CConstaterende datEindhoven
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 - Ontwerpbegroting Cure 2027

Raadsvergadering 16 juni 2026, gemeente EindhovenBij agendapunt: Raadsvoorstel Zienswijze Ontwerpbegroting Gemeenschappelijke regeling Cure 202721.061 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

|76

GR Cure

Rente-%

Hoofdsom lening

Bestaande leningen BNG 03-02-2014, 12 jaar BNG 07-12-2015, 12 jaar BNG 30-12-2016, 12 jaar BNG 30-12-2016, 10 jaar BNG 05-07-2017, 12 jaar BNG 05-07-2017, 8 jaar BNG 12-12-2017, 12 jaar BNG 12-12-2017, 10 jaar BNG 21-12-2018, 12 jaar BNG 21-12-2018, 8 jaar BNG 09-12-2019, 12 jaar BNG 09-12-2019, 8 jaar BNG 28-08-2020, 10 jaar BNG 28-08-2020, 12 jaar BNG 28-08-2020, 20 jaar BNG 28-08-2020, 25 jaar BNG 28-08-2020, 50 jaar BNG 30-12-2020, 8 jaar BNG 30-12-2020, 10 jaar BNG 30-12-2020, 12 jaar BNG 30-12-2020, 15 jaar BNG 30-12-2020, 20 jaar BNG 30-12-2020, 25 jaar BNG 30-12-2020, 40 jaar BNG 30-12-2020, 50 jaar BNG 27-12-2021, 6 jaar BNG 27-12-2021, 8 jaar BNG 27-12-2021, 10 jaar BNG 27-12-2021, 12 jaar BNG 30-11-2022, 6 jaar BNG 30-11-2022, 8 jaar BNG 30-11-2022, 10 jaar BNG 30-11-2022, 12 jaar BNG 24-04-2023, 8 jaar BNG 24-04-2023, 10 jaar BNG 24-04-2023, 12 jaar BNG 04-09-2024, 50 jaar BNG 04-09-2024, 25 jaar BNG 04-09-2024, 20 jaar BNG 09-12-2024, 12 jaar BNG 23-12-2025, 12 jaar Totaal bestaand

2,39% 1,15% 0,97% 0,77% 0,97% 0,60% 0,85% 0,68% 1,10% 0,77% 1,05% 0,90% 0,09% 0,15% 0,32% 0,40% 0,52% -0,10% -0,05% 0,00% 0,10% 0,20% 0,30% 0,40% 0,45% 0,25% 0,30% 0,40% 0,45% 2,91% 2,94% 2,97% 2,99% 3,58% 3,57% 3,58% 3,19% 3,26% 3,23% 2,68% 3,40%

1.450.000 480.000 740.000 630.000 850.000 1.250.000 700.000 100.000 730.000 120.000 350.000 80.000 430.000 730.000 2.850.000 275.000 315.000 980.000 515.000 700.000 165.000 2.410.000 1.460.000 105.000 2.900.000 335.000 110.000 710.000 1.720.000 220.000 890.000 2.920.000 1.560.000 594.000 7.077.000 2.499.000 1.255.000 250.000 625.000 2.450.000 600.000 45.130.000

Nieuwe leningen Per 1-7-2026, 6 jaar Per 1-7-2026, 8 jaar Per 1-7-2026, 10 jaar Per 1-7-2026, 12 jaar Per 1-7-2026, 25 jaar Per 1-7-2027, 6 jaar Per 1-7-2027, 8 jaar Per 1-7-2027, 10 jaar Per 1-7-2027, 12 jaar Per 1-7-2027, 20 jaar Per 1-7-2027, 25 jaar Totaal nieuw

2,80% 2,95% 3,05% 3,20% 3,70% 2,80% 2,95% 3,05% 3,20% 3,50% 3,70%

150.000 290.000 1.415.000 10.385.000 8.110.000 280.000 150.000 575.000 7.259.000 200.000 2.700.000 31.514.000

Totaal

Ontwerpbegroting 2027

76.644.000

Saldo 31-12-2025

Aflossing 2026

120.833 80.000 184.999 63.000 283.334

120.833 40.000 61.667 63.000 70.833

233.336 20.000 304.169 15.000 174.997 20.000 215.000 425.835 2.137.500 220.000 283.500 367.500 257.500 408.332 110.000 1.807.500 1.168.000 91.875 2.610.000 111.665 55.000 426.000 1.146.668 109.999 556.250 2.044.000 1.170.000 445.500 5.661.600 2.082.500 1.229.900 240.000 593.750 2.245.833 600.000 30.320.875

58.332 10.000 60.832 15.000 29.168 10.000 43.000 60.833 142.500 11.000 6.300 122.500 51.500 58.334 11.000 120.500 58.400 2.625 58.000 55.833 13.750 71.000 143.333 36.667 111.250 292.000 130.000 74.250 707.700 208.250 25.100 10.000 31.250 204.167 50.000 3.450.707

Aflossing 2027

40.000 61.667

61.665

70.833

141.668

58.333 10.000 60.833

116.671

29.167 10.000 43.000 60.833 142.500 11.000 6.300 122.500 51.500 58.333 11.000 120.500 58.400 2.625 58.000 55.831 13.750 71.000 143.333 36.667 111.250 292.000 130.000 74.250 707.700 208.250 25.100 10.000 31.250 204.167 50.000 3.251.872

116.662

25.000 36.250 141.500 865.417 324.400

30.320.875

3.450.707

Saldo 31-12-2027

182.504

129.000 304.169 1.852.500 198.000 270.900 122.500 154.500 291.665 88.000 1.566.500 1.051.200 86.625 2.494.000 0 27.500 284.000 860.002 36.665 333.750 1.460.000 910.000 297.000 4.246.200 1.666.000 1.179.700 220.000 531.250 1.837.500 500.000 23.618.297

1.392.567

125.000 253.750 1.273.500 9.519.583 7.785.600 280.000 150.000 575.000 7.259.000 200.000 2.700.000 30.121.433

4.644.438

53.739.730

|77

De geplande leningen volgen in principe de geplande investeringen. De leningen worden afgesloten tegen vaste rentepercentages gedurende de looptijd. De verwachting is dat het saldo langlopende leningen ultimo 2027 € 53,7 miljoen bedraagt. De boekwaarde van de activa is ultimo 2027 naar verwachting €57,0 miljoen Bijlage IV - Reserves en voorzieningen In de Gemeenschappelijke regeling Cure is in art. 30, lid 3 opgenomen dat “de gemeentelijke bijdragen zijn gebaseerd op de kostprijs afhankelijk van het dienstenpakket dat per gemeente wordt afgenomen”. Dit betekent dat de GR Cure geen reserves mag aanhouden. Tot op heden is er geen aanleiding om voorzieningen voor de toekomst te treffen. Het Dagelijks Bestuur van Cure kan bij een (dreigende) begrotingsoverschrijding overwegen om de overschrijding mede te delen middels een tussentijdse rapportage aan het Algemeen Bestuur van Cure, waardoor de begrotingsafwijking als acceptabel (maar onrechtmatig) wordt aangemerkt.

Ontwerpbegroting 2027

|78

Bijlage V - EMU-saldo Gr Cure (totaal) 1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging/onttrekking aan de reserves 2. Afschrijving t.l.v. de exploitatie 3. Uitgaven aan investeringen die op de balans worden geactiveerd Berekend EMU-saldo

2025

2026

2027

2028

1.132

0

0

0

3.790

3.812

5.025

5.646

-4.072

-20.418

-11.255

-3.967

850

-16.606

-6.230

1.679

De stijging van de afschrijvingskosten van 2026 naar 2027 is het gevolg van vervanging van conventionele voertuigen door elektrische voertuigen, een inhaalslag bij het vervangen van ondergrondse containers en bij de uitbreiding van papiercontainers in Eindhoven, en de investeringen ten behoeve van vernieuwing milieustraat Lodewijkstraat. Daarnaast heeft ook het doorschuiven van investeringen vanuit voorgaande boekjaren impact op de sterke stijging van de afschrijvingskosten. In de begrote afschrijvingskosten is ook de aanpassing meegenomen waarbij de afschrijvingstermijn start op 1 januari van het jaar, volgend op de datum ingebruikname.

Ontwerpbegroting 2027

|79

Bijlage VI - Overzicht interne en externe wet- en regelgeving

Ontwerpbegroting 2027

|80

Bijlage VII - Meerjarenramingen Meerjarenraming exploitatie afvalbeheer Boekjaar 2027 Uitgangspunt zijn de kaders van de vier grote regionale gemeenschappelijke regelingen. Daarin is vastgelegd om als methode voor indexering van de begroting jaar t (2027) gebruik te maken van de percentages die in de Makro Economische Verkenning 2026 zijn opgenomen voor het jaar 2026. Het betreft de Loonvoet sector overheid voor de index van de lonen en de Prijs netto materiële overheidsconsumptie (imoc) voor de index van de prijzen.  Loonvoet sector overheid 2026 2,9  Prijs materiële overheidsconsumptie (imoc) 2,4 Deze uitgangspunten resulteren in een gewogen gemiddelde van 2,58. We hanteren voor de begroting 2027 een standaard indexering van 3,5%. Meerjarenraming 2028-2030 We hanteren in onze meerjarenraming een indexering van 5,5%. Er bestaat nog onzekerheid over de verwachte inflatie na het boekjaar 2027. De meerjarenraming gaat uit van een ongewijzigd dienstenpakket en volume (aantal aansluitingen) zoals opgenomen in de begroting 2027. Verwachte kapitaallasten (afschrijving + rente) zijn gebaseerd op de verwachte investerings-planning over de periode 2027 t/m 2030. Afwijkend van de indexering van 5,5% is rekening gehouden met de ontwikkeling van de verwerking, verbrandingsbelasting en CO2-heffing voor het restafval.

Daarbij is rekening gehouden met de volumes restafval zoals deze zijn opgenomen in de begroting 2027. Volume Verwerking Verbrandingsbelasting CO2-heffing Totaal

Ontwerpbegroting 2027

€ € € €

2027 53,16 57,20 5,00 62,20

€ € € €

2028 75,00 92,20 10,00 102,20

€ € € €

2029 77,50 128,45 21,25 149,70

€ € € €

2030 80,00 164,70 32,50 197,20

|81

Gr Cure Lasten Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten

Baten Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten

Onvoorzien/VpB Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten

Bijdragen gemeenten Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten

2027

2028

2029

2030

31.572 5.839 4.838 180 42.428

35.345 6.359 5.494 194 47.392

39.337 6.900 6.061 205 52.503

43.586 7.476 6.663 217 57.942

-2.618 -866 -410 -180 -4.074

-2.565 -849 -402 -194 -4.010

-2.514 -832 -394 -190 -3.930

-2.464 -815 -386 -186 -3.851

293 82 54

302 85 55

311 88 57

320 91 59

429

442

456

470

29.247 5.054 4.481

33.082 5.595 5.147

38.782

43.824

37.134 6.156 5.724 15 49.029

41.442 6.752 6.336 31 54.561

Meerjarenraming investeringen Alle gemeenten houden de buitenbakken van de ondergrondse containers in eigendom. De meerjarenraming voor investeringen gaat er van uit dat jaarlijks voertuigen ter vervanging worden aangeschaft. Het betreft in veel gevallen de vervanging van conventionele naar elektrische voertuigen. In 2026 worden 9 elektrische voertuigen geleverd (6 E-zijladers, 1 E-kraanwagen en 2 ECMS wagens). In 2027 worden er nog eens in 6 elektrische voertuigen geïnvesteerd (3 E-zijladers, 1 E-achterlader en 1 E-kraanwagen en 1 E-pick-up bus). Ook in laadcapaciteit in Acht, op de milieustraat Geldrop-Mierlo, op de milieustraat in Valkenswaard en de Lodewijkstraat in Eindhoven wordt geïnvesteerd. In het jaar 2026 is er geïnvesteerd worden in de vernieuwing van de milieustraat Lodewijkstraat. In 2027 staat het vernieuwen van de milieustraat Valkenswaard op de planning. Ook zullen jaarlijks containers worden vervangen. Het betreft minicontainers en verzamelcontainers. In alle gemeenten zullen ook de komende jaren ondergrondse containers worden bijgeplaatst en/of vervangen, met name een groot aantal containers in de gemeente Valkenswaard in verband met het nieuwe afvalbeleidsplan. In Geldrop-Mierlo worden 45 nieuwe papiercontainers geplaatst. De

Ontwerpbegroting 2027

|82

uitbreiding van ondergrondse papiercontainers in Eindhoven (270st) is afgerond in 2029. Daarna zullen de investeringen afnemen.

GR Cure Immateriele activa Terreinen, gebouwen en bedrijfsinventarissen algemeen Terreinen en gebouwen en bedrijfsinventarissen gemeente-specifiek Voertuigen Containers Kantoorapparatuur en overige Totaal

Overloop vastgestelde begroting naar 2027

1.400.000 770.000

2.170.000

2027

2028

2029

2030

154.000 2.000.000 2.670.000 4.099.594 161.500 9.085.094

50.000 100.000

50.000 100.000 1.400.000 3.834.350 21.000 5.405.350

50.000 100.000 1.200.000 2.516.116 20.000 3.886.116

3.765.118 52.000 3.967.118

Alle investeringen hebben een economisch nut. Zij dragen bij aan de uitvoering van de activiteiten van de wettelijke afvalbeheertaak van gemeenten. De lasten van de activiteiten worden opgenomen op de begroting en worden in rekening gebracht bij de gemeenten die deze op hun beurt bij de burgers in rekening brengt via de afvalstoffenheffing en de reinigingsheffing (voor bedrijven). Voor de investeringen, die gefinancierd worden door leningen gelden geen beperkende voorwaarden voor de Gemeenschappelijke regeling Cure als samenwerkingsverband van Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard.

Ontwerpbegroting 2027

|83

Colofon Gemeenschappelijke regeling Cure Achtseweg Noord 45 5651 GG Eindhoven www.cure-afvalbeheer.nl

Ontwerpbegroting 2027

|84

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16834401/1