CConstaterende datLeusden
Koppel je AI →
Document · PDF

9. Jaarverslag ROVA 2024 (1)_267773.pdf

Raadsvergadering 6 november 2025, gemeente LeusdenBij agendapunt: 6: RV Wensen en bedenkingen toetredingsbesluit ROVA27.921 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Indien subsidies worden ontvangen ten behoeve van de eigen bedrijfsvoering, worden deze in mindering gebracht op de activa of kosten welke voor het doel van de verstrekte subsidie respectievelijk aangeschaft dan wel gemaakt zijn. In het huidige en voorgaande boekjaar zijn geen materiële subsidies ontvangen. Wanneer subsidies ontvangen worden met het doel deze te verstrekken aan derden, treedt ROVA op als penvoerder. Dergelijke subsidies worden niet in de financiële resultaten van ROVA verantwoord.

Grondslagen voor het opstellen van het kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. De geldmiddelen in het kasstroomoverzicht bestaan uit liquide middelen en vlottende effecten. Winstbelastingen, ontvangen interest en ontvangen dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde interest en betaalde dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit financieringsactiviteiten.

ROVA Jaarverslag 2024

62

De verkrijgingsprijs van verworven groepsmaatschappijen wordt opgenomen onder de kasstroom uit investeringsactiviteiten, voor zover betaling in geldmiddelen heeft plaatsgevonden. Hierbij worden geldmiddelen aanwezig in deze groepsmaatschappijen afgetrokken van de aankoopprijs.

ROVA Jaarverslag 2024

63

Toelichting op de geconsolideerde balans Materiële vaste activa (toelichting NB 1) De materiële vaste activa zijn als volgt gespecificeerd (bedragen in duizenden euro’s): Materiële Gebouwen en Materiële vaste activa

Machines en

Andere vaste

vaste activa in

terreinen installaties Containers Wagenpark bedrijfsmiddelen uitvoering

Totaal

Aanschafwaarde per 1 januari 2024

29.313

11.549

57.487

41.788

13.394

Investeringen

251

312

3.826

5.960

919

1.581 155.112 892

12.160

Ingebruikname

334

0

95

1.206

9

-1.644

0

Desinvesteringen

0

-1

-368

-3.393

-9

0

-3.771

29.898

11.860

61.040

45.561

14.313

januari 2024

13.351

5.837

41.688

23.767

12.229

0

96.872

Afschrijvingen

571

770

3.437

4.722

486

0

9.986

0

-1

-368

-3.291

-2

0

-3.662

13.922

6.606

44.757

25.198

12.713

2024

15.962

5.712

15.799

18.021

1.165

1.581

58.240

Boekwaarde per 31 december 2024

15.976

5.254

16.283

20.363

1.600

829

60.305

Afschrijvingspercentages

4-7%

5 - 20 %

5 - 20 %

12,5 -20 %

20 - 33 %

0%

Aanschafwaarde per 31 december 2024

829 163.501

Cum. Afschrijvingen per 1

Cum. Afschrijving desinvesteringen Cum. Afschrijving per 31 december 2024

0 103.196

Boekwaarde per 1 januari

Onder de post andere vaste bedrijfsmiddelen zijn begrepen automatisering en inventaris. De verzekerde som van de daarvoor in aanmerking komende activa bedroeg per 31 december 2024 € 50,6 miljoen exclusief btw. De materiële vaste activa zijn vrij van zakelijke zekerheden.

Financiële vaste activa (toelichting NB2) Financiële vaste activa

Uitgegeven leningen

Belastinglatentie

Totaal

Stand per 1 januari 2024

94

304

398

Mutatie belastinglatentie

0

63

63

Aflossingen

-30

0

-30

Stand per 31 december 2024

64

367

431

Uitgegeven leningen

Dit betreft uitgegeven leningen vanuit ROVA Duurzaam BV. ROVA Jaarverslag 2024

64

Actieve belastinglatentie

Dit betreft een latente belastingvordering uit hoofde van voorwaartse verliesverrekening en heeft betrekking op het liquidatieverlies van de in 2019 gestaakte deelneming Natuurgas Overijssel BV. De verliesverrekening is gewaardeerd tegen 25,8% en kent een looptijd langer dan 1 jaar.

Vlottende activa (toelichting NB 3) Debiteuren

Dit betreft vorderingen op deelnemende gemeenten uit hoofde van de afgesloten dienstverleningsovereenkomsten ter hoogte van €2,38 mln. (2023 € 2,97 mln.) en debiteuren uit hoofde van afval gebracht op brenglocaties en gestort op de stortplaats. Voor deze laatste categorie is wegens mogelijke oninbaarheid een voorziening gevormd. De looptijd van de handelsvorderingen is korter dan 1 jaar. Vorderingen op verbonden partijen

Onder deze categorie vorderingen zijn geen bedragen begrepen met een resterende looptijd langer dan 1 jaar. Over de vorderingen op verbonden partijen wordt geen rente in rekening gebracht. Overige vorderingen

De overige vorderingen bestaan voornamelijk uit nog te factureren omzet, vorderingen aan deelnemende gemeenten uit hoofde van de afgesloten dienstverleningsovereenkomsten (eindafrekening) en diverse eindafrekeningen voor de verwerking van door ROVA aangeleverde afvalstoffen. De looptijd van de overige vorderingen is korter dan 1 jaar.

Liquide middelen (toelichting NB 4)

Rekening courant bankiers

2024

2023

35.939

33.729

De liquide middelen staan ter vrije beschikking met uitzondering van verstrekte bankgaranties ter hoogte van € 871.000 en het deel op depositorekeningen ter hoogte van € 17.000.000.

Eigen vermogen (toelichting NB 5) Voor de toelichting op het eigen vermogen wordt verwezen naar de toelichting op de vennootschappelijke jaarrekening..

Voorzieningen (toelichting NB 6) 2024

2023

Eindafwerking stortplaats

18.169

16.776

Personeels- en organisatiekosten

2.839

2.939

Elektrificatie wagenpark

1.527

1.527

Totaal

22.535

21.242

ROVA Jaarverslag 2024

65

Verloopoverzicht per voorziening Voorziening eindafwerking stortplaats

2024

2023

16.776

14.598

Rentedotatie

346

346

Aanvullende dotatie

1.047

1.832

Stand per 31 december

18.169

16.776

Stand per 1 januari

De voorziening voor eindafwerking van de stortplaats betreft een voorziening met een langlopend karakter inzake de verplichting tot eindafwerking van NV ROVA Holding met betrekking tot de stortplaats Bovenveld. Na de eindafwerking dient wettelijk de stortplaats in beheer overgedragen te worden aan provincie Overijssel (nazorg). De hiervoor benodigde middelen worden bij de exploitanten in rekening gebracht en beheerd door de provincie. De verplichting inzake de stortplaats kent twee delen: (1) de voorziening voor nazorg die in beheer en verantwoordelijkheid is van provincie Overijssel; en (2) de voorziening voor eindafwerking die in beheer en verantwoordelijkheid is van NV ROVA Holding. (Ad 1) Nazorg in beheer en verantwoordelijkheid van provincie Overijssel

Wettelijk is in Nederland geregeld dat na sluiting van een stortplaats de provincies de nazorg overnemen. Zo ook voor de stortplaats Bovenveld. Om zicht te hebben op de financiële middelen die nodig zijn voor de nazorg is met goedkeuring van de Provincie een nazorgplan opgesteld die elke vijf jaar wordt geactualiseerd. De benodigde financiële middelen voor de nazorg worden door de provincie in de periode vóór sluiting in rekening gebracht bij de betreffende exploitanten zoals ROVA. We noemen dit het zogenaamde doelvermogen. Belangrijkste parameters voor het bepalen van de hoogte van het doelvermogen zijn de inflatie, de verwachte levensduur van de boven- en onderafdichting en het verwachte rendement. De looptijd van het vigerende nazorgplan, gedateerd 9 november 2016, is in 2020 middels besluit 2020/1102332 door Provinciale Staten Overijssel verlengd voor de periode 2022-2025. ROVA dient in 2025 een geactualiseerd nazorgplan in te leveren bij de Provincie Overijssel. De volgende uitgangspunten zijn relevant bij bepaling van de voorziening: - Voor bepaling rendementsverwachting wordt gerekend met een rekenrente van 3,3%. Dit is gebaseerd op de UFR EIOPA in lijn met het besluit van het Interprovinciaal overleg (IPO) van december 2023.

- Voor bepaling inflatie wordt gerekend met 2% op basis van het rapport ‘Rekenrente nazorgfondsen stortplaatsen’ zoals opgesteld door Stratelligence in opdracht van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. - Voor bepaling levensduur bovenafdichting wordt gerekend met een termijn van 100 jaar welke we baseren op recent praktijkonderzoek van ingenieursbureau Sweco. Het doelvermogen op einddatum (2036) betreft €12,6 mln. Contant gemaakt naar ultimo 2024 en na aftrek van reeds opgebouwd doelvermogen bij de provincie leidt dit tot een risicodeel van €4,9 mln. (2023 €4,6 mln.). De gehanteerde rekenrente voor bepaling van de rendementsverwachting is van grote invloed op de hoogte van het doelvermogen. Het verhogen van deze rekenrente naar bijvoorbeeld 4,55% heeft een daling van €7 mln. op het doelvermogen tot gevolg op einddatum 2036 (€ 5,6 mln). De gehanteerde levensduur voor de bovenafdichting

ROVA Jaarverslag 2024

66

heeft eveneens invloed op de hoogte van het doelvermogen. Het verlagen van de levensduur van 100 naar 75 jaar bij een gehanteerde rekenrente van 3,3% heeft een verhogend effect op de voorziening van €3,7 mln. en gaat van €12,6 mln. naar €16,3 mln. (Ad 2) Voorziening voor eindafwerking die in beheer en verantwoordelijkheid is van NV ROVA Holding

Na de exploitatieperiode dient de stortplaats afgedekt te worden voordat overdracht aan de provincie plaats kan vinden. In 2024 heeft vanwege prijsontwikkeling een herziening plaatsgevonden van de geraamde kosten voor het afdekken van de stortplaats. Dit deel van de voorziening wordt berekend op contante waarde. Waar we in de jaarrekening van 2023 uitgingen van een totale kostenpost van €12,2 mln. voor afdekken, pre nazorgfase en overdrachtskosten, levert de herziening thans een kosteninschatting van €13,3 mln (toename van €1,1mln. vrijwel volledig als gevolg van stijging kosten afdekken). De totale voorziening voor eindafwerking van de stortplaats van €18,2 mln. (was €16,8 mln.), zijnde het risicodeel voor de vorming van het doelvermogen voor nazorg (€ 4,9 mln.) plus de geraamde kosten van de eindafwerking (€13,3 mln.). Voorziening personeel en organisatiekosten

2024

2023

Stand per 1 januari

2.939

2.961

Vrijval

-470

-636

Dotatie

653

796

Onttrekkingen

-283

-182

Stand per 31 december

2.839

2.939

De voorziening voor personeel- en organisatiekosten betreft de personeelskosten die voortvloeien uit reeds ingegane verplichtingen die het gevolg zijn van het feit dat ROVA eigen risicodrager is voor werkloosheidsverplichtingen alsmede een suppletie op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Voorts heeft de voorziening betrekking op de te betalen jubileumuitkeringen in de toekomst. Deze voorziening is gevormd met inachtneming van de bepalingen in de cao, rekening houdend met sterfte- en blijfkansen. Voorziening elektrificatie wagenpark

2024

2023

1.527

0

Vrijval

0

0

Dotatie

0

1.527

Onttrekkingen

0

0

1.527

1.527

Stand per 1 januari

Stand per 31 december

De voorziening elektrificatie wagenpark betreft de meerkosten voor reeds bestelde elektrische vrachtwagens ten opzichte van fossiel aangedreven voertuigen. Deze meerkosten worden niet gecompenseerd door een aanpassing van de tarieven voor de inzamelingsactiviteiten. De voorziening heeft betrekking op voertuigen die in 2023 reeds zijn besteld maar hoofdzakelijk in 2026 worden afgeleverd (uitstel van 2025 naar 2026).

ROVA Jaarverslag 2024

67

Uitsplitsing naar looptijd

Resterende looptijd voorzieningen < 1 jaar

>1 en <5 jaar

>5 jaar

0

0

18.169

Personeel en organisatie

242

773

1.824

Elektrificatie wagenpark

1.527

0

0

Totaal voorzieningen

1.769

773

19.993

2024

2023

9.590

9.590

Aflossingsverplichting volgend boekjaar

0

0

Aflossingen

0

0

9.590

9.590

Nazorg stortplaatsen

Achtergestelde lening (toelichting NB 7)

Stand per 1 januari

Stand per 31 december

De achtergestelde lening betreft door de aandeelhoudende gemeenten verstrekte leningen met een rentepercentage van 8%. Bij de financiële herstructurering in september 2001 zijn achtergestelde leningen opgenomen van de bestaande aandeelhouders. Na de initiële looptijd van 10 jaar zijn deze overeenkomsten verlengd, met telkens een optie tot verdere verlening van 5 jaar. Gedurende de looptijd is de lening vrij van aflossing. Deze leningen met de Aaandeelhouders zijn achtergesteld ten opzichte van bancaire financiers.

Overige schulden (toelichting NB 8) De overige schulden bestaan voornamelijk uit nog te betalen kosten en schulden aan deelnemende gemeenten uit hoofde van de afgesloten dienstverleningsovereenkomsten (eindafrekening) en schulden aan leveranciers en werknemers. De overige schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden: 2024

2023

Programma afvalinfrastructuur gemeenten

8.060

7.471

Eindafrekening gemeenten

975

1.099

Schulden aan leveranciers

3.650

5.109

Schulden inzake personeel

2.325

1.854

Overige schulden

893

3.244

15.903

18.777

Stand per 31 december

Enkele posten onder de overige schulden, waaronder Programma afvalinfrastructuur gemeenten, hebben een overwegend langlopend karakter. De overige hierboven genoemde posten hebben een looptijd korter dan een jaar.

ROVA Jaarverslag 2024

68

Overlopende passiva De overlopende passiva bestaan voornamelijk uit nog te verrekenen subsidies en vooruit gefactureerde omzet. De looptijd van de overlopende passiva is korter dan een jaar.

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen Voorwaardelijke verplichtingen

De voorwaardelijke verplichtingen voor lopende bestellingen van containers en wagenpark bedroegen ultimo 2024 € 8.804.129 (2023: € 4.114.979). Hiervoor zijn geen zakelijke zekerheden gesteld. Leaseverplichtingen

De financiële verplichtingen ter zake van operational lease bedragen €902.400 (2023: €417.834) waarvan €358.236 betrekking heeft op 2024 (2023: €234.849) en het resterende bedrag een looptijd heeft van langer dan 1 jaar en korter dan 5 jaar. Huurverplichtingen

De jaarlijkse financiële verplichtingen ter zake van huurovereenkomsten bedragen €215.580 (2023: €203.975). Dit betreft de huur van onderkomens voor de uitvoering van Beheer Buitenruimte. Fiscale eenheid

De onderneming vormt tezamen met haar dochterondernemingen een fiscale eenheid voor btw en vennootschapsbelasting; elk der vennootschappen is volgens de standaard voorwaarden aansprakelijk voor te betalen belasting van alle bij de fiscale eenheid betrokken vennootschappen. Bedrijfsverplaatsing Amersfoort

Begin 2024 is met de gemeente Amersfoort een (ruil)overeenkomst gesloten over de bedrijfsverplaatsing van de ROVA-locatie in Amersfoort aan de Eem naar een nieuwe te realiseren locatie op industrieterrein Wieken/Vinkenhoef. Bij deze ruil zijn over en weer voorwaardelijke verplichtingen met elkaar vastgelegd. Voor de aangekochte grond geldt dat levering plaatsvindt binnen twee maanden nadat de benodigde vergunningen, ontheffingen en toestemmingen zijn verkregen. Het gaat om een verplichting van €13,1 mln. (excl. verschuldigde rente). Overdracht van het verkochte perceel vindt plaats 18 maanden na oplevering van de aangekochte grond voor een bedrag van €18,8 mln. (excl. verschuldigde rente).

ROVA Jaarverslag 2024

69

Toelichting op de geconsolideerde winst- en verliesrekening Omzet publieke taken afval en BBR (toelichting NB 9) De uitvoering van publieke taken betreft in hoofdzaak de verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen en het integraal beheer van buitenruimten en riolering. De verwijderingstaak betreft de inzameling met behulp van mens en materieel, de overslag en de uiteindelijke verwerking zoals verbranding en vergisting. Tevens valt het beschikbaar stellen van containers aan huishoudens onder deze taak. Naast de primaire taken worden overige diensten verleend. Voorbeelden hiervan zijn het beheer en de organisatie van de verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen, de implementatie van Diftar (gedifferentieerde tariefheffing), beleidsadvisering, sorteeranalyse, gladheidbestrijding, ontruimingen en ongediertebestrijding. Alle publieke taken zijn vastgelegd in dienstverleningsovereenkomsten (DVO’s) en worden uitgevoerd door NV ROVA Gemeenten. Omzet publieke taken

2024

2023

Verwijdering huishoudelijk afvalstoffen

72.659

71.014

Beheer buitenruimte

32.712

30.591

Totaal netto-omzet publieke taken

105.371

101.605

Ten opzichte van het vorige verslagjaar is de omzet publieke taken gestegen met ruim €3,8 mln. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de volgende effecten. De omzet Verwijdering huishoudelijke afvalstoffen stijgt met €1,7 mln. Deze stijging wordt vooral veroorzaakt door de jaarlijkse indexatie (€1,7 mln.). Daartegenover zijn de tarieven voor papier gestegen (€-0,7 mln.). Verder is er een hogere omzet behaald door aanvullende dienstverlening (€0,7 mln.). De omzet Beheer Buitenruimte stijgt met €2,1 mln., voornamelijk door jaarlijkse indexatie van tarieven en incidenteel werk.

Omzet brenglocaties (toelichting NB 10) 2024

2023

3.092

3.041

De omzet brenglocaties bestaat uit de acceptatie en overslag van door derden gebracht afval op de overslagstations in Amersfoort, Bovenveld, Raalte, Steenwijk, Winterswijk en Zwolle. De stijging ten opzichte van voorgaand jaar wordt veroorzaakt door een lichte stijging van bedrijfsmatig aangeboden afval.

Omzet stortplaatsen (toelichting NB 11)

ROVA Jaarverslag 2024

70

2024

2023

976

985

De netto-omzet stortplaatsen bestaat uit de acceptatie van te storten afvalstoffen op de stortplaats Bovenveld. De totale hoeveelheid gestort afval bedroeg in 2024 11.388 ton ten opzichte van 11.501 ton in 2023. Met ingang van 1 april 2014 wordt wettelijk verplichte stortbelasting geheven over te storten afvalstoffen. De stortbelasting is niet inbegrepen in de omzet.

Overige bedrijfsopbrengsten (toelichting NB 12) 2024

2023

1.757

2.314

De overige bedrijfsopbrengsten betreffen diverse soorten dienstverlening, niet zijnde uitvoering van publieke taken en bestaan uit diverse reinigingstaken, het onderhoud van materieel van derden en doorbelastingen aan derde partijen welke gebruikmaken van ROVA-faciliteiten, waaronder huur voor gebouwen en gebruik van ICTinfrastructuur. Daarnaast zijn de opbrengsten van het zonnepark op locatie stortplaats Bovenveld opgenomen onder de overige opbrengsten.

Uitbesteed werk en andere externe kosten (toelichting NB 13) 2024

2023

Verwerking restafval

10.209

10.278

Verwerking groente-, fruit- en tuinafval

7.498

7.338

Verwerking overige afvalstoffen

-274

558

Transport door derden

3.086

2.908

Inzameling door derden

6.855

6.527

Overig uitbesteed werk

6.894

7.310

Totaal uitbesteed aan werk en externe kosten

34.268

34.919

De kosten uitbesteed werk en andere externe kosten dalen met €0,6 mln. Dit wordt vooral veroorzaakt door de volgende effecten: - Een stijging van verwerking groente-, fruit en tuinafval met €0,2 mln. Dit wordt veroorzaakt door lichte stijging van tarieven. - De kosten verwerking overige afvalstoffen dalen met €0,8 mln., voornamelijk door de hogere opbrengsten van verwerking papier. - Een stijging van de kosten natransport door derden met €0,2 miljoen vanwege meer externe inzet. - Een stijging van de kosten inzet derden met €0,3 mln. in verband met meer externe inzet winterdienst vanwege meer winters weer in 2024. - Een daling van de kosten overig uitbesteed werk met €0,4 mln. vanwege minder uitbesteed werk BBR.

ROVA Jaarverslag 2024

71

Personeelskosten (toelichting NB 14) 2024

2023

Lonen en salarissen

24.288

21.535

Sociale lasten

3.517

2.970

Pensioenlasten

2.820

2.520

Overige kosten (o.a. inhuur derden)

9.405

9.243

Totaal personeelskosten

40.030

36.268

In 2024 had de vennootschap gemiddeld 459 werknemers (uitgedrukt in fulltime equivalenten) in dienst (2023: 432). Het aantal werknemers per 31 december 2024 bedroeg 492 (2023: 463), als volgt verdeeld over de verschillende bedrijfsonderdelen: holding (directie, beleid en communicatie, grondstoffen en regie, ondersteunende diensten) 102, uitvoering afvalbeheer 217 en beheer buiten ruimte 173. De stijging van de personeelskosten in 2024 met €3,8 mln. wordt voornamelijk veroorzaakt door reguliere caoverhogingen en toename van het aantal werknemers (€ 3,6 mln.). Daarnaast is sprake van hogere overige kosten door toename inzet inhuur indirect personeel en hogere kosten werving en selectie vanwege openstaande vacatures. De bezoldiging van de bestuurders en commissarissen staat toegelicht in de toelichting op de vennootschappelijke jaarrekening.

Pensioenregeling Voor de medewerkers van de organisatie is een pensioenregeling getroffen die wordt gekwalificeerd als een toegezegde bijdrageregeling. De pensioenregelingen zijn ondergebracht bij het ABP (Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds) en bij Loyalis en worden, overeenkomstig de in de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving aangereikte vereenvoudiging, in de jaarrekening verwerkt als toegezegde bijdrageregeling. Dit betekent dat de over het boekjaar verschuldigde premies als kosten worden verantwoord.

Afschrijvingslasten (toelichting NB 15) 2024

2023

Voertuigen

4.722

4.309

Inzamelmiddelen

3.437

3.371

Gebouwen, terreinen, machines en installaties

1.341

1.241

Overige activa

486

434

9.986

9.355

Totaal afschrijvingslasten

De afschrijvingslasten zijn gestegen met €0,6 mln. Dit wordt veroorzaakt door vervanging van reeds afgeschreven voertuigen.

ROVA Jaarverslag 2024

72

Materieelkosten (toelichting NB 16) 2024

2023

Voertuigen

9.219

10.124

Inzamelmiddelen

1.131

1.214

Overig materieel

2.895

2.793

Totaal kosten materieel

13.245

14.131

De kosten van materieel betreffen de brandstofkosten, kosten van onderhoud en reparatie ten behoeve van eigen materieel en materieel van derden en inkoop van BBR benodigdheden en plantmateriaal. De daling van €0,9 mln. wordt voornamelijk veroorzaakt door incidentele voorziene kosten in 2023 in verband met de aanschaf van etrucks (€ 1,5 mln.) tegenover een stijging van de voertuigkosten betreffende diverse kosten waaronder onderhoud en reparaties (€0,5 mln.). Daarnaast stijgen de kosten overig materieel, betreffende calamiteiten en pompenrevisies riolen en gemalen Amersfoort (€0,1 mln.).

Overige bedrijfskosten (toelichting NB 17) 2024

2023

Huisvesting

2.542

2.189

Algemeen beheer

6.074

6.657

9

53

8.625

8.899

Overige kosten Totaal overige bedrijfskosten

De huisvestingskosten bestaan in hoofdzaak uit huur, energie, onderhoud, schoonmaak en telefonie. De kosten huisvesting stijgen met name vanwege toename elektriciteits- en gasprijzen (€0,2 mln). De kosten algemeen beheer dalen met €0,6 mln. met name vanwege de integrale herziening van de voorziening stortplaats Bovenveld in 2023 en daarmee hogere dotatie aan de voorziening in 2023 (€1,4 mln. in 2024 ten opzichte van €2,2 mln. in 2023). De overige kosten dalen met €0,2 miljoen als gevolg van een kleine vrijval in de voorziening dubieuze debiteuren tegenover een dotatie in 2023.

Financiële baten en lasten (toelichting NB 18) 2024

2023

Ontvangen rente

571

77

Betaalde rente langlopende leningen

-767

-767

0

0

Overige financiële baten en lasten

-54

-49

Totaal financiële baten en lasten

-250

-739

Opbrengsten van vorderingen die tot de vaste activa behoren en van effecten

De rente over de langlopende leningen betreft de betaalde rente over de in september 2001 opgenomen achtergestelde leningen van de aandeelhouders.

ROVA Jaarverslag 2024

73

Belastingen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening (toelichting NB 19) Het van toepassing zijnde percentage voor de vennootschapsbelasting is 25,8%. De effectieve belastingdruk wijkt af van het nominale percentage als gevolg van fiscaal niet-belaste opbrengsten. De belastingplicht is van toepassing indien en voor zover ROVA een onderneming drijft. Op basis van de huidige inzichten is het grootste deel van de activiteiten van NV ROVA Holding vrijgesteld van vennootschapsbelasting aangezien sprake is van het vervullen van een overheidstaak. Er zijn inmiddels aangiften ingediend over de jaren 2016-2023. De aangiften tot en met 2022 zijn definitief en reeds in de jaarrekening 2024 verwerkt. De aangifte over 2024 dient nog opgesteld te worden. Onze verwachting is dat de definitieve aangiften over de jaren 2023 en 2024 binnen de in deze jaarrekening over 2024 opgenomen belastingposities afgewikkeld zullen worden. De effectieve belastingdruk over 2024 komt uit op -0,61% (2023: -48,16%), het toepasselijke belastingtarief is 25,8%. De afwijking ten opzichte van het toepasselijke belastingtarief wordt veroorzaakt door: - In 2024 fiscaal afgewikkelde fiscale posities van boekjaren 2022-2023. De belastbare resultaten voor deze boekjaren zijn fors lager dan in de betreffende boekjaren ingeschat i.v.m. herrekening voorziening stortplaats.

- Het feit dat het merendeel van de activiteiten van ROVA valt onder de vrijstelling voor publiekrechtelijke samenwerkingsverbanden.

Transacties met verbonden partijen Van transacties met verbonden partijen is sprake wanneer een relatie bestaat tussen de onderneming, haar deelnemingen en hun bestuurders en leidinggevende functionarissen. Er hebben zich geen transacties met verbonden partijen voorgedaan op niet-zakelijke grondslag.

ROVA Jaarverslag 2024

74

Vennootschappelijke balans Activa

2024

2023

2.360

2.360

Overige effecten

0

0

Leningen u/g

430

430

Actieve belastinglatentie

367

304

3.157

3.094

29.055

27.888

Overige vorderingen

775

686

Liquide middelen

29.926

29.340

Totaal

59.756

57.914

Totaal balans

62.913

61.008

Passiva

2024

2023

Geplaatst kapitaal

1.325

1.325

Agio reserve

2.347

2.347

Overige reserves

37.122

35.676

Uit te keren dividend

3.375

3.672

Totaal

44.169

43.021

Voorzieningen

3.249

3.222

Achtergestelde lening

9.590

9.590

Kortlopende schulden

5.905

5.175

Totaal

18.744

17.987

Totaal balans

62.913

61.008

Vaste activa Financiële vaste activa Deelnemingen

Totaal Vlottende activa Vorderingen op groepsmaatschappijen

Eigen vermogen

ROVA Jaarverslag 2024

75

Vennootschappelijke winst- en verliesrekening 2024

2023

Resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen

14.815

12.393

Overige baten en lasten na belastingen

-9.994

-7.009

Resultaat na belastingen

4.820

5.384

ROVA Jaarverslag 2024

76

Toelichting op de vennootschappelijke jaarrekening Algemeen De enkelvoudige jaarrekening maakt deel uit van de jaarrekening 2024 van de onderneming. Ten aanzien van de enkelvoudige winst- en verliesrekening van de onderneming is gebruikgemaakt van de vrijstelling ingevolge artikel 2:402 BW. Voor zover posten uit de enkelvoudige balans en de enkelvoudige winst- en verliesrekening hierna niet nader zijn toegelicht, wordt verwezen naar de toelichting op de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening.

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De grondslagen voor de waardering van activa en passiva en de resultaatbepaling zijn gelijk aan die voor de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening, met uitzondering van het volgende: - Resultaat deelnemingen: het aandeel in het resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen omvat het aandeel van de onderneming in de resultaten van deze deelnemingen; en - Resultaten op transacties, waarbij overdracht van activa en passiva tussen de onderneming en haar deelnemingen en tussen deelnemingen onderling heeft plaatsgevonden, zijn niet verwerkt voor zover deze als niet- gerealiseerd kunnen worden beschouwd. Financiële vaste activa

2024

2023

Deelnemingen in groepsmaatschappijen

2.360

2.360

Totaal

2.360

2.360

2024

2023

Stand per 1 januari

2.360

2.360

Resultaat boekjaar

14.942

12.393

Dividend

-14.942

-12.393

2.360

2.360

Het verloop van de deelnemingen groepsmaatschappijen is als volgt:

Stand per 31 december

Deelneming ROVA Duurzaam BV kent een negatieve netto vermogenswaarde van € 410.000 per 31 december 2024 (€ 283.000 per 31 december 2023). Dit bedrag is verantwoord als voorziening deelnemingen in de enkelvoudige balans. Onder de post deelnemingen resteert de boekwaarde van de overige groepsmaatschappijen betreffende € 2,36 mln. Het aandeel in resultaat ROVA Duurzaam BV betreft in 2024 -/- € 127.000

ROVA Jaarverslag 2024

77

De onderneming in Zwolle staat aan het hoofd van de groep en heeft de volgende kapitaalbelangen

Vestigingsplaats

Aandeel in geplaatst kapitaal

NV ROVA Gemeenten

Zwolle

100%

NV ROVA Afvalverwerking

Zwolle

100%

ROVA Regie BV

Zwolle

100%

ROVA Activa Beheer BV

Zwolle

100%

ROVA Duurzaam BV

Zwolle

100%

Naam Geconsolideerde deelnemingen

In de vorderingen op groepsmaatschappijen zijn geen vorderingen begrepen met een looptijd langer dan 1 jaar. Een nadere toelichting op de lening u/g en actieve belastinglatentie is opgenomen in de toelichting op de geconsolideerde balans. Vorderingen op verbonden partijen

De vorderingen op verbonden partijen bestaan uit rekening courantverhoudingen met in de consolidatie opgenomen groepsmaatschappijen. De vorderingen hebben een looptijd korter dan een jaar. Er wordt geen rente in rekening gebracht. Liquide middelen

De liquide middelen staan ter vrije beschikking met uitzondering van verstrekte bankgaranties ter hoogte van € 871.000 en het deel op depositorekeningen ter hoogte van € 17.000.000. Eigen vermogen

2024

2023

Gestort en opgevraagd kapitaal

1.325

1.325

Agio reserve

2.347

2.347

Overige reserves

37.122

35.675

Stand per 31 december

40.794

39.347

2024

2023

1.325

1.325

Teruggenomen aandelen

-

-

Uitgifte aaandelen

-

-

1.325

1.325

Gestort en opgevraagd kapitaal

Stand per 1 januari

Stand per 31 december

Het maatschappelijk aandelenkapitaal bedraagt €3.403.500 en is verdeeld in 8.000 aandelen A, 8.000 aandelen B en 14.000 aandelen C. Alle aandelen hebben een nominale waarde van €113,45. Geplaatst en in geld volgestort zijn: 7.023 aandelen A zijnde €796.759, 2.435 aandelen B zijnde €276.239 en 2.223 aandelen C zijnde €252.199. In het verslagjaar zijn geen aandelen uitgegeven.

ROVA Jaarverslag 2024

78

Aandeelhouders A zijn als enige gerechtigd op het resultaat van NV ROVA Afvalverwerking. Het overige resultaat komt toe aan zowel de aandeelhouders A en B, waarbij uitsluitend de aandeelhouders C winstgerechtigd zijn voor het resultaat op publieke taken BBR. Agio reserve

2024

2023

2.347

2.347

Storting op aandelen

-

-

Inkoop van eigen aandelen

-

-

Teruggenomen aandelen

-

-

Stand per 31 december

2.347

2.347

Stand per 1 januari

Overige reserves

De overige reserves bestaan uit de algemene reserve A-aandelen, algemene reserve B-aandelen, algemene reserve C-aandelen en reserve Innovatie Projecten Afval. Het verloop is als volgt gespecificeerd: Algemene reserve A

2024

2023

29.019

27.760

Toevoeging uit winstverdeling

969

1.259

Toevoeging uit reserve innovatie

111

0

30.099

29.019

2024

2023

Stand per 1 januari

5.624

5.188

Toevoeging uit winstverdeling

336

436

Toevoeging uit reserve innovatie

39

0

5.999

5.624

2024

2023

Stand per 1 januari

883

867

Toevoeging uit winstverdeling

141

16

1.024

883

Stand per 1 januari

Stand per 31 december Algemene reserve B

Stand per 31 december Algemene reserve C

Stand per 31 december Reserve Innovatie Projecten Afval

Bij de bestemming van het resultaat over 2005 is een reserve gevormd van waaruit onderzoek en ontwikkelingen voor nieuwe afvalverwerkingstechnieken gefinancierd kunnen worden. De grondslag op basis waarvan deze reserve in het verleden is opgebouwd is niet langer aanwezig, het restantbedrag is derhalve overgeheveld naar de algemene reserve.

ROVA Jaarverslag 2024

79

2024

2023

Stand per 1 januari

150

150

Onttrekkingen

-150

-

0

150

Stand per 31 december

Van het resultaat 2024 wordt in overeenstemming met de winstbestemming zoals opgenomen in het onderdeel resultaatbestemming een bedrag van € 3,4 mln. uitgekeerd als dividend. Het resterende deel wordt toegevoegd aan de algemene reserve. Aansprakelijk vermogen

Het aansprakelijk vermogen bestaat naast het eigen vermogen exclusief het uit te keren dividend ook uit de achtergestelde lening die verstrekt is door de aandeelhouders. Het aansprakelijk vermogen kan als volgt gespecificeerd worden: 2024

2023

Gestort en opgevraagd kapitaal

1.325

1.325

Agioreserve

2.347

2.347

Overige reserves

37.122

35.676

Achtergestelde lening

9.590

9.590

Totaal

50.384

48.938

Voorzieningen

De voorziening heeft betrekking op de voorziening voor personeel en organisatiekosten en de voorziening deelnemingen. Voor een nadere onderbouwing en het verloop van de voorziening voor personeel wordt verwezen naar de toelichting bij de geconsolideerde jaarrekening. Voor een nadere onderbouwing en het verloop van de voorziening deelnemingen wordt verwezen naar de toelichting onder de financiële vaste activa. Achtergestelde lening

Voor een nadere onderbouwing en het verloop van de achtergestelde lening wordt verwezen naar de toelichting bij de geconsolideerde jaarrekening bij 'Opgenomen leningen'. Kortlopende schulden

2024

2023

Schulden aan leveranciers

692

496

Loonheffing, belasting en premies

2.455

2.380

Schulden inzake personeel

2.325

1.854

Overige schulden

433

445

5.905

5.175

Totaal

ROVA Jaarverslag 2024

80

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen Hoofdelijke aansprakelijkheid en garanties

NV ROVA Holding heeft zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de uit rechtshandelingen voortvloeiende schulden van de vennootschappen NV ROVA Gemeenten, NV ROVA Afvalverwerking, ROVA Regie BV, ROVA Activa Beheer BV en ROVA Duurzaam BV. Hierbij is het bepaalde in artikel 403 lid 1 sub f van Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek in aanmerking genomen. Fiscale eenheid

De onderneming vormt tezamen met haar dochterondernemingen een fiscale eenheid voor btw en vennootschapsbelasting; elk der vennootschappen is volgens de standaard voorwaarden aansprakelijk voor te betalen belasting van alle bij de fiscale eenheid betrokken vennootschappen.

Honoraria van de accountant De volgende honoraria van Forvis Mazars Accountants N.V. zijn ten laste gebracht van de onderneming, haar dochtermaatschappijen en andere maatschappijen die zij consolideert, een en ander zoals bedoeld in artikel 2:382a lid 1 en 2 BW. De honoraria zijn bepaald op basis van de reeds gedurende het boekjaar in rekening gebrachte kosten en de in het nieuwe boekjaar nog in rekening te brengen kosten inzake boekjaar 2024. Forvis Mazars Accountants

Mazars Accountants

N.V. 2024

N.V. 2023

Onderzoek jaarrekening

76

66

Andere controleopdrachten

85

61

Adviesdiensten fiscaal terrein

-

-

Andere niet-controlediensten

-

10

161

137

Totaal

Bezoldiging van statutair bestuurder en commissarissen Hoewel NV ROVA Holding formeel niet onder de werking van de Wet Normering Topinkomens (WNT) valt, heeft de raad van commissarissen ervoor gekozen de kaders van de WNT aan te houden bij het vaststellen van de bezoldiging van de statutair bestuurder. De bezoldigingen met inbegrip van pensioenlasten en secundaire arbeidsvoorwaarden voor de statutaire bestuurder bedroeg in 2024 €233.000. De bezoldigingen voor commissarissen bedroeg over dit boekjaar €91.998 (2023: €95.872).

ROVA Jaarverslag 2024

81

Resultaatbestemming Voorstel tot bestemming van het resultaat over het boekjaar 2024 De bepaling van de resultaatbestemming is vastgelegd in artikel 26 van de statuten NV ROVA Holding. Daarin is bepaald dat aandeelhouders A als enige gerechtigd zijn tot het resultaat van NV ROVA Afvalverwerking. Het overige resultaat komt toe aan de aandeelhouders A en B, waarbij uitsluitend de aandeelhouders C gerechtigd zijn tot het resultaat op publieke taken BBR. De directie heeft met inachtneming van wat ter zake is bepaald in artikel 26 van de statuten van NV ROVA Holding en met goedkeuring van de raad van commissarissen besloten om van het resultaat van het boekjaar 2024 ten bedrage van € 4.820.214,59 een bedrag van: € 969.346,62

toe te voegen aan reserve A

€ 336.089,85

toe te voegen aan reserve B

€ 140.706,78

toe te voegen aan reserve C

Als dividend wordt ter beschikking van de Algemene vergadering van Aandeelhouders gesteld een bedrag van € 2.365.801,79 voor houders van aandelen A € 1.008.269,55 voor houders van aandelen B € 0,00

voor houders van aandelen C

ROVA Jaarverslag 2024

82

5 Overige gegevens ROVA Jaarverslag 2024

83

5.1 Samenstelling directie en MT R.J.M. (Roger) Beuting Functie

Algemeen directeur (statutair)

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1969

Omschrijving

Draagt als algemeen directeur de eindverantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van de vennootschap en vertegenwoordigt de vennootschap naar derden. Onder zijn directe leiding vallen de strategische, externe oriëntatie en ontwikkeling van ROVA. Overige functies: lid raad van advies Stichting Open, voorzitter WENBonderhandelingsdelegatie cao GEO, voorzitter O&O fonds

E. (Erwin) Westerveld Functie

Manager Financiën en ICT/plv. directeur

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1972

Omschrijving

Is verantwoordelijk voor het financieel beheer en het IT-landschap. Onder zijn leiding vallen de afdelingen Finance & Control en ICT. Is tevens plaatsvervangend algemeen directeur.

R.G.M. (Ramon) van Rossum Functie

Manager Operations

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1969

Omschrijving

Is verantwoordelijk voor alle uitvoerende diensten in de domeinen Afval & Grondstoffen en Beheer Buitenruimte die organisatorisch zijn onderverdeeld in drie Regio’s te weten Achterhoek, Eemland en Zwolle. Geeft direct leiding aan de Regiomanagers en het Bedrijfsbureau.

H.S. (Kristina) van de Venis-Warries Functie

Manager Relatiebeheer en Beleid

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1985

Omschrijving

Is verantwoordelijk voor alle contacten en contracten met onze opdrachtgevende gemeenten en hun inwoners. Geeft leiding aan vier teams: Relatiebeheer, Beleid, Communicatie en Klantcontactcentrum.

ROVA Jaarverslag 2024

84

C.J.A. (Coert) Peters Functie

Manager Bestuurlijke en Juridische zaken / Bestuurssecretaris

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1964

Omschrijving

Vervult de rol van bestuurssecretaris en coördineert alle bestuurlijke en juridische aangelegenheden. Vertegenwoordigt daarnaast de organisatie in externe netwerken. Overige functies: bestuurslid Werkend Zwolle (secretaris/penningmeester, tot 1 december 2024); bestuurslid CEURZ

5.2 Samenstelling Raad van Commissarissen Ir. J. (Jan) Boelen Functie

Lid auditcommissie

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1960

Benoemd

Mei 2023 (1e termijn)

Omschrijving

De heer Boelen is algemeen directeur/bestuurder van COVRA NV.

Dr. IJ.J.H. (Tijs) Breukink (NB1) Functie

Voorzitter auditcommissie

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1964

Benoemd

Mei 2022 (3e termijn)

Omschrijving

De heer Breukink is namens Breukink Business Support werkzaam als zelfstandig adviseur en interim-manager. Hij is in die hoedanigheid lid van het College van Bestuur van de Amsterdam University of Applied Sciences.

Ir. M.E. (Liesbeth) Kaashoek (NB1) Functie

Lid renumeratie commissie

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1971

Benoemd

Mei 2022 (3e termijn)

Omschrijving

Mevrouw Kaashoek is werkzaam als directeur People en IT bij NS en lid van de Raad van Bestuur. Tevens was zij tot april 2024 werkzaam als COO ad interim bij EnexisGroep. Tot februari 2023 was zij werkzaam als directeur Pakketten en Logistiek en lid van de executive committee van PostNL en lid van het bestuur Transport en Logistiek Nederland (TLN).

ROVA Jaarverslag 2024

85

Dr. Ir. I.W. (Iman) Koster Functie

Voorzitter

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1958

Benoemd

Mei 2022 (2e termijn)

Omschrijving

De heer Koster is werkzaam als zelfstandig adviseur en toezichthouder en zit hij vanaf 1 januari 2025 in het bestuur van Stichting Norminstituut Bomen. Daarnaast is hij voorzitter van de raad van toezicht van brancheorganisatie Koninklijke Onderhoud NL.

Drs. M.S. (Mirjam) Pauwels-Paauw Functie

Voorzitter remuneratie commissie

Nationaliteit

Nederlands

Geboortejaar

1971

Benoemd

Mei 2023 (1e termijn)

Omschrijving

Mevrouw Pauwels is namens PP Projecten werkzaam als zelfstandig adviseur in public affairs en mediation. Zij is bestuurslid bij de Stichting Coöperatief Orvelte en bij de Gebiedscoöperatie Zuidwest Drenthe. Daarnaast is zij voorzitter van de stuurgroep Muziekakkoord Drenthe en ambassadeur voor de stichting Méér muziek in de Klas. Tevens is zij lid van de expertgroep Onderzoeksagenda Herijking Gemeentefonds en lid Raad van Advies Algemene Groninger Studenten Roeivereniging Gyas.

NB1: Mevrouw Kaashoek en de heer Breukink treden op 21 mei 2025 af wegens het bereiken van hun maximale zittingstermijn. Mevrouw Kaashoek wordt per die datum opgevolgd door mevrouw Ghislaine Aarts. Zij vervult in de raad van commissarissen de rol van OR-commissaris en is op voordracht van de OR op 11 december 2024 door de AvA benoemd. Over de opvolging van de heer Breukink besluit de AvA op 21 mei 2025.

ROVA Jaarverslag 2024

86

5.3 Aandeelhoudersoverzicht Per 31 december 2024 kent NV ROVA Holding de volgende aandeelhouders waaronder in totaal 11.681 aandelen zijn verdeeld in drie verschillende categorieën. De nominale waarde per aandeel bedraagt voor alle letteraandelen € 113,45. Daarmee komt de nominale waarde van de geplaatste aandelen per balansdatum op totaal € 1.325.209,45.

Aandeelhouders A:

Aandeelhouders B

domein Afval en Grondstoffen en expl. stortplaats

Aandeelhouders C

domein Afval en Grondstoffen

domein Beheer Buitenruimte

Gemeente

Aandelen B

Gemeente

Aandelen C

Aalten

272

Oost Gelre

295

Gemeente

Aandelen A

Amersfoort

1.534

Bunschoten

205

Westerveld

191

Dalfsen

360

Hardenberg

816

Dinkelland

260

Winterswijk

290

Olst-Wijhe

90

Zwartewaterland

222

Hattem

172

Oost Gelre

295

Zwolle

1.225

Heerde

272

Tubbergen

212

Kampen

322

Twenterand

335

Ommen NB1

Olst-Wijhe

112

Urk

160

Ommen

273

Totaal

Westerveld

191

Raalte

534

Winterswijk

290

Staphorst

217

Woudenberg

125

Steenwijkerland

579

Zwartewaterland

302

Totaal

Zwolle

1.490

AVU

40

Totaal

7.023

2.435

NB1: In 2025 treedt de gemeente Ommen toe als Aandeelhouder C met 184 aandelen.

5.4 Aandeelhoudersrendement

ROVA Jaarverslag 2024

87

2.223

Toelichting Aandeelhoudersrendement is het rendement op ingelegd vermogen. Het rendement wordt gevormd door drie uitkeringen aan onze gemeentelijke aandeelhouders.

1. Rente op achtergestelde lening In 2001 is een deel van het eigen vermogen afgestempeld en aan de aandeelhouders uitgekeerd. Tegelijkertijd zijn achtergestelde leningen van de aandeelhouders opgenomen tegen een rentevergoeding boven de marktrente. Deze rentevergoeding vormt een vaste uitkering op ingelegd vermogen.

2. Tariefsverlagingen Waar schaalvergroting en efficiencymaatregelen leiden tot structurele resultaten, ontstaat ruimte voor verlaging van tarieven. Sinds 2001 zijn op deze manier regelmatig tariefsverlagingen doorgevoerd.

3. Dividend Een groot deel van het jaarresultaat wordt in de vorm van dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd.

5.5 Statutaire doelstellingen 1. De vennootschap heeft tot doel het bevorderen van en/of het (doen) realiseren van integraal afvalketenbeheer en het leveren van kwalitatief hoogwaardige dienstverlening op het terrein van de verwijdering van afvalstoffen en het beheer van de openbare ruimte, waaronder begrepen beleidsondersteuning en collectieve aanbestedingen ten behoeve van de deelnemende overheden (gemeenten en gemeentelijke samenwerkingsverbanden). 2. De vennootschap heeft voorts tot doel vanuit de zorgtaak van de deelnemende overheden (gemeenten en gemeentelijke samenwerkingsverbanden) en het daarmee samenhangende economisch belang, ten algemene nutte werkzaam te zijn op het gebied van de inzameling, bewerking en verwerking van afvalstoffen, het beheer van de openbare ruimte, alsmede op het gebied van direct of indirect daarmee verband houdende andere beleidsvelden, in de ruimste zin van het woord. 3.

De vennootschap tracht de in de leden 1 en 2 van dit artikel omschreven doelstellingen onder meer te bereiken door het (doen) inzamelen, bewerken en verwerken van afvalstoffen namens de deelnemende overheden (gemeenten en gemeentelijke samenwerkingsverbanden) respectievelijk in opdracht van andere overheidslichamen, bedrijven en particulieren, alsmede door het uitvoeren van voorkomende onderhoudstaken in de openbare ruimte, een en ander tegen zo laag mogelijke maatschappelijke kosten. 4. De vennootschap is bevoegd tot het verrichten van alle handelingen die voor het bereiken van eerder genoemde doeleinden bevorderlijk kunnen zijn of daarmede in de ruimste zin verband houden, waaronder begrepen het oprichten of mede-oprichten van, het samenwerken met, het deelnemen in het kapitaal van, het besturen of medebesturen van, het voeren van bestuur over andere rechtspersonen met een doelstelling gelijk aan of verwant met die van de vennootschap, het opzetten en in stand houden van de daartoe vereiste organisaties en het bijeenbrengen van de daartoe nodige financiële middelen.

ROVA Jaarverslag 2024

88

5. In het kader van het gestelde in lid 4 zal de vennootschap uitsluitend en alleen voor de uitvoering van publieke taken voor een zo laag mogelijk maatschappelijk, kostendekkend tarief, ten behoeve van de aandeelhouders als samenwerkingsverband, een of meer dochtermaatschappijen oprichten. 6. De vennootschap zal bij het nastreven van haar doelen, binnen het kader van een evenwichtig beleid dat gericht is op verantwoorde continuïteit van de onderneming als openbaar nutsbedrijf: a. rekening houden met de redelijke belangen van haar aandeelhouders en werknemers; b. de opdrachten aanvaarden van de deelnemende overheden ter uitvoering van hun publiekrechtelijke en wettelijke taken ten aanzien van inzameling respectievelijk bewerking en verwerking van afvalstoffen en het beheer van de openbare ruimte, een en ander vallend binnen de doelstelling van de vennootschap en met inachtneming van milieutechnische en bedrijfseconomische randvoorwaarden; c. een bijdrage leveren aan duurzame ontwikkeling van de samenleving onder meer door bevordering van een verantwoorde wijze van verwijdering van afvalstoffen en het beheer van de openbare ruimte.

ROVA Jaarverslag 2024

89

6 Controleverklaring ROVA Jaarverslag 2024

90

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: de aandeelhouders en de raad van commissarissen van N.V. ROVA Holding

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2024 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2024 van N.V. ROVA Holding te Zwolle gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van N.V. ROVA Holding op 31 december 2024 en van het resultaat over 2024 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De jaarrekening bestaat uit: de geconsolideerde en enkelvoudige balans per 31 december 2024; de geconsolideerde en enkelvoudige winst- en verliesrekening over 2024; en de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van N.V. ROVA Holding zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).

Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Informatie ter ondersteuning van ons oordeel Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

Controleaanpak frauderisico’s Onze frauderisico-analyse Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en corruptie. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude.In dat kader hebben wij tijdens onze controle inzicht verkregen in N.V. ROVA Holding en de omgeving waarin zij opereert, de componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risicoinschattingsproces en de wijze waarop de directie van N.V. ROVA Holding inspeelt op frauderisico’s. Daarnaast hebben wij inzicht verkregen in de wijze waarop het interne beheersingssysteem wordt gemonitord, de wijze waarop de raad van commissarissen toezicht hierop uitoefent en in de resultaten hiervan. N.V. ROVA Holding heeft hierover verslag gedaan op pagina XX van het jaarverslag.Daarnaast omvatten onze risicoinschattingswerkzaamheden onder meer de volgende elementen:

ROVA Jaarverslag 2024

91

Het doornemen van de gedrags- en integriteitscode, de klokkenluidersregeling en de interne meldprocedure en vaststellen dat deze beschikbaar zijn gesteld aan medewerkers en beschikbaar zijn via de website van N.V. ROVA Holding; Het verkrijgen van inzicht in de gerapporteerde incidenten en de procedures voor het onderzoeken van aanwijzingen voor fraude en het niet naleven van wet- en regelgeving; Het verkrijgen van inzicht in de cultuur van de organisatie en het gedrag van mensen binnen de organisatie in relatie tot de interne beheersing in relatie tot het tot stand komen van de jaarrekening; Het verkrijgen van inzicht in de nevenfuncties van de directie en leden van de raad van commissarissen waarbij we speciale aandacht hebben besteed aan de procedures voor het voorkomen van mogelijke conflicterende belangen; Het verzoeken om inlichtingen aan de directie, de auditcommissie (als onderdeel van de raad van commissarissen), en andere relevante functionarissen, zoals onder meer de manager bestuurlijke en juridische zaken en de KAM-adviseur. We hebben op grond van de door ons verrichte werkzaamheden een frauderisico geïdentificeerd dat de directie de interne beheersing doorbreekt.

Wij hebben bijzondere aandacht gehad voor dit risico op het gebied van het vastleggen van journaalboekingen en andere aanpassingen gedurende het jaar en in het kader van het opstellen van de jaarrekening.Ten aanzien van de verantwoording van opbrengsten uit publieke taken (afval & grondstoffen en BBR), brenglocaties en stortplaatsen hebben wij geen frauderisico’s geïdentificeerd. Dit vanwege de aard van deze transactiestromen en de wijze waarop deze opbrengsten worden afgerekend met de opdrachtgevers. Onze specifieke controle-aanpak voor de frauderisico’s Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd van interne beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s, zoals het proces met betrekking tot het verwerken en vastleggen van journaalboekingen, het opstellen van de jaarrekening en de procedures met betrekking tot het aangaan van verplichtingen.Daarnaast hebben wij ten aanzien van het hiervoor vermelde en door ons geïdentificeerde frauderisico onderstaande specifieke werkzaamheden verricht. Doorbreking van de interne beheersing door de directie in het financiële verslaggevingsproces

Onze specifieke controle-aanpak

Wij hebben data-analyse toegepast om hoog-risico Bij al onze controles besteden wij aandacht aan de journaalposten te identificeren en we hebben deze risico’s van het doorbreken van de interne geselecteerd voor nadere inspectie. Daarnaast hebben wij de beheersing door de directie. Wij hebben bijzondere aandacht gehad voor dit risico bij het

bij het proces van financiële verslaggeving betrokken personen van verschillende functieniveaus om inlichtingen verzocht met

vastleggen van journaalboekingen en andere

betrekking tot de verwerking van mogelijke ongebruikelijke

aanpassingen gedurende het jaar, alsmede bij het journaalboekingen. Wij hebben een selectie gemaakt van opstellen van de financiële overzichten en van journaalboekingen en andere aanpassingen die zijn aangebracht. belangrijke oordeelsvormingen waar onjuiste veronderstellingen bij het maken van schattingen Voor deze journaalboekingen en andere aanpassingen hebben tot een afwijking zouden kunnen leiden.

wij steekproefsgewijs de onderliggende controledocumentatie beoordeeld.

ROVA Jaarverslag 2024

92

Aanvullend daarop hebben wij de volgende algemene controlewerkzaamheden uitgevoerd: Wij hebben geëvalueerd of de keuze en toepassing van de grondslagen voor financiële verslaggeving door N.V. ROVA Holding een hoger risico zouden kunnen vormen voor mogelijk frauduleuze financiële verslaggeving; Wij hebben een element van onvoorspelbaarheid ingebouwd bij het kiezen van de aard, timing en omvang van de controlewerkzaamheden; Wij hebben de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing geven voor fraude; Wij hebben kennis genomen van relevante informatie en wij hebben bij de directie en andere functionarissen binnen de organisatie om inlichtingen gevraagd. Onze bevindingen De hiervoor vermelde werkzaamheden zijn uitgevoerd in het kader van de controle van de jaarrekening. Ze zijn daarom niet gepland en uitgevoerd als een specifiek onderzoek gericht op fraude. Deze werkzaamheden hebben niet geleid tot bevindingen.

Controleaanpak continuïteit Wij hebben werkzaamheden verricht om de risico’s met betrekking tot continuïteit te identificeren, in te schatten en om vast te kunnen stellen dat de door de directie gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. De directie heeft een specifieke beoordeling gemaakt van de mogelijkheid van N.V. ROVA Holding om haar continuïteit te handhaven en de activiteiten voort te zetten voor ten minste de komende twaalf maanden. Wij hebben deze beoordeling met de directie besproken en professioneel-kritisch geëvalueerd, met de vraag of N.V. ROVA Holding voldoende liquiditeit zal hebben om aan al haar verplichtingen te kunnen voldoen.Wij onderschrijven de conclusie van de directie van N.V. ROVA Holding dat zij over voldoende liquiditeit beschikt om aan al haar verplichtingen te kunnen voldoen.Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van deze controleverklaring.

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Het jaarverslag omvat andere informatie, naast de enkelvoudige jaarrekening en onze controleverklaring daarbij. De andere informatie bestaat uit: het bestuursverslag; de overige gegevens. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie: met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat; alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW vereist is. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. De directie is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW.

ROVA Jaarverslag 2024

93

Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van de directie voor de jaarrekening De directie is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is de directie verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die de directie noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet de directie afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet de directie de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij de directie het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. De directie moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de vennootschap.

Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.

Onze controle bestond onder andere uit: het identificeren en inschatten van de risico's dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico's bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de vennootschap; het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door de directie en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan;

ROVA Jaarverslag 2024

94

het vaststellen dat de door de directie gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van, het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen.

Bepalend hierbij zijn de omvang en/of het risicoprofiel van de groepsonderdelen of de activiteiten. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de volledige financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was.Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing.

Apeldoorn, 23 april 2025

Forvis Mazars Accountants N.V.

drs. F. Mazenier RA

ROVA Jaarverslag 2024

95

7 Duurzaamheidsverslag: Impactrapportage CSRD ROVA Jaarverslag 2024

96

De Europese Commissie wil in 2050 klimaatneutraal zijn en stimuleert dat in wet- en regelgeving. De 'Corporate Sustainability Reporting Directive' (CSRD) is onderdeel van deze wetgeving. De CSRD stelt gedetailleerde en gestandaardiseerde eisen aan verslaggeving voor bedrijven. De richtlijn wordt trapsgewijs geïmplementeerd en is van toepassing op grote bedrijven. Ook ROVA gaat trapsgewijs meer rapporteren over haar duurzaamheidsimpact. We hanteren hiervoor de CSRD-richtlijn. In de jaarverslag over 2022 en 2023 rapporteerden we al voor de eerste keer over Klimaat (ESRS E1) en over Eigen Personeel (ESRS S1). Ook in dit jaarverslag over boekjaar 2024 hebben we deze rapportage opgenomen.

Dubbele materialiteitsanalyse (DMA) In het verslagjaar hebben we de voorgeschreven dubbele materialiteitsanalyse (DMA) uitgevoerd. In deze DMA, waarbij zowel interne als externe stakeholders worden bevraagd, inventariseren we onze processen en bepalen we welke thema’s ‘materieel’ zijn voor ROVA. Hiermee bedoelen we de thema’s waarin ROVA een nadrukkelijke impact heeft op de omgeving, of waarvoor deze een impact hebben op ROVA. Van buiten naar binnen en van binnen naar buiten dus. Vervolgens hebben we deelgenomen aan een initiatief binnen onze koepelorganisatie NVRD om een sector-DMA op te stellen. De uitkomsten hiervan zijn recent beschikbaar gekomen en bevestigen grotendeels de uitkomsten van onze eigen DMA. De volgende thema’s zijn vooralsnog als ‘materieel’ voor ROVA geïdentificeerd: Klimaat (klimaatadaptatie, klimaatmitigatie, energie), Vervuiling (luchtverontreiniging, microplastics, verwaaiing afval/zwerfafval), Biodiversiteit (vergroten biodiversiteit, bestrijding invasieve exoten, maatschappelijke waarde van groen), Circulariteit (huishoudelijk afval, inkoop en bouw), Eigen personeel (training en ontwikkeling, diversiteit en inclusie, gezondheid en veiligheid, medezeggenschap, maatregelen tegen geweld), Arbeidsomstandigheden in de keten en Inwoners (toegang tot informatie, gezondheid en veiligheid, stakeholderparticipatie).

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeentebestuur.leusden.nl/api/v1/meetings/4100/documents/48356