CConstaterende datZandvoort
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 Ruimtelijke onderbouwing

Gemeenteraad 20 januari 2026, gemeente ZandvoortBij agendapunt: Bindend advies op aanvraag omgevingsvergunning Haltestraat 2621.023 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

autobezit. Daarnaast is het bezoekerskencijfer naar beneden bijgesteld en zijn de aanwezigheidspercentages bijgesteld. Als we uitgaan van de nieuwe gemiddelde parkeerkencijfers

4 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

het CROW , inclusief de mogelijkheid van een deelauto , zien we dat de parkeereis op alle perioden in de week op 2 parkeerplaatsen komt te liggen (tabel 7). van

Tabel 7: Autoparkeerbalans Haltestraat 26 o. b. v. nieuwe parkeerkencijfers CROW van juni 2024 (vergrote weergave zie bijlage 3)

Omdat de nieuwe parkeerkencijfers van het CROW dichterbij het werkelijk autobezit liggen , is ons voorstel om de parkeerbalans en daarmee de parkeereis uit tabel 7 aan te houden. De parkeereis van 2 parkeerplaatsen kan als volgt worden ingevuld. Mogelijkheden oplossen parkeerbehoefte Het oplossen van de parkeerbehoefte kan door gedurende 10 jaar op het parkeerterrein Zuid een jaarabonnement aan te bieden voor de 2 koopwoningen. Op dit parkeerterrein is nog ruimte aanwezig (bijlage 4). De kosten per jaar bedragen € 200-, per jaar (prijspeil 2024). Iedere woning krijgt dan 1 jaarabonnement op dit parkeerterrein. De loopafstand is ongeveer 1. 000 meter , waar de parkeernormennota een afstand van 300 meter aangeeft. Omdat heel Zandvoort gereguleerd gebied is , is dit in onze ogen aanvaardbaar. Voor deelmobiliteit kan voor de 7 huurwoningen een abonnement worden aangaan bij Greenwheels , die nu als enige deelauto’s aanbiedt in Zandvoort (bijlage 5) voor 10 jaar. De kosten zijn afhankelijk

het abonnement. Het duurste is € 300-, op jaarbasis (prijspeil 2024). Het voordeel van Greenwheels is , dat er geen extra parkeerplaatsen nodig zijn in de openbare ruimte , omdat deze auto’s nu al een parkeerplek in de openbare ruimte kennen in Zandvoort. Daarnaast zijn de auto’s (deels) elektrisch. van

Aanvullend zullen bewoners van deze bouwontwikkeling volledig moeten af te zien van een vergunning voor bewoners. Dit is bijvoorbeeld toegepast bij andere woningen aan de Haltestraat , Louis Davidsstraat en Prinsesseweg. De woningen aan de Haltestraat 26 moeten dan worden bijgeschreven in de GROP-lijst (geen recht op een parkeervergunning) conform artikel 4 lid 2 van de parkeerverordening.

5 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Uiteraard is een mix van bovenstaande oplossingen ook mogelijk. Afstemming met de gemeente is daarvoor gewenst. Belangrijk is verder , dat de (toekomstige) bewoners tijdig wordt medegedeeld dat er geen parkeervergunning (voor de deur) mogelijk is (ook niet voor een 2 e auto). Deze mogelijkheden zijn binnen Zandvoort goed uitvoerbaar , omdat voor heel Zandvoort sprake is van vergunningengebieden. Er is dus geen sprake van mogelijke parkeeroverlast naar andere wijken. Daarnaast gaat het , zeker uitgaande van de nieuwe CROW parkeerkencijfers , om een bouwplan met een kleine parkeerbehoefte van 2 parkeerplaatsen. In diverse gemeenten wordt op dit moment bij een beperkte parkeereis deze op nul gesteld (bijv. gemeente Halderberge , Zuidplas , LeidschendamVoorburg en Den Haag). Bijzondere omstandigheid/ zwaarwegend belang Bovenstaande oplossingen zijn parkeerkundig maatwerk die niet geheel voldoen aan de standaardeisen van de parkeernormennota 2021 van Zandvoort. De parkeernormennota geeft op bladzijde 25 aan dat bij maatwerk er mogelijkheden zijn om van de parkeereis af te wijken: “wanneer andere belangen zwaarder wegen dan het verkeers/parkeerkundige belang en/of wanneer grote economische of volkshuisvestelijke voordelen verwacht worden van het realiseren van de ontwikkeling.

In deze gevallen kunnen aanvullende afspraken worden gemaakt , bijvoorbeeld over het realiseren van extra fietsvoorzieningen of het realiseren van groen of het afnemen van parkeerabonnementen”. Zoals eerder al is aangegeven , zal een afweging met zwaarwegend belang niet alleen verkeerskundig gemaakt worden. De uiteindelijke afweging zal in breder perspectief moeten worden geplaatst. De initiatiefnemer geeft in haar memo over de Haltestraat 26 aan dat vanuit volkshuisvesting (jongerenwoningen) en economische belangen invulling aan het zwaarwegend belang moet worden gegeven. Het maatwerk voor het parkeren voor de Haltestraat 26 is in onze ogen goed uitvoerbaar , zonder de bestaande parkeersituatie te verslechteren in de openbare ruimte. Daarmee hoeft parkeren geen bezwaar te zijn voor het zwaarwegende belang.

Uitgangspunten en bepalen parkeereis fiets In de parkeernormennota is opgenomen , dat in het Bouwbesluit 2012 (artikel 4. 31) 1 een verplicht is dat bij nieuwbouwwoningen een afsluitbare bergruimte om fietsen of scootmobielen op te bergen voor bewoners. Er is rekening gehouden met een centrale fietsenberging van 128, m2 voor de zes kleine appartementen (gebruikersoppervlakte 35 – 46 m2) en de twee grondgebonden woningen (gebruikersoppervlakte 45 m2) . Voor het dure huur appartement met een gebruikersoppervlakte van 58 m2) is een eigen berging van 64, m2 beschikbaar (afbeelding 8). opgenomen

1 Is vervangen sinds

1 januari 2024 door het Besluit Bouwwerken Leefomgeving (BBL , art 4. 172). Let op: het BBL heeft het over gebruikersoppervlakte (GBO); terwijl parkeernormen gebaseerd zijn op bruto vloeroppervlak (BVO). Tussen GBO en BVO zit verschil en is op de bouwtekeningen terug te vinden

6 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Afbeelding 8: berging appartementen

In artikel 4. 172 van het BBL zijn de volgende bepalingen opgenomen: • Lid1: Een woonfunctie heeft als nevengebruiksfunctie een niet-

gemeenschappelijke afsluitbare bergruimte met een vloeroppervlakte van ten minste 5 m² en een breedte van ten minste 18, m en een hoogte boven de vloer van ten minste 23, m. •

•

Lid2: In afwijking van het eerste lid kan bij een woonfunctie met een gebruiksoppervlakte van niet meer dan 50 m² de bergruimte gemeenschappelijk zijn als de vloeroppervlakte van de bergruimte ten minste 15, m² per woonfunctie bedraagt. Lid 3:Een bergruimte als bedoeld in dit artikel is vanaf de openbare weg rechtstreeks bereikbaar via het aansluitende terrein of een gemeenschappelijke verkeersruimte.

De berging van 64, m2 met een breedte van 18, m voor het dure huur appartement is conform lid 1 van artikel 4. 172 van het BBL. De gezamenlijke berging van 128, m2 voor de overige 8 woningen is

conform lid 2 van artikel 4. 172 van het BBL (8 x 15, = 12 m2). Beide begingen zijn conform lid 3 van artikel 4. 172 van het BBL via een gemeenschappelijke verkeersruimte vanaf de openbare weg bereikbaar. Voor niet-woonfuncties is geen verplichting opgenomen in het BBL. Voor het bepalen van de

behoefte aan fietsparkeervoorzieningen voor deze ontwikkelingen worden de meest recente CROW fietsparkeerkencijfers gebruikt. Op dit moment is dat leidraadfietsparkeren 2023 van CROW (publicatie 741). Hierin worden alleen nog bandbreedtes gehanteerd. Voor de berekening is van het gemiddelde van deze kencijfers uitgegaan.

7 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

fietsparkeren zijn geen aanwezigheidspercentages opgenomen. Voor openbare fietsparkeerplekken voor bezoekers is deze uitwisseling er wel degelijk. Voor het fietsparkeren Voor

het

hebben

wij

leidt tot de

dezelfde

aanwezigheidspercentages gehanteerd als voor het autoverkeer (tabel 3). Dit volgende fietsparkeerbehoefte (tabel 9 en bijlage 6).

aanwezigheidspercentage

20%

80%

0%

70%

60%

135

5,40

0,00

4,73

4,05

30%

40%

80%

90%

70%

1,38

1,84

3,68

9,08

_ 0,00

4,14

3,19

0% 0,00

8,87

50%

90%

100%

bezoekers

10%

0,75 per woning aanwezigheidspercentage restaurant restaurant 184 m? 2,5 per 100 m? totale parkeernorm nieuwbouw Saldering oude situatie

0,68

aanwezigheidspercentage bewoners 1 appartement 86 m? huur duur 2,0 1 tussenwoning m? huur

50%

9 woningen

2,06 per woning

91 vrije sector tuin aanwezigheidspercentage bezoekers

0,75 per woning aanwezigheidspercentage restaurant restaurant 188 m? 2,5 per 100 m? parkeernorm huidige

functies

nieuw Totale Totale parkeerbehoefte/eis nieuw afronden

parkeerbehoefte/els

1,00 0,00

10%

2 woningen

totale

1,00 0,00

na

180 0,00

_ 2,00 _ 0% 0,00

20%

80%

0,15

0,30

1,20

30%

40%

80%

141 2,56

188 3,18

3,76 6,76 232

2,00 _ -2,00

2

o

0,51

0,010

o

100%

70%

6,75

4,73 100%

3,22

100% 4,60

7,27

11,35

9,33

80%

60%

80%

70%

160

120

160

140

0,00

0,00

0,00 70%

0,00

100%

60%

0,00 0%

1,05

0,90

90%

0,00

4,60

70%

1,50

1,05

70%

100%

100%

423 6,88

3,29 5,39

4,10

4,70 715

à

k

1,99

1,88

7,80

3,554

2,18 2

Tabel 9: Fietsparkeerbalans Haltestraat 26 (vergrote weergave zie bijlage 6)

fietsparkeerbehoefte voor bezoekers is beperkt. 4 fietsparkeerplaatsen zijn op zaterdagavond nodig (= 4% van de week). Overdag op werkdagen en in de nacht zijn geen fietsparkeerplekken voor De

bezoekers

nodig (60% van de week). Op de overige tijden zijn er 2 fietsparkeerplekken in het openbaar gebied nodig. In 96% van de week zijn dus maar 2 fietsparkeerplekken voor bezoekers nodig. Wij achten dat voor 2 fietsen voor bezoekers voldoende ruimte in de nabijheid van het complex beschikbaar is in het openbaar gebied (2 stallingen nabij Pakveldstraat, stalling tegenover het

bouwplan;

blauwe

(geanonimise rd) 30

augustus

2024

pijlen

in afbeelding

10).

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Conclusies en aanbevelingen De ontwikkeling van een restaurant en 9 woningen aan de Haltestraat 26 leidt tot een parkeerbehoefte van 3 tot 6 parkeerplaatsen (stap 1 t/m 3 uit de parkeernormennota 2021). Het CROW heeft in juni 2024 nieuwe landelijke parkeerkencijfers gepubliceerd naar aanleiding van nieuw onderzoek. Daarbij zijn voor meerdere woningbouwcategorieën de kencijfers met 02, tot 03,

parkeerplaatsen/woning naar beneden bijgesteld en sluit nu meer aan bij daadwerkelijk autobezit. Daarnaast is het bezoekerskencijfer naar beneden bijgesteld en zijn de aanwezigheidspercentages bijgesteld. Als we uitgaan van nieuwe gemiddelde parkeerkencijfers van het CROW , inclusief de mogelijkheid van een deelauto , zien we dat de parkeereis op alle perioden in de week op 2 parkeerplaatsen komt te liggen voor het bouwplan Haltestraat 26. Deze parkeereis van 2 parkeerplaatsen lijkt ons meer reëel. Er is geen ruimte om op de eigen terrein te parkeren (stap 4). Het oplossen van de parkeereis kan als volgt: •

Om aan de parkeerbehoefte te voldoen kunnen 2 parkeerplaatsen voor 10 jaar gehuurd worden op parkeerterrein Zuid (stap 5). Wij denken dat dit passend is voor de 2

grondgebonden koopwoningen. •

Voor de deelmobiliteit kan voor de 7 huurwoningen een abonnement worden aangaan bij Greenwheels voor 10 jaar. Het voordeel van Greenwheels is , dat er geen extra

parkeerplaatsen nodig zijn in de openbare ruimte , omdat deze auto’s nu al een parkeerplek in de openbare ruimte kennen in Zandvoort. Daarnaast zijn de auto’s (deels) elektrisch. •

Gelijktijdig kan worden afgezien van een parkeervergunning op basis van zwaarwegend belang. De woningen dienen op de GROP-lijst (geen recht op parkeervergunning) te worden gezet (stap 6).

Voor het fietsparkeren hebben de (toekomstige) bewoners van de appartementen een (gezamenlijke) berging tot hun beschikking conform het BBL. De fietsparkeerbehoefte voor bezoekers is beperkt. Met uitzondering van de zaterdagavond , dus op 96% van de week , zijn maar maximaal 2 fietsparkeerplekken voor bezoekers nodig. Wij achten dat voor twee fietsen voor bezoekers voldoende ruimte in de nabijheid van het complex beschikbaar is in het openbaar gebied (2 stallingen nabij Pakveldstraat , stalling tegenover bouwplan) en zijn ervoor de

fiets geen extra voorzieningen in de openbare ruimte nodig.

9 30 augustus 2024

Bijlage 1 Parkeerbalans auto (o. b. v. Parkeernormennota 2021 Zandvoort)

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Bijlage 2: Parkeerbalans auto met deelmobiliteitsconcept

11 30 augustus 2024

(o. b. v. Parkeernormennota 2021 Zandvoort)

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Bijlage 3: Parkeerbalans auto met deelmobiliteitsconcept

12 30 augustus 2024

(o. b. v. nieuwe CROW-normen juni 2024)

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Bijlage 4: Abonnementen parkeerterrein Zuid (bron: parkeerservice Zandvoort)

13 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Bijlage 5: Abonnementen deelauto

(bron: website Greenwheels)

14 30 augustus 2024

Parkeeradvies Haltestraat 26 in Zandvoort

Bijlage 6: Parkeerbalans fiets (o. b. v. Parkeernormennota 2021 Zandvoort)

15 30 augustus 2024

Bijlage 4 Aanvullende memo Onderbouwing afwijking parkeernorm

Aanvullende memo ten behoeve van omgevingsvergunningaanvraag Projectlocatie: Haltestraat 26 , Zandvoort Datum: 22 mei 2025

Kenmerk aanvullend advies: Onderbouwing afwijking parkeernorm (zwaarwegend belang) Toelichting wijzigingen Categorie woningen Onder verwijzing naar het parkeeradvies opgesteld door GraaffTraffic d. d. 30 augustus 2024 ten behoeve van het project aan de Haltestraat 26 te Zandvoort , delen wij mee dat de planopzet inmiddels is aangepast. Het aangepaste plan voorziet in de realisatie van negen betaalbare woningen , bestemd voor starters en jonge huishoudens. Er worden geen koopwoningen in het middensegment meer gerealiseerd. Alle woningen vallen binnen de gemeentelijke definitie van het betaalbare woonsegment. Woningen

GO 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Huur/KoopCategorie Max prijs 445Koop , Betaalbare koop€ 305.17600 , 445Koop , Betaalbare koop€ 305.17600 , € 1.05780 459Huur , Betaalbare huur , 1.05780 , 37Huur Betaalbare huur € 1.05780 44Huur Betaalbare huur € , € 1.05780 435Huur , Betaalbare huur , 1.05780 357Huur , Betaalbare huur € , 427Huur , Betaalbare huur € 1.05780 , 1.05780 409Huur , Betaalbare huur € ,

BVO restaurant Situatie Bestaand Nieuw Saldo

Functie Restaurant Restaurant

BVO

Eis 2447, 2339,

22023 , 21051 , 0972 ,

Het nieuwe restaurant heeft een lagere parkeerdruk Berging De gemeenschappelijke berging is in de nieuwe situatie is groter geworden: OV-05 Haltestraat 26 241028 – 128m2 , OV-05 Haltestraat 26 250520 – 185m2 ,

Afwijking parkeernorm – onderbouwing zwaarwegend belang In de Nota Parkeernormen Zandvoort (2021) is aangegeven dat bij zwaarwegende maatschappelijke of volkshuisvestelijke belangen kan worden afgeweken van de standaard parkeernorm (zie bladzijde 25 van de nota). In het voorliggende geval wordt aan deze voorwaarde voldaan , aangezien: Het volledige woonprogramma bestaat uit betaalbare woningen voor starters; De gemeente Zandvoort expliciet inzet op het vergroten van het betaalbare

woningaanbod; Daarnaast kunnen de woningen worden opgenomen in de GROP-lijst , waarmee het aanvragen van een parkeervergunning door bewoners wordt uitgesloten. Er ontstaat hierdoor géén extra belasting op de openbare ruimte.

Conclusie Gezien het maatschappelijk belang van betaalbare woningbouw , de beperkte parkeerimpact , en de volledig uitgewerkte mitigerende maatregelen in het hoofdadvies van GraaffTraffic , achten wij het juridisch en beleidsmatig gerechtvaardigd om af te wijken van de parkeernorm. Deze afwijking is gebaseerd op het zwaarwegend volkshuisvestelijk belang , zoals voorzien in de gemeentelijke beleidskaders en de Nota Parkeernormen 2021.

Bijlage 5 Bezonningstudie

De

beelden

betreffen

artist

impressions ,

hieraan

kunnen

geen

rechten

worden

ontleend.

BEZONNINGSTUDIE Haltestraat 26 Kanaalweg 3 Zandvoort

#estaandesituatie Introductie 7oorhetQroKect)aMtestraatte;andWoortiseenCe[onninHstudieHemaaLt. %oeMWan de[estudieisWasttesteMMenwatdeinWMoedWanhetQManisoQdeCe[onninHWan omMiHHendewoninHenenoGaandeTNO-normwordtWoMdaan.

Schaduwstudie IndeschaduwstudieismetCehuMQWanhetQroHramma(ooHMeSLetchuQeend-modeMWande huidiHeQManoMoHischesituatieWerHeMeLenmetdeCeooHdesituatie. OmdeCe[onninHoQde MocatieteLunnenCeQaMen[iKndeadresHeHeWensinHeWoerdinhetQroHramma. %e schaduwwerLinHWandehuidiHeQManoMoHischesituatieendeCeooHdesituatieismetHriKs aanHeHeWen.

7oordeoriŸnterendeCe[onninHstudie[iKndeWoMHendedaHenWandesei[oenenonder[ocht . aart +uni seQtemCer %eWoMHendetiKdstiQQen[iKnHehanteerd. uur .  uur . uur . uur. 6itdeoriŸnterendeCe[onninHstudieisHeCMeLendatermeerderewoninHen[iKnmeteen WerminderinHWan[onuren. &risnaderonder[ochtoGdewoninHen dieinWMoedheCCenWande CeooHdesituatie WoMdoenaandeTNO-normerinH.

TNO-norm &risHeenwet-enreHeMHeWinHWoorCe[onninH. %emeesteHemeentenhanterendaaromde MichteTNO-norm. TNOLenteenMichteeneenstrenHenorm %eMichteTNO-normtenminstemoHeMiKLeCe[onninHsurenQerdaHindeQeriodeWan GeCruari-oLtoCer Hedurendemaanden inmiddenWensterCanLCinnenLantraam. -

%estrenHeTNO-normtenminstemoHeMiKLeCe[onninHsurenQerdaHindeQeriode Kanuari-noWemCer Hedurendemaanden inmiddenWensterCanLCinnenLantraam. %e[enormenwordenaMMeentoeHeQastoQHeWeMsdiedirect[onLunnenontWanHen. NoordHeWeMsontWanHenimmersnooitdirect[onMicht. -

Nieuwesituatie

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

09:00 21/03

09:00 21/03

UTC +2

UTC +2

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

12:00 21/03

12:00 21/03

UTC +2

UTC +2

Bezonningstudie

-

Haltestraat 26 / Kanaalweg 3 Zandvoort ,

22 Mei 2024

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

15:00 21/03

15:00 21/03

UTC +2

UTC +2

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

18:00 21/03

18:00 21/03

UTC +2

UTC +2

Bezonningstudie

-

Haltestraat 26 / Kanaalweg 3 Zandvoort ,

22 Mei 2024

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

09:00 21/06

09:00 21/06

UTC +2

UTC +2

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

12:00 21/06

12:00 21/06

UTC +2

UTC +2

Bezonningstudie

-

Haltestraat 26 / Kanaalweg 3 Zandvoort ,

22 Mei 2024

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

15:00 21/06

15:00 21/06

UTC +2

UTC +2

Bestaande situatie

Nieuwe situatie

18:00 21/06

18:00 21/06

UTC +2

UTC +2

Bezonningstudie

-

Haltestraat 26 / Kanaalweg 3 Zandvoort ,

22 Mei 2024

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16405409/1