Bijlage 2 - Ontwerpbegroting Cure 2027
Tekst van het document
Ontwerpbegroting 2027
April 2026
Woord vooraf Voor u ligt de begroting van de Gemeenschappelijke regeling Cure (GR Cure) voor 2027. De GR Cure verzorgt sinds 1 januari 2014 het afvalbeheer voor de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. De begroting betreft de werkzaamheden die GR Cure uitvoert in opdracht van de drie gemeenten. Cure Uitvoeringsdienst B.V., de 100% dochter van de GR Cure, omvat de personele kosten van het merendeel van het personeel. In voorliggende begroting van de GR zijn ook de begrote cijfers van deze B.V. opgenomen. Voorzitter van de Gemeenschappelijke regeling Cure April 2026
Ontwerpbegroting 2027
|2
Inhoud Woord vooraf
2
Managementsamenvatting
5
1. Algemeen
9
1.1
Taken Cure in relatie tot gemeentelijke programma’s
9
1.2
Uitgangspunten begroting
10
2. Programma en producten 2.1
14
Wat willen we bereiken?
14
2.1.1
14
Reflectie zienswijzen ontwerpbegroting 2026
2.2
Beleid en nieuwe ontwikkelingen
15
2.3
Bestaande service
18
2.4
Kosten
19
2.4.1
Begroting 2027 Programma GR Cure
20
2.4.2
Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2027 t.o.v. begroting 2026
21
2.4.3
Begroting 2027 Producten GR Cure
28
2.4.4
Toelichting prognose 2025 naar begroting 2027
3. BBV-paragrafen
29 32
3.1
Weerstandvermogen en risicobeheersing
32
3.2
Onderhoud kapitaalgoederen
35
3.3
Financiering
35
3.4
Bedrijfsvoering
36
3.4.1
Personeel en organisatie
36
3.4.2
Veiligheids-, gezondheids-, milieu- en kwaliteitszorg (SHEQ)
40
3.4.3
Administratieve organisatie
40
3.4.4
ICT
41
3.4.5
Inkoop en aanbesteding
41
3.4.6
Communicatie
41
3.4.7
Rechtmatigheidsverantwoording
42
3.5
Verbonden partijen
42
3.6
Openbaarheidsparagraaf op grond van de Wet Open Overheid
42
4. Projecten 4.1
4.2
43
Gemeentelijke afvalplannen
43
4.1.1
Eindhoven
43
4.1.2
Geldrop-Mierlo
45
4.1.3
Valkenswaard
46
Projecten Cure algemeen
47
5. Duurzaamheidsresultaten
49
6. Afvalverwerking
51
Bijlage I – Specificatie per gemeente
54
Gemeente Eindhoven per kostensoort
54
Gemeente Eindhoven per product
57
Gemeente Eindhoven – duurzaamheidsresultaten
58
Gemeente Geldrop-Mierlo per kostensoort
59
Ontwerpbegroting 2027
|3
Gemeente Geldrop-Mierlo per product
63
Gemeente Geldrop-Mierlo - duurzaamheidsresultaten
64
Gemeente Valkenswaard per kostensoort
65
Gemeente Valkenswaard per product
68
Gemeente Valkenswaard - duurzaamheidsresultaten
69
Niet-Cure gemeenten per kostensoort
70
Niet-Cure gemeenten per product
71
Bijlage II - Investeringen en kapitaallasten
72
Specificatie investeringen 2027
73
Kapitaallasten
75
Specificatie investeringen 2028 t/m 2030 Bijlage III - Financiering Langlopende leningen
75 76 76
Bijlage IV - Reserves en voorzieningen
78
Bijlage V - EMU-saldo
79
Bijlage VI - Overzicht interne en externe wet- en regelgeving
80
Bijlage VII - Meerjarenramingen
81
Meerjarenraming exploitatie afvalbeheer Meerjarenraming investeringen Colofon
Ontwerpbegroting 2027
81 82 84
|4
Managementsamenvatting De begroting voor 2027 is tot stand gekomen door zorgvuldige ramingen van actuele hoeveelheden, kostenontwikkelingen en trendanalyses. Ons takenpakket is beknopt weergegeven in paragraaf 2.3. De begroting 2027 is met €2.122.000 (stijging van 5,8%) toegenomen ten opzichte van de begroting 2026. Dit door onder andere een verwachte stijging van de verbrandingsbelasting, introductie van de CO2-heffing, oplevering van de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven, CAOindexeringen en overige indexeringen. GFE uit de hoogbouw wordt in 2027 (beperkt) uitgerold. In overeenstemming met de gemeenten zijn projecten gedefinieerd en zijn projectkosten geraamd. Onze dienstverlening wordt in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard uitgebreid met de inzet van een afvalcoach. Enkele efficiencyslagen in de dienstverlening zijn opgenomen in deze begroting zoals het stopzetten van de zakkenroute in het centrum van Eindhoven, aanpassing van de inzamelfrequentie voor de papier-inzameling en de inzameling van luiers in Geldrop-Mierlo. Dat laatste gaan we zelf doen in plaats van inhuren. Nieuw in de begroting is het plaatsen van ondergrondse papiercontainers in Geldrop-Mierlo. Hieronder volgt een vergelijking van de begroting 2027 met de begroting 2026.
Ontwerpbegroting 2027
|5
Mutaties begroting 2027 versus begroting 2026 (x€1.000) Beïnvloedbaar, incidenteel Aanpassing project- / advieskosten
Cure
Eindhoven 60
169 169
Niet-beïnvloedbaar, incidenteel
Incidenteel onderhoud milieustraten* Aanpassing dienstverlening (incidenteel)*
70 20
60 70 0
90 Beïnvloedbaar, structureel
Inzet afvalcoach*
111
70 0
111 Niet-beïnvloedbaar, structureel
CAO-stijging Aanpassing dienstverlening (structureel)* Kapitaallasten (verduurzaming / huisvesting) Prijsindexeringen Verwerkingskosten Diversen
421 -176 444 179 927 -43
0 300 -127 338 130 787 -31
1.752 2.122
1.398 1.528
Geldrop-Mierlo 40 40 0 20 20 70 70 67 11 37 26 122 -8 256 386
Valkenswaard 70 0 0 40 52 -60 53 22 17 12
Overige gemeenten -1 70 -1 0 0 0 0 0 40 0 1 0 15 1 0 -16 97 1 207 0
*in watervalgrafiek opgenomen onder ‘dienstverlening’ (25)
Beïnvloedbaar; incidenteel +€169.000 - Stijging van de projectkosten naar €419.000. Er was voor de begroting 2026 een bedrag van €250.000 geraamd. De uitsplitsing per gemeente is als volgt: Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard Cure Totaal
Begroting 2026 € 100.000 € € 7.000 € 143.000 € 250.000
Begroting 2027 € 246.570 € 60.000 € 92.490 € 20.000 € 419.060
De betreffen hoofdzakelijk de (beperkte) uitrol voor GFE uit de hoogbouw in Eindhoven en Valkenwaard. In bedrag voor Geldrop-Mierlo betreffen voorbereidingskosten voor GFE uit de laagbouw. Niet-beïnvloedbaar; incidenteel +€90.000 - Enkele stortvakken op de milieustraat in Acht zullen duurzaam gerepareerd moeten worden. - Op verzoek van de gemeente Geldrop-Mierlo zullen we in 2027 ca. 45 ondergrondse papiercontainers plaatsen. We verwachten dat 2027 een ‘overgangsjaar’ wordt waarbij er nog veel los papier wordt aangeboden bij verzamellocaties. In 2027 is hier nog een extra inzamelroute voor gepland. In 2028 zou deze extra inzamelroute stopgezet moeten worden. De structurele besparing op de manuren wordt verwacht na 2027, omdat kraanwagens bezet worden door 1,0 fte en zij- en achterladers door 2,0 / 3,0 fte. Beïnvloedbaar, structureel €+111.000 In overleg met Geldrop-Mierlo en Valkenswaard wordt een derde afvalcoach toegevoegd aan het team van afvalcoaches. Zij kunnen onder andere directer met de inwoners communiceren over afval en afvalbeleidsregels. De kosten voor de afvalcoach zijn 50-50% verdeeld over Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. Voor de gemeente Geldrop-Mierlo is rekening gehouden met de inzet van een GRIPwagen voor 20 dagen per jaar.
Ontwerpbegroting 2027
|6
Niet-beïnvloedbaar, structureel €+1.752.000 - Voor de CAO TLN wordt een indexering ingeschat van 3,0% per 1/1/2027; - Voor de CAO Gemeenten wordt een indexering ingeschat van 3,0% per 1/1/2027 - We hebben de opdracht gekregen om te onderzoeken waar kosten gereduceerd kunnen worden in de bestaande dienstverlening. Dit leidt tot een afname van kosten, onder andere door: Afname van de zakkenroute in het centrum van Eindhoven; Aanpassing van inzamelfrequentie papier-inzameling in Geldrop-Mierlo; Afname van de ‘ganco’route in Valkenswaard; Verdere afschaling van het personeel (beheer) op de milieustraten van Eindhoven; Optimaliseren van de wasroutes ten behoeve van onder- en bovengrondse containers. Voor deze dienst verwachten we geen capaciteit meer te hoeven inhuren; Luiers worden ingezameld in eigen beheer in plaats van met inhuur van derden (geldt voor Geldrop-Mierlo) - Kostenverhogende dienstverlening: levering van PBD-zakken ten behoeve van de PBDinzameling in Geldrop-Mierlo. Er wordt rekening gehouden met een toename van het aantal benodigde PBD-zakken; - Starten met de uitrol van de inzameling van GFE in de hoogbouw in Geldrop-Mierlo; - De kapitaallasten stijgen in 2027 met name door de oplevering van de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven.
De verwachte opleverdatum is 1/1/2027; - De kapitaallasten door verduurzaming van het wagenpark waren al onderdeel van de begroting 2026. De uitbreidingen die nog gaan plaatsvinden in 2026/2027 leiden tot hogere kapitaallasten, maar dit zorgt er ook voor dat de onderhouds-, reparatie- en brandstofkosten afnemen; - Voor kostencomponenten waar onvoldoende zicht is op de verwachte indexering is voor 2027 rekening gehouden met een indexering van 3,5%. - De verwerkingskosten zullen in de komende jaren sterk stijgen door: Stijging van de verbrandingsbelasting van €41,69/ton (begroting 2026) naar €57,20/ton. Stijging van de CO2-heffing van €1,37/ton (begroting 2026) naar €5,00/ton. Opbrengst voor papier wordt geraamd op €75/ton. Dit was in begroting 2026 €80/ton
-
-
In paragraaf 2.4.2 en hoofdstuk 6 wordt voor de diverse afvalstromen dieper ingegaan op de ontwikkeling van de verwerkingskosten; Een UPV-vergoeding voor textiel van €100/ton. Dit is positief ten opzichte van begroting 2026; De uitvoering van de afvalbeleidsplannen van Eindhoven en Valkenswaard leiden in beide gemeenten tot een verbetering van het scheidingsgedrag. Dit mede door het project rechtmatigheid (o.a. herchippen van mini-containers en weren van bedrijfsafval) in
Ontwerpbegroting 2027
|7
-
Eindhoven en het nascheiden van PBD in Eindhoven en Valkenswaard. De resultaten van het GFE uit de hoogbouw zijn nog beperkt meegenomen, omdat nog niet duidelijk is wat de impact is van deze toekomstige dienstverlening. Door deze ontwikkelingen daalt de hoeveelheid restafval. Hiermee kunnen de sterk stijgende verwerkingskosten deels gedrukt worden. Onder diversen valt onder andere: Meer aandacht voor toekomstbestendige communicatie (zie blz 15/16) Verhoogde advieskosten in verband met de periodieke evaluatie van de GR Aandacht voor het opleiden van nieuw en het behoud van huidig personeel Verlaagd onderhoud op ondergrondse papiercontainers in Eindhoven door vertraging in de plaatsingen
Verdeeld naar de Cure-gemeenten ziet de totale stijging ten opzichte van begroting 2026 er als volgt uit: Gemeente Eindhoven € 1.528.000 +5,6%, zie pag. 54 t/m 58 voor een toelichting Gemeente Geldrop-Mierlo € 386.000 +8,3%, zie pag. 59 t/m 64 voor een toelichting Gemeente Valkenswaard € 208.000 +4,9%, zie pag. 65 t/m 69 voor een toelichting
Ontwerpbegroting 2027
|8
1.
Algemeen
1.1 Taken Cure in relatie tot gemeentelijke programma’s De gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard hebben de afvalbeheertaken, zoals bedoeld in de artikelen 10.21 en 10.22 van de Wet Milieubeheer (inzameling van huishoudelijk afval), in de Gemeenschappelijke regeling Cure (Cure) ondergebracht. Deze regeling is op 30 januari 2013 in werking getreden en de organisatie is sinds 1 januari 2014 operationeel. Per 1 juli 2024 is de Grregeling geactualiseerd aan de hand van de gewijzigde (landelijke) wetgeving hieromtrent. In onderstaande tabel staat waar de bijdrage aan Cure in de verschillende programma’s uit de programmabegrotingen van de deelnemende gemeenten staat. Gemeente
Programma
Eindhoven 1 Klimaat en weer Geldrop-Mierlo 4 Toekomstbestendig Geldrop-Mierlo Valkenswaard 5 Samen in dienst van Valkenswaard
Onderdeel
7.3 Milieu, Afval Afval Milieu
We hebben als doel het door middel van een openbaar lichaam behartigen van de belangen van - en het tot stand brengen van een samenwerking tussen - de aan de regeling deelnemende gemeenten. Dit op het gebied van het beheer van huishoudelijke afvalstoffen afkomstig uit de deelnemende gemeenten en de daarmee samenhangende taken. Een en ander met inachtneming van de Wet Milieubeheer en van het door de overheid gevoerde afvalstoffenbeleid. We kunnen daarnaast van één of meer deelnemende gemeenten en in samenhang daarmee van andere gemeenten en organisaties, opdrachten aannemen om belangen te behartigen.
Het lichaam heeft tot uitvoerende taak conform Artikel 4 Gr Cure: - de zorg van de inzameling, het vervoer en de eventuele opslag van afvalstoffen, een en ander als bedoeld in de artikelen 10.21, lid 1 en 10.22, lid 1 van de Wet milieubeheer, met inachtneming van nadere regelgeving en besluitvorming van de betrokken gemeenten gebaseerd op desbetreffende wettelijke bepalingen; - de zorg voor het beheer van huishoudelijk afvalstoffen, als bedoeld in titel 10.4 van de Wet milieubeheer voor zover deze aan de gemeente is opgedragen; - het vermarkten van afvalstoffen; - klachtenafhandeling over meldingen betreffende afvalinzameling en het beheer van huishoudlelijke afvalstoffen; - gevraagd en ongevraagde advisering inzake afvalbeleid, afvalinzameling en afvalverwerking aan de gemeenten; - fungeren als kenniscentrum op het terrein van afval, gericht op het optimaal vermarkten van afval en het bevorderen dat afval weer als grondstof kan worden ingezet; Ontwerpbegroting 2027
|9
-
afstemming en optimalisering van het afvalbeleid van de deelnemende gemeenten; ontwikkeling van projecten inzake afvalinzameling, afvalbeheer en het afvalbeleid van de deelnemende gemeenten; volledige registratie en administratieve verwerking inzake afvalbeheer.
We verzorgen onze eigen ondersteuning van de bedrijfsvoering (financiën, personeel en organisatie, ICT, inkoop en administratie). We ontzorgen de deelnemende gemeenten op het vlak van afvalbeheer. De gemeenten blijven zelf verantwoordelijk voor het vaststellen van het afvalbeleid, de afvalstoffenverordening en de handhaving daarvan, en ook voor het opleggen en innen van de afvalstoffenheffing en de reinigingsrechten. De begroting is opgesteld volgens de regels van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De inhoudelijke kaders voor de begroting zijn: - de genoemde programma’s van de meerjarige programmabegrotingen van de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard; - de milieubeleidsplannen of afvalstoffenplannen van de gemeenten (en de doorwerking daarin van het vigerende landelijke afvalbeheerplan: LAP). 1.2 Uitgangspunten begroting Voor de opstelling van de begroting zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: - De vastgestelde begroting 2026; - De prognose 2025; - Overeengekomen dienstoverzichten (productenboek) 2026/2027 (inclusief projecten) van de verschillende deelnemende gemeenten. Gesprekken hierover hebben plaatsgevonden in Q4 2025. Actuele (toekomstige) beleidswijzigingen in de Cure-gemeenten zijn onderdeel van deze begroting; - Overeengekomen projectenlijst Cure 2026/2027 met haar deelnemende gemeenten.
Daarin is geen rekening gehouden met het eventueel verkrijgen van subsidies; - Raming productieve uren op basis van bottom-up opbouw per gemeente, per type inzameling, per fractie; - Raming improductieve uren op basis van normberekeningen per FTE. Rekening houdend met ziekte, verlof, opleiding en overige improductieve uren; - Indexatie van loonkosten volgens de cao TLN (+4,0% per 1-1-2026, + geraamde 3,0% per 11-2027); - Voor CAO gemeenten is rekening gehouden met een indexering van 1,85% per 1/10/2025 1,25% per 1/1/2026 en een geschatte indexering van 1,60% per 1/1/2027;
Ontwerpbegroting 2027
|10
-
-
-
Een groei van inwoneraantallen en huishoudens volgens onderstaande tabellen. (Bron: ‘De bevolkings- en woningbehoefteprognose - Noord-Brabant’.) Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard
Inwoners 2025 253.350 40.990 31.735
2026 257.590 41.245 31.825
2027 % mut'26 % mut'27 261.500 1,67% 1,52% 41.490 0,62% 0,59% 31.890 0,28% 0,20%
Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard
Huishoudens 2025 132.855 18.630 14.885
2026 135.430 18.760 14.940
2027 % mut'26 % mut'27 137.825 1,94% 1,77% 18.900 0,70% 0,75% 14.995 0,37% 0,37%
De afvalvolumes zijn, naast de impact van beleidsaanpassingen, volgens deze mutaties opgehoogd. Hierbij dient in ogenschouw genomen te worden dat dit ook leidt tot een hogere opbrengst afvalstoffenheffing in de begrotingen van de gemeenten; Een te bereiken efficiencybesparing op de ureninzet in de inzamelroutes. Dit door optimalisatie of stopzetten van inzamelroutes; Continue aandacht voor de ontwikkeling van het ziekteverzuim; Voor het directe personeel is het ziekteverzuimpercentage geraamd op 8,5% (zie blz 38); Het intern opleiden van eigen personeel tot chauffeur met als doel een uitbreiding van het aantal chauffeurs met een Cure arbeidscontract. Uitbreiding van het aantal FTE van direct personeel wordt geraamd op 10,0 FTE in 2026 en 4,0 FTE in 2027. Hierbij wordt rekening gehouden met een percentage uitstroom. Uitbreiding leidt tot minder inhuur van uitzendkrachten. Deze uitzendkrachten zijn geen chauffeurs en daarmee dus goedkoper. Meer chauffeurs zorgt voor grote stabiliteit en daarmee hogere kwaliteit en zekerheid van de continuïteit van de dienstverlening. We blijven wel werken met een flexibele schil om schommeling in de capaciteit tegen de laagst mogelijke kosten te kunnen opvangen.
Nieuwe medewerkers betreft geen uitbreiding van uren, maar is een verschuiving van ingehuurde beladers naar chauffeurs in loondienst; De aankomende opvolging van oa de Secretaris-Directeur, HR manager en Hoofd Kennis & Advies; Het verduurzamen van het wagenpark door aanschaf van emissieloze voertuigen en noodzakelijke laadcapaciteit; Onderhoudskosten voor nieuwe emissieloze voertuigen volgens onderhoudscontracten van huidige E-trucks en conventionele trucks; Voor de tractie-gerelateerde tarieven voor variabele onderhoud, reparaties, banden is gerekend met een toename met 3,5% in 2026 en 2027 (volgens de NEA-indexering binnenlands wegvervoer). De geschatte NEA-indexering 2026 heeft een bandbreedte tussen 3,5% en 4,8%;
Ontwerpbegroting 2027
|11
-
-
-
-
-
-
Voor brandstoffen houden we rekening met een literprijs van € 1,55; een mutatie ten opzichte van begroting 2026 van 4,0%. Voor de prijs van elektra wordt rekening gehouden met € 0,25 / KwH; een mutatie ten opzichte van begroting 2026 van 4,0%. De energieprijs is conform berichtgeving vanuit een partner van ons op het gebied van energietransitie. De vrachtwagenheffing wordt per 1 juli 2026 in Nederland ingevoerd. Op basis van verwachte aantal km’s op snel- en provinciale wegen en verwachte heffing van €0,0389 / km wordt de heffing berekend. Daar tegenover staan de vrijstelling van de motorrijtuigenbelasting en het niet meer noodzakelijk aanschaffen van eurovignetten; Een in boekjaar 2025 ingevoerde aanpassing van het startmoment van afschrijving; de afschrijvingstermijn start op 1 januari van het volgende boekjaar; Voor kosten van onderhoud, service en elektronica worden de bestaande contracten van leveranciers gehanteerd; De tarieven volgens verwerkingscontracten voor zover bekend; anders toename ten opzichte van prijspeil realisatie 2025 met 3,5% in 2026 en 3,5% in 2027; Verwachte inzamelvergoedingen voor het na- en brongescheiden PBD-afval op basis van geraamde kwaliteit; De diverse lastensoorten zijn individueel beoordeeld en begroot voor het te verwachten prijspeil.
Bij onbekendheid van het prijspeil is voor 2026 en 2027 geïndexeerd conform berichtgeving gemeente Eindhoven met 3,5%; Rentepercentages conform onderstaande berichtgeving BNG: Looptijd Rentepercentages 6 jaar 2,80% 8 jaar 2,95% 10 jaar 3,05% 12 jaar 3,20% 25 jaar 3,70% De rente Schatkist per 02-12-2025 is 1,9%. Het opgenomen rentepercentage in begroting 2027 is 1,9%; Saldo van de Schatkist is geraamd op het gemiddelde saldo over 2025; De verdeling van lasten van de gemeenschappelijke regeling Cure over de gemeenten is gekoppeld aan het dienstenpakket dat per gemeente wordt afgenomen (artikel 30 lid 3 van de Gemeenschappelijke regeling). Lasten die niet direct zijn toe te wijzen aan gemeenten worden verdeeld op basis van de inzet van directe mensuren per deelnemende gemeente; Investeringen onroerend goed: o Een geplande opleverdatum van de vernieuwde milieustraat Lodewijkstraat in Eindhoven voor € 7,742 mln exclusief KCA-depot en overige bedrijfsinventarissen (investeringsbedrag is gelijk aan begroting 2026) per 1-1-2027. Kapitaallasten zijn per 1/1/2027 berekend;
Ontwerpbegroting 2027
|12
-
o Vernieuwing van de milieustraat Valkenswaard gepland op 1-7-2027. Het investeringsbedrag is verhoogd van €2,0 mln naar €3,2 mln. Het investeringsbedrag is gebaseerd op een vernieuwing op de huidige locatie. Dus geen extra investeringen voor terreinen. o Uitbreiding van een aantal inpandige kantoren in het huidige hoofdkantoor in Acht; Opname van een actuele projectenbegroting 2026-2027 waarin projecten zijn gedefinieerd vanuit de gemeentelijke afvalbeleidsplannen en ons Strategisch Meerjarenplan; Ontwikkelingen van afvalvolumes door de uitvoering van afvalbeleidsplannen; Introductie van een CO2-heffing op fijn/grof restafval van €5,00 / ton (conform berichtgeving MidWaste); Introductie van de UPV-vergoeding voor matrassen van €100 / ton; In deze begroting is geen rekening gehouden met een eventuele korting op de verwerking van GFT op het moment dat het afval aan de gewenste kwaliteitseisen voldoet.
De lasten en baten van de begroting van Cure bevatten slechts een deel van de gemeentelijke begrotingen. Andere afvalgerelateerde baten en lasten (buiten de begroting van Cure) zijn onder andere: - bijdragen van het voormalige SRE/Samenwerkingsverband Regio Eindhoven (thans MRE/Metropool Regio Eindhoven) inzake de Regeling Verwijdering Calamiteuze Stoffen (RVCS); - bijdragen voor het medegebruik van milieustraten; - poorttarieven bij milieustraten; - heffing van een tweede mini-container restafval in de gemeente Eindhoven (€120 p/140ltr; €140 p/240ltr; er staan ongeveer 5.000 tweede mini-containers in het veld); - individuele vergoeding voor het ophalen van grof huisvuil; - afspraken met woningbouwcorporaties over specifieke inzameling van afvalstromen; - kapitaallasten die niet zijn opgenomen in de begroting van Cure zoals civiele werkzaamheden bij nieuwe containerlocaties; - het gemeentelijk sociaal minimabeleid (kwijtscheldingen en verminderingen); - aan afval gerelateerd beheer van openbare ruimte (onder meer beheer zwerfafval); - bepaling, vaststelling en inning afvalstoffenheffingen en reinigingsheffingen; - lasten en baten in relatie tot het BTW-compensatiefonds (BCF); - opbrengsten uit opgelegde beschikkingen in verband met plaatsen van bijzet in Eindhoven.
Ontwerpbegroting 2027
|13
2.
Programma en producten
2.1 Wat willen we bereiken? Zoals in ons Strategisch Meerjarenplan is verwoord, willen we de komende jaren focussen op de verwezenlijking van de doelstellingen die de gemeenten zich hebben gesteld. Hieruit zijn ambities gedestilleerd die voor ons van belang zijn: 1. We ondersteunen en ontzorgen de gemeenten met advies en uitvoering om de gemeentelijke doelstellingen te realiseren 2. De service van onze dienstverlening is hoog en gegarandeerd. Dat wat de gemeenten van ons vragen voeren we feilloos uit 3. We bieden de medewerkers een stabiele baan en een veilige, inspirerende en prettige werkomgeving We hebben in 2025 een aantal van onze doelstellingen kunnen realiseren. Als monitor om onze kwaliteit voortdurend te kunnen toetsen is de kwaliteits-KPI “First time right voor alle activiteiten” opgesteld en in gebruik genomen. Deze moet hoger zijn dan 99,5%. Ook de CO2-monitor is gemaakt en wordt voortdurende gebruikt om de prestatie op dat vlak te kunnen volgen. Verder zijn er samen met de beleidsambtenaren van de gemeenten in Valkenswaard en Geldrop-Mierlo nieuwe afvalbeleidsplannen ontwikkeld die geënt zijn op verdere stimulatie van het recyclen van afval. Voor een deel zijn die al geïmplementeerd. In Eindhoven is een groot deel van het afvalbeleidsplan al gerealiseerd.
Ook hier is een verdere ontwikkeling gestart om specifiek GFE uit het restafval te halen om dit hoogwaardig te kunnen recyclen. Een deel van deze plannen hebben hun invloed op de begroting 2027. Al deze acties staan in dienst van de ambities “duurzaamheid” en “kwaliteit”. De derde pijler “zorg en welzijn van ons personeel” is ook een voortdurende aandachtspunt dat ingevuld wordt door een uitgebreid pakket aan maatregelen en mogelijkheden om ons personeel een veilige en prettige werksfeer te bieden.
2.1.1 Reflectie zienswijzen ontwerpbegroting 2026 Zoals te doen gebruikelijk is de ontwerpbegroting Cure 2026 naar de drie gemeenteraden gestuurd met het verzoek om het geven van een zienswijze op deze ontwerpbegroting. Alle drie raden verzoeken om de kosten terug te dringen teneinde de lasten voor de inwoners zoveel als mogelijk is te beperken. Ook verzoeken de raden om hen periodiek te informeren over de voortgang van diverse projecten en over de financiële voortgang.
Ontwerpbegroting 2027
|14
Voor wat betreft de kostenstijgingen geldt dat wij voortdurend op zoek zijn naar mogelijkheden om deze kosten zo laag mogelijk te houden. Daarbij geldt als voorwaarde dat dit niet ten koste mag gaan van de afgesproken dienstverlening. Over de voortgang van de diverse projecten en de financiële voortgang worden de raden periodiek geïnformeerd via een eerste en tweede voortgangsrapportage en via de jaarrekening. De gemeente Valkenswaard heeft daarnaast ook aandacht gevraagd voor de leefbaarheid en het straatbeeld in verband met vuilnis dat steeds vaker naast ondergrondse containers wordt geplaatst. Wij zijn het eens met de raad dat de leefbaarheid en het straatbeeld, voor zover dit betrekking heeft op bijplaatsingen, een gedeelde verantwoordelijkheid betreft. Het is onze verantwoordelijkheid dat de basis op orde is: dat wil zeggen dat de door ons ter beschikking gestelde inzamelmiddelen naar behoren functioneren, ze tijdig geleegd worden en er afdoende is gecommuniceerd. Het ruimen van bijplaatsingen en handhaving behoren echter niet tot ons takenpakket in de gemeente Valkenswaard. Uiteraard kan hierin worden voorzien indien de gemeente dit wenst.
2.2 Beleid en nieuwe ontwikkelingen De ontwikkelingen worden in deze paragraaf gerelateerd aan de 9 ontwikkelpunten uit het ons strategisch meerjarenplan:
Focus op kwaliteit en service Communicatie doorontwikkelen Taken en verantwoordelijkheden van GR Cure verduidelijken Personeelsbeleid verder ontwikkelen ICT-beleid formuleren Plannen over schaalgrootte Kostenbeheersing van de dienstverlening Kritisch prestatie-indicatoren (KPI’s) opstellen Algehele verduurzaming
Focus op kwaliteit en service Hiervoor hebben we de KPI “First time right” geïntroduceerd. Ook zijn we sinds enkele jaren overgegaan tot het zelf opleiden van personeel. Door de ondersteuning van mentor-chauffeurs heeft dit als bijkomende voordeel dat alle nieuwe chauffeurs niet alleen het chauffeursvak krijgen aangeleerd, maar ook heel nadrukkelijk onze kwaliteitsstandaard krijgen aangeleerd. Communicatie door ontwikkelen We gaan de communicatie naar een volgend niveau brengen. Door de inzet van afvalcoaches in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard in 2027 zullen we beschikken over een team aan afvalcoaches die in de drie gemeenten worden ingezet. Zij kunnen de communicatie over afval en afvalbeleidsregels bij mensen thuisbrengen. Dit is een grote meerwaarde in de communicatie rondom afval. Verder Ontwerpbegroting 2027
|15
gaan we inzetten op communicatie met beeld en film. Hiermee willen we de steeds groter wordende taalproblemen elimineren in de communicatie. Taken en verantwoordelijkheden van GR Cure verduidelijken Om dit te realiseren hebben we in 2025 een “Productenboek” geïntroduceerd. Het productenboek is een verdere detaillering van de matrix die jaarlijks onderdeel is van de begroting. Doel van het productenboek is 2-ledig: - Voorafgaand aan het opstellen van de begroting zorgen gemeenten er samen met ons voor dat het productenboek up-to-date is. Hierdoor is exact duidelijk welke diensten tegen welke kwaliteitscondities door ons in het betreffende begrotingsjaar uitgevoerd gaan worden. Hier wordt de begroting op gebaseerd. - Omdat in het productenboek de kwaliteitscriteria staan beschreven is het direct ook het handboek voor de uitvoering hoe te handelen op straat. Maar er kunnen er ook andere afspraken in worden opgenomen. Hierdoor weet ook iedereen binnen onze organisatie wat er van ons wordt verwacht in het betreffende begrotingsjaar. Personeelsbeleid verder ontwikkelen Dit wordt toegelicht in paragraaf 3.4.1 ICT-beleid formuleren Het strategisch informatiebeveiligings- en privacybeleid is al geformuleerd en vastgesteld. In Q4 2026 zullen de cloud-applicaties Ximmio en Checks in gebruik worden genomen, waarmee we de laatste in gebruik zijnde on premise-applicatie vervangen.
De te vervangen applicatie is end of life, maakt ons te afhankelijk van derden voor het beheer, en biedt te weinig mogelijkheden om onze processen te optimaliseren en verder te digitaliseren. De komst van de nieuwe software biedt ook meer mogelijkheden voor uitgebreide data-analyses. Plannen over schaalgrootte Er is een beslisboom door het dagelijks bestuur vastgesteld die ervoor moet zorgen dat bij interesse van regiogemeenten in deelname in de Gr Cure er gestructureerde overleggen kunnen plaatsvinden die mogelijk kunnen leiden tot meer. Verder staan we open voor samenwerkingsmogelijkheden met Blink (Afvalbeheer regio Helmond) op het vlak van ondersteunende activiteiten zoals inkoop, ICT, SHEQ, compliance aan AVG en archiefwet, enz. Kostenbeheersing van dienstverlening Dit is een voortdurende zorg. . De introductie van de kwaliteits-KPI en -monitor en het productenboek zijn al toegelicht. Kostenbeheersing heeft voortdurend onze focus , hetgeen zich laat zien in initiatieven als route-optimalisatie, voorstellen rondom milieustraten, nascheiding PBD in Eindhoven en Valkenswaard, wijziging luierinzameling in Geldrop-Mierlo, 2-ploegendiensten kraanvoertuigen en waswagen, enz.
Ontwerpbegroting 2027
|16
Kritisch prestatie-indicatoren (Kpi’s) opstellen Dit is intern al sinds jaar en dag een vaste norm als het gaat om uren, kosten, gewichten, ledigingen per dag, enz. Extern wordt hier het productenboek voor ingezet en de kwaliteits-KPI ‘first time right’. Algehele verduurzaming In 2025 hebben we een onderzoek laten doen naar verdere verduurzaming van de locatie Achtseweg Noord 45, om te zien of we met meer zonnepanelen en accucontainers goedkopere stroom kunnen genereren voor het opladen van onze voertuigen en op die manier stroom kunnen vrijspelen om het achterterrein beter te kunnen exploiteren.
Ontwerpbegroting 2027
|17
2.3 Bestaande service
De dienstverlening die is weergegeven in bovenstaande matrix wordt gedetailleerd uitgewerkt in ons Productenboek en vormt een onderdeel van de begroting.
Ontwerpbegroting 2027
|18
2.4 Kosten Deze toelichting op de begroting 2027 bevat diverse analyses:
Vergelijking tussen de begroting 2026 en de begroting 2027 uitgesplitst in de programma’s (afval, overhead en projecten); zie paragraaf 2.4.1.
Vergelijking tussen de begroting 2026 en de begroting 2027 uitgesplitst in beïnvloedbaar / niet-beïnvloedbaar en incidenteel / structureel; zie paragraaf 2.4.2. De managementsamenvatting bevat een beknopte toelichting op deze vergelijking.
Vergelijking tussen de begroting 2026 en de begroting 2027 uitgesplitst in de producten en per afvalstroom; zie paragraaf 2.4.3.
Vergelijking tussen de prognose 2025 en de begroting 2027 uitgesplitst in de producten en per afvalstroom; zie paragraaf 2.4.4.
Ontwerpbegroting 2027
|19
2.4.1 Begroting 2027 Programma GR Cure In deze paragraaf staan de lasten weergegeven van de programma’s op het vlak van afvalbeheer voor de Gemeenschappelijke regeling per deelnemende gemeente voor het boekjaar 2026/2027. De programmabegroting is gebaseerd op de uitgangspunten die in paragraaf 1.2 zijn genoemd. De gemeenten Best, Veldhoven en Waalre (de niet-Cure gemeenten) hebben ons gevraagd het onderhoud, keuren en wassen van ondergrondse containers voor hen te doen. De verwachting is dat we dit ook gaan doen voor het jaar 2027. Voor deze gemeenten zijn, net als in voorgaande begrotingen, kosten opgenomen en eenzelfde bedrag aan omzet, zodat het saldo voor deze gemeenten nihil is. De niet-Cure gemeenten dragen bij aan de dekking van onze overheadkosten en de Cure-gemeenten lopen nadrukkelijk geen risico’s. Onderstaande tabel geeft de totale lasten en baten van Cure per deelnemende gemeente. Omschrijving Programma Afval Overhead Projecten Financiele resultaat programma's Onvoorzien VPB Gerealiseerd totaalsaldo 2026 voor bijdragen Bijdrage Eindhoven Bijdrage Geldrop-Mierlo Bijdrage Valkenswaard Bijdrage niet-Cure gemeenten Saldo na bijdrage gemeenten
Ontwerpbegroting 2027
Begroting 2026 Baten Lasten Saldo 3.270 32.649 -29.379 0 6.632 -6.632 0 250 -250 3.270 39.531 -36.261 0 396 -396 0 3 -3 3.270 39.931 -36.661 27.719 0 27.719 4.668 0 4.668 4.274 0 4.274 0 0 0 39.931 39.931 0
Begroting 2027 Baten Lasten Saldo 3.242 34.321 -31.079 0 6.856 -6.856 0 419 -419 3.242 41.596 -38.354 0 426 -426 0 3 -3 3.242 42.025 -38.782 29.247 0 29.247 5.054 0 5.054 4.481 0 4.481 0 0 0 42.025 42.025 0
|20
2.4.2 Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2027 t.o.v. begroting 2026 GR Cure (totaal) Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Prognose 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Verschil begroting 2027 vs.begroting 2026
9.786 4.455 2.831 7.745 -5 1.576 176 -354 26.210
9.924 4.897 3.612 9.573 73 1.608 107 -307 29.485
10.229 4.834 3.674 10.592 -67 2.277 399 -460 31.478
306 -62 62 1.019 -140 669 292 -153 1.992
3.160 2.547 718 6.425
3.664 2.620 491 6.776
3.571 2.861 444 6.876
-94 241 -47 100
32.635
36.261
38.354
2.093
396
426
29
4
3
3
0
32.639
36.661
38.782
2.122
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
De mutaties per kostensoort zijn elk ontstaan vanuit zowel incidentele als structurele effecten. De mutaties zijn in onderstaande watervalgrafiek omgezet naar deze effecten.
Ontwerpbegroting 2027
|21
Mutaties begroting 2027 versus begroting 2026 (x€1.000) Beïnvloedbaar, incidenteel Aanpassing project- / advieskosten
Cure
Eindhoven 60
169 169
Niet-beïnvloedbaar, incidenteel
Incidenteel onderhoud milieustraten* Aanpassing dienstverlening (incidenteel)*
70 20
Beïnvloedbaar, structureel
Inzet afvalcoach*
111
60 70 0
90
70 0
111 Niet-beïnvloedbaar, structureel
CAO-stijging Aanpassing dienstverlening (structureel)* Kapitaallasten (verduurzaming / huisvesting) Prijsindexeringen Verwerkingskosten Diversen
421 -176 444 179 927 -43
0 300 -127 338 130 787 -31
1.752 2.122
1.398 1.528
Geldrop-Mierlo 40 40 0 20 20 70 70 67 11 37 26 122 -8 256 386
Valkenswaard 70 0 0 40 52 -60 53 22 17 12
Overige gemeenten -1 70 -1 0 0 0 0 0 40 0 1 0 15 1 0 -16 97 1 207 0
*in watervalgrafiek opgenomen onder ‘dienstverlening’ (-40)
+€ 169.000 Aanpassing project- en advieskosten (beïnvloedbaar; incidenteel) Projecten voortkomend uit vastgestelde beleids- en uitvoeringsplannen van de gemeenten en ons strategisch meerjarenplan zijn begroot voor het boekjaar 2027. Het budget van €419.000 zijn enkel de verwachte out-of-pocket kosten zoals inkoop en inhuur ten behoeve van projecten. In onderstaande tabel een overzicht van de begrote out-of-pocket kosten.
Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard Cure Totaal
Begroting 2026 € 100.000 € € 7.000 € 143.000 € 250.000
Begroting 2027 € 246.570 € 60.000 € 92.490 € 20.000 € 419.060
€ € € € €
Verschil 146.570 60.000 85.490 -123.000 169.060
Van de totale begrote kosten van €516.000 is €225.000 opgenomen voor de (beperkte) uitrol ‘GFE Hoogbouw’ in zowel Eindhoven als Valkenswaard. Voor Geldrop-Mierlo is €60.000 opgenomen voor de voorbereiding voor ‘GFE laagbouw’. +€70.000 Incidenteel onderhoud milieustraten (niet-beïnvloedbaar, incidenteel) Enkele stortvakken op de milieustraat in Acht zullen duurzaam gerepareerd worden. +€20.000 Aanpassing dienstverlening (niet-beïnvloedbaar, incidenteel) Op verzoek van de gemeente Geldrop-Mierlo zullen we in 2027 ca. 45 ondergrondse papiercontainers plaatsen. We verwachten dat 2027 een ‘overgangsjaar’ wordt waarbij er nog veel los papier wordt aangeboden bij verzamellocaties. In 2027 is hier nog een extra inzamelroute voor gepland. In 2028 zou deze extra inzamelroute stopgezet moeten worden. De structurele besparing op de manuren wordt verwacht na 2027, omdat kraanwagens bezet worden door 1,0 fte en zij- en achterladers door 2,0 / 3,0 fte. +€111.000 Inzet afvalcoach (beïnvloedbaar, structureel) In overleg met Geldrop-Mierlo en Valkenswaard wordt een derde afvalcoach toegevoegd aan het team van afvalcoaches. Zij kunnen onder andere directer met de inwoners communiceren over afval en afvalbeleidsregels. De kosten voor de afvalcoach zijn 50-50% verdeeld over Geldrop-Mierlo en
Ontwerpbegroting 2027
|22
Valkenswaard. Voor de gemeente Geldrop-Mierlo is rekening gehouden met de inzet van een GRIPwagen voor 20 dagen per jaar. +€421.000 CAO-stijging (niet-beïnvloedbaar, structureel) Voor de CAO TLN wordt een indexering ingeschat van 3,0% per 1/1/2027. Voor de CAO Gemeenten wordt een indexering ingeschat van 1,6% per 1/1/2027. Directe manuurtarief 2026/2027 Het directe manuurtarief stijgt door een CAO-indexering en een verschuiving van indirect naar direct personeel (afdeling ‘werkvoorbereiding’) van €47,10 (B’26) naar €49,29 (B’27) / uur. Cure verwacht in het jaar 2026 nog uit te breiden met 10 FTE. Daarbij wordt er ook rekening gehouden met een percentage uitstroom. Door deze uitbreiding zullen de kosten voor opleidingen en de opleidingsuren toenemen. In 2027 wordt een uitbreiding verwacht van 4,0 FTE. -€176.000 Aanpassing dienstverlening (niet-beïnvloedbaar, structureel) Aanpassing van dienstverlening is een continu proces binnen Cure. Het resultaat komt voort uit het optimaliseren of stopzetten van de huidige dienstverlening. Dit als gevolg van gemeentelijke besluitvorming of interne optimalisaties vanuit Cure. De belangrijkse aanpassingen zijn: 1. Afname zakkenroute in het centrum van Eindhoven (-€31.000) 2. Aanpassing frequentie papier-inzameling Geldrop-Mierlo en inzet van zijladers per 1/6/2027 (-€37.000) 3.
Stopzetten van de ganco-route door het plaatsen van ondergrondse containers in Valkenswaard (-€34.000) 4. Verdere afschaling van uren beheer op milieustraten in Eindhoven (-€66.000) 5. Toename benodigde levering PBD-zakken (+€38.000) 6. De luier-inzameling in gemeente Geldrop-Mierlo wordt opgenomen in bestaande restroutes (-€85.000) 7. Optimalisatie inzet waswagen ten behoeve van wasrondes (-€43.000) 8. Uitrol GFE hoogbouw in Geldrop-Mierlo (+€82.000) +€444.000 Kapitaallasten verduurzaming / huisvesting / containers (niet-beïnvloedbaar, structureel) De stijging van de kapitaallasten wordt met name veroorzaakt door de oplevering van de milieustraat Lodewijkstraat. Deze oplevering staat gepland op 1/1/2027. Vanaf deze datum worden er ook kapitaallasten berekend. In de begroting 2026 is nog geen rekening gehouden met kapitaallasten. Dit betreft een bedrag van €462.000. Cure gaat in 2027 nog eens in 5 elektrische voertuigen investeren. 4 vervangingen (3 E-zijladers en 1 E-achterlader) en 1 uitbreiding (elektrisch voertuig ten behoeve van handhavingswerkzaamheden).
Ontwerpbegroting 2027
|23
Onderstaand het beeld van het aantal verwachte investeringen in de begroting 2026 en 2027. B'26 B'27 Verschil Zijladers 6 9 3 Achterladers 0 1 1 Kraanwagens 2 2 0 Haakwagens 0 0 0 CMS 2 2 0 Diversen 1 2 1 Deze nieuwe investeringen leiden tot een stijging van de kapitaallasten. Doordat oude conventionele voertuigen worden vervangen zullen het onderhoud en reparatie verder afnemen. Dit geldt ook voor de brandstofkosten, omdat de stroomtarieven financieel aantrekkelijker zijn dan de huidige dieselprijs. Gesaldeerd verwachten we hier een daling van - €49.000. De stijging van kapitaallasten voor ondergrondse containers is €31.000. In Eindhoven vindt een verschuiving plaats van kosten omdat de planning voor het plaatsen van papiercontainers is bijgesteld. In Geldrop-Mierlo en Valkenswaard staat in 2026 en 2027 het plaatsen van nieuwe ondergrondse containers op de planning. In bijlage I zijn de toelichtingen per gemeente opgenomen. +€179.000 Prijsindexeringen (niet beïnvloedbaar; structureel) Er is rekening gehouden met bestaande onderhouds- en servicecontracten voor onder andere de voertuigen en de inzamelmiddelen. Voor de variabele kosten wordt de NEA-indexering binnenlands wegvervoer gehanteerd. De geschatte indexering 2026 geeft een bandbreedte tussen 3,5% en 4,8%.
Voor de kostencomponenten waar onvoldoende zicht is op de verwachte indexering is rekening gehouden in de begroting 2027 met een indexering per 1/1/2026 van 3,5% en per 1/1/2027 van 3,5%. +€927.000 Verwerkingskosten (niet beïnvloedbaar; structureel) Het resultaat op verwerking kunnen we in drie aspecten toelichten: 1. Reguliere verwerking inclusief transport, overslag, sortering en belastingen (+€1.018.000) (x €1000)
Totaal
Restafval GFT PBD Papier Glas Textiel Milieustraat Totaal
-688 66 -28 -80 -50 108 -345 -1018
Ontwerpbegroting 2027
Volume verschil 159 181 20 -41 -70 -2 -262 -15
Prijs verschil -847 -116 -49 -38 20 111 -83 -1003
|24
Uit bovenstaande tabel blijkt dat het resultaat op verwerking voor een groot gedeelde wordt veroorzaakt door de prijs van het restafval. In bijlage I wordt per gemeente zo’n zelfde tabel verder toegelicht. Restafval Afname van de hoeveelheid; toename van de prijs; Een stijging van het tarief van €111,25 naar €128,82 / ton. Dit is inclusief de inzamelvergoeding voor nascheiding voor Eindhoven en Valkenswaard. De benoemde tarieven zijn inclusief verbrandingsbelasting en CO2- heffing. Door stijging van beiden stijgt het tarief. Voor Geldrop-Mierlo stijgt het tarief van €118,90 naar €137,16 / ton op basis van bronscheiding. De inzamelvergoeding van brongescheiden PBD is onderdeel van afvalstroom ‘PBD’. GFT Afname van de hoeveelheid; toename van de prijs; Daling van de hoeveelheid afval op basis van ontwikkelingen 2025. Door de droogte is het gewicht van GFT in 2025 afgenomen. Deze onwikkeling is deels meegenomen in de begroting 2027. Het tarief stijgt van €97,28 naar €102,50 / ton. Hierbij is geen rekening gehouden met een eventuele korting op het verwerkingstarief als de noodzakelijke kwaliteit behaald wordt. De benoemde tarieven zijn inclusief transport, overslag en verbrandingsbelasting. PBD Toename van de hoeveelheid; afname van de prijs (vergoeding); Resultaat PBD heeft enkel betrekking op Geldrop-Mierlo in verband met bronscheiding.
Het prijsverschil is €49.000 negatief in verband met lagere inzamelvergoeding (van €271,50 naar €235,46 / ton), omdat we verwachten dat de kwaliteit van het PBD-afval afneemt. Papier Afname van de hoeveelheid; afname van de prijs (vergoeding); De hoeveelheid papier neemt jaarlijks af, onder andere door digitalisering. De prijs van papier wordt geraamd op €75,- / ton opbrengst. Deze was €80,- / ton. Glas Afname van de hoeveelheid; toename van de prijs (vergoeding); De hoeveelheid glas is in 2025 afgenomen. Hier was de laatste jaren ook al sprake van. In de begroting 2027 houden we hier ook rekening mee. Textiel Toename van de hoeveelheid; toename van de prijs; De prijs van textiel is in 2024 sterk gekelderd tot een kostenpost. In 2025 zien we de prijs weer stijgen naar een neutraal tarief. In de begroting 2027 houden we rekening met een neutraal tarief voor textiel. Ontwerpbegroting 2027
|25
Milieustraten 1. Toename van de hoeveelheid; toename van de prijs; Het volume op de milieustraten is moeilijk te voorspellen. Wij houden dan ook enkel rekening met de verwachte bevolkingsgroei in de komende 2 jaar. Tot op heden zijn mogelijke aanpassingen van poorttarieven voor de inwoners nog niet bekend. Dit kan impact hebben op de hoeveelheid bezoekers en dus ook de hoeveelheid aangeleverd afval. In hoofdstuk 6 wordt dieper ingegaan op de ontwikkelingen binnen de afvalverwerking van enkele afvalstromen. 2. Uitkeren van vergoeding textiel aan deelnemende verenigingen / scholen (+€49.000) We gaan de komende periode meer verenigingen / scholen betrekken bij het inzamelen van textiel. De vergoedingen (nu €0,22 / ton) worden door ons uitgekeerd aan deze instanties. Dit betreft dus een kostenpost op de begroting. Door de verwachte toename van deelnemers verwachten we hier dus ook een kostenstijging. 3. Introductie van de UPV-vergoeding voor inzameling van textiel (-€140.000) De verwachting is dat we per boekjaar 2025 een UPV-vergoeding ontvangen. Met deze nieuwe UPVvergoeding maakt het producenten en importeurs verantwoordelijk voor de inzameling, sortering en recycling van de textielproducten.
-€43.000 Diversen (niet beïnvloedbaar; structureel) De diverse kosten vanuit onze bedrijfsvoering stijgen met €48.000. In deze kosten zitten onder andere: Ontwikkeling die leiden tot kostenverhoging: 1. Verhoogde aandacht voor opleidingen; 2. Advieskosten ten behoeve van de periodieke evaluatie (4-jarig) van de GR en duurzaamheid; 3. Vernieuwde en toekomstbestendige communicatie Ontwikkelingen die leiden tot kostenverlaging: 4. Organisatieontwikkeling > vervanging kantoorpersoneel in vaste dienst;
Ontwerpbegroting 2027
van
ingehuurd
kantoorpersoneel
door
|26
Er vindt ook een verschuiving plaats van de allocatie van overheadkosten. De verdeling vindt plaats op basis van begrote directe manuren. Door diverse optimalisaties of nieuwe dienstverlening is de verhouding van de directe manuren aangepast. Hierdoor vindt er een verschuiving plaats van met name Eindhoven naar Geldrop-Mierlo. Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard Overigen Totaal
B'27 Uren % 70,1% 146.310 17,0% 35.537 12,2% 25.478 0,7% 1.402 100,0% 208.727
B'26 Uren % 70,9% 149.443 16,1% 33.845 12,3% 25.964 0,7% 1.445 100,0% 210.697
In bijlage I wordt dit per gemeente toegelicht. De kosten voor de inzet van de afvalcoach en de GRIP-wagen worden in Geldrop-Mierlo gefinancierd vanuit het gemeentelijk budget ‘duurzaamheid’. Cure heeft deze kosten dus ook als opbrengst opgenomen in deze begroting.
Verdeeld naar de Cure-gemeenten ziet de totale stijging ten opzichte van begroting 2026 er als volgt uit: Gemeente Eindhoven € 1.528.000 +5,5%, zie pag. 54 t/m 58 voor een toelichting Gemeente Geldrop-Mierlo € 386.000 +8,3%, zie pag. 59 t/m 64 voor een toelichting Gemeente Valkenswaard € 208.000 +4,9%, zie pag. 65 t/m 69 voor een toelichting
Ontwerpbegroting 2027
|27
2.4.3 Begroting 2027 Producten GR Cure Algemeen De productbegroting geeft inzicht in de verschillende soorten afvalstromen binnen de Gemeenschappelijke regeling Cure. Prognose 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
17.359 12.570 494 150 4.144 2.892 3.924 -1.032 221 615 -394 71 167 522 -355 307 634 -327 8.341 9.054 -714 1.683 1.125 823 -354
19.530 14.083 504 160 4.783 3.974 4.671 -697 -633 597 -1.230 85 93 462 -369 551 889 -338 9.374 10.000 -626 1.838 1.075 680 -307
20.228 14.686 533 161 4.848 4.093 4.709 -616 -616 651 -1.267 6 101 420 -319 364 1.007 -642 10.419 11.188 -769 1.893 1.311 1.014 -460
Verschil begroting 2027 vs. Begroting 2026 698 603 29 1 65 118 38 80 17 54 -37 -78 8 -42 50 -187 118 -305 1.045 1.188 -143 55 236 334 -153
Saldo lasten - baten
32.635
36.261
38.354
2.093
396
426
29
4
3
3
0
32.639
36.661
38.782
2.122
GR Cure (totaal) Uitgesplitst per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
Ontwerpbegroting 2027
|28
2.4.4 Toelichting prognose 2025 naar begroting 2027 De totale verwachte stijging tussen de prognose 2025 en begroting 2027 is €6.144.000. GR Cure (totaal) Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Prognose 2025
Begroting 2027
Verschil begroting 2027 vs. Prognose 2025
9.786 4.455 2.831 7.745 -5 1.576 176 -354 26.210
10.229 4.834 3.674 10.592 -67 2.277 399 -460 31.478
443 379 843 2.846 -62 701 223 -106 5.267
3.160 2.547 718 6.425
3.571 2.861 444 6.876
411 314 -274 451
32.635
38.354
5.719
426
426
4
3
-1
32.639
38.782
6.144
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Projecten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
De belangrijkste oorzaken worden per kostensoort toegelicht: Direct personeel; stijging €443.000 Prijs resultaat door oa CAO-indexering +€668.000 Effciency-resultaat door oa - Afname containerdistributies - Papierinzameling met verzamellocaties - Efficiency Klantenservice -€225.000 Tractiekosten; stijging €379.000 Verduurzaming van het wagenpark; verwachting is dat er 15 conventionele voertuigen vervangen worden door elektrische voertuigen. Inzamelmiddelen; stijging €843.000 Vervangen van geheel afgeschreven containers door nieuwe containers en uitbreiding van het aantal papier(pers)containers in Eindhoven en Geldrop-Mierlo. Ook in Valkenswaard wordt het
Ontwerpbegroting 2027
|29
aantal verzamelcontainers uitgebreid. Naast stijging van kapitaallasten leidt dit ook tot een toename van exploitatiekosten. Verwerking; stijging €2.846.000 De belangrijkste mutaties worden hieronder toegelicht. Totaal
Volume verschil
Prijs verschil
Restafval
-891
275
-1166
GFT PBD
-516 -43
-388 5
-129 -49
Papier
-342
-145
-197
Glas Textiel
-21 61
-21 -9
0 70
Milieustraat Totaal
-786 -2539
-215 -498
-571 -2041
(x €1000)
Restafval -
Afname hoeveelheid restafval Stijging verbrandingsbelasting en CO2-heffing
GFT-afval -
Stijging hoeveelheid GFT-afval ten opzichte van 2025. De hoeveelheid GFT-afval in 2025 is deels incidenteel laag door het relatief droge (lichtere) tuinafval
Papier -
Daling hoeveelheid papier (ontwikkeling) Daling papieropbrengst
Milieustraat -
Stijging verwerkingsprijzen diverse afvalstromen Stijging volume door bevolkingsgroei Overige verschillen betreffen nagekomen resultaten in 2025.
Diensten derden; daling -€62.000 - Stopzetten van inhuur ten behoeve van luierinzameling per 2026 - Introductie van de UPV vergoeding voor textiel Overige directe kosten; stijging €701.000 - Oplevering van de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat per 1/1/2027 - Incidenteel onderhoud aan milieustraat in Acht
Ontwerpbegroting 2027
|30
Projecten; stijging €223.000 Stijging van de projectenkosten conform de projectenlijst Cure. Met name kosten voor de uitrol van GFE hoogbouw in Eindhoven en Valkenswaard en de voorbereiding voor GFE laagbouw in GeldropMierlo.=409-1 Omzet buiten begroting; daling €106.000 Inzet van de afvalcoach en GRIP-wagen worden in de gemeente Geldrop-Mierlo gefinancierd vanuit gemeentelijke budget ‘duurzaamheid’. Indirect personeel; stijging €411.000 CAO-indexering Uitbreiding met de functie van instructeur Uitbreiding met 0,3 fte personeelsfunctionaris Diversen
+€280.000 +€ 70.000 +€ 30.000 +€31.000
Overige indirecte kosten; stijging €314.000 Stijging kapitaallasten €55.000 Stijging huisvestingskosten door indexeringen en huur extra m2 achterterrein €90.000 Stijging advieskosten (€100.000) door: - Inhuur ten behoeve van 4 jaarlijkse evaluatie van de GR - Diverse juridische kosten Indexeringen €69.000 Projecten; daling €274.000 Daling van de projectenkosten conform de projectenlijst Cure. Dit betreffen de projecten die voortkomen uit het Strategisch meerjarenplan van Cure. Minder geraamde out-of-pocket kosten en uren kantoorpersoneel. Post onvoorzien / buitengewone lasten / vennootschapsbelasting; stijging €425.000 In de realisatie van 2025 is de post onvoorzien, doordat Cure een positief resultaat behaald heeft, niet gebruikt. In begrotingen houden we altijd rekening met onvoorziene kosten naar rato van de exploitatiebegroting.
Ontwerpbegroting 2027
|31
3.
BBV-paragrafen
In deze begroting van de Gemeenschappelijke regeling Cure zijn enkele van de paragrafen die worden genoemd in het BBV relevant. Het gaat om: - weerstandsvermogen en risicobeheersing; - onderhoud kapitaalgoederen; - financiering; - bedrijfsvoering; - verbonden partijen; - Openbaarheid 3.1 Weerstandvermogen en risicobeheersing De Gemeenschappelijke regeling Cure heeft geen weerstandscapaciteit opgebouwd. De systematiek van kostprijsbegroting staat dit niet toe. Mogelijke schade en risico’s van materieel belang kunnen niet binnen de eigen weerstandscapaciteit worden opgevangen. Jaarlijks wordt er afgerekend met de deelnemende gemeenten. Eventuele risico’s zijn voor rekening van de gemeenten. In januari 2016 heeft het Algemeen Bestuur van Cure ingestemd om vanaf 2017 een post onvoorzien in de begroting op te nemen om autonome externe ontwikkelingen, die invloed hebben op het resultaat van de GR Cure in toekomst op te vangen, zoals: - onvoorziene bovenmatige uitval van personeel en/of voertuigen; - bovenmatige schade aan voertuigen en/of onvoorziene inhuur van voertuigen; - wijziging in brandstofkosten; - prijsschommelingen in de verwerkingstarieven; De post onvoorzien zou een begrotingswijziging als gevolg van een wijziging in de autonome ontwikkeling kunnen voorkomen.
Het aanspreken van het budget in de post onvoorzien kan uitsluitend met goedkeuring van het Dagelijks Bestuur van Cure. De hoogte van de post onvoorzien is in 2027 € 426.000. T.o.v. begroting 2026 is deze post iets gestegen. De netto schuldquote stijgt in 2026/2027 in verband met een groot aantal investeringen en de benodigde financieringen daarvoor. Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Ontwerpbegroting 2027
Realisatie Begroting Begroting Begroting 2025 2026 2027 2028 93% 126% 131% 116% 93% 126% 131% 116% 3% 3% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
Raming 2029 105% 105%
Raming 2030 93% 93%
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
|32
Algemene risico’s De werkzaamheden die door ons worden uitgevoerd kenmerken zich door een intensieve deelname aan het verkeer. Onze mensen en voertuigen lopen dagelijks risico betrokken te worden bij een ongeval. Het risico dat een van de medewerkers betrokken raakt bij een verkeersongeval is financieel afgedekt met diverse verzekeringen. Onderstaand volgt een summier overzicht van onze huidige verzekeringen: Brand We hebben heeft een brandverzekering voor al onze panden en inventarissen in eigendom. Het eigen risico is € 5.000 per gebeurtenis. Eens per 3 jaar vindt taxatie plaats voor het verzekerd bedrag inventarissen, voor gebouwen is dat eens per 6 jaar. De verzekerde bedragen worden jaarlijks geïndexeerd. Materieel Elk motorrijtuig is verzekerd conform de WAM eisen. Voor de vrachtwagens gelden de volgende verzekerde bedragen: €2.500.000 voor materiele schade en €6.500.000 voor letselschade. Ook voor het zelfrijdende werkmaterieel (graafmachines en heftrucks) is WAM dekking afgesloten. Aansprakelijkheid voor bedrijven (AVB) We hebben een algemene aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven met een verzekerd bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar. Verzekerd is de schade door aansprakelijkheid als gevolg van verwijtbaar handelen of nalaten van ons of onze werknemers.
Tevens is verzekerd onze aansprakelijkheid ten opzichte van onze werknemers. Persoonlijke ongevallen We hebben ten behoeve van onze werknemers (incl. bhv’ers), tijdelijk personeel en uitzendkrachten een collectieve ongevallenverzekering. Op deze verzekering is een eenmalige uitkering verzekerd indien de verzekerde als gevolg van een hem/haar overkomen ongeval komt te overlijden of geheel of gedeeltelijk blijvend invalide wordt. Vast personeel heeft een dekking van 7 dagen per week en 24 uur per etmaal. Tijdelijk personeel en uitzendkrachten zijn verzekerd tijdens de werkzaamheden en de route van en naar het werk. Milieutechnisch Voor saneringskosten van eigen locaties als gevolg van een emissie, is een milieu aansprakelijkheidsverzekering afgesloten met een bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar. Het eigen risico bedrag €10.000. Schade aan derden die wordt veroorzaakt als gevolg van bijvoorbeeld het weglekken van olie of chemisch afval tijdens transport is onder de polis van de voertuigen verzekerd.
Ontwerpbegroting 2027
|33
Wegas-verzekering Een aanvullende verzekering die de schadevergoedingsplicht van ons als werkgever dekt bij ongevallen tijdens verkeersdeelname gedurende werktijd. Er is tevens dekking voor woonwerkverkeer en werk gerelateerde activiteiten. Het verzekerd bedrag is €2.500.000 per gebeurtenis. Het eigen risico is nihil. Aansprakelijkheid bestuurders We hebben ten behoeve van de bestuurders van Cure Uitvoeringsdienst B.V. een aansprakelijkheidsverzekering voor Bestuurders en Commissarissen afgesloten ter bescherming van aanspraken in het privévermogen. Het verzekerd bedrag is € 5.000.000 per aanspraak en per verzekeringsjaar. Cyber Er is een Cyberverzekering afgesloten met een verzekerd bedrag van € 1.000.000 per incident en per jaar. Naast eigen schade als gevolg van een cyberincident is ook de aansprakelijkheid verzekerd voor bijv. datalekken. Het eigen risico is € 5.000 per event en voor bedrijfsschade geldt een wachttermijn van 8 uur.
We voeren op periodieke basis overleg met onze verzekeringsadviseur over diverse verzekeringsaangelegenheden met betrekking tot de bedrijfsactiviteiten en bezittingen. Mede op basis van deze besprekingen wordt het risicobeheer en verzekeringsbeleid vastgesteld.
Specifieke risico’s Belasting op milieugrondslag c.q. verbrandingsbelasting en CO2-heffing De verwachting is dat de verbrandingsbelasting de komende jaren verder gaat stijgen. Ook wordt verwacht dat de CO2-heffing geïntroduceerd gaat worden. Het demissionair kabinet heeft op Prinsjesdag (dd sept 2025) besloten tot een landelijke fiscale maatregel van 567mln als extra verbrandingsbelasting (‘zgn. plastic taks’) bij afvalverwerking. Hoewel nog onduidelijk is wat de exacte impact van deze maatregel gaat zijn, moet rekening worden gehouden met aanzienlijk oplopende verwerkingskosten in de komende jaren. Op dit moment weten we nog niet wat de daadwerkelijke tarieven gaan worden voor 2026 en 2027. De verwachte prijsontwikkeling is opgenomen in hoofdstuk 6. Verwerkingstarieven De tarieven voor met name kunststof, papier, textiel en de milieustraatstromen hout en bouw & sloop kunnen in de praktijk significant afwijken van hetgeen in begroting 2027 is opgenomen. Dit kan een groot risico met zich meebrengen, zelfs groter dan waarmee in de post onvoorzien rekening is gehouden.
Ontwerpbegroting 2027
|34
3.2 Onderhoud kapitaalgoederen Op grond van de BBV gaat deze paragraaf in op het onderhoudsbeleid en de financiële consequenties daarvan. Het investeringsplan voor GR Cure staat in Bijlage II. Voor het onderhoud van kapitaalgoederen is geen voorziening gevormd voor het begrotingsjaar 2027. Onderhoud wordt in 2027 ten laste van het begrotingsjaar 2027 geboekt. De grond van locatie Acht in Eindhoven wordt door ons gepacht en wij hebben de gebouwen daarop in eigendom. Verder huren we de gebouwen en de gronden van de milieustraten in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard en de gronden van milieustraten Lodewijkstraat in Eindhoven. Het onroerend goed op de milieustraten in Eindhoven en voor een deel de milieustraat in Geldrop-Mierlo is (per 1 januari 2014 c.q. 1 augustus 2016) ons eigendom. Bij aanschaf van nieuwe voertuigen wordt meteen een onderhoudscontract afgesloten. Het werken volgens dit ‘Total Cost of Ownership’-principe blijkt voor ons het meest efficiënt te werken. 3.3 Financiering Als samenwerkingsverband van de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard zijn we in de gelegenheid om de kapitaalbehoefte te dekken met leningen bij de Bank Nederlandse Gemeenten. De komende jaren wordt de Treasury verder ontwikkeld in overleg met de deelnemende gemeenten.
Begrotingstechnisch wordt binnen de gegeven procuratie en binnen de geldende regelgeving met betrekking tot leningen een passende financiering voorzien van zowel bedrijfsvoering als investeringen. De verwachting is dat het saldo kredieten ultimo 2027 € 53.570.147 bedraagt. Dit is in bijlage III verder gespecificeerd. Schatkistbankieren Door wijziging van de Wet Financiering Decentrale Overheden (FIDO) in verband met het rentedragend aanhouden van liquide middelen in ’s Rijks schatkist, zijn alle decentrale overheden verplicht om hun overtollige (liquide) middelen aan te houden in de schatkist. Dagelijks wordt het gehele banksaldo automatisch afgeroomd ten gunste van de rekening bij het Agentschap van de Generale Thesaurie (Ministerie van Financiën). Bijlage V geeft inzicht in het EMU-saldo.