2023-125 BA ARN - Jaarverslag ARN 2022
Tekst van het document
CO2-reductie ARN zet op verschillende manieren in op CO2-reductie: zowel het verminderen van uitstoot bij ARN als het verminderen van uitstoot elders als gevolg van energielevering door ARN. Daarnaast vindt ARN dat het niet meer verbranden van babyluiers en incontinentiemateriaal ook CO2-uitstoot bespaart.
‘Enabler’ Een hardnekkig misverstand is dat afvalenergiecentrales niet passen in de ontwikkelingen van de circulaire economie en dat deze bovendien allemaal het afval op een zodanige temperatuur verwerken dat de emissies niet meer voldoen aan de eisen van de huidige tijd, laat staan van de toekomst. Omdat producten in de meeste gevallen nog niet zijn ontworpen met het oog op recycling, kunnen deze aan het einde van de levensduur maar deels worden hergebruikt. Vaak belandt het product bij het afval. Door nascheiden wil ARN in de toekomst vooral kunststoffen uit (met name) bedrijfsafval terugwinnen. Grondstoffen zijn schaars, dus terugwinnen is een ‘must’.
ARN is van mening dat de CO2-heffing, en met name het meetinstrument (monitoringstool), niet is toegesneden op de sector. ARN heeft een onderzoek laten uitvoeren naar het effect van het nascheiden en recyclen van kunststoffen. Naast terugwinning van grondstoffen wordt fossiele CO2-uitstoot vermeden. Dit kan in een aanpassing of verbijzondering van de monitoringstool veel schelen. Hetzelfde geldt voor levering van warmte aan woningen of bedrijven die dan geheel of gedeeltelijk ‘van het gas af’ kunnen. Deze vermeden CO2 wordt niet aan ARN toegekend. ARN zet zich in dit onder de aandacht te brengen van bewindslieden, politici en beleidsmakers. Enkele collega- bedrijven doen hierin mee. In de gesprekken onderkent men de problematiek dat ketenemissies en dit type toerekeningsdilemma’s in de wettelijke systematiek nadere aandacht en precisering behoeven. Hiervoor is ook aandacht gevraagd bij de staatsecretaris, mevrouw Heijnen. Zij uitte zich positief in deze richting en gaf aan dat afvalenergiecentrales meer voor hun reductie in de keten moeten worden beloond. Ook minister Jetten staat hiervoor open.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
53
EXTERNE ONTWIKKELINGEN
Bezoek van Circulus uit Apeldoorn
Discussie luchtkwaliteit Nijmegen en Weurt
In het verslagjaar is veel overlegd over het beleid met betrekking tot storten, maar ook ten aanzien van de wijze van financieel beheer van een provincie. In een onderzoek is gepleit voor een nazorgfonds op nationaal niveau. Dit wordt door MBG onderschreven. Een nationaal nazorgfonds egaliseert een aantal verschillen tussen provincies die zorgen voor ongelijke posities van stortplaatsexploitanten in de verschillende provincies, vooral in financiële zin. De in de provincie Gelderland in 2020 aangepaste rekenmethodiek heeft ertoe geleid dat voor ARN het op te bouwen doelvermogen met een factor drie is verhoogd.
In de loop van 2021 is in Nijmegen-West onrust ontstaan onder bewoners over luchtkwaliteit. Aanleiding is de constatering dat een bedrijf de emissiegrenzen kennelijk regelmatig overschreed. De ophef die dit bij de bewoners en in de media tot gevolg had, richtte zich op de gemeenten en op de omgevingsdienst. Onderzoeken hadden in het verleden uitgewezen dat de luchtkwaliteit vooral wordt beïnvloed door verkeer, binnenvaart, houtstook (bewoning) en op plaats 4 door de industrie. Door de emissies van bedoeld bedrijf is de focus op de industrie komen te liggen, in het bijzonder op het industrieterrein TPN-West. ARN is gelegen aan de westelijke grens van dit industriegebied. De gemeente Nijmegen en de provincie Gelderland zagen in de onrust aanleiding om onderzoek te laten uitvoeren naar de luchtkwaliteit en specifiek naar de luchtemissies van de bedrijven op het bedrijventerrein. ARN valt onder het bevoegd gezag van de provincie Gelderland. Uiteindelijk wees het onderzoek bij ARN uit dat de luchtemissies voldoen aan de emissie-eisen die de vergunning stelt. Dit geldt voor het overgrote deel van de bedrijven die op dit industrieterrein zijn gevestigd.
Beperkte beschikbaarheid van aardgas Na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne ontstond de zorg of Nederland in de winter nog wel over voldoende aardgas zou beschikken. Scenario’s waren denkbaar dat de industrie ‘uit’ moest om de aardgastoevoer voor de bebouwde omgeving veilig te stellen. Op de lange termijn zal aardgas niet meer zo goed beschikbaar (en betaalbaar) zijn als dit in het verleden het geval was. Voor ARN houdt dit in dat we in de toekomst niet meer afhankelijk willen zijn van aardgas voor onze bedrijfsprocessen. In 2022 is een belangrijke stap gemaakt door lijn1 aardgas vrij te maken. Ook voor lijn 2 zullen we modificaties gaan doorvoeren, zodat ook daar geen aardgas meer nodig is. Naast het reduceren van de aardgasfootprint wordt gewerkt aan de vergroting van de capaciteit van de installatie voor het produceren van groen gas. Groen gas is een duurzaam alternatief voor aardgas.
Milieubedrijf Gelderland De stortplaatsexploitanten in de provincie werken samen in stichting Milieubedrijf Gelderland (MBG). Doel van de samenwerking is om een gesprekspartner te zijn voor de provincie Gelderland. De Provincie is naast vergunningverlener en handhaver ook degene die zorgdraagt voor het beheer van de (financiële) bijdragen (heffingen) van de stortplaatsexploitanten in het zogeheten Nazorgfonds. Met de heffingen wordt het doelvermogen opgebouwd dat bij de sluiting van de stortplaats dient als financiële basis voor eeuwigdurende nazorg die de Provincie dan uitvoert.
54
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Congestie In 2022 meldde Liander congestie op het stroomnet in de regio Nijmegen. De netbeheerder start nieuwe congestie onderzoeken. Het betreft: • Bemmel (verbruik en teruglevering) • Nijmegen (verdeelstation Teersdijk, verbruik) • Nijmegen (verdeelstation de Waalsprong, verbruik en teruglevering) Congestie is een rem op de ontwikkeling van duurzame energiebronnen, de ontwikkeling van aardgasvrije toepassingen en de groei in de industrie. ARN kan een bijdrage leveren in het congestievraagstuk, zoals dit in het project Smart Grid wordt gedaan, door inzet van flexibele bronnen. Hierdoor kan extra ruimte in de vraag naar elektriciteit in Nijmegen-Noord worden gecreëerd.
Opkomst chemische recycling De chemische recyclingindustrie staat op het punt een groeispurt door te maken. In 2022 was in de chemische recycling industrie sprake van een wereldwijde inputcapaciteit van 1,2 Mton, exclusief installaties die kunststoffen verwerken tot brandstoffen. Naar verwachting zal deze capaciteit sterk groeien in 2023. Zo hebben wereldwijd 22 bedrijven aangekondigd in 2023 en in het laatste kwartaal van 2022 commerciële demo-installaties en volledig commerciële chemische recyclinginstallaties op te starten, met name in Europa en Noord-Amerika. De capaciteitsopbouw van chemische recycling zal leiden tot een verhoogde vraag naar secundaire grondstoffen (lees kunststoffen). ARN speelt hierop in door te werken aan een kunststofscheidingsinstallatie.
Naar een Circulair Materialenplan Het beleid voor veilige en hoogwaardige verwerking van afvalstoffen in Nederland is opgenomen in het LAP3. Maar een circulaire economie vraagt niet alleen om goed afvalbeheer aan het eind van de keten. De staatssecretaris wil met het Circulair Materialenplan de reikwijdte van het huidige LAP uitbreiden, met meer sturing op de hogere treden van de afvalhiërarchie die van belang zijn voor een circulaire economie, zoals hergebruik en preventie.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
55
EXTERNE ONTWIKKELINGEN Hoge prijzen voor energie en groencertificaten In 2021 was een grote stijging van energieprijzen aan de orde. Alhoewel dit kansen biedt voor een afvalenergiecentrale is voorzichtigheid ook van belang. We komen uit een relatief rustige energiemarkt waar grote fluctuaties niet aan de orde waren. ARN heeft derhalve zijn in- en verkoopbeleid aangepast als het gaat om elektriciteit, gas en warmte. Langetermijnzekerheden en voorspelbaarheid prefereren boven kortetermijnkansen. De risico’s verbonden aan een langdurige niet-beschikbaarheid ten tijde van hoge energieprijzen hebben in 2022 veel aandacht gehad en zijn gemitigeerd aan de hand van contractafspraken, technische maatregelen en een aanpassing in de verzekeringspolis.
Klimaatadaptatie De hete en droge zomer van 2022 maakte duidelijk dat ook dit thema bij ARN actueel is. In de zomer was het aanbod van gft-afval laag en was er weinig koelwater beschikbaar voor de condensors. In de media volgen we de discussie om water aan het milieu te onttrekken. ARN werkt aan het verhogen van de weerbaarheid tegen de effecten van klimaatveranderingen, bijvoorbeeld door de inzet van effluent van Waterschap Rivierenland te verhogen. Een goed voorbeeld van een synergie tussen twee verschillende bedrijven.
Overige externe ontwikkelingen • Importheffing in Nederland en exportbeperkingen van omringende landen bevorderen de goede milieu-hygiënische verwerking niet; overheidsmaatregelen grijpen in bij bestaande recyclings- en verwerkingsketens. • Verbod op verbranden van recyclebaar afval: een door de Tweede Kamer eerder aanvaarde motie dat recyclebaar afval niet meer mag worden verbrand, vraagt om een ketenverantwoordelijkheid en -aanpak. Hieraan werkt ARN mee, maar duidelijk moet nog worden welke processtappen in welke fase thuishoren. Het is in ieder geval geen end-of-pipe-verantwoordelijkheid voor de afvalenergiecentrale. • Een stap daarnaartoe is het opstellen van leveranciersverplichtingen op luiers en andere producten: op deze manier zullen producten worden gemaakt met het oog op recycling en dus duurzamer. • Nu met kunststof verpakkingen afkomstig uit huishoudens bijna 10 jaar ervaring is opgebouwd, komt Nedvang met een verruiming van haar scope en regie naar het opzetten van een keten voor recycling van kunststof verpakkingen uit bedrijfsafval, een goede ontwikkeling.
56
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Energiebesparing door overgang naar LED
Stan Vos, electrical engineer, vervangt TL-buizen door led-lampen
Door slimme energiebesparing is ARN in staat meer energie te leveren aan zijn klanten. ARN B.V. Jaarverslag 2022
57
58
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Vooruitblik
Verwachtingen exploitatie 2023 Het doen van voorspellingen is niet eenvoudig. Dit heeft de dynamiek van 2022 ons wel weer geleerd. Daarom is het belangrijk dat organisaties zich permanent bewust zijn van de veranderingen in de wereld en hier flexibel op in blijven spelen. Een relatief klein en veelzijdig bedrijf als ARN is in staat om snel te reageren. We hebben immers veel zelf in huis, we hebben slagvaardige aandeelhouders die onderling complementair aan elkaar zijn en de interne lijnen zijn kort. Ook in 2023 zal veel aandacht uitgaan naar de leefbaarheid rondom ARN. In eerste instantie door het beperken van de overlast naar onze omgeving. Daar waar dit zin heeft, worden aanvullende maatregelen genomen tegen geur en geluid. ARN gaat zich nog actiever inzetten voor projecten die de leefbaarheid in de omgeving van het bedrijf verder verhogen. De dialoog met de omwonenden is hierbij essentieel. Een belangrijk deel van de stortplaats zal worden voorzien van de eindafwerking. Daarbij zal, op basis van de aanwijzingen vanuit de klankbordgroep, een start gemaakt worden met een uitkijkpunt waar bewoners een mooie wandeling naar toe kunnen maken door de ontstane natuur en van het fantastische uitzicht genieten over Weurt, Beuningen en Nijmegen.
ARN zal in 2023 de beschikbaarheid voor zijn klanten verder verhogen door de aanschaf van een verpakkingsmachine, zodat ook bij stilstand afval kan worden geaccepteerd. Blijvend is de aandacht voor mogelijkheden die zich in de nichemarkten voordoen. Daarbij moet worden gedacht aan afvalstromen die vanwege hun chemische samenstelling of hun calorische waarde juist voor verwerking bij ARN geschikt zijn. Dit houdt in dat gezocht zal worden naar afvalstromen die op een betere manier kunnen worden verwerkt, lees: hoger in de afvalhiërarchie, door samenwerking met klanten en het uitwerken van technische aanpassingen.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
De rol als energiebedrijf zal verder worden versterkt. Het project Smart Grid wordt afgerond. Onderdelen van dit project – zoals het vergroten van de ondersteuning van de netstabiliteit en buffering van warmte in het warmtenet – zullen in de praktijk worden gedemonstreerd. Samen met de omliggende gemeenten en de nabijgelegen industrie worden de schouders gezet onder de uitbreiding van warmtenetten, zodat de rol van ARN hier in de toekomst wordt vergroot. In 2023 zal de basis gelegd worden om de productie van groen gas te vergroten. Het terugdringen van CO2 blijft een belangrijk thema. Technische maatregelen om lijn 2 aardgasvrij te maken zullen worden uitgewerkt. Het ontwerp van een installatie om kunststof uit afval te halen zal worden gemaakt. Tevens zal duidelijk moeten worden of ARN zal overgaan om CO2 te gaan afvangen. ARN zal een actieve rol spelen in de dialoog naar de landelijke politiek om de huidige belemmeringen in de transitie naar circulariteit weg te nemen.
Tenslotte De directie verklaart zich verantwoordelijk voor de inhoud van dit verslag en acht het verslaggevingsbeleid van de organisatie en de gehanteerde criteria toereikend. Voorts is de directie van oordeel dat alle informatie die naar haar mening van materieel belang is, voor de lezers in het verslag is opgenomen. Weurt, 17 mei 2023 Rutger Jan Pessers, directeur Gerd Terbeck, directeur
59
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Over dit verslag Dit verslag betreft de activiteiten van ARN B.V. op haar locatie aan de Nieuwe Pieckelaan 1, 6551 DX te Weurt. Postadres: Postbus 7006, 6503 GM Nijmegen. Het terrein is in eigendom van ARN B.V. De onderneming is bereikbaar onder telefoonnummer (024) 371 71 71 en per e-mail via info@arnbv.nl. Internet: www.arnbv.nl. Het bedrijf is onder meer langs deze weg benaderbaar voor nadere informatie naar aanleiding van de inhoud van dit verslag. Gedurende het verslagjaar hebben zich geen veranderingen of correcties voorgedaan die aanleiding geven om informatie over eerdere verslagjaren te wijzigen of te herroepen. Duurzaamheids(jaar)verslag Een duurzaamheidsverslag (ook wel maatschappelijk verslag genoemd) is een verslag waarin niet alleen wordt gerapporteerd over de financiële prestaties, maar ook over de prestaties op het gebied van duurzaamheid en/of maatschappelijk verantwoord ondernemen. Daarbij worden de onderscheiden prestaties in hun onderlinge samenhang beoordeeld. Participaties en dochterondernemingen ARN Consulting B.V. ARN B.V. heeft een volle dochter (ARN Consulting B.V.) die in 2022 een sluimerend bestaan heeft geleid. Over ARN Consulting B.V. wordt in dit verslag dan ook niet gerapporteerd. GRAN B.V. In 2012 heeft de oprichting plaatsgevonden van GRAN B.V. (Groen Recycling Arnhem Nijmegen).
ARN bezit 25% van de aandelen in deze vennootschap. De overige aandeelhouders zijn de gerenommeerde ‘groenbedrijven’ RETERRA B.V., Van lersel in Ravenstein en Den Ouden in Schijndel. GRAN is opgericht om een hoogwaardige en duurzame verwerking van groenafval uit gemeenten in de Stadsregio Arnhem-Nijmegen in gezamenlijkheid mogelijk te maken. Naast haar activiteiten voor deze regiogemeenten is GRAN ook werkzaam voor andere groenafval-producenten. Ook over GRAN B.V. wordt in dit verslag niet afzonderlijk gerapporteerd.
60
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Bericht van de Raad van Commissarissen aan de algemene vergadering Hierbij bieden wij u het verslag en ter vaststelling de jaarrekening over 2022 aan. Deze documenten zijn door ons geaccordeerd na overleg met de directie en de accountant. De jaarrekening is gecontroleerd en is voorzien van een goedkeurende verklaring van Mazars Accountants N.V. Het boekjaar 2022 is afgesloten met een positief bedrijfsresultaat (vóór belastingen) van € 3.938.985 tegen € 3.316.777 ositief in 2021. Wij adviseren de Algemene Vergadering om de jaarrekening 2022 vast te stellen met decharge van de p statutaire directie voor het gevoerde bestuur en van de Raad van Commissarissen voor het gehouden toezicht. In het boekjaar 2022 heeft de Raad van Commissarissen vijfmaal vergaderd. Belangrijke vaste punten van bespreking waren: de periodieke rapportages over de financiële en operationele ontwikkelingen, de aanlevering en verwerking van afvalstoffen, de bestaande en de toekomstige relatie met de deelnemende regio, het verdiept in beeld brengen van de belangrijkste risico’s van de onderneming, de jaarstukken 2021 en begroting 2023. Tijdens de op 18 mei 2022 gehouden Algemene Vergadering besloten de aandeelhouders om een deel van de winst over het boekjaar 2021 toe te voegen aan de algemene reserve van de onderneming en een deel uit te keren.
In september 2022 hebben de aandeelhouders schriftelijk ingestemd met de benoeming van twee commissarissen per 31 oktober 2022. Tot slot spreken wij graag onze waardering uit voor de inzet van directie en personeel gedurende het boekjaar 2022. In de nog steeds aan vele veranderingen onderhevige afval- en energiemarkt, alsmede de zorg voor continuïteit van de bedrijfsactiviteiten tijdens de coronapandemie slagen zij er steeds weer in om het bedrijf goed ‘bij de tijd’ te houden, kansen voor het bedrijf op te pakken en uit te werken vanuit een gezond financieel perspectief. Voorts danken wij al onze relaties en samenwerkingspartners voor de goede samenwerking en het vertrouwen in onze onderneming. Weurt, 17 mei 2023 A.J. Visser, president-commissaris ARN B.V.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
61
62
ARN B.V. Jaarverslag 2022
JAARREKENING 2022
ARN B.V. Jaarverslag 2022
63
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Balans per 31 december 2022 (vóór verwerken voorstel resultaatbestemming, alle bedragen zijn in euro's)
ACTIVA 2022
2021
Terrein
12.487.329
12.487.329
Bedrijfsgebouwen / inrichting terreinen
11.598.635
12.068.561
Machines en installaties
22.423.259
24.484.027
20.130
22.658
Andere vaste bedrijfsmiddelen
1.582.415
1.339.770
Materiële vaste activa in uitvoering en vooruitbetalingen
4.080.129
550.463
52.191.897
50.952.808
ARN Consulting BV
58.210
58.308
GRAN BV
24.598
24.238
82.808
82.546
0
149.429
0
149.429
Voorraden (4)
1.494.914
1.281.080
Debiteuren (5.1)
3.321.922
3.260.857
Vordering op verbonden partijen (5.2)
2.899.857
2.798.568
Kortlopende vorderingen en overlopende activa (6)
2.785.217
2.573.758
Liquide middelen (7)
15.066.438
15.435.229
25.568.348
25.349.492
77.843.053
76.534.275
Vaste activa Materiële vaste activa: (1)
Inrichting stortplaats
Financiële vaste activa: Deelnemingen (2)
Overige financiële activa Latente vennootschapsbelasting (3) Vlottende activa:
64
ARN B.V. Jaarverslag 2022
PASSIVA 2022
2021
Gestort kapitaal (8)
3.338.262
3.338.262
Algemene reserve (9)
18.485.387
17.443.229
Resultaat lopend boekjaar (10)
2.652.244
2.042.158
24.475.893
22.823.649
Voorziening eindafwerking en nazorg
22.539.702
21.480.404
Voorziening groot onderhoud
7.497.954
6.735.275
Voorzieningen (overig)
2.026.185
1.297.032
32.063.841
29.512.711
8.241.660
12.500.691
1.709.031
2.893.773
980.789
2.101.381
5.815.042
2.689.865
142.991
239.389
4.413.806
3.772.816
13.061.659
11.697.224
77.843.053
76.534.275
Eigen vermogen:
Voorzieningen: (11)
Langlopende schulden: (12)
Kortlopende schulden en overlopende passiva: Aflossingsverplichtingen komend boekjaar (13) Belastingen en sociale lasten (14) Crediteuren Schulden aan verbonden partijen Overige schulden en overlopende passiva (15)
ARN B.V. Jaarverslag 2022
65
66
ARN B.V. Jaarverslag 2022
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Winst- en verliesrekening over 2022 (alle bedragen zijn in euro's)
2022
2021
50.430.044
43.155.687
510.922
590.176
Netto-omzet (15)
49.919.122
42.565.511
Lonen en salarissen
7.436.201
6.950.949
Sociale lasten en pensioenlasten (16)
3.035.533
2.624.096
Afschrijvingen materiële vaste activa
6.082.169
4.727.729
Overige bedrijfskosten (17)
29.426.234
24.945.960
Som der bedrijfskosten
45.980.137
39.248.734
Bedrijfsresultaat
3.938.985
3.316.777
Rente- en financieringskosten en -baten (18)
-356.182
-804.743
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen
3.582.803
2.512.034
Vennootschapsbelasting (19)
- 930.821
-469.867
262
-9
2.652.244
2.042.158
Bruto-omzet Inkoopkosten uitruil en inkoop afval
Aandeel in resultaat deelnemingen
Resultaat na belastingen
Door het beschikken over compensabele verliezen (€ 2.041.000) verwacht ARN over 2022 geen vennootschapsbelasting te hoeven afdragen.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
67
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode (alle bedragen zijn in euro's).
2022
2021
3.938.985
3.316.777
Afschrijvingen
6.082.169
4.727.729
(Afname) / Dotatie voorzieningen incl. stelselwijziging
1.769.738
2.673.891
Toe-(Af)name voorraden
-213.834
-117.263
Toe-(Af)name debiteuren
-162.354
-1.348.160
Toe-(Af)name vorderingen en overlopende activa
-211.459
-314.395
1.560.629
204.854
8.824.889
5.826.656
12.763.874
9.143.433
-367.634
-816.196
-367.634
-816.196
13.396.240
8.327.237
-7.322.618
-3.259.227
1.360
0
-7.321.258
-3.259.227
Toe-(Af)name langlopende schulden
-5.443.773
-3.628.973
Kasstroom uit financieringsactiviteiten
-5.443.773
-3.628.973
-368.791
1.439.038
15.435.227
13.996.190
-368.791
1.439.037
15.066.436
15.435.227
Bedrijfsresultaat Aanpassing voor:
Verandering in het werkkapitaal:
Toe-(Af)name kortlopende schulden Overige schulden
Kasstroom uit bedrijfsoperaties Rente- en financieringsuitgaven en -inkomsten
Kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in materiële vaste activa Desinvesteringen in materiële vaste activa Kasstroom uit investeringsactiviteiten Kasstroom uit financieringsactiviteiten
Mutatie in liquide middelen Stand vorig boekjaar Mutatie Stand lopend boekjaar
68
ARN B.V. Jaarverslag 2022
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Algemeen
Grondslagen voor de waardering van activa en passiva
ARN B.V. is gevestigd aan de Nieuwe Pieckelaan 1 te Weurt. ARN B.V. is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel onder nummer 10029188. ARN B.V. is actief op het gebied van afvalverwerking, energieopwekking en recycling.
Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd op aanschaffingskosten, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de geschatte economische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de aanschaffingskosten, rekening houdend met een eventuele restwaarde. Vanaf het moment van ingebruikneming wordt afgeschreven. Op terreinen wordt niet afgeschreven. Voor kosten van periodiek groot onderhoud wordt een voorziening gevormd. Deze voorziening is opgenomen onder de voorzieningen aan de passiefzijde van de balans.
Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening Algemeen De jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW alsmede de stellige uitspraken van de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving (RJ), uitgegeven door de Raad voor de Jaarverslaggeving. De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten tenzij anders vermeld. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij vóór het opmaken van de jaar rekening bekend zijn geworden.
Materiële vaste activa in aanbouw worden gewaardeerd tegen vervaardigingsprijs en indien van toepassing verminderd met bijzondere waardeverminderingen. De vervaardigingsprijs bestaat uit materiaalkosten, directe arbeidskosten en een toerekenbaar deel van de indirecte productiekosten. Financiële vaste activa Deelnemingen waarin invloed van betekenis op het zakelijke en financiële beleid wordt uitgeoefend, worden gewaardeerd op de nettovermogenswaarde, doch niet lager dan nihil. Deze nettovermogenswaarde wordt berekend op basis van de grondslagen van ARN B.V. Dit betreft het 100% belang in ARN-Consulting B.V. te Nijmegen en een 25% belang in GRAN B.V. te Beuningen. Beide ondernemingen zijn gewaardeerd tegen de nettovermogenswaarde. Op grond van artikel 2:407 lid 1 sub a BW is consolidatie van deze vennootschap achterwege gebleven.
Schattingen Bij toepassing van de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening vormt de directie van ARN B.V. zich verschillende oordelen en maakt zij schattingen die essentieel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien dit voor het geven van het in artikel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schattingen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen in de toelichting op de betreffende jaarrekeningposten.
Latente vennootschapsbelasting Voor alle belastbare tijdelijke verschillen wordt een latente belastingpost opgenomen. Voor alle verrekenbare tijdelijke verschillen en voor beschikbare voorwaartse verliescompensatie wordt een latente belastingvordering opgenomen voor zover het waarschijnlijk is dat fiscale winst beschikbaar zal zijn voor verrekening. De waardering van latente belastingverplichtingen en vorderingen wordt gebaseerd op de fiscale gevolgen van de door de vennootschap, per balansdatum, voorgenomen wijze van realisatie of afwikkeling van activa, voorzieningen, schulden of overlopende passiva. De latente belastingverplichtingen en -vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. De (niet-)latente belastingvorderingen en -verplichtingen worden gesaldeerd indien is voldaan aan de algemene voorwaarden voor saldering.
Valutaomrekening De jaarrekening luidt in euro’s, hetgeen de functionele en presentatievaluta van de vennootschap is. Een transactie in vreemde valuta wordt bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen de functionele valutakoers op transactiedatum. Monetaire balansposten in vreemde valuta worden omgerekend tegen de functionele valutakoers op de balansdatum. Niet-monetaire balansposten in vreemde valuta die zijn gewaardeerd op historische kosten, worden omgerekend tegen de functionele valutakoers op transactiedatum. Koersverschillen die optreden bij de afwikkeling dan wel de omrekening van monetaire posten in vreemde valuta, worden verwerkt in de winst- en-verliesrekening. Schattingswijziging Met ingang van 31 december 2022 heeft een schattingswijziging plaatsgevonden inzake de levensduur op bepaalde onderdelen van de luierrecyclingsinstallatie. De afschrijvingstermijnen zijn aangepast van 10 jaar naar 2 jaar. Als gevolg van de schattingswijziging is het resultaat over 2022 circa € 628.000 lager. ARN B.V. Jaarverslag 2022
69
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Voorraden Voorraden grond- en hulpstoffen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere netto-opbrengstwaarde. Deze lagere netto-opbrengstwaarde wordt bepaald door individuele beoordeling van de voorraden. Hiervoor wordt een voorziening voor incourantie gevormd.
Voor bovenstaande verplichtingen zijn per balansdatum voorzieningen gevormd. De indexatiepercentages bedragen per balansdatum 4% voor de actieve deelnemers. Daarnaast heeft de vennootschap een voorziening voor overige langlopende personeelsbeloningen. Deze maken deel uit van het beloningspakket, zoals beloningen wegens jubilea, tijdelijk verlof en dergelijke, met een langlopend karakter. Hierbij is sprake van opbouw van rechten. De opgenomen verplichting is de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de desbetreffende verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. De voorziening personeelsbeloningen is gewaardeerd tegen contante waarde. Deze voorziening is contant gemaakt tegen de marktrente per balansdatum van hoogwaardige ondernemingsobligaties. Voor 2022 is dat percentage vastgesteld op 2,913%.
Vorderingen De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs, die gelijk kan zijn aan de nominale waarde, onder aftrek van de noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde. Indien middelen niet ter vrije beschikking staan, wordt hiermee bij de waardering rekening gehouden.
Eindafwerking stortplaats De Wet Milieubeheer stelt eisen aan de afdekking en eind afwerking van de stortplaats. Ter dekking van de daaraan verbonden kosten is een “Voorziening eindafwerking stortplaats” gevormd. De toevoeging aan deze voorziening geschiedt op basis van een bedrag per gestorte ton afval, welk bedrag is berekend aan de hand van de totaal verwachte kosten van eindafwerking en het aantal tonnen afval dat gedurende de totale gebruiksduur van de stortplaats naar verwachting gestort zal worden. Aan deze voorziening worden de kosten onttrokken voor de eindafwerkingen die gedurende de totale gebruiksduur van de stortplaats in fasen worden gerealiseerd. Een voorziening is gevormd voor de noodzakelijke kosten van nazorg en controle met het doel om ook op langere termijn (na sluiting van de stortplaats) ongewenste emissie van stoffen in het milieu te voorkomen. De toevoeging aan deze “Voorziening nazorg” geschiedde op basis van een bedrag per gestorte ton afval. In 1998 heeft het Rijk de verantwoordelijkheid voor de nazorg van stortplaatsen overgedragen aan de Provincie. De bekostiging van die nazorg vindt plaats uit heffingen opgelegd aan de exploitanten van de stortplaatsen.
De vennootschap volgt daarbij het per 1 januari 2013 vastgestelde doelvermogen dat conform het vigerende nazorgplan met toepassing van de door de provincie Gelderland vastgestelde rekenrente is berekend.
Voorzieningen Algemeen Een voorziening wordt gevormd voor verplichtingen waarvan het waarschijnlijk is dat zij zullen moeten worden afgewikkeld en waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten. De omvang van de voorziening wordt bepaald door de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de desbetreffende verplichtingen en verliezen per balansdatum af te wikkelen. Voorzieningen worden gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij anders vermeld. Voorzieningen voor personeelsbeloningen De vennootschap heeft tot en met 2017 ten behoeve van de pensioenvoorziening van haar medewerkers een middelloonregeling en beschikt verder over twee eindloonregelingen. Deze regelingen worden gefinancierd door afdrachten aan de pensioenverzekeraar, die vanaf 2018 zijn overgegaan in een beschikbare premieregeling. Aan de hand van de uitvoeringsovereenkomst wordt beoordeeld of, en zo ja, welke verplichtingen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioenuitvoerder verschuldigde premie op balansdatum bestaan. Deze additionele verplichtingen leiden tot lasten voor de vennootschap en worden in de balans opgenomen in een voorziening. Bij de eindloonregelingen wordt een verplichting (voorziening) voor (coming) back service opgenomen indien toekomstige salarisverhogingen op balansdatum reeds zijn toegezegd.
Toevoegingen aan en vrijval van de verplichtingen komen ten laste respectievelijk ten gunste van de winst- en verliesrekening.
Groot onderhoud De bij een afvalverwerkingsproces niet uit te sluiten, maar in tijd onvoorspelbaar voorkomende grote reparaties alsmede de binnen een aantal jaren terugkerende revisiebeurten kunnen tot ernstige verstoringen in het kostenpatroon leiden. Voor deze (mogelijke) extra kosten uit dien hoofde wordt een voorziening “(Egalisatie) Groot Onderhoud” gevormd. De voorziening wordt bepaald op basis van de te verwachten kosten over een periode van 15 jaar. Het uitgevoerde onderhoud wordt ten laste van deze voorziening gebracht. Vanaf 2022 wordt deze voorziening berekend volgens de richtlijn RJ 212.451.
Naast de verschuldigde premie per balansdatum heeft ARN B.V. nog de volgende verplichtingen aan de pensioen uitvoerder: ◦ Backserviceverplichting als gevolg van eindloon regelingen; ◦ Toeslagverplichting voor de actieve deelnemers als gevolg van een indexatieverplichting.
70
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Langlopende schulden Opgenomen leningen en schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Deze schulden hebben een looptijd langer dan één jaar.
Grondslagen voor de opstelling van het kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. De geldmiddelen in het kasstroomoverzicht bestaan uit liquide middelen. Kasstromen in vreemde valuta’s worden omgerekend tegen een geschatte gemiddelde koers. Koersverschillen inzake geldmiddelen worden afzonderlijk in het kasstroomoverzicht getoond. Winstbelastingen, ontvangen interest en betaalde interest worden opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit financieringsactiviteiten. De verkrijgingsprijs van de eigen aandelen wordt opgenomen onder de kasstroom uit financierings activiteiten.
Grondslagen voor de resultatenbepaling Netto-omzet Netto-omzet betreft de aan derden in rekening gebrachte bedragen (onder aftrek van kortingen, afvalstoffenbelasting en exclusief omzetbelasting) uit hoofde van de in het verslagjaar aangevoerde hoeveelheid afval en geleverde producten en onder aftrek van de afgevoerde hoeveelheid afval. In de netto-omzet is niet begrepen de aangevoerde hoeveelheid afval die in de tussenopslag is geplaatst. De aan derden in rekening gebrachte bedragen hiervoor zijn verantwoord onder de post vooruit ontvangen bedragen onder de overige schulden en overlopende passiva. Bedrijfskosten Bedrijfskosten worden toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. Afschrijvingen Bedrijfsgebouwen, alsmede de daarbij behorende terreinaanleg, worden in 25 jaar afgeschreven. Machines en installaties worden afgeschreven in perioden, variërend van 5 tot 25 jaar. De inrichting van de stortplaats wordt afgeschreven in perioden, variërend van 10 tot 20 jaar, andere vaste bedrijfs middelen in perioden variërend van 3 tot 10 jaar. Rentebaten en -lasten Als rentebaten worden verantwoord de aan het verslagjaar toe te rekenen ontvangen c.q. te vorderen rente uit hoofde van aan derden verstrekte leningen en uitstaande deposito’s en banksaldi. Als rentelasten worden verantwoord de aan het verslagjaar toe te rekenen betaalde c.q.
verschuldigde rente uit hoofde van leningen van derden. Grondslag voor resultaat deelnemingen Als resultaat van deelnemingen waarin invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid, wordt het aan de vennootschap toekomende aandeel in het resultaat van de deelneming opgenomen. Dit resultaat wordt bepaald op basis van de bij ARN B.V. geldende grondslagen voor waardering en resultaatbepaling. Belastingen De vennootschapsbelasting wordt berekend tegen het geldende tarief over het resultaat van het boekjaar, waarbij rekening wordt gehouden met permanente verschillen tussen de winstberekening volgens de jaarrekening en de fiscale winstberekening, en waarbij actieve belastinglatenties (indien van toepassing) slechts worden gewaardeerd voor zover de realisatie daarvan waarschijnlijk is.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
71
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Nadere toelichting balansposten Materiële vaste activa (1)
Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt (bedragen in euro's):
totaal
terreinen
bedrijfsgebouwen en inrichting terreinen
298.021.379
12.487.329
66.913.712
Investeringen 2022
7.322.618
0
833.058
Overboekingen 2022
0
0
118.299
-854.283
0
0
Aanschafkosten stand 31-12-2022
304.489.714
12.487.329
67.865.069
Afschrijvingen stand incl. impairment 31-12-2021
247.068.571
0
54.845.151
Afschrijvingen 2022
6.082.169
0
1.421.283
Desinvesteringen 2022
-852.923
0
0
Afschrijvingen stand incl. impairment 31-12-2022
252.297.817
0
56.266.434
Boekwaarde 31-12-2022
52.191.897
12.487.329
11.598.635
Aanschafkosten stand 31-12-2021
Desinvesteringen 2022
ARN heeft haar materiële vaste activa gewaardeerd tegen historische kostprijs. In verband met de verwerkte impairments in het verleden, is de huidige boekwaarde nagenoeg gelijk aan de actuele waarde ultimo 2022. Afschrijvingspercentages bedrijfsgebouwen en daarbij behorende terreinaanleg 4% Machines en installaties van 4% tot 20% Inrichting stortplaats overwegend 10% Andere vaste bedrijfsmiddelen variërend van 10% tot 33% Op het terrein wordt niet afgeschreven.
72
ARN B.V. Jaarverslag 2022
machines en installaties
inrichting stortplaats
andere vaste bedrijfsmiddelen
mva in uitvoering en vooruitbetalingen
191.636.064
14.974.802
11.459.009
550.463
2.059.958
0
604.701
3.824.901
148.300
0
28.636
-295.235
-728.278
0
-126.005
0
193.116.044
14.974.802
11.966.341
4.080.129
167.152.037
14.952.144
10.119.239
0
4.269.026
2.528
389.332
0
-728.278
0
-124.645
0
170.692.785
14.954.672
10.383.926
0
22.423.259
20.130
1.582.415
4.080.129
ARN B.V. Jaarverslag 2022
73
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Financiële vaste activa (alle bedragen zijn in euro's)
31-12-2022
31-12-2021
58.308
58.730
-98
-422
58.210
58.308
Deelnemingen (2) ARN Consulting BV (100%) Boekwaarde vorig boekjaar Resultaat boekjaar Boekwaarde per 31 december
Op grond van artikel 2:407 lid 1 sub a BW is consolidatie van deze vennootschap achterwege gebleven. GRAN BV (25%) Boekwaarde vorig boekjaar
24.238
23.825
Aandeel in het resultaat boekjaar
360
413
Boekwaarde per 31 december
24.598
24.238
Latente vennootschapsbelasting (3)
0
619.296
Stand vorig boekjaar
0
-469.867
Mutatie
0
149.429
Stand lopend boekjaar De post met betrekking tot vennootschapsbelasting onder de (latente) vorderingen betreft het saldo van de beschikbare voorwaartse verliescompensatie, de tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale waardering van materiele vaste activa, de voorziening nazorg, de voorziening groot onderhoud en de voorziening voor pensioenverplichtingen. De latente vordering is opgenomen tegen 25,8%. Voor 2022 is de actieve latentie omgezet naar een passieve latentie. Deze wordt gerapporteerd onder de post voorzieningen.
74
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Vlottende activa 31-12-2022
31-12-2021
Voorraad
2.357.587
2.098.666
Voorziening incourantie
-862.673
-817.586
Voorraden (4)
1.494.914
1.281.080
Debiteuren (5.1)
3.321.922
3.260.857
Vordering op verbonden partijen (5.2)
2.899.857
2.798.568
Voorraden
Er is geen voorziening gevormd voor dubieuze debiteuren. Op de vordering op verbonden partijen wordt geen rente geheven. Zekerheden zijn niet gesteld. Aflossingsschema is niet overeengekomen. Kortlopende vorderingen en overlopende activa (6) Vorderingen
1.574.698
1.419.333
Overlopende activa
1.210.519
1.154.425
Kortlopende vorderingen en overlopende activa
2.785.217
2.573.758
2.641
13.389
Banken rekening-courant
8.584.528
12.335.389
Banken spaarrekening
6.479.269
3.086.451
Liquide middelen
15.066.438
15.435.229
De overige posten genoemd onder de kortlopende vorderingen en overlopende activa hebben een looptijd van korter dan één jaar.
Liquide middelen (7) De liquide middelen zijn als volgt te specificeren: Kas
De liquide middelen staan, met uitzondering van de afdekking van de afgegeven bankgaranties, geheel ter vrije beschikking. ARN B.V. kan tevens beschikken over een krediet in rekening-courant van € 7.000.000. De afgegeven bankgaranties bedragen € 200.000.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
75
76
ARN B.V. Jaarverslag 2022
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Eigen vermogen (alle bedragen zijn in euro's)
Gestort kapitaal, stand per 31 december 2021 (8) aandelen
gestort
Milieusamenwerking Afvalverwijdering Regio Nijmegen (GR MARN)
3.750
100%
1.702.500
REMONDIS Nederland B.V.
3.603
100%
1.635.762
7.353 Gestort kapitaal (in euro’s)
3.338.262 2022
2021
Stand vorig boekjaar
3.338.262
3.338.262
Stand per 31 december
3.338.262
3.338.262
2022
2021
Stand vorig boekjaar
17.443.229
15.325.923
Uit te keren dividend
-1.000.000
0
Resultaat boekjaar
2.042.158
2.117.306
Stand per 31 december
18.485.387
17.443.229
2022
2021
Stand vorig boekjaar
2.042.158
2.117.306
Af: naar algemene reserve (uit resultaatbestemming)
-1.042.158
-2.117.306
Af: naar uitkering dividend
-1.000.000
0
Bij: toevoeging resultaat boekjaar na belasting
2.652.244
2.042.158
Resultaat lopend boekjaar na belastingen en vóór winstverdeling
2.652.244
2.042.158
Totaal eigen vermogen
24.475.893
22.823.649
Algemene reserve (9)
Resultaat lopend boekjaar (10)
Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2021 De jaarrekening 2021 is vastgesteld in de algemene vergadering gehouden op 18 mei 2022 De algemene vergadering heeft de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel. Voorstel tot bestemming van het resultaat over het boekjaar 2022 De directie stelt met instemming van de Raad van Commissarissen aan de Algemene Vergadering voor, uit het resultaat over het boekjaar 2022 een deel als dividend uit te keren aan de aandeelhouders en een deel toe te voegen aan de algemene reserve. Dit voorstel is nog niet in de jaarrekening verwerkt. ARN B.V. Jaarverslag 2022
77
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Voorzieningen (11) (alle bedragen zijn in euro's) 31-12-2022
31-12-2021
Voorziening eindafwerking en nazorg
22.539.702
21.480.404
Voorziening groot onderhoud
7.497.954
6.735.275
Voorziening pensioenverplichtingen
978.000
957.000
Voorziening overige langlopende personeelsbeloningen
164.522
237.761
Voorziening latente belastingen
781.392
0
Overige voorzieningen
102.271
102.271
32.063.841
29.512.711
Stand per 1 januari
21.480.404
20.147.004
Toevoeging ten laste van resultaat
1.059.298
1.189.812
22.539.702
21.336.816
0
143.588
22.539.702
21.480.404
Kortlopend deel
2.748.900
0
Langlopend deel
19.790.802
21.480.404
Totaal
22.539.702
21.480.404
Voorziening eindafwerking en nazorg
Af: onttrekking ten laste van voorziening Stand per 31 december Van de voorziening eindafwerking en nazorg is:
Voor de verwachte kosten van de eindafwerking en de mogelijke aanvullende verplichtingen inzake de nazorg van de stortplaats is een voorziening gevormd. Dotaties vinden plaats op basis van gestorte tonnen alsmede op basis van begrote kosten per m². De Provincie heeft de voorlopige aanslag Nazorgheffing stortplaatsen Gelderland 1999 middels de herziene voorlopige aanslag 2022 vastgesteld op € 43.268.550. De vervaldagen zijn verdeeld over jaarlijkse termijnen tot en met de geschatte sluiting van de stortplaats. Het door ARN ingediende nazorgplan is inmiddels goedgekeurd waarbij de nieuwe datum van overdracht is vastgesteld op 2050 (5 jaar na eindafwerking in 2045). Van de voorlopige aanslag staat per 1 januari 2021 reeds € 5.576.673 in het nazorgfonds. Op basis van een rekenrente van 3,1% bedraagt het bedrag per 1 januari 2050 € 13.516.880. Met de Provincie is overeengekomen de voorlopige aanslag te verdelen in de historisch (tot en met 1999) gestorte tonnen, waarover volgens een vastgelegd schema tot en met 2045 jaarlijks afdracht zal plaatsvinden, en de tonnen die daarna zijn/ worden gestort. In het provinciale nazorgfonds wordt een reservering opgebouwd van het bedrag van de contante waarde van de ingeschatte nazorgkosten. De voorziening is gevormd op basis van de best mogelijke inschattingen op dit moment.
Tot en met 2020 heeft de Provincie een rekenrente voor haar nazorgfonds gehanteerd van 4,6%. Met ingang van 2021 is de rekenrente verlaagd naar 3,1%. Dit leidt tot een stijging van de totale kosten voor de eindafwerking. De extra kosten zal ARN kunnen verkrijgen uit opbrengsten van de tonnen die nog binnen de beschikbare vrije stortruimte kunnen worden gestort. Bij de bepaling van de stand van de voorziening eindafwerking stortplaats is met deze risico's rekening gehouden.
78
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Voorzieningen (vervolg) (alle bedragen zijn in euro's) 2022
2021
Stand per 1 januari
6.735.275
4.867.734
Toevoeging ten laste van resultaat
1.773.250
4.430.662
Inhaaldotatie
2.285.074
0
0
-808.325
Af: Onttrekking ten laste van voorziening
-3.295.645
-2.563.121
Stand per 31 december
7.497.954
6.735.275
Kortlopend deel
1.333.826
4.001.736
Langlopend deel
6.164.128
2.733.539
Totaal
7.497.954
6.735.275
Stand per 1 januari
957.000
1.271.000
Mutatie backservice
21.000
-314.000
Stand per 31 december
978.000
957.000
Stand per 1 januari
237.761
170.582
Mutatie ten laste van het resultaat
-73.239
67.179
Stand per 31 december
164.522
237.761
Kortlopend deel
26.430
40.615
Langlopend deel
138.092
197.146
Totaal
164.522
237.761
0
0
Mutatie
781.392
0
Stand lopend boekjaar
781.392
0
Voorziening groot onderhoud
Vrijval ten gunste van het resultaat
Van de voorziening groot onderhoud is:
Voorziening pensioenverplichtingen
De voorziening pensioenverplichtingen is overwegend langlopend. Voorziening overige langlopende personeelsbeloningen
Van de voorziening overige langlopende personeelsbeloningen is:
Voorziening latente vennootschapsbelasting Stand vorig boekjaar
ARN B.V. Jaarverslag 2022
79
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Vanaf 2022 is er een voorziening voor passieve latente belastingen. In het voorgaand jaar was dit een actieve latentie en werd deze gepresenteerd onder de financiële vaste activa (3). De post met betrekking tot vennootschapsbelasting onder de (latente) vorderingen betreft het saldo van de beschikbare voorwaartse verliescompensatie, de tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale waardering van materiele vaste activa, de voorziening nazorg, de voorziening groot onderhoud en de voorziening voor pensioenverplichtingen. De actieve latente vordering van 2021 is opgenomen tegen gemiddeld 25,8%. Deze is in 2021 gerapporteerd onder de post overige financiële activa. Voor 2022 is de actieve latentie omgezet naar een passieve latentie en wordt gerapporteerd onder de post voorzieningen. Deze post heeft overwegend een looptijd van langer dan één jaar. Overige voorzieningen
102.271
102.271
De opgenomen voorziening in 2022 heeft betrekking op de vervanging van het dak van Jonkerstraat 103. De overige voorzieningen zijn kortlopend.
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Langlopende schulden (12) De langlopende schulden bestaan uit onderhandse leningen. Voor een bedrag van € 6.043.312 betreft het leningen met een resterende looptijd van meer dan 5 jaar. De rentepercentages van de leningen liggen tussen 2,10% en 3,09%; de gemiddelde rentevoet bedraagt 2,97%. resterende looptijd in jaren
aflossing per jaar
31-12-2022
Bank Nederlandse Gemeenten (*)
14 jr
509.031
8.241.660
GR MARN
0,5 jr
1.200.000
0
1.709.031
8.241.660
Totaal langlopende schulden Rabobank
GR MARN
BNG
Totaal
Saldo begin boekjaar
3.750.000
9.244.464
2.400.000
15.394.464
Aflossing boekjaar 2022
3.750.000
493.773
1.200.000
5.443.773
0
8.750.691
1.200.000
9.950.691
509.031
1.200.000
1.709.031
Saldo langlopend 01-01-2022 Aflossing boekjaar 2023 Saldo langlopend 31-12-2022
0
8.241.660
0
8.241.660
Saldo leningen ultimo 2022 (lang- en kortlopend)
0
8.750.691
1.200.000
9.950.691
Looptijd in jaren
13
20
5
2,75 jaar
14 jaar
0,5 jaar
6.043.312
0
Resterende looptijd 31-12-2022 Verplichting langer dan 5 jaar
6.043.312
Het kortlopende deel (looptijd < 1 jaar) van de uitstaande leningen is opgenomen onder de post "Kortlopende schulden" en gespecificeerd onder punt 13 van de toelichting. De aflossingsverplichting tussen 1 en 5 jaar beloopt een totaal van € 2.198.348. Als zekerheden voor de langlopende leningen, gemarkeerd met (*), is door Bank Nederlandse Gemeenten en Rabobank hypotheek gevestigd op het bedrijfsonroerend goed en een 2e hypotheek op de overige gronden (stortplaats). ARN B.V. heeft de vorderingen op derden, de voorraden en de bedrijfsinventaris aan beide banken verpand. De marktwaarde van de leningen is niet bekend.
80
ARN B.V. Jaarverslag 2022
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Kortlopende schulden en overlopende passiva (alle bedragen zijn in euro's) 31-12-2022
31-12-2021
1.200.000
1.200.000
Rabobank
0
1.200.000
GR MARN
509.031
493.773
1.709.031
2.893.773
Af te dragen loonheffing/premie volksverzekeringen
267.130
265.593
Btw
126.610
711.475
Afvalstoffenbelasting
579.422
1.116.425
7.627
7.888
980.789
2.101.381
5.815.042
2.689.865
142.991
239.389
Reservering rentelasten
11.453
22.905
Vakantietoeslag
338.683
320.848
Verplichting vakantiedagen
271.695
264.384
Diversen
3.791.975
3.164.679
Totaal overige schulden en overlopende passiva
4.418.806
3.772.816
Aflossingsverplichtingen komend boekjaar (13) De post aflossingsverplichtingen is als volgt te specificeren: Bank Nederlandse Gemeenten
Totaal aflossingsverplichtingen komend boekjaar
Belasting en sociale lasten (14) Deze post is als volgt te specificeren:
Regulerende Energie Belasting Totaal belasting en sociale lasten Crediteuren Schulden aan verbonden partijen Overige schulden en overlopende passiva (15) Deze post is als volgt te specificeren:
De post "reservering rentelasten" bestaat uit lopende rente en heeft overwegend een looptijd van korter dan één jaar. De post "diversen" bestaat uit transitoria en nog te verwerken voorraden en heeft overwegend een looptijd van korter van één jaar.
ARN B.V. Jaarverslag 2022
81
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen Investeringen Ten behoeve van nieuwe investeringen zijn voor een bedrag van € 2.002.641 verplichtingen aangegaan. Serviceverplichting ARN B.V. is een serviceverplichting aangegaan voor een bedrag van € 18.104. Bankgaranties Tot zekerheid voor de nakoming van verplichtingen zijn door de bankiers van ARN B.V. voor een bedrag van € 200.000 bank garanties afgegeven. Nazorg stortplaats Aan de milieuvergunning is de verplichting tot afwerking en nazorg van het stortterrein verbonden. ARN B.V. is als vergunninghouder verantwoordelijk voor het nakomen van deze verplichtingen. In dat kader wordt gewerkt aan de vorming van een doelvermogen voor de nazorg van € 43.468.550. Bij de provincie Gelderland is tot en met 2020 totaal € 5.576.673 aan voorziening opgebouwd voor de nazorgheffing stortplaatsen Gelderland 1999. Dit bedrag wordt door de provincie Gelderland voor rekening en risico van ARN B.V. belegd. Het ingediende nazorgplan is inmiddels goedgekeurd. Het beoogde jaar van aanvang is 20250. Voor de komende jaren wordt gerekend met een beleggingsrendement op de door ARN B.V. gestorte bedragen van 3,1%.
Zekerheden kredietinstellingen Wederzijdse zekerhedenregeling Rabobank & BNG: • Verpanding van alle huidige en toekomstige transportmiddelen • Verpanding van alle huidige en toekomstige inventaris • Verpanding van huidige en toekomstige vordering uit hoofde van beroep en bedrijf, en overige roerende activa. • Verpanding van de spaargelden tot een maximum van € 500.000 • Hypothecaire inschrijving ad € 35.000.000 op de eigendommen aan de Nieuwe Pieckelaan 1 te Weurt • Hypothecaire inschrijving ad € 5.000.000 op de eigendommen aan de Nieuwe Pieckelaan 1 te Weurt
82
ARN B.V. Jaarverslag 2022
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Nadere toelichting posten winst- en verliesrekening (alle bedragen zijn in euro's) Bruto-omzet
2022
2021
Huishoudelijk afval gemeenten
6.311.789
6.868.743
Bedrijfsafval, contractafval, gft/takken/afvalhout
23.567.925
23.365.254
Aangevoerd afval
29.879.714
30.233.997
13.159.276
6.886.770
De bruto-omzet is als volgt samengesteld:
De omzet is exclusief de afgedragen afvalstoffenbelasting. Opbrengst energielevering Opbrengst metalen
70.649
42.840
Subsidies
900.335
1.787.161
Overige opbrengsten
6.420.070
4.204.919
Geleverde producten
20.550.330
12.921.690
Totaal aangevoerd afval en geleverde producten
50.430.044
43.155.687
510.922
590.176
49.919.122
42.565.511
Inkoopkosten uitruil en inkoop afval Netto-omzet (15)
Van de netto-omzet is € 48.171.196 in Nederland behaald (2021: € 40.419.565). De overige omzet, € 1.747.926 is behaald uit overige landen van de Europese Unie (2020: € 2.145.946). Lonen en salarissen
7.436.201
6.950.949
1.138.817
1.035.525
Sociale lasten en pensioenlasten (16) Sociale lasten Pensioenlasten
1.896.716
1.588.571
Totaal sociale lasten en pensioenlasten
3.035.533
2.624.096
Bedrijfsgebouwen en inrichting terreinen
1.421.283
1.376.982
Machines en installaties
4.269.026
2.865.978
2.528
2.528
389.332
482.241
6.082.169
4.727.729
Personeelsbezetting Het gemiddeld aantal personeelsleden op fulltime basis in 2022 was 114,1 (2020: 108,2). Afschrijvingen
Inrichting stortplaats Andere vaste bedrijfsmiddelen Materiële vaste activa
ARN B.V. Jaarverslag 2022
83
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022 Overige bedrijfskosten (17) (alle bedragen zijn in euro's)
2022
2021
Overige personeelskosten
1.015.793
761.637
Ingehuurd personeel
1.112.125
866.956
Toevoeging aan voorziening eindafwerking en nazorg stortplaats
1.059.297
1.189.813
Toevoeging aan voorziening langcyclisch onderhoud
4.251.468
4.430.662
Materialen en chemicaliën
3.355.297
2.620.412
Energieverbruik
2.168.456
602.196
256.826
293.020
7.339.380
5.651.720
843.857
1.246.653
Afvoerkosten bewerkte producten
2.203.218
1.867.518
Logistieke kosten
1.380.225
1.416.636
Verzekeringen
1.224.991
1.025.890
Belastingen
940.719
1.092.573
Public Relations
137.468
100.587
Advieskosten
1.098.077
934.285
Kosten eigen materieel Werk derden Opwerkingskosten
Overige kosten
1.039.037
845.402
Totaal overige bedrijfskosten
29.426.234
24.945.960
De post belastingen is exclusief de afgedragen afvalstoffenbelasting. Accountantskosten De ten laste van het boekjaar gebrachte kosten voor de externe accountant en de accountantsorganisatie, genoemd in artikel 1, eerste lid, onder a en e, van de Wet toezicht accountantsorganisaties, zijnde Mazars N.V. zijn als volgt: Totale honoraria voor het onderzoek van de jaarrekening
54.570
50.250
Totale honoraria voor andere niet-controleopdrachten
1.000
2.570
55.570
52.820
Rente- en financieringskosten en -baten (18) Rentebaten
72.401
0
Rentelasten
-428.583
-804.743
Totaal rente- en financieringskosten en -baten
-356.182
-804.743
Vennootschapsbelasting (19) 25% van het belastbare bedrag
0
0
Mutatie voorziening voor latente belastingen
930.821
469.867
Belasting volgens de verlies- & winstrekening
930.821
469.867
26%
18,7%
De effectieve belastingdruk bedraagt
84
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Het percentage effectieve belastingdruk wijkt af door verschillende factoren. Dit bestaat uit permanente en tijdelijke verschillen. • Permanente verschillen zijn o.a. investeringsaftrekposten die alleen een fiscaal effect hebben. • Tijdelijke verschillen zijn o.a. verschillen in afschrijvingstermijnen tussen commercieel en fiscaal en verschillen in berekeningsmethode van de verschillende voorzieningen. Het Vpb-percentage is voor de komende jaren vastgesteld op 25,8%. De verschillen tussen commercieel en fiscaal hebben een overwegend langlopend karakter. In de berekeningen is voor zowel 2021 als 2022 uitgegaan van gemiddeld 25,8%. De effectieve belastingdruk komt dichter bij de normale belastingdruk. Doordat in 2022 geen energie-investeringsaftrek en/of milieu-investeringsaftrek beschikbaar zijn, zijn er nagenoeg geen permanente verschillen meer in 2022. In 2021 en eerdere jaren was er altijd een behoorlijk bedrag aan beschikkingen.
Hieronder volgt een cijfermatige opstelling van de VpB-last : 2022 Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen
3.583.065
Tijdelijke verschillen als gevolg van commercieel-fiscale verschillen
VpB %
Voorziening Langcyclisch Onderhoud
25,8%
3.825.525
Voorziening Stortplaats
25,8%
-11.269.062
Voorziening personeel
25,8%
-51.303
Fiscale waardering deelneming
25,8%
-413
MVA
25,8%
1.718.487
Overige voorzieningen
25,8%
123.271 -2.070.430
Fiscale aftrekposten Overige fiscale aftrekposten
25,8%
28.887
Belastbare winst 2022
-2.041.543
Compensabele verliezen
2.041.543
Belastbare winst 2022
0
Per saldo vordering latente belastingen begin boekjaar
0
Per saldo vordering latente belastingen eind boekjaar
-781.392
Mutatie per saldo vordering latente belastingen
781.392
Belastinglast 2022
781.392
ARN B.V. Jaarverslag 2022
85
ARN B.V. JAARVERSLAG 2022
Overige toelichtingen Bezoldiging Directie en Commissarissen De bezoldiging van commissarissen bedroeg in het verslagjaar € 35.014,--. De bezoldiging van de bestuurders bedroeg in het verslagjaar € 396.767,--. 5 Weurt, 19 april 2023 Bestuur: R.J. Pessers
G. Terbeck
Commissarissen ARN B.V.: J.C. Everaert A.J.F.M. Hirdes J. Hoekstra A. Krawczik S.P.I. Lohf J.G.M. Thijssen A.J. Visser S. Witjes
Toelichting bij bezoldiging bestuurders. Onderdeel van deze bezoldiging is de totaalvergoeding aan REMONDIS. Deze totaalvergoeding bestaat voor een vergoeding van de loonkosten van geleverde directie en projectleider (deze loonkosten zijn niet separeerbaar) en voor diensten die de REMONDIS-organisatie ten gunste van ARN B.V. levert zoals verkoopactiviteiten. 5
Overige gegevens Statutaire regeling betreffende de bestemming van het resultaat In artikel 43 staat het volgende opgenomen betreffende de resultaatbestemming: Artikel 43 1. De winst staat ter vrije beschikking van de algemene vergadering. 2. De vennootschap kan aan de aandeelhouders en andere gerechtigden tot de voor uitkering vatbare winst slechts uitkeringen doen voor zover het eigen vermogen groter is dan het gestorte en opgevraagde deel van het kapitaal, vermeerderd met de reserves die krachtens de wet of de statuten moeten worden aangehouden. Uitkering van winst geschiedt na de vaststelling van de jaarrekening waaruit blijkt dat zij geoorloofd is. 3. Bij de berekening van de winstverdeling tellen de aandelen die de vennootschap in haar eigen kapitaal houdt niet mee, tenzij de aandelen belast zijn met een vruchtgebruik. Bij de berekening van het winstbedrag dat op elk aandeel zal worden uitgekeerd, komt slechts het bedrag van de verplichte stortingen op het nominale bedrag van de aandelen in aanmerking. 4. De directie kan reeds voor de vaststelling van de jaarrekening, mits met goedkeuring van de algemene vergadering en met inachtneming van de wettelijke bepalingen, over enig boekjaar een of meer interim-uitkeringen op de aandelen doen. 5. Ten laste van de door de wet voorgeschreven reserves mag een tekort slechts worden gedelgd voor zover de wet dat toestaat. 6.
De vordering tot opeising van vastgesteld dividend verjaart vijf jaar na vaststelling.
86
ARN B.V. Jaarverslag 2022
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan de aandeelhouders en de raad van commissarissen van ARN B.V.
Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2022 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2022 van ARN B.V. te Beuningen gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van ARN B.V. per 31 december 2022 en van het resultaat over 2022 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De jaarrekening bestaat uit: 1. de balans per 31 december 2022; 2. de winst-en-verliesrekening over 2022; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen.
De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van ARN B.V. zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
Informatie ter ondersteuning van ons oordeel Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.
Controle-aanpak frauderisico’s Onze frauderisico-analyse Wij verwijzen naar pagina 44 van het bestuursverslag, waarin de directie heeft beschreven welke maatregelen zijn genomen om fraude te voorkomen. Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en corruptie. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude. In algemene zin hebben wij de opzet en het bestaan geëvalueerd van interne beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s, zoals het proces met betrekking tot het verwerken en vastleggen van journaalboekingen, het opstellen van de financiële overzichten en de procedures met betrekking tot de levering van diensten en producten en de verantwoording van de daaruit voortvloeiende opbrengsten. Daarnaast hebben wij de opzet en het bestaan van interne beheersmaatregelen beoordeeld met betrekking tot de betalingsorganisatie.