6a. Bijlagenrapport Woningbehoefteonderzoek Bommelerwaard
Tekst van het document
Bijlagenrapport Woningbehoefteonderzoek Bommelerwaard Stec Groep aan regio Bommelerwaard 25 oktober 2023
1
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Inhoudsopgave Bijlage A: Factsheets kernen Maasdriel A1. Alem A2. Ammerzoden A3. Hedel A4. Heerewaarden A5. Hoenzadriel A6. Hurwenen A7. Kerkdriel A8. Rossum A9. Velddriel A10. Well A11. Wellseind-Slijkwell
Bijlage B: Factsheets woonclusters Zaltbommel B1. Wooncluster Brakel B2. Wooncluster Kerkwijk B3. Wooncluster Nederhemert B4. Wooncluster Zaltbommel
2 2 7 12 17 22 27 32 37 42 47 52
57 57 62 67 72
Bijlage C: Wettelijk kader zorgstelsel
77
Bijlage D: Overzicht woonzorgaanbod
82
2
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Bijlage A: Factsheets kernen Maasdriel A1. Alem
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Alem.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
190
77%
72%
Corporatiewoningen
35
15%
21%
Particuliere huur
20
8%
7%
Totaal aantal woningen
245
100%
100%
0 – 15 jaar
70
11%
15%
15 – 25 jaar
75
12%
11%
25 – 45 jaar
135
21%
24%
45 – 65 jaar
225
35%
30%
65 jaar of ouder
35
20%
20%
Totaal aantal inwoners
635
100%
100%
Alleenstaanden
55
21%
32%
Stellen
110
42%
32%
Gezinnen
100
38%
36%
Totaal aantal huishoudens
265
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
3
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Bijna geen appartementen en relatief dure woningvoorraad • Bijna de hele woningvoorraad van Alem bestaat uit grondgebonden woningen, 95% van de woningvoorraad in Alem is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een relatief groot aandeel (53%). • 76% van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning. 23% van de woningvoorraad is een huurwoning. Hiervan is 15% in bezit van een woningcorporatie en 8% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste gedeelte van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 38% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 31% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 30% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al hebben bijna alle woningen in deze categorie een WOZ-waarde hoger dan € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Alem is gebouwd voor 1985 (60%). De overige 40% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 19% gebouwd na 2000.
Figuur 1: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 5%
0%
2% 8% 6%
Appartement Tussenwoning
8%
Koop egw
13%
Koop mgw
1%
SH egw
Hoekwoning
53% 28%
SH mgw
2-onder-1 kap
76%
Vrijstaand
VSH egw VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 2: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 2% 5%
38%
23%
€ 265.000 tot € 300.000 € 300.000 tot € 355.000
31%
4%
Tot € 265.000
€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
2% Tot 1900
19%
1900 tot 1945 37% 21%
1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000
17%
Later dan 2000
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad.
4
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
10 – 30 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Alem • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van Alem licht toe. Ook in de komende tien jaar neemt het aantal huishoudens in Alem naar verwachting geleidelijk toe. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Alem een toename van +10 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van +30 huishoudens tot en met 2030. • Er wordt over de komende acht jaar voornamelijk een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en gezinnen is er juist sprake van een lichte afname of stabilisatie. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +50 in het basisscenario en +70 in het ambitiescenario.
Figuur 3: Huishoudensontwikkeling kern Alem 330 310 290 270 250 230 210 190 170
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
150
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 1: Huishoudensontwikkeling kern Alem
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
15
-5 (-3%)
0 (-1%)
0 (0%)
+5 (+1%)
Gezinnen
100
-5 (-2%)
0 (0%)
-5 (-2%)
+5 (+1%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
70
0 (0%)
+10 (+3%)
+5 (+1%)
+10 (+4%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
80
+20 (+8%)
+25 (+9%)
+45 (+18%)
+50 (+18%)
Overig
0
0 (0%)
0 (0%)
+5 (+1%)
+5 (+1%)
Eindtotaal
265
+10 (+4%)
+30 (+11%)
+50 (+18%)
+70 (+26%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
5
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Vergelijkbare vraag naar sociale huur- en koopwoningen, zowel grondgebonden als nultreden • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt in de categorie sociale huur, zowel voor appartementen/nultredenwoningen als grondgebonden woningen. • Er is niet direct behoefte aan appartementen zonder lift. Ook is er relatief weinig behoefte aan appartementen/nultredenwoningen in het koopsegment. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 4: Uitbreidingsbehoefte Alem 2023 – 2031
Grondgebonden
-15
-10
-5
0
5
10
15
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT. O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 5: Uitbreidingsbehoefte Alem 2023 – 2041
Grondgebonden
-10
-5
0
5
10
15
20
25
30
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT. O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
6
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Nog veel plannen onbekend in Alem • In de kern Alem zijn bijna 40 zachte plannen aanwezig. Het is echter nog onbekend in welk prijssegment de woningen in de plancapaciteit gaan landen.
Figuur 6: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Alem
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
-20
-10
0
10
20
30
40
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
50
7
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A2. Ammerzoden
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Ammerzoden.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
1.005
73%
72%
Corporatiewoningen
265
19%
21%
Particuliere huur
110
8%
7%
1.380
100%
100%
0 – 15 jaar
495
13%
15%
15 – 25 jaar
420
11%
11%
25 – 45 jaar
865
23%
24%
45 – 65 jaar
1.090
29%
30%
835
23%
20%
3.705
100%
100%
Alleenstaanden
525
32%
32%
Stellen
530
33%
32%
Gezinnen
565
35%
36%
1.620
100%
100%
Koop
Totaal aantal woningen
Verdeling inwoners naar leeftijd
65 jaar of ouder Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Totaal aantal huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
8
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Bijna geen appartementen en relatief dure woningvoorraad • Bijna de hele woningvoorraad in Ammerzoden bestaat uit grondgebonden woningen, 91% van de woningvoorraad in Ammerzoden is een grondgebonden woning. Een derde van de grondgebonden woningen bestaat uit het type ‘vrijstaande woning’ (32%). • Ongeveer driekwart van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (73%). De overige 27% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 19% in bezit van een woningcorporatie en 8% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste gedeelte van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 40% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 28% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 32% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 17% van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde heeft van hoger dan € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Ammerzoden is gebouwd voor 1985 (63%). De overige 38% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 15% gebouwd na 2000.
Figuur 7: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0% 9% 32% 25%
Koop egw
6%
Tussenwoning
Koop mgw SH egw
13%
Hoekwoning 2-onder-1 kap
16%
8%
Appartement
SH mgw
0% 73%
Vrijstaand
18%
VSH egw VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 8: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 1% 6%
Tot € 265.000 15%
9%
5% Tot 1900
€ 265.000 tot € 300.000
40% 17%
28%
€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000
28%
1900 tot 1945 1945 tot 1970
23%
1970 tot 1985 1985 tot 2000 29%
Meer dan € 450.000 Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad.
Later dan 2000
9
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
135 – 275 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Ammerzoden • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van Ammerzoden toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Ammerzoden geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Ammerzoden een toename van +135 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van +275 huishoudens tot en met 2030. • Er wordt over de komende acht jaar voornamelijk een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en van 65 jaar en ouder. In de categorie gezinnen is er juist een afname. In de categorie alleenstaanden en stellen tot 35 jaar vindt er in de prognose ook een afname plaats, terwijl er volgens het ambitiescenario een stijging te zien zal zijn. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +330 in het basisscenario en +485 in het ambitiescenario.
Figuur 9: Huishoudensontwikkeling kern Ammerzoden 2.200 2.000 1.800 1.600 1.400 1.200
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
1.000
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023)
Tabel 2: Huishoudensontwikkeling kern Ammerzoden
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
165
-20 (-11%)
+20 (+12%)
-25 (-14%)
+5 (+3%)
Gezinnen
575
-45 (-8%)
0 (0%)
-5 (-1%)
+65 (+12%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
425
+30 (+7%)
+80 (+19%)
+40 (+9%)
+90 (+22%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
470
+170 (+36%)
+175 (+37%)
+320 (+68%)
+325 (+69%)
Overig
5
0 (-33%)
0 (-11%)
-5 (-50%)
0 (-22%)
Eindtotaal
1.635
+135 (+8%)
+275 (+17%)
+330 (+20%)
+485 (+30%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
10
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Diverse woningbehoefte met nadruk op sociale huur en grondgebonden koop • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt op basis van woonwensen en het ambitiescenario in het grondgebonden koopsegment. Naar prijssegmenten zien we echter de grootste vraag naar sociale huur ontstaan. • Er is niet direct behoefte aan appartementen zonder lift. • In het nultredensegment zien we een robuuste vraag terug, met name naar sociale huur. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Tot en met 2040 zien we dat de woningbehoefte zich op vergelijkbare wijze doorzet.
Figuur 10: Uitbreidingsbehoefte Ammerzoden 2023 – 2031
Grondgebonden
-40
-20
0
20
40
60
80
100
120
140
160
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 11: Uitbreidingsbehoefte Ammerzoden 2023 – 2041
Grondgebonden
-50
0
50
100
150
200
250
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
11
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Nog veel plannen onbekend in Ammerzoden, wel veel betaalbare zachte plannen • In de kern Ammerzoden staan 227 woningen in de planning. 67 woningen maken onderdeel uit van harde plannen. Opvallend genoeg is van de harde plancapaciteit de segmentering nog grotendeels onduidelijk. • Van de zachte plannen zien we dat veel vraag landt in het betaalbare segment, aansluitend op de woningbehoefte.
Figuur 12: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Ammerzoden
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
-40
-20
0
20
40
60
80
100
120
140
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
160
12
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A3. Hedel
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Hedel.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
1.505
78%
72%
Corporatiewoningen
310
16%
21%
Particuliere huur
110
6%
7%
1.925
100%
100%
0 – 15 jaar
820
16%
15%
15 – 25 jaar
615
12%
11%
25 – 45 jaar
1.065
21%
24%
45 – 65 jaar
1.575
31%
30%
985
19%
20%
5.060
100%
100%
Alleenstaanden
645
30%
32%
Stellen
735
34%
32%
Gezinnen
785
36%
36%
2.165
100%
100%
Koop
Totaal aantal woningen
Verdeling inwoners naar leeftijd
65 jaar of ouder Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Totaal aantal huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
13
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Bijna geen appartementen en relatief dure woningvoorraad • Bijna de hele woningvoorraad in Hedel bestaat uit grondgebonden woningen, 92% van de woningvoorraad in Hedel is een grondgebonden woning. Een derde van de grondgebonden woningen bestaat uit het type ‘vrijstaande woning’ (33%). • Een groot deel van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (78%). De overige 22% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 16% in bezit van een woningcorporatie en 6% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste gedeelte van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 40% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 32% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 29% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al heeft twee derde van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde van hoger dan € 300.000. • De helft van de woonvoorraad in Hedel is gebouwd voor 1985 (51%). De overige 49% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 21% gebouwd na 2000.
Figuur 13: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0%
3% 8%
6% Appartement
33% 26%
Tussenwoning
Koop egw
13%
Koop mgw
2%
SH egw
Hoekwoning
SH mgw
2-onder-1 kap 18%
76%
Vrijstaand
16%
VSH egw VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 14: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 0%
4% Tot € 265.000
6% 40%
5% 21%
19%
€ 265.000 tot € 300.000
Tot 1900 25%
1945 tot 1970
€ 300.000 tot € 355.000 32%
€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
1900 tot 1945
1970 tot 1985 28%
1985 tot 2000 21%
Later dan 2000
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad.
14
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
310 – 500 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Hedel • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van Hedel toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Hedel geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Hedel een toename van 310 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 500 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens binnen de categorieën gezinnen, alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en alleenstaande & stellen van 65 jaar en ouder. In de prognose wordt alleen in de categorie alleenstaanden & stellen tot 35 jaar een afname verwacht, maar het ambitiescenario laat ook in deze categorie een stijging zien. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +465 in het basisscenario en +680 in het ambitiescenario.
Figuur 15: Huishoudensontwikkeling kern Hedel 2.900 2.700 2.500 2.300 2.100 1.900 1.700
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
1.500
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 3: Huishoudensontwikkeling kern Hedel
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
175
-15 (-7%)
+35 (+20%)
-85 (-47%)
-50 (-27%)
Gezinnen
825
+15 (+2%)
+80 (+10%)
+10 (+1%)
+110 (+13%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
625
+80 (+13%)
+150 (+24%)
+55 (+9%)
+130 (+21%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
625
+235 (+37%)
+240 (+39%)
+485 (+78%)
+495 (+79%)
Overig
10
-5 (-75%)
-5 (-65%)
-5 (-88%)
-5 (-75%)
Eindtotaal
2.260
+310 (+14%)
+500 (+22%)
+465 (+21%)
+680 (+30%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
15
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Uitbreidingsbehoefte met name in grondgebonden segment • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt in het grondgebonden koopsegment. Circa de helft daarvan landt wel in de betaalbare koop. • Er is relatief weinig behoefte aan appartementen/nultredenwoningen in het vrijesectorhuur- of koopsegment. Levensloopbestendige nieuwbouw kan echter ook geschikt zijn voor doelgroepen die daar niet direct naar op zoek zijn. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 16: Uitbreidingsbehoefte Hedel 2023 – 2031
Grondgebonden
-50
0
50
100
150
200
250
300
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 17: Uitbreidingsbehoefte Hedel 2023 – 2041
Grondgebonden
-50
0
50
100
150
200
250
300
350
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
16
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Veel plannen in zachte planfase en alle plannen nog onbekend wat betreft segmentering • In de kern Hedel zijn plannen voor 514 woningen. Het merendeel van deze plannen bevindt zich in de zachte planfase. • Alle plannen zijn nog onbekend wat betreft segmentering.
Figuur 18: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Hedel
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
-100
0
100
200
300
400
500
600
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. LMW (2021). Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
17
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A4. Heerewaarden
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Heerewaarden.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
355
76%
72%
Corporatiewoningen
105
22%
21%
Particuliere huur
10
2%
7%
Totaal aantal woningen
470
100%
100%
0 – 15 jaar
190
14%
15%
15 – 25 jaar
140
10%
11%
25 – 45 jaar
325
24%
24%
45 – 65 jaar
475
35%
30%
65 jaar of ouder
245
18%
20%
1.375
100%
100%
Alleenstaanden
195
31%
32%
Stellen
220
35%
32%
Gezinnen
215
34%
36%
Totaal aantal huishoudens
630
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen
18
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Woningvoorraad betaalbaarder dan veel andere kernen door meer kleinere woningtypen • Bijna de hele woningvoorraad in Heerewaarden bestaat uit grondgebonden woningen, 95% van de woningvoorraad in Heerewaarden is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een relatief groot aandeel (42%). • Driekwart van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (76%). De overige 24% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 22% in bezit van een woningcorporatie en 2% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • De helft van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 30% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 23% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 47% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 19% een WOZ-waarde heeft tot €265.000. • Ongeveer de helft van de woonvoorraad in Heerewaarden is gebouwd voor 1985 (53%). De overige 47% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 14% gebouwd na 2000.
Figuur 19: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0% 2% 0%
5% 20% 42%
Koop egw
Appartement
22%
Koop mgw
Tussenwoning Hoekwoning 20%
SH egw
0%
SH mgw
2-onder-1 kap 76%
Vrijstaand
13%
VSH egw VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 20: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000
14%
19% 30%
€ 265.000 tot € 300.000 11%
23%
17%
€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
11% Tot 1900 16%
1900 tot 1945 1945 tot 1970
24%
1970 tot 1985 21% 15%
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
1985 tot 2000 Later dan 2000
19
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
20 – 85 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Heerewaarden • Sinds 2014 is het aantal huishoudens van Heerewaarden afgenomen. Vanaf 2019 neemt het aantal huishoudens weer wat toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Hedel geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Heerewaarden een toename van 20 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 85 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar voornamelijk een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de overige drie categorieën wordt er volgens de prognose een afname verwacht. Wel wordt er in het ambitiescenario binnen de categorieën Alleenstaanden& stellen tot 35 jaar en alleenstaanden en stellen tussen de 35 en 65 jaar alsnog een stijging verwacht. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +105 in het basisscenario en +180 in het ambitiescenario.
Figuur 21: Huishoudensontwikkeling kern Heerewaarden 850 800 750 700 650 600
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
550
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 4: Huishoudensontwikkeling kern Heerewaarden
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
60
-5 (-12%)
+10 (+13%)
+5 (+12%)
+15 (+29%)
Gezinnen
210
-25 (-13%)
-10 (-4%)
+10 (+4%)
+40 (+19%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
210
-20 (-10%)
+5 (+3%)
-30 (-14%)
0 (0%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
150
+75 (+50%)
+80 (+52%)
+120 (+81%)
+125 (+83%)
Overig
0
0 (-50%)
0 (-39%)
0 (-50%)
0 (-36%)
Eindtotaal
630
+20 (+3%)
+85 (+13%)
+105 (+17%)
+180 (+28%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
20
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel vraag naar nultredenwoningen, in ambitiescenario ook vraag naar grondgebonden • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt volgens het basisscenario in het sociale huur nultredensegment. Wanneer het ambitiescenario gevolgd wordt, ontstaat er ook een vraag naar grondgebonden woningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 22: Uitbreidingsbehoefte Heerewaarden 2023 – 2031
Grondgebonden
-40
-30
-20
-10
0
10
20
30
40
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 23: Uitbreidingsbehoefte Heerewaarden 2023 – 2041
Grondgebonden
-20
-10
0
10
20
30
40
50
60
70
80
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
21
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Merendeel plannen bevindt zich in harde planfase, prijs nog onbekend • In de kern Heerewaarden zijn plannen voor 28 woningen, waarvan 12 nog in de zachte planfase. • Van alle plannen is het prijssegment nog onbekend.
Figuur 24: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Heerewaarden
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
-30
-20
-10
0
10
20
30
40
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
50
22
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A5. Hoenzadriel
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Hoenzadriel.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
110
79%
72%
Corporatiewoningen
15
10%
21%
Particuliere huur
15
10%
7%
Totaal aantal woningen
135
100%
100%
0 – 15 jaar
55
12%
15%
15 – 25 jaar
65
14%
11%
25 – 45 jaar
115
25%
24%
45 – 65 jaar
140
30%
30%
65 jaar of ouder
85
18%
20%
Totaal aantal inwoners
460
100%
100%
Alleenstaanden
100
45%
32%
Stellen
50
23%
32%
Gezinnen
70
32%
36%
Totaal aantal huishoudens
220
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen
23
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Bijna alle woningen in Hoenzadriel zijn vrijstaand, hierdoor groot deel ook relatief duur • Bijna de hele woningvoorraad in Hoenzadriel bestaat uit grondgebonden woningen, 98% van de woningvoorraad in Hoenzadriel is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een erg groot aandeel (89%). • Het grootste deel van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (79%). De overige 21% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is de ene helft in bezit van een woningcorporatie en de andere helft in het bezit van een particuliere verhuurder. • Driekwart van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 61% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 13% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 27% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al heeft de helft van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde van hoger dan € 300.000. • 65% van de woonvoorraad in Hoenzadriel is gebouwd voor 1985. De overige 35% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 11% gebouwd na 2000.
Figuur 25: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 2%
0%
0% 1% 9% Appartement Tussenwoning
1%
10% Koop egw
9%
Koop mgw SH egw
Hoekwoning
SH mgw
2-onder-1 kap
VSH egw
78%
Vrijstaand
89%
VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 26: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar
5%
11%
9% 13%
61%
2%
Tot € 265.000
13%
11%
Tot 1900
€ 265.000 tot € 300.000 € 300.000 tot € 355.000
1900 tot 1945 23% 27%
€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000
25%
Later dan 2000
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
24
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
15 – 30 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Hoenzadriel • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van Hoenzadriel toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Hoenzadriel zal blijven toenemen, maar minder sterk. Hierna wordt een lichte afname verwacht. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Hoenzadriel een toename van 15 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 30 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens in de categorieën gezinnen, alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorie alleenstaanden en stellen tot 35 jaar wordt een afname verwacht. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +25 in het basisscenario en +40 in het ambitiescenario.
Figuur 27: Huishoudensontwikkeling kern Hoenzadriel 280 260 240 220 200 180 160 140 120
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
100
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 5: Huishoudensontwikkeling kern Hoenzadriel
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
30
-25 (-72%)
-20 (-60%)
-15 (-50%)
-15 (-40%)
Gezinnen
75
+30 (+36%)
+35 (+43%)
+20 (+27%)
+30 (+36%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
55
0 (+4%)
+10 (+15%)
-10 (-16%)
-5 (-5%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
60
+5 (+5%)
+5 (+6%)
+25 (+40%)
+25 (+40%)
Overig
0
+5 (+200%)
+5 (+217%)
+5 (+200%)
+5 (+221%)
Eindtotaal
225
+15 (+6%)
+30 (+13%)
+25 (+10%)
+40 (+18%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
25
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Extra vraag naar grondgebonden koopwoningen door toename gezinnen • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt in het grondgebonden koopsegment. Zowel in het basis- als ambitiescenario. • Er is niet direct behoefte aan appartementen zonder lift. Ook is er relatief weinig behoefte aan appartementen/nultredenwoningen in het koopsegment. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 28: Uitbreidingsbehoefte Hoenzadriel 2023 – 2031
Grondgebonden
-15
-10
-5
0
5
10
15
20
25
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 29: Uitbreidingsbehoefte Hoenzadriel 2023 – 2041
Grondgebonden
-15
-10
-5
0
5
10
15
20
25
30
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
26
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Enkele nieuwbouwwoningen in de planning, nog onbekend wat betreft segmentering • In de kern Hoenzadriel zijn plannen voor 3 woningen. Dit bevindt zich nog in de zachte planfase. • Ook het prijssegment van deze woningen is nog onbekend.
Figuur 30: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Hoenzadriel
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
-10
-5
0
5
10
15
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
20
27
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A6. Hurwenen
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Hurwenen.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
440
83%
72%
Corporatiewoningen
65
13%
21%
Particuliere huur
25
5%
7%
Totaal aantal woningen
530
100%
100%
0 – 15 jaar
200
13%
15%
15 – 25 jaar
195
13%
11%
25 – 45 jaar
360
24%
24%
45 – 65 jaar
510
34%
30%
65 jaar of ouder
245
16%
20%
1.510
100%
100%
Alleenstaanden
185
29%
32%
Stellen
215
34%
32%
Gezinnen
235
37%
36%
Totaal aantal huishoudens
635
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
28
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel grote en dus dure koopwoningen in Hurwenen • Bijna de hele woningvoorraad in Hurwenen bestaat uit grondgebonden woningen, 99% van de woningvoorraad in Hurwenen is een grondgebonden woning. Meer dan de helft van de grondgebonden woningen valt onder het type ‘vrijstaande woning’ (57%). • Het grootste deel van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (83%). De overige 17% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 13% in bezit van een woningcorporatie en 5% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste deel heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 49% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 30% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 22% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al heeft meer dan de helft van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde van hoger dan € 300.000. • Meer dan de helft van de woonvoorraad in Hurwenen is gebouwd voor 1985. De overige 43% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 24% gebouwd na 2000.
Figuur 31: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 1%
2%
0% 5%
13%
Appartement 11%
0%
Koop egw
11%
Koop mgw
Tussenwoning
SH egw
Hoekwoning 57%
18%
SH mgw
2-onder-1 kap
VSH egw
Vrijstaand
83%
VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 32: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 3%
4% 5%
Tot € 265.000
13% 49%
€ 265.000 tot € 300.000
16%
24%
1900 tot 1945 1945 tot 1970
€ 300.000 tot € 355.000 30%
€ 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
Tot 1900
28%
19% 10%
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
1970 tot 1985 1985 tot 2000 Later dan 2000
29
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
75 – 120 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Hurwenen • Sinds 2015 neemt het aantal huishoudens van Hurwenen licht toe met een kleine piek tussen 2020 en 2021. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Hurwenen geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Hurwenen een toename van 75 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 120 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens binnen de categorieën gezinnen, alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en alleenstaande & stellen van 65 jaar en ouder. In de prognose wordt alleen in de categorie alleenstaanden & stellen tot 35 jaar een afname verwacht, maar het ambitiescenario laat ook in deze categorie een stijging zien. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +140 in het basisscenario en +185 in het ambitiescenario.
Figuur 33: Huishoudensontwikkeling kern Hurwenen 900 800 700 600 500 400
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
300
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 6: Huishoudensontwikkeling kern Hurwenen
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
60
-5 (-8%)
+5 (+8%)
-15 (-27%)
-10 (-13%)
Gezinnen
245
+5 (+2%)
+20 (+7%)
+30 (+12%)
+50 (+20%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
190
+10 (+4%)
+25 (+13%)
-25 (-12%)
-5 (-3%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
155
+70 (+44%)
+70 (+45%)
+150 (+97%)
+155 (+97%)
Overig
0
0 (0%)
0 (+6%)
0 (-50%)
0 (-43%)
Eindtotaal
650
+75 (+12%)
+120 (+18%)
+140 (+22%)
+185 (+28%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
30
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Uitbreidingsbehoefte landt voor groot deel in grondgebonden segment • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ontstaat naar grondgebonden koopwoningen. Naar prijssegmenten zien we echter de sterkste behoefte aan sociale huur (optelling grondgebonden en nultreden). • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 34: Uitbreidingsbehoefte Hurwenen 2023 – 2031
Grondgebonden
-10
0
10
20
30
40
50
60
70
80
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 35: Uitbreidingsbehoefte Hurwenen 2023 – 2041
Grondgebonden
-20
0
20
40
60
80
100
120
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
31
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel betaalbare nieuwbouw op de planning in Hurwenen, nog wel in zachte planfase • In de kern Hurwenen zijn op dit moment plannen voor de bouw van 59 woningen. Een groot deel hiervan is gepland in het betaalbare segment. Deze plannen bevinden zich nog wel in de zachte planfase.
Figuur 36: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Hurwenen
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
0
10
20
30
40
50
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
60
32
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A7. Kerkdriel
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Kerkdriel.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
2.020
66%
72%
Corporatiewoningen
790
26%
21%
Particuliere huur
235
7%
7%
3.050
100%
100%
0 – 15 jaar
1.220
16%
15%
15 – 25 jaar
795
10%
11%
25 – 45 jaar
1.975
25%
24%
45 – 65 jaar
2.210
28%
30%
65 jaar of ouder
1.555
20%
20%
Totaal aantal inwoners
7.755
100%
100%
Alleenstaanden
1.060
32%
32%
Stellen
1.070
32%
32%
Gezinnen
1.200
36%
36%
Totaal aantal huishoudens
3.330
100%
100%
Koop
Totaal aantal woningen
Verdeling inwoners naar leeftijd
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
33
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel sociale huur, maar koopsegment veelal in het dure segment • Het grootste deel van de woningvoorraad in Kerkdriel bestaat uit grondgebonden woningen, 88% van de woningvoorraad in Kerkdriel is een grondgebonden woning. • Twee derde van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning (66%). De overige 34% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 26% in bezit van een woningcorporatie en 7% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • 70% van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 39% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 31% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. De overige 31% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, waarvan 19% een WOZ-waarde heeft van hoger dan € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Kerkdriel is gebouwd voor 1985 (57%). De overige 43% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 22% gebouwd na 2000.
Figuur 37: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 0% 7%
12%
7%
28%
Koop egw
Appartement 27%
Tussenwoning
Koop mgw 19%
SH egw
Hoekwoning
65%
2-onder-1 kap
14%
Vrijstaand
18%
SH mgw VSH egw
1%
VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 38: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 3%
1% Tot € 265.000 9%
39%
19%
€ 265.000 tot € 300.000
Tot 1900 22%
€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000
31%
9% 22%
Meer dan € 450.000
1900 tot 1945 1945 tot 1970 1970 tot 1985
21%
1985 tot 2000 25%
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
Later dan 2000
34
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
260 – 540 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Kerkdriel • Sinds 2013 neemt het aantal huishoudens van Kerkdriel toe. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Kerkdriel geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Kerkdriel een toename van 260 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 540 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens binnen de categorieën alleenstaanden en stellen tot 35 jaar, gezinnen en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de prognose wordt alleen in de categorie alleenstaanden & stellen van 35 tot 65 jaar een afname verwacht, maar het ambitiescenario laat ook in deze categorie een stijging zien. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog een verdere toename verwacht van het totaal aantal huishoudens. +600 in het basisscenario en +915 in het ambitiescenario.
Figuur 39: Huishoudensontwikkeling kern Kerkdriel 5.000 4.500 4.000 3.500 3.000
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2.500
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 7: Huishoudensontwikkeling kern Kerkdriel
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
430
+50 (+11%)
+120 (+28%)
+30 (+7%)
+85 (+19%)
Gezinnen
1.265
+40 (+3%)
+125 (+10%)
+270 (+21%)
+400 (+32%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
885
-50 (-6%)
+60 (+7%)
+50 (+6%)
+160 (+18%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
930
+225 (+24%)
+235 (+26%)
+255 (+28%)
+270 (+29%)
Overig
10
-5 (-45%)
-5 (-28%)
-5 (-55%)
-5 (-33%)
Eindtotaal
3.515
+260 (+7%)
+540 (+15%)
+600 (+17%)
+915 (+26%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
35
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Behoefte aan sociale huur en grondgebonden koopwoningen in Kerkdriel • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt volgens zowel het basis- als ambitiescenario in het grondgebonden koopsegment. • De woningtypen opgeteld zien we echter de grootste vraag naar sociale huurwoningen ontstaan. • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 40: Uitbreidingsbehoefte Kerkdriel 2023 – 2031
Grondgebonden
-100
-50
0
50
100
150
200
250
300
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 41: Uitbreidingsbehoefte Kerkdriel 2023 – 2041
Grondgebonden
-100
0
100
200
300
400
500
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
36
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Segmentering van veel plannen nog onbekend in Kerkdriel • In de kern Kerkdriel zijn plannen voor 645 woningen. Het merendeel van het nieuwbouwprogramma bevindt zich echter nog in de zachte planfase. • Ook is van een groot deel de segmentering nog onbekend. Van de plannen waarvan dit wel bekend is, is het merendeel gepland in het betaalbare segment.
Figuur 42: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Kerkdriel 0
50
100
150
200
250
300
350
400
Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag
Betaalbare koop
Behoefte woonvoorkeur
Dure koop
Plancapaciteit
Behoefte woonvoorkeur
Onb .
Dure huur
Middenhuur Sociale huur
-50
Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
37
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A8. Rossum
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Rossum.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
600
70%
72%
Corporatiewoningen
235
28%
21%
Particuliere huur
25
3%
7%
Totaal aantal woningen
860
100%
100%
0 – 15 jaar
325
15%
15%
15 – 25 jaar
255
12%
11%
25 – 45 jaar
480
22%
24%
45 – 65 jaar
655
30%
30%
65 jaar of ouder
500
23%
20%
2.215
100%
100%
Alleenstaanden
355
36%
32%
Stellen
310
31%
32%
Gezinnen
330
33%
36%
Totaal aantal huishoudens
995
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
38
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel sociale huur in Rossum, tweederde koopwoningvoorraad wel in dure segment • Bijna de hele woningvoorraad in Rossum bestaat uit grondgebonden woningen, 83% van de woningvoorraad in Rossum is een grondgebonden woning. 32% van de grondgebonden woningen valt onder het type ‘vrijstaande woning’. • 70% van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning. De overige 30% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 28% in bezit van een woningcorporatie en 3% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Twee derde van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 40% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 26% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 33% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al heeft de helft van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde hoger dan € 300.000. • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Rossum is gebouwd voor 1985 (56%). De overige 44% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 9% gebouwd na 2000.
Figuur 43: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 3% 11%
17%
Koop egw
Appartement
32%
Koop mgw
Tussenwoning 18%
17%
SH egw
Hoekwoning 2-onder-1 kap
17%
0%
SH mgw
0%
70%
Vrijstaand
16%
VSH egw VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 44: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar Tot € 265.000
7% 9%
9% 4%
€ 265.000 tot € 300.000
40% 17%
€ 300.000 tot € 355.000
10%
Tot 1900 1900 tot 1945 22%
36%
€ 355.000 tot € 450.000 26%
Meer dan € 450.000
1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000
20%
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
Later dan 2000
39
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
105 – 200 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Rossum • Sinds 2013 is het aantal huishoudens in Rossum op een aantal kleine schommelingen na, gelijk gebleven. Voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Alem geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Rossum een toename van 105 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 200 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens uit alle vier de categorieën: alleenstaanden en stellen tot 35 jaar, gezinnen, alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +190 in het basisscenario en +295 in het ambitiescenario.
Figuur 45: Huishoudensontwikkeling kern Rossum 1400 1300 1200 1100 1000 900
Historisch (CBS)
Primos 2023
2040
2039
2038
2037
2036
2035
2034
2033
2032
2031
2030
2029
2028
2027
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
800
Extra groei o.b.v. ambitiescenario
Bron: CBS (2013 – 2023), Primos 2023. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 8: Huishoudensontwikkeling kern Rossum
Huishoudens 2023
2023 – 2031 o.b.v. Primos
2023 - 2031 o.b.v. extra ambitie
2023 – 2041 o.b.v. Primos
2023 - 2041 o.b.v. extra ambitie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
120
+20 (+16%)
+40 (+35%)
-20 (-16%)
-5 (-3%)
Gezinnen
330
+15 (+5%)
+45 (+14%)
+80 (+24%)
+125 (+38%)
Alleenstaanden en stellen 35-65 jaar
235
+5 (+3%)
+40 (+17%)
-5 (-2%)
+30 (+12%)
Alleenstaanden en stellen > 65 jaar
315
+65 (+21%)
+75 (+24%)
+140 (+44%)
+150 (+47%)
Overig
5
-5 (-100%)
-5 (-94%)
-5 (-100%)
-5 (-93%)
Eindtotaal
1.005
+105 (+10%)
+200 (+20%)
+190 (+19%)
+295 (+29%)
Bron: Primos 2023, BRP-gegevens (2018 – 2023). Bewerking Stec Groep (2023).
40
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Met name vraag naar grondgebonden woningen • De grootste uitbreidingsbehoefte voor de komende acht jaar ligt in het grondgebonden koopsegment.Uitgesplitst naar vijf prijsklassen zien we de grootste behoefte aan sociale huur ontstaan • Het ambitiescenario heeft voornamelijk invloed op de vraag naar grondgebonden koopwoningen. • Ook voor de komende 18 jaar (tot 2041) blijft de behoefte aan grondgebonden woningen (zowel sociale huur als koop) bestaan. Ook de behoefte aan nultredenwoningen blijft robuust.
Figuur 46: Uitbreidingsbehoefte Rossum 2023 – 2031
Grondgebonden
-20
0
20
40
60
80
100
120
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Figuur 47: Uitbreidingsbehoefte Rossum 2023 – 2041
Grondgebonden
-20
0
20
40
60
80
100
120
140
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
Alle plannen in Rossum bevinden zich in harde planfase • In de kern Rossum zijn plannen voor de bouw van 189 woningen. Deze plannen bevinden zich in de harden planfase.
41
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
• Van een groot deel van deze woningen is het prijssegment echter nog onbekend.
Figuur 48: Vraag (tot 2031) vs. plannen naar prijssegment in Rossum
Sociale huur
Behoefte woonvoorkeur
Onb.
Dure koop
Betaalbare koop
Dure huur
Behoefte woonvoorkeur
Middenhuur
0
10
20
30
40
50
60
70
80
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit
Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit
Behoefte (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag)
Invloed scenario (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Behoefte (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018 & WoON2021. Bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
90
42
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
A9. Velddriel
In onderstaande tabel geven we samenvattend een aantal kerngetallen weer voor de kern Velddriel.
Verdeling huidige woningvoorraad naar eigendom Absoluut
%
% gemeente Maasdriel
Koop
385
75%
72%
Corporatiewoningen
75
15%
21%
Particuliere huur
50
10%
7%
Totaal aantal woningen
515
100%
100%
0 – 15 jaar
210
12%
15%
15 – 25 jaar
225
13%
11%
25 – 45 jaar
410
24%
24%
45 – 65 jaar
580
34%
30%
65 jaar of ouder
260
15%
20%
1.685
100%
100%
Alleenstaanden
275
37%
32%
Stellen
215
29%
32%
Gezinnen
250
34%
36%
Totaal aantal huishoudens
740
100%
100%
Verdeling inwoners naar leeftijd
Totaal aantal inwoners
Verdeling huishoudens
Bron: CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen.
43
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
Relatief veel vrijstaande koopwoningen en dus relatief dure woningvoorraad in Velddriel • Bijna de hele woningvoorraad in Velddriel bestaat uit grondgebonden woningen, 97% van de woningvoorraad in Velddriel is een grondgebonden woning. Het type ‘vrijstaande woning’ heeft hierin een relatief groot aandeel (64%). • 75% van de woningvoorraad bestaat uit een grondgebonden koopwoning. De overige 26% van de woningvoorraad valt in de in huursector. Hiervan is 15% in bezit van een woningcorporatie en 10% is in het bezit van een particuliere verhuurder. • Het grootste deel van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van meer dan € 355.000, waarvan 61% van de koopwoningen een WOZ-waarde van meer dan €450.000 heeft. 24% valt in de prijsklasse € 355.000 tot € 450.000. 14% van de woningvoorraad behoort tot de categorie ‘betaalbaar’, al het grootste deel van de woningen in deze categorie een WOZ-waarde hoger dan € 300.000 (10%). • Iets meer dan de helft van de woonvoorraad in Velddriel is gebouwd voor 1985 (57%). De overige 43% is gebouwd in 1985 of later. Hiervan is 22% gebouwd na 2000.
Figuur 49: Verdeling woningvoorraad naar type en eigendom 3%
0% 2%
10% 7% 16% 64%
10%
Koop egw
Appartement
Koop mgw
Tussenwoning Hoekwoning
13%
SH egw
1%
SH mgw
2-onder-1 kap
VSH egw
74%
Vrijstaand
VSH mgw
Bron: BAG (2023), CBS (2022), bewerking Stec Groep (2023). Afgerond op vijftallen. Egw=Eengezinswoning, mgw=Meergezinswoning, SH=Sociale huur, VSH=Vrijesectorhuur.
Figuur 50: Verdeling woningvoorraad naar WOZ-waarde* en bouwjaar 1%
3%
2%
Tot € 265.000 10%
22%
12% Tot 1900
€ 265.000 tot € 300.000 24% 61%
€ 300.000 tot € 355.000 € 355.000 tot € 450.000 Meer dan € 450.000
1900 tot 1945 25% 21%
1945 tot 1970 1970 tot 1985 1985 tot 2000
19%
Bron: WOZ-bestand gemeente (2023), BAG (2023), bewerking Stec Groep (2023). *Alleen koopwoningvoorraad
Later dan 2000
44
Bijlagenrapport Woningbehoefte-onderzoek Bommelerwaard
50 – 120 extra huishoudens verwacht in de komende 8 jaar in Velddriel • Tussen 2013 en 2019 het aantal huishoudens van Velddriel nagenoeg gelijk gebleven. Vanaf 2019 is het aantal huishoudens gestegen. Ook voor de komende tien jaar wordt er verwacht dat het aantal huishoudens in Alem geleidelijk toeneemt. • Op basis van de Primos prognose 2023 wordt voor de kern Velddriel een toename van 50 huishoudens voor de aankomende acht jaar verwacht. Op basis van de extra ambitie verwachten we een toename van 120 huishoudens tot en met 2031. • Er wordt over de komende acht jaar een groei verwacht onder de huishoudens die bestaan uit gezinnen en alleenstaanden & stellen van 65 jaar en ouder. In de categorieën alleenstaanden & stellen tot 35 jaar en alleenstaanden & stellen tussen de 35 en 65 jaar wordt een afname verwacht in de huishoudensontwikkeling. • Tussen 2023 en 2041 wordt er nog steeds een toename verwacht in het totaal aantal huishoudens. +80 in het basisscenario en +165 in het ambitiescenario.