5.a Woningmarktonderzoek Woudenberg def aangepast.pdf
Tekst van het document
huishoudens. Op deze manier komen er meer ruime
een starterslening krijgen starters hopelijk voldoende
woonvisie is hoogbouw ook vaak ter sprake gekomen.
gezinswoningen in de bestaande voorraad vrij. Ook in
middelen om opknappers te kopen en te verbeteren
Vier woonlagen wordt vaak als een maximale hoogte
de vrije huur ligt de nadruk op het bouwen van
c.q. te verduurzamen.
aangegeven door bewoners. Het is een dorp en zo
grondgebonden nultredenwoningen, bijvoorbeeld in de
moet het ook blijven voelen. Zo werd het
vorm van een hof. Er zijn senioren die hun koopwoning
appartementencomplex van Omnia Wonen in Hoevelaar
met veel overwaarde kunnen verkopen en die waarde
al omschreven als hoog. Echter blijkt ook uit de
willen verzilveren door daarna te gaan huren.
vragenlijst, die is gehouden als onderbouwing van de woonvisie, dat inwoners sterker vinden dat er veel
WENSPROGRAMMA
RIJ
Sociale huur
2^1
VRIJSTAAND
APPARTEMENT
‘GGB-0-TREDEN’
+
++
++
Vrije huur
0/+
+
++
Koop
++
0/+
+++
nieuwe woningen gebouwd moeten worden om het woningtekort tegen te gaan dan dat het behoud van het dorpse karakter belangrijker is. Er is dus wel draagvlak voor veel nieuwbouw. Verdichten in het
6 WONINGBEHOEFTE
++
+++
centrum kan dan ook door vaker maximaal vier lagen te bouwen. Verstedelijken hoeft niet altijd direct hoogbouw te betekenen.
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 50
KADER: NIEUWE EN BIJZONDERE WOONVORMEN Voeg unieke woonproducten toe Een veelgehoord geluid vanuit het veld is de behoefte
Woontrends voor ouderen
Woontrends voor kleine huishoudens
aan unieke woonproducten waarmee je nieuwe groepen naar Woudenberg kunt trekken en meer
Compacte woningen
diversiteit in steden of dorpen krijgt. Denk daarnaast aan het toevoegen van bijvoorbeeld tiny houses om betaalbare woningen te kunnen creëren in een
Patiowoningen met kleine tuin
prachtige woonomgeving. Daarnaast kan duurzaam leven centraal staan.
Mixen van typen of doelgroepen
Woontrends voor duurzaam wonen Kangoeroewoningen Pop-up-house
‘Friends-woningen’
Huur en koop in één gebouw* Tiny houses
Wonen op het water
Hofjeswonen
Wonen met gelijkgestemden
Sociale huur, middenhuur en koop bij elkaar
* Wijs wel zo veel mogelijk toe aan leefstijlen met vergelijkbare ‘normen en waarden’. De praktijk laat zien dat mixen van leefstijlen in één portiek of rond één pleintje / groene ruimte tot botsingen kan leiden.
6 WONINGBEHOEFTE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 51
KADER: STANDPLAATSEN WOONWAGENS Regelgeving woonwagenplekken Na intrekking van de Woonwagenwet in 1999 werden
Het is niet geoorloofd om het aantal standplaatsen
Op dit moment kent Woudenberg geen
gemeenten integraal verantwoordelijk voor de
-
af te bouwen of niet uit te breiden, terwijl er
woonwagenlocaties, waardoor er op dat gebied geen
huisvesting van woonwagenbewoners. Veel gemeenten
sprake is van een duidelijke behoefte vanuit de
rekening gehouden hoeft te worden met de
kozen voor het omstreden uitsterfbeleid. Dit beleid
woonwagenbewoners (dit is in strijd is met de
regelgeving rondom het behouden van standplaatsen.
bleek niet in overeenstemming met het
AWGB).
Na navraag blijkt dat zowel bij de gemeente als bij de
mensenrechtelijk kader uit verschillende wetgeving. Als gevolg hierop is in 2018 een landelijke Beleidskader
corporatie geen signalen binnen zijn gekomen dat er De behoefte aan standplaatsen en woonwagens
behoefte zou zijn aan standplaatsen voor woonwagens
woonwagen- en standplaatsenbeleid opgesteld.
dient te worden geïnventariseerd. Als hieruit een
in Woudenberg. De behoefte zou kunnen blijken uit
Volgens dit beleidskader zijn gemeenten verplicht om
aantoonbare behoefte naar voren komt, moet het
inschrijvingen of mails en telefoontjes naar de
ruimte te bieden aan de cultuur van de
woonwagen- en standplaatsenbeleid zodanig
gemeente of de corporatie. Door de jaren heen is er
woonwagenbewoners.
worden vormgegeven dat het voor een
één enkel verzoek om een woonwagenstandplaats
woonwagenbewoner binnen afzienbare tijd
bekend.
-
-
De overheid heeft een inspanningsverplichting om
mogelijk is om voor een standplaats in aanmerking
te voorzien in adequate huisvesting, waarbij
te komen.
rekening wordt gehouden met de (erkende) specifieke wooncultuur van woonwagenbewoners.
6 WONINGBEHOEFTE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 52
6.4 VERGELIJKING MET DE PLANNEN Bijna voldoende plannen de komende tien jaar Het schema hiernaast geeft de hardheid van de plannen aan. De harde plannen bestaan uit de tweede fase van Hoevelaar. Voor de sociale huur zijn er plannen voor ca. 200 woningen en in de koopsector ca. 420 woningen. De tabel rechts laat zien dat er tot
2024 t/m 2025
2026 t/m 2030
2031 t/m 2035
2036 t/m 2040
Woudenberg
195
765
465
460
Hard
150
115
0
0
en met 2035 1.425 woningen in de planning staan. Dit zijn zowel
Zacht
5
425
5
5
harde, zachte als onbekende plannen. Als alle plannen doorgaan
Onbekend
35
225
460
460
en voor 2034 gerealiseerd worden, zijn er bijna voldoende
Het aantal plannen voor de komende jaren per planologische status. Bron: Planlijsten gemeente Woudenberg en Omnia Wonen.
plannen. Echter bestaat er altijd de kans dat er plannen niet
6%
doorgaan of vertraging oplopen. Het is verstandig om 30% over
te programmeren zodat de doelstellingen ook bij uitval gehaald kunnen worden.
Koop
30%
Sociale huur 64%
Qua verdeling van eigendom zit Woudenberg goed in lijn met de
Middenhuur
woonvisie. Zo is 30% van het nieuwbouwprogramma sociale huur.
Het aandeel plannen voor de komende jaren per eigendom. Niet alle plannen hebben al een verdeling. Plannen waarvan het eigendom onbekend is, zijn hierin niet meegenomen. Bron: Planlijsten gemeente Woudenberg en Omnia Wonen.
6 WONINGBEHOEFTE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 53
7
WONEN EN ZORG
7.1 IN HET KORT Dit hoofdstuk
Uitkomsten in het kort
Woudenberg vergrijst de komende jaren steeds meer.
Om de groep ouderen met een intensieve zorgvraag
Dat betekent dat het aantal huishoudens met één of
(psychogeriatrie en somatiek met Wlz-indicatie) in
Daardoor is er meer vraag naar patiowoningen:
meer personen met een zorgvraag toeneemt. Tegelijk
beeld te brengen is er gewerkt met drie scenario’s:
woningen met bad- en minimaal één slaapkamer
zorgt wet- en regelgeving ervoor dat ouderen steeds
-
Scenario 1 (S1): sterke extramuralisering. Dit
beneden en een kleine tuin, op een kleine kavel.
langer zelfstandig thuis moeten wonen, ook als zij
scenario gaat ervan uit dat de extramuralisering
Een deel van de vraag landt bij voorzieningen,
afhankelijk zijn van zorg. Behalve ouderen zijn er ook
verder doorzet. Dit betekent dat meer mensen met
zoals een supermarkt of huisarts, maar er zijn ook
andere doelgroepen met een zorgvraag. Het gaat
een intensievere zorgvraag zelfstandig blijven
(meer mobiele) ouderen die op grotere afstand van
daarbij om relatief kleine aantallen.
wonen. Het scenario gaat uit van een sterke
voorzieningen in een patio willen wonen. Door
extramuralisering van de cliënten somatiek en in
meer patio’s te bouwen, verleid je ouderen om
mindere mate cliënten PG.
door te stromen van hun gezinswoning naar een
De prognose die we maken, is gebaseerd op gemeentelijke cijfers. Deze cijfers zijn aanbod-
Het aantal ouderen neemt de komende jaren toe.
Scenario 2 (S2): matige extramuralisering. Dit
kleinere woning. Belangrijk: ontwikkel woningen
gedreven. Met andere woorden: als in een gemeente
scenario gaat ervan uit dat de extramuralisering
die voor ouderen niet als ‘een stap terug’ voelen,
weinig intramurale plekken voor mensen met Wlz-
verder doorzet, maar minder sterk dan scenario 1.
want dan stellen ze de stap voorlopig uit.
indicaties zijn, dan komt de prognose ook lager uit, omdat die groep dan naar een andere gemeente
-
-
-
Scenario 3 (S3): geen verdere extramuralisering. Normen blijven zoals ze nu zijn.
verhuist waar die plekken wel beschikbaar zijn. Het aantal verpleeghuisplaatsen / plaatsen in kleinschalige
Verderop laten we steeds de uitkomsten van elk
woonvormen voor ouderen met een intensieve
scenario zien.
zorgvraag is dus het uitgangspunt voor deze prognose.
7 WONEN EN ZORG
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 55
7.2 SOORTEN WONEN MET ZORG Meer ouderen, met of zonder zorgbehoefte
Zelfstandig wonen
Beschut wonen
1. Zelfstandig thuis zonder zorg
3. Beschut wonen zonder zorg
Het merendeel van de inwoners van Woudenberg woont op deze manier.
Waar mensen samen zelfstandig wonen. Bijvoorbeeld een hofje.
Intramuraal wonen
onderscheiden drie groepen, variërend in hoe zwaar hun zorgbehoefte is (zie ook de figuur rechts): 1.
Ouderen die zelfstandig wonen, met of zonder Wmo-indicatie (Wet maatschappelijke
Zonder zorg
Het aantal ouderen stijgt de komende jaren. We
ondersteuning) voor lichte (zorg)ondersteuning 2.
Ouderen met behoefte aan ‘beschut wonen’: zij komen niet in aanmerking voor intramuraal
wonen, maar hebben wel behoefte aan een woonplek waar ze zelfstandig kunnen wonen, met
Zorg op afroep
door bijvoorbeeld thuiszorg;
zorg nabij en waar naar hen omgekeken wordt;
Qua woonsituatie als 1, maar dan met bijvoorbeeld thuiszorg.
4. Beschut wonen, zorg op afroep Qua woonsituatie als 3, maar dan met bijvoorbeeld thuiszorg. Dit kan ook begeleid wonen zijn.
Ouderen met een Wlz-indicatie (Wet langdurige zorg) die in aanmerking komen voor intramuraal wonen.
Vormen van wonen met meer of minder zorg voor ouderen. Bron: KAW (2022).
7 WONEN EN ZORG
Zorg 24 uur
3.
2. Zelfstandig thuis, zorg op afroep
5. Beschut wonen, 24u zorg Dit zijn vaak particuliere alternatieven voor het verpleeghuis. Zorg is Wlzgefinancierd.
6. Intramuraal met 24u zorg Dit is het verpleeghuis, in traditionele of moderne vorm, waar mensen onzelfstandig wonen. Zorg is Wlzgefinancierd.
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 56
7.3 VERWACHTING TOT 2040 Ontwikkeling somatische zorg
SCENARIO
2020
2025
2030
2035
2040
Aan het begin van dit hoofdstuk zijn drie scenario’s
mensen met een Wlz-indicatie voor somatiek. Doordat
SOM S1
7
6
5
3
3
het model aanbodgestuurd is, vallen de aantallen voor
SOM S2
7
7
8
8
7
SOM S3
7
8
9
11
12
besproken. Het is goed om te vermelden dat scenario 3 op termijn niet houdbaar is. Er zouden dan te veel
Woudenberg laag uit. In de praktijk betekent dit dat er
verpleeghuisplaatsen bij moeten komen en ook zouden
in eerste instantie wel meer mensen uit de gemeente
er onvoldoende zorgmedewerkers zijn om dit te
een Wlz-indicatie zullen aanvragen in de gemeente
14
realiseren. Daarnaast is het ook financieel niet
Woudenberg, maar zullen verhuizen naar een
12
haalbaar.
verpleeghuis of kleinschalige woonvorm in een andere
10
gemeente waardoor ze uiteindelijk in die gemeente
8
geregistreerd staan.
6
Het beleid van de overheid (plannen voormalig minister
ONTWIKKELING SOM
Helder) is gericht op scenario 1, alleen zal dit niet
4
binnen nu en vijf jaar gerealiseerd zijn. De komende
2
jaren zal scenario 2 van toepassing zijn en uiteindelijk
0
overgaan in scenario 1. De figuur begint bij 2020 omdat wij cijfers over Wlz-indicatiestellingen uit dat jaar gebruiken.
7
2020
2025 SOM S1
2030
2035 SOM S2
2040 SOM S3
Boven: verwachte ontwikkeling van het aantal benodigde intramurale
plekken voor cliënten met somatische (SOM) aandoeningen in drie scenario’s.
Doordat de normen in scenario 1 sterk veranderen (meer ouderen wonen langer thuis), daalt het aantal
7 WONEN EN ZORG
We rekenen met het geel gemarkeerde scenario. Onder: grafische weergave hiervan. Bron: CAK, bewerking in woonzorgscan KAW (2022).
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 57
7.3 VERWACHTING TOT 2040 Ontwikkeling psychogeriatrische zorg
SCENARIO
2020
2025
2030
2035
2040
In de grafiek rechts staan het aantal ouderen met een
door het realiseren van extra kleinschalige
PG S1
88
100
111
129
146
woonvormen en door geschikte woningen met de
PG S2
88
100
113
131
149
PG S3
88
101
115
135
155
psychogeriatrische Wlz-indicatie. Dit is het aantal mensen dat behoefte heeft aan zware zorg. Dit is niet
benodigde voorzieningen, zorginfrastructuur en zorg in
een-op-een door te vertalen naar het benodigd aantal
de nabijheid. ONTWIKKELING PG
verpleeghuisplaatsen aangezien een deel van de VORM GELEVERDE WLZ-ZORG
ouderen deze zorg thuis zal ontvangen of in een
160
kleinschalige woonvorm op basis van een MPT, VPT of
100
150
PGB. Ook nu ontvangt al ruim 60% van de ouderen,
90
140
80
130
met een Wlz-indicatie voor PG, de zorg thuis of in een
kleinschalige woonvorm (zie de figuur in het midden).
70
120 58
60
40
indicatie voor PG sterk zal toenemen. Met de huidige
30
koers van minister Helder zal er vooral meer behoefte komen aan kleinschalige woonvormen en zal er vaker zwaardere zorg thuis geleverd moeten worden. Als we
20
90 2025
37
0
2020
PG S1
2035 PG S2
2040 PG S3
Boven: verwachte ontwikkeling van het aantal benodigde intramurale
plekken voor cliënten met psychogeriatrische (PG) aandoeningen in drie Deel SOM+PG thuis of kleinschalige woonvorm (VPT, MPT, PGB) Deel SOM+PG verpleeghuis (ZIN: zorg in natura)
7 WONEN EN ZORG
2030
10
ervan uitgaan dat het aantal verpleeghuisplekken gelijk blijft, zal de overige groei opgevangen moeten worden
110 100
50
We zien wel dat het aantal ouderen met een Wlz-
149
scenario’s. We rekenen met het geel gemarkeerde scenario. Onder: grafische weergave hiervan. Links: onderverdeling van type zorg naar locatie. Bron: CAK, bewerking in woonzorgscan KAW (2022).
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 58
7.3 VERWACHTING TOT 2040 Ouderen die een beschutte woonvorm zoeken
SCENARIO
2020
2025
2030
2035
2040
Het aanscherpen van indicatiestellingen zorgt ervoor
De zorgsituatie van deze groep vraagt om een veilig
BW S1
14
27
43
66
82
thuis waar zorg op afroep beschikbaar moet zijn. De
BW S2
14
20
27
42
58
BW S3
14
15
18
22
25
dat ouderen met een (lichte) zorgvraag steeds langer zelfstandig thuis blijven wonen. Bij een deel van hen
woonvorm kan variëren van wonen in een hofje
gaat het om kwetsbare ouderen die een beschutte
(zelfstandig, samen met andere ouderen bij elkaar) tot
woonomgeving nodig hebben, waar ruimte is voor
een meer georganiseerde vorm van wonen,
ontmoeting en activiteiten, waar zorg binnen
bijvoorbeeld in een appartement nabij een bestaand
ONTWIKKELING VRAAG NAAR BESCHERMD WONEN
handbereik is (bijvoorbeeld: dicht bij een
verzorgingshuis (de vroegere ‘aanleunwoning’). Bij
verzorgingshuis) en waar naar hen wordt omgekeken.
hofjeswonen moet gedacht worden aan zo’n 15
Deze groep neemt in alle scenario’s toe. Netto gaat het
woningen bij elkaar, bij een gestapelde woonvorm gaat
60
om zo’n 10 ouderen in scenario 3 tot zo’n 70 ouderen
het om zo’n 25 à 30 woningen in één complex.
50
in scenario 1 tot 2040. We verwachten dat de realiteit
Doorgaans geldt: bouw deze woonvormen zo veel
ergens rond het middenscenario (scenario 2) uitkomt.
mogelijk dicht bij voorzieningen. De voorzieningenanalyse laat zien waar dat is.
Belangrijk is om de behoefte aan beschut wonen ook
82
90 80
66
70 58
43
40
27
30 20
14
10 0 2020
als corporaties en zorginstellingen serieus te nemen.
2025 BW S1
2030
2035 BW S2
2040 BW S3
Boven: verwachte ontwikkeling van de behoefte aan beschutte woonvormen in drie scenario’s. We rekenen met het geel gemarkeerde scenario. Onder: grafische weergave hiervan. Het gaat om bruto aantallen, dus los van de sloop van bestaande woningen / complexen. Bron: CAK, bewerking in woonzorgscan KAW (2022).
7 WONEN EN ZORG
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 59
7.4 VOORZIENINGENANALYSE Belangrijke voorzieningen voor senioren De kaart rechts laat belangrijke voorzieningen voor senioren zien. Doorgaans geldt dat senioren het liefst zo dicht mogelijk bij voorzieningen wonen. De kaart op
de volgende pagina laat dat ook zien. Hier zijn de verschillende voorzieningen gecombineerd.
7 WONEN EN ZORG
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 60
7.4 VOORZIENINGENANALYSE
7 WONEN EN ZORG
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 61
B
BIJLAGE
BIJLAGE Ontwikkeling aandeel alleenstaande huishoudens
Woudenberg
29%
NL
1,6%
6,7%
39,9%
0%
5%
10%
aandeel alleenstaanden 2024
15%
20%
3,5%
25%
toename aandeel alleenstaanden 2030
30%
35%
40%
4,0%
45%
50%
toename aandeel alleenstaanden 2040
Verwachte groei alleenstaande huishoudens over de periode 2024-2040 in de gemeente Woudenberg en Nederland, volgens Primos 2024. Aantallen in de tabel zijn afgerond op 5-tallen. Bron: Primos (2024).
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 63
BIJLAGE Verwachte inkomensverdeling (geen nieuwe data beschikbaar)
9000
Verwachte huishoudensgroei per inkomen over de periode 2022-2040 in de
8000 Hoge inkomens
gemeente Woudenberg, volgens Stec
7000
Groep (2020). Aantallen in de tabel zijn
6000
Middeninkomen hoog
afgerond op 5-tallen. Bron: Primos (2022) & Stec Groep (2020).
5000 Middeninkomen laag 4000 Laag inkomen zonder recht op huurtoeslag
3000 2000
Laag inkomen met recht op huurtoeslag
1000 0 2022
2024
2027
2032
2040
GROEP
INKOMENSGRENZEN
2022
2024
2027
2032
2040
Δ ‘22 TOT '24
Δ ‘24 TOT '27
Δ ‘27 TOT '32
Δ ‘32 TOT '40
Laag inkomen met recht op huurtoeslag
tot € 23.175 / € 23.225 / € 31.475 / € 31.550
860
940
1015
1135
1345
80
75
120
210
Laag inkomen zonder recht op huurtoeslag
tot € 39.055
1020
1105
1195
1335
1585
85
90
140
250
Middeninkomen laag
€ 39.055 - € 43.574
320
330
360
400
475
10
30
40
75
Middeninkomen hoog
€ 43.574 - € 47.040
375
385
420
465
555
10
35
45
90
Hoge inkomens
€ 47.040 +
2790
2875
3105
3470
4120
85
230
365
650
5360
5640
6090
6805
8080
280
450
715
1275
TOTAAL
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 64
BIJLAGE Aantal actief woningzoekenden naar leeftijd 2016
18
2017
19
2018
26
2019
19
45 tm 54 jaar
2020
25
55 tm 64 jaar
2021
30
65 jaar en ouder
2022
8% 19%
6% 7%
< 23 jaar 23 tm 34 jaar 35 tm 44 jaar
13%
100
33
115
31 38
20 18 29
17 22 < 23 jaar
117
36
100
29
49% 2023
43
146
28
23-35 jaar 35-45 jaar
32 45
27
26
36
23
20
208
67 0
15
23 19 19
140
49
33
100
150
55-65 jaar
51
175 50
45-55 jaar
45 200
250
26 300
28
27
20
27 350
65 plus
33
400
450
Actief woningzoekenden woonachting in Woudenberg naar
Actief woningzoekenden woonachtig in Woudenberg naar leeftijdsgroep tussen 2016 en 2023. Bron: Omnia Wonen &
leeftijdsgroep in 2023. Bron: Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 65
BIJLAGE Aantal actief woningzoekenden naar inkomen 1% 2%
2015
4% 16%
55%
38
131
Laag
2017
134
Midden-laag
2018
Midden
2019
Lage middeninkomens
2020
158
2021
150
Hoge middeninkomens
22%
113
2016
56
29 42 72
150 58
38
50
midden
74
55
74
49
100
105
hoog 83
80
150
200
midden-hoog
10 9
98
198
0
midden-laag
55
21 73
185
2023
laag
22 7 7
56
120
2022 Hogere inkomens
1120
250
26 4
56
18 8
300
350
400
450
Actief woningzoekenden woonachting in Woudenberg naar inkomen
Actief woningzoekenden woonachtig in Woudenberg naar inkomen tussen 2015 en 2023. Bron: Omnia Wonen &
in 2023. Bron: Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 66
BIJLAGE Woningpublicaties in Woudenberg naar doelgroep en huurklasse
1%
0%
17% Kwaliteitskortingsgrens 41%
Gezin 49%
Lage aftoppingsgrens
Jongeren Senioren
Hoge aftoppingsgrens 26%
57%
Maximale huurgrens Boven maximale huurgrens
10%
Woningpublicaties in Woudenberg naar doelgroep van 2023 tot begin 2024. Bron:
Woningpublicaties in Woudenberg naar huurklasse van 2023 tot begin 2024. Bron:
Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 67
BIJLAGE Aandeel verhuringen in Woudenberg naar leeftijd
16%
9% < 23 jaar 23 tm 34 jaar
8% 7% 47%
13%
2016 2017
< 23 jaar
2018
23-35 jaar
35 tm 44 jaar
2019
45 tm 54 jaar
2020
55 tm 64 jaar
2021
45-55 jaar
2022
55-65 jaar
65 jaar en ouder
35-45 jaar
2023
65 plus
2024 0 Verhuringen in Woudenberg naar leeftijd van 2023 tot begin 2024. Bron: Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
20
40
60
80
100
120
Verhuringen in Woudenberg naar leeftijd, tussen 2015 en begin 2024. Bron: Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 68
BIJLAGE Aandeel verhuringen in Woudenberg naar inkomensgroep Verhuringen naar inkomen zijn vanaf 2019 vanwege een verandering in de manier van noteren. 0% 11%
3% 2019 Laag
Midden-laag
16%
70%
Laag 2020 Midden-laag
Midden
2021
Lage middeninkomens
2022
Midden
Hogere inkomens
Lage middeninkomens
2023
Hogere inkomens
2024 0
20
40
60
80
100
120
Verhuringen in Woudenberg naar inkomen van 2023 tot en met begin 2024. Bron: Omnia Wonen & Woningnet
Verhuringen in Woudenberg naar inkomen van 2019 tot en met begin 2024. Bron: Omnia Wonen & Woningnet
Eemvallei.
Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 69
BIJLAGE Aandeel verhuringen in Woudenberg naar huishoudensgrootte Verhuringen naar huishoudensgrootte zijn vanaf 2019 vanwege een verandering in de manier van noteren. 3% 5% 2019
11% Alleenstaand 2-persoons
2020
Alleenstaand
2021
2-persoons
1-ouder gezin 18%
Gezin 1 kind 63%
Gezin meerdere kinderen
1-ouder gezin
2022
Gezin 1 kind 2023 Gezin meerdere kinderen 2024 0
20
40
60
80
100
120
Verhuringen in Woudenberg naar huishoudensgrootte van 2023 tot en met begin 2024. Bron: Omnia Wonen &
Verhuringen in Woudenberg naar huishoudensgrootte van 2023 tot en met begin 2024. Bron: Omnia Wonen &
Woningnet Eemvallei.
Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 70
BIJLAGE
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Aandeel verhuringen aan personen van binnen en buiten de gemeente, op basis van alle verhuringen in de regio Eemvallei
Regio Eemvallei
GEMEENTE
Woudenberg
VERHURINGEN BINNEN GEMEENTE
VERHURINGEN BUITEN GEMEENTE
TOTAAL AANTAL VERHURINGEN
AANTAL
%
AANTAL
%
Amersfoort
2.077
70%
905
30%
2.982
Baarn
297
67%
145
33%
442
Bunschoten
186
74%
64
26%
250
Regio Eemvallei
Eemnes
57
44%
74
56%
131
Woudenberg
Leusden
193
35%
366
65%
559
Regio Eemvallei
Nijkerk
270
48%
288
52%
558
Woudenberg
Soest
519
62%
323
38%
842
Woudenberg
96
42%
132
58%
228
3.695
62%
2.297
38%
5.992
Regio Eemvallei Woudenberg Regio Eemvallei Woudenberg
Regio Eemvallei Woudenberg
TOTAAL 0%
10%
20%
30%
40%
Verhuringen binnen de gemeente
50%
60%
70%
80%
90%
100%
Verhuringen buiten de gemeente
Verhuringen aan personen van binnen en buiten de gemeente tussen 2019 en begin 2024. Bron: Omnia Wonen &
Verhuringen aan personen van binnen en buiten de gemeente van 2022 t/m begin 2024. Bron: Omnia Wonen &
Woningnet Eemvallei.
Woningnet Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 71
BIJLAGE Aandeel verhuringen aan personen van binnen en buiten de gemeente, op basis van alle verhuringen in 2019-2024 in de regio Eemvallei
2019
2019
2020
2020
2021
2021
2022
2022
2023
2023
2024
2024 0%
10%
Amersfoort
20%
Baarn
30%
40%
50%
60%
70%
80%
Bunschoten
Eemnes
Leusden
Nijkerk
Soest
Woudenberg
90%
100%
Buiten regio
0%
10%
20%
Amersfoort
Baarn
30%
40%
Bunschoten
50% Eemnes
60% Leusden
70% Nijkerk
80% Soest
90%
100%
Woudenberg
Herkomst van huurder die een sociale huurwoning betrok in Woudenberg tussen 2019 en begin 2024.
Bestemming van huurder afkomstig uit Woudenberg tussen 2019 en begin 2024. Bron: Omnia Wonen &
Bron: Omnia Wonen & Woningnet Eemvallei.
Woningnet Eemvallei. Het is alleen bekend waar huurders heen zijn gegaan binnen de regio Eemvallei.
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 72
BIJLAGE Goedkope en dure scheefheid binnen de corporatievoorraad
NEDERLAND
WOUDENBERG
2017
2019
2021
2017
2019
2021
Goedkope scheefheid
12,1%
11,9%
12,0%
17,9%
14,9%
14,9%
Dure scheefheid
11,9%
12,4%
8,7%
19,2%
18,0%
9,7%
Passend gehuisvest
76,0%
75,7%
79,3%
63,1%
67,0%
75,4%
Goedkope en dure scheefheid binnen de corporatievoorraad in Nederland en Woudenberg in 2017, 2019 en 2021. Bron: Lokale Monitor Wonen (2017, 2019, 2021).
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 73
BIJLAGE Ontwikkeling particuliere huurvoorraad (geen nieuwe gegevens beschikbaar)
2017
5%
35%
10%
24%
26%
Tot en met kwaliteitskortingsgrens Tussen kwaliteitskortingsgrens en aftoppingsgrens Tussen aftoppingsgrens en liberalisatiegrens Tussen liberalisatiegrens en €950
2019
10%
18%
13%
0
50
100
27%
150
32%
200
250
Boven €950
300
350
400
450
Ontwikkeling particuliere huurvoorraad 2017 en 2019. Bron: CBS/WSW - Lokale Monitor Wonen - bewerking ABF Research
BIJLAGE
Woonbehoefteonderzoek Woudenberg | 27 januari 2025 | Definitief | 74
TITEL Woonbehoefteonderzoek Woudenberg OPDRACHTGEVERS Gemeente Woudenberg en Omnia Wonen AUTEURS Peter Leliveld Madison Ketelaars STATUS Definitief
DATUM Januari 2025
KAW Groningen Kattenhage 1 9712 JE GRONINGEN l Postbus 1527 9701 BM GRONINGEN Rotterdam Schiedamsedijk 40 3011 ED ROTTERDAM Eindhoven Rechtestraat 59c 5611 GN EINDHOVEN www.kaw.nl l +31 88 529 0000 l info@kaw.nl