RIB.23.050 Begrotingswijziging VRLN
Tekst van het document
1.089
0
63
0
0
Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt)
138
0
0
0
0
138
Reserve assurantie eigen risico
600
60
0
0
0
660
Reserve taakherschikking en ouderportaal
372
0
0
0
0
372
Reserve inhalen werk
350
0
0
0
0
350
Reserve uitgestelde transitie
90
0
0
0
0
90
2.056
0
2.056
0
0
0
0
0
0
230
0
230
Reserve onderhoud gebouwen in eigendom Reservering Natuurbrandbestrijding
0
0
0
179
0
179
Egalisatiereserve Kapitaallasten Brandweerzorg
Reservering Informatieveiligheid
1.663
0
0
0
0
1.663
Subtotaal overige bestemmingsreserves
6.357
60
2.119
409
0
4.707
Bestemmingsreserves
6.741
77
2.119
409
56
5.052
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
409
965
0
-409
0
965
Gerealiseerd resultaat
409
965
0
-409
0
965
7.683
1.043
2.119
0
56
6.551
Totaal
Onder ‘bestemming resultaat’ staan de toevoegingen of onttrekkingen vermeld uit hoofde van de bestemming van het resultaat van het voorgaande boekjaar. Onder ‘afschrijvingen’ staan de verminderingen vermeld in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 49 -
14 maart 2023
De aard en de reden van iedere reserve wordt hieronder toegelicht evenals de mutaties die dit boekjaar hebben plaatsgevonden. Algemene reserve De omvang van de algemene reserve is in 2022 ongewijzigd. In de vergadering van 17 april 2015 heeft het Algemeen Bestuur de nota risicomanagement vastgesteld. Het niveau van de algemene reserve is later gemaximeerd tot C 1.250.000. Uitgaande van een algemene reserve van C 533.000 en een vrij beschikbare reserve van C 2.342.000 is het weerstandsvermogen C 2.875.000. Verloopoverzicht vermogenspositie
(bedragen in duizenden euro's)
Stand per 31 december 2022 Stand eigen vermogen per 31 december 2022
6.551
af: reserves niet vrij beschikbaar
-3.272
af: kapitaalreserves
-345
af: bedrag gereserveerd voor onderhoud gebouw en
0
Resultaat 2022 + weerstandsvermogen
2.934
Overzicht resultaat 2022 + weerstandsvermogen
(bedragen in duizenden euro's)
Stand per 31 december 2022 Algemene reserve
533
Reserve transformatie meldkamer
1.027
Reservering Natuurbrandbestrijding
230
Reservering Informatieveiligheid
179
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
965
Resultaat 2022 + weerstandsvermogen
2.934
Reserve kapitaallasten gebouw Nijmeegseweg te Venlo Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Nijmeegseweg 42 te Venlo. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd. Reserve kapitaallasten gebouw Drie Decembersingel te Venlo Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Drie Decembersingel te Venlo. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd. Reserve kapitaallasten gebouw Oranjelaan Roermond Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Quadrivium aan de Oranjelaan in Roermond. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 50 -
14 maart 2023
Reserve transformatie meldkamer Op 21 december 2012 heeft het Algemeen Bestuur besloten tot het vormen van een reserve ten behoeve van de schaalvergroting meldkamer brandweer. De meldkamer van Limburg-Noord is samengevoegd met de meldkamer van Zuid-Limburg en in 2016 heeft de verhuizing naar Maastricht plaatsgevonden. De bestemming van de reserve is in de jaarrekening 2021 verruimd. Ook de kosten van de transformatie van de informatievoorziening mogen ten laste van de reserve worden gebracht. Vanwege een incidenteel nadelig resultaat van de meldkamer in 2022, is C 63.000 onttrokken aan de reserve. Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt) De reserve CMA is gevormd in het kader van de vereffening van resultaten op het specifiek ten laste van de centrumgemeente Venlo uitgevoerde CMA. Bij eventuele beëindiging van deze activiteit wordt het bedrag aangewend ter dekking van eventuele frictiekosten. Het Algemeen Bestuur heeft besloten dat de activiteiten voor het CMA ingaande 2018 zijn beëindigd. De eventuele frictiekosten komen ten laste van deze reserve. In 2022 is hier geen beroep op gedaan. Met de gemeente Venlo is afgesproken dat het restant saldo wordt aangewend voor een door de gemeente aan te wijzen bestemming. De gedachten gaan uit naar versterking van de aansluiting met het sociaal domein.
Reserve assurantie eigen risico Bij de aanbesteding van de verzekeringen is ervoor gekozen een deel van de verzekeringen met betrekking tot het materieel stop te zetten en dit risico zelf te dragen. In 2015 is voor dit doel de bestemmingsreserve assurantie eigen risico gevormd. De bestemmingsreserve wordt ingezet om het eigen risico van schades op te vangen. Voor risico’s op het gebied van de dienstongevallen zal vanaf 2024 een beroep worden gedaan op het landelijk door de veiligheidsregio’s ingerichte Waarborgfonds. Reserve taakherschikking en ouderportaal Vanwege de coronapandemie is in 2020 de implementatie van het ouderportaal stopgezet, deze is in 2021 hervat. Ook de taakherschikking binnen de JGZ die vanwege corona stopgezet was in 2020, is weer hervat. In 2022 is er geen beroep gedaan op deze reserve. Het saldo is eind 2022 ongewijzigd en bedraagt C 372.000. Aan het Algemeen Bestuur zal worden gevraagd de bestemming te verruimen naar transformatie JGZ. Reserve groot onderhoud gebouwen Het Algemeen Bestuur heeft bij de vaststelling van de jaarrekening 2020 de voorziening omgezet naar een bestemmingsreserve voor het groot onderhoud aan alle gebouwen. Dit in afwachting van een nieuw vastgesteld onderhoudsplan. In 2022 zijn de onderhoudsplannen geactualiseerd en aan het Algemeen Bestuur voorgelegd. In 2022 is deze reserve omgezet in een voorziening onderhoud gebouwen VRLN.
Egalisatiereserve kapitaallasten brandweerzorg In 2017 is deze bestemmingsreserve gevormd vanuit de onderuitputting van de kapitaallasten. Deze reserve wordt ingezet om de verwachte overschrijding van de kapitaallasten als in de lijn van het investeringsprogramma in de komende jaren op te vangen. In 2018, 2019, 2020 en 2021 is
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 51 -
14 maart 2023
respectievelijk C 106.000, C 260.000, C 218.000 en C 433.000 toegevoegd aan deze reserve. In 2022 hebben er geen stortingen en onttrekkingen plaatsgevonden in deze reserve. Reserve inhalen werk als gevolg van corona Door de coronacrisis is sprake van uitgestelde werkzaamheden die ingehaald moeten worden. Bij de jaarrekening 2020 is hiervoor een bedrag gereserveerd van C 694.000. In 2021 is een deel van de inhaalslag uitgevoerd en is hiervoor C 344.000 onttrokken aan deze reserve. Reserve uitgestelde transitie door corona Vanwege de coronacrisis was het niet mogelijk om de in 2020 geplande transitie van de organisatie op te starten. Bij de jaarrekening 2020 is daarom een bedrag gereserveerd van C 442.000. In 2021 is een start gemaakt met de transitie, hiervoor is C 353.000 onttrokken aan de reserve. (bedragen in duizenden euro's)
Toevoegingen en onttrekkingen reserves, onderverdeeld naar incidenteel en structureel
Toevoeging incidente e l
Toevoeging structureel
Bestemming resultaat vorig boekjaar (incidenteel)
Onttrekking incidenteel
Onttrekking structureel
Algemene reserve
0
0
0
0
0
Reserves t.b.v. dekking kapitaallasten
0
17
0
0
56
Overige bestemmingsreserves
60
0
2.119
409
0
Bestemmingsreserves
60
17
2.119
409
56
965
0
0
-409
0
965
0
0
-409
0
1.025
17
2.119
0
56
Overige bestemmingsreserves
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
Gerealiseerd resultaat Totaal
Voorzieningen Verloopoverzicht voorzieningen
(bedragen in duizenden euro's) Boekwaarde per 31 december 2021
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's
Toevoeging
Vrijval
Boekwaarde per 31 december 2022
Aanwending
0
0
0
0
0
Voorziening groot onderhoud gebouwen VRLN
0
2.549
Subtotaal onderhoudsegalisatievoorzieningen m.b.t. gebouwen
0
2.549
0
127
2.422
0
127
2.422
Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume
672
Voorziening ouderen-, volwassenen- en jongerenmonitor
50
-45
0
0
627
45
0
0
Voorziening verlofsparen
95
0
29
0
0
Voorziening IKB-uren
29
0
573
0
0
573
722
3.152
0
127
3.747
0
0
0
0
0
722
3.152
0
127
3.747
Onderhoudsegalisatievoorzieningen m.b.t. gebouwen
Overige egalisatievoorzieningen
Totaal (onderhouds)egalisatievoorzieningen Totaal voorzieningen voor middelen van derden T otaal
In de kolom ‘vrijval’ zijn de bedragen opgenomen die ten gunste van de rekening van baten en lasten zijn vrijgevallen. Alle aanwendingen van de voorziening zijn rechtstreeks ten laste van de voorziening gebracht.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 52 -
14 maart 2023
Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume en voorziening verlofsparen In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd. Dit leidt in 2022 tot een aparte voorziening voor verlofsparen (BBV-eis) van C 30k en een voorziening voor IKB-uren. Daarnaast is een inschatting gemaakt van het aantal bovenwettelijke uren met een niet vergelijkbaar volume. Per 31/12/2022 heeft deze een waarde van C 627k. In de loop van 2023 en de komende jaren wordt deze inschatting verder onderbouwd. Voorziening ouderen-, volwassenen- en jongerenmonitor In de Wet publieke gezondheid (Wpg) is de gemeenten opgedragen om elke 4 jaar een nota ‘Lokaal gezondheidsbeleid’ op te stellen die is gebaseerd op een analyse van de gezondheidssituatie van de bevolking. Om aan deze wettelijke verplichting te voldoen is deze voorziening opgevoerd waaraan jaarlijks een bedrag gedoteerd wordt en waar eens in de 4 jaar een beroep op gedaan wordt voor de uitvoering van de volwassenen en ouderenmonitor en de jongerenmonitor. In 2022 is er C 45.000 gedoteerd aan deze voorziening.
Vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar De onderverdeling van de in de balans opgenomen vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar is als volgt: Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar
(bedragen in duizenden euro's)
Boekwaarde per 31
Boekwaarde per 31
december 2022
december 2021
Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen Overige schulden Totaal
29.046
36.763
0
0
29.046
36.763
In onderstaand overzicht wordt het verloop weergegeven van de vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar. (bedragen in duizenden euro's)
Verloop vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar Saldo 31 december 2021
Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 53 -
Vermeerderingen
Aflossingen
Saldo 31 december 2022
36.763
0
7.717
29.046
36.763
0
7.717
29.046
14 maart 2023
6.2.4. Vlottende passiva
Onder de vlottende passiva zijn opgenomen: Vlotte nde passiva
(bedragen in duizenden euro's)
Boekwaarde per 31
Boekwaarde per 31
december 2022
december 2021
Netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd
4.412
1.257
Overlopende passiva
15.228
19.971
Totaal
19.640
21.228
korter dan een jaar
Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden: (bedragen in duizenden euro's)
Specificatie netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd korter dan een jaar
Boekwaarde per 31
Boekwaarde per 31
december 2022
december 2021
Overige kasgeldleningen
2.000
0
0
0
Overige schulden
2.412
1.257
Totaal
4.412
1.257
Banksaldi
De post overige schulden bestaat met name uit het saldo van de crediteuren. Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: Specificatie overlopende passiva
(bedragen in duizenden euro's)
Boekwaarde per 31
Boekwaarde per 31
december 2022
december 2021
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouw d en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume)
13.070
18.745
De voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel, nog te ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen
4
4
Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
2.154
1.222
Totaal
15.228
19.971
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 54 -
14 maart 2023
De verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (ofWel de nog te betalen bedragen) bestaan voornamelijk uit af te dragen sociale lasten en pensioenpremies, kosten samenhangend met IKB-uren (573k), kosten vrijwilligers brandweer die in december gemaakt zijn en in januari betaald worden en het voorschot voor coronakosten dat van het Rijk ontvangen is. De in de balans opgenomen van Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren kunnen als volgt worden gespecificeerd: De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
(bedragen in duizenden euro's)
Saldo . . 31 december 2021
Vermeerderingen
Saldo
Scholing brandweerpersoneel /VWS
4
0
0
4
Totaal
4
0
0
4
Aflossingen
31 december 2022
Overige Nederlandse overheidslichamen:
De post scholing brandweerpersoneel/VWS bestaat uit middelen uit een ESF-subsidie van Brandweer Nederland, welke worden ingezet ten behoeve van de versterking van het brandweeronderwijs. Langlopende financiële verplichtingen De veiligheidsregio is voor een aantal jaren verbonden aan, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Hieronder volgen de belangrijkste van deze verplichtingen: - Huurovereenkomsten In het kader van de huur van GGD-panden is voor ongeveer C 660.000 (huur- en servicekosten) aan verplichtingen aangegaan. Voor de brandweerkazernes bedraagt de jaarlijkse huur en servicekosten circa C 1.120.000. - Investeringsverplichtingen Voor balansdatum zijn investeringsverplichtingen aangegaan. Deze hangen samen met investeringen die worden uitgevoerd over een periode die over het boekjaar heen loopt. - Overige langlopende verplichtingen Voor de toelichting op de langlopende verplichtingen wordt verwezen naar de bijlage. - Verlofuren Conform de BBV-spelregels wordt geen voorziening gevormd voor het openstaand verlof met een jaarlijks vergelijkbaar volume. Het jaarlijks vergelijkbaar volume bij de VRLN bedraagt 40,3k uur.
6.3
Toelichting op het overzicht van baten en lasten
De belangrijkste verschillen tussen de realisatie en de begroting na wijziging worden hieronder toegelicht. De baten en lasten zijn opgenomen per programma en worden nader verklaard.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 55 -
14 maart 2023
6.3.1. Programma Publieke Gezondheid Totaal Programma Publieke Gezondheid
(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2022 na wijziging
Realisatie 2022
Verschil begroting realisatie
Jeugdgezondheidszorg 0-18
11.008
11.501
-493
Uitvoerende taken gezondheidsbescherming
4.164
4.296
-132
Bewaken publieke gezondheid bij incidenten, rampen en crisis
23
25.836
-25.813
Toezicht houden
692
756
-64
Onderzoek, kennis en advies
1.616
1.623
-7
Bedrijfsvoering GGD
2.009
2.131
-123
Totaal lasten
19.513
46.144
-26.631
494
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves) Jeugdgezondheidszorg 0-18
1.256
1.749
Uitvoerende taken gezondheidsbescherming
2.041
2.432
391
8
26.984
26.976
Toezicht houden
800
845
45
Onderzoek, kennis en advies
292
325
33
Bedrijfsvoering GGD
55
18
-37
4.451
32.354
27.902
Jeugdgezondheidszorg 0-18
9.540
9.540
0
Uitvoerende taken gezondheidsbescherming
2.123
2.123
0
15
15
0
-108
-108
0
Onderzoek, kennis en advies
1.324
1.324
0
Bedrijfsvoering GGD
1.954
1.954
0
Totaal baten gemeentelijke bijdragen
14.849
14.849
0
Totaal baten
19.300
47.202
27.902
Saldo van baten en lasten
-213
1.058
1.271 V
Toevoegingen aan reserves
2
2
0
Onttrekkingen aan reserves
215
15
-200
Gerealiseerde resultaat
0
1.071
1.071 V
Gerealiseerde resultaat excl Corona
0
209
209 V
Bewaken publieke gezondheid bij incidenten, rampen en crisis
Totaal baten programma Baten (gemeentelijke bijdragen)
Bewaken publieke gezondheid bij incidenten, rampen en crisis Toezicht houden
De vergoeding van VWS voor de kosten van de coronabestrijding wordt zichtbaar in het programma publieke gezondheid. In het programma Bedrijfsvoering/Overhead worden ook lasten van de coronabestrijding verantwoord. Denk hierbij aan ICT lasten en huisvestingslasten. De kosten van coronabestrijding buiten beschouwing gelaten, is er sprake van een positief saldo van C 209k. Dit is met name toe te schrijven aan extra subsidiebaten, meer forensische verrichtingen voor de politie, detacheren van personeel en niet begrote opbrengsten uit reizigersvaccinaties. De baten die hiermee gemoeid zijn, vallen hoger uit dan de hiermee samenhangende extra (personele) lasten.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 56 -
14 maart 2023
6.3.2. Programma Brandweerzorg Totaal Programma Brandweerzorg
(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2022 na wijziging
Verschil Realisatie 2022
begroting realisatie
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Risicobeheersing
3.282
3.220
62
Incidentbestrijding en preparatie
29.342
28.914
428
Totaal lasten
32.624
32.134
490
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves) Risicobeheersing
570
701
131
Incidentbestrijding en preparatie
4.965
4.925
-40
Totaal baten programma
5.535
5.626
91
Baten (gemeentelijke bijdragen) Risicobeheersing
2.647
2.647
-0
Incidentbestrijding en preparatie
24.377
24.377
0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
27.024
27.024
-0
Totaal baten
32.559
32.650
91
Saldo van baten en lasten
-65
517
582 V
Toevoegingen aan reserves
0
0
0
Onttrekkingen aan reserves
65
0
-65
Gerealiseerde resultaat
0
517
517 V
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
0
530
530 V
Ook de brandweer heeft bijgedragen aan de bestrijding van de coronacrisis maar deze werkzaamheden zijn slechts in beperkte mate gedeclareerd bij VWS en de baten zijn zichtbaar in het programma Publieke Gezondheid. De brandweer realiseert een positief saldo C 530k. In 2022 zien we dat in vergelijking met 2021 sprake is van meer lasten voor oefenen en opleiden. De achterstand die als gevolg van corona in het opleidingsprogramma was ontstaan wordt ingehaald. Hier tegenover staat een voordeel op het budget voor vrijwilligersvergoedingen van C 140k en bij Risicobeheersing van C 45k. Daarnaast is n.a.v. de jaarrekeningcontrole door de accountant de administratieve verwerking van het renteomslagpercentage aangepast, dat leidt tot lagere lasten bij brandweerzorg en lagere baten in de concernbrede financieringsfunctie. Met ingang van verslagjaar 2022 is een voorziening voor onderhoudskosten aan kazernes opgenomen. Dat is ook gebeurd met de stortingen op de balans voor gebouwen niet in eigendom. In nauwe samenspraak met gemeenten wordt een jaarprogramma voor onderhoud gemaakt in de lijn van het vastgestelde MJOP.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 57 -
14 maart 2023
6.3.3. Programma Crisisbeheersing Totaal Programma Crisisbeheersing
(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2022
Vers chil Realisatie 2022
begroting realisatie
3.130
3.293
-162
734
831
-97
Meldkamer
1.314
1.223
90
Totaal lasten
5.177
5.347
-169
Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR)
490
592
102
Gemeentelijke processen
96
227
131
Meldkamer
0
0
0
586
818
233
2.640
2.640
0
638
638
0
Meldkamer
1.175
1.175
0
Totaal baten gemeentelijke bijdragen
4.453
4.453
0
Totaal baten
5.038
5.271
233
Saldo van baten en lasten
-139
-76
na wijziging Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) Gemeentelijke processen
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Totaal baten programma Baten (gemeentelijke bijdragen) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) Gemeentelijke processen
63 V
Toevoegingen aan reserves
0
0
0
Onttrekkingen aan reserves
139
49
-90
Gerealiseerde resultaat
-0
-27
-27 N
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
-0
-27
-27 N
Het programma crisisbeheersing realiseert een beperkt nadelig saldo. Dit wordt veroorzaakt door de inhuur van extern personeel en hogere piketkosten. Er vinden interne doorbelastingen van personele lasten plaats om de coronavergoeding administratief juist te verwerken. Op de meldkamer in Maastricht was sprake van incidentele meerkosten met name als gevolg van een hoog ziekteverzuim. Dit nadelig saldo is onttrokken aan de reserve transformatie Meldkamer heeft een budgettair neutraal effect op de exploitatie.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 58 -
14 maart 2023
6.3.4. Bedrijfsvoering/Overhead Totaal Overhead
(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2022 na wijziging
Verschil Realisatie 2022
begroting realisatie
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Overhead
14.116
18.292
-4.176
Totaal lasten
14.116
18.292
-4.176
Overhead
1.456
3.000
1.544
Totaal baten overhead
1.456
3.000
1.544
Overhead
12.660
12.660
0
Totaal baten gemeentelijke bijdragen
12.660
12.660
0
Totaal baten
14.116
15.660
1.544
Saldo van baten en lasten
-0
-2.631
-2.631 N
Toevoegingen aan reserves
75
75
-0
Onttrekkingen aan reserves
75
2.111
2.036
Gerealiseerde resultaat
-0
-595
-595 N
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
-0
254
254 V
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Baten (gemeentelijke bijdragen)
Het cijfermatige beeld in het programma Bedrijfsvoering wordt door de administratieve techniek sterk vertekend. In bovenstaande cijfers is opgenomen de onttrekking van de reserve Onderhoud Gebouwen en vervolgens de vorming van de voorziening Onderhoud Gebouwen voor ruim C 2 miljoen. Dit sluit aan bij het besluit van het Algemeen Bestuur in juli 2022. De vergoeding van VWS voor de kosten van de coronabestrijding wordt zichtbaar in het programma Publieke Gezondheid. In het programma Bedrijfsvoering/Overhead worden wel specifieke lasten van de coronabestrijding verantwoord. Denk hierbij aan ICT lasten, huisvestingslasten en de specifieke inzet van medewerkers. Dit gaat om een bedrag van C 849k. Tot slot is de incidentele rijksbijdrage in de meerkosten in de bestrijding van hoogwater in 2021 ter grootte van C 347k onder dit programma verantwoord en de baat samenhangend met zorg aan kinderen uit Oekraïne van C 403k. Ook is het renteomslag percentage aangepast waardoor een verschuiving van baten en lasten over de programma’s heeft plaatsgevonden.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 59 -
14 maart 2023
6.3.5. Overzicht incidentele baten en lasten In de hierna volgende overzicht staat een samenvatting van de incidentele afwijkingen ten opzichte van de begroting. Incidentele baten
(bedragen in duizenden euro's)
Omschrijving
Corona
26.955 V
Publieke Gezondheid: Subsidies/detacheringen
60 V
Baten projecten o.a Kansrijke start
470 V
UWV-uitkeringen
84 V
Overige baten (detachering, natuurbrandbestrijding..)
166 V
Incidentele baten verkoop materieel brandw eer
36 V
Crisisbeheersing:
Overige baten / bijdragen
17 V
Overhead:
Zorg ontheemden oekraine
403 V
Brandw eerzorg:
Totaal
28.191 V +^ Voordeel;'-^ Nadeel
Incidentele lasten
(bedragen in duizenden euro's)
Omschrijving
Corona
-26.955 N
Publieke Gezondheid Inhuur/extra capaciteit i.v.m. projecten
Brandw eerzorg:
Crisisbeheersing:
Overhead:
-85 N
Onderzoeken, verbruiksartikelen, licenties JGZ
-196 N
Inhuur
-85 N
Lagere kosten inhuur t.b.v. controles bouw veiligheid
76 V
Lagere kosten vrijw illigers
140 V
materiele lasten (ademlucht, brandstof,GWE)
-105 N
Opleiden, trainen en oefenen (GHOR)
108 V
Inzet Hoogw ater
-176 N
bovenmatige stijging verlofuren
-192 N
Kosten Zorgbonus
-236 N
Hogere kosten voormalig personeel
-83 N
Kosten kerntakendiskussie
-31
Voordeel renteomslag
363 V
Totaal
N
-27.458 N Voordeel; '-± Nadeel
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 60 -
14 maart 2023
Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid De baten en lasten op programmaniveau overschrijden de baten en lasten in de begroting na wijziging bij risicobeheersing en overhead. Dit wordt veroorzaakt door de coronalasten en baten in onze begroting die buiten de reguliere raming vielen. Kijkend naar de baten en lasten exclusief het effect van corona is er alleen op het programma Crisisbeheersing sprake van een zeer geringe overschrijding van per saldo C 27k. Formeel leidt dit tot een begrotingsonrechtmatigheid. Met het vaststellen van de jaarverantwoording wordt dit door het Algemeen Bestuur goedgekeurd.
6.3.6. Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Op grond van het BBV mogen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume geen voorzieningen gevormd worden. De financiële consequenties bijvoorbeeld van het opnemen en toekennen van verlof vallen onder de aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen. Hier wordt dus geen voorziening voor opgenomen. In de coronajaren is het vergelijkbare volume van verlofuren (stand 2019) substantieel gestegen. Hiermee samenhangend is daarom in 2020 een voorziening voor ‘aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume’ gevormd en is er een balanspost opgenomen. In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd. Er is in 2022 ook een aparte voorziening opgenomen voor verlofsparen (BBV-eis) en voor met Individueel Keuze Budget aangekochte verlofuren.
6.3.7. Wet normering topinkomens Uit hoofde van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector moet de bezoldiging van alle topfunctionarissen (WNT) worden verantwoord, ook als de norm niet is overschreden. Dit geldt ook voor externe topfunctionarissen, ongeacht de duur van het dienstverband c.q. de periode van inhuur. Het bezoldigingsmaximum uit hoofde van de WNT 2022 voor de leidinggevende topfunctionarissen bedraagt C 216.000 en wordt niet overschreden.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 61 -
14 maart 2023
WNT - la. Leidinggevende topfunctionarissen meteen dienstbetrekking (bedragen in hele euro's} J. Rooijmans Functiegegevens
Secretaris Algemeen Bestuur Algemeen Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2022
01-01 t/m 31-12
Cm vang dienstverband [als deeltijd fa eter in fte)
1,00
Dienstbetrekking?
Ja
Bezoldiging
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
15S.2S4
Beloningen betaalbaar op termijn
22.930
Subtoíaaf
181.223
Ind ivid u eel to ep a s s e lijke bezo kt ig in g s maximu m
216.000
Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
N.v.t.
“oelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t.
Gegevens 2021
J. Rooijmans
Functiegegevens
Secretaris Algemeen Bestuur Algemeen Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2021
01-01 t/m 31-12
Ūm vang dienstverband [als deeltijd factor in fte)
1,00
Bezoldiging
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
151.730
Beloningen betaalbaar op termijn
22.599
Subtoíaaf
174.329
Ind ivkt u eel to ep a s s e lijke bezo kt ig in g s maximu m
209.000
Bezoldiging
174.329
Naast de hierboven vermelde topfunctionaris zijn er geen andere functionarissen met een dienstbetrekking die in 2022 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen. De binnen onze organisatie geïdentificeerde leidinggevende topfunctionarissen met een dienstbetrekking hebben geen dienstbetrekking bij andere WNT-plichtige instellingen als leidinggevende topfunctionaris die zijn aangegaan vanaf 1 januari 2018.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 62 -
14 maart 2023
WNT - ld. Topfunctionarissen met een bezoldiging van C 1.800 of minder NAAM TOPFUNCTIONARIS FUNCTIE VRLN
FUNCTIE
A. Schoften
Burgemeester gemeente Venlo
Voorzitter Algemeen Bestuur
Datum wijziging
Voorzitter Dagelijks Bestuur F.Schatorjė
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder gemeente Venlo
B. Vostermans
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Beesel
J. Hessels
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Echt-Susteren
H.Teuniasen
Lid Algemeen Bestuur
BurgemeestergemeenteGennep
R. Palmen
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Horst aan de Maas
Juli 2022
Lid Dagelijks Bestuur B.M.T.J. Ūpde Laak
Lid Algemeen Bestuur
D. Sch ma lach lager
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Nederweert Burgemeester gemeente Laudal
S. Strous
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Maasgouw
Lid Dagelijks Bestuur W. Gradisen
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Mook en Middelaar
W. Delissen - van Tongerlo
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Peel en Maas
A. Mestrom
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder gemeente Peel en Maas
Juni 2022
M. Beukema
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder gemeente Peel en Maas
Juni 2022
M. de Boer - Baarta
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Roerdalen
M.J.D. Donders - De Leest
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Roermond
Lid Dagelijks Bestuur
November 2022 November 2022
Ū.Hoes
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Roermond
November 2022
M.A.J. Smitsmans-Burhenne
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder Gemeente Roermond
M. Kompier
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Venray
R.J.H. Vlecken
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Weert
P. Sterk
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder gemeente Weert
Juni 2022
M. Ferrière
Lid Dagelijks Bestuur
Wethouder gemeente Weert
Juni 2022
M. Pelzer
Lid Algemeen Bestuur
Burgemeester gemeente Bergen
Juli 2022
De leden van het Algemeen Bestuur en Dagelijks Bestuur van de VRLN ontvangen vanuit de VRLN geen bezoldiging uit hoofde van hun functie.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 63 -
14 maart 2023
6.4
Covid-19 bestrijding
6.4.1. Inhoudelijke verantwoording Op basis van artikel 40 van de Wet veiligheidsregio’s (Wvr) heeft de voorzitter, in overeenstemming met de burgemeesters uit het regionaal beleidsteam, verslag uitgebracht over zijn besluiten in het kader van de bestrijding van de coronapandemie en het verloop van de gebeurtenissen. In dat verslag staat ook of een burgemeester aantekening heeft laten maken van zijn eventuele bezwaren tegen besluiten van de voorzitter. Dit verslag is naar de gemeenteraden gestuurd. In de jaarverantwoording verwijzen wij naar deze verantwoording van de voorzitter van de veiligheidsregio.
6.4.2. Financiële verantwoording De Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft toegezegd de kosten in het kader van de bestrijding van de coronacrisis volledig te vergoeden. Coronabestrijding 2022
(bedragen in euro's)
Declaraties VWS Meerkosten Bron- en contactonderzoek
2.529.293
Bemonstering
7.071.335
Vaccineren
15.759.130
Overige meerkosten
1.133.416
Subtotaal meerkosten
26.493.175
Minder opbrengsten (verrekend met minder uitgaven) Technische Hygiënezorg/Toezicht houden
0
Reizigerszorg
0
Subtotaal minder opbrengsten
0
A.Totaal gedeclareerd
26.493.175
B. Werkelijke lasten Corona uit jaarrekening 2022
26.955.124
C. Nog te declareren bij VWS eindafrekening 2022 (B-A)
461.949
Terug te betalen voorschot 2021
0
Nog te ontvangen van VWS (eindafrekening 2021)
0
Per saldo te verrekenen met VWS 2022
461.949
Bron- en contactonderzoek (BCO) was een belangrijk instrument in de beheersing van het coronavirus. Het beeld in 2022 is dat het aantal BCO’s sterk is teruggelopen. Surveillance vindt nu op andere manieren plaats. Denk bijvoorbeeld aan het rioolwateronderzoek.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 64 -
14 maart 2023
Het beeld van 2022 is dat het aantal testen (bemonstering) in de eerste maanden van 2022 nog hoog was. Vanaf medio maart neemt het bezoek aan de testcentra sterk af. Mensen maken gebruik van de thuistesten. In boostercampagnes is gevaccineerd. Daarnaast kunnen inwoners altijd terecht voor een aanvullende vaccinatie.
6.5
Sisa-bijlage bij de jaarrekening
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 65 -
14 maart 2023
Specifieke uitkering
A2
Brede Doeluitkering Rampenbestrijding (BDUR)
Ontvanger
Uitkeringscode
JenV
Juridische grondslag
Verstrekker
SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2022 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d.d. 20-1-2023
Indicator
Indicator
Indicator
Indicator
Zelfstandige uitvoering (Ja/Nee)
Correctie besteding (jaar T-1) Vanaf SiSa 2022 van toepassing i.v.m. SiSa tussen medeoverheden
Cumulatieve besteding (t/m jaar T) in inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2022
Indicator
Besteding (jaar T)
Besluit veiligheidsregio's artikelen 8.1, 8.2 en 8.3 Veiligheidsregio's Aard controle R Indicator: A2/01 f 6.218.476
JenV
A12
Incidentele bijdrage ondersteuning naleving controle op coronatoegangsbewijzen
Besteding in (jaar T) (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden)
Eindverantwoording (Ja/Nee)
Veiligheidsregio's Aard controle R Indicator: A12/01 f 0 Nee
JenV
A18
Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne door Veiligheidsregio’s
Naam Kostensoort
Aard controle n.v.t. Indicator: A12/02
Aard controle R Indicator: A12/03 -f 643.055
Besteding per kostensoort (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar
Cumulatieve besteding per kostensoort (t/m jaar T inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2023)
Aard controle R Indicator: A12/04 f 661.155 Ja
T) Veiligheidsregio’s Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle R Indicator: A18/02 Indicator: A18/01 Indicator: A18/03 1 Meerkosten coördinerende f0 f0 gemeente 2 Hotels/centra f0 f0 3 Overige specifieke meerkosten f 249.439 f 249.439 4 Overige Meerkosten f 218.243 f 218.243 Project afgerond in jaar T? Eventuele toelichting als bij de Volledig zelfstandige uitvoering Berekening totale besteding (zelfstandige uitvoering inclusief (Ja/Nee) vorige indicator “nee” is ingevuld (Ja/Nee) uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T) Som indicator 02 Aard controle n.v.t. Indicator: A18/04
Aard controle n.v.t. Indicator: A18/05 Nee
f 467.682
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 66 -
Aard controle n.v.t. Indicator: A18/06 Eerste opvang ontheemden is Ja nog niet ten einde gekomen
14 maart 2023
Aard controle n.v.t. Indicator: A18/07
Aard controle n.v.t. Indicator: A12/05
Indica tor
6.6
Bijlage met gerealiseerde baten en lasten per taakveld
VRLN dient als gemeenschappelijke regeling de baten op het taakveld overhead te verdelen naar de overige taakvelden. Deze verdeling is uitgevoerd op basis van de verhouding van de gemeentelijke bijdragen van de betreffende programma’s. Het taakveld Crisisbeheersing en Brandweer is opgebouwd uit de twee programma’s Veiligheid. Het taakveld Volksgezondheid betreft het programma Gezondheid, met uitzondering van het programmaonderdeel Toezicht houden. Dit programmaonderdeel valt onder het taakveld Samenkracht en burgerparticipatie.
Gerealiseerde baten en lasten per taakveld
Gerealiseerde baten
Taakvelden gemeenten
0.
Bestuur en Ondersteuning
0.4
Overhead
(bedragen in duizenden euro's)
Gerealiseerde lasten
0
18.367
0
18.367
45.935
37.480
45.935
37.480
897
756
897
756
56.127
45.390
Subtotaal Volksgezondheid en Milieu
56.127
45.390
Totaal
102.959
101.993
Subtotaal taakveld Bestuur en Ondersteuning 1.
Veiligheid
1.1
Crisisbeheersing en Brandw eer
Subtotaal Veiligheid 6.
Sociaal Domein
6.1
Samenkracht en burgerparticipatie
Subtotaal Sociaal Domein 7.
Volksgezondheid en Milieu
7.1
Volksgezondheid
Verdeelprincipe van de programma’s naar de taakvelden: Van de baten van Bestuur en Ondersteuning wordt 44,820Zo verdeeld naar Veiligheid, 0,900Zo naar Sociaal Domein en 54,280Zo naar Volksgezondheid en Milieu. De verdeling is gebaseerd op de verhouding van de lasten van de verschillende taakvelden.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 67 -
14 maart 2023
6.7
Bijlage met toelichting op langlopende verplichtingen
De veiligheidsregio is voor een aantal jaren verbonden aan, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Hieronder volgt een toelichting op langlopende verplichting met een inkoopwaarde boven C 100.000. -
Voor levering van gas en elektra zijn met ingang van 1 januari 2019 overeenkomsten gesloten met een duur van vier jaar, tot en met 31 december 2022. De prijs is afhankelijk van marktomstandigheden en verbruik. De ingeschatte kosten bedragen ca. C 500.000 per jaar. Met ingang van 1 januari 2023 is een nieuwe overeenkomst gesloten met een duur van vier jaar, tot en
-
met 31 december 2026. De ingeschatte kosten bedragen ca. C 950.000 per jaar. Voor het schoonmaakonderhoud is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 april 2019 voor de duur van acht jaar inclusief opties tot verlenging tot en met 1 april 2027. De verplichting bedraagt ca. C 550.000 per jaar.
-
Voor de levering van consultants en implementatie van de salarisapplicatie is met ingang van 28 juni 2016 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar, met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 150.000.
-
Voor de levering van consultants en implementatie van het financieel pakket is met ingang van 30 juni 2017 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar, met een optie tot vier keer verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 75.000.
-
-
Voor het leveren van hardware is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 december 2021 voor een duur van vier jaar tot en met 30 november 2025. De verplichting bedraagt ca. C 600.000 per jaar. In 2021 is een overeenkomst gesloten voor de levering van licenties. De overeenkomst heeft een looptijd van twee jaar, met een optie tot drie keer een verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 500.000.
-
-
Voor het leveren van medische ge- en verbruiksartikelen en onderhoud en kalibratie van medische meetmiddelen is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 juli 2021 voor een duur van twee jaar tot en met 30 juni 2023. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 120.000. In 2019 is een overeenkomst gesloten voor het beschikbaar stellen van tankkaarten voor voertuigen in eigen beheer. De overeenkomst is per 1 maart 2019 ingegaan en loopt tot 1 maart 2023, met een optie tot een verlenging van vier jaar. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca.
-
C 350.000. Voor de digitale dossiervorming JGZ is met ingang van 1 oktober 2017 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar, met een optie tot vijf keer een verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 350.000.
-
-
In 2019 is een overeenkomst gesloten voor de levering van vaccins. De overeenkomst is ingegaan op 1 januari 2020 voor een duur van drie jaar tot en met 31 december 2023. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. C 300.000. Met ingang van 1 oktober 2021 is een huurovereenkomst gesloten voor de levering van Multifunctionals. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. De verplichting bedraagt ca.C 150.000 per jaar.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 68 -
14 maart 2023
-
In 2018 is een overeenkomst gesloten voor een aansprakelijkheidsverzekering. De verzekering is ingegaan op 1 januari 2019 en loopt tot en met 31 december 2021, met een optie tot drie keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te
-
verlengen tot 31 december 2023. De verplichting bedraagt ca. C 150.000 per jaar. In 2018 is een overeenkomst gesloten voor de brand- en wagenparkverzekering. De verzekeringen zijn ingegaan op 1 januari 2019 en lopen tot en met 31 december 2021, met een optie tot drie keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te
-
verlengen tot 31 december 2023. De verplichting bedraagt ca. C 300.000 per jaar. Voor onderhoud van voertuigen en installaties is een overeenkomst gesloten met ingang van
-
1 januari 2020 tot en met 31 december 2022. De verplichting bedraagt ca. C 500.000 per jaar. In 2021 is een overeenkomst gesloten voor keuring en onderhoud van brandweermaterieel. De overeenkomst gaat in op 1 januari 2022 tot en met 31 december 2023. De verplichting bedraagt ca. C 300.000 per jaar.
-
Met ingang van 1 januari 2019 is een overeenkomst gesloten voor de brandweer specifieke eendaagse trainingen. De overeenkomst heeft een looptijd van 2 jaar met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te verlengen tot 31 december 2022. De verplichting bedraagt ca. C 200.000 per jaar.
-
Per 1 april 2022 is een overeenkomst gesloten voor inhuur van flexibele arbeid. De overeenkomst heeft een looptijd van drie jaar, met een optie tot vier keer verlenging van twaalf maanden. De verplichting bedraagt ca. C 300.000 per jaar.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 69 -
14 maart 2023
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant De accountant brengt in april 2023 het controleverklaring uit.
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 70 -
14 maart 2023
Lijst van afkortingen ABP BBV BCO BIO BMR BRZO Cao CERT CMA COA DSO DTP Fido FLO GAGS GGD GHOR GRIP HPV ICS ICT IKB JGZ KVO LOAV MCU MJOP MOI MOTO NAZL PfZW Prio RBOP RIEC RIVM ROAZ RVP SOA STEC’s TBC VNG VRLN VPB VWS WNT Wpg
Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten Bron- en contactonderzoek Baseline Informatiebeveiliging Overheid Bof, mazelen en rode hond Besluit Risico’s Zware Ongevallen Collectieve arbeidsovereenkomst Computer Emergency Response Team Zorg Centraal Meld- en Actiepunt Centraal Orgaan opvang asielzoekers Digitaal Stelsel Omgevingswet Difterie, tetanus en polio Financiering Decentrale Overheden Functioneel Leeftijdsontslag Gezondheidskundig Adviseur Gevaarlijke Stoffen Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Geneeskundige HulpverleningsOrganisatie inde Regio Gecoördineerde Regionale Incidentbestrijdings Procedure Humaan Papillomavirus In Control Statement Informatie- en Communicatietechnologie Individueel keuzebudget Jeugdgezondheidszorg Keurmerk Veilig Ondernemen Landelijk Overleg Arbeidsvoorwaarden Veiligheidsregio’s Mobiele Commando Unit Meerjaren Onderhoudsplan Mobiel Operationeel Informatiesysteem Multi Opleiden Trainen & Oefenen Netwerk Acute Zorg Limburg Pensioenfonds Zorg en Welzijn Prioriteit Repressief Brandweer Organisatieplan Regionaal Informatie- en Expertise Centrum Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Regionaal Overleg Acute Zorgketen Rijksvaccinatieprogramma Seksueel Overdraagbare Aandoening Shigella Toxine producerende E.
coli’s Tuberculose Vereniging van Nederlandse Gemeenten Veiligheidsregio Limburg-Noord Vennootschapsbelasting Volksgezondheid, Welzijn en Sport Wet Normering Topinkomens Wet publieke gezondheid
Jaarverantwoording 2022 VRLN
- 71 -
14 maart 2023
veiligheidsregio
Postbus 11 5900 AA Venlo 088 - 11 90 000 info@vrln.nl www.vrln.nl
\ limburg-noord
Gemeenteraden van de deelnemende gemeenten t.a.v. de voorzitter
behandeld door telefoonnummer bijlage(n)
Claudia Knapen +31881190288
datum uw kenmerk ons kenmerk
12 april 2023
onderwerp
Concept Jaarverantwoording 2022 Veiligheidsregio Limburg-Noord
UIT054367
2
Geachte heer, mevrouw, Bijgaand bieden wij u de concept Jaarverantwoording 2022 van Veiligheidsregio Limburg-Noord aan. De Jaarverantwoording bestaat uit het jaarverslag (inhoudelijk) en de jaarrekening (financieel). Vaststelling van de Jaarverantwoording 2022 is voorzien in de vergadering van het Algemeen Bestuur van de Veiligheidsregio van 7 juli 2023. De gemeenteraad wordt de mogelijkheid geboden om een reactie te geven op de concept Jaarverantwoording 2022. Eventuele reacties kunt u indienen tot 6 juli 2023. Met het oog op tijdige doorgeleiding naar het Algemeen Bestuur verzoeken wij u, indien mogelijk, voor 15 juni 2023 uw reactie kenbaar te maken. Coronapandemie, opvang ontheemden Oekraïne en coördinatie crisisnoodopvang asielzoekers Ook in 2022 speelde de veiligheidsregio een cruciale schakel tussen het Rijk en gemeenten bij de crises die zich voordeden. De coronapandemie duurde voort met de werkzaamheden voor de veiligheidsregio op het gebied van testen, bron- en contactonderzoek en vaccineren. Daarnaast kregen we door de oorlog in Oekraïne te maken met een grote vluchtelingenstroom en de impact van deze oorlog op de wereldwijde economische ontwikkelingen. De kosten samenhangend met deze crises worden op basis van afspraken met de diverse ministeries vergoed.
Reguliere werkzaamheden Naast al deze inzet voor de crises voeren we het reguliere uitvoeringsprogramma zo veel mogelijk uit. De extra taken zetten de uitvoering natuurlijk wel onder druk omdat personele capaciteit niet onbeperkt beschikbaar is. Rekeningresultaat Het jaar 2022 is afgesloten met een voordelig resultaat van š 965.000. In het rekeningresultaat is verwerkt de opbrengst Hoogwater 2021 die is ontvangen van het
I Rijk ten bedrage van C 346.000 en de aanvullende bijdrage voor de zorg aan kinderen uit Oekraïne (C 403.000). Deze 2 bijdragen buiten beschouwing gelaten is er sprake van een positief resultaat van C 216.000, met name door incidentele baten. Daarnaast is het rentevoordeel ingezet om tegenvallers, zoals hogere energielasten, hogere kapitaallasten en stijgende ICT-lasten op te vangen. Dit is geen structurele oplossing voor de gestegen lasten uit loon- en prijsstijging. Bestemming resultaat Het Dagelijks Bestuur is voornemens het Algemeen Bestuur voor te stellen een viertal reserveringen te doen vanuit het voordelig rekeningresultaat: De gemeenten hebben in het gemeentefonds een bijdrage gekregen voor de zorg aan kinderen uit Oekraïne (zie decembercirculaire 2022). Het is noodzakelijk dit bedrag in te zetten voor aanvullende zorg door artsen en verpleegkundigen (C 403.000); Een deel van het rekeningresultaat ten goede te laten komen aan het waarborgen van de paraatheid van de brandweer en de dienstverlening van de GGD. De geplande uitstroom is de komende járen veel hoger dan in de afgelopen tijd. Medewerkers stoppen daarnaast eerder door het inzetten van opgespaarde verlofuren. In roosterfuncties moet vervanging per direct plaatsvinden.
Dit maakt het versneld werven en opleiden van personeel noodzakelijk (6 300.000); Een bedrag te reserveren voor informatieveiligheid (C 100.000). De noodzaak van investeren in informatieveiligheid is in 2021 en 2022 onderstreept door cyber-incidenten waar de VRLN mee te maken heeft gekregen. Naast technologische maatregelen worden in de organisatie interne procedures aangescherpt; Een bedrag reserveren om na bestuurlijke besluitvorming over dit onderwerp een bijdrage te kunnen leveren aan het voor een deel vergoeden van schadeclaims als gevolg van het verbieden van evenementen op de 11e van de 11e in 2021 (C 100.000). Het uitgangspunt is dat de veiligheidsregio bij het verbieden van evenementen eventueel een bijdrage kan leveren in de dekking van gevolgschade als deze schade niet verhaalt kan worden bij andere overheden en er ook geen andere voorzieningen beschikbaar zijn. Accountantscontrole De accountantscontrole heeft plaatsgevonden en de accountant heeft een goedkeurende verklaring afgegeven voor getrouwheid en rechtmatigheid. De verklaring wordt ingevoegd in de definitieve Jaarverantwoording 2022. Mocht u behoefte hebben aan een toelichting in de gemeenteraad of raadscommissie dan zijn wij daartoe gaarne bereid. Met vriendelijke groet, Namens het Dagelijks Bestuur van de Veiligheidsregio Limburg-Noord,
Veiligheidsregio Limburg-Noord
Omvang en samenstelling personeel
Jaarverantwoording 2022 in één oogopslag Veiligheidsregio Limburg-Noord bevordert de gezondheid en veiligheid en bestrijdt rampen en crisissen in de regio Limburg-Noord. Door bundeling van krachten van GGD, brandweer, 15 gemeenten en andere partners zijn we op weg naar de gezondste en veiligste regio. De gezondste en veiligste regio realiseren we samen.
Personeel
Aantal
Werknemers
636
FTE
531
Fulltime
299
47
Parttime
337
53
Vast
554
87
Tijdelijk
82
13
Limburg-Noord
255 Publieke gezondheidszorg jeugd
4007o
Publieke gezondheidszorg algemeen
^ 85.773 kinderen 0-18 jaar ^ 4.358 geboortes ^ 72.863 consulten ^ 19 consultatiebureau's ^ 70.012 vaccinaties Rijksvaccinatieprogramma ^ 3.456 vaccinaties maternale kinkhoest
m
^
381 6007o
24 tbc patiënten behandeld en/of begeleid 61 tbc geïnfecteerden behandeld 3.394 consulten seksuele gezondheid 4.847 reisconsulten 6.079 reisvaccinaties 185 adviezen medische milieukunde 633 lijkschouwingen en 310 euthanasieverklaringen 88 inspecties technische hygiënezorg 811 inspecties kinderopvang
BRANDWEER Limburg-Noord
Risicobeheersing • 353 adviesaanvragen externe veiligheid ^ 10 BRZO inspecties • 1.327 adviezen bij trajecten bouwvergunningen • 725 gebruikscontroles • 253 adviezen brandveilig gebruik Incidentbestrijding ^ 30 brandweerposten • 822 vrijwilligers ^ 4.853 meldingen (2.754 prio 1 en 2.099 prio 2) Preparatie ^ 20-40 oefenmomenten per brandweermedewerker ^ jaarlijks 200 opleidingsplekken
.
UITGAVEN
Uitgaven 101.993.000
W
Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Overhead Coronabestrijding Storting reserves
20.051.000 32.121.000 5.347.000 17.442.000 26.955.000 77.000 101.993.000
TOTAAL INKOMSTEN
Ġ à Inkomsten 102.959.000
veiligheidsregio
Gemeentelijke bijdrage: - Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Overhead BDUR inkomsten Coronabestrijding Overige inkomsten Onttrekking reserves TOTAAL
^ ’ A limbnig-noord
14.849.000 27.024.000 4.453.00 12.660.000 6.218.000 26.955.000 8.624.000 2.175.000 102.959.000
Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking
Specifieke inkomsten
• 377 adviesaanvragen vergunning evenementen • aanbod van minimaal 2 oefenmomenten per operationeel functionaris • 24 Gecoördineerde Regionale Incidentbestrijdings Procedures (GRIP) 21 GRIP 1 en 3 GRIP 2
Coronabestrijding Coördinatie eerste opvang ontheemden Oekraïne Coördinatie crisisnoodopvang asielzoekers
26.955.000 468.000 20.000
TOTAAL
27.443.000
Alle bedragen zijn afgerond op 1000 euro.
I
veiligheidsregio
Postbus 11 5900 AA Venlo 088 - 11 90 000 info@vrln.nl www.vrln.nl
limburg-noord
Gemeenteraden van de deelnemende gemeenten t.a.v. de voorzitter
llillllllllill lllllllllllllll datum uw kenmerk ons kenmerk onderwerp
12 april 2023 UIT054368
behandeld door telefoonnummer bijlage(n)
Claudia Knapen +31881190288 3
Begrotingswijziging 1 2023 en ontwerpbegroting 2024 Veiligheidsregio LimburgNoord
Geachte heer, mevrouw, Bijgaand bieden wij u begrotingswijziging 1 2023 en de ontwerpbegroting 2024 Veiligheidsregio Limburg-Noord voor zienswijze aan. De ontwerpbegroting 2024 is opgesteld op basis van de Kaderbrief 2024. Deze Kaderbrief is in december 2022 aan u toegezonden, waarbij u de gelegenheid is geboden eventuele opmerkingen daarover kenbaar te maken. Begrotingswijziging 1 2023 is de eerste wijziging van de door het Algemeen Bestuur d.d. 8 juli 2022 vastgestelde begroting 2023. De voorliggende wijziging heeft een wijziging van de gemeentelijke bijdrage tot gevolg. Gemeentelijke zienswijze Met in achtneming van de bepalingen in de Wet gemeenschappelijke regelingen wordt u de gelegenheid geboden om een zienswijze uit te brengen voordat besluitvorming in het Algemeen Bestuur van de VRLN plaatsvindt op 7 juli 2023. De zienswijzetermijn loopt tot 6 juli 2023. Met het oog op tijdige doorgeleiding naar het Algemeen Bestuur verzoeken wij u, indien mogelijk, vóór 15 juni 2023 uw eventuele zienswijze kenbaar te maken. Loon- en prijsindexatie 2023 Bij het opmaken van de ontwerpbegroting 2024 woedt de oorlog in Oekraïne in al z’n heftigheid voort. Deze oorlog leidde tot een grote vluchtelingenstroom en heeft impact op de wereldwijde economische ontwikkeling. De prijzen stijgen in West Europa hard en als gevolg daarvan in Nederland ook de lonen.
Op 28 februari 2023 is een principe akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor het personeel in dienst van de veiligheidsregio’s. Bij VRLN zal sprake zijn van een gemiddelde loonkostenstijging van 9,5407o in 2023. Daarnaast zijn er nog secundaire arbeidsvoorwaarden voorgesteld, die voor de VRLN tot een kostenstijging leiden. Bovenstaande leidt tot een extra gemeentelijke bijdrage vanaf 2023 van C 3,068 miljoen.
NI'ij in ģ e g s e w e g 4 2
t -1-31 (0)88 11 90 000
e in fo@vrln.nl
Postbus 11
f +31 (0)77 35 42. 454
i www.vrln.nl
5900 AA Ven 1.0
veiligheids regio ^ " A limbunr-nooid
De nieuwe cao voor de veiligheidsregio’s is vergelijkbaar met de gemeentelijke CAO. In de gemeentelijke CAO is een gemiddelde loonverhoging van ľ.14% voor 12 maanden afgesproken. Als dit percentage was toegekend voor 16 maanden waren de overlegpartners uitgekomen op 10,570. Ook is er sprake van een prijseffect. Het Kabinet heeft aangegeven bij voorjaarsnota 2023 het accres in het gemeentefonds te verhogen om de doorwerking van de prijsstijging op te vangen. In de begrotingswijziging 2023 nemen we een voorschot op deze verwachte verhoging. Voor de gemeentelijke bijdragen betekent dit een verhoging van C 1,436 miljoen. Deze aanpassing van de loon- en prijsindex 2023 betekent een voorgestelde begrotingswijziging 2023 en heeft een structureel karakter voor de volgende begrotingsjaren. Deze aanpassing vormt daarmee, vooruitlopend op vaststelling begrotingswijziging 1 2023, de basis voor de concept ontwerpbegroting 2024. Begroting 2024 De concept ontwerpbegroting 2024 is gebaseerd op de kaderbrief 2024. Telkens wordt de jaarschijf van het begrotingsjaar op basis van de cijfers van het CBS aangepast. In deze systematiek is niet voorzien in een indexering van de meerjarenbegroting. In de gemeentelijke bijdrage is wel de doorwerking van de loon- en prijsindexatie 2023 die een structureel karakter heeft, verwerkt.
Naast de begrotingswijziging 1 2023, ontwerpbegroting 2024 treft u hierbij ook de begroting 2024 in één oogopslag aan. Mocht u behoefte hebben aan een toelichting in de gemeenteraad of raadscommissie dan zijn wij daartoe gaarne bereid. Met vriendelijke groet, Namens het Dagelijks Bestuur van de Veiligheidsregio Limburg-Noord,
Bestuursbegroting 2024
Versie voor bespreking in bestuurscommissie
Begroting 2024 VRLN
1
14 maart 2023
Voorwoord Met deze begroting stuurt het bestuur van Veiligheidsregio Limburg-Noord (VRLN) zowel de inhoudelijke als de financiële kaders, taken en activiteiten voor het jaar 2024. Bij het opmaken van de ontwerp begroting 2024 woedt de oorlog in Oekraïne in al z’n heftigheid voort. Deze oorlog leidde tot een grote vluchtelingenstroom en heeft impact op de wereldwijde economische ontwikkeling. In de activiteiten van de veiligheidsregio in 2023 en helaas waarschijnlijk ook 2024 zien we de effecten van de oorlog terug. In 2020 is het beleidsplan VRLN 2020-2023 vastgesteld. Het beleidsplan voor 2024-2027 is op dit moment nog in ontwikkeling. Er zijn strategische visies voor 2022 tot en met 2030 ontwikkeld voor publieke gezondheid, brandweerzorg en crisisbeheersing. In de begroting 2024 zijn de visies vertaald naar het budgettair kader voor 2024. De noodzaak de taakuitoefening van de veiligheidsregio’s en de GGD’en te versterken is door de rijksoverheid vertaald in extra middelen. Het kabinet trekt extra geld uit voor versterking van de pandemische paraatheid waarin het versterkingsprogramma van de GGD’en is opgenomen. Tevens is extra geld beschikbaar voor verbetering van de informatievoorziening in het kader van pandemiebestrijding. Verder vergroot het kabinet de doeluitkering voor rampenbestrijding en crisisbeheersing om de crisisbeheersing te versterken.
In de begroting 2024 zijn aanvullende rijksmiddelen vertaald naar het budgettair kader voor 2024. De beleidsintensiveringen van VRLN zullen voor een belangrijk deel uit bovenstaande extra rijksmiddelen moeten worden gefinancierd. In het taakveld Publieke Gezondheid zijn voor de versterking van de medische milieukunde extra middelen opgenomen. In het programma Brandweerzorg is een verhoging van het budget voor de kapitaallasten van de materiële voorzieningen opgenomen. In 2023 is er sprake van een forse loon- en prijsstijging. VRLN kan deze autonome ontwikkeling niet in het budgettair kader opvangen en dat maakt het noodzakelijk een verhoging van de gemeentelijke bijdrage te vragen. Aan het Algemeen Bestuur leggen wij voor een wijziging van begroting 2023 en een indexeringsvoorstel in begroting 2024. U mag er op vertrouwen dat onze veiligheidsregio paraat staat voor uw veiligheid en gezondheid. Carolien Angevaren Algemeen directeur Veiligheidsregio Limburg-Noord
Begroting 2024 VRLN
2
14 maart 2023
Inhoudsopgave Deel A 1
Algemeen............................................................................................... 4 1.1 1.2
Deel B 2
Deel C
Programma Publieke Gezondheid.................................................................. 8 Programma Brandweerzorg........................................................................... 17 Programma Crisisbeheersing........................................................................ 23 Programma Bedrijfsvoering/Overhead......................................................... 29 Risk Factory.................................................................................................... 33
Weerstandsvermogen en risicobeheersing ................................................. 34 Onderhoud kapitaalgoederen........................................................................ 37 Financiering..................................................................................................... 38 Verbonden Partijen......................................................................................... 39 Vennootschapsbelasting............................................................................... 40
Financiële begroting..................................................................... 41
Overzicht baten en lasten..................................................................... 41 4.1 4.2 4.3 4.4
5
Beleidsbegroting............................................................................. 8
Paragrafen............................................................................................ 34 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5
4
Verdeelsystematiek gemeentefonds.............................................................. 4 Financiële kaders.............................................................................................. 4
Programmaplan...................................................................................... 8 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5
3
Algemeen....................................................................................... 4
Baten en lasten per programma.................................................................... 41 Overzicht incidenteel en structureel verloop baten en lasten...................42 Verdeling baten............................................................................................... 44 Geprognotiseerde (meerjaren-)balans......................................................... 44
Financiële positie.................................................................................. 46 5.1 5.2 5.3 5.4 5.5
Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen.........................................46 Financiering..................................................................................................... 46 Investeringen .................................................................................................. 46 Reserves en voorzieningen ........................................................................... 47 EMU-saldo....................................................................................................... 48
Bijlagen..........................................................................................................52 1 2 3
Investeringen .................................................................................................. 52 Gemeentelijke bijdragen ................................................................................ 54 Lijst van afkortingen....................................................................................... 56
Begroting 2024 VRLN
3
14 maart 2023
Deel A
1
Algemeen
Algemeen
De begroting is opgesteld conform de door het Algemeen Bestuur op 14 december 2022 vastgestelde kaderbrief 2024.
1.1
Verdeelsystematiek gemeentefonds
Vanaf 1 januari 2023 wordt in het gemeentefonds een herzien verdeelmodel gebruikt. Het doel van de herziene verdeling is een stabiel verdeelmodel dat zo goed mogelijk aansluit bij de kosten van gemeenten. Het model is geen eindstation en zal continu onderhoud vragen. De fondsbeheerders hebben besloten het ingroeipad, het pad waarmee gemeenten naar de nieuwe verdeling ingroeien, te beperken tot 3 jaar. Eind 2025 wordt de invoering van het nieuwe model geëvalueerd. De verdeling van de gemeentelijke bijdrage aan VRLN voor de programma’s Brandweerzorg en Crisisbeheersing is gebaseerd op de objectieve gemeentefonds-maatstaven. De verdeling van de bijdrage voor de Jeugdgezondheidszorg is voor een deel gebaseerd op een tweetal gemeentefonds maatstaven voor het sociaal domein. Voor de bijdrage Jeugdgezondheidszorg geldt dat 2024 het laatste ingroeijaar is voor de nieuwe verdeelsleutel. Vanaf 2025 betalen de gemeenten de bijdrage conform verdeelsleutel. De actualisatie van de verdeelsystematiek gemeentefonds geeft voor de VRLN geen aanleiding de wijze waarop de bijdrage over de individuele gemeenten wordt berekend te wijzigen.