2. Financiële begroting 2027
Tekst van het document
De toelichting wordt in tabelvorm weergegeven: • | Toelichting • | Bedrag dat bij dit onderdeel hoort (alle bedragen x € 1.000) Verschillenanalyse B401 - Economie Toelichting lasten | Bedrag Doorberekende personeelskosten Op basis van de personeelsbegroting 2027 zijn de doorberekende | 100 V personeelskosten lager. Evenementen en vrijetijdseconomie Voor evenementen en vrijetijdseconomie is in 2027 een lager budget beschikbaar | 120 V gesteld. Leisurepark West-R Het budget 2027 wordt aangepast naar aanleiding van de gesloten | 125 V Samenwerkingsovereenkomst Parkmanagement Leisurepark West-R 2025-2030. 25 Economische ontwikkeling 100 V Het voordeel wordt veroorzaakt door een aantal kleinere posten. Verschillenanalyse B402 - Arbeidsmarkt Toelichting lasten | Bedrag WVS: exploitatiebijdrage WVS WVS voert voor de deelnemende gemeenten beschut werk, sociale werkvoorziening en trajecten naar werk uit. Omdat deze activiteiten niet | 208 N kostendekkend zijn, dragen de gemeenten bij aan het exploitatietekort. Door een aangepaste verdeelsleutel en stijgende loonkosten neemt onze bijdrage vanaf 2027 toe. WVS: rijksmiddelen algemene uitkering De gemeente Roosendaal ontvangt in 2027 voor WVS het Wsw-participatiebudget | 645 V en het impulsbudget voor werkontwikkelbedrijven. Deze middelen worden volledig aan WVS doorgegeven. De rijksbijdrage voor WVS neemt in 2027 toe.
Verschillenanalyse B403 - Bestaanszekerheid Toelichting lasten | Bedrag Ambtelijke inzet Bij het opstellen van de begroting heeft een actualisatie plaatsgevonden van de | 311 V toegerekende salariskosten naar de taakvelden conform het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) vereisten. Deze toerekening vindt plaats binnen alle programma’s. Bijzondere bijstand Bij de premiebijdrage collectieve zorgverzekering wordt voor 2027 uitgegaan van | 106 V gelijkblijvende gemeentelijke bijdragen. De afgelopen jaren tonen een daling aan in het aantal deelnemers. De verwachting is dat de daling verder voortzet. Vroegsignalering schulden Vanuit de Septembercirculaire 2026 ontvangen gemeenten vanaf 2027 een | 109 N structurele bijdrage voor het verbeteren van de vroegsignalering van problematische schulden, zodat inwoners eerder passende ondersteuning krijgen. 26 Schuldhulpverlening Er is in 2027 meer budget voor schuldhulpverlening vanwege de stijgende vraag | 240 N naar ondersteuning en het belang van tijdige hulp om problematische schulden te voorkomen. BUIG uitkeringen Voor de begroting 2027 worden de werkelijke uitgaven voor uitkeringen in 2025 als | 1.035 N uitgangspunt genomen, aangepast voor de verwachte prijsontwikkeling volgens het Centraal Planbureau.
Opvang ontheemden Oekraïne De gemeente Roosendaal vangt sinds het najaar van 2023 Oekraïense ontheemden op aan het Mill Hillplein 1. Hiervoor ontvangt de gemeente een | 4.578 V rijksvergoeding die naar verwachting ruim kostendekkend is. Voor 2027 is reeds rekening gehouden met een overschot op de ontvangen rijksmiddelen, waardoor een verschil ontstaat tussen de geraamde baten en lasten. Participatie beschut werk Naar verwachting stijgt het aantal beschutwerkplekken in 2027 verder. Hiervoor | 696 N ontvangen de gemeenten ook aanvullende rijksmiddelen. Inburgeringsvoorzieningen Gemeenten ontvangen een specifieke uitkering voor de uitvoering van de | 360 V inburgering. De lasten vallen in 2027 lager uit, omdat wordt verwacht dat er minder gebruik wordt gemaakt van de leerroutes en maatschappelijke begeleiding. Daarnaast worden gereserveerde middelen uit voorgaande jaren ingezet. Noodopvang Asielzoekers Sinds maart 2026 vangt de gemeente Roosendaal asielzoekers op aan de Wijnkorenstraat. De kosten worden naar verwachting volledig vergoed door het | 1.800 V COA, waardoor de baten en lasten in 2026 budgetneutraal zijn opgenomen. Voor 2027 zijn nog geen bedragen begroot, omdat de omvang daarvan nog niet bekend is. In de eerste Bestuursrapportage 2027 volgt een eerste inschatting en wordt de begroting zo nodig aangepast.
Reserve participatie Mutaties in bestemmingsreserves worden voortaan verwerkt binnen het betreffende beleidsveld en programma. Eerder is door de gemeenteraad besloten de reserve af te bouwen en in 2028 op te heffen. | 11.086 N 27 28 Toelichting baten Bedrag BUIG-uitkering De BUIG-uitkering van het Rijk voor 2027 is gebaseerd op de voorlopige berekening die in het najaar van 2025 is bekendgemaakt, waarbij een hogere uitkering voor 2027 wordt verwacht dan in 2026. 384 V Opvang ontheemden Oekraïne De gemeente Roosendaal vangt sinds het najaar van 2023 Oekraïense ontheemden op aan het Mill Hillplein 1. Hiervoor ontvangt de gemeente een rijksvergoeding die naar verwachting ruim kostendekkend is. Voor 2027 is reeds rekening gehouden met een overschot op de ontvangen rijksmiddelen, waardoor een verschil ontstaat tussen de geraamde baten en lasten. 3.878 N Eigen bijdragen ontheemden Oekraïne Oekraïense ontheemden met voldoende eigen inkomsten betalen conform de landelijke regeling een eigen bijdrage voor hun verblijf in de gemeentelijke opvang. Deze bijdrage is in 2026 als opbrengst in de exploitatie verwerkt en in 2027 vooralsnog niet meegenomen. 250 N Noodopvang Asielzoekers Sinds maart 2026 vangt de gemeente Roosendaal asielzoekers op aan de Wijnkorenstraat.
De kosten worden naar verwachting volledig vergoed door het COA, waardoor de baten en lasten in 2026 budgetneutraal zijn opgenomen. Voor 2027 zijn nog geen bedragen begroot, omdat de omvang daarvan nog niet bekend is. In de eerste Bestuursrapportage 2027 volgt een eerste inschatting en wordt de begroting zo nodig aangepast. 1.800 N Reserve participatie Mutaties in bestemmingsreserves worden voortaan verwerkt binnen het betreffende beleidsveld en programma. Eerder is door de gemeenteraad besloten de reserve af te bouwen en in 2028 op te heffen. 12.026 V Verschillenanalyse B404 - Onderwijsbeleid Toelichting Lasten Bedrag Onderwijs achterstandsbeleid Gemeenten ontvangen van het Rijk een specifieke uitkering voor de aanpak van onderwijsachterstanden. Deze middelen worden als baten en lasten in de begroting opgenomen. Het verschil tussen beide is beperkt, omdat de eerder begrote gemeentelijke bijdrage is vervallen. Op basis van ervaringen uit voorgaande jaren is deze bijdrage niet langer nodig en worden de uitgaven volledig gedekt door de specifieke uitkering. Niet-bestede middelen kunnen onder voorwaarden worden doorgeschoven naar een volgend jaar, waardoor het budget 1.114 V 29 per saldo neutraal blijft. De geraamde baten en lasten zijn in 2026 hoger dan in 2027.
Openbare bibliotheken Met de Septembercirculaire 2026 hebben de gemeenten vanaf 2027 een rijksbijdrage ontvangen voor de uitvoering van de zorgplicht uit de Wet stelsel openbare bibliotheekvoorzieningen (Wsob). Dit betekent voor 2027 hogere lasten. De extra middelen zijn bedoeld om een toegankelijk aanbod van bibliotheekvoorzieningen binnen redelijke afstand voor inwoners te borgen, inclusief ten minste één volwaardige bibliotheek met professionele bezetting en een breed aanbod aan functies. De bijdrage is verdeeld op basis van het aantal inwoners. 236 N Toelichting Baten Bedrag Onderwijs achterstandsbeleid Gemeenten ontvangen van het Rijk een specifieke uitkering voor de aanpak van onderwijsachterstanden. Deze middelen worden als baten en lasten in de begroting opgenomen. Het verschil tussen beide is beperkt, omdat de eerder begrote gemeentelijke bijdrage is vervallen. Op basis van ervaringen uit voorgaande jaren is deze bijdrage niet langer nodig en worden de uitgaven volledig gedekt door de specifieke uitkering. Niet-bestede middelen kunnen onder voorwaarden worden doorgeschoven naar een volgend jaar, waardoor het budget per saldo neutraal blijft. De geraamde baten en lasten zijn in 2026 hoger dan in 2027.
1.074 N Verschillenanalyse B405 - Cultuur Toelichting lasten Bedrag Kunst in de openbare ruimte Budgetten voor Kunst in de openbare ruimte, die in het vorige Collegeprogramma zijn toegekend, vervallen in 2027. 325 V The Clash De subsidie voor het jongerenplatform The Clash is alleen beschikbaar gesteld voor 2025 en 2026. 200 V Aansluiting Tongerlohuys op energiekring In 2026 is eenmalig budget beschikbaar gesteld voor aansluiting van het Tongerlohuys op de Energiekring. 105 V 30 Cultuur Minder budget beschikbaar voor de Cultuurnota in 2027. 200 V Erfgoed In 2027 zijn de huisvestingslasten van het Tongerlohuys lager. 100 V Verschillenanalyse B406 - Sport Toelichting lasten Bedrag Sportpark Vierhoeven Voor de vervanging van de toplaag en onderlaag van de atletiekbaan is in de begroting 2026 een investering opgenomen. Daarbij is in 2026 ook rekening gehouden met de eenmalige afboeking van de resterende boekwaarde van de oude toplaag en onderlaag van de atletiekbaan. 370 V Middelen sportakkoord De gemeente ontvangt van het Rijk een specifieke uitkering voor de uitvoering van het Sportakkoord. Deze middelen worden ingezet om sport en bewegen te stimuleren en de lokale sportinfrastructuur te versterken. De geraamde baten zijn afgestemd op de meerjarige uitvoeringsplanning van de activiteiten binnen het Sportakkoord en de hiervoor beschikbare rijksmiddelen.
365 V Gezonde leefstijl: algemeen beleid Een deel van het eenmalige budget voor sportaccommodaties is vanuit 2025 doorgeschoven naar 2026. Het betreft kleine investeringen, beleidskaders en haalbaarheidsonderzoeken die nog niet zijn afgerond. Deze eenmalige uitgaven worden financieel gedekt uit de bestemmingsreserve Investeringsfonds. 190 V Actualisatie sportbudgetten De overige mutaties betreffen vooral hogere kapitaallasten door afgeronde investeringen en actualisatie van sportaccommodatie gerelateerde posten. 184 N Toelichting Baten Bedrag Middelen sportakkoord De gemeente ontvangt van het Rijk een specifieke uitkering voor de uitvoering van het Sportakkoord. Deze middelen worden ingezet om sport en bewegen te stimuleren en de lokale sportinfrastructuur te versterken. De geraamde baten zijn afgestemd op de meerjarige uitvoeringsplanning van de activiteiten binnen het Sportakkoord en de hiervoor beschikbare rijksmiddelen.
365 N Verschillenanalyse programma 5 - Algemene zaken & Middelen X € 1.000 | Beleidsveld | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 rekening | begroting | begroting | begroting | begroting | begroting Lasten | Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien | 66.605 | 36.833 | 9.071 | 11.157 | 12.832 | 20.715 Organisatie en ondersteuning | 32.553 | 33.471 | 38.143 | 39.403 | 41.161 | 42.354 Totaal | 99.158 | 70.304 | 47.214 | 50.560 | 53.992 | 63.068 Baten | Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien | 284.164 | 292.300 | 248.538 | 250.733 | 260.622 | 271.073 Organisatie en ondersteuning | 605 | 207 | 1.399 | 1.373 | 1.365 | 1.356 Totaal | 284.768 | 292.507 | 249.937 | 252.106 | 261.987 | 272.429 Saldo | 185.611 | 222.203 | 202.723 | 201.546 | 207.995 | 209.361 Hieronder volgt een analyse van de verschillen tussen begroting 2027 en de gewijzigde begroting 2026. Afwijkingen van € 100.000 of meer worden toegelicht. Hierbij worden alleen de belangrijkste afwijkingen vermeld. Bij de financiële mutaties betekent V een voordeel en N een nadeel voor het begrotingssaldo.
De toelichting wordt in tabelvorm weergegeven: • | Toelichting • | Bedrag dat bij dit onderdeel hoort (alle bedragen x € 1.000) Verschillenanalyse B501 - Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien Toelichting lasten | Bedrag Rente De rentelasten nemen toe doordat nieuwe financieringen en herfinancieringen tegen hogere rentepercentages worden aangetrokken dan in voorgaande jaren. Hierdoor stijgen de kosten van het aantrekken van kapitaal voor onze | 780 N investeringen. Deze ontwikkeling werkt door in de begroting en leidt tot hogere structurele rentelasten. Indexatie De indexering voor de begroting 2027 is grotendeels gebaseerd op de Index Materiële Overheidsconsumptie (IMOC). Voor het sociaal domein is rekening gehouden met een afwijkende prijsontwikkeling en is een specifiek | 3.914 N indexatiepercentage toegepast. Hierdoor sluiten de geraamde budgetten beter aan bij de verwachte kostenontwikkeling per beleidsterrein. Mutatie reserves Het voordeel betreft een administratieve verschuiving. In de begroting 2027 | 32.403 V worden onttrekkingen geboekt op het beleidsveld waar deze betrekking op hebben. 31 Reserve Flankerend personeelsbeleid Het nadeel wordt veroorzaakt door hogere uitgaven voor flankerend | 122 N personeelsbeleid. Het betreft kosten die samenhangen met personele ontwikkelingen en organisatieaanpassingen.
Deze kosten worden gedekt vanuit de bestemmingsreserve flankerend personeelsbeleid. Toelichting baten | Bedrag Algemene uitkering | 9.175 V In de programmabegroting 2027 zijn de uitkomsten van de Septembercirculaire 2026 verwerkt. Integratie-uitkering Participatie Bij de Septembercirculaire 2026 is gebleken dat de integratie-uitkering naar | 419 N beneden is bijgesteld. Baten OZB-gebruikers Als gevolg van de tariefstijging nemen de baten voor OZB-gebruiker voor niet- | 1.078 V woningen toe. Baten OZB-eigendom Als gevolg van de tariefstijging nemen de baten voor OZB-eigendom voor | 5.535 V woningen en niet-woningen toe. Baten toeristenbelasting Het voordeel is te verklaren door een stijgend aantal overnachtingen en door de | 586 V tariefstijging van € 1,58 p.p.n. naar € 3,50 p.p.n. Mutatie reserves Het nadeel betreft een administratieve verschuiving. In de begroting 2027 worden | 59.759 N onttrekkingen geboekt op het beleidsveld waar deze betrekking op hebben. Verschillenanalyse B502 - Organisatie en ondersteuning (overhead) Toelichting lasten | Bedrag Reserves en voorzieningen Het nadeel betreft een administratieve verschuiving. In de begroting 2027 worden | 1.123 N stortingen in reserves geboekt op het beleidsveld waar deze betrekking op hebben.
32 Te realiseren ambities In de begroting 2027 zijn extra loonkosten opgenomen voor de uitvoering van het | 2.900 N Masterplan Roosendaal en het Nationaal Programma Roosendaal. Personeelskosten Het nadeel hangt samen met een versterking van de organisatie. Voor de uitvoering van de ambities uit het Coalitieakkoord, het Collegeprogramma, het | 1.951 N Masterplan Roosendaal en het Nationaal Programma Roosendaal is extra capaciteit benodigd. De hiermee samenhangende hogere personeelslasten leiden tot een financieel nadeel. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan maatregelen om binnen de organisatie structureel financiële ruimte te creëren. ICT-WBW In de begroting 2027 is de bijdrage aan de gemeenschappelijke regeling ICT- | 426 V WBW opgenomen conform de vastgestelde begroting van ICT-WBW. Nieuw financieel pakket In 2026 is budget beschikbaar gesteld voor de implementatie van het nieuwe | 942 V financieel pakket vanaf 2027. Verkiezingen In 2027 zijn de verkiezingen voor het Waterschap en de Provinciale Staten. Ten | 200 N opzichte van 2026 1 verkiezing extra. Post en Archief 200 V In 2027 zijn de advieskosten voor informatiehuishouding lager. Toelichting baten | Bedrag Reserves en voorzieningen Het voordeel betreft een administratieve verschuiving. In de begroting 2027 | 1.192 V worden onttrekkingen geboekt op het beleidsveld waar deze betrekking op hebben. 33 2.
Totaal overzicht lasten en baten begroting 2027 Programma's | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 x € 1.000 | rekening | begroting | begroting | begroting | begroting | begroting Lasten Dienstverlening & Samenwerken | 11.703 | 10.090 | 8.776 | 8.543 | 8.687 | 8.763 Zorgzaam & Veilig | 119.513 | 129.553 | 114.101 | 112.912 | 111.511 | 109.771 Wonen & Leefomgeving | 98.256 | 137.377 | 136.391 | 100.413 | 108.391 | 100.963 Leren, Werken & Ontwikkelen | 109.863 | 117.391 | 108.709 | 108.496 | 109.538 | 110.227 Overhead | 32.553 | 33.471 | 37.020 | 38.261 | 40.018 | 41.211 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien | 4.499 | 4.430 | 9.071 | 11.157 | 12.832 | 20.715 Totaal | 376.387 | 432.313 | 414.067 | 379.782 | 390.978 | 391.650 Baten Dienstverlening & Samenwerken | 2.029 | 2.194 | 2.208 | 2.120 | 2.144 | 2.144 Zorgzaam & Veilig | 24.257 | 27.055 | 14.759 | 14.380 | 12.399 | 10.703 Wonen & Leefomgeving | 74.511 | 78.979 | 96.320 | 65.407 | 59.389 | 49.958 Leren, Werken & Ontwikkelen | 57.445 | 58.725 | 51.848 | 52.209 | 53.209 | 53.012 Overhead | 605 | 207 | 168 | 170 | 171 | 171 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien | 230.625 | 230.439 | 246.434 | 249.515 | 259.504 | 269.933 Totaal | 389.472 | 397.600 | 411.737 | 383.801 | 386.816 | 385.920 Saldo baten en lasten excl.
reservemutaties Dienstverlening & Samenwerken | -9.673 | -7.896 | -6.568 | -6.423 | -6.544 | -6.619 Zorgzaam & Veilig | -95.256 | -102.497 | -99.342 | -98.532 | -99.112 | -99.068 Wonen & Leefomgeving | -23.745 | -58.399 | -40.071 | -35.006 | -49.002 | -51.005 Leren, Werken & Ontwikkelen | -52.418 | -58.666 | -56.861 | -56.287 | -56.329 | -57.215 Overhead | -31.948 | -33.264 | -36.852 | -38.091 | -39.847 | -41.040 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien | 226.126 | 226.010 | 237.364 | 238.358 | 246.672 | 249.218 Saldo rekening lasten en baten exclusief mutaties reserves | 13.085 | -34.713 | -2.330 | 4.019 | -4.161 | -5.729 Mutaties reserves: Toevoegingen aan reserves | 62.106 | 32.403 | 16.337 | 27.245 | 7.864 | 6.883 Onttrekkingen aan reserves | 53.539 | 61.861 | 22.583 | 22.361 | 10.428 | 8.367 Saldo mutatie reserves | -8.567 | 29.458 | 6.246 | -4.884 | 2.564 | 1.484 Saldo | 4.518 | -5.255 | 3.917 | -866 | -1.598 | -4.245 34 3. Uiteenzetting financiële positie Geprognosticeerde balans met toelichting In onderstaande tabel geven we op basis van de begroting de (vereenvoudigde) balans voor 2026 en de meerjarenraming weer.
x € 1.000 Activa | 31/12/2026 | 31/12/2027 | 31/12/2028 | 31/12/2029 | 31/12/2030 (im) Materiële vaste activa | 323.687 | 340.868 | 364.049 | 410.613 | 461.627 Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen | 1.251 | 1.251 | 1.251 | 1.251 | 1.251 Financiële vaste activa: Uitzettingen > 1 jaar | 32.968 | 33.016 | 33.066 | 33.566 | 33.616 Totaal Vaste Activa | 357.906 | 375.136 | 398.367 | 445.431 | 496.494 Voorraden: Onderhanden werk & Overige grond- en hulpstoffen | 35.267 | 2.895 | 15.741 | 7.055 | 7.539 Uitzettingen <1 jaar | 7.445 | 7.445 | 7.445 | 7.445 | 7.445 Liquide middelen | 718 | 718 | 718 | 718 | 718 Overlopende activa | 35.110 | 35.110 | 35.110 | 35.110 | 35.110 Totaal Vlottende Activa | 78.540 | 46.168 | 59.014 | 50.328 | 50.812 Totaal Activa | 436.447 | 421.304 | 457.381 | 495.759 | 547.306 Passiva | 31/12/2026 | 31/12/2027 | 31/12/2028 | 31/12/2029 | 31/12/2030 Eigen vermogen | 75.976 | 69.730 | 74.614 | 72.051 | 70.567 Voorzieningen | 41.664 | 24.957 | 18.725 | 18.632 | 18.118 Vaste schuld | 191.225 | 199.035 | 236.460 | 277.494 | 331.039 Totaal Vaste Passiva | 308.865 | 293.722 | 329.799 | 368.177 | 419.724 Vlottende schuld | 51.106 | 51.106 | 51.106 | 51.106 | 51.106 Overlopende passiva | 76.476 | 76.476 | 76.476 | 76.476 | 76.476 Totaal Vlottende Passiva | 127.582 | 127.582 | 127.582 | 127.582 | 127.582 Totaal Passiva | 436.447 | 421.304 | 457.381 | 495.759
| 547.306 35 36 Vaste activa Door investeringen in (vooral) wegen, straten en pleinen, riolering en onderwijshuisvesting neemt de boekwaarde van vaste activa in meerjarig perspectief toe. Financiële vaste activa De ontwikkeling van de financiële vaste activa is het gevolg van reguliere aflossingen op uitstaande leningen. Voorraden Door verkoop van gronden neemt de boekwaarde de komende jaren af. Eigen vermogen De algemene en bestemmingsreserves laten een fluctuerende ontwikkeling zien. Zie hiervoor het overzicht van de reserves. Voorzieningen De voorzieningen laten een dalend verloop zien. Zie hiervoor het overzicht van de voorzieningen. Schulden > 1 jaar Om de investeringen te financieren is externe financiering (leningen) nodig. Zie hiervoor ook de paragraaf financiering. Het exacte financieringsbedrag is afhankelijk van verschillende factoren, waaronder het tempo waarin investeringen en grondexploitaties daadwerkelijk gerealiseerd worden.
Stand en verloop van reserves | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 x € 1.000 | Saldo 1-1 | Storting | Onttrekking | Saldo 1-1 | Storting | Onttrekking | Saldo 1-1 | Storting | Onttrekking | Saldo 1-1 | Storting | Onttrekking | Saldo 1-1 Algemene reserve | 21.686 | 353 | 21.333 | 21.333 | 21.333 | 21.333 Bestemmingsreserves: Nieuw- en verbouw stadskantoor | 1.337 | 1.123 | 1.212 | 1.248 | 1.142 | 1.203 | 1.188 | 1.142 | 1.193 | 1.137 | 1.142 | 1.184 | 1.095 Huisvesting onderwijs | 1.616 | 692 | 924 | 195 | 728 | 100 | 420 | 408 | 391 | 17 Grondexploitatie | 9.686 | 46 | 9.732 | 9.801 | 19.532 | 360 | 19.893 | 48 | 19.941 Flankerend personeelsbeleid | 19 | 19 Decentralisatie uitkeringen | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 Kapitaallasten | 28.899 | 1.054 | 27.845 | 1.056 | 26.789 | 1.068 | 25.721 | 1.091 | 24.630 Duurzaamheid | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 Sanering Vlietpark | 872 | 872 | 872 | 872 | 872 Participatie | 1.910 | 11.086 | 12.026 | 970 | 11.086 | 12.056 Aanpak snelweg A58 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 Investeringsfonds | 6.448 | 2.349 | 4.099 | 1.663 | 2.437 | 1.550 | 887 | 50 | 837 Financiële bijdragen | 139 | 139 | 174 | 313 | 119 | 432 | 432 Beheerkalender onderhoud | 2.179 | 3.942 | 4.877 | 1.243 | 5.042 | 6.189 | 96 | 6.142 | 6.196 | 42 | 5.692 | 5.651 | 84 Totaal | 75.976 | 16.337 | 22.583 | 69.730 | 27.245 | 22.361 | 74.615 | 7.864 | 10.428 | 72.051 | 6.883 |
8.367 | 70.567 Nieuw- en verbouw stadskantoor De reserve is bestemd voor de dekking van de investeringslasten van de renovatie van het Huis van Roosendaal. Het saldo van deze bestemmingsreserve bedraagt begin 2027 naar verwachting €1,3 miljoen. Huisvesting onderwijs De reserve is bestemd ter dekking van incidentele uitgaven op het gebied van onderwijshuisvesting. Deze wordt gevoed met niet-benutte onderwijsgelden of een aanvullende toevoeging. Na de decentralisatie van de onderwijshuisvesting van het Rijk naar de gemeenten is deze reserve in het leven geroepen. De reserve bedraagt begin 2027 naar verwachting €1,6 miljoen. De onttrekkingen in 2027 bedragen € 692.000 en zijn ter dekking van incidentele huisvesting. Grondexploitatie Deze reserve is bestemd voor het opvangen van risico’s en onvoorziene tegenvallers bij de grondexploitaties. Het saldo van de bestemmingsreserve Grondexploitatie bedraagt begin 2027 naar verwachting € 9,7 miljoen. De storting in 2028 betreft een voorlopige winstneming voor in totaal € 9,8 miljoen. Eventuele onttrekkingen aan deze reserve betreffen dotaties aan de verliesvoorzieningen. Voor nadere informatie en analyses wordt verwezen naar Paragraaf 6 Grondbeleid. 37 38 Flankerend personeelsbeleid Deze reserve dient om de financiële consequenties van het flankerend personeelsbeleid op te vangen.
Het saldo van deze bestemmingsreserve bedraagt begin 2027 naar verwachting €19.000. Decentralisatie-uitkeringen De decentralisatie-uitkeringen zijn bestemd voor specifieke bestedingen in het betreffende jaar en latere jaren. Om deze reden dienen de decentralisatie- uitkeringen gereserveerd te blijven voor dat doel. Kapitaallasten Dit betreft een bestemmingsreserve ter egalisatie van de afschrijvingslasten van de investeringen. Begin 2027 bedraagt het saldo van deze reserve naar verwachting € 28,9 miljoen. Duurzaamheid De bestemmingsreserve Duurzaamheid heeft betrekking op verschillende duurzame doeleinden, zoals aanpak bodemverontreiniging en het verder voorkomen van verspreiding daarvan. Begin 2027 bedraagt het saldo van deze reserve naar verwachting € 208.000. Sanering Vlietpark Voor noodzakelijke saneringskosten in Vlietpark is een bestemmingsreserve gevormd. Begin 2027 bedraagt het saldo van deze reserve naar verwachting €872.000. Participatie De bestemmingsreserve is gevormd voor het egaliseren van fluctuaties in de bijstandslasten en -baten. Begin 2027 bedraagt het saldo van deze reserve naar verwachting € 1,9 miljoen. De onttrekking bedraagt in 2027 € 12 miljoen, de storting € 11,1 miljoen. Aanpak snelweg A58 De bestemmingsreserve is gevormd met als doel te sparen voor de aanpak van de snelweg A58.
Begin 2027 bedraagt het saldo van deze reserve naar verwachting € 1 miljoen. Investeringsfonds In 2023 is ten behoeve van de uitvoering van de ambities uit het Collegeprogramma een bestemmingsreserve Investeringsfonds gevormd. Naar verwachting bedraagt het saldo van de reserve begin 2027 € 6,4 miljoen. De onttrekking in 2027 bedragen € 2,3 miljoen en dienen ter dekking van incidentele projecten en prioriteiten. Deze zijn toegelicht in de verschillende programma’s. Financiële bijdragen Ter uitvoering van het Programma is een bestemmingsreserve ingesteld. De reserve wordt gevuld met bijdragen van initiatiefnemers van bouwactiviteiten en aangewend voor investeringen ter verbetering van de fysieke leefomgeving. Beheerkalender onderhoud Deze bestemmingsreserve wordt ingezet voor de dekking en egalisatie van kosten voor groot onderhoud en asfaltonderhoud. De reserve vervangt tijdelijk de voorziening Beheerkalender onderhoud. De geraamde standen en stortingen in en onttrekkingen aan de voorzieningen worden hieronder weergegeven.
Stand en verloop van voorzieningen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 x € 1.000 | Saldo 1-1 | Storting Onttrekking | Saldo 1-1 Storting Onttrekking | Saldo 1-1 Storting Onttrekking | Saldo 1-1 Storting Onttrekking | Saldo 1-1 Voorziening APPA, pensioenbetalingen wethouders | 6.241 | 295 | 5.946 | 5.946 Voorziening frictiekosten CvK | 61 | 20 | 41 | 40 | 20 | 41 | 19 | 20 | 39 Voorziening Verlof sparen | 2.500 | 284 | 2.216 | 2.216 | 2.216 | 2.216 Voorziening Regeling Vervroegd Uittreden | 102 | 51 | 51 | 23 | 28 | 28 | 28 Verliesvoorzieningen grondexploitaties | 8.979 | 8.979 | 8.979 | 8.979 | 8.979 Voorziening onderhoud gemeentelijke gebouwen | 642 | 1.255 | 996 | 901 | 1.255 | 1.191 | 965 | 1.255 | 1.207 | 1.013 | 1.255 | 1.164 | 1.104 Voorziening onderhoud buitensportaccomodaties | 2.237 | 610 | 549 | 2.299 | 610 | 1.059 | 1.850 | 610 | 794 | 1.667 | 610 | 1.014 | 1.263 Voorziening beheerkalender onderhoud Voorziening rioleringsinvesteringen | 9.721 | 8.500 | 18.061 | 159 | 1.700 | 1.700 | 159 | 1.700 | 1.700 | 159 | 1.700 | 1.700 | 159 Voorziening sociaal voorzieningsfonds gemeentepersoneel | 89 | 2 | 91 | 2 | 93 | 2 | 95 | 2 | 97 Voorziening exploitatie reinigingssector | 2.856 | 175 | 2.681 | 125 | 2.556 | 125 | 2.431 | 125 | 2.306 Voorziening resultaten rioolexploitatie | 8.201 | 6.642 | 1.559 | 79 | -186 | 1.824 | -185 | 2.009 | 78 | 1.931 Bomenfonds | 35 | 35 | 35 |
35 | 35 Totaal | 41.664 | 10.387 | 27.094 | 24.957 | 3.667 | 9.898 | 18.725 | 3.587 | 3.680 | 18.632 | 3.567 | 4.081 | 18.118 Voorziening APPA-pensioenbetalingen wethouders Deze voorziening is ter dekking van toekomstige pensioenverplichtingen van (oud-)wethouders. Deze wordt jaarlijks op basis van de laatste actuariële berekeningen op peil gebracht, zodat de voorziening op peil is bij de overdracht van de pensioenen naar het pensioenfonds ABP. Voorziening frictiekosten Centrum voor de Kunsten Deze voorziening is in het leven geroepen ter afdekking van de risico’s met betrekking tot de verzelfstandiging van het Centrum voor de Kunsten. Het betreft frictiekosten als gevolg van de startersregeling, de van-werk-naar-werktrajecten, overige transitiekosten en kosten flankerend personeelsbeleid. Voorziening verlofsparen Het BBV geeft aan dat er een voorziening moet worden opgenomen voor arbeidskostengerelateerde verplichtingen van niet gelijke omvang. Omdat nog niet met alle medewerkers afspraken zijn gemaakt over opname van gespaard verlof bevat de voorziening verlofsparen onzekerheden over de in de toekomst te maken kosten. Vanuit voorzichtigheidsbeginsel is besloten om de voorziening te treffen voor al het bovenwettelijk verlof, reeds gemaakte afspraken en bijbehorende loonkosten inclusief sociale lasten en IKB.
39 40 Voorziening Regeling voor Vervroegde Uittreding (RVU) Medewerkers die deelnemen aan de RVU nemen ontslag waarna zij een (maandelijkse) ontslagvergoeding krijgen die hen in staat stelt om de periode tot aan de AOW-leeftijd te overbruggen. Verliesvoorzieningen grondexploitaties Deze voorzieningen worden gevormd ter dekking van verwachte tekorten binnen lopende grondexploitaties. De hoogte van de voorziening is gebaseerd op de meest recente grondexploitatieberekeningen en wordt jaarlijks geactualiseerd. Door de voorziening afzonderlijk te presenteren wordt inzicht geboden in de risico's die reeds financieel zijn afgedekt. Voorzieningen onderhoud Deze voorzieningen zijn gevormd om de risico’s van groot onderhoud van de gemeentelijke gebouwen en de buitensportaccommodaties af te dekken. Voorziening reiniging Het saldo van de voorziening reiniging is gevormd ter egalisatie van de baten en lasten op het gebied van de afvalinzameling en -verwerking. Voorzieningen riolering De twee voorzieningen voor de riolering bestaan uit de voorziening rioleringsinvesteringen en de voorziening resultaten rioolexploitatie. Laatstgenoemde is ter egalisatie van de tekorten of overschotten op het rioolrecht tussen jaren te egaliseren. De andere voorziening is om te sparen voor toekomstige investeringen in riolering.
De rioolinvesteringen worden geraamd bij de jaarlijkse actualisatie van de Beheerkalender en zijn gebaseerd op de investeringsramingen die hiervoor in het WRP worden opgenomen. De uitgaven worden geactiveerd onder de balanscategorie ‘Investeringen economisch nut waarvoor ter bestrijding een heffing kan worden geheven’. Vervolgens wordt ter dekking hiervan een onttrekking gedaan aan de voorziening rioleringsinvesteringen. 4. Overzicht incidentele baten en lasten per programma Incidentele Lasten (bedragen x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 1 Programma Open en Gastvrij, participatie | 150 1 Diverse incidentele lasten programma 1 | 65 2 Diverse incidentele lasten programma 2 | 125 | 50 | 50 | 50 3 Lasten grondexploitatie (exclusief mutatie balanspost) | 8.838 | 10.191 | 10.296 | 7.674 3 Lasten grondexploitatie mutatie balanspost | 38.265 | 4.632 | 10.142 | 3.058 3 Onderzoeksbudget Masterplan Roosendaal | 1.300 | 1.500 | 1.500 3 Ontwikkeling 650 ha.
Natuur/kwaliteitssprong MOOI | 304 3 Tijdelijke onderwijshuisvesting | 692 | 195 | 420 | 391 3 Diverse incidentele lasten programma 3 | 29 | 152 | 157 | 142 4 EK wielrennen | 200 4 Diverse incidentele lasten programma 4 | 125 Totaal incidentele lasten voor resultaat | 49.893 | 16.920 | 22.565 | 11.315 2 BR Participatie | 11.086 | 11.086 3 BR Financiële bijdragen | 139 | 174 | 119 3 BR Grondexploitatie | 46 | 9.801 | 360 | 48 3 BR huisvesting onderwijs | 100 Totaal incidentele lasten mutaties reserves | 11.271 | 21.061 | 579 | 48 Totaal incidentele lasten inclusief stortingen | 61.164 | 37.981 | 23.144 | 11.363 Incidentele Baten (bedragen x €1.000) Prog.
| Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 3 Baten grondexploitatie | 42.877 | 8.149 | 20.145 | 5.844 3 Baten grondexploitatie mutatie balanspost | 5.892 | 17.478 | 1.457 | 5.824 Totaal incidentele baten voor resultaat | 48.769 | 25.627 | 21.602 | 11.668 5 Algemene reserve | 354 2 BR Participatie | 12.026 | 12.057 3 BR huisvesting onderwijs | 692 | 195 | 420 | 391 5 BR Investeringsfonds | 2.349 | 1.663 | 1.550 | 50 5 BR Flankerend beleid | 19 Totaal incidentele baten mutaties reserves | 15.440 | 13.915 | 1.970 | 441 Totaal incidentele baten inclusief onttrekkingen | 64.209 | 39.542 | 23.572 | 12.109 Saldo incidentele lasten / baten voor resultaat | 1.124 | -8.707 | 963 | -353 Saldo incidentele lasten / baten reserves | -4.169 | 7.146 | -1.391 | -393 Per saldo incidentele lasten (plus) en incidentele baten (min) na resultaat | -3.045 | -1.561 | -428 | -746 Toelichting op de staat incidentele baten en lasten posten > € 150.000 In het bovenstaande overzicht zijn alle incidentele baten en lasten per programma gerubriceerd. Tevens zijn hier ook de incidentele stortingen in en onttrekkingen aan de algemene reserves en bestemmingsreserves vermeld. Hieronder volgt een integrale toelichting op de incidentele lasten en baten in de begroting 2027. Conform de financiële verordening worden incidentele posten groter dan € 150.000 apart toegelicht.
41 42 Lasten Programma 1 Programma Open en Gastvrij, Participatie In de Kadernota 2026 is besloten het budget voor participatie, democratiseringsprojecten en opkomstbevordering te verlagen. Participatie wordt binnen projecten opgepakt. In 2027 is incidenteel budget gereserveerd voor democratiseringsprojecten en opkomstbevordering. Programma 2 BR participatie De stortingen in de bestemmingsreserve participatie zijn benodigd om de komende jaren de fluctuaties in de bijstandslasten en -baten mee te kunnen egaliseren. Programma 3 Lasten grondexploitatie en lasten grondexploitatie mutatie balanspost Aan de lastenkant omvat deze post aanneemsommen en de aan de diverse projecten gerelateerde kosten. De doorberekende afschrijvingslasten zijn hierin niet inbegrepen vanwege hun structurele karakter. Daarnaast wordt het saldo van baten en lasten bij grondexploitaties, welke naar de balans als vermeerdering of vermindering van de boekwaarde wordt verwerkt, gecorrigeerd als incidentele last. Onderzoeksbudget Masterplan Roosendaal Om de gemeentelijke ambities, binnen het Masterplan Roosendaal en Nationaal Programma Roosendaal mogelijk te maken zijn de komende jaren incidentele uitgaven geraamd voor noodzakelijke onderzoeken, haalbaarheidsstudies en overige voorbereidende werkzaamheden benodigd voor toekomstige besluitvorming. Ontwikkeling 650 ha.
Natuur/kwaliteitssprong MOOI Uit de gebiedsgerichte aanpak (GGA) Brabantse Wal ontstaat een ontwikkelopgave van extra natuurgebied. Hiervoor is incidenteel budget beschikbaar gesteld, dit wordt gedekt uit het Investeringsfonds (incidentele baten). Tijdelijke onderwijshuisvesting Bij het Integraal Huisvestingsplan onderwijs is besloten voor een aantal scholen tijdelijke huisvesting in te zetten. Deze lasten zijn incidenteel, want nodig tot het moment van oplevering van de definitieve (ver)bouw. De dekking vindt plaats uit de bestemmingsreserve onderwijshuisvesting (incidentele baten). BR Financiële bijdragen Voor nieuwe ontwikkelingen vraagt de gemeente een financiële bijdrage voor de investeringen die de gemeente moet doen voor verbeteringen in de fysieke leefomgeving. Deze reserve wordt gevuld met financiële bijdragen vanuit initiatiefnemers van bouwactiviteiten. Deze financiële bijdragen zullen vervolgens worden aangewend voor investeringen ten behoeve van de verbetering van de fysieke leefomgeving. BR Grondexploitatie De stortingen in de bestemmingsreserve grondexploitatie bestaan uit winstnemingen van verschillende grondexploitaties. Programma 4 EK Wielrennen Voor het EK Wielrennen 2028 wordt een gemeentelijke bijdrage beschikbaar gesteld voor de organisatie van het evenement in Roosendaal.
Het evenement wordt gerealiseerd in nauwe samenwerking met andere Brabantse gemeenten en de Provincie Noord-Brabant en draagt bij aan de regionale profilering, sportstimulering en economische aantrekkingskracht van de regio. De bijdrage is incidenteel omdat deze betrekking heeft op een eenmalig internationaal sportevenement. De kosten hangen samen met de voorbereiding en uitvoering van het EK Wielrennen in 2028 en leiden niet tot structurele gemeentelijke lasten. Baten Programma 2 Onttrekking aan BR Participatie De onttrekkingen aan de bestemmingsreserve Participatie zijn benodigd om de komende jaren de fluctuaties in de bijstandslasten en -baten mee te kunnen egaliseren. Programma 3 Baten grondexploitatie en baten grondexploitatie mutatie balanspost Aan de batenkant bevat deze incidentele post verkoopopbrengsten van gronden en onttrekkingen aan de gevormde verliesvoorzieningen bij de afwikkeling of noodzakelijke aanpassing van een grondexploitatie. Daarnaast wordt het saldo van baten en lasten bij grondexploitaties, welke naar de balans als vermeerdering of vermindering van de boekwaarde wordt verwerkt, gecorrigeerd als incidentele baat. Onttrekking aan BR Huisvesting Onderwijs Ter dekking van de incidentele lasten die voortvloeien uit het integraal huisvestingsplan onderwijshuisvesting binnen programma 3.
Programma 5 Onttrekking aan Algemene reserve Inzet van de Algemene reserve voor incidentele post. De onttrekking heeft een eenmalig karakter en werkt niet structureel door in de meerjarenraming. Onttrekking aan BR Investeringsfonds Ter dekking van de incidentele lasten voortvloeiend uit de bestuurlijke ambities vinden onttrekkingen plaats aan deze bestemmingsreserve. Structurele stortingen en onttrekkingen reserves Stortingen aan en onttrekkingen uit de reserves zijn in principe incidenteel. Dat geldt niet wanneer het gaat om mutaties aan dekkingsreserves (kapitaallasten). Onderstaand staan de structurele mutaties reserves. Structurele mutaties reserves (x | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 € 1.000) Bestemmingsreserve | Storting Onttrekking Storting Onttrekking Storting Onttrekking Storting Onttrekking Kapitaallasten | 1.054 | 1.056 | 1.068 | 1.091 Nieuw- en verbouw stadskantoor | 1.123 | 1.212 | 1.142 | 1.203 | 1.142 | 1.193 | 1.142 | 1.184 Onderhoud beheerkalender | 3.942 | 4.877 | 5.042 | 6.189 | 6.142 | 6.196 | 5.692 | 5.651 Totaal | 5.065 | 7.143 | 6.184 | 8.447 | 7.284 | 8.458 | 6.834 | 7.926 43 Structureel saldo Onderstaande tabel geeft inzicht in het structureel begrotingssaldo. Hierbij is het begrotingssaldo gecorrigeerd voor incidentele baten en lasten.
Hiermee wordt inzicht gegeven in de structurele financiële positie van de gemeente en de mate waarin de begroting structureel in evenwicht is. x € 1.000 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Geraamde lasten | 414.067 | 379.782 | 390.978 | 391.650 Geraamde baten | 411.737 | 383.801 | 386.816 | 385.920 Geraamd totaal voor bestemming | -2.330 | 4.019 | -4.161 | -5.729 Beoogde toevoegingen reserves | 16.337 | 27.245 | 7.864 | 6.883 Beoogde onttrekkingen reserves | 22.583 | 22.361 | 10.428 | 8.367 Saldo toevoegingen en onttrekkingen reserves | 6.246 | -4.884 | 2.564 | 1.484 Begrotingssaldo na bestemming | 3.917 | -866 | -1.598 | -4.245 Waarvan incidentele lasten en incidentele toevoegingen reserves | 61.164 | 37.981 | 23.144 | 11.363 Waarvan incidentele baten en incidentele onttrekkingen reserves | 64.209 | 39.542 | 23.572 | 12.109 Saldo incidentele baten en lasten | -3.045 | -1.561 | -428 | -746 Structurele begrotingssaldo | 872 | -2.427 | -2.026 | -4.991 5. Investeringsplan Meerjaren investeringsplan per programma (x €1.000) Prog. | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 1 | 110 2 | 125 | 20.000 3 | 94.807 | 51.379 | 87.785 | 68.956 4 | 6.855 | 1.059 | 7.418 | 27.511 5 | 2.036 | 1.596 | 1.722 | 1.862 Totaal | 103.823 | 54.033 | 96.925 | 118.439 In onderstaande tabellen zijn de investeringen uit het Meerjarig Investeringsplan uitgesplitst naar investeringscategorie.
Om inzicht te geven in de belangrijkste ontwikkelingen worden investeringen van € 500.000 of meer onder de betreffende tabel afzonderlijk toegelicht. 44 Vervangingsinvesteringen Vervangingsinvesteringen (x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 1 | Devices nieuwe raadsleden | 110 2 | Nieuwbouw brandweerkazerne Roosendaal | 20.000 2 | Camera's scootervrije binnenstad | 125 3 | Nieuwbouw basisscholen | 1.395 | 1.864 | 18.820 | 20.346 3 | Tractie en werkmaterieel Openbare werken | 50 | 475 | 60 3 | Verkeersregelinstallaties | 700 | 700 | 700 | 700 3 | Verduurzaming gemeentelijk gebouwen | 2.267 | 1.881 | 1.388 3 | Aanbrengen halfverharding | 100 | 100 | 100 | 100 3 | Speeltuinen en ondergronden | 320 | 320 3 | Bewegwijzering | 246 | 120 | 60 3 | Vervanging Masten (Openbare Verlichting) | 550 | 110 | 110 | 110 3 | Vervanging versleten groen | 630 | 630 | 1.260 | 630 3 | Civieltechnische kunstwerken | 375 | 340 | 153 | 230 4 | Aanvullend krediet atletiekbaan | 606 4 | Verduurzaming en renovatie Zwembad De Stok | 5.700 4 | Topsporthal Vierhoeven, inclusief aanpassing BSC | 6.046 | 24.184 4 | Sporthal Harella in Heerle | 578 | 2.314 5 | Zoutaccu Openbare Werken | 650 5 | Laptops inhuur | 225 5 | Werkplekken | 390 | 405 | 515 | 473 Totaal | 14.054 | 6.520 | 30.204 | 69.481 Toelichting vervangingsinvesteringen Nieuwbouw brandweerkazerne Roosendaal Voor 2030 staat
vooralsnog de realisatie van een nieuwe brandweerkazerne gepland. Momenteel wordt gewerkt aan de voorbereidingen. Dit zal leiden tot meerdere scenario's. Zodra de plannen concreter zijn uitgewerkt, zal hierover een separaat voorstel aan de raad worden voorgelegd. In de begroting 2027 wordt alvast rekening gehouden met een eerste inschatting van het benodigde investeringsbedrag. Omdat de realisatie naar verwachting pas na 2030 plaatsvindt, is nog geen rekening gehouden met de toekomstige afschrijvingen. De financiële dekking behoort in een van de volgende P&C producties geregeld te worden. Onderwijshuisvesting Voor investeringen nieuwbouw scholen is zoals in het Integraal Huisvestingplan (IHP) is omschreven een nieuwe tijdsplanning, normberekening per m2, update van het aantal leerlingen en een indexatie toegepast op de investeringsbedragen voor nieuwbouw vanaf 2027. Voor de lopende investeringen is geen herrekening gedaan, omdat deze al zijn beschikt en taakstellend zijn gecommuniceerd met de scholen. Hierdoor zitten deze investeringen qua prijs en planning technisch voor de komende 4 jaar juist en volledig in de begroting. Deze actualisatie van investeringsbedragen zal dan vanaf nu elk jaar plaatsvinden.
45 46 Verkeersregelingsinstallaties Er is een plan van aanpak opgesteld voor de vervanging van diverse verkeersregelinstallaties (stoplichten) en andere verkeerskundige voorzieningen in de periode 2027-2030. Hiervoor zijn in deze begroting middelen opgenomen. Verduurzaming gemeentelijke gebouwen In de begroting is rekening gehouden met investeringen in de verduurzaming van gemeentelijk vastgoed. Deze investeringen dragen bij aan een lager gasverbruik en een vermindering van de CO2-uitstoot. Voor 2027 staan de verduurzamingsmaatregelen voor de locaties Pius X en Sporthal In de Roos gepland. Vervanging masten (Openbare Verlichting) Dit betreft de vervanging van lichtmasten in straten die niet zijn opgenomen in de reconstructies volgens de beheerkalender. In 2027 is nog sprake van een inhaalslag. Daarna vindt de vervanging van de masten planmatig plaats. Vervanging versleten groen Deze kredieten worden ingezet voor het opnieuw aanplanten van versleten plantvakken. Het betreft plantvakken die niet zijn meegenomen in de reconstructies van straten binnen de beheerkalender. Aanvullend krediet atletiekbaan In deze begroting wordt de raad verzocht om een aanvullend krediet voor het herstel van de atletiekbaan op sportpark Vierhoeven.
In juni 2025 stelde de raad hiervoor al € 1,2 miljoen beschikbaar, maar uit het opgestelde bestek en de prijsopgave blijkt dat de werkelijke kosten hoger uitvallen. Dit komt door gestegen marktprijzen en doordat in de eerste raming enkele noodzakelijke onderdelen ontbraken. Met het aanvullende krediet kan de baan volledig worden hersteld tot een veilige en goedgekeurde accommodatie voor trainingen en wedstrijden, naar verwachting in 2027. Het herstel van de atletiekbaan is nodig, vanwege gebreken in de huidige toplaag van de baan. Hiervoor is een rechtszaak aangespannen tegen de oude leverancier. Er is inmiddels uitspraak gedaan in deze rechtszaak, waarin de gemeente in het gelijk gesteld is. De tegenpartij kan nog in hoger beroep gaan, zodoende is er nog onvoldoende zekerheid over een eventuele schadeclaim. Een eventuele schadeclaim wordt dan pas vanwege het voorzichtigheidsprincipe begrotingstechnisch verwerkt ten gunste van de algemene middelen indien daar zekerheid over is. Verduurzaming en renovatie Zwembad De Stok Om het zwembad te verduurzamen, het gebouw en het zwembad voor een (verlengende) levensduur van 25 jaar in optimale staat te brengen is hiervoor in deze begroting qua investeringsbedrag rekening gehouden. Na het jaar van realisatie (2028) leidt deze investering tot structurele kapitaallasten.
Binnen de bestaande middelen zijn daar al middelen gereserveerd hiervoor, welke u bij de Kadernota 2026 beschikbaar heeft gesteld. Daarnaast is de afspraak gemaakt met 47 de huidige exploitant van het zwembad, dat na verduurzaming van het zwembad de besparing op de energielasten grotendeels terugvloeit richting de gemeente door een verlaging van de huidige exploitatiebijdrage. Deze wordt ook ingezet om de structurele kapitaallasten te kunnen financieren. In het investeringsbedrag is ook een beperkt investeringsbedrag gereserveerd om de aankleding van het zwembad een impuls te geven. Indien de plannen helemaal zijn uitgewerkt, wordt de raad daar natuurlijk tussentijds over geïnformeerd. Topsporthal Vierhoeven, inclusief aanpassingen BSC In deze begroting 2027 zijn de investeringsbedragen voor de Topsporthal opgenomen conform het voorkeursscenario, zoals omschreven is in de raadsmededeling “Haalbaarheidsonderzoek sporthal Sportpark Vierhoven” (zaaknummer 1654788). De voorkeur gaat uit naar een topsporthal met een afmeting van 51 x 32,4 meter en een hoogte van 9 meter en het afsluitbaar maken van het voetbalcomplex waarbij de club- en kleedaccommodatie van BSC worden verplaatst. Dit gebaseerd op de uitgangspunten van het onderzoek, een topsporthal die geschikt is voor trainingen en wedstrijden op het hoogste nationale niveau, en de koppelkansen zoals genoemd in deze brief.
Echter heeft dit voorkeursscenario ook financiële gevolgen, welke door een volgend college gewogen moet worden in de uiteindelijke besluitvorming. Voor de ruimtelijke inpassing van de nieuwe sporthal en extra parkeerplaatsen zijn meerdere (4) locaties onderzocht, waarbij plaatsing op veld B (hoek Turfvaartsestraat/ Kalverstraat) van voetbalvereniging BSC het meest geschikt blijkt vanwege de nabijheid van scholen en de ruimtelijke kwaliteit van het sportpark. BSC is betrokken bij het onderzoek en staat positief tegenover medewerking, mits sprake is van kwaliteitsverbeteringen van het voetbalcomplex. In het onderzoek is ook gekeken naar de uitbreiding van sportzaal Harella in Heerle. Daaruit blijkt dat er een duidelijke behoefte bestaat om Harella uit te breiden tot een volwaardige sporthal, vooral vanwege de sterke groei en grote sociale betekenis van HV Heerle. De huidige zaal is te klein voor officiële handbalwedstrijden, waardoor teams moeten uitwijken naar Wouw of zelfs buiten de gemeente, wat leidt tot verlies aan binding, efficiëntie en continuïteit. Een uitbreiding met een volwaardig 20×40-meter speelveld, extra tribunecapaciteit en meer parkeerruimte wordt als wenselijk én realistisch gezien, mede omdat de vervangende bouw van het nieuwe kindcentrum een logisch moment biedt om de sportzaal gelijktijdig aan te pakken.
Hoewel het haalbaarheidsonderzoek bevestigt dat de realisatie van een Topsporthal op Sportpark Vierhoeven technisch uitvoerbaar is, zijn op dit moment geen financiële middelen beschikbaar. De resultaten laten zien dat vervolgstappen nodig zijn: het uitwerken van meerdere scenario’s. Hiervoor wordt in 2026 een apart voorbereidingskrediet aan de raad voorgelegd. Na deze voorbereidingsfase volgt een aanvullend raadsvoorstel met uitgewerkte scenario’s, een voorlopig ontwerp en globale kosten. Bij een go-scenario worden de voorbereidingskosten onderdeel van het uiteindelijke investeringskrediet. Bij een no-go komen deze kosten direct ten laste van de exploitatie. Sporthal Harella in Heerle Met deze investering wordt ingespeeld op de groeiende behoefte aan sportcapaciteit in Heerle. Hierdoor kunnen verenigingen zich verder ontwikkelen en blijft sport dichtbij inwoners beschikbaar. Hoewel het haalbaarheidsonderzoek bevestigt dat een aanpassing van de Topsporthal Harella in Heerle technisch uitvoerbaar is, zijn op dit moment geen financiële middelen beschikbaar. De resultaten laten zien dat vervolgstappen nodig zijn: het uitwerken van meerdere scenario’s. Hiervoor wordt in 2026 een apart voorbereidingskrediet aan de raad voorgelegd. Na deze voorbereidingsfase volgt een aanvullend raadsvoorstel met uitgewerkte scenario’s, een voorlopig ontwerp en globale kosten.
Bij een go- scenario worden de voorbereidingskosten onderdeel van het uiteindelijke investeringskrediet. Bij een no-go komen deze kosten direct ten laste van de exploitatie. Zoutaccu Openbare Werken In de begroting 2027 is een investering opgenomen voor de aanschaf van een zoutaccu bij Openbare Werken. Deze investering draagt bij aan de verdere verduurzaming van het gemeentelijk wagenpark en sluit aan bij het bestaande duurzaamheidsbeleid. Met de zoutaccu kan de overdag door zonnepanelen opgewekte energie worden opgeslagen en in de avonduren worden gebruikt voor het opladen van gemeentelijke elektrische voertuigen. Dit wordt extra relevant doordat de salderingsregeling vervalt en teruglevering van stroom financieel minder aantrekkelijk wordt. De kapitaallasten van deze investering worden grotendeels gedekt door verwerkte besparing op de post brandstof van de gemeentelijke voertuigen van openbare werken. Investeringen financiële activa Investeringen financiële activa (x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 3 | SVn Stimuleringsregelingen | 15.900 Totaal | 15.900 Toelichting investeringen financiële activa SVn Stimuleringsregelingen De investering betreft de uitbreiding van het beschikbare budget voor de SVn- starters-, stimulerings- en verzilverleningen.
In 2027 is aanvullend budget beschikbaar gesteld om de grote vraag naar deze leningen op te vangen en om starters binnen de geplande nieuwbouwprojecten te ondersteunen. Investeringen reconstructies Investeringen reconstructies (x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 3 | Vastgestelde beheerkalender | 19.659 | 15.340 | 25.429 3 | Wijzigingen vastgestelde beheerkalender | 5.368 | -1.705 3 | Beheerkalender 2030 | 75 | 1.020 | 1.965 | 17.451 3 | Beheerkalender Hittestress | 2.900 | 2.900 | 4.400 | 3.821 3 | Beheerkalender Riolering 2027 - 2029 | 4.609 | 7.170 3 | Beheerkalender Riolering 2030 | 1.379 | 6.874 | 14.050 Totaal | 28.001 | 23.542 | 45.838 | 35.322 48 49 Toelichting investeringen reconstructies Vastgestelde beheerkalender In deze begroting is bij de investeringen in reconstructies wegen (en riolering) die tot en met 2029 waren gepland een extra prijsindex van 5% gehanteerd op de investeringsbedragen. Dit om de inflatiecorrectie van afgelopen jaren in de halen en vanuit de prijscomponent te herstellen. De wegen worden in 40 jaar afgeschreven. Wijzigingen vastgestelde beheerkalender In de investeringsstaten zijn enkele investeringen vanuit de huidige beheerkalender separaat benoemd omdat deze later kunnen plaatsvinden of omdat er sprake is van een scopewijziging.
Kroeven In deze begroting is een aanvullend krediet opgenomen van €1,7 miljoen beschikbaar te stellen voor de scopewijziging voor de reconstructie van vijf straten in de wijk Kroeven, voor begrotingsjaar 2027. In de oorspronkelijke beheerkalender zijn voor 5 straten de voetpaden opgenomen voor groot onderhoud van de verhardingen. Uit nadere uitwerking blijkt dat de straten volledig vervangen dienen te worden. De verharding van de voetpaden zijn slecht geworden en de rijbaan is ook aan vervanging toe. Met de scopewijziging wordt de openbare ruimte veiliger, duurzamer en toekomstbestendig ingericht. De nieuwe inrichting vergroot de sociale veiligheid, draagt bij aan vergroening en sluit aan op actueel beleid. Sint Josephwijk Na de oplevering van de Sint Josephwijk worden op de kruisingen Valkenburgstraat - Sint Josephstraat en Maxburgh - Sint Josephstraat verkeersplateaus aangebracht om de verkeersveiligheid te verbeteren. Het voornemen is om deze werkzaamheden te combineren met de toekomstige reconstructie van de Sint Josephstraat. Door beide projecten gelijktijdig uit te voeren, beperken we overlast voor de omgeving en werken we efficiënter. De reconstructie van de Sint Josephstraat stond gepland in de beheerplanning 2030.
Door de reconstructie in 2027 uit te voeren kunnen we werkzaamheden combineren en is er een aanvullend krediet opgenomen van €1,6 miljoen in deze begroting, voor begrotingsjaar 2027. Langdonk In deze begroting is een aanvullend krediet opgenomen van € 2,3 miljoen beschikbaar te stellen voor de reconstructie van 14 straten in de wijk Langdonk, voor begrotingsjaar 2027. In 3 van de 14 straten was voorzien de kolk en huisaansluitingen te vervangen. Uit nader onderzoek blijkt dat in alle straten volledige vervanging van kolken en huisaansluitingen noodzakelijk is. Met de scopewijziging wordt de openbare ruimte veiliger, duurzamer en toekomstbestendig ingericht. De nieuwe inrichting vergroot de sociale veiligheid, draagt bij aan vergroening en sluit aan op actueel beleid. Rozenvendreef, Boswachtersdreef en Kerkweg In 2024 is het asfalt van de Rozenvendreef, Boswachtersdreef en Kerkweg duurzaam verlengd. De resultaten hiervan zijn dusdanig positief dat de in de beheerkalender geplande reconstructie in 2028 niet langer noodzakelijk wordt geacht. Voorgesteld wordt om deze reconstructie (KRED089-0250) door te schuiven naar een later moment. Hiermee komt € 2 miljoen aan investeringsruimte vrij (voor begrotingsjaar 2027 € 0,3 miljoen en voor begrotingsjaar 2028 € 1,7 miljoen).
Beheerkalender 2030 Voor de reconstructie van wegen (en riolering) zijn de geplande straten voor 2030 toegevoegd aan de investeringsplanning met het huidig prijspeil. Beheerkalender Hittestress In deze begroting is, voor de beheerkalender, rekening gehouden met hittestress maatregelen. De investeringen binnen beheerkalender Hittestress zijn gericht op het verminderen van de gevolgen van extreme hitte in de openbare ruimte en het vergroten van de klimaatbestendigheid van wijken en buurten. Hierbij kan worden gedacht aan maatregelen zoals extra groen, bomen, schaduwvoorzieningen, waterberging en de klimaatadaptieve inrichting van straten en pleinen. Beheerkalender Riolering 2027 - 2030 Vanaf heden wordt een groot deel van de investeringen van riolering niet meer voor 100% ineens gedekt vanuit het rioolbudget. De investeringen worden vanaf 2028, grotendeels geactiveerd en in 60 jaar afgeschreven met een rentetoerekening. Verder is er al deels rekening gehouden met investeringen om wateroverlast te voorkomen. In het nieuwe WRP 2028 - 2031 zal voor de gehele bekeerkalender Riolering daarmee rekening worden gehouden. Investeringen RO Investeringen RO (x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 3 | Vastgesteld investeringsbedrag RO projecten | 19.043 | 13.915 | 10.986 | 4.107 3 | Burg.
Schneiderlaan (aanvullend krediet) | 980 3 | Turborotonde Freijterslaan | 1.300 Totaal | 21.323 | 13.915 | 10.986 | 4.107 Toelichting investeringen RO Investeringsbedrag RO In tegenstelling tot de investeringen uit de Beheerkalender zijn de investeringen binnen Ruimtelijke Ordening gekoppeld aan gebiedsontwikkelingen. Het gaat hierbij niet om de aanpak van een losse straat, maar om een groter ruimtelijk 50 project. De grootste investeringen waarvoor in de periode 2027-2030 al middelen zijn gereserveerd, zijn de Verbindingsweg Tolberg, het Parklandschap, de infrastructuur van De Bulkenaar en de herinrichting van Groot Mariadal. In deze begroting is bij de investeringen in de RO projecten een extra prijsindex van 5% gehanteerd op de investeringsbedragen. Dit om de inflatiecorrectie van afgelopen jaren in de halen en vanuit de prijscomponent te herstellen. Herinrichting Burgemeester Schneiderlaan (aanvullend krediet) Voor de investering in een veilige, duurzame en toekomstbestendige inrichting van de Burgemeester Schneiderlaan is aanvullend krediet benodigd. Voor dit project wordt een rijkssubsidie ontvangen. Daarnaast waren hiervoor reeds middelen gereserveerd binnen het werkbudget Mobiliteit. Turborotonde Freijterslaan (aanvullend krediet) Het aanvullende krediet is nodig vanwege hogere uitvoeringskosten en extra verkeersveiligheidsmaatregelen.
De investering zorgt voor een veilige afwikkeling van het verkeer en een betere doorstroming op de Burgemeester Freijterslaan. Groot onderhoud ten laste van reserves en voorzieningen Groot onderhoud ten laste van reserves en voorzieningen (x €1.000) Prog. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 3 | Beheerkalender Riolering | 17.702 | 1.700 | 1.700 | 1.700 3 | Wijzigingen vastgestelde beheerkalender Riolering | 361 3 | Beheerkalender Wegen en Openbare verlichting | 4.937 | 6.107 | 6.196 | 5.651 4 | Sportaccommodaties | 549 | 1.059 | 794 | 1.014 5 | Gemeentelijke gebouwen | 996 | 1.191 | 1.207 | 1.164 Totaal | 24.545 | 10.056 | 9.897 | 9.529 Toelichting groot onderhoud ten laste van reserves en voorzieningen Algemene toelichting groot onderhoud ten laste van reserves en voorzieningen Voor groot onderhoud van bepaalde kapitaalgoederen is een onderhoudsvoorziening of een bestemmingsreserve gevormd. Uitgaven voor groot onderhoud worden hier volledig en direct ten laste van gebracht. Dit wordt voorgeschreven vanuit het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) en voorkomt schommelingen in het begrotingsresultaat. Aan deze systematiek ligt een Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) ten grondslag. Diverse beheerplannen zijn inmiddels verouderd en zullen in de komende jaren worden geactualiseerd. Voor riolering is een separate investeringsvoorziening aanwezig.
Vanaf deze begroting worden investeringen in riolering grotendeels geactiveerd en afgeschreven over de daarvoor geldende afschrijvingstermijn. De reden hiervoor is eerder toegelicht. 51 Effect op de exploitatie In onderstaande tabel wordt per programma aangegeven wat het effect is op de exploitatie. Effect op de exploitatie (x €1.000) Prog. | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 1 | 1 2 | 1 | 26 | 26 | 126 3 | 189 | 1.011 | 1.953 | 3.572 4 | 32 | 83 | 347 | 512 5 | 5 | 142 | 248 | 383 Totaal | 227 | 1.263 | 2.574 | 4.594 52 Overzicht BBV wetgeving BBV Indicatoren Indicator | P Jaar | Roosendaal | NL Winkeldiefstallen per 1.000 inwoners | 2 2025 | 2,779 | 2,06 Openlijk geweld per 1.000 inwoners | 2 2025 | 0,309 | 0,251 Diefstal uit woning per 1.000 inwoners | 2 2025 | 2,072 | 1,199 Vernieling en beschadiging (in de openbare ruimte) per 1.000 inwoners | 2 2025 | 4,735 | 3,962 Verwijzingen Halt (per 10.000 inwoners van 12 t/m 18 jaar) | 2 2025 | 1,5 | 1,0 Functiemenging (verhouding banen/woningen, 0 = alleen wonen, 100 = alleen werken) | 4 2024 | 53,8% | 54,5% Vestigingen van bedrijven (per 1.000 inwoners 15 t/m 64 jaar) | 4 2024 | 170,9 | 191,40 Vroegtijdig schoolverlaters totaal (VO + MBO) | 4 2024 | 2,8% | 2,3% Absoluut verzuim (per 1.000 leerlingen) | 4 2024 | 8,8 | 6,7 Relatief verzuim (per 1.000 leerlingen) | 4 2024 | 27 | 28 Niet-sporters | 4 2024 | 49,3% | 42,5% Banen (per 1.000
inwoners 15-64 jaar) | 4 2024 | 859 | 850,2 Netto arbeidsparticipatie (% van de werkzame beroepsbevolking t.o.v. de beroepsbevolking) | 4 2025 | 70,5% | 73,2% Bijstandsuitkeringen (per 10.000 inwoners 18 jaar e.o.) | 4 2025 | 307,5 | 281,2 Aantal re-integratievoorzieningen (per 10.000 inwoners 15-64 jaar) | 4 2025 | 285,3 | 217,8 Wmo-cliënten met een maatwerkarrangement (per 10.000 inwoners) | 2 2025 | 890 | 720 % kinderen in uitkeringsgezin (% kinderen tot 18 jaar) | 4 2024 | 7% | 6% % werkloze jongeren (% jongeren tot 16 t/m 22 jaar) | 4 2024 | 2% | 2% Jongeren met delict voor rechter (% jongeren van 12-21 jaar) | 2 2023 | 1% | 1% Jongeren met jeugdhulp (% van alle jongeren tot 18 jaar) | 2 2025 | 14,4% | 13,7% Jongeren met jeugdreclassering (% jongeren van 12 tot 23 jaar) | 2 2025 | 0,3% | 0,4% Jongeren met jeugdbescherming (% van alle jongeren tot 18 jaar) | 2 2025 | 1,1% | 1,0% Omvang huishoudelijk restafval (kg. per inwoner) | 3 2024 | 112 | 148 Hernieuwbare elektriciteit (%) | 3 2024 | 70,3% | 42,5% Gemiddelde WOZ-waarde woningen | 3 2026 | € 359.000 € 439.000 Nieuw gebouwde woningen (aantal per 1.000 woningen) | 3 2024 | 6,0 | 8,4 Demografische druk (verhouding aantal personen 0 – 20 jr. en > 65 jr.
tot personen tussen 20 en 65 | 3 2026 | 74,2% | 71,3% jr.) Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden | 3 2026 | € 1.000 | € 993 Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden | 3 2026 | € 1.038 | € 1.091 In kolom P staat het nummer van het betreffende Programma vermeld. (bron: www.waarstaatjegemeente.nl, geraadpleegd op 11/08/2026) Overzicht indicatoren BBV onderdeel bedrijfsvoering Effectindicator bedrijfsvoering | Rekening 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 Formatie in aantal FTE per 1.000 inwoners | 7,10 | 7,57 | 7,83 Bezetting in aantal FTE per 1.000 inwoners | 7,10 | 6,97 | 7,22 Apparaatskosten in kosten per inwoner | € 769,72 | € 859,73 | € 901,81 Externe inhuur (incl. WVS), kosten als % van totale loonsom | 33,30% | 12,30% | 10,30% Overhead, als % van totale lasten | 8,30% | 8,90% | 8,50% 53 Overzicht wettelijke taakvelden Overzicht IV3 | Begroting 2027 | Begroting 2028 | Begroting 2029 | Begroting 2030 taakvelden x € 1.000 | Lasten | Baten | Saldo | Lasten | Baten | Saldo | Lasten | Baten | Saldo | Lasten | Baten | Saldo 0.