GETEKEND - Bijlage jaarstukken 2025
Tekst van het document
| Veiligheidsregio Midden en West-Brabant (Tilburg) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 1. Besturen & Samenwerken | Burgemeester Buijs (AB en DB-lid) | Zorg voor veiligheid: crisisbeheersing, | 24 gemeenten | 613,16 fte rampenbestrijding, brandweerzorg, geneeskundige hulpverlening bij rampen | Aantal en handhaving van openbare orde en | vrijwilligers: veiligheid. | 1.352 Opgericht per: 1 januari 2010 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 6.696.000 | > | Per 01-01-2025: € 57.282.000 | € - 1.045.000 | Gemeentelijke bijdrage: € 5.181.000 > Per 31-12-2025: € 6.419.000 | > | Per 31-12-2025: € 54.659.000 | Intekentaak FLO: € 406.000 Dit betreffen cijfers uit de concept-jaarrekening 2025 | Dit betreffen cijfers uit de concept- jaarrekening 2025. Grootste risico’s in 2025: Voldoende vrijwilligers vinden en binden aan de organisatie, Europese richtlijnen rondom inzet vrijwilligers, informatieveiligheid, tweede loopbaanbeleid en bijbehorende (financiële) onzekerheid in de toekomst, Wet normalisering rechtspersoon ambtenaren (Wnra), stijgende prijsontwikkeling, Post Moerdijk Haven en Beroepsziekten en stress gerelateerde gezondheidsklachten. 152 2.
| Regio West-Brabant (Etten-Leur) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 1. Besturen & Samenwerken | Burgemeester Buijs (AB-lid) | Het ondersteunen van regionale | 16 gemeenten | 64,9 fte mobiliteit van ambtenaren, regionaal organiseren kleinschalig collectief vervoer en regioarcheologie. Beleidsinhoudelijk economisch verdienvermogen ondersteunen door organisatie overheidsinbreng binnen de agenda van de Economic Board West-Brabant en het verlenen van Onderzoeks- en Ontwikkelsubsidies. Tot slot het voeren van het programmamanagement voor de regiodeal 'West-Brabants Welvaren’. Opgericht per: 1 januari 2011 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 1.782.000 | > Per 01-01-2025: € 6.402.000 | € 579.000 | Bijdrage in apparaatskosten: € 369.365 > Per 31-12-2025: € 1.643.000 | > Per 31-12-2025: € 9.270.000 | Bijdrage O&O fonds: € 50.448 Bijdrage Rewin: € 297.325 Bijdrage Mobiliteitscentrum: € 36.480 Bijdrage Careernet: € 7.080 Bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer : - Bureaukosten KCV: € 12.831 - Kosten vervoer: € 1.566.292 Grootste risico’s in 2025: Voor de bedrijfsvoering en strategische agenda van de RWB is uitval of vertrek van personeel het grootste risico.
De risico’s bij het Kleinschalig Collectief Vervoer bestaan uit een faillissement van de huidige vervoerder en een capaciteitstekort. 153 3. | ICT West-Brabant West (Moerdijk) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 1. Besturen & Samenwerken | Wethouder Van der Star (Lid Bestuur) | Het realiseren van een bedrijfszekere | 4 gemeenten | 31,74 en veilige ICT-infrastructuur, zodat | (Roosendaal, gemeenten zich kunnen blijven | Tholen, ontwikkelen richting een efficiëntere en | Etten-Leur, digitale overheid. | Moerdijk) en Werkplein Opgericht per: 1 augustus 2015 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 0 | > Per 01-01-2025: € 3.885.180 | € 242.000 negatief | € 3.036.073 > Per 31-12-2025: € 0 | > Per 31-12-2025: € 2.410.467 Dit betreft cijfers van de concept-jaarrekening 2025. | Dit betreft cijfers van de concept- jaarrekening 2025. Grootste risico’s in 2025:Het niet of onvoldoende kunnen voldoen aan de privacywetgeving en gestelde eisen voor informatiebeveiliging. Voor de bedrijfsvoering is uitval en niet kunnen verkrijgen van voldoende gekwalificeerd personeel het grootste risico. 4. | Regionaal Bureau Leren (Breda) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 2.
Leren & Ontwikkelen | Wethouder Koenraad (lid bestuur) | Een effectieve en efficiënte | 14 gemeenten | 23,64 fte leerplichtadministratie waardoor schooluitval en verzuim worden voorkomen. Opgericht per: 1 augustus 2012 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 0 | > Per 01-01-2025: € 2.089.240 | € 192.258 | € 77.479 > Per 31-12-2025: € 0 | > Per 31-12-2025: € 1.559.689 Dit betreft cijfers van de concept-jaarrekening 2025. | Dit betreft cijfers van de concept- jaarrekening 2025. Grootste risico’s in 2025: De Gemeenschappelijke Regeling Programma Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten heeft dan ook geen weerstandscapaciteit opgebouwd en kan bij de manifestatie van risico’s of niet begrote kosten niks zelfstandig opvangen. Vanuit de inhoud gezien is de implementatie van de Wet van school naar duurzaam werk inclusief de harmonisering van de doorstroompunten in West-Brabant nog kwetsbaar. Dit krijgt in 2026 meer vorm en borging. 154 5. | West-Brabants Archief (Bergen op Zoom) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 2.
Leren & Ontwikkelen | Wethouder van der Star (AB en DB-lid) | Het WBA draagt bij aan een efficiënte en | 9 gemeenten | 22,69 fte effectieve borging van digitale informatie voor de bedrijfsvoering, verantwoording en controleerbaarheid nu en voor erfgoed in de toekomst. Het WBA faciliteert de gemeenten in het maken van een omslag naar digitale archivering en informatievoorziening. Opgericht per: 1 juli 2016 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 631.356 | > Per 01-01-2025: € 390.283 | € 93.545 | € 706.246 > Per 31-12-2025: € 439.371 | > Per 31-12-2025: € 468.060 Grootste risico’s in 2024: Het niet (kunnen) voldoen aan de verwachtingen van de deelnemers bij het uitoefenen van archieftoezicht en dienstverlening, het niet of onvoldoende kunnen voldoen aan de privacywetgeving en de gestelde eisen voor informatiebeveiliging. Voor de bedrijfsvoering is niet kunnen leveren van overeengekomen dienstverlening ten gevolge van een hoog ziekteverzuim het grootste risico. 6. | WVS-Groep (Roosendaal) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder van Ginderen (AB- en DB-lid) | Integrale uitvoering van de Wet Sociale | 9 gemeenten | 1707,7 fte Werkvoorziening (WSW), alsmede activiteiten t.b.v.
arbeidsintegratie en aangepaste arbeid aan personen uit de deelnemende gemeenten, die op afstand van de reguliere arbeidsmarkt staan. Opgericht per: 1974 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 9.518.000 | > Per 01-01-2025: € 20.078.000 | € 830.000 | € 1.297.695 gemeentelijke bijdrage > Per 31-12-2025: € 8.176.000 | > Per 31-12-2025: € 19.306.000 | € 14.344.687 bijdrage WSW (vanuit Rijk) Dit betreft cijfers van de concept-jaarrekening 2025. | Dit betreft cijfers van de concept- jaarrekening 2025. Grootste risico’s in 2025: > | De rijksbijdrage voor de Wsw laat zich moeilijk voorspellen. Hierdoor kunnen grote fluctuaties ontstaan in het resultaat van de WVS. > | De uitstroom van SW'ers wordt niet meer gecompenseerd door nieuwe instroom. Hierdoor komt de uitvoering van opdrachten en daarmee ook de toegevoegde waarde onder druk te staan. 155 7. | Werkplein Hart van West-Brabant (Etten-Leur) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder van Ginderen (AB- en DB lid) | Zoveel mogelijk inwoners van de | 6 gemeenten | 198,94 fte deelnemende gemeenten naar vermogen te laten participeren op de reguliere arbeidsmarkt, of - indien dit niet haalbaar is - in de maatschappij.
Opgericht per: 1 januari 2015 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 1.004.500 | > Per 01-01-2025: € 23.876.033 | € 1.178.040 | Bedrijfsvoering € 8.097.611 > Per 31-12-2025: € 1.178.040 | > Per 31-12-2025: € 22.587.531 | Uitvoering € 45.708.327 Dit betreft. cijfers van de concept-jaarrekening 2025. | Dit betreft. cijfers van de concept- | Specifieke taken €290.028 jaarrekening 2025. Grootste risico’s in 2025: De ontwikkeling van het klantenbestand van het Werkplein wordt als grootste risico beschouwd. Indien het klantenbestand toeneemt, neemt ook de bijdrage aan het Werkplein toe. 8. | Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant (Tilburg) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 4. Wonen & Verblijven | Wethouder Koenraad (AB-lid) | De OMWB werkt aan een leefbare | 25 gemeenten | 349 fte en duurzame regio en maakt | + provincie omgevingsvergunningen voor de | Noord-Brabant deelactiviteit milieu. Bovendien controleert de OMWB of bedrijven zich aan de regels houden.
Opgericht per: 1 januari 2013 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 6.086.000 | > Per 01-01-2025: € 7.641.000 | € 4.519.000 | € 1.604.125 > Per 31-12-2025: € 8.652.000 | > Per 31-12-2025: € 6.361.000 Dit betreft cijfers van de concept-jaarrekening 2025 | Dit betreft cijfers van de concept- | Dit betreft cijfers van de concept- | Dit betreft cijfers van de concept- jaarrekening 2025 | jaarrekening 2025 | jaarrekening 2025 Grootste risico’s in 2025: De grootste risico’s liggen in het ziekteverzuim van het personeel, de krapte op de arbeidsmarkt, de gevolgen van de invoering van de Omgevingswet, cybercriminaliteit, de wet DBA en VBAR én geopolitieke spanningen. 156 9. | Openbare Gezondheidszorg West-Brabant (GR OGZ) / GGD West-Brabant (Breda) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 5. Zorgen & Stimuleren | Wethouder Van Ginderen (AB-lid) | De GGD verzorgt de openbare | 16 gemeenten | Op 01-01-2025; gezondheidszorg en heeft als doel het | 290,33 fte bewaken, beschermen en bevorderen van de gezondheid en veiligheid van alle | Op 31-12-2025; inwoners van West-Brabant. Daarbij heeft | 302,75 fte de GGD extra aandacht voor kwetsbare mensen in onze samenleving.
Opgericht per: 1 januari 2000 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 7.176.000 | > Per 01-01-2025: € 20.860.000 | € 1.071.000 | € 2.100.518 > Per 31-12-2025: € 8.995.000 | > Per 31-12-2025: € 14.561.000 Risico’s in 2025: Op basis van de risico inschatting van de GGD volgt een benodigde weerstandscapaciteit van € 4.099.000. Gezien de huidige stand van de beschikbare weerstandscapaciteit bedraagt de dekkingsratio 82%. Dit is een daling t.o.v. 2024 10. | Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 5. Zorgen & Stimuleren | Wethouder Van Ginderen (AB-lid) | De RAV verzorgt zowel acute | 40 gemeenten | 731,31 zorgverlening als besteld ambulancevervoer. Opgericht per: 31 oktober 2005 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 15.980.000 | > Per 01-01-2025: € 26.188.000 | € 117.000 | € 0 > Per 31-12-2025: € 17.073.000 | > Per 31-12-2025: € 20.841.000 Grootste risico’s in 2025: Het weerstandsvermogen is voldoende om de in de beleidsbegroting genoemde risico’s op te vangen. 157 11. | Belastingsamenwerking West-Brabant Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 6.
Betalen & Financieren | Wethouder Van der Star (AB- en DB- lid) | De BWB is verantwoordelijk voor | 12 gemeenten | 131,5 fte de heffing en invordering van | + Waterschap waterschapsbelastingen en verschillende | Brabantse Delta gemeentelijke belastingen. Daarnaast geeft de BWB-uitvoering aan de wet WOZ. Opgericht per: 1 januari 2012 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 1.321.000 | > Per 01-01-2025: € 10.506.000 | € 613.000 | € 1.991.000 (incl. BTW) > Per 31-12-2025: € 813.000 | > Per 31-12-2025: € 9.537.000 Grootste risico’s in 2025: Daling renteopbrengsten als gevolg van daling rente op kapitaalmarkt. Schijnzelfstandigheid/handhaving wet DBA; mogelijke boetes e.d. als een ZZP’er achteraf aangemerkt wordt als werknemer. Aansprakelijkheid in verband met de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) bij gebruik van data. Uitvoeringskosten en proceskostenvergoedingen als gevolg van NCNP-bureaus. 12. | BENEGO (Benelux Groepering voor territoriale Samenwerking) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 1.
Besturen & Samenwerken | Burgemeester Buijs (AB-lid) | Bevordering grensoverschrijdende | 25 grens- | 1 fte samenwerking tussen de deelnemende | gemeenten in gemeenten en de behartiging van de | de provincies gemeenschappelijke belangen van de | Antwerpen en deelnemende gemeenten | Noord-Brabant Opgericht per: 1968 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: niet beschikbaar | > Per 01-01-2025: niet beschikbaar | Nog niet bekend op 8 april 2026 | € 3.362 > Per 31-12-2025: niet beschikbaar | > Per 31-12-2025: niet beschikbaar Grootste risico’s in 2025: Gezien BENEGO gericht is op grensoverschrijdende informatie- uitwisseling en afstemming zijn er geen specifieke risico's te benoemen 158 13. | Geweld in Afhankelijkheidsrelaties en Meldpunt Crisiszorg West-Brabant Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 5.
Zorgen & Stimuleren | Wethouder van Ginderen (lid plenair | Samenwerking verankeren bij de | 14 gemeenten | niet beschikbaar overleg) | regionale aanpak van het voorkomen en bestrijden van GIA en de zorg voor 1 meldpunt Crisiszorg in de regio West-Brabant Opgericht per: 2019 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: niet beschikbaar | > Per 01-01-2025: niet beschikbaar | € 0 | € 1.004.718 > Per 31-12-2025: niet beschikbaar | > Per 31-12-2025: niet beschikbaar Grootste risico’s in 2025: Centrumgemeente Breda heeft voor beide onderdelen, Veilig Thuis en Meldpunt CZ&CIT, een beroep gedaan op gemeenten om extra middelen beschikbaar te stellen. Dit lijkt ook voor de komende jaren een terugkerende vraag te worden. Aan de gemeente Breda is gevraagd om met een meerjarenperspectief te komen en een plan van aanpak voor verbetering van de bedrijfsvoering bij beide onderdelen. 14. | Centrumregeling beschermd wonen, maatschappelijke opvang, openbare geestelijke gezondheidszorg en aanverwante taken Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: 5. Zorgen & Stimuleren | Wethouder van Ginderen (lid plenair | Het toekomstbestendig organiseren van | 6 gemeenten: | n .v.t .
overleg) | Beschermd wonen en Maatschappelijke | Bergen op Zoom Opvang, zodat inwoners met een | (centrumg- psychische kwetsbaarheid binnen de | emeente), regio West-Brabant West een plek | Halderberge, hebben om te wonen met passende | Roosendaal, ondersteuning | Rucphen, Steenbergen en Woensdrecht Opgericht per: 2025 Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: n .v.t . | n .v.t . | € 14.182 | € 0 Grootste risico’s in 2025: N.v.t . 159 2. Vennootschappen en coöperaties 1. | NV Monumentenbeheer Brabant Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 2. Leren & Ontwikkelen | Wethouder De Beer (AVA) | NV Monumenten Beheer Brabant | Provincie Noord-Brabant (72,6%) houdt zich bezig met het verwerven, | Gemeente Roosendaal (17,4%) restaureren, herbestemmen en beheren | Gemeente Meierijstad (1,6%) van monumenten zodat het cultureel | Gemeente Tilburg (6,9%) erfgoed in Brabant niet verloren gaat. | CZ Groep te Tilburg (1,6%) Voor alle aangekochte monumenten wordt een rendabele herbestemming gezocht die past bij het monument en de omgeving en die bijdraagt aan het behoud en versterking van de kwaliteit en belevingswaarde van het historische stads- of dorpsbeeld. De gemeente Roosendaal heeft de voormalige kerk St. Jan op de Markt ingebracht bij Monumentenbeheer.
Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: NV Monumentenbeheer is van plan de aandelen over te dragen aan een nieuwe partij. Dit zorgt voor een afwaardering van de deelneming voor Roosendaal. 2. | NV REWIN Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder Heij (AVA) | Het versteken van de sociaal- | De 16 deelnemende gemeenten aan de economische structuur en het | GR RWB vormen de aandeelhouders van bevorderen van de werkgelegenheid in | NV Rewin. West-Brabant | De gemeente Roosendaal heeft een belang van 9% in NV Rewin. Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | NNB > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB De bijdrage aan NV Rewin loopt via de Regio West-Brabant. | De bijdrage aan NV Rewin loopt via de Regio West-Brabant. Grootste risico’s in 2025: Op dit moment zijn geen risico’s voorzien. 160 3. | Roosendaal Borchwerf II BV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouder: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder Van der Star (AVA) | Financiering van Borchwerf II.
| Gemeente Roosendaal (100%) Deze BV is een stille vennoot in Borchwerf II CV. Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: Zie Borchwerf II CV. 4. | Borchwerf II BV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder Heij (AVA) | De exploitatie van Borchwerf II: in deze | > Gemeente Roosendaal (25%) BV vindt de daadwerkelijke realisatie van | > Gemeente Halderberge (25%) het bedrijventerrein plaats. | > | Heijmans Infrastructuur Ontwikkeling Beherend vennoot van Borchwerf II CV. | BV (50%) Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: Zie Borchwerf II CV. 5. | Borchwerf II CV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 3. Werken & Ondernemen | Wethouder Van der Star | Sturend en controlerend orgaan op de | > Roosendaal Borchwerf II BV (24%) exploitatiemaatschappij (zijnde Borchwerf | > Halderberge Borchwerf II BV (24%) II BV). Financier van Borchwerf II BV.
| > Heijmans Infrastructuur BV (48%) > Borchwerf II BV (4%) Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: Het risico is beperkt. Er is nog 1 kavel die getransporteerd moet worden. Er is al wel een voorlopige verkoopovereenkomst. 161 6. | Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal BV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouder: 4. Wonen & Verblijven | Wethouder Van der Star (AVA) | De aanleg en exploitatie van het Smart | Gemeente Roosendaal (100%) Climate Grid in Stadsoevers. Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: De gemeente Roosendaal heeft een gemeentegarantie verstrekt van € 750.000 ten behoeve van een lening van DER BV bij de BNG. Om het risico voor de gemeente te beperken moet DER BV jaarlijks een risicopremie betalen voor de garantstelling van 2% van de uitstaande lening. Daarnaast is de exploitatie in de toekomst sterk afhankelijk van het bouwtempo in Stadsoevers. 7.
| Parkeer Beheer Roosendaal BV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouder: 4. Wonen & Verblijven | Wethouder Van der Star (AVA) | De uitvoering van het parkeerbeleid en | Gemeente Roosendaal (100%) Wethouder Heij (inhoudelijk) | de exploitatie van parkeergarages en vrachtwagenparking. Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Gemeentegaranties: De gemeente Roosendaal heeft in de periode 2001 tot 2026 aan Parkeer Beheer Roosendaal B.V. 5 gemeentegaranties verleend voor de borging van rente en aflossingen. Deze borging heeft betrekking op 5 geldleningen die Parkeer Beheer Roosendaal B.V., in de genoemde periode, bij de BNG Bank N.V. te Den Haag heeft afgesloten. De totale omvang van de borging is € 23.008.000. Hiervan is per ultimo 2025 €13.754.000 afgelost waardoor nog een openstaand bedrag van €9.254.000 resteert. Gedurende de voornoemde periode heeft Parkeer Beheer Roosendaal B.V. aan de betalingsverplichtingen richting de BNG Bank N.V. te Den Haag voldaan. In Deel II: Jaarrekening is bij de Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen een specificatie opgenomen van BNG Bank N.V.
Grootste risico’s in 2025: Het belangrijkste financiële risico bestaat uit de bezettingsgraad van de parkeergarages en –plekken. 162 8. | NV SAVER Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 4. Wonen & Verblijven | Wethouder Van der Star (AVA) | Het inzamelen, bewerken en verwerken | > | Gemeente Roosendaal (2.400 gewone Wethouder Koenraad (inhoudelijk) | van afval en het reinigen van de openbare | en 2.400 cum. pref. aandelen) ruimte. | > | Bergen op Zoom (2.040 gewone en 2.040 cum. pref. aandelen) > | Halderberge (900 gewone en 900 cum. pref. aandelen) > | Woensdrecht (660 gewone en 660 cum. pref. aandelen) > | Rucphen (1.200 gewone aandelen) > | Zundert (1.150 gewone aandelen) > | Steenbergen (1.300 gewone aandelen) Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | NNB > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: De belangrijkste risico’s voor Saver hebben betrekking op technologische ontwikkelingen – in het bijzonder de automatisering van de bedrijfsprocessen – en de mate waarin de onderneming in staat is om hier tijdig op in te spelen. 9. | NV Brabant Water Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 6.
Betalen & Financieren | Wethouder Koenraad (AVA) | Drinkwatervoorziening in Noord-Brabant. | Provincie Noord-Brabant (31,6%) 60 gemeenten (68,4%), waaronder Roosendaal (4,06%) Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | NNB > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: Bescherming van de kwaliteit en kwantiteit van bronnen en het drinkwater. Leveringszekerheid en betrouwbaarheid van assets (incl. incidenten en calamiteiten). Aantrekken op krappe arbeidsmarkt, ziekteverzuim en sociale veiligheid van medewerkers. Veiligheid en betrouwbaarheid van systemen. 163 10. | NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 6. Betalen & Financieren | Wethouder Van der Star (AVA) | BNG Bank is de bank van en voor | Staat der Nederlanden (50%), overheden en voor instellingen met | Provincies, gemeenten en een een maatschappelijk belang. Het doel | hoogheemraadschap (50%), waaronder daarbij is om duurzaam bij te dragen | de gemeente Roosendaal (1%) aan het laag houden van de kosten van maatschappelijke voorzieningen voor de burger.
Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: De bank beschikt over een uitgebreid risicomodel (reputatie, financieel en niet-financieel). 11. | Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 6. Betalen & Financieren | Wethouder Van der Star (AVA) | Onderdeel van Essent in 2009 bij de | Alle gemeenten en provincies die verkoop aan RWE, was het 50% aandeel | hun aandelen in het productie- en in NV Elektriciteits Productiemaatschappij | leveringsbedrijf van Essent hebben Zuid-Nederland (EPZ), o.a. eigenaar van de | verkocht aan energiebedrijf RWE. kerncentrale in Borssele. De gemeente Roosendaal heeft een Het bedrijf Delta N.V. (destijds 50% | belang van 0,0157% in Publiek Belang aandeelhouder, nu 70% aandeelhouder) | Elektriciteitsproductie BV. van EPZ, heeft de verkoop van dit bedrijfsonderdeel van Essent aan RWE in 2009 bij de rechter aangevochten. Als consequentie op deze gerechtelijke procedure is in 2009 het 50%-belang van Essent in EPZ tijdelijk ondergebracht bij Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV. In 2011 is, na een bemiddelingstraject, het 50% belang in EPZ alsnog geleverd aan RWE.
Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: Het risico en daarmee de aansprakelijkheid van de aandeelhouders is beperkt tot de hoogte van het nominale aandelenkapitaal van deze vennootschap. 164 12. | Enexis Holding NV Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Aandeelhouders: 6. Betalen & Financieren | Wethouder Van der Star (AVA) | Enexis is verantwoordelijk voor het | De gemeente Roosendaal heeft een transport en de distributie van energie en | belang van 0,0157% in Enexis Holding NV. het in stand houden van de netwerken daarvoor. Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: € 5.538 miljoen | > Per 01-01-2025: € 5.949 miljoen | € 400 miljoen | n .v.t . > Per 31-12-2025: € 5.811 miljoen | > Per 31-12-2025: € 7.627 miljoen Grootste risico’s in 2025: Omdat de gemeente Roosendaal maar een klein belang heeft in Enexis, zijn de financiële risico’s zeer gering. 3. Stichtingen en verenigingen 1. | Stichting Beheer Borchwerf II Programma: | Portefeuillehouder:: | Doelstelling: | Deelnemers: 3. Werk & Ondernemen | Wethouder Heij (lid bestuur) | Beheer Borchwerf II.
| Gemeente Roosendaal (25%) Gemeente Halderberge (25%) Ondernemers Borchwerf II (50%) Omvang Eigen Vermogen: | Omvang Vreemd Vermogen: | Financieel resultaat 2025: | Bijdrage gemeente Roosendaal 2025: > Per 01-01-2025: NNB | > Per 01-01-2025: NNB | NNB | N.v.t . > Per 31-12-2025: NNB | > Per 31-12-2025: NNB Grootste risico’s in 2025: N.v.t . 165 P Paragraaf 6. Grondbeleid Visie en beleid Grondbeleid is een middel om je ruimtelijke doelstellingen te realiseren. Dit kan middels actief grondbeleid waarbij de gemeente de grond zelf in ontwikkeling neemt middels een grondexploitatie. Daarnaast kan de gemeente ook kiezen voor een faciliterend grondbeleid waar de gemeente zich beperkt tot het stellen van eisen en kostenverhaal toepast. Op basis van de huidige nota grondbeleid is er gekozen voor een situationeel grondbeleid. Zij maakt daarbij gebruik van de tot haar beschikking staande publiekrechtelijke en privaatrechtelijke instrumenten en inzet van eigen gronden. In 2025 is een aanvang gemaakt met een nieuwe nota grondbeleid, welke eind 2026 door de nieuwe gemeenteraad wordt vastgesteld waarbij ingegaan wordt op de laatste (landelijke) ontwikkelingen en de ambities van de gemeente Roosendaal. Het Rijk wil dat gemeente een meer actievere rol nemen bij gebiedsontwikkeling en de daarvoor beschikbare instrumenten inzet.
Daarnaast heeft de gemeente hoge ambities (kwaliteitssprong, collegeprogramma omgevingsvisie) en is per 1 januari 2024 de omgevingswet in werking getreden. Dit vraagt om een actualisering van het grondbeleid van 2012. De markt van gebiedsontwikkeling is als gevolg van de gestegen bouwkosten en behoefte aan meer betaalbare woningen behoorlijk veranderd. Grondprijzen staan onder druk en hierdoor ook de resultaten van de grondexploitaties. Gezien de toename van actief grondbeleid wordt vanaf dit jaar een afzonderlijke MPG (Meerjaren Programma Grondexploitaties) opgesteld. Hierin wordt ook gerapporteerd over faciliterende projecten. Wijze waarop de gemeente het grondbeleid uitvoert Gemeente Roosendaal hanteert een situationeel grondbeleid. Dit betekent dat de gemeente per project een afweging maakt tussen actief of faciliterend grondbeleid of een mengvorm (PPS) hiervan. Het afwegingskader wordt in belangrijk mate bepaald door: Het beleidsmatige en politieke belang van de ontwikkeling (urgentie) De maatschappelijke meerwaarde (impact) van de ontwikkeling De financiële haalbaarheid en het risicoprofiel behorende bij de ontwikkeling De keuze van het grondbeleid wordt ook in belangrijke mate bepaald door de gewenste regie op de ontwikkeling.
Actief grondbeleid De gemeente Roosendaal heeft een aantal lopende grondexploitatie welke in het kader van de jaarrekening herzien dienen te worden. Als we naar de huidige markt van gebiedsontwikkeling kijken dan zien we onderstaande ontwikkelingen: > Vertraging van de plannen als gevolg van ruimtelijke procedures en inwerkingtreding van de omgevingswet. > Eisen/wensen in kader van duurzaamheid hoger dan wettelijk verplicht. > PFAS en netcongestie. > Stijging van de kosten en doorschuiven van kosten en opbrengsten in de tijd. > Vertraging van planvorming, veelal door herzieningen van plannen die plaatsvinden. > Lagere grondopbrengsten als gevolg van meer betaalbare woningen. Met bovenstaande ontwikkeling is rekening gehouden bij de herziening van de grondexploitatie. 166 In 2025 is er een grondexploitatie geopend voor Geerhoekgebied Wouw. In 2026 is het voornemen grondexploitaties vast te stellen voor: Centrum West (Ligapark), Bovendonk 115 (Gertrudis) , De Groene Kamers, Hof van Leijster, Hart van de Westrand en een nieuwe grondexploitatie voor Spoor C.
Voor de jaarrekening 2025 wordt daarom verantwoording afgelegd ten aanzien van onderstaande grondexploitaties: > | Bedrijventerreinen | Majoppeveld > | Woongebied Gebrande Hoef in Moerstraten > | Dunantstraat > | Gebiedsontwikkeling Groot Mariadal > | Het woongebied Stadsoevers > | Kroeven | Noord-Oost > | Grondbank Borchwerf II > | Woongebied en bedrijventerrein De Hoogt in Wouw > | Het gemengd gebied Vlietpark > | De | geerhoek De herziene grondexploitatie worden opgenomen in het MPG. Hierin wordt een nadere uitgebreidere toelichting gegeven over de uitgangspunten, parameters, afwijkingen, aanpassingen van de prognoses en risico’s van de verschillende grondexploitaties. Onder de tabel een korte toelichting op de huidige stand van zaken van de grondexploitatie.
Bedragen | Boek- | Gerealiseerd in | Boek- | Ver wacht | Nog te realiseren | Resultaat | Resultaat | Stand | Winst- (X € 1.000) | waarde | 2025 | waarde | jaar van | komende jaren | jaar rekening | 2025 | jaar rekening | 2024 | verlies | neming en 1-01-25 | Baten | Lasten | 31-12-25 | Baten | Lasten | Eind af sluitingContante Eind Contante | voor- | Inclusief waarde | waarde | waarde | waarde | ziening | winst- neming 2025 Complexen in exploitatie Bedrijventerreinen: 305 en 308 Majoppeveld totaal | 15.414 | 810 | 5.149 | 19.753 | 2028 | 30.396 | 904 | 9.74 0 | 9.293 | 3.789 | 3.704 | 4.955 15.414 | 810 | 5.149 | 19.753 | 30.396 | 904 | 9.740 | 9.293 | 3.789 | 3.704 | 0 | 4.955 Woongebieden: 317 Gebrande Hoef Moerstraten | 1.047 | 27 | 1.074 | 2029 | 1.812 | 550 | 192 | 178 | 66 | 61 319 Dunantstraat | 722 | 291 | 1.013 | 2028 | 1.805 | 730 | 62 | 57 | 25 | 23 321 Groot Mariadal | 566 | 194 | 760 | 2031 | 2.071 | 2.189 | -878 | -779 | -806 | -730 | -779 326 Geerhoekgebied | 0 | 184 | 184 | 2030 | 5.051 | 818 | 48 | 44 364 Stadsoevers | 11.838 | 5.578 | 1.970 | 8.230 | 2031 | 13.050 | 4.043 | 777 | 690 | -4.563 | -4.133 | 533 316 Kroeven NoordOost | 900 | 68 | 968 | 2026 | 902 | 0 | -95 | -93 | 169 | 156 | -93 15.072 | 5.578 | 2.734 | 12.228 | 24.691 | 8.330 | 107 | 96 | -5.109 | -4.623 | -873 | 533 Diversen 307 Grondbank Borchwerf II | 681 | 7 | 688 | 2025 325 De Hoogt | 2.337
| 1.743 | 127 | 721 | 2027 | 1.088 | 320 | 50 | 48 | 62 | 59 365 Vlietpark | 14.660 | 580 | 15.240 | 2030 | 17.678 | 4.274 | -1.837 | -1.663 | -2.133 | -1.894 | -1.663 17.679 | 1.743 | 714 | 16.650 | 18.766 | 4.594 | -1.787 | -1.615 | -2.071 | -1.835 | -1.663 | 0 Totaal | 48.165 | 8.131 | 8.597 | 48.631 | 73.853 | 13.828 | 8.060 | 7. 7 7 4 | -3.391 | -2.754 | -2.536 | 5.487 Lopende grondexploitaties Bedrijventerreinen Majoppeveld In de grondexploitatie Majoppeveld zijn de bouwkavels ondergebracht ten behoeve van nieuw te ontwikkelen bedrijventerreinen. Er resteren nog enkele beschikbare kavels. Met de herziening zijn de grondprijzen voor deze kavels geactualiseerd, waardoor de grondexploitatie een positiever resultaat kent. De verwachting is dat de grondexploitatie met enkele jaren kan worden afgesloten na de laatste transacties en mogelijke aanpassingen aan de infrastructuur. 167 P Woongebied Gebrande Hoef in Moerstraten In Moerstraten is fase III voorzien voor de woningbouwontwikkeling de Gebrande Hoef. Deze ontwikkeling maakt nu deel uit van de visie ‘Wonen in & en om de dorpen’, die in 2025 is vastgesteld door de gemeenteraad. In 2026 wordt het omgevingsplan aangepast, waarna de woonkavels verkocht en ontwikkeld worden. Dunantstraat De bebouwing op Dunantstraat 80 (voormalige sociale dienst) is inmiddels circulair gesloopt.
Er is in 2025 gewerkt aan verdere planontwikkeling, waarbij ook nog onderzocht of de locatie kan dienen als parkeerhub voor de omliggende wijken. Dit ter ondersteuning voor herontwikkelingsplannen en klimaatadaptatie in deze wijken. Bij doorgang van dit plan – wat in lijn is met het vastgestelde ontwikkelplan Rondje Roosendaal – zal er een nieuwe grondexploitatie worden opgesteld. Gebiedsontwikkeling Groot Mariadal De bouw van IKC Jeroen Bosch is gestart. Er is onderzoek gedaan naar de realisatie van een ondergrondse parkeervoorziening op de locatie en de financiële haalbaarheid hiervan. Met de ontwikkelaar van het gebied worden in kader van de herontwikkeling van het klooster en aanpalende woningbouw nieuwe contractuele afspraken gemaakt. Het woongebied Stadsoevers Alle benodigde grondaankopen hebben plaatsgevonden en er dienen nog een paar vastgoed objecten gesloopt te worden. Het bouw- en woonrijp maken van de locatie is in volle uitvoering. Het blok “Beekkwartier” is opgeleverd en voor de locatie “Aqua Vista” (Zwaaikom) is gestart met de bouw. Voor de Noord Blokken is een tender doorlopen en heeft gunning op prijs plaatsgevonden wat een aanzienlijk positief effect heeft op de grondexploitatie. Kroeven Noordoost De grondexploitatie Kroeven Noordoost wordt in 2026 afgesloten.
Er is een alternatieve invulling van het gebied voorzien ten opzichte van het programma in de grondexploitatie, namelijk invulling van onderwijs in plaats van wonen. De gronden en daarmee samenhangende financiële posten worden overgeheveld naar onderwijshuisvesting en de overige kosten worden als verlies genomen in 2026. Grondbank Borchwerf II Het saldo binnen deze grondbank dat nog moet worden afgewikkeld bij de beëindiging van de samenwerking bedraagt per ultimo 2025 € 688.064. Alle gronden zijn overgedragen en de beëindiging is voorzien in 2026. Woongebied en bedrijventerrein De Hoogt in Wouw In 2025 zijn bijna alle kavels verkocht in het uitbreidingsgebied De Hoogt in Wouw. De woonkavels die verkocht zijn aan particulieren worden bebouwd en in 2026 opgeleverd. De enkele resterende kavels worden opnieuw in de markt gezet in 2026 middels een tender. Wanneer de woningen gerealiseerd zijn wordt het aangrenzende openbare gebied aangepast en kan de ontwikkeling en grondexploitatie worden afgerond in 2027. 168 P Spoor C Het bestemmingsplan wordt in 2026 vastgesteld samen met een nieuwe grondexploitatie. In 2024 is voor Spoor C een subsidie ontvangen in kader van de woningbouwimpuls (WBI). Deze subsidie is nog niet verwerkt in de grondexploitatie omdat dit een vertekend beeld geeft omdat de cijfers in de huidige grondexploitatie niet meer actueel zijn.
De subsidie is ondergebracht op een tussenrekening en zal ingebracht worden in de nieuwe grex. Geerhoekgebied In 2025 is het ontwikkelkader tezamen met een grondexploitatie van het Geerhoekgebied vastgesteld. De herontwikkeling van het centrum voorziet in het toekomstbestendig maken van het gebied middels een nieuwe supermarkt alsook het toevoegen van (betaalbare) woningen. De grondexploitatie is gebaseerd op het ontwikkelkader, het plan wordt in 2026 verder uitgewerkt in samenwerking met de partners in het ontwikkelgebied. Overige aandachtspunten grondexploitaties Bestemmingsreserve Grondexploitaties Tussentijdse winstnemingen en het treffen van of actualiseren van een verliesvoorziening geschied middels de bestemmingsreserve grondexploitaties. Het saldo bij afsluiting van een grondexploitatie komt ook ten gunste of ten laste van de bestemmingsreserve. De bestemmingsreserve is verder bedoeld om toekomstige risico’s en mogelijke tekort op nieuwe grondexploitaties te dekken. Risico’s Naast het resultaat van de grondexploitatie is het van belang een risicoanalyse te maken. In 2025 is per grondexploitatie een globale risicoanalyse gemaakt en in kader van het projectmatig werken wordt dit in 2026 nader bezien.
Op basis van de analyse is het benodigde weerstandsvermogen bepaald en is dit afgezet tegen de beschikbare middelen in de bestemmingsreserve Grondexploitaties en de algemene risicoreserve. Verliesvoorzieningen Als er sprake is van een tekort op een grondexploitatie (NCW) dan dient er volgens het BBV een verliesvoorziening getroffen te worden. De verliesvoorziening wordt getroffen t.l.v. de bestemmingsreserve grondexploitaties. Voor Vlietpark en Groot Mariadal is een verliesvoorziening is de verliesvoorziening geactualiseerd en voor Stadsoevers is de verliesvoorziening door het positieve resultaat komen te vervallen. Winstneming Voor de overige complexen wordt na huidige inzichten een positief resultaat verwacht. Conform BBV wordt de tussentijdse winstneming bepaald op basis van de Percentage of Completion (POC) methode. Deze winstnemingen komen ten gunste van de bestemmingsreserve grondexploitaties. Voor Majoppeveld en Stadsoevers heeft winstneming plaatsgevonden in 2025. 169 P Paragraaf 7. Bedrijfsvoering Bedrijfsvoering betreft de manier waarop we onze mensen, middelen en processen inzetten om het mogelijk te maken onze maatschappelijke doelen te realiseren. Vanuit onze Routekaart organisatieontwikkeling en ambitie Bedrijfsvoering zijn we continu alert naar verbetermogelijkheden om zo optimaal mogelijk in te spelen op de ontwikkelingen in de wereld om ons heen.
Kernwaarden Onze kernwaarden resultaatgericht, samen en de ander centraal waren in 2025 ongewijzigd. We houden aandacht voor deze kernwaarden door bijvoorbeeld te investeren in leren en ontwikkelen. Door onze manier van werken te toetsen aan deze kernwaarden sluiten we optimaal aan bij de behoefte van het bestuur en onze inwoners. Vier doelen voor ontwikkeling In de routekaart organisatieontwikkeling hebben we 4 doelen vastgesteld waar we van 2023 t/m 2025 aan werken, om de organisatie nog verder te ontwikkelen en aan te blijven sluiten bij wat de maatschappij van ons vraagt: 1. Meer aandacht voor mensen 2. Samen (bij)sturen en prioriteiten stellen 3. Groeien naar een lerende organisatie 4. De juiste mensen aan boord houden en krijgen In 2025 hebben we ondermeer ingezet op de volgende acties: 1. Er is fors ingezet op projectmatig werken binnen de organisatie. Zo hebben ruim 200 medewerkers een tweedaagse training gevolgd inclusief college en DT. Daarnaast is er een handreiking en diverse formats ontwikkeld om ook in de dagelijkse werkpraktijk hier handen en voeten aan te geven. 2. Door focus op de 4 majeure opgaven via de Versnellingstafel wordt continu een afweging gemaakt op de belangrijkste prioriteiten. 3. We hebben ons recruitment plan verder uitgevoerd inclusief een plan van aanpak om diversiteit en inclusie binnen de organisatie verder te optimaliseren.
Cao/arbeidsvoorwaarden In 2025 is een akkoord bereikt over een nieuwe Cao voor de periode 1 april 2025 tot 1 april 2027. Het eindresultaat is bereikt tegen de achtergrond van de financieel moeilijke tijden die de sector gemeenten tegemoet gaat. Belangrijke thema's die terugkomen in de Cao zijn: inclusiviteit, werk-privebalans en duurzame inzetbaarheid. Daarbij is o.a. ingezet op een passende en marktconforme salarisverhoging, het aanpassen van de thuiswerkvergoeding, de invoering van gendertransitieverlof en de mogelijkheid om specifieke feestdagen om te ruilen voor andere culturele of religieuze feestdagen. Verder wordt er nog een RVU regeling uitgewerkt voor medewerkers met een zwaar beroep. In 2025 is een integraal gezondheidsbeleid opgesteld. Ons beleid is gebaseerd op preventie, een integrale benadering, ontwikkeling en het versterken van eigen regie. We zetten daarbij in op een bewustwording- en ontwikkelproces omtrent vitaliteit, duurzame inzetbaarheid, persoonlijke ontwikkeling en arbeidsomstandigheden. 170 P Privacy en informatiebeveiliging Het waarborgen van privacy en informatiebeveiliging is essentieel. Inwoners en partners moeten erop kunnen vertrouwen dat hun gegevens zorgvuldig worden behandeld. We hebben de wettelijke en maatschappelijke plicht om uiterst zorgvuldig om te gaan met privacygevoelige gegevens van onze inwoners en deze adequaat te beveiligen.
Daarom is ook in 2025 aandacht gegeven aan privacy en informatiebeveiliging in de processen en procedures om ons beter te beschermen tegen misbruik en cybercrime. Door middel van trainingen, workshops en gerichte controles investeren we continu in het vergroten van het bewustzijn van onze medewerkers en het herkennen van cyberdreigingen en privacyvraagstukken. We voldoen aan wet- en regelgeving en geldende normenkaders zoals de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), Wet politiegegevens (Wpg) en de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO). Samen met de deelnemers van ICT WBW bereiden we ons voor op de nieuwe Cyberbeveiligingswet (Cbw), de Nederlandse versie van de Europese NIS2-richtlijn. Deze nieuwe wet zal binnenkort in werking treden. Gedurende het jaar zijn er periodieke controles uitgevoerd zoals beschreven in de diverse protocollen voor privacy en informatiebeveiliging. De functionaris gegevensbescherming, privacy officer en security officers beoordelen de kwaliteit en naleving van de getroffen beheersingsmaatregelen. Periodiek wordt de beheersing van informatiebeveiliging getoetst aan de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO) en jaarlijks wordt verantwoording afgelegd via de ENSIA-audit. Daarnaast vindt er elk jaar een interne Wpg-audit plaats om de verwerking van politiegegevens te beoordelen.
Voor de naleving van de AVG legt de functionaris gegevensbescherming verantwoording af in de jaarrapportage. Eventuele verbeterpunten worden gebruikt om het gegevensbeschermingsproces verder aan te scherpen en te verbeteren. Rechtmatigheidsverantwoording Vanaf boekjaar 2023 geeft het College van B&W een rechtmatigheidsverantwoording (RMV) af in de jaarstukken. Hiermee wordt verantwoording afgelegd over de naleving van de regels, die belangrijk zijn voor het financiële reilen en zeilen van de gemeente. De afwijkingen (fouten en/of onduidelijkheden) worden alleen in de rechtmatigheidsverantwoording vermeld als de door de raad gestelde verantwoordingsgrens voor rechtmatigheid is overschreden. Op basis van afspraken tussen de raad en het college kunnen afwijkingen die lager zijn dan de verantwoordingsgrens in deze paragraaf worden vermeld. De feitelijke Rechtmatigheidsverantwoording is volgens een vast format. Dat u verderop in de jaarstukken vindt. De teksten daarin zijn landelijk bepaald en niet altijd makkelijk te begrijpen. Daarom lichten we dat hier ook toe. 171 P Opbouw RMV De RMV ziet toe op drie criteria, die we hieronder belichten: > Het begrotingscriterium: zijn alle begrotingsafwijkingen tijdig gemeld aan de Raad? Indien dit niet gebeurt, kunnen deze afwijkingen als onrechtmatig aangemerkt worden.
> Het voorwaardencriterium: zijn voor inkopen en aanbestedingen de juiste trajecten doorlopen? Boven grensbedragen dienen deze Europees aanbesteed te zijn. > Het criterium Misbruik en Oneigenlijk gebruik: zijn de maatregelen om M&O te voorkomen effectief ingezet? Mocht u de uitgangspunten voor deze criteria meer in detail willen lezen, kijk dan bij Deel II Jaarrekening: grondslagen voor waardering en resultaatbepaling. Hieronder volgen de conclusies op de drie criteria. Algehele bevindingen: netto begrotingsonrechtmatigheden binnen de afgesproken grenzen Het totaal aan bevindingen in het kader van rechtmatigheid over 2025 bedraagt € 8.559.000. Hiervan is het grootste deel acceptabel. > Bij het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten ‘bruto’ onrechtmatig zijn. Van dit bedrag past € 6.863.000 echter binnen de afspraken die wij met de raad gemaakt hebben (in de Financiële Verordening) over het acceptabel zijn van overschrijdingen van de lasten. Bijvoorbeeld door het tijdig melden hiervan aan de raad wanneer de overschrijding groter is dan € 250.000 Daardoor is het ‘netto’ bedrag aan onrechtmatigheden € 318.000. > Bij het voorwaardencriterium zijn enkele opdrachten die optellen tot € 1.379.000 ten onrechte niet Europees aanbesteed; > Op het criterium Misbruik en Oneigenlijk gebruik zijn geen bevindingen geconstateerd over boekjaar 2025.
De met uw raad afgesproken verantwoordingsgrens bedraagt € 7,3 miljoen (2% van de lasten). De netto begrotingsonrechtmatigheden mogen deze grens niet overschrijden. En dat is dus ook niet gebeurd. Dit hebben wij als college, als zodanig verwerkt in de verderop in deze jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording. Onderstaand de tabel van bevindingen en de nadere onderbouwing van de resterende onrechtmatigheden. De tabel wordt gevolgd door een nadere toelichting op de processen waar de onrechtmatigheden vandaan komen en wat wij gaan doen om die onrechtmatigheden in de toekomst te voorkomen. 172 P Begrotingscriterium (x € 1.000) 1A Overschrijding van lasten € 4.986 1B Overschrijding investeringsbudgetten (kredieten) € 2.194 2 Ongeautoriseerde reservemutaties € 0 3 Overschrijding van baten en/of onderschrijding van lasten en baten die niet tijdig tot een begrotingswijziging hebben geleid of te laat aan de raad zijn gemeld. € 0 Totaal begrotingsonrechtmatigheden € 7.180 4 Totaal van de begrotingsonrechtmatigheden (van onderdeel 1 en 2) dat past binnen het vooraf vastgestelde beleid vastgelegd in het Controleprotocol Rechtmatigheid 2024 en daarmee vooraf als acceptabel is geduid.
Programma 1: Besturen & Samenwerken € 2.337 Programma 3: Werken & Ondernemen € 1.674 Programma 6: Betalen & Financieren € 975 Totaal € 4.986 Op één investeringskrediet na zijn de overschrijvingen op de investeringsbudgetten (kredieten) allen individueel niet boven de rapportagegrens van €250.000, waardoor deze als acceptabel zijn aangemerkt. € 4.986 € 1.877 5 Resterend saldo aan begrotingsonrechtmatigheden, zijnde: Zinker Zwaaikom (investeringskrediet) € 318 Totaal € 318 Voorwaardencriterium (x € 1.000) Inkopen ten onrechte niet Europees aanbesteed: Bij vier crediteuren zijn de uitgezette opdrachten ten onrechte niet aanbesteed conform de Aanbestedingswet. € 1.379 Misbruik en oneigenlijk gebruik (x € 1.000) De gemeente Roosendaal heeft het beleid ten aanzien van misbruik en oneigenlijk gebruik vastgelegd in het door de raad vastgesteld beleid. De van toepassing zijnde wet- en regelgeving per proces is verwerkt in de processtappen en onderwerp van de interne controle op de betreffende processen. Uit de interne controle bleken geen onrechtmatigheden. € 0 Een nadere toelichting: Begrotingsonrechtmatigheid (€ 318k) Overschrijding investeringsbudgetten (€ 318k) Zinker Zwaaikom (€ 318.000) Voor het krediet op Zinker Zwaaikom zijn extra kosten gemaakt in het laatste kwartaal van 2025.
De werkzaamheden binnen dit investeringsbudget zijn uitgebreid op het moment dat de weg open gebroken was en hiermee is op de lange termijn onderhoud bespaard. Dit zorgt nu alleen voor het investeringsbudget tot een overschrijding en dit zal ook niet meer opgehoogd worden, omdat het project afgerond is. 173 P Voorwaardencriterium (€ 1.379.000) Het totaalbedrag van de bevindingen heeft betrekking op het proces Inkopen en aanbesteden. De inkoop bij een viertal crediteuren heeft niet conform de Aanbestedingswet plaatsgevonden. De totale opdrachtwaarde in 2025 bij deze crediteuren wordt als onrechtmatig bestempeld. Inkopen en aanbesteden In vier van de gevallen is de totale opdrachtwaarde in de afgelopen vier jaar – door meerdere kleine inkopen – boven de Europese aanbestedingsdrempel geraakt. Ook dit wordt als onrechtmatig aangemerkt. Voor een drietal crediteuren is voor het eerste half jaar van 2025 geen geldige inkoopprocedure gevolgd, waardoor deze kosten als onrechtmatig aangemerkt moeten worden. Deze zijn met ingang van 2025 wél op de juiste wijze aanbesteed. In 2025 is door het college stappen gezet om de kans op onrechtmatigheden te verkleinen. Er is meer periodiek en structureel overleg geweest, waardoor vroegtijdige afwijkende patronen in het gebruik van contracten gesignaleerd zijn.
Risico’s en bijzondere ontwikkelingen worden besproken, zodat hier passende en tijdige acties op ondernomen kunnen worden. Met de ingezette acties hebben we het bedrag aan onrechtmatigheden binnen het voorwaardencriterium significant kunnen verlagen ten opzichte van voorgaand jaar. Formele onrechtmatigheid voorzieningen In 2025 is bij de onderhoudsvoorziening sprake geweest van een formele onrechtmatigheid. Deze houdt verband met het ontbreken van een tijdige evaluatie van de voorzieningen. Deze onrechtmatigheid heeft geen direct effect op h et gerealiseerde financiële resultaat, maar betreft de nakoming van gemaakte afspraken met de Raad. In de Raadsvergadering van 27 januari 2022 is besloten de onderhoudsplannen vast te stellen voor 2022-2031. Ook is besloten om de beheerplannen voor het eerst in 2025 en vervolgens iedere vier jaar te evalueren. Gedurende 2026 en 2027 wordt alsnog invulling gegeven aan het besluit van de Raad. Misbruik en oneigenlijk gebruik Dit is naast het voorwaardencriterium en begrotingscriterium het derde criterium te toetsen in het kader van rechtmatigheid. Ten aanzien van het M&O criterium geldt dat het beleid ten aanzien van misbruik en oneigenlijk gebruik is vastgelegd in een door het College vastgesteld beleid, op 14 oktober 2024.
Om misbruik en oneigenlijk gebruik te voorkomen passen we diverse maatregelen toe welke, op basis van de van toepassing zijnde wet- en regelgeving, per proces zijn verwerkt in de processtappen. Deze maatregelen zijn tevens het onderwerp van de interne controle op de betreffende processen. Gedurende 2025 zijn er geen bevindingen binnen de processen op het gebied van misbruik en oneigenlijk gebruik. 174 P Frauderisico Het college van gemeente Roosendaal is zich bewust van het inherente risico van fraude dat zij loopt bij het uitvoeren van haar activiteiten. De directie heeft een frauderisicoanalyse opgesteld, rekening houdend met NV COS 315, die relevant is voor de accountant en om inzicht te verwerven in de processen/posten die relevant zijn voor de interne controle. Waar noodzakelijk zijn interne beheersingsmaatregelen getroffen en getoetst bij de interne controle. Deze analyse wordt elk jaar opnieuw uitgevoerd en de benodigde acties worden uitgezet en opgevolgd. Externe partijen moeten erop kunnen vertrouwen dat gemeente Roosendaal en haar medewerkers op een betrouwbare, eerlijke en zorgvuldige manier zakendoen. Daarom heeft gemeente Roosendaal een gedragscode opgesteld die door iedere medewerker bij indiensttreding wordt ondertekend. Het belang van de gedragscode en de naleving wordt periodiek benadrukt en is onderwerp van gesprek tussen leidinggevende en medewerker.
Er zijn een externe vertrouwenspersoon en een meldpunt ingesteld waarbij eventuele misstanden vertrouwelijk kunnen worden gemeld. De gedragscode is beschikbaar via onze website en wordt (daarmee) ook gedeeld met onze externe relaties. Onze (financiële) processen kenmerken zich door de aanwezigheid van functiescheiding en het 4-ogen principe. Hiermee voorkomen we dat slechts één persoon ongecontroleerd transacties of verplichtingen kan aangaan, autoriseren, verwerken en afwikkelen en toegang heeft tot activa. Ondanks alle beheersingsmaatregelen resteren de risico’s van samenspanning tussen medewerkers en van de directie die maatregelen doorbreekt. Roosendaal heeft een team Interne Controle en beschikt over soft controls. Beide verminderen de genoemde risico’s. Denk bij soft controls aan transparante besluitvorming, de governancestructuur, een open cultuur waarbij we elkaar durven aan te spreken, de aanwezigheid van een vertrouwenspersoon om niet-integer handelen (anoniem) te melden. Daarnaast moeten periodieke externe audits op de naleving van beheersingsmaatregelen ertoe bijdragen dat override of controls wordt gesignaleerd. De afgelopen jaren zijn er regelmatig berichten in de media over cyberaanvallen, gevallen van ransomware en datalekken.
Gezien de activiteiten van gemeente Roosendaal heeft informatiebeveiliging vanuit de perspectieven continuïteit, fraude en privacy en daarmee samenhangende reputatie een hoge prioriteit. Een zogenoemde CISO (Chief Information Security Officer) en Functionaris Gegevensbescherming zijn hiervoor aangesteld. Mocht onverhoopt een fraudemelding plaatsvinden dan heeft Roosendaal een Fraude responsplan opgesteld, waaruit blijkt welke stappen doorlopen moeten worden. Dit plan is in 2023 tot stand gekomen, vastgesteld door het college en besproken met de audit commissie. In 2025 zijn geen indicaties van fraude of onrechtmatig handelen bekend geworden binnen de gemeente Roosendaal. 175 P Paragraaf 8. Subsidies Subsidieverlening 2025 Het subsidieproces 2025 is gestart in 2024 met het opstellen van de subsidieregelingen 2025. In juni 2024 heeft het college 6 nieuwe subsidieregelingen voor 2025 vastgesteld. Verder is 1 begrotingssubsidie aan een vastgestelde organisatie vanaf 2025 toegevoegd aan het SVO (Subsidieprogramma Vastgestelde Organisaties)*. * Sinds 2024 hanteert de gemeente een andere werkwijze voor 1-op-1 subsidies, waarbij de nog lopende 1-op-1 subsidieregelingen geleidelijk zijn uitgefaseerd. Vanaf 2026 zijn alle 1-op-1 subsidies, zolang zij nog noodzakelijk waren, als begrotingssubsidie opgenomen in het SVO, het Subsidieprogramma Vastgestelde Organisaties.
In 2024 is nog 1 extra subsidieregeling voor 2025 vastgesteld en zijn 2 subsidieregelingen gewijzigd die het jaar 2025 binnen hun geldigheidsperiode tellen. Uiterlijk op 31 december 2024 zijn de jaarlijkse subsidies voor 2025 verleend. In totaal zijn 202 subsidies voor 2025 verstrekt. > Binnen dit totaal zijn 18 nieuwe incidentele subsidies verstrekt, naast de 42 incidentele subsidies die reeds eerder zijn verstrekt met een periode die doorloopt tot in of na 2025. Deze verstrekkingen betreffen, naast specifieke uitkeringen (SPUK) vanuit het Rijk, initiatieven die passen in het beleid van de gemeente Roosendaal. > Binnen dit totaal zijn nog 9 subsidies verleend op basis van de begroting (Subsidieprogramma Vastgestelde Organisaties), met een periode die doorloopt tot in of na 2025. > Daarnaast tellen we nog 6 subsidies op basis van nog lopende 1-op-1 subsidieregelingen, die als 1-op-1 subsidie eerder zijn verstrekt met een periode die doorloopt tot en met 2025. Bij het verlenen van subsidies voor 2025 was geen sprake van inzet van de hardheidsclausule. Vaststellingen 2024 Uiterlijk 30 april 2025 moesten organisaties hun eindverantwoording indienen voor de vaststelling van de verleende subsidies over of tot en met 2024.
Door de beperkte beschikbaarheid van accountants voor de verplichte controleverklaring was het voor veel organisaties niet haalbaar op tijd de juiste stukken aan te leveren. We zijn hier coulant mee omgegaan en hebben uitstel verleend waar dat redelijk was. Omdat de stukken na toestemming later ingediend konden worden zijn de meeste vaststellingen later in het jaar alsnog afgerond. Zeven vaststellingen zijn tot op heden nog niet uitgevoerd, omdat de looptijd van deze (onderwijs gerelateerde) subsidies per schooljaar loopt. De deadline voor het indienen van de vaststelling lag daardoor op eind november 2025. Volgens planning worden deze subsidies over schooljaar 2024/2025 in december 2025 of januari 2026 alsnog vastgesteld. 176 P In 2025 zijn 66 subsidieverleningen over 2024 vastgesteld, waarvan 14 lager werden vastgesteld dan verleend. De reden voor lager vaststellen is omdat minder kosten of minder activiteiten zijn uitgevoerd dan oorspronkelijk beschikt of, in het geval van peuteropvang, dat er minder peuters zijn opgevangen dan vooraf ingeschat. Zes subsidies zijn hoger vastgesteld; dit betreft 5 subsidies voor peuteropvang waarbij het werkelijke aantal peuters hoger was dan vooraf ingeschat en 1 subsidie waarbij de renovatiekosten hoger uitvielen. Voor deze laatste subsidie paste de hogere vaststelling binnen de afspraken en het subsidieplafond.
Een groot aantal verleende subsidies is voor meerjaren verstrekt en wordt daardoor niet jaarlijks vastgesteld. Inhoudelijke en financiële verantwoordingsplicht bij lagere subsidiebedragen In het subsidiebeleid is opgenomen dat voor de subsidies onder € 10.000 (onder andere de subsidieregelingen Sportinitiatieven, Jeugdleden, Volksfeesten en AED & buitenkast) een bewijs van uitvoering wordt gevraagd. Na ontvangst hiervan worden deze subsidies ambtshalve vastgesteld. Monitoring subsidie 2025 Gedurende 2025 is contact met subsidieontvangers onderhouden over het proces, de gesubsidieerde activiteiten en bijbehorende verwachtingen en verplichtingen. Waar nodig zijn gesprekken gevoerd over de voortgang van de uitvoering van de gesubsidieerde activiteiten. In sommige gevallen hadden onverwachte ontwikkelingen of maatschappelijke omstandigheden effect op de uit te voeren activiteiten. Organisaties hebben actief en in overleg alternatieve invulling te geven aan geplande activiteiten waar dat gewenst of noodzakelijk was. Voor subsidies die meerjarig zijn verstrekt, wordt een jaarrapportage gevraagd. Voor subsidies met een jaarbedrag van € 50.000 of hoger wordt daarnaast ook een halfjaarlijkse tussenrapportage gevraagd. Deze rapportages geven een helder beeld in de uitvoering van gesubsidieerde activiteiten en het bijbehorende financiële overzicht.
De inhoudelijke en financiële rapportages worden met de betrokken beleidsadviseur en financieel adviseur gedeeld. Als de jaar- of tussenrapportage daartoe aanleiding geeft zijn hierover vervolggesprekken gevoerd, zowel intern met beleids- en financieel adviseurs als met de subsidieontvanger. Waar dat nodig bleek is de subsidiebeschikking aangepast. Subsidieverlening 2026 In juni 2025 heeft het college de nieuwe subsidieregelingen voor/vanaf 2026 vastgesteld. Een aantal actieve subsidieregelingen lopen tot en met 2026 of verder. Voor de regelingen met een looptijd tot en met eind 2026 worden in de eerste helft van 2026 nieuwe subsidieregelingen opgesteld met een startdatum vanaf 1 januari 2027. Na vaststelling door het college worden deze subsidieregelingen vanaf 1 juli 2026 opengesteld voor aanvragen. In juni 2025 zijn voor 2026 totaal 22 nieuwe subsidieregelingen opgesteld. In augustus 2025 zijn nog 2 extra subsidieregelingen door het college vastgesteld. Voor 2 andere subsidieregelingen gold een afwijkende aanvraagtermijn, waardoor deze op een respectievelijk eerder of later moment door het college werd vastgesteld. 177 P Daarnaast is voor 9 organisaties een nieuwe begrotingssubsidie vastgesteld voor de periode 2026-2029, omdat de nog lopende 1-op-1 subsidieregelingen voor deze organisaties op 31 december 2025 afloopt.