CConstaterende datEindhoven
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 - Ontwerpbegroting Cure 2027

Raadsvergadering 16 juni 2026, gemeente EindhovenBij agendapunt: Raadsvoorstel Zienswijze Ontwerpbegroting Gemeenschappelijke regeling Cure 202721.061 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Ontwerpbegroting 2027

|35

3.4 Bedrijfsvoering Met bedrijfsvoering bedoelen we hier het adviseren en ondersteunen van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur op het gebied van middelenbeheer: - personeel en organisatie; - veiligheids-, gezondheids-, milieu- en kwaliteitszorg (SHEQ); - administratieve organisatie; - ICT - inkoop en aanbesteding; - communicatie; - verbonden partijen; - wet open overheid Door middel van middelenbeheer optimaliseren we de ondersteuning van de primaire werkprocessen (inzameling, beheer milieustraten, transport, vermarkten, advisering, monitoring en rapportage). De ondersteuning bedrijfsvoering draagt onder andere bij aan: - een efficiënt werkende afvalbeheerorganisatie Cure; - een gestructureerde planning en beheersing van de dienstverlening voor de burgers en aan de deelnemende gemeenten; - goed werkgeverschap; - beleidsadviseringen aan gemeenten; - integraal afvalmanagement; - het realiseren van diverse projecten ter optimalisatie van de Cure-processen of vanuit rechtstreekse opdrachten van gemeenten; - operationele en duurzaamheidsrapportages aan gemeenten. 3.4.1 Personeel en organisatie De directeur is secretaris van het algemeen bestuur en het dagelijks bestuur van Cure. De directeur is eindverantwoordelijk leidinggevende voor de gehele organisatie. Hij is tevens bestuurder van de B.V.

en bestuurder in de zin van de Wet op de ondernemingsraden voor de gehele uitvoeringsorganisatie. Het organogram van de uitvoeringsorganisatie Cure die onder aansturing van het algemeen bestuur en het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling valt, is op hoofdlijnen als volgt:

Ontwerpbegroting 2027

|36

Ontwerpbegroting 2027

|37

Personeelszorg Het personeelsbeleid is een verantwoordelijkheid van de secretaris-directeur in afstemming met de manager HRM van de B.V. Het beleid is gericht op veiligheid, gezondheid en ontwikkeling van de medewerkers. Doelstelling is om het ziekteverzuim in een neerwaartse trend te krijgen, voor 2026 en 2027 wordt gestreefd naar een verzuimpercentage van 7% over het totale personeel. Het verzuimpercentage voor direct personeel is geraamd op 8,5%. Het vitaliteitsplan krijgt veel aandacht en wordt steeds uitgebreid met nieuwe items. In 2026-2027 staan de volgende zaken op het programma:  Weerbaarheid Er wordt een cursus agressiebeheer opgestart om onze mensen te leren op een professionele manier het hoofd te bieden aan situaties waarbij agressie de overhand dreigt te nemen.  Hulpverlening 21% van de Nederlandse bevolking heeft een verslaving (zoals alcohol, drugs, medicijnen, gokken, etc.). Om onze medewerkers hiertegen te beschermen (preventief) of hen hulp te bieden als er sprake is van een verslaving, starten wij in januari 2026 een samenwerking op met ADMsupport. Zij zijn gespecialiseerd in dit thema.  Budgetcoach De samenwerking met een budgetcoach wordt opgestart. Dit om onze mensen preventief te beschermen tegen financiële misstanden of om hen hulp te bieden om hun financiën weer op orde te krijgen.

 Ontwikkeling Training Nederlandse taal: onze medewerkers die de Nederlandse taal niet machtig zijn gaan wij helpen dit te veranderen, zodat zij zich verstaanbaar kunnen maken en begrijpen wat er gezegd wordt. Dit bevordert het gevoel van betrokkenheid en het zelfvertrouwen, het kunnen communiceren met collega’s en voorkomt misverstanden.  Duurzame inzetbaarheid Preventief medisch onderzoek (PMO) Het is belangrijk dat onze medewerkers gezond zijn en blijven. Het PMO is een strategische investering die vroegtijdige gezondheidsrisico’s tegengaat, ziekteverzuim vermindert en de productiviteit verhoogt. Belangrijk voor zowel onze medewerkers als de organisatie en past derhalve uitstekend binnen ons duurzaam inzetbaarheidsprogramma PMO om zo zoveel mogelijk medewerkers te laten deelnemen.

Ontwerpbegroting 2027

|38

Personeelsomvang Onze personele omvang zal zich de komende jaren geleidelijk verder ontwikkelen. De bezetting voor 2027 is begroot op een gemiddelde van 109,38 fte voor direct uitvoerend personeel en op 32,01 fte voor indirect personeel. Het aantal fte voor direct uitvoerend is inclusief 12.61 fte inhuur voor flexibiliteit in de taakuitvoering en inclusief 6,76 fte aan tijdelijke contracten voor mensen met afstand tot de arbeidsmarkt. Het aantal fte indirect is inclusief 0,65 fte inhuur voor flexibiliteit in de taakuitvoering. Bij natuurlijk verloop van vast personeel maken we een zorgvuldige afweging van de benodigde hoeveelheid en kwaliteit van vervanging. Onze toekomst staat in het teken van ontwikkeling en verandering en hiermee wordt voor alle functies binnen de organisatie al bij de aanname van nieuw personeel rekening gehouden. De samenwerking met onze nieuwe businesspartner voor de inhuur van flexkrachten gaat goed en zal, zoals het er nu uitziet, zeker tot en met 2026 worden doorgezet. Het inzetten van uitzendkrachten in 2025 is sterk afgenomen. De voornaamste redenen hiervoor zijn dat de interne opleiding veel chauffeurs rijbewijs C oplevert en het afschalen op de milieustraten. Aangezien we betalen volgens de inlenersbeloning stijgen ook de kosten van de uitzendkrachten mee met o.a. CAO-verhogingen beroepsgoederenvervoer.

In 2026 wordt de nieuwe wet uitzendkrachten van kracht. Dit gaat een kostenstijgend verhaal worden omdat de uitzendkrachten vanaf deze datum gelijkwaardig beloond moeten worden. Dit geldt niet alleen voor het salaris (wij deden dit al via het inlenerbeloningsprincipe) maar ook voor alle andere arbeidsvoorwaardelijke zaken, inclusief het pensioen. Wij zijn nu samen met onze businesspartner druk aan het berekenen wat dit voor onze organisatie gaat betekenen. Social Return We lopen voorop in sociaal verantwoord ondernemen. We doen er alles aan om in de drie gemeenten waarin zij werkzaam is, mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt een faire kans te geven op een betaalde baan. Mensen uit de diverse doelgroepen worden in loondienst aangenomen en krijgen in een tijdsbestek van drie jaar de tijd en ruimte om zich (verder) te ontwikkelen. We geven hen extra aandacht door de inzet van een jobcoach, het leren wennen aan een vast ritme en het werken met collega’s en een leidinggevende. In de periode dat ze bij ons zijnworden zij opgeleid om vervolgens uit te kunnen stromen in een reguliere betaalde baan. Daarnaast worden er in de demontagehal in Geldrop-Mierlo ook mensen via Senzer ingezet. Deze mensen worden dagelijks door onze jobcoaches begeleid.

De verantwoordelijke voor deze mensen heeft frequent overleg met de mensen vanuit Senzer om zo een goede verstandhouding te hebben, aandacht voor deze mensen centraal te stellen en de medewerkers te helpen bij hun ontwikkeling.

Ontwerpbegroting 2027

|39

3.4.2 Veiligheids-, gezondheids-, milieu- en kwaliteitszorg (SHEQ) Algemeen Waar we invloed hebben, zorgen we voor de veiligheid, gezondheid en welzijn voor alle vaste en tijdelijke medewerkers, voor het milieu en de omgeving en voor de kwaliteit van de dienstverlening. Het proces SHEQ (Safety, Health, Environment & Quality) speelt daarin een belangrijke rol in het beheer en de registratie daarvan. Managementsysteem en continue verbeteringen We zijn zelfstandig gecertificeerd op internationaal erkende ISO-normen voor kwaliteit-, milieu- en arbozorg. We hebben daartoe een SHEQ-beleidsverklaring en missie, visie en strategisch plan opgesteld waaraan we alle activiteiten en ontwikkelingen regelmatig toetsen. Voor de uitvoering van dit beleid en verplichtingen vanuit de normen en de relevante wet- en regelgeving, kennen we een managementsysteem dat elk jaar geaudit wordt door een geaccrediteerde certificeringsinstelling (KIWA). Het continu verbeteren van de processen en prestaties en (daarmee) het behouden van de certificering op de normen ISO9001, ISO14001 en ISO45001 is een belangrijk doel. In 2026-2027 zullen toolboxen (informatie over veiligheid) ook digitaal aangeboden worden aan alle medewerkers. Bij elke toegezonden toolbox dienen de medewerkers vragen hierover te beantwoorden, om zo per persoon te kunnen controleren of de informatie is overgekomen.

Naar aanleiding van de nieuwbouw van de 2 milieustraten Lodewijkstraat en Valkenswaard en de verouderde Risico-Inventarisatie en -Evaluatie (RI&E) van milieustraat Geldrop-Mierlo zal een extern bedrijf een daarop aangepaste Risico-Inventarisatie en -Evaluatie (RI&E) opstellen. Dit is een belangrijke stap om de veiligheid en gezondheid van de werknemers te waarborgen. , Voor de milieustraat Acht en de huis-aan-huis-inzameling en het hoofdkantoor zal het opstellen van een RI&E op een later tijdstip gedaan worden. Daarnaast zal een plan worden opgesteld voor een gestructureerde samenwerking met een kringloopwinkel met alle milieustraten. Ook op de milieustraat Lodewijkstraat zal dit voor de samenwerking met het circulair centrum moeten gebeuren. Dit is uitgesteld totdat de zoutloods verplaatst is.

3.4.3 Administratieve organisatie We hebben een eigen Financiële Verordening, Controleverordening en Verordening Onderzoeken Doelmatigheid en Doeltreffendheid Bestuur die de administratieve organisatie regelen. Samen met de Gemeenschappelijke regeling worden hierin onder meer de interne controle en de transparantie voor de deelnemende gemeenten geregeld, inclusief de verantwoording over de wijze van bedrijfsvoering.

Ontwerpbegroting 2027

|40

Voorgenoemde verordeningen zijn onderdeel van het normenkader (de inventarisatie van de voor de accountantscontrole relevante regelgeving en de intern af te geven rechtmatigheidsverantwoording door het dagelijks bestuur). Het dagelijks bestuur van Cure is en blijft verantwoordelijk voor de rechtmatigheid. Zij legt deze verantwoording expliciet in het jaarverslag af aan het algemeen bestuur. We hebben onze eigen rapportages en controles en synchroniseert onze planning voor begroting en rapportages met de planning & control-cycli van de deelnemende gemeenten. 3.4.4 ICT We zetten in op verdere digitalisering en datagestuurd werken. Dit vereist een overgang in 2026 en 2027 naar een grotendeels nieuw applicatielandschap, dat de mogelijkheden biedt om flexibel en zoveel mogelijk papierloos te opereren. 3.4.5 Inkoop en aanbesteding We zijn actief op de markt van inkoop van materieel (voertuigen en containers) en op de markt van inkoop van afvalverwerking. We zijn een aanbestedende dienst met eigen Algemene inkoopvoorwaarden. We opereren binnen de Europese aanbestedingsrichtlijn 2014 en de Aanbestedingswet van 2012. Voor verschillende onderdelen maken we gebruik van de inkoopkracht van de coöperatie Midwaste. 3.4.6 Communicatie We hebben de verantwoordelijkheid inwoners in Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard te informeren over afvalinzameling en -scheiding.

Hiervoor zetten we verschillende communicatiekanalen in zoals de website, afvalapp, de digitale afvalkalender, bewonersbrieven en advertenties. Nieuw binnen de communicatiemix zijn breed inzetbare middelen zoals animaties en video’s over uiteenlopende onderwerpen binnen ons domein. De rol van Afvalcoach krijgt steeds meer vorm. Zij zijn nu snel schakelende communicatiemedewerkers die op microniveau een (kleinschalige) campagne uit kunnen rollen. Ook zetten we de Afvalcoaches steeds meer in op evenementen om daar met een stand te staan. Om kennis te delen, maar ook op te halen. Zo weten wij steeds beter wat er speelt. Daarnaast ontwikkelen en actualiseren de afvalcoaches middelen zoals een afvalwijzer maar ook een afvalquiz om (op een leuke manier) kennis over afvalscheiding te testen. Vanaf 2027 zullen de Afvalcoaches ook actief worden in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard.

Ontwerpbegroting 2027

|41

Gedurende 2026 verwachten we een nieuwe website en de nieuwe Cure Afval App uit te rollen. Deze is in 2027 geheel geïmplementeerd. Deze geüpgrade communicatiemiddelen kunnen niet alleen meer informatie delen, maar ook ophalen. Met deze (anonieme) data kunnen wij beter op een kleiner niveau kijken en maatwerk leveren per gebied. Verder moderniseren we klassieke middelen zoals brieven, door ze te voorzien van (uniek) QR-codes. Zij geven ons inzicht in hoeveel mensen de brief scannen. Maar ook welke taal de telefoon van de scanner staat. Om op deze manier nog meer maatwerk te kunnen leveren door te leren over demografische gegevens per gebied. 3.4.7 Rechtmatigheidsverantwoording Het dagelijks bestuur legt verantwoording af over de rechtmatigheid van de financiële beheershandelingen in het begrotingsjaar. Dit betekent dat alle uitgaven, verplichtingen en ontvangsten zijn getoetst aan de geldende wet- en regelgeving, de door het algemeen bestuur vastgestelde begroting. De rechtmatigheidsverantwoording is gebaseerd op drie hoofdcriteria: - Voorwaardencriterium; financiële handelingen voldoen aan externe en interne regelgeving; - Begrotingscriterium; laten en baten binnen de door het algemeen bestuur vastgestelde kaders; - Misbruik- en oneigenlijk gebruikcriterium; er zijn maatregelen getroffen om misbruik en oneigenlijk gebruik van regelingen te voorkomen.

Afwijkingen boven de verantwoordingsgrens (conform Artikel 8 lid 2 en 3 van de financiële verordening GR Cure) van de totale lasten worden afzonderlijk toegelicht.

3.5 Verbonden partijen Cure Uitvoeringsdienst B.V. We hebben als verbonden partij de 100% dochter Cure Uitvoeringsdienst B.V. gevestigd te Eindhoven. Deze B.V. die sinds1 januari 2014 operationeel is, omvat personele kosten en berekent deze tegen kostprijs door aan de GR Cure. De B.V. heeft buiten een beperkt aandelenkapitaal (€ 100,) geen eigen vermogen. 3.6 Openbaarheidsparagraaf op grond van de Wet Open Overheid De Wet open overheid (Woo) is 1 mei 2022 in werking getreden. Met deze nieuwe wet is een belangrijke stap gezet naar een opener overheid. De Woo vergroot voor iedereen de toegang tot overheidsinformatie, bevordert de actieve openbaarmaking en actualiseert de regels voor openheid en openbaarheid. We publiceren de vergaderstukken van het algemeen bestuur op onze website (www.cureafvalbeheer.nl).

Ontwerpbegroting 2027

|42

De aansluiting met Decentrale Regelgeving en Officiële Publicaties (DROP) is in 2024 gerealiseerd. De verordeningen en overige relevante stukken worden op de voorgeschreven wijze openbaar gemaakt.

4.

Projecten Projecten 2026-2027

Containerisering Papier (wijkcontainers) GFT Hoogbouw; (beperkte) uitrol met x-aantal huishoudens Ontwikkeling milieustraat Lodewijkstraat (circulair netwerk Lodewijkstraat) Toegangscontrole wijkcontainers (rechtmatigheid) Binnenstad (geen uitbreiding OC's maar ander afvalinzamelsysteem) (rechtmatigheid) Ontwikkelen nieuw afvalbeleidsplan GFT Hoogbouw; uitrol met 4.000-4.500 huisaansluitingen Containers restafval (ondergrondse containers) Containers papier (ondergrondse containers) Containers textiel Containers glas GFT Hoogbouw; uitrol met x-aantal huishoudens Luierinzameling Ontwikkeling milieustraat Valkenswaard CAC milieustraat Valkenswaard (opzetten netwerk) GFT-E aanbesteding (fabriek) Implementatie afvalmanagementsysteem (incl. planningstool) Europese aanbesteding / overgang naar nieuwe externe ICT-dienstverlener Inrichting moderne werkplek fase 2 (migratie fileservers naar Sharepoint sites (i.s.m. Infradax) Scope-bepaling, voorstudie en implementatie asset managementsyste(e)m(en) Compliance aan BIO / NIS2 (met nieuwe dienstverlener)

EHV x x x x x

2026 GM VLK

Cure

x x

EHV x x x x x

2027 GM VLK

Cure

x x x x x x x x x x

x x x x x x x x x x x x x

x x

4.1 Gemeentelijke afvalplannen Zoals onder 2.2 al benoemd heeft Cure een groot aantal projecten onderhanden. De genoemde projecten per gemeente zijn opgenomen in de begroting 2027.

4.1.1 Eindhoven  Containerisering papier (wijkcontainers) Naar verwachting zal de wijkgerichte uitrol in 2026 echt van start gaan en zullen er naar verwachting 90 ondergrondse perscontainers kunnen worden geplaatst in 2026 en 90 ondergrondse perscontainers in 2027/2028. 

GFE Hoogbouw; (beperkte) uitrol met x-aantal huishoudens Er is een besluit genomen om de bestaande proef op te schalen met het gescheiden inzamelen van etensresten in de hoogbouw. Deze uitbreiding vindt plaats in de wijk Meerhoven (met circa 1.500 hoogbouwaansluitingen). Door deze opschaling kan een meer representatief en onderbouwd beeld worden verkregen van de haalbaarheid en effectiviteit van de inzamelwijze binnen de stedelijk context van Eindhoven. Deze uitrol wordt uitgevoerd in samenhang met de uitrol voor de inzameling van etensresten in de

Ontwerpbegroting 2027

|43

hoogbouw in de gemeente Valkenswaard. Op dit moment wordt onderzocht of een subsidietraject mogelijk is.  -

-

-

-

Ontwikkeling milieustraat Lodewijkstraat (circulair netwerk Lodewijkstraat) De planning is dat de milieustraat eind 2026 volledig gereed is. De milieustraat zal een kopie worden van de effectieve milieustraat aan de Achtseweg Noord, verbeterd met de lessons learned. Inzake een circulair ambachtscentrum is een start gemaakt (december 2025) met het aantrekken van een kwartiermaker circulair netwerk. Zijn taak is om alle mogelijke stakeholders binnen de buiten de regio te benaderen en in kaart te brengen wat de vraag en het aanbod is als het gaat om huidige afvalproducten hoger op de R-Ladder te krijgen. Dit onderzoek gaat een plan opleveren met kansen die er zijn voor een Circulair ambachtnetwerk/-centrum. Deze informatie is bijzonder relevant als het gaat om het opzetten van een structuur, werknemers, locatie, gebouw, enz. Fysiek kan er pas een circulair ambachtscentrum op de voorziene plek worden gerealiseerd nadat de huidige zoutloods gaat verhuizen. Planning hier is dat dit maximaal 5 jaar zal innemen vanaf 2025. Toegangscontrole wijkcontainers (rechtmatigheid) In 2026 zal een start worden gemaakt met het toepassen van toegangscontrole voor de ondergrondse restafval containers. Dit zal stapsgewijs worden ingevoerd. De hardware in de containers is up-to-date en vormt geen belemmering in de uitrol.

In het project zal voornamelijk de focus komen te liggen op: Softwarematig aanpassen in combinatie met het nieuwe softwarepakket van Cure Communicatie met de inwoners Intensivering / optimalisering van bijzet ruimen Afhankelijk van de stappen zal dit project ook de doorloop hebben naar 2027. Binnenstad / Knooppunt XL (rechtmatigheid) Er is in het afgelopen jaar een onderzoek gedaan naar de beschikbare systemen en een inventarisatie naar de voorkeuren. Het vervolgonderzoek is ook reeds in gang gezet waarin een aantal systemen zullen worden uitgewerkt voor het gebied Knoop xl. De uitkomsten zullen als basis dienen voor het te nemen besluit.

Ontwerpbegroting 2027

|44

4.1.2 Geldrop-Mierlo 

Ontwikkelen nieuw afvalbeleidsplan In Geldrop-Mierlo is de werkwijze aangepast. De gemeenteraad stelt de kadernota vast waarin is aangegeven waar de prioriteiten voor de komende jaren komen te liggen op het gebied van afvalmanagement. Het College stelt jaarlijks het uitvoeringsplan vast waarin concrete projecten zijn opgenomen die invulling geven aan de kadernota.

Voor 2026 zijn de volgende projecten benoemd. Deze projecten hebben invloed op de reguliere dienstverlening van 2027 of worden opgenomen in de projectkosten - Inzameling oud papier en karton gaat van 4-wekelijks in plaats van 2-wekelijks - Inzameling van luiers gaat volledig in eigen beheer uitgevoerd worden. Voor de inzameling worden 4 ondergrondse containers geplaatst op strategische plaatsen. Daarnaast blijft ook de luierinzameling op de milieustraat; - Mogelijkheden onderzoeken om de PBD-inzameling in met name de hoogbouw te verbeteren; - Verdere uitrol GFE Hoogbouw van 4.000 tot 4.500 huisaansluitingen Voor 2027 staan onder andere de volgende projecten op de planning: - Voorbereiding uitrol GFE Laagbouw; opschaling door grotere hoeveelheid huisaansluitingen - Plaatsen van papiercontainers bij hoogbouwlocaties (circa 45 stuks) 

GFE Hoogbouw/laagbouw; - uitrol hoogbouw met 4.000 tot 4.500 huisaansluitingen Er is besloten tot een gefaseerde uitrol van bovengrondse GFE-cocons ten behoeve van de inzameling van GFE in de hoogbouw. De gemeente voorziet de plaatsing van circa 74 GFEcocons, verdeeld over diverse hoogbouwlocaties binnen de gemeentegrenzen. De nadere uitwerking van de locaties en aantallen vindt plaats in afstemming met de gemeente, waarbij rekening gehouden wordt met inzamelstructuur, bereikbaarheid, gebruiksgemak voor bewoners en uitvoerbaarheid. Wij verzorgen het volledige inkooptraject, communicatie en zijn verantwoordelijk voor de organisatie en uitvoering van de uitrol van de GFE-cocons. Hiermee wordt geborgd dat de implementatie zorgvuldig, doelmatig en conform de geldende beleidskaders plaatsvindt. - Voorbereiding uitrol laagbouw in 2027.

Ontwerpbegroting 2027

|45

4.1.3 Valkenswaard 

Containers restafval en papier Conform planning zullen alle containers in 2026 geplaatst worden en daarmee is het project begin 2027 geheel geïmplementeerd.

Containers textiel Het aantal bovengrondse textiel containers zal worden uitgebreid in combinatie met de inzameling met verenigingen. Het initiatief om scholen hiervoor aan te schrijven is goedgekeurd en zal in 2026-2027 worden uitgebreid

Containers glas Er zullen in de gemeente meer inzamelpunten voor glas worden gerealiseerd. Er zal op diverse plaatsen eerst een bovengrondse glascontainer worden geplaatst om te kijken of de locatie ook het gewenste inzamelresultaat oplevert. Mocht dit positief zijn dan zal de container gedurende 2026/2027 ondergronds worden geplaatst.

GFE Hoogbouw; uitrol met x-aantal huisaansluitingen Er is besloten tot uitrol met het gescheiden inzamelen van etensresten in de hoogbouw. Deze uitrol vindt plaats in de hoogbouw in Valkenswaard welke zijn aangesloten op een ondergrondse container. Momenteel loopt ook de transitie van rolcontainers naar ondergrondse containers. De proef heeft een looptijd van minimaal 1 jaar. Door deze opschaling kan een meer representatief en onderbouwd beeld worden verkregen van de haalbaarheid en effectiviteit van deze inzamelwijze binnen van Valkenswaard. Deze proef wordt uitgevoerd in samenhang met de uitrol voor de inzameling van etensresten in de hoogbouw van Meerhoven. Op dit moment zijn we nog bezig om te onderzoeken of een subsidietraject mogelijk is.

Luier-inzameling preventie Gemeente Valkenswaard is door een cluster van hogescholen en universiteiten gevraagd deel te nemen aan gezamenlijke inspanning om het gebruik van babyluiers te verminderen en de recycling te optimaliseren. De gemeente heeft aangegeven hiervoor een aantal uren beschikbaar te stellen (zowel van gemeente als van ons). Daarnaast staat de gemeente open voor praktische pilots om de hoeveelheid luiers te verminderen en beter te recyclen.

Ontwerpbegroting 2027

|46

Ontwikkeling milieustraat Valkenswaard Valkenswaard is doende om een terrein aan te kopen om de huidige milieustraat te kunnen vergroten, eventueel te verplaatsen. Hiervoor zijn verschillende opties de revue gepasseerd in 2025. Op dit moment is er nog geen definitief uitsluitsel over een optie. Wel is er een budget opgenomen om een bouw of verbouwing van een milieustraat in 2027 mogelijk te maken.

4.2 Projecten Cure algemeen Deze projecten zijn onderdeel van de begroting 2027, hetzij in investeringen hetzij in voorbereidingskosten. 

GFT-E aanbesteding (achterterrein Acht) De aanbestedingsprocedure voor de exploitatie en realisatie van een GFT-Everwerkingsinstallatie is inmiddels afgerond. Op deze aanbesteding zijn geen inschrijvingen ontvangen. Naar aanleiding hiervan is de OZA-procedure (onderhandelingen zonder aankondiging) opgestart. Uit de gevoerde gesprekken is gebleken dat er voor ons op dit moment geen reële mogelijkheden zijn om het achterterrein conform deze opzet in te richten. Desondanks blijft het uitgangspunt om te komen tot een passende en toekomstbestendige invulling van het achterterrein. Om die reden is een verkennende fase gestart, waarin verschillende alternatieve scenario’s worden onderzocht. Daarbij wordt onder meer gekeken naar de inzet van het terrein voor op- en overslag van oud papier en karton (OPK) en/of de voorbehandeling van restafval voorafgaand aan de nascheidingsprocessen. Deze oriëntatie dient als basis voor verdere besluitvorming over de functionele invulling van het terrein.

Afronding / optimalisatie automatiserings- en IT-gerelateerde projecten 2026 wordt een jaar waarin veel wijzigingen zullen plaatsvinden in het Cureapplicatielandschap. Deze projecten zullen ook nog impact hebben op de projectwerkzaamheden in 2027, omdat het vernieuwde landschap mogelijkheden biedt om de procesondersteuning weer verder te optimaliseren. Zo zal in Q2 2026 het huidige logistieke systeem Afvalris en de bijbehorende interfaces worden vervangen door de modernere software van Ximmio en Checks. Tegelijkertijd zal het gebruik van RouteVision Suite worden geoptimaliseerd door de functionaliteit van de verouderde applicatie AWRS (beheer wijkcontainers) hierin op te nemen. Ook onze BI-tool QlikSense wordt overgezet naar een cloud-versie. Met deze projecten worden grote stappen gezet in meer datagestuurd en digitaal werken. In Q1 2026 worden de laatste netwerkschijven vervangen door Sharepoint sites, waarmee

Ontwerpbegroting 2027

|47

de Microsoft Moderne Werkplek in concept is ingericht en waarna het werken in Sharepoint, Teams en op OneDrives gestructureerder kan worden beheerd. Eind 2026 wordt de huidige inrichting van het personeels- en salarissysteem vervangen door een nieuwe AFAS-configuratie. 

Implementatie van een asset management applicatie Begroot is de voorstudie, aanbesteding en implementatie van een asset managent systeem voor het beheer van voertuigen, verzamelcontainers, gebouwen en terreinen.

(ICT-)organisatie verder ontwikkelen ten behoeve van compliance aan BIO/Nis2-wetgeving In 2025 is aan een meerjarig traject begonnen om te voldoen aan de wettelijke eisen die aan informatiebeveiliging en privacy worden gesteld. Naast het vaststellen van een breed scala aan beleidsonderwerpen dient dit beleid ook in de volle breedte van de hele Cureorganisatie te worden ingebed. We laten ons hierin ondersteunen door onze externe ICTdienstverlener, haar Functionaris Gegevensbescherming en een externe BIO2/NIS2-auditor.

`

Ontwerpbegroting 2027

|48

5.

Duurzaamheidsresultaten

De resultaten op duurzaamheid meten we op de twee grootste aandachtsgebieden: voertuigen en afvalverbranding. Voertuigenvloot: De doelstelling is om in 2030 volledig emissieloos in te zamelen. Om dit te bereiken is een verdere uitrol noodzakelijk. . Eind 2025 hadden we 15 elektrische voertuigen in gebruik. In 2026 worden 9 conventionele voertuigen te vervangen voor elektrische voertuigen. Volgens planning worden er in 2027 5 vervangen. In deze begroting plannen we om eind 2027 29 elektrische voertuigen operationeel te hebben. Om voldoende laadcapaciteit te creëren wordt in 2026/2027 nog geïnvesteerd in 11 laadpalen op het achterterrein in Acht en willen we ook nog investeren in laadcapaciteit op de milieustraten Lodewijkstraat, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. Inmiddels is het verhandelen van Hernieuwbare brandstof eenheden (HBE’s) door ons in 2024 gestart. Dit genereert een financieel voordeel. Naarmate de hoeveelheid elektrische voertuigen groeit zal ook het aantal HBE’s uitbreiden en daarmee de opbrengsten. We willen in 2027 een voorstel doen om hergebruik van zelf opgewekte energie te intensiveren. Afvalstromen: Zoals aangegeven is het voor meerdere doeleinden belangrijk om zo min mogelijk afval naar de verbrandingsoven te sturen. De hoeveelheid te verbranden afval versus het gescheiden afval resulteert in een scheidingsresultaat.

Daarnaast wordt de hoeveelheid te verbranden afval ook in kg/inw uitgedrukt. Vanzelfsprekend is dit resultaat mede afhankelijk van het gevoerde beleid per gemeente. Hieronder de resultaten over de afgelopen jaren en de verwachte resultaten voor 2026/2027. Om de kg’s restafval per inwoner in beeld te brengen houden we zowel rekening met het restafval vanuit de huis-aan-huis-inzameling als het restafval wat aangeleverd wordt bij milieustraten.

Ontwerpbegroting 2027

|49

Eindhoven Restafval huis-aan-huis Restafval milieustraten Inwoners aantal kg/inw %

Verwachte hoeveelheid restafval 2023 2024 2025 47.251 43.458 40.967 4.067 4.719 5.015 243.730 248.780 253.350 211 194 181 8% 6%

B'2026 41.553 4.850 257.590 180 1%

B'2027 40.100 6.000 261.500 176 4%

Geldrop-Mierlo Restafval huis-aan-huis Restafval milieustraten Inwoners aantal kg/inw %

Verwachte hoeveelheid restafval 2023 2024 2025 3.416 3.543 3.628 1.108 1.193 1.019 40.440 40.720 40.990 84 87 89 -3% -2%

B'2026 3.350 1.300 41.245 81 8%

B'2027 3.650 1.200 41.490 88 3%

Valkenswaard Restafval huis-aan-huis Restafval milieustraten Inwoners aantal kg/inw %

Verwachte hoeveelheid restafval 2023 2024 2025 5.973 6.086 5.302 412 407 479 31.525 31.635 31.735 189 192 167 -2% 13%

B'2026 5.500 500 31.825 173 -3%

B'2027 5.150 450 31.890 161 2%

Voor het te verbranden afval in Eindhoven verwachten we een daling t.o.v. begroting 2026. Dit wordt vooral veroorzaakt door het GFE hoogbouw (etensresten) en het dichtzetten van containers, waardoor bedrijven hun restafval niet meer kunnen storten in verzamelcontainers. In Geldrop-Mierlo zien we de laatste jaren een stijging van het restafval per inwoner. Met het nieuwe afvalbeleidsplan wil men de hoeveelheid restafval weer terugdringen. De eerste effecten van de uitrol van GFE hoogbouw, moeten zichtbaar worden in 2027. De eerste resultaten van het nieuwe afvalbeleidsplan van Valkenswaard zijn direct zichtbaar in 2025. De kg’s restafval per inwoner zijn in 2025 sterk gedaald. Met de uitrol GFE hoogbouw verwachten we dat het restafval per inwoner verder zal dalen. In een periode van 3 jaar (2024 t/m 2027) een verwachte daling van circa 16%.

Ontwerpbegroting 2027

|50

6.

Afvalverwerking

De hele wereld is in transitie naar een circulaire economie omdat we meer grondstoffen verbruiken dan de aarde kan leveren. Om toch een hoog welvaartsniveau te behouden zijn we op zoek naar een manier om afval om te zetten in nieuwe grondstoffen. De weg naar een circulaire economie gaat met vallen en opstaan en kent veel onzekerheden. Om de circulaire economie aan te jagen kan Europa en de Nederlandse overheid maatregelen nemen. Zo kunnen zij eisen dat nieuwe producten uit een bepaald percentage gerecyclede materialen bestaat of kunnen ze processen die circulariteit tegenwerken extra belasten. Daarnaast zien we ook steeds vaker dat producenten verantwoordelijk worden voor het product in de afvalfase. Hiermee gaan producenten zich ook nadrukkelijker bemoeien met een circulaire economie. De juiste maatregelen treffen is lastig omdat afval niet gebonden is aan nationale markt maar een internationale markt kent. Al deze onzekerheden betekenen dat we niet weten hoe afvalstromen de komende jaren belast gaan worden. Restafval (inclusief verbrandingsbelasting) Er zijn scenario’s waar de belastingen op het verwerken van afval de komende jaren de kosten van afvalverwerking ver gaan overstijgen. In de begroting proberen we dit zo goed mogelijk in te schatten. Alleen de plastic taks kan al een stijging van de kosten betekenen van € 100,00 tot € 150,00 per ton restafval tot 2030.

(zie toelichting blz 34)

Ontwerpbegroting 2027

|51

Papier en metalen Omdat productie met name in het oosten plaatsvindt en consumptie in het westen transporteren we niet alleen producten over de wereld maar ook uit afval verkregen grondstoffen. Hierdoor variëren tarieven voor onder meer oud papier en oud ijzer per maand omdat dit een wereldmarkt is. Zo was de opbrengstvoor oud papier in april 2025 nog € 120,00 per ton en is de opbrengst in december 2025 gezakt naar €67,00 per ton. In een goed half jaar tijd is de opbrengst dus bijna gehalveerd. Voor ons betekent dit tonnen minder opbrengst. Ook voor deze afvalstromen met variabele tarieven doen we ons best om alles zo goed mogelijk in te schatten.

Textiel De kosten voor verwerking van textiel zijn in het 2e halfjaar 2024 sterk toegenomen. De markt voor ingezameld tweedehands textiel staat onder druk, waardoor er minder inkomsten zijn. Met de nieuwe UPV-vergoeding maakt het producenten en importeurs verantwoordelijk voor de inzameling, sortering en recycling van de textielproducten. De verwachting is dat deze UPV in 2026 (?) voor het eerst wordt uitgekeerd. Deze UPV vergoeding is geen onderdeel van de ontwikkeling zoals deze in onderstaande grafiek is weergegeven. Voor 2027 houden we rekening met een nihil tarief voor textiel.

Verwachte ontwikkeling tarief textiel 2023 - 2027 €350,00 €300,00 €250,00 €200,00 €150,00 €100,00 €50,00 €€(50,00)

2023

2024

2025

Huidig

B'26

B'27

€(100,00)

Ontwerpbegroting 2027

|52

Kunststoffen Leveranciers van virgin grondstoffen proberen de circulaire economie tegen te werken. Dit doen zij met heel lage tarieven waardoor het voor producenten goedkoper is om met virgin grondstoffen hun producten te maken dan met gerecycled materiaal. Een voorbeeld hiervan is kunststof: we zijn uitstekend in staat om kunststof te recyclen tot grondstof voor nieuwe producten. De overheid wil hier een rol in spelen door op termijn te eisen dat nieuwe kunststofproducten minimaal een bepaald percentage gerecycled materiaal moeten bevatten. Binnen Europa liggen landen niet op een lijn over de datum van invoering waardoor producenten voorlopig (uit kostenoverweging) kiezen om virgin materiaal te blijven gebruiken. Het gevolg is dat gerecycled kunststof voor heel lage tarieven op de markt worden gezet om te kunnen concurreren. Gevolg hiervan is weer dat het verwerkingstarief voor oude kunststoffen explosief stijgt. Het is inmiddels goedkoper om deze (prima te recyclen) afvalstroom te verbranden dan te recyclen.

Ontwerpbegroting 2027

|53

Bijlage I – Specificatie per gemeente Gemeente Eindhoven per kostensoort Eindhoven Uitgesplitst naar programma / kostensoort

Prognose 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Verschil B'27 v B'26

Mutatie B'27 v B'26

6.979 3.300 2.278 6.533 13 1.067 67 -121 20.116

7.039 3.600 2.995 7.812 73 1.109 100 -108 22.619

7.170 3.503 2.923 8.680 4 1.722 247 -136 24.113

132 -97 -72 868 -68 613 147 -29 1.494

0,5% -0,3% -0,3% 3,1% -0,2% 2,2% 0,5% -0,1%

2.253 1.816 428 4.497

2.599 1.858 348 4.806

2.503 2.006 332 4.841

-96 147 -16 35

-0,3% 0,5% -0,1%

24.613

27.425

28.954

1.529

0

292

291

3

2

2

-1 0 0

0,0% 0,0% 0,0%

24.616

27.719

29.247

1.528

5,5%

Bedragen x € 1.000

Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven

De begroting voor 2027 is €4.631.000 hoger dan de prognose 2025. In de programmabegroting zijn deze verschillen al verklaard. Voor het aandeel van gemeente Eindhoven neemt begroting 2027 met €1.528.000 toe ten opzichte van begroting 2026. Dit is een stijging met 5,5%.

Ontwerpbegroting 2027

|54

Begroting 2026

27.719

%

Projecten

60

0,2%

CAO-stijging

300

1,1%

Dienstverlening

-57

-0,2%

Kapitaallasten

338

1,2%

Indexeringen

130

0,5%

Verwerking

787

2,8%

Diversen

-31

-0,1%

29.247

5,5%

Begroting 2027

Projecten +€60.000 In onderstaande tabel staan de verwachte projecten vanuit de begroting 2026 en begroting 2027. B'26 EHV EHV EHV EHV EHV EHV EHV CURE

Containerisering Papier (wijkcontainers) Voorbereiding bijzet Eindhoven (rechtmatigheid) GFT Hoogbouw; (beperkte) uitrol met x-aantal huishoudens Ontwikkeling milieustraat Lodewijkstraat (circulair netwerk Lodewijkstraat) Ontwikkeling CAC Lodewijkstraat Toegangscontrole wijkcontainers (rechtmatigheid) Binnenstad (geen uitbreiding OC's maar ander afvalinzamelsysteem) (rechtmatigheid) Projecten vanuit het strategisch meerjarenplan Cure

€ €

€ € € €

25.000 € 50.000 € € € 15.000 € 10.000 € 100.000 € 200.000 €

B'27 157.570 51.000 38.000 14.000 260.570

De (beperkte) uitrol GFT Hoogbouw zorgt voor stijging van de projectkosten. CAO-indexeringen +€300.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 23

Ontwerpbegroting 2027

|55

Dienstverlening -€57.000 Deze mutaties is opgebouwd uit:    

Incidenteel onderhoud van de stortvakken op milieustraat Acht (+€70.000) Afname van de zakkenroute in het centrum van Eindhoven (-€31.000) Verdere afschaling van het beheer op de milieustraten (-€65.000) Optimalisatie van wasdiensten; inhuur van een waswagen is niet meer noodzakelijk is (€31.000)

Kapitaallasten +€338.000 Toename van de kapitaallasten door het vernieuwen van de milieustraat aan de Lodewijkstraat. De bouw start begin 2026. De oplevering wordt eind 2026 verwacht (+€462.000). De hieraan verbonden kapitaallasten worden opgenomen vanaf 2027. Afname van tractiekosten en inzamelmiddelen Door het verduurzamen van het wagenpark stijgen de kapitaallasten, maar het onderhoud van oude voertuigen en brandstofkosten (van conventionele brandstoffen naar elektra) nemen af. Het vervangen van papier(pers)containers, maar ook het vervangingsplan is uitgesteld. Dit leidt tot een afname van kapitaallasten en exploitatiekosten van het containerpark. In totaal een afname van -€124.000. Indexeringen + €130.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 24 Verwerkingskosten + €787.000 (x €1000)

Totaal

Volume verschil

Prijs verschil

Restafval

549

-142

691

GFT PBD PAlier Glas

-81 0 68 45

-162 0 41 58

81 0 27 -14

Textiel Milieustraat Totaal

-68 354 867

4 287 87

-72 67 780

De belangrijkste mutaties zijn: -Prijsverschil op restafval door verhoging van de verbrandingsbelasting en CO2-heffing (+€691.000) -Volumeverschil op GFT-afval door verwachte afname van het GFT-afval. We houden er rekening mee dat het GFT-afval daalt ten opzichte van de begroting 2026. Dit door oa de steeds langer durende droogte. Deze ontwikkeling uit 2025 is ook meegenomen in de begroting 2027. -Volumeverschil op milieustraten door stijging van grof- en fijn restafval op de milieustraten in verband met nascheiding (+€165.000) en stijging door bevolkingsgroei (+€122.000)

Ontwerpbegroting 2027

|56

Verwachte UPV-vergoeding voor textiel voor €100 / ton. In totaal een verwachte opbrengst van €83.000. Diverse verwerking +€3.000. Diversen - €31.000

Gemeente Eindhoven per product Eindhoven Prognose 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting

13.830 10.329 486 139 2.876 2.079 2.806 -727 -16 0 -16

15.547 11.552 493 155 3.347 2.900 3.395 -495 -780

16.116 12.157 526 158 3.277 2.956 3.383 -427 -844

-780

-844

163 405 -243 195 448 -252 5.693 6.220 -527 1.316 962 511 -121

78 344 -266 398 606 -209 6.385 6.867 -482 1.433 920 653 -108

100 321 -221 218 631 -413 7.309 7.886 -577 1.431 994 810 -136

Saldo lasten - baten

24.613

27.425

28.954

0 3

292 0 2

291 0 2

24.616

27.719

29.247

Uitgesplitst per product / soort afval Bedragen x € 1.000

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven

Ontwerpbegroting 2027

|57

Gemeente Eindhoven – duurzaamheidsresultaten

Ingezameld afval in tonnen Eindhoven Restafval GFT Papier Glas Kunststof/PBD Textiel Overig gescheiden Totaal Inwoners KG's restafval / inwoner

R'2025

B'2026

B'2027

45.982 14.820 7.416 3.506 7.234 742 26.055 105.755

46.403 19.412 6.700 4.264 6.990 850 26.440 111.059

46.100 17.750 6.150 3.325 7.280 900 27.926 109.431

253.350 181,5

257.590 180,1

261.500 176,3

Verschil B'27 tov B'26 -303 -1.662 -550 -939 290 50 1.486 -1.628

De hoeveelheid afval voor Eindhoven is naar beneden bijgesteld ten opzichte van de begroting 2026. Er is rekening gehouden met de ontwikkeling van de hoeveelheid GFT-afval in 2025. Ook zien we dat het papier en glas de afgelopen jaren steeds meer afneemt. De hoeveelheid restafval stabiliseert zich ondanks een toename van het aantal inwoners. Hierdoor daalt het aantal kg’s restafval naar 176,3 kg / inwoner.

Ontwerpbegroting 2027

|58

Gemeente Geldrop-Mierlo per kostensoort

Geldrop - Mierlo Uitgesplitst naar programma / kostensoort

Prognose Begroting Begroting 2025 2026 2027

Bedragen x € 1.000

Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten

Verschil B'27 v B'26

Mutatie B'27 v B'26

1.599 564 322 307 -31 383 0 -32 3.112

1.594 639 350 622 -1 324 0 -15 3.514

1.742 661 465 757 -85 333 60 -125 3.807

148 23 114 134 -83 9 60 -110 293

3,2% 0,5% 2,4% 2,9% -1,8% 0,2% 1,3% -2,4%

516 416 98 1.030

589 421 79 1.088

608 487 70 1.165

19 66 -9 77

0,4% 1,4% -0,2%

4.143

4.603

4.972

370 0,4% 0,0% 0,0% 8,3%

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

0

65

82

1

1

1

17 0 0

Bijdrage Geldrop - Mierlo

4.143

4.668

5.054

386

De begroting voor 2027 is €911.000 hoger dan de prognose 2025. Voor het aandeel van gemeente Geldrop-Mierlo neemt begroting 2027 met €386.000 toe ten opzichte van begroting 2026. Dit is een stijging met 8,3%.

Ontwerpbegroting 2027

|59

Begroting 2026

4.668

%

Projecten

40

0,8%

CAO-stijging

67

1,4%

Dienstverlening

102

2,2%

Kapitaallasten

37

0,8%

Indexeringen

26

0,6%

Verwerking

122

2,6%

-8

-0,2%

5.054

8,3%

Diversen Begroting 2027

Projecten +€40.000 In onderstaande tabel staan de verwachte projecten vanuit de begroting 2026 en begroting 2027. B'26 GEL CURE

GFT Hoogbouw; uitrol met 4.000-4.500 huisaansluitingen Projecten vanuit het strategisch meerjarenplan Cure

€ €

€ 23.023 € 23.023 €

B'27 60.000 3.360 63.360

Er is projectbudget opgenomen voor de voorbereidingskosten ten behoeve van GFE laagbouw voor €60.000. CAO-indexeringen +€67.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 23 Dienstverlening +€102.000 Deze mutaties is opgebouwd uit:   

Nieuw: inzet van 0,5 fte afvalcoach per 1/1/2027 (+€40.000) Nieuw: inzet van GRIP-wagen; 20 dagen per jaar (+€30.000) Uitrol GFE op hoogbouwlocaties (+€82.000)

Ontwerpbegroting 2027

|60

   

Door het plaatsen van papier verzamelcontainers in 2027 is de verwachting dat er in 2027 zowel inzamel- als kraanroutes gereden gaan worden. Cure houdt hierbij rekening met een overgangsperiode (incidenteel in 2027). Totale kosten worden geraamd op +€20.000 Op basis van de basisbehoefte van PBD-zakken in 2025 zijn kosten geraamd voor 2027. Totale stijging van +€38.000 ten opzichte van de begroting 2026. Beheersuren op de milieustraat naar boven bijgesteld op basis van de gerealiseerde uren 2025 (+€7.000). Aanpassing van frequentie papierinzameling van 1x/2wk naar 1x/4wk (-€30.000) Overname van de luier-inzameling in de restroutes. Daarom wordt de inzameling door een derde partij stopgezet. Een afname van -€85.000

Kapitaallasten +€37.000 Stijging van de exploitatiekosten door het plaatsen van papier(pers)containers. Dit betreft zowel de kapitaallasten als onderhoudscontracten. Indexeringen + €26.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 24 Verwerkingskosten + €122.000 (x €1000)

Totaal

Volume verschil

Prijs verschil

Restafval GFT PBD PAlier Glas Textiel Milieustraat Totaal

102 17 28 8 2 -23 -1 134

36 0 -20 0 5 -3 -10 7

67 17 49 8 -3 -20 10 127

De belangrijkste mutaties zijn: -Prijsverschil op restafval door verhoging van de verbrandingsbelasting en CO2-heffing (+€67.000). Het volume van restafval stijgt ten opzichte van de begroting 2026. De laatste drie jaar is de hoeveelheid restafval gestegen. Deze ontwikkeling is ook opgenomen in de begroting 2027 (+€36.000) -Prijsverschil op PBD door een afname van de inzamelvergoeding. Cure verwacht dat de inzamelvergoeding voor brongescheiden PBD-afval daalt van €271 naar €235 / ton. Dit omdat de benodigde kwaliteit van het PBD-afval niet wordt behaald (+€49.000) Verwachte UPV-vergoeding voor textiel voor €100 / ton. In totaal een verwachte opbrengst van €27.000. We verwachten een toename van het aantal deelnemende verenigingen / scholen voor de textielinzameling. Hierdoor verwachten we een stijging van de uit te keren vergoedingen van +€15.000.

Ontwerpbegroting 2027

|61

Diversen - €8.000 De overheadkosten worden verdeeld naar rato van directe manuren. In de begroting op basis van de begrote directe manuren. Voor Eindhoven en Valkenswaard verwacht Cure een daling van de directe manuren. Geldrop-Mierlo een stijging door inzet van een afvalcoach en incidentele extra inzameluren ten behoeve van de papier-inzameling. Het percentage productieve uren van GeldropMierlo ten opzichte van de productieve uren totaal Cure stijgt hierdoor van 16,1% naar 17,0%. De totale overheadkosten zijn begroot op €6.876.000. Dus een stijging van (16,8% -/- 16,1%) x €6.876.000 = +€62.000. Daling van de rentebaten van schatkistbankieren door daling van de rente (+€5.000) De inzet van de afvalcoach en de GRIP-wagen worden in gemeente Geldrop-Mierlo gefinancierd vanuit gemeentelijk budget ‘duurzaamheid’. In de exploitatiebegroting van Cure een extra opbrengst van -€75.000.

Ontwerpbegroting 2027

|62

Gemeente Geldrop-Mierlo per product Uitgesplitst per product / soort afval

Prognose 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting

1.393 809 0 11 573 469 662 -193 235 614 -379 71 -1 59 -60 64 141 -77 1.723 1.859 -136 89 82 51 -32

1.504 836 5 5 659 599 730 -132 251 597 -346 85 7 61 -54 82 156 -74 1.869 1.976 -106 133 77 12 -15

1.726 935 2 3 786 650 774 -124 333 651 -318 6 -1 50 -51 67 181 -115 1.927 2.060 -133 127 169 94 -125

Saldo lasten - baten

4.143

4.603

4.972

0

82 0 1 5.054

Bedragen x € 1.000

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

1

65 0 1

Bijdrage Geldrop - Mierlo

4.143

4.668

Ontwerpbegroting 2027

|63

Gemeente Geldrop-Mierlo - duurzaamheidsresultaten

Ingezameld afval in tonnen Geldrop-Mierlo Restafval GFT Papier Glas Kunststof/PBD Textiel Overig gescheiden Totaal Inwoners KG's restafval / inwoner

4.647 3.384 1.985 860 1.358 220 4.393 16.847

4.650 4.275 1.760 901 1.281 300 4.545 17.712

Verschil B'27 tov B'26 4.850 200 4.175 -100 1.765 5 770 -131 1.356 75 250 -50 4.625 80 17.791 79

40.990 113,4

41.245 112,7

41.490 116,9

R'2025

B'2026

B'2027

De hoeveelheid afval voor Geldrop-Mierlo stijgt naar rato van de toename van het aantal inwoners. Daarbij houden we rekening met een daling van glas en gft ten opzichte van begroting 2026. Het restafval neemt de afgelopen jaren weer toe. Cure verwacht dat de hoeveelheid restafval in 2026 hoger zal zijn dan de begrote 4.650 ton (lees: 4.950 ton). In 2027 zou de hoeveelheid restafval weer gaan dalen door de nodige aanpassingen binnen het afvalbeleid van de gemeente.

Ontwerpbegroting 2027

|64

Gemeente Valkenswaard per kostensoort

Valkenswaard Uitgesplitst naar programma / kostensoort

Prognose Begroting Begroting 2025 2026 2027

Bedragen x € 1.000

Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead

Verschil B'27 v B'26

Mutatie B'27 v B'26

1.141 547 195 901 13 126 110 -9 3.024

1.223 614 258 1.138 1 175 7 -18 3.398

1.249 609 281 1.155 13 222 92 -18 3.603

26 -5 23 16 12 47 85 0 204

0,6% -0,1% 0,5% 0,4% 0,3% 1,1% 2,0% 0,0%

368 297 190 855

452 323 60 835

436 349 40 825

-16 26 -21 -10

-0,4% 0,6% -0,5%

3.879

4.233

4.427

194

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

0

40

0

0

53 0 0

13 0 0

0,3% 0,0% 0,0%

Bijdrage Valkenswaard

3.880

4.274

4.481

208

4,9%

Saldo lasten - baten

De begroting voor 2027 is €602.000 hoger dan de prognose 2025. Voor het aandeel van gemeente Valkenswaard neemt begroting 2027 met €208.000 toe ten opzichte van begroting 2026. Dit is een stijging met 4,9%.

Ontwerpbegroting 2027

|65

Begroting 2026

4.274

%

Projecten

70

1,6%

CAO-stijging

52

1,2%

Dienstverlening

-19

-0,5%

Kapitaallasten

53

1,2%

Indexeringen

22

0,5%

Verwerking

17

0,4%

Diversen

12

0,3%

4.482

4,9%

Begroting 2027

Projecten +€70.000 In onderstaande tabel staan de verwachte projecten vanuit de begroting 2026 en begroting 2027. B'26 VLK VLK VLK CURE

Containers restafval (ondergrondse containers GFT Hoogbouw; (beperkte) uitrol met x-aantal huishoudens CAC milieustraat Valkenswaardv (opzetten netwerk) Projecten vanuit het strategisch meerjarenplan Cure

€ € € € €

B'27 7.000 17.589 24.589

€ € € € €

67.530 24.960 2.480 94.970

CAO-indexeringen +€52.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 23 Dienstverlening -€19.000 Deze mutaties is opgebouwd uit:   

Nieuw: inzet van 0,5 fte afvalcoach per 1/1/2027 (+€40.000) Afname van de ganco-routes door plaatsen verzamelcontainers (-€34.000) Afschaling beheersuren op de milieustraat op basis van ontwikkelingen in 2025 (-€8.000)

Ontwerpbegroting 2027

|66

Afname van manuren papierinzameling in verband met inzameling door zijladers ipv achterladers (-€17.000)

Kapitaallasten +€53.000 Stijging van de rentelasten door verhoging van het verwachte investeringskrediet voor het vernieuwen van de milieustraat Valkenswaard van €2.000.000 naar €3.200.000. In totaal +€35.000. Valkenswaard gaat in 2025/2026 rest-, glas- en papiercontainers plaatsen. Dit leidt tot een toename van kapitaallasten van €28.000. Dit is inclusief toename van onderhoudscontracten. Indexeringen +€22.000 Zie onderbouwing op in paragraaf 2.4.2 op blz 24 Verwerkingskosten +€17.000 (x €1000)

Totaal

Volume verschil

Prijs verschil

Restafval GFT PBD PAlier Glas Textiel Milieustraat Totaal

37 -2 0 4 3 -18 -8 16

-53 -19 0 0 6 2 -15 -80

89 18 0 4 -3 -19 7 96

De belangrijkste mutaties zijn: -Prijsverschil op restafval door verhoging van de verbrandingsbelasting en CO2-heffing (+€89.000). Door het nieuwe afvalbeleid daalt de hoeveelheid restafval. Dit leidt tot een afname van -€53.000. Verwachte UPV-vergoeding voor textiel voor €100 / ton. In totaal een verwachte opbrengst van €30.000. We verwachten een toename van het aantal deelnemende verenigingen / scholen voor de textielinzameling. Hierdoor verwachten we een stijging van de uit te keren vergoedingen van +€31.000. Diversen +€12.000 De overheadkosten worden verdeeld naar rato van directe manuren. In de begroting op basis van de begrote directe manuren. Voor Eindhoven en Valkenswaard verwacht Cure een daling van de directe manuren. Door de sterke daling voor Eindhoven stijgt het percentage productieve uren van Valkenswaard ten opzichte van de productieve uren totaal Cure van 12,3% naar 12,4% De totale overheadkosten zijn begroot op €6.876.000. Dus een stijging van (12,4% -/- 12,3%) x €6.876.000 = +€7.000. Daling van de rentebaten van schatkistbankieren door daling van de rente (+€5.000).

Ontwerpbegroting 2027

|67

Gemeente Valkenswaard per product Valkenswaard Uitgesplitst per product / soort afval

Prognose 2025

Begroting Begroting 2026 2027

Bedragen x € 1.000

1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting

2.112 1.408 8 0 695 345 456 -111 1 1 0 0 6 58 -52 47 45 2 925 975 -51 109 82 262 -9

2.479 1.696 6 0 777 476 545 -70 -103 0 -104 0 8 58 -49 72 127 -55 1.120 1.158 -38 106 78 16 -18

2.386 1.595 6 0 785 486 552 -66 -105

Saldo lasten - baten

3.879

4.233

4.427

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

0 0 0

40 0 0

53 0 0

Bijdrage Valkenswaard

3.880

4.274

4.481

Ontwerpbegroting 2027

-105 0 3 49 -46 80 194 -115 1.183 1.243 -60 156 148 110 -18

|68

Gemeente Valkenswaard - duurzaamheidsresultaten

Ingezameld afval in tonnen Valkenswaard Restafval GFT Papier Glas Kunststof/PBD Textiel Overig gescheiden Totaal Inwoners KG's restafval / inwoner

5.782 3.402 1.068 749 850 235 2.689 14.775

6.000 4.200 875 805 950 225 2.665 15.720

Verschil B'27 tov B'26 5.600 -400 3.900 -300 875 0 695 -110 750 -200 250 25 2.650 -15 14.720 -1.000

31.735 182,2

31.825 188,5

31.890 175,6

R'2025

B'2026

B'2027

De hoeveelheid afval in Valkenswaard stabiliseert zich de komende jaren. We verwachten weer een toename van de hoeveelheid GFT (nog niet op het niveau van de begroting 2026) en een afname van restafval, papier en glas. De hoeveelheid restafval zal de komende jaren nog verder dalen. De verwachting is tot 175,6kg / inwoner.

Ontwerpbegroting 2027

|69

Niet-Cure gemeenten per kostensoort

Niet-Cure gemeenten Uitgesplitst naar programma / Bedragen x € 1.000

Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead

Prognose 2025

Begroting Begroting 2026 2027

67 44 36 3 0 0 0 -193 -42

68 44 8 0

69 60 5 0

-166 -46

-180 -45

22 18 2 42

25 18 3 46

24 19 2 45

Saldo lasten - baten

0

0

0

Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

0 0 0

Bijdrage niet-Cure gemeenten 0 0 0 De begroting voor 2027 is nihil. Alle gemaakte kosten worden conform overeenkomst in rekening gebracht bij betreffende niet-Cure gemeenten.

Ontwerpbegroting 2027

|70

Niet-Cure gemeenten per product Niet-Cure gemeenten Uitgesplitst per product / soort afval

Prognose 2025

Begroting Begroting 2026 2027

Bedragen x € 1.000

1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting

24 24

0 0

0 0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

169

166

180

-193

-166

-180

0

0

Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting

0 0 0

0 0 0

Bijdrage niet-Cure gemeenten

0

0

0

De begroting voor 2027 is nihil. Alle gemaakte kosten worden conform overeenkomst in rekening gebracht bij betreffende niet-Cure gemeenten.

Ontwerpbegroting 2027

|71

Bijlage II - Investeringen en kapitaallasten Investeringsplan Het investeringsplan heeft betrekking op: - Immateriële activa - Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen - Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek - Voertuigen - Containers - Kantoorapparatuur en overige We pachten de grond van locatie Acht in Eindhoven en we hebben de gebouwen daarop in eigendom. We huren de gebouwen en de gronden van de milieustraten in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard en de gronden van milieustraten Lodewijkstraat in Eindhoven. Het onroerend goed op de milieustraten in Eindhoven en voor een deel de milieustraat in Geldrop-Mierlo is (per 1 januari 2014 c.q. 1 augustus 2016) ons eigendom. We zijn eind 2025/2026 gestart met de bouw van de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven. Voor 2027 staat de vernieuwing van de milieustraat Valkenswaard op de planning. Gr Cure (totaal) Immateriele activa Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen Terreinen en gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek Voertuigen Containers Kantoorapparatuur en overige Totaal

Ontwerpbegroting 2027

Boekwaarde 1-1-2027 89.201 8.412.404 12.251.679 14.836.455 14.848.492 283.864 50.722.095

Investering 2027 154.000 3.400.000 3.440.000 4.099.594 161.500 11.255.094

Afschrijving Boekwaarde 2027 31-12-2027 2.663 86.538 372.419 8.193.985 744.516 14.907.163 1.847.102 16.429.353 1.990.310 16.957.776 67.510 377.854 5.024.520 56.952.668

|72

Specificatie investeringen 2027 U = Uitbreidingsinvestering V = Vervangingsinvestering Immateriele activa 0 Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen Overigen t.b.v. kantoor U/V Zonnepanelen parkeerplaats U

50.000 104.000 154.000

Terreinen en gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek EHV Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V GEL Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V GEL E-loader t.b.v. milieustraat Geldrop-Mierlo V VLK Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V VLK Herin. Milieustraat Valkenswaard U

50.000 25.000 600.000 25.000 1.300.000 2.000.000

Voertuigen E-zijladers 3* E-achterlader 1* E-kraanwagen 1* E-Pick-up 1* Aanpassing laadinfrastructuur (zonnepanelen) Dispenser t.b.v. laadstation 4*

V V V U U U

1.800.000 600.000 0 30.000 200.000 40.000 2.670.000

Containers Containers milieustraten (revisies)

U/V

35.000

Mini-containers

U/V

324.898

Containers 4-wiel

U/V

8.000

EHV Containers bovengronds GEL Containers bovengronds VLK Containers bovengronds

U/V U/V U/V

234.325

EHV Containers ondergronds GEL Containers ondergronds VLK Containers ondergronds

U/V U/V U/V

2.782.686

35.000 324.898 8.694 54.000 7.200

295.525 535.130 117.662

3.435.477 4.099.594 Kantoorapparatuur en overige ICT Hardware en software Overige t.b.v. kantoor

U/V U/V

154.500 7.000 161.500

Totaal

Ontwerpbegroting 2027

9.085.094

|73

Verwachte over te hevelen investeringskrediet Terreinen en gebouwen en bedrijfsmiddelen gemeente-specifiek Herinrichting milieustraat Valkenswaard €1.400.000 Milieustraat Valkenswaard (x€1.000)

Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027

2025

Overloop vastgestelde begroting naar 2027

2026

1.000 100

1.000 1.900 500

1400

2027

Totaal

2000 2000 3200

1300

Reeds vastgesteld investeringskrediet 2026 is €1.900.000. Verwachting is dat €500.000 gerealiseerd gaat worden in 2026. De overige €2.700.000 in 2027 naar een totaal investeringskrediet van €3.200.000 (uitbreiding van €1.300.000) Wagenpark E-kraanwagen

€700.000 E-kraanwagen

Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027

2025 1400 700

Overloop vastgestelde begroting naar 2027

2026

700 700

2027

Totaal 1400 1400 1400

700

Reeds vastgesteld investeringskrediet 2026 is €700.000. Verwachting is dat €700.000 gerealiseerd gaat worden in 2027. Geen uitbreiding van het investeringskrediet ten opzichte van begroting 2026. E-pickup

€70.000 E-Pick up

Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027

2025

Overloop vastgestelde begroting naar 2027

2026

2027

Totaal

70 70

30

70 100

Toelichting boekwaarde 31-12-2026 (B’26) en 01-01-2027 (B’27) De totale verwachte boekwaarde per 1-1-2027 bedraagt € 50,7 miljoen. Dat is € 7,2 miljoen lager dan in de begroting 31-12-2026 was geraamd (€ 57,9 mln.). Oorzaken zijn: - Vertraging herinrichting milieustraat Valkenswaard (-€1,5 miljoen) - KCA depot milieustraat Lodewijkstraat (-€0,2 miljoen) - Verbouwing kantoorpand Acht / werkplekken (-€0,2 miljoen) - Vertragingen in de levering van 1 E-kraanwagen (-€0,6 miljoen) - Doorgeschoven investeringen van containers (mini-containers, boven- en ondergrondse containers (-€4,7 miljoen)

Ontwerpbegroting 2027

|74

Kapitaallasten Gr Cure (totaal) Immateriele activa Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen Terreinen en gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek Voertuigen Containers Kantoorapparatuur en overige Totaal

Afschrijving 2.663 372.419 744.516 1.847.102 1.990.310 67.510 5.024.520

Rente 2.090 199.676 363.090 406.987 427.028 9.791 1.408.662

Totaal 4.753 572.095 1.107.606 2.254.089 2.417.338 77.301 6.433.182

Specificatie investeringen 2028 t/m 2030 U = Uitbreidingsinvestering V = Vervangingsinvestering Immateriele activa

2028

2029 0 0

2030 0 0

0 Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen Overigen t.b.v. kantoor U/V U/V

0

50.000 0

50.000 25.000 25.000 0

U/V U/V U/V

U/V

50.000

50.000 25.000 25.000 0

50.000 25.000 25.000 0 100.000

0 0 0

100.000

1.400.000 0 0 0

Containers Containers milieustraten (incl. revisies)

50.000 0 50.000

100.000 Voertuigen E-kraanwagen 2* E-kraanwagen 1* E-leswagen 1*

0

50.000 0 50.000

Terreinen en gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek EHV Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V GEL Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V VLK Overigen t.b.v. terreininrichting / gebouwen U/V U/V

0 0

0

0 700.000 500.000 1.400.000

0

0

1.200.000

0

0

0

Mini-containers

U/V

0

Containers 4-wiel

U/V

349.770

EHV Containers bovengronds GEL Containers bovengronds VLK Containers bovengronds

U/V U/V U/V

55.695

57.375

59.090

18.565

19.125

19.697

7.426

7.650

0

0

0 378.885

363.906

81.686 U/V U/V U/V

7.879

Totaal

Ontwerpbegroting 2027

86.666

2.955.251

3.110.592

1.766.600

209.950

186.205

191.786

168.461

89.497

92.179

3.386.294 3.765.118

U/V U/V

378.885

84.150

3.333.662 Kantoorapparatuur en overige ICT Hardware en software Overige t.b.v. kantoor

0

363.906

349.770

EHV Containers ondergronds GEL Containers ondergronds VLK Containers ondergronds

0

42.000 10.000

2.050.565 3.834.350

21.000 0

2.516.116 20.000 0

52.000

21.000

20.000

3.967.118

5.405.350

3.886.116

|75

Bijlage III - Financiering Langlopende leningen

Ontwerpbegroting 2027

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16834401/1