CConstaterende datZaltbommel
Koppel je AI →
Document · PDF

6a. Bijlagenrapport Woningbehoefteonderzoek Bommelerwaard

Raadsvergadering 4 juli 2024, gemeente ZaltbommelBij agendapunt: Woonzorgvisie Bommelerwaard19.101 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Figuur 51: Huishoudensontwikkeling kern Velddriel 850 800 750 700 650 600 550 500 450

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

400

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 9: Huishoudensontwikkeling kern Velddriel

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

90

-25 (-27%)

-5 (-7%)

-40 (-43%)

-25 (-30%)

Gezinnen

225

+30 (+13%)

+50 (+23%)

+35 (+16%)

+75 (+33%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

190

-15 (-7%)

+15 (+8%)

-35 (-19%)

-5 (-4%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

145

+60 (+40%)

+60 (+43%)

+115 (+81%)

+120 (+83%)

Overig

5

0 (-20%)

0 (+3%)

0 (+40%)

+5 (+68%)

Eindtotaal

655

+50 (+8%)

+120 (+19%)

+80 (+12%)

+165 (+25%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

45

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Met name vraag naar grondgebonden woningen in Velddriel • Er is de komende jaren met name vraag naar grondgebonden koopwoning in Velddriel. • Er is niet direct behoefte aan appartementen zonder lift. Ook is er relatief weinig behoefte aan appartementen/nultredenwoningen in het koopsegment. Aan sociale huurwoningen in het nultredensegment zien we wel een duidelijke vraag ontstaan. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 52: Uitbreidingsbehoefte Velddriel 2023 – 2031

Grondgebonden

-20

-10

0

10

20

30

40

50

60

70

80

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 53: Uitbreidingsbehoefte Velddriel 2023 – 2041

Grondgebonden

-40

-20

0

20

40

60

80

100

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

46

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Plancapaciteit Velddriel overstijg woningbehoefte, merendeel al in harde planfase • In de kern Velddriel zijn plannen voor de bouw van 214 woningen. Deze plannen bevinden zich grotendeels al in de harde planfase. • De plancapaciteit overstijgt duidelijk de behoefte. De woningbouwplannen kunnen echter ook voorzien in een woningbehoefte elders in de gemeente. • De segmentering van de woningbouwplannen is nog onbekend.

Figuur 54: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Velddriel

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

-50

0

50

100

150

200

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

250

47

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

A10. Well

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Well.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Maasdriel

Koop

215

75%

72%

Corporatiewoningen

55

19%

21%

Particuliere huur

15

6%

7%

Totaal aantal woningen

285

100%

100%

0 – 15 jaar

165

21%

15%

15 – 25 jaar

95

12%

11%

25 – 45 jaar

195

25%

24%

45 – 65 jaar

195

25%

30%

65 jaar of ouder

135

17%

20%

Totaal aantal inwoners

785

100%

100%

Alleenstaanden

80

27%

32%

Stellen

80

27%

32%

Gezinnen

135

46%

36%

Totaal aantal huishoudens

295

100%

100%

Verdeling inwoners naar leeftijd

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

48

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Woningvoorraad relatief betaalbar door kleinere woningtypen, wel relatief weinig sociale huur • Bijna de hele woningvoorraad in Well bestaat uit grondgebonden woningen, 91% van de woningvoorraad in Well is een grondgebonden woning. 37% van de grondgebonden woningen valt onder het type ‘vrijstaande woning’. • 75% van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning. De overige 25% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 19% in bezit van een woningcorporatie en 6% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • 70% van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 36% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 34% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 30% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al heeft de helft van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde hoger dan € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Well is gebouwd voor 1985 (51%). De overige 49% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 26% gebouwd na 2000.

Figuur 55: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0% 9%

6%

Appartement 37%

16%

14%

Koop egw Koop mgw

Tussenwoning Hoekwoning

6%

13%

SH egw

0%

SH mgw

2-onder-1 kap

VSH egw

Vrijstaand

75%

VSH mgw

23%

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 56: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000

4% 10%

€ 265.000 tot € 300.000

36% 16%

7%

Meer dan € 450.000

Tot 1900

26%

1900 tot 1945

€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000

34%

4%

26%

1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000

23% 14%

Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad

Later dan 2000

49

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

20 – 55 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Well • Sinds 2013 is het aantal huishoudens van Well nagenoeg gelijk gebleven. Voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Well geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Well een toename van 20 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 55 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en gezinnen is er juist een afname, al laat het ambitiescenario ook bij deze twee categorieën een stijging zien. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +60 in het basisscenario en +105 in het ambitiescenario.

Figuur 57: Huishoudensontwikkeling kern Well 450 400 350 300 250 200

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

150

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 10: Huishoudensontwikkeling kern Well

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

15

-5 (-29%)

+5 (+37%)

0 (+37%)

+5 (+27%)

Gezinnen

140

-5 (-2%)

+10 (+8%)

-20 (+8%)

+5 (+2%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

60

+20 (+34%)

+35 (+58%)

+25 (+58%)

+40 (+72%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

90

+5 (+7%)

+10 (+9%)

+55 (+9%)

+55 (+62%)

Overig

0

0 (-50%)

0 (-16%)

0 (-16%)

0 (-8%)

Eindtotaal

305

+20 (+6%)

+55 (+19%)

+60 (+19%)

+105 (+34%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

50

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Ambitiescenario toont met name extra behoefte aan grondgebonden koopwoningen • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt volgens het ambitiesscenario in het grondgebonden koopsegment. Naar prijssegmenten zien we de grootste behoefte ontstaan aan sociale huur • Er is niet direct behoefte aan appartementen zonder lift. Ook is er relatief weinig behoefte aan appartementen/nultredenwoningen in het koopsegment. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 58: Uitbreidingsbehoefte Well 2023 – 2031

Grondgebonden

-10

-5

0

5

10

15

20

25

30

35

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 59: Uitbreidingsbehoefte Well 2023 – 2041

Grondgebonden

0

5

10

15

20

25

30

35

40

45

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

51

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Segmentering van plannen in Well nog onbekend • In de kern Well zijn plannen voor de bouw van 36 woningen. Deze bevinden zich voor de meerderheid al in de harde planfase. • Van alle plannen is de prijssegmentering nog onbekend.

Figuur 60: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Well

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

-10

-5

0

5

10

15

20

25

30

35

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

40

52

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

A11. Wellseind-Slijkwell

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern WellseindSlijkwell.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Maasdriel

Koop

90

82%

72%

Corporatiewoningen

10

9%

21%

Particuliere huur

10

9%

7%

Totaal aantal woningen

110

100%

100%

0 – 15 jaar

50

17%

15%

15 – 25 jaar

40

13%

11%

25 – 45 jaar

60

20%

24%

45 – 65 jaar

95

32%

30%

65 jaar of ouder

55

18%

20%

Totaal aantal inwoners

300

100%

100%

Alleenstaanden

35

30%

32%

Stellen

35

30%

32%

Gezinnen

45

39%

36%

Totaal aantal huishoudens

115

100%

100%

Verdeling inwoners naar leeftijd

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

53

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

80% woningen is vrijstaand met relatief dure woningvoorraad als gevolg • Bijna de hele woningvoorraad in Wellseind-Slijkwell bestaat uit grondgebonden woningen, 98% van de woningvoorraad in Wellseind-Slijkwell is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een groot aandeel (79%). • Het grootste deel van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (82%). De overige 18% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 11% in bezit van een woningcorporatie en 7% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste deel van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 65% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 23% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 12% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al hebben bijna alle woningen in deze categorie een WOZ-waarde van hoger dan € 300.000 (11%). • 62% van de woonvoorraad in Wellseind-Slijkwell is gebouwd voor 1985. De overige 38% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 21% gebouwd na 2000.

Figuur 61: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 2%

1%

2%

0%

2% 7%

16%

Appartement

0%

Koop egw

9%

Koop mgw

Tussenwoning

SH egw

Hoekwoning

SH mgw

2-onder-1 kap

VSH egw

82%

Vrijstaand

79%

VSH mgw

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 62: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 1%

0% 6%

Tot € 265.000

11%

21% 17%

€ 265.000 tot € 300.000 23% 65%

€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000

Tot 1900 1900 tot 1945 1945 tot 1970

18% 25% 14%

Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad

1970 tot 1985 1985 tot 2000 Later dan 2000

54

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

10 – 20 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Wellseind-Slijkwell • Sinds 2013 is het aantal huishoudens van Wellseind-Slijkwell afgenomen. Sinds 2020 stijgt het aantal huishoudens weer. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Wellseind-Slijkwell geleidelijk toeneemt. Hierna zal het aantal huishoudens redelijk gelijk blijven. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Wellseind-Slijkwell een toename van 10 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 20 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit gezinnen, alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en gezinnen vindt er een afname plaats. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +25 in het basisscenario en +35 in het ambitiescenario.

Figuur 63: Huishoudensontwikkeling kern Wellseind-Slijkwell 145 140 135 130 125 120 115 110 105

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

100

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 11: Huishoudensontwikkeling kern Wellseind-Slijkwell

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

10

-5 (-55%)

-5 (-34%)

-5 (-64%)

-5 (-48%)

Gezinnen

50

+10 (+18%)

+10 (+25%)

0 (-2%)

+5 (+8%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

35

+5 (+9%)

+5 (+20%)

+5 (+17%)

+10 (+29%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

25

0 (+7%)

0 (+9%)

+25 (+93%)

+25 (+94%)

Overig

0

0 (0%)

0 (0%)

0 (0%)

0 (0%)

Eindtotaal

120

+10 (+7%)

+20 (+15%)

+25 (+19%)

+35 (+28%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

55

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Beperkte uitbreidingsbehoefte in Wellseind-Slijkwell, deels grondgebonden, deels nultreden • Er is een beperkte uitbreidingsbehoefte in Wellseind-Slijkwell. • Woningbehoefte is divers, met vraag naar zowel grondgebonden als nultredenwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 64: Uitbreidingsbehoefte Wellseind-Slijkwell 2023 – 2031

Grondgebonden

-6

-4

-2

0

2

4

6

8

10

12

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren Invloed ambitiescenario O.b.v. verhuisgedrag Invloed ambitiescenario Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 65: Uitbreidingsbehoefte Wellseind-Slijkwell 2023 – 2041

Grondgebonden

-15

-10

-5

0

5

10

15

20

SH GGB VSH GGB Koop GGB

Nultreden

App. Z. lift

SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

56

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Nog geen plannen in Wellseind-Slijkwell • In de kern Wellseind-Slijkwell zijn op dit moment geen plannen om de woningvoorraad uit te breiden.

Figuur 66: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

-6

-4

-2

0

2

4

6

8

10

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

12

57

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Bijlage B: Factsheets woonclusters Zaltbommel B1. Wooncluster Brakel

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor wooncluster Brakel.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Zaltbommel

2.350

76%

69%

Corporatiewoningen

555

18%

23%

Particuliere huur

200

6%

8%

3.105

100%

100%

0 – 15 jaar

1.585

19%

18%

15 – 25 jaar

1.190

14%

13%

25 – 45 jaar

2.050

24%

24%

45 – 65 jaar

2.245

27%

27%

65 jaar of ouder

1.310

16%

18%

Totaal aantal inwoners

8.380

100%

100%

Alleenstaanden

940

29%

31%

Stellen

995

30%

31%

Gezinnen

1.350

41%

38%

Totaal aantal huishoudens

3.285

100%

100%

Koop

Totaal aantal woningen

Verdeling inwoners naar leeftijd

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

58

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Relatief betaalbare koopwoningvoorraad, maar weinig sociale huur in wooncluster Brakel • Bijna de hele woningvoorraad in wooncluster Brakel bestaat uit grondgebonden woningen, 93% van de woningvoorraad in wooncluster Brakel is een grondgebonden woning. 44% van deze grondgebonden woningen valt onder het type ‘vrijstaande woning’. • Driekwart van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (76%). De overige 24% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 18% in bezit van een woningcorporatie en 6% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Iets meer dan de helft van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 29% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 24% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 47% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 24% een WOZ-waarde tot €300.000 heeft. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Wooncluster Brakel is gebouwd voor 1985 (58%). De overige 42% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 23% gebouwd na 2000.

Figuur 67: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 4%

7%

1% 5%

17% 44%

Appartement

12%

Koop mgw

14%

Tussenwoning Hoekwoning

Koop egw

SH egw

2%

SH mgw

2-onder-1 kap

74%

Vrijstaand

20%

VSH egw VSH mgw

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 68: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000

12% 29%

12%

€ 265.000 tot € 300.000 € 300.000 tot € 355.000

23% 24%

€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000

6% 10%

23%

Tot 1900 1900 tot 1945

18%

1945 tot 1970 1970 tot 1985

19%

1985 tot 2000 24%

Later dan 2000

Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad

59

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

275 – 430 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in wooncluster Brakel • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van wooncluster Brakel licht toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Wooncluster Brakel geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor wooncluster Brakel een toename van 275 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 430 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens in de categorieën alleenstaanden & stellen van 35 tot 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en gezinnen wordt er een afname verwacht. Het ambitiescenario laat binnen de categorie gezinnen een minimale stijging zien. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +615 in het basisscenario en +770 in het ambitiescenario.

Figuur 69: Huishoudensontwikkeling wooncluster Brakel 5.000 4.500 4.000 3.500 3.000 2.500

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2.000

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 12: Huishoudensontwikkeling wooncluster Brakel

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

405

-130 (-32%)

-85 (-21%)

-170 (-42%)

-120 (-30%)

Gezinnen

1.365

-35 (-3%)

+10 (+1%)

-85 (-6%)

-35 (-3%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

745

+95 (+13%)

+155 (+21%)

+70 (+9%)

+130 (+17%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

820

+345 (+42%)

+345 (+42%)

+800 (+97%)

+800 (+97%)

Overig

15

0 (-14%)

0 (-10%)

0 (-7%)

0 (-2%)

Eindtotaal

3.355

+275 (+8%)

+430 (+13%)

+615 (+18%)

+770 (+23%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

60

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Met name vraag naar sociale huur en grondgebonden koopwoningen in wooncluster Brakel • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar wordt verwacht in het grondgebonden koopsegment. Dit betreft zowel betaalbare- als dure woningen. • Uitgesplitst naar vijf prijssegmenten zien we de grootste behoefte ontstaan naar sociale huur. Deze vraag is al zeer sterk in het basisscenario. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 70: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Brakel 2023 – 2031 -100

-50

0

50

100

150

200

250

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 71: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Brakel 2023 – 2041 -150

-100

-50

0

50

100

150

200

250

300

350

400

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

61

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Meer focus op sociale huur in nieuwbouw gewenst, daarnaast nog groot deel zacht • In wooncluster Brakel zijn op dit moment plannen voor de bouw van 446 woningen. Het merendeel van deze woningen bevindt zich nog wel in de zachte planfase. • We zien dat de segmentering van de plannen al heeft plaatsgevonden. Het merendeel landt in het betaalbare segment. Wel zien we dat er vanuit woonwensen van huishoudens meer vraag is naar sociale huur dan waar nu plannen voor zijn.

Figuur 72: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in wooncluster Brakel

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

-50

0

50

100

150

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

200

62

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

B2. Wooncluster Kerkwijk

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor wooncluster Kerkwijk.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Zaltbommel

1.815

77%

69%

Corporatiewoningen

415

18%

23%

Particuliere huur

120

5%

8%

2.350

100%

100%

0 – 15 jaar

1.240

19%

18%

15 – 25 jaar

835

13%

13%

25 – 45 jaar

1.510

23%

24%

45 – 65 jaar

1.715

26%

27%

65 jaar of ouder

1.180

18%

18%

Totaal aantal inwoners

6.480

100%

100%

Alleenstaanden

755

30%

31%

Stellen

790

31%

31%

Gezinnen

1.000

39%

38%

Totaal aantal huishoudens

2.545

100%

100%

Koop

Totaal aantal woningen

Verdeling inwoners naar leeftijd

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

63

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Relatief weinig sociale huur in wooncluster Kerkwijk • Bijna de hele woningvoorraad in wooncluster Kerkwijk bestaat uit grondgebonden woningen, 92% van de woningvoorraad in wooncluster Kerkwijk is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een relatief groot aandeel (50%). • Ongeveer driekwart van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (77%). De overige 23% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 18% in bezit van een woningcorporatie en 5% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste gedeelte van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 40% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 28% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 32% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 17% van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde heeft tot € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in wooncluster Kerkwijk is gebouwd voor 1985 (55%). De overige 45% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 28% gebouwd na 2000.

Figuur 73: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 4% 8% 15% 50% 11%

6%

Appartement

Koop egw Koop mgw

12%

Tussenwoning Hoekwoning

1%

SH egw

2%

SH mgw

2-onder-1 kap

17%

VSH egw

75%

Vrijstaand

VSH mgw

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 74: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000

9% 8% 40% 15%

28%

€ 265.000 tot € 300.000

6% 11%

28%

1900 tot 1945 1945 tot 1970

€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000

Tot 1900

18%

1970 tot 1985 1985 tot 2000

17% 20%

Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad.

Later dan 2000

64

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

200 – 320 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in wooncluster Kerkwijk • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van wooncluster Kerkwijk toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in wooncluster Kerkwijk geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor wooncluster Kerkwijk een toename van 200 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 320 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens in de categorieën alleenstaanden & stellen van 35 tot 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en gezinnen wordt er een afname verwacht. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +465 in het basisscenario en +585 in het ambitiescenario.

Figuur 75: Huishoudensontwikkeling wooncluster Kerkwijk 4.000 3.500 3.000 2.500

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2.000

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023)

Tabel 13: Huishoudensontwikkeling wooncluster Kerkwijk

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

270

-35 (-13%)

0 (0%)

-70 (-27%)

-35 (-13%)

Gezinnen

1.005

-60 (-6%)

-25 (-2%)

+20 (+2%)

+55 (+6%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

600

+50 (+9%)

+95 (+16%)

+15 (+2%)

+60 (+10%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

690

+250 (+36%)

+250 (+36%)

+510 (+73%)

+510 (+74%)

Overig

10

-5 (-60%)

-5 (-58%)

-5 (-40%)

-5 (-38%)

Eindtotaal

2.575

+200 (+8%)

+320 (+12%)

+465 (+18%)

+585 (+23%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

65

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Robuuste vraag naar sociale huur, vraag koopwoningen afhankelijk van realisatie ambitiescenario • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt op basis van het basiscenario in het sociale huur nultredensegment. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 76: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Kerkwijk 2023 – 2031 -100

-50

0

50

100

150

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 77: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Kerkwijk 2023 – 2041 -150

-100

-50

0

50

100

150

200

250

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

66

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Minder plannen dan woningbehoefte in wooncluster Kerkwijk • In wooncluster Kerkwijk zijn op dit moment plannen voor 220 woningen. Deze bevinden zich grotendeels in de zachte planfase. • De uitbreidingsbehoefte op basis van het ambitiescenario is fors groter dan de geplande nieuwbouw. Er is dus ruimte voor extra plannen. Met name naar sociale huur verwachten we een extra behoefte.

Figuur 78: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in wooncluster Kerkwijk

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

-100

-50

0

50

100

150

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

200

67

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

B3. Wooncluster Nederhemert

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor wooncluster Nederhemert.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Zaltbommel

Koop

460

82%

69%

Corporatiewoningen

40

7%

23%

Particuliere huur

65

11%

8%

Totaal aantal woningen

565

100%

100%

0 – 15 jaar

460

26%

18%

15 – 25 jaar

255

14%

13%

25 – 45 jaar

390

22%

24%

45 – 65 jaar

415

23%

27%

65 jaar of ouder

250

14%

18%

1.770

100%

100%

Alleenstaanden

130

23%

31%

Stellen

185

32%

31%

Gezinnen

260

45%

38%

Totaal aantal huishoudens

575

100%

100%

Verdeling inwoners naar leeftijd

Totaal aantal inwoners

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

68

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Veruit merendeel woningen is grondgebonden koopwoning, relatief weinig sociale huur • Bijna de hele woningvoorraad in wooncluster Nederhemert bestaat uit grondgebonden woningen, 92% van de woningvoorraad in wooncluster Nederhemert is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een relatief groot aandeel (52%). • Een groot deel van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (82%). De overige 18% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 14% in bezit van een woningcorporatie en 4% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Iets meer dan de helft van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 36% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 23% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 41% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 23% een WOZ-waarde heeft tot €300.000. • 64% van de woonvoorraad in wooncluster Nederhemert is gebouwd voor 1985. De overige 36% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 22% gebouwd na 2000.

Figuur 79: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0%

8% 11% 11%

52%

Appartement

4%

7%

4% Koop mgw

Tussenwoning

SH egw

Hoekwoning

SH mgw

2-onder-1 kap 18%

Koop egw

7%

78%

Vrijstaand

VSH egw VSH mgw

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 80: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000

15% 36%

8%

18% 23%

€ 265.000 tot € 300.000 € 300.000 tot € 355.000

10% 12%

1900 tot 1945 1945 tot 1970 1970 tot 1985

14%

€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000

Tot 1900

22%

25% 17%

Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad

1985 tot 2000 Later dan 2000

69

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

95 – 125 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in wooncluster Nederhemert • Sinds 2016 is het aantal huishoudens van wooncluster Nederhemert toegenomen tot 2021. Tussen 2021 en 2022 is het aantal huishoudens zo goed als gelijk gebleven. Voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in wooncluster Nederhemert licht toeneemt, met een opvallende piek tussen 2030 en 2032. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor wooncluster Nederhemert een toename van 95 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 125 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar voornamelijk een groei verwacht binnen de huishoudens in de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar, alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaande & stellen van 65 jaar en ouder. De huishoudens die bestaan uit gezinnen zullen volgens de prognose gelijk blijven en volgens het ambitiescenario minimaal stijgen. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +125 in het basisscenario en +155 in het ambitiescenario.

Figuur 81: Huishoudensontwikkeling wooncluster Nederhemert 800

700

600

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

500

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 14: Huishoudensontwikkeling wooncluster Nederhemert

Huishoudens 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

40

+15 (+42%)

+25 (63%)

+15 (+37%)

+20 (+58%)

Gezinnen

260

0 (0%)

+10 (+3%)

-25 (-9%)

-15 (-6%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

115

+20 (+18%)

+30 (+27%)

+30 (+24%)

+40 (+33%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

160

+60 (+38%)

+60 (+38%)

+110 (+68%)

+110 (+68%)

Overig

0

0 (0%)

0 (+2%)

0 (0%)

0 (+2%)

Eindtotaal

575

+95 (+17%)

+125 (+21%)

+125 (+22%)

+155 (+27%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

70

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Met name behoefte aan grondgebonden koopwoningen verwacht in wooncluster Nederhemert • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar landt in het grondgebonde koopsegment. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 82: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Nederhemert 2023 – 2031 0

10

20

30

40

50

60

70

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 83: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Nederhemert 2023 – 2041 0

10

20

30

40

50

60

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

71

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Relatief vele plannen voor dure koop in wooncluster Nederhemert • In wooncluster Nederhemert zijn op dit moment plannen voor de bouw van 176 woningen. Veruit het merendeel van deze woningen bevindt zich in de harde planfase. • Een groot deel van de woningen is gepland in de dure koop. Het aandeel betaalbare woningen is hierdoor lager dan waar naar gestreefd wordt.

Figuur 84: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in wooncluster Nederhemert

Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Onb.

Dure koop

Betaalbare koop

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Middenhuur

0

10

20

30

40

50

60

70

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit

Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)

Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit

Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

80

72

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

B4. Wooncluster Zaltbommel

In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor wooncluster Zaltbommel.

Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut

%

% gemeente Zaltbommel

Koop

3.475

59%

69%

Corporatiewoningen

1.790

30%

23%

685

12%

8%

5.950

100%

100%

0 – 15 jaar

2.065

15%

18%

15 – 25 jaar

1.645

12%

13%

25 – 45 jaar

3.115

23%

24%

45 – 65 jaar

3.735

28%

27%

65 jaar of ouder

2.765

21%

18%

Totaal aantal inwoners

13.325

100%

100%

Alleenstaanden

1.980

33%

31%

Stellen

1.875

32%

31%

Gezinnen

2.070

35%

38%

Totaal aantal huishoudens

5.925

100%

100%

Particuliere huur Totaal aantal woningen

Verdeling inwoners naar leeftijd

Verdeling huishoudens

Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen

73

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Relatief veel huurwoningen in wooncluster Zaltbommel, meer dan 50% koopwoningen wel in dure segment • Een groot deel van de woningvoorraad in wooncluster Zaltbommel bestaat uit grondgebonden woningen, 82% van de woningvoorraad in wooncluster Zaltbommel is een grondgebonden woning. Meer dan de helft van de grondgebonden woningen valt onder het type ‘tussenwoning’ (47%). • Iets meer dan de helft van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (59%). De overige 41% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 30% in bezit van een woningcorporatie en 12% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Iets meer dan de helft van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 28% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. Ook valt er 28% in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 44% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan ongeveer de helft een WOZ-waarde heeft tot €300.000. • De helft van de woonvoorraad in wooncluster Zaltbommel is gebouwd voor 1985 (49%). De overige 51% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 26% gebouwd na 2000.

Figuur 85: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom

10%

18%

6%

7% Appartement

5% Koop egw

10%

Koop mgw

Tussenwoning 19%

SH egw

Hoekwoning 2-onder-1 kap 47%

55%

20%

SH mgw VSH egw

Vrijstaand

VSH mgw 4%

Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.

Figuur 86: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000

6% 28%

15%

€ 265.000 tot € 300.000

9% 26%

28%

€ 355.000 tot € 450.000

Tot 1900 1900 tot 1945

15%

€ 300.000 tot € 355.000 23%

5%

1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000

25%

19%

Meer dan € 450.000 Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad

Later dan 2000

74

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

755 – 1.040 aantal extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in wooncluster Zaltbommel • Sinds 2013 is het aantal huishoudens van wooncluster Zaltbommel toegenomen. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in wooncluster Zaltbommel geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor wooncluster Zaltbommel een toename van 755 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 1.040 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens uit alle vier de categorieën: alleenstaanden en stellen tot 35 jaar, gezinnen, alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +1.480 in het basisscenario en +1.770 in het ambitiescenario.

Figuur 87: Huishoudensontwikkeling wooncluster Zaltbommel 8.000 7.500 7.000 6.500 6.000 5.500 5.000 4.500

Historisch (CBS)

Primos 2023

2040

2039

2038

2037

2036

2035

2034

2033

2032

2031

2030

2029

2028

2027

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

4.000

Extra groei o.b.v. ambitiescenario

Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 15: Huishoudensontwikkeling wooncluster Zaltbommel

Huishouden s 2023

2023 – 2031 o.b.v. Primos

2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie

2023 – 2041 o.b.v. Primos

2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie

Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar

745

+125 (+17%)

+220 (+30%)

+10 (+1%)

+105 (+14%)

Gezinnen

2.095

+230 (+11%)

+320 (+15%)

+795 (+38%)

+885 (+42%)

Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar

1.435

+15 (+1%)

+110 (+8%)

+30 (+2%)

+130 (+9%)

Alleenstaanden en stellen > 65 jaar

1.740

+390 (+22%)

+390 (+22%)

+655 (+37%)

+655 (+38%)

Overig

30

-5 (-14%)

-5 (-14%)

-5 (-14%)

-5 (-13%)

Eindtotaal

6.045

+755 (+13%)

+1040 (+17%)

+1480 (+25%)

+1770 (+29%)

Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).

75

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Behoefte aan sociale huur- en grondgebonden koopwoningen • We verwachten op basis van woonwensen een robuuste vraag naar sociale huurwoningen, die zowel in het basis- als ambitiescenario terugkomt. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.

Figuur 88: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Zaltbommel 2023 – 2031 -300

-200

-100

0

100

200

300

400

500

600

700

800

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

Figuur 89: Uitbreidingsbehoefte wooncluster Zaltbommel 2023 – 2041 -400

-200

0

200

400

600

800

1.000

1.200

1.400

SH GGB VSH GGB Koop GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.

O.b.v. woonvoorkeuren

Invloed ambitiescenario

O.b.v. verhuisgedrag

Invloed ambitiescenario

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

76

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Plancapaciteit wooncluster Zaltbommel sluit goed aan op woningbehoefte • In wooncluster Zaltbommel zijn plannen voor de bouw van 1.284 woningen. Het merendeel daarvan bevindt zich nog in de zachte planfase. • De segmentering van de plannen komt goed overeen met de woningbehoefte. Wel verwachten we iets meer behoefte aan sociale huur op basis van woonwensen.

Figuur 90: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in wooncluster Zaltbommel

Middenhuur Sociale huur

Behoefte woonvoorkeur

Dure huur

Behoefte woonvoorkeur

Betaalbare koop

Behoefte woonvoorkeur

Onb . Dure koop

0

Behoefte woonvoorkeur

100

200

300

400

500

600

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit

Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Behoefte (verhuisgedrag) Harde plancapaciteit

Invloed scenario (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit

Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.

77

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Bijlage C: Wettelijk kader zorgstelsel C1. De vier stelselwetten in de zorg Tabel 16: Totaaloverzicht Zvw, Wlz, Wmo2015 en Jeugdwet Wet

Omschrijving

Belangrijke partijen

Voorbeelden

Zvw

De Zorgverzekeringswet (Zvw) is een wet die de verplichte basisverzekering regelt voor verzekerden. De zorgverzekeraars zijn verantwoordelijk voor het uitvoeren van de Zvw.

Het Rijk, zorgverzekeraars, zorgverleners, verzekerden organiseren de zorg.

Een afspraak bij de huisarts, toegang tot geneesmiddelen of wijkverpleging, of opname in het ziekenhuis.

Het Rijk, CIZ, CAK, zorgkantoren en zorgaanbieders organiseren de zorg.

Bij permanent toezicht of 24uurszorg.

Gemeenten zijn verantwoordelijk voor organisatie en uitvoering van de zorg (of met inzet van zorgaanbieder).

Hulp bij huishoudelijke taken, een rolstoel of begeleiding (dagbesteding).

De vergoeding van curatieve zorg wordt geregeld vanuit de Zvw. Inwoners van Nederland zijn verplicht een (basis)zorgverzekering af te sluiten. Wlz

De Wet langdurige zorg (Wlz) is voor mensen die permanent toezicht of 24-uurszorg in de nabijheid nodig hebben. Iemand kan zorg vanuit de Wlz aanvragen als er 24 uur per dag zorg in de nabijheid nodig is om ernstig nadeel te voorkomen. Hier is bijvoorbeeld sprake van bij een ernstige lichamelijke of verstandelijke beperking. Bijvoorbeeld in geval van ouderen met vergevorderde dementie, ernstig verstandelijk of lichamelijk beperkte mensen en mensen met langdurige psychiatrische aandoeningen.

Wmo2015

De Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 (Wmo2015) is voor mensen met een beperking die ondersteuning nodig hebben. Volwassen personen die bij zelfstandig thuis wonen zorg of ondersteuning (thuis) nodig hebben kunnen aanspraak maken op de Wmo2015. Ondersteuning vanuit de Wmo2015 is doorgaans enkel bedoeld voor personen vanaf 18 jaar. Voor personen tot 18 jaar wordt de ondersteuning gefinancierd vanuit de jeugdzorg.

78

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Jeugdwet

Voor Jeugdigen is er de Jeugdwet. In deze wet is bijna alle zorg en ondersteuning geregeld voor jeugdigen onder de 18 jaar. De Jeugdwet is voor ondersteuning, hulp en zorg voor jeugdigen en hun families bij opgroeien opvoedingsproblemen, psychische problemen en stoornissen voor kinderen en jeugdigen onder de 18 jaar. In sommige gevallen wordt hulp en zorg verlengd tot 23 jarige leeftijd.

Gemeenten zijn verantwoordelijk voor organisatie en uitvoering van de zorg (of met inzet van zorgaanbieder).

Bij opvoedprobleme n of hulp en ondersteuning van kinderen en gezinnen

Wat niet onder Jeugdwet valt, wordt geregeld vanuit de Zvw, Wlz of, in het geval van hulpmiddelen, vanuit de Wmo2015. Bron: Ministerie van VWS, Het Nederlandse Zorgstelsel (2018). Bewerking Stec Groep (2023).

Een andere relevante wet binnen het domein van wonen en zorg is de Participatiewet. Deze wet heeft als doel mensen te activeren en hen waar mogelijk te begeleiden naar betaald werk.

C2. Verdieping Wlz-zorg Financiering van Wlz zorg De Wlz is een volksverzekering. Iedereen die in Nederland woont (of werkt), heeft recht op zorg uit de Wlz mits hij / zij aan de voorwaarden voldoet die hiervoor gelden / een indicatie heeft. De Wlz zorg wordt betaald met de premiegelden van verzekerden. Daarnaast betaalt iedereen vanaf 18 jaar een eigen bijdrage voor de Wlz zorg. De hoogte van de eigen bijdrage is afhankelijk van de leveringsvorm, het inkomen en de sociale situatie. De eigen bijdrage betaalt de verzekerde aan het CAK. Het CAK berekent ook de hoogte van het bedrag. De zorgkantoren zijn feitelijk verantwoordelijk voor uitvoering van de Wlz en hebben daartoe een zorgplicht. Het zorgkantoor moet daarom voldoende en goede zorg inkopen bij zorgaanbieders én de persoonsgebonden budgetten (pgb) regelen. Een persoon met een Wlz-indicatie bepaalt zoveel mogelijk zelf waar en hoe hij / zij zorg krijgt. Wat de zorgt vanuit de Wlz is, hangt af van de leveringsvorm: zorg in een instelling of met behulp van de verschillende leveringsvormen zorg ‘thuis’. In geval van zorg ‘thuis’ huurt/bezit de zorgvrager zelfstandig een woning of onzelfstandige eenheid en ontvangt de ‘intramurale’ zorg daar. Het verzekerde pakket van de Wet langdurige zorg (Wlz) omvat onder andere persoonlijke verzorging, begeleiding en verpleging als vormen van zorg.

Deze vormen van zorg zijn onderdeel van de aanspraak in alle leveringsvormen: verblijf in een instelling, volledig pakket thuis (vpt), modulair pakket thuis (mpt) en persoonsgebonden budget (pgb). Als de cliënt verblijft in een Wlz-instelling en ook behandeling krijgt van deze instelling, vallen een aantal andere vormen van zorg, zoals huisartsenzorg, farmaceutische zorg en hulpmiddelen ook onder het verzekerde pakket van de Wlz. Verschil vergoeding zorg- en woonlasten Wlz zorg met verblijf in instelling of thuis via vpt, mpt, pgb Het grootste verschil tussen Wlz zorg op basis van verblijf in een instelling en de Wlz zorg thuis (vpt, mpt, pgb) is de verantwoordelijkheid en bekostiging van de huisvesting. Bij verblijf in een instelling worden ook de woonlasten en alles wat daarmee samenhangt vergoed. Er wordt hiervoor geen huurovereenkomst afgesloten. Daarnaast worden bij verblijf in een instelling (met of zonder behandeling) ook de hulpmiddelen voor individueel gebruik vergoed uit de Wlz. Zorg thuis wordt ook wel Wlz-zorg zonder verblijf genoemd. Bij deze vorm van zorg woont de persoon met Wlz-indicatie thuis en ontvangt daar de zorg via een vpt, mpt of pgb. Bij een vpt, mpt of pgb is men zelf verantwoordelijk voor (de bekostiging van) de huisvesting en ontvangt hier geen vergoeding voor vanuit de

79

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Wlz (vpt, mpt of pgb). De geïndiceerde dient daarom de woning zelf gehuurd of gekocht te hebben. Onder zorg thuis vallen ook aanleunwoningen, woonzorgcomplexen, serviceflats, al dan niet aangepaste woningen en geclusterde woningen. Voor deze woningen kan een separaat huurcontract worden afgesloten. Wanneer men niet verblijft in een instelling maar zorg ontvangt via een vpt, pgb of mpt is men voor de hulpmiddelen aangewezen op de Wmo (gemeente) of de Zvw (zorgverzekeraar).

Tabel 17: Leveringsvormen zorg thuis via vpt, mpt en pgb Type Wlz-zorg

Omschrijving

Voorbeeld

Volledig pakket thuis (vpt)

Bij een vpt wordt alle zorg die in het zorgprofiel past, geleverd door één zorgaanbieder en valt dus onder de verantwoordelijkheid van één Wlzinstelling. Er worden afspraken gemaakt over de gewenste zorg en over de tijden waarop zorgverleners langskomen.

• Persoonlijke verzorging en verpleging • Begeleiding • Huishoudelijke hulp • Noodzakelijke geneeskunde of paramedische zorg* • Vervoer naar behandeling en begeleiding • Verstrekken van maaltijden en drinken • Schoonmaken woning • Logeeropvang

Modulair pakket thuis (mpt)

Met een mpt kan de cliënt de zorg thuis laten leveren door één of meerdere zorgaanbieders middels zorg in natura. Voor bepaalde zorgvormen, zoals persoonlijke verzorging en verpleging, is het ook mogelijk om zorg zelf in te kopen met een pgb.

• Persoonlijke verzorging en verpleging • Begeleiding • Huishoudelijke hulp • Noodzakelijke geneeskunde of paramedische zorg* • Vervoer naar behandeling en begeleiding • Logeeropvang

Persoonsgebonden budget (pgb)

Hiermee kan een cliënt zelf zorg inkopen bij een zorgverlener.

• Persoonlijke verzorging en verpleging • Begeleiding • Huishoudelijke hulp • Logeeropvang

Bron: Zorgwijzer.nl. Bewerking Stec Groep (2023). * Algemene geneeskundige zorg, zoals psychiatrische zorg, medicijnen en mondzorg zijn geen onderdeel van het vpt. De cliënt is voor dit soort zorgvormen aangewezen op zijn/haar zorgverzekering. Een combinatie tussen een MPT en pgb is ook mogelijk.

C3. Verdieping Wmo-zorg Wmo2015-voorzieningen Gemeenten zijn verantwoordelijk voor de organisatie, beschikbaarheid en uitvoering van de voorzieningen (met of zonder de inzet van een zorgaanbieder). Om aanspraak te doen op deze voorzieningen voert de persoon met ondersteuningsvraag daarom een gesprek met de gemeente. De gemeente wijst de algemene en/of maatwerkvoorziening toe. Dit verloopt via zorg in natura of een pgb. Ook kijkt de gemeente wat er vanuit het eigen sociale netwerk van de persoon met ondersteuningsvraag georganiseerd kan worden. Zie

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

de tabellen op de volgende pagina voor een toelichting en voorbeelden van algemene en maatwerkvoorzieningen.

Tabel 18: Onderscheid algemene en maatwerkvoorzieningen

Toelichting

Algemene voorzieningen

Maatwerkvoorzieningen

Het aanbod van diensten of activiteiten dat, zonder voorafgaand onderzoek naar de behoeften, persoonskenmerken en mogelijkheden van de gebruikers, toegankelijk is en dat gericht is op maatschappelijke ondersteuning.

Op de behoeften, persoonskenmerken en mogelijkheden van een persoon afgestemd geheel van diensten, hulpmiddelen, woningaanpassingen of andere maatregelen ten behoeve van zelfredzaamheid (daaronder begrepen kortdurend verblijf in een instelling ter ontlasting van de mantelzorger), participatie (daaronder begrepen het daarvoor noodzakelijke vervoer, alsmede hulpmiddelen en andere maatregelen) en beschermd wonen en opvang.

Voorliggend op een maatwerkvoorziening:

Maatwerkvoorziening kan een oplossing zijn wanneer algemene voorzieningen niet meer (alleen) voldoende compenserend zijn.

Als de gemeente een goede oplossing kan bieden met een algemene voorziening, dan is een maatwerk voorziening niet aan de orde of slechts aanvullend. Geen indicatie nodig.

Een indicatie nodig.

Subsidie voor huur, activiteiten.

Financiering door de gemeente via een dienstverleningsovereenkomst.

Inwoner betaalt eventueel een bijdrage in de onkosten voor bijvoorbeeld een kopje koffie of een activiteit. Dit mag nooit meer zijn dan de werkelijke kosten. Let op: eventuele stapeling van kosten. En let wel: Indien er sprake is van een duurzame hulpverleningsrelatie, dan geldt ook het abonnementstarief

Inwoner betaalt een eigen bijdrage conform de Verordening Wmo2015 (2022): maximaal €19 per maand.

Voorbeelden: vrijwilligersdiensten en ontmoetingsruimten. Voorbeelden

• Een boodschappendienst

• Individuele begeleiding

• Een maaltijdservice (bijvoorbeeld tafeltje-dekje)

• Vervoersvoorziening en vervoer in de regio

• Organiseren van activiteiten, bijvoorbeeld in een ontmoetingsruimte of buurt- of dorpshuis

• Huishoudelijke hulp: opruimen en schoonmaken (dit kan in sommige gemeenten een algemene voorziening zijn) • Aanbouw van de woning

80

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

• Maatschappelijke opvang en meldpunten, bijvoorbeeld in het geval van huiselijk geweld • Personenalarmering

81

• Aanpassingen in de woning, zoals een traplift, verbreding van deuren of het wegnemen van obstakels in de woning • Toilet- en badkamer voorzieningen • Antislip douche en een speciale douche-zit • Dagbesteding

Bron: Zorgwijzer.nl; Rijksoverheid. Bewerking Stec Groep (2023).

Tabel 19: Indeling maatwerkvoorzieningen Hoofdgroepen

Subcategorieën

Ondersteuning (thuis)

• Begeleiding • Persoonlijke verzorging • Kortdurend Verblijf • Overige ondersteuning gericht op het individu of huishouden/gezin • Dagbesteding • Overige groepsgerichte ondersteuning • Overige maatwerkarrangementen

Hulp bij huishouden

• Hulp bij het huishouden

Verblijf en opvang

• Beschermd wonen • Maatschappelijke Opvang • Spoedopvang

Hulpmiddelen en diensten

• Woondiensten • Vervoersdiensten • Rolstoelen • Vervoersvoorzieningen • Woonvoorzieningen • Overige hulpmiddelen

Bron: CBS (2022). Bewerking Stec Groep (2023). Begeleiding en dagopvang kan zowel individueel als in groepen georganiseerd zijn (CBS gebaseerd op iWmo, standaardproductcodelijst WMO021).

82

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Bijlage D: Overzicht woonzorgaanbod Tabel 20: Huidig woonzorgaanbod Bommelerwaard Locatie De Fontein

Kern

Aantal wooneenheden

Type zorgvraag Aalst

Verstandelijke handicap

12

De Lindeboom

Ammerzoden

Beschermd Wonen, jongeren en spoedzoekers

37

Het Zonnelied

Ammerzoden

Ouderenzorg

101

Mr. La Grostraat

Ammerzoden

Verstandelijke handicap

14

Brakel

Verstandelijke handicap

12

’t Slot

Gameren

Ouderenzorg

49

De Leyenstein

Kerkdriel

Ouderenzorg

40

Het Gastenhuis

Kerkdriel

Ouderenzorg

20

Vaste Burcht

Rossum

Ouderenzorg

14

Beatrixstraat

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

8

Binnenvergt

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

16

Bommelstein

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

27

De Wielewaal

Zaltbommel

Ouderenzorg

67

De Zandkampen

Zaltbommel

Psychiatrisch/Beschermd Wonen

20

Het jongerenhuis

Zaltbommel

Jongeren (18-23 jaar) met hulpvraag

4

Mau de jongstraat

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

10

Petteflet

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

17

Schouwstraat

Zaltbommel

Maatschappelijke opvang

4

De Regenboog

Bron: Gemeente Maasdriel & Gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).

83

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

Tabel 21: Plannen voor toekomstig woonzorgaanbod Bommelerwaard Locatie

Kern

Aantal wooneenheden

Type zorgvraag

Molensteeg

Brakel

Ouderenzorg

24

Bulkenlaan

Gameren

Ouderenzorg

8

MO Kerkdriel

Kerkdriel

Maatschappelijke opvang

4/5

Rossum

Rossum

Ouderenzorg

48

De Waluwe (American Roadhouse)

Zaltbommel

Ouderenzorg

54

Waluwe 3

Zaltbommel

Jongeren (23-30 jaar) met hulpvraag

8

Bossche Poort

Zaltbommel

Verstandelijke handicap

25

Hospice de Samaritaan

Zaltbommel

Palliatieve en terminale zorg

5

Bron: Gemeente Maasdriel & Gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).

Figuur 91: Huidige en toekomstige woonzorgcomplexen Bommelerwaard

Bron: Gemeente Maasdriel & Gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).

Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard

84

Colofon Datum: 25 oktober 2023 Projectnummer: 23.106 Opdrachtgevers: Gemeente Maasdriel, gemeente Zaltbommel, Bazalt Wonen, Woningstichting De Kernen en Woningstichting Maasdriel Opdrachtnemer: Stec Groep Adviseurs: Bouke Timmen, Job Wevers en Marijn Gradussen Stec Groep Onderzoek en advies over wonen, werken en leefomgeving Postbus 217, 6800 AE Arnhem Willemsplein 5, 6811 KA Arhnem 026 - 751 41 00 info@stec.nl www.stec.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14288231/1