CConstaterende datZuidplas
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 Conceptbegroting 2024 van HECHT F 425 E23.003163

Gemeenteraad 27 juni 2023, gemeente ZuidplasBij agendapunt: Rv Conceptbegroting 2024 en jaarrekening 2022 HECHT30.137 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 4

Nieuwe urgentie-indeling MKA De nieuwe indeling van de urgenties van 3 naar 7 niveaus wordt geïmplementeerd in 2023 en 2024. Een ingrijpende en omvangrijke verandering, die goede afstemming intern en in de keten vereist. Deze verandering gaat eindelijk een ander licht werpen op de prestaties. De focus wordt hiermee verlegd van de aanrijtijden naar meetbare kwaliteitscriteria. Zorg- en functiedifferentiatie Met het aanbieden van meerdere variaties op ambulancezorg sluit het zorgaanbod steeds beter aan op de zorgvraag. In 2024 wordt de ingezette koers verder doorgezet. Met name de Physician Assistant / Verpleegkundig Specialist Ambulancezorg (PAA/VSA) wordt geleidelijk aan steeds breder in de regio gepositioneerd. De midden- en hoogcomplexe ambulancezorg en de PAA/VSA vullen elkaar goed aan binnen de mobiele acute zorg. Met de differentiatie zijn nieuwe loopbaanperspectieven ontstaan, waardoor het lukt om medewerkers langer te binden aan de organisatie.

29

Voldoende en deskundige medewerkers De medewerkers zijn het belangrijkste kapitaal van de RAV. De arbeidsmarkt in de specialistische zorg is gespannen. Om voldoende aanloop van nieuwe medewerkers te houden, moet de RAV zich blijven profileren als een aantrekkelijke dienst. Bakens moeten ook verzet worden richting het verbreden van de instroom. De Medisch Hulpverlener heeft haar intrede gedaan in de ambulancezorg in de afgelopen jaren. Uitbreiding van stagemogelijkheden opent nieuwe perspectieven voor de toekomst. Aandacht voor deskundigheidsbevordering draagt bij aan het vinden, binden en boeien van zorgprofessionals. Het leer- en ontwikkelhuis wordt in 2024 verder doorontwikkeld. Jaarlijks wordt het arsenaal aan ontwikkelinstrumenten, dat wordt ingezet om bekwaam te worden en te blijven, verder uitgebreid. Ook in 2024 wordt hier door de RAV in geïnvesteerd. Mentaal weerbaar Met het plan om de mentale weerbaarheid van medewerkers te vergroten wordt in 2023 gestart. Verwacht mag worden dat hier in 2024 een begin mee gemaakt kan worden. Mentale weerbaarheid vraagt om interventie en ontwikkeling van specifiek beleid. Op het gebied van preventie, maar ook voor de adequate reactie op de voortvloeisels van de mentale weerbaarheid van medewerkers. Aangestuurd wordt op landelijk beleid aangaande PTSS onder zorgmedewerkers.

Onderzoek en ontwikkeling Meer diagnostische mogelijkheden en relevante medische informatie over de patiënt voor ambulancezorgprofessionals in de thuissituatie, dragen bij aan de juiste zorg op het juiste moment en het voorkomen van verkeerde bed problematiek in de ziekenhuizen. Lopend onderzoek wordt voortgezet, zoals het point of care meting van Troponine. Echografie, dat op beperkte schaal haar intrede doet in de ambulancezorg binnen Hollands Midden in 2023, wordt in 2024 verder uitgebreid. De RAV initieert en draagt bij aan diverse onderzoeken in de acute zorg die de kwaliteit van zorg verder kunnen verhogen. Huisvesting in ontwikkeling Wat de huisvesting betreft zijn in 2024 en de jaren erna de nodige ontwikkelingen te verwachten. De RAV is bezig met het Alrijne ziekenhuis over de realisatie van een ambulancepost binnen de muren van het Alrijne ziekenhuis Leiderdorp, verbonden aan het ‘Acute Centrum’. In 2023 en 2024 worden de plannen (materieel en personeel) uitgewerkt en tot uitvoering gebracht. Oplevering is voorlopig vastgesteld in 2025 Q1. Standplaatsen van de RAV behoeven in het algemeen een evaluatie van gebouwen, infrastructuur en de locatie. De mobiele standplaatsen zijn naar verwachting deels aan vervanging toe. De hoofdvestiging in Leiden past voorlopig nog in het ontwikkelplaatje van het Vondelkwartier dat in de komende jaren opnieuw wordt ingericht.

Bij het uitwerken van een strategisch huisvestingsplan in 2023 is het goed om rekening te blijven houden met een alternatief scenario, waarbij verplaatsing van deze standplaats niet wordt uitgesloten. In 2024 kan de concretisering starten van het plan. Realisatie zal ook doorlopen in 2025. Financiering Eind 2023 worden de afspraken gemaakt met de zorgverzekeraars over de voor 2024 beschikbare financiële middelen en de te leveren prestaties en paraatheid. Over de doorbelasting van kosten voor geleverde diensten vanuit Hecht bestaat voordien helderheid. De RAV streeft ernaar om de reserves op te bouwen om daarmee het risico te dekken van de verlofsaldi en de verlofspaarregeling. Aan gemeenten wordt geen financiële bijdrage gevraagd voor de ambulancezorg, deze dienstverlening wordt gefinancierd vanuit de zorgverzekeringswet. 30

11. Coronabestrijding Momenteel wordt onderzocht op welke wijze de coronabestrijdingsactiviteiten gepositioneerd moeten worden. De richtlijnen van het VWS zijn hierbij leidend. Bij afbouw van de activiteiten staat VWS garant voor de afbouwkosten, personeel wat definitief op een andere plek in de organisatie wordt geplaatst zal vanuit de huidige begroting gefinancierd worden. Hierbij gaan we ervan uit dat voor een blijvende vorm van coronabestrijding aanvullende financiering beschikbaar komt. Ons handelen is daarbij gericht op het voorkomen van financiële risico's voor gemeenten door goede (landelijke) afspraken met VWS en scherpe sturing op contracten.

31

12.

Financiële paragraaf

12.1. Uitgangspunten programmabegroting Om tussentijdse begrotingswijzigingen te voorkomen is het belangrijk dat begrotingen worden opgesteld met inachtneming van de daarvoor vastgestelde uitgangspunten. • • • • •

Aard en omvang van de taken in schil 1 worden bepaald door het Algemeen Bestuur, na het vernemen van de zienswijze van gemeenten in het kader van de begrotingscyclus. Over de aard en omvang van de taken in schil 2 wordt jaarlijks advies gevraagd aan de Bac PG, respectievelijk de Bac ZV. De gevolgen van autonome ontwikkelingen vanuit het perspectief van de organisatie (waaronder loonkostenontwikkeling) worden in de begroting en de begrotingswijzigingen verwerkt. De begrotingen en de meerjarenbegroting wordt op basis van deze uitgangspunten opgesteld. Indien gemeenten een taakstellende reductie van de exploitatie doorgevoerd willen zien, kan het Algemeen Bestuur besluiten tot mitigering van bepaalde taken in schil 1 en zal het advies van de BAC’s leidend zijn voor de besluiten over de omvang van de taken in schil 2.

Op basis van de genoemde begrotingsuitgangspunten en de door het Algemeen Bestuur op 28 maart 2018 vastgestelde Verordening Begrotingswijzigingen, wordt een begrotingswijziging altijd opgesteld: • • •

Bij autonome ontwikkelingen (waaronder loonkostenontwikkeling). Bij taakuitbreidingen en reducties. Bij de 2e bestuursrapportage: volgens de Verordening Begrotingswijzigingen wordt dan altijd een begrotingswijziging ingediend. Als de gemeentebijdrage daarin stijgt, zal deze aan de gemeenteraden voor zienswijze worden voorgelegd.

In de praktijk blijkt dat er de afgelopen jaren vrijwel alleen tussentijds wijzigingen nodig waren vanwege autonome ontwikkelingen.

12.2. Financieel kader gemeenschappelijke regelingen 2024 (FKGR) Het bestuur kiest ervoor om het FKGR 2023 te volgen in de begroting 2024. De geadviseerde index van 5,12% voor personele kosten (80% van 6,4%) en 1,8% voor overige kosten (20% van 9%) resulteert voor Hecht in een gewogen index van 6,92%. Onderdeel van de begrotingsuitgangspunten van het AB Hecht is de noodzaak om autonome kostenontwikkelingen vanuit het perspectief van de organisatie consequent in de begroting te verwerken of - als dat niet mogelijk zou zijn - heldere keuzes te maken in het takenpakket. Omdat de begroting al ruim voor de start van het jaar wordt opgesteld, is de raming van deze kostenontwikkeling per definitie met enige onzekerheid omgeven. De afgelopen jaren laten zien dat er verschillen kunnen ontstaan die moeilijk op te vangen zijn, zoals nieuwe cao-afspraken en sterke stijging van pensioenpremies. Als blijkt dat de feitelijke ontwikkelingen toch gaan afwijken van de raming, dan wordt het gesprek over de oplossing daarvoor gevoerd in het AB Hecht. Uitgangspunt daarbij is een waardevaste begroting.

32

12.3. Gemeentebijdrage: bijdrage per inwoner en bijdrage per kind Gemeentebijdrage 2024 (mutaties ten opzichte van 2023) Uit oogpunt van continuïteit van beleid wordt de gemeentelijke bijdrage van het jaar voorafgaand aan het begrotingsjaar als uitgangspunt genomen. Vervolgens worden hierop wijzigingen aangebracht. Ten opzichte van 2023 zijn voor 2024 zijn alleen autonome wijzigingen aangebracht.

€

52.793

Mensenhandel

€

-134

Lijkschouw

€

219

Toename bewoners en kinderen (0-4 jaar)

€

696

Indexering 2024 ( + 6,92%)

€

3.710

€

57.284

Start bijdrage BPI/BPK 2023 + Mutatie in de financiering

+ €

+ Autonome stijgingen

85 +

€

= Bijdrage BPI/BPK 2024

4.406 =

€

4.491

Wijzigingen in dienstverlening a1. Ondersteuning slachtoffers mensenhandel De opvang en begeleiding van slachtoffers van mensenhandel wordt sinds 2017 betaald uit regionale middelen. Dit budget gaat naar zowel SHOP (zorgcoördinatie en netwerkopbouw) als het Goodwillwerk Leger des Heils (belegleiding slachtoffers). In de begroting 2022 is € 125k opgenomen via de BPI, inclusief indexeringen wordt nu € 134k gecorrigeerd. a 2. Lijkschouw De vraag naar de diensten rondom lijkschouw en euthanasie blijft de afgelopen jaren flink stijgen. Vanaf 2021 is de BPI gebaseerd op in totaal 802 gevallen. De aantallen waren in 2021 (895) en 2022 (985). Op basis van een stijging van 7% verwachten we in 2023 1.050 gevallen en in 2024 1.120 gevallen. In de BPI betekent dit een toename van de BPI met € 219k.

Autonome stijgingen b1. Wijziging aantal inwoners en kinderen Wijzigingen ten gevolge van verandering van het aantal inwoners en kinderen 0-4 jaar in de regio. Het effect op de gemeentebijdrage bij de tarieven 2023 (BPI € 47,83; BPK € 398,39) is € 696k: • In 2023 is de BPI/BPK vergoeding gelijk aan € 47,83 x 820.822 inwoners + € 398,39x 33.969 kinderen = € 52.793k. • In 2024 is bij een gelijkblijvende BPI/BPK vergoeding maar als gevolg van de gewijzigde inwonersaantallen de BPI/ BPK gelijk aan € 47,83 x 832.863 inwoners + € 398,39x 34.270 kinderen = € 53.489k. b2. Indexering 2024 Hecht past ook in de begroting 2024 de door de Werkgroep Financiële Kaderstelling Gemeenschappelijke Regelingen (WG FKGR) geadviseerde index toe. De WG FKGR adviseert om voor het jaar 2024 voor de loonkosten uit te gaan van een indexpercentage van 6,4%. Met betrekking tot de materiële kosten wordt geadviseerd voor het jaar 33

2024 een indexpercentage van 9% te hanteren. De weging van personeelslasten en overige lasten in de begroting 2023 resulteert in een index 2024 van 6,92%. Deze stijging met betrekking tot de indexering in 2024 bedraagt € 3.710k.

⃰ De cao 2023 is nog niet vastgesteld. Het AB is van mening dat de indexering moet worden aangepast aan autonome stijgingen. Dit leidt mogelijk in de toekomst nog tot een aanvulling op de indexering van 2023.

34

12.4 Mutaties per gemeente In de begroting 2023 bedraagt de BPI/BPK € 52.793k. Uit onderstaande tabel blijkt dat de BPI/BPK stijgt in 2024 naar € 57.284k. Na de creditering voor de gemeente Voorschoten is dit € 57.234k. Voor specificaties wordt verwezen naar Bijlage I. De gemeente Voorschoten maakt geen gebruik van het Crisisinterventieteam in de regio Hollands Midden, maar neemt deze af in de regio Haaglanden. Bij het besluit tot vereenvoudiging van de financiering is besloten dat ook het aandeel van Voorschoten (€ 50k) standaard wordt meegenomen in de BPI-berekening, maar deze gemeente krijgt dat aandeel gecrediteerd. De bijdrage van Voorschoten wordt daarmee € 1.723k minus € 50k = € 1.673k. Hieronder is de onderverdeling naar gemeenten weergegeven. 2023 x € 1.000,= Tarief BPI Tarief BPKBPK

Alphen aan den Rijn Bodegraven-Reeuwijk Gouda Hillegom Kaag en Braassem Katwijk Krimpenerwaard Leiden Leiderdorp Lisse Nieuwkoop Noordwijk Oegstgeest Teylingen Voorschoten Waddinxveen Zoeterwoude Zuidplas

Totaal

BPI/ BPK 2023

2024 Inwoners

2024

2024

Kinderen Toename Toename Mensen 0-4 jaar inwoners kinderen handel

€47,83

-€0,16

Lijkschouw Subtotaal Index 6,92% €0,26

€398,39

BPI

€47,93 €398,39

€3,32 €27,57

€51,25

506 169 337 99 129 303 260 532 122 103 132 195 115 171 112 161 42 221

3.710

7.208 2.388 4.773 1.434 1.795 4.368 3.716 7.573 1.730 1.460 1.907 2.762 1.668 2.435 1.620 2.220 606 3.130

114.182 36.308 75.316 22.453 28.573 66.607 57.700 127.089 27.657 23.390 29.463 45.179 25.746 38.510 25.665 32.601 9.443 46.981

4.615 1.749 3.161 898 1.233 2.959 2.493 3.993 1.101 905 1.254 1.626 1.077 1.557 957 1.916 402 2.374

61 28 57 6 32 27 30 95 9 18 8 39 12 27 2 60 7 57

31 18 33 -9 30 -31 7 1 22 1 -6 7 -19 0 -13 42 -1 6

-18 -6 -12 -4 -5 -11 -9 -20 -4 -4 -5 -7 -4 -6 -4 -5 -2 -8

30 10 20 6 8 18 15 33 7 6 8 12 7 10 7 9 2 12

7.312 2.437 4.870 1.434 1.861 4.371 3.759 7.682 1.764 1.482 1.912 2.813 1.663 2.466 1.611 2.326 613 3.197

52.793

832.863

34.270

576

120

-134

219

53.574

2024

2024

BPK

BPI/BPK 2024

€425,96

€51,25 €425,96

5.852 1.861 3.860 1.151 1.464 3.414 2.957 6.514 1.417 1.199 1.510 2.316 1.320 1.974 1.315 1.671 484 2.408

1.966 745 1.346 383 525 1.260 1.062 1.701 469 385 534 693 459 663 408 816 171 1.011

7.818 2.606 5.207 1.533 1.990 4.674 4.019 8.214 1.886 1.584 2.044 3.008 1.778 2.637 1.723 2.487 655 3.419

42.686

14.598

57.284

Correctie bijdragen Voorschoten BPI/BPK na aanpassig Voorschoten

-50 57.234

35

12.5 Exploitatiebegroting Hecht Hieronder is het overzicht van de baten en lasten per programma opgenomen, onderverdeeld naar economische categorieën. Overzicht programma’s Hecht exclusief overhead: Overhead 2024

Begroting 2024

GGD 2024

ZVH 2024

GHOR 2024

RAV 2024

Personeelslasten

31.533

16.230

1.480

28.046

16.975

Overige lasten

4.456

980

549

7.670

9.388

23.043

Totaal lasten

35.989

17.210

2.029

35.717

26.364

117.308

Gemeentelijke bijdrage

34.621

18.749

2.573

-

1.291

57.234

Overige bijdragen gemeenten

7.755

3.530

-

-

35

11.321

(€ 1.000,-)

94.265

Overige baten

6.050

135

12

41.192

1.315

48.704

Totaal baten

48.426

22.414

2.585

41.192

2.641

117.259

Gerealiseerd saldo van baten en lasten

12.438

5.204

556

5.475

-23.722

-50

-

-

50

-

-

50

12.438

5.204

606

5.475

-23.722

0

Mutatie reserves Gerealiseerde resultaat

Overzicht programma’s Hecht inclusief overhead:

RAV 2024

Begroting 2024

1.894

31.993

94.265

3.296

740

9.199

23.043

50.910

22.571

2.635

41.192

117.308

Gemeentelijke bijdrage

35.912

18.749

2.573

-

57.234

Overige bijdragen gemeenten

7.790

3.530

-

-

11.321

Overige baten

7.208

292

12

41.192

48.704

Totaal baten

50.910

22.572

2.585

41.192

117.259

Gerealiseerd saldo van baten en lasten

-0

0

-50

-

-50

Mutatie reserves

-

-

50

-

50

Gerealiseerde resultaat

-0

0

-0

-

0

GGD 2024

ZVH 2024

Personeelslasten

41.103

19.275

Overige lasten

9.808

Totaal lasten

(€ 1.000,-)

GHOR 2024

36

Overzicht taakvelden voor verdeling overhead:

(€ 1.000)

Baten

Lasten

Begroting 2024

0.1 Bestuur

-

142

-142

0.5 Treasury

-

471

-471

0.7 Algemene en overige uitkeringen

57.234

-

57.234

1.1 Crisisbeheersing en brandw eer

12

2.029

-2.017

1.2 Openbare orde en veiligheid

9

534

-525

5.2 Museum

-

3

-3

3.665

16.422

-12.757

-

788

-788

6.2 Toegang en 1e lijnsvoorzieningen 6.82 b Jeugdreclassering 7.1 Volksgezondheid

53.698

71.169

-17.472

Subtotaal voor m utatie reserves

114.617

91.558

23.059

0.1 Mutatie reserves

50

-

50

Program m a Hecht

50

-

50

2.641

25.751

-23.109

117.309

117.309

-0

0.4 Ondersteuning organisatie (overhead) Program m a Hecht incl Overhead

Overzicht taakvelden na verrekening overhead:

(€ 1.000)

Baten

Lasten

Begroting 2024

0.7 Algemene en overige uitkeringen

57.234

-

57.234

1.1 Crisisbeheersing en brandw eer

12

2.635

-2.623

1.2 Openbare orde en veiligheid

10

534

-524

-

3

-3

3.760

19.639

-15.879

63

2.932

-2.869

7.1 Volksgezondheid

56.180

91.566

-35.386

Subtotaal voor m utatie reserves

117.259

117.309

-50

50

-

50

117.309

117.309

-0

5.2 Museum 6.2 Toegang en 1e lijnsvoorzieningen 6.82 b Jeugdreclassering

0.1 Mutatie reserves Hecht Totaal

37

12.6. Investeringsbegroting Hieronder zijn de voorgenomen investeringen in de jaren 2023 tot en met 2027 gespecificeerd. Categorie (€ 1.000)

2023

2024

2025

2026

2027

Gebouw en

4.205

250

3.750

250

250

Vervoermiddelen

1.400

1.425

1.655

1.920

1.555

Machines, apparaten, installaties

3.824

657

705

1.357

1.582

Overige (ICT)

965

640

640

640

640

Overige

746

255

530

280

280

Totaal

11.140

3.227

7.280

4.447

4.307

In de volgende tabel is het begrote verloop van de materiële vaste activa per categorie weergegeven.

Gebouw en

Vervoerm iddelen

Machines apparaten installaties

Overige (ICT)

Overige

Totaal

Investeringen

250

1.425

657

640

255

3.227

Afschrijvingen

-562

-426

-1.128

-622

-101

-2.839

M utaties 2024

-312

999

-471

18

154

388

Aanschafwaarde

25.632

9.698

8.708

5.886

3.341

53.264

Cumulatieve afschrijvingen

-9.868

-5.265

-3.922

-3.472

-1.807

-24.334

Boekw aarde per 31 decem ber 2024

15.764

4.432

4.786

2.413

1.534

28.929

Investeringen

3.750

1.655

705

640

530

7.280

Afschrijvingen

-694

-734

-1.221

-678

-166

-3.494

x € 1.000

M utaties 2025

3.056

921

-516

-38

364

3.786

Aanschafw aarde

29.382

11.353

9.413

6.526

3.871

60.544

Cumulatieve afschrijvingen

-10.563

-5.999

-5.143

-4.151

-1.973

-27.829

Boekw aarde per 31 decem ber 2025

18.819

5.353

4.270

2.375

1.898

32.715

Investeringen

250

1.920

1.357

640

280

4.447

Afschrijvingen

-826

-1.091

-1.385

-726

-233

-4.262

M utaties 2026

-576

829

-28

-86

47

185

Aanschafw aarde

29.632

13.273

10.770

7.166

4.151

64.991

Cumulatieve afschrijvingen

-11.389

-7.090

-6.528

-4.877

-2.206

-32.090

Boekw aarde per 31 decem ber 2026

18.243

6.182

4.242

2.289

1.944

32.900

Investeringen

250

1.555

1.525

640

337

4.307

Afschrijvingen

-842

-1.439

-1.469

-702

-469

-4.920

M utaties 2027

-592

116

56

-62

-132

-613

Aanschafw aarde

29.882

14.828

12.295

7.806

4.488

69.298

Cumulatieve afschrijvingen

-12.231

-8.529

-7.996

-5.578

-2.676

-37.010

Boekw aarde per 31 decem ber 2027

17.651

6.298

4.298

2.227

1.812

32.287

12.7 Liquiditeitsbegroting Hieronder is het verloop van de liquiditeit weergegeven volgens de indirecte methode. De operationele kasstroom bestaat uit het gerealiseerde saldo van baten en lasten, gecorrigeerd voor de afschrijvingen (wel lasten, geen uitgaven). De investeringskasstroom bestaat uit de investeringen in materiële vaste activa (geen lasten, wel uitgaven) en de uitgaven voor het meerjaren onderhoud, 38

waarvoor een onderhoudsvoorziening is ingesteld. De financieringskasstroom bestaat uit bijstortingen in de reserves door gemeenten, de mutatie in de financiële vaste activa (geen baten, wel ontvangsten) en de aflossingen van langlopende leningen (geen lasten, wel uitgaven). Onder de veronderstelling van een gelijkblijvend saldo van vlottende activa en overige vlottende passiva, resteert de mutatie in liquide middelen (banksaldo per 31 december).

Hecht 2024 Gerealiseerde saldo baten en lasten

0

Afschrijvingen

2.839

Operationele kasstroom

3.601

Investeringen

3.227

Onderhoudsuitgaven uit voorziening

0

Investeringskasstroom

-11.340

Aflossing uitgeleend geld

3

Aflossing / opgenomen leningen

547

Financiële kasstroom

6.502

Mutatie liquide middelen

-1.237

Saldo liquide middelen per 1 januari

11.237

Mutatie liquide middelen

-1.237

Saldo liquide middelen per 31 december

10.000

0

12.8 Eigen vermogen In deze paragraaf is geen rekening gehouden met de afspraken t.a.v. het eigen vermogen cf. de notitie Eigen Vermogen en Bestemming (AB-21-36a) zoals door het AB d.d. 8 december 2021 is vastgesteld. Deze afspraken maximeren het eigen vermogen op 6 mln. In de resultaatbestemming 2022 zal een voorstel gedaan worden hoe we omgaan met het eigen vermogen. Dit zal worden vastgesteld bij het goedkeuren van de jaarstukken. Dit betreft ook de startpositie per 1 januari 2023. Op grond van de resultaatsbestemming 2022 zullen nog materiële aanpassingen komen in onderstaande prognoses. Er is op dit moment nog geen voorstel resultaat bestemming gemaakt omdat dit nog afhankelijk is van de uitkomsten uit de accountantscontrole. In de vermogensopstelling zoals deze hieronder is opgenomen is nog geen rekening gehouden met een mogelijke resultaat bestemming.

39

Mutaties die verband houden met boekjaar 2023 en 2024 De volgende tabel bevat een specificatie van het verwachte verloop van het eigen vermogen in 2023 en 2024. De begrote stortingen en onttrekkingen aan de bestemmingsreserves komen overeen met de programmabegroting 2023, waarbij de storting aan de reserve voormalig personeel is stopgezet in verband met het besluit van het Algemeen Bestuur op 19 oktober 2022 om de bestemmingsreserves af te bouwen. €1.000

31-12-2022

Storting Onttrekking

Saldo 31-122023

Storting

Onttrekking

Saldo 31-12-2024

Algemene reserve GGD

1.952

Algemene reserve ZVH

670

Algemene reserve GHOR

94

94

94

Reserve aanvaardbare kosten RAV

1.758

1.758

1.758

Algemene reserve Reserve verplichtingen voormalig personeel Reserve markttaken GGD

4.474

250

0

4.724

345

0

345

250

1.952

1.952

920

920

0

0

4.724

0

0

0

0

0

Reserve ERP

0

0

0

Reserve frictiekosten Corona

0

0

0 0

Reserve programma Hecht 2024

923

923

0

Reserve onderhoud huisvesting

428

428

0

Reserve project OvDG

100

50

50

Bestemmingsreserves

1.796

1.746

50

Onverdeeld resultaat GGD

-1.004

0

0 50 0

50

-1.004

0 0 -1.004

Onverdeeld resultaat ZVH

17

17

17

Onverdeel resultaat GHOR

260

260

260

Onverdeeld resultaat RAV

-3

Onverdeeld resultaat

-730

0

0

-730

0

0

-730

Eigen vermogen

5.540

250

1.746

4.044

0

50

3.994

GGD

2.645

0

1.696

948

0

0

948

ZVH

687

250

0

937

0

0

937

GHOR

454

0

50

404

0

50

354

-3

-3

RAV

1.755

0

0

1.755

0

0

1.755

Eigen vermogen

5.541

250

1.746

4.044

0

50

3.994

40

Financiële positie De financiële positie, ook wel balans genoemd, is hieronder weergegeven. De investeringen en afschrijvingen zijn opgenomen volgens de meerjaren investeringsbegroting. Het eigen vermogen is opgesteld op basis van de begrote resultaten en mutaties van de reserves. De langlopende schulden en voorzieningen zijn opgenomen op basis van de verwachte ontwikkeling van deze posten. De vlottende activa (kortlopende vorderingen) en overige vlottende passiva (kortlopende schulden) blijven gelijk over de verschillende jaren. Het banksaldo vormt de sluitpost van de balans. Activa

31-12-2022

31-12-2023

31-12-2024

31-12-2025

31-12-2026

31-12-2027

MVA aanschafwaarde

39.495

54.006

53.264

60.544

64.991

69.298

MVA afschrijvingen

-21.495

25.464

24.334

27.829

32.090

37.010

Materiële vaste activa

18.000

28.542

28.929

32.715

32.900

32.287

Financiële vaste activa

19

16

13

10

7

4

Vaste activa

18.019

28.558

28.942

32.725

32.907

32.291

Banksaldi

10.348

10.000

10.000

10.000

10.000

10.000

Overige vlottende activa

11.103

12.000

12.000

12.000

12.000

12.000

Vlottende activa

21.451

22.000

22.000

22.000

22.000

22.000

Totaal activa

39.470

50.558

50.942

54.725

54.907

54.291

31-12-2022

31-12-2023

31-12-2024

31-12-2025

Eigen vermogen

5.540

4.044

3.994

3.994

3.994

3.994

Voorzieningen

515

715

675

669

663

657

Langlopende schulden

8.023

18.523

17.976

17.430

16.883

16.336

Vaste passiva

14.078

23.282

22.645

22.093

21.540

20.987

Passiva

31-12-2026 31-12-2027

Banksaldi Overige vlottende passiva

0

0

0

0

0

0

25.392

27.276

28.297

32.632

33.367

33.304

Vlottende passiva

25.392

27.276

28.297

32.632

33.367

33.304

Totaal Passiva

39.470

50.558

50.942

54.725

54.907

54.291

41

12.9. Meerjarenperspectief Overzicht van baten en lasten Hieronder is het meerjarenoverzicht van de baten en lasten van de Hecht/ RDOG Hollands Midden opgenomen, onderverdeeld naar economische categorieën.

(€ 1.000,-)

2024

2025

2026

2027

Personeelslasten

94.266

94.267

94.267

94.267

Overige lasten

23.043

22.992

22.992

22.992

Totaal lasten

117.309

117.259

117.258

117.258

Gemeentelijke bijdrage

57.234

57.234

57.234

57.234

Overige bijdragen gemeenten

11.321

11.321

11.321

11.321

Overige baten

48.704

48.704

48.704

48.704

Totaal baten

117.259

117.259

117.259

117.259

Gerealiseerd saldo van baten en last

-50

-0

0

0

Mutatie reserves

50

-

-

-

Gerealiseerde resultaat

0

-0

0

0

Incidenteel en structureel resultaat In onderstaande tabel is het incidenteel en structureel resultaat weergegeven, behorend bij het voorgaande meerjarenoverzicht. (€ 1.000,-)

2024

Lasten Structurele baten en lasten 117.009 Incidentele baten en lasten 300 Gerealiseerde saldo van de baten en lasten 117.309

Baten 117.259 117.259

Saldo 250 -300 -50

Lasten 117.258 117.258

Baten 117.258 117.258

Saldo -0 -0

-

50 50

50 50

-

-

-

117.009 300 117.309

117.259 50 117.309

250 -250 0

117.258 117.258

117.258 117.258

-0 -0

Structurele mutaties van de reserves Incidentele mutaties van de reserves Subtotaal m utaties reserves Gerealiseerde structurele resultaat Gerealiseerde incidentele resultaat Gerealiseerde resultaat

(€ 1.000,-) Structurele baten en lasten Incidentele baten en lasten Gerealiseerde saldo van de baten en lasten Structurele mutaties van de reserves Incidentele mutaties van de reserves Subtotaal m utaties reserves Gerealiseerde structurele resultaat Gerealiseerde incidentele resultaat Gerealiseerde resultaat

2025

2026

2027

Lasten 117.008 250 117.258

Baten 117.259 117.259

Saldo 250 -250 -0

Lasten 117.257 117.257

Baten 117.258 117.258

Saldo 0 0

-

-

-

-

-

-

117.008 250 117.258

117.259 117.259

250 -250 -0

117.257 117.257

117.258 117.258

-0 -0 42

13.

Verplichte paragrafen

13.1. Kengetallen en beleidsindicatoren Beleidsindicatoren 2024 In onderstaande tabel zijn voor 2024 de beleidsindicatoren vermeld, die worden voorgeschreven in het BBV. Omschrijving

Eenheid

Inwoners

aantal

Apparaatskosten Apparaatkosten per inwoner

€ 1.000,€

4.456 5,43

980 1,19

549 0,67

7.670 9,34

26.364 32,12

40.018 48,75

Bezetting (inclusief inhuur) Bezetting per 1.000 inwoners

fte fte

366 0,45

147 0,18

11 0,01

262 0,32

132 0,16

918,27 1,12

Formatie Formatie per 1.000 inwoners

fte fte

363 0,44

147 0,18

11 0,01

265 0,32

132 0,16

918,19 1,12

Kosten tijdelijk personeel Loonsom (excl. overige personeelslasten) Externe inhuur in % van loonsom

€ 1.000,€ 1.000,%

979 29.813 3,3%

1.122 14.635 7,7%

321 1.131 28,4%

593 25.956 2,3%

630

3.644 71.536 5,1%

Overhead Totale lasten Overhead in % van totale lasten

€ 1.000,€ 1.000,%

12.438 35.989 35%

5.204 17.210 30%

606 2.029 30%

5.475 35.717 15%

23.722 90.945 26%

Salarissen en sociale lasten excl. overhead € 1.000,Overhead in % van salarislasten %

29.813 42%

14.635 36%

1.131 54%

25.956 21%

71.536 33%

GGD

ZVH

GHOR

RAV

Overhead

Hecht 820.822

Beleidsindicatoren 2023 Ter vergelijking staan hieronder de beleidsindicatoren uit de programmabegroting 2023. In dit overzicht zijn de apparaatskosten, bezetting en formatie die behoren bij de overhead toegerekend aan de programma’s. Omschrijving

Eenheid

GGD

ZVH

GHOR

RAV

Overhead

Hecht

Inwoners

aantal

Apparaatskosten Apparaatkosten per inwoner

€ 1.000,€

4.069 4,96

1.099 1,34

548 0,67

6.848 8,34

23.773 28,96

36.337 44,27

Bezetting (inclusief inhuur) Bezetting per 1.000 inwoners

fte fte

340 0,41

161 0,20

10,3 0,01

254,5 0,31

135,1 0,16

900,90 1,10

Formatie Formatie per 1.000 inwoners

fte fte

339 0,41

157 0,19

10,3 0,01

244 0,30

132,1 0,16

882,40 1,08

Kosten tijdelijk personeel Loonsom (excl. overige personeelslasten) Externe inhuur in % van loonsom

€ 1.000,€ 1.000,%

692 26.599 2,6%

1.247 12.057 10,3%

257 1.032 24,9%

690 22.776 3,0%

761 12.923 5,9%

3.647 75.387 4,8%

Overhead Totale lasten Overhead in % van totale lasten

€ 1.000,€ 1.000,%

11.592 32.073 36%

5.726 14.546 39%

513 1.903 27%

4.740 31.621 15%

22.571 80.143 28%

Salarissen en sociale lasten excl. overhead Overhead in % van salarislasten

€ 1.000,%

26.599 44%

12.057 47%

1.032 50%

22.776 21%

62.464 36%

814.457

43

Financiële kengetallen De kengetallen geven een indicatie van de financiële gezondheid van de organisatie. In onderstaande tabellen zijn de voorgeschreven kengetallen gepresenteerd en vervolgens verder toegelicht. Omdat de GGD, ZVH en de GHOR in één administratie zijn ondergebracht, is het niet mogelijk om deze balans te splitsen. Daarom is voor de gezamenlijke programma’s GGD, ZVH en GHOR één kengetal opgenomen. Solvabiliteitsratio 1 De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de organisatie in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Als signaalwaarde voor de solvabiliteitsratio geldt een percentage van 20%. 31-12-2022

31-12-2023

31-12-2024

31-12-2025

31-12-2026

31-12-2027

14,0%

8,0%

7,8%

7,3%

7,3%

7,4%

Hecht

De solvabiliteit van Hecht ligt rond de 10%. Met dit percentage kan de financiële positie van Hecht als redelijk worden aangemerkt. Netto schuldquote 2 Investeringen worden niet betaald met reserves maar met geld. Als dat niet op de bank staat, dan moet dat worden geleend. Daarmee stijgt de schuld. Als signaalwaarde voor de netto schuldquote geldt: als de netto schuld groter is dan 130% van de inkomsten, is er sprake van een erg hoge schuld. Het licht staat dan op rood. Maar al bij een netto schuld die 100% van de inkomsten te boven gaat, springt het licht op oranje. De netto schuldquote van Hecht ligt rond de 20%. Dat is ruim toereikend om aan de schuldverplichtingen te voldoen. 31-12-2022

31-12-2023

31-12-2024

31-12-2025

31-12-2026

31-12-2027

10,2%

20,3%

20,7%

23,9%

24,1%

23,6%

Hecht

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen geeft aan in hoeverre sprake is van doorlenen. Zo wordt zichtbaar wat het aandeel van de verstrekte leningen is en wat dit betekent voor de schuldenlast. Omdat Hecht, behoudens een lening aan de personeelsstichting Hecht van €22k per 31 december 2022, geen leningen verstrekt heeft, is de uitkomst gelijk aan de netto schuldquote.

Structurele exploitatieruimte De structurele exploitatieruimte geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte binnen de jaarrekening is, afgezet tegen de inkomsten. Een begroting waarvan de structurele baten hoger zijn dan de

1

Eigen vermogen / balanstotaal

2

[(Materiële vaste activa + voorraden) – (eigen vermogen + voorzieningen)] / (totale baten) = [(Langlopende schulden + vlottende passiva) – (financiële vaste activa + vlottende activa – voorraden)] / (totale baten) 44

structurele lasten is meer flexibel dan een begroting waarbij structurele baten en lasten in evenwicht zijn. Structurele resultaat

Structurele baten

Structurele exploitatieruim te

GGD

250

50.910

0,5%

ZVH

0

22.572

0,0%

GHOR

0

2.585

0,0%

RAV

0

41.192

0,0%

RDOG

250

117.259

0,2%

(€ 1.000,-)

13.2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Weerstandscapaciteit Het weerstandsvermogen van Hecht wordt bepaald door de omvang van de reserves. Hierdoor kunnen niet begrote uitgaven worden opgevangen. De deelnemende gemeenten zijn op grond van artikel 27, lid 7 van de Gemeenschappelijke regeling RDOG Hollands Midden verplicht ervoor te zorgen dat Hecht beschikt over voldoende middelen om aan al zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Een nieuwe manier van het risicomanagementsysteem (RMS) is in het AB van 8 december 2021 vastgesteld. De grootste veranderingen hebben betrekking op het classificeren van de risico's in een risicomatrix, waarbij er niet meer gefocust wordt op de kleine en hypothetische risico's maar op de risico's met een realistische kans en materiële impact. Hieronder volgt een actuele inschatting van de risico’s. Alle risico’s zijn gebaseerd op mitigerende maatregelen. Het risicoprofiel is € 2.610k. De begrote omvang van de reserves bedraagt eind 2024 € 3.994k. Hierbij dient nog rekening gehouden te worden met het jaarrekeningresultaat over 2022 met een voorlopig karakter van 730k negatief, maar waarbij de accountantscontrole nog niet is voltooid. De weerstandsratio is de beschikbare weerstandscapaciteit ten opzichte van de benodigde weerstandscapaciteit.

De benodigde weerstandscapaciteit, die is gebaseerd op het risicomanagementsysteem, is begin 2023 bepaald op €2.610k. De weerstandsratio is € 3.994/ € 2.610k = 153%. Risicomatrix De laatste actualisatie van de risico-inventarisatie heeft in februari 2023 plaatsgevonden. De uitkomsten zijn opgenomen in het jaarverslag 2022. De benodigde weerstandscapaciteit is bepaald op € 2.610 (was € 2.630k). Risico coronacrisis Het risico van RVE Corona is verschoven van het risico van een uitbraak van het Coronavirus en de impact op de organisatie naar het risico als gevolg van de afbouw van de Corona-organisatie en de evenredig afbouw van de kosten. VWS staat garant voor de afbouwkosten. Er wordt gekeken op welke wijze de opgedane kennis en ervaring in de infectieziektebestrijding kan worden geborgd binnen Hecht.

45

13.3. Financiering Algemeen Het treasurystatuut regelt de verantwoordelijkheden en randvoorwaarden voor het aangaan, garanderen en verstrekken van geldleningen. Het treasurystatuut verbiedt het gebruik van financiële derivaten. Hecht beschikt over reserves om schommelingen in de exploitatie te kunnen opvangen. Financiering Het programma GGD wordt voor het basispakket gefinancierd door de deelnemende gemeenten naar rato van hun inwonertal. De aanvullende diensten zijn gefinancierd op basis van door het Algemeen Bestuur vastgestelde tarieven of op basis van met deze afnemers gesloten overeenkomsten. Geplande investeringen worden gefinancierd uit de beschikbare liquide middelen. De financiering van het programma GHOR geschiedt sinds 1 januari 2014 door de deelnemende gemeenten in Hecht. Geplande investeringen worden gefinancierd uit de beschikbare liquide middelen. De kosten van het programma RAV worden vergoed door de zorgverzekeraars op basis van contractafspraken. De financiering van de geplande investeringen voor de nieuwe huisvesting in Leiden en Gouda van de RAV is geschied door het aantrekken van drie 50-jarige leningen. Overige geplande investeringen zijn gefinancierd door een kredietfaciliteit bij de huisbankier van de RAV. Hecht heeft vier langlopende leningen opgenomen bij de BNG Bank.

Het rentepercentage van de lening voor het gebouw aan de Parmentierweg 49 te Leiden staat gedurende de gehele looptijd vast. Op 2-1-2023 is de lening ter financiering van de verbouwing aan de Parmentierweg afgesloten. De rentepercentages van de drie leningen voor de RAV staan tot 2 januari 2062 vast. In 2021 zijn deze leningen opnieuw vastgesteld tegen een lager rentepercentage voor 41 jaar. Bij de ING Bank is in 2019 een financial leaseovereenkomst afgesloten voor de aanschaf van ambulances. De looptijd is 58 maanden. Hecht heeft ten gunste van de lessor een pandrecht gevestigd op het bedrijfsmiddel en de verzekering van het bedrijfsmiddel als aanvullende zekerheid verschaft. € 1.000

Nummer

Hoofdsom

Start

Looptijd

Rente

Lening Parmentierweg, Leiden

40115999

7.000

2023

15 jaar

3,28%

Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV

40114484

3.280

2021

41 jaar

3,60%

Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV

40114485

1.640

2021

41 jaar

3,79%

Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV

40114486

1.148

2021

41 jaar

2,64%

Financial lease ambulances RAV

203948MX-0

4.327

2019

58 mnd

1,25%

Ter financiering van de ambulancepost Alrijne zal er in 2023 een lening worden gesloten met een looptijd van 50 jaar. De lening voor de financiering van verbouwing aan de Parmentierweg is in het bovenstaande overzicht opgenomen.

46

Hecht heeft op haar rekening-courant rekeningen bij de BNG Bank en ING Bank een limiet van samen € 9,0m, waarvan € 4,0m bij de ING Bank en € 5,0m bij de BNG Bank. Daarnaast heeft Hecht een kortlopende kasgeldlening van € 5,0m tot 19 maart 2023. Kasgeldlimiet De toegestane kasgeldlimiet, 8,2% van de het totaal van de lasten, is € 117.309k x 8,2% = € 9.619k. Renterisico Het renterisico is nihil. De renterisiconorm wordt niet overschreden. Er zijn geen gelden uitgezet voor langer dan een jaar. Het pand aan de Parmentierweg te Leiden is in 2023 gefinancierd met een 15-jarige lineaire lening van de BNG Bank. De rentevaste periode voor de financiering is gelijk aan aflossingsperiode. De lening ter financiering verbouwing aan de Parmentierweg te Leiden zal gefinancierd worden met een lening met een looptijd die aansluit bij de afschrijvingstermijn van de investering. In 2011 zijn twee 50-jarige leningen afgesloten voor de financiering van de nieuwbouw van de RAV in Leiden en Gouda. De rentevaste periode en de looptijd van de geldleningen bedraagt nu vanaf 2021 41 jaar. De eerste aflossing van beide leningen was in januari 2013. Begin 2021 is de looptijd en de rente opnieuw vastgezet. In 2019 is een financial leaseovereenkomst voor 58 maanden afgesloten voor de aanschaf van ambulances. De rente van deze vier leningen wordt volledig vergoed door de zorgverzekeraars.

13.4. Onderhoud kapitaalgoederen Huisvesting In 2003 is het pand aan de Parmentierweg 49 te Leiden door de GGD Zuid-Holland Noord gekocht. Bij de fusie met de GGD is dit pand aan Hecht overgedragen. De verbouwing aan het pand aan de Parmentierweg in Leiden is eind 2022 gestart. Wagenpark De RAV beschikt over een wagenpark van ambulancevoertuigen en piketvoertuigen. Materieel wordt centraal ingekocht. Ten behoeve van het onderhouden van de ambulances is een meerjarige overeenkomst met een leverancier afgesloten waar al het onderhoud is ondergebracht. De GHOR beschikt over vier piketvoertuigen voor de operationele GHOR-functionarissen met opkomstplicht en over een logistiek voertuig.

13.5. Bedrijfsvoering Investeringsbeleid In de begroting is de vervanging van de ambulances opgenomen. Gezien de verwachte levertijden is het nog onzeker wanneer de uiteindelijke investering plaats zal vinden. In 2023 wordt de realisatie van de verbouwing aan de Parmentierweg verwacht. De ambulancepost bij het Alrijne Ziekenhuis zal naar verwachting eind 2023 gerealiseerd worden.

47

Informatisering en automatisering In 2023 en 2024 zal de aandacht uitgaan naar projecten met betrekking tot privacybescherming, informatiebeveiliging en applicatiemanagement. Op deze onderwerpen zal een verbeterslag gerealiseerd worden in het programma Hecht24. Personeelsbeleid Om het personeel mee te laten groeien met de vernieuwde doelstellingen en ambities van Hecht is de personele bezetting en het personeelsbeleid een nadrukkelijk onderdeel van het verbeterprogramma Hecht24. Programma Hecht24 De middelen die zijn toegevoegd aan de reserve zullen naar verwachting in 2023 gebruikt worden voor de uitvoering van projecten vanuit Hecht24.

13.6. Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector De beloning van de directie is lager dan de algemene maximale bezoldigingsnorm. De leden van het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur ontvangen geen beloning voor hun bestuurslidmaatschap. De accountant controleert ieder jaar of de wet correct wordt toegepast en rapporteert daarover aan het Algemeen Bestuur.

48

Bijlagen

114182 4615 Mutaties

Infectieziektenbestrijding Epidemiologie en gezondheidsbeleid Tuberculosebestrijding Gezondheidsbevordering Soa / Sense Medische milieukunde Lijkschouw Technische hygiënezorg Crisisplan Publieke Gezondheid Wettelijke taken GGD JGZ 0-19 jaar (incl. RVP) Beleidsadvisering jeugd Beleidsadvisering Gezondheidsbevordering Kennisontwikkeling en implementatie Gezondheidsbevordering jeugd CJG dienstverlening Prenatale voorlichting Prenataal Contactmoment Publieke Zorg voor de Jeugd

1,95 0,99 0,74 0,71 0,58 0,68 0,67 0,12 0,15 6,61

Programma RDOG2024

1,45

Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD)

24,14

Veilig Thuis (VT) Crisisinterventieteam (CIT) Jeugdpreventieteam (JPT) Meldpunt Zorg en Overlast Basiszorgcoördinatie Kwetsbare Kinderen Maatschappelijke Zorg, preventie en beleid Wet verplichte ggz (Wvggz) Mensenhandel Veiligheidshuis Zorg- en Veiligheidshuis (ZVH)

12,62 1,83 1,45 2,33 0,51 0,69 0,67 0,16 0,55 20,81

Geneeskundige Hulpverlening (GHOR)

2,89

Totaal

47,83

0,10

ra as se m Ka tw ijk

Ka ag en B

28573 1233

66607 2959

239 121 90 87 71 83 114 15 18 838

76 38 29 28 23 27 36 5 6 267

157 80 59 57 47 55 75 10 12 553

47 24 18 17 14 16 22 3 4 165

60 30 23 22 18 21 29 4 5 210

139 71 53 51 41 49 67 9 11 489

-0,49

0,97 0,71 0,13 1,51 0,32 0,12 0,35 17,20

25.075 809 592 117 1.258 267 100 292 28.508

3.402 111 81 16 172 37 14 40 3.873

1.202 35 26 5 55 12 4 13 1.351

2.294 73 54 11 114 24 9 26 2.604

665 22 16 3 34 7 3 8 758

885 28 20 4 43 9 3 10 1.002

2.098 65 47 9 101 21 8 23 2.373

1,55

1.291

177

56

117

35

44

103

-0,49

26,09

35.912

4.923

1.566

3.248

968

1.232

2.872

0,49

13,99 1,95 1,55 2,49 0,55 0,74 0,71 0,00 0,59 22,57

11.653 1.624 1.291 2.074 458 616 591 0 491 18.799

1.598 223 177 284 63 84 81 0 67 2.577

508 71 56 90 20 27 26 0 21 820

1.054 147 117 188 41 56 53 0 44 1.700

314 44 35 56 12 17 16 0 13 507

400 56 44 71 16 21 20 0 17 645

932 130 103 166 37 49 47 0 39 1.503

3,09

2.573

353

112

233

69

88

206

51,75

57.284

7.818

2.606

5.207

1.533

1.990

4.674

-0,16 -0,16

22453 898

1.741 883 658 633 516 608 833 108 133 6.113

-1,34 0,71 0,13

0,26

75316 3161

2,09 1,06 0,79 0,76 0,62 0,73 1,00 0,13 0,16 7,34

0,26

1,42 0,30 0,12 0,33 16,08

36308 1749

Hereiking BPI

0,26

2,16

Hi lle go m

832863 34270

Go ud a

BPI BPK

Gemeente

6,92%

Bo de gr av en -R

Index 2024

Al ph en

Bedragen x1000

aa nd en R

ijn

ee uw ijk

Bijlage I BPI per taak

0,49

0,00

49

57700 2493

127089 3993

27657 1101

23390 905

Oe gs tge es t

No or dw

ijk

Ni eu wk oo p

Lis se

832863 34270

Le ide rd or p

BPI BPK

Gemeente

6,92%

Le ide n

Index 2024

Kr im pe ne rw aa rd

Bedragen x1000

29463 1254

45179 1626

25746 1077

Hereiking BPI Mutaties Infectieziektenbestrijding Epidemiologie en gezondheidsbeleid Tuberculosebestrijding Gezondheidsbevordering Soa / Sense Medische milieukunde Lijkschouw Technische hygiënezorg Crisisplan Publieke Gezondheid Wettelijke taken GGD

1,95 0,99 0,74 0,71 0,58 0,68 0,67 0,12 0,15 6,61

JGZ 0-19 jaar (incl. RVP) Beleidsadvisering jeugd Beleidsadvisering Gezondheidsbevordering Kennisontwikkeling en implementatie Gezondheidsbevordering jeugd CJG dienstverlening Prenatale voorlichting Prenataal Contactmoment Publieke Zorg voor de Jeugd

1,42 0,30 0,12 0,33 16,08

Programma RDOG2024

1,45

Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD)

24,14

Veilig Thuis (VT) Crisisinterventieteam (CIT) Jeugdpreventieteam (JPT) Meldpunt Zorg en Overlast Basiszorgcoördinatie Kwetsbare Kinderen Maatschappelijke Zorg, preventie en beleid Wet verplichte ggz (Wvggz) Mensenhandel Veiligheidshuis Zorg- en Veiligheidshuis (ZVH)

12,62 1,83 1,45 2,33 0,51 0,69 0,67 0,16 0,55 20,81

Geneeskundige Hulpverlening (GHOR)

2,89

Totaal

47,83

2,09 1,06 0,79 0,76 0,62 0,73 1,00 0,13 0,16 7,34

1.741 883 658 633 516 608 833 108 133 6.113

121 61 46 44 36 42 58 8 9 424

266 135 100 97 79 93 127 17 20 933

58 29 22 21 17 20 28 4 4 203

49 25 18 18 15 17 23 3 4 172

62 31 23 22 18 22 29 4 5 216

94 48 36 34 28 33 45 6 7 332

54 27 20 20 16 19 26 3 4 189

0,97 0,71 0,13 1,51 0,32 0,12 0,35 17,20

25.075 809 592 117 1.258 267 100 292 28.508

1.788 56 41 8 87 18 7 20 2.026

3.300 123 90 18 192 41 15 44 3.824

817 27 20 4 42 9 3 10 931

680 23 17 3 35 7 3 8 776

905 29 21 4 44 9 4 10 1.026

1.261 44 32 6 68 14 5 16 1.447

783 25 18 4 39 8 3 9 889

1,55

1.291

89

197

43

36

46

70

40

-0,49

26,09

35.912

2.488

5.480

1.193

1.009

1.270

1.948

1.110

0,49

13,99 1,95 1,55 2,49 0,55 0,74 0,71 0,00 0,59 22,57

11.653 1.624 1.291 2.074 458 616 591 0 491 18.799

807 113 89 144 32 43 41 0 34 1.302

1.778 248 197 316 70 94 90 0 75 2.869

387 54 43 69 15 20 20 0 16 624

327 46 36 58 13 17 17 0 14 528

412 57 46 73 16 22 21 0 17 665

632 88 70 112 25 33 32 0 27 1.020

360 50 40 64 14 19 18 0 15 581

3,09

2.573

178

393

85

72

91

140

80

51,75

57.284

4.019

8.215

1.886

1.584

2.044

3.008

1.778

0,26

0,26

2,16

-1,34 0,71 0,13

-0,49

0,26

-0,16 -0,16

0,10

0,49

0,00

Voor de gemeente Voorschoten wordt het CIT niet in rekening gebracht (€ 50k).

50

Mutaties Infectieziektenbestrijding Epidemiologie en gezondheidsbeleid Tuberculosebestrijding Gezondheidsbevordering Soa / Sense Medische milieukunde Lijkschouw Technische hygiënezorg Crisisplan Publieke Gezondheid Wettelijke taken GGD

1,95 0,99 0,74 0,71 0,58 0,68 0,67 0,12 0,15 6,61

JGZ 0-19 jaar (incl. RVP) Beleidsadvisering jeugd Beleidsadvisering Gezondheidsbevordering Kennisontwikkeling en implementatie Gezondheidsbevordering jeugd CJG dienstverlening Prenatale voorlichting Prenataal Contactmoment Publieke Zorg voor de Jeugd

1,42 0,30 0,12 0,33 16,08

Programma RDOG2024

1,45

Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD)

24,14

Veilig Thuis (VT) Crisisinterventieteam (CIT) Jeugdpreventieteam (JPT) Meldpunt Zorg en Overlast Basiszorgcoördinatie Kwetsbare Kinderen Maatschappelijke Zorg, preventie en beleid Wet verplichte ggz (Wvggz) Mensenhandel Veiligheidshuis Zorg- en Veiligheidshuis (ZVH)

12,62 1,83 1,45 2,33 0,51 0,69 0,67 0,16 0,55 20,81

Geneeskundige Hulpverlening (GHOR)

2,89

Totaal

47,83

Zo et er w ou de

Zu id pl as

To ta al

Vo or sc

80 41 30 29 24 28 39 5 6 283

54 27 20 20 16 19 26 3 4 188

68 35 26 25 20 24 33 4 5 239

20 10 7 7 6 7 9 1 2 69

98 50 37 36 29 34 47 6 8 345

1.741 883 658 633 516 608 833 108 133 6.113

0,97 0,71 0,13 1,51 0,32 0,12 0,35 17,20

25.075 809 592 117 1.258 267 100 292 28.508

1.148 37 27 5 58 12 5 13 1.306

731 25 18 4 39 8 3 9 836

1.226 32 23 5 49 10 4 11 1.361

290 9 7 1 14 3 1 3 329

1.602 46 33 7 71 15 6 16 1.796

25.075 809 592 117 1.258 267 100 292 28.508

1,55

1.291

60

40

51

15

73

1.291

-0,49

26,09

35.912

1.661

1.107

1.406

407

2.026

35.912

0,49

13,99 1,95 1,55 2,49 0,55 0,74 0,71 0,00 0,59 22,57

11.653 1.624 1.291 2.074 458 616 591 0 491 18.799

539 75 60 96 21 28 27 0 23 869

359 50 40 64 14 19 18 0 15 579

456 64 51 81 18 24 23 0 19 736

132 18 15 24 5 7 7 0 6 213

657 92 73 117 26 35 33 0 28 1.060

11.653 1.624 1.291 2.074 458 616 591 0 491 18.799

3,09

2.573

119

79

101

29

145

2.573

51,75

57.284

2.637

1.723

2.487

655

3.419

57.284

-0,49

-0,16

0,10

832863 34270

1.741 883 658 633 516 608 833 108 133 6.113

-1,34 0,71 0,13

-0,16

46981 2374

2,09 1,06 0,79 0,76 0,62 0,73 1,00 0,13 0,16 7,34

0,26

0,26

9443 402

Hereiking BPI

0,26

2,16

32601 1916

25665 957

38510 1557

ad di nx ve en

832863 34270

W

BPI BPK

Gemeente

6,92%

ho te n

Index 2024

Te yl in ge n

Bedragen x1000

0,49

0,00

Voor de gemeente Voorschoten wordt het CIT niet in rekening gebracht (€ 50k).

51

Versie: januari 2023

Jaarstukken 2022 - Jaarrekening - Jaarverslag

1

Inhoudsopgave Inhoudsopgave .......................................................................................................................................................2 Samenvatting ..........................................................................................................................................................4 1.1 1.2

Hecht in 2022 ................................................................................................................................................4 Financiën 2022 ..............................................................................................................................................4

Leeswijzer ...............................................................................................................................................................6 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7

Structuur en opzet van de jaarstukken ..........................................................................................................6 Het jaarverslag (verantwoording van de uitgevoerde taken) .........................................................................6 De jaarrekening .............................................................................................................................................6 Bijlagen .........................................................................................................................................................7 Openbaarheidsparagraaf ..............................................................................................................................7

Jaarverslag..............................................................................................................................................................8 1.8 1.9

Verslag van de directie ..................................................................................................................................8 Organisatie ....................................................................................................................................................9 1.9.1 Missie, visie en kernwaarden 9 Samen doen wat nodig is 9 Denken in oplossingen 9 Open blik 9 1.9.2 Organisatie inrichting 10 1.9.3 Ontwikkeling personeelsbestand 11 1.9.4 Financiering en kosten per RVE 12

1.10 1.11 1.12

Programma Hecht24 ...................................................................................................................................12 Centraal Ondersteunende Dienst en Control en Concernstaf .....................................................................16 Programma GGD ........................................................................................................................................16 1.12.1 Financiën programma GGD 18

1.13

Programma ZVH .........................................................................................................................................18 1.13.1 Resultaten 2022 18 1.13.2 Financiën programma ZVH 19

1.14

Programma GHOR ......................................................................................................................................19 1.14.1 Financiën programma GHOR 20

1.15

Programma RAV .........................................................................................................................................21 1.15.1 Resultaten 2022 21 1.15.2 Financiën programma RAV 21

1.16

Verplichte paragrafen ..................................................................................................................................23 1.16.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing 23 1.16.2 Kengetallen 26 1.16.3 Financiering 26 1.16.4 Onderhoud kapitaalgoederen 28 1.16.5 Bedrijfsvoering 28 1.16.6 Rechtmatigheid 28 1.14.7 VWS-verantwoording 30

Jaarrekening ......................................................................................................................................................... 31 1.17 1.18 1.19

Balans .........................................................................................................................................................31 Overzicht van baten en lasten .....................................................................................................................32 Grondslagen voor balanswaardering en resultaatbepaling ..........................................................................34 1.19.1 Inleiding 34 1.19.2 Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening 34 1.19.3 Grondslagen voor de waardering van de balans 34

1.20

Toelichting op de balans .............................................................................................................................36 1.20.1 Materiele vaste activa 36 1.20.2 Financiële vaste activa 36 1.20.3 Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar 36 1.20.4 Liquide middelen 37 2

1.20.5 Overlopende activa 1.20.6 Eigen vermogen 1.20.7 Voorzieningen 1.20.8 Schulden met een looptijd van één jaar of langer 1.20.9 Schulden met een looptijd korter dan één jaar 1.20.10 Overlopende passiva 1.20.11 Niet uit de balans blijkende financiële verplichtingen

37 38 39 40 41 41 42

1.21

Toelichting op het overzicht van baten en lasten ........................................................................................43 1.21.1 Programma Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD) 44 1.21.2 Zorg- en Veiligheidshuis 45 1.21.3 Programma Geneeskundige Hulpverlening (GHOR) 47 1.21.4 Programma Regionale Ambulancevoorziening (RAV) 49 1.21.5 Hecht 50 1.21.6 Hecht op taakvelden 51 1.21.7 Beleidsindicatoren 51 1.21.8 Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector 53

1.22 1.23 1.24

Bestuursleden .............................................................................................................................................55 Gebeurtenissen na balansdatum.................................................................................................................56 SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2022 .............................................................................................56

2

Bijlagen ...................................................................................................................................................... 57

2.1 2.2

Controleverklaring .......................................................................................................................................57 Vaststelling door het Algemeen Bestuur .....................................................................................................57

3

Samenvatting 1.1 Hecht in 2022 Ook het jaar 2022 gaat de geschiedenis in als een bijzonder jaar. De regelmatig veranderende ontwikkelingen rond het coronavirus maakten dat we aangesproken werden op onze flexibiliteit. Bovendien kregen we als gevolg van de oorlog in Oekraïne te maken met een spoedvraag m.b.t. onze taken rondom de opvang van deze nieuwe stroom van vluchtelingen. Aan de andere kant kwam in 2022 het normale leven weer verder op gang. De focus lag niet meer uitsluitend op het bestrijden en omgaan met het coronavirus. Er was weer meer aandacht voor onze andere - eveneens belangrijke - vormen van dienstverlening.

De zorgen op het gebied van de arbeidsmarkt blijven onverminderd groot. We investeerden in 2022 verder in strategische personeelsplanning om zicht te krijgen op de kansen en risico's op de langere termijn. En we investeerden in het merk Hecht, om zichtbaarder en aansprekender te zijn op deze krappe arbeidsmarkt. Begin 2022 herstructureerden we de ondersteunende diensten. We brachten de personele capaciteit op niveau en startten met het verstevigen van de basis. Eén van de doelen van het programma Hecht24 is om een hoog efficiënt bedrijfsproces te ontwikkelen, geschikt om in de toekomst datagedreven en strategisch flexibel te zijn. Halverwege de looptijd van dit omvangrijke investeringsprogramma beginnen de projecten voorzichtig vruchten af te werpen. De economische onzekerheid en het personeelstekort is ook zichtbaar aan de kant van inkoop. Het is lastiger om de gewenste producten in te kopen. Bovendien nemen de prijzen een enorme vlucht. De beschikbare faciliteiten en expertise van coronabestrijding is in rustigere tijden van coronabestrijding gebruikt om de HPV 18+ vaccinatiecampagne uit te rollen. Dit jaarverslag geeft, samen met het jaarbeeld en de jaarrekening, een overzicht van de belangrijkste ontwikkelingen in 2022. 1.2 Financiën 2022 De financiële verschillen ten opzichte van de begroting zijn dit jaar wederom ontstaan door de werkzaamheden van coronabestrijding.

Het Algemeen Bestuur heeft daarom op 19 oktober 2022 een administratieve begrotingswijziging vastgesteld, zodat dit effect opgenomen kon worden in de vastgestelde begroting. Daarmee is de begroting gestegen van € 99 miljoen naar € 151 miljoen. Dit heeft geen impact op de bijdragen van gemeenten.

Onderstaande tabel laat de begroting (na 1e begrotingswijziging) 2022 en de realisatie 2021 (voor resultaat bestemming) naast elkaar zien.

4

Gewijz. Begroting 2022

€1.000

Realisatie 2021

Lasten

172.499

99.125

Baten

Progbegr. 2022

Realisatie 2022

Verschil

151.303

152.106

-803

174.706

99.424

148.565

148.818

253

Gerealiseerde saldo

2.207

299

-2.738

-3.288

-550

Mutaties reserves

-139

-299

2.015

2.557

542

Gerealiseerde resultaat

2.068

0

-723

-731

-8

Voor een toelichting van de resultaten verwijzen we naar de toelichtingen uitgesplitst per programma zoals vermeld in de paragrafen vanaf 1.9 t/m 1.13.

Het jaarresultaat van Hecht bedraagt € 732k negatief (voor resultaat bestemming). Tijdens de presentatie van Berap II heeft de directie aangegeven te gaan sturen op het verkleinen van het verwachte negatieve resultaat. Dit is grotendeels gelukt. Maar door enkele onvoorziene kostenposten is het uiteindelijke resultaat uitgekomen op een negatief saldo van € 732k (0,5% van de totale lasten in 2022). Dit is veroorzaakt door een tegemoetkoming indexering vanuit de cao onderhandeling. Deze eenmalige uitkering aan het personeel heeft geleid tot een onvoorziene uitgaven van € 385k. Daarnaast heeft de reservering van de bovenwettelijke verlofsaldi, conform een afspraak tijdens de cao-onderhandelingen, geleid tot een onvoorziene uitgave van € 165k. Het overige is onder andere toe te schrijven aan het hogere kosten niveau als gevolg van de economische ontwikkelingen. Er is een duidelijk verschil in resultaten tot tussen programma's we zijn in de toekomst beoordelen of verschuivingen noodzakelijk zijn. Dit zijn dan ook incidentele verschillen.

5

Leeswijzer 1.3 Structuur en opzet van de jaarstukken De jaarstukken bestaan uit verschillende onderdelen, die door het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) door het Rijk zijn vastgesteld. Het gaat om het jaarverslag en de jaarrekening. Het jaarverslag bestaat uit: − de programmaverantwoording; − de verplichte paragrafen. De jaarrekening bestaat uit: − het overzicht van baten en lasten over 2022; − de balans per 31 december 2022; − de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen; − de SiSa-bijlage met de verantwoordingsinformatie over specifieke uitkeringen; en − de bijlage met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld. Daarnaast vindt u in de jaarstukken enkele bijlagen, waaronder de bijlage met de controleverklaring van de accountant. Bedragen in deze jaarstukken luiden in €1.000 (= €k).

1.4 Het jaarverslag (verantwoording van de uitgevoerde taken) Het jaarverslag bestaat uit de Programmaverantwoording en de verplichte paragrafen. Hierin leggen we verantwoording af over de realisatie van het voorgenomen beleid in het jaar 2022. Na de programmaverantwoordingen volgen de verplichte paragrafen. De verplichte paragrafen geven een dwarsdoorsnede van de jaarstukken met betrekking tot programma-overstijgende onderwerpen. Hierin staat met name informatie over het weerstandsvermogen, de kengetallen, risicobeheersing en financiering van de organisatie. De paragraaf risicobeheersing bevat de risicoanalyse in tabelvorm. De verplichte paragrafen sluiten af met een toelichting op de bedrijfsvoering en rechtmatigheid. 1.5 De jaarrekening De jaarstukken bevatten het overzicht van de baten en lasten en is voorzien van een toelichting op de belangrijkste afwijkingen. Tevens wordt inzicht gegeven in de incidentele baten en lasten en de toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. De balans geeft het overzicht van bezittingen, schulden en eigen vermogen weer. Ook hier wordt een toelichting op de financiële posten gegeven. Het BBV schrijft voor om de baten en lasten van de overhead in een apart overzicht op te nemen. In de programma's zelf worden alleen de baten en lasten opgenomen die direct betrekking hebben op het primaire proces, dus zonder overhead.

De overhead wordt in een apart overzicht opgenomen. Om de integrale kosten per programma te kunnen zien, worden ook de cijfers per programma inclusief overhead getoond. De accountant geeft de controleverklaring af voor dit onderdeel van de jaarstukken.

6

1.6 Bijlagen In de bijlagen is de controleverklaring opgenomen. In de controleverklaring geeft de accountant zijn oordeel over de getrouwheid en rechtmatigheid van de jaarrekening. Ook de vaststelling van de jaarstukken door het Algemeen Bestuur en het voorstel voor resultaatbestemming is opgenomen in de bijlage. 1.7 Openbaarheidsparagraaf Op grond van artikel 3.5 van de Wet Open Overheid dient een openbaarheidsparagraaf te worden opgenomen in de begroting. In deze paragraaf wordt toegelicht hoe Hecht middelen zal inzetten om in het kader van Open op Orde de informatiehuishouding op orde te brengen om te kunnen voldoen aan de eisen van een transparante organisatie en de Wet open overheid. Belangrijke speerpunten zijn daarbij de actieve en passieve openbaarmaking van documenten en het verder op orde brengen van de informatiehuishouding. Actieve openbaarmaking Stukken met betrekking tot de openbare vergaderingen van het Algemeen Bestuur worden – van te voren – gepubliceerd op onze website. Daarmee voldoet Hecht aan het actief openbaar maken van vergaderstukken. Met ingang van juni 2022 worden ook de agenda’s en besluitenlijsten van vergaderingen van het Dagelijks Bestuur op onze website geplaatst. Dit is nog niet verplicht vanuit de Woo, maar draagt wel bij aan een transparante overheid.

Passieve openbaarmaking Het is van groot belang om burgers, wetenschappers en journalisten tijdig van informatie te kunnen voorzien ingeval zij een Woo- of informatieverzoek indienen. Hiervoor is het noodzakelijk het afhandelingsproces van de Woo-verzoeken efficiënt in te richten teneinde een tijdige afhandeling mogelijk te maken. Binnen Hecht is aandacht voor het continue verbeteren van het proces van indienen en afhandelen van een woo-verzoek. Daar waar nodig werkt Hecht bij complexe WOOverzoeken intensief samen met gemeenten of landelijk via de branchevereniging. Informatiehuishouding Hecht heeft continue aandacht voor de verbetering van de digitale informatiehuishouding. Zo kunnen wij sneller en makkelijker op verzoeken om informatie reageren. Daarnaast helpt dit bij het actief openbaar maken van documenten. Binnen Hecht zal een informatienetwerk worden opgetuigd om dit te bewerkstelligen.

7

Jaarverslag 1.8 Verslag van de directie Meer gezondheid, veiligheid en kansen voor iedere inwoner in de regio Hollands Midden. Dat is waar iedere collega binnen Hecht dagelijks aan werkt. In 2022 kregen collega's te maken met uitdagende omstandigheden: de vluchtelingencrisis door de oorlog in Oekraïne, hogere energie- en voedselprijzen waardoor lage en middeninkomens extra geraakt worden, een toenemende vraag naar onze dienstverlening in combinatie met een krappe arbeidsmarkt. Maar wat deden wij dan zoal in 2022? Dat laten we je graag zien in ons Jaarbeeld Hecht 2022. Deze wordt officieel gepubliceerd in juni. Lees de verhalen van onze collega’s die werken bij de GGD, de GHOR, de ambulancezorg en het Zorg- en Veiligheidshuis. Doen wij dit alleen? Nee zeker niet. We kunnen het niet alleen. We doen dit samen met onze gemeenten, met onze ketenpartners en onze inwoners. Maar ook samen met elkaar, als collega’s. Samen Gezonder, daar geloven we in. Wij zijn er trots op dat het ook dit jaar weer is gelukt om er te zijn voor de inwoners van Hollands Midden.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12837597/1