C13 Vastgestelde financiële jaarstukken van Recreatieschap Spaarnwoude.pdf
Tekst van het document
E. Grondbeleid
F. Participanten
Klachtenregistratie Percentage overhead Als de overhead wordt afgezet tegen de totale lasten (€ 9.956.584) bedraagt het percentage overhead 10%. Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead
Jaarrekening 2020
Begroting 2020
Bestuursadvisering en programmasturing
352.759
265.359
Secretariaat
156.617
149.869
Financiële control en administratie
254.841
191.088
Locatiebeheerder en management
251.877
218.959
Verlaging risico opslag RNH
-
Kantoor- en bedrijfskosten Totaal
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een klacht in te dienen. Afgelopen jaren is daarvan geen gebruik gemaakt. Ook via andere communicatiemiddelen en via de klantcontacten met toezichthouders of beheermedewerkers zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden.
Maatregelen bij begrotingsafwijkingen Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde in de vorm van: •
de begrotingswijziging 2020;
-44.100
•
separate bestuursvoorstellen;
26.065
39.013
•
en de najaarsnotitie 2020.
1.042.158
820.188
Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 3% van de totale lasten (inclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de Kadernota Rechtmatigheid 2018.
Pagina 61 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
E. Grondbeleid Het recreatieschap is van mening dat gebieden die binnen de grenzen van de Gemeenschappelijke Regeling vallen, in het beheer van het recreatieschap thuishoren. Indien het recreatieschap een zakelijk of persoonlijk recht verwerft op gronden grenzend aan het gebied, dan worden deze gronden toegevoegd aan de gemeenschappelijke regeling. Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling (SPW, SMG en SGP)
2500
hectare
Oppervlakte in eigendom
2123
hectare
in eigen beheer
1361
hectare
contractueel uitgegeven
1205
hectare
waarvan: Aantal contracten gronden Gebouwen Aantal gebouwen waarvan:
Gronden in eigendom en uitgegeven Alle gronden van het recreatieschap zijn in bloot eigendom van Staatsbosbeheer, waarbij het recreatieschap het economisch eigendom heeft. Hier lopen twee verschillende erfpachtcontracten mee, die allebei expireren in 2049. Gronden in erfpacht worden bij voorkeur voor langere periodes uitgegeven, tenzij dit vanuit gewenste ontwikkelingen in het gebied die voortvloeien uit het ambitietraject onwenselijk is. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief. Voor ontwikkelingen waarbij externe financiering nodig is, is een looptijd van het ondererfpacht van ten minste 30 jaar wenselijk. Het recreatieschap kan momenteel alleen contracten sluiten met de resterende looptijd van 28 jaar. Met Staatsbosbeheer is daarom voor de korte termijn afgesproken dat zij meetekenen met het ondererfpachtcontract, zodat een langere looptijd gegarandeerd kan worden. Voor de langere termijn loopt binnen de gehele Metropool Regio Amsterdam een proces, waarbij wordt verwacht medio 2021 een Samenwerkingsovereenkomst te sluiten waarbij nieuwe afspraken voor de verlening van het erfpacht worden vastgelegd.
44 in eigen beheer
21
NatuurNetwerk Nederland (NNN)
contractueel uitgegeven
23
Bijna alle gronden van het recreatieschap maken deel uit van het NatuurNetwerk Nederland (NNN). Dit legt beperkingen op voor het gebruik van de gronden.
potentieel af te stoten
Commerciële activiteiten Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn de gronden voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 62 van 82
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
en voorwaarden. Op 22 oktober 2020 heeft het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude ingestemd met een nota werkwijze uitgifte, tabel uitgifteprijzen en mandatering uitgiften ondererfpacht, erfdienstbaarheid en recht van opstal. Het recreatieschap heeft zich als doel gesteld om marktconforme uitgiften te realiseren. Zeker ook van belang is de behoefte en de noodzaak om als overheidsinstelling transparant te werken en gelijke gevallen gelijk te behandelen. Voor de tabel uitgifteprijzen is aansluiting gezocht bij de uitgifteprijzen die de participanten van het recreatieschap hanteren alsmede met de uitgifteprijzen die het recreatieschap reeds hanteert. In de tabel zijn ook contractkosten opgenomen ter dekking van de kosten die de uitvoeringsorganisatie (en daarmee het recreatieschap) maakt voor het sluiten van de contracten. Tevens worden in veel gevallen minimale contractduren genoemd, zodat niet ieder jaar contracten verlengd hoeven te worden wat tot een kostenbesparing zal leiden. Baten uit commerciële activiteiten
Jaarrekening 2020
Begroting 2020
Baten uit (erf)pachten
1.855.515
1.617.314
Baten uit verhuren
344.964
332.354
Kavelpaspoorten Voor nieuwe ontwikkelingen worden kavelpaspoorten opgesteld, waarop marktpartijen kunnen inschrijven.
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 63 van 82
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
F. Participanten Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities. Ook de ambtelijke organisaties hebben ook in 2020 goed samengewerkt met de uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland.
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2019
Bijdrage in 2020
Provincie Noord Holland
53,10%
1.889.173
1.927.523
Gemeente Amsterdam
22,10%
786.266
802.227
Gemeente Haarlem
12,80%
455.394
464.639
Gemeente Haarlemmermeer
4,40%
156.542
159.720
Gemeente Velsen
7,60%
270.390
275.879
100,00%
3.557.765
3.629.988
Participant SPW
Totaal
Participantenbijdragen Zoals afgesproken in de gemeenschappelijke regeling wordt de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd. Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal Participant SGP Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Totaal
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2019
Bijdrage in 2020
52,20% 18,70% 13,40% 10,30% 5,40% 100,00%
2.600.511 928.533 668.795 512.214 270.390 4.980.443
2.653.301 947.382 682.371 522.612 275.879 5.081.545
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2019
Bijdrage in 2020
50,00% 10,00% 15,00% 25,00% 100,00%
711.338 142.267 213.401 355.672 1.422.678
725.778 145.156 217.734 362.890 1.451.558
Pagina 64 van 82
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Informeren van participanten
Activiteiten
Informatie over verbonden partijen
Naam verbonden partij
Recreatieschap Spaarnwoude
Vestigingsplaats
Velsen-Zuid
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling
Deelnemende partijen
Provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Velsen en Haarlemmeer
Bestuurlijke vertegenwoordiging Provincie Noord-Holland:
mevrouw I. Zaal (voorzitter)
Gemeente Velsen:
De heer B. Diepstraten (vicevoorzitter)
Gemeente Amsterdam:
mevrouw M. van Doorninck
Gemeente Haarlem:
De heer R. Berkhout
Gemeente Haarlemmermeer:
Mevrouw M. Sedee
Doelstelling en openbaar belang (BBV 15, 2a en 2b)
Het besturen en beheren van het recreatiegebied.
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
E. Grondbeleid
F. Participanten
Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.
De informatievoorziening van de gemeenschappelijke regeling aan de participanten (de gemeenteraden en provinciale staten) is belangrijk. Daarvoor sluit het recreatieschap aan bij regionale samenwerkingsafspraken zoals die bijvoorbeeld in Noord-Holland Noord en de Metropool Regio Amsterdam zijn of worden gemaakt.
Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’. (Deze gegevens hebben betrekking op de geconsolideerde begroting).
Overige gegevens en bijlagen
Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van het recreatiegebied uit, conform de kaders van de gemeenschappelijke regeling.
Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a) Beleidsvoornemens 2020-2023 (BBV 15, 1a) (Wijziging) financieel belang (BBV 15, 2b-d)
Voor financiering van het jaarlijkse exploitatietekort zijn de participanten verantwoordelijk. (De percentageverdeling staan in bovenstaande tabellen.)
Bestuurlijk belang Bestuurlijke invloed
Jaarlijks kan Provinciale Staten / de raad haar gevoelens uitspreken over de begroting en kennis nemen van de jaarrekening en eventuele beleidsdocumenten. In de gemeenschappelijke regeling zijn de bevoegdheden vastgelegd. Voor aanpassing van de regeling is de instemming van alle participanten vereist.
Eigen vermogen
31-12-2017 € 17.947.422 31-12-2018 € 17.136.409 31-12-2019 € 17.074.010 31-12-2020 € 16.188.902
Pagina 65 van 82
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Vreemd vermogen
31-12-2017 € 1.218.174 31-12-2018 € 1.285.663 31-12-2019 € 2.049.566 31-12-2020 € 2.988.132
Financieel resultaat voor bestemming
31-12-2017 € 268.007 31-12-2018 € -811.013 31-12-2019 € - 62.399 31-12-2020 € -885.108
Website
https://www.spaarnwoude.nl
Risicoprofiel
Hoog/middel/laag
Risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen (BBV 15, 2e)
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
De belangrijkste ontwikkelingen in 2020 waren: • De visie Spaarnwoude Park 2040 en het bijbehorende uitvoeringsprogramma zijn vastgesteld. Vanuit het uitvoeringsprogramma is er een start gemaakt met zeven projecten met als doel een go/no go besluit in 2021. Eind 2020 zijn daar nog drie nieuwe projecten aan toegevoegd, te weten: - Fietsverbinding Amsterdam – kust - Ontvangstgebied Houtrak - Branding Spaarnwoude Park • Het bestuur heeft een voorlopige invulling gegeven aan het bestuurlijk opdrachtgeverschap met het aanwijzen van bestuurlijk opdrachtgevers voor projecten van het Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040. • Het effectueren van een nieuwe governance-structuur.
Beleidsverslag / Ontwikkelingen
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 66 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Overige gegevens Samenstelling van het algemeen bestuur per 31 december 2020 Provincie Noord-Holland
mevrouw I. Zaal (voorzitter)
Gemeente Velsen
De heer B. Diepstraten (vicevoorzitter)
Gemeente Amsterdam
mevrouw M. van Doorninck
Gemeente Haarlem
De heer R. Berkhout
Gemeente Haarlemmermeer
Mevrouw M. Sedee
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 67 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Controleverklaring
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 68 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 69 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 70 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Vaststelling door het algemeen bestuur Deze jaarrekening is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 1 juli 2021.
Voorzitter, Mevrouw I. Zaal
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 71 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Bijlagen Bijlage I
Investerings- en financieringsstaat over 2020
Bijlage II
Staat van geactiveerde investeringen tot en met 2020
Bijlage III
Gebeurtenissen na balansdatum
Bijlage IV
Nota weerstandsvermogen en risicobeheersing
Bijlage V
WNT-verantwoording
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 72 van 82
Samenvatting
Bijlage I nr
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Investerings- en financieringsstaat over 2020
Omschrijving
Stand per 1-1-2020
Vermeerderingen 2020
Verminderingen 2020
Afschrijvingen 2020
Stand per 31-12-2020
1.326.438
574.166
-
65.325
1.835.279
ACTIVA 1 Onroerende en roerende bezittingen 2 Investeringsuitgaven die gedekt worden uit reserves
-
-
1.326.438
574.166
-
65.325
1.835.279
54.017
401
-
-
54.418
2 Bestemmingsreserve beheer SPW
2.521.200
18.704
-909.476
-
1.630.428
3 Bestemmingsreserve investeringen SPW
1.332.506
207.745
-362.148
-
1.178.103
22.109
164
-6.368
-
15.905
5 Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten SPW
1.267.163
467.378
-46.779
-
1.687.762
6 Algemene reserve SGP
2.997.390
185.307
-60.001
-
3.122.697
7 Bestemmingsreserve investeringen SGP
2.139.929
26.709
-6.005
-
2.160.633
-
-
-
-
-
5.508.560
266.539
-604.857
-
5.170.242
10 Bestemmingsreserve SMG beheer monument MH17
816.554
7.981
-70.402
-
754.132
11 Bestemmingsreserve SMG investeringen
414.582
-
-
-
414.582
-
-
-
-
-
17.074.010
1.180.928
-2.066.037
-
101.673
1.170.906
-1.266.531
-
16.188.902 6.048
14** Voorziening groot onderhoud SGP
93.593
237.839
-64.942
-
266.491
15** Voorziening groot onderhoud SMG
139.443
148.722
-5.019
-
283.146
-
-
-
-
-
3 Financiële vaste activa Totaal activa PASSIVA 1 Algemene reserve SPW
4 Bestemmingsreserve beheer CRM Tunnel SPW
8 Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten SGP 9 Bestemmingsreserve SMG
12 Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten SMG Totaal reserves 13** Voorziening groot onderhoud SPW
16 Aangegane langlopende leningen
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 73 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Totaal passiva
17.408.719
2.738.395
-3.402.528
-
Bruto werkkapitaal (totaal passiva – totaal activa)
16.082.281
2.164.229
-3.402.528
-65.325
Omschrijving
Stand per 1-1-2020
Vermeerderingen 2020
Vermeerderingen 2020
Verminderingen 2020
Stand per 31-12-2020
10.167 -
788.805 155.364
-
-795.079 -114.318
3.893 41.046
-
-909.397
44.940 -143.087 30.483 -10.442 84.155 -
16.744.587
14.909.307
13** Specificatie voorziening groot onderhoud SPW verkeer & vervoer: Categorie verhardingen Categorie civiele kunstwerken
10.167
944.169
openbaar groen en (openlucht)recreatie: Categorie algemeen Categorie groen Categorie water, oevers en stranden Categorie terreinmeubilair Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging Categorie gebouwen
91.506 -
12.947 129.635 84.155 -
-
-156.034 -99.152 -101.948 -
Totaal
91.506 101.673
226.737 1.170.906
-
-357.134 -1.266.531
-38.891 6.048
Stand per 1-1-2020
Vermeerderingen 2020
Vermeerderingen 2020
Verminderingen 2020
Stand per 31-12-2020
10.167 -
788.805 155.364
-
-795.079 -114.318
3.893 41.046
Omschrijving 13** Specificatie voorziening groot onderhoud SPW verkeer & vervoer: Categorie verhardingen Categorie civiele kunstwerken
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 74 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
10.167
944.169
openbaar groen en (openlucht)recreatie: Categorie algemeen Categorie groen Categorie water, oevers en stranden Categorie terreinmeubilair Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging Categorie gebouwen
91.506 -
Totaal
Overige gegevens en bijlagen
-
-909.397
44.940
12.947 129.635 84.155 -
-
-156.034 -99.152 -101.948 -
-143.087 30.483 -10.442 84.155 -
91.506 101.673
226.737 1.170.906
-
-357.134 -1.266.531
-38.891 6.048
Stand per 1-1-2020
Vermeerderingen 2020
Vermeerderingen 2020
Verminderingen 2020
Stand per 31-12-2020
71.116 39.044
54.718 5.000
-
-
125.834 44.044
110.160
59.718
-
-
169.878
openbaar groen en (openlucht)recreatie: Categorie groen Categorie water, oevers en stranden Categorie terreinmeubilair Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging Categorie gebouwen
13.944 4.183 11.155 -
46.919 3.166 38.919 -
-
-5.019 -
55.845 7.349 50.074 -
Totaal
29.283 139.443
89.004 148.722
-
-5.019 -5.019
113.268 283.146
Omschrijving 15** Specificatie voorziening groot onderhoud SMG verkeer & vervoer: Categorie verhardingen Categorie civiele kunstwerken
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 75 van 82
Samenvatting
Bijlage II
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Staat van geactiveerde investeringen tot en met 2020
Omschrijving
Jaar van inv.
Geactiv. t/m 2019
Investering
Desinvestering
Geactiv. t/m 2020
Termijn
Boekwaarde 1-1-2020
Afschr. t/m 2019
Afschr. 2020
Afschr. desinv. 2020
Boekwaarde 31-12-2020
Restwaarde
Investeringen maatschappelijk nut Civiele Kunstwerken Bruggen 157/158/162/604 Bruggen 154 Civiele kunstwerken
2018 2019 2020
974.003 218.338 1.192.341
467.378 467.378
-
974.003 218.338 467.378 1.659.719
30 30 30
945.206 218.338 1.163.544
-28.797 -28.797
32.593 7.278 39.871
-
912.612 211.060 467.378 1.591.051
-
Terreinmeubilair Divers terreinmeubilair
2020
-
106.788 106.788
-
106.788 106.788
5
-
-
-
-
106.788 106.788
-
Vervoermiddelen Mercedes 44-VTJ-6 Fiat Qubo Iveco Daily Mitsubishi Outlander
2008 2012 2015 2017
29.176 15.852 51.068 37.161 133.257
-
-
-
5 5 5 5
7.000 2.554 15.484 25.037
-22.176 -15.852 -48.514 -21.677 -108.220
2.554 7.432 9.986
-
-
29.176 15.852 51.068 37.161 133.257
-
7.000 8.052 15.052
7.000 7.000
Vaartuigen Pont De Opstapper
2009
128.392 128.392
-
-
128.392 128.392
15
34.237 34.237
-94.154 -94.154
8.559 8.559
-
25.678 25.678
-
Diverse voorzieningen Zonne-Panelen
2019
103.619 103.619
-
-
103.619 103.619
15
103.619 103.619
-
6.908 6.908
-
96.712 96.712
-
1.557.610
574.166
-
2.131.775
1.326.438
-231.172
65.325
-
1.835.279
7.000
Investeringen economisch nut
Totaal
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 76 van 82
Samenvatting
Bijlage III
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
Gebeurtenissen na balansdatum
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 77 van 82
Samenvatting
Bijlage IV
Programmaverantwoording
Deze nota is in vier fasen tot stand gekomen. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's 2. Bepalen minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen 3. Berekenen aanwezige weerstandscapaciteit 4. Matchen benodigd weerstandsvermogen en aanwezige weerstandscapaciteit In deze nota worden de uitkomsten van deze fasen beschreven. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's In de eerste fase zijn de risico's van Recreatieschap Spaarnwoude geïnventariseerd. Met de programmamanagers en budgethouders zijn deze risico's in beeld gebracht. De geïnventariseerde risico's zijn beschreven en onderverdeeld naar:
•
Overige gegevens en bijlagen
Nota Weerstandsvermogen en risicobeheersing Recreatieschap Spaarnwoude 2020
Op 1 januari 2004 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) in werking getreden. Het BBV verplicht Recreatieschap Spaarnwoude aandacht te besteden aan de risico's. Met de voorliggende 'Nota weerstandsvermogen' wordt het noodzakelijke inzicht in zowel het weerstandsvermogen als de weerstandscapaciteit van Recreatieschap Spaarnwoude gegeven.
•
Financiële verantwoording
Hoog / Midden / Laag (kans) Risico's zijn als 'Hoog' aangemerkt indien de kans van voordoen hoog wordt geacht, enzovoort. Bij een hoog risico is de financiële impact voor 80 procent meegenomen, bij een midden risico voor 50 procent en bij een laag risico voor 20 procent.
Risico's zijn als incidenteel of structureel aangemerkt. Een structureel risico heeft een financiële impact in meerdere begrotingsjaren. Een incidenteel risico heeft een financiële impact in één begrotingsjaar. De structurele risico's zijn voor twee jaar meegenomen in de risico kwantificering. Voor het kunnen bepalen van het benodigde weerstandsvermogen is de financiële impact per risico berekend. Risico's zijn per definitie niet goed meetbaar. Dit komt doordat voor voorzienbare en redelijk kwantificeerbare risico's een voorziening moet worden gevormd. Om toch tot een kwantificering te kunnen komen, zijn de bepalende factoren voor een schatting van de kans van optreden (Hoog / Midden / Laag) en de impact van het risico (in euro's) geïdentificeerd. Zoveel mogelijk is de (gemiddelde) omvang van de bij het risico betrokken exploitatielasten en/of investeringsbedragen meegenomen bij de (subjectieve) bepaling van de kans en het effect. Dit betekent dat niet de gehele omvang van de mogelijke financiële impact wordt opgenomen als risicobuffer. Door vermenigvuldiging van de impact met een kans van optreden wordt een onnodig hoge risicobuffer vermeden. Tegelijkertijd wordt door de combinatie van verschillende risico's in de bepaling van de weerstandscapaciteit redelijkerwijs wel gezorgd voor voldoende vermogen voor tegenvallers.
Op basis van de risico-inventarisatie zijn de volgende risico's onderkend. De geïnventariseerde risico's zijn gekwantificeerd voor een bedrag van in totaal € 1.430.000, -. Een nadere specificatie van dit bedrag is:
Structureel / Incidenteel
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 78 van 82
Samenvatting
Nr. Risico 1 2 3 4
Subsidies (risico van terugbetalen) Inkoop en aanbestedingsrisico Vervuilde grond/ bodemsanering Verandering regelgeving (bijv wijziging zwemwater kwaliteit)
Programmaverantwoording
Financiële impact jaarlijks
Uitgaande van twee jaar
Hoogte
Kans
Laag risico
Incidenteel
€ 50.000
€ 50.000
Midden risico
Structureel
€ 100.000
€ 200.000
Midden risico
Incidenteel
€ 500.000
€ 500.000
Midden risico
Structureel
€ 25.000
€ 50.000
5
Calamiteiten zwemwater
Laag risico
Structureel
€ 10.000
€ 20.000
6
Verminderde inkomsten door faillissement ondernemer en / of tegenvallend bezoek c.q. geen doorgang evenementen
Hoog risico
Incidenteel
€ 560.000
€ 560.000
7
Opruimen dumping drugs afval Hoog risico
Incidenteel
€ 50.000
Totaal
€ 50.000 € 1.430.000
Bij de bepaling van de totale financiële impact voor alle risico's worden de incidentele risico's eenmalig meegenomen. Bij structurele risico's wordt de verwachte financiële impact per jaar met 2 vermenigvuldigd. * project verplaatsing pontveer de Opstapper heeft ook een reservering voor een subsidie van de PNH, maar dit bedrag staat nog op de balans. Is daarmee beperkt risico, het geld is nog niet aangewend.
•
Financiële verantwoording
begrote kosten te dekken, en alle risico's waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie”. Het weerstandsvermogen weerspiegelt de mate waarin het schap in staat is middelen vrij te maken om de risico's, die zich in de praktijk voordoen, op te vangen zonder dat dit betekent dat het beleid verandert dan wel ingekrompen moet worden. Het vermogen om het beleid door te zetten, is afhankelijk van de omvang van de weerstandscapaciteit. Er zijn (nog) geen wetenschappelijke of algemeen geldende normen voor de gewenste omvang van een weerstandsvermogen. Iedere gemeente en gemeenschappelijke regeling moet zelf invulling geven aan de gewenste omvang, gelet op haar eigen situatie en context. De omvang van het weerstandsvermogen moet in verhouding staan tot de risico's die de organisatie loopt. De risico's moeten niet kunnen worden opgevangen door stuur- en beheersmaatregelen en / of financieel kunnen worden afgedekt door voorzieningen. De uitgevoerde risico-inventarisatie inclusief kwantificering is een logische basis voor het bepalen van het gewenste weerstandsvermogen. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat niet alle risico's kunnen worden gekwantificeerd (p.m.posten). 1.
Voor de geïdentificeerde en gekwantificeerde risico's worden de uitkomsten van de risico-inventarisatie als norm genomen voor het bepalen van het gewenste minimale weerstandsvermogen. Bij de risico-inventarisatie zijn risico's gekwantificeerd voor een bedrag van € 1.430.000.
2.
Voor de niet-gekwantificeerde risico's wordt uitgegaan van 2% van de structurele inkomsten. Het rijk stelt voor de gemeenten die vallen onder het artikel 12-regime, de minimale buffer van de algemene reserve ook op 2%
2. De gewenste / benodigde omvang van het weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is in artikel 11 van het BBV gedefinieerd als “De relatie tussen de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente (of de gemeenschappelijke regeling) beschikt of kan beschikken om niet
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 79 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
van de som van de structurele inkomsten te stellen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude komt 2% van de structurele inkomsten overeen met een bedrag van € 100.000. Dit bedrag is daarmee het minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor niet gekwantificeerde risico's. Het totale benodigde weerstandsvermogen komt daarmee op een bedrag van € 1.530.000. In het volgende hoofdstuk wordt de omvang van het weerstandsvermogen gerelateerd aan de aanwezige weerstandscapaciteit. 3. Berekende weerstandscapaciteit per begin 2021 Onder weerstandscapaciteit wordt verstaan: het geheel aan beschikbare en vrij aanwendbare financiële middelen om mogelijke “resterende” risico's met financieel gevolg op te kunnen vangen. Met “resterende” risico's worden bedoeld: de risico's die onvoldoende “in control” zijn of kunnen worden gehouden door stuur- en beheersmaatregelen en/of waarvoor (nog) geen specifieke voorzieningen zijn of kunnen worden getroffen. De bepaling van de weerstandscapaciteit is een momentopname. De gekozen peildatum is 1 januari 2021. Bij het berekenen van de aanwezige weerstandscapaciteit wordt gekeken naar het “vrije deel” in reserves en voorzieningen. De eventuele stille reserves zijn niet bij de weerstandscapaciteit betrokken. Ad 1. Vrije deel reserves en voorzieningen Bij het bepalen van het vrije deel van de reserves en voorzieningen is voorzichtigheid betracht.
Criterium is of het Algemeen Bestuur de betreffende reserve in geval van een calamiteit kan vrijmaken zonder dat hierdoor een exploitatietekort ontstaat. Daarbij
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
komt dat bij gebruik van een reserve, de rente die dit financieringsmiddel genereert tevens structureel gedekt moet worden. Reserve / voorziening
Stand 1 januari 2021
Deel direct beschikbaar voor weerstandscapaciteit
Algemene reserve SPW
54.418
50.000
Bestemmingsreserve Beheer SPW
1.630.428
1.050.000
Bestemmingsreserve Nieuwe Investeringen SPW
1.178.103
0
Bestemmingsreserve Beheer Tacitustunnel SPW
15.905
0
Bestemmingsreserve Egalisatie SPW
1.687.762
0
Bestemmingsreserve S.M.G
5.170.242
200.000
Bestemmingsreserve S.M.G Investeringen
414.582
0
Bestemmingsreserve S.M.G. monument MH17
754.132
0
0
0
Algemene reserve S.G.P.
3.122.697
300.000
Bestemmingsreserve S.G.P. verv. investeringen
2.160.633
0
0
0
16.188.902
1.600.000
Bestemmingsreserve Egalisatie
Bestemmingsreserve Egalisatie Totaal
*Voor de bovengenoemde reserves is de stand van de reserves per 1 januari 2021 als basis genomen waarbij alle goedgekeurde bestuursvoorstellen waarin beslag wordt gelegd op deze reserves zijn meegenomen (tot en met het AB van 12 december 2019). Kortom, alle reeds toegekende bijdragen vanuit de reserves maken geen deel uit van de ruimte hierboven gepresenteerd als weerstandscapaciteit. Van de reserves (het eigen vermogen) is € 1.600.000, - aangemerkt als direct beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het vrije deel uit de overige reserves is niet direct beschikbaar. Het Algemeen Bestuur moet hiervoor eerst de bestemming
Pagina 80 van 82
Samenvatting
Programmaverantwoording
Financiële verantwoording
Overige gegevens en bijlagen
van de reserve wijzigen, hetgeen tot de mogelijkheden behoort. Voorzieningen worden niet meegenomen in de weerstandscapaciteit.
Voorgesteld wordt de minimale omvang van de reserve voor het benodigd weerstandsvermogen vast te stellen op € 1.530.000.
In de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt elk jaar de (specificatie van de) weerstandscapaciteit vermeld, in overeenstemming met artikel 11, lid 2a van het BBV. In het jaarverslag wordt op grond van artikel 26 BBV verantwoording afgelegd over de ontwikkelingen in de weerstandscapaciteit.
Uit bovenstaande tabel blijkt de kwetsbaarheid van deelgebied SPW, omdat de reserves voor deelgebied SPW € 50.000 beneden het benodigde weerstandsvermogen liggen.
De weerstandscapaciteit wordt elk jaar berekend bij de jaarrekening met als peildatum de balansdatum. De berekeningswijze en de uitgangspunten blijven hierbij ongewijzigd, tenzij het Algemeen Bestuur anders besluit. Peildatum van de weerstandscapaciteit, zoals die in de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt vermeld, is de laatste balansdatum. Dit is 31 december van het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de begroting wordt samengesteld.
Het gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor de geïdentificeerde en de gekwantificeerde risico’s worden jaarlijks herzien. Risico's en de omvang van de risico's kunnen derhalve jaarlijks wijzigen. Natuurlijk blijft het signaleren en het beheersen van de risico's een dagelijks proces. Gedurende het jaar wordt het Bestuur geïnformeerd over belangrijke nieuwe risico's gedurende het jaar. De risico's met een hoge kans van voordoen worden als vast onderdeel in de planning & control instrumenten (begroting, bestuursrapportages, jaarrekening) behandeld.
4. Matching Gewenst weerstandsvermogen – Berekende weerstandscapaciteit De conclusie in deze nota is dat Recreatieschap Spaarnwoude over een weerstandscapaciteit beschikt van € 1.600.000, - om de risico's te dekken. Het gewenste weerstandsvermogen is berekend op € 1.530.000, - . Gezien de verschillende deelgebieden (SPW, SGP en SMG) ieder op een aparte wijze wordt gefinancierd valt het gewenste weerstandsvermogen als volgt te verdelen. SPW 75,0 % van € 1.530.000,00 SGP 17,5 % van € 1.530.000,00 SMG 7,5 % van € 1.530.000,00
Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude
€ 1.147.500,00 € 267.750,00 € 114.750,00
Pagina 81 van 82
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Bijlage V
Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
WNT-verantwoording 2020
Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op Recreatieschap Spaarnwoude van toepassing zijnde regelgeving: “het algemene WNT-maximum”. In mei 2017 is door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties besloten om in het financieel verslaggevingsdocument de vermelding van iedere topfunctionaris van wie de bezoldiging €1.500 of minder per kalenderjaar bedraagt te wijzigen. In de jaarrekening kan volstaan worden met de naam en de functie. De bestuurfuncties van het recreatieschap betreffen onbezoldigde functies. Overzicht van de bestuurders over het verantwoordingsjaar 2020 Naam Functie Mevrouw I. Zaal Lid AB en DB (voorzitter per 2 juli 2020) De heer B Diepstraten Lid AB en DB (vicevoorzitter) Mevrouw M. van Doorninck Lid AB en DB (vertegenwoordigt door de heer E. Bobeldijk) De heer R. Berkhout Lid AB Mevrouw M. Sedee Lid AB .
Uitbetaalde beëindigingsvergoeding 2020 Er zijn geen uitkeringen gedaan wegens beëindiging dienstverband aan top functionarissen. Rapportageverplichtingen overige functionarissen Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen die in 2020 een bezoldiging boven het toepasselijke WNT-maximum hebben ontvangen, of waarvoor in eerdere jaren een vermelding op grond van de WNT heeft plaatsgevonden of had moeten plaatsvinden. Er zijn in 2020 geen ontslaguitkeringen aan overige functionarissen betaald die op grond van de WNT dienen te worden gerapporteerd.
versie AB 1 juli 2021
Begrotingswijziging 2021
Spaarnwoude
versie AB 1 juli 2021
Samenvatting Recreatieschap Spaarnwoude heeft op basis van de vastgestelde programmabegroting 2021 de begrotingswijziging 2021 opgesteld. De gemeenten Haarlem, Amsterdam, Velsen en Haarlemmermeer participeren samen met de provincie Noord-Holland in de gemeenschappelijke regeling van Recreatieschap Spaarnwoude. Zij financieren via de participantenbijdrage een deel van het jaarlijkse exploitatietekort, aangevuld met (erf)pacht en verhuur voor recreatieve activiteiten, horeca en evenementen. Kerngegevens: •
6.097 hectare werkgebied
•
waarvan 2.477 hectare beheergebied met 227 hectare water
•
6,7 miljoen bezoeken in 2020
Ambities Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten: a. b. c.
Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant. Uitvoeren van het inrichtingsplan en investeringsprogramma.
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Pagina 2 van 16
Wat wil het recreatieschap bereiken? Spaarnwoude levert door haar werkzaamheden en projecten een directe bijdrage aan deze opgaven: •
Schone, hele, veilige en bruikbare recreatieve gebieden die tevens aantrekkelijk zijn door de ligging in de natuur
•
Voorzien in de groeiende behoefte aan openluchtrecreatie en natuur en daarmee versterken van het woon- en werkklimaat in de groeiende omliggende steden
•
Een evenwichtige balans openluchtrecreatie en commerciële vormen van recreatie
•
Het ontwikkelen van een duurzaam stad - land netwerk met: goed bereikbare, herkenbaar en vindbare ontvangstgebieden aan de stedelijke randen én in het gebied waar voorzien wordt in alle behoeften van de recreant
-
•
rustieker gebieden waar het landschap, de natuur en de cultuurhistorie prevaleren die onderling (vooral voor langzaam verkeer) verbonden zijn Ontwikkelen en aanhelen van natuurgebieden, vergroten van de biodiversiteit en de belevingswaarde ervan voor de recreant
•
Ontwikkelen en behoud van waardevolle en aantrekkelijke agrarische landschappen en erfgoed
•
Inzet op sociaal-maatschappelijke meerwaarden
•
Spaarnwoude profileren en positioneren aan de hand van bovengenoemde doelstellingen
Gevolgen coronacrisis De begrotingswijziging is opgesteld in een uitzonderlijke tijd, waarin maatregelen met een grote impact voor de economie en het dagelijkse leven zijn genomen in verband met corona. De wereldwijde pandemie met covid-19 gaat ook van invloed zijn op het begrotingsjaar van 2021 van recreatieschap Spaarnwoude. Voor het recreatieschap zijn in 2020 vooral minder inkomsten uit pacht, huur en evenementen van invloed geweest op de financiële situatie. De mate waarin Nederland terugkeert naar ‘normaal’ hangt af van de snelheid van het vaccinatiebeleid en de ontwikkeling van het aantal besmettingen met het coronavirus. Het is daarom op voorhand niet eenvoudig de exacte effecten op de begroting in te schatten. In het ergste geval geeft de exploitatie in 2021 ongeveer hetzelfde beeld als 2020. Hoewel er in de jaarrekening 2020 incidentele meevallers waren in alle deelgebieden die het beeld enigszins flatteerden, is te verwachten dat alleen deelgebied SPW een negatief exploitatieresultaat zal realiseren. Het eventuele nadeel op de begroting van 2021 zal in de najaarsnotitie van 2021 een nauwkeuriger beeld geven van de effecten, dan nu op voorhand de keuze te maken bepaalde posten af te schalen.
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Pagina 3 van 16
Drukker in Spaarnwoude Als positieve ontwikkeling in 2020 is ervaren de ‘ontdekking’ van groengebieden door nieuwe groepen recreanten en de waardering van groengebieden als ontspanningsmogelijkheid. Het is aannemelijk dat (de zomer van) 2021 wederom een stijging van het binnenlands toerisme en recreatie om de hoek laat zien (in 2020: + 28% bezoek)De toename van het aantal bezoekers bracht vorig jaar ook overlast met zich mee: drukke parkeerplekken, barbecueën en picknicken op plekken die hier niet voor bestemd zijn, (extra) zwerfafval, illegale feestjes, vandalisme, uitwerpselen, verstoring van broedvogels en extra toezicht door boa’s en beheerders, extra beheer (afvalinzameling, bebording, extra schoonmaak toiletgebouwen). Dat zal in 2021 ook gaan spelen. Evenementen Met praktijktests (fieldlabs) wordt geëxperimenteerd om te zien hoe evenementen veilig en verantwoord uitgevoerd kunnen worden. 1 juli wordt door het kabinet aangehouden als streefdatum voor het moment dat festivals weer verantwoord kunnen. Er is een subsidieregeling/garantiefonds van € 300 miljoen ingesteld vanuit het Rijk om 80% van de gemaakte kosten van organisatoren te vergoeden als de Rijksoverheid het evenement moet verbieden vanwege de coronasituatie. Dit geeft een grotere kans op instandhouding van de branche. De veiligheidsregio heeft aangegeven dat werken met back-up data niet toegestaan wordt.
Evenementen gepland voor 1 juli, zoals Awakenings en Keltfest, vinden daarom sowieso niet plaats. Hoewel in Spaarnwoude het zwaartepunt ligt in augustus/september, zullen organisatoren tijdig een go/no-go moment inbouwen. Dit heeft te maken met beschikbaarheid van acts en leveranciers, termijnen van vergunningverlening en beschikbaarheid van terreinen. In Spaarnwoude worden een aantal grote evenementen gehouden (de zogenaamde C evenementen). Hiervan is onduidelijk of zij in deze vorm door kunnen gaan vanwege de onzekere coronasituatie.
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Wanneer de (meeste) evenementen niet doorgaan betekent dit voor Spaarnwoude de grootste derving aan inkomsten: het gaat om € 1.370.602. De inkomsten uit evenementen zijn opgebouwd uit een vaste en variabele vergoeding (in sommige gevallen afhankelijk van kaartverkoop). De variabele vergoeding valt sowieso weg als de evenementen niet doorgaan, of er nu wel of geen garantiefonds is (omdat de kaartverkoop dan doorschuift naar 2022). Het algemeen bestuur heeft in 2020 besloten alleen de gemaakte kosten in rekening te brengen bij de evenementorganisatoren door 15% van de vaste vergoeding te factureren en dit te betalen bij het evenement in 2021. Eén evenementorganisator heeft die 15% overigens al betaald in 2020. Voor wie dat nog niet gedaan heeft, betekent dat indien het evenement in 2021 weer niet doorgaat, het bedrag van € 61.835 pas in boekjaar 2022 betaald wordt. In het voorzittersoverleg van 19 mei 2021 zal voorgesteld worden deze 15%-maatregel eveneens in 2021 te hanteren (nb. het gaat om een totaalbedrag van€ 102.560 voor boekjaar 2021). Horeca- en recreatieondernemers Een groot deel van de horeca- en recreatieondernemers in Spaarnwoude is gesloten of met verminderde capaciteit geopend sinds de tweede (gedeeltelijke) lockdown. Het recreatieschap houdt rekening met een groter aantal ondernemers dat huur- of erfpachtachterstanden gaat oplopen, of mogelijk zelfs failliet gaat.
Het recreatieschap moet nog besluiten of zij voor deze periode nieuwe compensatiemaatregelen voor ondernemers treft. Het gaat om een geraamd bedrag van € 300.000, waarvoor in deelgebied SGP dekking is via de reserves en voor deelgebied SPW dekking beoogd is via de reserves, mits de incidentele coronabijdrage door de participanten betaald wordt. Bezuinigingsmaatregelen Het recreatieschap heeft een raamovereenkomst met Recreatie Noord-Holland NV. Bezuinigen met personeel is daardoor niet direct aan de orde, het betreft eerder een
Pagina 4 van 16
verschuiving. Inzet van RNH bij deelprogramma’s die minder te doen hebben (expertteam Grote Evenementen) verschuift naar afdelingen waar genoeg werk is (deelprogramma 1 Ontwikkeling; met planvoorbereiding van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park). RNH kan terughoudend zijn met inhuur van externen om de kosten te drukken. Geen verbeteringen evenemententerrein Het recreatieschap voert in 2021 de jaarlijkse gezamenlijke terreininvesteringen in de evenemententerreinen niet uit en schuift deze ook niet door naar het volgende jaar. Het betreft SPW Oosterbroek (€ 52.460). Alleen de onderzoeken die nodig zijn voor het duurzaam verleggen van de evenementenafrit bij Oosterbroek vinden plaats. Bij SPW Houtrak (€ 48.360) zijn er contractuele verplichtingen, waardoor hier geen bezuiniging mogelijk is. Dit geldt ook voor SMG evenemententerrein (€ 48.360) en SGP evenemententerrein (€ 51.100). Tenzij in samenspraak van zowel van de kant van het recreatieschap als de evenementorganisator besloten wordt geen investeringen te doen. Terughoudendheid nieuwe ontwikkelingen Nieuwe initiatieven of ontwikkelingen die geen link hebben met de visie Spaarnwoude Park 2040, noch het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 – 2024, worden in principe niet opgepakt, en is het de verantwoordelijkheid van de initiatiefnemer om tot realisatie te komen. Het jaarplan 2021 is leidend als jaarprogramma.
starten, de Oedipusfarm. In het algemeen bestuur van 22 oktober 2020 is ingestemd met het starten van een traject voor huurbeëindiging van de woning aan de Zuiderweg 9, waarvoor € 120.000 ten laste van SPW bestemmingsreserve beheer vrijgemaakt is. Nu de betreffende initiatiefnemer door de voortdurende coronacrisis de investeringsbeslissing nog niet durft te maken, is het voorlopig ook niet nodig dit traject te starten en wordt het gereserveerde bedrag voorlopig niet uitgegeven. Voor het jaar 2020 heeft het recreatieschap besloten niet te bezuinigingen op dagelijks en groot onderhoud, omdat de basis op orde een belangrijk uitgangspunt is van de visie Spaarnwoude Park én door het toenemende aantal bezoekers minder onderhoud ook onwenselijk is en in de toekomst mogelijk zelfs tot meer kosten gaat leiden. Voor het schoonhouden van het gebied dient op basis van de ervaringen van 2020 juist rekening gehouden te worden met meer kosten. Samenvattend Ook 2021 zal naar alle waarschijnlijkheid een niet-sluitende begroting hebben. De verwachting is dat het effect echter tijdelijk van aard is. De meerjarenraming (zie programmabegroting 2022) laat een duurzaam sluitende begroting zien en geeft aan dat de financiën voor reguliere inspanningen wel in orde zijn.
Bevriezen aanpak herontwikkeling boerderij Borneohoeve In de Houtrak staat een oude boerderij de Borneohoeve, waarvan de schuur in bruikleen is uitgegeven en het woongedeelte apart verhuurd wordt. Voor deze locatie heeft zich een initiatiefnemer gemeld die op deze plek een circulaire bierbrouwerij wil
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Pagina 5 van 16
Begrotingswijziging per programma Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming
Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Lasten 127.218 7.418.345 598.210 854.610
Begroting 2021 Baten 6.890 3.438.760 -
Saldo -120.328 -3.979.585 -598.210 -854.610
Lasten 1.378.409 1.027.216 13.627 -11.992
Wijziging 2021 Baten 1.116.706 154.125 -
Saldo -261.703 -873.091 -13.627 11.992
1.329
5.260.248
5.258.919
-
-20.402
-20.402
1.329
5.239.846
5.238.517
8.999.712 321.192 9.320.904
8.705.898 615.006 9.320.904
-293.814 293.814 -
2.407.260 117.799 2.525.059
1.250.429 1.274.630 2.525.059
-1.156.831 1.156.831 -
11.406.972 438.991 11.845.963
9.956.327 1.889.636 11.845.963
-1.450.645 1.450.645 -
Begroting Wijziging 2021 2021 15.619 1.190.966
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 1.505.627 1.123.596 -382.031 8.445.561 3.592.885 -4.852.676 611.837 -611.837 842.618 -842.618
Begroting na wijziging 2021 1.206.585
3.476.613
59.463
3.536.076
5.213.666 8.705.898
1.250.429
5.213.666 9.956.327
Pagina 6 van 16
Toelichting Samenvatting Het saldo van baten en lasten van de begrotingswijziging van 2021 is € 1.450.645 negatief. Dit is € 1.156.831 hoger dan eerder in de begroting voor 2021 was opgenomen. De lasten nemen toe met 27% en de baten nemen toe met 14%. Hieronder wordt per deelprogramma een verdere toelichting gegeven.
Inzet RNH In de programmabegroting was € 3.238.780 opgenomen als totale kosten voor de inzet van RNH. Volgens deze begrotingswijziging zijn de kosten voor inzet RNH € 3.234.932, een kleine afname van € 3.848. Daarnaast is er sprake van de volgende verschuiving tussen de programma’s: •
€ 15.001 is verschoven van programma 4, taakveld 0.4 overhead, naar alle andere taakvelden in de programma’s 1, 2 en 3. Deze verschuiving is kostenneutraal voor het recreatieschap. Dit betreft de inzet van de afdelingsmanagers van RNH voor het deel dat in afgelopen jaren op uurbasis ten laste van het recreatieschap werd gebracht. In 2020 werden deze kosten geboekt werd bij het taakveld overhead. Bij vereenvoudiging van de tariefopbouw van RNH zijn deze kosten overgeslagen in de uurtarieven van de medewerkers. Deze verschuiving zorgt voor een realistischer beeld van de overheadkosten van het recreatieschap.
SMG. Zowel de baten als de lasten zijn verhoogd. De wijzigingen betreffen opgenomen en doorgeschoven projecten. In deze wijziging zijn de volgende projecten meegenomen: locatieontwikkeling Plesmanhoek (SMG), planrealisatie ontvangstgebied Veerplas (SPW) en Fietsverbinding Amsterdam-Kust (SPW). Een aantal projecten zijn doorgeschoven. Vanwege de corona pandemie kwam de vaste stroom aansluiting van deelgebied SGP stil te liggen. Het project wordt gefinancierd door de gemeente en evenementenorganisator ID&T. Project landschapsplan 380 KV Tennet (SPW en SGP) is een meerjarig project. De projecten per taakveld: 2.1 verkeer en vervoer •
Realisatie fietsverbinding Amsterdam –kust (groene F200) € 300.000 t.l.v. gebiedsfonds SPW (SPW, SMG, SGP)
3.1 economische ontwikkeling •
Planrealisatie ontvangstgebied Veerplas (t.l.v. gebiedsfonds SPW) € 100.000 (SPW)
•
Uitvoeringsprogramma (besluit 2020/11 en 2020/35)
•
Locatieontwikkeling Plesmanhoek € 16.800, bijdrage van de gemeente Haarlemmermeer (SMG)
5.7.1 Openbaar groen en openluchtrecreatie
Programma 1 Ontwikkeling en inrichting Het saldo van baten en lasten wijzigt met € 261.703. Het betreft een wijziging van € 28.723 voor deelgebied SPW, € 232.922 voor deelgebied SGP en € 58 voor deelgebied
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
•
Landschapsplan 380KV Tennet € 90.000 uit subsidies (SPW) en € 320.000 uit subsidies (SGP)
•
Vaste stroomaansluiting Groene Weelde, besluit 2019/10 € 466.796 en € 296.796 bijdrage ID&T.
Pagina 7 van 16
Programma 2 Beheer en onderhoud
Programma 4 Bestuur en ondersteuning
Het saldo van baten en lasten wijzigt met € 873.091. Het betreft een wijziging van € 1.048.060 voor deelgebied SPW, € 132.971 voor deelgebied SGP en € 41.997 voor deelgebied SMG. De lasten zijn 14% hoger en de baten 4 %. Deze wijziging ligt in een administratieve correctie, nieuwe doorgeschoven projecten en hogere erfpachten.
De lasten verminderen met € 11.992. De lagere lasten zijn ontstaan door de eerder genoemde verschuiving van overhead naar de directe kosten onder de programma’s 1, 2 en 3.
Programma 3 Toezicht en veiligheid
Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen De baten verminderen met € 20.402. In verband met minder rente opbrengsten in deelgebied SPW zijn de baten afgeraamd.
In dit programma zijn de lasten verhoogd met € 13.627. Dit wordt veroorzaakt door de eerder genoemde verschuiving van inzet RNH naar de programma’s 1, 2 en 3.
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Pagina 8 van 16
Gevolgen Gevolgen voor de participanten
Gevolgen voor de reserves
De begrotingswijziging geeft verder geen aanleiding om de participantenbijdragen te verhogen.
Spaarnwoude kent vanuit de gemeenschappelijke regeling drie deelgebieden met elk eigen reserves en financieringsvorm: SPW, SGP en SMG. Deze programmabegroting is geconsolideerd, conform de eis van het Ministerie van Binnenlandse Zaken.
Bijdrage in 2020
Participantenbijdragen Participantenbijdragen
5.081.545
Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
52,20% 18,70% 13,40% 10,30% 5,40% 100,00%
Bijdrage in 2021 5.213.666
Bijdrage in Bijdrage in 2021 2020 2.653.301 2.722.287 947.382 972.014 682.371 700.113 522.612 536.200 275.879 283.052 5.081.545 5.213.666
Per saldo wordt € 1.156.831 meer aan de reserve onttrokken. Deze onttrekking heeft betrekking op de projecten van de genomen bestuursbesluiten. De projecten staan beschreven bij programma 1. Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting 2021 Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal
237.493 83.699 -615.006 -293.814
Wijziging 2021
Begroting na wijziging 2021
139.077 -272.560 34.182 -1.057.530 -1.156.831
376.570 -272.560 117.881 -1.672.536 -1.450.645
Pagina 9 van 16
Bijlage 1 Specificatie deelgebied SPW Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming
Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming
Begroting 2021 Lasten Baten 99.049 6.890 5.501.873 2.969.375 450.361 706.304 -
Saldo -92.159 -2.532.498 -450.361 -706.304
Lasten 511.833 1.196.185 11.855 -29.832
Wijziging 2021 Baten 483.110 148.125 -
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 610.882 490.000 -120.882 6.698.058 3.117.500 -3.580.558 462.216 -462.216 676.472 -676.472
1.329
3.770.950
3.769.621
-
-20.402
-20.402
1.329
3.750.548
3.749.219
6.758.916 45.402 6.804.318
6.747.215 57.103 6.804.318
-11.701 11.701 -
1.690.041 34.182 1.724.223
610.833 1.113.390 1.724.223
-1.079.208 1.079.208 -
8.448.957 79.584 8.528.541
7.358.048 1.170.493 8.528.541
-1.090.909 1.090.909 -
Begroting 2021
Wijziging 2021
15.619
Begroting na wijziging 2021 557.370 572.989
3.007.228
53.463
3.060.691
3.724.368 6.747.215
610.833
3.724.368 7.358.048
Participantenbijdragen Participantenbijdragen
Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Saldo -28.723 -1.048.060 -11.855 29.832
Bijdragenverdeling 53,10% 22,10% 12,80% 4,40% 7,60% 100,00%
Bijdrage in 2020 3.629.987
Bijdrage in 2021 3.724.368
Bijdrage in 2020 1.927.523 802.227 464.638 159.720 275.879
Bijdrage in 2021 1.977.639 823.085 476.719 163.873 283.052
3.629.987
3.724.368
Pagina 10 van 16
Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting 2021 Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal
45.402 -57.103 -11.701
Begroting na wijziging 2021 34.182 79.584 -1.113.390 -1.170.493 -1.079.208 -1.090.909
Wijziging 2021
Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW Bestemmingsreserve investeringen SPW Best.reserve beheer CRM tunnel SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW Bestemmingsreserve investeringen SPW Best.reserve beheer CRM tunnel SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Jaar 2021 2021 2021 2021 2021 2021 Jaar 2022 2022 2022 2022 2022 2022
Saldo 1 jan Onttrekking 54.418 1.630.428 785.430 1.178.103 325.103 15.905 4.500 1.687.762 55.460 4.566.616 1.170.493 6.048 1.710.000 6.048 1.710.000 Saldo 1 jan Onttrekking 54.913 913.229 863.713 53.180,00 11.550 1.632.302 55.460,00 3.475.707 108.640 26.928 869.104 26.928 869.104
Dotatie Saldo 31 dec 495 54.913 68.231 913.229 10.713 863.713 145 11.550 - 1.632.302 79.584 3.475.707 1.730.880 26.928 1.730.880 26.928 Dotatie Saldo 31 dec 625 55.538 65.863 979.092 9.840 820.373 132 11.682 1.576.842 76.460 3.443.527 1.680.880 838.704 1.680.880 838.704
Pagina 11 van 16
Bijlage 2 Specificatie deelgebied SGP Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming
Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming
Saldo -22.934 -1.045.100 -106.483 -91.177
Lasten 849.718 -132.971 1.304 10.844
-
1.489.298
1.489.298
-
-
-
-
1.489.298
1.489.298
1.515.874 223.604 1.739.478
1.739.478 1.739.478
223.604 -223.604 -
728.895 160.461 889.356
616.796 272.560 889.356
-112.099 112.099 -
2.244.769 384.065 2.628.834
2.356.274 272.560 2.628.834
111.505 -111.505 -
Begroting 2021
-
Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 616.796 616.796
250.180
-
250.180
1.489.298 1.739.478
616.796
1.489.298 2.356.274
Wijziging 2021 Baten 616.796 -
Saldo -232.922 132.971 -1.304 -10.844
Participantenbijdragen Participantenbijdragen
Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Totaal
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 872.652 616.796 -255.856 1.162.309 250.180 -912.129 107.787 -107.787 102.021 -102.021
Begroting 2021 Baten 250.180 -
Lasten 22.934 1.295.280 106.483 91.177
Bijdrage in 2020 1.451.558
Bijdrage in 2021 1.489.298
Bijdragen- Bijdrage in verdeling 2020 50,00% 725.778 10,00% 145.155 15,00% 217.733 25,00% 362.892 100,00% 1.451.558
Bijdrage in 2021 744.648 148.929 223.394 372.327 1.489.298
Pagina 12 van 16
Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting Wijziging Begroting na 2021 2021 wijziging 2021 Toevoeging algemene reserve 185.307 160.461 345.768 Onttrekking algemene reserve -272.560 -272.560 Toevoeging bestemmingsreserve 38.297 38.297 Onttrekking bestemmingsreserve Totaal 223.604 -112.099 111.505
Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Algemene reserve SGP Best.reserve verv.investeringen SGP Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Algemene reserve SGP Best.reserve verv.investeringen SGP Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Jaar Saldo 1 jan 2021 3.122.697 2021 2.160.633 5.283.329 2021 266.491 266.491 Jaar Saldo 1 jan 2022 3.084.202 2022 2.310.633 5.394.834 2022 284.491 284.491
Onttrekking 272.560 272.560 163.000 163.000 Onttrekking 119.943 119.943
Dotatie Saldo 31 dec 234.065 3.084.202 150.000 2.310.633 384.065 5.394.834 181.000 284.491 181.000 284.491 Dotatie Saldo 31 dec 48.758 3.132.960 335.307 2.645.940 384.065 5.778.899 182.448 346.996 182.448 346.996
Pagina 13 van 16
Bijlage 3 Specificatie deelgebied SMG Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming
Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming
Begroting 2021 Lasten Baten Saldo 5.235 -5.235 621.192 219.205 -401.987 41.366 -41.366 57.129 -57.129
Lasten 16.858 -35.998 468 6.996
Wijziging 2021 Baten 16.800 6.000 -
Saldo -58 41.998 -468 -6.996
-
-
-
-
-
-
-
-
-
724.922 52.186 777.108
219.205 557.903 777.108
-505.717 505.717 -
-11.676 -21.384 -33.060
22.800 -55.860 -33.060
34.476 -34.476 -
713.246 30.802 744.048
242.005 502.043 744.048
-471.241 471.241 -
Begroting 2021 -
Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 16.800 16.800
219.205
6.000
225.205
219.205
22.800
242.005
Participantenbijdragen
Bijdrage in 2020
Participantenbijdragen
-
Participant Provincie Noord Holland
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 22.093 16.800 -5.293 585.194 225.205 -359.989 41.834 -41.834 64.125 -64.125
Bijdragen- Bijdrage in verdeling 2020
Bijdrage in 2021 Bijdrage in 2021
50,00%
-
-
Gemeente Haarlemmermeer
50,00%
-
-
Totaal
100,00%
-
-
Pagina 14 van 16
Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal
Begroting 2021 52.186 -557.903 -505.717
Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 -21.384 30.802 55.860 -502.043 34.476 -471.241
Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Jaar Saldo 1 jan 2021 5.170.242 2021 754.132 2021 414.582 6.338.956 2021 283.146 283.146 Jaar Saldo 1 jan 2022 4.754.101 2022 699.032 2022 414.582 5.867.715 2022 346.076 346.076
Onttrekking 446.943 55.100 502.043 19.000 19.000 Onttrekking 450.519 55.540 506.059 30.542 30.542
Dotatie Saldo 31 dec 30.802 4.754.101 699.032 414.582 30.802 5.867.715 81.930 346.076 81.930 346.076 Dotatie Saldo 31 dec 41.152 4.344.734 643.492 414.582 41.152 5.402.808 82.586 398.120 82.586 398.120
Pagina 15 van 16
Vaststelling door het algemeen bestuur Deze begrotingswijziging is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 1 juli 2021.
Voorzitter, I. Zaal
Begrotingswijziging 2021 Kies een item.
Pagina 16 van 16
Programmabegroting 2022
Spaarnwoude
versie AB 1 juli 2021