CConstaterende datSúdwest-Fryslân
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2. - Jaarstukken 2022 - Veiligheidsregio Fryslân

Raadsvergadering 22 juni 2023, gemeente Súdwest-FryslânBij agendapunt: ‘Veiligheidsregio Fryslân’: Begrutting 2024, earste begruttingswiziging 2023 en jierstikken 202225.304 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

4.2.3. Risicogericht en risicobewust samenwerken Omgevingswet De landelijke overheid heeft de inwerkingtreding van de Omgevingswet opnieuw uitgesteld. We liggen op schema met onze voorbereidingen. Samen met gemeenten hebben we deelgenomen aan meerdere regionale testdagen over de digitale werkprocessen in het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). Daarnaast hebben we de adviesproducten die we leveren aan het gevoegd gezag voorbereid en aangepast. Tot slot zijn de medewerkers van risicobeheersing/planvorming geschoold. Het uitstellen van de wet heeft impact op de financiering van onze dienstverlening. In juni 2021 hebben we met het bestuur afgesproken dat we de komende jaren met hetzelfde budget blijven werken. Na inwerkingtreding van de wet worden werkzaamheden en uren twee jaar lang gemonitord. Daarna is bekend wat de impact van de wet is op onze diensten. Om deze periode te overbruggen is voor de periode t/m 2024 incidenteel totaal € 300.000 gereserveerd. Nu de inwerkingtreding opnieuw is uitgesteld, is een langere overbruggingsperiode nodig. De huidige bestemmingsreserve is daardoor niet meer toereikend. Er volgt een nieuw voorstel.

29

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Advisering en toezicht Een van de kerntaken van Brandweer Fryslân is het adviseren van het bevoegd gezag op terreinen als brandveiligheid, evenementveiligheid en omgevingsveiligheid. Hiervoor hebben we afspraken met gemeenten en provincie over de wijze van aanleveren, termijnen en andere kwaliteitseisen. Het afgelopen jaar is de kwaliteit van onze dienstverlening geëvalueerd onder gemeenten. Hieruit blijkt dat het bevoegd gezag doorgaans tevreden is over onze expertise, service en bereikbaarheid. Verbeterpunten worden geïmplementeerd. Daarnaast stellen we onze adviezen steeds meer risicogericht op en geven we daarmee invulling aan geldende wet- en regelgeving. Zoals te zien in onderstaande tabel komen de aantallen adviesaanvragen weer in de buurt van voor de coronapandemie. Ten aanzien van de uitgevoerde (her)controles in het kader van brandveiligheid is een inhaalslag te zien die te maken heeft met opgelopen achterstanden tijdens de verschillende lockdowns. We konden goed voldoen aan de vraag van het bevoegd gezag. Advisering Risicobeheersing Productgroepen

Totaal aantal adviezen/producten

2022

2021

2020

2019

Advisering omgevingsveiligheid

320

350

329

276

Advisering brandveiligheid

1.260

1.005

1.159

1.121

Advisering evenementen

221

40

68

234

Toezicht brandveiligheid - controles

820

839

716

767

Toezicht brandveiligheid - hercontroles

413

253

241

369

Energietransitie De energietransitie is naast de Omgevingswet één van de grootste maatschappelijke ontwikkelingen van de komende jaren. De omschakeling van fossiele brandstoffen naar hernieuwbare bronnen levert meerdere nieuwe vraagstukken op. Bijvoorbeeld over het gebruik van nieuwe technieken en soms nog onbekende effecten en risico’s. Dat betekent dat we actief bezig zijn om onze risicoadvisering opnieuw in te richten. Daarnaast betekent dit ook wat voor onze repressieve collega's. Daarom hebben we de eerste stappen gezet om hen bij te scholen, bijvoorbeeld op het gebied van brandbestrijding van elektrisch aangedreven auto's. Natuurbrandbeheersing De afgelopen zomer toonde het belang van onze inspanningen bij natuurbrandbeheersing goed aan. Dit motiveerde ons verder te gaan met de aanpak die we hebben. Op het gebied van natuurbrandbeheersing is er in 2022 zowel regulier- als projectmatig werk verricht. In de reguliere lijn zijn vijf trajecten gestart in het kader van de gebiedsgerichte aanpak (waaronder Ameland, Schiermonnikoog en het Drents Friese Wold). Daarnaast is er projectmatig gewerkt aan een convenant voor afspraken met de betrokken partners. Project bluswatervoorziening In 2018 heeft de bestuurscommissie Veiligheid opdracht gegeven een kader te ontwikkelen voor het bepalen, realiseren en borgen van adequate bluswatervoorziening.

Aan deze opdracht is samen met netwerkpartners invulling gegeven. In 2022 is deze opdracht bestuurlijk afgerond. Brandveilig Leven Een brandveilige samenleving is een taak van ons allemaal. Als brandweer hebben we de hulp van burgers, instellingen en bedrijven nodig. In 2022, na beëindiging de laatste coronamaatregelen (vanaf maart), hebben we de voorlichtingen op locatie langzaamaan weer op kunnen pakken. Ook hebben invulling gegeven aan de landelijke leerlijn “Brandweer op school”. In samenwerking met NHL is in 2022 een mobiele Escaperoom gepresenteerd. Deze zetten we vanaf 2023 in bij voorlichtingen aan (met name) studenten. 30

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

4.3. Overig behaalde resultaten Informatievoorziening en datakwaliteit We hebben onderzocht welke onderwerpen voor onze organisatie belangrijk zijn. Dit zodat we op het gebied van informatievoorziening kunnen focussen. Om te beginnen zijn zes aandachtsgebieden gekozen waarop we gaan verbeteren. Dit traject gaat data beter beschikbaar en meer betrouwbaar maken. Hiermee worden ook de aanbevelingen uit de evaluatie van het dekkingsplan opgepakt. Dit gaat over de kwaliteit van onze uitruktijden. Het onderzoek geeft een goede leidraad voor alle ontwikkelingen over de verbetering van datakwaliteit en -beschikbaarheid. Hier willen we continu op investeren en daarom is het opgenomen als speerpunt in het meerjarenbeleidsplan 2023-2026. Bouwagenda De uitvoering van het eerste deel van de bouwagenda gaat continu door. Drie kazernes zijn inmiddels in de ontwerpfase: renovatie Drachten en de nieuwbouw van Langweer en Makkum. Voor Damwoude is gekozen voor een nieuwbouwlocatie. Samen met de gemeente Sûdwest Fryslân startten we een verkenning voor een nieuwbouwlocatie voor de kazerne Sneek; onderdeel hiervan is onderzoek naar huisvestingsmogelijkheden van de beroepsondersteuning in bestaande ruimtes binnen het gebied. Prijsstijgingen en lange levertijden geven onzekerheid. Dit blijft ook in 2023 het geval. Tussentijds toetsen van plannen aan de financiële ruimte helpt om hierin te sturen.

Om kosten te beheersen kijken we ook of we met andere partijen kunnen aanbesteden of ontwerpen compacter kunnen maken. Taakdifferentiatie: bouwsteen verplichtend karakter Volgens Europese wetgeving mogen brandweervrijwilligers in de toekomst geen brandweerzorg doen als zij verplicht moeten opkomen bij een melding of al op de kazerne verblijven, wachtend op een melding. Dit heet respectievelijk consignatie en kazernering. Landelijk wordt een plan opgesteld om te voldoen aan deze regelgeving. In dit plan staan onder andere de benodigde financiering en een wijziging van de arbeidstijdenwet. Tot die tijd blijft de situatie zoals hij is. Voor Fryslân betekent dit dat we op dit moment blijven werken met vrijwillige piketfunctionarissen met verplichte opkomst. Kazerne Volgorde Tabel De Kazerne Volgorde Tabel (KVT) moet worden vernieuwd. Deze tabel regelt bij een alarmering dat de snelste brandweerpost met welk brandweermaterieel naar een incident gaat. De meldkamer, beheerd door Groningen, Fryslân en Drenthe, gebruikt deze KVT en daarom pakken we met elkaar projectmatig de vernieuwing op. Vervanging portofoons Eind 2022 bleek het nodig om onze portofoons sneller dan gepland en op korte termijn te vervangen. Met deze portofoons communiceren we tijdens een incident. We zijn gestart met het aanbestedingstraject. Het vervangen van de portofoons brengt structurele kosten met zich mee.

Deze kosten vangen we binnen de eigen begroting op.

31

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

4.3.1. Repressie 2022 was een jaar met impactvolle incidenten die alle facetten van ons verzorgingsgebied raakte; (verkeers)ongevallen, incidenten op het water, (natuur)branden. In totaal zijn we 4.185 keer gealarmeerd en dat is een stijging ten opzichte van voorgaande jaren. Wat onder andere opvalt is een toename van het aantal incidenten met de classificatie leefmilieu en brand. Leefmilieu gaat over de aantasting van de leefomgeving of de dreiging daartoe, bijvoorbeeld wateroverlast of dumpingen van drugsafval. De stijging van het aantal incidenten in Fryslân met deze classificatie is met name te verklaren door storm Eunice die in februari over het land raasde. Daarnaast was het het hele jaar relatief drukker met brand. Opvallend in de zomerperiode: veel natuurbranden, maar ook (berm)branden ten tijde van de boerenprotesten. Ook waren er in de zomer relatief veel grote branden die gelijktijdig plaatsvonden, waardoor onze posten op verschillende plekken druk waren. Met name onze vrijwillige posten werden in deze periode belast; in de zomer zijn er minder brandweermensen beschikbaar, én het was drukker dan normaal. Hierin hebben we bij uitstek laten zien wat 'samen paraat' inhoudt! Opvallend is ook de drukte in januari en december; dit valt te verklaren door de schoorsteenbranden en branden met bijvoorbeeld pelletkachels die in deze periode altijd meer voor komen.

Getoetst aan de tijden van het dekkingsplan wordt voor prio 1-brandmeldingen in 90% van de meldingen een opkomsttijd gerealiseerd die binnen de normtijd voor het betreffende risicogebied ligt. Voor de prio 1-meldingen waar technische hulpverlening nodig is, lukt dit in 97% van de gevallen.

32

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

4.4. Wat heeft het gekost?

Begroting na 2e wijziging Lasten

Baten

Realisatie 2022 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Programma Brandweer

Producten Brandweer 36.544.106 1.051.958 -35.492.148 36.596.291 1.152.057 -35.444.234

Dekkingsmiddelen Brandweer

4.677.064

4.677.064

4.847.173

4.847.173

Gemeentelijke bijdrage

31.997.937

31.997.937

31.997.937

31.997.937

36.675.001

36.675.001

36.845.110

36.845.110

36.544.106

37.726.959

1.182.853

36.596.291

37.997.167

1.400.876

1.372.853

190.000

-1.182.853

1.542.962

190.000

-1.352.962

37.916.959

38.139.253

38.187.167

47.914

Rijksbijdrage BDuR

Totaal saldo van baten en lasten Reservemutaties Brandweer Gerealiseerd resultaat Brandweer

37.916.959

33

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

4.5. Feiten en cijfers programma Brandweer Cijfers medewerkers 2022

34

5. Programmaverantwoording Organisatie

5.1. Algemeen In het meerjarenbeleidsplan Organisatie 2019-2022 noemen we als belangrijkste thema’s: digitaliseren, duurzaam voorbeeldgedrag en uitstekend werkgeverschap. Het werk dat schuilgaat achter deze thema’s zetten we in 2022 volop voort.

5.2. Dit heeft Veiligheidsregio Fryslân in 2022 bereikt Digitaal diensten verlenen VRF verbetert haar digitale dienstverlening en spreidt het werk daarvoor uit over meerdere jaren. Daarbij zetten we Informatiemanagement en ICT in de organisatie zo goed mogelijk in. Informatiemanagement VRF heeft budget voor informatiemanagement (IM). Daaruit financieren we projecten die bijdragen aan het verbeteren van IM. Begin 2022 hebben we voor de volgende projecten een plan van aanpak opgesteld: 1. Contentintegratie (GGD Fryslân): dit beschrijft het proces van bundelen en toegankelijk maken van alle relevante (vak)informatie via één zoeksysteem. Verderop vertellen we waarom we voor dit onderdeel meer tijd nemen. 2. Digitale transformatie (GGD Fryslân): een belangrijk onderdeel hiervan is realiseren van het digitaal kinddossier. GGD Fryslân werkt vanaf 15 oktober 2022 met Mijn Kinddossier. Een online ouderportaal voor de jeugdgezondheidszorg met informatie over de groei en ontwikkeling van kind(eren) van 0 tot 12 jaar. In Mijn Kinddossier staan alle afspraken, informatie en adviezen op één veilige plek. 3. Navigatie en statussen (Brandweer Fryslân): dit zorgt ervoor dat hulpverleners efficiënt bij een incident arriveren. 4. Paraatheid en alarmering (Brandweer Fryslân): deze manier van werken verzamelt en analyseert informatie over de repressieve prestaties van Brandweer Fryslân. 5.

BIO-NEN (VRF-breed): lichten we verderop toe. Waarom heeft contentintegratie meer tijd nodig? Beoordeling van de plannen van aanpak heeft ons doen besluiten om het project Contentintegratie uit te stellen. Eerst willen we ervoor zorgen dat een belangrijke randvoorwaarde op orde is en dat is dat de informatie up to date is. Daarnaast werken we via het project Toekomstbestendige Gegevensvoorziening aan een technische infrastructuur. Dit is de basis voor de informatievoorziening van VRF. Doordat we het project Contentintegratie meer tijd geven, vielen er incidenteel middelen vrij. Na de zomer is daarom een aantal kortdurende projecten in gang gezet. Deze hebben bijgedragen aan de vastgestelde bestuurlijke wens: doorontwikkelen van informatiemanagement binnen VRF.

35

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

BIO-NEN en informatieveiligheidsbeleid Het Veiligheidsberaad heeft in juni 2021 aan de besturen van de Veiligheidsregio’s gevraagd zorg te dragen voor een goed veiligheidsniveau van haar informatievoorziening. Eind 2022 moesten de Veiligheidsregio’s voldoen aan de Baseline Informatieveiligheid Overheid (BIO). Dit is het overheidskader voor informatieveiligheid. Om dit snel waar te maken, hebben we een projectgroep ingericht. Wat hebben we hiermee bereikt? We hebben strategisch informatieveiligheidbeleid vastgesteld voor 2023-2025. Dit is volledig toegespitst op alle 140 basisnormen van BIO. Daaraan hebben we ook de NEN 7510normen voor het GGD Fryslân toegevoegd. •

We hebben een bewustwordingscampagne gedraaid om alle medewerkers zich bewust te maken van hun rol in het veilig bewaren en gebruiken van informatie. Van een click op een phishinglink tot per ongeluk delen van data met mensen die niet bevoegd zijn om dit te bekijken; datalekken en geslaagde hackpogingen vinden vaak plaats door een menselijke fout.

•

We hebben 85% van de acties afgerond en voldoen volgens een tussentijdse audit aan ruim 70% van de BIO normen. De NEN 7510 vergt nog wat meer aandacht. Dat we nog niet 100% voldoen, komt omdat er een aantal acties samenhangt met thema's die we in 2023 gaan behandelen.

BIO staat voor Baseline Informatiebeveiliging Overheid. Een baseline is een basisniveau voor informatiebeveiliging met één gezamenlijke taal voor alle overheidsorganisaties. NEN 7510 (Nederlandse Norm) is het standaard normenkader op het gebied van informatieveiligheid voor zorginstellingen (GGD specifiek). Deze norm komt grotendeels overeen met de BIO, maar kent 33 aanvullingen op bestaande normen en 3 aanvullende nieuwe normen.

Voldoen aan 17 doelen om de wereld een betere plek te maken Het dagelijks bestuur heeft eind 2020 de ambitie uitgesproken dat de VRF een wezenlijke bijdrage aan de Sustainable Development Goals (SDG’s) levert. De SDG’s zijn 17 doelen om van de wereld een betere plek te maken in 2030. Deze ambitie willen we waarmaken op drie terreinen: mobiliteit, energietransitie en duurzamer organiseren. VRF wil duurzaam voorbeeldgedrag laten zien. In deze beleidsperiode zijn er voor de brandweerkazernes blauwdrukken opgesteld. Dit is de leidraad voor onze duurzame bouwagenda. Ook hebben we de duurzaamheidslat ontwikkeld waarlangs we nieuwe leveranciers leggen. Ook werkt VRF samen in ‘Fryslân koopt circulair’. In 2022 heeft de aanbesteding voor duurzame mobiliteit geleid tot een volledig elektrisch wagenpark voor VRF. Afgelopen paar jaar hebben we duurzaam thuiswerkmeubilair aangeschaft en er ligt beleid om dit in 2023 voort te zetten. Uitstekend werkgeverschap In 2021 kreeg VRF wederom het certificaat Great Place to Work: dé erkenning, op basis van onafhankelijk onderzoek, voor goed werkgeverschap! Uit het onderzoek kwamen ook aandachtspunten. Deze hebben we in 2022 opgepakt. Hybride werken Een belangrijk aandachtspunt is samen goed hybride werken. Het afgelopen jaar hebben we gewerkt aan de combinatie van thuiswerken, op kantoor en locatie.

De invloed van dit nieuwe werkritme op onze huisvestingsbehoefte onderzoeken we in 2023.

36

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Vitaliteit Ook het afgelopen jaar was er aandacht voor de vitaliteit van onze medewerkers. Langdurig in de crisisorganisatie werken en thuiswerken hebben impact gehad. Het thema vitaliteit staat daarom hoog op onze agenda. Interne communicatie over het effect van crises Het platform ‘Oekraïne, Corona en jouw werk!’ is ook ingericht voor onze medewerkers. Op deze pagina wordt informatie gedeeld over de rol van VRF in het realiseren van vluchtelingenopvang, crisisnoodopvang en het bestrijden en indammen van de coronapandemie. Hiermee is iedereen op de hoogte van de context waarin VRF werkt. Tot slot is er het besef dat het stijgen van de kosten voor levensonderhoud uitdagingen en stress voor medewerkers met zich mee kunnen brengen. Leidinggevenden hebben dit onderwerp onder de aandacht gebracht en zijn alert op signalen bij medewerkers.

5.3. Wat heeft het gekost?

Begroting na 2e wijziging

Lasten

Baten

Realisatie 2022 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Programma Organisatie Producten Organisatie

16.463.240 189.881 -16.273.359 18.291.868 2.754.241 -15.537.627

Dekkingsmiddelen Organisatie Gemeentelijke bijdrage 15.063.526 15.063.526 15.063.526 15.063.526

Totaal saldo van baten en lasten

16.463.240

15.063.526

15.063.526

15.253.407

-1.209.833 1.209.833 -

1.209.833 Reservemutaties organisatie Gerealiseerd resultaat Organisatie

16.463.240

16.463.240

15.063.526

15.063.526

18.291.868

17.817.767 797.201

-474.101 797.201

18.291.868

18.614.968

323.100

37

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

5.4. Feiten en cijfers programma Organisatie Cijfers medewerkers 2022

38

6. Paragrafen 6.1. Financiering Financieringsbeleid en afdekken van risico’s Het financieringsbeleid van Veiligheidsregio Fryslân is erop gericht om de risico’s voor langere tijd af te dekken met vastrentende leningen. De omvang en looptijd van deze leningen wordt afgestemd op de omvang en levensduur van de materiële vaste activa en gepland binnen de kaders voor de renterisiconorm. Afhankelijk van de situatie op de kapitaalmarkt en de hoogte van eigen financieringsmiddelen (eigen vermogen, voorzieningen en werkkapitaal) bestaat de mogelijkheid een deel (tot de kasgeldlimiet) kortlopend te financieren. Bij de financiering worden geen zekerheden verstrekt en worden geen afgeleide financiële instrumenten ingezet. Leningenportefeuille en liquiditeit In 2022 is geen nieuwe langlopende lening aangetrokken. Het verloop van de lening portefeuille is daarmee als volgt: Saldo per 1 januari Opname Reguliere aflossingen

€ € €

61.482.871 0+ 5.707.886 -/-

Saldo per 31 december

€

55.774.985

Met ingang van de begroting over 2020 wordt een omslagrente gehanteerd van 2% voor het toerekenen van rente aan de programma’s. De werkelijke omslagrente wijkt niet significant af van het begrootte percentage. Kasgeldlimiet Bij het begrotingstotaal (primitieve begroting) van € 85,8 miljoen is de kasgeldlimiet voor 2022 uitgekomen op € 7,0 miljoen (8,2%). Gedurende het jaar is geen sprake geweest van een netto vlottende schuld. De kasgeldlimiet werd in 2022 derhalve niet overschreden. Renterisiconorm De renterisiconorm voor 2022 is gesteld op 20% van het begrotingstotaal, ofwel € 17,2 miljoen. Dit betekent dat in 2022 voor maximaal € 17,2 miljoen mocht worden afgelost. In 2022 komt het totaal aan aflossingen op € 5,7 miljoen, dat is ruim onder de renterisiconorm. Bij het samenstellen van de lening portefeuille is ervoor gezorgd dat ook in de toekomst de renterisiconorm niet wordt overschreden. Schatkistbankieren Sinds 15 december 2013 is de ‘Wet verplicht schatkistbankieren’ van toepassing. Met ingang van deze datum dient Veiligheidsregio Fryslân haar overtollige liquide middelen aan te houden in de schatkist. Dit met uitzondering van een saldo tot het geldende drempelbedrag, wat voor 2022 is gesteld op € 1.716.000.

De naleving van de regeling voldoet aan het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) opgenomen in de toelichting op de balans, als onderdeel ‘kortlopende vorderingen’. Hieruit blijkt dat het drempelbedrag niet wordt overschreden.

39

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Bespaarde rente FLO-overgangsrecht In juli 2018 heeft gemeente Leeuwarden zijn verplichting inzake het FLO-overgangsrecht afgekocht bij de VRF. Uit de ontvangen afkoopsom van € 7,8 miljoen is een voorziening gevormd voor de contante waarde van de verplichting per 1 januari 2018 (€ 7,1 miljoen), het restant is gestort in een bestemmingsreserve. Conform het besluit van het algemeen bestuur wordt de met de afkoopsom bespaarde rente gebruikt om de voorziening (die gewaardeerd is op contante waarde) op te renten (tegen de contractueel afgesproken 2,5%), en om rente toe te voegen aan de bestemmingsreserve.

6.2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing In het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) wordt het weerstandsvermogen omschreven als de relatie tussen de weerstandscapaciteit van de organisatie en de risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen. Het weerstandsvermogen kan ook worden omschreven als de mate waarin de organisatie in staat is om omvangrijke tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid hoeft te worden aangepast. De weerstandscapaciteit dient dus om de continuïteit van de organisatie te waarborgen. Beleid Het beleid rondom weerstandsvermogen en risicobeheersing is vastgelegd in de beleidsnota ‘Weerstandsvermogen 2019-2022’. De hoofdlijnen van dit beleid zijn als volgt. 1. Binnen de gemeenschappelijke regeling wordt (behoudens de egalisatiereserve) geen eigen weerstandscapaciteit aangehouden. In plaats daarvan worden de gemeenten geïnformeerd over de risico’s die aanwezig zijn, zodat ze hier rekening mee kunnen houden in hun eigen paragraaf weerstandsvermogen; 2. In de paragraaf weerstandsvermogen worden naast de reguliere risico’s ook de risico’s opgenomen die mogelijk structurele impact kunnen hebben op de begroting van de VRF (zie kopje ‘structurele risico’s’). 3. De gemeenschappelijke regeling maakt gebruik van een egalisatiereserve. Deze wordt gebruikt om incidentele schommelingen in het resultaat op te vangen.

Het saldo van de egalisatiereserve heeft een omvang van tussen de 2% en 5% van het begrotingstotaal. 4. Er wordt geen post onvoorzien aangehouden in de begroting. Het eerder als ‘onvoorzien’ aangemerkte budget heeft geen relatie met het risicoprofiel, en is daarom omgevormd naar een budget voor bovenmatige personele fricties. Risico's en weerstandscapaciteit Sinds de vaststelling van de nota weerstandsvermogen zijn geen wijzigingen opgetreden in de risico’s die meewegen voor de weerstandscapaciteit. De destijds vastgestelde risico's zijn nog steeds van toepassing: • Wegvallen van maatwerk- en markttaken: Veiligheidsregio Fryslân voert diverse taken uit die nauw verbonden zijn met de basistaak, maar niet collectief worden uitgevoerd. Voorbeelden hiervan zijn maatwerk Jeugdgezondheidszorg (JGZ), dienstverlening Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) en reizigersvaccinaties. Op deze taken wordt deels vast personeel ingezet en er wordt een beroep gedaan op overhead. Daarnaast wordt een winstmarge op deze taken gecalculeerd. Deze zorgt ervoor dat de collectieve basistaak goedkoper wordt. Wegvallen van deze taken zorgt voor zowel incidentele fricties als het vervallen van structurele dekking;

40

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

•

•

Fysieke en psychische schade door werkzaamheden: het optreden van personeel en vrijwilligers bij incidenten kan fysieke en psychische schade opleveren, die niet altijd goed te verzekeren is. De gevolgen hiervan kunnen verstrekkend zijn, bijvoorbeeld blijvende arbeidsongeschiktheid. Veiligheidsregio Fryslân is voornemens deel te nemen aan de ‘stichting waarborgfonds veiligheidsregio’s’ zodat per 1 januari 2024 de risico’s op dit vlak die niet verzekerbaar zijn in gezamenlijkheid met alle veiligheidsregio’s worden gedragen. Het niet kunnen werven van voldoende kwalitatief personeel, waardoor de taakuitvoering in gevaar komt: bij de huidige arbeidsmarkt is het lastig om voldoen-de kwalitatief personeel te werven. Dit probleem doet zich voor bij alle organisatieonderdelen. Het gevolg kan zijn dat de kwaliteit van de dienstverlening onder druk komt of alleen kan worden gerealiseerd tegen onevenredig hoge kosten.

Risico's met mogelijk structurele effecten op de begroting De gemeenschappelijke regeling heeft geen eigen weerstandscapaciteit. De risico’s die zich voordoen worden daarom in beginsel afgewenteld op de deelnemende gemeenten. Voor de komende jaren zijn enkele grote structurele risico’s aangemerkt, dit betreft: Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra) Het Veiligheidsberaad heeft besloten om een werkgeversvereniging voor de veiligheidsregio’s op te richten. De werkgeversvereniging samenwerkende veiligheidsregio’s (WVSV) is per 1 januari 2022 operationeel. Aanleiding is dat de Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra) voor de veiligheidsregio’s nog niet is ingegaan. Daarom moeten we tijdelijk tot een eigen collectieve rechtspositieregeling komen. We weten nu nog niet welke gevolgen dit gaat hebben. Omgevingswet De komst van de Omgevingswet bevordert de integrale afweging als het gaat om besluiten in de fysieke leefomgeving. Alle aspecten die van invloed zijn, moeten meegenomen worden. Dit geldt dus zeker ook voor veiligheid en gezondheid. De invoering van de Omgevingswet brengt de nodige onzekerheden met zich mee. Zo is het onduidelijk hoe groot de vraag vanuit de gemeenten echt gaat worden. Verder laten landelijke onderzoeken zien dat de komst van de Omgevingswet meer tijd en geld gaat kosten.

De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit - en ook de bijzondere positie voor veiligheidsregio’s hierin - onderkend. De invoering van de wet is inmiddels wederom uitgesteld, ditmaal tot 1 januari 2024. De onzekerheid zal op korte termijn niet opgelost zijn. De invloed hiervan op de organisatieonderdelen, hebben we bij de individuele programma’s uitgewerkt. Taakdifferentiatie Als gevolg van Europese wetgeving mag in de toekomst brandweerzorg niet meer worden gedaan door vrijwilligers die verplicht moeten opkomen bij een melding of al op de kazerne verblijven, wachtend op een melding. Dit heet respectievelijk consignatie en kazernering. Landelijk wordt een plan opgesteld om te komen tot brandweerzorg waarin wordt voldaan aan deze regelgeving. In dit plan staan onder andere de benodigde financiering en een wetswijziging van de arbeidstijdenwet. Tot die tijd blijft de situatie zoals hij is. Het is onduidelijk wie de kosten hiervan gaat dragen. Algemene prijsontwikkeling De prijsstijgingen op bijvoorbeeld materieel- en materiaalgebied stijgen ver uit boven de reguliere indexatie op basis van de consumentenprijsindex (CPI) zoals vastgelegd in de financiële verordening. Oorzaken van de prijsstijgingen zijn onder meer: wereldwijde economische ontwikkelingen, schaarste aan grondstoffen en personeel, milieumaatregelen en uiteraard de oorlog in Oekraïne.

We kunnen de financiële consequenties op dit moment niet concreet maken.

41

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Langere en onbetrouwbare levertijden Als gevolg van grondstoftekorten en krapte op de arbeidsmarkt, hebben we ook te maken met problemen bij de tijdige levering van materieel, materiaal en diensten. Daarom moet hier bij aanbestedingen in de planning rekening mee worden gehouden, trajecten vroeg worden begonnen en duidelijke afspraken met leveranciers worden gemaakt. Voor ons regulier onderhoud en de aanschaf van kleiner materiaal is het nodig dat we voldoende aandacht aan het voorraadbeheer besteden. We moeten voorkomen dat er, door problemen met de levertijden, risico’s in de uitvoering van de hulpverlening ontstaan. De ontwikkelingen rond levertijden kunnen financiële consequenties hebben (verschuiving van kosten in de tijd). Effecten crises op regulier werk Een indirect gevolg van onze rol in de diverse crises, is dat veel reguliere werkzaamheden vertraging hebben opgelopen. Mede door de schaarste op de arbeidsmarkt en de problemen met betrekking tot de levering van goederen door onze leveranciers, zijn deze vertragingen (nog) niet volledig ingehaald. We houden het bestuur via de reguliere P&C-cyclus op de hoogte van hoe wij deze vertraging inhalen. Verduurzaming gebouwen en materieel Het verder verduurzamen van onze gebouwen en materieel heeft de aandacht. Veiligheidsregio Fryslân heeft hierin ook al slagen gemaakt en dit op eigen initiatief opgepakt.

Op het moment dat er vanuit de Rijksoverheid meer verduurzaming verplicht wordt gesteld zou dit een verhoging van de kosten tot gevolg kunnen hebben. We kunnen de financiële consequenties op dit moment niet concreet maken. Rente De afgelopen jaren waren de financieringslasten erg laag, wat een voordeel opgeleverd heeft. Het economisch tij lijkt echter gekeerd. De stijgende rente gaat waarschijnlijk ook voor Veiligheidsregio Fryslân leiden tot hogere kapitaallasten. Dit effect kan worden versterkt doordat de prijsstijgingen mogelijk leiden tot een hogere leningenportefeuille. Functioneel leeftijdsontslag (FLO) Door de landelijke netto afspraak hebben wijzingen in diverse wet- en regelgeving, zoals caoverhogingen, directe financiële gevolgen op het FLO. Ontwikkelingen in de CAO-gemeenten en de afschaffing van de levensloopregeling kunnen ervoor zorgen dat de bestemmingsreserve eerder uitgeput is dan waarmee op het moment van de overname rekening is gehouden. Financiële kengetallen Van de in het BBV opgenomen kengetallen zijn vier van toepassing bij Veiligheidsregio Fryslân. Deze kengetallen zijn als volgt uitgewerkt: Kengetallen

Jaarverslag 2021

Begroting 2022

Jaarverslag 2022

Netto-schuldquote

30,37%

83,27%

33,36%

Netto-schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

30,37%

83,27%

33,36%

Solvabiliteit

10,01%

4,19%

10,52%

0%

0%

0%

Structurele exploitatieruimte

Netto-schuldquote De netto-schuldquote weerspiegelt het schuldenniveau van de organisatie ten opzichte van de exploitatie. Hoe hoger het getal, des te groter de netto-schuld ten opzichte van het begrotingstotaal. Dat de netto-schuldquote veel lager is dan begroot, wordt vooral veroorzaakt doordat de geplande langlopende lening niet is aangetrokken. Daarnaast is het gerealiseerde totaal van de baten veel hoger dan begroot door de opbrengsten die tegenover de extra kosten voor het coronavirus en de vluchtelingenopvang staan. 42

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Solvabiliteit De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de organisatie kan voldoen aan haar financiële verplichtingen, en wordt berekend als het aandeel eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen (balanstotaal). In de in de nota’s weerstandsvermogen en reserves/ voorzieningen is vastgelegd dat de aangehouden reserves minimaal zijn. Anderzijds leiden de kapitaalintensieve activiteiten tot een hoge mate van externe financiering. De solvabiliteit is als gevolg van deze factoren laag. De solvabiliteit is hoger dan begroot, doordat een lagere onttrekking uit de reserves nodig was dan gepland.

6.3. Onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf vertellen we over het beheerbeleid van de gebouwen die Veiligheidsregio Fryslân bezit of huurt. Het gaat om onderstaande gebouwen: • • • • • •

Het hoofdkantoor aan de Harlingertrekweg. 66 Brandweerkazernes, waarvan 48 in eigendom. 2 boothuizen waarvan 1 eigendom en 1 huur. Een gehuurde opslagloods voor de tijdelijke opslag van afgeschreven materieel met een distributiecentrum voor de bevoorrading van de vaccinatie-, test- en vluchtelingenlocaties. 45 huurlocaties voor de Jeugdgezondheidszorg van GGD. Het Regionaal Coördinatie Centrum (RCC), ondergebracht bij de meldkamer. Dit huren wij.

Daarnaast heeft VRF tijdens de COVID-pandemie vijf panden en een kantoorpand ten behoeve van vaccineren, testen en backoffice gehuurd. In 2022 hebben we daarnaast 2 panden en 1 boot gehuurd om vluchtelingen op te vangen die niet terecht konden in Ter Apel. Tevens is er een pand gehuurd, met een hubfunctie voor vluchtelingen uit Oekraïne. Kwaliteitsniveau Als grondslag voor het beheer en onderhoud van kapitaalgoederen passen wij net als veel andere organisaties de NEN-2767 richtlijnen toe. De NEN-2767 is een breed toegepaste wijze van conditiemeting, waarmee de technische kwaliteit van bouw- en installatiedelen op een objectieve manier wordt vastgelegd. Er zijn zes niveaus, die verschillen in kwaliteit aangeven Niveau 1 is ‘uitstekend’, niveau 6 is ‘zeer slecht’. De bestuurlijke afspraak bij het beheer en onderhoud is net als voorgaande jaren conditiescore 3. Dit betekent dat wij een ‘redelijk conditie’ nastreven. Plaatselijk zichtbare veroudering vinden wij acceptabel, zolang de functievervulling van bouw- en installatiedelen niet in gevaar komt. Bij de huurlocaties streven wij ernaar om een vergelijkbaar kwaliteitsniveau vast te leggen in de huurovereenkomsten. Op basis van dit uitgangspunt hebben wij onderhoudsvoorzieningen gevormd. Met een onderhoudsvoorziening worden de lasten van groot onderhoud over de jaren geëgaliseerd.

De toevoeging aan de voorziening (met andere woorden: de jaarlijkse lasten) is het gemiddelde bedrag van het groot onderhoud dat we nu redelijkerwijs kunnen voorzien. Wettelijk gezien moet de evaluatie van de voorziening eens in de vijf jaar, in de praktijk hanteren wij een richtlijn van eens per drie jaar. In 2022 hebben wij een nieuwe schouw gedaan. De uitkomsten hiervan zijn opgenomen in de herijking van de voorziening. Het uitgevoerde onderhoud in 2022 is deels volgens plan verlopen. Er is een inhaalslag geweest naar aanleiding van het niet geheel uitvoeren van het onderhoud in 2021. Reden: ten tijde van de coronacrisis zijn er minder inspanningen verricht op het reguliere werk.

43

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Investeringen Eerder hebben we grootschalige nieuwbouw- en verbouwplannen uitgesteld, in afwachting van besluiten over taakdifferentiatie. Een aantal brandweerposten bevindt zich in minder goede staat waardoor in overleg met de Bestuurscommissie Veiligheid de bouwagenda weer is opgestart. Op basis van een nieuwe planning en financiële doorrekening is het toekomstperspectief geschetst voor de uitvoering van deze bouwagenda. De komende vijf jaar voeren we de plannen voor meerdere posten uit. De financiële lasten zijn, op basis van het prijspeil medio 2021, tot 2040 gedekt in de meerjaren investeringsplanning. Om te borgen dat de planning, kwaliteit en kosten van de uitvoering van bouwagenda binnen de gestelde kaders blijven, is in 2021 een stuurgroep bouwagenda opgericht, waarin verschillende specialisaties zijn opgenomen. Hiermee willen wij eventuele verassingen tijdig onderkennen, zodat er eventueel gepast en tijdig ingegrepen kan worden.

6.4. Bedrijfsvoering 6.4.1. Inleiding Het organisatieonderdeel Bedrijfsvoering levert een bijdrage aan een veilig en gezond Fryslân door de kerntaken van VRF te ondersteunen. De teams Communicatie, Informatiemanagement, Huisvesting & Facilitaire zaken, Inkoop, Juridische zaken, Personeel & Organisatie, Financiën & Administratie werken intensief samen met Brandweer, GGD en Crisisbeheersing. Bedrijfsvoering faciliteert, adviseert en helpt grenzen bewaken.

6.4.2 Tevredenheid bestuur In de periode van november 2020 tot februari 2021 is er een tevredenheidsonderzoek onder bestuurders gehouden. Daaruit blijkt dat zij positief zijn over de bestuurlijke inrichting, de wijze van overleggen, de behandeling, en de voorbereiding van de onderwerpen. De verbeterwensen hebben wij in 2022 opgepakt. Zo zijn de vergaderingen van de agendacommissies en het DB zoveel mogelijk digitaal. De aanbeveling om ambtenaren vooraf te betrekken bij complexe dossiers hebben we toegepast bij het proces rond de Meerjarenkoers VRF 2023-2026. Hierbij hebben we de Ambtenaren Openbare Orde en Veiligheid en de gezondheidsambtenaren uitvoerig betrokken. Ook aan de aanbeveling om de gemeenteraden te informeren over maatschappelijke effecten hebben we invulling gegeven. We zijn met raadsleden in gesprek gegaan over onze plannen en hebben hun inzichten meegenomen in de uitwerking van de meerjarenkoers.

6.4.3 Privacy Veiligheidsregio Fryslân heeft organisatorische en technische maatregelen getroffen om de privacy bij de verwerking van persoonsgegevens verder te waarborgen. De functionaris gegevensbescherming en privacy-officer zien toe op de toepassing van de privacywetgeving. VRF heeft op dit terrein in 2022 weer een hoger niveau bereikt.

6.4.4 Integriteitsbeleid VRF wil een integere organisatie zijn en laat dit terugkomen in haar kernwaarden: betrokken, betrouwbaar en professioneel. Daarom heeft VRFintegriteitsbeleid. Doel van dit beleid is uitleggen wat integriteit is, het bespreekbaar maken, en uitleggen wat medewerkers en management moeten doen als ze misstanden signaleren. Integriteit is ook een vast onderdeel van de introductiedag voor nieuwe medewerkers. In deze bijeenkomst neemt de directeur ook bij iedereen de eed of belofte af. Ook vraagt elke nieuwe medewerker zelf een Verklaring Omtrent Gedrag aan.

44

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

6.4.5 Gedragscode De gedragscode is bedoeld om wettelijk vastgelegde rechten en plichten, procedures en sancties te vertalen naar gedragsregels. Het is een middel dat houvast biedt bij de dagelijkse zuivere en professionele omgang met klanten, leveranciers en elkaar. Ook is het een uitwerking van het integriteitsbeleid. De gedragscode geldt voor alle medewerkers in dienst van VRF, inclusief vrijwilligers en andere personen die werkzaamheden verrichten voor VRF. Zoals stagiaires, uitzendkrachten en ZZP’ers. Van al deze medewerkers verwachten wij dat zij altijd handelen volgens de gedragscode. In 2023 gaan we de vastgestelde code via een interne campagne onder de aandacht brengen bij alle mensen die voor ons werken.

6.4.6 Betaaltermijn VRF streeft ernaar om facturen snel te betalen. In 2022 is 80% van de facturen binnen 14 dagen betaald. De gemiddelde betaaltermijn van de 26.212 betaalde facturen bedraagt in 2022 11,4 dagen.

6.4.7 Opbouw personeel In onderstaand overzicht is de formatie van VRF vermeld in fte voor de periode 2022. Kolom Personeelslid

Uitzendkracht/ extern

Stagiair

Eindtotaal

Bedrijfsvoering 105,45 Brandweer 186,25 Crisisbeheersing 27,44 Directie VRF 6,33 GGD 359,85

15,92 4,22 9,33 21,39

2,78 1,44 15,13

124,15 191,92 36,78 6,33 396,36

Eindtotaal

50,86

19,35

755,54

685,33

6.4.8 Verzuim Gezonde medewerkers

93,89%

Verzuimpercentage

6,11%

Meldfrequentie

0,65

In 2022 was het verzuimpercentage 1,39% hoger dan in 2021. Het toenemende verzuim is een landelijke ontwikkeling. Dit heeft te maken met maatschappelijke ontwikkelingen (naCoronatijd, oorlog, energieprijzen); dit alles draagt bij aan de balans tussen belasting en belastbaarheid. De meldingsfrequentie is 0,11 hoger dan in 2021. Concreet betekent dit dat medewerkers zich in 2022 vaker ziekmeldden.

45

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

6.5. Verbonden partijen Definitie Verbonden Partij Een Verbonden Partij (VP) is een privaat- of publiekrechtelijke organisatie waarin de VRF een financieel én een bestuurlijk belang heeft. Er is sprake van een financieel belang als de VRF aansprakelijk is voor het eventueel niet nakomen van de verplichtingen door de rechtspersoon. Er is sprake van een bestuurlijk belang als de VRF vertegenwoordigd is in het bestuur of zeggenschap daarin kan uitoefenen. Gelet op deze kwalificaties van belang kent de VRF geen verbonden partijen. Hieronder wordt Stichting BON waarmee de VRF een nauwe betrokkenheid heeft genoemd. Stichting BON De bestuurlijke deelname, samen met de veiligheidsregio’s Groningen en Drenthe, in de Stichting Brandweeropleidingen Noord (BON) benadert de definitie van een verbonden partij. Er is echter volgens de statuten geen sprake van een financieel belang in de stichting. De stichting is aandeelhouder in de BON B.V. De BON B.V. heeft een 100%-deelneming in Oefencentrum Noord B.V. en Brandweeropleidingen Noord B.V. De BON factureert de afgenomen dienstverlening (opleiden of oefenen). Stichting BON is daarom formeel geen verbonden partij.

46

Deel II Jaarrekening 2022 Veiligheidsregio Fryslân

47

7. Jaarrekening

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

7.1. Balans per 31 december 2022 ACTIVA Vaste activa Materiële vaste Activa Investeringen met een economisch nut

31-12-2022

31-12-2021

67.215.355

64.637.174

Vlottende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Rekening-courant verhouding met het Rijk Overige vorderingen

3.167.071 9.141.980 683.226

4.807.458 24.308.557 1.953.523 12.992.276

Liquide middelen 467.237 Overlopende activa Nog te ontvangen bedragen met een specifiek bestedingsdoel van: - het Rijk 52.430 - overige Nederlandse overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van de volgende begrotingsjaren komen 9.844.280

PASSIVA Vaste passiva Eigen Vermogen Algemene reserve Egalisatiereserve Bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat

16.226

1.294.631 1.310.857

90.571.579

97.476.946

31-12-2021

2.997.240 5.635.798 893.759

2.092.965 4.675.077 2.985.062 9.526.798

Voorzieningen Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's 8.899.811 Voorzieningen ter egalisatie van lasten 1.814.223 Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Onderhandse leningen van: - Binnenlandse banken en overige financiële instellingen

459.378

9.896.710

31-12-2022

31.069.538

9.753.104

8.189.980 1.427.620

10.714.034

9.617.599

55.774.985

61.482.871

Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypischelooptijd korter dan 1 jaar Kasgeldlening Overige schulden

9.405.334

Overlopende passiva Nog te ontvangen bedragen met een specifiek bestedingsdoel van: - het Rijk - overige Nederlandse overheidslichamen Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgend begrotingsjaar komen

10.375.945 9.405.334

817.806 771.069 3.561.552

10.375.945

1.769.569 274.559 4.203.298

5.150.428

6.247.427

90.571.578

97.476.945 48

7.2. Overzicht baten en lasten 2022 - deel 1 Primitieve begroting

Lasten

Begroting na 2e wijziging

Baten

Saldo

Lasten

Realisatie 2022

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Verschil

Programma Gezondheid Pijler 1

14.869.288

50.937

-14.818.351

15.371.757

50.770

-15.320.987

18.100.854

3.278.590

-14.822.264

498.723

Pijler 2

9.481.056

3.005.635

-6.475.421

9.636.428

3.083.675

-6.552.753

11.067.830

4.564.238

-6.503.592

49.161

Pijler 3

1.606.066

979.955

-626.111

1.576.947

953.094

-623.853

37.873.492

37.321.744

-551.748

72.105

Pijler 4

1.702.993

1.702.993

-

1.694.982

1.694.982

-

1.658.470

1.580.194

-78.276

-78.276

27.659.403

5.739.520

-21.919.883

28.280.114

5.782.521

-22.497.593

68.700.646

46.744.766

-21.955.880

541.713

21.366.084

21.366.084

21.614.746

21.614.746

21.614.747

21.614.747

-

21.366.084

21.366.084

21.614.746

21.614.746

21.614.747

21.614.747

-

Dekkingsmiddelen Gezondheid Gemeentelijke bijdrage

Totaal saldo van baten en lasten

27.659.403

27.105.604

-553.799

28.280.114

27.397.267

-882.847

68.700.646

68.359.513

-341.133

541.714

Reservemutaties Gezondheid

102.000

655.799

553.799

102.000

984.847

882.847

102.000

707.827

605.827

-277.020

27.761.403

27.761.403

-

28.382.114

28.382.114

-

68.802.646

69.067.339

264.694

264.694

4.704.230

203.091

4.704.524

189.496

-4.515.027

16.154.731

11.897.756

-4.256.975

258.052

Gerealiseerd resultaat Gezondheid

Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing

-4.501.139

Dekkingsmiddelen Crisisbeheersing Rijksbijdrage BDuR

Gemeentelijke bijdrage

Totaal saldo van baten en lasten

Reservemutaties Crisisbeheersing Gerealiseerd resultaat Crisisbeheersing

4.704.230

2.816.402

2.816.402

2.876.334

2.876.334

2.980.950

2.980.950

104.616

1.760.140

1.760.140

1.760.140

1.760.140

1.760.140

1.760.140

-

4.576.542

4.576.542

4.636.474

4.636.474

4.741.090

4.741.090

104.616

4.779.633

75.403

4.704.524

4.825.971

121.447

16.154.731

16.638.846

484.115

362.668

-75.403

121.447

-121.447

226.063

-226.063

-104.616

-

4.825.971

-

16.380.794

258.052

258.052

75.403 4.779.633

4.779.633

4.825.971

16.638.846

49

7.2. Overzicht baten en lasten 2022 - deel 2 Primitieve begroting

Begroting na 2e wijziging

Realisatie 2022

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Verschil

37.334.137

1.093.804

-36.240.333

36.544.106

1.051.958

-35.492.148

36.596.291

1.152.057

-35.444.234

47.914

170.109

Programma Brandweer Producten Brandweer Dekkingsmiddelen Brandweer Rijksbijdrage BDuR

4.580.064

4.580.064

4.677.064

4.677.064

4.847.173

4.847.173

Gemeentelijke bijdrage

31.997.937

31.997.937

31.997.937

31.997.937

31.997.937

31.997.937

-

36.578.001

36.578.001

36.675.001

36.675.001

36.845.110

36.845.110

170.109

Totaal saldo baten en lasten

37.334.137

37.671.805

337.668

36.544.106

37.726.959

1.182.853

36.596.291

37.997.167

1.400.876

218.022

Reservemutaties Brandweer

692.668

355.000

-337.668

1.372.853

190.000

-1.182.853

1.542.962

190.000

-1.352.962

-170.109

38.026.805

38.026.805

37.916.959

37.916.959

-

38.139.253

38.187.167

47.914

47.914

15.073.819

189.881

-14.883.938

16.463.240

189.881

-16.273.359

18.291.868

2.754.241

-15.537.627

735.732

Gemeentelijke bijdrage

15.063.526

15.063.526

15.063.526

15.063.526

15.063.526

15.063.526

-

15.063.526

15.063.526

15.063.526

15.063.526

-

15.063.526

15.063.526

-

15.253.407

179.588

15.253.407

-1.209.833

18.291.868

17.817.767

-474.101

735.732

1.209.833

1.209.833

797.201

797.201

-412.632

Gerealiseerd resultaat Brandweer

-

Programma Organisatie Producten Organisatie Dekkingsmiddelen Organisatie

Totaal saldo baten en lasten

15.073.819

Reservemutaties Organisatie

179.588

16.463.240

-179.588

Gerealiseerd resultaat Organisatie

15.253.407

15.253.407

-

16.463.240

16.463.240

-

18.291.868

18.614.968

323.100

323.100

Gerealiseerd resultaat

85.821.248

85.821.248

-

87.588.284

87.588.284

-

141.614.560 142.508.320

893.759

893.759

50

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Verantwoording Meerkosten COVID-19 GGD Advisering Risicobeheersing Kostensoort

Meerkosten 2022

Bron- en contactonderzoek

6.612.372

Bemonstering

11.574.540

COVID-19 vaccinatie

18.420.906

Overige Meerkosten Infectieziektebestrijding (IZB)

333.660

Ondersteuning

1.020.366

Subtotaal

1.354.026

Totaal meerkosten 2022

37.961.845

Ontvangen voorschot meerkosten 2022

36.384.679

Nog te ontvangen meerkosten 2022

1.577.165

Verantwoording meerkosten opvang Oekraïne Kostensoort

Opgave kosten Veiligheidsregio Fryslân

Meerkosten coördinerende gemeente Heerenveen Betreft huur, personele lasten en randvoorwaardelijkheden

805.328

Overige specifieke meerkosten 3.045.171 Regierol per VR

619.617

Coördinatie op vluchtelingenspreiding

1.678.362

Communicatie

79.812

GHOR / GGD

194.126

Materiële uitgaven

473.256

Totale kosten 2022

3.850.499

Overzicht baten en lasten art 27 BBV Lasten

Baten

Saldo

Programma gezondheid

67.410.613

68.201.262

790.649

Programma crisisbeheersing

15.194.536

16.148.313

953.776

Programma brandweer

34.264.007

37.997.167

3.733.160

Programma organisatie

751.538

15.064.003

14.312.465

Algemene dekkingsmiddelen

-102.597

2.867

105.464

21.009.704

2.717.202

-18.292.502

Heffing vpb

-

-

-

Onvoorzien

533.256

-

-533.256

139.061.056

140.130.813

1.069.757

1.871.025

1.695.028

-175.997

140.932.081

141.825.841

893.759

Overhead

Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves per programma Resultaat

51

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

7.3. Toelichtingen 7.3.1 Waarderings- en resultaatbepalingsgrondslagen Inleiding De jaarrekening 2022 van Veiligheidsregio Fryslân is opgesteld in overeenstemming met het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) en de nadere aanwijzingen in de Financiële verordening van Veiligheidsregio Fryslân. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, zijn de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarde. De baten en lasten zijn toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten zijn slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden vóór het einde van het begrotingsjaar, zijn in acht genomen indien zij vóór het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. De personeelslasten worden in principe toegerend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, zijn sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin de uitbetaling plaatsvindt.

Voor de aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten: vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten dient er wel een verplichting te worden opgenomen. Materiële vaste activa De materiële vaste activa betreffen uitsluitend investeringen met een economisch nut. De materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgingprijs of vervaardigingprijs, verminderd met lineaire afschrijvingen. Eventueel wordt rekening gehouden met een restwaarde. Activa met economisch nut en een verkrijgingsprijs van minder dan € 10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd gronden en terreinen. Gronden en terreinen worden altijd geactiveerd. Op gronden en terreinen wordt niet afgeschreven, met uitzondering van voorzieningen aan gronden en terreinen. Met afschrijven wordt begonnen vanaf 1 januari van het jaar volgend op het jaar waarin het actief in gebruik is genomen.

Voor de verschillende categorieën van activa worden de volgende afschrijvingstermijnen gehanteerd: Categorie Termijn in jaren Bedrijfsgebouwen 50 Grootschalige levensduur verlengende renovaties 50 Ademluchtflessen 30 BZK-materieel (zoals haakarmbakken) 25 Renovatie, restauratie en verbouwing van bedrijfsgebouwen 20 Technische installaties in bedrijfsgebouwen 20 Voorzieningen aan terreinen (zoals parkeerplaatsen) 20 Containers, wasmanden op wielen 20 Redvoertuigen 20 Motorspuitaanhangers 20 Tankautospuiten inclusief standaard bepakking 16

52

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Categorie Termijn in jaren Hulpverleningsvoertuigen inclusief standaard bepakking 15 Haakarmvoertuigen 15 Brandweervaartuigen 15 Noodaggregaat 15 Overige brandweervoertuigen 15 Overig brandweermaterieel 15 Oefenmaterieel brandweer 10 Dienstauto’s 10 Personeel/materieelwagens 10 Ademluchtapparatuur (niet zijnde ademluchtflessen) 10 Ademlucht certificering 5 Ademlucht spreekmembraan 6 Ademlucht uitademventiel 4 Persoonlijke beschermingsmiddelen (zoals confectie-bluskleding, trainingspak) 10 Kantoormeubilair 10 Overige brandweervoertuigen 10 Overig brandweermaterieel 10 Overige kantoorinventaris 10 Medische apparatuur TBC 10 Redgereedschap en inventaris tankautospuit 8 Redgereedschap hulpverleningsvoertuig 8 Persoonlijke beschermingsmiddelen (zoals 1e bluspak) 8 OVD/Piket-voertuigen 7 Heftrucks en aanhangwagens 7 Alarmeringsmiddelen mobilofoons 7 Persoonlijke beschermingsmiddelen (zoals helmen, gaspakken, enz.) 7 Alarmeringsmiddelen portofoons 6 Monitoren 6 Persoonlijke beschermingsmiddelen (zoals handschoen, laarzen) 5 Overige kantoorinventaris 5 Gebruikerssoftware 5 Werkplek automatisering t/m 2017 5 Overige medische apparatuur 5 PSU GHOR functionarissen 5 Overig brandweermaterieel 5 Werkplek automatisering vanaf 2018 4 Explosiemeters/Warmtebeeldcamera’s 4 Mobiele telefoons; tablets; iPads 4 Systeem soft- en hardware 3 Telefooncentrale 3 Indien aan een gebouw waarde

vermeerderende aanpassingen worden gedaan, wordt voor de afschrijvingsduur aangesloten bij het restant levensduur van het bestaande actief. Door het Dagelijks Bestuur zijn in de vergadering van 1 december 2022 nieuwe afschrijvingstermijnen vastgesteld. Conform het voorstel gaan deze termijnen per 1 januari 2023 in. Vorderingen De vorderingen worden gewaardeerd op nominale waarde. Bij de vorderingen wordt rekening gehouden met noodzakelijk geachte waarderingscorrecties in verband met oninbaarheid.

53

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Liquide middelen Deze activa zijn tegen nominale waarde opgenomen. Voorzieningen De voorzieningen worden opgenomen op nominale waarde. Vanwege de significante tijdsinvloeden wordt de voorziening FLO gewaardeerd op basis van contante waarde. De voorzieningen groot onderhoud worden bepaald op basis van recente beheersplannen. Deze beheersplannen kennen een looptijd van 30 jaar, waardoor de tijdsinvloeden significant zijn. Vanwege deze significante invloed is een contante waardebepaling een passender methode voor de bepaling van de voorziening. Daarom wordt met ingang van het boekjaar 2022 de voorziening bepaald op basis van contante waarde. Vaste schulden Vaste schulden zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde.

54

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

7.3.2 Toelichting op de balans Materiële vaste activa Het verloop in de materiële vaste activa is als volgt: Verloopoverzicht materiële vaste activa Saldo 01.01.2022

Gronden en terreinen

Investeringen

Desinvestering

Afschrijvingen

Saldo 31.12.2022

1.556.464

-

-

-

1.556.464

Terreininrichting

113.058

-

-

13.280

99.779

Bedrijfsgebouwen

26.357.320

312.693

-

909.303

25.760.710

Vervoermiddelen

22.205.617

5.618.535

5.260

2.332.567

25.486.325

Machines, apparaten, installaties

4.323.416

35.573

-

512.172

3.846.818

Overige materiële vaste activa

9.884.222

2.206.623

-

2.138.780

9.952.065

64.440.097

8.173.425

5.260

5.906.102

66.702.160

Saldo 01.01.2022

Investeringen

197.077

9.286.004

8.969.886

513.194

197.077

9.286.004

8.969.886

513.194

Investeringsprojecten in uitvoering

Activeringen

Saldo 31.12.2022

Saldo 31.12.2022

Materiële vaste activa Investeringsprojecten in uitvoering

66.702.160 513.194

Totaal materiële vaste activa

67.215.355

De belangrijkste investeringen in materiële vaste activa betreffen: Tankautospuiten incl. standaardbepakking en redgereedschap Mobiele devices PM voertuigen Boothuis Echten Vervangen meubilair

€ € € € €

5.988.672 341.781 395.137 287.823 236.632

Uitzettingen met een looptijd van korter dan 1 jaar Schatkistbankieren Veiligheidsregio Fryslân neemt deel aan verplicht schatkistbankieren. Hiertoe is een overeenkomst afgesloten met het Rijk en worden overtollige tegoeden aangehouden in de schatkist. De Veiligheidsregio mag tot een bedrag van € 1.716.425 buiten de schatkist aanhouden. Per kwartaal was dit saldo gemiddeld als volgt: Eerste kwartaal Tweede kwartaal Derde kwartaal Vierde kwartaal

€ 463.552 € 462.471 € 460.134 € 444.104

Het drempelbedrag is in 2022 niet overschreden.

55

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Overlopende activa De overlopende activa zijn als volgt te specificeren: 31.12.2022 31.12.2021 Nog te ontvangen bedragen met een specifiek bestedingsdoel € 52.430 € 16.226 Vooruitbetaalde bedragen € 1.458.144 € 891.453 Overige nog te ontvangen bedragen € 8.386.137 € 386.951 € 9.896.710

€ 1.294.631

Onder de overige nog te ontvangen bedragen is ultimo 2022 een vordering op het COA opgenomen inzake de Crisisnoodopvang van € 8,0 miljoen Nog te ontvangen bedragen met een specifiek bestedingsdoel Saldo 01.01.2022

Overige Nederlandse overheidslichamen SBOH Gezondheidsonderzoek na rampen GGD Salariscompensatie Verpleegkundig specialist in opleiding (VIOS) GOR-COVID-19 Gezondheidsmonitor Jeugd 2021

Ontvangsten

Gemaakte kosten

Saldo 31-12-2022

18.492

18.492

62.285

91.971

29.686

4.252

4.252

4.252

4.252

11.974

11.974

16.226

78.511

114.715

52.430

Saldo 01.01.2022

Stortingen

Onttrekkingen

Saldo 31-12-2022

2.092.965

904.276

2.092.965

904.276

-

2.997.241

278.676 532.056 500.000 673.000 538.939 2.252.406 300.000 70.000 224.000 300.000 195.000 300.000 200.000 6.364.077

102.000 274.725

76.975

376.725

147.412 100.000 39.693 90.000 90.000 74.500 100.000 200.000 1.105.003

303.701 806.781 500.000 486.577 538.939 2.104.994 200.000 30.307 134.000 210.000 120.500 200.000 5.635.799

8.457.042

1.281.001

1.105.003

8.633.040

-

Eigen vermogen Het verloop van de reserves is als volgt:

Algemene reserve Egalisatiereserve

Bestemmingsreserves Gezondheidsmonitor FLO Uitwerkingskader Meldkamer JGZ 3.0 Tweede loopbaanbeleid In te halen werkzaamheden Gezonde leefomgeving Kansrijke start Nu niet zwanger Wabo Tijdelijke versterking projecten Energietransitie Thuiswerkplekken Totaal eigen vermogen

2.997.241

186.423

56

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Egalisatiereserve Op 19 december 2018 heeft het algemeen bestuur de beleidsnota weerstandvermogen en risicobeheersing vastgesteld. Daarin is besloten om gebruik te maken van een egalisatiereserve, die gebruikt wordt om tussentijdse fluctuaties in het begrotingssaldo op te vangen. Deze reserve heeft een omvang van tussen de 2% en 5% van het begrotingstotaal. Het saldo van de eerste begrotingswijziging is toegevoegd aan de egalisatiereserve. Gezondheidsmonitor De GGD voert in een vierjaarlijkse cyclus verschillende gezondheidsmonitors uit. Gelet op ontwikkelingen in het sociaal domein is besloten om deze monitors dusdanig uit te zetten dat uitkomsten op gebiedsniveau beschikbaar komen. De lasten voor het uitvoeren van de gezondheidsmonitors op gebiedsniveau variëren van € 75.000 tot € 160.000. De reserve gezondheidsmonitors is gevormd om de lasten van de verschillende monitors te egaliseren. FLO overgangsrecht Deze reserve wordt aangehouden om mogelijke toekomstige nadelen van de FLO te kunnen financieren. Conform de bestuurlijke afspraken is het overschot op de BDUR aan deze reserve toegevoegd. Uitwerkingskader Meldkamer De bestemmingsreserve is bedoeld voor de verdere ontwikkeling van de meldkamer en de overgang van diverse koppelingen naar één landelijk meldsysteem (LMS).

JGZ 3.0 In 2018 heeft de Bestuurscommissie Gezondheid ingestemd met het programma JGZ 3.0 gericht op het toekomstbestendig maken van de JGZ. De uitvoering van de innovatieagenda van dit programma gericht op het aanpassen van de werkwijzen binnen de JGZ leidt tot extra kosten. De bestemmingsreserve JGZ 3.0 is bedoeld om deze extra kosten te dekken. In 2021 heeft de Bestuurscommissie Gezondheid ingestemd met het verlengen van de duur van het programma tot en met 2024. Tweede loopbaanbeleid Vanaf 2006 is de FLO afgeschaft en is hiervoor het tweede loopbaanbeleid in de plaats gekomen. Medewerkers die twintig jaar in een repressieve functie zitten kunnen middels deze voorziening gefaciliteerd worden om een tweede loopbaan te starten en uit de repressieve functie te stappen. De loopbaan kan zowel intern als extern worden ingevuld. Hierbij wordt loopbaan coaching ingezet om zo een zo goed mogelijke nieuwe baan te vinden. De kosten die hiermee gemoeid zijn kunnen bestaan uit o.a. loopbaan coaching, studiekosten en afbouwregeling van de ORT-vergoeding. In te halen werkzaamheden Bij de jaarrekening 2020 is voorgesteld om een deel van het resultaat van 2020 te bestemmen voor in te halen werkzaamheden. Het bestuur heeft conform besloten en daarom is hiervoor is een bestemmingsreserve gevormd. Vanwege de pandemie zijn de taken nog niet (volledig) ingehaald.

Deze taken zullen op basis van een geactualiseerde uitvoeringsplanning worden opgepakt. Bij de bestuursrapportages zullen wij het bestuur informeren over de voortgang van deze uitvoeringsplanning. Gezonde leefomgeving De bestemmingsreserve Gezonde leefomgeving is ingesteld voor het dekken van de kosten van de personele capaciteit voor de extra adviesvragen op het terrein van gezonde leefomgeving. Deze extra adviesvragen hangen samen met de invoering van de omgevingswet. De bestemmingsreserve biedt dekking voor de jaren 2022 t/m 2024. Kansrijke start De bestemmingsreserve Kansrijke Start is gevormd bij de resultaatbestemming 2021. Deze reserve is ingesteld ter dekking van de kosten van de provinciale aanjager Kansrijke Start voor de jaren 2022 en 2023.

57

Jaarverslag en Jaarrekening 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Nu niet zwanger De interventie Nu Niet Zwanger richt is gericht op het voorkomen van onbedoelde zwangerschappen bij gezinnen in kwetsbare situaties. Het is de bedoeling om deze interventie in 2024 op te nemen in het basisaanbod van de GGD. Bij de jaarrekening 2021 is ter overbrugging van de jaren 2022 en 2023 de bestemmingsreserve Nu Niet Zwanger gevormd. Wabo Op de huidige maatwerkpakketten worden meer kosten gemaakt dan nu aan bijdrage wordt ontvangen. Verwacht wordt dat de nieuwe omgevingswet invloed heeft op de afname van de maatwerkpakketten, de hogere kosten worden vanuit de bestemmingsreserve gedekt. Tijdelijke versterking projecten Vanaf 2022 lopen een aantal grootschalige projecten zoals de bouwagenda en de herijking van de inkoopstrategie. Het opzetten van deze projecten wordt uit de bestemminsreserve gefinancierd. Energietransitie De energietransitie brengt nieuwe veiligheidsrisico’s voor de fysieke leefomgeving met zich mee. Het is moeilijk in te schatten in hoeverre de energietransitie extra inspanningen op hoger tempo van ons vraagt, daarom is een bestemmingsreserve gevormd zodat eventuele effecten voorlopig niet worden doorberekend in de gemeentelijke bijdragen Thuiswerkplekken Het hybride werken brengt uitdagingen maar ook kosten met zich mee. Om de thuiswerkplekken aan onze medewerkers te kunnen blijven faciliteren is in 2022 incidenteel budget nodig.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12789652/1