CConstaterende datTubbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 6A - VRT Jaarstukken 2023.pdf

Commissie Sociaal Domein en Bestuur 11 juni 2024, gemeente TubbergenBij agendapunt: 13: Begrotingen 2025 Verbonden Partijen31.075 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Verder zijn er i. s. m. Saxion verschillende forensische testen/onderzoeken uitgevoerd. Ook worden met Cogas/Coteq de mogelijkheden onderzocht voor de realisatie van een demo-/onderzoekslocatie (werknaam: HyField) voor waterstoftoepassingen. Het heeft een dubbele functionaliteit: er kunnen veiligheidstesten uitgevoerd worden door netbeheerders en partijen als KIWA en daarnaast biedt het een leeromgeving voor hulpverleningsdiensten aangaande risico’s en handelingsperspectieven rondom waterstof. Wat heeft het gekost? Twente Safety Campus (in €) Baten Lasten - vastekosten - variabelekosten

Totaal TSC

Business Case Realisatie* Verschil 2. 948. 375 2. 907. 513

3. 323. 101 3. 103. 940

374. 726 196. 427

1. 966. 403 941. 110

2. 102. 681 1. 001. 259

136. 275 60. 149

219. 161

178. 299

40. 862

* lasten en baten is inclusief de verrekening met BT. Het resultaat is toegevoegd aan de reserve TSC.

35 // JAARSTUKKEN 2023

3. 6 Overzicht van herkomst en bestedingen baten en lasten Personeel

44. 523. 603

Salarissen Vergoedingen vrijwilligers Piket en overige toelagen FLO Overig personeel Inhuur personeel

31. 040. 021 4. 640. 919 2. 337. 543 2. 871. 485 1. 198. 112 2. 435. 523

Kapitaallasten

7. 120. 323

Rente Afschrijvingen

1. 284. 282 5. 836. 040

Gebouwen en terreinen Huur gebouwen en terreinen Onderhoud Overige gebouw gebonden kosten

4. 444. 845 996. 474 1. 082. 697 2. 365. 674

Materieel en materialen

1. 924. 152

Onderhoud materiaal/materieel Brandstof

1. 451. 540 472. 611

Overige out-of-pocket

9. 152. 771

Opleiden/oefenen ICT / informatievoorziening Verzekeringen Overig

2. 769. 277 2. 176. 937 501. 518 3. 705. 040

Dotaties aan de reserve

733. 448

Totaal lasten

67. 899. 142

Rijksbijdrage 10. 779. 459 Gemeentelijke bijdrage 50. 102. 848 Opbrengsten OMS 17. 508 Omzet TSC 2. 472. 837 Bijdragen van derden 1. 589. 066 Overige opbrengsten 1. 975. 516 Separate gemeentelijke bijdrage 1. 070. 748 Onttrekking reserves 1. 264. 840

Totaal baten

36 // JAARSTUKKEN 2023

69. 272. 822

4Paragrafen De paragrafen bevatten belangrijke informatie voor het verkrijgen van inzicht in de financiële positie van Veiligheidsregio Twente op korte en lange termijn. Dit inzicht is belangrijk, omdat de behandelde onderwerpen financiële gevolgen kunnen hebben en daardoor de realisatie van de programma’s kunnen beïnvloeden. In de paragrafen wordt verantwoording afgelegd over de uitvoering van beleidsvoornemens van beheersmatige aspecten, zoals vastgelegd in de programmabegroting 2023. Hierbij is ook rekening gehouden met actuele ontwikkelingen. In dit hoofdstuk worden achtereenvolgens de volgende paragrafen behandeld: • • • • •

Weerstandsvermogen en risicobeheersing; Onderhoud kapitaalgoederen; Bedrijfsvoering; Verbonden partijen; Financiering;

4. 1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Deze paragraaf omvat zowel de beschikbare weerstandscapaciteit als een inschatting van risico’s die daarmee moeten worden afgedekt. Het weerstandsvermogen is de relatie tussen de beschikbare en benodigde weerstandscapaciteit. Al afgedekte risico’s, via voorzieningen of verzekeringen, hebben geen invloed op het weerstandsvermogen. Het weerstandsvermogen laat zien hoe robuust de begroting van de VRT is voor wat betreft het kunnen opvangen van risico’s. De in 2019 vastgestelde nota risicomanagement en weerstandsvermogen stelt hiervoor de beleidskaders. Daarin wordt onder andere ingegaan op wat als beschikbare weerstandscapaciteit kan worden gerekend en hoe, op basis van de risico’s, de benodigde weerstandscapaciteit wordt berekend. 4. 1. 1 Terugblik risico’s begroting 2023 In de programmabegroting 2023 zijn de onderstaande majeure risico’s en bijbehorende risicobedragen (kans x impact) opgenomen, die in de bedrijfsvoering van VRT (deels) niet zijn gedekt door voorzieningen en/of verzekeringen. Omschrijving RisicobedragOpgetreden in 2023 Twente Safety Campus exploitatieverlies € 375. 000 Nee Prijsstijging (brandweermaterieel en € 374. 000 Grotendeels materiaal, bouwkosten kazernes en brandstof) Langdurig verzuim of arbeidsongeschiktheid € 182. 000 Deels Informatieveiligheid € 100.

000 Nee Door wijzigingen in specificaties is de prijsstijging van brandweermaterieel en materiaal vaak niet te bepalen. Voor de grootste investering, tankautospuiten, kon gebruik gemaakt worden van een contractuele prijsvastgarantie. 4. 1. 2 Beschikbare weerstandscapaciteit Tot de beschikbare weerstandscapaciteit worden gerekend de algemene reserve en de bestemmingsreserves waarop nog geen verplichtingen rusten. Dit zijn de standen per 31 december 2023. Reserve Algemene reserve Reserve TSC Reserve innovatie

37 // JAARSTUKKEN 2023

Stand per 31-12-2023 € 427. 000 € 516. 000 € 267. 000

4. 1. 3 Benodigde weerstandscapaciteit Jaarlijks wordt het financiële risicobeeld in termen van kans en impact geactualiseerd. Door middel van scores op kans en impact worden risico’s in oplopende zwaarte ingedeeld in groene, oranje en weerstandscapaciteit. Groene risico’s in rode risico’s. Oranje en rode risico’s wegen mee in de benodigde beginsel niet, tenzij het geheel ervan uitstijgt boven 1%van het begrotingsniveau. Begin 2024 is het risicobeeld geactualiseerd. In onderstaande tabel zijn de belangrijkste risico’s (met een oranje score) opgenomen. Daarnaast stijgt het totaal van groene risico’s het begrotingstotaal met meer dan 1%. Omreden daarvan is ook dit aandeel betrokken. Risico-omschrijving Kans xImpact Hogere prijsstijgingen dan indexering inkomsten € 698. 000 Twente Safety Campus exploitatieverlies € 225. 000 Langdurig verzuim en arbeidsongeschiktheid € 130. 000 Informatieveiligheid € 100. 000 Informatieveiligheid (AVG) € 25. 000 Uitbreken langdurige crisis € 489. 000 Overstijgen groene risico’s € 60. 000 Totaal € 1. 727. 000 4. 1. 4 Beoordeling weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft aan hoe de beschikbare weerstandscapaciteit zich verhoudt tot de benodigde capaciteit. Dit wordt uitgedrukt in de weerstandsratio. Aantal geïdentificeerde risico’s Aantal groene scores Aantal oranje scores Aantal rode scores

14 9 5 0

Benodigde weerstandscapaciteit Beschikbare weerstandscapaciteit (31-12-2023) Weerstandsratio Weerstandsratio norm (cf. beleidskader)

€ 1. 727. 000 € 1. 210. 000 70% 70%

In het beleidskader risicomanagement / weerstandsvermogen is vastgelegd dat VRT een weerstandsratio van 70%hanteert als richtsnoer. De feitelijke weerstandsratio per 31-12-2023 is op niveau. 4. 1. 5 Financiële kengetallen De door BBV voorgeschreven kengetallen maken inzichtelijk over hoeveel (financiële) ruimte Veiligheidsregio Twente beschikt om structurele en incidentele lasten te kunnen dekken of op te vangen. Het gaat omde kengetallen: De netto schuldquote laat het niveau van de schuldenlast zien, ten opzichte van de baten. Het geeft een indicatie van de mate waarin de rentelasten op de exploitatie drukken. De solvabiliteitsratio is de verhouding eigen vermogen/ totaal vermogen en geeft inzicht in de mate waarin een organisatie in staat is op de langere termijn aan haar financiële verplichtingen te voldoen. De structurele exploitatieruimte laat zien welke structurele ruimte nodig is omde eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is.

Jaarrekening Begroting 2023 2024 2025 2026 2027 2028 Netto schuldquote 104,7% 107,2% 101,9% 94,9% 89,7% 81,6% Netto schuldquote gecorrigeerd 104,7% 107,2% 101,9% 94,9% 89,7% 81,6% voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio 3,1% 1,9% 1,9% 2,6% 3,1% 4,1% Structurele exploitatieruimte 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% De toename van de netto schuldquote in 2024 resulteert uit de hoge investeringen en de daarvoor benodigde financiering. Na 2025 wordt een lager investeringsniveau verwacht, zodat de schuldquotes weer afnemen. VRT heeft al sinds de oprichting een beperkt eigen vermogen en daarmee een lage solvabiliteit. De terugval tot en met 2024 en het herstel daarna komen voort uit de mutaties in de FLO-reserves. 38 // JAARSTUKKEN 2023

4. 1. 6 Beoordeling onderlinge verhouding kengetallen in relatie tot de financiële positie De structurele baten en lasten zijn in evenwicht. Het eigen vermogen is klein en kan tijdelijke verstoringen in dit evenwicht maar beperkt opvangen.

4. 2 Onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf beschrijven we het beleidskader voor het onderhoud van kapitaalgoederen. Hierbij wordt ingegaan op het onroerende deel van de kapitaalgoederen en het materieel. Gebouwen Voor de brandweer zijn 29 gebouwen (ca. 35. 000 m2 BVO) in gebruik (de brandweerkazernes), waarvan 27 in eigendom zijn. Daarnaast bezat de Veiligheidsregio Twente nog een pand aan de Demmersweg (deze is verkocht aan Ambulance Oost na overgang van de meldkamer) en diverse panden op de Twente Safety Campus. De boekwaarde van alle panden in bezit tezamen bedraagt per 2023 € 32 mln. Voor het dagelijkse beheer van het vastgoed is een Servicedesk ingericht die 24/7 bereikbaar is voor storingen, klachten en schades. Het onderhoud wordt uitgevoerd op basis van onderliggende onderhouden beheersplannen. Uitgangspunt daarbij is dat het onderhoud wordt afgestemd op conditieniveau 3. mln. Dit bleek in 2023 toereikend. Het bijbehorende onderhoudsbudget is ca. € 0,85 In 2023 zijn o. a. de volgende majeure onderwerpen opgepakt: Realisatie nieuwbouw kazerne Hellendoorn • Verbouw kazerne Hengelo is gestart. • Besluitvorming over en voorbereiding van de verbouw van de kazerne Markelo • Materieel VRT beschikt over een groot arsenaal aan voertuigen. Ruwweg zijn deze op te delen in voertuigen die voor operationele taken worden ingezet (zoals tankautospuiten) en dienstvoertuigen.

In totaal gaat het omca. 95 voertuigen voor incident bestrijdende activiteiten. En ca. 85 dienstvoertuigen bedoeld voor brandveiligheidstaken, aan de operatie ondersteunende activiteiten (zoals logistiek) en personele vervoersbewegingen binnen en buiten Twente. Voor al dit materieel is een bumper-tot-bumper-concept geïntroduceerd, waarmee zowel de voertuigen als materialen zoals ademluchtapparatuur op één locatie worden onderhouden en gekeurd. Het bijbehorende onderhoudsbudget (out-of-pocket) bedraagt € 0,6 mln. In 2023 is het budget overschreden. Belangrijke factor is de midlife update van één van de bestaande hoogwerkers. De investering en daarmee nieuwe kapitaallast schuift hierdoor op. De serie tankautospuiten wordt afrondend vernieuwd in 2024. In 2023 is het volgende gerealiseerd: • Ingebruikname nieuwe tankautospuiten Afspraken gemaakt over de afname van de overige nog te leveren tankautospuiten (2024) • Aanbesteding van de nieuwe serie natuurbrandvoertuigen (CCFM’s) afgerond • Gestart met de transitie naar CO2-neutrale voertuigen inclusief de benodigde infrastructuur •

4. 3 Bedrijfsvoering De sector Strategie &Ondersteuning (kolom brandweer) is verantwoordelijk voor een groot aantal bedrijfsvoeringdossiers voor de gehele VRT. Onder deze bedrijfsvoeringdossiers vallen de taakgebieden Financiën, Verzekeringen, Strategische Inkoop, HR, Personeelsen salarisadministratie en Fitheid &Arbo, informatievoorziening &ICT. Deze taakgebieden worden uitgevoerd voor de gehele organisatie. In 2023 zijn onder andere de volgende concrete resultaten geboekt: • Gestart met het meerjarenprogramma Integriteit &Fraude voor het actualiseren van verschillende processen rondom dit thema. Denk aan het proces rondom nevenwerkzaamheden, het actualiseren van de huidige gedragscode, maar ook het professionaliseren van de invulling van de rol van vertrouwenspersonen; • Verder professionaliseren en optimaliseren van de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO), waaronder het beleidsmatig doorlopen van alle processen en het uitbreiden van de VOG-aanvragen; • Aanbesteden van inhuur en begeleiding ten behoeve voor assessments en coachingstrajecten voor VRT medewerkers.

39 // JAARSTUKKEN 2023

•

• •

Er is een nieuwe visie op inzetbaarheid ontworpen en deze is voor de gehele VRT geïmplementeerd onder begeleiding van een extern bureau. Daarbij zijn alle medewerkers mondeling geïnformeerd in verschillende sessies en zijn de leidinggevenden ook getraind. Het PAGO (preventief arbeidsgezondheidskundig onderzoek) is geïntroduceerd en veel medewerkers hebben daarvan gebruik gemaakt. Duurzaamheid is een steeds belangrijker thema en ook als VRT willen we een duurzame organisatie zijn. In 2023 is daarom een visieen ambitiedocument op het gebied van duurzaamheid opgesteld.

Jaarverslag klachten VRT Op grond van artikel 9:12a van de Awb moeten schriftelijke klachten geregistreerd worden. In de klachtenregeling VRT is gesteld dat het overzicht in ieder geval inzicht geeft in het aantal klachten, de snelheid van de afhandeling, de hoofdlijnen waarover geklaagd is, de beoordeling van de klachten (gegrond/ongegrond) en de verbeterpunten die de organisatie heeft aangebracht. De VRT heeft zich voor externe afhandeling van klachten aangesloten bij de Overijsselse Ombudsman. Met ingang van 1-1-2024 stopt dit samenwerkingsverband vanwege het feit dat de Overijsselse Ombudsman ophoudt te bestaan. Vanaf deze datum kunnen aangesloten samenwerkingsverbanden en inwoners terecht bij de Nationale Ombudsman. In 2023 zijn drie klachten ingediend bij VRT. Overigemeldingen Soms krijgt de VRT een melding die gaat over een tekortkoming in een product, dienst of dienstverlening, maar die niet gericht is op de wijze waarop de organisatie zich heeft gedragen ten opzichte van een inwoner. Deze meldingen worden in de basis niet geregistreerd als klacht. Hierbij valt te denken aan het opvragen van informatie en/of brandrapporten over specifieke incidenten, maar ook informatie die in bezit is van onze organisatie bijvoorbeeld planvorming of organisatie-informatie die wordt opgevraagd in het belang van onderzoek of publieke publicatie.

Informatieveiligheid In 2023 is op verschillende fronten gewerkt aan verbetering van de informatieveiligheid van de organisatie. O. a. door: • Structurele monitoring van het netwerkverkeer (inhuur Security Operations Centre). • Structureel aandacht te hebben voor digitale vaardigheid. • Uitwerking van verschillende beleidsmatige kaders voor deelonderwerpen van de Baseline Informatiebeveiliging Overheid. • Actualisering van de beschrijvingen van relevante I-processen als randvoorwaarde voor een adequate uitvoering van het informatiebeveiligingsbeleid. Eind 2023 is een tweede audit op de BIO uitgevoerd. De uitkomsten laten op veel thema’s van de BIO terreinwinst zien t. o. v. eerste audit van Q4 2021. Aandacht wordt gevraagd voor het creëren van de randvoorwaarden ominformatiebeveiliging als onderwerp integraal en cyclisch te kunnen benaderen en beheersen. Verlof Het verlof binnen de VRT kent momenteel een meer dan gemiddelde omvang. Omreden daarvan is voor het bovengemiddelde deel een voorziening getroffen. Omdit stuwmeer aan verlofuren beter te beheersen wordt vanaf 2023 strikt gehandhaafd op de verjaringstermijnen van het wettelijke verlof conform bepalingen die in de CAR staan opgetekend. De medewerker krijgt de mogelijkheid omhet verlof gedurende het jaar op te nemen of dit per vervaldatum te laten uitbetalen. Wanneer geen keuze gemaakt wordt vervalt het verlof.

De verwachting is dan ook dat met deze maatregel het verlofsaldo is terug te brengen tot een genormaliseerd niveau.

40 // JAARSTUKKEN 2023

4. 4 Toelichting op de rechtmatigheidstoets Deze paragraaf geeft een toelichting op de criteria van de rechtmatigheidsverantwoording, zoals gepresenteerd in par. 11 plus enkele aanvullende onderwerpen die onder de scope van de rechtmatigheidstoets vallen. . Met het laatste wordt bedoeld de onderwerpen die volgens de kadernota van de commissie dienen te worden opgenomen eparagraaf in de paragraaf bedrijfsvoering. Deze passage moet dan ook worden beschouwd als een 2 bedrijfsvoering. Omredenen van leesbaarheid is gekozen voor een afzonderlijke passage. Begrotingscriterium Het begrotingscriterium heeft betrekking op de grenzen van de baten en lasten in de door de raad geautoriseerde begroting. Het gaat hierbij zowel op omde exploitatielasten per programma als de investeringslasten per categorie. Alle overschrijdingen van het begrotingskader en het investeringskader zijn rechtmatig van karakter. De meeste overschrijdingen hebben betrekking op uitgaven waar gerelateerde inkomsten tegenover staan. Begrotingskader Multidisc. onderwerpen Brandweer GHOR Gemeenten Overhead Totaal

Overschrijding Rechtmatig? Investetings- Overschrijding Rechtmatig? (x € 1. 000) kader x € 1. 000) 1. 669 Ja Gebouwen 3. 785 Ja Materieel 2. 387 Ja 51 Ja Materialen ICT 5. 754

2. 387

Voorwaardencriterium Het voorwaardencriterium heeft betrekking op de eisen die afkomstig zijn uit diverse weten regelgeving en betrekking hebben op o. a. termijnen, normbedragen en recht, hoogte en duur van regelingen. Voor VRT spitst dit hoofdstuk zich voornamelijk toe op de Aanbestedingswet en het eigen inkoopbeleid van de organisatie. In 2023 is aan de hand van een review op de beschikbare inkoopdocumentatie en spendanalyses een bedrag van € 597. 308 aan rechtmatigheidsfouten geconstateerd. De meeste dossiers zijn enkel onrechtmatig in het licht van het eigen inkoopbeleid van de organisatie en stijgen niet uit boven de vastgestelde rapportagegrens voor 2Een afwijkingen van € 0,1 mln. tweetal dossiers stijgt hier wel boven uit: Dossier

Afwijking Toelichting Maatregel x € 1. 000) Operationeel 108 Het bewuste systeem is niet meer te De applicatie is in 2023 ordentelijk Informatiesysteem kwalificeren als uniek en dient aanbesteed. De fout is met ingang volgens de regelgeving te worden van 2024 ongedaan gemaakt. aanbesteed. Voedingsmiddelen 143 Betreft de uitgaven (t. b. v. de De voedingsmiddelen zijn in 2023 lunchvoorziening en bereiding van ordentelijk aanbesteed. De fout is maaltijden voor beroepskrachten). met ingang van 2024 ongedaan Het dossier is al enkele jaren als fout gemaakt. aangemerkt. Overige dossiers <100 k (8x) 346 Totaal 597

M&O criterium Het misbruik en oneigenlijk gebruik heeft betrekking heeft op het voorkomen, detecteren en corrigeren van misbruik en oneigenlijk gebruik van overheidsmiddelen door derden. VRT verstrekt geen uitkeringen of subsidies en heft evenmin belastingen. VRT heeft dan ook geen regeling in het normenkader staan die betrekking heeft op dit criterium.

2Fin. Verordening 2023, artikel 9 lid 3

41 // JAARSTUKKEN 2023

Overige onderwerpen van de rechtmatigheidstoets In lijn met de kadernota BBV van de commissie BBV wordt binnen de scope van de rechtmatigheidstoets nog enkele andere onderwerpen jaarlijks belicht. Voor wat betreft deze onderwerpen zijn in 2023 geen bijzonderheden aangetroffen. Begrotingskader

Toelichting

Treasury: wet Fido en aanverwante regelingen

Uit de verbijzonderde interne controle op treasuryactiviteiten in 2023 komen geen bijzonderheden naar voren.

Wet Markt &Overheid

Geen bijzonderheden. Het takenpakker waarop de gedragsregels van toepassing zijn (Twente Safety Campus) is niet gewijzigd. De jaarlijkse screening op deze regelgeving wordt opgenomen in het nieuwe Interne Controleplan (medio ’24).

Fraude

Er zijn geen fraudegevallen in 2023 geconstateerd. Uit de frauderisicoanalyse (uitgevoerd in Q1 van 2024) komen geen wezenlijke actiepunten naar voren. Het is wel zaak omblijvend aandacht te houden voor onderwerpen van integriteit. Sinds het einde van 2022 heeft VRT wordt dit onderwerp programmatisch opgepakt.

Gids Proportionaliteit

Die betreffende regelgeving maakt onderdeel van het eigen inkoopbeleod van de organisatie en valt dan ook rechtstreeks onder het normenkader (zie passage voorwaardencriterium).

4. 5 Verbonden partijen Deze paragraaf betreft derde rechtspersonen waarmee Veiligheidsregio Twente een bestuurlijke én financiële band heeft, door een participatie in een vennootschap of deelnemingen in stichtingen. Met een bestuurlijk belang bedoelen we een zetel in het bestuur van een deelneming of stemrecht. Een financieel belang houdt in dat de organisatie middelen ter beschikking heeft gesteld en die verliest bij faillissement van de verbonden partij en/of als financiële problemen bij de verbonden partij op haar verhaald kunnen worden. Van een financieel belang is ook sprake als Veiligheidsregio Twente bij liquidatie van een derde rechtspersoon middelen uitgekeerd kan krijgen. Visie en beleid op verbonden partijen Veiligheidsregio Twente heeft geen specifieke visie ontwikkeld op gebied van verbonden partijen. Het belang daarvan groeit naarmate de organisatie zich verbindt aan meer partijen. Maar dat is niet het geval. Het aantal verbonden partijen van VRT daalt gestaag sinds oprichting. Risicoanalyse verbonden partijen Het is niet nodig omde partijen waarmee VRT zich heeft verbonden te voorzien van een risicoscore. Zowel de vereniging van eigenaren als de stichting Meldkamer Twente zijn rechtspersonen die enkel in het leven zijn geroepen omde uitvoering van zaken te waarborgen. Het zijn bovendien rechtspersonen zonder personeel (en dus zonder eigen wil).

42 // JAARSTUKKEN 2023

Lijst met verbonden partijen Stichtingen en verenigingen Vereniging van Eigenaren genaamd Hulpverlening-diensten. Gevestigd aan Informatie de Demmersweg 55 (Westermaat) te Hengelo. 1. Doelstelling Instandhouding van het pand aan de Demmersweg, waar de Meldkamer in gevestigd is, volgens het vastgestelde reglement als bedoeld in artikel 111d, Boek 5van het B. W. 2. Bestuurlijk en financieel belang De eigenaren in de gemeenschap zijn stemgerechtigd voor de volgende delen: • Veiligheidsregio Twente 39 stemmen • Stichting Ambulance Oost 61 stemmen Het bestuur van de vereniging bestaat uit twee bestuurders van Veiligheidsregio Twente namelijk de portefeuillehouder Financiën en de secretaris VRT en één bestuurder (directeur) van de Stichting Ambulance Oost. In 2020 is de stallingsruimte van het appartement aan de Demmersweg te Hengelo verkocht aan de Ambulance Oost. Het deel dat Veiligheidsregio Twente bezit is hiermee gedaald van 52 naar 39. Zij kan voor 39/100 deel aansprakelijk gesteld worden bij een faillissement of bij een financieel probleem.

3. Mate van beïnvloedbaarheid in bedrijfsvoering Financiële kengetalen (in €) 4. Jaarrekeningresultaat 5. Eigen vermogen 6. Vreemd vermogen Stichting Meldkamer Twente Gevestigd aan de Demmersweg 55 (Westermaat) te Hengelo. 1. Doelstelling

2. Bestuurlijk belang en financieel belang

3. Mate van beïnvloedbaarheid in bedrijfsvoering Financiële kengetalen (in €) 4. Jaarrekeningresultaat 5. Eigen vermogen 6. . Vreemd vermogen 43 // JAARSTUKKEN 2023

In 2023 is het pand aan de demmersweg verkocht aan Ambulance Oost en daaropvolgend de VVE geliquideerd. Invloed op bedrijfsvoering is mogelijk via de benoemde bestuurders en de meerderheid van stemmen. 2023

2022

€ € € -

€ 24. 199 € 85. 806 € 71. 455 Informatie

Het bevorderen van multidisciplinaire samenwerking van de meldkamers van de Politie Twente, Ambulance Oost en Veiligheidsregio Twente, door het faciliteren van ondersteunende processen. Zij tracht haar doelstelling te bereiken door het verwerven en exploiteren van infrastructuur en andere voorzieningen. De stichting wordt financieel gevoed door de achterliggende organisaties. (Politie, Ambulance Oost en VRT). Het stichtingsbestuur wordt gevormd door de directeuren van de verschillende hulpverleningsdiensten. Per 1april is zijn de meldkamers in Oost Nederland samengevoegd en vervult de stichting geen functie meer. In het licht van de opheffing van de stichting Meldkamer Twente zijn de resterende activa verrekend met het rekening courant saldo van de stichting. Het overtollige vermogen van de stichting (= saldo rekening courant) wordt bij liquidatie van de stichting in 2024 gerestitueerd aan de betrokken partijen. De beïnvloedbaarheid in de bedrijfsvoering is redelijk groot gelet op het lidmaatschap van VRT in het stichtingsbestuur. 2023 (per liquidatiedatum)

2022

-€13. 019 € 564. 227 € -

-€45. 562 € 955. 257 € 5. 256

Overige partijen Expertisebureau Risicobeheer Veiligheidsregio’s / Waarborgfonds Ongevallen Betreft een tweetal stichtingen dat in collectief verband zijn opgericht omte ongevallenschades van veiligheidsregio’s af te handelen en te financieren. Bestuurlijke vertegenwoordiging ontbreekt in beide stichtingen. . Meldkamer Oost-Nederland De meldkamertaken worden vervuld door Meldkamer Oost-Nederland. Meldkamer Oost Nederland is echter geen entiteit. Het werkgeverschap voor de deelnemende veiligheidsregio’s is belegd bij de VNOG.

-

BOGO De BOGO is een stichting die de brandweeropleidingen voor een aantal veiligheidsregio’s in Oost Nederland verzorgt. De commandant van Brandweer Twente neemt deel aan het bestuur van de BOGO. Statutair gezien heeft Veiligheidsregio Twente binnen de BOGO geen bestuurlijk belang.

-

NIPV -

Het NIPV is het gezamenlijke kennisinstituut voor Crisisbeheersing en Brandweerzorg. Voor het NIPV ontbreekt het financieel belang. Er wordt een jaarlijkse bijdrage betaald waar een directe tegenprestatie tegenover staat. Daarbij is het NIPV een zelfstandig bestuursorgaan en kunnen zij geen beroep op de Veiligheidsregio doen ingeval van financiële problemen.

4. 6 Financiering Treasury gaat over het sturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële vermogenswaarden, de financiële geldstromen en de hieraan verbonden risico’s. Het in 2018 vastgestelde treasurystatuut stelt hiervoor de beleidskaders. Het Rijk heeft met de Wet financiering decentrale overheden (Wet Fido) en aanvullende regelgeving regels gesteld over hoe decentrale overheden hun geld en kapitaal beheren. De regeling schatkistbankieren houdt in dat overtollige middelen van decentrale overheden bij het ministerie van financiën moeten worden aangehouden. Het treasurystatuut sluit aan op de regelgeving en geeft ook de verdeling van verantwoordelijkheden en bevoegdheden weer. Belangrijk instrument voor de uitvoering van de treasury is de liquiditeitsplanning. Tweemaal per jaar wordt een treasurybericht opgesteld voor de portefeuillehouder Middelen. Dit bericht geeft inzicht in de stand van zaken van de treasury en legt een basis voor de uitvoering van de treasury in de komende periode. Risico’s Door de wet Fido en aanvullende regelgeving zijn de risico’s op de treasuryactiviteiten als beperkt te kwalificeren. De wet Fido stelt grenzen aan de mogelijkheid omgoederen te financieren met kortlopende middelen (kasgeldlimiet) en maximeert de aflossing en renteherziening op aangetrokken leningen in enig jaar (renterisiconorm).

Daarmee wordt het renterisico beperkt. Ook zijn er regels gesteld ten aanzien van het gebruik van derivaten, de vorm waarin leningen worden opgenomen of verstrekt en met welk soort instellingen financiële transacties mogen worden gedaan. Door proactief uitvoering te geven aan de treasuryfunctie (periodiek opstellen liquiditeitenplanning en periodieke check op renteprognoses) zijn de restrisico’s verder te verminderen. Met de gedifferentieerde leningenportefeuille van € 57,7 miljoen (stand ultimo 2023) is een groot deel van de activa met langlopende financiering afgedekt. Wettelijke kengetallen Vanuit de regelgeving zijn er drie kengetallen die periodiek moeten worden berekend. De kasgeldlimiet en het schatkistbankierenpercentage worden achteraf gemiddeld per kwartaal berekend. Voor de renterisiconorm wordt vooruitgekeken met een berekening voor het komende jaar en een doorkijk naar de volgende drie jaren. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is opgenomen omde directe gevolgen van een snelle rentestijging te beperken. Deze limiet beperkt het aandeel van de financieringsbehoefte dat met kortlopend vreemd vermogen mag worden gefinancierd. Bij wet is het maximum gesteld op 8,2% van het begrotingstotaal (in 2023 € 5,1 mln. ). De percentages voor 2023 staan in de onderstaande grafiek. Kasgeldlimiet 44 // JAARSTUKKEN 2023

Q1 Q2 8,2% 14,2%

Q3 0%

Q4 0%

Schatkistbankieren Schatkistbankieren houdt in dat decentrale overheden de verplichting hebben omhun middelen aan te houden bij het ministerie van financiën. Voor de middelen beneden het drempelbedrag (0,75% van het begrotingstotaal) geldt deze verplichting niet. De kwartaalgemiddelden voor 2023 staan in onderstaande tabel. Met de bank is automatische afdracht naar de rekening schatkistbankieren afgesproken. Schatkistpercentage

Q1 0,0%

Q2 0,0%

Q3 0,0%

Q4 0,0%

Renterisiconorm De renterisiconorm bepaalt dat van de vaste schuld jaarlijks een bedrag van maximaal 20%(in 2023 € 12,4 mln. ) van het begrotingstotaal onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Hiermee is een grens gesteld aan het renterisico op de leningenportefeuille. De renterisicopercentages vanaf 2023 zijn berekend op basis van het begrotingstotaal 2023. Deze staan in onderstaande tabel en laten zien dat de norm ruimschoots wordt gehaald. Renterisiconorm

2023 3,5%

2024 0,0%

2025 3,2%

2026 5,0%

Omslagrentepercentage Renteschema 2023 (x € 1. 000,-) a. de externe rentelasten over korte en lange financiering b. de externe rentebaten over de korte en lange financiering Saldo rentelasten en rentebaten

1. 433 157 1. 276

c1.De rente die aan de grondexploitatie moet worden doorberekend De rente van projectfinanciering die aan het betreffende taakveld c2.moet worden doorberekend De rentebaat van door-verstrekte leningen indien daar een specifieke c3.lening voor is aangetrokken, die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend Aan taakvelden toe te rekenen externe rente

n. v. t. n. v. t.

d1.Rente over eigen vermogen d2.Rente over voorzieningen Totaal aan taakvelden toe te rekenen rente

n. v. t. n. v. t. 0

e. De aan taakvelden toe te rekenen rente (renteomslag) f. Renteresultaat op het taakveld treasury

1. 204 72 -/-

n. v. t. 0

Het renteresultaat bedraagt 6%van de werkelijke rentelasten en ligt hiermee ruim binnen de limiet (25%) waardoor een correctie van de omslagrente niet nodig is.

45 // JAARSTUKKEN 2023

4. 7 Openbaarheidsparagraaf Het uitgangspunt van de Wet open overheid (Woo) is dat overheidsinformatie voor iedereen (eventueel naar aanleiding van een verzoek) openbaar is, tenzij de Woo een wettelijke grondslag biedt omspecifieke informatie niet openbaar te maken. Het doel is dan ook omoverheidsinformatie zo toegankelijk, transparant en vindbaar mogelijk te maken. Ieder jaar krijgt VRT meerdere verzoeken omdocumenten openbaar te maken. Hierbij wordt bijvoorbeeld gevraagd ombrandrapporten, beeldopnamen, adviezen, e-mails, brieven, besluiten enzovoorts. Iedereen kan een verzoek omopenbaarmaking van documenten indienen. VRT past de Woo toe bij de afhandeling van verzoeken omdocumenten openbaar te maken. Naast de verplichting ominformatie op verzoek openbaar te maken, schrijft de Woo voor dat bepaalde informatie actief openbaar gemaakt moet worden. VRT publiceert alle belangrijke documenten op de eigen website, zoals vergaderstukken van het Algemeen Bestuur, beleidsdocumenten, rampbestrijdingsen crisisplannen, regelingen en verordeningen en financiële documenten en daarnaast op overheid. nl. Ook is er een Woo coördinator aangewezen. In 2023 zijn er vier Woo verzoeken behandeld. Daarnaast zijn er drie zienswijze verzoeken ontvangen, waarbij een ander bestuursorgaan een woo verzoek ontving waar stukken van VRT onderdeel van uitmaakten.

De informatiehuishouding van onze organisatie is wel voor verbetering vatbaar. Zowel op het gebied van beleid als implementatie rond bewaring van emails, social media, etc. en de inbedding daarvan in onze processen. De eerste stappen zijn gezet omdit verder op te pakken. Een nulmeting zal opgesteld worden en vervolgens een plan van aanpak omtot de gewenste situatie te komen. Daarna volgt de implementatie.

46 // JAARSTUKKEN 2023

Jaarrekening

47 // JAARSTUKKEN 2023

5Balans per 31-12-2023 Voor resultaatbestemming en na verwerking van tussentijdse mutaties in de reserves ACTIVA (in €)

Ultimo 31-12-2023

Ultimo 31-12-2022

68. 100. 494 4. 141. 806 30. 893. 293 19. 832. 995 478. 410 7. 960. 122 4. 793. 868

60. 259. 385 3. 603. 956 32. 681. 802 14. 496. 486 264. 949 7. 249. 116 1. 963. 077

0 0

0 0

68. 100. 494

60. 259. 385

8. 085. 537 1. 030. 376 6. 658. 117 369. 336 27. 677

4. 371. 409 328. 707 3. 442. 837 302. 160 297. 705

1. 384 0 1. 384

2. 808 174 2. 634

5. Overlopende activa Overige vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen Het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen

2. 023. 467 1. 214. 556

1. 756. 427 1. 306. 590

0 26. 841 734. 585 47. 485

0 9. 301 389. 527 51. 009

Totaal vlottende activa

10. 110. 388

6. 130. 644

TOTAAL GENERAAL

78. 210. 882

66. 390. 030

1. Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen (incl. civieltechnische aanpassingen) Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Activa in uitvoering 2. Financiële vaste activa Overige langlopende leningen u/g

Totaal vaste activa

Vlottende activa 3. Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist Overige vorderingen Kortlopende vorderingen 4. Liquide middelen Kassaldi Banken girosaldi

48 // JAARSTUKKEN 2023

PASSIVA (in €)

Ultimo 31-12-2023

Ultimo 31-12-2022

2. 503. 971 -968. 474 2. 098. 766 1. 373. 679

1. 962. 627 -1. 132. 840 2. 346. 430 749. 037

313. 503 245. 670 67. 833

327. 865 304. 497 23. 368

8. Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer Binnenlandse banken en overige financiële instellingen

57. 700. 000

45. 700. 000

57. 700. 000

45. 700. 000

Totaal vaste passiva

60. 517. 475

47. 990. 492

9. Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter 16. 082. 594 dan één jaar Kasgeldleningen 5. 000. 000 Overige schulden 11. 082. 594

14. 821. 267

10. Overlopende passiva Vooruit ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen Het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen

1. 610. 813

3. 578. 271

22. 519 675. 888 912. 406

22. 519 2. 562. 818 992. 934

Totaal vlottende passiva

17. 693. 407

18. 399. 538

TOTAAL GENERAAL

78. 210. 882

66. 390. 030

Vaste passiva 6. Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserve Nog te bestemmen resultaat 7. Voorzieningen Verlof Verlofspaarregeling

Vlottende passiva

49 // JAARSTUKKEN 2023

7. 900. 000 6. 921. 267

6Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening Bedragen x € 1. 000,Programma

Begroting 2023 voor wijziging

Begroting 2023 na administratieve wijziging

Baten Lasten Saldo Baten Lasten Saldo

Multidisciplinaire onderwerpen

2. 458

1. 857

601

Brandweer

8. 258 46. 166-37. 908

2. 379

1. 652

727

7. 857 45. 806 -37. 949

Realisatie 2023 Baten Lasten Saldo 4. 702

3. 541

1. 161

10. 290 49. 279 -38. 989

GHOR

955

1. 298

-342

993

1. 369

-375

1. 275

1. 349

-74

Gemeenten

581

619

-38

476

514

-38

526

527

0

Subtotaal

12. 253 49. 940-37. 687 11. 706 49. 341 -37. 635

16. 793 54. 695 -37. 902

49. 650

50. 103

Algemene dekkingsmiddelen Gemeentelijke bijdrage Overhead

49. 650 49. 650

49. 650

536 12. 499-11. 963

575 12. 590 -12. 015

0 0

0 0

Heffing VPB Bedrag onvoorzien

50. 103

1. 113 12. 471 -11. 358

Subtotaal

50. 186 12. 499 37. 687 50. 225 12. 590 37. 635

51. 216 12. 471 38. 745

Totaal gerealiseerde saldo baten en lasten

62. 439 62. 439

0

68. 009 67. 166

842

1. 265

733

531

0

61. 932 61. 932

Toevoegingen/ onttrekkingen aan reserves

0

0

Onttrekking aan weerstandsvermogen

0

0

0

0

0

69. 273 67. 900

1. 374

Gerealiseerd resultaat

62. 439 62. 439

Resultaat is exclusief interne verrekening BRW-TSC *

50 // JAARSTUKKEN 2023

0

61. 932 61. 932

7Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemenegrondslagenvoor het opstellenvandejaarrekening De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c. q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals overlopende verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming te weten vier jaar.

Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden. Balans Vaste activa Materiële vaste activa met economisch nut Overigeinvesteringen meteconomischenut: Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgingsprijs of aanschafwaarde. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en bijkomende kosten. De aanschafwaarde omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte gronden hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de aanschaf kunnen worden toegerekend (kosten van de architect bij nieuwbouw of de inbouwkosten van de inventaris bij vervoermiddelen). In de aanschafprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak dat aan de vervaardiging van het actief kan worden toegerekend; in dat geval vermeldt de toelichting dat deze rente is geactiveerd. Reserves worden niet in mindering gebracht op de boekwaarde van een investering. Deze mogen wel worden gebruikt ter dekking van de jaarlijkse kapitaallasten. Bijdragen van derden moeten op de waarde van de investering in mindering worden gebracht indien er een directe relatie aanwezig is met het actief. Implementatiekosten van software kunnen alleen worden geactiveerd wanneer het een eigen actief betreft of indien er sprake is van gebruiksrechten voor onbepaalde duur.

In andere gevallen worden implementatiekosten jaarlijks in de exploitatie begroot en verantwoord. Op vaste activa met een beperkte levensduur wordt vanaf het moment van ingebruikneming jaarlijks afgeschreven volgens de lineaire afschrijvingsmethode dat is afgestemd op de verwachte toekomstige gebruiksduur. Bij materieel wordt rekening gehouden met een restwaarde van 5%. Op grond en op activa in uitvoering wordt niet afgeschreven. De gehanteerde afschrijvingstermijnen bedragen in jaren: • Gronden en terreinen n. v. t. • Woonruimten 5– 40 • Bedrijfsgebouwen 5– 40 • Vervoermiddelen 3– 20 • Machines, apparaten en installaties 3– 15 • Overige materiële vaste activa diverse

51 // JAARSTUKKEN 2023

Inhaalafschrijving Extra afschrijvingen vloeien voort uit duurzame waardeverminderingen van het actief (art. 65 lid 1). De waardevermindering wordt bij constatering als last genomen. Materiële vaste activa met maatschappelijk nut Niet van toepassing. Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen en leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid kan een voorziening in mindering worden gebracht. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Vaste passiva Bestemmingsreserves Bestemmingsreserves worden gevormd door instemmen van het algemeen bestuur. Dit gebeurt aan de hand van een format waarin wordt aangegeven wat de bestemming is, hoe deze wordt gevormd/gevoed, het wel of niet toevoegen van rente, de looptijd van de reserve en de maximale hoogte van de reserve. Indien het format is vastgesteld kunnen toevoegingen en onttrekkingen plaatsvinden binnen de gestelde normen zonder aanvullend besluit van het algemeen bestuur. Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c. q. het voorzienbare verlies.

Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

52 // JAARSTUKKEN 2023

8Toelichting op de balans per 31-12-2023 Alle bedragen zijn in euro’s. 1.Activa Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen: BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 € 68. 100. 494€ 60. 259. 385 € 68. 100. 494€ 60. 259. 385

Overige investeringen met een economisch nut Totaal materiële vaste activa

De overige investeringen met economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld: BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 € 4. 141. 806 € 4. 342. 456 Gronden en terreinen € 30. 893. 293 € 31. 943. 302 Bedrijfsgebouwen € 19. 832. 995 € 14. 496. 486 Vervoermiddelen 949 Machines, apparaten en installaties € 478. 410 € 264. € 7. 960. 122 € 7. 249. 116 Overige materiele vaste activa € 4. 793. 868 € 1. 963. 077 Activa in uitvoering Totaal investeringen economisch nut € 68. 100. 494 € 60. 259. 385 Het onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut weer. De kolom ‘bijdrage van derden’ en ‘afwaardering’ is achterwege gelaten, omdat dit niet van toepassing was in 2023. Boekwaarde Investering DesinvesteringAfwaardering Afschrijving 01-01-2023

Correctie

Boekwaarde 31-122023 € 4. 141. 806

Gronden en terreinen

€ 4. 342. 456

€-

€ 200. 650

Bedrijfsgebouwen

€ 31. 943. 302

€ 1. 413. 759

€ 1. 199. 053

€ 1. 545. 084

€ 280. 369

€ 30. 893. 293

Vervoermiddelen Machines, app. en installaties Overige materiele vaste activa Activa in uitvoering

€ 14. 496. 486

€ 6. 549. 384

€ 139. 713

€ 2. 286. 917

€ 1. 213. 756

€ 19. 832. 995

€ 264. 949

€ 255. 838

Totaal

€ 60. 259. 385 € 15. 349. 731

€ 7. 249. 116 € 2. 468. 586

€ 42. 377 € 47. 840

€ 85. 326

€ 1. 961. 662

€ 1. 963. 077 € 4. 662. 165 € 1. 587. 256

€ 85. 326

€ 5. 836. 040

€ 478. 410 € 337. 248

€ 7. 960. 122

-€1. 831. 373

€ 4. 793. 868

€-

€ 68. 100. 494

Bijzondere waardevermindering In 2023 zijn de meldkamers in Oost Nederland (Overijssel en Gelderland) samengevoegd. In het licht van de opheffing van de stichting Meldkamer Twente zijn de resterende activa verrekend met het rekening courant saldo van de MKT. Dit besluit is in eerder stadium genomen door het stichtingsbestuur en kan nu de meldkamer is samengevoegd worden geëffectueerd. Het overtollige vermogen van de stichting (= saldo rekening courant) wordt bij liquidatie van de stichting in 2024 gerestitueerd aan de betrokken partijen. De belangrijkste in het boekjaar gedane investeringen staan in het onderstaande overzicht vermeld: Tankautospuiten Schuimblusvoertuigen Nieuwbouw kazerne Hellendoorn Verbouwing Hengelo Ademluchtapperatuur

53 // JAARSTUKKEN 2023

€ 6. 952. 148 € 1. 232. 292 € 1. 219. 894 € 1. 210. 709 € 331. 030 € 10. 946. 073

2.Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2023 wordt in onderstaand overzicht weergegeven: BoekwaardeInvestering Des- Afloss. / Afwaar-Boekwaarde 31-12-2022 investering Afschr.Deringen31-12-2023 Overige langlopende leningen Hypothecaire leningen personeel € 0 € 0 Totaal financiële vaste activa € 0 € 0 Vlottende activa 3.Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden:

Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijksschatkist Overige vorderingen Debiteuren Overige vorderingen Kortlopende vorderingen Totaal uitzettingen korter dan één jaar

BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 1. 030. 376 328. 707 6. 658. 117 3. 442. 837 276. 013 93. 353 27. 677 8. 085. 537

223. 363 78. 803 297. 705 4. 371. 409

Uitzettingen in ’s Rijksschatkist Schatkistbankieren houdt in dat decentrale overheden de verplichting hebben omhun middelen aan te houden bij het ministerie van financiën. Voor de middelen beneden het drempelbedrag (2% van het begrotingstotaal) geldt deze verplichting niet. Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar 2023 (1) Drempelbedrag 466,4175 Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's (2) 0 0 0 0 Rijks schatkist aangehouden middelen (3a) =(1) >(2) Ruimte onder het drempelbedrag 466 4 66 4 66 4 66 (3b) =(2) >(1)

Overschrijding van het drempelbedrag

-

-

-

-

(1) Berekening drempelbedrag (4a) (4b) (4c)

Verslagjaar Begrotingstotaal verslagjaar 62. 189 Het deel van het begrotingstotaal dat 62. 189 kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat

(1) =(4b)*0,0075 + (4c)*0,002 met een Drempelbedrag 466,42 minimum van €250. 000 (2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 Som van de per dag buiten 's Rijks (5a) schatkist aangehouden middelen 3 1 9 5 2 (negatieve bedragen tellen als nihil) (5b) Dagen in het kwartaal 90 91 92 92 Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks (2) (5a) / (5b) 0 0 0 0 schatkist aangehouden middelen

54 // JAARSTUKKEN 2023

4.Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 174 1. 384 2. 634 1. 384 2. 808

Kasgelden Rekening-courant tegoeden banken Totaal liquide middelen

5.Overlopende activa De post overlopende activa zijn als volgt te onderscheiden: Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 1. 214. 556 1. 306. 590

Overige vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen het Rijk overige Nederlandse overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen Totaal overlopende activa

26. 841 734. 585 47. 485 2. 023. 467

9. 301 389. 528 51. 009 1. 756. 428

Overige nog te ontvangen is als volgt opgebouwd: • Te ontvangen overige bedragen € 47. 485 • Te ontvangen bedragen van Het Rijk € 26. 841 • Te ontvangen bedragen van Overige Overheid € 734. 585 Passiva Vaste passiva 6. Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de volgende posten:

Algemene Reserve Bestemmingsreserves: overige bestemmingsreserves Resultaat na bestemming Totaal eigen vermogen

Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 -968. 474 -1. 132. 840 2. 098. 766 2. 346. 430 1. 373. 679 2. 503. 971

749. 037 1. 962. 627

De algemene reserve is als volgt opgebouwd: Reserve FLO Enschede Gemeente Enschede en Veiligheidsregio Twente hebben op 16 oktober 2013 sluitende afspraken gemaakt over de afwikkeling van het FLO-dossier brandweer Enschede. Deze additionele set afspraken is vastgelegd in een juridisch bindende overeenkomst. Onderdeel van de afspraak is dat Veiligheidsregio Twente een vordering van gemeente Enschede ad. € 1. 980. 000 accepteert die bestaat uit in het verleden gemaakte FLOkosten. Omdeze last niet af te wentelen op de overige gemeenten is in het ABoverleg van 30 juni 2014 besloten omhiervoor een bestemmingsreserve in te stellen. Per ultimo 2023 is de stand van de reserve als uitvloeisel van deze FLO afspraak en navolgende afspraken bijgesteld tot €-1. 117. 645,-.

55 // JAARSTUKKEN 2023

Reserve FLO Borne en Almelo eloopbaan Per 1januari 2006 is het FLO bij de brandweer herzien en wordt de 2 ingevoerd. Voor medewerkers die onder de FLO-regeling vielen is FLO-overgangsrecht afgesproken. De gemeenten hebben afzonderlijk structureel budget ingebracht. Resultaten op deze begrotingspost worden afzonderlijk met betrokken gemeenten verrekend d. m. v. een egalisatiereserve per gemeente. Door de reparatie van het FLO-overgangsrecht (en het daaruit volgende versneld volstorten van de levensloop) zijn de resultaten zodanig nadelig dat de egalisatiereserve in het negatief is geschoten. Negatieve bestemmingsreserves zijn niet toegestaan. Omdie reden zijn deze tijdelijke tekorten in de financiering van het overgangsrecht als negatieve component in de algemene reserve op de balans verantwoord. FLO algemeen Op 30 juni 2014 is in het AB het besluit genomen omegalisatiesreserves te vormen voor een viertal gemeenten. Het resultaat op FLO wordt elke jaar cf. het besluit toegevoegd/ onttrokken aan de ingestelde egalisatiereserves. 7.Voorzieningen

Verlof Verlofspaarregeling Totaal voorzieningen

BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 € 245. 670 € 3 0 4. 497 € 67. 833 € 23. 368 € 313. 503 € 327. 865 -

8.Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 Onderhandse leningen van: Binnenlandse banken en overige financiële instellingen Totaal vaste schulden van één jaar of langer

€ 57. 700. 000 € 45. 700. 000 € 57. 700. 000 € 42. 200. 000

De leningenportefeuille ziet er als volgt uit: Lening 2. 200. 000 3. 500. 000 2. 500. 000 5. 000. 000 3. 000. 000 3. 500. 000 3. 000. 000 5. 000. 000 5. 000. 000 5. 000. 000 10. 000. 000 10. 000. 000 57. 700. 000

Aangetrokken bij Looptijd 10 jaar BNG 5jaar NWB 10 jaar Gemeente Huizen 14 jaar en 365 dagen BNG 8jaar NWB 10 jaar NWB 10 jaar Gemeente Huizen 20 jaar NWB 10 jaar BNG 25 jaar NWB 30 jaar NWB 50 jaar BNG

Einddatum Rentepercentage 13-10-2025 1,33% 0. -04-2026 -0. 36% 24-05-2027 1,075% 03-03-2028 3,30% 01-04-2030 1,319% 07-04-2031 0,07% 13-04-2032 1,35% 04-03-2033 3,65% 08-08-2033 3,329% 04-03-2038 3,80% 04-03-2043 3,91% 08-08-2073 2,992%

De rentelasten van de bovenstaande leningenportefeuille bedraagt in 2023 € 1. 253. 354,-.

56 // JAARSTUKKEN 2023

9.Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden:

Kasgeldleningen Overige kortlopende leningen Overige schulden Crediteuren Diverse overige schulden nog te betalen kortlopende verplichtingen Kruisposten Totaal netto vlottende schulden

Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 5. 000. 000 7. 900. 000 1. 759. 401

798. 336

8. 614. 122 8. 442 700. 628 16. 082. 594

5. 218. 045 59. 708 845. 177 14. 821. 267

Nog te betalen Boekwaarde per 31-12-2023 bestaat voornamelijk uit de volgende bedragen: • Af te dragen UWV premies / loonbelasting • Mutaties schatkistbankieren • Te verrekenen BTWbelastingdienst • Overige nog te betalen bedragen Rekening-courant verhouding Deze post heeft betrekking op de rekening-courant verhouding tussen VRT en de stichting Meldkamer Twente. De rekening-courant verhouding is ingesteld omhet betalingsverkeer voor de stichting als verbonden partij van de VRT te regelen. In 2023 zijn de meldkamers in Oost Nederland (Overijssel en Gelderland) samengevoegd. In het licht van de opheffing van de stichting Meldkamer Twente zijn de resterende meldkameractiva verrekend met het rekening courant saldo van de MKT. Dit besluit is in eerder stadium genomen door het stichtingsbestuur en kan nu de meldkamer is samengevoegd worden geëffectueerd. Het overtollige vermogen van de stichting Meldkamer Twente (= saldo rekening courant) wordt bij liquidatie van de stichting in 2024 gerestitueerd aan de betrokken partijen. 10. Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: BoekwaardeBoekwaarde 31-12-2023 31-12-2022 Vooruit ontvangen bedragen Europese overheidslichamen het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen Totaal vooruit ontvangen bedragen:

57 // JAARSTUKKEN 2023

22. 519 675. 888 912. 406 1. 610. 813

22. 519 2. 562. 818 992. 934 3. 578. 271

Boekwaarde VerminderingVermeerdering BoekwaardeHerallocatie 31-12-2022 31-12-2023 Europese overheidslichamen V&K / Kenniscentrum S&O / Management

22. 519

Het Rijk S&O / Management S&O / Mens en Organisatie S&O / OIV V&K / Kenniscentrum BV/ Brandveilig Leven B&T / Onderhoud & Techniek Twente Safety Campus Gemeenten VB/ Management VRT Algemeen VRT VBCTB Overige Nederlandse overheidslichamen V&K / Kenniscentrum V&K / Vakbekwaamheid Brandveilig leven B&T / Onderhoud & Techniek B&T / Service &Beheer TSC Kenniscentrum Mensenhandel Veiligheidshuis Twente VB/ Management Totaal

2. 562. 818 522. 607

2. 074. 205 378. 591

51. 439

31. 587

19. 851

232. 261 22. 164 0

202. 108 22. 164

150. 000

150. 000

30. 153 0 0 0

0 263. 866 500. 843 311. 357 508. 281

263. 866 206. 251 311. 357 508. 281

187. 275

0 0 481. 868 0 0

992. 934

332. 736

252. 207

912. 406

137. 358

28. 327

109. 031

525. 074

286. 006

239. 068

-

-

21. 677 842

22. 519

0

21. 677 842 187. 275

15. 000

675. 888 144. 016

0

0

15. 000

117. 787

4. 313

6. 456 191. 259 3. 578. 271

14. 090 2. 406. 941

56. 020

169. 494

6. 456 196. 187 373. 357 439. 482 1. 610. 813

0

NUBBV Langlopende financiële verplichtingen In het kader van de overdracht van de brandweer zijn de contracten geïnventariseerd en voor zover mogelijk gekwantificeerd. De contracten hebben voornamelijk betrekking op de volgende organisatieonderdelen: • Gebouwenbeheer; • Beheer &Techniek; • Informatievoorziening; • Algemeen beheer. De resterende verplichting van de lopende contracten is in totaal berekend op € 15. 058. 774,49 Gebeurtenissen na balansdatum Na het opmaken van de jaarrekening vindt in 2024 de liquidatie van de meldkamer Twente plaats. De overtollige middelen van de stichting worden gerestitueerd aan de betrokken partijen. Het aandeel voor VRT bedraagt daarin ±150K.

58 // JAARSTUKKEN 2023

8. 1 Toelichting op de mutaties van de reserves In deze paragraaf worden de mutaties van de reserves toegelicht. De aard, reden en het oordeel per 31-12-2023 van de onderstaande reserves zijn te vinden in bijlage 2. Naam reserve

Saldo Resultaatbestemming ToevoegingenOnttrekkingen Saldo 31-12-2022 2022 2023 2023 31-12-2023

Algemene reserve Algemene reserve Reserve FLO Enschede Reserve FLO Almelo Reserve FLO Borne Totaal algemene reserve

426. 911 -1. 232. 420 -327. 331 -1. 132. 840

Bestemmingsreserves Brandweermaterieelplan Bedrijfsvoering Troned/ TSC FLO Almelo FLO Hengelo Innovatie Veiligheidsstrategie Veiligheidshuis Twente Zorgfraude IVZ Totaal bestemmingsreserves

0 297. 087 5. 171 831. 717 267. 001 171. 440 751. 052 0 22. 962 2. 346. 430

Totaal reserves

1. 213. 590

59 // JAARSTUKKEN 2023

203. 330 82. 164 21. 203 306. 697

88. 555 222. 520 168. 745 168. 745

311. 075

219. 180

426. 911 -1. 117. 645 -140. 356 -137. 383 -968. 473

178. 746

95. 658

52. 014 48. 446 16. 596 12. 787 349. 023

3. 642 22. 871 692. 346

516. 267 0 445. 458 267. 000 44. 708 799. 499 12. 954 12. 878 2. 098. 766

402. 355

802. 058

1. 287. 711

1. 130. 293

5. 171 481. 916

95. 658

8. 2 Toelichting op de mutaties van de voorzieningen In 2022 heeft de VRT twee voorzieningen getroffen. Eén voor verlofstuwmeren en één voor de verlofspaarregeling. Verlof Het verlofsaldo van de Veiligheidsregio is opgebouwd uit wettelijk en bovenwettelijk verlof. Het wettelijk verlof kent een verjaringstermijn van 12 maanden na einde kalenderjaar, het bovenwettelijke van 60 maanden na einde kalenderjaar volgens de AVT. Bij de overgang van RAET naar AFAS (01-01-2022) is al het resterende verlof van de periode 2021 en daarvoor overgegaan met als oormerk ‘resterend verlof 2021’. De verwachting is dat dit verlof echter deels betrekking heeft op de jaren voor 2021. Op basis van de overgang van RAET naar AFAS is niet meer te achterhalen hoe de ontwikkeling van het verlof is geweest. Het verlof van repressieve collega’s wordt bijgehouden in het roosterprogramma (brandweerrooster). AFAS wordt op een later moment afgeboekt ten gevolge van de boekingen in het roosterprogramma. Dit omreden van het feit dat het verlofsaldo van repressieve collega’s zich verhoudt tot het ‘tijd-voor-tijdsaldo’. Op basis van bovenstaande gebrekkige historie is de VRT in relatie tot een eventueel te vormen voorziening voor verlofstuwmeren voornemens de volgende maatstaaf aan te over het jaar van 72 uur. Dit is 50% van de toegekende 144 uur (bij fulltime houden.

Voor het wettelijke verlof wordt uitgegaan van een gemiddelde ‘doorloop’ van verlof aanstelling). Binnen de VRT ligt het bezettingspercentage boven de 0,9fte. Omreden daarvan wordt in de beredenering gerekend met full time aanstellingen (144 uur). De toekenning van bovenwettelijk verlof is gerelateerd aan leeftijd. Voor een ‘jonge’ medewerker komt dit verlof neer op 7,2 uur, voor een ‘oudere’ collega kan dit oplopen tot 43,2 uur. Ook voor het bovenwettelijke deel wordt een gemiddelde toegepast omte kunnen bepalen wat het meer dan trendmatige deel is. Dit gemiddelde is als volgt berekend (verlof tussen de 7,2 en 43,2 uur, gemiddeld 25 uur, vermenigvuldigd met 5jaar >125 uur als genormaliseerd saldo). Wanneer op individueel niveau de omvang van het verlof beoordeeld wordt per ultimo 31-12-2023 kan gesteld worden dan 6. 838 uur meer dan trendmatig is. Voor de bezoldigingsgrondslag wordt uitgegaan van het uurtarief geldend voor de betreffende medewerker. De totale omvang van de voorziening komt hiermee op € 245. 670. Hiermee wordt voldaan aan het gestelde beleid waarbij strakker wordt gestuurd op verlof waarbij het saldo afneemt. Verlofspaarregeling De verlofspaarregeling biedt medewerkers de mogelijkheid om niet besteed verlof te sparen voor een ‘langere’ periode van afwezigheid of vervroegde uitdiensttreding. In 2022 is voor het eerste jaar gedoteerd aan deze verlofspaarpot.

De omvang is nog beperkt echter is de verwachting dat deze omvang in de komende jaren verder gaat toenemen. Per ultimo 31-12-2023 zit er 1. 853 uur in de verlofspaarpot. De omvang hiervan is in het afgelopen jaar dus toegenomen. Uitgaande van dezelfde uurtarieven komt de totale voorziening voor verlofsparen uit op € 67. 833.

60 // JAARSTUKKEN 2023

9 Toelichting op het overzicht van baten en lasten 9. 1 Analyse op afwijkingen tussen de begroting na wijziging en de jaarstukken De analyse op de programma’s is inclusief het taakveld overhead. Programma Multidisciplinaire onderwerpen Overzicht baten en lasten (x € 1. 000,-) Baten Lasten Totaal

Begroting na Realisatie Verschil wijziging 2. 379 4. 702 2. 322 1. 652 3. 541 1. 889

Analyse afwijkingen Toelichting Lasten Baten ( x € 1. 000,-) In 2023 zijn een aantal aanvullende taken (Oekraïne, VS, zorgfraude) opgepakt of 149 238 gecontinueerd waar aanvullende baten tegenover stonden. Het multidisciplinair oefenen heeft grotendeels conform planning plaatsgevonden. 108 190 Daarnaast zijn er uitgaven gedaan die vallen onder de dekking van de incidentele middelen. Dit verklaart de ‘meer opbrengst’ en bijbehorende kosten. De kosten van de gemeenschappelijke meldkamer worden doorbelast naar LMS. 273 355 Deze verrekening (lasten en baten) is niet geraamd. De kosten van Platform IVZ zijn in 2023 lager uitgevallen dan begroot. Daarnaast is -4 9 de bijdrage in 2023 verhoogd van 0,3 naar 0,33 euro per inwoner. De intentie is het overschot te doteren aan de in 2021 ingestelde reserve. De baten en lasten van Veiligheidsstrategie Oost-Nederland zijn niet begroot. 234 55 Veiligheidsstrategie Oost Nederland wordt normaliter via separate invorderingen gedekt. In 2023 is gezien de omvang van de reserve gekozen omgeen invordering te versturen naar betrokken gemeenten maar het tekort te dekken uit de reserve. Dit verklaart de onbalans tussen baten en lasten. Weerbaar Twente is niet gebudgetteerd. De activiteiten binnen weerbaar Twente 18 18 worden gedekt vanuit incidentele middelen.

Veiligheidshuis Twente heeft gedurende het boekjaar een aanvullende bijdrage 161 334 ontvangen. De bedrijfsvoering en personele bezetting van 2023 waren nagenoeg op de aanvullende bijdrage ingericht. In opvolgende jaren zal dit traject worden voltooid. Kenniscentrum Mensenhandel is in 2021 gestart. Het saldo over 2023 is ligt negatief -18 -18 maar kan gedekt worden uit de vorig jaar ‘gereserveerde’ middelen. De opvang voor vluchtelingen uit Oekraïne is in de begroting van 2023 niet voorzien 511 511 en niet gebudgetteerd. Inhoudelijk is het wel onderdeel van de crisisorganisatie. Op basis van een eerste inschatting is een voorschot door het ministerie uitgekeerd. De realisatie van kosten moet hiermee worden verrekend. De coördinatie van CNO en statushouders is net als de vluchtelingen opvang een 139 139 onvoorzien onderdeel van de crisisorganisatie geworden. Baten en lasten zijn om reden daarvan niet geraamd. Zorgfraude is in 2022 geïntroduceerd als nieuw beleid met aanvullende financiering. 153 149 De baten en lasten nivelleren elkaar daardoor. Baten en lasten waren in de begroting van 2023 niet geraamd. Zorg veiligheid en straf is een nieuw gesubsidieerd traject vallend onder de 58 58 Veiligheidsregio. Vanwege de gesubsidieerde geldstroom nivelleren baten en lasten elkaar.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://bestuur.tubbergen.nl/api/v1/meetings/1121/documents/24186