Jaarstukken 2024
Tekst van het document
Financiële middelen: Risico's:
Groote Kreek II. Wat gaan we ervoor doen:
Planning:
Indicator: Financiële middelen: Risico's:
Starterslening af. In 2025 komt er weer €100.000 beschikbaar. Door daarnaast te sturen op woningbouw voor senioren zorgen we voor doorstroming, komt de verhuisketen op gang en spelen we de bestaande relatief goedkope woningvoorraad vrij. Daarnaast blijven we voldoen aan de twee derde betaalbaarheidsnorm, zoals vastgelegd in de Woondeal.
Sturen op bouwen voor doorstroming om dynamiek in de woningmarkt te behouden en betaalbare bestaande koopwoningen voor de jongere koopstarter vrij te spelen.
Het beschikbare budget voor 2024 is volledig opgebruikt.
De betaalbaarheid van woningen staat landelijk steeds meer onder druk. Ook in onze gemeente merken we dit, maar wel in mindere mate. Er komen nog steeds relatief veel goedkopere koopwoningen op de markt. Status
Toelichting
Uitbreiding van de woonwijk Groote Kreek in Hulst. Gezien de toenemende vraag naar woningen en kavels in Hulst en opgaven zoals een toekomstbestendige en duurzame wijk met aandacht voor klimaatadaptatie. Het toevoegen van kwalitatief goede woningen zorgt voor doorstroming en lange verhuisketens. • Bestemmingsplanprocedure (start januari 2024). • Bouwrijp maken (eerste helft 2025). • Uitgifte kavels (eerste helft 2025). Aantal inwoners van Hulst.
Om een kwalitatief goede wijk te borgen is besloten om een ontsluitingsweg aan te leggen over de Waterstraat.
Voor dit project is investeringskrediet beschikbaar gesteld door de gemeenteraad. • Toenemende bouwkosten. • Bezwaar- en beroepsprocedures bestemmingsplan. • Tegenvallende verkoop van kavels. Er is echter een geïnteresseerdenlijst, waardoor duidelijk is dat er vraag is naar woningen en kavels.
Grondexploitatie ligt in juli voor bij de gemeenteraad ter vaststelling. Risico’s worden zo veel mogelijk beperkt in het bestemmingsplan dan wel in de grondexploitatie.
Clinge-West, uitbreiding aan de Kerkstraat.
Bestemmingsplan ligt in juli voor bij de gemeenteraad ter vaststelling. Afhankelijk van beroep kan gestart worden met werkzaamheden en uitgifte kavels.
Status
Toelichting
Pagina 62 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Wat gaan we ervoor doen: Planning:
Indicator: Financiële middelen: Risico's:
Uitbreiding van 10 vrijstaande woningen in het verlengde van de Kerkstraat te Clinge. Met name bedoeld om doorstroming in het dorp te creëren. Er is erg veel vraag naar woningen/kavels op Clinge. • Pachtontbinding agrarische gronden (afgerond 2022). • Bestemmingsplanprocedure (afgerond 2022). • Uitgifte kavels (bezig). Aantal inwoners Clinge.
Project afgerond.
Voor dit project is budget beschikbaar gesteld door de gemeenteraad. • Toenemende bouwkosten. • Tegenvallende verkoop van gronden.
Omgevingswet. Wat gaan we ervoor doen:
Project afgerond
Geen. Project afgerond. Status
De inwerkingtredingsdatum van de Omgevingswet is 1 januari 2024. Voor deze datum moeten de onderstaande actiepunten zijn uitgevoerd. De omgevingsvisie moet in 2027 vastgesteld zijn. Het omgevingsplan in 2031. • • • • • • • • • • •
Toelichting In werking getreden. Tot 2032 bezig met de verdere implementatie.
Instellen adviescommissie ruimtelijke kwaliteit inclusief vaststellen verordening en aanpassing Nota ruimtelijke kwaliteit. (voltooid tweede kwartaal 2022). Vergunningverlening aangepast op de Wet kwaliteitsborging. (bezig). Adviesrecht gemeenteraad vaststellen. (voltooid eerste kwartaal 2022). Participatiebeleid vaststellen. (voltooid november 2022). Werkwijze tijdelijk omgevingsplan en opbouw structuur nieuw omgevingsplan. (wordt vastgesteld door raad juli 2023). Nota grondbeleid op Omgevingswet (inclusief kostenverhaal) aanpassen (bezig). Legesverordening, mandaatregelingen en verordening planschade (nadeelcompensatie) aanpassen. (afronden vierde kwartaal 2023). Financiële arrangementen met uitvoeringsdiensten herzien. (afronden derde kwartaal 2023). Voorbereidingen voor het opstellen van een omgevingsvisie. (bezig, verwachting medio 2025 ter vaststelling voorleggen). Software voor vergunningverlening, wijzigen omgevingsplan en opstellen toepasbare regels inrichten en aansluiten op het
Pagina 63 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Planning: Indicator: Financiële middelen:
Risico's:
Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). (afgerond eerste kwartaal 2022). Zie hierboven. Continuering van de dienstverlening op het gebied van planologische procedures en vergunningen na inwerkingtreding OW. Voor de invoering van de Omgevingswet zijn in de begroting twee posten opgenomen: €100.000 voor opleiding en kennisdeling en €50.000 voor inhuur derden. Het opstellen van de Omgevingsvisie wordt betaald uit de inhuur van derden. Overige kosten worden betaald uit de post Structuur- en bestemmingsplannen. • Onvoldoende capaciteit. • Hoge structurele kosten en minder opbrengsten door leges.
Hof te Zandeplein, Kloosterzande. Wat gaan we ervoor doen:
Planning:
Indicator: Financiële middelen:
Risico's:
·Hogere structurele kosten en minder opbrengsten door leges. Capaciteitsproblemen. Status
Toelichting
• • • •
Verplaatsing bedrijf (gerealiseerd in 2019). Sloop bedrijfsopstallen (gerealiseerd in 2020). Bodemsanering (gerealiseerd in 2022). Overeenstemming bereiken met betrokken grondeigenaren en Woongoed (afgerond). • Bestemmingsplan (afgerond). • Plangebied bouw en woonrijp maken (planning tweede helft 2023). • Opgeknapt centrum van Kloosterzande met pleinfunctie, woningen en horecagelegenheid (2025). Zie hierboven.
Zie hierboven. Zie hierboven. Zie hierboven.
• Aantal inwoners van Kloosterzande. • Aantal bezoekers horecagelegenheid. Er is budget beschikbaar gesteld door de gemeenteraad voor de exploitatie van het Hof te Zandeplein. Afhankelijk van de stijging van de bouwkosten zal aanvullend budget noodzakelijk zijn. De verplaatsing van de brandweerkazerne en gemeentewerkplaats is een apart project. Voor de daarvoor benodigde middelen moet nog besluitvorming plaatsvinden. De sloop van de brandweerkazerne en gemeentewerkplaats is wel opgenomen in de exploitatie van het Hof te Zandeplein. • Hogere bouwkosten bij de ontwikkeling van het plan. • Tegenvallende verkoop grond van woningen.
Pagina 64 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Pagina 65 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Wat heeft het gekost Bedragen * € 1.000,-
Begroting 2024
Begroting 2024 na Jaarrekening 2024 wijziging
Afwijking
Lasten
3.297
6.478
6.188
289
Baten
2.025
6.168
6.092
-76
Saldo baten en lasten
-1.271
-310
-96
214
Mutaties reserves
-50
-43
-30
13
Saldo programma
-1.321
-353
-127
227
Pagina 66 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst PROGRAMMA 09 ALGEMENE DEKKINGSMIDDELEN EN ONVOORZIEN Inleiding In dit hoofdstuk worden de inkomsten en uitgaven van de gemeente, die niet direct aan een specifiek programma zijn toe te rekenen, verantwoord en toegelicht. Het gaat hierbij om belastingen, de algemene uitkering uit het gemeentefonds en de opbrengsten uit beleggingen en financiering. De belangrijkste algemene dekkingsmiddelen zijn de uitkeringen uit het gemeentefonds en de onroerendezaakbelastingen (OZB). Deze middelen hebben geen vast of verplicht bestedingsdoel. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de afvalstoffenheffing en de rioolheffingen. De belangrijkste onderdelen van het overzicht algemene dekkingsmiddelen zijn voorgeschreven, waarbij het gaat om: • Niet programmagebonden eigen inkomsten • Algemene uitkeringen uit het gemeentefonds • Dividend • Saldo van de financieringsfunctie • Overige algemene dekkingsmiddelen • Overhead Daarnaast wordt jaarlijks een bedrag geraamd voor onvoorziene uitgaven. De lasten van deze posten, zoals de kosten van de belastingheffing en de uitvoering van de WOZ, zijn hier eveneens opgenomen. Wat heeft het gekost Bedragen * € 1.000,-
Begroting 2024
Begroting 2024 na Jaarrekening 2024 wijziging
Afwijking
Lasten
19.956
14.260
14.406
-145
Baten
67.576
85.609
86.963
1.354
Lasten
140
-
-
-
Baten
-
-
-
-
47.480
71.349
72.558
1.209
-116
-20.113
-20.226
-113
52.331
52.331
Saldo baten en lasten Mutaties reserves Saldo programma
Niet programmagebonden eigen inkomsten De gemeente Hulst kent een zestal belastingheffingen waarvan de aanwending vrij is en die niet gebonden zijn aan een specifiek programma. Deze zijn: • Onroerendezaakbelastingen (OZB); • Hondenbelasting; • Forensenbelasting; • Toeristenbelasting; • Precariobelasting; • Reclamebelasting. Een uitgebreidere toelichting op alle eigen inkomsten uit heffingen, retributies en belastingen vindt u in de paragraaf lokale heffingen. Algemene uitkering uit het gemeentefonds De ramingen van de Uitkering Gemeentefonds (UGF) in de primitieve begroting 2024, waren gebaseerd op de meicirculaire 2023. De uitkering gemeentefonds 2024 (UGF), die bestaat uit de algemene uitkering (AU), Integratie-uitkeringen (IU) en decentralisatie-uitkeringen (DU), werd in de primitieve begroting geraamd op € 60.563.189,- (incl. een stelpost voor de uitkering ruimte BTW van € 380.000,-. Vanaf het samenstellen van de begroting 2024, tot het moment van de laatste bijstelling van de begroting, (op basis van de septembercirculaire 2024) zijn de ramingen bijgesteld op basis van de verschillende circulaires en de bijstellingen in de uitkeringsmaatstaven voor onze gemeente. De UGF werd uiteindelijk op basis van de septembercirculaire 2024 geraamd op €62.422.302,- In de gemeenterekening is een UGF verantwoord van € 62.567.990,-.
Er is daarnaast nog een verrekening ontvangen van de UGF uit voorgaande jaren van -/- € 192.392,- waardoor de UGF uiteindelijk € 62.375.598,- bedraagt. (in de begroting was rekening gehouden met een na-verrekening van -/- € 268.594,-)
Pagina 67 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Het verschil met de begrote UGF bedraagt ruim € 221.890,- en wordt vnl. veroorzaakt door de bijstellingen uit de decembercirculaire die niet meer in de begroting konden worden verwerkt en de na-verrekeningen over voorgaande jaren. Voor zover de extra middelen voor (nieuwe) taken uit de decembercirculaire niet meer tot uitgaven konden leiden zullen deze middelen worden gereserveerd. Accres In 2024 is de in 2022/2023 uitgewerkte nieuwe normeringssystematiek verder aangepast. Het accres wordt tot 2027 gesplitst in een volumedeel en een loon/prijs deel. De invoering is naar voren gebracht waardoor in 2024 en 2025 de uitkering lager werd. Dit is gecompenseerd door éénmalige toevoegingen. De resterende opschalingskorting is gelijktijdig teruggedraaid. In de loop van 2023/2024 zijn nog diverse bijstellingen gedaan in de geraamde accressen om fouten in de berekening te herstellen en om bijstellingen in ramingen van loon- en prijsindexen te verwerken. Tevens waren bijstellingen van de geraamde maatstaven en uitkeringsbasis oorzaak van (negatieve) bijstellingen van de uitkering. De UGF is uiteindelijk ongeveer € 1,8 mln hoger dan in de primitieve begroting 2024 was geraamd. Ongeveer de helft hiervan werd veroorzaakt door nieuwe/ bijgestelde integratie uitkeringen. De andere helft is toe te schrijven aan de stijging van de algemene uitkering o.a.
door de bijstelling van de normeringssystematiek met incidentele compensatie, de uitkeringen BTW Compensatiefonds (zowel de definitieve uitkering 2023 als de verwachtte uitkering 2024 leverden een hogere uitkering op) en diverse taakmutaties. De werkelijke uitkering 2024 van de ruimte onder het BCF plafond zal in de meicirculaire 2025 worden verwerkt. In 2024 zijn de incidentele toevoegingen t.b.v. de hervormingsagenda jeugd doorgetrokken naar 2025 en vanaf 2026 structureel gemaakt.
Onderstaand een overzicht van de UGF 2024 vanaf de primitieve begroting tot de jaarrekening: Uitkering gemeentefonds 2024 Begroot na wijziging
Uitkering gemeentefonds 2024
Primitief
Algemene uitkering 2024
55.764.300
57.223.990
57.220.208
380.000
-
-
-
-
-
56.144.300
57.223.990
57.220.208
-3.782
179.014
179.014
179.014
-
stelpost vrijval BCF
Algemene uitkering Integratie-uitkering WUW
Rekening
Verschillen -3.782
Div. overige integratie-uitkeringen
344.721
613.958
763.428
149.470
totaal iu/du
523.735
792.972
942.442
149.470
Uitkering Sociaal Domein Participatie
3.895.154
4.405.340
4.405.340
-
Totaal uitkeringen Sociaal Domein
3.895.154
4.405.340
4.405.340
-
Totaal uitkering gemeentefonds 2024
60.563.189
62.422.302
62.567.990
145.688
uitkering oude jaren Totaal uitkering gemeentefonds
-
-268.594
-192.392
76.202
60.563.189
62.153.708
62.375.598
221.890
Pagina 68 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst De samenstelling van de integratie en decentralisatie uitkeringen zoals deze uiteindelijk in de gemeenterekening zijn opgenomen ziet er als volgt uit: Integratie- en decentralisatie uitkeringen 170 Decentralisatie provinciale taken vergunningverlening, toezicht en handhaving (DU)
156.630
64 Knelpunten verdeelproblematiek (DU)
179.014
205 Voorschoolse voorziening peuters (DU)
46.365
223 Armoedebestrijding kinderen (DU)
85.865
274 Jeugdhulp kinderen in een AZC (DU)
714
280 Impulsgelden Weerbaar Bestuur/Veilig wonen (DU)
7.062
350 Bibliotheekmiddelen (DU)
n.v.t.
393 Versterking omgevingsveiligheidsdiensten (DU)
5.000
409 Einde lening inburgeringsplichtig (DU)
2.038
421 Extra capaciteit BOAs (DU)
33.471
427 Invoerings/uitvoeringskosten Omgevingswet (DU)
204.683
428 Wet kwaliteitsborging bouw (DU)
18.029
435 Antidiscriminatie voorzieningen (DU)
3.873
438 Meerkosten Oekraïne sociaal domein (DU)
43.747
441 Wet betaalbare huur (DU)
28.072
448 Energietoeslag (DU)
34.676
459 Alleenverdienersproblematiek
19.780
460 Landelijke beeindigingsregeling veehouderijbedrijven (DU)
25.126
463 Landelijke Aanpak Adreskwaliteit (LAA) (DU)
4.726
475 Register Externe Veiligheidsrisico's (DU)
10.000
477 Spreidingswet (DU)
33.571
Subtotaal decentralisatie uitkeringen
942.442
Participatie (IU)
4.405.340
Subtotaal integratie uitkeringen
4.405.340
IU Sociaal Domein per circulaire Participatie Jeugd
mei circ 23
sept circ 23
dec circ 23
mei circ 24
sept circ 24
dec circ 24
3.895.154
3.948.697
3.948.697
4.405.340
4.405.340
4.405.340
-
-
-
-
-
-
3.895.154
3.948.697
3.948.697
4.405.340
4.405.340
4.405.340
Dividend Dividend Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) Het dividend over 2023, dat wordt verantwoord in 2024, bedroeg € 37.740. Het gehele dividend van 2023 is in april 2024 is uitgekeerd. De BNG heeft 2023 afgesloten met een nettowinst van € 254 miljoen (2022: € 300 miljoen). In lijn met het staande beleid stelt BNG Bank voor om 50% van de nettowinst uit te keren. Dit komt neer op een dividenduitkering van EUR 120 miljoen, EUR 2,16 per aandeel. Aangezien er 17.472 aandelen hebben komt het op bovenstaande bedrag te staan. Dividend deelnemingen nutsbedrijven In 2024 hebben Zeeuwse Energie Houdstermaatschappij (ZEH) en GBE Aqua en Stedin dividenden uitgekeerd. De gemeente Hulst heeft in 2024 in totaal afgerond 16,8 miljoen euro aan dividend ontvangen van bovengenoemde nutsbedrijven.
Pagina 69 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Saldo van de financieringsfunctie De betaalde rentelast over de aangegane leningen en over de aangetrokken middelen in rekening courant bedraagt € 445.500. Aan de hand van de beginstand van de materiële vaste activa (bezittingen) wordt de rente toegerekend en tezamen met de afschrijvingslast verantwoord op het betreffende begrotingsposten. Op basis van deze systematiek (renteomslag methode) bedroeg het doorberekende rentepercentage 0,047%. Overige algemene dekkingsmiddelen Onvoorzien en Nader te concretiseren beleidsvoornemens De post onvoorzien is opgebouwd uit twee onderdelen. Enerzijds de post onvoorzien algemeen, waarop middelen zijn gereserveerd voor uitgaven die “onvoorzien, onvermijdelijk en onuitstelbaar” zijn, voor een bedrag van € 140.000 in de primitieve begroting. Anderzijds de post Nader te concretiseren beleidsvoornemens. Hierop worden de middelen gereserveerd voor nog nader in te vullen beleid. Onder deze laatste post was in de primitieve begroting een bedrag van afgerond € 7.647.881 geraamd. Dit bedrag was als volgt opgebouwd: Onderdeel
Bedrag
(Fysieke) Leefbaarheid Vervangingsinvesteringen vrijval afschrijvingen Brandweerkazerne/carnavalsloods Kunstgras Hulst Taakmutaties gemeentefonds Digitalisering Reynaertcollege Hondenspeelweides Landbouwweg (aanvulling) Speel-/ontmoetingsruimte Hulst/Fietsgemeente Uitbreiding ambtelijke formatie Sport & Recreatie Indexering subsidiebeleid Economie Toerisme (incl.TOP) Wonen (woonzorgvisie, mogelijkheden onderzoeken starters) Stelpost sociaal domein Stelpost risico's LPO MeerjarenInvesteringsPlan (MIP) Wegen Afvalstoffenheffing (kostendekkend) Veiligheidsvoorzieningen/gemeentewerkplaats (Kloosterzande) Huisvesting Voortgezet onderwijs Water gerelateerde economie Recreatieve voorzieningen Herijking Subsidies Bijdrage activa van derden éénmalig Strategische grondpositie Verbouwing sportaccommodatie Hulst Verbouwing gemeentelijke gebouwen Uitbreiding woonwagenplaatsen Accommodatiebeleid Strandjes Storting algemene reserve (diverse projectplannen) Viering bevrijding (80 jaar) WO II Onderzoek bruggennotitie (uitvoering motie) Aanjaaggelden Zeeland in Stroomversnelling Bijdrage realisatie sportaccommodaties Versterk de Scheldekust (Paal) Bijdrage Spaanse Linies Flexibele schil (o.a.projectbegeleiding/advisering/juridisch) Taxatie onroerend goed (Europese aanbesteding brandverz) Beleidsontwikkelingen
29.000 363.000 178.500 10.000 204.000 191.000 225.000 16.000 63.000 5.000 150.000 230.000 41.500 30.000 150.000 100.000 300.000 219.000 63.000 -62.000 42.500 472.500 80.000 -230.000 210.000 -56.250 9.000 140.000 70.000 30.000 100.000 25.000 2.500.000 8.000 25.000 56.000 100.000 500.000 10.000 850.000 100.000 100.000
Totaal
7.647.750
In 2024 is een groot deel van bovenstaand budget ingezet en naar de juiste programma's overgebracht of gereserveerd. Verder zijn aan deze post in de loop van het jaar nog budgetten voor taakmutaties vanuit de Pagina 70 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Uitkering Gemeentefonds (UGF) toegevoegd. Er resteren nog bedragen voor o.a. leefbaarheid, vervangingsinvesteringen, taakmutaties UGF, pilot hondenspeelweides, speel-/ontmoetingsruimte Hulst, uitbreiding woonwagenplaatsen, verbouwing gemeentelijke gebouwen. Deze zijn opnieuw als stelpost of rechtstreeks op het betreffende programma opgenomen in de Programmabegroting 2025. Overhead Het is verplicht in de jaarstukken een apart overzicht van lasten en baten voor overhead, de niet direct aan het primaire proces (specifieke taakvelden) toe te rekenen apparaatskosten, op te nemen. Deze mogen niet worden doorbelast naar de programma’s. Het bedrag voor overhead bestaat voornamelijk uit de onderdelen huisvesting ambtelijk apparaat, algemene ICT-middelen, personeelslasten financiën, ICT, P&O, archief, huishoudelijke dienst, kosten voor scholing personeel, accountantskosten en materieelkosten. In deze jaarstukken zijn de volgende lasten en baten opgenomen: Overzicht overhead Begroting na wijziging lasten
Begroting na wijziging baten
Werkelijke lasten
Werkelijke baten
Salarissen ondersteuning en algemene personeelskosten
9.257.829
111.433
9.600.497
358.069
ICT/Automatisering
1.841.775
-
1.931.442
-
Huisvesting
1.842.308
13.250
1.460.931
79.197
12.941.912
124.683
12.992.870
437.266
Onderdelen (bedragen * € 1)
Kengetallen Indicator
Realisatie 2023 Realisatie 2024
Gemiddelde debiteurentermijn in dagen (belastingen uitgezonderd)
30
18
Aantal uitgevaardigde dwangbevelen (excl.Sabewa)
50
10
Gemiddelde crediteurentermijn (in dagen)
26
27
Beleidsindicatoren Bestuur en Organisatie 2024 Indicator
Eenheid
Raming na wijziging
Werkelijk
Formatie
FTE per 1.000 inwoners
6,75
7,06
Bezetting
FTE per 1.000 inwoners
6,46
7,09
Apparaatskosten
Kosten in € per inwoner
€ 791
€ 802
Externe inhuur
Kosten in €
€ 1.765.860
€ 2.127.583
Als % van totale loonsom
10,77%
12,68%
Als % van totale lasten
10,11%
10,55%
Overhead Bron: eigen gegevens
Pagina 71 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Beleidsindicatoren programma's Besluit Begroting en Verantwoording (verplichte indicatoren en programmabegroting) Indicator
Eenheid
Periode
Hulst
Zeeland
Bron
Beschrijving
per 10.000 jongeren
2024
14
16 Stichting Halt
Het aantal verwijzingen Halt per 1.000 inwoners van 12 t/m 17 jaar. Jongeren van 12 t/m 17 jaar die een licht strafbaar vergrijp plegen, worden door de politie of leerplichtambtenaren naar Bureau Halt verwezen voor een passende Halt-straf. Zij krijgen leeropdrachten en er volgen gesprekken met de jongere en de ouders. Op deze manier kunnen jongeren rechtzetten wat zij fout hebben gedaan, zonder dat zij in aanraking komen met het Openbaar Ministerie.
Misdrijven - Winkeldiefstallen per 1.000 inwoners
2024
1,1
1,4 CBS - Diefstallen
Het aantal winkeldiefstallen per 1.000 inwoners.
Verwijzingen Halt
Misdrijven Geweldsmisdrijven
per 1.000 inwoners
2024
5,5
4,1 CBS - Criminaliteit
Het aantal geweldsmisdrijven. Voorbeelden van geweldsmisdrijven zijn seksuele misdrijven, levensdelicten zoals moord en doodslag en dood en lichamelijk letsel door schuld (bedreiging, mishandeling, etc.).
Misdrijven - Diefstallen uit woning
per 1.000 inwoners
2024
1,1
1,0 CBS - Diefstallen
Het aantal diefstallen uit woningen per 1.000 inwoners.
Pagina 72 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Misdrijven - Vernielingen en misdrijven tegen openbare orde en gezag
per 1.000 inwoners
2024
4,4
5,4 CBS - Criminaliteit
Hieronder vallen brandstichting, alle vormen van vernieling en misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag. Voorbeelden van misdrijven tegen de openbare orde en tegen het openbaar gezag zijn opruiing, huis-, computer- en lokaalvredebreuk, deelneming aan een criminele of terroristische organisatie, openlijke geweldpleging, godslastering, discriminatie en het doen van een valse aangifte. Omdat het delict mensenhandel vaak onder dezelfde feitcode geregistreerd wordt als het delict mensensmokkel worden deze twee delicten samengeteld en weergegeven bij de gewelds- en seksuele misdrijven. De functiemengingsindex (FMI) weerspiegelt de verhouding tussen banen en woningen, en varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken). Bij een waarde van 50 zijn er evenveel woningen als banen. Het aantal vestigingen van bedrijven, per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-65 jaar.
Functiemenging
%
2023
43,1
CBS BAG/LISA bewerking ABF 50,7 Research
Vestigingen (van bedrijven)
per 1.000 inw.15 t/m 64jr
2023
170
192,2 LISA
Absoluut verzuim
Relatief verzuim
per 1.000 leerlingen
per 1.000 leerlingen
2023
2023
3,7
14
1,9 DUO/Ingrado
Het aantal leer- of kwalificatieplichtige jongeren dat absoluut verzuimer is (geweest) gedurende het schooljaar: de jongere is niet ingeschreven bij een onderwijsinstelling en beschikt niet over een vrijstelling. De periodeaanduiding '2022' staat voor schooljaar '2021/2022'.
16 DUO/Ingrado
Het aantal leer- of kwalificatieplichtige leerlingen (per 1.000 leerlingen) waarbij sprake is van meer dan 16 uur ongeoorloofd verzuim gedurende 4 opeenvolgende lesweken. De periodeaanduiding '2022' staat voor schooljaar '2021/2022'.
Pagina 73 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Voortijdige schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsvers) %
2023
1,7
2,3 DUO/Ingrado
Vsv’ers zijn jongeren van 12 tot 23 jaar die zonder startkwalificatie het onderwijs verlaten. Een startkwalificatie is een havo of vwo diploma of minimaal een mbo-2 diploma. Het vsv-percentage staat voor het aantal vsv’ers als percentage van het aantal onderwijsdeelnemers die aan het begin van het schooljaar ingeschreven staan. De periodeaanduiding '2022' staat voor schooljaar '2021/2022'.
Niet-sporters
%
2022
53,7
Gezondheidsmonitor volwassenen (en Het percentage niet-wekelijkse sporters t.o.v. de bevolking van ouderen), GGD’en, 19 jaar en ouder. Bevolking van 19 jaar en ouder dat niet 54,9 CBS en RIVM minstens één keer per week aan sport doet.
Omvang huishoudelijk restafval
kg per inwoner
2023
135
CBS - Huishoudelijk 166 afval
2022
31,8
65,8 berekening
Percentage bekende hernieuwbare elektriciteit
Gemiddelde WOZ waarde
%
x €1.000
2024
Niet gescheiden ingezameld huishoudelijk afval.
295
CBS - Waarde 304 Onroerende Zaken
De WOZ-waarde van alle woningen. Alle verblijfsobjecten in de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG)met minimaal een woonfunctie en eventueel een of meer andere gebruiksfuncties worden als woning aangemerkt.
Nieuw gebouwde woningen, exclusief overige toevoegingen, zoals transformaties. Het aantal personen van 0 tot 20 jaar én 65 jaar of ouder per honderd personen van 20 tot 65 jaar.
Nieuw gebouwde woningen
per 1.000 woningen
2023
4,6
Basisregistraties adressen en gebouwen bewerking ABF 10,2 Research
Demografische druk
%
2024
80,1
CBS Bevolkingssta82,0 tistiek
867
Som van de gemiddeld betaalde ozb op basis van de gemiddelde COELO - Atlas lokale woz-waarde van woningen in de gemeente + reinigingsheffing + 870 lasten rioolheffing minus eventuele heffingskorting.
Gemeentelijke woonlas-ten éénpersoonshuis-houden
€
2024
Pagina 74 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Gemeentelijke woonlas-ten meerpersoonshuis-houden
Banen
€
per 1.000 inwoners van 15-64 jaar
Jongeren met een delict voor de rechter %
Achterstand onder jeugd Kinderen in uitkeringsgezin
Achterstand onder jeugd Werkloze jongeren
%
%
2024
2023
2023
2023
2023
969
616,0
1
3
1
Som van de gemiddeld betaalde ozb op basis van de gemiddelde COELO - Atlas lokale woz-waarde van woningen in de gemeente + reinigingsheffing + 955 lasten rioolheffing minus eventuele heffingskorting.
CBS Bevolkingsstatistiek / LISA - bewerking 828,4 ABF Research
Onder een baan wordt een vervulde positie verstaan. Dit betreffen zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. De indicator betreft het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar.
1 CBS - Jeugdmonitor
Het percentage jongeren (12 t/m 21 jaar) dat met een delict voor de rechter is verschenen. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.
5 CBS - Jeugdmonitor
Percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen. Bijstandshuishouden is een huishouden waarvan minimaal één lid een bijstandsuitkering ontvangt. Onder bijstand wordt hier uitkeringen aan huishoudens op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, tot 2015) en de Participatiewet (vanaf 2015) en het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen 2004 (Bbz) verstaan. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut - Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.
2 CBS - Jeugdmonitor
Personen van 16 t/m 22 jaar die als werkzoekende staan ingeschreven bij het UWV WERKbedrijf en tegelijkertijd geen baan hebben als werknemer volgens de Polisadministratie. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut - Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.
Pagina 75 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Netto arbeidsparticipatie
%
2024
68,5
CBS Arbeidsdeelname 72,4 (gemeente)
Het aandeel van de werkzame beroepsbevolking in de bevolking (beroeps- en niet-beroepsbevolking). Deze definitie heeft betrekking op personen die in Nederland wonen (exclusief de institutionele bevolking).
Personen met een bijstandsuitkering
per 10.000 inwoners
2024
156,4
258,6 CBS - Re-integratie
Het aantal personen met een uitkering op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, t/m 2014) en de Participatiewet (vanaf 2015). De uitkeringen (leefgeld) aan personen in een instelling, de elders verzorgden, zijn niet inbegrepen. Ook de uitkeringen aan dak- en thuislozen zijn niet inbegrepen.
Lopende reintegratievoorzieningen
per 10.000 inwoners van 1564 jaar
2022
136,9
216,9 CBS - Re-integratie
Het aantal reintegratievoorzieningen, per 10.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar.
CBS - Indicatoren 13,6 jeugdzorg in natura
Per 1 januari Hulp en zorg zoals deze bedoeld en beschreven is in de Jeugdwet (2014), en in natura door de zorgaanbieder is geleverd. PGB gefinancierde hulp en zorg valt hier dus buiten. Het betreft hulp en zorg aan jongeren en hun ouders bij psychische, psychosociale en of gedragsproblemen, een verstandelijke beperking van de jongere, of opvoedingsproblemen van de ouders. Zorg in Natura wordt direct vergoed aan de zorgverlener zonder tussenkomst van de zorggebruiker. In het kader van de jeugdzorg betekent dit dat de hulp rechtstreeks door de gemeente wordt vergoed. Persoonsgebonden budget (PGB)is een geldbedrag waarmee de zorggebruiker zelf zorg, begeleiding, hulp, hulpmiddelen of voorzieningen in kan kopen. Deze wordt verstrekt via de Sociale verzekeringsbank (SVB) maar is ook afkomstig van de gemeente.
CBS - Indicatoren 1,3 jeugdzorg in natura
Per 1 januari Jeugdbescherming is een maatregel die de rechter dwingend oplegt. Dat gebeurt als een gezonde en veilige ontwikkeling van een kind of jeugdige wordt bedreigd en vrijwillige hulp niet of niet voldoende helpt. Een kind of jongere wordt dan 'onder toezicht gesteld' of ‘onder voogdij geplaatst’.
Jongeren met jeugdhulp
Jongeren met jeugdbescherming
% van alle jongeren tot 18 jaar
% van alle jongeren tot 18 jaar
2024
2024
12,5
1,9
Pagina 76 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Jongeren met jeugdreclassering
Cliënten met een maatwerkvoorziening Wmo
% van alle jongeren van 12 tot 23 jaar
per 10.000 inwoners
2022
2024
Per 1 januari Jeugdreclassering is een combinatie van begeleiding en controle voor jongeren vanaf 12 jaar, die voor hun 18e verjaardag met de politie of leerplichtambtenaar in aanraking zijn geweest en een proces-verbaal hebben gekregen. Indien de persoonlijkheid van de dader of de omstandigheden waaronder de overtreding of het misdrijf is begaan daartoe aanleiding geven, bijvoorbeeld bij jongvolwassenen met een verstandelijke beperking, kan het jeugdstrafrecht eveneens worden toegepast op jongvolwassenen in de leeftijd 18 tot en met 22 jaar. De jongere krijgt op maat gesneden begeleiding van een jeugdreclasseringswerker om te voorkomen dat hij of zij opnieuw de fout ingaat. Jeugdreclassering kan worden opgelegd door de kinderrechter of de officier van Justitie. Jeugdreclassering kan ook op initiatief van de Raad voor de Kinderbescherming in het vrijwillige kader worden opgestart.
0,3
CBS - Indicatoren 0,4 jeugdzorg in natura
500
Aantal per 10.000 inwoners in de betreffende bevolkingsgroep. Een maatwerkvoorziening is een vorm van specialistische CBS - Gemeentelijke ondersteuning binnen het kader van de Wmo. Voor de WmoMonitor Sociaal gegevens geldt dat het referentiegemiddelde gebaseerd is op 725 Domein Wmo 327 deelnemende gemeenten.
www.waarstaatjegemeente.nl Donderdag 20 maart 2025
Pagina 77 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
PARAGRAFEN ALGEMEEN De in het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) voorgeschreven paragrafen moeten in het kader van het nieuwe duale stelsel een dwarsdoorsnede geven van het financiële beheersingsproces. Dit moet de raad in staat stellen haar kaderstellende en controlerende rol ten behoeve van een goede uitvoering van de beleidsprogramma’s te vervullen. Hoewel (gedeelten van) deze informatie op verschillende plaatsen in het jaarverslag al naar voren komt, gelden de paragrafen in dit opzicht als verzamelpunt, die de lezer een overzicht bieden in de specifieke onderwerpen die de verschillende paragrafen behandelen. In het BBV worden zeven paragrafen voorgeschreven, die bezien vanuit het realiseren van de vastgestelde programma’s, grote financiële gevolgen kunnen hebben of van grote politieke betekenis zijn. Naast de voorgeschreven paragrafen staat het de gemeenteraad vrij om “eigen” paragrafen te definiëren om zo gemeente specifieke zaken inzichtelijk te maken. •
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
•
Onderhoud kapitaalgoederen
•
Financiering
•
Bedrijfsvoering (inclusief rechtmatigheid)
•
Verbonden partijen
•
Grondbeleid
•
Lokale heffingen
•
Informatiebeveiliging en Privacy
•
Wet Open Overheid (WOO)
Pagina 78 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst WEERSTANDSVERMOGEN EN RISICOBEHEERSING Inleiding Het beleid omtrent weerstandsvermogen en risicobeheersing is vormgegeven in de nota risicomanagement en weerstandsvermogen. Deze nota is vastgesteld in de raadsvergadering van juli 2010. In het maatschappelijke verkeer is er een toenemende aandacht voor risico’s en de beheersing hiervan. Deze paragraaf is samengesteld op basis van de gehouden inventarisatie en zal periodiek worden geactualiseerd. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in een ratio tussen beschikbare weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit. De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat met name uit de reserves (eigen middelen) en de mogelijkheden om extra middelen te verkrijgen. De benodigde weerstandscapaciteit volgt uit het kwantificeren van risico’s (kans * impact). Beschikbare weerstandscapaciteit Beschikbare weerstandscapaciteit wordt gedefinieerd in financiële zin, d.w.z. als het beschikbare weerstandsbedrag dat wordt aangehouden ter afdekking van financiële verliezen die kunnen optreden, als risico’s zich feitelijk gaan manifesteren. De weerstandscapaciteit is opgebouwd uit een tweetal componenten, te weten: • Weerstandscapaciteit uit vermogen • Weerstandscapaciteit in de exploitatie. De eerste component is de incidentele weerstandscapaciteit. De tweede component vormt de structurele weerstandscapaciteit.
De totale beschikbare weerstandscapaciteit per 31 december 2024 is als volgt (bedragen * € 1.000): Beschikbare weerstandscapaciteit
Realisatie 2024
Realisatie 2023
12.665
8.344
- overige bestemmingsreserve
19.818
7.858
Weerstandscapaciteit uit vermogen
32.483
16.202
1.953
2.288
c. Rekeningoverschot
3.569
2.093
Weerstandscapaciteit uit exploitaties
5.522
4.381
Totale weerstandscapaciteit
38.005
20.583
Vermogenssfeer: a. Algemene Reserve b. Bestemmingsreserve - ten behoeve van egalisatie van tarieven
Exploitatiesfeer: a. Onbenutte belastingcapaciteit - OZB - Rioolrecht - Afvalstoffenheffing - Overige leges en rechten b. Onvoorzien
Mutatie beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit uit vermogen van de gemeente Hulst bedraagt ultimo 2024 € 32.483.000 t.o.v. € 16.202.000 ultimo 2023, een stijging van € 16.281.000. Deze stijging is voor een groot deel te verklaren door de volgende mutaties: Algemene reserve Toevoeging rekeningsaldo 2023
2.093.000
Diverse stortingen
2.953.000
Diverse onttrekkingen
-1.141.000
Mutaties claims
416.000 4.321.000
Pagina 79 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Overige bestemmingsreserve Toevoegingen
14.319.000
Onttrekkingen
-2.374.000
Mutaties claims
15.000 11.960.000
Op grond van de handreiking zoals die in de meicirculaire 2023 is opgenomen, benadert de onbenutte belastingcapaciteit voor het jaar 2024 een bedrag van € 1.953.000. Een berekening hiervan is in deze paragraaf opgenomen. Weerstandscapaciteit uit vermogen Algemene reserve De omvang van de algemene reserve bedraagt na aftrek van claims per 31 december 2024 € 12.665.000. Dit saldo wordt volledig meegewogen in de berekening van de weerstandscapaciteit. Bestemmingsreserves Het totaal van de bestemmingsreserves bedraagt per 31 december 2024 € 21.087.900 waarvan: · overige bestemmingsreserve € 20.994.200 · dekkingsreserves € 17.915.800 Dekkingsreserves wordt niet meegewogen in de weerstandscapaciteit. De overige bestemmingsreserves worden na aftrek van claims volledig meegewogen in de berekening van de weerstandscapaciteit. Stille reserves Stille reserves zijn activa die tegen nul zijn gewaardeerd en die bij verkoop leiden tot opbrengsten. De stille reserves hebben met name betrekking op aandelen en op gebouwen en terreinen die niet meer op de balans voorkomen. Weerstandscapaciteit in de exploitatie Onbenutte belastingcapaciteit Artikel 12-gemeenten moeten gedurende de hele looptijd van de aanvraag én van de toekenning van de aanvullende uitkering van het gemeentefonds blijven voldoen aan het jaarlijks vastgestelde redelijk peil van eigen inkomsten.
De berekening hiervan is als volgt: Berekening onbenutte belastingcapaciteit
(afgeronde bedragen)
Redelijk peil OZB 2024
-
PEW= OZB-percentage eigenaar woning
0,000984
PGNW = OZB-percentage gebruiker niet-woning
0,002046
PENW = OZB-percentage eigenaar niet-woning
0,002352
WW = waarde woningen
€ 3.895.492.517
WNWG = waarde niet-woningen gebruikers
€ 354.326.486
WNWE = waarde niet-woningen eigenaren
€ 471.952.355
Gemeente Hulst
0,001200
Redelijk peil OZB 2024
0,001614
verschil redelijk peil 2024 en tarief gemeente Hulst
0,000414
verschil uitgewerkt op alleen woningen
1.611.000
verschil uitgewerkt op woningen en niet-woningen
342.000
Onbenutte belastingcapaciteit 2024
1.953.000
Rekeningoverschot/-tekort Het rekeningoverschot 2024 bedraagt € 3.569.300.
Pagina 80 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Benodigde weerstandscapaciteit Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen moet de beschikbare weerstandscapaciteit worden afgezet tegen de gekwantificeerde risico’s (de benodigde weerstandscapaciteit). • Risico = kans x gevolg Op basis van de inschatting van kans en gevolg wordt per risico berekend hoeveel geld er benodigd is om de risico’s financieel af te kunnen dekken. De kans dat alle risico’s met het maximale gevolg zullen optreden is namelijk erg klein. Dat rechtvaardigt het reserveren van een geringer bedrag om die risico’s op te vangen. Het verschil tussen de benodigde weerstandscapaciteit en beschikbare weerstandscapaciteit geeft inzicht in het totale weerstandsvermogen van de gemeente. Risico inventarisatie In de volgende tabel worden de financiële risico’s samengevat die niet zijn afgedekt door beheersmaatregelen, waardoor deze door de beschikbare weerstandscapaciteit opgevangen mogen worden. Financieel gevolg
Nr. Risico Sociaal Domein Het sociaal domein wordt met name gekenmerkt door een groot aantal open eind regelingen. Zo zijn er onder andere open eind regelingen bij de WMO, Jeugdzorg en collectief vervoer. Bij open eind regelingen is er sprake van een wettelijk recht, waarop een gerechtigde zich kan beroepen. De gemeente staat hierbij dan met name financieel aan de lat. In de komende jaren voorzien we een 1 stijging van de kosten. Dit in afwachting van de uitkomsten van de hervormingsagenda, hetgeen nog steeds onzeker is. Ten opzichte van de begroting 2025 wordt vanaf 2026 een structurele kostenstijging verwacht van 3,2 miljoen euro. Dit betekent in het gepresenteerde dekkingsplan een totale stijging van (4 * 3,2 mln euro) 12,8 mln euro. Dit risico is voor 50% meegenomen. Gemeentefonds De grootste inkomstenbron voor gemeenten is de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Dit fonds beweegt zich vanaf 2027 mee met de ontwikkeling van het bruto binnenlands product. Deze 2 ontwikkeling loopt vaak niet in de pas met de daadwerkelijke indexen voor loon- en prijsontwikkeling. Daarnaast is dit fonds ook onderhevig aan politieke besluitvorming. Dit ten aanzien van ombuigingsmaatregelen of extra taken. Opgenomen is risico van circa 5% voor één begrotingsjaar. Bij de inschatting van dit risico is ook betrokken de dividenduitkering van ZEH.
Perkpolder De gemeente is voor 100% aandeelhouder in Perkpolder Beheer B.V. De gemeente heeft een extern bureau onderzoek laten voeren naar de risico’s in dit project voor de gemeente Hulst. Dit onderzoeksbureau heeft geoordeeld dat het reëel ingeschatte risico momenteel € 6.000.000 bedraagt. Een andere benadering is de kans * effect methode. Het maximale effect bedraagt op enig moment € 3 24.000.000, namelijk de totale omvang van de borgstelling. Wanneer we uitgaan van een slagingspercentage van 75%, resteert er 25% risico. Het project is inmiddels in verdere ontwikkeling gekomen. Hieromtrent zijn contractuele afspraken gemaakt. Afhankelijk van het verkrijgen van vergunningen zal het risico verminderen. Opgenomen is de huidige boekwaarde minus garantstelling provincie * risicoinschatting Verbonden Partijen De bijdragen aan onze verbonden partijen zijn de afgelopen jaren opgelopen. Ook hebben diverse verbonden partijen reeds reserves moeten inzetten om ondanks hogere bijdragen van gemeenten, hun tekorten te kunnen dekken. De laatste jaren zien we dat de gevraagde bijdragen veelal de VZGnorm overschrijden. Ook zijn er bij diverse verbonden partijen (nog niet vastgestelde) begrotingswijzigingen in opmaak. Hierbij worden hogere bijdragen van de gemeenten gevraagd. In de 4 begroting 2025 is hiervoor een stelpost opgenomen.
De eerste inschattingen in 2025 geven aan dat deze stelpost niet voldoende zal zijn. Gezien het structurele effect wordt de kans * impact relatief hoog ingeschat. (30% van begrotingen 2026)
Grote projecten De grote projecten zoals nieuwbouw Reynaertcollege, verbouwing Den Dullaert, Groote Kreek II, flexible opvang Spoorweg, haven van Walsoorden, project Tussengebied brengen risico's met zich 5 mee, zoals aanbesteding, milieu, vergunningen, rente, inflatie en dergelijke. Voor de risico's bij deze ontwikkelingen wordt tevens een stelpost opgenomen.
Diverse (overige) bedrijfsrisico's, zoals: PFAS/PFOS, Klimaat/Duurzaamheid, Oekraïne, Disbalans 6 uitvoering (wettelijke) taken en capaciteit, Inflatie, Cyberrisico's, etc. Totaal
€ 6.400.000
€ 3.000.000
€ 4.000.000
€ 3.000.000
€ 2.000.000
p.m. € 18.400.000
Pagina 81 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Berekening weerstandsvermogen Ratio weerstandsvermogen De benodigde weerstandscapaciteit is afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen. Rekening 2024 Weerstandsvermogen =
Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit
=
38.005.200 18.400.000
2,07
Rekening 2023 20.582.100 17.400.000
1,18
Om het weerstandsvermogen minimaal op niveau te houden of te verbeteren, dient er rekening te worden gehouden met de volgende stappen: • extra kritisch kijken naar voorstellen waarbij als dekking de algemene reserve wordt genoemd; • bestemmingsreserves kritisch screenen en waar mogelijk vrij laten vallen ten gunste van de algemene reserve; • eventuele exploitatieoverschotten direct toevoegen aan de algemene reserve. Financiële kengetallen van de gemeente Hulst Rekening 2024 Begroting 2024 1 Netto schuldquote
Rekening 2023
20,52%
60,55%
26,18%
19,04%
59,55%
25,68%
55%
31%
46%
3 Structurele exploitatieruimte
3,75%
0,00%
4,54%
4 Grondexploitatie
-0,42%
4,00%
1,88%
5 Belastingcapaciteit
92,15%
102,37%
97,41%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen 2 Solvabiliteitsratio
Netto nettoschuldquote Geeft aan of een gemeente investeringsruimte heeft of juist op haar tellen moet passen. Hoe hoger de schuld is, hoe meer kapitaallasten er zijn waardoor een begroting minder flexibel wordt. De norm van de VNG ligt tussen 0% en 100%. Boven een netto-schuldquote van 100% is de situatie kritiek. Er blijft dan weinig leencapaciteit over om de gevolgen van financiële tegenvallers door bijvoorbeeld een economische recessie op te vangen.
Netto-schuldquote =
(Langlopende schulden + kortlopende schulden + crediteuren + overlopende passiva) -/- (langlopende uitzettingen + kortlopende vorderingen + liquide middelen + overlopende activa Totale baten voor bestemming
Norm Hulst Laag
tot 100%
Gemiddeld
100% tot 130%
Hoog
hoger dan 130%
Solvabiliteitsratio Geeft aan de mate waarmee de gemeentelijke bezittingen zijn betaald met eigen middelen.
Solvabiliteitsratio =
Eigen vermogen (algemene reserve + bestemmingsreserve + nog te bestemmen resultaat) Balanstotaal
Pagina 82 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Norm Hulst Laag
tot 20%
Gemiddeld
20% tot 50%
Hoog
hoger dan 50%
Structurele exploitatieruimte Het financiële kengetal “structurele exploitatieruimte” geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte binnen de begroting is. Daarnaast geeft dit kengetal ook aan of de gemeente in staat is om de structurele tegenvallers op te vangen dan wel of er ruimte is voor nieuw beleid.
Norm Hulst Laag
structureel ratio kleiner dan 0% (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)
Gemiddeld
structureel ratio tussen 0% en 0,6 (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)
Hoog
structureel ratio groter dan 0,6% (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)
Grondexploitatie Geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte van de jaarlijkse baten.
Grondexploitatie =
Boekwaarde in- en nog niet in exploitatie genomen gronden Totale baten voor bestemming
Norm Hulst Een norm bepalen voor het kengetal grondexploitatie is lastig. De boekwaarde van de gronden in bezit zegt namelijk nog niets over de relatie tussen de vraag en aanbod van woningbouw dan wel m2-bedrijventerrein. De boekwaarde van de gronden geeft wel weer of een gemeente veel middelen heeft gestopt in haar grondexploitatie. Dit geld dient namelijk ook nog terugverdiend te worden. Om deze redenen is er geen norm verbonden aan het kengetal grondexploitatie. Belastingcapaciteit De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk in de provincie of de gemeente zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde. Wanneer het kengetal uitkomt op c.a. 100% betekent dit dat de woonlasten van de betreffende gemeente overeenkomst met het landelijke gemiddelde van een jaar eerder.
Pagina 83 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst ONDERHOUD KAPITAALGOEDEREN Inleiding De kwaliteit van het openbaar gebied wordt door de inwoners vaak het meest intensief beleefd. Zaken als: zwerfvuil, verzakte stoeptegels, niet brandende lantaarnpalen, slecht onderhouden plantsoenen, moeilijk toegankelijke gemeentelijke gebouwen, zijn onderwerpen die de directe omgeving van de burgers raken. Zij hebben hier dan ook een duidelijke mening over. Ook de reacties die vanuit de wijk- en dorpsraden geuit worden, gaan vaak over het beheer van de openbare ruimte. De gemeente is als beheerder van deze openbare ruimte verantwoordelijk voor een groot aantal kapitaalgoederen. De gewenste kwaliteit van kapitaalgoederen zoals openbaar groen, water, wegen, kunstwerken, straatmeubilair, riolering, openbare verlichting en gebouwen bepaalt mede het voorzieningenniveau in de gemeente en de daarmee gemoeid zijnde (jaarlijkse) lasten. Daartoe wordt periodiek voor elk van genoemde kapitaalgoederen een nota vastgesteld door de raad. Hierin worden de kaders weergegeven voor het onderhoud(sniveau), de bijbehorende kosten, de normkostensystematiek en het meerjarig budgettair beslag. In deze paragraaf “onderhoud kapitaalgoederen” gaan we in op het beleidskader en de daaruit voortvloeiende financiële gevolgen voor het beheer en het onderhoud van de kapitaalgoederen van de gemeente.
Voor verschillende kapitaalgoederen zijn inmiddels meerjarige onderhoudsplannen vastgesteld. Deze zullen moeten worden gekoppeld aan budgetten in de begroting. Verder moeten er antwoorden gevonden worden op vragen als: is het beheer in de gemeente goed geregeld? Is er behoefte aan het opstellen van onderhoudsbeleidsplannen, en zo ja, welke criteria gebruiken we? Hoe verhouden de in de begroting opgenomen onderhoudsbudgetten zich tot de onderhoudsplannen en de uitvoering ervan? Is er achterstallig onderhoud, en zo ja, hoe werken we die weg? Welke (financiële) risico’s lopen we? Als basis voor het vaststellen van beleid ten aanzien de gewenste kwaliteit van onderhoud en beheer van onze kapitaalgoederen zijn geautomatiseerde beheerpakketten geïmplementeerd op het gebied van wegen, riolering, openbaar groen, openbare verlichting en vastgoedbeheer. Voor het vastgoedbeheer moet de data nog gecompleteerd worden. Wij kunnen nu de verschillen aangeven tussen bestaand beleid en gewenst beleid, alsmede de daaraan verbonden financiële gevolgen. Beheerplannen Voor het onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen zijn voor 2024 en volgende jaren de volgende beheerplannen (-systemen) vastgesteld of in voorbereiding: Beheerplan
Programma
Gereed Vaststelling Looptijd t/m
Wegen
Verkeer, vervoer en openbare ruimte
Ja
2024
2028
Openbare verlichting
Verkeer, vervoer en openbare ruimte
Ja
2018
2023
Riolering
Milieu (VGRP)
Ja
2022
2026
Wateren
Milieu (VGRP)
ja
2022
2026
Openbaar groen
Verkeer, vervoer en openbare ruimte en Sport, cultuur en recreatie
Ja
2024
2033
(Buitensport)accommodaties
Sport, cultuur en recreatie
Ja
Begraafplaatsen
Verkeer, vervoer en openbare ruimte
Ja
2021
2035
Gemeentelijk vastgoed
Diverse programma’s
Ja
2025
2029
Haven Walsoorden
Verkeer, vervoer en openbare ruimte
ja*
* Er is een verouderd beheerplan. Na afronding van de verschillende werkzaamheden in de haven in het kader van haven veilig maken, saneren en renoveren wordt een nieuw beheerplan opgesteld
Pagina 84 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Toelichting beheerplannen T.b.v. het onderhoud van kapitaalgoederen, worden de middelen uit vrijvallende kapitaallasten beschikbaar gehouden voor nieuwe investeringen. Voor het jaarlijks en groot onderhoud zijn middelen in de begroting geraamd. Tevens is in de opbouw van de gemeentebegrotingen financiële ruimte beschikbaar gesteld voor het effectueren van het beleid zoals dat in de meerjarenonderhoudsprogramma’s is opgenomen. Wegen Kerncijfers Totale oppervlakte verhardingen
1.831.926 m2
Waarvan: - gesloten (asfalt)
443.091 m2
- gesloten (beton)
21.625 m2
- open (klinkers, tegels)
1.289.691 m2
- half (gravel, split)
77.518 m2
Beleid In het beheer- en beleidsplan wegen 2024-2028 is uitgegaan van beeldkwaliteitsniveau B. Dit is het CROW onderhoudsniveau waarbij het overschrijden van de richtlijn niet is toegestaan. Zo wordt het risico op aansprakelijkheidsstelling zoveel mogelijk voorkomen. Bij het opstellen van de planning voor het Groot onderhoud aan de wegen is rekening gehouden met projecten uit het Meerjareninvesteringsplan wegen, bouwprojecten, kabel- en leidingprojecten en dergelijke. Hiervoor is voldoende budget noodzakelijk. Bij de voorbereiding van werkzaamheden voor Groot onderhoud wordt ook gekeken naar kleinschalige maatregelen in het kader van verkeer, klimaatadaptatie, toegankelijkheid en dergelijke. Het is efficiënt deze maatregelen mee te nemen in het uit te voeren onderhoud. Wegenonderhoud bestaat uit dagelijks klein- en groot onderhoud en rehabilitatie (volledige vervanging wegconstructie aan het einde van de levensduur). De planningen van klein- en groot onderhoud zijn opgenomen in het wegenbeheerplan 2024-2028. Door het consequent uitvoeren van Klein onderhoud in eigen beheer in combinatie met MOR meldingen kan de noodzaak voor Groot onderhoud worden beperkt. Het klein onderhoud kan grotendeels in eigen beheer worden uitgevoerd. Een gedeelte dient te worden uitbesteed. Rehabilitatie maakt geen onderdeel uit van klein en groot onderhoud wegen.
De rehabilitatie is opgenomen in het Meerjaren InvesteringsPlan wegen, waarbij de planning wordt afgestemd op de beschikbare middelen en de samenhang met rioleringsprojecten en wegbeheer. Afhankelijk van het project vindt een verdeling plaats tussen rehabilitatiekosten en overige kosten. De middelen worden jaarlijks gedoteerd aan de reserve MIP wegen waaruit de afschrijvingen van de investeringen worden gedekt. Hierdoor blijven voordelen op investeringen als gevolg van subsidies, aanbestedingsvoordelen en onderuitputting beschikbaar voor rehabilitatie. Een aantal wegen voldoen op dit moment niet aan kwaliteitsniveau B. Om deze onderhoudsachterstand weg te werken dient op korte termijn onderhoud te worden uitgevoerd. Daarnaast zijn een aantal wegen waar op de middellange termijn (2 tot 5 jaar) onderhoud noodzakelijk is. Elke 2 jaar worden nieuwe weginspecties uitgevoerd en wordt waar nodig de planning bijgesteld. Voor het wegwerken van de onderhoudsachterstand en het uitvoeren van kleinschalige maatregelen in het kader van verkeer, klimaatadaptatie enz. zijn vanaf de begroting 2024 extra middelen opgenomen. Met betrekking tot de investeringen in het kader van herinrichting en reconstructie wegen is er in principe sprake van rehabilitatie en dus de mogelijkheid tot het maken van afwegingen over verkeersafwikkeling en/of inrichting.
Aanleiding voor rehabilitatie kan ook voortvloeien uit afstemming met andere beleidsterreinen. Het is belangrijk dat de rehabilitatie van de wegen uitgevoerd wordt. Met andere woorden: aan het einde van de levensduur moeten zowel verharding als fundering volledig vervangen worden. Beschikbaar zijn van middelen voor rehabilitatie is essentieel om rioleringsprojecten en rehabilitatie van wegen op elkaar af te kunnen stemmen. In het VGRP is bij projecten waar de riolering vervangen wordt, ervan uitgegaan dat uitkomende bestratingsmaterialen hergebruikt worden. De kosten voor het vervangen van de fundering en het opnieuw leggen van de oude materialen worden uit de opbrengst rioolrechten gedekt. Het hergebruiken van het bestratingsmateriaal heeft echter zeer nadelige gevolgen voor de kwaliteit. Voor het vervangen van de verhardingsmaterialen als onderdeel van rioleringsprojecten is gemiddeld ongeveer € 300.000 per jaar nodig. Deze kosten mogen niet ten laste van de voorziening riolering worden gebracht. De middelen voor het vervangen van bestratingsmateriaal bij rioleringsprojecten worden voortaan meegenomen in de planning voor het Meerjaren InvesteringsPlan wegen.
Pagina 85 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Financieel kader Financieel kader De onderhoudskosten voor de korte en middellange termijn worden grotendeels bepaald door de huidige kwaliteit van de verhardingen en bestaat uit: Klein onderhoud: Klein onderhoud is voornamelijk in eigen beheer uitgevoerd. Groot onderhoud: Na de weginspectie is door het wegbeheersysteem een basisplanning gegenereerd. Conform de systematiek is een zogenaamde maatregeltoets uitgevoerd. Deze maatregeltoets, waarbij kritisch is gekeken naar de gekozen maatregelen en afstemming heeft plaatsgevonden met geplande projecten, heeft geresulteerd in een gemuteerde basisplanning. De planning groot onderhoud is uitgevoerd. In de begroting 2024 was € 616.000,-,- opgenomen voor groot onderhoud wegen. Dit budget is incl. de incidentele middelen voor het herstel van schade die is veroorzaakt door de aanleg van het glasvezelnetwerk. Daarnaast was in 2024 € 60.000,- beschikbaar voor aanpassingen i.v.m. verkeersmaatregelen of klimaatadaptatie. Ten aanzien van de investeringen (rehabilitatie) moet opgemerkt worden dat de doorlooptijd van projecten langer duurt dan een aantal jaar geleden. Dit heeft meerdere oorzaken. De voorbereidingstijd bij nutsbedrijven voor het aanpassen van kabels en leidingen duurt steeds langer. De voorbereidingstijd loopt inmiddels op tot 2 à 3 jaar. Ook onze eigen voorbereiding neemt steeds meer tijd in beslag.
Dit komt voornamelijk door nieuwe procedures (diverse onderzoeken, PFAS, omgevingsvergunningen) en uitgebreidere participatietrajecten. Hierdoor komt het voor dat het langer duurt voordat reeds beschikbaar gestelde budgetten binnen het MIP wegen besteed zijn. Om dit enigszins te beperken wordt sinds enkele jaren niet meer in één keer het volledige budget ter beschikking gesteld. Maar wordt dit verdeelt in één of twee jaar voorbereidingskrediet en dan pas het budget voor de realisatie. Ten behoeve van de uitvoering van het MIP wegen was in 2023 een totaal budget beschikbaar van € 8.837.000,-. Hiervan is € 3.538.000,- besteed. Ongeveer 2,7 miljoen heeft betrekking op projecten die in voorbereiding zijn genomen in 2024. Behalve het klein en groot onderhoud wegen om de kwaliteit van de wegen op orde te houden, wordt de kwaliteit eveneens beïnvloed door het dagelijkse onderhoud. Hierbij worden o.a. onderhoud aan abri’s, wegmeubilair enz. gladheidsbestrijding en onkruidbestrijding op verhardingen begrepen.
Pagina 86 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst Overzicht Meerjarig Investeringsplan (verder: MIP)
Lopende investeringen MIP 2024
Totaal (netto) (Restant) beschikbaar Krediet begin gesteld 2024 krediet
Uitgaven 2024
Restant krediet
Nog verwachte uitgaven
Camperplaatsen regionale impuls vrl tekort RI dekken uit MIP ivm dekking F.v.Waesberghestraat uit RI gelden
585.866
246.041
6.848
239.193
25.000
Herinrichting Houtmarkt, Kleine Bagijnestraat, Schuttershof, Kreupelstraat en Lange Nieuwstraat CP (2019)
915.000
39.758
-
39.758
39.758
Reconstructie Frederik Hendrikstraat (2019)
304.999
21.237
-
21.237
21.237
3.282.646
2.108.886
1.962.201
146.685
146.685
Reconstructie Tivoliweg (2019)
769.001
44.983
-
44.983
44.983
Bestrating Kloosterzande fase 2 (2020)
245.000
19.054
19.853
-799
-
Bestrating Vogelwaarde fase1 (2020)
310.000
14.886
1.967
12.919
12.919
Bestrating Plevierstraat Hengstdijk (2020)
150.000
79.980
6.732
73.248
73.248
Rec. Kruising vd Maelstedewg/ Absd. Weg (2021)
1.250.000
1.070.238
922.782
147.456
147.456
Verv. Rioolstelsel Klz fase 3 bestratingsmateriaal (2021)
350.000
346.500
202.645
143.855
143.855
Rec. Gentsevaart (2021)
168.044
225.110
-
225.110
225.110
Verv. Rioolstelsel Vgw fase 2 bestratingsmat. (2021)
240.035
250.000
-
250.000
250.000
Afbouw woonrijp. Wittebrug (2021)
515.000
78.528
2.268
76.260
76.260
Reconstructie Gentsestraat (2022)
489.574
71.445
14.816
56.629
56.629
Reconstructie Glacisweg (2022)
437.311
82.813
1.005
81.808
81.808
Vervanging riolering Jac. De Waalstraat
275.031
274.848
179.900
94.948
94.948
Reconstructie Steenstraat CP
565.000
565.000
127.157
437.843
437.843
Vervanging riolering Nieuw Hulst
685.000
680.081
4.893
675.188
675.188
Herinrichting Rapenburg
719.179
826.000
32.759
793.241
793.241
Vervanging riolering Vogelwaarde fase 3
555.000
555.000
-
555.000
555.000
1.300.000
86.968
10.684
76.284
76.284
Vervangen riolering Bossestraat en Schoolstraat
600.000
50.000
-
50.000
50.000
Reconstructie Truffinoweg en ged. Zandstraat
1.210.000
100.000
6.409
93.591
93.591
Vervangen riolering en herinrichting Ossenisse Lageweg en Weststraat incl Zeedorp
600.000
100.000
17.628
82.372
82.372
Vervangen riolering en herinrichting Paardenmarkt
500.000
50.000
2.528
47.472
47.472
Gesch. stelsel Clausstr eo Dullaert fase 2 (2024)
375.000
25.000
8.235
16.765
16.765
Landbouwroute Vogelwaarde (2018)
Reconstructie Absdaalseweg
Pagina 87 van 221 Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 30 juni 2025.
Jaarstukken 2024 Gemeente Hulst
Reconstr. omg. Gr.Markt en Basiliek Hulst (2024)
1.500.000
50.000
6.750
43.250
43.250
Verv.riol. Oude Galgenstr. eo St.Jansteen (2024)
200.000
25.000
-
25.000
25.000
Verkeersaanp. Reynaertcollege (2024)
750.000
750.000
129
749.871