Bijlage bij beantwoording technische vragen raadscommissie 20241310.001 Rapport Verduurzaming Tollenstraat 67(A) (definitief 20250502)
Tekst van het document
VERDUURZAMING TOLLENSTRAAT 67 + 67A ZANDVOORT SRO 2 mei 2025
Verduurzamingsadvies Tollenstraat 67 en 67A te Zandvoort Verduurzaming Tollenstraat 67 en 67A te Zandvoort
SRO Minckelersweg 40 2031 EM Haarlem Vertegenwoordigd door: de heer R. Thani Nieman Raadgevende Ingenieurs B.V. Vestiging Zwolle Postbus 40147 8004 DC Zwolle info@nieman.nl www.nieman.nl Uitgevoerd door:
De heer ing. F.A. Kanon De heer ing. R.C. Pool De heer ing. M.J. Dunnink
Wij gaan vertrouwelijk met uw gegevens om, geheel volgens de richtlijnen voor Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Lees onze privacyverklaring.
Referentie:
20241310.001 / 34379
Status:
Definitief
Datum:
2 mei 2025
Inhoudsopgave Hoofdstuk 1
Inleiding
5
Hoofdstuk 2
Uitgangspunten
7
2.1
Toetskader
7
2.2
Verbouwen en het primaire proces
7
2.3
Gebruikte tekeningen/stukken
7
2.4
Ambities
7
2.5
Bouwhistorische verkenning
9
2.6
Verbeterscenario’s
10
2.7
Levensduur
10
2.8
Afstemmingsoverleg uitgangspunten verduurzaming
10
Beheerdersgebouw
11
3.1
Inleiding
11
3.2
Begane grondvloer
11
3.3
Buitengevels
11
3.4
Gevelopeningen
12
3.5
Dakconstructies
12
3.6
Luchtdichtheid
13
3.7
Hemelwater
14
3.8
Riolering
14
3.9
Drinkwater (koud)
14
3.10
Drinkwater (warmtapwater)
14
3.11
Sanitair
15
3.12
Verwarming en koeling
15
3.13
Ventilatie
15
3.14
Elektrotechnische installaties
15
3.15
Communicatie / beveiligingsinstallaties
16
3.16
PV-panelen
16
3.17
Brandbestrijding-, ontruiming-, en alarm installaties
16
Hoofdstuk 3
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 4
Aulagebouw
17
4.1
Inleiding
17
4.2
Begane grondvloeren
17
4.3
Buitengevels
17
4.4
Gevelopeningen
20
4.5
Dakconstructies
21
4.6
Luchtdichtheid
22
4.7
Hemelwater
23
4.8
Riolering
23
4.9
Drinkwater (koud)
23
4.10
Drinkwater (warmtapwater)
24
4.11
Sanitair
24
4.12
Verwarming en koeling
24
4.13
Ventilatie
26
4.14
Elektrotechnische installaties.
27
4.15
Communicatie / beveiligingsinstallaties
27
4.16
PV-panelen
28
4.17
Brandbestrijding-, ontruiming-, en alarm installaties
28
4.18
MJOP
29
Kostenramingen
30
5.1
Inleiding
30
5.2
Kostenramingen
31
Hoofdstuk 6
Nader uit te voeren onderzoek
33
Hoofdstuk 7
Slot
34
Bijlage 1 -
Tekeningenlijst
35
Bijlage 2 -
Matrix bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten
37
Bijlage 3 -
Kostenraming
38
Bijlage 4 -
W-ontwerp Tollenstraat 67A
39
Hoofdstuk 5
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 1
Inleiding
In opdracht van SRO, vertegenwoordigd door de heer R. Thani, zijn voor het project Tollenstraat 67A te Zandvoort de mogelijke oplossingen voor het verduurzamen van de thermische schil en installaties van het pand beschouwd. Nadere toelichting Dit project omvat de verduurzaming van Tollenstraat 67A te Zandvoort. De Algemene begraafplaats Zandvoort is gelegen aan de Tollenstraat 67. Op de begraafplaats zijn twee gebouwen gelegen, een aulagebouw gebouw (Tollenstraat 67A), met daarin de aula voor het houden van een afscheidsdienst en een uitvaartcentrum voor het opbaren van overledenen en op enige afstand van dit gebouw staat een “lijkenhuisje” (Tollenstraat 67). Van het lijkenhuisje is door Wevers & Van Luipen onderzocht of deze van monumentale waarde is. Lijkenhuisje Het gebouw werd tezamen met de toegangspoort ontworpen. Het gebouw kent een bijzondere afwerkwerking met een soort “grindpleister”. In de jaren ’70 / ’80 is het gebouw grondig gerenoveerd, waarbij de ramen en deuren gemoderniseerd werden. Vermoedelijk is toen ook de huidige dakbedekking van bitumen shingles aangebracht. Het gebouw heeft een aanbouw dat uit ’70 / ’80 stamt. Het gebouw doet nu dienst als beheerdersgebouw met kantoor en kantine en in de latere uitbreiding een opslagruimte. In dit rapport en bij de overige uitwerking van het advies kiezen wij ervoor dit gebouw aan te duiden met “beheerdersgebouw”.
Foto: beheerdersgebouw met links het “lijkenhuisje” met rechts de aanbouw De gemeente Haarlem heeft aangegeven dat het maximaal verduurzamen van het beheerdersgebouw geen prioriteit heeft. Er worden uitsluitend individuele ‘laaghangend fruit’ maatregelen meegenomen.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Aulagebouw In het aulagebouw zijn de aula voor het houden van een afscheidsdienst, een uitvaartcentrum voor het opbaren van overledenen en ondersteunende ruimten gelegen. Het gebouw bestaat uit één bouwlaag. In 2004 is de aula uitgebreid. Het bouwjaar van het oorspronkelijke aulagebouw is 1974.
Foto’s: boven – entree met luifel | onder: zuidoost gevel
Afbeeldingen: links – bestaande toestand tot 2004 | rechts: huidige toestand na uitbreiding in 2004 In dit rapport wordt ingegaan op het uitgevoerde onderzoek waarmee de huidige bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten vastgesteld zijn. Aanvullend daarop is een aantal mogelijke oplossingen gegeven waarmee dit gebouw bouwkundig en installatietechnisch verduurzaamd kan worden binnen de gestelde ambities.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 2 2.1
Uitgangspunten
Toetskader
Bij het opstellen van dit rapport is uitgegaan van Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) zoals geldt per 1 juli 2024 en van de normen die door Besluit bouwwerken leefomgeving worden aangestuurd. Bedoeld worden de normen zoals deze zijn vermeld in bijlage II bij artikel 1.4 van de Omgevingsregeling. Er is uitgegaan van de volgende indeling in gebruiksfuncties: omschrijving
Gebruiksfunctie
Aulagebouw
Bijeenkomstfunctie
Beheerdersgebouw
Kantoorfunctie met overige gebruiksfunctie
Omdat sprake is van verbouw van een bestaand pand, mag als toetskader het verbouwniveau van het Bbl gehanteerd worden. Gezien de lange termijn ambities van de gemeente Zandvoort is in veel gevallen een hoger niveau wenselijk/nodig waardoor het raadzaam is om in beginsel zoveel mogelijk uit te gaan van het nieuwbouwniveau uit Besluit bouwwerken leefomgeving. Indien relevant is dit in dit rapport per onderdeel expliciet benoemd. 2.2
Verbouwen en het primaire proces
Er zal een duidelijke afweging gemaakt moeten worden of renovatie van de gebouwen gebeurt terwijl het primaire proces van de gebruiker doorgaat. Indien het wenselijk is dat dit doorgaat, zal de aannemer gehinderd worden in zijn uitvoering en voortgang. Dit zal kostenverhogend werken in de aanneemsom. Wanneer het gebouw tijdelijk buiten gebruik wordt genomen, zullen er tijdelijke voorzieningen genomen moeten worden of zal er moeten worden uitgeweken naar een andere (tijdelijke) locatie. 2.3
Gebruikte tekeningen/stukken
Bij het opstellen van dit rapport is uitgegaan van de stukken zoals opgenomen in de tekeningenlijst. In bijlage 1 is deze lijst opgenomen. Ter verificatie van de ontvangen vastgoedinformatie hebben wij op 22 oktober 2024 een gebouwopname uitgevoerd waarbij de status van de gebouwen, de aanwezige installaties en de directe omgeving is vastgesteld. Opgemerkt wordt dat de beschikbare vastgoedinformatie helaas beperkt is. Zo zijn er van het beheerdersgebouw geen oorspronkelijke stukken uit de bouwperiode of van de uitbreiding beschikbaar. Hierdoor vraagt een aantal uitgangspunten om aanvullend onderzoek. In de volgende paragrafen is dit expliciet aangegeven. 2.4
Ambities
De ambitie van de gemeente Zandvoort is om in 2050 van het aardgas af te zijn. Daarnaast wil de gemeente dat alle panden in gemeentelijk bezit in 2026 een energielabel hebben dat minimaal één niveau beter is dan in 2022. 20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Voor dit specifieke project is eveneens de wens om nu of in de toekomst te komen tot een gasloos installatieconcept. Gezien het bouwjaar, het karakter van de gebouwen, de geometrie van de gebouwen en het gebruik vraagt dit wel om een behoorlijk maatregelenpakket. In dat kader zijn realistische tussenstappen ook bespreekbaar, mits een toekomstige verbetering tot de mogelijkheden blijft behoren. Hierbij wordt opgemerkt dat vanuit de Zandvoortse transitievisie Warmte van 11 november 2021 als mogelijkheid is gegeven het uitbreiden van het bestaande warmtenet (HT) in de buurt waarin dit project is gesitueerd.
Tollenstraat 67
Afbeelding: kaart met mogelijke alternatieven voor aardgasvrij wonen (Haarlemse transitievisie warmte)
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
2.5
Bouwhistorische verkenning
Gelijktijdig met het opstellen van dit rapport is er door Wevers & Van Luipen een bouwhistorische verkenning met waardestelling ten aanzien van de monumentale onderdelen uitgevoerd. Het beheerdersgebouw betreft geen gemeentelijk monument. Bevindingen bouwhistorische verkenning
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
2.6
Verbeterscenario’s
In dit rapport is ingegaan op het uitgevoerde haarbaarheidsonderzoek waarmee allereerst de huidige bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten vastgesteld zijn. Aanvullend daarop is een aantal verbetervoorstellen op hoofdlijnen uitgewerkt waarmee deze gebouwen verduurzaamd kunnen worden binnen de gestelde ambities van de gemeente. Hierbij is onderscheid gemaakt in twee scenario’s: 1.
Verbeterscenario 1: alle panden in gemeentelijk bezit hebben in 2026 een energielabel dat minimaal één niveau beter is dan in 2022.
2.
2.7
Verbeterscenario 2: In 2050 van het aardgas af zijn.
Levensduur
De levensduur van het aulagebouw vooralsnog niet is meegenomen in de beschouwing. Wel kan worden gesteld dat het pand veel onderhoud nodig heeft en dat er ook sprake is van enig achterstallig onderhoud. 2.8
Afstemmingsoverleg uitgangspunten verduurzaming
Aansluitend op de introductie van het verduurzamingsplan op 19 december 2024 heeft op 22 januari 2025 een afstemmingsoverleg over de uitgangspunten voor de uitwerking van het verduurzamingsplan plaatsgevonden. De conceptrapportage d.d. 10-01-2025 is doorgenomen en hierover is besloten dat voor Tollenstraat 67 (beheerdersgebouw) maximaal verduurzamen geen prioriteit heeft, enkel uitvoering van individuele ‘laaghangend fruit’ maatregelen worden in de verdere planuitwerking meegenomen. Voor Tollenstraat 67 (aulagebouw) is gevraagd de verdere planuitwerking in de tijd uit te zetten.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 3 3.1
Beheerdersgebouw
Inleiding
De volgende paragrafen bevat een analyse van de huidige bouwkundige uitgangspunten inclusief een aantal verbetermaatregelen. In bijlage 2 is een matrix opgenomen met daarop de belangrijkste bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten. 3.2
Begane grondvloer
3.2.1
Huidige situatie
De opbouw van de begane grondvloer kan niet exact uit de ontvangen stukken of de gebouwopname herleid worden, maar dit betreft waarschijnlijk een ongeïsoleerde betonvloer op zand. Dit komt overeen met een Rc-waarde van 0,15 m²K/W. De vloeropbouw van de noodaula is conform de ontvangen vastgoedinformatie eveneens een ongeïsoleerde betonvloer op zand (Rc-waarde van 0,15 m²K/W). 3.2.2
Advies
Er worden geen maatregelen getroffen aan de begane grondvloer. 3.3 3.3.1
Buitengevels Huidige situatie
De buitengevels van het beheerdersgebouw kent een bijzondere afwerking met een soort “grindpleister”. Er is sprake van een spouwmuurconstructie. Voor deze rapportage gaan wij uit van een Rc van 0,35 m²K/W voor deze gevel. De latere uitbreiding hiervan is uitgevoerd in houten kozijnen. Het spiegeldraadglas is afgeplakt met een folie. Aan de binnenzijde is een voorzetwand voorzien. Deze is naar verwachting niet geïsoleerd. 3.3.2
Advies
Gezien de beperkte vloeroppervlakte heeft een voorzetwand niet de voorkeur. Fysisch is het toepassen van spouwmuurisolatie kritisch. Met de huidige gevelafwerking zal er bij isolerende maatregelen een zeer dampdichte laag aan de binnenzijde moeten worden aangebracht. De latere uitbouw wordt uitsluitend gebruikt als opslag. Afgevraagd moet worden in welke mate deze opslag als noodzakelijk moet worden beschouwd. Het investeren in deze ruimte ligt niet voor de hand. Er worden geen maatregelen getroffen aan de buitengevel.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
3.4
Gevelopeningen
3.4.1
Huidige situatie
De gevelopeningen van het beheerdersgebouw bestaan uit houten kozijnen, voorzien van enkel glas (Uwwaarde van 5,1 W/m²K) en uitgevoerd in de draaiende delen met matige kierdichting. Enkele draaiende delen zijn vastgekit of vast geschilderd. Bij de gebouwopname is over het algemeen een goede kwaliteit van de kozijnen en draaiende delen aangetroffen. Incidenteel is wat afbladderend schilderwerk waargenomen. Aangenomen is dat bij de komende renovatie de kozijnen grotendeels gehandhaafd kunnen blijven. Mogelijk dienen de draaiende delen vernieuwd te worden vanwege de inpassing van de nieuwe beglazing. En daarnaast vraagt de kierdichting en afstelling om een optimalisatie. De aangetroffen buitendeuren lijken grotendeels nog de oorspronkelijke buitendeuren en zijn voorzien van enkel glas.
Afbeeldingen: houten kozijn met enkel glas De uitbreiding van het beheerdersgebouw is uitgevoerd met houten kozijnen voorzien van spiegeldraad glas (Uw-waarde van 5,1 W/m²K), waarbij het draadglas is afgeplakt met een niet doorzichtbare folie. Aan de binnenzijde van de kozijnen is een voorzetwand geplaatst. Niet bekend is of hierin isolatie is opgenomen. 3.4.2
Advies
Gezien de goede staat van de huidige kozijnen is het realistisch om de huidige kozijnen te handhaven en de beglazing volledig te vervangen door isolerende beglazing. In dat kader adviseren wij om deze beglazing te vervangen door HR++ glas (Uw van 1,5 W/m²K). Dit geldt uitsluitend voor het oorspronkelijke gebouw. Voor de latere uitbreiding adviseren wij om hieraan geen verbetermaatregelen te treffen. 3.5
Dakconstructies
3.5.1
Huidige situatie
Het hellend dak van het beheerdersgebouw is naar verwachting opgebouwd uit een ongeïsoleerde houtenconstructie, balken, dakbeschot. De binnenzijde is afgewerkt met een binnenbetimmering. De
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
exacte opbouw hebben wij tijdens het gebouwbezoek niet kunnen vaststellen. Aanvullende destructief onderzoek is noodzakelijk. De buitenzijde van het hellend dak is afgewerkt met bitumen shingels. Naar verwachting is dit uitgevoerd in de jaren ‘70/’80 van de vorige eeuw, als vervanging van leistenen. Het hellend dak van de latere uitbouw is eveneens afgewerkt met bitumen, hier echter geen shingels. De houten draagconstructie is deels zichtbaar. De binnenzijde is afgewerkt met schoten. De constructie is naar verwachting niet geïsoleerd. 3.5.2
Advies
Het hellend dak van het beheerdersgebouw kan nageïsoleerd worden van binnenuit. De aangebrachte binnenbetimmering dient hiervoor verwijderd te worden. Geadviseerd wordt 150 minerale wol (Rc van 3,5 m²K/W) aan de binnenzijde aan te brengen. Vanwege de dampdichte afwerking aan de buitenzijde (shingels) is een zorgvuldig aangebrachte dampremmende laag bouwfysisich gezien een bepalende voorwaarde. Ook het huidige dakraam dient te worden vervangen. Er worden geen maatregelen getroffen aan de dakconstructie. 3.6 3.6.1
Luchtdichtheid Huidige situatie
Met de huidige constructies en bouwwijze is sprake van een matige tot slechte luchtdichtheid. Met name de kierdichtingen van de draaiende delen alsook de aansluitingen van de dakconstructies op de bouwkundige constructie laten te wensen over. Volgens de bepalingsmethode NTA 8800 is de forfaitaire infiltratiewaarde (qv;10) voor dit soort gebouwen ten minste 1,8 dm³/s per m², maar verwacht wordt dat de werkelijke waarde nog aanzienlijk hoger (en dus slechter) zal liggen. 3.6.2
Advies
Voor een voldoende verlaging van de warmtebehoefte is, naast isolatie, ook een aanzienlijke verbetering van de luchtdichtheid nodig. Dit wordt met de hiervoor omschreven maatregelen al deels bewerkstelligd, onder voorwaarde dat hier voldoende aandacht aan besteed wordt in de nog uit te werken aansluitdetails alsook de uitvoeringsfase. Afhankelijk van het uiteindelijke installatieconcept lijkt een infiltratiewaarde van ten hoogste qv;10-waarde = 1,0 dm³/s per m² nodig.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
3.7 3.7.1
Hemelwater Huidige situatie
De huidige hemelwater installaties zijn steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. De hemelwaterinstallatie bestaat dakgoten met standleidingen aan de gevel. 3.7.2
Advies
Gezien de leeftijd van de installatie adviseren wij om de huidige hemelwater installatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. Dit is geen onderdeel van de verduurzamingsopgave. 3.8 3.8.1
Riolering Huidige situatie
De huidige rioleringsinstallaties zijn niet beoordeeld tijdens de opname. 3.8.2
Advies
Gezien de leeftijd van de installatie adviseren wij om de huidige riolering installatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. Dit is geen onderdeel van de verduurzamingsopgave. 3.9
Drinkwater (koud)
3.9.1
Huidige situatie
De huidige drinkwaterinstallatie is niet opgenomen tijdens de opname. 3.9.2
Advies
Het is gezien de leeftijd van de installatie wel verstandig om de huidige drinkwater installatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. Dit is geen onderdeel van de verduurzamingsopgave. 3.10 Drinkwater (warmtapwater) 3.10.1 Huidige situatie De huidige warmtapwater installatie is steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. De warmtapwaterbereiding wordt momenteel gerealiseerd door een indirecte cv gevoede installatie. Voor het beheerdersgebouw is er sprake van een Kombi Kompakt HRE 28/24 A. 3.10.2 Advies Het is gezien de leeftijd van de installatie niet voor de hand liggend om de huidige drinkwater installatie te vervangen. Er worden voor nu geen maatregelen geadviseerd ten aanzien van het verduurzamen van de drinkwaterinstallatie. 20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
3.11 Sanitair 3.11.1 Huidige situatie Het huidige sanitair is steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. 3.11.2 Advies Het sanitair is dit is geen onderdeel van de verduurzamingsopdracht. 3.12 Verwarming en koeling 3.12.1 Huidige situatie Het gebouw wordt verwarmd door een cv-ketel, Kombi Kompact HRE 28/24 A. De ketel is van het bouwjaar 2022 de technische levensduur bedraagt nog circa 12 jaar. De luchttoevoer en rookgasafvoer wordt gerealiseerd via een gevelrooster. De warmte wordt middels radiatoren afgegeven in de diverse ruimten. In de later gerealiseerde uitbreiding hangen ook radiatoren. 3.12.2 Advies Alleen wanneer constructies zo optimaal mogelijk geïsoleerd worden, is de verwachting dat dit gebouw met een eenvoudige luchtwarmtepomp ruim voldoende op temperatuur te brengen en houden is. Omdat maximaal verduurzamen geen prioriteit heeft, worden deze maatregelen niet uitgevoerd en is een verduurzaming van de verwarming en koeling niet mogelijk. 3.13 Ventilatie 3.13.1 Huidige situatie In het beheerdersgebouw en de later gerealiseerde uitbreiding hiervan is sprake van natuurlijke toe- en afvoer via te openen delen. 3.13.2 Advies Aanpassing van het ventilatiesysteem ligt niet voor de hand. 3.14 Elektrotechnische installaties 3.14.1 Huidige situatie De huidige elektrotechnische installaties is steekproefsgewijs opgenomen.
3.14.2 Advies Aanpassingen aan de elektrotechnische installaties liggen niet voor de hand.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
3.15 Communicatie / beveiligingsinstallaties 3.15.1 Huidige situatie De huidige communicatie / beveiligingsinstallatie zijn niet waargenomen tijdens de opname. 3.15.2 Advies Communicatie / beveiligingsinstallaties zijn geen onderdeel van de verduurzamingsopdracht. 3.16 PV-panelen 3.16.1 Huidige situatie Er zijn geen PV-panelen aanwezig op het beheerdersgebouw. 3.16.2 Advies Het aanbrengen van PV-panelen op het gebouw is nu niet rendabel. 3.17 Brandbestrijding-, ontruiming-, en alarm installaties 3.17.1 Huidige situatie Er zijn geen brandbestrijding-, ontruiming- en alarminstallaties aanwezig in het beheerdersgebouw. 3.17.2 Advies Brandbestrijding-, ontruiming- en alarminstallaties zijn geen onderdeel van de verduurzamingsopdracht.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 4 4.1
Aulagebouw
Inleiding
De volgende paragrafen bevat een analyse van de huidige bouwkundige uitgangspunten inclusief een aantal verbetermaatregelen. In bijlage 2 is een matrix opgenomen met daarop de belangrijkste bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten. 4.2
Begane grondvloeren
4.2.1
Huidige situatie
De vloer van het oorspronkelijke gebouw bestaat uit een betonvloer, naar verwachting betreft dit een ongeïsoleerde betonvloed op zand (Rc-waarde van 0,15 m²K/W). De vloer van de uitbouw uit 2004 bestaat eveneens uit een betonvloer (gewapend beton 120 mm) op gestabiliseerd zand, echter is onder deze vloer 50 mm hardschuimisolatie toegepast (Rc-waarde van 1,3 m²K/W). Er is geen kruipruimte onder de vloerdelen aanwezig.
Fragment: plattegrond (blauw ongeïsoleerd/ oranje geïsoleerd) 4.2.2
Advies
Voor de vloeren van het aulagebouw geldt in grote lijnen hetzelfde als voor het beheerdersgebouw. De impact op het verhogen van de vloer is hier aanzienlijk groter, in verband met de toegankelijkheid van het gebouw en het langere tijd buiten gebruik zijn van het gebouw. Het geheel vernieuwen van de bestaande betonvloer in combinatie met XPS-isolatie vergt een aanzienlijke inspanning en hierbij dienen nagenoeg alle binnenwanden en voorzieningen te worden gesloopt. Wij nemen geen maatregelen mee in de begroting voor het verbeteren van de begane grondvloer. 4.3 4.3.1
Buitengevels Huidige situatie
De buitengevels van dit gebouw zijn opgebouwd als spouwmuurconstructie. De spouw van het oorspronkelijke deel is niet voorzien van isolatie, dit zal nader onderzocht moeten worden. In geen van de ontvangen stukken wordt gesproken over een spouwdiepte. Vooralsnog houden wij, gezien de
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
vermoedelijke bouwperiode een spouwdiepte aan van 70 mm. Dit alles resulteert in een Rc van 0,35 m²K/W. De spouw van de latere uitbouw uit 2004 zal voorzien van spouwmuurisolatie (niveau Bouwbesluit 2004) Rc van 2,5 m²K/W. De opbouw van de gevel van de latere uitbreiding is weergegeven is het navolgende fragmenten.
Fragment: tekening B-04648C-CONSTRUCTIE-TEK-0000002 De buitenzijde van de gevel is deels afgewerkt met gevelstuc. Op diverse plaatsen zijn vervuiling, beschadigingen/scheuren en reparaties aan het stucwerk zichtbaar. De kwaliteit van deze reparaties laat zeer te wensen over.
1.Vervuiling
2.Scheurvorming
3.Mogelijke onthechting
4.Onlangs uitgevoerde reparaties
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Nader onderzoek wordt geadviseerd naar de oorzaak van het scheuren van de gevelstuc en de toegepaste verf op het stucwerk. Op foto 3 hierboven is zichtbaar dat het stucwerk plaatselijk lijkt af te brokkelen achter de verflaag. Het gevelmetselwerk van het oorspronkelijke gebouw dient nader gecontroleerd te worden op de kwaliteit van het voegwerk. Er zijn plaatselijk reparaties zichtbaar, waarbij de gerepareerde voegen reeds weer lijken kapot te scheuren. 4.3.2
Advies
Het isoleren van de ongeïsoleerde spouwmuur van het oorspronkelijke gebouw is goed mogelijk door de spouw te vullen met een isolatiemateriaal (na-isolatie). Met 70 mm minerale wolvlokken (bijvoorbeeld Knauf Supafil Cavity 033) is een Rc van 2,0 m²K/W haalbaar; andere isolatiematerialen zoals EPS-parels of PUR-schuim zijn vanzelfsprekend ook mogelijk onder voorwaarde dat een gelijkwaardige kwaliteit behaald wordt. Voorwaarde voor het na-isoleren van deze spouw is dat deze spouwmuur en spouwankers daarvoor geschikt is/zijn. De huidige buitengevels vragen om nader onderzoek op minimaal de onderstaande punten:
De kwaliteit van de huidige spouwankers zal nader onderzocht moeten worden. Mogelijk dat extra ankers geplaatst moeten worden.
Vochtindringing van buitenaf moet voorkomen. Dit betekent dat de kwaliteit van metsel-/voegwerk goed moet zijn. Eventueel is voegwerkherstel en/of hydrofoberen van de gevel nodig, afhankelijk van het type en afwering van de steen.
De spouw zal onderzocht moeten worden op mogelijke vochtbruggen, zoals metselbaarden en spouwankers. Er moet een schone en vrije spouw van minimaal vijf centimeter aanwezig zijn.
Open stootvoegen en eventuele overige openingen moeten dichtgezet worden
Voor de gevelstuc van de latere uitbreiding van het gebouw geldt:
De gevelstuc moet in goede staat zijn en dat is het momenteel niet. De hechting aan het achterliggende metselwerk dient te worden onderzocht.
De gevelstuc en de toegepaste verf dient ook voldoende dampopen te zijn, de huidige samenstelling is niet bekend.
Uit de detaillering volgt dat er geen doorgestorte betonconstructies aanwezig zijn die na renovatie als koudebrug kunnen gaan werken.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Als mogelijk alternatief en gezien de huidige staat van het gevelstucwerk is het plaatsen van een volledig nieuwe buitengevelisolatiesysteem rondom interessant. Hiermee worden de problemen in de huidige stucwerkgevel volledig opgelost. Met de opbouw volgens Stotherm Wood tegen het bestaande metselwerk kan een Rc van 3,5 - 4,7 m²K/W relatief eenvoudig gerealiseerd worden, zonder ruimteverlies in het gebouw. Opbouw:
Ondergrond: bestaand metselwerk
lijm: StoLevell Uni
isolatie: Sto-Houtvezel isolatieplaat M 042
Sto-Thermoplug II UEZ 8/60
wapeningslaag: o
StoLevell Uni met Sto-Glasweefsel
o
StoLevell Novo met Sto-Glasweefsel
Bijkomend voordeel van de aanpak van de gehele buitengevel is dat ook de opbouw correct en waterdicht gemaakt kan worden, waardoor de huidige problemen met het stucwerk opgelost worden. Opgemerkt wordt dat met toevoeging van een thermische schil tussen de opstelplaats van de auto en de rest van het gebouw er in het stookseizoen een aanzienlijk warmteverlies bij het in- en uitrijden van de auto wordt voorkomen. 4.4
Gevelopeningen
4.4.1
Huidige situatie
De gevelopeningen van het aulagebouw bestaan uit houten kozijnen, voorzien van conventioneel dubbel glas (Uw-waarde van 2,9 W/m²K). Bij de gebouwopname is over het algemeen een goede kwaliteit van de kozijnen en draaiende delen aangetroffen. Incidenteel is wat afbladderend schilderwerk waargenomen. Aangenomen is dat bij de komende renovatie de kozijnen gehandhaafd kunnen blijven. Wel lijken de draaiende delen vernieuwd te moeten worden vanwege de inpassing van de nieuwe beglazing. En daarnaast vraagt de kierdichting en afstelling om een optimalisatie. 4.4.2
Advies
Gezien de goede staat van de huidige kozijnen is het realistisch om de huidige kozijnen te handhaven en de beglazing volledig te vervangen door isolerende beglazing. In dat kader adviseren wij om deze beglazing te vervangen door HR++ glas (Uw van 1,5 W/m²K).
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.5
Dakconstructies
4.5.1
Huidige situatie
Het platte dak van het oorspronkelijke gebouw is opgebouwd uit houten balken afgewerkt met houten delen. Of de bovenzijde van dit dakbeschot voorzien is van isolatie is niet bekend; dit zal nader onderzocht moeten worden door middel van een aantal dakinsnijdingen. Ook kan dan de kwaliteit van de huidige dakbedekking beoordeeld worden. Wel lijkt het aannemelijk dat ergens in de afgelopen decennia bij het vervangen van de dakbedekking ook een (beperkte) isolatie is toegepast (aanname: Rc van 1,32,5 m²K/W). Opgemerkt wordt dat er veel plassen staan op het huidige dak, wat erop wijst dat er mogelijk afschot op enkele plaatsen ontbreekt. Uit de ontvangen vastgoedinformatie blijkt dat de dakconstructie van de latere uitbreiding als volgt is opgebouwd (van buiten naar binnen) -
Bitumineuze dakbedekking
-
Geïsoleerde dakplaten (dikte niet bekend)
-
Houten balklaag
-
Tengels
-
Stucwerk op gipsplaten/steengaas.
De exacte dakopbouw, met dikte isolatie en toepassing van een dampremmende laag, zal nader onderzocht moeten worden door middel van een aantal dakinsnijdingen. Ook kan dan de kwaliteit van de huidige dakbedekking beoordeeld worden. Op het dak van de aula zijn PV-panelen gelegen (13 x 3 + 2); zie paragraaf 4.16. Conform het MJOP dient er in 2026 op de bepaalde daken een nieuwe laag bitumen te worden aangebracht. Voor andere daken geeft het MJOP aan dat dit in 2039 dient te worden uitgevoerd. De dakbedekking van het oorspronkelijke gebouw zal in 2026 vervangen dienen te worden. Het dak van de in 2004 gerealiseerde uitbouw zal in 2029 vervangen moeten worden.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.5.2
Advies
Het platte dak van het oorspronkelijke gebouw is opgebouwd uit houten balken afgewerkt met houten Aangenomen wordt dat de huidige isolatiewaarde van de dakconstructie te beperkt is. Geadviseerd wordt, zeker bij een mogelijk aardgasvrij installatieconcept, een extra isolatielaag toe te passen waarbij de isolatiewaarde tot nieuwbouwniveau opgewaardeerd wordt (Rc-waarde ≥ 6,3 m²K/W). Dit is te realiseren door een extra isolatielaag (100-120 mm PIR-isolatie) toe te passen. Beperkende factor bij deze maatregel op het hogergelegen dakvlak is de aanwezigheid van de pvpanelen. Het van buitenaf isoleren, zoals hiervoor geadviseerd, heeft tot gevolg dat deze zonne-installatie volledig verwijderd moet worden. In dat kader adviseren wij het extra isoleren van deze dakconstructie alleen in combinatie met het vernieuwen van de dakbedekking. Conform het MJOP is dit in 2026 het geval. Een mogelijk alternatief is het aanbrengen van een extra isolatielaag tussen of onder de houten dakbalken, bijvoorbeeld 150 mm minerale wol (Rc-waarde ≥ 3,5 m²K/W). Bouwfysisch is dit echter een kritische constructie! Een zorgvuldig aangebrachte dampremmende laag is dan zeker noodzakelijk om vochtproblemen door condensatie te voorkomen. Wij raden het laatste alternatief dan ook niet aan. 4.6 4.6.1
Luchtdichtheid Huidige situatie
Met de huidige constructies en bouwwijze is sprake van een matige tot slechte luchtdichtheid. Met name de kierdichtingen van de draaiende delen alsook de aansluitingen van de dakconstructies op de bouwkundige constructie laten te wensen over. Volgens de bepalingsmethode NTA 8800 is de forfaitaire infiltratiewaarde (qv;10) voor dit soort gebouwen ten minste 1,8 dm³/s per m², maar verwacht wordt dat de werkelijke waarde nog aanzienlijk hoger (en dus slechter) zal liggen.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.6.2
Advies
Voor een voldoende verlaging van de warmtebehoefte is, naast isolatie, ook een aanzienlijke verbetering van de luchtdichtheid nodig. Dit wordt met de hiervoor omschreven maatregelen al deels bewerkstelligd, onder voorwaarde dat hier voldoende aandacht aan besteed wordt in de nog uit te werken aansluitdetails alsook de uitvoeringsfase. Afhankelijk van het uiteindelijke installatieconcept lijkt een infiltratiewaarde van ten hoogste qv;10-waarde = 1,0 dm³/s per m² nodig. 4.7 4.7.1
Hemelwater Huidige situatie
De huidige hemelwater installaties zijn steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. De hemelwaterinstallatie bestaat voor het aulagebouw uit stadsuitlopen met standleidingen aan de gevel. 4.7.2
Advies
Gezien de leeftijd van de installatie adviseren wij om de huidige hemelwater installatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. 4.8 4.8.1
Riolering Huidige situatie
De huidige rioleringsinstallaties zijn niet beoordeeld tijdens de opname. 4.8.2
Advies
Het is gezien de leeftijd van de installatie wel verstandig om de huidige rioleringsinstallatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. Er is in de raming een post opgenomen voor de inspectie met vervangingskosten van de rioleringsinstallaties. 4.9
Drinkwater (koud)
4.9.1
Huidige situatie
De huidige drinkwaterinstallatie is niet opgenomen tijdens de opname. 4.9.2
Advies
Het is gezien de leeftijd van de installatie wel verstandig om de huidige drinkwater installatie te inspecteren en waar nodig te vervangen. Er is in de raming een bedrag opgenomen voor de inspectie met vervangingskosten van de drinkwaterinstallaties.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
De huidige installatie omvat :
Leidingwerk
Appendages – keerkleppen – kranen
4.10 Drinkwater (warmtapwater) 4.10.1 Huidige situatie De huidige warmtapwater installatie is steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. In de verzorgingsruimte van het aulagebouw hangt een close-in boiler. Ook in de ruimte met de cv-ketel en de drie koelmachines hangt een elektrische boiler. 4.10.2 Advies Advies is om de huidige wijze van warmtapwater op te wekken met elektrische boilers in het aulagebouw te handhaven. Er is in de raming een bedrag opgenomen voor het vervangen van de elektrische boilers met benodigde appendages en leidingwerk. De boilers staan in de MJOP om vervangen te worden in 2027. 4.11 Sanitair 4.11.1 Huidige situatie Het huidige sanitair is steekproefsgewijs visueel opgenomen tijdens de opname. Het sanitair is dit is voor nu echter geen onderdeel van de verduurzamingsopdracht. 4.11.2 Advies Het sanitair is gedateerd maar het is aan de opdrachtgever de keuze om het bestaande sanitair te vervangen door nieuw sanitair. Er is in de raming geen rekening gehouden met het vervangen van het sanitair. 4.12 Verwarming en koeling 4.12.1 Huidige situatie Het gebouw wordt op dit moment verwarmd middels twee CV-ketels, beide Nefit Ecomline HR uit 2004. De ketels zijn einde technische levensduur. De rookgaskanalen en de luchttoevoeren zijn bovendaks gerealiseerd. Vanaf de cv-ketels worden de radiatoren in het gebouw gevoed.
Een mogelijke en voor de hand liggende verdeling zou zijn dat de aula en entree hun eigen cv-ketel hebben en dat de latere uitbreiding een eigen
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
ketel heeft gekregen. Er wordt met cv gaswandketels alleen maar ruimteverwarming (geen warmtapwater) gerealiseerd. De cv-ketels, rokgasafvoer en designradiatoren staan in de MJOP voor vervanging in 2026. In het gebouw staan drie koelinstallaties opgenomen; Stulz HFC R407C (freon); een voor de rouwkamer links, een voor de rouwkamer rechts en nog een voor naar verwachting de aula. Het bijzondere is de inpandige opstelling van de units. De units brengen koude lucht naar de betreffende ruimten en geven warme lucht af in de technische ruimte. Mogelijk dat de unit aan het plafond van deze ruimte hier de warme lucht afvoert. Een nader onderzoek naar de exacte werking van het systeem dient te worden uitgevoerd. 4.12.2 Advies Een gasloos concept is het verwarmen met luchtwarmtepompen. Met deze luchtwarmtepompen is het naast te verwarmen ook mogelijk te koelen.
Afbeelding van een luchtwarmtepomp (verwarmen – koelen)
De huidige cv-ketels worden vervangen door luchtwarmtepompen die op het dak worden opgesteld. Voor dit installatieconcept is veel meer elektra vermogen benodigd. De huidige radiatoren worden in stand gehouden. (De koeling komt tot stand via de ingeblazen lucht, dit is wel beperkt koelen.) De investeringen van dit systeem is in de raming in bijlage 3 opgenomen. In bijlage 4 is het ontwerp van de werktuigbouwkundige installaties opgenomen.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.12.3 Indicatieve bepaling verwarmings- en aansluitvermogen Bepalend om eventueel te komen tot een aardgasvrij installatieconcept is het huidige en toekomstige elektrische aansluitvermogen in relatie tot het benodigde verwarmingsvermogen. Het benodigd extra vermogen ten opzichte van de huidige installatie. De huidige elektrische aansluiting:
Beheerdersgebouw: meternummer E0052005498815920: 3 x 25A aansluiting, maximaal vermogen 17kW
Aulagebouw: meternummer E0052005501410320: 3 x 35A aansluiting, maximaal vermogen 24kW
Dit betekent dat de huidige elektra aansluiting voor het installatieconcept te klein is. En zal moeten worden verzwaard tot een aansluiting van 3x250 Ampère. Of deze verzwaring mogelijk is, lijkt twijfelachtig. 4.13 Ventilatie 4.13.1 Huidige situatie Het gehele gebouw is voorzien van mechanische luchttoe- en afvoer. In enkele ruimten zijn ook roosters in de beglazing opgenomen. In diverse ruimten zijn afvoerpunten waargenomen en er zijn twee mechanische afvoerboxen waargenomen. In de foyers zijn airco’s aangebracht in de vorm van plafondunits. Niet duidelijk is hoe e.e.a. boven de plafonds versleept in het gebouw. Dit moet nader in kaart worden gebracht. Zoals omschreven in paragraaf 4.7.1.1 zijn er koelinstallaties aanwezig. De luchtafvoer van de technische ruimte met opstelling van de koelinstallaties is opgehangen aan het houten dak. Wanneer de installatie in werking wordt gesteld, geeft deze aanzienlijk geluidsoverlast in de aula. De installatie wordt momenteel bij diensten dan ook niet meer ingeschakeld, wat het comfort in het gebouw niet ten goede komt. 4.13.2 Advies Het advies is om het bestaande gebouw te voorzien van een gebalanceerde mechanisch ventilatiesysteem aangesloten op een centraal luchtbehandelingsinstallatie met warmteterugwinning. Het rendement van de warmteterugwinning dient minimaal 80% of hoger te liggen.
Met de luchtbehandelingsinstallatie wordt de lucht verwarmd, gekoeld gedempt en gefilterd.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Op basis van de opname is de hoeveelheid gebaseerd op 2-voudige ventilatie (100% buitenlucht) uitgelegd. Het benodigd extra vermogen (ventilatoren) bedraagt circa 9 kW ten opzichte van de huidige installatie. In bijlage 4 is het ontwerp van de werktuigbouwkundige installaties opgenomen. 4.14 Elektrotechnische installaties. 4.14.1 Huidige situatie De huidige elektrotechnische installaties is steekproefsgewijs opgenomen. 4.14.2 Advies Het advies is om de bestaande installaties te vervangen door gehele nieuwe installaties. Er is nu een bedrag opgenomen in de raming voor het volledig vervangen van de volgende installaties:
Aarding
Elektra installaties / kabelgoten / distributie
Verlichtingsinstallaties inclusief gebruikers
Voor de verlichting wordt gebruik gemaakt van Led Armaturen, dit is 5 Watt/m² wat een besparing geeft van 50-60% ten opzichte van de huidige verlichtingsinstallatie. Conform het MJOP zou de verlichting (TL8-buizen, gloei-, halogeen en spaarlampen) in 2024 zijn vervangen door LED verlichting. De buitenverlichting staat voor 2027 om vervangen te worden. 4.15 Communicatie / beveiligingsinstallaties 4.15.1 Huidige situatie De huidige communicatie / beveiligingsinstallatie zijn niet waargenomen tijdens de opname. 4.15.2 Advies Er is nu bedrag opgenomen in de raming voor het aanbrengen van de volgende installaties:
Communicatie Intercom / CCTV
Beveiliging, braak en toegangsbeheer
Beveiliging. Brandmeld & ontruiming
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.16 PV-panelen 4.16.1 Huidige situatie Op het dak van de aula zijn PV-panelen gelegen, 41 stuks (3 x 13 +2). Conform de MJOP is e vervangingscyclus 30 jaar en dienen de panelen en het montageframe in 2043 vervangen te worden. De omvormer staat in de MJOP om vervangen te worden in 2027.
4.16.2 Advies De kwaliteit en de levensduur van de PV-panelen mag op basis van de leeftijd (12 jaar) als voldoende worden ingeschat. Voor het verduurzamen van het gebouw dient er te worden gekeken naar de huidige opbrengst van de PV-panelen, afgezet tegen de energievraag van het gebouw en de mogelijk bij te plaatsen panelen. 4.17 Brandbestrijding-, ontruiming-, en alarm installaties 4.17.1 Huidige situatie Bij de gebouwopname is het volgende vastgesteld:
In het pand is noodverlichting aanwezig. De noodverlichting lijkt in goede staat. De werking is niet gecontroleerd.
Een blusinstallatie is aanwezig in de vorm van brandslanghaspels. Vluchtwegaanduiding is aanwezig in het gebouw.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
4.17.2 Advies Bij het aanpassen van het pand dient de brandbestrijding-, ontruiming-, en alarm installaties overeenkomstig de laatst geldende normen uitgebreid te worden. Er is nu bedrag gerekend voor het aanbrengen / vervangen van de bovengenoemde installaties.
4.18 MJOP Uit het MJOP zijn die werkzaamheden opgehaald die raakvlak hebben met de verduurzaming van het gebouw. Het gaat hierbij om de volgende onderdelen met het bijbehorende vervangingsjaar en de gereserveerde kosten hiervoor: Onderdeel
Jaar
Kosten
Vervang gloei-, halogeen- en spaarlampen door LED-lampen en vervang TL8-buizen door
2024
€
1.504
Dakbedekking bitumen - Aanbrengen nieuwe laag dakbedekking bitumen ongeballast.
2026
€
32.280
Dakbedekking bitumen - Aanbrengen nieuwe laag dakbedekking bitumen ongeballast.
2039
€
54.573
Vervangen gasketel wand HR 25 - 50 kW
2026
€
3.206
Vervangen gasketel wand HR 50 - 80 kW
2026
€
8.137
Vervangen radiatoren design > 2,5 kW
2026
€
78.122
Vervangen boilers elektrische 50 l
2027
€
844
LED-buizen (42W)
Vervangen PV-omvormer 33.000W
2027
€
4.138
Verlichting gevel (eenvoudig) - 1 lichtbron - Vervangen verlichting gevel (eenvoudig)
2027
€
1.531
compleet
Met het vervangen van de gasketels is het nu een natuurlijk moment om de stap te maken naar een duurzaam scenario voor het gebouw. Wanneer de overstap voor de installaties wordt gemaakt, zal ook de thermische schil op orde moeten zijn. Dit betekent dat voor de nieuw aan te brengen dakbedekking in 2039 nu het moment is om dit ook te doen. Evenals het verbeteren van de isolatiewaarde van de gevels.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 5 5.1
Kostenramingen
Inleiding
Door BBN Adviseurs is voor de bouwkundige verbetermaatregelen een VO-kostenraming opgesteld op basis van de NL-sfb methode en bijbehorende eenheidsprijzen. Aanvullend hierop is door Nieman een raming opgesteld voor de installatietechnische verbetermaatregelen. Daarbij zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd:
In deze kostenramingen zijn alleen die elementen meegenomen die onderdeel uitmaken van de Nieman Raadgevende Ingenieurs uitgewerkte verbeterscenario’s.
Op het voorblad van de raming zijn de gehanteerde uitgangspunten benoemd: o
Prijspeil van deze ramingen is december 2024, waarbij uitgegaan wordt van het op projectniveau uitvoeren van de werkzaamheden.
o
Alle bedragen zijn exclusief BTW.
o
Exclusief prijsstijgingen tot start bouw en tijdens bouw
o
Inclusief nadere planuitwerking
o
Aanbesteding in 1 perceel
o
Exclusief faseringskosten (alle werkzaamheden in één aaneengesloten fase)
o
Exclusief bouwteamkosten aannemer
o
Inclusief nazorgkosten, garantiekosten en CAR verzekering
o
Exclusief sanering eventueel verontreinigde grond, asbestsanering, aanvullende kosten onderzoek gevel, aanvullende kosten i.v.m. doorvalveiligheid, behandelen balkkoppen extern en exclusief werkzaamheden terreininrichting.
o
Binnenwanden gehandhaafd, tenzij anders aangegeven. Binnenwanden voorzien van stucwerk. Afwerking v.r.v. huurder/eigenaar
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
5.2
Kostenramingen
Per verbetermaatregel is een VO-kostenraming opgesteld; deze is als bijlage 3 aan dit rapport toegevoegd. Door de gemeente is een variant gekozen en in onderstaande tabellen zijn de samenvattingen van de belangrijkste kostenposten weergegeven: Kostenpost Tollenstraat 67 - beheerdersgebouw
Verbetermaatregelen
Directe bouwkosten bouwkundig
€ 4.962
Directe kosten installaties
€-
Totaal directe kosten Nadere planuitwerking
€ 4.962 10,00%
over
4.962
496 5.458
Algemene bouwplaatskosten
15,00%
over
5.458
819 6.277
Algemene kosten
8,00%
over
6.277
502 6.779
Winst & Risico
5,00%
over
6.779
339 7.118
Prijsstijging tot bouw
0,00%
over
7.118
0 7.118
Afkoop prijsrisico tijdens bouw
0,00%
over
7.118
0 7.118
Nazorg en garantie
1,00%
over
7.118
71 7.189
CAR-verzekering
0,45%
over
7.189
32 7.222
Bouwteamkosten aannemer
excl. 7.222
Totaal bouwkosten (excl. BTW) Bouwkosten per m² BVO
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
€ 7.222 € 105
Kostenpost Tollenstraat 67A – uitvaartcentrum
Verbetermaatregelen
Directe bouwkosten bouwkundig
€ 406.096
Directe kosten installaties
€ 334.560
Totaal directe kosten
€ 740.656
Nadere planuitwerking
10,00%
over
740.066
74.066 814.722
Algemene bouwplaatskosten
15,00%
over
814.722
122.208 936.930
Algemene kosten
8,00%
over
936.930
74.954 1.011.884
Winst & Risico
5,00%
over
1.011.884
50.594 1.062.478
Prijsstijging tot bouw
0,00%
over
1.062.478
0 1.062.478
Afkoop prijsrisico tijdens bouw
0,00%
over
1.062.478
0 1.062.478
Nazorg en garantie
1,00%
over
1.062.478
10.625 1.073.103
CAR-verzekering
0,45%
over
1.073.103
4.829 1.077.932
Bouwteamkosten aannemer
excl. 1.077.932
Totaal bouwkosten (excl. BTW) Bouwkosten per m² BVO
€ 1.077.932 € 1.547
De in dit rapport genoemde alternatieve maatregelen zijn eveneens in de kostenraming meegenomen. Op pagina 6 van de kostenraming is per individuele maatregel een meerprijs genoemd (incl. staartkosten, excl. BTW).
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 6
Nader uit te voeren onderzoek
Voor de verduurzaming van de Tollenstraat 67 en 67A te Zandvoort is in dit rapport nog een aantal noodzakelijke aanvullende onderzoeken vastgesteld. Het gaat hierbij om de volgende onderzoeken:
Asbestinventarisatie.
Chroom-6 rapportage.
Nader onderzoek van de gevels ten aanzien van: o
aanwezigheid spouwmuurisolatie;
o
oorzaak van het scheuren en afbrokkelen van de gevelstuc;
o
kwaliteit van het metsel- en voegwerk.
Opbouw plat dak door middel van een aantal dakinsnijdingen.
Exacte werking van het verwarmings- en koelingssysteem van het aulagebouw.
Leiding- en kanalenverloop in het aulagebouw.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Hoofdstuk 7
Slot
Voor het project “Tollenstraat 67 en 67A” is door Nieman Raadgevende Ingenieurs een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd naar de mogelijke oplossingen voor het verduurzamen van de thermische schil en installaties van dit deels monumentale pand. In dit rapport is ingegaan op het uitgevoerde haarbaarheidsonderzoek waarmee allereerst de huidige bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten vastgesteld zijn. Aanvullend daarop is een aantal verbetervoorstellen op hoofdlijnen uitgewerkt waarmee dit gebouw verduurzaamd kan worden binnen de gestelde ambities van de gemeente alsook de kaders van dit deels gemeentelijke monument. De in dit rapport genoemde verduurzamingsmogelijkheden en de bijbehorende technische, bouwfysische en financiële consequenties kunnen door de gemeente Zandvoort gebruikt worden ten behoeve van de besluitvorming. Nadat de gemeente een integrale afweging heeft gemaakt, wordt dit haalbaarheidsonderzoek verder uitgewerkt in VO/DO.
Zwolle, 2 mei 2025 Nieman Raadgevende Ingenieurs B.V.
de heer ing. R.C. Pool
Wij gaan vertrouwelijk met uw gegevens om, geheel volgens de richtlijnen voor Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Lees onze privacyverklaring. De inhoud van dit document is vertrouwelijk en uitsluitend bestemd voor de geadresseerde(n). Gebruik, openbaarmaking, vermenigvuldiging, verspreiding en/of verstrekking van deze informatie aan derden is niet toegestaan. Op al onze diensten en producten zijn onze algemene voorwaarden van toepassing.
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Bijlage 1 - Tekeningenlijst
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Tekening / stuk
Omschrijving
Datum
B-04648A-0000001
Aanvraag
12-06-2002
B-04648C-CONSTRUCTIE-0000001
Statische berekening uitbreiding
12-06-2002
B-04648C-CONSTRUCTIE-0010000
Overzicht aansluitdetails
18-02-2004
B-04648C-CONSTRUCTIE-0010001
Overzicht buitenkozijnen
18-02-2004
B-04648C-CONSTRUCTIE-0010002
Overzicht binnenkozijnen
18-02-2004
B-04648C-CONSTRUCTIE-0010003
Nieuwe indeling koffie keuken
01-04-2004
1913 - woning - B-01297
B-04648C-CONSTRUCTIE-TEK-0000001
Overzicht fundering en dak
27-05-2002
B-04648C-CONSTRUCTIE-TEK-0000002
Doorsneden en principe details
21-05-2002
B-04648C-CONSTRUCTIE-TEK-0000003
Overzicht platbalklagen
21-05-2002
B-04648T-0000001
Plattegrond bestaande toestand
21-05-2002
B-04648T-0000002
Noordwestgevel bestaande toestand
21-05-2002
B-04648T-0000003
Zuidoostgevel bestaande toestand
21-05-2002
B-04648T-0000004
Noordoostgevel bestaande toestand
21-05-2002
B-04648T-0000005
Zuidwestgevel bestaande toestand
21-05-2002
B-04648T-0000006
Noordwestgevel nieuwe toestand
21-05-2002
B-04648T-0000007
Noordoostgevel nieuwe toestand
21-05-2002
B-04648T-0000008
Zuidwestgevel nieuwe toestand
21-05-2002
B-04648T-0000009
Plattegrond nieuwe toestand
21-05-2002
B-04648V-0000001
Vergunning
21-10-2002
Tollenstraat67_BT-01_271124
Gevels bestaand, beheerdershuis
27-11-2024
Tollenstraat67_BT-02_271124
Doorsneden bestaand, beheerdershuis
27-11-2024
Tollenstraat67_BT-03_271124
Plattegrond en dak bestaand, beheerdershuis
27-11-2024
Tollenstraat67A_BT-01_271124
Plattegrond bestaand, uitvaartcentrum
25-11-2024
Tollenstraat67A_BT-02_271124
Plattegrond dak bestaand, uitvaartcentrum
25-11-2024
Tollenstraat67A_BT-03_271124
Gevels bestaand, uitvaartcentrum
25-11-2024
Tollenstraat67A_BT-04_271124
Doorsneden bestaand, uitvaartcentrum
25-11-2024
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
Bijlage 2 - Matrix bouwkundige en installatietechnische uitgangspunten
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
VERBETERSCENARIO BEHEERDERSGEBOUW PROJECTGEGEVENS project
Verduurzamingsadvies Tollensstraat 67 Zandvoort
projectnummer
20241310.001
opdrachtgever
SRO
datum
24 februari 2025
status
Definitief
UITGANGSPUNTEN oriëntatie
noordoost
bouwjaar
1918
renovatie
1960 / 1974 / 2004
gebruiksfunctie
kantoor / bijeenkomst
HUIDIGE SITUATIE
VERBETERSCENARIO
BOUWKUNDIG Begane grondvloer
Rc = 0,15 m2K/W
ongeïsoleerde beton vloer
Buitengevels
Rc = 0,35 m2K/W
spouwmuren
geen maatregelen
Hellend dakconstructie
Rc = 0,15 m2K/W
binnenbetimmering, balken, beschot, bitumen shingels
geen maatregelen
Gevelopeningen (beglazing incl. kozijn)
Uw = 5,1 W/m2K
enkel glas in houten kozijn
Uw = 1,1 W/m2K
glas vervangen door HR++-glas in houten kozijnen
Dakraam
Uw = 3,2 W/m2K
conventioneel dubbel glas
Uw = 1,6 W/m2K
houten deuren voorzien van enkel glas
Uw = 2,2 W/m2K
glas vervangen door HR++-glas in houten kozijnen deuren blijven gehandhaafd en worden alleen voorzien van vacüumglas
Buitendeuren Infiltratie
2
Uw = 3,4 W/m K
o.b.v. gebouwkenmerken (bouwjaar 1918): qv10 ≥ 1,8 dm³/s per m² (forfaitaire waarde )
geen maatregelen
o.b.v. gebouwkenmerken (bouwjaar 1918): qv10 ≥ 1,8 dm³/s per m² (forfaitaire waarde)
Specifieke interne warmtecapaciteit
betonvloer met dragende wanden
betonvloer met dragende wanden
Type plafond
open
open
Buitenzonwering
niet aanwezig
niet aanwezig
Zomernachtventilatie
niet aanwezig
niet aanwezig
Verwarming - opwekking
HR-combiketel (Kombi Kompact HRE 28/24 A, 2022)
geen maatregelen
Verwarming - specificaties
Kombi Kompact HRE 28/24 A uit 2022
geen maatregelen
Verwarming - aanvoertemperatuur
HT (90/70°C)
geen maatregelen
Verwarming - afgiftesysteem
radiatoren
geen maatregelen
INSTALLATIETECHNISCH geen maatregelen
Verwarming - ruimtetemperatuur regeling
klokthermostaat met thermostatische radiatorkranen
Warmtapwater - opwekking
HR-combiketel (Kombi Kompact HRE 28/24 A, 2022)
geen maatregelen geen maatregelen
Warmtapwater - voorraadvat
n.v.t.
geen maatregelen
systeem A: natuurlijke toe- en afvoer
geen maatregelen
Ventilatie - principe Ventilatie - specificaties
toe- en afvoer: te openen delen
Ventilatie - warmteterugwinning
n.v.t.
geen maatregelen
Ventilatie - ventilatoren / LBK
n.v.t.
geen maatregelen
Ventilatie - toevoerkanaal van buiten naar WTW toestel
n.v.t.
geen maatregelen
Koeling
n.v.t. n.v.t.
n.v.t.
Zonne-energie - pv-panelen Zonne-energie - specificaties pv-panelen
n.v.t.
n.v.t.
Verlichting - opgesteld vermogen
onbekend
onbekend
Verlichting - regeling
vertrek: aan/uit
vertrek: aan/uit
aansluiting
3 x 25A aansluiting, maximaal vermogen 17kW
geen maatregelen
Matrix verbetersenario's Tollensstraat 67 en 67A Zandvoort 20250224
geen maatregelen
n.v.t.
28-2-2025
VERBETERSCENARIO AULAGEBOUW PROJECTGEGEVENS project
Verduurzamingsadvies Tollensstraat 67A Zandvoort
projectnummer
20241310.001
opdrachtgever
SRO
datum
24 februari 2025
status
Definitief
UITGANGSPUNTEN oriëntatie
noordwest
bouwjaar
1974
renovatie
2004
gebruiksfunctie
multifunctioneel (kantoor, bijeenkomst)
HUIDIGE SITUATIE
VERBETERSCENARIO
BOUWKUNDIG Begane grondvloer (ongeïsoleerd)
Rc = 0,15 m2K/W
ongeïsoleerd betonvloer
Rc = 0,15 m2K/W
n.v.t.
Begane grondvloer (geïsoleerd)
Rc = 1,30 m2K/W
geïsoleerde beton vloer op 50 mm harschuimisolatie
Rc = 1,30 m2K/W
n.v.t.
Buitengevels
Rc = 0,35 m2K/W
spouwmuren ongeïsoleerd
Rc ≥ 4,0 m2K/W
nieuw buitengevelisolatiesysteem Stotherm Wood
Rc = 2,50 m2K/W
spouwmuren geïsoleerd
Rc ≥ 4,0 m2K/W
nieuw buitengevelisolatiesysteem Stotherm Wood
Plat dakconstructie
Rc = 2,00 m2K/W
Houten balklaag, geïsoleerde dakplaten, bitumineuze dakbedekking
Rc ≥ 6,3 m2K/W
aanbrengen 120 mnm PIR-isolatie op bestaande dakbedekking.
Gevelopeningen (beglazing incl. kozijn)
Uw = 2,90 W/m2K
conventioneel dubbel glas in houten kozijn
Uw = 1,5 W/m2K
Buitendeuren
Uw = 3,4 W/m2K
houten deuren voorzien van enkel glas
Uw = 2,2 W/m2K
glas vervangen door HR++-glas in houten kozijnen deuren blijven gehandhaafd en glas vervangen door HR++-glas
Infiltratie
o.b.v. gebouwkenmerken (bouwjaar 1974 ): qv10 ≥ 1,8 dm³/s per m² (forfaitaire waarde )
optimaliseren luchtdichtheid: qv10 ≤ 1,0 dm³/s per m²
Specifieke interne warmtecapaciteit
betonvloeren met dragende wanden
betonvloeren met dragende wanden
Type plafond
gesloten / verlaagd plafond
gesloten / verlaagd plafond
Buitenzonwering
niet aanwezig
niet aanwezig
Zomernachtventilatie
niet aanwezig
niet aanwezig
Verwarming - opwekking
2X HR-combiketel (Nefit Ecomline HR uit 2004)
luchtwarmtepomp
Verwarming - specificaties
2X Nefit Ecomline HR uit 2004
nader te specificeren
Verwarming - aanvoertemperatuur
HT (90/70°C)
LT (50°C)
Verwarming - afgiftesysteem
radiatoren
convectorradiatoren
Verwarming - ruimtetemperatuur regeling
klokthermostaat met thermostatische radiatorkranen
automatische temperatuurregeling per ruimte
Warmtapwater - opwekking
elektrische boiler
Warmtapwater - voorraadvat
50 liter
boiler 10 liter
Ventilatie - principe
systeem D: mechanische toe- en afvoer
systeem D: mechanische toe- en afvoer
Ventilatie - specificaties
nader te onderzoeken
centraal luchtbehandelingsinstallatie met wtw
Ventilatie - warmteterugwinning
n.v.t.
rendement >85% (tegenstroom warmtewisselaar)
Ventilatie - ventilatoren / LBK
n.v.t.
gelijkstroom, binnen thermische zone
Ventilatie - toevoerkanaal van buiten naar WTW toestel
n.v.t.
geïsoleerde ventilatiekanalen
Koeling Zonne-energie - pv-panelen
3X Stulz HFC R407C (freon) 41 stuks
nader te specificeren
Zonne-energie - specificaties pv-panelen
onbekend
nader te specificeren
Verlichting - opgesteld vermogen
onbekend
onbekend
Verlichting - regeling
vertrek: aan/uit
vertrek: aan/uit
aansluiting
3 x 35A aansluiting, maximaal vermogen 24kW
benodigde aansluiting: 3 x 250 A
INSTALLATIETECHNISCH
Matrix verbetersenario's Tollensstraat 67 en 67A Zandvoort 20250224
scenario aardgasvrij
elektrische boiler
luchtwarmtepompen
28-2-2025
Bijlage 3 - Kostenraming
20241310.001 / 34379 | 2 mei 2025
2401952.HBS.v1.C algemeen
Tollenstraat 67(a) en Swaluëstraat 1
100
TOLLENSSTRAAT 67
Code
Elementomschrijving Algemene gegevens bebouwd oppervlakte (bbo) bebouwd oppervlakte (bbo) bruto vloeroppervlakte (bvo) bruto vloeroppervlakte (bvo) bruto geveloppervlakte (bgo) bruto geveloppervlakte (bgo) geveloppervlakte 'open' geveloppervlakte 'open' dakoppervlakken dakoppervlakken
Zandvoort
17 december 2024
Concept
Beheerdersgebouw Hoeveelheid Eenheid
hoofdgebouw aula hoofdgebouw aula hoofdgebouw aula hoofdgebouw aula hoofdgebouw aula
16% 100%
Prijs/eenh.
Subtotaal
Totaal
Per m²bvo
3.000
44
69 m²bbo 47 m²bbo 69 m²bvo 47 m²bvo 110 m²gevel 57 m²gevel 17 m²gevel open 57 m²gevel open 110 m²dak 64 m²dak
nader gestelde uitgangspunten - exclusief vervangen van dakafwerkingen - exclusief maatregelen aan aula - exclusief sloopwerkzaamheden aula - exclusief herstelwerkzaamheden aan afwerking buitengevels - de kozijnen zijn geschikt voor het toepassen van HR++ glas - exclusief naar boven plaatsen buitendeuren, uitgangspunt is hogere opstap - bestaande afwerking ('schaamschot', aftimmeringen en plafonds) wordt verwijderd, terugplaatsen is exclusief - exclusief de- en hermonteren sanitair/pantry - exclusief de- en hermonteren bestaande installaties - uitgaande van schaftvoorzieningen in aula - exclusief de- en hermonteren bestaande installaties
05
10
15
20
30
40
Sloopwerkzaamheden diverse sloopwerkzaamheden verwijderen dakraam demonteren diverse installaties stutwerkzaamheden bij sloop asbestsanering chroom6 sanering Totaal sloopwerkzaamheden
69 m²bvo 1 pst incl. excl. n.v.t. excl. excl. 69 m²bvo
Bodemvoorzieningen geen werkzaamheden opgenomen Totaal bodemvoorzieningen
69 m²bbo
Heiwerk geen werkzaamheden opgenomen Totaal heiwerk
69 m²bbo 69 m²bbo
-
Fundering t/m begane grondvloer klik-vloerplaat EPS 100 met Spano vloerplaten reservering aansluitdetails/aanpassingen Totaal fundering t/m begane grondvloer
69 m²bbo 69 m²bbo 69 m²bbo 69 m²bbo
95 25 120
Hoofddraagconstructie geen werkzaamheden opgenomen Totaal hoofddraagconstructie
69 m²bvo
Gevelsluiting gevel 'open' vervangen enkelglas door HR++ beglazing vacuumglas in deuren reservering voorzieningen kierdichting bestaande kozijnen vensterbanken gevel 'gesloten' geen werkzaamheden opgenomen Totaal gevelsluiting
3.000
3.000
44
69 m²bbo
-
-
-
-
-
8.237
120
-
-
-
6.521 1.716
69 m²bvo
16%
84%
110 m²bgo 17 m² 1 pst 1 pst 1 stp 6 m¹
-
2.500 850 1.000 95 285
2.500 850 1.000 612 4.962
93 m² 110 m²bgo
45
4.962
72
pagina 5 van 14
2401952.HBS.v1.C algemeen
Tollenstraat 67(a) en Swaluëstraat 1
100
TOLLENSSTRAAT 67
Code
Elementomschrijving
50
Afbouw wanden, puien, kozijnen na-isoleren bestaande gevels - 50mm PIR - dampremmende laag - MS-voorzetwand incl 50mm glaswol
Zandvoort
17 december 2024
Concept
Beheerdersgebouw Hoeveelheid Eenheid
Prijs/eenh.
Subtotaal
69 m²
130
8.923
68 m²
35
2.363
110 m²
130
14.288
110 m²
45
4.946
1.200 462
1.200
overig tegelwerk toilet (wand en vloer) Totaal afbouw
55
60
70
75
80
85
90
1 pst 69 m²bvo
Vaste inrichting geen werkzaamheden opgenomen Totaal vaste inrichting
69 m²bvo
Verkeersruimten geen werkzaamheden opgenomen Totaal verkeersruimten
69 m²bvo
Horizontale afwerkingen dakafwerking geen werkzaamheden opgenomen bestaande bitumen shingles nieuw daklicht Totaal horizontale afwerkingen
110 m²
Buitenruimten geen werkzaamheden opgenomen Totaal buitenruimten
69 m²bvo
Diversen bouwkundige voorzieningen t.b.v. installaties diversen timmer- en schilderwerkzaamheden Totaal diversen
69 m²bvo 69 m²bvo 69 m²bvo 69 m²bvo
Terrein geen werkzaamheden opgenomen Totaal terrein
Installaties zie opgave Nieman RI Totaal installaties
Totaal directe bouwkosten
Per m²bvo
31.721
462
-
-
-
-
69 m²bvo
wand- / kolomafwerkingen wandafwerking incl dagkanten, stucwerk plafondafwerkingen gipsplafond hellend dak - regel/rachelwerk - dampremmende laag - 150mm minerale wol - gipsplaat - achterhout/sparingen - exclusief werkzaamheden aan huidig dakbeschot afwerking plafonds, stucwerk
Totaal
69 m²bvo
-
69 m²bvo
1 pst 110 m²
-
1.250 11
1.250 1.250
18
69 m²bvo
-
post
-
post
-
-
15 15 30
-
1.030 1.030 2.059
30
-
-
-
-
-
-
51.229
746
69 m²bvo 69 m²bvo
pagina 6 van 14
2401952.HBS.v1.C algemeen
Tollenstraat 67(a) en Swaluëstraat 1
100
TOLLENSSTRAAT 67
Code
Elementomschrijving
Zandvoort
17 december 2024
Concept
Beheerdersgebouw Hoeveelheid Eenheid
Prijs/eenh.
Subtotaal
Totaal
Concept
TOTAALOVERZICHT DIRECTE BOUWKOSTEN
05 Sloopwerkzaamheden 10 Bodemvoorzieningen 15 Heiwerk 20 Fundering t/m begane grondvloer 30 Hoofddraagconstructie 40 Gevelsluiting 50 Afbouw 55 Vaste inrichting 60 Verkeersruimten 70 Horizontale afwerkingen 75 Buitenruimten 80 Diversen 85 Terrein 90 Installaties totaal
Per m²bvo
69 m²bvo 69 m²bvo 69 m²bbo 69 m²bbo 69 m²bbo 69 m²bvo 110 m²bgo 69 m²bvo 69 m²bvo 69 m²bvo 110 m² 69 m²bvo 69 m²bvo post 69 m²bvo 69 m²bvo
44 120 45 462 11 30 746
3.000 8.237 4.962 31.721 1.250 2.059 51.229
Totaal directe kosten
Nadere planuitwerking bouwkundig
10,00% over
51.229
5.123
Algemene Bouwplaats Kosten
15,00% over
56.352
8.453
Algemene Kosten
8,00% over
64.804
5.184
Winst & Risico
5,00% over
69.989
3.499
Prijsstijgingen tot start bouw
0,00% over
73.488
-
Afkoop prijsrisico tijdens bouw
0,00% over
73.488
-
Nazorg en garantie
1,00% over
73.488
735
CAR-verzekering
0,45% over
74.223
334
5,9% 0,0% 0,0% 16,1% 0,0% 9,7% 61,9% 0,0% 0,0% 2,4% 0,0% 4,0% 0,0% 0,0% 100,0%
44 0 0 120 0 72 462 0 0 18 0 30 0 0 746
51.229
746
56.352 64.804 69.989 73.488 73.488 73.488 74.223 74.557 Bouwteamkosten aannemer
excl. 74.557
Totaal bouwkosten, exclusief BTW
TOLLENSSTRAAT 67
74.557
1.086
pagina 7 van 14
Raming Tollenstraat 67A Beheerdersgebouw Code
Elementomschrijving
Gekozen variant Hoeveelheid Eenheid
Prijs/eenh. Subtotaal
Totaal
TOTAAL OVERZICHT DIRECTE BOUWKOSTEN 05 Sloopwerkzaamheden geen werkzaamheden opgenomen Totaal sloopwerkzaamheden
€
-
10 Bodemvoorzieningen geen werkzaamheden opgenomen Totaal bodemvoorzieningen
€
-
15 Heiwerk geen werkzaamheden opgenomen Totaal heiwerk
€
-
20 Fundering t/m begane grond geen werkzaamheden opgenomen Totaal fundering t/m begane grond
€
-
30 Hoofddraagconstructie geen werkzaamheden opgenomen Totaal hoofddraagconstructie
€
-
gevel 'gesloten' geen werkzaamheden opgenomen Totaal gevelsluiting
€
4.962
50 Afbouw geen werkzaamheden opgenomen Totaal afbouw
€
-
55 Vaste inrichting geen werkzaamheden opgenomen Totaal vaste inrichting
€
-
60 Verkeersruimten geen werkzaamheden opgenomen Totaal verkeersruimten
€
-
70 Horizontale afwerking geen werkzaamheden opgenomen Totaal horzontale afwerking
€
-
75 Buitenruimten geen werkzaamheden opgenomen Totaal buitenruimte
€
-
80 Diversen geen werkzaamheden opgenomen Totaal diversen
€
-
85 Terrein geen werkzaamheden opgenomen Totaal terrein
€
-
90 Installaties geen werkzaamheden opgenomen Totaal installaties
€
-
40 Gevelsluiting gevel 'open' vervangen enkelglas vervangen door HR++ beglazing vacuumglas in deuren reservering voorzieningen kierdichting in bestaande kozijnen vensterbanken - schilderwerk
17 m² 1 post 1 post 1 stp 1
6m
€ € € €
2.500 850 1.000 95 €
2500 850 1000 612
Raming Tollenstraat 67A Beheerdersgebouw Code
Elementomschrijving
Gekozen variant Hoeveelheid Eenheid
Prijs/eenh. Subtotaal
05 Sloopwerkzaamheden 10 Bodemvoorzieningen 15 Heiwerk 20 Fundering t/m begane grond 30 Hoofddraagconstructie 40 Gevelsluiting 50 Afbouw 55 Vaste inrichting 60 Verkeersruimten 70 Horizontale afwerking 75 Buitenruimten 80 Diversen 85 Terrein 90 Installaties Totaal