CConstaterende datZeist
Koppel je AI →
Document · PDF

RIB21.108 ALV VNG d.d. 16 juni

Overige evenementen 1 juli 2021, gemeente ZeistBij agendapunt: C-Raadsinformatiebrieven (ter kennisname)33.111 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

Voor zover de cijfers in de geconsolideerde balans en staat van baten en lasten hetzelfde zijn als de enkelvoudige balans en staat van baten en lasten, zullen deze niet apart worden toegelicht.

28

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

29

Toelichting op de enkelvoudige balans (bedragen x € 1.000)

Materiële vaste activa (1) Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt: Bedrijfsgebouwen en -terreinen

Activa in uitvoering

Machines en installaties

Andere vaste bedrijfsmiddelen

Totaal 2020

24.221

220

5.929

5.080

35.449

en waardeverminderingen

(13.639)

-

(5.220)

(4.301)

(23.159)

Boekwaarde 1 januari 2019

10.582

220

709

779

12.290

186

282

24

344

836

Desinvesteringen aanschafwaarde

(439)

(439)

Desinvesteringen afschrijvingen

439

439

Beginstand Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen

Mutaties Investeringen

Herrubriceringen aanschafwaarde

(220)

(220)

Herrubriceringen afschrijvingen Afschrijvingen

(855)

Totaal mutaties

(669)

(87)

(209)

(1.151)

62

(63)

135

(535)

24.406

282

5.953

5.863

36.505

en waardeverminderingen

(14.493)

-

(5.307)

(4.949)

(24.750)

Boekwaarde 31 december

9.913

282

646

914

11.755

Afschrijvingspercentages

2-20%

5-16,7%

10-33%

Eindstand Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen

30

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

In 2020 is geïnvesteerd in de vergaderzalen en het restaurant op de begane grond, het ICT-net werk en de inventaris in de Willemshof. De mutaties in de vaste activa bestaan verder uit de reguliere vervanging van activa en de geplande jaarlijkse afschrijvingen. Activa in uitvoering zijn de investeringen die op balansdatum nog niet in gebruik zijn en geactiveerd worden in 2021 of later. De actuele WOZ-waarde van Nassaulaan 12 is gelijk aan € 17 miljoen en die van de Sophialaan 10 bedraagt € 2,125 miljoen.

Financiële vaste activa (2) Deelnemingen

2020

2019

VNG Diensten B.V.

18.954

19.941

18.954

19.941

VNG Diensten B.V.

2020

2019

Stand per 1 januari

19.941

22.977

(959)

912

-

(4.000)

(28)

53

18.954

19.941

Bij: aandeel in resultaat Af: dividend Af: omrekenverschillen vreemde valuta Stand per 31 december

De afname van de waarde ultimo 2020 ten opzichte van de waarde ultimo 2019 van VNG Diensten B.V. is het gevolg van het negatieve resultaat deelnemingen 2020.

Overige effecten

2020

2019

Effectenportefeuille

63.381

62.365

4

4

63.385

62.368

Overige beleggingen Stand per 31 december

Het verloop van de effectenportefeuille (exclusief overige beleggingen) Obligaties Aandelen Totaal 2020

Totaal 2019

Balanswaarde per 1 januari

42.851

19.514

62.365

58.553

Aankopen

21.110

52

21.162

39

Verkopen

(20.783) (20.783)

Gerealiseerde waardedalingen of -stijgingen Ongerealiseerde waardedalingen of -stijgingen Stand per 31 december

222

222

1.019

(604)

415

3.773

44.419

18.962

63.381

62.365

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

31

De balanswaarde per ultimo 2020 komt ten opzichte van de balanswaarde ultimo 2019 1,63% hoger uit. Het saldo aan- en verkopen draagt voor € 0,379 miljoen bij aan het verschil en het saldo gerealiseerde en ongerealiseerde waarde mutaties draagt € 0,637 miljoen bij. De verklaarde verschillen salderend geeft een ten opzichte van 2019 een hogere balanswaarde effecten van € 1,016 miljoen.

Obligaties Aandelen Totaal 2020

Totaal 2019

Cumulatieve ongerealiseerde koerseffecten

7.192

2.411

3.184

5.595

De cumulatieve ongerealiseerde koerseffecten vormen in geval een positieve stand de herwaarderingsreserve. De herwaarderingsreserve 2020 nam ten opzichte van 2019 af met € 1,597 miljoen. Dit is toe te schrijven aan negatieve mutaties in gerealiseerde waarde mutaties ter waarde van € 2,013 miljoen en een toename van ongerealiseerde waarde mutaties ter grote van € 0,415 miljoen. De afname gerealiseerde waarde mutaties wordt geheel in de categorie vastrentende waarden gevonden. De per saldo toegenomen waarde van ongerealiseerde waarde mutaties bestaat uit een toename van € 1,019 miljoen bij vastrentende waarden en een afname van € 415 miljoen bij aandelen.

Handelsdebiteuren (3) 2020

2019

Handelsdebiteuren

4.723

4.488

Voorziening dubieuze debiteuren

(454)

(612)

Stand per 31 december

4.269

3.875

De post handelsdebiteuren is met € 0,235 miljoen toegenomen. De contributievorderingen zijn ten opzichte van vorig jaar met € 0,448 miljoen toegenomen. Dit wordt veroorzaakt doordat minder betalingen voor het eind van het jaar zijn ontvangen. Hiermee verband houdend is de vooruitontvangen contributie ook voor een lager bedrag (€ 0,468 miljoen) in de overlopende passiva meegenomen. Daarnaast is een kwestie inzake vorderingen die eerder het jaar zijn ontstaan (€ 1.317) in behandeling. Tevens waren er ultimo 2020 minder vorderingen (€ 0,244 miljoen) als gevolg van het uitlenen van personeel. De voorziening dubieuze debiteuren is ten opzichte van vorig jaar met € 0,158 miljoen afgenomen. Het inlopen van de betalingsachterstand van een aantal vorderingen is hierin een belangrijke factor.

Belastingen (4)

32

2020

2019

Terug te vorderen Dividendbelasting

193

753

Stand per 31 december

193

753

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Dit betreft de terug te vorderen dividendbelasting vanuit de effectenportefeuille over de jaren 2015 t/m 2020. voor een bedrag van € 0,193 miljoen. De post Belastingen is met € 0,560 miljoen afgenomen t.o.v 2019, omdat in 2020 de belasting op de dividenduitkering is teruggevorderd en ontvangen.

Vorderingen op de groepsmaatschappijen (5) 2020

2019

Congres- en Studiecentrum VNG B.V.

40

138

VNG International B.V.

10

150

VNG Opleiding & Detachering B.V.

6

4

VNG Realisatie B.V.

194

1.575

VNG Risicobeheer B.V.

17

44

VNG Naleving B.V.

48

75

VNG Diensten B.V.

177

157

Stand per 31 december

492

2.143

2020

2019

-

5

Waarborgsommen

21

21

Vooruitbetaalde kosten

532

682

Nog te factureren opbrengsten

2.028

985

Reclassificatie OHW projecten

8.955

6.446

10

22

11.546

8.160

Overlopende activa (6)

Ontvangen voorschotten

Overige vorderingen Stand per 31 december

De grootste stijging (€ 2,508 miljoen) in de overlopende activa wordt veroorzaakt de nog te vorderen bedragen op de projecten. Het gaat hierbij om de GT-aanbestedingen en het nog te vorderen bedrag op het project Omgevingswet. Voor het project is er een subsidietoezegging van het Rijk. Verder stijgt de nog te factureren opbrengsten met € 1,043 miljoen. De facturen zijn begin 2021 verstuurd. Ten opzichte van 2019 stijgt deze post door de opgenomen opbrengsten voor doorbelasten van de salarislasten en de bijdragen op projecten.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

33

Liquide middelen (7) 2020

2019

Bank

26.026

28.598

Kas

5

5

26.031

28.603

Stand per 31 december

Het saldo van de liquide middelen betreft het totaal van de zakelijke rekeningen-courant en spaar-/vermogensspaarrekeningen. Dit is inclusief een voorraad VVV-Bonnen met een waarde van € 5.000. De liquide middelen staan ter vrije beschikking van de Vereniging.

Eigen vermogen (8) 2020

2019

Overige reserve

48.891

49.207

Bestemmingsreserve

5.337

5.946

Wettelijke reserve

2.725

2.725

Herwaarderingsreserve

5.595

7.192

Omrekenverschillen

(155)

(127)

Onverdeeld resultaat

(16)

(316)

62.377

64.627

De overige reserve is vrij besteedbaar. De Bestemmingsreserve, de Wettelijke reserve, de Herwaarderingsreserve en de Omrekenverschillen zijn niet vrij besteedbaar.

Overige Reserve

2020

2019

Stand per 1 januari

49.207

49.919

Af: resultaatsbestemming vorig boekjaar

(1.174)

154

858

201

Stand per 31 december

48.891

49.207

Bestemmingsreserve

2020

2019

Stand per 1 januari

5.946

8.661

Af: lasten herhuisvesting

(458)

(794)

Af: lasten afschrijving begane grond

(150)

(62)

Stand per 31 december

5.337

5.946

Bij: Bestemmingsreserve nieuwe Willemshof

34

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

In 2007 is besloten dat een deel van het eigen vermogen beschikbaar wordt gesteld om de verbouwing van de Willemshof te financieren. Hiervoor is een Bestemmingsreserve gevormd. Per balansdatum is de reservering aangepast aan de resterende afschrijvingslasten van deze verbouwing. Voor de verbouwing van de begane grond is in 2018 besloten dat de afschrijvingslasten voor een totaalbedrag van € 1,500 miljoen ten laste komen van het vermogen. Hiervoor is een bestemmingsreserve gevormd. Eind 2020 bestaat de Bestemmingsreserve (€ 5,337 miljoen) uit het saldo van de afschrijvingslasten verbouwing Willemshof (€ 3,935 miljoen), afschrijvingslasten begane grond (€ 1,288 miljoen) en het solidariteitsfonds (€ 0,114 miljoen) gevormd voor de vergoeding van de schade ontstaan uit de staking door gemeente ambtenaren.

Wettelijke Reserve

2020

2019

Stand per 1 januari

2.725

-

-

2.725

2.725

2.725

Bij: Reserve VNG Realisatie Stand per 31 december

De wettelijke reserve bestaat uit de verkrijgingswaarde en het resultaat van VNG Realisatie B.V. toegevoegd aan de bestemmingsreserve. Bij het vaststellen van de jaarrekening 2015 en 2016 zijn deze bedragen apart gepresenteerd, omdat VNG Realisatie B.V. behoudens bijzondere omstandigheden geen dividend uit kan keren, welke komt uit de uitnamen gemeentefonds en/ of de omzetting van de Stichting naar een Coöperatie. Deze reserve wordt 2019 apart gepresenteerd als wettelijke reserve.

Herwaarderingsreserve (gesplitst) Obligaties Aandelen Totaal 2020

Totaal 2019

Balanswaarde per 1 januari

3.405

3.787

7.192

3.420

Realisatie herwaardering door verkoop

(2.013)

-

(2.013)

-

Ongerealiseerde waarde mutaties

1.019

(603)

416

3.773

Aanpassing herwaardering

(994)

(603)

(1.597)

3.773

Stand per 31 december

2.411

3.184

5.595

7.192

De herwaarderingsreserve is vanaf 2009 positief. Hierdoor lopen de ongerealiseerde koersresultaten via de balans. Doordat de gerealiseerde waarde mutaties, als gevolg van het her-alloceren van een deel van de obligaties naar een ander fonds, met € 2,013 miljoen verminderden en het saldo ongerealiseerde waarde mutaties per saldo € 0,416 miljoen toe is genomen komt de stand herwaarderingsre serve ultimo 2020 uit op € 5,595 miljoen

Omrekenverschillen

2020

2019

Stand per 1 januari

(127)

(180)

Mutatie

(28)

53

(155)

(127)

Stand per 31 december

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

35

Onverdeeld resultaat boekjaar Stand per 1 januari

2020

2019

316

154

Af: naar Overige reserves (uit onverdeeld resultaat voorgaand boekjaar)

(316)

(154)

Bij: mutatie bestemmingsreserve 2019 (afschrlasten huisvesting)

608

858

Af: resultaat boekjaar

(624)

(1.174

Stand per 31 december

(16)

(316)

Het onverdeeld resultaat wordt in mindering gebracht op de overige reserve.

Voorzieningen (9) De VNG heeft een tweetal voorzieningen voor verplichtingen die voortvloeien uit aanspraken op de WW- en Bovenwettelijke WW-regelingen en voor de uit te keren jubileumuitkeringen. Deze voorzieningen hebben in overwegende mate een langlopend karakter. Deze voorzieningen worden jaarlijks in overeenstemming gebracht met de maximale toekomstige verplichtingen. De voorzieningen worden gepresenteerd tegen de contante waarde.

Egalisatievoorziening

2020

2019

Stand per 1 januari

1.376

1.460

Bij: dotaties

254

257

Af: onttrekkingen

(525)

(341)

Stand per 31 december

1.105

1.376

In 2020 is de egalisatievoorziening voor toekomstige jaarlijkse verplichtingen voor afvloeiingslasten gedaald met € 0,271 miljoen. De weergegeven dotatie wordt in hoge mate veroorzaakt door de opgebouwde rechten van (oud-)medewerkers die recht hebben op een WW-uitkering. De onttrekking bestaat uit de betaling van de uitkeringsrechten van de oud-medewerkers die reeds in de voorziening waren meegenomen en de vrijval van de opgenomen uitkeringsrechten, omdat de oud-medewerkers een baan gevonden hebben en geen recht meer hebben op de WW uitkering.

Voorziening ambtsjubilea

2020

2019

Stand per 1 januari

438

411

Af: onttrekkingen

(14)

-

-

27

424

438

Bij: dotaties Stand per 31 december

36

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

De voorziening is gevormd voor de toekomstige ambtsjubilea. De voorziening betreft de in de toekomst uit te keren jubileumuitkeringen gebaseerd op de gedane toezeggingen, blijfkans en leeftijd.

Handelscrediteuren (10) 2020

2019

Handelscrediteuren

15.259

10.872

Betalingen onderweg

-

46

Reclassificatie

(8.413)

(4.047)

Stand per 31 december

6.846

6.871

De reclassificatie betreft de af te dragen BTW aangifte van december (€ 5,089 miljoen) en het saldo nog te betalen Intercompany (€ 3,448 miljoen). Deze zijn onderdeel van het subboek Crediteuren en worden in de jaarrekening onder de daarvoor bestemde rubriek verantwoord.

Belastingen en premie sociale verzekeringen (11)

2020

2019

Afdracht loonbelasting en sociale premies

737

577

Pensioenen

385

341

Omzetbelasting

4.687

4.185

Stand per 31 december

5.809

5.103

2020

2019

Congres- en Studiecentrum VNG B.V.

336

1.302

VNG International B.V.

834

28

VNG Opleiding & Detachering B.V.

134

201

VNG Realisatie B.V.

3.178

6.528

VNG Naleving B.V.

734

151

5.216

8.210

Schulden aan de groepsmaatschappijen (12)

Stand per 31 december

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

37

Overlopende passiva (13) 2020

2019

Vooruit gefactureerde contributie

12.873

12.401

Vooruit ontvangen subsidies

27.820

19.036

Fonds GGU & Gemeentefonds Saldi

8.002

14.189

48.695

45.626

Stand per 31 december

Onder de post vooruit ontvangen subsidies zijn de bedragen opgenomen van het Rijk voor de projecten die nog doorlopen of afgerekend worden in 2021 en later. Onder de post Fonds GGU en Gemeentefonds Saldi staan de nog uit te geven bedragen van de uitname uit het Gemeentefonds en het Fonds GGU. De ALV 2020 heeft ingestemd om in 2021 uit deze gelden € 4,3 miljoen te besteden aan de collectieve activiteiten zoals genoemd in het plan GGU 2021. De overige gelden blijven ter beschikking van de activiteiten binnen het Fonds GGU in de komende jaren.

Overige schulden (14) 2020

2019

93

-

Div. reserveringen voor verlof en vakantiegeld

2.956

2.365

Overige schulden

3.104

3.518

Stand per 31 december

6.153

5.883

Vooruit gefactureerde bedragen

Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen De totale verplichting voor beheer en onderhoud van het automatiseringssysteem en de Facilitaire Diensten (catering, onderhoud gebouwen, schoonmaak en receptiediensten) bedraagt € 2,419 miljoen (t/m 2022). Per jaar is de verplichting: 2021 € 2,263 miljoen 2022 € 0,156 miljoen Wet Ketenaansprakelijkheid De onderneming is onderworpen aan de Wet Ketenaansprakelijkheid en de Wet Inlenersaansprakelijkheid. Uit dien hoofde kan de onderneming worden aangesproken voor de door onderaannemers mogelijk niet afgedragen belastingen en premies sociale verzekeringen. Hoofdelijke aansprakelijkheid De VNG maakt onderdeel uit van een fiscale eenheid voor de omzetbelasting, waarvan naast de VNG ook VNG Diensten B.V., VNG International B.V., VNG Realisatie B.V., VNG Congres- en Studiecentrum B.V., VNG Risicobeheer B.V., VNG Naleving B.V. en VNG Opleiding & Detachering B.V. deel uitmaken.

38

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Binnen deze fiscale eenheid zijn de bedrijven, die onderdeel van de eenheid wordt geen btw aangerekend op de onderlinge leveringen en diensten. Elke afzonderlijke entiteit binnen deze fiscale eenheid doet zelfstandig aangifte. Daarnaast zijn de entiteiten binnen de fiscale eenheid volledig aansprakelijk voor de afdracht van de omzetbelasting van de fiscale eenheid als geheel.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

39

Toelichting op de enkelvoudige staat van baten en lasten (bedragen x € 1.000)

Bijdrage projecten (15) Zowel de bijdragen als de uitgaven van de projecten zijn hoger dan begroot: dit is het gevolg van nieuwe extern gefinancierde projecten. en de projecten welke uitgevoerd zijn vanuit de saldi van GF gelden, welke ultimo 2019 nog op de balans stonden. In de begroting wordt rekening gehouden met de subsidieaanvragen die op dat moment al goedgekeurd zijn. De nieuwe projecten hebben wel effect op het totale bedrijfsresultaat, omdat tegenover de hogere projectbaten, vaak een minder dan evenredige toename van de lasten (zowel uitbestedings- als personele lasten) staat. Uit deze personele lasten op de projecten wordt extra dekking gegenereerd middels de overhead (zoals huisvesting en overhead verwerkt in het uurtarief), welke een bijdrage levert aan het resultaat. In vergelijking met 2019 neemt de bijdrage projecten toe met € 8,590 miljoen.

Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Bijdrage projecten

93.078

77.615

84.488

Waarvan subsidies van het Rijk

42.975

23.170

30.648

Waarvan projecten uit het Fonds GGU en saldo Gemeentefonds uitname

50.103

54.445

53.840

De VNG heeft sinds de ALV van 14 juni 2017 een extra functie: gemeenten ondersteunen bij het organiseren en verbeteren van de uitvoering van hun werk, genoemd Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering (GGU). Dit gebeurt onder meer door meer zaken samen op te pakken: “Samen Organiseren”. Eén van de instrumenten om deze gezamenlijke aanpak vorm te geven is het instellen van een fonds Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering (GGU). De begroting van het Fonds en de hoogte van de financiële bijdrage van de leden aan het Fonds, is in beginsel gebaseerd op inwoneraantal en wordt jaarlijks ter goedkeuring voorgelegd aan de ALV, waarna de leden verplicht zijn deze financiële bijdrage te voldoen ter dekking van de kosten van het Fonds. De financiële en inhoudelijke verantwoording over het Fonds aan de ALV wordt opgenomen in de jaarrekening en het jaarverslag van de vereniging. (zie daarvoor volgende tabel). De realisatie van de GGU activiteiten 2020 bedraagt € 48,867 miljoen. Daarnaast is er € 1.236 miljoen uitgegeven aan uit doorlopende activiteiten uit eerdere jaren, waaronder de stembureau app en de aanbesteding van 14+ netnummer en het programm. Die bedragen die niet uitgegeven zijn in 2020, worden als overlopende passiva opgenomen op de balans. Deze worden in 2021 en verder uitgegeven, aan de daarvoor aangewezen activiteiten binnen het Fonds GGU.

40

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Fonds GGU 2020

Realisatie 2020

Begroting 2020

Gemeentelijke basisprocessen

413

525

Dienstverlening 690

730

Digitale Identiteit

451

500

Architectuur en Standaarden

2.605

2.816

Common Ground

3.364

3.550

GGI 1.659

1.500

Beheer GGI

500

500

Datainzichten en Datastelsel

3.612

3.850

Smart Society / slimme samenlevering

373

377

Opstarten Experiment Vernieuwing BRP

539

1.315

IBD en Privacy

2.266

2.385

Bestuurlijk Handelingsperpectief IB

212

250

Verantwoording Informatieveiligheid middels Ensia

844

896

Beheer tooling Ensia

234

250

Servicecentrum Gemeenten

2.003

2.282

Ketenbureau i sociaal domein

7.208

7.865

GDI 1.253

1.335

Beheer Taxatiewijzer WOZ

972

1.001

Landelijke Coördinatie raamcontracten Sociaal domein

532

609

Samenwerking bronhouders

174

174

GT 14+

297

443

Beheer en ontwikkelingoverige Soc Domein

630

695

Belangenbehartiging voorzieningen keten W&I

582

648

Belangenbehartiging voorzieningen keten WMO/Jeugd

303

300

Gezamenlijke inkoop - nieuwe of doorlopende projecten

207

200

Vraagarticulatie voor datagedreven werken

402

500

Programma Omgevingswet

5.052

5.237

Grip op Financien

519

600

Bijdrage Programma sociaal domein

150

150

Toekomst gegevensuitwisseling Werk en Inkomen

875

961

Zorg en Jeugd

312

400

Zorg en Veiligheid

1.289

1.320

Lokaalbestuur, lokale democratie, Recht

121

377

Duiden en analyse

619

650

Innovatie/kennisnetwerk rondom data

603

583

Relatiemanagement en implementatieondersteuning

1.448

2.219

Bedrijfskosten

2.854

3.500

Govenance Samen Organiseren

401

428

Programmabureau GGU

580

451

Communicatie 1.718

1.871

Totaal 48.867

54.243

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

41

Overige baten (16) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Opbrengst derden

2.421

1.719

2.283

Auteursvergoedingen

201

45

150

Vacatiegelden

8

20

24

Interne baten

3.426

2.934

3.519

Overige baten

794

880

840

6.850

5.598

6.816

Totaal overige baten

Opbrengst derden De realisatie 2020 is € 0,702 miljoen hoger dan begroot en is in lijn met de realisatie van 2019. Auteursvergoedingen De realisatie van de auteursvergoedingen ligt ruim boven begroot. Dit heeft als oorzaak dat de royaltyvergoeding inzake de Gids Gemeentebesturen en de Modelverordeningen, inclusief de CAR-UWO in de begroting niet is opgenomen onder de auteursvergoedingen. Baten groepsmaatschappijen In de begroting was rekening gehouden met een daling van de opbrengsten. Met ingang van 2020 zijn er nieuwe dienstverleningsovereenkomsten met de VNG dochterbedrijven en de gelieerde instellingen van kracht. De realisatie in 2020 is uiteindelijk € 0,492 miljoen hoger uitgekomen dan begroot. Dit is een daling van € 0,093 ten opzichte van 2019 en daarmee een minder sterke daling dan voor 2020 was voorzien. De overige baten bestaan voornamelijk uit de opbrengsten Reprorecht. De omvang hiervan is € 0,714 miljoen.

Salarissen, sociale lasten en pensioenlasten (17) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Salarissen

20.178

18.992

17.803

Sociale lasten

2.390

2.249

2.153

Pensioenlasten

3.275

3.082

2.881

Vergoedingen (ZW, uitlenen personeel)

(708)

-

(754)

25.135

24.323

22.083

Totaal salarissen, sociale lasten en pensioenlasten

Het totaal van salarislasten, sociale lasten en pensioenlasten stijgt met € 3,052 miljoen ten opzichte van 2019. De stijging is veroorzaakt door een toename van salariskosten volgend uit wijzigingen in de CAO en voornamelijk door een toename van het aantal fte in dienst van de VNG.

42

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Na een aantal jaren daling komt het uitstroompercentage over 2020 weer boven de 10%. Het uitstroompercentage steeg naar 13% (2019: 8,84%, 2018: 14%). Het gemiddeld aantal fte in 2020 steeg ten opzichte van 2019. Ultimo 2020 waren er 295,52 fte in dienst (2019: 269,20 fte). De vergoedingen voor zwangerschap, uitlenen van personeel en overige loonlastenvergoedingen kwamen in 2020 op een zelfde niveau uit als 2019. De gemiddelde salarislast per fte stijgt van € 84.800 in 2019 naar € 87.450 in 2020. Deze stijging van 3,1% is het gevolg van de nieuwe cao/de reguliere periodieke verhogingen, de verhoging van de sociale lasten en de aanpassing van de pensioenpremie.

Overige personeelslasten (18) Realisatie 2020 Uitzendkrachten/personeel derden

Begroot Realisatie 2020 2019

12.474

163

10.751

Arbolasten

54

42

26

Studielasten

299

507

668

Werving

48

75

91

Rechtspositionele lasten

410

328

389

Onttrekking/Dotatie voorzieningen

236

236

236

Overige lasten

535

303

473

Reis- en verblijflasten

80

180

273

14.136

1.833

12.908

Totaal overige personeelslasten

De overige personeelslasten overschrijden de begroting met € 12,304 miljoen. Per begrotingspost zijn de verschillen als volgt te duiden: • De lasten van uitzendkrachten/personeel derden komen € 12,311 miljoen hoger uit dan begroot. De extra lasten hebben voor € 10,782 miljoen betrekking op lasten van inhuur voor extern gefinancierde projecten. Hier staan ook baten tegenover. Het resterende deel heeft onder andere betrekking op vervangende inhuur voor openstaande vacatures, detacheringen en zwangerschapsvervanging. Ten opzichte van 2019 nemen de lasten toe met € 1,722 miljoen. • De studielasten en reis- en verblijfskosten vallen € 0,208 miljoen en respectievelijk € 0,100 lager uit dan begroot als gevolg van de coronacrisis. • De arbolasten vallen hoger uit dan begroot. Deze lasten bestaan uit een bedrijfszorgpakket, begeleiding vanuit een bedrijfsarts en arbo-gerelateerde aanpassingen aan de werkplekken. • Het ziekteverzuim is in 2020 uitgekomen op 3,42%. Dit is hoger dan vorig jaar (2,59%) maar wel iets lager dan het streefpercentage van 3,5%. • De rechtspositionele kosten vallen hoger uit dan begroot door een hoger bedrag aan toegekende gratificaties en reiskosten uit woon-werk verkeer. De VNG keert jaarlijks deze reiskostenvergoeding in één keer uit. De huidige omstandigheden hebben geen invloed gehad op de uitkering van de reiskostenvergoeding.

• De overige lasten laten een realisatie zien die 0,232 miljoen hoger ligt dan begroot, dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de opgenomen reservering voor de verlofuren. De toevoeging aan de reservering voor de verlofuren bedraagt over 2020 € 0,472 miljoen.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

43

Specificatie:

Realisatie 2020

Omschrijving Overige personeelslasten

Project gefinancierd

Overig

Totaal

10.826

3.310

14.136

Kantoor- en huisvestingslasten (19) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Huisvestingslasten

767

710

775

Onderhoud en inventaris

328

375

388

Automatiseringslasten

3.515

2.097

5.840

Telecommunicatie

(116)

63

(415)

Drukwerklasten

28

42

25

Bibliotheeklasten

153

149

763

Restauratieve lasten

273

435

450

4.948

3.871

7.826

Totaal kantoor- en huisvestingslasten

De kantoor- en huisvestingslasten zijn ten opzichte van de begroting € 1,077 miljoen hoger. Dit wordt met name veroorzaakt door de hogere automatiseringslasten. Deze zijn € 1,418 miljoen hoger dan begroot. Deze stijging wordt veroorzaakt door een groter aantal gebruikers (fte) en project gefinancierde activiteiten. Zoals de Gemeentelijke aanbestedingsprojecten. Voor GT software en GT End User Devices staat er tegenover de lasten van € 1,495 miljoen geen externe dekking. De overige kosten vallen overwegend juist lager uit. Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020

Kantoor- en huisvestingskosten

44

Financieel jaarverslag 2020

Project gefinancierd

Overig

Totaal

653

4.295

4.948

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Activiteitslasten (20) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Voorlichting

1.073

602

1.006

Bijeenkomsten

1.779

230

4.035

Onderzoek

1.251

4.470

1.106

Advies derden

75.762

77.615

64.493

538

663

456

-

(4.892)

0

80.403

78.687

71.096

Bijdragen en lidmaatschappen Doorbelasting Totaal activiteitslasten

Specificatie: De activiteitslasten zijn € 1,716 miljoen hoger dan de begroting. De voornaamste verschillen per afzonderlijke begrotingspost zijn: • Voorlichting: Het budget voor voorlichting wordt met € 0,471 miljoen overschreden. Dit bedrag heeft volledig betrekking op extern gefinancierde projecten. • Bijeenkomsten: De overschrijding van € 1,550 miljoen heeft voor een bedrag van € 1,465 miljoen betrekking op extern gefinancierde projecten die bij het opstellen van de begroting nog niet bekend waren. • Onderzoek: Dit budget wordt in de loop van het jaar projectmatig toegewezen, de lasten van deze activiteiten worden verantwoord onder afzonderlijke begrotingsposten zoals adviezen derden, overige personeelslasten en ICT-lasten. Daardoor blijft de realisatie op de post onderzoekskosten achter bij begroot. • Advies derden: Er is € 1,853 miljoen minder uitgegeven dan begroot. De realisatie ten opzichte van 2019 is gestegen met € 11,268 miljoen. Dit wordt veroorzaakt door extern gefinancierde projecten. • Doorbelasting: De inzet van medewerkers voor extern gefinancierde projecten wordt doorbelast aan deze projecten. In de begroting werd rekening gehouden met een doorbelasting van € 4,892 miljoen aan baten. Door het gestegen projectvolume was de werkelijke inzet van medewerkers hoger. De werkelijke doorbelasting kwam uit op € 6,954 miljoen, € 2,062 miljoen hoger dan begroot.

Dit levert een positief dekkingsresultaat op. Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020 Project gefinancierd

Overig

Totaal

Voorlichting

467

606

1.073

Bijeenkomsten

1.474

305

1.779

Onderzoek

675

576

1.251

Advies derden

73.026

2.736

75.762

-

538

538

Doorbelasting

6.951

(6.951)

-

Activiteitskosten

82.593

(2.190)

80.403

Bijdragen en lidmaatschappen

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

45

Overige lasten (21) Realisatie 2020 452

Overige lasten

Begroot Realisatie 2020 2019 1.690

1.894

Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020

Overige lasten

Project gefinancierd

Overig

Totaal

706

(254)

452

Financiële baten en lasten (22) Realisatie 2020 Opbrengst van effecten

Begroot Realisatie 2020 2019

3.298

-

1.196

Rentebaten

15

-

3

(Rente)lasten

(161)

-

(158)

Totaal financiële baten en lasten

3.152

-

1.041

De opbrengst van effecten is conform de gemaakte contributieafspraken niet opgenomen in de begroting. De gerealiseerde opbrengst is daardoor in het resultaat van de Vereniging een plus ten opzichte van de begroting.

Resultaat deelnemingen (23) Realisatie 2020 Congres- en Studiecentrum VNG B.V.

(1.989)

134

411

VNG International B.V.

98

153

253

VNG Risicobeheer B.V.

615

267

345

VNG Realisatie B.V.

22

100

32

VNG Naleving B.V.

152

155

243

VNG Diensten B.V. (enkelvoudig)

143

(134)

(56)

-

-

(318)

(959)

675

912

Vennootschapsbelasting Totaal resultaat deelnemingen

46

Begroot Realisatie 2020 2019

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

VNG Diensten B.V. (VNG Diensten) VNG Diensten is de houdstermaatschappij namens VNG en is 100% aandeelhoudster van de hieronder genoemde deelnemingen. Het resultaat van VNG Diensten, exclusief resultaat deelnemingen, bestaat voornamelijk uit de management fee van de bedrijven en het renteresultaat over het liquide vermogen. Het resultaat VNG Diensten geschoond van resultaat deelnemingen, komt € 0,199 miljoen beter uit dan het voorgaande jaar. Oorzaak is achterwaartse verliesverrekening van de fiscale eenheid Vennootschapsbelasting. Ten opzichte van het voorgaande jaar verslechterde het bedrijfsresultaat met € 71.237. Dit wordt veroorzaakt dat VNG Diensten kosten voor haar rekening heeft genomen ten behoeve van alle bedrijven en deze, vanwege het algemeen karakter ervan, niet heeft doorbelast. Tot slot namen ook de kosten van het aanhouden van het liquide vermogen toe met € 41.425. Congres- en Studiecentrum VNG B.V. Het resultaat van Congres- en Studiecentrum B.V. voor belastingen bedraagt € 1,989 miljoen negatief ten opzichte van een winst van € 0,411 miljoen een jaar eerder. In vergelijking met de begroting 2020 is een negatieve afwijking zichtbaar van € 2,123 miljoen. Deze negatieve afwijking is volledig toe te schrijven aan de coronapandemie als gevolg waarvan Academie en Congressen een bijzonder slecht jaar beleefde.

Academie en Congressen bleven steken op 33% respectievelijk 54% van de gestelde targets terwijl Trainees daarentegen juist hun beste jaar ooit beleefde met een behaalde marge van 126% van de target. In onderhavig boekjaar is een reorganisatie in gang gezet waarvan de kosten van het sociaal plan 0,852 miljoen bedragen. De totale gerealiseerde brutomarge voor 2020 bedraagt € 2,983 miljoen en is daarmee 42% lager dan begroot en 35% lager dan voorgaand boekjaar. De bedrijfskosten laten een nagenoeg gelijk beeld zien ten opzichte van begroot, namelijk € 4,972 miljoen versus € 4,978 miljoen. In de bedrijfskosten zit in 2020 per saldo voor 0,726 miljoen aan incidentele baten en lasten. Zonder deze eenmalige posten is een sterke daling zichtbaar zijn van 0,732 miljoen. Deze positieve afwijking is grotendeels verklaarbaar door fors lagere personeels- en overige bedrijfskosten (wegens in het jaar ingezette besparingen). VNG Risicobeheer B.V. In 2020 kwam het resultaat van VNG Risicobeheer voor belasting uit op € 0,615 miljoen, dit is € 0,348 miljoen hoger dan begroot. De opbouw hiervan is als volgt; de baten kwamen € 0,147 miljoen (10%) boven begroot uit door hogere bijdragen uit verzekeringsproducten. De totale lasten kwamen € 0,201 miljoen (17%) lager uit dan begroot.

De lagere personeelskosten worden veroorzaakt doordat bij de begroting van 2020 een vacature opgenomen was, uiteindelijk is deze ingevuld met externen. De lagere overige bedrijfskosten hebben betrekking op de door VNG gemaakte kosten betreffende het zorgcontract. Het jaar 2020 was een aanbestedingsjaar, de externe begeleidingskosten waren lager dan verwacht. VNG International B.V. (VNG-I) Het nettoresultaat van VNG-I na belasting kwam ten opzichte van het vorige boekjaar € 0,092 miljoen of wel 49,1% lager uit. In het resultaat is het resultaat van de deelneming in Tunesië (€ 0,082 miljoen) opgenomen. Het resultaat voor belastingen is als volgt te verklaren. De marge (baten minus directe lasten) nam af met 6,3% of wel met € 0,42 miljoen. De indirecte of apparaatskosten namen met € 0,542 miljoen (8,5%) af. Hierdoor nam het bedrijfsresultaat ten opzichte van 2019 met € 0,122 miljoen toe. Vervolgens kwam ten opzichte van 2019 het saldo financiële baten € 0,367 miljoen lager uit door verlies op de sterke in waarde afgenomen USD. Na winstbelasting geeft dit ten opzichte van 2019 49,1% lager resultaat. De ten opzichte van 2019 lagere indirecte kosten komen voort uit lagere personeelslasten (daling 6,6%) en lagere bedrijfskosten als gevolg van de corona crisis (daling 16,2%). Bij dit alles kan worden gesteld dat de meeste projecten die VNG-I.

uitvoert opdrachten zijn van het Ministerie van Buitenlandse Zaken de Europese Commissie en de Wereld Bank. De VNG is voor een (zeer) klein deel

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

47

opdrachtgever (de beleidsopdracht). Niet al deze projectbaten zijn marge gevend. Ten opzichte van de begroting 2020 realiseert VNG-I een resultaat dat € 0,058 miljoen (37,7%) onder begroot uitkomt. Ten opzichte van begroot komt de brutomarge met € 0,139 miljoen hoger uit. De indirecte kosten komen ten opzichte van begroot € 0,145 miljoen lager uit. Na aftrek van het valuta verlies blijft er een resultaat over dat 37,7% lager is dan begroot. VNG Realisatie B.V. VNG Realisatie heeft geen permanent winststreven. In de begroting 2020 is een positief resultaat opgenomen teneinde eventuele toekomstige schommelingen in het weerstandsvermogen te kunnen opvangen. Deze schommelingen kunnen alleen ontstaan door projectverliezen dan wel een substantieel beroep op de BWW voorziening. Beide zaken hebben zich ook in 2020 niet op substantieel niveau voorgedaan. In AVA november 2020 is derhalve het besluit genomen de potentiële marge op overige (niet GGU) projecten niet volledig te nemen. In de begroting was een positief resultaat van € 0,100 miljoen voor belasting opgenomen, in de jaarrekening werd dit uiteindelijke € 0,022 miljoen (€ 0,014 miljoen na belastingen). De omzet was hoger dan in 2019 € 46 miljoen in plaats van € 43 miljoen en ook hoger dan begroot (€ 43 miljoen). VNG Naleving B.V.

VNG Naleving ondersteunt gemeenten bij de uitvoering van toezicht en handhaving in het sociaal domein. Dit gebeurd door personele inzet voor de uitvoering van subsidieprojecten binnen het VNG programma Handhaving en Naleving en het verzorgen van opleidingen en trainingen. De kosten over 2020 zijn achtergebleven bij begroot. Dit betreft met name de personeelskosten. In lijn met het achter- blijven van de kosten zijn ook de opbrengsten lager uitgekomen dan begroot. Er werden minder kosten doorbelast ten laste van de verschillende subsidies. Het resultaat voor belasting over 2020 komt met € 0,152 miljoen net iets onder begroot uit. Het verschil bedraagt € 0,003 miljoen. Ten opzichte van 2019 daalt het resultaat met € 0,091 miljoen. WNT-verantwoording 2020 Vereniging van Nederlandse Gemeenten Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublie ke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op VNG van toepassing zijnde regelgeving. Het bezoldigingsmaximum in 2020 voor de VNG is € 201.000. Het weergegeven individuele WNT-maximum is berekend naar rato van de omvang (en voor topfunctionarissen tevens de duur) van het dienstverband, waarbij voor de berekening de omvang van het dienstverband nooit groter kan zijn dan 1,0 fte.

Het individuele WNT-maximum voor de leden van het Bestuur bedraagt voor de voorzitter 15% en voor de overige leden 10% van het bezoldigingsmaximum, berekend naar rato van de duur van het dienstverband. De leden van het Bestuur van de VNG ontvangen geen bezoldiging.

48

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10256540/1