst.

De afgelopen jaren hebben aangetoond dat het Woonbedrijf zelfstandig heeft kunnen voorzien in middelen die nodig zijn om haar kerntaak uit te kunnen voeren. De resultaten van het Woonbedrijf tot einde 2020 hebben geleid tot een uitbreiding van het vermogen van het Woonbedrijf en daarmee van de gemeente Westvoorne.

In het vastgestelde portefeuilleplan voor het Woonbedrijf is de geactualiseerde verkoopstrategie opgenomen. Hierin heeft de Vrije Verkoop in plaats van KoopStart een prominente plaats gekregen voor die woningen die zijn aangemerkt om in de toekomst te worden verkocht.

Activiteiten Bestaande afspraken van de ingroeiregeling handhaven en bestaande afspraken over verrekening van diensten niet verhogen.

Doelstelling Evaluatie van de interne verzelfstandiging van het Woonbedrijf.

Doelstelling In 2020 wordt verder onderzocht of de verkoopmogelijkheden via KoopStart en Vrije Verkoop meer kunnen worden ingezet in een bepaald deel van de verkoopvoorraad ter vergroting van de inkomsten.

72

Wat willen we bereiken? Eneco aandelen Wat gaan we daar voor doen?

Realisatie

Doelstelling Uitgangspunt is het afbouwen van het aandelenbelang. Inmiddels heeft de overgrote meerderheid van gemeenten aangegeven het aandelenbelang in principe af te bouwen.

 In januari 2020 heeft de gemeenteraad unaniem ingestemd met de verkoop. In april 2020 is de verkoopopbrengst ontvangen.

Activiteiten In de loop van 2019 inzicht in transactievoorstel Eneco  In 2020 is het voorstel uitgewerkt wat zorgt voor een substantiële bijdrage van de Eneco-gelden in het behalen van een structureel meerjarig sluitende begroting 2021.

Doelstelling Uitgangspunt bij afbouw van het aandelenbelang is een structureel meerjarig sluitende begroting.

\

Woonlasten éénpersoonshuishouden Woonlasten meerpersoonshuishoude n WOZ-waarde woningen per 1.000 euro

Vhrosv

Vhrosv

Bron

Vhrosv

Landelijk gemiddelde

Indicator

Westvoorne

Taakveld

Periode

TABEL BELEIDSINDICATOREN

2020

€ 888

€ 700

COELO, Groningen

2020

€ 978

€ 773

COELO, Groningen

2020

€ 362

€ 270

CBS - Statistiek Waarde Onroerende Zaken

(De hierboven gepresenteerde realisatie van de beleidsindicatoren is gebaseerd op de meest recente gegevens van www.waarstaatjegemeente.nl.)

Overzicht ontwikkeling saldo onvoorzien 2020 In 2020 heeft de gemeenteraad besluiten genomen die consequenties hebben voor de post “onvoorzien”, waardoor het saldo onvoorzien geheel verbruikt is. Onderstaand een overzicht van deze besluiten:

73

Ontwikkeling saldo onvoorzien 2020 Begroting 2020 Begrotingswijziging 15: Resultaat Bestuursrapportage 2020

Begr. 2020 na wijziging 70.500 -70.500

Datum besluit 30 oktober 2019 16 december 2020

Saldo onvoorzien

0

In bovenstaande tabel zijn bedragen die ten laste van onvoorzien komen, weergegeven als negatieve bedragen

Overzicht algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen

Rekening Begroting Begr. 2020 2019 2020 na wijziging 14 3 3 294 141 141 -3.361 -3.840 -3.636 -15.545 -16.266 -16.727 -1.242 -570 -588 -933 -797 -21.996 3 0 0 -203 -192 -168 0 71 0 0 -34 0 -20.973 -21.484 -42.971

Plaatselijke belastingen Waardebepaling onroerende zaken Lokale heffingen Algemene uitkering Uitkering deelfonds sociaal domein Beleggingen Geldleningen < 1 jaar Geldleningen > 1 jaar Saldo onvoorzien Algemene lasten en baten Saldo algemene dekkingsmiddelen

0 122 -3.622 -16.897 -588 -22.056 0 -173 0 29 -43.185

(bedragen x € 1.000,-)

In bovenstaande tabel is voordelig weergegeven als negatieve bedragen (indien van toepassing)

Vennootschapsbelasting

Rekening 2020

Rekening Begroting Begr. 2020 Rekening 2019 2020 na wijziging 2020 -1 0 5 1

Vennootschapsbelasting

(bedragen x € 1.000,-)

In bovenstaande tabel is voordelig weergegeven als negatieve bedragen (indien van toepassing) Overhead (verantwoord in programma bestuur en organisatie) Salariskosten Middelen & teamhoofden (P&O, financiën, communicatie, automatisering, juridische zaken enz.) Salariskosten MT Personeelskosten (opleidingen, ARBO, bedrijfsgeneeskundige zorg, OR ed.) Facilitaire voorzieningen (Huisvesting, div, servicepunt, bode, kantine etc.) Automatisering & Informatisering Buitendienst (huisvesting, tractie en gereedschappen) Ondersteuning organisatie (communicatie, accountantskosten, bankkosten enz.) Totaal overhead

Begr. 2020 Rekening Begr. 2020 na wijziging 2020 3.800.032 4.355.689 4.254.510 419.611 419.611 419.611 625.205 900.755 609.427 479.921 423.036 314.005 1.674.820 2.223.539 2.117.309 421.554 386.205 421.827 200.037 257.695 219.551 7.621.180 8.966.530 8.356.240

Wat heeft het gekost? Resultaat programma Lasten Baten Totaal

Rekening Begroting Begr. 2020 2019 2020 na wijziging 340 186 155 -20.740 -21.096 -42.723 -20.400 -20.910 -42.568

In bovenstaande tabel zijn opbrengsten (baten) weergegeven als negatieve bedragen

Rekening 2020 230 -42.913 -42.683

Verschil -75 190 114

(bedragen x € 1.000,-)

74

Verdeling taakvelden over dit programma: Taakvelden Middelen 0.5 Treasury Lasten Baten 0.61 OZB Woningen Lasten Baten 0.62 OZB niet woningen Baten 0.63 Parkeerbelasting Baten 0.64 Belasatingen overig Lasten Baten 0.7 Algemene uitkering en ov. uitk.gem.fonds Baten 0.8 Overige baten en lasten Lasten Baten 0.9 Vennootschapsbelasting (VPB) Lasten Totaal

Rekening 2019

Begroting 2020

Begr. 2020 na wijziging

Rekening 2020

19 -1.136

0 -989

0 -22.164

0 -22.228

0 64

304 -2.137

145 -2.370

145 -2.403

201 -2.374

-56 -29

-307

-374

-386

-334

-51

-276

-420

-356

-391

35

18 -97

5 -109

5 -99

0 -101

5 3

-16.787

-16.835

-17.314

-17.484

170

0 0

37 0

0 0

29 0

-29 0

-1 -20.400

0 -20.910

5 -42.568

1 -42.682

4 114

In bovenstaande tabel zijn opbrengsten (baten) weergegeven als negatieve bedragen

Verschil

(bedragen x € 1.000,-)

Verklaring grootste verschillen Het totale verschil op dit programma bedraagt € 114.000,- voordelig. Verschillen groter dan € 25.000,op taakveldniveau worden hieronder op hoofdlijnen toegelicht.  

Taakveld treasury (€ 64.000 hogere baten) - De inkomsten uit dividend zijn € 64.000,- hoger uitgevallen ten opzichte van de raming. OZB woningen (€ 56.000 hogere lasten en € 29.000 lagere baten) Er is op aangeven van de SVHW een voorziening getroffen van ruim € 79.000,- om het risico af te dekken van oninbaarheid van vorderingen. De opbrengsten zijn daarnaast lager uitgevallen dan de gewijzigde ramingen in de bestuursrapportage over 2020. OZB niet woningen (€ 51.000 lagere baten) - De opbrengsten OZB niet woningen zijn uiteindelijk ook hier lager uitgevallen dan de gewijzigde ramingen in de bestuursrapportage over 2020. Parkeerbelasting (€ 34.000 hogere baten) - De inkomsten op dit taakveld zijn hoger uitgevallen dan begroot. In de bestuursrapportage werd nog rekening gehouden met het scenario dat de inkomsten op dit taakveld nog lager uit zouden vallen. Ten opzichte van het beeld in de bestuursrapportage zijn de uiteindelijke inkomsten € 34.000 hoger uitgevallen. Overige baten en lasten (€ 29.000 hogere lasten) - Ten gevolge van de vorming van een voorziening om het risico op het wegvallen van inkomsten uit debiteuren in de toekomst op te vangen, is in de realisatie een nadeel ontstaan van afgerond € 29.000,-.

75

Algemene uitkering (€ 170.000 hogere baten) - Op de algemene uitkering is een hogere baat ontstaan van € 170.000 in 2020. € 40.000 wordt veroorzaakt door de uitkomsten van de decembercirculaire. Een positieve afrekening over de voorgaande jaren zorgt voor de overige hogere baten over 2020.

76

Paragrafen

77

Lokale heffingen Deze paragraaf biedt inzicht in het totale pakket aan gemeentelijke belastingen en heffingen met de gevolgen daarvan voor de bewoners. Deze zijn gelegitimeerd door een door de gemeenteraad vastgestelde belastingverordening.

Beleid Gestreefd wordt naar een verlaging van de woonlasten. Voor de komende periode wordt het volgende beleid aangehouden: “Streven is de gemeentelijke belastingen alleen trendmatig te verhogen.” Voor 2020 zijn de woonlasten echter meer dan trendmatig gestegen, omdat de grondslagen (WOZ waarden) gestegen zijn. De heffingen zijn namens de gemeente opgelegd door het SVHW. Het SVHW verzorgt ook de inning en de bepaling van de WOZ-waarde. Kostendekkend beleid Ten aanzien van de volgende heffingen wordt een kostendekkend beleid gevoerd:  Reinigingsrechten  Rioolrecht  Afvalstoffenheffing Er wordt voor de tarieven van afval en riolering met voorzieningen gewerkt om schommelingen in de tarieven te voorkomen. Kwijtscheldingsbeleid Indien een belastingplichtige niet of over te weinig financiële middelen beschikt om de belastingaanslag te voldoen, kan onder bepaalde voorwaarden kwijtschelding worden verleend. Het kwijtscheldingspercentage dat in Westvoorne wordt gehanteerd bedraagt 100%. Dit betekent dat alle belastingplichtigen die een inkomen hebben dat 100% van het minimuminkomen (volgens bijstandsnorm) of lager bedraagt, in aanmerking komen voor kwijtschelding. Voor mensen met pensioengerechtigde leeftijd wordt de AOW-norm gehanteerd, in plaats van de bijstandsnorm.

Kwijtschelding kan alleen worden verleend indien het een aanslag betreft voor onroerende zaakbelasting, afvalstoffenheffing (m.u.v. de eventuele 2e container), hondenbelasting (1e hond) en/of rioolheffing. De overige heffingen zijn in de betreffende belastingverordeningen uitgesloten van kwijtschelding. Invorderingsbeleid In de belastingverordening is opgenomen dat belastingplichtigen in de gelegenheid worden gesteld tot gespreide betaling. Na niet betalen wordt een aanmaning verzonden. Na een aanmaning wordt een dwangbevel opgesteld. Vervolgens wordt dit dwangbevel zo snel mogelijk door de belastingdeurwaarder aan de geadresseerde overhandigd. De dwanginvordering voor de gemeente Westvoorne wordt (via SVHW) verzorgd door Cannock Chase. In 2017 is de “Leidraad invordering gemeentelijke belastingen” geactualiseerd. Uitgangspunten tarieven Voor de hoogte van tarieven en leges golden in 2020 de volgende uitgangspunten:  Voor de tariefsverhoging was het collegeprogramma leidraad, t.w. het streven de gemeentelijke belastingen alleen trendmatig te verhogen.  In 2020 is het gemeentelijk rioleringsplan 2020 – 2024 vastgesteld. De vastgestelde tarieven voor 2020 waren nog gebaseerd op het toen geldende GRP 2015 – 2019. 78

Op basis van het GRP 2015-2019 kon de rioolheffing in 2020 verlaagd worden door een gewijzigde afschrijvingssystematiek die tot lagere rentelasten leidt. Vanaf 2018 is sprake van een trendmatige verhoging.

Meerjarenperspectief lokale heffingen en tarieven Nota lokale heffingen In de aangekondigde herziening van het belastingstelsel is er een directe aanleiding de actualisering van nota “lokale heffingen 2010-2014” ter hand te nemen. Hier zal onder meer sprake zijn van de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied, maar waarschijnlijk ook het vervallen van huidige belastingsoorten. Het is nog niet bekend wanneer de herziening van het (lokale) belastingstelsel weer op de landelijke politieke agenda komt. Dekkingspercentage leges In 2020 stegen de leges met 1,4% (inflatiecorrectie). Het dekkingspercentage van leges mag maximaal 100% kostendekkend zijn. Het dekkingspercentage van de leges is in onderstaande tabel weergegeven. Afval en riool worden bij de woonlasten nader toegelicht. Jaarrekening Jaarrekening Dekkingspercentage

2020

2019

Leges titel 1: Algemene dienstverlening (burgerzaken enz.)

32%

51%

Leges titel 2: Dienstverlening fysieke leefomgeving / omgevingsvergunning Leges titel 3: Dienstverlening Europese Dienstenrichtlijn (o.a. horeca, evenementen enz.)

41%

88%

10%

12%

Lijkbezorging

63%

86%

Markten

28%

32%

Afvalstoffenheffing

100%

100%

Rioolheffing

100%

100%

2020 heeft zich gekenmerkt door het veelal achterblijven van inkomsten, terwijl de kosten die gemaakt worden grotendeels structureel van aard zijn. De dekkingspercentages bij de legesopbrengsten in titel 1, 2 en 3 en de lijkbezorging laten dan ook t.o.v. vorig jaar, maar ook ten opzichte van de begroting, een lagere uitkomst zien. Volgens de per 1/1/2017 geldende BBV-voorschriften mag er geen overhead op de taakvelden begroot en verantwoord worden. Voor de legesberekening mag er echter wel rekening gehouden worden met het toerekenen van die overheadkosten. Hieronder volgt een overzicht van de opbouw van de kosten per leges onderdeel. Voor het toerekenen van overheadkosten is de verhouding van de geraamde directe uren op een bepaald taakveld t.o.v. het totaal aantal geraamde directe uren voor de hele organisatie gebruikt. De overheadkosten die toegerekend worden aan riool en afval worden bij de woonlasten gespecificeerd.

Directe kosten

Toegerekende overhead

Te dekken totale kosten

Opbrengsten

Titel 1: Algemene dienstverlening Titel 2: Dienstverlening fysieke leefomgeving / omg.vergunning Titel 3: Dienstverlening Europese Dienstenrichtlijn

344.378 519.799 72.196

213.022 393.542 38.587

557.400 913.341 110.783

176.509 373.413 11.018

32% 41% 10%

Lijkbezorging

254.409

150.267

404.676

255.741

63%

Markten

31.422

12.240

43.662

12.334

28%

Toelichting opbouw kosten leges 2020 (realisatiecijfers)

Dekkingspercentage

79

Woonlasten (OZB, riool, afval): Uitgangspunt in het collegeprogramma was om de gemeentelijke woonlasten (OZB, afval en riool) alleen trendmatig te verhogen. De voorgestelde extra verhoging in de begroting 2020 van 2% is na amendering niet doorgevoerd. De WOZ waarde van de woningen stegen met gemiddeld 9,9 %, waardoor de totale woonlasten met 5,6% stijgen ten opzichte van 2019 (zie rekenvoorbeeld hierna). Rekenvoorbeeld: Uitgegaan wordt van een gezin van vier personen, in het bezit van een eigen woning met een taxatiewaarde van € 300.000,- in 2019. Voor 2020 is rekening gehouden met een stijging van de WOZ-waarde woningen van gemiddeld 9,9%. De nieuwe taxatiewaarde wordt geschat op € 329.700,-. De woning is aangesloten op het riool.

Heffing Onroerende zaakbelastingen Rioolrecht Afvalstoffenheffing Totaal verschuldigd

2020 € 321,46 € 353,14 € 267,71 € 942,31

2019 € 288,60 € 348,27 € 255,21 € 892,08

Mutatie totale aanslag in % 11,39% 1,40% 4,90% 5,63%

Mutatie tarief in % 1,4% 1,4% 4,9%

OZB Voor woningen is tussen 1/1/2019 en 1/1/2020 een gemiddelde waardestijging van 9,9% gerealiseerd. De WOZ-waarden per 1/1/2020 zijn de basis voor de OZB-aanslagen van 2020. Voor niet-woningen is in 2019 (2020 is nog niet beschikbaar) de gemiddelde waardestijging 2,0%. In 2020 is rekening gehouden met een indexatie van 1,4%. Doordat de waarde voor woningen gestegen is, stijgt de OZB aanslag gemiddeld met (9,9+1,4*(1+0,099)= 11,39%. Rioolheffing De tarieven van de rioolheffing mogen maximaal 100% kostendekkend zijn. Het verschil wordt geëgaliseerd in de voorziening rioolheffing. In het gemeentelijk Riolering Plan (GRP) 2015-2019 staan alle investeringen voor de komende 60 jaar, die de gemeente moet doen als gevolg van de uitgebreide watertaken. Voor 2020 bedroeg de indexering 1,4%. In 2020 is het gemeentelijk Rioleringsplan Plan (GRP) geactualiseerd. Toelichting De gemeente is wettelijk verplicht om haar zorgplichten voor afval-, hemel- en grondwater na te komen. In totaal is in 2020 € 2.777.462 aan kosten gemaakt om deze zorgplichten na te komen. Om deze kosten transparant te maken wordt hieronder beschreven op welke taakvelden deze kosten gemaakt worden en met welke middelen de taken gefinancierd worden.

Toegerekende lasten  Taakveld riolering (€ 2.457.794): De kosten zitten vooral in de gemeentelijke watertaken op het gebied van huishoudelijk- en bedrijfsafvalwater, hemelwater en grondwater.  Taakveld verkeer en vervoer: De volgende onderdelen worden doorberekend in de heffing: o Kolken worden specifiek aangelegd voor het afvoeren van water, dus deze lasten worden voor 100% doorberekend.  € 31.937 o Straatreiniging: Op basis van de inzet van uren en materieel wordt 30% van de kosten van straatreiniging aan de rioolheffing toegerekend  € 11.332 (waarbij ook de te ontvangen Rijksubsidie zwerfafval voor 30% bij de baten is meegenomen). Het reinigen van straat- en trottoirkolken is belangrijk om plasvorming op straat bij regenval te voorkomen. Ook wordt daarmee eventuele verontreiniging van het oppervlaktewater door overstorten voorkomen.  De uitvoering van de kwijtschelding wordt uitgevoerd door het SVHW.  Tevens wordt een deel van de totale overheadkosten van de gemeentelijke organisatie aan de rioleringstaak toegerekend (o.b.v. het aandeel geraamde productieve uren) € 153.644. 80

Algemeen uitgangspunt voor de berekening van de kostendekkende tarieven is dat de omzetbelasting in het tarief wordt doorgerekend. Het betreft in deze begroting een totaalbedrag van € 123.295.

Herkomst middelen Gemeenten mogen op grond van artikel 228a van de gemeentewet een rioolheffing invoeren. De gemeente Westvoorne hanteert het uitgangspunt dat rioolheffing 100% kostendekkend is. In het Gemeentelijk RioleringsPlan (GRP) 2015-2019 werd die kostendekking over een periode van 60 jaar doorgerekend. Eventuele fluctuaties in de geraamde kosten per jaar worden geëgaliseerd via de voorziening Riolering. De totale baten zijn als volgt onderverdeeld: € 2.651.235 opbrengst rioolheffing en € 5.078 rijkssubsidie zwerfafval (30% v. subsidie). Per saldo is in 2020 € 121.149 onttrokken aan de voorziening riolering. Afvalstoffenheffing De tarieven van de afvalstoffenheffing mogen maximaal 100% kostendekkend zijn. Het verschil wordt geëgaliseerd in de voorziening afvalstoffenheffing. Toelichting De gemeente heeft een wettelijke inzamelingsplicht voor het afval van huishoudens. In totaal is in 2020 € 2.478.034 aan kosten te maken. Om deze kosten transparant te maken, wordt hierna toegelicht op welke taakvelden deze kosten gemaakt worden en met welke middelen dit gefinancierd wordt. Toegerekende lasten  Taakveld afval (€ 1.959.263): De kosten zitten vooral in het daadwerkelijk inzamelen en verwerken van het bedrijfs- en huishoudelijk afval. Ook het scheiden van afval en het recyclen ervan valt hieronder.

 Taakveld verkeer en vervoer (€ 26.149): o Straatreiniging: Op basis van de inzet van uren en materieel wordt 40% van de kosten van straatreiniging aan de afvalstoffenheffing toegerekend  € 15.190 (waarbij ook de te ontvangen Rijksubsidie zwerfafval voor 40% bij de baten wordt meegenomen). Het reinigen van straat- en trottoirkolken is belangrijk om plasvorming op straat bij regenval te voorkomen. Ook wordt daarmee eventuele verontreiniging van het oppervlaktewater door overstorten voorkomen. o Straatmeubilair: De kosten op straatmeubilair voor het legen van de prullenbakken worden volledig toegerekend aan afval (€ 11.040).  De uitvoering van de kwijtschelding wordt vanaf 2019 uitgevoerd door het SVHW. Voor 2020 betroffen deze kosten € 13.092.  Tevens wordt een deel van de totale overheadkosten van de gemeentelijke organisatie aan de afvaltaak toegerekend (o.b.v. het aandeel geraamde productieve uren) € 132.976.  Algemeen uitgangspunt voor de berekening van de kostendekkende tarieven is dat de omzetbelasting in het tarief wordt doorgerekend (€ 346.554). Herkomst middelen Gemeenten mogen op grond van artikel 15.33 van de Wet milieubeheer voor de inzameling van het afval van huishoudens een afvalstoffenheffing invoeren. Deze mag maximaal kostendekkend zijn. In onze gemeente is de afvalstoffenheffing volledig kostendekkend.

Afrondingsverschillen worden per jaar geëgaliseerd via de voorziening afvalstoffenheffing om schommelingen in het tarief te voorkomen. De totale baten zijn als volgt onderverdeeld: € 1.659.662 opbrengst afvalstoffenheffing en reinigingsrecht bedrijfsafval; € 240.781 overige inkomsten (opbrengst oud papier, ijzer enz.); € 6.770 rijkssubsidie zwerfafval (40% v. subsidie) en een onttrekking van € 570.820 aan de voorziening afvalstoffenheffing.

81

Parkeerbelasting Door de parkeerplaatsen rondom het strand- en duingebied zelf te gaan exploiteren verkrijgt de gemeente middelen die ingezet kunnen worden voor verbetering van het strand- en duingebied. Hierbij is uiteindelijk voor de parkeerbelasting gekozen omdat dit het beste bij de inrichting van het gebied paste. De tarieven die voor het parkeren in 2020 zijn gehanteerd zien er als volgt;  Parkeerplaatsen 1e Slag en 2e Slag per dag laag tarief: - uurtarief € 1,50 (in 2019 € 1,-) - dagtarief € 5,(in 2019 € 3.-)  Parkeerplaatsen 1e Slag en 2e Slag per dag hoog tarief: - uurtarief € 1,75 (in 2019 € 1,25) - dagtarief € 7,(in 2019 € 5,-) Ook het parkeertarief Swinshoek is verhoogd van € 3,- naar € 5,-. Het tarief van een Parkeervergunningen voor inwoners van Westvoorne bedroeg in 2020 € 37,50 en een parkeervergunning voor bezoekers kostte € 55,-. Uitwerking tarieven en opbrengsten Overzicht van de opbrengsten uit heffingen Werkelijk 2019

Bijgestelde begroting 2020

Werkelijk 2020

Onroerende zaakbelastingen

2.443.320

2.789.058

2.708.705

Rioolrecht Afvalstoffenheffing Reinigingsrechten bedrijven Parkeerbelasting Hondenbelasting Toeristenbelasting

2.536.077 1.516.561 41.148 276.467 97.029 821.310

2.624.736 1.613.973 45.992 356.328 98.850 747.594

2.627.542 1.614.551 45.112 390.833 101.473 891.860

Bouwleges Leges burgerzaken Totaal

413.430 219.948 8.365.290

636.086 201.845 9.114.462

368.149 165.382 8.913.607

Toelichting: - De opbrengst aan onroerende zaakbelastingen is in 2020 hoger dan in 2019 door areaaluitbreiding en inflatiecorrectie 1,4%. - De tarieven voor rioolrechten zijn t.o.v. 2019 met de inflatiecorrectie 1,4% verhoogd. De totale opbrengst komt nagenoeg overeen met de begroting 2020. - De tarieven voor de afvalstoffenheffing zijn t.o.v. 2019 met de inflatiecorrectie 1,4% verhoogd. Daarnaast is het tarief ter compensatie van de stijging van lasten binnen het product afval met 3,5 % extra verhoogd. - De opbrengst reinigingsheffing is ten opzichte van 2019 gestegen met 1,4% indexatie. De realisatie over 2020 komt nagenoeg overeen met de begroting. - De opbrengst parkeerbelasting is in 2020 hoger uitgevallen dan in 2019. Dit komt hoofdzakelijk door de verhoogde parkeertarieven in 2020, in verband met de grote drukte in de zomer zijn ook de aantallen parkeerbewegingen groter geweest. - De verwachte opbrengst toeristenbelasting is over 2020 lager uitgevallen in verband met de effecten van de corona-epidemie op het aantal overnachtingen. De aanslagen over 2020 worden achteraf op basis van de opgaven over 2020 opgelegd in 2021. 82

- Aan bouwleges is minder ontvangen dan geraamd, omdat de inschatting was dat er meer nieuwe woningen gebouwd zouden gaan worden. Door diverse factoren (stikstof, beschikbare locaties, corona-epidemie etc.) is dat niet gebeurd, waardoor er minder leges zijn ontvangen. Tarieventabel Belastingtarieven voor 2020, vergeleken met 2018 en 2019, inclusief stijgingspercentage.

Heffing OZB Eigenaar (woningen, niet woningen) Gebruiker (niet woning) Rioolheffing Eigenaar Gebruiker Tarief voor 0-gebruiker 1 persoonstarief (<300 m3 verbruik) Gezinstarief (<300 m3 verbruik) Grootverbruiker (bij verbruik boven 300 m³, per 300 m³)

2020

2019

2018

Wijziging 2020 t.o.v. 2019%

0,0975% 0,0962% 0,0939% 0,0921% 0,0837% 0,0817%

1,4% 10,0%

249,94

246,49

240,71

1,4%

0,00 93,47 103,20 113,06

0,00 92,18 101,78 111,50

0,00 90,02 99,39 108,88

1,4% 1,4% 1,4%

Afvalstoffenheffing Gezinstarief 1 persoonstarief Extra container

267,71 187,33 133,44

255,21 178,58 127,61

249,23 174,39 124,62

4,9% 4,9% 4,6%

Hondenbelasting 1e hond 2e hond Kennel

63,87 127,67 278,60

62,99 125,91 274,74

61,51 122,96 268,30

1,4% 1,4% 1,4%

116,67 121,17 119,50 2.206,25 2.175,80 2.124,78 1.101,70 1.086,50 1.061,04

1,4% 1,4% 1,4%

4,9%

Begrafenisrechten Jaarbetaling Afkoopsom graf (25 jaar) Afkoopsom urn (25 jaar) Reinigingsrechten bedrijven Basispakket

398,35

379,74

370,84

Toeristenbelasting * Overnachting per persoon camping/ zomerhuis

0,91

0,88

0,86

Overnachting per persoon hotel

2,14

2,08

2,05

3,4% 2,9%

83

Weerstandsvermogen en risicobeheersing Onderstaand zal achtereenvolgens inzicht worden gegeven in het risicoprofiel van 2020 en een beoordeling van het weerstandsvermogen van de gemeente in 2020. Tenslotte zal een aantal financiële kengetallen gepresenteerd worden.

Risicoprofiel ultimo 2020 Het risicoprofiel van de gemeente Westvoorne is opgebouwd uit de risicoprofielen van de verschillende sectoren die zijn geconsolideerd tot een gemeentebreed risicoprofiel. Deze risicoprofielen zijn in december 2020 ten behoeve van de jaarrekening 2020 geactualiseerd. Als gevolg hiervan zijn 42 risico’s geïdentificeerd. In onderstaande figuur worden de 5 belangrijkste risico’s uit het risicoprofiel van de Gemeente Westvoorne beknopt weergegeven. Deze risico’s zijn gerangschikt op basis van de invloed op het weerstandsvermogen. Het nummer tussen haakjes geeft de positie van het risico weer ten tijde van de vorige risicoinventarisatie, gehouden halverwege 2020. Nr. Risicogebeurtenis

Kans- Gevolg- Risico- Invloed op Invloed op benodigde klas- klasse score benodigde weerstandscapaciteit se weerstandsca- (in €) paciteit (in %) 1 (1) Vanwege de Corona-crisis minder inkomsten uit 3 5 15 31% € 1.000.000 toeristenbelasting, parkeergelden en dividend. 2 (2) Sociaal Domein: vanwege open-einde regelingen 4 5 20 19% € 618.750 is het onzeker of de budgetten toereikend zullen zijn. 3 (-) Mogelijkheid tot inbraak of toegang door onbevoegden in netwerk en/of informatiesystemen door inbellen (dial-in) van buitenaf of door hacken / virussoftware. 4 (3) Onvoldoende functioneren van medewerkers kan leiden tot ontslag en/of extra inzet van personeelszorg, kosten van inhuur en inzet middelen. 5 (5) Algemene Uitkering gemeentefonds valt lager uit dan begroot B etekenis kansklasse: 1: zeer klein 2: klein 3: gemiddeld 4: gro o t 5: zeer gro o t

0% 25% 50% 75% 100%

5

4

20

12%

€ 375.000

3

4

12

7%

€ 225.000

3

4

12

6%

€ 187.500

B etekenis gevo lgklasse: 0: geen financiële gevo lgen 1: x < €10.000,2: €10.000,- < x < €100.000,3: €100.000,- < x < €250.000,4: €250.000,- < x < €500.000,5: x > €500.000,-

Risico sco re: kansklasse x gevo lgklasse

84

Overige risico’s Uitbraak Corona De uitbraak van COVID-19 (Corona) eind februari 2020 heeft een enorme impact op ons allemaal. De wereldwijde pandemie leidt tot ongekende omstandigheden. Voor de aanpak van COVID-19 kijken wij wat we, aanvullend op de landelijke maatregelen van het Rijk, kunnen doen. Dit raakt veel beleidsterreinen van onze organisatie. We streven naar een zo adequaat mogelijke uitvoering van de landelijke en lokale maatregelen en naar zoveel mogelijk continuïteit van de reguliere werkzaamheden en van noodzakelijke (digitale) besluitvorming en hebben daarvoor de nodige interne maatregelen genomen.” Aansprakelijkheidsstellingen In 2020 is geen sprake geweest van grote aansprakelijkheidsstellingen. Weergave van de weerstandscapaciteit Op basis van het risicoprofiel van de gemeente Westvoorne is de benodigde weerstandscapaciteit berekend. Hiermee is berekend dat een bedrag van € 3,24 mln benodigd is om de risico’s in financiële zin af te dekken. Dit bedrag wordt afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit om het weerstandsvermogen te kunnen bepalen. Vermogenspositie van de gemeente De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat uit de volgende elementen: a. omvang van de vrij aanwendbare reserves b. omvang van de onbenutte belastingcapaciteit OZB c. omvang van het resultaat 2020 Ad a: vrij aanwendbare reserves O.b.v.

de Nota Risicomanagementbeleid 2018-2021, vastgesteld door de raad in december 2017, bestaan de vrij aanwendbare algemene reserves uit:  Algemene reserve  Algemene reserve Woonbedrijf Ad b: onbenutte belastingcapaciteit Voor de weerstandscapaciteit wordt gerekend met een verhoging van de tarieven OZB in relatie tot de artikel 12-norm. Indien een gemeente in hoge financiële nood verkeert, zullen eerst de maximale eigen mogelijkheden ingezet moeten worden voordat een beroep gedaan kan worden op een artikel12 uitkering. Eén van de voorwaarden is dat het OZB-tarief 120% bedraagt van het landelijk gemiddelde tarief. Aangezien de OZB-tarieven van Westvoorne tot de laagste van het land behoren, komt dit neer op een onbenutte belastingcapaciteit van € 2,5 mln. Ad c: resultaat 2020 In tegenstelling tot de berekening in de begroting wordt in de jaarrekening het resultaat meegeteld voor het bepalen van de weerstandscapaciteit. Het resultaat van de jaarrekening 2020 komt uit op een bedrag van € 1.094.196,- positief. 85

De beschikbare weerstandscapaciteit is als volgt: Beschikbare weerstandscapaciteit Algemene reserve Algemene reserve Woonbedrijf Onbenutte belastingcapaciteit OZB Resultaat jaarrekening 2020 Totaal Exclusief Woonbedrijf

2020 8.824.653 8.194.892 2.500.000 1.094.196 20.613.741 12.418.849

Beoordeling weerstandsvermogen In het voorgaande is zowel de benodigde als de beschikbare weerstandscapaciteit bepaald. Om het weerstandsvermogen van de gemeente Westvoorne te bepalen en daarover een oordeel te vellen zal een relatie worden gelegd tussen deze beide. De ratio van het weerstandsvermogen wordt bepaald met de formule: Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit Ratio 2020 is als volgt: Ratio weerstandsvermogen Ratio incl. WOB Ratio excl. WOB

2020 6,37 3,84

(WOB = woonbedrijf)

De gemeente streeft er naar om zo min mogelijk risico te lopen en, mits financieel verantwoord, zoveel mogelijk risico’s af te dekken. Zoals vastgelegd in het coalitieakkoord wordt een ratio van minimaal 1,0 (minimaal voldoende) nagestreefd. Zie ook onderstaande tabel voor de classificatie.

Waarderingscijfer A B C D E F

Ratio weerstandsvermogen > 2,0 1,4 > x < 2,0 1,0 < x < 1,4 0,8 < x < 1,0 0,6 < x < 0,8 < 0,6

Betekenis Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende

Zoals de tabel aangeeft, kan de ratio voor 2020 met een A worden gewaardeerd. Dit houdt in dat de gemeente Westvoorne op dit moment over een uitstekende vermogenspositie beschikt om risico’s in financiële zin af te dekken. In de bestuursrapportage 2020 was de ratio bepaald op 7,30. De ratio is ten opzichte van de bestuursrapportage verslechterd. De belangrijkste oorzaak hiervan is de afname van de beschikbare weerstandscapaciteit: eind 2020 is t.b.v. de voetbalverenigingen in Rockanje en Oostvoorne ca. € 3,8 miljoen aan de algemene reserve onttrokken.

86

Financiële kengetallen Op grond van artikel 11 van het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) is het verplicht om een set specifieke financiële kengetallen op te nemen in de paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing. Het doel hiervan is dat de financiële positie van de gemeente inzichtelijker wordt gemaakt. Daarnaast kunnen gemeenten onderling vergeleken worden. Het gaat om de volgende kengetallen:

Kengetallen; Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Grondexploitatie Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit

Kengetallen gemeente Westvoorne in (%) Rekening Begroting Rekening 2019 2020 2020 146,4 164,7 75,4 140,3 160,8 71,6 -1,3 3,6 1,1 24,4 22,1 35,9 0,3 1,7 0,8 127,9 129,5 129,5

VNG normen (%) Voldoende

Matig

Onvoldoende

<100

>100/ <130

>130

>50 >0,6 <100

Geen norm <50/>30 <0,6/>0 >100/<120

<30 <0 >120

Toelichting kengetallen gemeente Westvoorne: Netto schuldquote Deze quote geeft de verhouding weer tussen de schuldenlast en de inkomsten, en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en aflossingen op de exploitatie. Met andere woorden: deze quote geeft aan of de gemeente nog investeringsruimte heeft of juist op zijn tellen moet passen. Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. Normaal bevindt de netto schuldquote van een gemeente zich ergens tussen de 0 en 100%. Boven de 100% springt het licht voor een gemeente op oranje. Komt de quote boven de 130% dan springt het licht op rood. Er is dan sprake van een zeer hoge schuld. Voor Westvoorne is de quote met 75,4% verbeterd ten opzichte van 2019. Ook ten opzichte van de begroting 2020 valt dit kengetal fors lager uit. Deze verbetering is het gevolg van de verkoop van de Eneco-aandelen. Als de netto schuldquote wordt berekend exclusief het Woonbedrijf, dan komt de quote voor 2020 uit op 19,8%. Bij het kapitaalintensieve Woonbedrijf is het gebruikelijk dat leningen worden aangetrokken wat daarmee een relatief hoge netto schuldquote creëert. De netto schuldquote betreft een grove indicatie. Daarom wordt een nadere analyse gemaakt in de vorm van de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen.

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Een hoge schuld kan veroorzaakt worden doordat afgesloten leningen worden doorgeleend. In dat geval hoeft een hoge schuld geen probleem te zijn. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre er sprake is van doorlenen, wordt de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen. Voor Westvoorne valt de netto schuldquote daarmee lager uit (71,6%). De netto schuldquote exclusief het Woonbedrijf komt uit op 15,8%. Grondexploitatie Niet alleen de verstrekte leningen kunnen het beeld van de netto schuldquote vertekenen, ook de voorraden bouwgrond beïnvloeden dit beeld. Onder normale omstandigheden wordt de rente van de financiering van de aankoop van grond bijgeschreven bij de voorraad grond. De rente drukt dus niet op de exploitatie. Bij verkoop van de grond worden de rentekosten van deze schulden goed gemaakt en leningen afgelost. Ook voor de grondpositie is een kengetal bepaald. Dit kengetal geeft aan hoe groot de grondpositie (waarde van de grond) is ten opzichte van de totale baten. 87

Grondexploitatie kan een forse impact hebben op de financiële positie van een gemeente. De boekwaarde van de voorraden grond is van belang, omdat deze waarde moet worden terugverdiend bij de verkoop. Door het kengetal grondexploitatie in mindering te brengen op de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen, wordt de schuld zichtbaar die werkelijk op de exploitatie drukt (de effectieve schuldquote). Dat levert het volgende overzicht op: Effectieve schuldquote gemeente Westvoorne in % (A) Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen (B) Grondexploitatie Effectieve schuldquote (= A-B)

Rekening 2019 140,3 -1,3 141,6

Begroting 2020 160,8 3,6 157,3

Rekening 2020 71,6 1,1 70,5

Het schuldplafond van 130%, wat genoemd wordt bij de netto schuldquote, is gebaseerd op een netto schuld inclusief leningen voor een portefeuille uitgeleende gelden en inclusief voorraden bouwgrond. Het zal duidelijk zijn dat voor de effectieve schuldquote het schuldplafond normaal gesproken lager zal liggen, wat in dit geval inderdaad zo is. Solvabiliteitsratio Deze ratio drukt het eigen vermogen uit als percentage van het totale vermogen en geeft weer in hoeverre er geen schulden op het bezit rusten. Hoe hoger deze ratio, des te groter de weerbaarheid van de gemeente. Normaal bevindt de solvabiliteitsratio van een gemeente zich tussen de 30% en 80%. Bij een ratio lager dan 30% springt het licht op oranje. Als de ratio onder de 20% uitkomt, springt het licht op rood. In dat geval is het bezit van een gemeente zeer zwaar belast met schuld. De ratio voor Westvoorne komt uit op 35,9% en is daarmee verbeterd ten opzichte van 2019. De solvabiliteitsratio exclusief het Woonbedrijf laat een percentage zien van 5,1%. Structurele exploitatieruimte De structurele exploitatieruimte wordt bepaald door het saldo van de structurele baten en lasten te delen door de totale baten. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten te dekken. Het kengetal voor 2020 komt licht positief uit.

Dit houdt in dat de structurele lasten in 2020 volledig gedekt zijn door de structurele baten.

Belastingcapaciteit: woonlasten meerpersoonshuishouden De ruimte die een gemeente heeft om de belastingen te verhogen, wordt vaak gerelateerd aan de totale woonlasten. In dit geval worden de totale woonlasten (OZB, riool- en reinigingsheffing) van een meerpersoonshuishouden vergeleken met het landelijk gemiddelde van het jaar daarvoor. De kengetallen in de tabel laten zien dat Westvoorne ruim 29% boven het landelijk gemiddelde zit wat betreft de woonlasten. Op zich is dit verklaarbaar. Westvoorne heeft te maken met een gemiddeld hoge WOZ-waarde. Ondanks dat de OZB-tarieven tot de laagste van Nederland behoren, is het OZBbedrag hoger dan gemiddeld. 88

Ook de rioolheffing is hoger dan gemiddeld doordat er extra kosten zijn gemaakt om het buitengebied aan te sluiten op de riolering. Door een andere manier van afschrijven zullen de tarieven voor de rioolheffing de komende jaren een dalende trend gaan vertonen. De hier vermelde belastingcapaciteit staat los van de onbenutte belastingcapaciteit van € 2.500.000,die eerder in deze paragraaf wordt vermeld. Onderlinge verhouding tussen kengetallen - conclusie Eén enkel kengetal zegt weinig over hoe de financiële positie beoordeeld kan worden. Zo hoeft een hoge schuld geen nadelig effect te hebben op de financiële positie, maar is dat afhankelijk van hoeveel eigen vermogen en baten er tegenover die schuld staat. Ook een tegenvallende ontwikkeling van de grondprijs hoeft geen negatieve invloed te hebben als de structurele exploitatieruimte groot genoeg is, of als over voldoende ruimte in de belastingcapaciteit kan worden beschikt. De kengetallen zullen daarom altijd in samenhang moeten worden bezien, omdat ze alleen gezamenlijk en in hun onderlinge verhouding een goed beeld kunnen geven van de financiële positie. Bij een aantal kengetallen is aangegeven wat het resultaat zou zijn als het Woonbedrijf buiten beschouwing wordt gelaten. Zolang het Woonbedrijf onderdeel uitmaakt van de gemeente, zullen de kengetallen beoordeeld moeten worden inclusief het Woonbedrijf.

Conclusie De kengetallen die de verhouding weergeven tussen schulden in inkomsten laten een positiever beeld zien dan de afgelopen jaren (netto schuldquote, netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen en de effectieve schuldquote). Dit houdt dus in dat rentelasten en aflossingen minder zwaar op de exploitatie drukken. Oorzaak hiervan is de verkoop van de Eneco-aandelen en de storting van de verkoopopbrengst in verschillende reserves. Ook de solvabiliteitsratio is verbeterd. Een ratio van ruim 35% betekent dat bijna 65% van het totale vermogen uit vreemd vermogen (schulden) bestaat. Het positieve kengetal structurele exploitatieruimte geeft aan dat in 2020 de structurele lasten geheel gedekt zijn door structurele baten. Het kengetal inzake de schuldquote kan positief beïnvloed worden door het genereren van extra belastinginkomsten. Uit het kengetal m.b.t. de belastingcapaciteit blijkt echter dat we ruim boven het gemiddelde zitten. Dit gemiddelde is echter geen harde bovengrens. De mogelijkheid om belastingen te verhogen is een politieke keuze.

89

Onderhoud kapitaalgoederen Deze paragraaf biedt inzicht in de financiële consequenties van het beheer en onderhoud van de kapitaalgoederen zoals wegen, openbare verlichting, riolering, watergangen, openbaar groen etc. De kwaliteit van de kapitaalgoederen en het onderhoud ervan is bepalend voor het voorzieningenniveau en dus ook de hiermee verband houdende (jaarlijkse) lasten.

Het beleid van Westvoorne is er op gericht om het onderhoud van de kapitaalgoederen planmatig in te richten en uit te voeren. Hiervoor zijn het gemeentelijk rioleringsplan, een gebouwenbeheerplan, en beheerplannen voor openbaar groen, openbare verlichting en voor onderhoud wegen opgesteld. Regelmatig worden deze plannen bijgesteld. Voor een gelijkmatige belasting van de begroting wordt voor het gemeentelijk rioleringsplan en het gebouwenbeheerplan gewerkt met egalisatievoorzieningen.

Wegenbeheer Het wegbeheer is uitgevoerd conform het door de raad vastgestelde wegenbeheerplan 2020-2024. In het beheerplan zijn de effecten van de bezuinigingen in het meerjarige beheer en onderhoud op de kwaliteit, vastgesteld. Op dit moment zit het algemeen te handhaven kwaliteitsniveau voor het beheer op niveau B zoals deze in het normenkader in het wegenbeheerplan is opgenomen. Voor het centrum en de doorgaande wegen is niveau A als beheerniveau vastgesteld. Hierbij worden aangewezen looproutes binnen het centrum van Oostvoorne en Rockanje jaarlijks extra onderhouden op basis van een inspectie die gezamenlijk met ouderen vanuit de zorgcentra in beide plaatsen wordt uitgevoerd. Het beheerniveau is daarmee een niveau hoger dan voorheen. Veel wegen zijn nog op een kwalitatief hoger niveau en zullen door de beheerkeuze geleidelijk aan op het vastgestelde beheerniveau komen. In 2019 is de herinrichting van het Dorpsplein in Oostvoorne uitgevoerd. Naast dit project is op basis van door een bureau uitgevoerde weginspectie en visuele opname door de afdeling, en met meldingen door burgers het onderhoud en de reparaties aan asfalt en elementenverharding binnen de beschikbare budgetten uitgevoerd. Jaarlijks wordt het aantal klachten over het wegbeheer geregistreerd.

In 2020 is de tweejaarlijkse weginspectie gehouden conform de CROW-systematiek om vast te stellen wat het onderhoudsniveau van de wegen is. Volgens deze gegevens uit de weginspectie voldoet 99,64% van de wegvakken aan het vastgestelde beheerniveau. Het restant van 0,36% dat niet voldoet is binnen een jaar herstelt tot het boven het beheerniveau B.

Onderhoud Kapitaallasten Totaal

Begroting Werkelijk 2020 2020 563.085 188.348 150.970 150.969 714.055 339.317

Er zijn extra middelen gevoteerd (raadsvergadering november 2020 ad € 280.000) voor de uitvoering van de projecten Molenweg, Vinkenslag en Weijerland. De uitvoering vindt plaats in 2021.

90

Openbare verlichting Het onderhoud van de openbare verlichting is op basis van een langjarig contract uitbesteed aan CityTec. Dit bedrijf draagt zorg voor zowel het dagelijks onderhoud als de planmatige vervanging van verlichtingsarmaturen. De uitvoering gebeurt aan de hand van het openbaarverlichtingsplan. De kwaliteit voldoet aan de NPR-norm. In 2020 is conform het vervangingsregime de verlichting onderhouden. De geplande reguliere vervangingen zijn uitgevoerd volgens het openbaarverlichtingsplan 2020-2024.

Onderhoud Kapitaallasten Totaal

Begroting Werkelijk 2020 2020 108.637 108.876 58.746 58.745 167.383 167.621

Riolering Landelijk geldt in het kader van het bestuursakkoord water dat gemeenten en waterschappen moeten bezuinigen op de groeiende kosten in de afvalwaterketen om de verwachte kostenstijging voor 2020 op te vangen. De gemeente Westvoorne heeft met de andere gemeenten op Voorne-Putten en het waterschap samen gewerkt om in de afvalwaterketen kosten te besparen, kwaliteit te verbeteren en kwetsbaarheid van het systeem en de organisatie te verminderen. Hierin zijn in de afgelopen perioden grote slagen gemaakt, waardoor tot 2020 door de gezamenlijke organisaties € 4,6 mln. op de groei van de kosten wordt bespaard. In het gemeentelijk rioleringsplan zijn naast de kosten voor het beheer van het afvalwater ook regenwater en grondwater meegenomen. Om de tarieven in het kader van riolering zo min mogelijk te laten fluctueren, wordt gewerkt met een egalisatievoorziening. Door de optimalisatie in de afvalwaterketen zijn de kosten voor de riolering en daarmee de rioolheffing structureel verlaagd. In het GRP 2020-2024 zijn de effecten van de bezuinigingen in het meerjarige beheer en onderhoud op de kwaliteit, vastgesteld. In de praktijk wordt minder riolering vervangen. Door het aanbrengen van een lining in de oude riolen wordt aan de rioolbuis een tweede levenscyclus toegekend van 60 jaar.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10330296/1