1275810 Ontwerpbegrotings-wijziging 2025.1 en ontwerpbegroting 2026 RMN bijlage 4 Ontwerpbegroting 2026 RMN
Tekst van het document
2.618 1.809 1.044 2.973 525
2.445 1.728 704 2.854 516
173 80 340 119 9
7,1% 4,6% 48,3% 4,2% 1,8%
Totaal Nieuwegein
8.970
8.248
722
8,7%
De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 3,8% en 2,4% conform Kaderbrief 2026. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 31,5%. In begroting 2025.0 was het opslag percentage 2,9% lager. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen.
Begroting 2026
blz. 37
De kapitaallasten zijn herrekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2026 en de investeringen in 2025. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen. Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Door de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers in de afgelopen jaren (zie paragraaf 7.3.3.3), stijgen deze kosten in begroting 2026 ten opzichte van begroting 2025.1.
Bedrijfsvoering RMN versus verwerkingskosten AVU en anderen De voor 2026 geraamde bijdrage van gemeente IJsselstein van bijna € 9 miljoen is te verdelen in € 6 miljoen vanwege inzet van RMN en € 3 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Op product niveau is de verdeling als volgt: Basistaken (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach
2026.0 2026.0 RMN AVU / overig 1.143 2.300 748 452 484 -161 54 608 323 12 113 -62 -200 57 58 28 854 266 54 327 1.458 53 -
2026.0 Totaal 3.443 1.200 323 54 932 12 51 -200 57 58 28 854 266 54 327 1.458 53
Totaal gemeente Nieuwegein
5.997
8.970
Begroting 2026
2.973
blz. 38
5.2.5 Soest Basistaken (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen Klachten en meldingen
raming 2026.0 1.742 1.304 356 7 247 16 -31 25 232 19 20 0 41 741 380 42 133 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31 -
raming 2025.1 1.667 1.254 340 7 237 15 -32 24 225 18 19 0 39 715 371 42 130 271 903 34 258 158 64 161 63 260 21 185 211 29 -
raming 2025.0 1.622 1.250 314 239 15 -31 34 231 18 19 0 39 744 442 19 130 241 855 254 161 65 167 48 257 20 257 143 30 -
concept JR 2024 1.582 1.087 206 109 14 -51 33 253 17 18 639 394 46 91 200 849 650 26 60 239 292 198 30 -
Totaal gemeente Soest
8.044
7.686
7.584
6.983
De geraamde bijdrage van gemeente Soest stijgt in 2026 met € 357.000 (4,6%) ten opzichte van begroting 2025.1. De herkomst van deze mutatie is als volgt te specificeren:
Begroting 2026
blz. 39
Mutaties naar herkomst (x € 1.000)
2026.0
2025.1
mutatie
% mutatie
Inzet personeel Inzet materieel Directe kapitaallasten Verwerkingslasten Overige directe kosten
2.787 1.981 610 1.986 679
2.603 1.893 587 1.945 658
184 88 24 40 21
7,1% 4,6% 4,0% 2,1% 3,2%
Totaal Soest
8.044
7.686
357
4,6%
De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 3,8% en 2,4% conform Kaderbrief 2026. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 31,5%. In begroting 2025.0 was het opslag percentage 2,9% lager. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn herrekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2026 en de investeringen in 2025. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen. Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes.
Door de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers in de afgelopen jaren (zie paragraaf 7.3.3.3), stijgen deze kosten in begroting 2026 ten opzichte van begroting 2025.1. Bedrijfsvoering RMN versus verwerkingskosten AVU en anderen De voor 2026 geraamde bijdrage van gemeente Soest van € 8 miljoen is te verdelen in € 6 miljoen vanwege inzet van RMN en € 2 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Op product niveau is de verdeling als volgt:
Begroting 2026
blz. 40
Basistaken (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding
2026.0 2026.0 RMN AVU / overig 559 1.183 602 702 475 -119 7 113 134 16 35 -66 25 585 -353 19 20 41 741 51 329 42 133 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31 -
2026.0 Totaal 1.742 1.304 356 7 247 16 -31 25 232 19 20 41 741 380 42 133 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31
Totaal gemeente Soest
6.058
8.044
Begroting 2026
1.986
blz. 41
5.2.6 Zeist Basistaken (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen BOR
raming 2026.0 2.949 1.494 587 7 477 21 33 64 563 38 38 107 724 292 61 137 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54 10
raming 2025.1 2.819 1.432 555 7 457 20 25 62 512 35 35 101 647 285 61 134 265 1.072 49 479 160 296 43 399 49 81 21 66 280 223 29 50 9
raming 2025.0 2.705 1.420 540 455 20 26 30 521 36 36 103 728 504 20 134 261 1.177 514 163 304 31 395 49 79 20 14 369 222 30
concept JR 2024 2.571 1.295 383 327 18 14 44 605 34 34 722 381 65 150 270 918 468 152 282 88 383 46 40 56 266 244 38 48 8
Totaal gemeente Zeist
11.413
10.759
10.905
9.949
De geraamde bijdrage van gemeente Zeist stijgt in 2026 met € 654.000 (6,1%) ten opzichte van begroting 2025.1. De herkomst van deze mutatie is als volgt te specificeren:
Begroting 2026
blz. 42
Mutaties naar herkomst (x € 1.000)
2026.0
2025.1
mutatie
%mutatie
Inzet personeel Inzet materieel Directe kapitaallasten Verwerkingslasten Overige directe kosten
4.408 2.877 842 2.721 564
4.116 2.749 720 2.626 547
7,1% 4,6% 17,0% 3,6% 3,1%
Totaal Zeist
11.413
10.759
291 128 123 95 17 654
6,1%
De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 3,8% en 2,4% conform Kaderbrief 2026. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 31,5%. In begroting 2025.0 was het opslag percentage 2,9% lager. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn herrekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2026 en de investeringen in 2025. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen. Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes.
Door de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers in de afgelopen jaren (zie paragraaf 7.3.3.3), stijgen deze kosten in begroting 2026 ten opzichte van begroting 2025.1. Bedrijfsvoering RMN versus verwerkingskosten AVU en anderen De voor 2026 geraamde bijdrage van gemeente Zeist van € 11,4 miljoen is te verdelen in € 8,7 miljoen vanwege inzet van RMN en € 2,7 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Op product niveau is de verdeling als volgt:
Begroting 2026
blz. 43
Basistaken (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen BOR Klachten en meldingen
2026.0 2026.0 RMN AVU / overig 1.102 1.847 788 707 717 -130 7 261 216 21 126 -93 64 929 -366 38 38 107 724 -51 343 61 137 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54 10 -
2026.0 Totaal 2.949 1.494 587 7 477 21 33 64 563 38 38 107 724 292 61 137 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54 10 -
Totaal gemeente Zeist
8.692
11.413
Begroting 2026
2.721
blz. 44
6. Meerjarenraming 2025- 2030 RMN 6.1
Meerjarenraming lasten
Meerjaren lasten (x € 1.000) Omschrijving
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
4.614 1.443 6.057
4.999 1.482 6.481
5.123 1.519 6.643
5.252 1.557 6.809
5.383 1.596 6.979
5.517 1.636 7.153
848 848
902 902
885 885
903 903
920 920
923 923
12.652 6.069 4.405 23.126
12.935 6.802 5.078 24.815
13.259 7.120 5.083 25.461
13.590 7.464 5.092 26.146
13.930 7.908 5.014 26.852
14.278 8.166 5.633 28.078
9.622 777 10.399
9.951 796 10.746
10.199 816 11.015
10.454 836 11.290
10.716 857 11.573
10.984 878 11.862
304 304
324 324
332 332
341 341
349 349
358 358
40.735
43.268
44.337
45.488
46.673
48.374
Saldo van baten en lasten
200
200
200
200
200
200
Gerealiseerde resultaat
40.936
43.468
44.537
45.688
46.873
48.574
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
Additionele taken
Totaal lasten
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 45
6.2
Meerjarenraming baten
Meerjaren baten (x € 1.000) Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik
Incidentele baten Aanvullende taken Desintegratievergoeding Ijsselstein
Financiële baten en lasten Totaal baten
Begroting 2026
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
4.489 3.003 6.137 8.248 7.686 10.759 40.323
4.783 3.209 6.465 8.970 8.044 11.413 42.884
4.902 3.302 6.627 9.197 8.246 11.721 43.995
5.026 3.403 6.807 9.453 8.442 12.055 45.187
5.169 3.500 6.980 9.680 8.649 12.378 46.356
5.394 3.580 7.201 10.165 8.895 12.804 48.041
304 304
324 324
334 334
344 344
354 354
363 363
140 168 308
149 112 261
153 55 208
158 158
163 0 163
168 1 169
0
0
0
0
0
1
40.936
43.468
44.537
45.688
46.873
48.574
blz. 46
6.3
Meerjarenraming per deelnemer
6.3.1 Baarn Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Klachten en meldingen
raming 2025 953 694 190 3 183 9 4 19 279 9 1 35 464 201 27 239 297 18 210 169 26 36 176 21 74 116 29 5
raming 2026 998 726 206 4 192 9 12 20 311 10 1 38 498 206 28 252 344 19 222 180 27 38 186 21 78 119 31 6
raming 2027 1.027 747 212 4 197 10 12 20 320 10 1 39 516 212 29 260 330 20 229 186 28 40 192 22 80 123 32 6
raming 2028 1.058 769 219 4 203 10 13 21 330 10 1 40 536 219 29 267 312 20 236 191 29 41 198 22 82 127 33 6
raming 2029 1.091 793 226 4 209 10 13 21 340 10 1 41 553 225 30 276 310 21 243 197 30 42 204 23 85 130 34 6
raming 2030 1.119 813 231 4 215 10 14 22 349 11 1 42 566 231 31 283 410 22 249 202 31 43 209 24 87 134 35 6
Totaal gemeente Baarn
4.489
4.783
4.902
5.026
5.169
5.394
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 47
6.3.2 Bunnik Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Kadavers Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding
raming 2025 691 447 159 7 129 4 13 14 115 2 19 436 108 17 6 111 130 11 93 65 78 1 100 21 110 55 62
raming 2026 724 470 171 7 135 5 11 15 122 2 20 511 110 17 6 117 139 12 98 69 82 2 106 21 117 57 66
raming 2027 745 483 176 7 139 5 11 15 125 2 21 528 113 18 6 120 140 12 101 71 84 2 109 22 120 58 68
raming 2028 767 498 181 8 143 5 12 16 129 2 22 548 117 18 7 124 142 13 104 73 87 2 112 22 123 60 70
raming 2029 791 513 187 8 148 5 12 16 133 2 22 564 120 19 7 128 139 13 107 75 89 2 115 23 127 62 72
raming 2030 811 526 192 8 151 5 12 16 137 2 23 577 124 19 7 131 135 13 110 77 92 2 118 24 131 64 74
Totaal gemeente Bunnik
3.003
3.209
3.302
3.403
3.500
3.580
Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Bunnik Additioneel Smiley verplaatsen Plaatsen en onderhoud verkeersborden Keuren en repareren speeltoestellen Onderhoud straatmeubilair Verkiezingen Algemeen beheer openbare ruimte Groenonderhoud Evenementen BOR
raming 2025 15 28 9 12 7 127 103 4
raming 2026 16 30 9 13 7 135 110 4
raming 2027 17 30 10 13 7 139 113 5
raming 2028 17 31 10 13 8 143 116 5
raming 2029 18 32 10 14 8 148 120 5
raming 2030 18 33 10 14 8 152 123 5
Totaal gemeente Bunnik additioneel
304
324
334
344
354
363
In de meerjarenramingen is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 48
6.3.3 IJsselstein Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen
raming 2025 1.378 728 154 304 9 23 10 186 18 35 1 55 680 214 13 226 679 23 199 119 259 109 390 61 21 84 131 26 5
raming 2026 1.441 762 167 317 9 29 10 178 19 38 1 58 776 219 13 238 704 25 211 128 275 115 391 64 21 89 135 28 6
raming 2027 1.483 784 172 326 10 30 10 183 19 39 1 60 790 225 14 245 707 25 217 131 283 119 403 66 22 91 139 29 6
raming 2028 1.527 808 177 336 10 31 10 189 20 40 1 62 814 232 14 253 709 26 223 135 292 122 415 68 22 94 143 29 6
raming 2029 1.574 833 182 347 10 31 11 195 21 41 1 63 833 239 14 260 699 27 230 140 301 126 428 70 23 97 147 30 6
raming 2030 1.615 854 187 356 10 32 11 200 21 42 1 65 852 245 15 267 762 28 236 143 309 129 439 72 24 99 151 31 6
Totaal gemeente IJsselstein
6.137
6.465
6.627
6.807
6.980
7.201
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 49
6.3.4 Nieuwegein Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach
raming 2025 3.292 1.147 288 51 888 11 43 -195 53 55 27 701 260 54 310 1.214 50
raming 2026 3.443 1.200 323 54 932 12 51 -200 57 58 28 854 266 54 327 1.458 53
raming 2027 3.543 1.235 332 55 959 12 53 -206 58 60 29 866 274 56 337 1.481 54
raming 2028 3.649 1.272 342 57 988 12 54 -212 60 62 30 884 282 57 347 1.513 56
raming 2029 3.762 1.312 353 59 1.018 13 56 -219 62 64 31 911 291 59 357 1.495 58
raming 2030 3.858 1.345 362 60 1.044 13 57 -224 63 65 32 930 298 61 367 1.774 59
Totaal gemeente Nieuwegein
8.248
8.970
9.197
9.453
9.680
10.165
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 50
6.3.5 Soest Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding
raming 2025 1.667 1.254 340 7 237 15 -32 24 225 18 19 0 39 715 371 42 130 271 903 34 258 158 64 161 63 260 21 185 211 29
raming 2026 1.742 1.304 356 7 247 16 -31 25 232 19 20 0 41 741 380 42 133 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31
raming 2027 1.793 1.342 366 7 254 17 -32 25 239 19 21 0 43 764 391 43 137 294 950 37 281 173 70 174 69 283 22 201 230 32
raming 2028 1.847 1.383 377 8 262 17 -33 26 246 20 21 0 44 789 403 44 141 303 925 39 290 178 72 180 71 291 22 207 237 33
raming 2029 1.904 1.425 389 8 270 18 -34 27 253 21 22 0 45 810 415 46 145 312 903 40 299 184 75 185 74 300 23 213 244 34
raming 2030 1.953 1.462 399 8 277 18 -35 28 260 21 22 0 46 829 426 47 149 320 952 41 306 188 76 190 75 308 24 219 250 35
Totaal gemeente Soest
7.686
8.044
8.246
8.442
8.649
8.895
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 51
6.3.6 Zeist Meerjaren baten (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen BOR
raming 2025 2.819 1.432 555 7 457 20 25 62 512 35 35 101 647 285 61 134 265 1.072 49 479 160 296 43 399 49 81 21 66 280 223 29 50 9
raming 2026 2.949 1.494 587 7 477 21 33 64 563 38 38 107 724 292 61 137 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54 10
raming 2027 3.035 1.537 604 7 491 21 34 66 579 39 39 110 748 301 63 141 288 1.180 54 522 175 325 47 435 53 89 22 72 304 244 32 55 10
raming 2028 3.126 1.584 622 8 506 22 35 68 596 40 40 114 773 310 65 146 296 1.195 55 538 180 335 48 448 55 91 22 74 313 251 33 57 11
raming 2029 3.223 1.632 641 8 521 23 36 70 615 41 41 117 797 319 67 150 306 1.183 57 554 186 345 50 462 57 94 23 76 323 259 34 58 11
raming 2030 3.305 1.674 658 8 535 23 37 71 631 42 42 120 817 328 69 154 313 1.322 59 568 191 354 51 473 58 96 24 78 331 265 35 60 11
Totaal gemeente Zeist
10.759
11.413
11.721
12.055
12.378
12.804
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2026
blz. 52
6.4
Meerjaren prognose balans
ACTIVA (x € 1.000)
Vaste activa Gronden en terreinen Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Overige materiële vaste activa
concept JR 2024 raming raming raming raming raming 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029
raming 31-12-2030
750 1.321 68 8.099 993 14.927 61 26.219
750 1.206 37 12.109 2.588 15.624 49 32.363
750 1.095 18 12.923 2.527 13.692 36 31.042
750 1.002 12 12.869 2.456 11.621 24 28.735
750 910 6 12.364 2.196 9.370 12 25.609
750 817 11.292 1.849 12.928 27.636
750 742 9.452 1.494 11.512 23.950
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
291 -272 792 2.035 2.555
Liquide middelen
392
392
392
392
392
392
392
TOTAAL ACTIVA
29.457
35.601
34.280
31.973
28.847
30.874
27.188
Vlottende activa Voorraden Uitzettingen in 's rijks schatkist Voorschotten Overige vorderingen
PASSIVA (x 1.000)
Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingreserve Resultaat huidig boekjaar*
Lang vreemd vermogen Voorzieningen Langlopende leningen** Terugvloeiing resultaat 2024
Vlottende passiva Kasgeldleningen Crediteuren Overlopende passiva
TOTAAL PASSIVA
Begroting 2026
concept JR 2024 raming raming raming raming raming 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029
raming 1-1-2030
233 2.188 2.421
233 233
233 233
233 233
233 233
233 233
233 233
33 22.350 22.383
33 29.500 2.188 31.721
33 27.750 2.188 29.971
33 25.933 2.188 28.154
33 23.017 2.188 25.238
33 25.100 2.188 27.321
33 20.683 2.188 22.904
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
1.606 3.049 4.655
29.458
36.609
34.859
33.042
30.126
32.209
27.792
blz. 53
6.5
Investeringsplan 2026- 2030
In onderstaand overzicht zijn de voorgenomen investeringen opgenomen volgens de geactualiseerde vervangings- en uitbreidingsplannen ondergrondse containers, voertuigen en recyclingstations. In de investeringen 2025 zijn ook nog niet gerealiseerde investeringen van 2024 opgenomen. Investeringen (x 1.000)
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Materieel Huisvuilwagens Pickup BOR materieel Vrachtwagens Totaal materieel
1.824 312 2.081 1.612 5.828
2.100 101 767 250 3.218
1.713 42 722 2.476
1.061 386 601 2.047
549 853 71 1.473
549 131 680
Terreininventaris RS
1.770
300
266
91
8
-
Inzamelmiddelen
2.764
480
336
132
5.850
1.368
Eindtotaal
16.190
7.215
5.554
4.318
8.803
2.729
Begroting 2026
blz. 54
6.6
Kengetallen en EMU-saldi
6.6.1 Kengetallen Kengetallen (bedragen x € 1.000) Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
€
raming 2025 72,06% 72,06% 0,64% 200 €
raming 2026 63,84% 63,84% 0,67% 200 €
raming 2027 58,23% 58,23% 0,71% 200 €
raming 2028 50,38% 50,38% 0,77% 200 €
raming 2029 53,55% 53,55% 0,72% 200 €
raming 2030 42,58% 42,58% 0,84% 200
De kengetallen hebben een beperkte informatiewaarde. RMN werkt als non-profit organisatie zonder winstoogmerk en keert eventuele overschotten uit aan de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele tekorten.
6.5.2 EMU-saldi EMU-saldo (x € 1.000)
1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2. Mutatie (im)materiële vaste activa 3. Mutatie voorzieningen 4. Mutatie voorraden 5. Verwachte boekwinst Berekend EMU-saldo
Begroting 2026
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
200
200
200
200
200
200
6.144 -
-1.321 -
-2.307 -
-3.126 -
2.027 -
-3.686
6.344
-1.121
-2.107
-2.926
2.227
-3.486
blz. 55
7. Paragrafen 7.1
Besluit Begroting en Verantwoording
Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 7.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing; 7.3 Onderhoud kapitaalgoederen; 7.4 Financiering; 7.5 Bedrijfsvoering; 7.6 Verbonden partijen.
7.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen om haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s en is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het verslagjaar maar ook voor de meerjarenraming.
7.2.1 Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten algemene reserve, bestemmingsreserve, stille reserves en gerealiseerd resultaat en bedraagt ultimo 2024 € 2.420.000. Voor de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit verwijzen wij u naar de ontwikkeling van de reserves bij de toelichting op de balans. Het bestuur van RMN heeft bepaald dat volledige verrekening van de lasten plaatsvindt met de deelnemende gemeenten met uitzondering van benoemde kosten die ten laste van de bestemmingsreserve worden gebracht. Positieve resultaten worden bij resultaatbestemming door het bestuur aan de algemene reserve toegevoegd of aan de deelnemende gemeenten uitgekeerd. Negatieve resultaten worden verrekend met de deelnemende gemeenten voor zover deze niet ten laste gebracht kunnen worden van de algemene reserve. Het restant van het voordelige resultaat vloeit na vaststelling van de jaarrekening, via de DVO-afrekeningen, terug naar de gemeenten.
7.2.2 Risicomanagement RMN In 2024 zijn de risico’s voor RMN voor het eerst structureel in kaart gebracht waarbij gebruik is gemaakt van de Methode MAPGOOD. Voor de nieuwe versie van normen van het managementsysteem ISO 14001 is het een vereiste om de risico’s in kaart te brengen waarbij MAPGOOD, een veelgebruikte methode is. Het staat voor Mensen, Apparatuur, Programmatuur, Gegevens, Organisatie, Omgeving en Diensten. Dit zijn de verschillende invalshoeken om naar bedreigingen en risico's te kijken.
Begroting 2026
blz. 56
De geïdentificeerde risico’s krijgen een kans-score op een schaal van 1-5 en een impact-score op een schaal van 1-5. Naar gelang de risicowaarde (kans * impact) dient RMN passende maatregelen te nemen: accepteren of mitigeren. De risicoanalyse dient periodiek herhaald te worden. Het management van RMN heeft het voornemen om in de tweede helft van 2025 een actuele, concern brede risicoanalyse op te stellen. Resultaten risicoanalyse 2024 Sinds de uitvoering van de risicoanalyse uit 2024 zijn een aantal mitigerende maatregelen of onderzoeken in gang gezet. Zo voert RMN momenteel een onderzoek uit naar potentiële risico’s op het gebied van Arbo en bedrijfsongevallen en onderzoekt RMN momenteel (de dekkingsgraad van) het totale verzekeringspakket, waaronder begrepen de voertuigverzekeringen, opstalverzekeringen en personeelsverzekeringen. Wat betreft de informatiebeveiliging zijn in 2024 een aantal maatregelen doorgevoerd, zoals de realisatie van een nieuwe inrichting van MS Teams waarmee de autorisatiestructuur is herzien en aangescherpt. Maatregelen die aanvullend genomen worden: In Q2 2025 wordt onderzocht in hoeverre vertrouwelijkheid labels (op documentniveau) geïntroduceerd kunnen worden binnen de RMN Teams omgeving.
Ook wordt gewerkt aan de implementatie van de landelijke wetgeving ten aanzien van informatiebeveiliging (BIO), en wil RMN in 2025 het privacy beleid actualiseren Op voorhand kan worden gesteld dat het risico op afkeur van vervuilde grondstoffen door de strengere controles van eindverwerkers groter wordt. Gevolg is dat steeds meer gescheiden ingezamelde grondstoffen alsnog tegen meerkosten naar de verbrandingsoven gaat. Een potentiële mitigerende maatregel hiervoor is het toezichthouden op de door inwoners aangeboden grondstoffen (door medewerkers op het recyclestation of steekproefsgewijs door recyclingcoaches bij de inzameling huisaan-huis). Voorwaarde is wel dat hier voldoende capaciteit voor beschikbaar is. Ten aanzien van het bestaande risico dat RMN niet voldoet aan (landelijke) regelgeving kan de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (‘schijnzelfstandigheid’) als regel worden toegevoegd. De bijpassende mitigerende maatregel is dat bij nieuwe externe inhuur zal worden getoetst op de wettelijke regelgeving.
Begroting 2026
blz. 57
7.3
Onderhoud kapitaalgoederen
RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines, werkmaterieel zonder kenteken, ondergrondse- en minicontainers en grote inzamel/perscontainers op de recyclingstations. Maar ook diverse gebouwen/kantoren op diverse locaties
7.3.1 Gebouwen en inrichting In 2025 wordt een hernieuwd onderhouds- en vervangingsplan voor gebouwen opgesteld. Het doel van dit beheersplan is om een gestructureerde aanpak te bieden voor het beheer van RMN-locaties, met de nadruk op het handhaven van een minimale onderhoudsstandaard. Dit plan is ontworpen om ervoor te zorgen dat de locaties hun waarde behouden door te voldoen aan wettelijke eisen en onderhoudsmaatregelen. Overzicht in gebruik zijnde locaties Locatie in eigendom van RMN Gemeente Zeist: Kantoor + recyclingstation, Zandbergenlaan 2, 3712 BZ Gehuurde locaties 1. Gemeente Soest a. Hoofdkantoor RMN, Lange Brinkweg 81 b. Werkplaats + stalling, Lange Brinkweg 79 c. Recyclingstation, De Schans 16 2. Gemeente Baarn: Recyclingstation, Oude Amsterdamse Straatweg 4 3. Gemeente Nieuwegein: Recyclingstation, Utrechthaven 3 4. Gemeente IJsselstein: a. Kantoor + gemeentewerf, Kamerlingh Onneslaan 26 b. Recyclingstation, Archimedesstraat 3 c. Stallingsgarage, Kamerlingh Onneslaan 17 5. Gemeente Bunnik: Kantoor + recyclingstation, Rumpsterweg 4 Wat wil RMN De belangrijkste doelstellingen van het locatiebeheer van RMN zijn: • Het handhaven van een "minimale onderhoudsstandaard" om te voldoen aan wettelijke eisen. • Naleven van contractuele verplichtingen. • Zorgen voor kostenefficiënt onderhoud van de locaties zonder de kwaliteit in gevaar te brengen.
Wat gaat RMN ervoor doen Om deze doelstellingen te bereiken, worden de volgende beheersmaatregelen genomen: (Veiligheids)inspecties • Regelmatige inspecties van brandblusapparaten, nooduitgangen veiligheidsvoorzieningen. • Onderhoud van alarmsystemen en brandbeveiligingsapparatuur.
Begroting 2026
en
andere
blz. 58
Bouwkundig Onderhoud (locatie Zeist) • Reparatie van scheuren in muren of funderingen van daken en goten om lekkages te voorkomen. • Periodiek schilderwerk om de bescherming van de buitenkant te behouden. Elektrisch Onderhoud • Inspectie en onderhoud van elektrische bedrading, schakelapparatuur en meterkasten. • Vervanging van verouderde stopcontacten, schakelaars en elektrische panelen. Sanitair Onderhoud • Inspectie en reparatie van lekkende kranen, pijpen en sanitair. • Reiniging en onderhoud van afvoersystemen. Verwarming, Ventilatie en Airconditioning • Periodiek onderhoud van HVAC-systemen, inclusief het vervangen van filters. • Reparatie van defecte verwarmings- of koelsystemen. Toegankelijkheid • Onderhoud en reparatie van deuren, ramen, trappen en liften. Wettelijke Naleving • Naleving van lokale bouwvoorschriften en regelgeving. • Periodieke keuringen en certificeringen voor specifieke installaties en voorzieningen. Groenvoorziening • Verwijderen van onkruid en (periodiek) snoeien van bomen, planten en struiken. Plaagdierbestrijding • Inspectie en bestrijding van plaagdieren, zoals muizen, insecten en andere plaagdieren. Communicatie en Documentatie • Communicatie van onderhoudsplannen en -schema's aan gebruikers en belanghebbenden. • Bijhouden van documentatie met betrekking tot uitgevoerd onderhoud en inspecties.
Wat gaat het kosten Financieel Beheer Na afronding van het onderhouds- en vervangingsplan kan een jaarlijks budget worden vastgesteld om essentiële onderhoudsmaatregelen te financieren en te voldoen aan wettelijke verplichtingen. Er wordt rekening gehouden met onvoorziene uitgaven binnen de vastgestelde "minimale onderhoudsstandaard”. Risicobeheer Risico's in kaart brengen met specifieke aandacht voor risico's die de afgesproken onderhoudsstandaard kunnen beïnvloeden.
Begroting 2026
blz. 59
Communicatie Gebruikers en belanghebbenden worden regelmatig geïnformeerd over geplande onderhoudsactiviteiten door middel van een planning. Deze planning bevat een overzicht van de geplande onderhoudsactiviteiten voor de komende periode, belangrijke aandachtspunten en eventuele updates over de voortgang. Evaluatie Het beheerplan wordt jaarlijks geëvalueerd en indien nodig aangepast op basis van feedback van gebruikers, belanghebbenden en veranderende wettelijke eisen, aan. Ook wordt bekeken of de vastgestelde minimale onderhoudsstandaard nog effectief is voor het bereiken van de doelen van RMN.
Begroting 2026
blz. 60
7.3.2 Voertuigen en Gladheidsmaterieel RMN maakt intensief gebruik van voertuigen en gladheidswerktuigen, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens en veegmachines. De kwaliteit van deze apparatuur is essentieel voor de prestaties in het verzorgingsgebied. RMN waarborgt de kwaliteit door tijdig en deskundig onderhoud uit te voeren, voornamelijk in de eigen werkplaats. Investeringen in onderhoud zijn cruciaal voor de bedrijfscontinuïteit en voorkomen onnodige stilstand, waardoor de prestaties in het verzorgingsgebied op een hoog niveau blijven. Daarnaast zijn de voertuigen, samen met de buitendienstmedewerkers, het visitekaartje van RMN. Een goed onderhouden wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de milieubelasting. RMN investeert dan ook aanzienlijk in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de toegewezen middelen. Het beleid van RMN streeft naar een optimale balans tussen onderhoudskosten en kapitaallasten als gevolg van de aanschaf van nieuwe voertuigen. Bij RMN worden verantwoorde en zo duurzaam mogelijke voertuigen aangeschaft. Nog niet voor alle werkzaamheden zijn elektrische varianten en/of andere technieken beschikbaar. Zodra dit technisch wel het geval is en voertuigen zijn afgeschreven, wordt overgestapt. Tot die tijd blijven dat voor deze werkzaamheden de meest milieuvriendelijke voertuigen die op HVO100 rijden.
Eind 2019 is het convenant zero-emissie Reinigingsbranche ondertekend, waarbij RMN zich committeert aan het streven naar de aankoop van emissievrije reinigingsvoertuigen vanaf 1 januari 2030, of eerder indien mogelijk. Dit convenant heeft betrekking op alle reinigingsvoertuigen van onze organisatie, zoals inzamelvoertuigen, veegmachines en huisvuilwagens. 7.3.2.1 Onderhoud voertuigen Jaarlijks wordt een onderhoudsprogramma uit aan de hand van de technische staat van de voertuigen. Een achterstand in de vervangingsinvesteringen leidt ertoe dat het moelijker is om onze voertuigen tegen acceptabele kosten te laten rijden. Dit komt onder meer door hogere onderhouds- en reparatiekosten. 7.3.2.2 Vervanging voertuigen De vervanging van alle tractiemiddelen is vastgelegd in een vervangingsplan. Daarbij is het streven om te blijven voldoen aan de normen voor luchtkwaliteit en de landelijke milieueisen. Op het moment van afroep wordt onder andere de beschikbaarheid en geschiktheid van hybride, low-emissie en elektrische voertuigen beoordeeld, waarbij rekening wordt gehouden met de duurzaamheidscriteria van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Ook wordt gehandeld naar de ambities van het convenant ‘Duurzame voertuigen en brandstoffen in de reinigingsbranche’. In 2025 wordt een geactualiseerd onderhouds- en vervangingsplan opgesteld voor voertuigen en gladheidsmaterieel.
De doelstelling is om inzicht te geven in de huidige onderhoudskwaliteit van voertuigen en gladheidsmaterieel en in de meerjarige vervangingsopgaven.
Begroting 2026
blz. 61
7.3.2.3 Financiële kengetallen voertuigen De boekwaarde per 1 januari 2026 van alle voertuigen inclusief gladheidsmaterieel wordt geraamd op € 12,1 miljoen. De exploitatielasten 2026 worden geraamd op 6,8 miljoen. In de (meerjaren)begroting is uitgegaan van de volgende vervangingsinvesteringen: Investeringen (x 1.000)
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Huisvuilwagens Pickup BOR materieel Vrachtwagens Werkplaats materieel Shovels
1.824 312 2.081 1.612 35 470
2.100 101 767 250 60
1.713 42 722 74 -
1.061 386 601 -
549 853 71 -
549 131 -
Totaal materieel
6.333
3.278
2.550
2.047
1.473
680
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Huisvuilwagens Pickup BOR materieel Vrachtwagens Werkplaats materieel Shovel
7 8 9 6 1 3
7 3 1 1 1
7 1 3 2 -
4 3 -
2 1 -
2 2 -
Eindtotaal
34
13
13
7
3
4
De bijbehorende aantallen zijn als volgt: Investeringen (in aantal voertuigen)
Begroting 2026
blz. 62
7.3.3 Inzamelmiddelen In de loop van 2025 wordt een geactualiseerd onderhouds- en vervangingsplan opgesteld voor inzamelmiddelen. De doelstelling is om inzicht te geven in de huidige onderhoudskwaliteit van de diverse inzamelmiddelen en in de benodigde middeleninzet. 7.3.3.1 Ondergrondse containers RMN hanteert het standpunt dat alle investeringen voor ondergrondse containers door RMN zelf worden uitgevoerd en dat de exploitatiekosten hiervan, inclusief kapitaallasten, aan de gemeenten worden doorberekenen. Vervolgens wordt, net zoals voor voertuigen, een containervervangingsplan opgenomen in de begroting, zodat containers na (technische) afschrijving binnen de bestaande ramingen vervangen kunnen worden. Wat betreft de ondergrondse containers is een overgangssituatie van toepassing. Een ondergrondse container kent zowel financieel als technisch een afschrijftermijn van 10 jaar. In 2019 is besloten dat RMN nieuwe ondergrondse containers aanschaft, waarna de kapitaalslasten in rekening worden gebracht bij de gemeente. Sommige bestaande containers zijn daarmee nog eigendom van een gemeente of van een vereniging van eigenaren. Andere verouderde containers zijn overgedragen aan RMN én een deel van de containers is door RMN aangeschaft. Daar waar RMN afgeschreven containers vervangt zijn die (veelal) van voor 2019.
Met andere woorden: zelfs als alleen ondergrondse containers worden vervangen en er geen sprake is van uitbreiding van containerlocaties, beschouwt RMN dit als nieuwe investeringen voor de begroting. Dit komt doordat de oorspronkelijke investering vóór 2019 door de gemeenten zelf werd uitgevoerd. Daarom worden bij vervangingsinvesteringen aan de gemeenten kapitaallasten doorbelast die voorheen nog niet in de begroting van RMN stonden. Nieuwe ondergrondse containersystemen worden aangeschaft en geplaatst voor de afvalinzameling in de RMN-gemeenten. De containers zijn uitgerust met een vulgraad meetsysteem ten behoeve van de efficiency, evenals toegangssloten die bediend worden met milieupassen. Volgens de Financiële verordening kent deze ‘hardware’ een vervangingstermijn van 5 jaar. In het investeringsoverzicht is rekening gehouden met het tussentijds (5 jaar i.p.v. 10 jaar voor de gehele ondergrondse container) vervangen van deze hardware. In de (meerjaren)begroting is uitgegaan van de volgende uitbreidings- en vervangingsinvesteringen: Investeringen ondergrondse containers (in aantallen) 2025 uitbr. 2025 verv. 2026
2027
2028
2029
2030
Baarn Bunnik IJsselstein Nieuwegein Soest Zeist
12 50 -
4 1 37 28
3 3 11 2 17
1 14 1 9
4 2 3
45 1 40 157 21 70
39 12 2 10
Totaal
62
70
36
25
9
334
63
Begroting 2026
blz. 63
7.3.3.2 Verzamelcontainers Evenals de minicontainers heeft RMN ook het eigendom over de (bovengrondse) verzamelcontainers. RMN koopt deze aan, plaatst en onderhoudt deze. De kosten zijn verwerkt in de begroting ten behoeve van het werk voor de betreffende gemeente. Per 1 januari 2025 zijn de volgende aantallen verzamelcontainers geplaatst: Peildatum 1/1/25 (aantal)
Baarn
Bunnik
IJsselstein
Nieuwegein
Soest
4-wiel containers 2-wiel containers
30 34.811
19.390
29 45.787
287 61.242
80 60.822
Zeist
Totaal
242 668 73.555 295.607
Jaarlijks worden bijna 12.000 minicontainers vervangen. Deze vertegenwoordigen een waarde van ruim € 325.000 (prijspeil 2025). 7.3.3.3 Beheer en onderhoud inzamelmiddelen RMN heeft het beheer van alle (ondergrondse) inzamelmiddelen. Om het beheer zo goed mogelijk te doen, is het van belang dat er eenduidigheid is in het “containerpark”. Dit begint met de verscheidenheid in het type containers zo klein mogelijk te houden. De onderhoudskosten zijn beperkter bij zo min mogelijk verschillen in containers, toegangscontrolesystemen, monolithisch gestorte betonputten en een juiste positionering van de containers in de openbare ruimte. Het is dan ook van belang dat de containers die afwijken van de “standaard” zo snel als mogelijk worden vervangen. RMN inventariseert momenteel welke (type) containers, welke staat van onderhoud en wat de eigendom situatie is in het gehele RMN gebied. De staat van onderhoud en het type container zijn van grote invloed op de onderhoudskosten en met vervanging is in de begroting (nog) geen rekening gehouden in afwachting van nieuw afvalbeleid. 7.3.3.4 Aanschaf en vervanging ondergrondse containers Naast aanschaf als gevolg van de invoering van nieuw afvalbeleid, dient RMN voorstellen in om tot (vroegtijdige) vervanging van bestaande containers te komen.
Dit is voornamelijk ingegeven vanuit de uit de pas lopende onderhoudskosten, gecombineerd met de wens om de toegangscontrole en/of communicatiesoftware toe te passen. Sinds begroting 2024 is het containervervangingsplan voor de door RMN geplaatste containers een vast onderdeel van de begroting. Op die manier vinden vervangingen altijd binnen de begroting plaats.
Begroting 2026
blz. 64
Per 1 januari 2025 zijn de volgende aantallen ondergrondse containers geplaatst: Ondergrondse containers (in aantallen)
1 jaar oud Bouwjaar 2024 2 jaar oud Bouwjaar 2023 3 jaar oud Bouwjaar 2022 4 jaar oud Bouwjaar 2021 5 jaar oud Bouwjaar 2020 6 jaar oud Bouwjaar 2019 7 jaar oud Bouwjaar 2018 8 jaar oud Bouwjaar 2017 9 jaar oud Bouwjaar 2016 10 jaar oud Bouwjaar 2015 Totaal
Baarn
Bunnik IJsselstein
N'gein
Soest
Zeist
Totaal
1
-
1
34
-
3
39
6
1
9
72
10
230
328
30
22
96
259
236
84
727
4
10
109
52
108
19
302
-
-
40
10
4
10
64
45
1
38
157
21
74
336
-
-
-
4
2
4
10
-
1
-
13
2
9
25
4
7
-
5
8
15
39
3
-
-
38
5
28
74
93
42
293
644
396
476
1944
7.3.3.5 Eigendom containerpark Om goed uitvoering te geven aan het beheer en de vervanging van het containerpark is het noodzakelijk dat RMN het eigendom van de containers volledig krijgt overgedragen. Dit geldt voor zowel de gemeentelijke containers als de containers van verenigingen van eigenaren. Ondergrondse containers bestaan uit 2 componenten de betonnen bak en de (metalen) binnenbak. De betonnen bak wordt door natrekking automatisch eigendom van de grondeigenaar, de binnenbak is echter een los element in de openbare ruimte (net als de mini- en of bovengrondse verzamelcontainer). De metalen binnenbak beheert RMN, volledig eigendom betekent dat dit beheer ook gestructureerd kan plaatsvinden. Bij niet functioneren kan RMN de bak weghalen en een andere ervoor in de plaats zetten. Door het containervervangingsplan is een afgeschreven container snel te vervangen zonder extra krediet aan te vragen. De op de container te plaatsen software is altijd in verbinding met de RMNsystemen en is bij grootschalige toepassing in te zetten voor efficiëntere inzamelroutes én het snel signaleren van storingen. Vervanging vindt bij volledig eigendom in de basis plaats volgens het RMN-containervervangingsplan. Dit plan is gebaseerd op basis van binnen RMN-ervaring gehanteerde afschrijvingstermijnen.
Net als bij het voertuigvervangingsplan is de technische staat leidend voor daadwerkelijke vervanging. Zolang containers nog in eigendom zijn van gemeenten en/of derden is vervanging afhankelijk van de aldaar gehanteerde afschrijvingstermijnen. Stijging van onderhoudskosten, omdat er een verkeerde inschatting van de afschrijvingstermijnen wordt gehanteerd, is niet door RMN te beïnvloeden.
Begroting 2026
blz. 65
7.3.3.6 Financiële kengetallen inzamelmiddelen De waarde van het totale containerpark per 1 januari 2026 wordt geraamd op € 15,6 miljoen. De afschrijvingsperiode is gemiddeld 10 jaar. De jaarlijkse vaste kosten voor onderhoud, afschrijving, rente en beheer worden voor 2026 geraamd op € 4,4 miljoen.
Begroting 2026
blz. 66
7.3.4 Recyclingstations Het recyclingstation is de locatie, waar een inwoner van het werkgebied van RMN, terecht kan om verschillende soorten afval op een verantwoorde manier te deponeren. In het werkgebied van RMN zijn de volgende recyclingstations operationeel: Gemeente Baarn: Recyclingstation, Oude Amsterdamse Straatweg 4 Gemeente Bunnik; Recyclingstation, Rumpsterweg 4 Gemeente IJsselstein: Recyclingstation, Archimedesstraat 3 Gemeente Nieuwegein: Recyclingstation, Utrechthaven 3 Gemeente Soest: Recyclingstation, De Schans 16 Gemeente Zeist: Recyclingstation, Zandbergenlaan 2 De recyclingstations zijn uitsluitend bedoeld voor particulieren en niet voor bedrijven/verenigingen. 7.3.4.1 Onderhoud en vervanging recyclingstations Het streven is om periodiek een onderhoudsprogramma uit te voeren aan de hand van de technische staat van het terrein en de terreininventaris zoals containers. Een achterstand in het onderhoud van bijvoorbeeld de containers kan leiden tot gevaarlijke situaties. Er wordt gewerkt aan een actueel onderhouds- en vervangingsplan recyclingstations. Naar verwachting is dit medio 2024 gereed. 7.3.4.2 Aanschaf en vervanging recyclingstations In de (meerjaren) begroting zijn voor recyclingstations de volgende investeringen verwerkt. Investeringen recyclingstations (x 1.000)
raming 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Baarn Bunnik IJsselstein Nieuwegein Soest Zeist
58 58 365 679 81 61
33 33 73 33 33 33
44 44 44 44 44 44
8 8 8 51 8 8
8 -
-
Eindtotaal
1.300
240
266
91
8
-
7.3.4.3 Financiële kengetallen recyclingstations De boekwaarde per 1 januari 2026 van terreininventaris wordt geraamd op € 2,6 miljoen. De exploitatielasten 2026 van alle recyclingstations worden geraamd op € 0,7 miljoen exclusief personele lasten.
Begroting 2026
blz. 67
7.4
Financiering
Het wettelijk kader voor financiering is vindbaar in nationale en Europese wetgeving. Nationaal betreft het met name de volgende wetten: • Wet FIDO (Wet financiering decentrale overheden) • Wet HOF (Wet houdbare overheidsfinanciën) • Het BBV (Besluit begroting en verantwoording) • De Gemeentewet Het beleid van RMN voor de financieringsfunctie is vastgelegd in de financiële verordening, waarvan de meest recente versie begin 2025 door het algemeen bestuur is vastgesteld.
7.4.1 Treasury De treasury-functie ondersteunt de uitvoering van de programma’s. De treasury-functie zorgt ervoor dat er voldoende geld beschikbaar is om aan alle financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Dit omvat het aantrekken van kortlopende- en langlopende leningen. Daarnaast is het uitlenen van gelden en het verstrekken van garanties ook onderdeel van deze functie maar dit is voor RMN niet van toepassing. De belangrijkste doelstellingen voor RMN: • Het tijdig aantrekken van leningen op de geld- en kapitaalmarkt • Het beheersen van het renterisico
7.4.2 Rentebeleid RMN volgt de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt en past, als de rentetarieven daartoe aanleiding geven, haar financieringsbeleid daarop aan. De kaders hiervan zijn opgenomen in een rendementsdocument die door het algemeen bestuur van RMN is vastgesteld. Op grond hiervan is gekozen om in de financieringsbehoefte voor maximaal 30% te voorzien met kortlopende kredieten (krediet in rekening-courant en daggeldleningen). Dit met in achtneming van de wettelijke normen van kasgeldlimiet en renterisiconorm.
7.4.3 Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximumbedrag waarvoor RMN financiële middelen mag aantrekken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant. Deze kortlopende financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is afhankelijk van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2026 bedraagt de kasgeldlimiet € 2.950.000.
Begroting 2026
blz. 68
7.4.4 Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het begrotingsjaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten voor een organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van het begrotingstotaal in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Onderstaande tabel laat zien dat RMN ruimschoots binnen de wettelijke normen blijft: Rente risico (bedragen x € 1.000)
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Vaste leningen begin boekjaar
29.500
27.750
25.933
23.017
25.100
Rente herzieningen Jaarlijkse aflossing verplichting
2.750
2.817
2.917
2.917
3.417
Begrotingstotaal Normwaarde 20% begrotingstotaal
43.268 20% 8.398
44.337 20% 8.588
45.488 20% 8.785
46.673 20% 9.014
48.374 20% 9.014
Ruimte onder de norm
5.648
5.771
5.868
6.097
5.597
7.4.5 Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen in (ondergrondse) containers en groot materieel worden gefinancierd door het afsluiten van langlopende geldleningen. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen uit eigen vermogen. Tenslotte is het mogelijk om gebruik te maken van het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. Daarbij is een kredietlimiet vastgesteld van € 800.000, met een intra-dag limiet van €2.200.000. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de intra-dag limiet en 5% voor overschrijdingen boven de intra-dag limiet. In aanvulling op het "krediet in rekening-courant" wordt in onderling overleg dag- of kasgeld verstrekt. Door de bevoorschotting van de deelnemende gemeenten, die vooraf per kwartaal zou moeten plaatsvinden, is de financieringsbehoefte van RMN het grootst aan het einde van elk kwartaal. Aangezien rentepercentages voor langlopende leningen doorgaans hoger liggen dan voor kortlopende leningen, maakt RMN, binnen de toegestane kaders, zoveel mogelijk gebruik van kortlopende leningen om de fluctuaties in de kwartalen op te vangen.
Het gestelde kader waarbinnen de gemiddelde hoogte van de kasgeldlening zich moet bevinden, mag over een kwartaal gezien niet hoger zijn dan 8,2% van het begrotingstotaal.
Begroting 2026
blz. 69
Overzicht langlopende leningen Langlopende leningen (x € 1.000) Looptijd
realisatie raming raming raming raming raming raming stand per stand per stand per stand per stand per stand per stand per 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
2011-2026 2011-2041 2018-2028 2019-2029 2020-2030 2021-2031 2023-2033 2024-2034 Huidige, lopende leningen nw 2025-2035 nieuw nw 2026-2036 nieuw nw 2027-2037 nieuw nw 2028-2038 nieuw nw 2029-2039 nieuw nw 2030-2040 nieuw Raming nieuwe benodigde leningen Totaal
67 1.133 3.000 3.000 3.600 750 6.300 4.500 22.350
33 1.067 3.000 3.000 3.000 750 5.600 4.050 20.500
1.000 3.000 3.000 2.400 750 4.900 3.600 18.650
933 3.000 3.000 1.800 750 4.200 3.150 16.833
867 3.000 3.000 1.200 750 3.500 2.700 15.017
800 3.000 3.000 600 750 2.800 2.250 13.200
733 3.000 3.000 750 2.100 1.800 11.383
-
9.000 9.000
8.100 1.000 9.100
7.200 900 1.000 9.100
6.300 800 900 8.000
5.400 700 800 5.000 11.900
4.500 600 700 4.500 -1.000 9.300
22.350
29.500
27.750
25.933
23.017
25.100
20.683
Financieringsbehoefte per ultimo van het jaar Financieringsbehoefte (x € 1.000)
raming raming raming raming raming raming 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
Totaal boekwaarde activa
32.363
31.042
28.735
25.609
27.636
23.950
Opgenomen langlopende leningen Aan te trekken leningen Eigen financieringsmiddelen (kort) Totaal financieringsmiddelen
20.500 9.000 3.000 32.500
26.750 1.000 3.000 30.750
24.933 1.000 3.000 28.933
23.017 3.000 26.017
20.100 5.000 3.000 28.100
21.683 -1.000 3.000 23.683
Financieringstekort/-overschot
-137
292
-199
-408
-464
267
7.4.6 Relatiebeheer Voor het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier.
7.4.7 Kasbeheer De gemeenten betalen hun bijdrage via kwartaalvoorschotten gebaseerd op de vigerende begroting. Na afloop van ieder jaar wordt een eindafrekening opgesteld waarmee de kosten voor de overeengekomen diensten worden afgerekend. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt verrekend met de betreffende gemeente.
Begroting 2026
blz. 70
7.5
Bedrijfsvoering
De paragraaf bedrijfsvoering geeft inzicht in de stand van zaken en de beleidsvoornemens rond de gemeentelijke bedrijfsvoering. Met bedrijfsvoering worden de bedrijfsprocessen bedoeld die nodig zijn om de beleidsdoelstellingen uit de programma's te realiseren.
7.5.1 Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: − Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimte, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen; − Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen; − Afvalvrije scholen; − Buurtverenigingen/wijkbureaus. RMN werkt samen met diverse partijen of zoekt samenwerking op voor activiteiten zoals het opruimen van blad- en zwerfafval en deelname aan initiatieven ter verbetering van de kwaliteit van de openbare ruimte. Deze samenwerking versterkt de band met de samenleving in de regio. RMN verzorgt voorlichting voor scholieren en kan bij gemeentelijke evenementen en activiteiten zorgen voor goede afvalvoorzieningen en nadien de locatie schoon opleveren. RMN wil zich eveneens meer inzetten voor het bieden van meer sociale werkgelegenheid voor de deelnemende gemeenten.
Zowel door meer samen te werken met sociale werkvoorzieningen als door het bij de organisatie van RMN zelf aanbieden van werkervaringstrajecten. RMN beschikt over een gecertificeerd ISO 14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de hoogste milieunormen. Daarnaast bezit RMN de benodigde milieuvergunningen voor de door haar beheerde recyclingstations en waarborgt zij de naleving van de gestelde eisen door middel van interne audits. Naast CO2-reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2-reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer.
7.5.2 Organisatieontwikkeling Met de nieuwe organisatie inrichting sinds 1 januari 2024 kent RMN weer een bedrijfsbureau, welke een centrale rol zal spelen bij de planning ten behoeve van de operationele uitvoering, maar ook bij het
Begroting 2026
blz. 71
afhandelen (inplannen) van meldingen van inwoners en het berekenen van de kostprijs van bijvoorbeeld meerwerkopdrachten. Dit bedrijfsbureau is in de eerste helft van 2024 gestart. Door het opnieuw inrichten van de financiële administratie per 1 januari 2025 is RMN beter in staat betrouwbare en volledige managementinformatie te genereren zodat op basis hiervan gestuurd kan worden door de managers en teamleiders. Samen met de betere aansluiting op de begroting en de dienstverleningsovereenkomsten zijn dit noodzakelijke voorbereidende stappen om te komen tot een actualisatie van het kostenallocatiemodel in 2026.
7.5.3 Personeel 7.5.3.1 Duurzame inzetbaarheid RMN medewerkers hebben de benodigde kennis en vaardigheden, zijn breed inzetbaar en handelen professioneel en transparant volgens vooraf gemaakte afspraken. Ze zijn gericht op een goede samenwerking met elkaar en met de collega’s bij de deelnemende gemeenten. De medewerkers zijn het visitekaartje van RMN. 7.5.3.2 Goed werkgeverschap RMN waardeert goed werkgeverschap vanwege de cruciale rol van haar personeel. De actieve Ondernemingsraad wordt nauw betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN. Met begeleiding en scholing streeft RMN ernaar personeel breed inzetbaar te houden, wat doorstroming naar andere taakvelden mogelijk maakt. Voor een goed functioneren van de organisatie wordt ook gezorgd voor een goede bemensing: de juiste medewerkers op de juiste plek. Dit betekent onder meer dat RMN beschikt over vakmensen, waardoor RMN vanzelfsprekend voldoet aan de wettelijke vereisten. De medewerkers zijn zelf verantwoordelijk voor de juiste inzetbaarheid, nu en in de toekomst. De werkgever ondersteunt, coacht en faciliteert dit via de leidinggevenden. De medewerkers zijn er trots op om bij RMN te werken. RMN heeft een evenementencommissie die uit enthousiaste medewerkers bestaat. Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel.