CConstaterende datMidden-Groningen
Koppel je AI →
Document · PDF

75 1 Woningmarktonderzoek Midden-Groningen definitief

Raadsvergadering 9 maart 2023, gemeente Midden-GroningenBij agendapunt: Ingekomen stukken en mededelingen/Lange Termijn Agenda raad/Toezeggingen31.337 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

die aan het begin van hun wooncarrière staan en willen kopen, zonder dat zij de overwaarde van hun vorige

ACTUEEL AANBOD OP FUNDA

CLUSTER

€ 30.000

€ 40.000

TOT € 177.000

TOT € 225.000

Hoogezand

15%

22%

5

16

Sappemeer

8%

13%

3

je in de huidige markt geen woning kopen. Verdien je €

Dorpen z. en w. Hoogezand

8%

9%

1

40.000 bruto per jaar, dan hoort daar een hypotheek

Harkstede

1%

2%

1

koopwoning kunnen inzetten. Dat zij moeilijk een

van € 177.000 bij, wat neerkomt op een WOZ-waarde

Dorpen tuss. Harkst.-Slocht.

3%

9%

betaalbare woning kunnen vinden, komt deels doordat

van zo’n € 130.000. Er stonden in september 2022

Slochteren

5%

16%

koopwoningen in Midden-Groningen (en dan vooral in

slechts zeven woningen te koop in dat segment.

Schildwolde

5%

7%

Siddeburen

4%

6%

1

Dorpen rond het Schildmeer

1%

6%

2

In theorie is er dus nog wel wat te kiezen voor starters,

Muntendam

6%

23%

vooral als je bruto € 40.000 per jaar verdient. Je hebt

Zuidbroek

1%

7% 11%

de kleine kernen) relatief groot en dus duurder zijn,

maar is vooral het gevolg van meer concurrentie en dus hogere verkoopprijzen.

dan toegang tot 15% van de koopmarkt. Maar door de

Noordbroek

5%

Meeden

4%

9%

MIDDEN-GRONINGEN

9%

15%

1

1 1

1

Het schema hiernaast laat per kern of cluster van

krapte op de markt is er vrijwel geen beschikbaar

kernen zien welk deel van de voorraad je kunt kopen

aanbod. Als je met een inkomen onder de € 40.000

met een bruto jaarinkomen van € 30.000 en € 40.000.

bruto per jaar een woning wilt kopen in Midden-

Daarmee ben je aangewezen op het goedkopere

Groningen, dan is de kans van slagen het grootst in

starterssegment, bijvoorbeeld als je alleen een woning

Hoogezand. Dorpen kunnen starters op dit moment

referentie: wat staat er te koop tot € 225.000? Bron: WOZ-registratie Midden-

wilt kopen.

geen woning bieden, met als gevolg dat dorpen steeds

Groningen (2022), Funda (peildatum: september 2022).

7

 Koopwoningen in de bestaande voorraad die je kunt kopen met € 30.000 of € 40.000 bruto jaarinkomen en actueel beschikbaar aanbod op Funda. Het prijssegment tot € 177.000 past bij een bruto jaarinkomen tot € 40.000. Ter

meer vergrijzen. Er moeten dus betaalbare woningen gebouwd worden. 4 BESTAANDE VOORRAAD

26

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 65

4.5 BETAALBAARHEID KOOP Verhoogde kans op energiearmoede in naoorlogs bezit De kaart rechts laat zien waar relatief veel energie-onzuinige particuliere woningen staan en waar óók veel lageinkomensgroepen wonen. Daar is het risico op energiearmoede het grootst. We zien grofweg dezelfde plekken naar voren komen als in de sociale huursector, maar dan wijdverspreider: naast Noorderpark óók Gorecht en Woldwijck, een groter deel van Muntendam, en ook Foxhol, Kolham en het lint langs de Woldweg in Kropswolde.

In Harkstede is het risico op energiearmoede relatief laag, en dan in het bijzonder in De Borgmeren. Inkomens liggen daar relatief hoog en woningen zijn van een recent bouwjaar, dus energiezuiniger. Hetzelfde zien we in De Vosholen. In dorpen als Hellum en Froombosch is het beperkte risico op energiearmoede vooral het gevolg van hogere inkomens en niet zozeer van energiezuinige woningen (zie ook paragraaf 4.4).

4 BESTAANDE VOORRAAD

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 66

4.6 AANPASBAARHEID Welke woningen zijn in potentie aanpasbaar?

Bijna 60% van de voorraad is aanpasbaar

Door de vergrijzing neemt de vraag naar woningen die

grotere ingrepen voor nodig die ook om aanpassingen

Onze inschatting is dat ongeveer 60% van de koop- en

geschikt zijn voor mensen met een zorgvraag de

in het casco vragen (bredere deuren, ruimere hal en

sociale huurvoorraad en 45% van de particuliere

komende jaren toe. Veel bestaande woningen zijn met

badkamer, etc.). We richten ons hier alleen op het

huurvoorraad in Midden-Groningen aanpasbaar is.

kleine aanpassingen geschikt te maken voor ouderen,

verbeteren van de toegankelijkheid van woningen die

Opgeteld gaat het om ruim 16,5 duizend woningen. Dat

vooral wanneer zij een lichte zorgvraag hebben. We

met kleine aanpassingen (tot ca. € 10.000) te

wil niet zeggen dat er geen opgave ligt: een steeds

schatten hierna in om hoeveel woningen het gaat. We

realiseren zijn. In de schema’s hieronder staat per

grotere groep heeft behoefte aan bijvoorbeeld een

maken daarbij onderscheid tussen drie soorten

bouwperiode en grootte van de woning hoe groot de

beschutte woonvorm. Die realiseer je niet met kleine

bewoners voor wie aanpassingen aan de woning nodig

kans is dat een woning aanpasbaar is.

aanpassingen.

zijn:

1.

mensen die slecht ter been zijn, maar niet of nauwelijks gebruikmaken van hulpmiddelen;

CORPORATIE

< 250 M³

250 - 300 M³

> 300 M³

% AANPASBAAR

AANTAL

< 1965

0%

5%

5%

corporatiehuur

57%

4.550

1965-1980

15%

25%

25%

particuliere huur

47%

775

Koop

59%

11.300

MIDDEN-GRONINGEN

58%

16.600

2.

mensen die gebruikmaken van een rollator;

1980-2003

40%

40%

75%

3.

mensen in een rolstoel.

> 2003

100%

100%

100%

EIGENDOM

Voor de eerste twee groepen is het verbeteren van de

PARTICULIER

< 250 M³

250 - 300 M³

> 300 M³

toegankelijkheid van de woning voldoende om langer

< 1965

15%

20%

30%

1965-1980

15%

60%

90%

aangevuld en bewerkt door KAW (2019). Boven: aandeel woningen dat naar

1980-2003

70%

70%

90%

verwachting aanpasbaar is, onderverdeeld naar eigendom. Nultredenwoningen zijn

> 2003

100%

100%

100%

hierin meegenomen. Bron: aanpasbaarheidsscan KAW (2019), VHE-bestanden

zelfstandig te blijven wonen. Bij de laatste groep is ook een goede doorgankelijkheid belangrijk. Daar zijn

  Links: inschatting van de aanpasbaarheid van woningen, naar eigendom, bouwperiode en grootte / inhoud. Gebaseerd op de Doorzonscan van Aedes Actiz,

corporaties (2022), WOZ-registratie Midden-Groningen (2022).

4 BESTAANDE VOORRAAD

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 67

4.6 AANPASBAARHEID Voor- en vroeg-naoorlogs lastig aanpasbaar De kaarten hieronder laten op een lager schaalniveau

woningen die vanwege krappere plattegronden minder

uitbreidingswijkjes bij Zuidbroek en Foxhol. In jaren-

zien hoe aanpasbaar de woningvoorraad is, met

goed aanpasbaar zijn. Denk aan delen van Gorecht en

70-buurtjes, zoals in Slochteren, Zuidbroek en

onderscheid naar huur en koop. Midden-Groningen telt

Noorderpark in Hoogezand, het lint langs de

Muntendam zie je dat de voorraad juist wel goed

relatief veel vooroorlogse en vroeg-naoorlogse

Hoofdweg door de Woldstreek, vroeg-naoorlogse

aanpasbaar is. Die woningen zijn ruimer van opzet.

4 BESTAANDE VOORRAAD

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 68

5

ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

5.1 IN HET KORT Dit hoofdstuk

Uitkomsten in het kort

We bundelen hier kennis uit twee onderzoeken naar

-

Midden-Groningen is populair bij het segment

-

Naast de behoefte aan landelijk wonen is er ook

het proces dat recent verhuisden doormaakten in hun

Landelijke Vrijheid (H). Dit zijn huishoudens die

veel vraag naar betaalbaar wonen. Dat maakt dat

zoektocht naar een andere woning. We kijken naar de

zoeken op landelijke woonmilieus. Zij kunnen in

Midden-Groningen twee gezichten heeft:

groep die direct al in Midden-Groningen zocht, maar

Midden-Groningen vaak ‘veel huis voor weinig geld’

huishoudens zoeken óf woning in een landelijk

ook naar huishoudens die als alternatief voor Midden-

vinden in een landelijke omgeving. Toch is de

woonmilieu, vaak in het (middel)dure segment, óf

Groningen kozen. Zo ontstaat een beeld van de

onvervulde behoefte aan landelijk wonen groot.

een betaalbare woning, vaak in naoorlogse

(onvervulde) vraag van groepen. We kijken naar:

We zien dat huishoudens dan uitwijken naar dorpse

woonmilieus in het stedelijk gebied.

-

Hoe hun oriëntatieproces eruitzag (paragraaf 5.2);

woonmilieus, als second-best-keuze. Wil je als

-

Wie er op Midden-Groningen zochten (paragraaf

gemeente vraaggerichter programmeren, dan moet

zoeken in Midden-Groningen. Betaalbaarheid en de

5.3);

je dus inspelen op de behoefte aan landelijk

goede verbinding met de stad Groningen zijn de

wonen.

belangrijkste redenen. We verwachten dat deze

Huishoudens die in Midden-Groningen komen

groep ten opzichte van 2019 (toen we dit maten) is

-

Welke producten en woonmilieus ze daar zochten (paragraaf 5.4);

-

-

Opvallend veel huishoudens jonger dan 30 jaar

-

Welke concessies ze deden (paragraaf 5.5);

wonen, weten vaak de ruimte te vinden die ze

toegenomen doordat de huizenprijzen verder

-

Wat huishoudens zochten die Midden-Groningen

zoeken. Dat geldt niet altijd voor de groep die wél

gestegen zijn.

als alternatief zien (paragraaf 5.6);

op Midden-Groningen zocht, maar ergens anders

Welke woonmilieus er in Midden-Groningen zijn en

een woning vond. Veel ruimte is dus een van de

wat voor groepen daarop afkomen (paragraaf 5.7).

unique selling points van Midden-Groningen.

-

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 70

KADER: WELKE ONDERZOEKEN GEBRUIKTEN WE? Bronnen combineren voor nieuwe inzichten Recent zijn er twee onderzoeken gedaan om erachter te komen hoe recent verhuisden zich oriënteerden, wat ze zochten, wat hun motieven waren, welke keuzes en overwegingen ze maakten en welke concessies ze deden. Beide onderzoeken geven aanknopingspunten om één stap vraaggerichter te programmeren, wetende dat niemand een woning vindt die volledig aan het wensenplaatje voldoet. “Second best is dus vaak best.” Het onderzoek voor de regio Groningen-Assen (RGA) besloeg alleen de westkant van Midden-Groningen (voormalig Hoogezand-Sappemeer

en Slochteren), voormalig Menterwolde zat juist in het onderzoek voor de regio Oost-Groningen. Het RGA-onderzoek is bovendien verrijkt met gegevens van Whize. Zij verdelen huishoudens in 11 segmenten en 59 sub-segmenten op basis van allerlei consumentendata. De segmenten verschillen voornamelijk op welstand en leeftijd van elkaar. Zo konden we gegevens over woonvoorkeuren dus koppelen aan doelgroepen. Rechts staat een overzicht van alle Whize-segmenten, met op de horizontale as de leeftijd en op de verticale as welstand. In de bijlage zijn uitwerkingen per segment te vinden. 5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 71

5.2 ORIËNTATIE

EERSTE EN TWEEDE VOORKEUR PER RGA-GEMEENTE 50%

‘Gewoon Gemiddeld’ ziet Midden-Groningen als alternatief

40%

De figuur rechtsboven laat per gemeente zien bij hoeveel

30%

huishoudens die gemeente de eerste keus was en bij hoeveel de tweede keus. De figuur daaronder specifiek laat voor MiddenGroningen zien welke segmenten zich daar als eerste keus op

20%

1e keuze

10%

2e keuze

0%

oriënteerden en welke vooral als tweede keus. Ongeveer 8% van de verhuisden zag Midden-Groningen als eerste keuze. Dat is ongeveer evenveel als andere landelijke regiogemeenten als Tynaarlo en Noorderveld. Ook vergeleken met Groningse gemeenten op even grote afstand van de stad Groningen

EERSTE EN TWEEDE VOORKEUR PER SEGMENT VOOR MIDDEN-GRONINGEN 40%

doet Midden-Groningen niet onder. Bij de tweede keus verandert

30%

dat niet, al lijken Tynaarlo en Westerkwartier iets populairdere

20%

alternatieven te worden voor de huishoudens die in de gemeente Groningen in eerste instantie geen huis konden vinden.

10%

1e keuze 2e keuze

0%

Bij het segment Landelijke Vrijheid (H) is Midden-Groningen het vaakst eerste voorkeur. Het segment Gewoon Gemiddeld (F) ziet Midden-Groningen juist vaak als alternatief. Die groep zocht in 2019 al vanwege betaalbaarheid naar alternatieven voor Groningen en doet dat nu waarschijnlijk nog vaker dan voorheen. 5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

 Boven: eerste of tweede keuze van verhuisden per gemeente. Onder: per segment, alleen voor Midden-Groningen. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 72

5.2 ORIËNTATIE Midden-Groningen populair bij landelijke woningzoeker Het cirkeldiagram rechts laat zien waar woningzoekenden op zochten voordat ze in Midden-Groningen zijn komen wonen, als eerste voorkeur. De tabel daaronder laat zien hoe de verdeling van

10% 2%

5%

Groningen 18%

Westerkwartier Het Hogeland

4% 1%

2% 2%

Midden-Groningen Assen

de segmenten is van de mensen die wel of niet op de gemeente

Tynaarlo

Midden-Groningen zochten.

Noordenveld Buiten de regio Groningen-Assen

56%

Duidelijk is dat veruit de meeste huishoudens die in Midden-

Geen antwoord

Groningen zijn komen wonen daar ook daadwerkelijk op zochten. Daarnaast zochten relatief veel huishoudens op Groningen, maar

ZOCHT OP M-G

ZOCHT NIET OP M-G

A - Dromen en Rondkomen

4%

2%

2%

B - Jong en Hoopvol

3%

11%

-8%

C - Volks en Uitgesproken

16%

14%

2%

D - Bescheiden Ouderen

8%

4%

4%

vooral het segment Landelijke Vrijheid (H) relatief veel op Midden-

E - Stedelijke Dynamiek

1%

4%

-3%

Groningen zocht. Ook huishoudens met een kleine portemonnee

F - Gewoon Gemiddeld

19%

23%

-5%

(segmenten A, C en D) zochten relatief vaak op Midden-Groningen.

G - Gezellige Emptynesters

6%

6%

0%

Juist de stedelijke segmenten met een redelijk tot goed inkomen

H - Landelijke Vrijheid

31%

13%

18%

I - Plannen en Rennen

8%

15%

-7%

J - Zorgeloos en Actief

4%

6%

-2%

K - Luxe Leven

1%

3%

-1%

eindigden ze uiteindelijk in Midden-Groningen. Als we kijken naar het zoekgedrag per segment, dan zien we dat

zochten relatief weinig op de gemeente.

SEGMENTEN

VERSCHIL

 Boven: waar zochten huishoudens op voordat ze in Midden-Groningen kwamen wonen? Onder: overzicht van Whize-segmenten die wel of niet zochten op Midden-Groningen. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 73

5.3 WIE ZOEKEN ER IN MIDDEN-GRONINGEN? 30-minners zochten vaak op Midden-Groningen Recent verhuisden die jonger waren dan 30 jaar zochten als

7%

eerste voorkeur naar verhouding vaak in Midden-Groningen.

12%

We zien ook dat deze leeftijdsgroep relatief vaak daadwerkelijk

jonger dan 30 jaar

in Midden-Groningen is gaan wonen, als we de cijfers

30 tot 40 jaar

vergelijken met het Westerkwartier en Het Hogeland. Voor deze groep zijn woningen in Midden-Groningen relatief betaalbaar. We verwachten dat dit verband nu nog sterker is,

35%

36%

31%

Alleenstaanden Eenoudergezin Gezinnen

40 tot 55 jaar

55 tot 70 jaar

Paren

22%

70 jaar en ouder

12%

17%

omdat woningprijzen verder zijn gestegen.

28% 5% 1% 4% 3%

De groep die vanwege betaalbaarheid voor Midden-Groningen

7%

A - Dromen en Rondkomen 14%

kiest (segment C t/m F), bestaat voor een groot deel uit alleenstaanden en paren (zie de gele cirkel rechts). Slechts 17% van deze groep bestaat uit gezinnen. Je hoeft voor deze

13%

Eenoudergezin

uiteraard wel denkbaar dat een deel van de jonge stellen een

Gezinnen

gezin sticht als ze eenmaal in Midden-Groningen wonen. Er is

Paren

omgeving zoekt (segment H, zie de groene cirkel rechts). Dat

D Ouderen C - Bescheiden D E - Stedelijke Dynamiek

4%

Alleenstaanden

groep dus geen ruime gezinswoningen te bouwen. Het is

ook een grote groep die juist veel ruimte en een landelijke

B - Jong en Hoopvol A B C - Volks en Uitgesproken

11% 46%

31% 1% 37% 16%

F FE - Gewoon Gemiddeld G - Gezellige Emptynesters G - Landelijke H H Vrijheid I - Plannen en Rennen I J J - Zorgeloos en Actief K - Luxe Leven K

7%

zijn vaak paren of gezinnen.  Overzicht van groepen die zich oriënteerden op Midden-Groningen in hun zoektocht naar een woning. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 74

5.4 WAT ZOEKT MEN IN MIDDEN-GRONINGEN? Onvervulde behoefte naar landelijk wonen

TYPE WONING GEZOCHT

GEWENST

GEVONDEN

VERSCHIL

Juist door te kijken naar het verschil tussen wat

Rij- of hoekwoning

19%

20%

1%

Twee-onder-een-kapwoning

17%

24%

7%

Vrijstaande woning

32%

30%

-2% -3%

In voormalig Menterwolde lijkt de wens om landelijk te

huishoudens in Midden-Groningen zochten en wat ze

wonen nog wat groter te zijn dan in het RGA-deel van

uiteindelijk vonden, ontdek je de onvervulde vraag. Is

Midden-Groningen. Daarin speelt mee dat in oud-

Appartement of flat

18%

15%

er een negatief verschil, dan is er netto vraag naar dat

Menterwolde geen stedelijk woonmilieus te vinden zijn,

Beneden- of bovenwoning

3%

4%

1%

product of woonmilieu. Een positief verschil betekent

waardoor huishoudens zich vaker oriënteren op

Woonboerderij

6%

4%

-2%

juist dat er een overschot is.

landelijk of dorps wonen. Dit zien we ook terug in de

Bedrijfswoning of boerderij

1%

2%

1%

Anders

4%

1%

-2%

belangrijkste verhuisredenen: ligging en buitenruimte. Rechts laten we dit zien per woningtype en

Wat ook opvalt, is dat huishoudens in oud-Menterwolde

woonmilieu. De roep om landelijk wonen komt duidelijk

het vaakst concessies deden op de ligging.

GEWENST

GEVONDEN

VERSCHIL

Het centrum van de stad

6%

2%

-4%

Een vooroorlogse stadswijk

3%

2%

-1%

Betaalbaarheid wordt ook vaak gezien als reden om in

Naoorlogs met egz en app

6%

9%

3%

oud-Menterwolde te zoeken. Dat kan erop wijzen dat

Naoorlogs met vooral gezinswoningen

7%

10%

3%

Recente stedelijke uitbreidingswijk

5%

4%

-1%

Stedelijke herontwikkelingslocatie

1%

0%

-1%

‘Excellent’ - stads

1%

0%

-1%

naar voren. Bij woonboerderijen, vrijstaand wonen en ‘anders’ zien we onvervulde behoeftes. De categorie ‘anders’ kan duiden op een vraag naar bijzondere of

WOONMILIEU

nieuwe woonvormen. In de woonmilieus zien we de

huishoudens juist daar zoeken naar betaalbaar aanbod

vraag naar landelijk wonen ook terugkomen. De

(‘betaalbaarheidsspeurders’), of dat huishoudens in het

behoefte aan wonen in het landelijk gebied lijkt nu

duurdere segment zoeken en juist in Menterwolde

Het centrum van een groot dorp

9%

11%

3%

ingevuld te worden door dorpse woonmilieus zoals een

meer woning voor hetzelfde geld vinden

Dorpse woonbuurt

22%

26%

4%

(betaalbaarheid als ‘positieve concessie’).

Een woondorp

12%

19%

7%

Landelijk gebied

24%

12%

-12%

‘Excellent’ - dorps

3%

3%

0%

woondorp. Huishoudens kiezen dit dus als alternatief, maar het liefst hadden ze een woning in het buitengebied of aan de dorpsrand gehad.

 Overzicht van wat recent verhuisden wensten en uiteindelijk vonden voor zowel het type woning als het woonmilieu. Het verschil laat een mismatch zien tussen vraag en aanbod. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 75

5.4 WAT ZOEKT MEN IN MIDDEN-GRONINGEN? Mensen vinden ruimte binnen en buiten

60%

De figuren rechts laten zien wat huishoudens zochten en uiteindelijk

50%

ook vonden. De bovenste figuur laat dit zien van huishoudens die

40% 30%

ook daadwerkelijk in Midden-Groningen zijn gaan wonen, terwijl de

20%

onderste figuur een beeld geeft van de groep die wel op Midden-

10%

Groningen zocht, maar er uiteindelijk niet ging wonen.

0% Veel ruimte in de woning

Grote Onderhoudsarm Hoogwaardige / buitenruimte of -vrij moderne (tuin of balkon) afwerking

Duidelijk is dat huishoudens de ruimte die ze zochten in Midden-

Duurzaam

GEZOCHT

Een lage energielast

Bijzondere uitstraling

Potentie tot aanpassen of verbouwen

Gemakkelijk parkeren bij de woning

Bijzondere uitstraling

Potentie tot aanpassen of verbouwen

Gemakkelijk parkeren bij de woning

GEVONDEN

Groningen hebben gevonden. Dat lukte niet altijd bij woningzoekenden die niet in Midden-Groningen terechtkwamen. We zien ook dat men in Midden-Groningen niet altijd een onderhoudsarme en duurzame woning met lage energielasten vond. Daar is dus een mismatch. Vooral het segment Jong en Hoopvol (B) vindt dit belangrijk. De segmenten Plannen en Rennen (I) en Luxe Leven (K) vinden veel ruimte in en om de woning erg belangrijk. Daarnaast hechten ze ook veel waarde aan gemakkelijk parkeren bij de woning. Het segment Zorgeloos en Actief (J), bestaande uit

80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% Veel ruimte in de woning

Grote Onderhoudsarm Hoogwaardige / buitenruimte of -vrij moderne (tuin of balkon) afwerking

ouderen, vindt dat juist veel minder belangrijk. Het segment

Duurzaam

GEZOCHT

Een lage energielast

GEVONDEN

Landelijke Vrijheid (H) zoekt juist een woning met bijzondere uitstraling die eventueel verbouwd kan worden.

 Boven: wat zochten huishoudens die in Midden-Groningen kwamen wonen en wat vonden ze uiteindelijk? Onder: wat zochten huishoudens die zich op Midden-Groningen oriënteerden maar er niet zijn gaan wonen, en wat vonden ze uiteindelijk? Het verschil laat in beide figuren de mismatch tussen vraag en

aanbod zien. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 76

KADER: ONDERZOEK WONEN IN HET BUITENGEBIED Is er vraag naar wonen in het buitengebied?

Midden-Groningen: +200 woningen

Drie hoofdlijnen in de woonbehoefte

Bij het opstellen van de nieuwe Omgevingsvisie maakt

Op basis van de uitkomsten uit het onderzoek voor de

In de interviews die we deden, kwamen drie behoeftes

de provincie Groningen de afweging of zij meer ruimte

regio Groningen-Assen uit 2019 blijkt de vraag in de

naar voren van huishoudens die willen wonen in het

geeft aan wonen in het buitengebied. Het uitgangspunt

hele provincie Groningen op ongeveer 2.500 woningen

buitengebied. Alleen beleid aanpassen is dan

nu is dat het bouwen van nieuwe woningen in het

te liggen. Die behoefte is onderdeel van de totale

onvoldoende. Wat nu al kan, blijft hangen in een

buitengebied zeer beperkt wordt toegestaan. De

woningbehoefte in de provincie. Voor Midden-

bureaucratisch proces. Er is steun nodig voor

gedachte achter het concentreren van stedelijke

Groningen komt de behoefte naar wonen in het

initiatiefnemers en een houding die ontwikkelingen

activiteiten in bestaande bebouwde gebieden is

buitengebied uit op ongeveer 200 woningen over de

mogelijk probeert te maken.

kortweg het landschap zo veel mogelijk te beschermen,

periode 2020-2030. Dat is 15% van de totale

1.

verdere ‘verstening’ van het buitengebied te

woningbehoefte in Midden-Groningen. De vraag naar

mensen zoekt een woonvorm waarbij er meer

voorkomen, mobiliteit te beperken en de leefbaarheid

wonen in het buitengebied in Midden-Groningen

mogelijkheden zijn om hun woning op eigen wijze

in (kleine) kernen te ondersteunen.

bestaat voor 25% uit een specifieke vraag naar wonen in het buitengebied en voor 75% uit een vraag die ook

Meer variatie in bouwmogelijkheden: een groep

vorm te geven. 2.

Minder bureaucratie en meer ondersteuning: er is

De provincie liet in 2021 onderzoeken óf er behoefte is

door dorpse woonmilieus bediend kan worden. Het

behoefte aan meer ondersteuning bij het

aan wonen in het buitengebied, en zo ja, hoe groot die

gaat dus om een woningbehoefte van 50 woningen van

realiseren van wensen in het buitengebied,

behoefte is, welke groepen daarin interesse hebben en

huishoudens die expliciet in het buitengebied willen

binnen het speelveld van regels en belangen.

wat voor woonproducten zij zoeken.

wonen.

3.

Meer mogelijkheden om met meerdere huishoudens op een bestaand erf te wonen: binnen de totale groep mensen met de wens in het buitengebied te wonen is dit een kleine, maar wel groeiende vraag.

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 77

5.5 CONCESSIES Woonwensen relatief makkelijk te vervullen De figuur rechts laat zien welke concessies mensen deden in drie Afleesvoorbeeld:

verschillende woonmilieus in Midden-Groningen en hoe dit zich

Huishoudens die in Midden-Groningen zijn komen wonen, deden in stedelijke woonmilieus vaker een concessie op

verhoudt tot het gemiddelde in de regio Groningen-Assen.

woonplaats van voorkeur dan gemiddeld in de regio Groningen-Assen. 60%

Huishoudens die in Midden-Groningen zijn gaan wonen, deden gemiddeld minder concessies dan in de rest van de regio Groningen-Assen. Het lukt in Midden-Groningen dus relatief het

50%

40%

makkelijkst om je woonwensen te vervullen. Vooral in het stedelijk gebied (Hoogezand en Sappemeer) is het voor woningzoekenden makkelijker om de gewenste woning te vinden, al deden

30%

20%

huishoudens in dit woonmilieu wel vaker dan gemiddeld concessies op de woonplaats. In woonkernen (zoals Kolham, Froombosch) doen huishoudens juist vaker concessies. Zo leverden huishoudens hier vaker in op kenmerken van de woning en woonplaats, waarschijnlijk om het

10%

0% De woonplaats van mijn voorkeur Stedelijk

Een kenmerk van de woning Volledige kern

Woonkern

Midden-Groningen

Het soort buurt van mijn voorkeur Gemiddelde

Ik heb al mijn woonwensen vervuld

Gemiddelde voor regio Groningen-Assen

juiste woonmilieu te vinden.  Concessies die huishoudens die naar Midden-Groningen verhuisden deden, per woonmilieu, vergeleken met het gemiddeld in de regio Groningen-Assen. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 78

5.6 MIDDEN-GRONINGEN ALS ALTERNATIEF Tweedeling betaalbaar en landelijk wonen

WOONMILIEUS

%

In het onderzoek voor de regio Groningen-Assen is in 2019 niet

Het centrum van de stad

3%

Een vooroorlogse stadswijk

9%

alleen gevraagd naar wat de eerste keuze van huishoudens was in

Naoorlogse wijk met gezinswoningen en appartementen

6%

Naoorlogse wijk met vooral gezinswoningen

11%

nog meer zochten. Hierna vergelijken we de groep die direct op

Recente stedelijke uitbreidingswijk

12%

Midden-Groningen zocht met de groep die Midden-Groningen als

Stedelijke herontwikkelingslocatie

2%

‘second-best-keuze’ zag.

‘Excellent’ - stads

2%

het zoekproces. Er is ook gevraagd naar waar mensen eventueel

De groep die Midden-Groningen als alternatief voor de stad zag,

Het centrum van een groot dorp

6%

Dorpse woonbuurt

21%

Een woondorp

11%

heeft twee gezichten. Een deel is gericht op stedelijke woonmilieus

Landelijk gebied

14%

zoals naoorlogse wijken en recente uitbreidingswijken, een ander

‘Excellent’ – dorps

2%

deel zoekt juist landelijke woonmilieus zoals dorpse woonbuurten. REDEN VAN VERHUIZING

ZOCHT DIRECT OP M-G

M-G ALS ALTERNATIEF VOOR GRONINGEN

Ik wilde vooral deze woning

39%

48%

Ik wilde vooral in deze woonplaats wonen

22%

20%

Ik wilde vooral in dit soort buurt wonen

17%

16%

huishoudens vaak nog wel het gewenste woningtype vinden (zie de

Iets anders

22%

17%

onderste tabel rechts). De groep die Midden-Groningen als

TOTAAL

100%

100%

Huishoudens die stedelijke woonmilieus zoeken, wijken vaak vanwege betaalbaarheid uit naar omliggende gemeenten, zo blijkt uit hun verhuisredenen. In Midden-Groningen kunnen die

alternatief ziet, zoekt bovendien vaker naar tweekappers dan de groep die specifiek op Midden-Groningen zoekt. Zij zijn op zoek naar ruimte in en om huis, maar dan voor minder geld.

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

 Boven: gewenst woonmilieu van de groep die Midden-Groningen als alternatief voor de stad Groningen zag. Onder: verhuisredenen van de groep die direct op Midden-Groningen zocht en van huishoudens die Midden-Groningen als alternatief voor de gemeente Groningen zagen. Bron: woningmarktonderzoek RGA (2019).

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 79

5.7 WOONMILIEUS EN SEGMENTEN Veel landelijke woonmilieus in de gemeente Op de volgende pagina’s schetsen we de verschillende woonmilieus in Midden-Groningen en de specifieke woonwensen die daarbij passen. Let op: het gaat om de woonmilieus zoals die in de regio Groningen-Assen gebruikt

worden. In de bijlage staan uitgebreidere overzichten per woonmilieu en per doelgroep / Whize-segment. Midden-Groningen bestaat vooral uit dorpse en landelijke woonmilieus. Hierdoor liggen er veel kansen voor landelijk wonen in de gemeente. In Hoogezand en Sappemeer zijn juist stedelijke woonmilieus te vinden, zoals naoorlogse wijken met vooral eengezinswoningen. Er zal dus ook een tweedeling zijn in groepen die zoeken op Midden-Groningen. Huishoudens met een grotere portemonnee willen graag een woning in een landelijke setting, terwijl anderen juist een betaalbare woning zoeken, voornamelijk in de stedelijke woonmilieus.  Woonmilieus in Midden-Groningen, conform de indeling zoals gebruikt in het onderzoek voor de regio Groningen-Assen. Bron: KAW (2019, bewerkt 2022).

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 80

5.7 WOONMILIEUS EN SEGMENTEN Naoorlogs met eengezins en appartementen

Naoorlogs met vooral gezinswoningen

Recent stedelijke uitbreidingswijk

Dit zijn vaak plekken met het meeste hoogbouw en een

Hier staan vaak veel rijwoningen die nu vooral gewild

In Midden-Groningen is één recent stedelijke

hoog aandeel sociale huur. In Midden-Groningen zijn

zijn onder starters. Voorbeelden zijn Woldwijck in

uitbreidingswijk: De Vosholen. Dit woonmilieu is juist

dit o.a. Gorecht-Noord en Spoorstraat-Kieldiep. Het

Hoogezand en Westerpark in Sappemeer. Dit

ook makkelijk toe te voegen. Vooral het segment

segment Volks en Uitgesproken (C) komt hier veel

woonmilieu is zeer gewild bij het segment Gewoon

Plannen en Rennen (I) is hierin geïnteresseerd. Dit zijn

voor. Vanwege betaalbaarheid zoeken huishoudens het

Gemiddeld (F). Dit segment bestaat vaak uit gezinnen

huishoudens met een groot budget en een druk leven.

meest naar appartementen of flats. Andersom

met een inkomen dat hoog genoeg is om een

Ze hebben behoefte aan een ruime woning en een

geredeneerd: mensen komen hier vaak terecht omdat

grondgebonden woning te kunnen kopen, maar net te

ruime buitenruimte. Hierdoor komen ze ook vaak

hier betaalbare woningen zijn te vinden of omdat hier

laag is voor hun droomwoning. Ruimer wonen is de

terecht in recent stedelijke uitbreidingswijken. Ze

veel sociale huur is. Vaak zoeken ook ouderen met een

voornaamste woonwens. Toch liggen er in deze

zoeken hier vaak een tweekapper of vrijstaande

kleine portemonnee in het segment Bescheiden

woonmilieus kansen als het om ruimte gaat. Zo vinden

woning. Toch hoeven deze wijken niet altijd ruim

Ouderen (D) op dit woonmilieu, omdat hier betaalbare

mensen meer ruimte om hun huis en meer ruimte voor

opgezet te zijn. Veel mensen vinden hier een ruimere

gelijkvloerse woningen te vinden zijn. Investeringen in

parkeren dan gewenst is. Bij transformatie liggen er

woning met meer parkeerplekken in de buurt dan waar

dit woonmilieu kunnen kansen bieden voor starters en

dus kansen voor verdichting of verbetering van

ze naar op zoek waren. Lagere parkeernormen en een

andere groepen met een kleine portemonnee.

ruimtelijke kwaliteiten in de wijk.

mix met kleinere woningen zouden dit woonmilieu geschikter maken voor meer groepen.

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 81

5.7 WOONMILIEUS EN SEGMENTEN Dorpse woonbuurt

Een woondorp

Landelijk gebied

In dorpse woonbuurten zoeken huishoudens vaak een

Het verschil tussen een woondorp en een dorpse

Zoals de kaart op pagina 80 laat zien, heeft Midden-

vrijstaande woning of tweekapper. Er is vaak een mix

woonbuurt is niet heel groot. Een woondorp is vaak

Groningen vrij veel landelijk gebied. Het overgrote deel

tussen verschillende segmenten, woningtypen en

kleiner, landelijker en heeft minder tot geen

van de huishoudens in Midden-Groningen zoekt een

eigendom. Voorbeelden zijn Schildwolde, Slochteren en

voorzieningen. Huishoudens weten hier dan ook vaker

vrijstaande woning of woonboerderij in het

Harkstede. Het zijn vaak dorpen met een aantal

de ruimte te vinden dan in een dorpse woonbuurt.

buitengebied. Dit zijn voornamelijk paren van wie de

belangrijke voorzieningen zoals een supermarkt en

Kolham, Meeden en Froombosch zijn voorbeelden van

kinderen al uit huis zijn. Het segment Landelijke

huisarts. Opvallend is dat veel meer mensen hier een

woondorpen. Vooral het segment Landelijke Vrijheid

Vrijheid (H) is hier sterk aanwezig. Dit segment is

vrijstaande woning zoeken dan dat ze er uiteindelijk

(H) wil hier graag wonen. Dit segment vindt ruimer

moeilijk te typeren omdat zij vaak pas dit segment

vinden. Huishoudens lijken uit te wijken naar

wonen, een grote buitenruimte en een rustigere of

worden zodra ze een woning in het landelijk gebied of

tweekappers en rijwoningen. Men vindt de kwaliteit en

groenere plek de belangrijkste verhuisredenen. Over

in een woondorp hebben gevonden. Dit segment vindt

grootte van de buitenruimte hier vaak belangrijker dan

het algemeen weten mensen hier ook de woning te

dus ook vaak wat ze zoeken, anders waren ze niet in

de ruimte in de woning. Woningen met grote tuinen

vinden die ze zoeken. Er lijkt in dit woonmilieu wel een

dat segment terechtgekomen. Men vindt hier wel vaker

kunnen hier dan ook een vraag bedienen.

onvervulde behoefte te zijn naar boerderijwoningen.

veel ruimte in de woning dan ze wensten. Vooral het uitzicht en de buitenruimte is belangrijk.

5 ORIËNTATIE, WENSEN EN MOTIEVEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 82

6

WONEN TOEVOEGEN

6.1 IN HET KORT Dit hoofdstuk

Uitkomsten in het kort

In hoofdstuk 3 lieten we zien wat de komende jaren de

-

De verwachting is dat er tot 2030 netto nog zo’n

-

In woondorpen hoeven niet per se méér sociale

verwachte woonbehoefte per kern of cluster van

360 sociale huurwoningen toegevoegd moeten

huurwoningen gebouwd te worden, maar er is wel

kernen is. We zoomen hierna dieper in op wat dat

worden om in de vraag te voorzien. Dat zijn 45 per

een kwalitatieve behoefte: beter, nieuwer,

kwalitatief betekent voor de sociale huur-, particuliere

jaar. Vooral starters zitten in de knel. Gezien de

huur- en koopsector.

situatie in de wereld is het denkbaar dat de vraag

-

Sociale huur: we gaan in op factoren die de vraag

naar sociale huur hoger uitvalt dan wij nu denken.

middenhuur, vooral in stedelijk gebied, liefst op A-

beïnvloeden, analyseren signalen van vraagdruk en

Daarom is het belangrijk dat corporaties de vraag

locaties bij voorzieningen.

vertalen dit naar een programma per kern:

continu monitoren en tijdig bijsturen als de markt

hoeveel, wat en voor welke prijs (paragraaf 6.2)?

daarom vraagt. Netto toevoegen vraagt om

types. Het gaat om zo’n 810 woningen tot 2030. Er

Particuliere huur: we schetsen welke doelgroepen

loslaten van het huidige ‘saldo is nul’-beleid.

moet speciale aandacht zijn voor starters, senioren

-

op particuliere huur aangewezen zijn, wat

-

-

Er is vraag naar netto 70 woningen in de

In de koopsector is behoefte aan een mix van

Er is vooral behoefte aan ‘alleskunners’: huizen die

en huishoudens die landelijk willen wonen. Benut

onzekerheden zijn en vertalen dit naar een

geschikt zijn voor ouderen met een (beginnende)

ook kansen voor unieke woonmilieus of -producten

programma per kern (paragraaf 6.3);

zorgvraag, maar later ook bruikbaar zijn voor

om nieuwe groepen aan te trekken. Parallel

Koop: we laten cijfers zien die iets zeggen over de

kleine gezinnen of stellen. Denk goed na over de

daaraan ligt er een grote opgave in de bestaande

krapte op de markt, gaan in op gewenste

plek waar die woningen gebouwd worden.

voorraad, vooral in het stedelijk gebied, maar op

prijssegmenten en vertalen dit naar een

Aanvullend is er vraag naar reguliere rijwoningen

kleinere schaal ook in de dorpen (zie ook paragraaf

programma per kern (paragraaf 6.4).

en (vooral in het stedelijk gebied en in sommige

4.4).

Verspreid over het hoofdstuk geven we aan wat de

-

duurzamer. Dat vraagt om investeringen. -

centrumdorpen) appartementen.

rode draad uit gesprekken met marktkenners was.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 84

6.2 SOCIALE HUUR WAT BEPAALT DE VRAAG? Hoe bepaal je de vraag naar sociale huur? Het is niet eenvoudig om precies te berekenen hoe

Corporaties zijn verplicht om ‘passend toe te

-

groep die aanspraak maakt op sociale huur.

groot de vraag naar sociale huurwoningen in Midden-

wijzen’ in ten minste 95% van de gevallen. Ze

-

Beschikbaarheid: een langdurig tekort aan sociale

Groningen en kernen daarbinnen is. Dat komt doordat

hebben een marge van 5% voor uitzonderingen.

er veel factoren zijn die de vraag beïnvloeden. We

De regels gelden voor woningen met een huur tot

hebben te maken met regels, we zien trends en er zijn

€ 763 (liberalisatiegrens, prijspeil 2022).

toekomstige ontwikkelingen die soms redelijk goed te

-

-

huur kan ervoor zorgen dat huurders naar buurgemeenten verhuizen waar wél aanbod is. -

Woonmilieuvoorkeuren: we weten dat huishoudens

Een deel van de huurders woont ‘scheef’: met een

met een laag inkomen bij verhuizing vaker dan

voorspellen zijn, maar vaak veel minder goed, zoals

te hoog inkomen in een sociale huurwoning,

gemiddeld kiezen voor een plek met voorzieningen,

economische conjunctuur en situaties op de wereld.

bijvoorbeeld omdat de huurder meer is gaan

zoals een supermarkt of school.

verdienen. In Midden-Groningen woont nu 13,8%

Regels die de vraag beïnvloeden

van de huurders scheef, waarvan 8,6% ‘goedkoop’

De sociale huursector is gebonden aan regelgeving.

en 5,2% ‘duur’ scheefwoont.

-

-

Toegankelijkheid van de koopmarkt: lage rentes of

soepele hypotheekvoorwaarden zorgen voor meer vraag naar koopwoningen.

Huishoudens met een inkomen tot de

-

huurtoeslaggrens (€ 24.075 voor een- en € 32.675

Andere ontwikkelingen die de vraag beïnvloeden

voor meerpersoonshuishoudens) moeten sinds 1

Er zijn ook veel andere factoren die de vraag naar

januari 2016 in principe een woning toegewezen

sociale huurwoningen beïnvloeden. Dat zijn o.a.:

krijgen met een huur onder de aftoppingsgrenzen

-

Extramuralisering van wonen met zorg: hoe sneller dat gebeurt, hoe meer ouderen zelfstandig (blijven) wonen.

-

De mate waarin beleggershuur een alternatief

Economische ontwikkeling: bij een groeiende

vormt: hoe goedkoper, hoe groter de concurrentie

(€ 633 voor een- en tweepersoonshuishoudens en

koopkracht daalt de afhankelijkheid van sociale

met de sociale huurmarkt en dus hoe lager de

€ 679 voor drie- of meerpersoonshuishoudens).

huur en hogere inkomens zorgen voor een kleinere

vraag naar sociale huurwoningen.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 85

9%

6.2 SOCIALE HUUR VRAAGDRUK

Ik heb een koophuis Ik ben een starter of inwonend

53%

38%

Starters zitten het meest in de knel Groninger Huis en Lefier houden beide cijfers bij over

je jongeren aan de gemeente binden, dan is het dus

druk op de sociale huurmarkt. Omdat Lefier in april

wel zaak om meer woningen voor (jonge) starters te

2020 is overgestapt op Thuiskompas is het niet

bouwen.  Actief woningzoekenden in Midden-Groningen die ingeschreven staan in

mogelijk om trends te meten over een periode langer

dan twee jaar. Toch zien we wel een rode draad in de

Bij Groninger Huis valt verder op dat gezinnen een vrij

cijfers. Het meest opvallend is de situatie van huur-

lange zoektijd hebben: ruim twee jaar. Een verklaring

starters. Voor hen is het erg lastig om een sociale

kan zijn dat gezinnen vrijwel altijd naar grondgebonden

huurwoning te vinden. Ter illustratie: van de 889 actief

woningen zoeken. De mutatiegraad ligt bij die

woningzoekenden bij Lefier zijn op dit moment 334

woningen lager dan bij appartementen, waardoor de

starter. Omgerekend is dat bijna 40%. De figuur

beschikbaarheid van die woningen dus lager is.

Thuiskompas. Bron: Thuiskompas (2022).

20 15 10 5 0 Jong <23

rechtsboven laat dat zien. In Midden-Groningen bestaat dus een verborgen netto woonbehoefte van minimaal

Andere bijzonderheden uit de cijfers:

334 huishoudens die wel een zelfstandige woning

-

zoeken, maar er geen kunnen vinden.

Senior 65+

40 30

Slechts 10% van de actief zoekenden is 55-plusser.

20

Bij beide corporaties geldt voor appartementen een

10

jarigen daar relatief hoog ligt: ca. 20 maanden. De

aanmerkelijk kortere zoekduur dan voor

0

slaagkansen van deze groep zijn tegelijk het laagst. Wil

eengezinswoningen.

-

Senior 55-64

leeftijdsgroep. Bron: Groninger Huis (2021).

bestaat uit 28- tot 54-jarigen. Zij willen vaak

Bij Groninger Huis weten we niet hoe hoog dat aantal

Jong 23-34

 Zoekduur in maanden van woningzoekenden van Groninger Huis naar

De helft van de actief woningzoekenden bij Lefier doorstromen naar een andere sociale huurwoning.

ligt. We zien wel dat de zoekduur voor 23- tot 35-

Ik heb een huurhuis

<23

23-27

28-39

40-54

55-64

65-74

75+

 Slaagkansen (in %) van woningzoekenden van Groninger Huis naar leeftijdsgroep. Bron: Groninger Huis (2022).

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 86

6.2 SOCIALE HUUR DOELGROEP EN SCHEEFHEID Relatief veel goedkope scheefheid

0

CBS-WIJK

OMVANG % % % DURE DOELGROEP SH IN GOEDKOPE SCHEEFHEID SH VOORRAAD SCHEEFHEID

Het schema rechts laat voor Midden-Groningen en

De scheefheid verschilt wel per CBS-wijk. Zo woont in

wijken daarbinnen zien hoe groot de doelgroep voor

Zuidbroek, Siddeburen, Sappemeer en Muntendam

Foxham en Hoogezand-N.

6,4%

5,3%

meer dan 10% van de sociale huurders goedkoop

Hoogezand-Zuid

7,2%

3,8%

sociale huur op dit moment is en hoe groot de

scheef. In Meeden is dat juist andersom: daar woont

Kalkwijk

9,5%

9,5%

scheefheid is. De cijfers zijn afkomstig uit de Lokale

17% van de doelgroep voor sociale huur in een koop-

Sappemeer

10,1%

7,7%

Monitor Wonen uit 2020, omgerekend naar de situatie

of particuliere huurwoning. Er zijn ook CBS-wijken waar

in 2022. Over de omvang van de doelgroep voor sociale huur zijn op wijkniveau geen gegevens bekend.

toewijzing aan sociale huur is, hoe groot het aandeel

-

-

Kropswolde

0,0%

0,0%

geen scheefheid is en iedereen dus passend is

Foxhol

8,3%

7,7%

gehuisvest.

Westerbroek e.o.

0,0%

0,0%

Harkstede e.o.

7,5%

7,0%

Kolham

8,7%

0,0%

aandeel sociale huur binnen de totale voorraad en de goedkope en dure

Froombosch

0,0%

0,0%

scheefheid in Midden-Groningen in 2020. N.B.: De Lokale Monitor Wonen

Slochteren

5,8%

0,0%

omvang van de doelgroep voor sociale huur is iets

werkt met CBS-wijken. Die komen grotendeels overeen met onze clusters,

Schildwolde

0,0%

0,0%

groter dan de voorraad sociale huurwoningen, en daar

maar niet altijd. Bron: Lokale Monitor Wonen (2020), bewerking KAW.

Hellum

0,0%

0,0%

Siddeburen

10,2%

0,0%

Eemskanaal-Zuid

-

-

Tjuchem-Steendam

-

-

10,1%

7,2% 5,1%

Dat er krapte op de sociale huurmarkt in MiddenGroningen wordt gevoeld is niet verrassend. De

komt bij dat er relatief veel goedkope scheefheid is*. Omgekeerd is er wel wat dure scheefheid* omdat

 Omvang van de doelgroep voor toewijzing aan sociale huur, het

* Er zijn twee soorten scheefheid: (1)

huurwoning, bijvoorbeeld doordat het huishoudinkomen van iemand

koopwoningen in Midden-Groningen relatief betaalbaar zijn, maar dat heft de goedkope scheefheid niet op. Enige toevoeging van sociale huur is dus op zijn plaats.

goedkope scheefheid: met een te hoog inkomen in een sociale

(2)

Kiel-Windeweer

door de jaren heen is gestegen. Iemand woont dan niet meer

Muntendam

‘passend’ volgens de regels rond passend toewijzen.

Noordbroek

8,1%

dure scheefheid: met een laag inkomen in een te dure sociale

Zuidbroek

13,0%

5,7%

huurwoning (boven de aftoppingsgrenzen).

Meeden

6,9%

17,2%

8,6%

5,2%

MIDDEN-GRONINGEN

6 WONEN TOEVOEGEN

29%

28%

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 87

6.2 SOCIALE HUUR VERWACHTE BEHOEFTE 360 sociale huurwoningen erbij tot 2030

Blijf monitoren en buig zo nodig je strategie bij

De verwachting is dat het aantal huishoudens in

deel van de bestaande huurders meer of minder gaan

De netto toevoeging van +360 sociale huurwoningen

Midden-Groningen tot 2030 met ongeveer 1.250

verdienen, waardoor bij hen juist scheefwonen

tot 2030 is geen keihard gegeven. We lieten al zien dat

toeneemt (zie paragraaf 3.5). Die groei bestaat voor

ontstaat.

er tal van onzekerheden zijn die ervoor kunnen zorgen

een deel uit huishoudens die tot de doelgroep voor

dat dit getal de komende tijd weer verandert, waarvan

sociale huur horen. In Midden-Groningen is dat op dit

De behoefte van +360 sociale huurwoningen tot 2030

het aantal te huisvesten statushouders de meest

moment 29% van alle huishoudens (zie het schema op

is gebaseerd op het middenscenario. Dat scenario past

actuele is. Het programmeren van sociale huur blijft

de vorige pagina). We gaan ervan uit dat de omvang

het best bij de situatie van Midden-Groningen. We

daarom hoe dan ook ‘management van onzekerheden’,

van de doelgroep voor sociale huur de komende jaren

berekenden ook wat de behoefte aan sociale huur is

waarbij monitoring (niet alleen in cijfers, maar juist ook

meebeweegt met de huishoudensgroei, maar dat het

volgens het lage en hoge scenario. Hieronder vatten

op basis van signalen uit gesprekken) strategische

aandeel binnen het totaal niet verandert. Het blijft dus

we de behoefte aan sociale huur in één overzicht

keuzes moet voeden: volgen we nog de juiste koers, of

29%. Dat betekent dat we in het middenscenario

samen:

is op sommige plekken meer of minder nodig? Zorg

uitgaan van een netto behoefte van +360 sociale huurwoningen tot 2030, oftewel +45 per jaar. Onze aanname hierbij is dat er de komende jaren een zekere mate van scheefheid blijft bestaan: passend

SCENARIO

BANDBREEDTE

MIDDEN

PER JAAR

laag

+245 tot +335

+290

+35

midden

+305 tot +415

+360

+45

hoog

+360 tot +490

+425

+55

daarbij steeds voor goede afstemming tussen corporaties, gemeente én huurdersorganisaties en benut elkaars kennis en signalen.

 Verwachte netto behoefte aan sociale huurwoningen in Midden-

toewijzen zorgt er weliswaar voor dat nieuwe huurders

Groningen, in drie scenario’s: laag, midden en hoog. We rekenen met het

bij toewijzing niet scheefwonen, maar tegelijk zal een

middenscenario (in geel), omdat dat het best past bij de situatie in de gemeente. Bron: IPB-prognose provincie Groningen (2022), Lokale Monitor Wonen (cijfers uit 2020 omgerekend naar situatie 2022), bewerking KAW.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 88

6.2 SOCIALE HUUR VERWACHTE BEHOEFTE terwijl in woonkernen juist sprake is van stabilisatie of

afgelopen jaren laten zien dat de vraag zich steeds

lokaal lichte krimp, wél met ruimte voor maatwerk en

meer concentreert in kernen met een goed

vernieuwing. Bijvoorbeeld: verdunnen én vernieuwen.

voorzieningenpakket. Dat is logisch, gelet op de

Daardoor beweeg je mee met de vraag, maar voeg je

samenstelling van de doelgroep, die steeds meer uit

tegelijk kwaliteit aan het dorp toe.

ouderen en lage-inkomensgroepen bestaat. Zij wonen het liefst dicht bij voorzieningen en op plekken die

Wat gebeurt er na 2030?

goed bereikbaar zijn, óók met het openbaar vervoer.

Het is nu nog onzeker wanneer de 0-lijn doorkruist

wordt. Dat moet o.a. uit monitoring blijken. We gaan er nu van uit dat dat op gemeenteniveau pas rond 2030 /

netto behoefte aan sociale huurwoningen zich verhoudt

2035 is, als het aantal babyboomhuishoudens af gaat

tot de totale woonbehoefte in Midden-Groningen, met

nemen. Lokaal is dat soms eerder. Dat is geen reden

een onzekerheidsmarge die in de loop der jaren groter

om te stoppen met het bouwen van extra sociale

wordt (voor redenen: zie paragraaf 6.2). De figuur

huurwoningen. Doe je dat wel, dan werk je uitstroom

daaronder laat de verwachte netto behoefte per soort

in de hand en zal de 0-lijn dus eerder doorkruist

kern zien, met in stippellijnen de behoefte aan sociale

worden. Belangrijk is om je portefeuillebeleid vorm te

huur. In kernen met veel voorzieningen is de komende

geven volgens het principe van de ‘rollende voorraad’ (zie de pagina hierna).

6 WONEN TOEVOEGEN

 Netto daling

De bovenste figuur rechts laat schematisch zien hoe de

 Netto daling

jaren de meeste netto toevoeging te verwachten,

vraag naar extra sociale huurwoningen. Trends over de

2022

2027

2032

Netto groei 

Niet elke kern profiteert in even grote mate van de

Netto groei 

Meeste behoefte dicht bij voorzieningen

2022

2027

2032

 Boven: netto behoefte aan sociale huurwoningen binnen de totale woonbehoefte in Midden-Groningen, inclusief onzekerheidsmarge op de middellange en lange termijn. Onder: verwachte ontwikkeling per soort kern. Stippellijn = sociale huur, doorgetrokken lijn = totale behoefte. Let op: het gaat om een schematische weergave.

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 89

6.2 SOCIALE HUUR OMGAAN MET ONZEKERHEDEN Risicobeperking: denk in een ‘rollende voorraad’ Grote investeringen vragen om een afschrijving over

terugbouwen. We zien namelijk dat overal een lokale

Zonder investeringen in de kwaliteit van bestaande

tientallen jaren, terwijl in sommige kleine kernen dus

vraag naar sociale huur is, ook in de kleinste kernen.

woningen lopen corporaties het risico om in een

de zekerheid ontbreekt of er over enkele decennia nog

negatieve spiraal terecht te komen, waarin matige

voldoende vraag is. Corporaties kunnen hun risico’s op

Inzet van corporaties bestaat uit (een combinatie van):

overschotten op langere termijn beperken door te

-

goed onderhoud van bestaande woningen;

denken in een ‘rollende voorraad’ (zie de figuur

-

toevoeging door nieuwbouw of herbestemming van

rechts): met nieuwbouw kwaliteit aan een kern toevoegen (“het tapijt uitrollen”), om vervolgens

bestaande panden (zoals een oude school); -

sloop van woningen waar geen vraag naar is of te

incourante woningen af te breken (“het tapijt weer

hoge investeringen nodig zijn (al dan niet gevolgd

oprollen”).

door vervangende nieuwbouw); -

In kernen met voldoende voorzieningen, een goede marktpositie en perspectief op blijvende groei moet het

kwaliteit overgaat in afname van de woningvraag.

verkoop (waarbij je oog moet houden voor wat dat betekent voor de particuliere markt op die plek);

-

dit gebeurt steeds binnen een totale afweging met

resultaat van nieuwbouw of herbestemming groter zijn

oog voor betaalbaarheid, duurzaamheid en

dan sloop en verkoop. In kernen waar de marktpositie

financiële haalbaarheid van de corporaties.

zwakker is, zijn óók investeringen nodig, maar mag dat gepaard gaan met verdunning, zoals: acht incourante

 Denken in een rollende voorraad: het tapijt uitrollen (nieuwbouw)

woningen afbreken, zes kwalitatief goede woningen

betekent aan de achterkant het tapijt weer oprollen (sloop van oude, incourante woningen). Zo vernieuw je de voorraad en houd je een kern gewild.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 90

KADER: WAT ZIEN CORPORATIES EN HUURDERSORGANISATIES? 1. Jonge starters zitten in de knel: geen aanbod

Afspraken rondom de versterking, maar ook omdat de

vanwege de duurzaamheidseisen die binnenkort aan

Beide corporaties merken dat vooral jonge starters het

urgentie hoog is vanwege de hoge energieprijzen. Ze

particuliere huurwoningen gesteld worden (vanaf 2030

moeilijk hebben: er zijn veel actief zoekenden, maar

maken vaak meteen de sprong naar energielabel A (of

geen E-, F- of G-labels meer) en vanwege de gunstige

het aanbod dat ertegenover staat, is beperkt. Signalen

beter) en doen geen kleine verbeteringen. Hierdoor is

marktsituatie. Tijdelijke huisvesting voor spoedzoekers

van de huurdersorganisaties ondersteunen dat beeld.

er weinig ruimte voor extra nieuwbouw. Beleid is

is volgens corporaties een oplossing.

Zij zien een verborgen vraag: jongeren willen wel het

gericht op ‘saldo nul’. Zo ligt de focus volgens de

huis uit, maar doen dat niet, omdat er in hun eigen

bestuurders op kwaliteit, en niet op kwantiteit.

4. Behoefte aan meer grondgebonden woningen

dorp geen passend aanbod is óf omdat er überhaupt

Huurderorganisaties geven aan dat het saldo vaak zelfs

Corporaties en huurdersorganisaties zien een grote

geen woning beschikbaar is. De concurrentie is groter

negatief is omdat sociale huur verkocht wordt.

onvervulde behoefte aan grondgebonden wonen in,

geworden door het prijsniveau op de koopmarkt. Het

zowel in de koop- als huursector. Voor de sociale huur

lukt een deel van de starters niet meer om een

3. Huisvesting spoedzoekers grote opgave

betekent dat: bouw ook nog steeds reguliere

koophuis te financieren, waardoor de sociale huur een

Volgens corporaties is de groep spoedzoekers

gezinswoningen, bij vernieuwing, maar ook in netto

alternatief is geworden. Huurdersorganisaties roepen

toegenomen, wat effect heeft op de woonbehoefte.

uitbreiding.

op om kleiner te bouwen, maar dan wel ‘alleskunners’

Veel spoedzoekers wonen nu in de particuliere huur.

die geschikt zijn voor meerdere doelgroepen. Behalve

Niet alle verhuurders hebben voldoende aandacht voor

5. Werkdruk bij gemeente en corporaties is hoog

met nieuwbouw kunnen ook aanpassingen in

de kwaliteit van woningen, waardoor spoedzoekers

Er zijn zorgen over of gemeente en corporaties de

toewijzingsbeleid slaagkansen van jongeren verhogen.

soms onder slechte omstandigheden gehuisvest

grote opgave die op hen afkomt wel aankan. Ze zijn

worden (zie ook het kader op pagina 96). Daar moet

bang dat taken blijven liggen door gebrek aan

2. Verduurzamen slokt veel budget op

de gemeente strikter op handhaven volgens

mankracht. De samenwerking tussen gemeente en

Corporaties richten zich nu vooral op verduurzamen,

corporatiebestuurders. Nieuw is dat veel particulieren

corporaties is overigens goed.

omdat daar geld voor beschikbaar is vanuit Bestuurlijke

sinds kort hun portefeuille langzamerhand verkopen

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 91

6.2 SOCIALE HUUR PROGRAMMALEIDRAAD Programma-indicatie per kern Hierna geven we per kern of cluster van kernen aan

2.

Vergroot het aanbod voor starters. De cijfers zijn

4.

Bouw daarom woningen met een plattegrond die

wat het gewenste ontwikkelprogramma voor de sociale

helder: er is onvoldoende aanbod voor starters op

voor meerdere doelgroepen bruikbaar is. Neemt

huurmarkt is. We kijken daarbij ook naar informatie

de sociale huurmarkt, met name in de leeftijd tot

de vergrijzing af, dan kun je de woningen ook

over de bestaande voorraad uit hoofdstuk 4.

35 jaar. Een groot deel richt zich weliswaar op

verhuren aan bijvoorbeeld (kleine) gezinnen.

grotere kernen als Hoogezand, maar zien dat ook KWALITATIEVE AANWIJZINGEN VOOR ELKE KERN

in de kleinere kernen vraag is naar betaalbare

ACCENTEN PER KERN

1.

Blijf overal vernieuwen. In sommige kernen staan

sociale huur, voor jongeren die in hun eigen dorp

-

vrij veel oude sociale huurwoningen en is de

een huis zoeken. Opnieuw geldt: bouw je niet

netto opgave. Bij voorzieningen is stapelen

laatste decennia niet of nauwelijks nieuw

voor (jonge) starters, dan verlies je jongeren aan

denkbaar, daaromheen vooral grondgebonden, óók

gebouwd. Cijfers laten in zulke kernen soms een

gemeenten waar wél aanbod is, en bovendien

gelijkvloers. Specifiek in Gorecht en Noorderpark:

dalende vraag zien, maar de oorzaak is dan vaak

rem je huishoudensvorming omdat jongeren

kwalitatief. In elke kern is een vraag, niet altijd

langer thuis moeten wonen dan ze wilden.

per se naar meer, maar wel naar beter. Blijf

3.

Hoogezand en Sappemeer: hier ligt de grootste

bij herstructureren aandeel sociale huur verlagen. -

Bouw alleskunners. Door de vergrijzing stijgt de

Centrumdorpen in Woldstreek: ruimte voor zo’n 20 extra woningen. In Harkstede en Schildwolde naast

daarom overal op kleine schaal vernieuwen, zodat

vraag naar gelijkvloers wonen. Het is een

lokale woningzoekenden ook keuze hebben uit

vergissing dat ouderen massaal in appartementen

alleskunners óók reguliere gezinswoningen.

nieuw, modern aanbod. Zeker in kernen waar

willen wonen. Juist in Midden-Groningen zijn

corporaties de komende tijd nog geen plannen

ouderen gewend om een huis ‘aan de grond’ te

hebben, vraagt dit om aandacht. Doe je niets, dan

hebben. De meesten zoeken een woning met

versnel je de uitstroom uit dorpen.

bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin.

-

Zuidbroek en Muntendam: ruimte voor zo’n 30 extra woningen. Bij voorzieningen is stapelen denkbaar. In Muntendam: óók regulier gezins.

-

Woonkernen: vernieuwen, soms verdund. Toevoegen is maatwerk. Verkopen in combinatie met nieuwbouw is denkbaar.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 92

6.2 SOCIALE HUUR PROGRAMMALEIDRAAD Programma sociale huur in één overzicht

WONINGTYPE

In het schema hiernaast staat het gewenste

pCLUSTER

HUIDIGE VOORRAAD

ontwikkelprogramma voor de sociale huur in één

Hoogezand

4.195

overzicht, met aantallen per kern of cluster van kernen,

- Centrum

185

+

++

++

- Gorecht e.o.

1.605

-

-

+

- Woldwijck

940

-

0

+

- Noorderpark e.o.

1.400

+

--

++

+

0

++

+

+

++

en in Hoogezand en Sappemeer ook indicatief naar wijken. De accenten naar type woning drukken we uit in plussen en minnen.

BEHOEFTE TOT 2030

EGZ

APP

GGB 0-TR

120 - 145

+

++

++

- Hoogezand-Zuid

65

Sappemeer

895

- Margrietpark

495

0/+

-

+

- Boswijck e.o.

400

+

-

+

- De Vosholen

0

+

0

+

Dorpen z. en w. Hoogezand

195

20 - 25

0

0

+**

Opgeteld moeten het ca. 360 woningen zijn. Aantallen zijn inclusief

Harkstede

200

25 - 30

+

0

+**

zorggeschikte sociale huurwoningen (zie hoofdstuk 8). Gebaseerd op

Dorpen tussen Harkst.-Slochteren

195

tot 10

0

0

+

analyses eerder in dit woningmarktonderzoek en trends op basis van

Slochteren

290

20 - 25

0

0

++*

woonvoorkeuren.

Schildwolde

115

15 - 20

+

0

+

Siddeburen

360

20 - 25

0

0/+

++

Dorpen rond het Schildmeer

35

maatwerk

-

0

+*/**

Muntendam

780

25 - 30

+

0/+

++

Zuidbroek

360

30 - 35

0

0/+

++

Noordbroek

205

tot 10

0

0

+

Meeden

145

tot 10

0

0

+*

MIDDEN-GRONINGEN

7.965

360

60

65

230

 Gewenste programma voor de sociale huurmarkt in Midden-Groningen voor de periode 2022 tot 2030, onderverdeeld naar kernen of clusters van kernen en woningtypen, uitgedrukt in een bandbreedte. De bandbreedtes zijn communicerende vaten: als je in de ene kern de bovenkant opzoekt, zul je in de andere kern meer naar de onderkant moeten bewegen.

* = bestaand aanbod is verouderd, dus vernieuwen, ** = nauwelijks bestaand aanbod. En verder: - = aanbod is groter dan de vraag, 0 = vraag en aanbod zijn in balans, + of ++ = vraag is (veel) groter dan het aanbod.

6 WONEN TOEVOEGEN

50 - 60

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 93

6.3 MIDDENHUUR VERWACHTE BEHOEFTE Nichemarkt: 70 woningen erbij tot 2030

Doelgroep vaker ‘tussen-wal-en-schippers’

Meer betaalbare koop = minder middenhuur

In Midden-Groningen is afgerond 6% van de voorraad

De doelgroep voor middenhuur bestaat in de huidige

De vraag naar middenhuur en het aanbod aan

in handen van particulieren of beleggers die hun

markt grofweg uit drie groepen:

betaalbare koop zijn in de huidige markt meer dan ooit

woningen op de vrije markt verhuren. We weten dat de

-

Gepensioneerden die van koop naar huur willen,

communicerende vaten geworden: schaarste aan

particuliere huurmarkt in Midden-Groningen twee

maar te veel verdienen om voor sociale huur in

betaalbare koop drijft de vraag naar middenhuur op,

gezichten heeft: sommige woningen zijn kwalitatief

aanmerking te komen. Zij zijn kritisch en zetten pas

zoals we de afgelopen tijd zagen. Omgekeerd: bouw je

goed en worden gehuurd door reguliere huishoudens,

de stap als het complete plaatje klopt. De woning

meer betaalbare koop, dan zie je dat met name

terwijl andere slecht onderhouden worden en vaak

moet modern, comfortabel en ruim zijn, liefst op A-

starters weer passender gehuisvest worden, in de

puur vanuit financieel oogpunt worden verhuurd aan

locaties dicht bij voorzieningen, niet alleen voor

koopsector. De aanspraak op middenhuur daalt dan

allerlei (kwetsbare) doelgroepen (zie ook pagina 96).

dagelijkse boodschappen, maar ook voor vermaak.

weer. Het getal van 70 woningen gaat ervan uit dat er

Huishoudens die met enige urgentie een koophuis

meer betaalbare koop wordt toegevoegd (zie de

We zien dat er in Midden-Groningen ruimte is voor een

zoeken, maar geen passend of betaalbaar aanbod

volgende paragraaf). Lukt dat niet of onvoldoende, dan

kleine netto toevoeging van middenhuurwoningen door

kunnen vinden. Deze groep zoekt vaak een woning

is een toevoeging van 70 woningen wellicht wat aan de

nieuwbouw: zo’n 70 woningen tot 2030. Dat zijn dus

in een ‘normale’ wijk, dus niet per se dicht bij

lage kant. Blijf ontwikkelingen daarom monitoren.

voorzieningen.

Benut daarvoor ook cijfers en signalen van makelaars

Actueel: starters die willen kopen, maar zo veel

en ontwikkelaars.

-

enkele complexen en/of enkele rijen (liefst gelijkvloers). Het gaat om middenhuur, met een

-

huurprijs tussen € 763 en ca. € 1.000 per maand, voor

moeten overbieden dat ze geen kans van slagen

reguliere bewoning. Het gaat dus niet om

hebben. Zij zijn in de middenhuur vaak veel

kamerverhuur of zelfstandige woningen met een

duurder uit dan wanneer ze een hypotheek hadden

matige kwaliteit (bijna altijd goedkoper dan € 763).

gehad.

6 WONEN TOEVOEGEN

Woningmarktonderzoek Midden-Groningen | 22 december 2022 | Definitief | 94

6.3 MIDDENHUUR PROGRAMMALEIDRAAD Programma middenhuur in één overzicht

WONINGTYPE

In het schema hiernaast staat het gewenste

CLUSTER

HUIDIGE VOORRAAD

ontwikkelprogramma voor de middenhuur in één

Hoogezand

795

overzicht, met aantallen per kern of cluster van kernen,

- Centrum

120

0

++

+

- Gorecht e.o.

160

0

0

0

- Woldwijck

95

0

0

0

- Noorderpark e.o.

380

0

0

0

- Hoogezand-Zuid

35

0

0

0

Sappemeer

215

0

+

+**

en in Hoogezand en Sappemeer ook indicatief naar wijken. De accenten naar type woning drukken we uit in plussen en minnen.  Gewenste programma voor de middenhuur in Midden-Groningen voor de periode 2022 tot 2030, onderverdeeld naar kernen of clusters van kernen en woningtypen. De bandbreedtes per kern of cluster van kernen

BEHOEFTE TOT 2030

EGZ

APP

GGB 0-TR

20 - 25

0

+

+**

ca. 10

- Margrietpark

60

0

0

0

- Boswijck e.o.

155

0

0/+

+

zijn communicerende vaten: als je in de ene kern de bovenkant opzoekt,

- De Vosholen

0

zul je in de andere kern meer naar de onderkant moeten bewegen.

Dorpen z. en w. Hoogezand

105

Opgeteld moeten het ca. 70 woningen zijn. Aantallen zijn inclusief

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12744612/1