Bijlage 1 Inwonerspeiling Zandvoort Rapport - 2022
Tekst van het document
16%
Geluidsoverlast
15%
Belemmerde doorgang op straat/stoep
13%
Parkeeroverlast fietsen e.d.
8%
Anders
3%
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet’/‘geen mening’ uitgesloten
38
Toerisme
Meerderheid Zandvoorters vindt dat de voordelen van toerisme groter zijn dan de nadelen • Ondanks dat de meerderheid van de inwoners wel eens overlast ervaart van toeristen of bezoekers, is ook een meerderheid van mening dat het toerisme in Zandvoort over het algemeen meer voor- dan nadelen heeft. • Hierop aansluitend geeft 69 procent aan dat zij Zandvoort druk vinden, maar dat dit voor hen geen probleem is. Een klein deel van de inwoners vindt Zandvoort wel te druk en een nog kleiner deel vindt Zandvoort juist helemaal niet druk. Mannen zijn het, in vergelijking tot vrouwen, vaker eens met de uitspraak dat de voordelen van toerisme groter zijn dan de nadelen. Mannen vinden dan ook vaker dat Zandvoort niet druk is, terwijl vrouwen vaker vinden dat het te druk is. Hoe jonger de Zandvoorters hoe vaker zij over het algemeen vinden dat de voordelen opwegen tegen de nadelen.
In hoeverre bent u het eens met de volgende uitspraak over toerisme in Zandvoort?* (n=711) % (helemaal) eens 2021:
In het algemeen zijn de voordelen van toerisme in Zandvoort groter dan de nadelen
63%
(Helemaal) eens
Niet oneens/ niet eens
23%
67%
(Helemaal) oneens
Met welke van onderstaande uitspraken bent u het meest eens? (max. één antwoord) (n=739) Zandvoort is druk, maar dat is voor mij geen probleem Zandvoort is te druk
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
14%
69% 72% 17% 14%
Zandvoort is niet druk
9% 8%
Geen van bovenstaande
6% 7%
*Categorie ‘weet niet’/‘geen mening’ uitgesloten
2022 2021
39
Voorzieningen In dit hoofdstuk gaan we in op tevredenheid van voorzieningen in Zandvoort en de buurt.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
40
Voorzieningen
Ontmoetingsplekken en voorzieningen voor jongeren zijn aandachtspunten • Een groot deel van de Zandvoorters is tevreden met het openbaar vervoer in Zandvoort (76%). Ten opzichte van vorig jaar is dit afgenomen. • Over het onderhoud van de wegen en fietspaden is ruim de helft nu tevreden. In 2021 was dit nog precies de helft van de inwoners. Een kwart van de inwoners is ontevreden over het onderhoud van wegen en fietspaden. • Bijna de helft van de inwoners is tevreden over de speelmogelijkheden voor kinderen, tegenover bijna een derde die hier ontevreden over is. • Men is het vaakst ontevreden over zaken voor jongeren, zowel over ontmoetingsplekken voor hen (35%), als over voorzieningen voor hen (39%). Toch zijn er nu, voor wat betreft de voorzieningen voor jongeren, meer inwoners tevreden dan een jaar geleden. Over de speelmogelijkheden in de buurt zijn met name inwoners in de leeftijdsgroep 35 tot 50 jaar ontevreden (44%). Opvallend is dat jongere Zandvoorters vaker tevreden zijn over de voorzieningen voor jongeren dan oudere Zandvoorters. Over alle voorzieningen zijn inwoners van Zandvoort Noord vaker tevreden dan inwoners van Zandvoort Zuid.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
Hoe tevreden bent u met de volgende voorzieningen in uw buurt?* % (zeer) tevreden 2021***:
Openbaar vervoer (n=680)
76%
Onderhoud van de wegen en fietspaden (n=741)
55%
Ontmoetingsplekken ouderen** (n=472)
53%
Speelmogelijkheden voor kinderen (n=554)
47%
13%12%
81%
26%
50%
20% 33% 22%
14%
-
31%
42%
Ontmoetingsplekken jongeren** (n=396)
28%
37%
35%
-
Voorzieningen voor jongeren (vanaf 12 jaar) (n=397)
27%
34%
39%
21%
(Zeer) tevreden
Niet ontevreden/niet tevreden
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten **2021: ontmoetingsruimtes [in het algemeen] ***In 2022 zijn nieuwe antwoordopties toegevoegd
(Zeer) ontevreden
41
Voorzieningen
Zandvoorters zijn goed te spreken over horeca, maar minder over aanbod voor uitgaan en winkelen • Het voorzieningenniveau in hun buurt beoordelen Zandvoorters gemiddeld met een 6,9, net als vorig jaar. Inwoners van Zandvoort Noord geven een lager cijfer (6,8) voor het voorzieningenniveau in hun buurt dan inwoners van Zandvoort Zuid (7,2). • Van de afzonderlijke voorzieningen vinden inwoners het aanbod aan cafés en restaurants en evenementen in Zandvoort het best. De evenementen georganiseerd in Zandvoort beoordelen inwoners vaker als goed dan voorgaand jaar. • De waardering voor recreatievoorzieningen – zoals wandel- en fietsroutes, bootverhuur, etc. – is juist iets gedaald vergeleken met 2021. • De voorzieningen in Zandvoort die men het vaakst een onvoldoende geeft, zijn de uitgaans- en winkelgelegenheden. Zandvoorters tussen de 16 en 35 jaar zijn relatief positief over het winkelaanbod en geven dit gemiddeld een 6,3. Inwoners in de leeftijd van 35 tot 50 jaar zijn relatief negatief over het winkelaanbod en beoordelen dit met een 5,4. Jongeren zijn ook te spreken over het aanbod aan cafés en restaurants, maar zijn het minst te spreken over het aanbod voor uitgaan.
Welk rapportcijfer geeft u het voorzieningenniveau bij u in de buurt?* (gemiddeld cijfer) (n=735)
6,9
6,9 2021
… het aanbod aan cafés en restaurants (n=720)
46%
41%
13%
7,2 6,5
-
… evenementen (n=685)
44%
41%
15%
7,0 6,5
6,7
… de zorgvoorzieningen (n=732)
38%
46%
15%
6,9 6,5
6,9
… recreatievoorzieningen (n=696)
37%
46%
17%
6,9 6,5
7,1
… de werkgelegenheid (n=459)
27%
26%
6,4 6,5
6,0
… het aanbod voor uitgaan (n=532)
21%
45%
34%
6,0 6,5
-
… het winkelaanbod (n=734) 18%
46%
35%
5,9 6,5
6,0
Goed (8-10)
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
rapportcijfer 2022: 2021**:
Welk rapportcijfer geeft u voor … in Zandvoort?*
47%
Voldoende (6-7)
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten **In 2022 zijn deze antwoordopties gewijzigd.
Onvoldoende (1-5)
42
Aantrekkelijkheid Zandvoort
Zee en duinen groot pluspunt van wonen in Zandvoort Zandvoorters is gevraagd maximaal drie aspecten aan te geven die zij het prettigst vinden van het wonen in Zandvoort. • Zo goed als alle Zandvoorters vinden één van de prettigste dingen aan Zandvoort dat het aan de zee en de duinen ligt. • Het eigen huis en de buurt vinden zes op de tien inwoners één van de prettigste dingen. • Voor een kwart is de sfeer in Zandvoort één van de prettigste aspecten van de gemeente. • Nog eens een kwart waardeert Zandvoort met name omdat er altijd wat te doen is in de vorm van evenementen. Dit percentage is met bijna 10 procent gestegen ten opzichte van 2021. Een verklaarbare stijging: in 2022 werden (meer) evenementen georganiseerd dankzij de afname van corona(maatregelen). • Voorzieningen als het uitgaansleven, de locatie dicht bij Schiphol, het winkelaanbod en het culturele aanbod worden door een tiende of minder van de Zandvoorters genoemd. Voor Zandvoorters jonger dan 50 jaar staat niet de sfeer maar de evenementen in de top 3 van prettigste dingen van Zandvoort.
• De meerderheid vindt Zandvoort ook in de winter een aangename plek om te wonen. Slechts 14 procent van de inwoners is het hier niet mee eens. Hoewel gemiddeld 7 op de 10 inwoners Zandvoort ook in de winterperiode aantrekkelijk vinden, is dat voor jonge Zandvoorters (16-34 jaar) maar de helft. DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
Welke dingen vindt u het prettigst van Zandvoort? (max. drie antwoorden) (n=739) 95% 94%
Ligt aan zee/de duinen Mijn eigen huis en buurt De sfeer Altijd wat te doen (evenementen) Sport om te doen Ligt dicht bij Amsterdam Sport/evenementen om te zien Uitgaan Ligt dicht bij Schiphol Gezellig winkelen Cultuur: musea, toneel, etc. Anders
26% 27% 24% 16% 17% 15% 16% 17% 12% 14% 10% 9% 5% 5% 3% 5% 3% 3% 4% 3%
59% 61%
In hoeverre bent u het eens met de volgende uitspraak over de aantrekkelijkheid van Zandvoort?* (n=729) Ook in de winterperiode is Zandvoort voor mij een aantrekkelijk dorp (Helemaal) eens
71%
Niet oneens/ niet eens
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
% (helemaal) eens 2021:
15% 14%
75%
(Helemaal) oneens
43
Cultureel aanbod
Helft Zandvoorters vindt culturele aanbod in Zandvoort beperkt interessant • Het culturele aanbod in Zandvoort beoordelen inwoners gemiddeld met een 6,2. Dit is vergelijkbaar met 2021. Hierbij geeft 27 procent een onvoldoende (5 procent meer dan in 2021) en 17 procent een 8 of hoger. • De voornaamste reden voor Zandvoorters om niet (vaker) gebruik te maken van het culturele aanbod, is dat zij het aanbod in Zandvoort niet interessant of leuk genoeg vinden. • Onbekendheid met het aanbod speelt voor een vijfde van de inwoners een rol en een deel gaat liever naar een andere plaats voor culturele activiteiten. • Het percentage inwoners dat aangeeft geen interesse in cultuur te hebben, is in 2022 licht gestegen.
Welk rapportcijfer geeft u aan het cultureel aanbod in Zandvoort?* (gemiddeld cijfer) (n=636)
6,2
6,3 2021
Waarom maakt u niet vaker gebruik van culturele mogelijkheden in Zandvoort? (n=739)
Ik ken het aanbod onvoldoende Ik ga liever naar een andere plaats
Een reden om niet vaker gebruik te maken van culturele mogelijkheden in Zandvoort is voor 65-minners vaker dat ze weinig tijd hebben en voor 65plussers vaker dat ze vinden dat ze al vaak genoeg gaan.
Ik heb geen interesse in cultuur Ik heb weinig tijd Ik vind dat ik al vaak genoeg ga Ik vind het te duur Fysieke/persoonlijke omstandigheden Ik kan het niet betalen Ik heb niemand om mee samen te gaan Anders
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
49% 48%
Aanbod is niet interessant/leuk genoeg
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
22% 26% 16% 18% 14% 11% 14% 15% 14% 14% 7% 6% 7%
2022 2021
4% 3% 3% 5% 9% 8%
44
Openbare ruimte, groen en het strand Dit hoofdstuk beschrijft de tevredenheid met de openbare ruimte, zoals bestrating, openbare verlichting, straatmeubilair en afvalbakken. Daarnaast komen de beleving van groen en het strand aan bod.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
45
Openbare ruimte*
Driekwart geeft een voldoende aan de openbare ruimte • Gemiddeld beoordelen inwoners de openbare ruimte in Zandvoort met een rapportcijfer van een 6,4. Een vijfde van de inwoners geeft een 8 of hoger, de helft (53%) geeft een voldoende (6 of 7) en ongeveer een vijfde geeft een onvoldoende van een 5 of lager. • Over het onderhoud van de openbare ruimte in de eigen buurt zijn vier op de tien Zandvoorters (zeer) tevreden. Een derde van de Zandvoorters is hier ontevreden over. • Meer inwoners zijn tevreden over de inrichting van de openbare ruimte (45%) dan over het onderhoud ervan (40%).
Welk rapportcijfer geeft u aan de openbare ruimte in Zandvoort?** (gemiddeld cijfer) (n=747)
6,4
6,3 2021
2022
22%
53%
25%
2021
21%
55%
24%
Voldoende (6-7)
Onvoldoende (1-5)
Goed (8-10)
Hoe tevreden bent u met de volgende aspecten van de openbare ruimte in uw buurt?** % (zeer) tevreden 2021:
Onderhoud (n=736)
40%
29%
31%
40%
*** Inrichting *Toelichting in de vragenlijst: Hierbij moet u denken aan bestrating en openbare verlichting, maar bijvoorbeeld ook aan straatmeubilair en afvalbakken. ***Toelichting bij de vraag: Het gaat erom of u vindt dat de openbare ruimte in uw buurt prettig is ingericht, maar ook of er bijvoorbeeld voldoende verlichting of straatmeubilair aanwezig is.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
(n=738) (nieuw) (n=738) (Zeer) tevreden
45%
30%
Niet ontevreden/ niet tevreden
**Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
25%
-
(Zeer) ontevreden
46
Openbare ruimte*
Men is verdeeld over mate waarin straten en stoepen begaanbaar zijn • De meeste Zandvoorters hebben geen duidelijke mening over de mate waarin straten en stoepen begaanbaar zijn. Bijna de helft vindt dat de straten en stoepen goed begaanbaar zijn, terwijl bijna vier op de tien inwoners vinden dat deze niet goed begaanbaar zijn. Vrouwen in Zandvoort zijn minder vaak tevreden over de mate waarin straten en stoepen begaanbaar zijn (43%) dan mannen (51%). In de leeftijd van 65 tot 75 jaar is de helft van de Zandvoorters ontevreden over de begaanbaarheid.
In hoeverre bent u het eens met de volgende uitspraak?** (n=733)
Straten en stoepen zijn goed begaanbaar voor iedereen, ook voor inwoners met een beperking of ouders met kinderwagens
47%
(Helemaal) eens
Niet oneens/ niet eens
17%
37%
(Helemaal) oneens
*Toelichting in de vragenlijst: Hierbij moet u denken aan bestrating en openbare verlichting, maar bijvoorbeeld ook aan straatmeubilair en afvalbakken.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
**Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
47
Openbaar groen*
Behoefte aan meer en beter (onderhouden) openbaar groen • Ongeveer de helft van de Zandvoorters is van mening dat er (ruim) voldoende openbaar groen is in de buurt waar zij wonen. Een derde van de Zandvoorters vindt dat er (veel) te weinig groen is in hun buurt. • Over het onderhoud van het openbaar groen zijn de meningen verdeeld; 37 procent vindt dat dit goed wordt onderhouden en 39 procent is ontevreden over het onderhoud van het openbaar groen. Hetzelfde geldt voor de kwaliteit van het openbaar groen. Oudere Zandvoorters vinden vaker dan gemiddeld dat er voldoende groen is in de buurt. Jongere Zandvoorters zijn juist gemiddeld vaker van mening dat er onvoldoende groen is. Als het gaat om het onderhoud en de kwaliteit van het openbaar groen dan zijn Zandvoorters in de leeftijd van 50 tot 75 jaar gemiddeld minder vaak tevreden. Net als inwoners van Zandvoort Noord.
In hoeverre vindt u dat er in uw buurt voldoende openbaar groen aanwezig is?** (n=745) 2022
49%
15%
35%
2021
53%
14%
32%
(Ruim) voldoende
Niet onvoldoende/ niet voldoende
(Ruim) onvoldoende
Hoe tevreden bent u met het onderhoud van het openbaar groen in uw buurt?** (n=733)
2022
37%
24%
39%
2021
37%
24%
39%
(Zeer) tevreden
Niet ontevreden/ niet tevreden
(Zeer) ontevreden
Hoe tevreden bent u over de kwaliteit van het openbaar groen in uw buurt?** (n=733)
*Toelichting in de vragenlijst: Onder openbaar groen verstaan we bijvoorbeeld alle bomen, planten, bloemen, struiken en gazons. Het gaat hier om het groen op plekken waar iedereen kan komen. De eigen tuinen van bewoners vallen niet onder het openbaar groen.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
2022
37%
24%
39%
2021
39%
24%
38%
(Zeer) tevreden
Niet ontevreden/niet tevreden
**Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
(Zeer) ontevreden
48
Openbaar groen*
Driekwart van Zandvoorters maakt minimaal wekelijks gebruik van openbaar groen • Ongeveer driekwart geeft aan minimaal wekelijks gebruik te maken van het openbaar groen in Zandvoort. • Een kwart maakt dagelijks gebruik van het groen (26%). Dit is minder dan vorig jaar (31%). Het feit dat inwoners minder gebruik maken van het openbaar groen in hun vrije tijd kan een gevolg zijn van de afname van corona(maatregelen).
Hoe vaak maakt u in uw vrije tijd gebruik van het openbaar groen in Zandvoort?** (n=725)
2022
26%
2021
31%
Dagelijks Eén of enkele keren per maand (Bijna) nooit
47%
48%
12% 3% 12%
9% 3% 9%
Eén of enkele keren per week Minder dan eens per maand
*Toelichting in de vragenlijst: Onder openbaar groen verstaan we bijvoorbeeld alle bomen, planten, bloemen, struiken en gazons. Het gaat hier om het groen op plekken waar iedereen kan komen. De eigen tuinen van bewoners vallen niet onder het openbaar groen.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
/ = significant lager / hoger dan 2021 **Categorie ‘dat weet ik niet’ uitgesloten
49
Strand
Sanitaire voorzieningen en toegankelijkheid van strand zijn aandachtspunten • Van de voorzieningen op het strand zijn Zandvoorters het meest tevreden met de horeca; 88 procent vindt deze (zeer) goed. Toch is dit percentage afgenomen ten opzichte van 2021. • De voorzieningen voor watersporten en overige sporten worden ook door een grote meerderheid als (zeer) goed ervaren. • Ongeveer twee derde van de Zandvoorters ervaart de voorzieningen voor kinderen als (zeer) goed en 12 procent vindt deze voorzieningen (zeer) slecht. • Zowel de sanitaire voorzieningen, als de toegankelijkheid van het strand voor ouderen en mensen die slecht ter been zijn ervaren ongeveer vier op de tien Zandvoorters als slecht. Bovendien is het percentage inwoners dat deze voorzieningen als (zeer) goed ervaart lager dan vorig jaar. Inwoners tussen de 35 en 50 jaar vinden de voorzieningen voor kinderen op het strand vaker slecht dan andere inwoners, net als de sanitaire voorzieningen. In deze leeftijdsgroep zullen waarschijnlijk ook de meeste ouders van kinderen zitten die gebruikmaken van deze voorzieningen.
Kunt u voor de volgende punten aangeven hoe u de voorzieningen van het strand ervaart?* % (zeer) goed 2021:
Horeca (n=712)
88%
9%3%
92%
Watersportvoorzieningen (n=556)
86%
10% 4%
87%
Voorzieningen voor overige sporten (n=490)
74%
19% 7%
77%
Voorzieningen voor kinderen (n=553)
65%
24% 12%
66%
40%
40%
43%
31%
Sanitaire voorzieningen (n=645)
34%
Toegankelijkheid (n=583)
26%
(Zeer) goed
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
26% 31%
Niet slecht/niet goed
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
(Zeer) slecht
50
Strand
Overlast op strand voornamelijk van afval • Het overgrote deel van de inwoners ervaart weinig tot nooit overlast van watersporters en andere sporters op het strand. • Bijna een kwart van de Zandvoorters ervaart (zeer) veel overlast van honden, een vijfde van geluid en een tiende van andere mensen. De ervaren overlast van honden en andere mensen is toegenomen ten opzichte van 2021. • Veruit de meeste overlast wordt veroorzaakt door afval. Bijna de helft geeft aan hier (zeer) veel overlast van te ervaren.
Oudere Zandvoorters hebben gemiddeld minder of geen overlast van afval dan jongere Zandvoorters.
In hoeverre ervaart u overlast op het strand van …?* % (zeer) veel 2021:
Afval (n=685)
22%
31%
47%
Honden (n=707)
23%
17%
60%
8%
Geluidsoverlast (n=695)
21%
23%
56%
21%
Andere mensen (n=691) 11% 23%
66%
3%
Watersporters (n=689) 5%14%
82%
5%
Overige sporters (n=687) 3%16%
80%
3%
(Zeer) veel
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
46%
Niet weinig/niet veel
/ = significant hoger / lager dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
Nooit tot weinig
51
Verkeer Dit hoofdstuk gaat in op verkeer en bereikbaarheid van Zandvoort. Ook komt hier aan bod hoe Zandvoorters zich verplaatsen.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
52
Verkeer
Bereikbaarheid Zandvoort redelijk goed, parkeergelegenheid aandachtspunt • De meeste Zandvoorters zijn goed te spreken over de bereikbaarheid van Zandvoort. De bereikbaarheid met het openbaar vervoer is volgens zes op de tien goed. Deze waardering is overigens wel gedaald ten opzichte van 2021. Over de bereikbaarheid met de auto zijn vier op de tien Zandvoorters positief. • Met de parkeergelegenheid in Zandvoort is men minder tevreden. Ruim een op de drie Zandvoorters geeft hiervoor een onvoldoende. Vrouwen en Zandvoorters in de leeftijd tot 50 jaar geven de minst hoge beoordeling aan de bereikbaarheid van Zandvoort met het OV. Vrouwen zijn ten opzichte van mannen ook minder positief over de parkeergelegenheid in Zandvoort. • Met de parkeergelegenheid in de eigen buurt zijn ongeveer vier op de tien Zandvoorters (zeer) tevreden. Daartegenover staat dat een derde (zeer) ontevreden is met de parkeermogelijkheden bij hen in de buurt. Inwoners van Zandvoort Noord zijn vaker tevreden met de parkeergelegenheid in hun buurt dan inwoners van Zandvoort Zuid.
Wilt u de volgende aspecten van het verkeer in Zandvoort beoordelen met een rapportcijfer?* rapportcijfer 2022: 2021:
Bereikbaarheid met het OV (n=697) Bereikbaarheid met de auto (n=722)
43%
Verkeersveiligheid (n=728)
34%
Parkeergelegenheid (n=710) Goed (8-10)
17%
24% 17% 42% 46%
46%
Voldoende (6-7)
7,4 6,5
7,8
15%
7,0
7,0
20%
6,7
6,6
5,1
5,4
37%
Onvoldoende (1-5)
Hoe tevreden bent u met de parkeergelegenheid in uw buurt?* (n=717) 2022
43%
21%
35%
2021
44%
21%
35%
(Zeer) tevreden
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
60%
Niet ontevreden/niet tevreden
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
(Zeer) ontevreden
53
Verkeer
Positiever over voetgangersvoorzieningen dan voorzieningen voor fietsers • Ongeveer vier op de tien Zandvoorters vinden zowel het aantal als de kwaliteit van de fietspaden en routes goed. • Slechts twee op de tien Zandvoorters vinden het aantal en de kwaliteit van de fietsparkeerplekken goed. • Gemiddeld beoordeelt men de voetgangersvoorzieningen en voorzieningen voor fietsers met een 6,5. De voorzieningen voor fietsers zijn in vergelijking met vorig jaar verbeterd in de ogen van de Zandvoorters. • De algemene beleving van voetgangers en fietsers in Zandvoort ligt iets hoger, dit krijgt respectievelijk een 6,9 en een 6,8. Jongeren van 16 tot 35 jaar zijn over het algemeen het meest te spreken over de (kwaliteit en het aantal) voorzieningen voor, en de beleving van, voetgangers en fietsers. Ouderen vanaf 65 jaar zijn hierover het minst positief.
Wilt u de volgende aspecten van het verkeer in Zandvoort beoordelen met een rapportcijfer?* Aantal fietspaden en routes (n=694) Kwaliteit fietspaden en routes (n=689) Voetgangersvoorzieningen (n=727) Totaal voorzieningenniveau voor fietsers (n=684)** Kwaliteit parkeerplekken voor fietsen (n=636) Aantal parkeerplekken voor fietsen (n=658)
Goed (8-10)
rapportcijfer 2022: 2021:
43%
40%
16%
6,9 6,5
-
39%
42%
20%
6,8
-
33%
42%
25%
6,5
6,5
28%
49%
23%
6,5
5,9
21%
39%
41%
5,7
5,7
20%
39%
41%
5,7
5,9
Voldoende (6-7)
Onvoldoende (1-5)
Welk rapportcijfer geeft u als voetganger¹ aan Zandvoort / het fietsen² in Zandvoort?* (gemiddeld cijfer) (n=736/695)
¹Toelichting in de vragenlijst: Denk daarbij aan de ruimte voor de voetganger en kwaliteit van de looproutes, etc. ²Toelichting in de vragenlijst: Denk daarbij aan de ruimte voor de fietser en de kwaliteit van de fietsroutes, etc.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
6,9
6,8
Als voetganger
Het fietsen
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten. In 2022 zijn twee nieuwe antwoordopties toegevoegd ** Stijging in beoordeling kan mogelijk verklaard worden door het toevoegen van vragen over fietspaden en routes (aantal en kwaliteit) in 2022
54
Verkeer
Te voet en de fiets vaakst gebruikt voor verplaatsingen binnen Zandvoort • Een op de drie inwoners van Zandvoort gebruikt dagelijks de fiets en een kwart gebruikt dagelijks de auto. Beide vervoersmiddelen zijn toegenomen in het dagelijks gebruik ten opzichte van 2021. Van alle leeftijdsgroepen gebruiken inwoners tussen de 35 en 50 jaar het vaakst de fiets op dagelijkse basis. Het dagelijks gebruik van de auto ligt onder mannen duidelijk hoger dan onder vrouwen en onder ouderen vanaf 65 jaar duidelijk lager dan onder 65-minners. Inwoners van Zandvoort Zuid gebruiken vaker regelmatig en dagelijks een auto dan inwoners van Zandvoort Zuid. • Te voet of met de fiets zijn de twee vaakst voorkomende manieren waarop inwoners zich verplaatsen binnen Zandvoort. De auto wordt door ruim een op de tien inwoners gebruikt als hoofdvervoermiddel.
Het gebruik van de fiets en de auto als vaakst voorkomende vervoermiddel binnen Zandvoort ligt hoger onder inwoners van Zandvoort Noord, terwijl men zich in Zandvoort Zuid duidelijk vaker te voet verplaatst.
Hoe vaak gebruikt u doorgaans ...? (n=739) … de fiets … de auto*
33%
Jongere Zandvoorters (16-35 jaar) zijn vaker van mening dat er voldoende wandel- en fietspaden zijn in/rondom Zandvoort dan oudere Zandvoorters (65 tot 75 jaar).
*Toelichting in de vragenlijst: Deze auto hoeft niet in uw eigen bezit te zijn, zoals gebruik van een auto van iemand anders of een deel-, leen- of huurauto.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
45%
Dagelijks
18%
10%
24%
22%
10%
17%
39%
23%
Regelmatig
Enkele keer
Niet
Welk vervoermiddel gebruikt u doorgaans het vaakst voor verplaatsingen binnen Zandvoort? (n=739)
34%33%
31%33%
Te voet
• Een meerderheid van de Zandvoorters vindt dat er (ruim) voldoende wandel- en fietspaden zijn in en rondom Zandvoort. Iets meer dan een tiende vindt het aantal juist onvoldoende.
% dagelijks 2021:
Fiets
15%13%
14%16%
E-bike
Auto
2022 2021
6% 5% Anders
In hoeverre vindt u dat er voldoende wandel- en fietspaden zijn in en rondom Zandvoort?** (n=726) 2022
77%
12% 12%
2021
75%
13%
(Ruim) voldoende
Niet onvoldoende/ niet voldoende
/ = significant lager / hoger dan 2021 **Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
13%
(Ruim) onvoldoende
55
Duurzaamheid Houden Zandvoorters rekening met duurzaamheid? En hoe doen ze dat? Daarover meer in dit hoofdstuk.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
56
Duurzaamheid
Meerderheid Zandvoorters houdt op verschillende manieren rekening met duurzaamheid • Negen op de tien Zandvoorters houden rekening met duurzaamheid door met gedrag of kleine maatregelen zo min mogelijk energie te verbruiken (bijv. korter douchen) of door afval gescheiden in te leveren. • Ongeveer twee derde geeft aan gebruikte spullen te (ver)kopen, vooral seizoensproducten te kopen en groene stroom af te nemen om duurzamer te leven. • Initiatieven die de meeste weerstand oproepen, hebben te maken met het consumptiepatroon. Ruim een derde van de Zandvoorters wil niet stoppen of minderen met vleesproducten, een vijfde wil niet zo min mogelijk (proberen te) consumeren en 16 procent wil geen gebruikte spullen (ver)kopen. • Zandvoorters staan – in tegenstelling tot de andere initiatieven – vaak open voor aanpassingen aan de woning, het opwekken van eigen energie of het opvangen van regenwater. • Inwoners van Zandvoort zijn meer rekening gaan houden met duurzaamheid dan vorig jaar. Voor de helft van de initiatieven geldt namelijk dat meer inwoners dit zijn gaan toepassen. Men kiest met name vaker voor duurzaam vervoer. Vrouwen in Zandvoort houden vaker rekening met duurzaamheid dan mannen door o.a. minder of geen vleesproducten te eten en zo min mogelijk (proberen) te consumeren.
In vergelijking met inwoners van Zandvoort Noord passen inwoners van Zandvoort Zuid vaker duurzame initiatieven toe die te maken hebben met de woning of directe omgeving (tuin), zoals het opwekken van eigen energie. DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
Wilt u van de volgende initiatieven aangeven of u op deze manieren rekening houdt of wilt houden met duurzaamheid?* % doe ik al 2021:
Door gedrag zo min mogelijk energie verbruiken (n=741)
89%
9% 1% 1% 85%
Afval gescheiden inleveren (n=731)
88%
7% 3% 2% 86%
Gebruikte spullen kopen en verkopen (n=689) Vooral seizoensproducten kopen (n=683) Het afnemen van groene stroom (n=638) Kiezen voor duurzaam vervoer (n=707) Minder of geen vleesproducten eten (n=733) Zo min mogelijk (proberen te) consumeren (n=670) Tegels in tuin/om woning vervangen door groen (n=713) Aanpassingen aan mijn woning doen (n=714) Opwekken van eigen energie (n=712) Regenwater opvangen voor later gebruik (n=721) Doe ik al
Wil ik wel
69%
13% 16%3%
66%
26% 6% 2% 66%
66%
62%
23% 7%8%
58%
55%
24% 11%11%
46%
53%
10%
51%
25%
36%
1% 56%
21% 2% 51%
42%
13% 9%
35%
37%
41%
33%
4% 21%
37%
24%
37%
6%
33%
17%
22%
39%
7%
32%
19%
Wil ik niet
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet’ uitgesloten
Niet mogelijk in mijn situatie
57
Duurzaamheid
Negen op de tien inwoners geven een voldoende of hoger voor eigen duurzaamheid Zandvoorters is gevraagd in hoeverre zij vinden dat zij zelf “duurzaam doen” op een schaal van 1 (geheel niet duurzaam) t/m 10 (volledig duurzaam). Hierbij is uitgelegd dat de initiatieven uit de vorige vraag (zie vorige pagina) voorbeelden zijn van “duurzaam doen” en dat er ook vele andere duurzame initiatieven mogelijk zijn. • Gemiddeld beoordelen inwoners van Zandvoort de mate waarin zij “duurzaam doen” met een rapportcijfer van een 7,0. Eén op de drie geeft zichzelf een 8 of hoger, ruim de helft (58%) geeft zichzelf een voldoende (6 of 7) en iets minder dan een tiende geeft zichzelf een onvoldoende. Dit is vergelijkbaar met vorig jaar. Hoe ouder de Zandvoortse inwoner, hoe hoger het rapportcijfer dat men zichzelf geeft voor “duurzaam doen”.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
In hoeverre vindt u van uzelf dat u -alles bij elkaar genomen“duurzaam doet” op een schaal van 1 t/m 10?* (gemiddeld cijfer) (n=744)
7,0
7,0 2021
2022
34%
58%
8%
2021
32%
58%
10%
Goed (8-10)
Voldoende (6-7)
*Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
Onvoldoende (1-5)
58
Afval
Men is in het algemeen tevreden over de mogelijkheden om afval weg te gooien • Ongeveer acht op de tien Zandvoorters zijn tevreden met de mogelijkheden om verschillende soorten afval weg te gooien. Eén op de tien inwoners is niet tevreden, maar ook niet ontevreden. Ongeveer een even groot deel is ontevreden. • Over de mogelijkheden om grofvuil weg te gooien is iets meer dan de helft (53%) van de Zandvoorters tevreden. Een kwart van de Zandvoorters is hier niet tevreden mee. Zandvoorters tussen de 35 en 50 jaar zijn vaker ontevreden over het weggooien van verschillende soorten afval dan Zandvoorters in andere leeftijdsgroepen. Dit komt waarschijnlijk met name door gezinnen in deze leeftijdsgroep. Zij zullen wellicht meer afval produceren en vaker gebruik moeten maken van de mogelijkheden om afval weg te gooien. In Zandvoort Noord zijn inwoners vaker ontevreden over de mogelijkheden voor het weggooien van glas en grof afval dan inwoners van Zandvoort Zuid.
Hoe tevreden bent u over de mogelijkheden om de volgende soorten afval weg te gooien?* % (zeer) tevreden 2021:
Restafval (n=745)
83%
8%9%
82%
Papier/karton (n=740)
79%
8%13%
78%
Plastic/blik/drinkpakken (PBD) (n=737)
77%
10%13%
77%
Groente, fruit- en tuinafval (GFT) (n=709)
76%
10%14%
74%
Glas (n=733)
75%
11%14%
76%
26%
55%
Grof afval (n=698) (Zeer) tevreden
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
53%
Niet ontevreden/niet tevreden
*Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
21%
(Zeer) ontevreden
59
Sporten Dit hoofdstuk gaat in op de sportiviteit van de inwoners van Zandvoort: hoe beoefenen zij sport? En hoe vaak? Ook is er gevraagd naar hun ervaring met sportvoorzieningen.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
60
Sport
Twee derde van de Zandvoorters sport wekelijks • Ongeveer twee derde van de Zandvoorters sport één of meerdere keren per week. Bijna 3 op de 10 sport (vrijwel) nooit.
Hoe vaak doet u doorgaans aan sport? (n=493)
Zandvoorters in de leeftijdsgroep van 35 tot 50 jaar sporten gemiddeld het vaakst meerdere keren per week .
44%
2021
48%
21%
6%
22%
6%
Basis: Inwoners die bij een eerdere vraag aangeven weleens te sporten (n=351)
• Meer inwoners dan vorig jaar zijn in georganiseerd verband als lid van een vereniging gaan sporten. Een ontwikkeling die dankzij de afname van corona(maatregelen) heeft kunnen plaatsvinden.
47% 55%
Georganiseerd, als lid van een (sport)vereniging
32% 25%
Georganiseerd, als abonnee/klant/ cursist bij een sportaanbieder
31% 28%
Ongeorganiseerd, in groepsverband met familie, vrienden en/of kennissen
24% 27%
Georganiseerd, tijdens therapie
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
24%
Op welke manier doet u aan sport? Ongeorganiseerd, alleen
Mannen zijn vaker lid van een vereniging, terwijl vrouwen vaker abonnee/ klant/cursist zijn bij een (commerciële) sportaanbieder.
29%
Gemiddeld meerdere keren per week Gemiddeld één keer per week Gemiddeld één keer per twee weken of minder Ik sport (vrijwel) nooit
• Hoewel het percentage inwoners dat alleen (in ongeorganiseerd verband) sport is afgenomen, blijft dit nog wel de meest voorkomende manier waarop Zandvoorters sporten. • Iets minder dan een derde sport (ook) in georganiseerd verband als lid van een vereniging en een ongeveer even groot deel bij een (commerciële) sportaanbieder.
2022
3% 3%
Anders
1% 3%
= significant lager / hoger dan 2021
2021
10% 9%
Georganiseerd, via soc. cultureel werk/welzijnswerk/Team Sportservice
/
2022
61
Sport
Voldoende openbare plekken om te bewegen • Bijna alle inwoners van Zandvoort zijn van mening dat er in hun buurt voldoende openbare plekken zijn om te bewegen, zoals wandel- en fietspaden. • Een meerderheid vindt verder dat er in hun omgeving voldoende aanbod aan sporten is en voldoende sportaccommodaties zijn. • De helft is van mening dat er voldoende gratis toegankelijke buitensportvoorzieningen zijn, tegenover ruim een kwart die dit niet vindt.
Mannen beoordelen het aantal gratis toegankelijke buitensportvoorzieningen vaker als voldoende dan vrouwen. 65 tot 75 jarigen zijn vaker dan jongere Zandvoorters van mening dat er voldoende aanbod aan sporten is en er voldoende sportaccommodaties zijn. Inwoners van Zandvoort Zuid vinden vaker dat er niet voldoende sportaccommodaties in de omgeving zijn, in vergelijking tot inwoners van Zandvoort Noord. • Het totaal aan sportaccommodaties beoordelen Zandvoorters gemiddeld met een 6,9, vergelijkbaar met vorig jaar (7,1). • De kwaliteit van buitensportaccommodaties krijgt een hogere beoordeling van Zandvoorters dan de kwaliteit van binnensportaccommodaties. Toch is de beoordeling van de buitensportaccommodaties gedaald ten opzichte van 2021. Oudere Zandvoorters zijn over het algemeen vaker tevreden met zowel de binnen- als buitensportaccommodaties dan jongere Zandvoorters.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
In hoeverre bent u het eens met de volgende stellingen over uw omgeving¹?* Er zijn voldoende wandel- of fietspaden of andere openbare plekken om te bewegen (n=489)
90%
Ik heb voldoende keuze aan verschillende soorten sporten en aanbod om te bewegen (n=447)
61%
Er zijn voldoende gratis/vrij toegankelijke voorzieningen om buiten te sporten (n=409)
51%
(Helemaal) eens
5%5% 92%
73%
Er zijn voldoende sportaccommodaties aanwezig (n=472)
Niet oneens/ niet eens
% (helemaal) eens 2021**:
13%14% 70%
18% 22%
22%
28%
66%
-
(Helemaal) oneens
Welk rapportcijfer geeft u aan de volgende sportvoorzieningen in Zandvoort?* (gemiddeld cijfer) (n=449/422/434)
6,9 7,1
6,5 6,6
7,0 7,4
Totaal aan sportaccommodaties
Binnensportaccommodaties
Buitensportaccommodaties
2021:
2021:
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten. ¹2021: buurt **In 2022 is een nieuwe antwoordoptie toegevoegd
2021:
62
Woningen en werk Dit hoofdstuk gaat in op de beschikbaarheid, betaalbaarheid en uitstraling van woningen in Zandvoort. Ook is er gevraagd naar de huidige werksituatie en waar men werkachtig is.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
63
Woningmarkt
Bijna elke Zandvoorter vindt aantal woningen voor jongeren en starters niet voldoende • Zes op de tien Zandvoorters zijn van mening dat er te weinig woningen voor senioren zijn in Zandvoort. Een vijfde vindt dat er wel voldoende woningen zijn voor deze groep Zandvoorters. • Voor jongeren en starters is er volgens een nog groter deel van de Zandvoorters een gebrek aan woningen. Negen op de tien inwoners vinden dat er onvoldoende woningen voor deze groep zijn in Zandvoort. Hoe ouder de Zandvoorter, hoe meer men van mening is dat er een tekort is aan woningen voor senioren. Het aantal woningen voor jongeren en starters vinden alle leeftijdsgroepen niet voldoende. • De uitstraling van de woningen in de buurt beoordelen vier op de tien Zandvoorters met een 8 of hoger. Iets minder dan een vijfde geeft de uitstraling een onvoldoende. • De helft vindt dat de betaalbaarheid van de woningen in de buurt een onvoldoende waard is. Het gemiddelde cijfer is een 5,2. Jongere Zandvoorters (tot 50 jaar) geven een lager cijfer voor zowel de uitstraling, als de betaalbaarheid van woningen dan oudere Zandvoorters (vanaf 50 jaar). Inwoners van Zandvoort Zuid beoordelen de uitstraling van de woningen in de buurt met een hoger cijfer dan inwoners van Zandvoort Noord. De betaalbaarheid van woningen vindt men in Zandvoort Zuid en Zandvoort Noord onvoldoende.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
In hoeverre bent u het eens met de volgende uitspraken?* In de gemeente zijn er voldoende woningen voor … % (helemaal) eens 2021:
… senioren (n=553)
22%
16%
… jongeren en 4%6% starters (n=623) (Helemaal) eens
62%
21%
90%
Niet oneens/ niet eens
4%
(Helemaal) oneens
Welk rapportcijfer geeft u … van de woningen bij u in de buurt?* rapportcijfer 2022: 2021:
… de uitstraling (n=738) … de betaalbaarheid 10% (n=678) Goed (8-10)
40%
44%
40%
Voldoende (6-7)
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Categorie ‘weet niet/geen mening’ uitgesloten
17%
50%
6,9
6,9
5,2
4,8
Onvoldoende (1-5)
64
Werk*
Meer Zandvoorters gebruiken nu de fiets/e-bike voor woon-werkverkeer In welke gemeente heeft u uw ‘officiële’ werkplek? • De meeste werkende inwoners van Zandvoort werken in Zandvoort, Amsterdam of Haarlem en omgeving.
Basis: Inwoners die bij een eerdere vraag aangeven momenteel betaald werk te hebben (n=415)
Zandvoort Haarlem (incl. Waarderpolder)
Werkende inwoners van Zandvoort Zuid werken vaker in Amsterdam, terwijl werkende inwoners van Zandvoort Noord vaker in hun woonplaats werken.
Amsterdam Haarlemmermeer
• Naar het werk reist ongeveer de helft van de werkende Zandvoorters met de auto. Daarnaast gaat bijna een kwart van de werkende Zandvoorters met de fiets/e-bike naar hun werk en een tiende reist met de trein.
Provincie Zuid-Holland Ik heb geen officieel werkadres Overig Noord-Holland
• Zandvoorters zijn dit jaar vaker de fiets/e-bike gaan gebruiken voor de grootste afstand van het woon-werkverkeer dan in 2021.
Heemstede Provincie Utrecht Velsen
• Van de Zandvoorters die in hun woonplaats werken gaat 64 procent met de fiets/e-bike naar het werk, 11 procent te voet en 7 procent met de auto.
Buitenland
Overig Nederland
24% 20% 19% 16% 17% 22% 9% 9% 7% 6% 7% 10% 6% 7% 3% 2% 3% 4% 3% 1% 1% 1% 0% 3%
2022 2021
Als u van of naar uw ‘officiële’ werkplek* reist, hoe legt u dan doorgaans de grootste afstand af? Basis: Inwoners die bij een eerdere vraag aangeven momenteel betaald werk te hebben (n=392)
52%56%
2022 14% 9% 11%16% 9%
5% 5%4%
3%4%
3%3%
2021
2%1%
2%2%
*Toelichting in de vragenlijst: Met officiële werkplek bedoelen we een kantoor/bedrijfspand/andere locatie, maar niet uw eigen woonruimte.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
/ = significant lager / hoger dan 2021 **Bromfiets, snorfiets, scooter, speed pedelec (elektrische fiets >25 km/uur)
65
Werk
Zandvoorters zijn minder thuis gaan werken afgelopen jaar • Van de Zandvoorters die de vragenlijst invulden, heeft 59 procent betaald werk. Van hen werkt de meerderheid 32 uur in de week of meer. • De mate waarin men thuis werkt, is duidelijk afgenomen. 27 procent werkte meer dan de helft van de tijd thuis het afgelopen jaar. In 2021 was dit nog 47 procent.
Hoeveel uur werkt u gemiddeld per week?* Basis: Inwoners die bij een eerdere vraag aangeven momenteel betaald werk te hebben (n=433)
2022
7% 5%
18%
58%
12%
2021 4%5%
20%
57%
13%
< 16 uur
16-24 uur
24-32 uur
32-40 uur
> 40 uur
Hoeveel heeft u gemiddeld thuis gewerkt afgelopen jaar? Basis: Inwoners die bij een eerdere vraag aangeven momenteel betaald te werk hebben (n=438)
2022
2021
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
42%
18%
13%
34%
11% 9% 12%
0 procent 50-75 procent
1-25 procent 75-100 procent
/ = significant lager / hoger dan 2021 *Indien uren onbekend, uitgesloten
13%
9% 5%
22%
13%
25-50 procent 100 procent
66
Bijlage - Achtergrond
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
67
Achtergrond (1) De gemeente Zandvoort heeft dit jaar voor de tweede keer de Inwonerspeiling gehouden onder haar inwoners. Dit is een onderzoek van de gemeente Zandvoort (afdeling DIA) uitgevoerd onder inwoners van 16 jaar en ouder. Het onderzoek brengt de mening, het gedrag en de gevoelens van Zandvoorters in kaart t.a.v. relevante gemeentelijke thema’s. Aanpak Om de invulduur van de vragenlijst voor respondenten te beperken is deze opgesplitst in drie delen. De in drieën opgedeelde vragenlijst is uitgestuurd naar een steekproef van de inwoners van Zandvoort en het Inwonerspanel Zandvoort (voorheen Digipanel). In de steekproef zijn extra inwoners geselecteerd die ondervertegenwoordigd zijn in het Inwonerspanel, zoals inwoners van 16 tot en met 34 jaar. Vragenlijst Elk van de drie vragenlijsten is gericht op een specifiek thema. Het thema van de vragenlijst van de eerste meting is woon- en leefomgeving. Bij de tweede meting is dit veiligheid, verkeer en voorzieningen en bij de derde meting welzijn en meedoen. Steekproeftrekking Per meting is er uit de Basisregistratie Personen (BRP) een steekproef getrokken van 2.000 inwoners met de verdeling 1.000 inwoners van 16-34 jaar (deze groep respondeerde vorig jaar het slechtst) en 1.000 inwoners op basis van de verhouding bevolking versus Inwonerspanel Zandvoort. De steekproef wordt ontdubbeld op huishoudensniveau.
Dat wil zeggen dat per meting 2.000 huishoudens een brief ontvangen, maar dat binnen een huishouden geen twee brieven worden gestuurd.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
Respons In dit rapport staan de resultaten beschreven van het onderzoek dat in oktober en november 2022 is uitgevoerd. Hieronder is per meting de respons te zien. In totaal zijn er 10.465 uitnodigingen verstuurd met 2.110 reacties als resultaat. De totale respons is iets lager, maar redelijk vergelijkbaar met 2021 (2.978). Meting Meting 1 (oktober 2022)
Meting 2 (november 2022) Meting 3 (november 2022) Totaal
Methode
Aangeschreven
Respons Respons %
Steekproef* Panel Totaal Steekproef* Panel Totaal Steekproef* Panel Totaal
2.000 1.456 3.456 1.978 1.512 3.490 1.967 1.552 3.519
181 611 792 177 604 781 107 430 537
9% 42% 23% 9% 40% 22% 5% 28% 15%
10.465
2.110
20%
*Alle adressen in Zandvoort (5.945 in totaal) hebben één uitnodiging gekregen.
De bereidwilligheid om mee te doen aan onderzoek neemt af. Bepaalde groepen responderen minder dan andere. Ondanks de extra inzet op inwoners van 16 tot en met 34 jaar, is deze groep bijvoorbeeld ondervertegenwoordigd in dit onderzoek. Voor een deel kunnen we daarvoor corrigeren (‘’wegen’’), voor een deel kan dit niet. Dit zet de representativiteit onder druk. Aangezien deze bias een constante door de tijd heen is, is een onderzoek als dit vooral interessant in de vergelijking door de tijd en tussen groepen.
68
Achtergrond (2) Weging De onderzoeksresultaten zijn gewogen op leeftijd, geslacht en wijk (Zandvoort-Noord, Zandvoort-Zuid en Bentveld) om een zo representatief mogelijke uitspraak te kunnen doen over alle Zandvoorters. Weging is een rekenkundige bewerking, die ervoor zorgt dat een eventuele scheefheid van de respons ten opzichte van de populatie wordt gecorrigeerd. Dit gebeurt door bevolkingsgroepen die in de respons onder- dan wel oververtegenwoordigd zijn zwaarder of juist minder zwaar in de resultaten mee te laten tellen. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Dit is een gangbare werkwijze in statistisch kwantitatief onderzoek.
Presentatie cijfers In het rapport zijn daar waar significant verschillen tussen groepen op basis van leeftijd, geslacht en wijk (Zandvoort-Noord en Zuid) beschreven. Voor de leesbaarheid van het rapport zijn er aparte kaders (in het grijs) voor deze resultaten gebruikt. De antwoordopties zoals ‘’weet niet’’, ‘’geen mening’’, ‘’niet van toepassing’’ en/of ‘’wil ik niet zeggen’’ zijn buiten beschouwing gelaten. Hierdoor kunnen aantallen per vraag of antwoordoptie verschillen van het totaal aantal mensen dat per vragenlijst heeft gereageerd. Het verschil in aantallen kan ook komen door specifieke routing op basis van een eerder gegeven antwoord.
Indien er geen eenduidige ontwikkeling is tussen twee opeenvolgende meetjaren, is er geen teken weergegeven. Een verschil is (statistisch) significant als met een bepaalde (wetenschappelijke) zekerheid kan worden gesteld dat een waargenomen resultaat in een onderzoek overeenkomt met de werkelijkheid. Het betekent niet dat de bevinding belangrijk of relevant is om bepaalde acties te ondernemen. Wij berekenen statistische significantie met een standaard betrouwbaarheidsniveau van 95%. Gebiedsindeling (respons per wijk) Op de kaart op de volgende pagina zijn de verschillende wijken (in paars) en buurten (blauw) van Zandvoort aangegeven. In de tabel hieronder is de respons per wijk weergegeven. De respons onder inwoners van Bentveld en Buitengebied is te laag om een vergelijking met de andere wijken te kunnen maken.
7,6
Wijken Zandvoort Noord
Zandvoort Zuid
Bentveld
Buitengebied
Onbekend
Meting 1
339
379
45
1
28
Meting 2
336
387
34
1
23
Meting 3
240
254
26
Totaal
915
1020
105
17 2
68
Het rapport bevat de resultaten uit de meting uitgevoerd in 2022. Verschillen tussen de meting van 2021 en 2022 zijn getoetst op significantie. De aanwezigheid van een significant verschil (en de richting hiervan) wordt per vraag gevisualiseerd met een teken in de grafiek.
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
69
Achtergrond (3)
7,6
DIA - Inwonerspeiling Zandvoort 2022
70
Februari 2023 Data, Informatie en Analyse