CConstaterende datMidden-Groningen
Koppel je AI →
Document · PDF

05. Bijlage 3. Bijlagen bij motivering van het wijzigingsbesluit Sappemeer, Middenstraat

Raadsvergadering 27 november 2025, gemeente Midden-GroningenBij agendapunt: Middenstraat Sappemeer22.766 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Afbeelding 6 – Ligging projectgebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden

De meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden zijn: -

Zuidlaardermeer, gelegen op een afstand van minimaal 1 km;

-

Drentsche Aa-gebied, gelegen op een afstand van minimaal 7,8 km.

Hierbij dient wel te worden vermeld dat het Natura 2000-gebied Zuidlaardermeergebied niet stikstofgevoelig is.

16 oktober 2025

9

4

Invoergegevens AERIUS Met behulp van AERIUS kan de depositie als gevolg van de emissies van NO x en NH3 op Natura 2000gebied worden berekend. Om de berekening te kunnen maken, moeten stikstofbronnen worden ingevoerd die bij het project of plan zullen worden gebruikt. In AERIUS zijn voor diverse bronnen standaard emissiekengetallen opgenomen op basis waarvan de emissies van NOx en NH3 kunnen worden bepaald. Het gaat dan om bronnen die worden gebruikt tijdens de sloop-, aanleg- en/of bouwfase en bronnen die later tijdens het gebruik van het project of plan worden ingezet. Het gaat om bijvoorbeeld (mobiele) werktuigen, maar ook om het verkeer op, van en naar het terrein. Hoe bronnen moeten worden bepaald, is uitgewerkt in het handboek “Werken met AERIUS Calculator”. Conform dit handboek dient bijvoorbeeld de verkeersgeneratie te worden beschouwd. Niet alleen het handboek speelt daarbij een rol. Ook gerechtelijke uitspraken zijn van belang. Zo blijkt uit jurisprudentie dat de gevolgen voor het milieu van het af- en aanrijdend verkeer niet meer aan de ruimtelijke ontwikkeling dient te worden toegerekend wanneer dit verkeer kan worden geacht te zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld.

Dit is het geval wanneer het aan- en afrijdende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet, dan wel niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. De berekening heeft dienovereenkomstig plaatsgevonden. Door de opdrachtgever is aangegeven dat de gebouwen gasloos worden uitgevoerd. Dit betekent dat geen rekening behoeft te worden gehouden met een emissie van NOx ten behoeve van de verwarming. Dit wordt geborgd in de ruimtelijke procedure. Ten behoeve van de werkzaamheden en de verkeersgeneratie van de woningen zijn de volgende invoergegevens in AERIUS gebruikt (zie afbeelding 7 en 8).

4.1

Aanlegfase 2026

4.1.1 Emissie mobiele werktuigen op de locaties (bron 1 t/m 5) In de navolgende tabel zijn de invoergegevens van de mobiele werktuigen op de verschillende locaties weergegeven. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand van BügelHajema Adviseurs. Voor de invoergegevens van mobiele werktuigen op de locatie is gebruik gemaakt van aannames afkomstig uit een door BügelHajema Adviseurs bijgehouden bronbestand. Dit bronbestand bevat gemiddelde cijfers over de inzet van mobiele werktuigen op de locatie en zijn verkregen door jarenlange ervaring met stikstofberekeningen. Met betrekking tot het verbruik van het aantal liters brandstof en het percentage AdBlue is aangesloten bij het onderzoek van TNO (AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, TNO 2021 R12305). Op basis van dit onderzoek is voor stage IV mobiele werktuigen uitgegaan van 6% AdBlue ten opzichte van het aantal liters verbruikte brandstof.

16 oktober 2025

10

Tabel 1. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 1) Functie

Aantal

Werktuig

Bouw woningen

8 graafmachine 8 kraan 8 heistelling 8 betonstorter 8 verreiker Verharding 900 m2 graafmachine 900 m2 wals 900 m2 trilplaat Terrein2.100 m2 graafmachine inrichting 2.100 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

Draaiuren

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

1.268 1.268 634 634 202 366 183 45 855 855

7,2 7,2 3,6 3,6 1,3 2,1 1,1 1 5,2 5,2 37,5

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

160 uur 160 uur 80 uur 80 uur 80 uur 56 uur 28 uur 28 uur 144 uur 144 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

3.170 3.170 1.585 1.585 506 570 285 70 1.466 1.466

18 18 9 9 3,3 3,5 1,7 1,5 8,6 8,6 81,3

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

168 uur 168 uur 84 uur 84 uur 84 uur 42 uur 21 uur 21 uur 46 uur 46 uur 64 uur 64 uur 32 uur 32 uur 32 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18 19,81 19,81 19,81 19,81 6,32

3.328 3.328 1.664 1.664 531 428 214 53 468 468 1.268 1.268 634 634 202

18,7 18,7 9,3 9,3 3,2 2,4 1,2 1,2 2,8 2,8 7,2 7,2 3,6 3,6 1,3 92,4

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

128 uur 128 uur 64 uur 64 uur 64 uur 48 uur 24 uur 24 uur 116 uur 116 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

2.536 2.536 1.268 1.268 404 489 244 60 1.181 1.181

14,4 14,4 7,2 7,2 2,6 3 1,3 1,3 1,7 1,7 54,9

64 uur 64 uur 32 uur 32 uur 32 uur 36 uur 18 uur 18 uur 84 uur 84 uur

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 2. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Middenstraat 27a Sappemeer (bron 2) Functie

Aantal

Bouw woningen

Werktuig

20 20 20 20 20

graafmachine kraan heistelling betonstorter verreiker Verharding 1.400 m2 graafmachine 1.400 m2 wals 1.400 m2 trilplaat Terrein3.600 m2 graafmachine inrichting 3.600 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 3. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 3) Functie

Aantal

Werktuig

Bouw woningen

21 graafmachine 21 kraan 21 heistelling 21 betonstorter 21 verreiker Verharding 1.050 m2 graafmachine 1.050 m2 wals 1.050 m2 trilplaat Terrein1.150 m2 graafmachine inrichting 1.150 m2 kraan Bouw 16 graafmachine 16 App. kraan 16 heistelling 16 betonstorter 16 verreiker Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100 200 200 200 200 60

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 app. app. app. app. app.

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 4. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 4) Functie

Aantal

Bouw woningen

graafmachine kraan heistelling betonstorter verreiker Verharding 1.200 m2 graafmachine 1.200 m2 wals 1.200 m2 trilplaat Terrein2.900 m2 graafmachine inrichting 2.900 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

16 oktober 2025

16 16 16 16 16

Werktuig

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

11

Tabel 5. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Oudeweg 74 Westerbroek (bron 5) Functie

Aantal

Sloop

Werktuig

700 700 700

graafmachine kraan bulldozer Bouw 20 graafmachine 20 woningen kraan 20 heistelling 20 betonstorter 20 verreiker Verharding 500 m2 graafmachine 500 m2 wals 500 m2 trilplaat Terrein1.750 m2 graafmachine inrichting 1.750 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

4 u/ 4 u/ 4 u/ 8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

100 m2 100 m2 100 m2 won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

28 uur 28 uur 28 uur 160 uur 160 uur 80 uur 80 uur 80 uur 40 uur 20 uur 20 uur 70 uur 70 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

555 555 555 3.170 3.170 1.585 1.585 506 407 204 50 713 713

3,3 3,3 3,3 18 18 9 9 3,3 2,6 1,3 1,1 4,1 4,1 80,4

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

4.1.2 Werkverkeer Werkverkeer, rijdend verkeer (bron 6 t/m 10) Wat betreft het rijdend werkverkeer is rekening gehouden met de volgende ritten per jaar per locatie. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand. Tabel 6. Ritproductie werkverkeer Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 6) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

8 8

Licht verkeer

100/won.

800

Middelzwaar verkeer

20/won.

160

8

Zwaar verkeer

4/won.

32

900 m2 900 m2

Licht verkeer

40/100 m2

360

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

900 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

360

2.100 m2

Licht verkeer

40/100 m2

840

2.100 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

840

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

2.100 m2 Totaal

0

Licht verkeer

2.000

Middelzwaar verkeer

1.000

Zwaar verkeer

392

Tabel 7. Ritproductie werkverkeer Middenstraat 27a Sappemeer (bron 7) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

20

Licht verkeer

100/won.

2.000

20

Middelzwaar verkeer

20/won.

400

20

Zwaar verkeer

4/won.

80

1.400 m2

Licht verkeer

40/100 m2

560

1.400 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.400 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

560

3.600 m2

Licht verkeer

40/100 m2

1.440

3.600 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

1.440

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

3.600 m2 Totaal

4.000

Middelzwaar verkeer

1.840

Zwaar verkeer

16 oktober 2025

0

Licht verkeer

640

12

Tabel 8. Ritproductie werkverkeer Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 8) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Appartementen

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

21

Licht verkeer

100/won.

2.100

21

Middelzwaar verkeer

20/won.

420

21

Zwaar verkeer

4/won.

84

1.050 m2 1.050 m2

Licht verkeer

40/100 m2

420

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.050 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

420

1.150 m2

Licht verkeer

40/100 m2

460

1.150 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

460

1.150 m2

Zwaar verkeer

0/100 m2

0

16

Licht verkeer

100/app.

1.600

16

Middelzwaar verkeer

20/ app.

320

16

Zwaar verkeer

4/ app.

2

Totaal

64

Licht verkeer

4.580

Middelzwaar verkeer

1.200

Zwaar verkeer

568

Tabel 9. Ritproductie werkverkeer Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 9) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

16

Licht verkeer

100/won.

1.600

16

Middelzwaar verkeer

20/won.

320

16

Zwaar verkeer

4/won.

64

1.200 m2

Licht verkeer

40/100 m2

480

1.200 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.200 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

480

800 m2

Licht verkeer

40/100 m2

320

800 m2

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

320

800 m2

Zwaar verkeer

0/100 m2

Licht verkeer Totaal

0 2.400

Middelzwaar verkeer

640

Zwaar verkeer

544

Tabel 10. Ritproductie werkverkeer Oudeweg 74 Westerbroek (bron 10) Functie Sloop

Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

700 m2

Licht verkeer

20/100 m2

140

700 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

700 m2

Zwaar verkeer

20/100 m2

140

20

Licht verkeer

100/won.

2.000

20

Middelzwaar verkeer

20/won.

400

20

Zwaar verkeer

4/won.

80

500 m2 500 m2

Licht verkeer

40/100 m2

200

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

500 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

200

1.750 m2

Licht verkeer

40/100 m2

700

1.750 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

700

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

1.750 m2 Totaal

0

Licht verkeer

3.040

Middelzwaar verkeer

1.100

Zwaar verkeer

420

Bij de indeling van verkeer in licht, middelzwaar en zwaar (vracht)verkeer is uitgegaan van de voertuigcategorieën van InfoMil (tabel 11).

16 oktober 2025

13

Tabel 11. Bepaling voertuigcategorieën (InfoMil) Categorie Alledaagse omschrijving Lichte motorvoertuigen

- alle personenauto’s - de meeste bestelauto’s - vrachtwagens met 4 wielen

Middelzware motorvoertuigen

- alle autobussen - vrachtwagens met 2 assen en 4 achterwielen

Zware motorvoertuigen

- vrachtwagens met 3 of meer assen - vrachtwagens met aanhanger - trekkers met oplegger

Werkverkeer, koude start (bron 11 t/m 15) Voor de koude start is er bij het werkverkeer vanuit gegaan dat alleen de lichte motorvoertuigen geheel afkoelen (langer dan 2 uur). Doordat de motor langer dan 2 uur heeft stilgestaan is er sprake van extra emissie door deze koude start. Conform het handboek is deze emissie als vlakbron ingetekend waarbij wordt uitgegaan van een open terrein. Voor de koude start wordt uitgegaan van de helft van het aantal verkeersbewegingen omdat een voertuig naar het terrein rijdt, daar afkoelt en weer het terrein verlaat. Voor het vrachtverkeer wordt ervan uitgegaan dat deze naar de locatie komen om te laden en te lossen. Er wordt ervan uitgegaan dat deze voertuigen kort op de locatie aanwezig zijn, en daarmee geen koude start maken. Stationair draaien vrachtwagens (bron 16 t/m 20) Conform de ‘Instructie Gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2025’ is voor dit project worstcase rekening gehouden met het stationair draaien van vrachtwagens. Hierbij is ervan uitgegaan dat een vrachtwagen gemiddeld 7 minuten stationair draait op de bouwlocatie. Dit is voor het laden en lossen van producten en goederen. Voor het berekenen van de emissie is gebruik gemaakt van cijfers van TNO, bijlage 1 Stationaire emissies wegverkeer. Tabel 12. Stationair draaien vrachtverkeer Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 16) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 500

58,33

58,53

3,41

0,73

0,04

zwaar

22,87

74,06

1,69

0,99

0,02

196

Totaal

5,11

0,07

Tabel 13. Stationair draaien vrachtverkeer Middenstraat 27a Sappemeer (bron 17) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 920

107,33

58,53

6,28

0,73

0,08

zwaar

37,33

74,06

2,76

0,99

0,04

320

Totaal

16 oktober 2025

9,05

0,12

14

Tabel 14. Stationair draaien vrachtverkeer Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 18) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 600

70

58,53

4,1

0,73

0,05

zwaar

33,13

74,06

2,45

0,99

0,03

284

Totaal

6,55

0,08

Tabel 15. Stationair draaien vrachtverkeer Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 19) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 320

37,33

58,53

2,19

0,73

0,04

zwaar

31,73

74,06

2,35

0,99

0,02

272

Totaal

4,54

0,06

Tabel 16. Stationair draaien vrachtverkeer Oudeweg 74 Westerbroek (bron 20) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 550

64,17

58,53

3,76

0,73

0,05

zwaar

24,5

74,06

1,81

0,99

0,02

210

Totaal

5,57

0,07

4.1.3 Totale emissie aanlegfase 2026 De totale emissie van het plan in de aanlegfase bedraagt 388,1 kg NOx/jr en 15,2 kg NH3/jr.

4.2

Gebruiksfase 2027

4.2.1 Verkeersgeneratie woningen, rijdend verkeer (bron 1 t/m 5) In het model is het verkeer van en naar de gebouwen opgenomen, waarbij gebruik is gemaakt van CROW-publicatie 744, augustus 2024. Daarbij is gebruikgemaakt van de kencijfers voor een koophuis tussen/hoek (7,8 ritten per woning) en een koop appartement (6,4 ritten per woning) in de rest bebouwde kom. Tevens zijn per locatie 4 verkeersbewegingen middelzwaar vrachtverkeer ten behoeve van vuilnis en pakketbezorging opgenomen. Dit houdt in dat voor de verschillende locaties rekening moet worden gehouden met: •

Kerkstraat 15 Zuidbroek, naar boven afgerond 39 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 1);

•

Middenstraat 27a Sappemeer, naar boven afgerond 102 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 2);

•

Multatulistraat 26-28 Hoogezand, naar boven afgerond 127 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 3);

•

Aalbersestraat 2 Hoogezand, naar boven afgerond 94 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 4);

•

Oudeweg 74 Westerbroek, naar boven afgerond 54 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 5).

16 oktober 2025

15

Verkeersgeneratie, koude start (bron 6 t/m 10) Voor de koude start is er bij de verkeersgeneratie vanuit gegaan dat alleen de lichte motorvoertuigen geheel afkoelen (langer dan 2 uur). Doordat de motor langer dan 2 uur heeft stilgestaan is er sprake van extra emissie door deze koude start. Conform het handboek is deze emissie als vlakbron ingetekend waarbij wordt uitgegaan van een open terrein. Voor de koude start wordt worstcase uitgegaan van de helft van het aantal verkeersbewegingen omdat een voertuig naar het terrein rijdt, daar afkoelt en weer het terrein verlaat. Voor het vrachtverkeer wordt ervan uitgegaan dat deze naar de locatie komen om te laden en te lossen. Er wordt ervan uitgegaan dat deze voertuigen kort op de locatie aanwezig zijn, en daarmee geen koude start maken. 4.2.2 Totale emissie gebruiksfase 2027 De totale emissie van het plan in de gebruiksfase bedraagt 73,4 kg NOx/jr en 7,5 kg NH3/jr.

16 oktober 2025

16

5

Model De emissie en depositie van het plan zijn bepaald met behulp van het AERIUS pakket (16 oktober 2025). In de berekeningen is uitgegaan van de rekenjaren 2026 en 2027. Indien het project later zal worden uitgevoerd, kan deze berekening als worstcase worden beschouwd. In latere rekenjaren zal de emissiefactor van onder andere verkeersbewegingen namelijk afnemen. Navolgend is van de modellen een afbeelding opgenomen.

Afbeelding 7 - AERIUS-model aanlegfase 2026

Afbeelding 8 - AERIUS-model gebruiksfase 2027

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van: AERIUS versie

2025.0.1_20251007_db4f14956b

Database versie

2025.0.1_db4f14956b_calculator_nl_stable

16 oktober 2025

17

Rekenresultaten en conclusie De berekeningen met AERIUS genereren een rekenresultaat en een pdf-bestand waarin wordt geconstateerd dat er geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden zijn met een overschrijding van een projectbijdrage van meer dan 0,00 mol N/ha/jaar. Deze pdf-bestanden zijn als bijlage toegevoegd.

Afbeelding 9 - Rekenresultaat

Er treedt door de stikstofdepositie geen negatief effect op in het kader van de Omgevingswet beschermde Natura 2000-gebieden. Het aspect stikstof staat nadere besluitvorming niet in de weg.

16 oktober 2025

18

Bijlage 1

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Detailgegevens per emissiebron Resultaten Samenvatting situaties Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Bügel Hajema nvt, nvt nvt Diverse locaties Programma vrijkomende (school)locaties Met het voornemen worden op meerdere locaties woningen mogelijk gemaakt.

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

S4q2aYMzTv49 16 oktober 2025, 09:58 OwN2000-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Situatie 1 - Beoogd Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

2026 -

15,2 kg/j

388,1 kg/j

2/19

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2026 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen kerkstraat 15 2 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Middenstraat 27a 3 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Multatulistraat 26-28 4 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Aalbersestraat 2 5 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Oudeweg 74 11 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 12 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 13 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 14 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 15 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 16 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 17 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 18 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 19 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 20 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer  Verkeersnetwerk

1,5 kg/j 3,3 kg/j 3,9 kg/j 2,3 kg/j 3,3 kg/j 42,6 g/j 85,2 g/j 97,6 g/j 51,1 g/j 64,8 g/j 70,0 g/j 0,1 kg/j 80,0 g/j 60,0 g/j 70,0 g/j 0,2 kg/j

37,5 kg/j 81,3 kg/j 92,4 kg/j 54,9 kg/j 80,4 kg/j 0,3 kg/j 0,5 kg/j 0,6 kg/j 0,3 kg/j 0,4 kg/j 5,1 kg/j 9,1 kg/j 6,6 kg/j 4,5 kg/j 5,6 kg/j 8,7 kg/j

1

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

3/19

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

4/19

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

5/19

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2026

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

6/19

Projectberekening

1

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen kerkstraat 15 X:253580,6 Y:576155,52 0,45 ha

37,5 kg/j 1,5 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 1.268 l/j kW - woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 1.268 l/j woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 634 l/j woningen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 634 l/j kW - woningen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 202 l/j woningen 12 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 366 l/j kW - verharding 22 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 183 l/j verharding 11 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 45 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 855 l/j kW 51 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 855 l/j terreininrichting 51 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 48,5 g/j

36 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,1 kg/j 87,8 g/j

18 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,1 kg/j 43,9 g/j

18 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,0 kg/j 0,0 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

5,2 kg/j 0,2 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

5,2 kg/j 0,2 kg/j

NOₓ NH₃

7/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

8/19

Projectberekening

2

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Middenstraat 27a X:248343,92 Y:575783,02 0,63 ha

81,3 kg/j 3,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 3.170 l/j kW - woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.170 l/j woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.585 l/j woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.585 l/j kW - woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 506 l/j woningen 30 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 570 l/j kW - verharding 34 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 285 l/j verharding 17 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 70 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 1.466 l/j kW 88 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 1.466 l/j terreininrichting 88 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

56 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,5 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,7 kg/j 68,4 g/j

28 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,5 kg/j 0,0 kg/j

144 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

8,6 kg/j 0,4 kg/j

144 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

8,6 kg/j 0,4 kg/j

NOₓ NH₃

9/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

10/19

Projectberekening

3

Naam

Mobiele werktuigen

Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Multatulistraat 2628 X:245817,42 Y:575508,69 0,75 ha

92,4 kg/j 3,9 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 3.328 l/j kW - woningen 200 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.328 l/j woningen 200 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.664 l/j woningen 100 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.664 l/j kW - woningen 100 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 531 l/j woningen 32 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 428 l/j kW - verharding 26 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 214 l/j verharding 13 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 53 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 468 l/j kW 28 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

168 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,7 kg/j 0,8 kg/j

168 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,7 kg/j 0,8 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,3 kg/j 0,4 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,3 kg/j 0,4 kg/j

84 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,2 kg/j 0,1 kg/j

42 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,4 kg/j 0,1 kg/j

21 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,2 kg/j 51,4 g/j

21 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,2 kg/j 0,0 kg/j

46 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,8 kg/j 0,1 kg/j

11/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

kraan 100 kW - 468 l/j terreininrichting 28 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 200 1.268 l/j kW 76 l/j appartementen Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 1.268 l/j appartementen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 634 l/j appartementen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 634 l/j kW 38 l/j appartementen Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 200 kW - 202 l/j appartementen 12 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

46 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,8 kg/j 0,1 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 48,5 g/j

12/19

Projectberekening

4

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Aalbersestraat 2 X:245919,5 Y:574831,71 0,58 ha

54,9 kg/j 2,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 2.536 l/j kW - woningen 152 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 2.536 l/j woningen 152 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.268 l/j woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.268 l/j kW - woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 404 l/j woningen 24 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 489 l/j kW - verharding 29 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 244 l/j verharding 15 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 60 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 326 l/j kW 20 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 326 l/j terreininrichting 20 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

128 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

14,4 kg/j 0,6 kg/j

128 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

14,4 kg/j 0,6 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,6 kg/j 97,0 g/j

48 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,0 kg/j 0,1 kg/j

24 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 58,6 g/j

24 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 0,0 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,7 kg/j 78,2 g/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

1,7 kg/j 78,2 g/j

NOₓ NH₃

13/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

14/19

Projectberekening

5

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Oudeweg 74 X:241814,79 Y:578205,79 0,50 ha

80,4 kg/j 3,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 555 l/j kW - sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 555 l/j sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Bulldozer 200 kW - 555 l/j sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 200 3.170 l/j kW - woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.170 l/j woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.585 l/j woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.585 l/j kW - woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 506 l/j woningen 30 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 407 l/j kW - verharding 24 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 204 l/j verharding 12 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

40 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,6 kg/j 97,7 g/j

20 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 49,0 g/j 15/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 50 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 713 l/j kW 43 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 713 l/j terreininrichting 43 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

20 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,1 kg/j 0,0 kg/j

70 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

4,1 kg/j 0,2 kg/j

70 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

4,1 kg/j 0,2 kg/j

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

1,6 kg/j 0,4 kg/j 36,1 g/j

6 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:253552,72 Y:576238,2 Lengte 313,63 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

7 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:248377,8 Y:575820,48 Lengte 200,82 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Aantal voertuigbewegingen

In file

2.000,0 /jaar 1.000,0 /jaar 392,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

1,8 kg/j 0,4 kg/j 42,0 g/j

Aantal voertuigbewegingen

4.000,0 /jaar 1.840,0 /jaar 640,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

16/19

Projectberekening

8 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:245655,11 Y:575573,04 Lengte 551,24 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

9 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:245919,37 Y:574786,63 Lengte 169,71 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

10 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:241831,47 Y:578223,08 Lengte 108,72 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 11

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:253580,6 Y:576155,52 0,45 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

3,9 kg/j 0,9 kg/j 94,5 g/j

In file

4.580,0 /jaar 1.200,0 /jaar 568,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

0,8 kg/j 0,2 kg/j 18,6 g/j

Aantal voertuigbewegingen

In file

2.400,0 /jaar 640,0 /jaar 544,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

0,6 kg/j 0,1 kg/j 14,7 g/j

Aantal voertuigbewegingen

In file

3.040,0 /jaar 1.100,0 /jaar 420,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

0,3 kg/j 42,6 g/j

Koude starts

1.000,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 17/19

Projectberekening

12

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:248343,92 Y:575783,02 0,63 ha

NOₓ NH₃ Koude starts

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 13

2.000,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:245817,42 Y:575508,69 0,75 ha

NOₓ NH₃

2.290,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:245919,5 Y:574831,71 0,58 ha

NOₓ NH₃

1.200,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:241814,79 Y:578205,79 0,50 ha

NOₓ NH₃

Naam

Anders...

stationaire draaiuren vrachtverkeer Locatie X:253580,6 Y:576155,52 Oppervlakte 0,45 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

0,4 kg/j 64,8 g/j

Koude starts

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 16

0,3 kg/j 51,1 g/j

Koude starts

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 15

0,6 kg/j 97,6 g/j

Koude starts

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 14

0,5 kg/j 85,2 g/j

1.520,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

3,0 m 0,000 MW 0,0 m

NOₓ NH₃

5,1 kg/j 70,0 g/j

18/19

Projectberekening

17

Anders...

18

Anders...

19

Anders...

20

Anders...

stationaire draaiuren vrachtverkeer Locatie X:248343,92 Y:575783,02 Oppervlakte 0,63 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

3,0 m 0,000 MW 3,0 m

NOₓ NH₃

9,1 kg/j 0,1 kg/j

Naam

stationaire draaiuren vrachtverkeer Locatie X:245817,42 Y:575508,69 Oppervlakte 0,75 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

3,0 m 0,000 MW 3,0 m

NOₓ NH₃

6,6 kg/j 80,0 g/j

Naam

stationaire draaiuren vrachtverkeer Locatie X:245919,5 Y:574831,71 Oppervlakte 0,58 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

3,0 m 0,000 MW 3,0 m

NOₓ NH₃

4,5 kg/j 60,0 g/j

Naam

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

3,0 m 0,000 MW 3,0 m

NOₓ NH₃

5,6 kg/j 70,0 g/j

Naam

stationaire draaiuren vrachtverkeer Locatie X:241814,79 Y:578205,79 Oppervlakte 0,50 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2025.0.1_20251007_db4f14956b Database versie 2025.0.1_db4f14956b_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

19/19

Bijlage 2

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Detailgegevens per emissiebron Resultaten Samenvatting situaties Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Bügel Hajema nvt, nvt nvt Diverse locaties Programma vrijkomende (school)locaties Met het voornemen worden op meerdere locaties woningen mogelijk gemaakt.

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RS6PbcRDUEqM 16 oktober 2025, 09:58 OwN2000-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Situatie 1 - Beoogd Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

2027 -

7,5 kg/j

73,4 kg/j

2/8

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2027 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Verkeer | Koude start: overig | Verkeersgeneratie Kerkstraat 15 7 Verkeer | Koude start: overig | Verkeersgeneratie Middenstraat 27a 8 Verkeer | Koude start: overig | Verkeersgeneratie Multatulistraat 26-28 9 Verkeer | Koude start: overig | Verkeersgeneratie Aalbersestraat 2 10 Verkeer | Koude start: overig | Verkeersgeneratie Oudeweg 74  Verkeersnetwerk

0,5 kg/j 1,1 kg/j 2,0 kg/j 0,9 kg/j 1,1 kg/j 1,8 kg/j

3,0 kg/j 7,3 kg/j 12,5 kg/j 5,9 kg/j 7,3 kg/j 37,6 kg/j

6

RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.

RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

5/8

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2027

1 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeersgeneratie Kerkstraat 15 Locatie X:253553,96 Y:576231,76 Lengte 326,75 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

2 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeersgeneratie Middenstraat 27a Locatie X:248377,8 Y:575820,48 Lengte 200,82 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

In file

63,0 /etmaal 4,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

3,1 kg/j 0,4 kg/j 0,1 kg/j

Aantal voertuigbewegingen

156,0 /etmaal 4,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

3 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeersgeneratie Multatulistraat 26-28 Links Rechts NOₓ Locatie X:245660,92 Y:575573,04 Type scherm - - NO₂ Lengte 562,86 m Hoogte - - NH₃ Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Afstand tot de weg - Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid Aantal voertuigbewegingen

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

2,8 kg/j 0,5 kg/j 0,1 kg/j

267,0 /etmaal 4,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 13,4 kg/j 1,7 kg/j 0,7 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6/8

Projectberekening

4 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeersgeneratie Aalbersestraat 2 Locatie X:245919,37 Y:574786,63 Lengte 169,71 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

5 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeersgeneratie Oudeweg 74 Locatie X:242065,68 Y:577858,09 Lengte 1.029,13 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeersgeneratie Kerkstraat 15 X:253580,6 Y:576155,52 0,45 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 7

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeersgeneratie Middenstraat 27a X:248343,92 Y:575783,02 0,63 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

2,2 kg/j 0,3 kg/j 0,1 kg/j

In file

125,0 /etmaal 4,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

16,0 kg/j 2,2 kg/j 0,8 kg/j

Aantal voertuigbewegingen

In file

156,0 /etmaal 4,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

3,0 kg/j 0,5 kg/j

Koude starts

32,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal NOₓ NH₃

7,3 kg/j 1,1 kg/j

Koude starts

78,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

7/8

Projectberekening

8

Naam

Verkeer | Koude start: overig

Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeersgeneratie Multatulistraat 2628 X:245817,42 Y:575508,69 0,75 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 9

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeersgeneratie Aalbersestraat 2 X:245919,5 Y:574831,71 0,58 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 10

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeersgeneratie Oudeweg 74 X:241814,79 Y:578205,79 0,50 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

NOₓ NH₃

12,5 kg/j 2,0 kg/j

Koude starts

134,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal NOₓ NH₃

5,9 kg/j 0,9 kg/j

Koude starts

63,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal NOₓ NH₃

7,3 kg/j 1,1 kg/j

Koude starts

78,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2025.0.1_20251007_db4f14956b Database versie 2025.0.1_db4f14956b_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website RS6PbcRDUEqM (16 oktober 2025)

8/8

Colofon

BügelHajema Adviseurs bv Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Milieu BNSP Vaart NZ 48-50 9401 GN Assen T 0592-31 62 06 E info@bugelhajema.nl W www.bugelhajema.nl Vestigingen te Assen, Leeuwarden en Amersfoort

Bodemonderzoek Middenstraat 27a Sappemeer

Verkennend bodemonderzoek Middenstraat 27a te Sappermeer "Voormalige St. Antoniusschool"

opdrachtgever datum auteur projectleider projectnummer versie status

Gemeente Midden-Groningen 22 maart 2024 24300204 3 definitief

Protocol 2001 2002

projectnummer 24300204 22 maart 2024

INHOUDSOPGAVE 1

Inleiding

1

2

Vooronderzoek en locatiegegevens

2

3

Uitvoering van het onderzoek

5

4

Resultaten

Toetswijze en terminologie Getoetste analyseresultaten Resultaten PFAS Resultaten grondwater Veldmetingen grondwater Getoetste analyseresultaten grondwater

7

7 8 9 9 9 10

5

Conclusie en aanbevelingen

11

2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 3.1 3.2 3.3 3.3.1 3.3.2 3.4 4.1 4.2 4.2.1 4.3 4.3.1 4.3.2

Algemeen Locatiegegevens en huidig gebruik Historische informatie en Bodeminformatie Locatie-inspectie Conclusie vooronderzoek Onderzoeksstrategie Uitgevoerde werkzaamheden en analyses Bodemopbouw Bodemopbouw Zintuiglijke waarnemingen Monsterneming en analyses

BIJLAGEN Bijlage 1 Bijlage 2 Bijlage 3 Bijlage 4 Bijlage 5 Bijlage 6 Bijlage 7

Regionale ligging Situatie tekening Boorprofielen Foto’s Analysecertificaten Toetsingstabellen PFAS Handelingskader

2 2 3 4 4 5 5 5 6 6 6

projectnummer 24300204 22 maart 2024 pagina 1 van 11

1

Inleiding In opdracht van de gemeente Midden-Groningen heeft MUG Ingenieursbureau een verkennend bodemonderzoek uitgevoerd ter plaatse van het perceel aan de Middenstraat 27a Midden Groningen. Aanleiding en doelstelling De aanleiding tot de uitvoering van het verkennend bodemonderzoek wordt gevormd door de voorgenomen eigendomsoverdracht van het perceel. Het doel van het verkennend bodemonderzoek is het vaststellen van de huidige milieuhygiënische kwaliteit van de grond en het grondwater van de onderzoekslocatie. Indicatief wordt een uitspraak gedaan over de te verwachten kwaliteitsklasse van de grond (indicatieve toetsing van de analyseresultaten van de grond aan het toetsingskader van het Besluit bodemkwaliteit). De onderzoeksresultaten geven daarbij inzicht of de voorgenomen eigendomsoverdracht van de locatie eventueel een belemmering vormen. Kwaliteit en certificering De werkzaamheden met betrekking tot de uitvoering van het veldwerk en de monsterneming van de grond zijn uitgevoerd conform en onder certificaat van de nu geldende BRL SIKB 2000 en de bijbehorende protocollen 2001,2002 MUG Ingenieursbureau is gecertificeerd voor het procescertificaat 'Veldwerk bij milieuhygiënisch (water)bodemonderzoek' en is in het bezit van een Kwalibo-erkenning (erkend bodemintermediair).

MUG Ingenieursbureau verklaart hierbij geen juridische relatie te hebben met (de bedrijfsorganisatie van) de eigenaar van de onderzoekslocatie en/of de opdrachtgever van het bodemonderzoek. MUG Ingenieursbureau heeft het bodemonderzoek als onafhankelijke organisatie uitgevoerd. In geval van klachten over de uitvoering van activiteiten onder dit certificatieschema kan de opdrachtgever zich in eerste instantie wenden tot de organisatie en zo nodig in tweede instantie tot de certificatie-instelling. In deze rapportage wordt verslag gedaan van de verrichte werkzaamheden, de resultaten en de aan de resultaten te verbinden conclusies.

projectnummer 24300204 22 maart 2024 pagina 2 van 11

2

Vooronderzoek en locatiegegevens

2.1

Algemeen Het vooronderzoek is uitgevoerd conform NEN 5725:2023. Om tot een juiste uitvoering van het milieuhygiënisch vooronderzoek te komen, dient de aanleiding voor het vooronderzoek te worden vastgesteld. Binnen NEN5725:2023 zijn zeven aanleidingen tot vooronderzoek naar landbodems geformuleerd: A) Opstellen hypothese over de bodemkwaliteit ten behoeve van een uit te voeren bodemonderzoek. B) Opstellen hypothese over de aanwezigheid van potentieel bodembedreigende (bedrijfs)activiteiten bij een nulen eindsituatieonderzoek. C) Opstellen hypothese over de bodemkwaliteitsklasse van de ontvangende bodem voorafgaande aan het toepassen van grond of baggerspecie. D) Opstellen hypothese over de milieuhygiënische kwaliteit ten behoeve van een partijkeuring. E) Opstellen of actualiseren van een bodemkwaliteitskaart. F) Toetsing gebruik kwaliteitskaarten bij te ontgraven grond en het toepassen van grond. G) Opstellen hypothese over de bodemkwaliteit bij tijdelijke uitplaatsing en bij overig projectmatig grondverzet ten behoeve van het inschatten van arbeidshygiënische risico’s. Op basis van de uit te voeren werkzaamheden is als aanleiding gekozen voor het vooronderzoek (A).

Het historisch onderzoek omvat het verzamelen van informatie over de volgende aspecten: • locatiegegevens; • verwachting ten aanzien van de bodemkwaliteit; • gebruik en beïnvloeding van de locatie, de verdachte situatie, de activiteiten, een ongewoon voorval. De bij het vooronderzoek verzamelde informatie kan worden gebruikt voor het opstellen van een adequate onderzoekshypothese en onderzoeksstrategie en draagt bij aan de verklaring van de resultaten van het bodemonderzoek. De informatie ten behoeve van het vooronderzoek is verzameld aan de hand van de bronnen vermeld in tabel 2.1. Tabel 2.1 Overzicht geraadpleegde bronnen Bron opdrachtgever landelijke website Bodeminformatie (Bodemloket) gemeente Midden-Groningen historisch kaartmateriaal (www.topotijdreis.nl) luchtfoto’s (Google Earth) het Kadaster

2.2

Locatiegegevens en huidig gebruik De onderzoekslocatie is gesitueerd binnen het centrum van de dorpskern van Sappemeer, op de hoek van de Touwslager en de Klinker. De locatie is momenteel braakliggend, de sloopputten zijn nog zichtbaar. De onderzoekslocatie staat kadastraal bekend als gemeente Sappemeer, sectie G met nummers: 2449 (gedeeltelijk) en 2716 met een totaaloppervlak van 7.520 m2. Het te onderzoeken oppervlak omvat niet het gehele kadastrale perceel, circa 6.600 m2. De onderzoekslocatie is in onderstaande afbeelding 1 weergeven. Het plangebied is hierbij doormiddel van een rode arcering weergegeven.

projectnummer 24300204 22 maart 2024 pagina 3 van 11

Afbeelding 1. en huidige situatie onderzoekslocatie (bron: opdrachtgever en eigen foto). De regionale ligging van de onderzoekslocatie is opgenomen als bijlage 1. In bijlage 2 en 3 zijn respectievelijk de situatietekening als kadastrale kaart opgenomen.

2.3

Historische informatie en Bodeminformatie Na bestudering van historisch kaartmateriaal blijkt dat de onderzoekslocatie tot begin 1900 hoofdzakelijk een agrarische bestemming had. In 1912 is ten noorden van het huidige schoolgebouw een Rooms Katholieke school met onderwijzerswoning gerealiseerd (ter plaatse van de huidige Touwslager). Ten zuiden van de voormalige roomskatholieke school is in 1973 de school uitgebreid met diverse klaslokalen. Het voormalige schoolpand is kort daarna gesloopt. Begin jaren ‘90 is het omliggend gebied verder ontwikkelt voor woningbouw en zijn daarbij ten noorden de locatie de toegangswegen Touwslager en ten oosten de toegangsweg Klinker aangelegd. Op historische kaarten is zichtbaar dat er verschillende (kavel)sloten binnen het plangebied aanwezig zijn geweest die voorafgaand aan de nieuwbouw begin jaren ‘70 waarschijnlijk zijn gedempt. Gelegen van noord naar zuid en ter hoogte van de huidige Touwslager (oost naar west). De situatie is sinds begin jaren 1980 tot op heden niet noemenswaardig gewijzigd. Na raadpleging van de landelijke bodeminformatiewebsite (www.bodemloket.nl) blijkt dat binnen de huidige onderzoekslocatie niet eerder bodemonderzoek heeft plaatsgevonden.

Uit de geraadpleegde bodeminformatie blijkt wel dat in de directe omgeving van de onderzoekslocatie eerder bodemonderzoek hebben plaatsgevonden, het omvat hierbij de document: • Grondonderzoek Middenstraat Sappemeer t.b.v. aanleg tunnel (tunnel thv. Klinker/’t Roomslaantje), Grontmij Nederland bv, DR 215923, 9 november 2006; • Verkennend waterbodemonderzoek, Klinker Sappemeer, Terra bodemonderzoek bv, kenmerk: 06184, 9 januari 2007. Uit de geraadpleegde documenten blijkt over het algemeen dat er geen noemenswaardige verontreinigingen zijn aangetoond. Verder verwachten wij niet dat er rondom de onderzoeklocatie bodembedreigende activiteiten plaatsvinden of hebben plaatsgevonden die van invloed zijn op de milieuhygiënische kwaliteit van de bodem van de onderzoekslocatie. Op basis van het uitgevoerde vooronderzoek blijkt dat er geen ondergrondse brandstoftanks binnen de locatie aanwezig zijn geweest.

projectnummer 24300204 22 maart 2024 pagina 4 van 11

Bodemkwaliteitskaart Uit de bodemkwaliteitskaart (Nota Bodembeheer 2021-2026) blijkt dat de onderzoekslocatie in een gebied ligt dat is ingedeeld in het homogene deelgebied wonen. De verwachte bodemkwaliteit van de bovengrond is niet vastgesteld aangezien hiervoor maatwerk van toepassing is. De verwachte bodemkwaliteit van de ondergrond voldoet aan de bodemkwaliteitsklasse wonen. Ten aanzien van PFAS hanteert de gemeente Midden-Groningen voor haar hele grondgebied de landelijke achtergrondwaarden. De nota bodembeheer refereert daarbij naar het “Tijdelijk Handelingskader voor hergebruik van PFAS-houdende grond en baggerspecie” van december 2021. Deze normen gelden zowel voor ontgraven als voor toepassen. In december 2023 is het handelingskader geactualiseerd, met de invoering van de Omgevingswet per 1 januari 2024. Het gaat hier om een beleidsneutrale omzetting. De landelijke achtergrondwaarden zijn opgenomen in tabel 4.1.

2.4

Locatie-inspectie Voorafgaand aan de veldwerkzaamheden heeft er een locatie-inspectie plaatsgevonden. Hieruit bleek dat de opstallen van het voormalig schoolgebouw reeds zijn gesloopt. Hierdoor is het maaiveld op een aantal gedeelten circa 1,0 m lager dan de omgeving. Tijdens de terreinverkenning zijn verder geen bijzonderheden waargenomen. Hierbij zijn op het maaiveld geen asbestverdachte materialen waargenomen. Verder zijn zintuiglijk op het maaiveld geen waarnemingen gedaan die kunnen duiden op de aanwezigheid van een bodemverontreiniging. In bijlage 4 zijn enkele foto’s opgenomen die een impressie geven van de onderzoekslocatie ten tijde van de terreinverkenning.

2.5

Conclusie vooronderzoek Met inachtneming van de onderzoeksvragen die horen bij aanleiding A uit het vooronderzoek conform NEN 5725, kan samenvattend worden gesteld dat ter plaatse van de onderzoekslocatie geen (sterke) verontreinigingen worden verwacht. Op basis van de bestudeerde bronnen zijn ter plaatse van de onderhavige onderzoekslocatie geen (historische) activiteiten bekend die mogelijk een (sterke) verontreiniging kunnen hebben veroorzaakt. Enige uitzondering hierop zijn de gedempte kavelsloten die binnen het perceel aanwezig kunnen zijn die eind jaren (19) 60 gedempt zijn. Daarnaast kunnen gehalten aan perfluorverbindingen (PFAS) worden verwacht in de bovengrond en geroerde lagen rond de grondwaterstand als gevolg van atmosferische depositie. Dit onderzoek is uitgevoerd in het kader van voorgenomen grondverzet. Hierbij heeft een aanvullende analyses op PFAS plaatsgevonden.

projectnummer 24300204 22 maart 2024 pagina 5 van 11

3

Uitvoering van het onderzoek

3.1

Onderzoeksstrategie Het verkennend bodemonderzoek ter plaatse van de onderzoekslocatie is uitgevoerd conform de strategie voor een ‘Onverdachte niet-lijnvormige locatie’, zoals genoemd in NEN 5740; 2023. Ter plaatse van de verdachte locaties (dempingen) wordt een aanvullende onderzoeksinspanning verricht op basis van maatwerk volgens de strategie “verdachte locatie, diffuse bodembelasting, heterogeen verdeelde verontreiniging op schaal van monsterneming” (VED-HE) conform de NEN5740:2023).

3.2

Uitgevoerde werkzaamheden en analyses Het verrichten van de boringen en het plaatsen van de peilbuis is op 20 februari 2024 uitgevoerd door de gekwalificeerde monsternemers voor protocol 2001 en 2002 van MUG Ingenieursbureau de heer A. Westerhoek. Voorafgaand aan de veldwerkzaamheden is een KLIC-melding verricht ter bepaling van de eventuele ligging van kabels en leidingen. Vanwege de aanwezigheid van verschillende ondergrondse infrastructuur (waterleidingen) is contact gezocht het waterbedrijf en het boorplan gedeeld, waarna kon worden ingestemd met de voorgenomen werkzaamheden. Voorafgaand aan het verrichten van de boringen is de onderzoekslocatie visueel geïnspecteerd conform NEN 5725 en NEN 5740. Vanwege de aanwezige verharding was een maaiveldinspectie op asbestverdachte materialen op het maaiveld slechts gedeeltelijk mogelijk. De uitgevoerde werkzaamheden en analyses zijn gebaseerd op de bovengenoemde onderzoeksstrategieën. De opgeboorde grond is bemonsterd per de te onderscheiden bodemlaag, in trajecten van maximaal 0,5 m. Afhankelijk van de bodemopbouw en de veldwaarnemingen is eventueel een kleiner monstertraject gekozen. Onderstaande tabel toont een overzicht van alle uitgevoerde veld- en laboratoriumwerkzaamheden. Tabel 3.1 Overzicht uitgevoerde werkzaamheden en analyses Omschrijving

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16152773/2