Toelichting Bijlage 10 Hoofdstuk 8 Milieuaspecten
Tekst van het document
Deze kentallen zijn vermenigvuldigd met het aantal hectare van het bedrijventerrein.
Figuur 8-1: Inrichting bedrijventerrein De Spurkt
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
52 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
“Het ontwikkelbedrijf gaat uit van grootschalige bedrijven die actief zijn in de maakindustrie, agrofood en in de logistieke sector.” Deze combinatie van bedrijven komt het beste overeen met de CROW omschrijving ‘distributie terrein’. De Spurkt heeft een netto uitgeefbaar oppervlakte voor de bestemming bedrijventerrein van 30 ha. Conform de CROW methodiek levert dit een verkeersgeneratie op van (afgerond) 6.800 mvt/werkdag. Zie tabel 8-3. Echter zijn hier een aantal kanttekeningen bij te plaatsen: 1. CROW geeft aan dat de kentallen (zoals gepresenteerd in tabel 8-3) grote bandbreedtes kennen. Dit komt omdat het algemene kencijfers zijn welke gelden voor heel Nederland waarbij een grote veiligheidsmarge is ingebouwd. De ervaring leert, dat wanneer de verkeersgeneratie voor afzonderlijke type bedrijven wordt berekend, de verkeersgeneratie veel lager uitvalt (soms met een factor 3 of 4); 2. Bij een dergelijke grote ontwikkeling (30 ha) houden deze kentallen geen rekening met een spreiding tussen type bedrijven. Er zijn immers arbeidsintensieve- maar ook extensieve bedrijven. De huidige generatie bedrijven (distributieterrein) kennen een relatief lage verkeersaantrekkende werking door optimaal gebruik van de laadruimte en automatisering; 3. Het netto uitgeefbaar terrein is weliswaar 30 ha, echter is dit niet hetzelfde als het netto bebouwbaar terrein.
In het bestemmingsplan is aangegeven dat er tenminste een 5m brede zone tussen bebouwing en de kavelgrens dient te zijn. Daarnaast moeten ook functies zoals parkeren op eigen terrein worden opgelost. Om deze redenen is het netto bebouwbaar deel van het bedrijventerrein minder dan 30 ha; 4. In de basisprognoses van het verkeersmodel is voor het bedrijventerrein De Spurkt uitgegaan van 30 werknemers per uitgeefbare ha. Dit komt neer op 900 werknemers, waarbij de verkeersgeneratie ongeveer de helft lager uitvalt dan nu wordt berekend op basis van deze algemene kencijfers. Het doel van deze verkeersstudie is om de verkeerseffecten ten gevolge van de ontwikkelingen van De Spurkt op de doorstroming en verkeersveiligheid inzichtelijk te maken. Het is hierom van belang om de verkeersgeneratie weliswaar worst-case in te schatten, echter rekening houdende met de onzekerheden en bandbreedtes zoals hierboven beschreven. Het hanteren van de kentallen in relatie tot de aangegeven omvang van de ontwikkeling (30 ha.) leidt tot een forse overschatting van de verkeersgeneratie. Het CROW hanteert een correctiefactor van 77% tussen bruto en netto bedrijventerrein.
Ondanks dat De Spurkt beschikt over een 30ha netto uitgeefbaar terrein zijn er voldoende redenen (zie opsomming hierboven) om een correctiefactor (77%) toe te passen om de verkeersgeneratie beter aan te laten sluiten bij de verwachtingen. Dit leidt tot een verkeersgeneratie van (afgerond) 5.200 mvt/werkdag welke is toegepast bij de projectspecifieke doorrekening van De Spurkt in het prognosemodel 2030. Tabel 8-3: Verkeersgeneratie (CROW)
Kentallen CROW bedrijventerrein
Personenauto
Vrachtauto
totaal mvt
Distributieterrein Weekdag per ha
135
35
170
Distributieterrein Werkdag per ha (factor 1.33 tov weekdag)
180
47
227
De Spurkt per werkdag (netto 30ha)
5.387
1.397
6.784
Correctiefactor (77%)
4.148
1.075
5.223
Kruispuntberekeningen Op het wegennet binnen de bebouwde kom zijn kruispunten maatgevend voor de verkeersdoorstroming. Om de doorstroming op de belangrijkste kruispunten te toetsen is gebruik gemaakt van twee softwarepakketten, te weten Omni-X voor de voorrangskruispunten en COCON voor de met verkeerslichten geregelde kruispunten. COCON is in de oorsprong een ontwerpprogramma voor de ontwikkeling van starre regelprogramma’s van verkeerslichten. Deze regelprogramma’s vormen de basis voor de regelsoftware die wordt toegepast in de regelautomaten van verkeerslichten op straat. Het programma is in staat om op basis van een gegeven intensiteit (verkeersaanbod) en de beschikbare capaciteit (aantal rijstroken) een geoptimaliseerde
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
53 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
verkeerssituatie te verkrijgen of te bepalen. Op basis van de door gemeente aangeleverde COCON bestand zijn de kruispunten getoetst. Omni-X is een softwarepakket waarmee de verkeerswikkeling van voorrangskruispunten getoetst kan worden. Omni-X analyseert wat de gemiddelde en maximale wachttijd en wachtrij is van de richting die voorrang moet geven. De gemiddelde wachttijd wordt getoetst aan de grenswaarden zoals gesteld in Tabel 8-4. Voor een vlotte en veilige verkeersafwikkeling wordt gestreefd naar een maximale wachttijd van 15 seconden (kwalificatie ‘goed). Tabel 8-4: Classificatie verkeersafwikkeling (gemotoriseerd verkeer) bij ongeregelde kruispunten (bron: Highway capacity manual 2000)
Gemiddelde wachttijd in seconden
Mate van verkeersafwikkeling
<10
Zeer goed
10-15
Goed
15-25
Redelijk
25-35
Matig
35-50
Slecht
>50
Zeer slecht
Verkeersveiligheid Op basis van actuele ongevalsgegevens worden de ongevalslocaties en aantallen van de huidige situatie inzichtelijk gemaakt. Daarnaast wordt onderzocht of het direct aanliggende wegennet (welke een belangrijke ontsluitingsfunctie heeft voor De Spurkt) voldoet aan de gestelde eisen van een Duurzaam Veilige 9 weginrichting. De verkeersveiligheidseffecten van de verkeerstoename ten gevolge van De Spurkt worden kwalitatief ingeschat.
9 De Duurzaam Veilig-visie is een door vele verkeersveiligheidsprofessionals gedeeld beeld van de optimale aanpak om
de verkeersonveiligheid in Nederland te verbeteren, zie ook https://duurzaamveiligwegverkeer.nl/ Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
54 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
8.3
Referentiesituatie
De belangrijkste ontsluitingswegen zijn de Spurkt en de Metaalweg. Deze Metaalweg vormt de verbinding tussen De Spurkt en de A73 (aansluiting 8, Venray-Noord) wat de belangrijkste ontsluitingsroute is voor het verkeer van en naar het bedrijventerrein. Ten westen sluit de Spurkt aan op de Overloonseweg welke onder andere richting het centrum van Venray leidt.
Figuur 8-2: Wegennet omgeving de Spurkt
In de huidige situatie zijn de Spurkt en de Metaalweg ingericht als gebiedsontsluitingswegen met een maximale snelheid van 50km/h. Parallel aan beide wegen ligt een vrijliggend 2-richtingen fietspad aan de zijde van het bedrijventerrein Smakterheide. De kruising tussen de Spurkt en de Metaalweg is een T-kruising welke in een bocht gelegen is. De west- en de zuidtak hebben voorrang op het verkeer vanaf de oosttak. Op deze kruising is een fietsoversteek aanwezig waar fietsers voorrang moeten verlenen. De kruising Spurkt-Spurkterweg is ook vormgegeven als voorrangskruispunt. Hier kruist het fietspad in de voorrang.
Figuur 8-3: Kruispunt Spurkt- Metaalweg (links) en kruispunt Spurkt-Spurkterweg (rechts, bron: Streetsmart)
De Metaalweg kent twee aansluitingen, de Macroweg en de Smakterweg, waarbij de Metaalweg met het naastliggende fietspad in de voorrang ligt. De aansluiting A73 bestaat uit drie kruispunten, te weten een voorrangskruispunt van de noordelijke afrit met de Metaalweg en twee met verkeerslichten geregelde kruispunten op de Maasheseweg.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
55 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Verkeersafwikkeling Door de gemeente Venray zijn in 2016 en 2018 tellingen uitgevoerd in de omgeving. De intensiteiten op de Spurkt en Metaalweg zijn weergegeven in onderstaande tabel. De intensiteiten van de referentiesituatie 2030 zijn tevens aangevuld. Het verkeersmodel maakt geen onderscheid naar middel- en zwaar vrachtverkeer, voor de referentiesituatie 2030 is het vrachtverkeer daarom gesommeerd. Tabel 8-5: Verkeerstellingen in mvt Wegvak
Bron
mvt per etmaal werkdag
Licht verkeer (auto)
2018 (telling) Metaalweg (Smakterweg / afrit A73) 2030 (model)
7.635
6.140
7.108
5.587
Spurkt 2016 (telling) (Metaalweg / Spurkterweg 2030 (model) )
1.571
1.377
2.263
2.184
Middel zwaar verkeer
Zwaar verkeer
762
733 1.521
97
97 79
De intensiteit van de Metaalweg ligt ruim hoger dan op de Spurkt. Dit is ook logisch gezien het telpunt net ten noorden van de afrit A73 ligt en de belangrijkste ontsluiting is van het huidige bedrijventerrein. In 2018 is een intensiteit van circa 7.600 mvt/etmaal gemeten. Opvallend is dat het verkeersmodel 2030 een lagere intensiteit laat zien (circa 7.100 mvt/etmaal) op dit wegvak. Mogelijk dat dit wordt veroorzaakt door de lichte krimp die in deze regio plaatsvindt waar in het verkeersmodel rekening mee is gehouden. Het aandeel vrachtverkeer is relatief hoog voor een gebiedsontsluitingsweg binnen de kom (20%) en wordt veroorzaakt door het aanliggende bedrijventerrein. Op de Spurkt rijdt er circa 1.600 mvt/etmaal in de huidige situatie. Het verkeersmodel 2030 laat een toename zien naar circa 2.300 mvt/etmaal. De totale intensiteit is relatief beperkt omdat dit de noordelijke verbindingsweg is van het huidige bedrijventerrein. Het aandeel vrachtverkeer is beperkt. In de huidige situatie zijn er in de directe omgeving geen knelpunten op het gebied van verkeersafwikkeling geconstateerd. Maatgevend voor de verkeersafwikkeling zijn de kruispunten. Voor de plansituatie zijn de kruispunten op de Spurkt en Metaalweg doorgerekend. Verkeersveiligheid De Spurkt en de Metaalweg zijn gebiedsontsluitingswegen binnen de bebouwde kom met vrijliggende fietspaden.
Hierdoor wordt de kans op ongevallen tussen gemotoriseerd verkeer en zwakkere verkeersdeelnemers (fietsers) geminimaliseerd. Belangrijk voor met name het vrachtverkeer is dat de rijbaan voldoende breed is (6,5 - 7m, voldoet aan ideaal profiel) en beschikt daarnaast over een dubbele asmarkering. Hiermee borgt de Metaalweg een goede verkeersveiligheid. In Figuur 8-4 zijn het aantal ongevallen en de ongevalslocaties tussen 2014 en 2019 weergegeven. Zoals te zien is zijn er geen grote concentraties van ongevallen op de Spurkt/Metaalweg. Vrijwel alle ongevallen vinden plaats op of direct rondom kruispunten/aansluitingen. Binnen de bebouwde kom is dat ook logisch gezien dit de plekken zijn waar uitwisseling van verkeer plaatsvindt. De meest opvallende locaties zijn de kruispunten Sprukt – Overloonseweg (4 ongevallen) en de Maasheseweg – Metaalweg (5 ongevallen). In deze periode hebben er zich in de omgeving van De Spurkt geen dodelijke ongevallen plaatsgevonden.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
56 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 8-4: Overzicht ongevallen 2014-2019 (bron: VIA Statistiek Ongevallen)
8.4
Effectbeschrijving en -beoordeling
In deze paragraaf wordt ingegaan op de belangrijkste verkeerseffecten ten gevolge van de ontwikkeling van De Spurkt.
8.4.1
Verkeersafwikkeling
Zoals in paragraaf 8.2 is aangegeven genereert De Spurkt (conform de CROW kentallen) circa 5.200 mvt/etmaal. In het verkeersmodel wordt De Spurkt op 2 locaties ontsloten, te weten op de Spurkt net ten oosten van de Metaalweg en op de Spurkt net ten westen van de Spurterweg (zie ook Figuur 8-5).
Figuur 8-5: Verschilplot in mvt/etmaal tussen plan- en referentiesituatie 2030
Van de belangrijkste direct omliggende wegen zijn de verschillen in intensiteit (per etmaal) in Tabel 8-5 weergegeven. Zoals ook in de verschilplot duidelijk te zien is, is de grootste toename op de Metaalweg richting de A73 te verwachten (toename van circa 4.000 mvt/etmaal). De A73 is de belangrijkste verbinding Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
57 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
voor het verkeer van en naar het bedrijventerrein. Op de Overloonseweg (direct ten zuiden van Spurkt) wordt een toename van circa 700 voertuigen per etmaal verwacht. Dit betreft deels verkeer afkomstig uit Venray maar ook ten westen van Venray. Op de Beekweg wordt een toename van circa 200 mvt/etmaal geconstateerd en op de N270 ten westen van Venray circa 300 mvt/etmaal. Tabel 8-6: Verkeersintensiteiten referentie- en plansituatie 2030 Wegvak
Bron
mvt per etmaal werkdag
Licht verkeer (auto)
Vrachtverkeer
Metaalweg (Smakterweg / afrit A73)
2030 referentie
7.108
5.587
1.521
2030 plan
11.006
8.922
2.084
2030 referentie
2.263
2.184
79
2030 plan
2.802
2.137
665
2030 referentie
4.373
3.973
400
2030 plan
5.192
4.548
644
2030 referentie
3.499
3.202
297
2030 plan
4.274
3.743
531
2030 referentie
2.328
1.989
339
2030 plan
2.582
2.027
555
2030 referentie
9.838
8.883
955
2030 plan
10.255
9.260
995
Spurkt (Metaalweg / Spurkterweg)
Spurkt (Spurkterweg / Overloonseweg)
Overloonseweg (Spurkt / Zwarte Klef)
Spurkterweg (Spurkt / Macroweg) Maasheseweg (Metaalweg / Keizersveld)
In de voorkeurskenmerken Duurzaam Veilig zijn de intensiteiten genoemd welke passen bij een bepaald type weg. Voor een gebiedsontsluitingsweg binnen de bebouwde kom met 1x2 rijstroken staat een intensiteit tussen de 5.000-20.000 mvt/etmaal. Alle wegen in directe omgeving van De Spurkt liggen duidelijk lager dan deze maximale gestelde intensiteit en beschikken daarmee over voldoende capaciteit om het verkeer af te wikkelen. Effecten op kruispunten Zoals eerder aangegeven zijn de kruispunten bepalend voor de verkeersdoorstroming en verkeersafwikkeling. Hierom zijn de kruispunten op de Spurkt / Metaalweg en de aansluiting met de A73 nader onderzocht (kruispuntberekeningen). Het betreft de volgende kruispunten: • • • • • • •
Voorrangskruispunt Spurkt- Spurkterweg; Voorrangskruispunt Spurkt-Metaalweg; Voorrangskruispunt Metaalweg-Macroweg; Voorrangskruispunt Metaalweg-Smakterweg; Voorrangskruispunt Afrit A73-Metaalweg; VRI10 Maasheseweg- Metaalweg; VRI Maasheseweg Toe-/afrit A73.
De resultaten per kruispunt zijn hierna opgenomen. De gehanteerde methodiek en grenswaarden zijn beschreven in paragraaf 1.2.
10
Een VRI is een met verkeerslichten geregeld kruispunt
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
58 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Voorrangskruispunt Spurkt- Spurkterweg In Figuur 8-6 zijn de maatgevende spitsintensiteiten van dit kruispunt weergegeven.
Figuur 8-6: Spitsuurintensiteiten (pae) ochtend- (links) en avondspits (rechts)
Het resultaat van de kruispuntberekening in Omni-X is weergegeven in Figuur 8-7.
Figuur 8-7: Resultaat Omni-X kruispunt Spurkt - Spurkterweg
De gemiddelde wachttijden op dit kruispunt blijven na realisatie van De Spurkt onder de 10 seconden en scoren hiermee op het gebied van verkeersafwikkeling ‘zeer goed’. Het kruispunt Spurt – Spurkterweg kan het verkeer goed verwerken, er zijn geen maatregelen noodzakelijk.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
59 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Voorrangskruispunt Spurkt-Metaalweg In Figuur 8-8 zijn de maatgevende spitsintensiteiten van dit kruispunt weergegeven.
Figuur 8-8: Spitsuurintensiteiten (pae) ochtend- (links) en avondspits (rechts)
Het resultaat van de kruispuntberekening in Omni-X is weergegeven in Figuur 8-9.
Figuur 8-9: Resultaat Omni-X kruispunt Spurkt - Metaalweg
De gemiddelde wachttijden op dit kruispunt blijven na realisatie van De Spurkt onder de 10 seconden en scoren hiermee op het gebied van verkeersafwikkeling ‘zeer goed’. Het kruispunt Spurkt – Metaalweg kan het verkeer goed verwerken, er zijn geen maatregelen noodzakelijk.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
60 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Voorrangskruispunt Metaalweg-Macroweg In Figuur 8-10 zijn de maatgevende spitsintensiteiten van dit kruispunt weergegeven.
Figuur 8-10: Spitsuurintensiteiten (pae) ochtend- (links) en avondspits (rechts)
Het resultaat van de kruispuntberekening in Omni-X is weergegeven in Figuur 8-11.
Figuur 8-11: Resultaat Omni-X kruispunt Metaalweg - Macroweg
De gemiddelde wachttijden op dit kruispunt blijven na realisatie van De Spurkt onder de 10 seconden en scoren hiermee op het gebied van verkeersafwikkeling ‘zeer goed’. Het kruispunt Metaalweg – Macroweg kan het verkeer goed verwerken, er zijn geen maatregelen noodzakelijk.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
61 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Voorrangskruispunt Metaalweg-Smakterweg In Figuur 8-12 zijn de maatgevende spitsintensiteiten van dit kruispunt weergegeven.
Figuur 8-12: Spitsuurintensiteiten (pae) ochtend- (links) en avondspits (rechts)
Het resultaat van de kruispuntberekening in Omni-X is weergegeven in Figuur 8-13.
Figuur 8-13: Resultaat Omni-X kruispunt Metaalweg - Smakterweg
De gemiddelde wachttijden op dit kruispunt blijven na realisatie van De Spurkt onder de 10 seconden en scoren hiermee op het gebied van verkeersafwikkeling ‘zeer goed’. Het kruispunt Metaalweg – Smakterweg kan het verkeer goed verwerken, er zijn geen maatregelen noodzakelijk.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
62 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Voorrangskruispunt Afrit A73-Metaalweg In Figuur 8-14 zijn de maatgevende spitsintensiteiten van dit kruispunt weergegeven.
Figuur 8-14: Spitsuurintensiteiten (pae) ochtend- (links) en avondspits (rechts)
Dit kruispunt heeft een afwijkende vormgeving dan de andere voorrangskruispunten, zie Figuur 8-15. Vanaf de afrit kan het rechtsafslaande verkeer (richting De Spurkt) invoegen op de Metaalweg. Alleen het linksafslaande verkeer dient voorrang te verlenen aan het verkeer op de Metaalweg. Het kruispunt beschikt over een middeneiland, waardoor linksafslaand verkeer in twee-fasen kan oversteken. Dit betreft overigens wel alleen autoverkeer, de breedte van het middeneiland is onvoldoende voor grote bestelbussen en vrachtwagens. Deze voertuigen moeten wel in één keer oversteken. Het is echter niet mogelijk om deze specifieke situatie in Omni-X door te rekenen, Omni-X rekent met een oversteek in 1-fase waarbij beide rijbanen vrij moeten zijn van verkeer. Dit zou een onrealistisch beeld opleveren van de verkeerssituatie, om deze reden zijn beide oversteken separaat berekend in Omni-X om de wachttijd te bepalen (zie Tabel 8-7).
1
2
Figuur 8-15: Kruispunt Afrit A73 – Metaalweg (bron: Streetsmart)
Zoals in onderstaande tabel te zien is, is de avondspits maatgevend. Linksafslaand verkeer op de afrit staat gemiddeld 27 seconden te wachten voor dit kruispunt en scoort hiermee op het gebied van verkeersafwikkeling ‘matig’. In de ochtendspits bedraagt de wachttijd 17 seconden en komt daarmee op ‘redelijk’.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
63 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Op basis van deze cijfers is de ochtendspits kritisch en voldoet de avondspits (ruimschoots) niet aan de gestelde grenswaarde van 15 seconden. Daarnaast is in de berekening geen rekening gehouden met de beperkte ruimte op het middeneiland, waardoor vrachtverkeer en grote bestelbussen hier geen gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het maar voor één voertuig mogelijk om op het middeneiland te staan wat de afrijcapaciteit beperkt. De lengte van de afrit (van puntstuk tot kruispunt) is circa 360 meter. Dit betekent dat bij een gemiddelde lengte van 9 meter per voertuig de wachtrij 40 voertuigen lang moet zijn voordat deze de snelweg bereikt. Uit de berekening blijkt dat de wachtrij in de avondspits (maatgevend) gemiddeld 7 voertuigen lang is. Hiermee beschikt de afrit over ruim voldoende lengte en bestaat er geen risico tot terugslag op de snelweg. Tabel 8-7: Resultaat wachttijdberekening Metaalweg – Afrit A73
Wachttijd ochtendspits
Wachttijd avondspits
Oversteek 1
10 seconden
7 seconden
Oversteek 2
7 seconden
20 seconden
Totaal
17 seconden
27 seconden
Geconcludeerd wordt dan ook dat na ontwikkeling van De Spurkt tijdens de avondspits het verkeersaanbod op de Metaalweg aan de hoge kant zit om vlot en veilig vanaf de afrit A73 linksaf te slaan. Echter de berekeningen zijn gebaseerd op basis van CROW kentallen welke een grote bandbreedte kennen. Indien het verkeersaanbod in de avondspits lager uitvalt (doordat het bedrijventerrein minder verkeer genereert dan nu worst-case is ingeschat) zal de wachttijd dalen en bereikt de wachttijd daarmee wellicht 15 seconden. Omdat het knelpunt zich beperkt tot één spits (beperkt deel van de dag) wordt niet geadviseerd direct maatregelen te treffen. Aanbevolen wordt dan ook gedurende de bouw en de exploitatiefase van het bedrijventerrein de verkeerssituatie op dit kruispunt te monitoren. Het bedrijventerrein zal gefaseerd worden aangelegd en in gebruik worden genomen. Indien bij de exploitatie blijkt dat de wachttijd op dit kruispunt tot een onacceptabel niveau toeneemt adviseren wij om een VRI te plaatsen welke gekoppeld moet worden aan het verkeerslicht met de aansluiting A73. Hiermee kan geborgd worden dat het verkeer vanaf de afrit gelegenheid krijgt om vlot en veilig af te rijden. VRI Maasheseweg- Metaalweg - toe-/afrit A73 De aansluiting A73 met de Maasheseweg betreft een met verkeerslichten geregeld kruispunt en is in beheer en eigendom van Rijkswaterstaat.
De VRI is een gekoppelde verkeersregeling, dit betekent dat de verkeersregelingen van beide kruispunten op elkaar zijn afgestemd. In Figuur 8-16 zijn de kruispunten weergegeven met de richtingnummers van het verkeerslicht. Gemeente Venray heeft een COCON bestand aangeleverd van deze aansluiting op basis waarvan deze verkeerstoets is uitgevoerd. In het COCON bestand was een verkeersbelasting van het jaar 2030 aanwezig. Op basis van deze intensiteiten is er een verkeersregeling ontworpen (fasediagram, welke tevens is aangeleverd) welke een cyclustijd heeft van 90 seconden voor zowel de ochtend- als de avondspits. Door de verkeersbelasting van de kruispunten uit de verkeersberekeningen met De Spurkt in te voeren kan berekend worden of er een werkende verkeersregeling mogelijk is. Echter bleek dat de intensiteiten uit de modelberekeningen van De Spurkt lager liggen dan de aangeleverde 2030 intensiteiten uit het COCON bestand. Beide situaties zijn tegenover elkaar afgezet in Tabel 8-8. Te zien is dat de kruispuntintensiteiten uit het verkeersmodel (inclusief de ontwikkeling van De Spurkt) op vrijwel alle richtingen van het kruispunt lager liggen dan de aangeleverde intensiteiten uit het COCON bestand van de gemeente.
Dat betekent dat geconcludeerd kan worden dat als er een goed werkende verkeersregeling ontworpen is in het aangeleverde COCON bestand (90 seconden) op basis van een hogere verkeersbelasting van het kruispunt, het kruispunt ook goed functioneert bij de (lagere) verkeersbelasting waar de ontwikkeling van De Spurkt is meegenomen.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
64 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
5
6
62 61
7 8
72 71
70
64 65 66 2
3 1
12 11
10
Figuur 8-16: Aansluiting A73 – Maasheseweg met de richtingnummers van het verkeerslicht Tabel 8-8: Aansluiting A73 – Maasheseweg (pae per spits van de hoofdrichtingen)
Richting nr.
OS basis
OS De Spurkt
Verschil OS
AS basis
AS De Spurkt
Verschil AS
1
333
200
-133
315
243
-72
2
129
208
79
571
544
-27
3
160
104
-56
311
278
-33
5
355
182
-173
255
123
-132
6
88
26
-62
58
1
-57
7
71
52
-19
159
98
-61
8
904
683
-221
446
392
-54
10
188
172
-16
179
217
38
11
330
172
-158
711
315
-396
12
14
33
19
57
13
-44
61
6
44
38
48
50
2
62
1
10
9
39
37
-2
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
65 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Conclusie verkeersafwikkeling De ontwikkeling van De Spurkt leidt tot een hogere verkeersdruk op de Spurkt en voornamelijk de Metaalweg. De Metaalweg is de belangrijkste ontsluitingsroute van het bedrijventerrein naar de A73. Echter ook na de ontwikkeling van De Spurkt past de intensiteit op de Metaalweg bij de uitstraling van een gebiedsontsluitingsweg zoals ook genoemd wordt in de TOR en in de voorkeurskenmerken Duurzaam Veilig. Het wegennet beschikt dan ook over voldoende capaciteit om het verkeer af te wikkelen. Op kruispuntniveau is geconstateerd dat de afrit A73 met de Metaalweg wordt overbelast (voornamelijk in de avondspits, ochtendspits is kritisch). Aanbevolen wordt dan ook gedurende de bouw van het bedrijventerrein de verkeerssituatie op dit kruispunt te monitoren. Het bedrijventerrein zal gefaseerd worden aangelegd en in gebruik worden genomen. Indien bij de exploitatie blijkt dat de wachttijd op dit kruispunt tot een onacceptabel niveau toeneemt adviseren wij om een VRI te plaatsen welke gekoppeld kan (moet) worden aan het verkeerslicht met de aansluiting A73. Doordat de verkeersbelasting toeneemt op het wegennet ten gevolge van de ontwikkeling van De Spurkt en naar verwachting het kruispunt A73 – Metaalweg wordt overbelast scoort de plansituatie op het gebied van verkeersafwikkeling negatief (-).
8.4.2
Verkeersveiligheid
In de referentiesituatie zijn er geen grote ongevalslocaties in de omgeving van De Spurkt geconstateerd. De ongevallen die hebben plaatsgevonden in de afgelopen 5 jaar vinden vooral plaats op de kruispunten (daar waar het verkeer uitwisselt). De kruispunten beschikken over voldoende capaciteit (er wordt geen risicovol gedrag uitgelokt doordat verkeer te lang moet wachten) en het wegennet is zodanig ingericht (voldoende brede rijbaan, dubbele asmarkering en vrijliggend fietspad) dat dit past bij de vorm en de functie van de weg (gebiedsontsluitingsweg binnen de bebouwde kom). Echter doordat het verkeersaanbod toeneemt ten gevolge van deze ontwikkeling neemt de kans op een ongeval toe, hierdoor scoort de plansituatie op het gebied van verkeersveiligheid negatief (-).
8.4.3
Conclusie
De conclusie voor het aspect verkeer is samengevat in tabel 8-9. Tabel 8-9: Conclusie verkeer
Criterium
Score
Verkeersafwikkeling
-
Verslechtering verkeersafwikkeling ontsluitingsroute
Verkeersveiligheid
-
Verslechtering verkeersveiligheid
Parkeren
n.v.t.
8.5
Leemte in kennis
De intensiteiten op de aansluiting A73 (met verkeerslichten geregeld) laten verschillen zien tussen de aangeleverde verkeersgegevens in COCON en de intensiteiten van het huidige verkeersmodel NoordLimburg. Ondanks dat er redenen te vinden zijn (lagere groeiscenario en zelfs krimp) is nog niet volledig duidelijk waar deze verschillen door worden veroorzaakt.
8.6
Mitigerende maatregelen
Op kruispuntniveau is geconstateerd dat de afrit A73 met de Metaalweg wordt overbelast (voornamelijk in de avondspits, ochtendspits is kritisch). Aanbevolen wordt dan ook gedurende de bouw van het bedrijventerrein de verkeerssituatie op dit kruispunt te monitoren. Het bedrijventerrein zal gefaseerd worden aangelegd en in gebruik worden genomen. Indien bij de exploitatie blijkt dat de wachttijd op dit kruispunt tot een onacceptabel
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
66 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
niveau toeneemt adviseren wij om een VRI te plaatsen welke gekoppeld moet worden aan het verkeerslicht met de aansluiting A73.
8.7
Doorvertaling in bestemmingsplan
8.7.1
Regeling
Voor dit aspect zijn geen specifieke zaken opgenomen in de regeling.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
67 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
9
LUCHTKWALITEIT
9.1
Beleids- en beoordelingskader
9.1.1
Beleidskader
In Tabel 9-1 is het beleidskader voor het aspect luchtkwaliteit weergegeven. De concrete beoordelingscriteria zijn weergegeven in paragraaf 9.1.2. Tabel 9-1 Beleidskader luchtkwaliteit
Beleid
Relevantie voor project
Europees beleid Europese richtlijnen nummers 96/62/EG,1999/30/EG, 2000/69/EG,2002/3/EG, 2004/107/EG en 2003/35/EG
Deze Europese richtlijnen zijn geïmplementeerd in titel 5.2 van de Wm.
Nederlands beleid De Wet milieubeheer (Wm), hoofdstuk 5 titel 5.2 (1993)
In de Wm staan onder andere immissie grenswaarden voor de in dit hoofdstuk onderzochte stoffen. Deze staan vermeld in tabel 5.22 van het Activiteitenbesluit.
Activiteitenbesluit, Artikel 3.32
In het Activiteitenbesluit zijn normen opgenomen betreffende de verspreiding van grof stof en verontreiniging door grof stof. De normen voor (grof) stof staan in het Activiteitenbesluit, Artikel 3.32. Dit artikel luidt als volgt: Goederen worden in de buitenlucht zodanig op- of overgeslagen dat: • zoveel mogelijk wordt voorkomen dat stofverspreiding optreedt die op een afstand van meer dan 2 meter van de bron met het blote oog waarneembaar is; verontreiniging van de omgeving zoveel mogelijk wordt beperkt; • zoveel mogelijk wordt voorkomen dat goederen in een oppervlaktewaterlichaam geraken; zoveel mogelijk wordt voorkomen dat goederen in een voorziening voor het beheer van afvalwater geraken.
Besluit en regeling niet in betekenende mate bijdragen (luchtkwaliteit)
Gelijktijdig met de Wet milieubeheer luchtkwaliteitseisen is het ‘Besluit niet in betekenende mate bijdragen’ (luchtkwaliteitseisen) van 30 oktober 2007 in werking getreden. Een project draagt ‘niet in betekenende mate’ bij aan de concentratie fijn stof (PM10) of stikstofdioxide (NO2) in de buitenlucht als de 3% grens niet wordt overschreden. Hiermee wordt bedoeld 3% van de grenswaarde (40μg/m3) voor de jaargemiddelde concentratie fijn stof of stikstofdioxide. Dit betekent dat feitelijk een toename van 1,2 μg/m3 toelaatbaar wordt geacht.
Provinciaal beleid N.v.t.
N.v.t.
Gemeentelijk beleid N.v.t.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
N.v.t.
68 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
9.1.2
Beoordelingskader
Voor het aspect luchtkwaliteit worden effecten kwantitatief bepaald en kwalitatief beoordeeld. Hierbij worden de effecten van het plan afgezet tegen de referentiesituatie. Het beoordelingskader voor het aspect luchtkwaliteit is weergegeven in Tabel 9-4. De grenswaarden voor stikstof en fijnstof staan hieronder in Tabel 9-2 en Tabel 9-3. Naar verwachting worden deze niet overschreden. Daarom wordt alleen beoordeeld of het project al dan niet in betekenende mate bijdraagt. Tabel 9-2 Overzicht grenswaarden stikstofdioxide NO2
Toetsingseenheid
Maximale concentratie
Opmerking
Jaargemiddelde concentratie Grenswaarde
40 μg/m3
Uurgemiddelde concentratie Grenswaarde
200 μg/m3
overschrijding maximaal 18 keer per kalenderjaar toegestaan
Tabel 9-3 Overzicht grenswaarden fijnstof
Toetsingseenheid
Maximale concentratie
Opmerking
Jaargemiddelde concentratie PM10 Grenswaarde
40 μg/m3
24-uurgemiddelde concentratie PM10 Grenswaarde
50 μg/m3
overschrijding maximaal 35 dagen per kalenderjaar toegestaan
Jaargemiddelde concentratie PM2.5 Grenswaarde
25 μg/m3
Tabel 9-4 Beoordelingskader luchtkwaliteit
Score
Stikstof (NO2)
++
Groot aantal gevoelige bestemmingen met een Groot aantal gevoelige bestemmingen met een verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m3 verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m 3 NO2 (grenswaarde NIBM) fijnstof (grenswaarde NIBM)
+
Gering aantal gevoelige bestemmingen met een verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m3 NO2 (grenswaarde NIBM)
Gering aantal gevoelige bestemmingen met een verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m3 fijnstof (grenswaarde NIBM)
0
Geen gevoelige bestemmingen met een verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m3 NO2 (grenswaarde NIBM)
Geen gevoelige bestemmingen met een verbetering van meer dan meer dan 1,2 μg/m 3 fijnstof (grenswaarde NIBM)
-
Gering aantal gevoelige bestemmingen met Gering gevoelige bestemmingen met een een verslechtering van meer dan meer dan 1,2 verslechtering van meer dan meer dan 1,2 μg/m 3 μg/m3 NO2 (grenswaarde NIBM) fijnstof (grenswaarde NIBM)
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
Fijnstof (PM10 en PM2.5)
69 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Score
Stikstof (NO2)
--
Groot aantal gevoelige bestemmingen met een Groot aantal gevoelige bestemmingen met een verslechtering van meer dan meer dan 1,2 verslechtering van meer dan meer dan 1,2 μg/m 3 3 μg/m NO2 (grenswaarde NIBM) fijnstof (grenswaarde NIBM)
9.2
Fijnstof (PM10 en PM2.5)
Methode
In Nederland zijn de maatgevende luchtverontreinigende stoffen stikstofdioxide (NO 2) en fijnstof (PM10 en PM2.5), omdat de achtergrondconcentraties van deze stoffen het dichtst bij de grenswaarden liggen. Fijnstof en stikstofdioxide zullen dus in belangrijke mate bepalen of er rond planontwikkeling een luchtkwaliteitsprobleem is. Om die reden zal deze rapportage betrekking hebben op deze beide stoffen. Voor het bepalen van de effecten van luchtkwaliteit op de leefomgeving zijn berekeningen uitgevoerd. Deze berekeningen zijn uitgevoerd conform de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 met de PC-applicatie Geomilieu versie 5.0, module Stacks. Stacks rekent conform het Nieuw Nationaal Model (NNM). De realisatie van De Spurkt zal een verschuiving van de verkeersstromen op het onderliggend wegennet teweegbrengen. De verkeersaantrekkende werking als gevolg van het plan is daarom meegenomen in voorliggend onderzoek. De effecten van de verkeersaantrekkende werking van de plansituatie worden vergeleken met de autonome situatie.
Figuur 9-1: Verkeersintensiteiten autonome situatie
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
70 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 9-2: Verkeersintensiteiten plansituatie
9.3
Referentiesituatie
De huidige situatie en autonome ontwikkeling vormen samen de referentiesituatie. In de huidige en autonome situatie wordt de luchtkwaliteit in het onderzoeksgebied bepaald door de grootschalige achtergrondconcentratie (GCN) en wegverkeer in de autonome situatie. Hieronder zijn de achtergrondconcentraties voor stikstofdioxide (NO 2) en fijn stof (PM10) beschreven voor 2017 en 2030. Er is gebruikgemaakt van de GCN zoals deze door het ministerie van Infrastructuur en Milieu (thans Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat) medio maart 2017 is gepubliceerd. In de huidige situatie is er geen uitstoot in het plangebied, waardoor alleen is gekeken naar de achtergrondconcentratie. Stikstof (NO2) De jaar gemiddelde achtergrondconcentratie NO 2 rondom het plangebied bedraagt ca. 15-20 μg/m³ in 2017 en <10 μg/m³ in 2030. De achtergrondconcentratie in latere jaren is lager onder andere als gevolg van het schoner worden van motorvoertuigen en strengere emissie-eisen. Fijnstof (PM10 en PM2.5) De jaar gemiddelde concentratie PM10 rondom het plangebied bedraagt 15-20 μg/m³ in 2017 en 15 -20 en voor een deel <15 μg/m³ in 2030. Voor PM2.5 geldt een concentratie van 12-13 μg/m³ in 2017 en 8-9 μg/m³ in 2030. De achtergrondconcentratie in latere jaren is lager onder andere als gevolg van het schoner worden van motorvoertuigen en strengere emissie-eisen.
9.4
Effectbeschrijving en -beoordeling
Op het terrein wordt circa 30 hectare aan bedrijventerrein mogelijk gemaakt in de categorieën 2, 3.1, 3.2, 4.1 en 4.2. Een deel wordt bestemd met een maximale bedrijfscategorie van 3.2, en een deel met een maximale bedrijfscategorie 4.2. De bedrijven in De Spurkt worden niet aangesloten op het gasnet. Voor hun energievoorziening zijn de bedrijven in principe afhankelijk van elektrische stroom. In onderliggende berekeningen is alleen rekening gehouden met een stikstofuitstoot vanwege wegverkeer in de plansituatie. Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
71 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
9.4.1
Stikstof (NO2)
Emissie plan (vanwege wegverkeer) De jaargemiddelde concentratie NO2 rond het plangebied bedraagt (inclusief achtergrondconcentratie) ten hoogste circa 18 μg/m³. Deze bijdrage wordt vooral door de aanwezige achtergrondconcentratie in het plangebied in 2020 bepaald. De jaargemiddelde concentratie NO2 voldoet ruimschoots aan de grenswaarde van 40 μg/m³. De grens van 1,2 μg/m³ toename wordt op geen van de getoetste woningen in de directe omgeving overschreden. Dit geldt voor de situatie inclusief toekomstig wegverkeer die is verbeeld in onderstaande figuur. Aan de woning aan de Metaalweg 1 is de toename het hoogst en bedraagt 0,52 μg/m³, dit is ruim onder de grens van 1,2 μg/m³. Om deze reden scoort het criterium stikstof neutraal (0).
Figuur 9-3 Jaargemiddelde toename concentratie NO2 (in μg/m3) door wegverkeer De Spurkt (excl. achtergrondconcentratie) in 2020 Fijnstof (PM10 en PM2.5)
9.4.2
Emissie Fijnstof (PM10 en PM2.5 – vanwege wegverkeer)
Omdat De Spurkt gedurende de gebruiksfase emissiearm is, treedt er vanwege industrie geen emissie van fijn stof op. Enige emissie van fijn stof, treedt alleen op vanwege wegverkeer.
9.4.3
Conclusie
De conclusie voor het aspect luchtkwaliteit is samengevat in Tabel 9-5. Tabel 9-5 Conclusie luchtkwaliteit
Criterium
Score
Stikstof (NO2)
0
Fijnstof (PM10, PM2,5)
0
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
72 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
9.5
Leemte in kennis
In de plansituatie zal de emissie van zowel stikstofdioxide (NO 2) als fijnstof (PM10), in vergelijking met de referentiesituatie, toenemen vanwege de verkeersbewegingen, maar ook door manoeuvrerende vrachtwagens bij de bedrijven en stationair draaiende motoren van bijvoorbeeld koelwagens . Hieruit kan geconcludeerd worden dat de luchtkwaliteit in de plansituatie zal verslechteren. Vanwege de relatief lage bijdrage is dit naar verwachting minder dan 1,2 µg/m3, en zal hiermee voldaan worden aan het besluit Niet In Betekenende Mate. Doch zal de uiteindelijke luchtkwaliteit in het gebied door de werkelijke emissie, de emissiehoogte en de warmte-emissie beïnvloed worden. Deze leemten in kennis vormen geen belemmering voor de besluitvorming over het bestemmingsplan omdat niet de verwachting is dat de 1,2 μg/m³ wordt overschreden en ruimschoots binnen de grenswaarden wordt gebleven.
9.6
Mitigerende maatregelen
Omdat er geen grenswaarden overschreden worden, zijn er vooralsnog geen mitigerende maatregelen noodzakelijk voor het thema luchtkwaliteit. Wel is het mogelijk emissies te beperken. Hierbij kan onder andere gedacht worden aan: • Snelheid reducerende maatregelen voor wegverkeer nabij het plangebied; • Inzet van elektrisch materieel op het bedrijfsterrein; • Schonere brandstoffen, zoals CNG, Groen Gas en LNG.
9.7
Doorvertaling in bestemmingsplan
9.7.1
Regeling
Voor dit aspect zijn geen specifieke zaken opgenomen in de regeling.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
73 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
10
GELUID
10.1
Beleids- en beoordelingskader
10.1.1
Beleidskader
In Tabel 10-1 is het beleidskader voor het aspect geluid weergegeven. De concrete beoordelingscriteria zijn weergegeven in paragraaf 10.1.2. Tabel 10-1 Beleidskader geluid
Beleid
Relevantie voor project
Nederlands beleid Wet geluidhinder (industriegeluid)
De Wet geluidhinder (Wgh) kent voor woningen in de zone van een industrieterrein een voorkeursgrenswaarde van 50 dB(A) etmaalwaarde (artikel 44 Wgh). Daarnaast kent de Wet geluidhinder de mogelijkheid (artikel 45 Wgh) om voor geprojecteerde woningen een hogere waarde van maximaal 55 dB(A) en voor aanwezige of in aanbouw zijnde woningen een hogere waarde van maximaal 60 dB(A) etmaalwaarde vast te stellen. Een voorwaarde hiervoor is dat maatregelen, gericht op het terugbrengen van de geluidsbelasting vanwege het bedrijventerrein, onvoldoende doeltreffend zullen zijn dan wel overwegende bezwaren ontmoeten van stedenbouwkundige, verkeerskundige, vervoerskundige, landschappelijke of financiële aard.
Wet geluidhinder (verkeersgeluid)
Het juridisch kader van alle niet-rijkswegen vastgelegd in de Wet geluidhinder. Er wordt getoetst of er een relevante toename is vanwege een verkeersaantrekkende werking. De plansituatie wordt daarom vergeleken met de autonome situatie (zonder plan). Een relevante toename is een toename van de geluidsbelasting op nabijgelegen geluidsgevoelige objecten van 2 dB of meer. Dit komt overeen met het toetsingskader voor reconstructie van een weg. De voorkeursgrenswaarde volgens de Wet geluidhinder bedraagt 48 dB, toenames onder deze waarde zijn niet relevant. Bij industrieterreinen waar in de zin van de Wet geluidhinder een zone is vastgesteld hoeft in het kader van vergunningverlening de verkeersaantrekkende werking niet te worden beschouwd.
Gemeentelijk beleid Geluidbeleid Hogere Waarden Wet geluidhinder
10.1.2
In dit document zijn de voorwaarden opgenomen waarbij gemotiveerd afgeweken kan worden van de voorkeursgrenswaarden vastgelegd in de Wet geluidhinder.
Beoordelingskader
Het beoordelingskader voor het aspect geluid is weergegeven in Tabel 10-2. Daarbij wordt industriegeluid en verkeersgeluid apart beoordeeld. Tabel 10-2 Beoordelingskader geluid
Score
Industriegeluid
Verkeersgeluid
++
Ruime afname van aantal woningen boven de 50 dB(A) Letmaal
Ruime afname van aantal woningen boven de 48 dB Lden
+
Beperkte afname van aantal woningen boven de 50 dB(A) Letmaal
Beperkte afname van aantal woningen boven de 48 dB Lden
0
Geen wijziging aantal woningen boven de 50 dB(A) Letmaal
Geen wijziging aantal woningen boven de 48 dB Lden
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
74 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Score
Industriegeluid
Verkeersgeluid
-
Beperkte stijging van aantal woningen boven de 50 dB(A) Letmaal
Beperkte stijging van aantal woningen boven de 48 dB Lden
--
Ruime stijging van aantal woningen boven de 50 dB(A) Letmaal
Ruime stijging van aantal woningen boven de 48 dB Lden
10.2
Methode
Industriegeluid De geluidsbelasting voor de plansituatie is bepaald conform de verkaveling in dB(A)/m2 per milieucategorie zoals gehanteerd in de Nota Industrielawaai11. Deze Nota is hier formeel niet van toepassing, wel is hierbij aansluiting gezocht aangezien deze gebieden (Klavers) wel qua ontwikkeling samenhang hebben. Vervolgens is beoordeeld hoeveel woningen een geluidsbelasting van meer dan 50 dB(A) ondervinden, dit is vervolgens vergeleken met de referentiesituatie. Verkeersgeluid De realisatie van De Spurkt zal een verschuiving van de verkeersstromen op het onderliggend wegennet teweegbrengen. De verkeersaantrekkende werking als gevolg van het plan is daarom meegenomen in voorliggend onderzoek. De effecten van de verkeersaantrekkende werking van de plansituatie worden vergeleken met de autonome situatie. Op onderstaande figuren staan schematisch de etmaalintensiteiten op de wegvakken aangegeven in de autonome en plansituatie.
Figuur 10-1: Verkeersintensiteiten autonome situatie
11 Nota Industrielawaai Trade Port Noord & Trade Port West. 23 september 2016. Kenmerk: 0408378.02
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
75 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 10-2: Verkeersintensiteiten plansituatie
10.3
Referentiesituatie
10.3.1
Industriegeluid
In de referentiesituatie zijn er geen bronnen op de locatie waar de bedrijven geprojecteerd worden en dus ook geen sprake is van industrielawaai, het betreft hier immers de realisatie van een nieuw bedrijventerrein. Uiteraard ondervinden de bestaande woningen in de directe omgeving in de referentiesituatie geluid, met name veroorzaakt door het bestaande bedrijventerrein Smakterheide en vanwege wegverkeerslawaai afkomstig van lokale wegen en de nabijgelegen rijksweg A73. De bestaande industrie bestaat uit twee gedeelten. Het eerste gedeelte betreft het gezoneerde industrieterrein Smakterheide. Het gezoneerde terrein en de ligging van de geluidzone zijn weergegeven in Figuur 10-3.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
76 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 10-3: Ligging gezoneerd industrieterrein Smakterheide en de bestaande geluidzone
Om inzicht te krijgen in het effect van het bestaande, gezoneerde, industrieterrein Smakterheide is gebruik gemaakt van het bestaande zonebeheermodel 12. Op de geluidzonegrens dient dit industriegebied te voldoen aan een maximale etmaalwaarde van 50 dB(A). De gevestigde bedrijven gebruiken momenteel de geluidruimte binnen de zone niet volledig. Bij de verdere ontwikkeling van het industrieterrein en de reeds gevestigde bedrijven kan de geluidsbelasting toenemen totdat de geluidzone geheel is opgevuld. Derhalve is het zonebeheermodel zodanig gecorrigeerd dat de geluidsbelasting op de zonegrens 50 dB(A) etmaalwaarde bedraagt. Het tweede gedeelte bestaat uit de bestaande industrie die buiten het gezoneerde industrieterrein ligt. De ligging van deze kavels is met de rode markering weergegeven in onderstaande afbeelding.
12 In beheer van, en aangeleverd door Peutz, aangeleverd 13 februari 2020
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
77 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 10-4: Ligging bestaande industrie buiten het gezoneerde industrieterrein
Voor de bestaande industrie buiten het gezoneerde terrein is voor de geluidemissie aansluiting gezocht bij de geluidsbelasting per dB(A)/m2 per milieucategorie zoals gehanteerd in de Nota Industrielawaai 13 zoals deze geldt voor het gebied met de overige ontwikkeling van Trade Port Noord en West. De gehanteerde kentallen zijn samengevat in Tabel 10-3.
Milieucategorie
Bronvermogen LWA dag-/avond-/nachtperiode i[dB(A)/m2]
Milieucategorie 3.2
55/50/45
Milieucategorie 4.2
60/55/40
Tabel 10-3: Gehanteerde kentallen voor de bronvermogens van de bestaande industrie buiten het gezoneerde terrein
De geluidsbelasting voor de nabij het te ontwikkelen terrein De Spurkt gelegen woningen in de referentiesituatie is samengevat in Tabel 10-4. In de referentiesituatie wordt voor vrijwel alle woningen voldaan aan 50 dB(A) etmaalwaarde. Echter, voor de bedrijfswoning aan Metaalweg 1, bedraagt de geluidsbelasting in de referentiesituatie circa 54 dB(A).
13 Nota Industrielawaai Trade Port Noord & Trade Port West. 23 september 2016
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
78 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Waarneemhoogte [m]
Geluidsbelasting referentiesituatie [Letmaal dB(A)]
Overloonseweg 24
5
42
Overloonseweg 26
5
43
Overloonseweg 28
5
43
Metaalweg 1
5
54
Spurkt 11
5
49
Spurkt 11a
5
50
Spurkt 12
5
43
Overloonsweg 30
5
41
Overloonseweg 32
5
41
Adres
Tabel 10-4: Geluidsbelasting in dB(A) vanwege industrielawaai (De Spurkt)
10.3.2
Verkeersgeluid
Op basis van de verstrekte verkeersgegevens voor de autonome situatie is een berekening uitgevoerd voor de woningen in de directe omgeving. Op de onderstaande afbeelding staat de geluidsbelasting in het plangebied weergegeven voor de referentiesituatie.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
79 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 10-5: Geluidsbelasting in dB (excl. correctie art 110g Wgh) vanwege wegverkeer in plangebied voor referentiesituatie (incl. A73)
Uit bovenstaande figuur is duidelijk op te maken dat de Rijksweg A73 een maatgevende bron is in het plangebied. In onderstaande tabel staan de geluidsbelastingen vanwege wegverkeerslawaai weergegeven voor de bestaande woningen in de directe omgeving. Waarneemhoogte [m]
Geluidsbelasting [Lden, dB]14
Overloonseweg 24
5
56,94
Overloonseweg 26
5
57,66
Overloonseweg 28
5
61,56
Metaalweg 1
5
55,95
Spurkt 11
5
58,73
Spurkt 11a
5
60,3
Spurkt 12
5
64,8
Overloonsweg 30
5
59,83
Overloonseweg 32
5
60,11
Adres
Tabel 10-5: Geluidsbelasting in dB vanwege wegverkeerslawaai referentiesituatie
14 Geluidsbelasting weergegeven excl. correctie conform art 110g Wgh.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
80 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Uit bovenstaande tabel blijkt dat er voor alle woningen vanwege wegverkeerslawaai in de referentiesituatie reeds overschrijdingen plaatsvinden van de voorkeursgrenswaarde van 48 dB. In de volgende paragraaf wordt inzichtelijk gemaakt wat het effect van het plan is op de geluidsbelasting.
10.4
Effectbeschrijving en -beoordeling
10.4.1
Industriegeluid
Op basis van de maximaal toegestane milieucategorieën is gebruik gemaakt van kentallen per milieucategorie een berekening gedaan naar de te verwachten geluidsbelasting vanwege De Spurkt. Voor wat betreft de kentallen is aansluiting gezocht bij de geluidsbelasting per dB(A)/m2 per milieucategorie zoals gehanteerd in de Nota Industrielawaai15 zoals deze geldt voor het gebied met de overige ontwikkeling van Trade Port Noord en West. Deze uitgangspunten zijn samengevat in Tabel 10-6. Daarnaast is het uitgangspunt dat ‘Grote lawaaimakers’ behorende bij milieucategorie 4 zijn uitgesloten. Voor de effectbeoordeling is de geluidsbelasting vanwege de nieuwe ontwikkeling vergeleken met de referentiesituatie. Ook is de cumulatieve geluidsbelasting vanwege het volledige bestaande en te ontwikkelen industrieterrein in beeld gebracht.
Milieucategorie
Bronvermogen per vierkante meter LWA dag-/avond-/nachtperiode [dB(A)/m2]
Milieucategorie 2 t/ m 3.2
55/50/45
Milieucategorie 4.1 en 4.2
60/55/50
Tabel 10-6: Gehanteerde kentallen voor de bronvermogens van de nieuwe ontwikkeling De Spurkt
Op onderstaande afbeelding is de geluidsbelasting in het gebied vanwege de ontwikkeling van De Spurkt weergegeven.
Figuur 10-6:Geluidsbelasting in dB(A) vanwege industrielawaai (De Spurkt) in plangebied voor plansituatie
15 Nota Industrielawaai Trade Port Noord & Trade Port West. 23 september 2016
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
81 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
In onderstaande tabel staat voor de direct omliggende woningen de geluidsbelasting vanwege De Spurkt weergegeven. Ook is in deze tabel de geluidsbelasting in de referentiesituatie en de cumulatieve geluidsbelasting weergegeven.
Waarneemhoogte [m]
Adres
Geluidsbelasting referentiesituatie [Letmaal dB(A)]
Geluidsbelasting ontwikkeling De Spurkt [Letmaal dB(A)]
Geluidsbelasting cumulatie bestaande en toekomstige industrie [Letmaal dB(A)]
Overloonseweg 24
5
42
40
48
Overloonseweg 26
5
43
42
49
Overloonseweg 28
5
43
44
49
Metaalweg 1
5
54
55
60
Spurkt 11
5
49
55
56
Spurkt 11a
5
50
50
53
Spurkt 12
5
43
41
46
Overloonsweg 30
5
41
41
45
Overloonseweg 32
5
41
41
45
Tabel 10-7: Geluidbelasting in dB(A) vanwege industrielawaai (De Spurkt)
Uit bovenstaande tabel blijkt dat er voor twee woningen vanwege de geluidsbelasting van De Spurkt niet voldaan kan worden aan 50 dB(A) etmaalwaarde. De geluidsbelasting voor de woning aan de Metaalweg 1 en de woning aan de Spurkt 11 bedraagt maximaal 56 dB(A) etmaalwaarde. Rekening houdend met de cumulatie met bestaande industrieterrein zijn er drie woningen met een geluidsbelasting van meer dan 50 dB(A). De geluidsbelasting bedraagt 60 dB(A) op de woning Metaalweg 1, 56 dB(A) op de woning Spurkt 11 en 53 dB(A) op de woning Spurkt 11a. De woning Metaalweg 1 betreft een bedrijfswoning op het nietgezoneerde deel van het industrieterrein.
10.4.2
Verkeersgeluid
Op basis van de verkeersgegevens weergegeven in paragraaf 10.2 is de geluidsbelasting vanwege wegverkeer berekend voor de plansituatie in het plangebied. Op onderstaande afbeelding staat de geluidsbelasting vanwege wegverkeer in het plangebied voor de plansituatie weergegeven.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
82 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Figuur 10-7: Geluidsbelasting (excl. correctie art 110g Wgh) vanwege wegverkeer in plangebied voor plansituatie (incl. A73)
Uit bovenstaande afbeelding is af te leiden dat de geluidsbelasting in het plangebied toeneemt vanwege de realisatie (en ontsluiting) van De Spurkt. Verder is ook nog steeds goed af te lezen dat de Rijksweg A73 een dominante bron is in het plangebied.
In onderstaande tabel staat de geluidsbelasting weergegeven voor de woningen in de directe omgeving. Waarneemhoogte [m]
Geluidsbelasting [Lden, dB]16
Overloonseweg 24
5
57,98
Overloonseweg 26
5
58,69
Overloonseweg 28
5
62,56
Metaalweg 1
5
59,8
Spurkt 11
5
58,89
Spurkt 11a
5
60,36
Spurkt 12
5
64,8
Overloonsweg 30
5
59,94
Overloonseweg 32
5
60,21
Adres
Tabel 10-8: Geluidsbelasting vanwege wegverkeerslawaai plansituatie
16 Geluidsbelasting weergegeven excl. correctie conform art 110g Wgh.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
83 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Uit bovenstaande tabel blijkt dat ten opzichte van de referentiesituatie voor enkele woningen een acceptabele toename plaatsvindt van circa 1 dB. Voor de woning aan de Metaalweg 1 vindt er ten opzichte van de referentiesituatie een toename plaats van 4 dB. De maximale geluidsbelasting voor deze woning bedraagt 60 dB excl. correctie conform art. 110g Wgh. Het aantal situaties (9 woningen) waarvoor in de plansituatie een overschrijding van de voorkeursgrenswaarde plaatsvindt, is gelijk aan de referentiesituatie (9 woningen). Hier treedt vanwege onderliggend plan geen verschil in op.
Cumulatie In bovenstaande paragraven zijn de onderdelen industrielawaai en wegverkeerslawaai separaat beoordeeld. Daar waar sprake is van verschillende geluidbronnen, dient eveneens het gecumuleerde geluidsniveau van de verschillende bronnen inzichtelijk te worden gemaakt. In onderstaande tabel staat de gecumuleerde geluidsbelasting van industrielawaai en wegeverkeerslawaai per adres weergegeven.
Waarneemhoogte [m]
Adres
Geluidsbelasting industrie - IL [Letmaal dB(A)]
Geluidsbelasting [Lden, dB]17 - VL
Gecumuleerde geluidsbelasting Lcum
Overloonseweg 24
5
48
57,98
58
Overloonseweg 26
5
49
58,69
59
Overloonseweg 28
5
49
62,56
63
Metaalweg 1
5
60
59,8
63
Spurkt 11
5
56
58,89
61
Spurkt 11a
5
53
60,36
61
Spurkt 12
5
46
64,8
65
Overloonsweg 30
5
45
59,94
60
Overloonseweg 32
5
45
60,21
60
Uit bovenstaande tabel blijkt dat wanneer de gecumuleerde belasting beoordeeld wordt, er voor de woning aan de Metaalweg 1 de geluidsbelasting met 3 dB toeneemt ten opzichte van de afzonderlijk beoordeelde geluidsbelasting vanwege industrielawaai en wegverkeerslawaai. Voor het overgrote deel van de woningen blijft de gecumuleerde geluidsbelasting gelijk aan de hoogst berekende afzonderlijke geluidsbelasting.
10.4.3
Conclusie
Door de beoogde ontwikkeling van De Spurkt neemt bij één woning de geluidsbelasting vanwege industrielawaai tot boven de 50 dB(A) etmaalwaarde toe. Bij één woning neemt de geluidsbelasting tot boven de 55 dB(A) toe. In totaal ondervinden drie woningen dan een cumulatieve geluidsbelasting van meer dan 50 dB(A). De hoogste optredende (cumulatieve) geluidsbelasting bedraagt 60 dB(A) etmaalwaarde. Deze treedt op bij de woning Metaalweg 1. Dit betreft een bedrijfswoning op het niet-gezoneerde deel van het industrieterrein. Derhalve is het criterium ‘Industriegeluid’ als licht negatief (-) beoordeeld.
17 Geluidsbelasting weergegeven excl. correctie conform art 110g Wgh.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
84 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
De geluidsbelasting vanwege wegverkeerslawaai overschrijdt in de plansituatie bij 9 woningen de voorkeursgrenswaarde van 48 dB, dat is gelijk aan het aantal woningen met een overschrijding in de referentiesituatie. Voor 1 woning vindt er in de plansituatie een toename plaats van 4 dB ten opzichte van de referentiesituatie. Derhalve is het criterium ‘Verkeersgeluid’ als licht negatief (-) beoordeeld. Tabel 10-9 Conclusie geluid
Criterium
Score
Industriegeluid
-
Verkeersgeluid
-
10.5
Leemte in kennis
Er zijn geen leemten in kennis die een relevante invloed hebben op de effectbeoordeling.
10.6
Mitigerende maatregelen
Bij twee woningen – Metaalweg 1 en Spurkt 11 – wordt de etmaalwaarde van industrielawaai van 50 dB(A) vanwege de ontwikkeling overschreden. Deze woningen bevinden zich op korte afstand – circa 50 meter – van het plangebied en de woning Metaalweg 1 betreft een bedrijfswoning op het niet-gezoneerde gedeelte van het industrieterrein. Gezien de overschrijding en de ligging ten opzichte van het plangebied, kan de overschrijding voor de woning aan Spurkt 11, mogelijk worden opgelost c.q. gereduceerd worden door een akoestisch gunstigere invulling van het terrein. Dit betekent dat in de directe nabijheid van de woningen alleen relatief geluidluwe activiteiten kunnen plaatsvinden en dat de routing van het vrachtverkeer, de expeditieactiviteiten en (koel)technische installaties op een relatief grote afstand van de betreffende woningen moeten worden gesitueerd. Mogelijke mitigerende maatregelen ten aanzien van wegverkeerlawaai zijn stiller asfalt, herroutering van verkeer en gevelmaatregelen aan woningen.
10.7
Doorvertaling in bestemmingsplan
10.7.1
Regeling
Naar aanleiding van het geluidsonderzoek zijn er geen redenen om ten behoeve van geluid regelingen op te nemen in het bestemmingsplan. Zoals benoemd bij paragraaf 10.4 zijn ‘grote lawaaimakers’ behorende bij milieucategorie 4 uitgesloten.
10.7.2
Monitoring
Het meten en monitoren van geluidsemissie maakt onderdeel uit van het aanzet en evaluatie- en monitoringsprogramma. Monitoring komt voor verantwoordelijkheid van de gemeente. Zodra de inrichting van de percelen meer vormgegeven is, zal ook aan monitoring nadere invulling worden gegeven.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
85 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
11
GEUR
11.1
Beleids- en beoordelingskader
11.1.1
Beleidskader
In Tabel 11-1 is het beleidskader voor het aspect geur weergegeven. De concrete beoordelingscriteria zijn weergegeven in paragraaf 11.1.2. Tabel 11-1 Beleidskader geur
Beleid
Relevantie voor project
Europees beleid Er is geen specifiek internationaal geurbeleid of regelgeving aanwezig.
De Europese regelgeving schrijft het toepassen van de zogenaamde Best Beschikbare Technieken (BBT) voor om de belasting van het milieu tot het minimale te beperken. Hieronder valt ook de belasting als gevolg van geurende stoffen.
Nederlands beleid Wet geurhinder en veehouderij (Wgv)
De Wet geurhinder en veehouderij (Wgv) vormt sinds 1 januari 2007 het toetsingskader voor het verlenen van een milieuvergunning, als het gaat om geurhinder vanwege dierenverblijven van veehouderijen. De Wgv geeft normen voor de geurbelasting die een veehouderij mag veroorzaken op een geurgevoelig object. Dit geldt alleen voor dieren (zoals varkens en pluimvee) waarvoor geuremissiefactoren zijn opgenomen in de Regeling geurhinder en veehouderij. Voor dieren zonder geuremissiefactor (zoals melkkoeien, paarden en pelsdieren) gelden minimaal aan te houden afstanden. Geurgevoelig object en de Wgv Enkel geurgevoelige objecten worden beschermd tegen overmatige stankhinder. De Wgv geeft de volgende definitie voor een geurgevoelig object: 'Gebouw, bestemd voor en blijkens aard, indeling en inrichting geschikt om te worden gebruikt voor menselijk wonen of menselijk verblijf en die daarvoor permanent of een daarmee vergelijkbare wijze van gebruik, wordt gebruikt.' Op basis van deze definitie vallen bijvoorbeeld woningen, appartementen, kantoren en bedrijven onder de definitie van geurgevoelig object, maar een speeltuin of voetbalveld niet. Bij een gemeentelijke verordening kunnen gemeenten overigens afwijken van de wettelijke normen. Ook de in de Wgv opgenomen vaste afstanden kunnen bij een gemeentelijke verordening worden aangepast.
De gemeente Horst aan de Maas heeft geen eigen gemeentelijke geurnormering vastgesteld. Dit betekent dat rekening gehouden moet worden met de geldende normen uit de Regeling geurhinder en veehouderij. De normen dienen in de eerste plaats voor de vaststelling of voor een veehouderij een omgevingsvergunning voor de inrichting kan worden verleend. De eisen ten aanzien van de maximale geurbelasting of minimaal aan te houden afstanden zijn echter ook van belang bij de beoordeling van de vraag of een bepaalde geurgevoelige bestemming kan worden gerealiseerd nabij een veehouderij. Deze zogenaamde ‘omgekeerde werking’ heeft dus betrekking op ruimtelijke ordeningsbesluiten, zoals bestemmingsplannen en vrijstellingen. Vaste rechtspraak bij dit soort besluiten is dat er geen sprake mag zijn van een aantasting van de bestaande rechten van de omliggende veehouderijen én dat er sprake moet zijn van een aanvaardbaar woon- en leefklimaat.
Onze referentie: 083911125 1.1 - Datum: 28 oktober 2020
86 van 104
HOOFDSTUK 8 ONDERZOEK MILIEUASPECTEN
Beleid
Relevantie voor project
De brief van de Minister van VROM van 30 juni 199518
De essentie van deze brief is dat het bevoegd gezag dient vast te stellen welk niveau van geurhinder in een bepaalde situatie nog acceptabel is, en dat maatregelen ter bestrijding van geuroverlast moeten worden bepaald in overeenstemming met het ALARA-principe19.
Activiteitenbesluit (2007)
Het Activiteitenbesluit bevat in hoofdstuk 3, 4 en 5 voorschriften voor specifieke activiteiten. Voor type A en B-bedrijven kunnen voorschriften uit hoofdstuk 3 en 4 gelden. Voor type C-bedrijven kunnen voorschriften uit hoofdstuk 3 en 5 gelden.
Provinciaal beleid Er is geen specifiek provinciaal geurbeleid of regelgeving aanwezig.
N.v.t.
Gemeentelijk beleid
Geurverordening gemeente Venray
11.1.2
In de actuele geurverordening van de gemeente Venray voor bedrijventerrein een individuele geurnorm (voorgrondbelasting, de maximale geurbelasting van 1 veehouderij) van 8 Ou/m³ vastgesteld. In een daarbij behorende beleidsregel is aangegeven dat de cumulatieve geurbelasting (de geurbelasting van meerdere veehouderijen samen) voor bedrijventerreinen in Venray maximaal 20 Ou/m³ mag bedragen om de geurbelasting als aanvaardbaar aan te merken.