CConstaterende datVelsen
Koppel je AI →
Document · PDF

C13 Vastgestelde financiële jaarstukken van Recreatieschap Spaarnwoude.pdf

Raadsvergadering 23 september 2021, gemeente VelsenBij agendapunt: Ingekomen stukken27.052 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

5.093.684 7.288.186

-

8.508 204.878 3.356.704

Pagina 30 van 82

Samenvatting 1. Ontwikkeling en inrichting

Programmaverantwoording 2. Beheer en onderhoud

Financiële verantwoording

3. Toezicht en veiligheid

Programma 3. Toezicht en veiligheid Visie

•

bezwaar tegen afname lichte bewapening (wapenstok en pepperspray), de procedure loopt nog

•

Inzet boa’s tijdens corona lockdown en voor handhaving coronaregels

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

•

Verkeerd gebruik van de recreatiegebieden zo veel mogelijk beheersd.

•

Toezicht houden en handhaven volgens Algemene Verordening en de Noodverordening COVID-19.

Door gastheerschap, het houden van toezicht en handhavend optreden wil het recreatieschap bij bezoekers de gevoelens van sympathie, vertrouwen en veiligheid vergroten. Ontwikkelingen in 2020:

Overige gegevens en bijlagen

Baten en lasten Programma 3. Toezicht en veiligheid

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019 (deelprogr. 2)

Bedrijfskosten

29.639

49.802

26.727

Inzet RNH

628.773

533.249

544.978

Totale lasten

658.412

583.051

571.705

Opbrengsten

-

-

-

Samenvatting Programma 3 geconsolideerd

Totale baten

Dit programma laat een hogere inzet van RNH zien dan was begroot. Deze verhoging is te verklaren door de hogere inzet vanwege handhaving van de coronaregels, tegengaan van illegale feestjes en toenemende bezoek in goede banen leiden Daarnaast is extern personeel ingehuurd om de openstaande vacatures te vervullen en langdurig zieken te vervangen.

De kosten van programma 3 zijn lager dan het totaal van het voormalige deelprogramma 2, omdat de aansturing nu deel uitmaakt van taakveld 0.4 (overhead) in programma 4.

Saldo

-

-

-

-658.412

-583.051

-571.705

Baten en lasten per taakveld Jaarrekening 2020

Prestaties per taakveld in 2020 Taakveld 1.2

Openbare orde en veiligheid

In 2020 zijn de volgende taken opgepakt: •

De rol van gastheer in de gebieden vervuld en de zichtbaarheid verbeterd.

•

Inspelen op de het intensievere gebruik van recreatiegebieden vanwege corona.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Taakveld

Lasten

Begroting 2020

Baten

Lasten

Baten

1.2 openbare orde en veiligheid

658.412

-

583.051

-

Totaal

658.412

-

583.051

-

Pagina 31 van 82

Samenvatting 1. Ontwikkeling en inrichting

Programmaverantwoording 2. Beheer en onderhoud

Financiële verantwoording

3. Toezicht en veiligheid

Overige gegevens en bijlagen

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Programma 4. Bestuur en ondersteuning Speerpunten

Baten en lasten

Voor 2020 waren de speerpunten:

Programma 4. Bestuur en ondersteuning

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019 (deelprogr. 3, 4, 5 en 6)

62.677

59.074

255.756

•

faciliteren bestuur bij voorbereiding en uitvoering besluiten

•

vaststelling van de integrale lange termijnvisie Spaarnwoude Park

•

vaststelling uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 – 2025

Bedrijfskosten

•

aanscherpen planning & controlcyclus

Inzet RNH

1.016.093

781.175

709.892

•

vernieuwen en actualiseren risicoanalyse

•

het verder implementeren van de financiële transitie conform het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) in zowel de financiële verslaglegging als de presentatie in de planning- en controldocumenten.

Totale lasten

1.078.770

840.249

965.647

Opbrengsten

-

-

7.728

Totale baten

-

-

7.728

-1.078.770

-840.249

-957.919

•

aansturen uitvoeringsorganisatie

Samenvatting Programma 4 geconsolideerd In dit programma is de inzet RNH 234.918 hoger dan begroot. De transitie van de financiële afdeling naar hert werken met de BBV-structuur heeft extra, incidentele inzet gevergd. Daarnaast spelen niet-begrote kosten voor het opstellen van het Uitvoeringsprogramma tot aan de voorlopige vaststelling van het programma in mei 2020 een rol in de hogere lasten voor programmasturing. Ook waren er in het voorjaar van 2020 kosten voor de verwerking van de zienswijzeperiode tot vaststelling van de visie Spaarnwoude Park, terwijl het projectbudget eind 2019 al uitgeput was. Ook heeft de afwikkeling van de compensatiemaatregelen voor ondernemers meer tijd gekost van de overhead afdelingen. Tot slot is er eind 2020 een waarderingsonderzoek uitgevoerd onder bezoekers van Spaarnwoude, met als doel een 0-meting vóór de effecten van Spaarnwoude Park 2040 zichtbaar worden.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Saldo

De kosten van programma 4 zijn hoger dan het totaal van de voormalige deelprogramma’s 3 t/m 6. Dit wordt met name veroorzaakt door de definitie van het taakveld overhead, waar alle hiërarchisch leidinggevenden toe worden gerekend. Ook de locatiebeheerder van Spaarnwoude is hiërarchisch leidinggevend en zijn inzet werd voorheen begroot in het voormalige deelprogramma 1. Een ander verschil is dat de inzet van het communicatieteam, dat vooral bestaat uit klantcommunicatie, voortaan wordt begroot bij het nieuwe programma 2. Beheer en onderhoud.

Baten en lasten per taakveld Taakveld 0.1 bestuur 0.4 overhead Totaal

Jaarrekening 2020 Lasten Baten 36.612 1.042.158 1.078.770

-

Begroting 2020 Lasten Baten 20.061 820.188 840.249

-

Pagina 32 van 82

Samenvatting 1. Ontwikkeling en inrichting

Programmaverantwoording 2. Beheer en onderhoud

Onderdeel

3. Toezicht en veiligheid

Jaarrekening 2020 Lasten

Bestuursadvisering en programmasturing Secretariaat Financiële control en administratie Locatiebeheerder en management Verlaging risico opslag RNH (1,5% op alle inzet RNH) Kantoor- en bedrijfskosten

Totaal

Verschil (realisatie minus begroting) Lasten

Baten

352.759 156.617 254.841 251.877 Dit is met ingang van 2020 afgeschaft. Voor een toelichting zie de paragraaf bedrijfsvoering.

265.359 149.869 191.088 218.959

-

87.400 6.748 63.753 32.918

-

44.100

-

-44.100

26.065

-

39.013

-

-12.948

-

1.042.158

-

820.188

-

221.970

-

Bestuur

•

Goedkeurende accountantsverklaring bij de jaarrekening 2020 Overhead

Uitvoering Visie Spaarnwoude Park 2040 en planvoorbereiding uitvoeringsprogramma 2020 - 2025

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Begroting 2020

5. Algemene dekkingsmiddelen

Baten

Accountantscontrole bij jaarrekening 2020

•

4. Bestuur en ondersteuning

Lasten

•

Taakveld 0.4

Overige gegevens en bijlagen

Baten

Prestaties per taakveld in 2020 Taakveld 0.1

Financiële verantwoording

•

Implementatie van de financiële transitie;

•

Verder uitwerken financiële transitie conform de BBV-regelgeving;

•

Verbeterde planning & control en gebruiksvriendelijkheid van de P&Cdocumenten;

•

Verbeterde bestuurlijke besluitvorming (tijdigheid-volledigheid);

•

Aanpassing bedrijfsvoering, voortkomend uit de corona pandemie (op afstand werken en vergaderen etc.)

•

En verbeterd omgevingsmanagement.

Pagina 33 van 82

Samenvatting 1. Ontwikkeling en inrichting

Programmaverantwoording 2. Beheer en onderhoud

3. Toezicht en veiligheid

Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen Gebeurtenissen per taakveld in 2020 Taakveld 0.5

Treasury

De uitvoeringsorganisatie streeft naar de volgende financiële doelstellingen: •

De financiering van het vastgestelde beleid

•

Het minimaliseren van de financieringskosten

•

Het beperken van de (financiële) risico’s

Taakveld 0.8 •

Financiële verantwoording

Overige baten en lasten

Overige gegevens en bijlagen

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

De voornaamste wijziging betreft de investeringen in de openbare ruimte met maatschappelijk nut. De systematiek van activering en afschrijving is voor alle investeringen gelijk getrokken: investeringen met een maatschappelijk nut dienen, evenals investeringen met een economisch nut, te worden geactiveerd en over de verwachte levensduur te worden afgeschreven. Taakveld 0.11

Resultaat rekening baten en lasten

Een structureel financieel evenwicht van de baten en lasten bij het realiseren van het vastgestelde beleid.

Participantenbijdrage

Taakveld 0.9

Vennootschapsbelasting

n.v.t. Taakveld 0.10

Mutaties reserves

Het recreatieschap heeft verschillende reserves, die elk voor hun eigen doelen worden ingezet. Het doel van elke reserve is nader toegelicht in de paragraaf weerstandsvermogen. Het uitvoeren van de beleidsbepalingen conform de Nota reserves en voorzieningen. Op 7 mei 2020 heeft het bestuur ingestemd met de nota activeren, waarderen en afschrijven. Mede door de wijzigingen in het Besluit, Begroting en Verantwoording (BBV) was het noodzakelijk om de systematiek van investeringen, activeren, waarderen, afschrijven en onderhoud van kapitaalgoederen uiteen te zetten in een aparte nota. De wijzigingen uit deze nota gelden vanaf het boekjaar 2018.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Baten en lasten Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen Bedrijfskosten

Jaarrekening

Begroting

Jaarrekening

2020

2020

2019*

5.025

1.295

6.125

-

-

-

Inzet RNH Totale lasten

5.025

1.295

6.125

5.081.545

5.081.545

4.980.443

Opbrengsten

51.537

45.402

36.066

Totale baten

5.133.082

5.126.947

5.016.509

Saldo voor bestemming

5.128.057

5.125.652

5.010.384

Mutaties reserves

-885.108

-294.989

-62.399

Saldo na bestemming

6.013.166

5.420.641

5.072.783

Participantenbijdragen

*) alleen de participantenbijdragen en mutaties reserves

Pagina 34 van 82

Samenvatting 1. Ontwikkeling en inrichting

Programmaverantwoording 2. Beheer en onderhoud

Financiële verantwoording

3. Toezicht en veiligheid

Overige gegevens en bijlagen

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Baten en lasten per taakveld

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10)

Jaarrekening 2020

Toevoeging algemene reserve

Jaarrekening 2020 237.894

Onttrekking algemene reserve

-60.001

Begroting Jaarrekening 2020 2019 237.493 321.931 -

-

Toevoeging bestemmingsreserve

943.035

72.111

1.917.468

Onttrekking bestemmingsreserve

-2.006.036

-604.593

-2.301.797

-885.108

-294.989

-62.399

Totaal

Taakveld 0.5 treasury

Baten

Lasten

Baten

5.025

29.155

1.295

45.402

0.8 overige baten en lasten

-

5.103.927

-

5.081.545

0.9 vennootschapsbelasting

-

-

-

-

1.180.928

2.066.037

309.604

604.593

-

-

-

-

1.185.953

7.199.119

310.899

5.731.540

0.10 mutaties reserves 0.11 resultaat rekening baten en lasten Totaal

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Lasten

Begroting 2020

Pagina 35 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Financiële verantwoording Onderstaand volgt de balans per 31 december 2020, een overzicht van de waarderingsgrondslagen en de toelichting op de balans.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 36 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Balans per 31 december 2020 ACTIVA

31-12-2020

31-12-2019

PASSIVA

31-12-2020

31-12-2019

54.418

54.017

Bestemmingreserve beheer SPW

1.630.428

2.521.200

Bestemmingsreserve investeringen SPW

1.178.103

1.332.506

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

15.905

22.109

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

1.687.762

1.267.163

Algemene reserve SGP

3.122.697

2.997.390

Best.reserve verv.investeringen SGP

2.160.633

2.139.929

Bestemmingsreserve SMG

5.170.242

5.508.560

Best. reserve SMG beh. monument MH17

754.132

816.554

Bestemmingsreserve SMG investering

414.582

414.582

16.188.902

17.074.010

VASTE ACTIVA

VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN

Materiële vaste activa

Reserves

Maatschappelijk nut Economisch nut

Subtotaal materiële vaste activa

1.697.839

1.163.544

137.441

162.894

1.835.279

1.326.438

Financiële vaste activa Effecten

2.500.500

2.499.950

Hypothecaire leningen u/g

521.955

580.301

Subtotaal financiële vaste activa

3.022.455

3.080.251

TOTAAL VASTE ACTIVA

4.857.734

4.406.689

Algemene reserve SPW

VLOTTENDE ACTIVA

Subtotaal reserves

Vorderingen en overlopende activa

Voorzieningen

Debiteuren algemeen

381.573

581.270

Voorziening groot onderhoud SPW

6.048

101.673

Vooruitbetaalde bedragen

4.689

12.211

Voorziening groot onderhoud SGP

266.491

93.593

Nog te ontvangen bedragen

1.129

528.222

Voorziening groot onderhoud SMG

283.146

139.443

Overige vorderingen

2.672

2.249

Subtotaal voorzieningen

555.685

334.709

Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

13.679.053

13.351.125

Schulden op lange termijn

Subtotaal vorderingen en overlopende activa

14.069.116

14.475.078

Subtotaal schulden op lange termijn

-

-

16.744.587

17.408.719

Crediteuren

624.291

622.393

TOTAAL VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN

Liquide middelen ING bank

VLOTTENDE PASSIVA Schulden op korte termijn

248.081

236.066

2.104

5.743

Subtotaal liquide middelen

250.184

241.808

Nog te betalen bedragen

82.429

177.421

TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA

14.319.300

14.716.886

Aangegane verplichtingen

30.593

43.439

Investeringssubsidies

43.378

51.299

Investeringsbijdragen

808.250

481.240

Vooruit ontvangen bedragen

843.505

339.064

Subtotaal schulden op korte termijn

2.432.447

1.714.857

TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA

2.432.447

1.714.857

TOTAAL-GENERAAL PASSIVA

19.177.034

19.123.576

Kas

TOTAAL-GENERAAL ACTIVA

19.177.034

19.123.576

versie AB 1 juli 2021

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Waarderingsgrondslagen voor de balans en de resultaatbepaling Materiële vaste activa Activa worden gewaardeerd tegen de oorspronkelijke verkrijgingsprijs (de inkoopprijs en de bijkomende kosten) of vervaardigingsprijs. Subsidies en bijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. De materiële activa worden onderverdeeld in: •

Activa met een economisch nut en

•

Activa in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

Voorwaarde voor het activeren van materiële vaste activa is een minimale gebruiksduur van drie jaar, waarvoor een ondergrens geldt van: •

€ 10.000 voor activa met economisch nut

•

€ 50.000 voor activa met maatschappelijk nut

Investeringen worden geactiveerd en over de verwachte toekomstige gebruiksduur wordt afgeschreven. De afschrijvingen vinden plaats volgens het lineaire systeem, dus in gelijke jaarlijkse termijnen en startend op 1 januari van het jaar volgend op het jaar van ingebruikname. De tabel met afschrijvingstermijnen is hieronder weergegeven.

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

Vaste activa

Afschrijvingsperiode in jaren

Immateriële vast activa

F. Participanten

Toelichting Looptijd van de geldlening

Materiële vaste activa Gronden / terreinen

n.v.t.

Gebouwen / werkplaats

40

Vervoermiddelen

5

Machines

5

Werktuigen

10

Ponten

20

Overige vaartuigen

10

Geen afschrijving

Kunstwerken Bruggen van beton

40

Bruggen van staal

40

Bruggen van hout

30

Tunnels

60

Beschoeiing

30

Gemalen

40

Terreinmeubilair

5

Rioleringspompen

20

versie AB 1 juli 2021

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële vaste activa Financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs of de nominale waarde. Vlottende activa De vlottende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde en - waar nodig – verminderd met een voorziening voor oninbaarheid. Reserves en voorzieningen Algemene reserve Aan de algemene reserve wordt jaarlijks het resultaat na bestemming toegevoegd respectievelijk onttrokken. Een deel van de renteopbrengst voortvloeiend uit de deposito en de zakelijke spaarrekeningen wordt toegevoegd aan de algemene reserve. Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen Naar aanleiding van het AB besluit van 7 december 2005 is een bestemmingsreserve vervangingsreserve gevormd ten behoeve van vervangingsinvesteringen en groot onderhoud. Een deel van de renteopbrengst voortvloeiend uit de deposito en de zakelijke spaarrekeningen wordt toegevoegd aan de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen. Bestemmingsreserve investeringen In het AB van 7 december 2005 is besloten een bestemmingsreserve investeringen te vormen, hieruit moet het lopende investeringsprogramma gedekt worden. Een deel van de renteopbrengst voortvloeiend uit de deposito en zakelijke spaarrekeningen wordt toegevoegd aan de bestemmingsreserve investeringen.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten De bestemmingsreserve dient ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven. Deze bestemmingsreserves dienen in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbare verlies. Onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenramingen van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Overige balansposten Alle overige balansposten zijn, tenzij anders vermeld, gewaardeerd tegen . Bepaling van het resultaat Het resultaat is bepaald op basis van de historische kostprijs. Baten en lasten worden toegerekend naar het jaar waarin zij gegenereerd worden. Subsidies en bijdragen van derden Ontvangsten inzake subsidies en bijdragen van derden voor de realisatie van specifieke projecten, en de daarmee samenhangende uitgaven, worden in de programmarekening verantwoord.

Pagina 39 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Financiële verantwoording

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Toelichting op de balans

31-12-2019

1.192.341

863.916

574.166

328.426

-

-

1.766.507

1.192.341

Afschrijvingen tot boekjaar

28.797

-

Afschrijvingen lopend boekjaar

39.871

28.797

-

-

68.669

28.797

1.697.839

1.163.544

Netto investeringen boekjaar Desinvesteringen boekjaar

Afschrijvingen desinvesteringen boekjaar

Boekwaarde per 31 december

Investering betreffen vervanging van beschoeiingen de Ven, vervanging van bruggen. Economisch nut Netto investeringen tot boekjaar Netto investeringen boekjaar Desinvesteringen boekjaar

31-12-2020 365.268 365.268

31-12-2019 261.649 103.619 365.268

Afschrijvingen tot boekjaar Afschrijvingen lopend boekjaar Afschrijvingen desinvesteringen boekjaar

202.374 25.453 227.828

176.169 26.205 202.374

Boekwaarde per 31 december

137.441

162.894

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

F. Participanten

Financiële vaste activa 31-12-2020

Netto investeringen tot boekjaar

E. Grondbeleid

In BIJLAGE II is een specificatie van de materiële vaste activa is opgenomen in de staat van geactiveerde investeringen tot en met 2020

ACTIVA VASTE ACTIVA Materiële vaste activa Maatschappelijk nut

Overige gegevens en bijlagen

31-12-2020

31-12-2019

2.500.500

2.499.950

ING Groep Perpetual II

2.148.800

2.148.800

ING Groep Perpetual III

309.900

309.900

Campina obligaties / ledencertificaten

41.800

41.250

521.955

580.301

De Ettingen BV

103.404

109.964

Koningshoeve BV

389.029

440.197

St. Agrarische bedrijven

29.521

30.140

Effecten Specificatie:

Hypothecaire leningen Specificatie:

Pagina 40 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Effecten omschrijving ING Groep Perpetual II ING Groep Perpetual III Campina obligaties / ledencertificaten

2020 rente % vervaldatum variabel Perpetual variabel Perpetual 0,80 doorlopend

Totaal effecten Hypothecaire leningen

rente %

De Ettingen BV Koningshoeve BV St. Agrarische bedrijven

4,00 4,00 4,00

Totaal hypothecaire leningen Nadere specificatie hypothecaire leningen: omschrijving De Ettingen BV, Leningdeel I De Ettingen BV, leningdeel II De Ettingen BV, leningdeel V

omschrijving Koningshoeve BV, leningdeel I Koningshoeve BV, leningdeel II Koningshoeve BV, leningdeel III Koningshoeve BV, leningdeel V Koningshoeve BV, leningdeel VII

omschrijving St. Agrarische bedrijven

C. Financiering

looptijd 30 jaar 30 jaar 30 jaar

looptijd 30 jaar 30 jaar 20 jaar 30 jaar 10 jaar

looptijd 30 jaar

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

einddatum 1-1-2026 1-1-2026 1-1-2026

einddatum 1-1-2029 1-1-2029 1-1-2019 1-1-2029 5-1-2017

einddatum 1-1-2029

2019

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

2.148.800 309.900 41.800

2.148.800 309.900 41.250

Debiteuren algemeen

2.500.500

2.499.950

Vooruitbetaalde bedragen

2020

2019

103.404 389.029 29.521

109.964 440.197 30.140

521.955

580.301

2020

2019

17.716 22.150 70.098

103.404

109.964

23.504 50.169 2.783 285.692 26.881

51.395 22.934 31.987 291.318 42.563

389.029

440.197

29.521

30.140

29.521

30.140

E. Grondbeleid

F. Participanten

VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen en overlopende activa

13.165 21.668 68.571

Overige gegevens en bijlagen

31-12-2020

31-12-2019

381.573

581.270

4.689

12.211

De vooruitbetaalde bedragen per 31 december 2020 bestaan uit kosten voor huur, advieskosten en onderhoudscontract monument MH17.

Nog te ontvangen bedragen

1.129

528.222

Project RWS verplaatsen steiger

588

-

Rente 4e kwartaal effecten

540

Totaal nog te ontvangen bedragen

1.129

Overige vorderingen

2.672

2.249

FrieslandCampina

2.672

2.249

Totaal overige vorderingen

2.672

2.249

Specificatie:

-

Specificatie:

Overige vorderingen op Friesland Campina in verband met de melkleveringsovereenkomsten € 2672.

Pagina 41 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

Drempelbedrag

13.351.125

Vooruitbetaalde bedragen

Reserves Algemene reserve SPW

31-12-2020

31-12-2019

Saldo per 1 januari

54.017

53.436

250.000

Het bedrag aan middelen per kwartaal dat buiten ’s Rijks schatkist is gehouden: Kwartaal 1 Kwartaal 2 238.562 11.438

Liquide middelen

243.417 6.583

401

582

Af: Onttrekking …

-

-

54.418

54.017

De toevoeging aan de Algemene reserve betreft een deel van de ontvangen rente over 2020. Kwartaal 3

Kwartaal 4

238.496

248.090

11.504

31-12-2020

31-12-2019

ING bank r/c

22.329

10.387

ING bank zakelijke spaarrekening

225.751

225.679

2.104

5.743

250.184

241.808

Kas Totaal liquide middelen

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

-

Bij: Dotatie rente Saldo per 31 december

Overschrijding van het drempelbedrag

F. Participanten

Bij: Saldo exploitatie

250.000

Ruimte onder drempelbedrag

E. Grondbeleid

VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN 13.679.053

Rijks schatkist

Buiten schatkist gehouden

Overige gegevens en bijlagen

PASSIVA

Uitzetting Rijk's schatkist SPW

Rijks schatkist Drempelbedrag

Financiële verantwoording

1.910

Bestemmingreserve beheer SPW

31-12-2020

31-12-2019

Saldo per 1 januari

2.521.200

3.042.314

Bij: Dotatie rente

18.704

22.476

Bij: Saldo exploitatie

-

433.401

Af: Saldo onttrekking

-266.810

-976.991

Af: Saldo exploitatie

-642.667

-

Saldo per 31 december

1.630.428

2.521.200

De toevoeging aan de bestemmingsreserve beheer betreft een deel aan ontvangen rente over 2020, € 18.704. Het saldo onttrekking bestaat uit: achterstallig groot onderhoud 2020 (extra budget beschikbaar gesteld) (120.337), contracten herziening Lieoever (132.379) en voor begeleiding Sail in & out en parkeermogelijkheden Formule 1 Zandvoort (14.094). Resterend een onttrekking exploitatieresultaat van € 642.428.

Pagina 42 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Bestemmingsreserve investeringen SPW

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

31-12-2020

31-12-2019

Saldo per 1 januari

1.332.506

1.965.820

Bij: Dotatie rente

9.886

12.702

197.859

152.622

Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking

-362.148

-798.637

Saldo per 31 december

1.178.103

1.332.506

De toevoeging aan de bestemmingsreserve beheer betreft een deel aan ontvangen rente over 2020, € 9.886. Het saldo toevoeging bestaat uit: jaarlijkse subsidie RVO voor zonnepanelen, een eenmalige bijdrage van Droomparken en subsidie afhandeling Tacitustunnel. Het saldo onttrekking bestaat uit: verbeteren evenemententerrein Oosterbroek en Houtrak (76.710), locatieontwikkeling Veerplas (11.027), uitvoeringsplan Spaarnwoude 2040 (69.752), oriëntatie werving exploitant fort Benoorden Spaarndam (200.767) en fietsverbinding Amsterdam - Kust Noordzee (3.892) Bestemmingsres. Tacitustunnel Saldo per 1 januari

31-12-2020 22.109

31-12-2019 28.238

Bij: Dotatie rente Bij: Saldo toevoeging

164 -

307 -

Af: Saldo onttrekking Af: … Saldo per 31 december

-6.368

-6.436 22.109

15.905

Aan de reserve beheer Tacitustunnel is een bedrag van € 164 aan rente toegevoegd en is een bedrag van € 6.368 onttrokken voor het beheer.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

Bestemmingsres. Egalisatie Kapitaallasten Saldo per 1 januari Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december

F. Participanten

31-12-2020 1.267.163 467.378 -46.779 1.687.762

31-12-2019 1.295.960 -28.797 1.267.163

Het saldo toevoeging bestaat uit: de investering in terreinmeubilair (1061788), investering in beschoeiing de Ven (141.248) en investering in bruggen (326.130). Het saldo onttrekking bestaat uit kapitaallasten (46.779). Algemene reserve SGP

31-12-2020

31-12-2019

Saldo per 1 januari

2.997.390

2.682.760

Bij: Saldo exploitatie

321.349

Bij: Dotatie conform begroting

185.307

-

Af: Bijdrage Tuinen van West

-5.060

-6.719

Af: Onttrekking uitvoeringsprogramma SPW / SGP

-49.554

-

Af: Saldo exploitatie Saldo per 31 december

-5.387 3.122.697

2.997.390

De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie conform begroting (185.307). Het saldo onttreking (54.614) bestaat uit: erfpacht Tuinen van West (5.060), ontvangstgebied Groene Weeldepannenkoeken Paviljoen (20.948) en uitvoeringsplan Spaarnwoude / SGP 2040 (28.606). Resterend onttrekking exploitaieresultaat van € 5.387.

Pagina 43 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Best.reserve verv.investeringen SGP

Financiële verantwoording

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

31-12-2020

31-12-2019

Saldo per 1 januari

2.139.929

2.188.305

Bij: Saldo toevoeging

26.709

-

Af: Saldo onttrekking

-6.005

-48.376

Af: … Saldo per 31 december

2.160.633

2.139.929

De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie conform begroting (26.709). Het saldo onttreking bestaat uit: verbeteren evenemententerrein Groene Weelde (6.005). Bestemmingsreserve SMG Saldo per 1 januari Bij: Saldo exploitatie Bij: Dotatie conform begroting Bij: Werkstrookvergoeding Energy Contiunity Af: Saldo exploitatie Af: Onttrekking conform begroting Af: Saldo per 31 december

31-12-2020 5.508.560 52.186

Bij: Bijdrage Stichting Nationaal Monument MH17 Af: Saldo exploitatie Saldo per 31 december

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

E. Grondbeleid

Bestemmingsreserve SMG investering Saldo per 1 januari Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december

31-12-2019 5.508.560 -

214.353

-

-604.857 5.170.242

5.508.560

F. Participanten

Door opheffing van de Stichting Nationaal Monument MH17 is een bedrag van € 7.981 van de Stichting ontvangen. Resterend onttrekking voor kosten van beheer van het Nationaal Monument MH17 een bedrag van € 70.402.

Af: investering naar bestemmingsreserve egalisatie

31-12-2020 414.582 -

31-12-2019 438.282 -23.700

-

-

414.582

414.582

31-12-2020 101.673 1.170.906 -1.266.531 6.048

31-12-2019 1.605.689 -1.504.016 101.673

Geen mutaties. Voorzieningen Voorziening groot onderhoud SPW Saldo per 1 januari Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december

De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen.

De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie conform begroting (52.186), werkstrookvergoeding van Energy Contiunity (214.353). Resterend onttrekking exploitaieresultaat van € 604.857. Best. reserve SMG beh. monument MH17 Saldo per 1 januari

Overige gegevens en bijlagen

31-12-2020 816.554

31-12-2019 879.278

7.981

-

-70.402 754.132

-62.724 816.554

Voorziening groot onderhoud SGP Saldo per 1 januari Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december

31-12-2020 93.593 237.839 -64.942 266.491

31-12-2019 237.839 -144.246 93.593

De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen.

Pagina 44 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Voorziening groot onderhoud SMG Saldo per 1 januari Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december

C. Financiering

31-12-2020 139.443 148.722 -5.019 283.146

D. Bedrijfsvoering

31-12-2019 148.723 -9.280 139.443

Specificatie: Stichting Agrarische Bedrijven Recreatie Noord-Holland NV Paswerk Verhart Groen Peter Heeremans Hoveniers Pius Floris RvR Hoofddorp Van der Bijl & Heierman BV Loonwerkbedrijf Kroon Aannemersbedrijf Damsteegt BTW 4e kwartaal 2020 Overige crediteuren Totaal crediteuren

31-12-2020 624.291

79.862 278.967 43.861 33.385 31.360 18.222 14.139 12.867 12.260 12.100 1.562 85.706 624.291

E. Grondbeleid

F. Participanten

31-12-2020 82.429

31-12-2019 177.421

Specificatie: Kosten beheer en bediening fietsbrug Zwanenburg

80.200

Waterbodemonderzoek Zijkanaal C

2.229

Totaal nog te betalen bedragen

31-12-2019 622.393

82.429

-

De belaste activiteiten betreffen de verhuur van het pand Genieweg 46 aan Recreatie Noord Holland NV, verhuur pand Genieweg 50, gedeeltelijk, aan restaurant Onder de Platanen, cultuur technische onderhoudswerkzaamheden voor de gemeente Haarlemmermeer, diverse evenementen zoals Dance Valley, Dutch Valley Mysteryland, Strong Viking Run, exploitatie laadpalen en de educatie- en agrarische activiteiten boerderij Zorgvrij.

Aangegane verplichtingen

31-12-2020

31-12-2019

30.593

43.439

Specificatie:

-

Onderhoudsbestek bermen en watergangen

14.627

Onderhoudsbestek gazons

10.340

Schoonmaakbestek

5.626

Totaal aangegane verplichtingen

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

Nog te betalen bedragen

De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. VLOTTENDE PASSIVA Schulden op korte termijn Crediteuren

Financiële verantwoording

30.593

Pagina 45 van 82

-

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

Provincie - Investeringssubsidies

C. Financiering

31-12-2020

31-12-2019

43.378

51.299

Totaal aangegane verplichtingen

Derden - Investeringsbijdrage Specificatie: Bijdrage de groene F200 Bijdrage aanleg stroomvoorziening Bijdrage aanleveren grond Verbetering Plesmanhoek Uitkering gewasschade Gasunie Bijdrage Amsterdam baggeren Kluur Bijdrage Gem. Haarlemmermeer Bijdrage Tennet Bijdrage gem. Haarlem Opstapper Totaal aangegane verplichtingen

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

Vooruitontvangen bedragen

F. Participanten

31-12-2020

31-12-2019

843.505

339.064

Specificatie:

Specificatie: Subsidie veerpont de Opstapper

Financiële verantwoording

43.378

51.299

43.378

51.299

31-12-2020 808.250

31-12-2019 481.240

300.000 96.796 25.030 27.172 43.703 60.000 266.143 -10.594 -

106.020 25.030 27.365 43.703 60.000 266.143 -47.489 468

808.250

481.240

Huren / pachten

5.524

11.021

Schadeherstel beplantingen

103.234

51.398

Awakenings investeringsbijdrage

120.000

120.000

Nationaal restauratiefinds molen de Veer

5.870

9.000

Vliegende Vrienden nader te bepalen object

10.000

10.000

Voorschotten nutsvoorzieningen

9.564

15.222

Reservering Nieuw Akendam

64.577

60.609

Gebiedsfonds Spaarnwoude

477.180

-

Borg

47.555

61.120

-

694

843.505

339.064

Overige Totaal vooruit ontvangen bedragen

Pagina 46 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Niet uit de balans blijkende verplichtingen

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Recreatie Noord-Holland NV (RNH) werkt als uitvoeringsorganisatie en opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude. De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Meer informatie hierover staat in de paragraaf bedrijfsvoering.

operationeel beheer toegewezen aan het Recreatieschap Spaarnwoude, conform het bij het Convenant behorende uitvoeringsplan. De beschikbaar gestelde afkoopsom bedraagt € 7.266.000,-. De afkoop is berekend over een periode van 25 jaar. Overeenkomstig de gemaakte afspraken staan zowel de provincie Noord-Holland als de gemeente Haarlemmermeer op de langere termijn elk voor 50% garant voor de voortzetting van het beheer van de gebieden.

De Stichting Mainport en Groen (SMG) heeft zich vanaf 1996 bezig gehouden met de uitvoering van het Convenant Mainport Schiphol en Groen. Daarbij heeft de stichting gronden laten verwerven en inrichten. In het Convenant is bepaald dat de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer verantwoordelijk zijn voor het beheer van de ingerichte terreinen. Deze partijen hebben de uitvoering van het

Door de corona pandemie zijn inkomsten weggevallen en zijn op onderdelen extra kosten gemaakt. De financiële omvang bedraagt € 700.000 voor het jaar 2020. De participanten zullen in 2021 overleggen over eventuele compensatie.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 47 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre Recreatieschap Spaarnwoude in staat is om middelen vrij te maken en daarmee substantiële tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid veranderd moet worden. Het weerstandsvermogen wordt vergeleken met de weerstandscapaciteit: de mogelijk in te zetten middelen om de risico’s te dragen. De weerstandscapaciteit moet groter zijn dan het berekende weerstandsvermogen.

Weerstandsvermogen Om het weerstandsvermogen te berekenen zijn alle risico's, waarvoor geen maatregelen getroffen zijn en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie, geïnventariseerd. Per risico is de kans vermenigvuldigd met de potentiële omvang in euro’s. Het berekende weerstandsvermogen bedraagt op 31-12-2020 € € 1.530.000. De onderbouwing hiervan is als bijlage opgenomen.

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

De weerstandscapaciteit bij het recreatieschap wordt gevormd door de middelen in de algemene reserve, de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen, de bestemmingsreserve investeringen en de voorziening voor groot onderhoud. In de begroting is geen post "onvoorzien" opgenomen voor het opvangen van eventuele niet voorziene lasten in de loop van het jaar. Bij Recreatieschap Spaarnwoude heeft iedere onvoorziene last van substantiële betekenis dus directe gevolgen, waardoor de uitvoering van het beleid onder druk komt te staan. Ook heeft het recreatieschap geen stille reserves. Stille reserves zijn activa die tegen geen of een te lage waarde zijn gewaardeerd en direct verkoopbaar zijn.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

F. Participanten

De omvang van de huidige, geconsolideerde reserves ligt ruim boven het benodigde weerstandsvermogen. Dat geldt niet voor deelgebied SPW, die zakt in 2020 al € 50.000 onder de beschikbare weerstandscapaciteit. Zie ook Bijlage IV Nota Weerstandsvermogen en risicobeheersing Recreatieschap Spaarnwoude 2020. Stand per 31-12-2020

Stand per 31-12-2019

Verschil

54.418

54.017

401

Bestemmingreserve beheer SPW

1.630.428

2.521.200

-890.772

Bestemmingsreserve investeringen SPW

1.178.103

1.332.506

-154.403

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

15.905

22.109

-6.204

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

1.687.762

1.267.163

420.599

Algemene reserve SGP

3.122.697

2.997.390

125.306

Best.reserve verv.investeringen SGP

2.160.633

2.139.929

20.704

Bestemmingsreserve SMG

5.170.242

5.508.560

-338.318

754.132

816.554

-62.422

Algemene reserve SPW

Best. reserve SMG beh. monument MH17

Weerstandscapaciteit

Overige gegevens en bijlagen

Bestemmingsreserve SMG investering Totaal

414.582

414.582

-

16.188.902

17.074.010

-885.108

Algemene reserve De algemene reserve dient als weerstandscapaciteit voor de financiële risico's die het recreatieschap loopt. Ook worden soms uit de algemene reserve extra incidentele inspanningen gefinancierd omdat de reserve investeringen beperkt is. De aanvullende, incidentele, opdrachten zijn ‘extra’ en afhankelijk van de mogelijkheden om ze te financieren. Er kunnen verschillende soorten incidentele projecten worden uitgevoerd, zoals op het gebied van groot onderhoud, gebiedsontwikkeling, inkomstenwerving of omvormingen. Voor deze projecten wordt dan een aanvullend budget uit de algemene reserve beschikbaar gesteld door het bestuur. Middelen uit de algemene reserve

Pagina 48 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

kunnen dus door het bestuur worden ingezet voor allerlei taken van het recreatieschap.

• •

Faillissement/wanbetaling contractant

Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen

•

Opruimen of saneren bodem/sloten door dumpingen synthetisch drugsafval

De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen wordt ingezet voor het investeren in groot onderhoud en vervanging van voorzieningen in het recreatiegebied. Beheer van het gebied vereist een duurzame basis in de begroting, waarbij groot onderhoud en vervangingen van bijvoorbeeld paden en bruggen structureel wordt gedekt. Vanaf 2019 is besloten om de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen op te heffen en het bedrag uit de bestemmingreserve vervangingsinvesteringen te bestemmen voor de vorming van de Voorziening groot onderhoud.

•

Terugbetalen eerder ontvangen subsidies door niet voldoen aan subsidievoorwaarden

Bestemmingsreserve investeringen De bestemmingsreserve investeringen wordt voornamelijk ingezet voor ontwikkeling van het recreatiegebied door vernieuwing. Vernieuwing is gericht op het aantrekkelijk houden van de gebieden voor de inwoners van de regio, het betaalbaar houden van het beheer en het realiseren van inkomsten. Voorbeelden van vernieuwing zijn onder andere het plaatsen van sporttoestellen en het faciliteren van nieuwe horecagelegenheden.

Risicobeheersing Jaarlijks worden de risico's die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie van het recreatieschap geïnventariseerd en gekwantificeerd. Een risico dat zich in 2020 voordeed is het grotendeels wegvallen van inkomsten uit evenementen en verminderde inkomsten uit erfpachten als gevolg van de coronamaatregelen. Andere belangrijke risico’s voor Spaarnwoude zijn:

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Geen doorgang evenement door bv. faillissement organisator of een nietverleende evenementenvergunning

Kengetallen Conform het BBV worden de kengetallen in onderstaande tabel vermeld. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) wordt dit als voldoende bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. Het recreatieschap heeft geen leningen, vandaar de negatieve ratio. De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. Een ratio >50% wordt in de regel als voldoende beschouwd. Het kengetal "structurele exploitatieruimte" geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte in de begroting is om tegenvallers op te vangen. De commissie BBV geeft aan dat een ratio > 0,6% acceptabel is. Jaarrekening 2020 Netto schuldquote -131% Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen -131% Solvabiliteitsratio 84% Structurele exploitatieruimte -7% Grondexploitatie n.v.t. Belastingcapaciteit n.v.t.

Begroting Jaarrekening 2020 2019 -75% -75% 51% 4%

-125% -125% 89% 0%

Pagina 49 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

B. Kapitaalgoederen Hieronder wordt een overzicht gegeven van het onderhoud van de kapitaalgoederen, onderscheiden naar de volgende categorieën: •

Verhardingen

•

Civiele kunstwerken

•

Groen

•

Water

•

Oevers en stranden

•

Pontjes

•

Terreinmeubilair

•

Hygiënische maatregelen

•

Gebouwen en materieel

Op 13 december 2018 is het beheerplan in het bestuur gepresenteerd en is het gewenste beeldkwaliteitsniveau vastgesteld op basis van de CROW "kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018". De uitvoeringsorganisatie probeert met het beperkte budget zo goed mogelijk de beoogde beeldkwaliteit te handhaven. De CROW-systematiek bevat kwaliteitsnormen van A+ (top)-A-B-C-D. Het algemeen bestuur heeft besloten voldoende middelen beschikbaar te stellen om de recreatiegebieden op kwaliteitsniveau B (volgens de CROW methodiek) te kunnen onderhouden. Kwaliteitsniveau B volgens de CROW methodiek houdt in:

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Het beheer en onderhoud zorgt ervoor dat de openbare ruimte functioneel voldoet en een redelijke nette uitstraling heeft. De voorzieningen zijn in voldoende staat, maar zwerfvuil en onkruid komen wel voor. Schade aan groen, verharding en meubilair komt incidenteel voor, maar heeft geen invloed op de veiligheid. Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV). Recreatie Noord-Holland heeft voor elk recreatieschap de beheerkosten laten doorrekenen voor het in stand houden van de kapitaalgoederen / beheerelementen. Die doorrekening is uitgevoerd door Cyber Adviseurs op basis van de gewenste beeldkwaliteit in combinatie met de hoeveelheden per beheerelement. Daarbij is een gemiddeld jaarlijks bedrag geraamd voor DO, GO en VV, gericht op het langdurig (meer dan 50 jaar) in stand houden van de beheerelementen. Dagelijks onderhoud DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting. De som van de begrote kosten voor DO aan alle beheerelementen is lager dan de som van de kosten die Cyber op basis van normkosten heeft doorgerekend. Groot onderhoud en kleine vervangingen GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en niet levensduur verlengend zijn.

Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties.

Pagina 50 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 100.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting). De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord. Grote vervangingen Grote VV zijn de maatschappelijke vervangingen boven de € 100.000 en economische vervangingen (voor bijvoorbeeld gebouwen en voertuigen) boven de € 10.000. Op het moment dat een grote vervanging gedaan wordt, wordt de som van die investering vanuit de bestemmingsreserve overgezet naar de bestemmingsreserve egalisatie. Waar vervolgens jaarlijks de kapitaallasten uit worden onttrokken. Investeringen lager dan deze grens betaalt het recreatieschap uit de bestemmingsreserve beheer (SPW), bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen (SGP) en bestemmingsreserve investering (SMG). Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Voorheen werd de investering niet zichtbaar gemaakt.

Op de balans moet de jaarlijkse waardedaling zo realistisch mogelijk zijn. Die waardedaling leidt tot jaarlijkse afschrijvingslasten, die verplicht in de jaarlijkse exploitaties verwerkt moeten worden.

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Totale lasten DO, GO en VV Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Dagelijks onderhoud

2.800.106

2.781.927

Groot onderhoud en vervangingen < 100.000

1.351.891

1.915.784

65.325

42.703

4.217.321

4.740.414

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

574.166

-

-

-

Kapitaallasten Totaal Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen > 100.000 Economische vervangingen

Hieronder worden de kapitaalgoederen per taakveld en categorie verder uitgewerkt.

Onderstaande tabel maakt duidelijk dat de huidige definitie en omgang bij de schappen leidt tot lagere investeringsposten dan op grond van de doorrekening verwacht kan worden.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 51 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Taakveld 2.1

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Verkeer en vervoer

Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER

Financiële verantwoording

VERHARDINGEN Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Verhardingen

957.488

1.087.862

Civiele kunstwerken

381.386

562.804

4.478

-

Overige bedrijfskosten

123.460

-

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

138.539

-72.458

1.605.351

1.578.208

Inzet RNH

Totaal Categorie verhardingen

Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 94 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. De beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau B. Bij gladheid wordt de verharding niet gestrooid.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

157.046

174.698

800.442

913.164

-

-

957.488

1.087.862

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

-

-

-

Economische vervangingen

Categorie civiele kunstwerken Het recreatieschap heeft totaal 522 stuks kunstwerken waarvan 187 bruggen en 335 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers.

Pagina 52 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

CIVIELE KUNSTWERKEN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

189.660

308.314

189.660

151.855

254.490

151.855

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

Terreinmeubilair

169.816

219.931

-

Hygiënische maatregelen / riolering en reiniging

600.884

581.346

-

Gebouwen en materieel

405.995

370.904

-

Overige bedrijfskosten

615.607

600.410

-

1.102.804

1.222.006

-

82.437

181.520

-

4.679.295

5.093.684

-

Inzet RNH 39.871 381.386

562.804

39.871 381.386

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

467.378

Economische vervangingen

Overige gegevens en bijlagen

Categorie groen Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 601 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 393 ha beplanting bestaande uit cultuurlijke en natuurlijke beplanting.

GROEN

Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

1.437.783

1.463.176

-

Water, oevers en stranden

253.083

454.391

-

Pontjes

10.887

-

-

Groen

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

F. Participanten

Dagelijks onderhoud Groot onderhoud/Vervangingen <100.000 Kapitaallasten Totaal

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

1.316.736

1.221.699

121.047

241.477

-

-

1.437.783

1.463.176

Pagina 53 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

Maatschappelijke vervangingen >100.000

-

-

-

Economische vervangingen

-

-

-

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

Maatschappelijke vervangingen >100.000

-

-

-

Economische vervangingen

-

-

-

Categorie water, oevers en stranden

Categorie pontjes

Het recreatiegebied heeft in totaal 200 ha water en in totaal 2 ha zandstrand. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen (Whvbz).

Het recreatieschap heeft in de verschillende gebieden in totaal 1 pontje. Het betreft de Opstapper die momenteel niet in de vaart is.

WATER, OEVERS EN STRANDEN

Dagelijks onderhoud

Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

PONTJES

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

139.135

179.059

-

Groot onderhoud en vervangingen < 100.000

113.948

275.332

-

Kapitaallasten

-

-

-

Totaal

253.083

454.391

-

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

2.327

-

-

-

-

-

8.559

-

-

10.887

-

-

Pagina 54 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Maatschappelijke vervangingen >100.000

-

-

-

Maatschappelijke vervangingen >100.000

Economische vervangingen

-

-

-

Economische vervangingen

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

106.788

-

-

-

-

-

Categorie terreinmeubilair

Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging

Het recreatieschap heeft totaal 5372 stuks terreinmeubilair, waarvan 96 speeltoestellen en 5276 overig terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, antiautopalen, verkeersborden, enzovoorts.

Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 11350 meter electra leidingen en 24600 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8425 meter waterleiding.

TERREINMEUBILAIR Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

161.251

91.776

-

8.565

128.155

-

-

-

-

169.816

219.931

-

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Het recreatieschap heeft totaal 10 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt moeten worden. In de verschillende terreinen staan in totaal 0 ondergrondse afvalcontainers die periodiek leeggezogen worden. Op intensief gebruikte gazons staan in totaal 0 "hete kolen bakken" voor het barbecueën. Ook het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie.

Pagina 55 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

C. Financiering

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

600.884

578.180

-

-

3.166

-

600.884

581.346

-

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

Maatschappelijke vervangingen >100.000

-

-

-

Economische vervangingen

-

-

-

Categorie gebouwen (openbaar) Het recreatieschap heeft in diverse gebouwen in eigen beheer. Niet al deze gebouwen zijn openbaar toegankelijk. Denk aan fort Benoorden Spaarndam of de boerderij aan de Lage Dijk 5 bij de Mooie Nel. Taakveld 5.7.2 omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel, zoals voertuigen en grote machines.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Categorie gebouwen (in verhuur / erfpacht) Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 49 gebouwen verhuurd en/of in erfpacht uitgegeven. Er zijn in het geval van erfpacht geen onderhoudskosten. GEBOUWEN (OPENBAAR)

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

233.067

228.201

-

156.034

100.000

-

16.894

42.703

-

405.995

370.904

-

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Jaarrekening 2019

Maatschappelijke vervangingen >100.000

-

-

-

Economische vervangingen

-

-

-

Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen < 100.000 Kapitaallasten Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Niet in deze paragraaf kapitaalgoederen opgenomen gebouwen zijn: •

Gebouwen die niet voor recreatief gebruik zijn en slechts tijdelijk door het recreatieschap worden beheerd (taakveld 0.3).

•

Onderhoud aan het beheerkantoor (taakveld 0.4).

Pagina 56 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 7 mei 2020heeft het Algemeen Bestuur in haar openbare vergadering haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze vergadering vastgesteld de verordening financieel beheer en controle in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 216 en 217 van de provinciewet.

Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s.

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Recreatieschap Spaarnwoude is volgens het huidige liquiditeits- en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en rente-risiconorm gebleven. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald. Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten)

9.956.584

Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage

8,20 %

Kasgeldlimiet

816.400

Rente-risiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rente lasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. In de onderstaande tabel is de renterisiconorm voor het begrotingsjaar bepaald op € 0. Berekening van de renterisiconorm Stand van de vaste schuld per 1 januari Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

20 % -

Pagina 57 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Wet Fido Modelstaat A (x € 1.000)

Toelichting op modelstaat A

Kwartaal

De Kasgeldlimiet voor het recreatieschap bedraagt op basis van de begroting 2020 € 816.000. Het recreatieschap blijft het gehele jaar binnen de limiet.

Maand

2e

1e 1 feb

1 jan

1 mrt

1 apr

1 mei

1 jun

Registratie nr. Datum ontvangst Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

816

816

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

816

816

816

816

Ruimte onder limiet

816

816

Overschrijding

0

0

Kwartaal Maand

3e 1 jul

4e

1 aug

1 sep

1 okt

1 nov

1 dec

Registratie nr. Datum ontvangst Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

816

816

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

816

816

816

816

Ruimte onder limiet

816

816

Overschrijding

0

0

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 58 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Wet Fido Modelstaat B (x € 1.000)

E. Grondbeleid

F. Participanten

Bij het recreatieschap hebben zich geen renteherzieningen op vaste schulden plaatsgevonden en er zijn geen nieuwe leningen uitgezet of aangetrokken. De renterisiconorm is derhalve nihil.

1a Renteherziening op vaste schuld O/G 1b Renteherziening op vaste schuld U/G

(1a-1b)

3a nieuw aangetrokken vaste schuld 3b nieuw uitgezette lange leningen 4 netto nieuw aangetrokken vaste schuld

D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

Toelichting op modelstaat B

Modelstaat B

2 Renteherziening op vaste schuld

Financiële verantwoording

-

(3a-3b)

5 Betaalde aflossingen

-

6 herfinanciering

(laagste van 4 en 5)

-

7 Renterisico op de vaste schuld

(2+6)

-

8 Renterisiconorm 9a ruimte onder 9b Overschrijding

-

Renterisiconorm 10 Stand van de vaste schuld 11 Vastgestelde percentage 12 Renterisiconorm

(10x11)

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

-

Pagina 59 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering Recreatie Noord-Holland NV (RNH) werkt als opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude bevat. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH. De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Vanaf 2009 waren dat vijfjarige contracten. In 2017 is de dienstverlening van RNH opnieuw geëvalueerd. De resultaten hiervan werden begin 2018 aan het bestuur gepresenteerd. Met het oog op de lopende discussies over de Gemeenschappelijke Regelingen en de Metropool Regio Amsterdam (en de rol van RNH daar in) werd besloten de contracten te verlengen met 2 jaar (dus 2019-2020). Op 7 mei 2020 is besloten om de overeenkomst met een jaar te verlengen tot eind 2021. De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel. In de begroting is hiervoor in totaal een budget van € 820.188 opgenomen. Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht het recreatieschap verricht zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en -ontwikkeling. Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: •

HR management

•

Training en opleiding van het personeel

•

Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen

•

Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

•

Archivering

•

Natuur inclusief kennisnetwerk

•

Omgevingsmanagement

•

Planning en control

F. Participanten

Afgeschafte kortingen op de tarieven van Recreatie Noord-Holland In voorgaande jaren heeft RNH een korting van 2% op de tarieven kunnen geven. Bovendien was het mogelijk om de risico-opslag van RNH met 1,5% te verlagen. In 2019 heeft RNH hierdoor verlies geleden. Zoals begin 2020 is aangegeven en uit een herijking van de uurtarieven is gebleken, moest RNH met ingang van 2020 de kortingen afschaffen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude betreft dit in 2020 een kostenstijging van 3,5% op de inzet van RNH, te weten € 63.565. Het recreatieschap heeft niet besloten om de participantenbijdragen te verhogen om deze structurele kostenstijging op te vangen. Voor 2020 is aan RNH als richtlijn meegegeven dat deze kostenstijging moet worden opgevangen binnen de begrotingen door: •

het te dekken met hogere inkomsten (waarbij de inkomstenderving vanwege corona separaat behandeld wordt),

•

door lagere bedrijfskosten

•

en desnoods door minder van het programma te realiseren, wat dan resulteert in lagere bedrijfskosten en minder inzet van RNH.

Het algemeen bestuur van recreatieschap Spaarnwoude heeft ervoor gekozen om in 2020 de kostenstijging op te vangen via een incidentele onttrekking uit de bestemmingsreserve beheer. Voor 2021 en volgende jaren wordt de kostenstijging in de begroting verwerkt.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 60 van 82

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Overige gegevens en bijlagen

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=Velsen&id=2dc160c3-6d00-4908-835d-843b5e60e190