CConstaterende datWijdemeren
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3. Programmabegroting 2026-2029

gemeenteraad 5 juni 2025, gemeente WijdemerenBij agendapunt: Zienswijze Gooi en Vechtstreek begroting 2026 en resultaatbestemming (Het raadsvoorstel is zonder stemming aangenomen.)35.481 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Voor de normering van het weerstandsvermogen wordt onderstaande waarderingstabel gehanteerd. Ratio Weerstandsvermogen >2 1,4 < x < 2 1,0 < x < 1,4 0,8 < x < 1,0 0,6 < x < 0,8 < 0,6

A B C D E F

Betekenis Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende

De Regio streeft ernaar dat het weerstandsvermogen tenminste ‘voldoende’ is, zijnde een ratio van minimaal 1,0. Deze ratio is immers ook opgenomen in de nota ‘Spelregels weerstandvermogen verbonden partijen’, zoals deze in 2016 is vastgesteld door de colleges B&W van de zeven gemeenten, als ook in het Gemeenschappelijk Financieel Toezichtkader. Met de hiervoor berekende ratio van het weerstandsvermogen van 1,03 wordt aan deze norm voldaan, het weerstandvermogen is op dit moment voldoende te noemen. Kengetallen Kengetallen zijn getallen die de verhouding uitdrukken tussen bepaalde onderdelen van de begroting of de balans en kunnen helpen bij de beoordeling van de financiële positie. Bij besluit van 15 mei 2015 zijn de BBV-voorschriften aangepast en is het verplicht voorgeschreven om in de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing de volgende kengetallen op te nemen: 1. Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen; 2. De solvabiliteitsratio; 3. Structurele exploitatieruimte; 4. Grondexploitatie; 5. Belastingcapaciteit. De onder 4 en 5 genoemde kengetallen zijn niet van toepassing voor de Regio. Ad 1) Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie.

Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. De netto schuldquote wordt berekend inclusief en exclusief doorgeleende gelden. Zo kan een hoge schuld worden veroorzaakt, doordat er leningen zijn afgesloten en dat die gelden vervolgens worden doorgeleend aan derden. De berekening is als volgt: Trek de geldelijke bezittingen af van de schulden. Het bedrag dat resteert is de netto schuld. Deel deze netto schuld door de inkomsten. De uitkomst daarvan (in- en exclusief doorgeleende gelden) wordt uitgedrukt in procenten. De netto schuldquote (= netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen) van de Regio is: Beginbalans Eindbalans Begroting begroting begroting begroting 2025 2025 2026 2027 2028 2029 A) Vaste schulden B) Netto-vlottende schulden C) Overlopende passiva D1) Saldo financiële activa t.b.v. netto schuldquote D2) Saldo financiële activa t.b.v. netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen E) Saldo uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar F) Saldo liquide middelen G) Saldo van overlopende activa H) Gerealiseerde baten Kengetal netto schuldquote (+A+B+C-D1-E-F-G)/H Kengetal netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen (+A+B+C-D2-E-F-G)/H

26.464 7.586 12.536 3.645 45

31.768 7.586 12.536 2.759 -

33.768 7.586 12.536 2.009 -

33.779 7.586 12.536 1.409 -

31.649 7.586 12.536 9 -

30.135 7.586 12.536 9 -

27.239

26.663

26.852

28.136

29.810

30.982

499 1.944 113.549 11,68% 14,85%

499 1.944 109.398 18,30% 20,83%

499 1.944 111.751 20,21% 22,01%

499 1.944 109.408 20,03% 21,32%

499 1.944 109.424 17,83% 17,84%

499 1.944 109.376 15,38% 15,39%

56

Als de netto schuldquote tussen 100% en 130% ligt, is de schuld hoog (oranje). Als de netto schuldquote boven de 130% uit komt, dan bevindt men zich in de gevarenzone (rood). De netto schuldquote van de Regio is goed te noemen. Ad 2) De solvabiliteitsratio Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het totale vermogen. Deze indicator geeft inzicht in de mate waarin de Regio in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid van de instelling. Het eigen vermogen wordt opgevat als de financiële buffer voor het opvangen van risico’s. De solvabiliteit is een graadmeter voor de mate waarin de instelling hiertoe in staat is. Afhankelijk van de directe opbrengstwaarde van de activa is een algemene vuistregel dat de minimumnorm van de waarde tussen de 20% en 45% ligt. Indien de solvabiliteitsratio onder de 20% komt, heeft de instelling zijn bezit zeer zwaar belast met schuld. Het licht staat dan op rood. Bij een solvabiliteitsratio tussen de 20% en 30% springt het licht op oranje. De solvabiliteitsratio van de Regio komt uit op: Bedragen x € 1.000 Beginbalans 2025

Eindbalans 2025

Eindbalans 2026

Eindbalans 2027

Eindbalans 2028

Eindbalans 2029

A) Eigen Vermogen

16.223

13.103

11.549

11.398

11.397

11.396

B) Totaal van alle passiva

65.170

67.913

68.436

68.406

66.475

65.246

Kengetal solvabiliteitsratio (A/B)

24,89%

19,29%

16,88%

16,66%

17,14%

17,47%

De geprognotiseerde solvabiliteitsratio van de Regio is met 16,88% voor 2026 matig te noemen. De Regio heeft voorheen primair met het beschikbaar eigen vermogen gefinancierd; financiering met vreemd vermogen wordt zoveel mogelijk beperkt conform afspraak met gemeenten. De vraag is in hoeverre de solvabiliteit voor de Regio van toepassing is, gezien het feit dat de Regio een gemeenschappelijke regeling betreft. Gemeenten geven er de voorkeur aan om het eigen vermogen van de Regio niet te groot te laten zijn; zij geven er de voorkeur aan deze middelen op de eigen balans te hebben staan. Ad 3 Structurele exploitatieruimte De structurele exploitatieruimte geeft aan hoe wendbaar een instelling is. Als de structurele baten hoger zijn dan de structurele lasten is een instelling in staat om (structurele) tegenvallers op te vangen. De structurele exploitatie wordt bepaald door het saldo van de structurele baten en lasten en het saldo van de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves, gedeeld door de totale baten, uitgedrukt in een percentage. Voor de Regio is het kengetal: Realisatie begroting 2024 2025 A) Structurele lasten B) Structurele baten C) Totaal structurele toevoegingen aan de reserves D) Totaal structurele onttrekkingen aan de reserves E) Gerealiseerde baten Kengetal structurele exploitatieruimte ((B-A)+(DC))/E

begroting 2026

bedragen x € 1.000 begroting begroting begroting 2027 2028 2029

108.442 110.164 113.549

106.441 106.441 109.398

110.197 110.197 111.751

109.257 109.257 109.408

109.423 109.423 109.424

109.375 109.375 109.376

1,52%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

De Regio is in staat haar structurele lasten volledig te dekken vanuit structurele baten.

57

Financiële positie De financiële positie van de Regio is voldoende te noemen. De netto schuldquote (lager dan 100%) is gezond, net als de structurele exploitatieruimte. De solvabiliteitsratio is matig en vereist niet direct ingrijpen. De Regio financiert conform afspraken met gemeenten primair met eigen vermogen (wanneer dat mogelijk is) om financiering met vreemd vermogen zoveel mogelijk te beperken. Het weerstandvermogen is op dit moment net voldoende te noemen. Bij het zich voordoen van een risico is de Regio in staat financiële gevolgen ervan op te vangen.

58

Onderhoud kapitaalgoederen Inleiding Het kader voor de paragraaf Onderhoud van kapitaalgoederen wordt onder andere gevormd door artikel 12 van het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en gemeenten dat voorschrijft dat de paragraaf minimaal bevat het beleidskader, de uit het beleidskader voortvloeiende financiële consequenties en de vertaling van deze financiële consequenties in de begroting. Daarnaast schrijft de Financiële verordening 2025 in artikel 25 voor dat deze paragraaf de voortgang van het geplande onderhoud van werken en gebouwen vermeldt én dat het DB tenminste eens in de vier jaar het AB een onderhoudsplan voor kapitaalgoederen aanbiedt. In het plan is het beoogde onderhoudsniveau, de planning van het onderhoud en de kosten van het onderhoud opgenomen. In 2021 is het onderhoudsplan voor kapitaalgoederen opgesteld en ter instemming voorgelegd aan het AB. In 2025 zal er een geactualiseerd onderhoudsplan opgesteld en ter instemming voorgelegd worden aan het AB. Kapitaalgoederen zijn aangekochte en/of tot stand gebrachte objecten die gedurende meerdere jaren nut geven. Achterstanden in het onderhoud ervan kunnen leiden tot onveilige situaties en/of kapitaalvernietiging. Het is daarom belangrijk om het onderhoud van kapitaalgoederen goed op orde te hebben.

Kapitaalgoederen Regio De vaste activa van de Regio op basis van een inschatting in te delen in de volgende posten:

Bedragen x € 1.000

a) gronden terreinen b) bedrijfsgebouwen c) grond—weg- en waterbouwkundige werken d) machines, apparaten en installaties e) vervoermiddelen f) overig Totaal

Boekwaarde Investeringen Afschrijvingen 31-12-2025 1.234 10.580 40 -470 319 -62 1.213 582 -335 8.080 1.755 -1.682 14.622 3.844 -2.588 36.048 6.221 -5.138

Boekwaarde 31-12-2026 1.234 10.150 257 1.460 8.153 15.878 37.132

We verwijzen naar de bijlage investeringen voor een totaal overzicht van de investeringen voor de jaren 2026-2029. Locaties De Regio heeft een aantal locaties in eigendom. De aanschafwaarde van deze eigendommen is opgenomen onder gronden en terreinen (a), bedrijfsgebouwen (b), grond-, weg- en waterbouwkundige werken (c) en machines, apparaten en installaties (d). Het betreft de volgende locaties: ▪ Het Regiokantoor aan de Burgemeester de Bordesstraat in Bussum ▪ De locatie van de GAD aan de Hooftlaan in Bussum ▪ De twee scheidingsstations van de GAD in Bussum en Huizen Daarnaast heeft de Regio het hoofdkantoor van de RAV aan de Laan van Tergooi in Hilversum in eigendom, de grond ervan is in erfpacht. Van de GAD-locatie in Hilversum, waar het scheidingsstation en het overlaadstation zijn gehuisvest is de grond en het terrein niet in eigendom, ook daar ligt een erfpacht op. De inrichting, opstallen en installaties zijn wel eigendom van de Regio. Onderhoud op locaties In 2023 is het meerjarig onderhoudsplan voor het Regiokantoor en de ondergelegen parkeergarage geactualiseerd naar de afschrijvingsperiode (35 jaar). Ook wordt hierin aandacht besteed aan de

59

verdere verduurzaming. De dotatie aan de voorziening is € 305.000. Voor 2026 staat onderhoud gepland voor een bedrag van € 313.493. Voor het onderhoud van het vastgoed op de GAD-locatie wordt ook gewerkt met een onderhoudsplan (2015) en een voorziening groot onderhoud gebouwen GAD. Dit plan heeft een planningshorizon van 15 jaar. Voor 2026 staat geen onderhoud gepland, tenzij onderhoud noodzakelijk en onvermijdelijk is. De kapitaalgoederen bij het overlaadstation en bij de scheidingsstations zijn opgenomen in schema’s; naar bevind van zaken worden deze onderhouden of vervangen. Eind 2022 is gestart met een onderzoek naar de huisvesting van de GAD. De accommodaties van de GAD zijn sterk verouderd en liggen geografisch niet op de meest gunstige plekken binnen de Regio. De huidige locaties zijn namelijk binnenstedelijke locaties en liggen niet dichtbij snelwegen voor een goede logistieke ontsluiting. Dit brengt veel binnenstedelijk vrachtverkeer met zich mee binnen de Regio. Deze ontwikkelingen zijn nog niet meegenomen in de Regiobegroting 2026-2029. Het onderhoudsplan voor hoofdkantoor van de RAV aan de Laan van Tergooi in Hilversum is in 2018 opgesteld voor een periode van 20 jaar. De jaarlijkse dotatie ligt op € 32.775 en wordt bekostigd vanuit de bijdragen van de zorgverzekeraar. Voor 2026 staat er onderhoud gepland voor een bedrag van € 10.935.

Onderhoud vervoermiddelen Begin 2025 heeft de Regio de volgende voertuigen: Veilig Thuis GGD RAV GAD Algemeen

2 voertuigen 2 voertuigen 11 ambulances, 2 Medium Care ambulances, 1 Rapid Responder Ambulance en 1 piketvoertuig, 2 les voertuigen, 1 voertuig t.b.v. roosterbureau, 1 voertuig t.b.v. facilitair en 1 voertuig t.b.v. ICT 60 voertuigen (waarvan 48 voertuigen die vallen in de categorie ‘zwaar’ >3,5 ton) en 2 aanhangwagens groot vervoer 5 voertuigen

Het onderhoud van de bedrijfsvoertuigen en ambulances is uitbesteed. Voor het jaarlijks onderhoud en voor het incidenteel onderhoud en schades worden de voertuigen naar de daartoe gespecialiseerde garagebedrijven gebracht. Voor het onderhoud van de voertuigen zijn budgetten opgenomen in de begroting. De bedrijfsvoertuigen worden vervangen via het autovervangingsplan. Dit autovervangingsplan wordt jaarlijks geactualiseerd. Indien het voertuig economisch is afgeschreven (afschrijvingstermijn is verlopen) wordt gekeken of het voertuig technisch nog verder kan. Dit geldt niet voor de ambulances, deze worden na afschrijving vernieuwd. Uitbreiding en/of vervanging van de bedrijfsvoertuigen wordt opgenomen in het investeringsplan in de begroting. We verwijzen naar de bijlage voor het geactualiseerde investeringsoverzicht voor de jaren 2026-2029. Vanaf 2016 wordt er voor nieuwe ambulances geen onderhoudscontract meer afgesloten. Jaarlijks wordt een bedrag toegevoegd aan de voorziening onderhoud ambulances. De ambulances hebben een levensduur van zes jaar. De onderhoudskosten van nieuwe ambulances zijn in de eerste drie jaren lager dan in de laatste drie jaren.

Overige vaste activa Ten behoeve van de inzameling van de grondstoffen en afvalstoffen heeft de GAD veel containers in eigendom, bijvoorbeeld de vele boven- en ondergrondse verzamelcontainers in de wijken en de minicontainers bij de particuliere laagbouwwoningen. In 2026 wordt verder invulling gegeven aan het investeringsprogramma ‘Optimaliseren Inzamelvoorzieningen’ in het kader van het vastgestelde GAD Uitvoeringsplan. De investeringen betreffen niet alleen de aanschaf van de containers, maar ook de 60

plaatsingskosten van de ondergrondse containers. De aandacht verschuift in toenemende mate van realisatie naar onderhoud en beheer van de inzamelvoorzieningen. Hiernaast zijn op de drie scheidingsstations en het overlaadstation grotere containers in gebruik. Voor het onderhoud van alle containers zijn budgetten in de begroting opgenomen. Net als bij alle andere kapitaalgoederen wordt steeds gekeken of onderhoud nog economisch verantwoord is of dat het wellicht voordeliger is tot vervanging over te gaan. Onder de overige vaste activa zijn ook ICTvoorzieningen en meubilair opgenomen.

61

Financiering Inleiding In het BBV (Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en gemeenten) is een paragraaf financiering voorgeschreven voor zowel de begroting als de jaarrekening. Deze dient voor transparantie van de treasuryfunctie (financiering) van decentrale overheden. In deze paragraaf worden zo duidelijk mogelijk de plannen, feiten en visie over financiering uiteengezet. Doelstellingen De financieringsparagraaf heeft als doel inzicht te geven in de algemene interne en externe ontwikkelingen die van belang zijn voor de treasury en de concrete plannen op het gebied van risicobeheer, financieringspositie en leningen- en uitzettingenportefeuille. De treasuryfunctie van de Regio omvat alle activiteiten die voorzien in de financieringsbehoefte van de Regio. De Regio moet tijdig over voldoende geld beschikken tegen marktconforme condities om aan alle verplichtingen te kunnen voldoen (zoals bijvoorbeeld het op tijd betalen van salarissen en facturen van derden). Om investeringen mogelijk te maken, trekt de Regio geldleningen aan met een langere looptijd. Het financieringsbeleid is nodig om de rente die de Regio moet betalen op de aangetrokken leningen te beheersen, de renteresultaten te optimaliseren en de daarmee samenhangende (ongewenste) risico’s, zoals renterisico’s, kredietrisico’s, koersrisico’s, liquiditeitsrisico’s en valutarisico’s, te beperken.

Beheersmaatregelen In het treasurystatuut zijn de volgende beheersmaatregelen vermeld: a. Renterisicobeheer Bij het afsluiten van nieuwe leningen loopt de Regio een renterisico. Ook bestaat er een renterisico op het moment van renteherziening bij een lopende lening. Een stijging van de rentetarieven ten opzichte van de begroting leidt namelijk tot hogere rentelasten. Renterisico is het gevaar van ongewenste veranderingen van de financiële resultaten van de Regio Gooi en Vechtstreek als gevolg van dit soort rentewijzigingen. Teneinde deze risico’s zoveel mogelijk te beperken: ▪ worden nieuwe leningen/uitzettingen afgestemd op de bestaande financiële positie en de liquiditeitenplanning; ▪ wordt de rente typische looptijd en het renteniveau van de betreffende lening/uitzetting zo veel mogelijk afgestemd op de actuele rentestand en de rentevisie; ▪ worden de kasgeldlimiet en de renterisiconorm niet overschreden. b. Intern liquiditeitsrisicobeheer Interne liquiditeitsrisico’s zijn risico’s die voortvloeien uit opportuniteitskosten als gevolg van mogelijke wijzigingen in de liquiditeitenplanning en meerjareninvesteringsplanning. Ter beperking van het interne liquiditeitsrisico baseert de Regio Gooi en Vechtstreek haar financiële transacties op een liquiditeitenplanning waarin toekomstige inkomsten en uitgaven zijn gepland.

De Regio stelt een zo betrouwbaar en volledig mogelijke liquiditeitenplanning op, om daarmee de interne liquiditeitsrisco’s zoveel mogelijk te beperken. Essentieel is daarbij de kwaliteit en de tijdigheid van aangeleverde informatie omtrent de activiteiten en de invloed van deze activiteiten op de financiële positie van de Regio. c. Valutarisicobeheer Valutarisico’s zijn bij de Regio Gooi en Vechtstreek uitgesloten, zowel bij de financiële transacties als bij de commerciële transacties. Leningen worden enkel verstrekt, aangegaan of gegarandeerd in euro’s. Er zijn geen lopende transacties of langdurige overeenkomsten die zijn afgesloten in vreemde valuta.

62

d. Financiering De financiering omvat de activiteiten die gericht zijn op het beheersen van de liquiditeitsposities en het voorzien in de benodigde liquiditeiten voor een periode langer dan één jaar. Financiering met vreemd vermogen wordt zoveel mogelijk beperkt door primair het beschikbare eigen vermogen te gebruiken teneinde het renteresultaat te optimaliseren. Bij het aantrekken van financieringen voor een periode van één jaar en langer gelden de volgende uitgangspunten: ▪ Financieringen worden uitsluitend aangetrokken ten behoeve van de uitoefening van de publieke taak; ▪ Financiering met externe financieringsmiddelen wordt zoveel mogelijk beperkt door primair de beschikbare interne financieringsmiddelen te gebruiken, met als doel de renterisico’s te minimaliseren en het renteresultaat te optimaliseren; ▪ Toegestane instrumenten bij het aantrekken van financieringen zijn onderhandse leningen; ▪ De Regio is bij de financiering aangewezen op de Bank Nederlandse Gemeenten omdat andere bancaire instellingen deze publieke rechtsvorm niet vanzelfsprekend toelaten. De Regio heeft om die reden in de praktijk geen mogelijkheid om meer offertes te vragen voordat een financiering wordt aangetrokken. e. Uitzettingen Onder ‘uitzettingen’ wordt verstaan het uitzetten van financiële middelen bij een externe partij voor een periode langer dan één jaar.

▪ Uitzettingen van tijdelijke overtollige financiële middelen uit hoofde van treasury vinden in het kader van het geïntegreerd middelenbeheer uitsluitend plaats bij het Agentschap; ▪ De Regio hanteert bij de tijdelijke uitzettingen, uit hoofde van treasury, de instrumenten die het ministerie van Financiën aanbiedt. Deze instrumenten zijn: het aanhouden van middelen in rekening courant en het aanhouden van middelen in deposito’s; ▪ Uitzettingen worden afgestemd op de bestaande financiële positie en de liquiditeitenplanning. f. Relatiebeheer Doelstelling van het relatiebeheer is het zorgdragen van een permanente beschikbaarheid van bancaire en financiële diensten tegen vooraf overeengekomen kwaliteit en prijs. Relatiebeheer omvat het onderhouden van relaties met financiële instellingen en het Agentschap. De treasuryfunctie van de Regio beoogt het realiseren van gunstige c.q. marktconforme condities voor af te nemen financiële diensten. De publieke rechtsvorm van de Regio maakt het aangaan van andere relaties dan met de Bank Nederlandse Gemeenten niet vanzelfsprekend. De keuzevrijheid is daardoor in de praktijk niet aanwezig. Leningverstrekking en garantieverlening De wet Fido geeft aan dat geldleningen slechts mogen worden verstrekt of garant mag worden gestaan, als aantoonbaar is dat dit past in de uitoefening van de publieke taak.

Deze wet schrijft voor zo weinig mogelijk risico's te nemen met onder meer leningen en garanties. Tot 2020 gaf de financiële verordening van de Regio geen mogelijkheid tot het verstrekken van leningen aan derden. Voortkomend uit de inbesteding van het doelgroepenvervoer bij Vervoer Gooi en Vechtstreek, ontstond het verzoek om het verstrekken van leningen mogelijk te maken. De financiële verordening is hierop aangepast, waarbij in artikel 15 lid 1 sub b is opgenomen dat een uitzondering gemaakt kan worden wanneer de Regio een lening wil verstrekken aan verzelfstandigde uitvoerende eenheden waarin de Regio Gooi en Vechtstreek met 80% of meer zeggenschap is vertegenwoordigd. Wettelijke normen De Wet financiering decentrale overheden (Wet fido) geeft de wettelijke kaders voor de treasuryfunctie van decentrale overheden. Een belangrijk uitgangspunt van de wet is dat er voorzichtig moet worden omgegaan met publieke middelen. Dit uit zich onder andere in de beheersing van renterisico’s. Hierbij 63

gelden als wettelijke normen de kasgeldlimiet en de renterisiconorm, welke in het treasurystatuut zijn opgenomen. Daarnaast moeten tijdelijk overtollige middelen boven een vastgestelde drempel worden aangehouden in ‘s Rijks schatkist. Kasgeldlimiet De Regio mag haar activiteiten niet onbeperkt met kort geld financieren. In de Wet fido is hiervoor de kasgeldlimiet opgenomen, waarmee een maximum wordt gesteld aan de netto kortlopende schuld. De kasgeldlimiet voor gemeenschappelijke regelingen is gelijk aan 8,2% van het begrotingstotaal van de oorspronkelijke begroting. Doelstelling is dat de gemiddelde netto kortlopende schuld van een openbaar lichaam de kasgeldlimiet niet overschrijdt. In de volgende tabel is een vergelijking opgenomen tussen de kasgeldlimiet en de netto kortlopende schuld. Nr.

Omschrijving

2026

2027

2028

2029

111.751

109.408

109.424

109.376

8,2%

8,2%

8,2%

8,2%

9.164

8.971

8.973

8.969

20.122

20.122

20.122

20.122

29.294

30.579

32.253

33.425

-9.173

-10.457

-12.131

-13.303

9.164

8.971

8.973

9.969

-9.173

-10.457

-12.131

-13.303

18.336

19.428

21.103

22.272

BEREKENING KASGELDLIMIET 1 Begrotingstotaal aan lasten 2 Wettelijk percentage 3 Kasgeldlimiet (1 x 2) BEREKENING NETTO KORTLOPENDE SCHULD 4 Kortlopende schuld 5 Kortlopende middelen 6 Netto kortlopende schuld (4 – 5) TOETS AAN KASGELDLIMIET 3 Kasgeldlimiet (in bedrag) 6 Netto kortlopende schuld 7 Ruimte (+) / overschrijding (-)

De kasgeldlimiet wordt bij de Regio niet overschreden. In percentage ten opzichte van de begroting heeft de Regio nog 16,4% ruimte binnen de kasgeldlimiet. Renterisiconorm Met het betreden van de kapitaalmarkt dient ook rekening te worden gehouden met de renterisiconorm zoals de Wet Fido die stelt. Deze norm heeft als doel het toekomstig renterisico te beperken door de aflossingen en renteherzieningen te spreiden. Voorkomen moet worden dat er in enig jaar een te grote concentratie plaatsvindt van aflossingen en renteherzieningen op lopende leningen. Het renterisicobedrag wordt volgens de Wet Fido berekend als de som van de renteherzieningen en de aflossingen. De vraag is welk deel van de portefeuille aan vaste schuld in enig jaar geherfinancierd moet worden uit het aangaan van nieuwe leningen behorend tot de vaste schuld, en voor welk deel van de vaste schuld de geldnemer een wijziging van de rente niet kan beïnvloeden. Het totale renterisicobedrag mag niet groter zijn dan 20% van het begrotingstotaal. Het minimum bedrag voor de ruimte binnen renterisiconorm is € 2.500.000. In de volgende tabel is een en ander voor de jaren 2026 tot en met 2029 in kaart gebracht.

64

Bedragen x €1.000 Nr.

Omschrijving

2026

2027

2028

2029

1 Begrotingstotaal

111.751

109.408

109.424

109.376

2 Wettelijk percentage

20%

20%

20%

20%

3 Renterisiconorm (1 x 2)

22.350

21.882

21.885

21.875

0

0

0

0

4 Renteherzieningen 5 Nieuwe aangetrokken vaste schuld

6.221

4.855

3.599

3.326

6 Aflossingen nieuw aangetrokken schuld

866

1.488

1.974

2.334

7 Aflossingen op vaste opgenomen schuld

3.356

3.356

3.356

3.356

8 Bedrag waarover renterisico gelopen wordt (4+6+7)

4.222

4.844

5.329

5.689

9 Ruimte onder renterisiconorm (3 - 8)

18.128

17.038

16.555

16.186

De bedragen aan langlopende leningen waar de Regio de komende jaren een renterisico over loopt, blijven ruimschoots binnen de wettelijke norm (wet Fido), zoals uit de tabel blijkt. Schatkistbankieren Door de Wet Houdbare Overheidsfinanciën (wet HOF) en de wijziging van de Wet financiering decentrale overheden zijn alle decentrale overheden verplicht om alle overtollige liquide middelen aan te houden bij de schatkist. Gemeenschappelijke Regelingen zoals de Regio Gooi en Vechtstreek vallen onder de Wet financiering decentrale overheden. Door de centrale overheid is er wel een drempel ingebouwd. De hoogte van deze drempel is afhankelijk van de financiële omvang. Volgens de programmabegroting 2026-2029 kan, gelet op de begrotingsomvang van onze organisatie een bedrag van ruim € 2.235.000 buiten de schatkist worden aangehouden. Renteontwikkelingen De renteontwikkelingen in Nederland voor 2025 worden beïnvloed door het beleid van de Europese Centrale Bank (ECB) en de economische omstandigheden. Het ECB heeft aangegeven dat naar verwachting de rente geleidelijk zal blijven dalen in de eerste helft van 2025, mogelijk tot een niveau tussen 2% en 3%. Deze verlagingen zijn gebaseerd op dalende inflatieverwachtingen, hoewel geopolitieke en macro-economische onzekerheden blijven bestaan.

Rekenrente De rekenrente wordt bepaald aan de hand van het feitelijke rentepercentage van aangegane leningen. Het bij de begroting gecalculeerde omslagrentepercentage bedraagt 1,38% en is berekend door de werkelijke toe te rekenen rente (in Euro's) te delen door de boekwaarde van de vaste activa per 1 januari 2026 (€ 36.048.472) die integraal zijn gefinancierd.

65

In de volgende tabel is uitgewerkt hoe de berekening van het renteresultaat tot stand is gekomen Renteschema a. b.

De externe rentelasten over de korte en lange financiering De externe rentebaten (idem) Saldo rentelasten en rentebaten

496.606 -250.000 246.606

c1. c2.

De rente die aan de grondexploitatie moet worden doorberekend De rente van projectfinanciering die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend De rentebaat van doorverstrekte leningen indien daar een specifieke lening voor is aangetrokken (projectfinanciering) die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend Aan taakvelden toe te rekenen externe rente

496.606

Rente over eigen vermogen Rente over voorzieningen Totaal aan taakvelden toe te rekenen rente

496.606

e.

De aan taakvelden toegerekende rente (renteomslag)

-496.606

f.

Renteresultaat op het taakveld Treasury

-250.000

c3.

d1. d2.

De verwachting is dat het omslagrentepercentage de komende jaren gaat stijgen. Dit wordt veroorzaakt doordat we rekening houden met het feit dat alle toekomstige investeringen integraal extern worden gefinancierd. Voor de externe financiering houden we rekening met een marktrente van 3,3%. De omslagrente stijgt van 1,38% in 2026 naar 2,34% in 2029. Prognose financieringsbehoefte Het uitgangspunt is dat financiering met vreemd vermogen zoveel mogelijk wordt beperkt door primair het beschikbare eigen vermogen te gebruiken teneinde het renteresultaat te optimaliseren en het renterisico te beperken. De komende jaren verwachten wij een financieringsbehoefte die wordt veroorzaakt door de doorlopende investeringen, het meerjarig investeringsprogramma en het inzetten van reserves en voorzieningen. De aanname bij de prognose van deze financieringsbehoefte is dat investeringen worden gerealiseerd. Aangezien het eigen vermogen van de Regio beperkt is, moet rekening gehouden worden met het aantrekken van een lening. Het is van belang inzicht te hebben in de planning en de voortgang van de lopende en voorgenomen investeringen om te kunnen anticiperen op de financieringsbehoefte. Wij trachten voortdurend in de rentesfeer te optimaliseren. De huidige rente staat op 3,3%.

Hierdoor wordt het steeds belangrijker om afwijkingen in planning en uitvoering van de voorgenomen investeringen te voorkomen, omdat dit mogelijk een financieringsrisico met zich meebrengt. Voor 2026 verwachten we een nieuwe lening aan te gaan voor een bedrag van € 6.220.930 tegen 3,3% rente. Deze zal worden ingezet ten gunste van de geplande investeringen zoals opgenomen in de bijlage ‘Investeringen’.

66

Bedrijfsvoering Algemene ontwikkelingen Bedrijfsvoering betreft alle faciliterende activiteiten die de organisatie in staat stelt langdurig te presteren en maatschappelijke waarde te creëren. Denk hierbij aan personeelsbeleid, huisvesting, financiën, ICT, inkoop, kwaliteit en control. Een goede bedrijfsvoering is een voorwaarde voor het uitoefenen van en het ‘in control’ zijn over onze primaire taken en bedrijfsprocessen. Steeds meer is bedrijfsvoering gericht op servicegericht werken, flexibiliteit, eigenaarschap en maatwerk. Vakinhoudelijk verschuift de aandacht steeds meer naar het in control zijn, data gedreven werken, strategisch personeelsbeleid, impactgericht denken en werken, duurzaamheid en digitalisering. En dat alles tegen zo laag mogelijke kosten en met een zo hoog mogelijke kwaliteit. Het is noodzakelijk dat de draagkracht van de organisatie goed in evenwicht is met de opgaven die wij voor inwoners en gemeenten uitvoeren en dat de dienstverlening te allen tijde op een acceptabel niveau blijft. Ook speelt mee dat de (kwaliteits-)eisen vanuit het Rijk op een aantal terreinen steeds verder worden uitgebreid. Naast extra druk op de primaire operatie ontstaat hierdoor ook extra druk op de ondersteunende eenheden binnen Bedrijfsvoering. Specialistische functies op het gebied van toezicht en control zijn in de huidige arbeidsmarkt soms lastig in te vullen.

Digitalisering en Informatievoorziening We werken aan een informatievoorziening die: a) betrouwbaar is; b) wendbaar is; en c) datagedreven is. Een betrouwbare informatiehuishouding (a) garandeert dat de continuïteit van de bedrijfsprocessen van de Regio 24/7 geborgd is, dat de informatiehuishouding aantoonbaar veilig is en daarmee voldoet aan normen op bijvoorbeeld AVG-, BIO-, ISO- en NEN-gebied. Een wendbare informatiehuishouding (b) is noodzakelijk in een continu veranderende samenleving. De Regio moet hier op een moderne, schaalbare en flexibele manier op inspelen. Dit geldt zowel voor de dienstverlening aan inwoners en gemeenten, maar ook voor de behoefte om medewerkers overal, altijd en veilig te kunnen laten werken. Inwoners moeten kunnen rekenen op een dienstverlening die persoonlijk, toegankelijk en transparant is (c). Een datagedreven informatiehuishouding draagt hier aan bij, waarbij datagedreven zijn het middel is en niet het doel. Voor de begrotingsperiode 2026-2029 betekent dit dat er vol wordt ingezet om de digitale transformatie vorm te gaan geven, na het afronden van een aantal ‘basis op orde’ trajecten.

Het betreft hier: - Een herijkte en uitgedragen digitale strategie - Organisatiebrede ontwikkeling van datamanagement - Het systematisch werken met I&A processen, architectuur en project-/programmanagement - Het uitbreiden van de regierol op de informatievoorziening intern en extern - De doorontwikkeling van informatiebeveiliging naar security-management - Het aanjagen van alle vormen van innovatie (proces, product, organisatie etc.) Financiën De basis van een goede financiële bedrijfsvoering begint bij een betrouwbare financiële administratie, doelmatige processen en proactief advies. De organisatie moet kunnen vertrouwen op een financiële administratie die foutloos is en die overzichtelijke informatie levert.

67

In 2026 blijft de doelstelling steeds meer te laten verlopen via een verplichtingenadministratie, die snelheid en efficiëntie in de financiële afhandeling van inkooporders en contracten met zich meebrengt. Tegelijkertijd worden er stappen gezet in het verbeteren van de managementinformatie. Met behulp van Microsoft Power BI wordt het mogelijk om onder andere dashboards en rapportages te maken die de organisatie beter kan voorzien van stuurinformatie. Inkoop en aanbesteding De juiste wijze van inkopen en aanbesteden is voor ons als overheid van groot belang. Op basis van een concernbrede inkoopagenda wordt integraal afgewogen welke inkooptrajecten worden ingezet en op welke wijze de inkoop wordt vormgegeven. Dit draagt bij aan mogelijke besparingen, geeft een zichtbare verbetering van kwaliteit van opdrachten en/of innovatie. Het rechtmatig zijn van de uitgaven blijft hierbij altijd uitgangspunt, aandachtspunt en prioriteit. We houden ons aan wet- en regelgeving en gaan zo doelmatig en bewust mogelijk om met gemeenschapsgeld. Eind 2023 is de Regio gestart met het centraliseren van de inkoopfunctie vanaf meervoudig onderhandse aanbesteding en in 2024 is gestart met de inrichting van een nieuwe inkoopapplicatie (Mercell). De komende periode (2025) worden de processen beschreven en wordt het inkoopsysteem doorontwikkeld.

Tezamen met het registreren van de CPV-code op orderniveau in het financiële pakket Civitas, zet de Regio stappen op het verder professionaliseren van het rechtmatig inkopen en aanbesteden binnen het met gemeenten ontwikkelde inkoopbeleid. In 2026 zullen de resultaten hiervan zichtbaar zijn. Dienstverlening en huisvesting In 2026 wordt de vervanging van verlaagde plafonds en verlichting in de verkeerszones van het Regiokantoor afgerond. Voor 2027 en 2028 zijn, naast het reguliere onderhoud, geen aanvullende werkzaamheden binnen het MJOP gepland. De aanbesteding voor het W- en E-onderhoud voor alle regiolocaties is afgerond. In het eerste kwartaal van 2026 start de nieuwe onderhoudspartij met de werkzaamheden. Daarnaast is de regionale aanbesteding voor schoonmaakonderhoud en glasbewassing gestart, met als doel deze eind 2026 af te ronden. Voor de GGD bevindt de aanbesteding voor het onderhoud, beheer en de vervanging van vaccinkoelkasten zich begin 2026 in de afrondende fase. De eerste koelkasten worden medio 2026 vervangen, op basis van hun technische levensduur. De verhuizing van het consultatiebureau in Loosdrecht staat later in 2026 gepland. Eind 2026 zou de beoogde huisvesting op de Larenseweg in Hilversum gereed moeten zijn. Daarmee is de huisvestingsbehoefte van GGD Team Jeugd en Gezin weer op orde.

HR en organisatie-ontw ikkelagenda In 2024 is het Strategisch Personeelsbeleid 2024-2026 vastgesteld. Hierin zijn een drietal sets van kernwaarden beschreven: 1. Verantwoordelijkheid en Betrokkenheid 2. Vitaliteit en Gezondheid 3. Ontwikkeling en Ontplooiing In 2024 en 2025 hebben we ingezet op de eerste kernwaarde door middel van arbeidsmarktcommunicatie, onboarding en diversiteitsbeleid (inclusiviteit, waaronder Gendergelijkheidsplan en de Wet banenafspraak), evenals het werving- en selectiebeleid. Kernwaarde 2 is verder uitgewerkt met een Arbo-jaarplan en een vitaliteitsprogramma. In 2026 zal er verder ingezet worden op de derde kenwaarde, Ontwikkeling en Ontplooiing. Denk hierbij aan het vormgeven van opleidingsplannen en het organiseren van incompany trainingen die voor medewerkers uit de verschillende RVE’s interessant zijn. Daarnaast staat 2026 in het teken van het evalueren het Strategisch Personeelsbeleid (SPB). Op basis van het Medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) en in overleg met de OR wordt bepaald hoe het SPB in de periode 2027 – 2030 wordt voortgezet. 68

Kwaliteit en Control Kwaliteit en Control zijn belangrijke uitgangspunten binnen de regionale organisatie. Op dit moment heeft een aantal eenheden een ISO-certificering (ISO9001:2015). Deze certificering geldt voor de GGD, de GAD, Veilig Thuis en Jeugd en Gezin. Ook 2025 staat in het teken van handhaving van de huidige certificaten. Tegelijkertijd zal worden gekeken op welke terreinen de scope kan worden uitgebreid. Voor 2025 ligt de focus nu vooral op de interne bedrijfsvoering. Hierbij kan worden gedacht aan de interne auditfunctie. De regio is onder de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) en de Wet politiegegevens (Wpg) verplicht een data protection impact assessment( DPIA) uit te voeren. Dat is een instrument om vooraf de privacyrisico’s van een gegevensverwerking in kaart te brengen, om daarna maatregelen te kunnen nemen om de risico’s te verkleinen. Naast de controlerende rol heeft dit team de opdracht om de interne bedrijfsprocessen efficiënter en effectiever in te richten en daar waar nodig te verbeteren. Rechtmatigheid In 2023 heeft de Regio de basis neergezet voor de rechtmatigheidsverantwoording zoals deze door de rijksoverheid wordt geëist. Deze verklaring wordt opgesteld door het Dagelijks Bestuur. Deze verantwoording heeft betrekking op de financiële beheershandelingen in het kader van wet- en regelgeving.

Het gaat daarbij om het begrotingscriterium, het voorwaardencriterium, en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium. In 2025 hopen we over 2024 een tweede rechtsmatigheidsverklaring door het Dagelijks Bestuur af te geven. Bedrijfsvoering, Interne inkoop en Regio lasten Realisatie 2024

Begroting 2025

Begroting 2025 na wijziging

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

Begroting 2029

Lasten Personele lasten Kapitaallasten Materiële lasten Vennootschapsbelasting Overhead Regio Dotatie voorziening Totaal lasten

6.245 496 2.589 0 -6.918 376 2.787

6.299 456 1.859 0 -7.463 305 1.456

6.299 456 1.859 0 -7.463 305 1.456

6.422 526 1.714 0 -7.975 305 992

6.422 605 1.618 0 -7.958 305 992

6.384 673 1.555 0 -7.975 305 942

6.384 717 1.548 0 -8.013 305 942

Baten Gemeentelijke bijdrage Centrumbijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totaal baten

-93 0 0 -1.172 -1.265

-100 0 0 -738 -838

-100 0 0 -738 -838

-204 0 0 -738 -942

-204 0 0 -738 -942

-204 0 0 -738 -942

-204 0 0 -738 -942

Saldo

1.522

618

618

50

50

0

0

Reserves Dotaties Onttrekkingen

0 -557

0 -618

0 -618

0 -50

0 -50

0 0

0 0

Saldo

965

0

0

0

0

0

0

Toelichting De stijging van de lasten wordt, naast de loon- en prijsindexatie, veroorzaakt door een versterking van functies op het gebied van toezicht en risicomanagement. Dit gebeurt deels door een scherpere positionering van bestaande functies en deels door een uitbreiding op het gebied van Wmo-toezicht,

69

kwaliteit en concernstrategie. De versterking van Wmo-toezicht leidt tot een hogere gemeentelijke bijdrage, terwijl de versterking op de overige gebieden resulteert in een verhoogde doorbelasting naar de verschillende programma’s binnen de Regio, zoals gemeld in de kaderbrief 2026. Overhead Bij de Regio onderscheiden we een aantal soorten overhead: 1. Overhead primair proces: dit zijn de kosten van het management en de secretariaten voor het primaire proces. Conform de nieuwe notitie Overhead BBV presenteren wij deze overhead onder de programma’s en bij de bijbehorende taakvelden onder de personele lasten. 2. Overhead Regio: dit zijn de algemene kosten van de Regio, de kosten van de staf, het facilitair bedrijf en de centrale inkoop voor de organisatie en worden toegerekend aan de programma’s op basis van aantallen fte’s per RVE. Voor 2026 komt het totaal aan Overhead Regio op € 7.974.557. 3. De overhead binnen het programma Beleid en Bestuur worden conform het BBV toegerekend aan het taakveld overhead. Voor de Regio zijn dit echter primaire taken, welke niet worden niet toegerekend aan de overige programma’s.

70

Verbonden partijen Verbonden partijen zijn samenwerkingspartners van de Regio waarin zij een bestuurlijk en een financieel belang heeft en waarin zij daardoor medeverantwoordelijkheid draagt (‘medeeigenaarschap’). Van een financieel belang is sprake indien de Regio risico loopt met de aan deze partij beschikbaar gestelde middelen of als de Regio aangesproken kan worden als de verbonden partij haar verplichtingen niet nakomt. Van bestuurlijk belang is sprake als de Regio zeggenschap heeft, hetzij uit hoofde van vertegenwoordiging in het bestuur, hetzij uit hoofde van stemrecht. Conform het BBV is in de paragraaf de visie op verbonden partijen opgenomen in relatie tot de realisatie van de doelstellingen die zijn opgenomen in de begroting, als ook het gerealiseerde beleid omtrent verbonden partijen. In deze paragraaf wordt per verbonden partij weergegeven welk bestuurlijk en financieel belang de Regio in een verbonden partij heeft, de "eigenaarsrol". Coöperatieve Vereniging ondersteuning Ambulancevervoer Gooi en Vechtstreek en Flevoland U.A . Algemene informatie

Programma Beleidsdoelen Rechtsvorm Eigenaarsrol Opdrachtgeversrol Bestuurlijk belang Aandelenbelang Financieel belang Financiële gegevens

Eventuele risico’s

Vanaf 1 januari 2021 hebben de moederorganisaties Regio Gooi en Vechtstreek en de GGD Flevoland de samenwerking tussen hun RAV’s Gooi en Vechtstreek en Flevoland geborgd door deze in een coöperatie onder te brengen. Middels de Coöperatieve Vereniging ondersteuning Ambulancevervoer Gooi en Vechtstreek en Flevoland U.A. delen zij één directeur en hebben zij één gezamenlijk stafbureau. Hiermee is ook de governance aangepast op de samenwerking. De RAV’s Gooi en Vechtstreek en Flevoland leveren ambulancezorg volgens de hoogste professionele standaard. Ambulancezorg start bij de meldkamer, krijgt een vervolg wanneer het ambulanceteam zorg verleent en eindigt na de overdracht van de patiënt in het ziekenhuis of aan de huisarts. Voortdurend wordt gewerkt aan verbetering van onze zorg; steeds meer in samenwerking met huisartsen, ziekenhuizen, thuiszorg en organisaties voor geestelijke gezondheidszorg. De patiënt staat hierbij altijd centraal. RAV 1. Spreiding en beschikbaarheid van ambulancezorg 2.

Voldoen aan de landelijke kwaliteitseisen voor ambulancezorg Coöperatie met uitgesloten aansprakelijkheid Gemeenschappelijke regeling GGD Flevoland Gemeenschappelijke regeling Regio Gooi en Vechtstreek Ledenraad Regio Gooi en Vechtstreek / GGD Flevoland Er is sprake is van een directeur bestuurder en er zijn per lid twee vertegenwoordigers vanuit het bestuur / de organisatie Geen Waarborgen van het salaris van de directeur bestuurder Beginbalans 01-01-2025 Eigen vermogen €0 Vreemd vermogen € 82.337 Solvabiliteit 0% Begroot resultaat 2025 €0 De leden van de coöperatie staan garant voor het salaris van de directeur bestuurder met de verhouding 60% GGD Flevoland en 40% Regio Gooi en Vechtstreek.

71

Vervoer Gooi en Vechtstreek BV Algemene informatie

Programma Beleidsdoelen

Rechtsvorm Eigenaarsrol Opdrachtgeversrol Bestuurlijk belang

Aandelenbelang Financieel belang

Financiële gegevens

Vervoer Gooi en Vechtstreek BV is een organisatie van circa 200 mensen, waarbij iedereen (van chauffeurs tot en met de medewerkers van de klantenservice en de administratie) zich inzet om te zorgen voor persoonlijk en betrouwbaar Wmo vervoer, leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer. De duurzaamheid staat hierbij hoog in het vaandel. Het wagenpark bestaat voor 80% uit elektrische auto’s. Vervoer Gooi en Vechtstreek 1. Het bieden van vervoersvoorzieningen, waaronder hoofdzakelijk: a. de uitvoering van het Wet maatschappelijke ondersteuning-vervoer als bedoeld in artikel 1.2.1 van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015; b. de uitvoering van het leerlingenvervoer als bedoeld in de artikelen 4 van de Wet op het primair onderwijs, Wet op de expertisecentra en Wet op het voortgezet onderwijs; c. de uitvoering van het jeugdhulpvervoer als bedoeld in artikel 2.3 lid 2 van de Jeugdwet; d. de uitvoering van vervoer van en naar dagbesteding zoals bedoeld in artikel 2.1.2 lid 4 sub f van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015; e. de uitvoering van soortgelijk doelgroepenvervoer op basis van een wettelijke regeling. Besloten Vennootschap Gemeenschappelijke regeling Regio Gooi en Vechtstreek Regio Gooi en Vechtstreek Gemeenschappelijke regeling Regio Gooi en Vechtstreek vormt het bestuur.

In de praktijk is het algemeen bestuur van de Regio ook het bestuur van de Vervoer Gooi en Vechtstreek BV. Aandeelhouder gemeenschappelijke regeling Regio Gooi en Vechtstreek bezit 100 aandelen en is enig aandeelhouder Regio Gooi en Vechtstreek waarborgt de betaling van alle geleverde vervoersvoorzieningen en is als enig aandeelhouder risicodrager van gerealiseerde verliezen en winsten van Vervoer Gooi en Vechtstreek BV Beginbalans

01-01-2025

Eigen vermogen Vreemd vermogen Solvabiliteit Begroot resultaat 2025

€ 480.481 € 4.686.928 10% €0

Eventuele risico’s De risico’s liggen binnen de Vervoer GV in de schommelingen van het aantal gebruikers, de krapte op de arbeidsmarkt, schommelingen op de energiemarkt, en beleidsveranderingen door gemeenten en/of Rijk als het gaat om de Wmovoorziening of het aanbieden van leerlingenvervoer.

72

Openbaarheid De Wet open overheid (hierna: Woo) vervangt de Wet openbaarheid van bestuur. De Woo is een belangrijke stap naar het transparanter maken van het handelen van de overheid. In de wet is als beginsel opgenomen dat iedereen recht heeft op toegang tot publieke informatie. Daarbij is het uitgangspunt dat overheidsinformatie openbaar is, tenzij een uitzonderingsgrond aan openbaarmaking in de weg staat. Met een transparantere overheid wordt beoogd het functioneren van de democratie te verbeteren, zijn er meer mogelijkheden om het handelen van de overheid inzichtelijk te maken en te controleren, en wordt de verantwoordingsfunctie en het beter functioneren van de overheid bevorderd. In deze jaarstukken wordt verantwoording afgelegd over de uitvoering van de beleidsvoornemens inzake de wet open overheid. Hierbij wordt onderscheid gemaakt in initiatieven die worden genomen op het gebied van: • Passieve openbaarmaking • Actieve openbaarmaking • Verbetering van de informatiehuishouding Passieve openbaarmaking Ook onder de Woo kan eenieder, net zoals onder de Wob, een verzoek om informatie indienen bij de Regio. Een verzoek moet ook elektronisch kunnen worden ingediend. Deze informatieverzoeken waren al ingeregeld in het kader van de Wob.

Actieve openbaarmaking De Woo legt aan bestuursorganen de algemene inspanningsverplichting op om zoveel mogelijk informatie - voor zover dit zonder onevenredige inspanning of kosten redelijkerwijs mogelijk is - actief voor iedereen openbaar te maken. In de wet wordt daarnaast een aantal informatiecategorieën gespecificeerd die in ieder geval actief openbaar gemaakt moeten worden. Diverse documenten die hieronder vallen worden nu ook al openbaar gemaakt, zoals bestuursstukken die openbaar zijn op de website. In de wet is voorzien dat de actieve openbaarmaking van de informatiecategorieën gefaseerd verplicht wordt gesteld. De precieze fasering van de verplichting is nog niet vastgesteld; deze zal plaatsvinden volgens een door het Rijk in samenspraak met de VNG vast te stellen meerjarenplan. Vanzelfsprekend worden de ontwikkelingen nauwgezet gevolgd.

73

Bijlagen Kerngegevens De gemeentelijke bijdrage 2026 is gebaseerd op de inwoner- en kindaantallen per 1-1-2024.

Bron : demografische kerncijfers per gemeente CBS

Aantal inwoners Blaricum Gooise Meren Hilversum Huizen Laren Wijdemeren Totaal

1-1-2022 12.359 58.846 91.733 40.938 11.528 24.494 239.898

1-1-2023 12.490 60.341 93.345 41.252 11.712 24.659 243.799

1-1-2024 12.724 60.370 94.435 41.193 11.439 24.605 244.766

Aantal inwoners Eemnes Weesp Totaal

1-1-2022 9.450 20.766 30.216

1-1-2023 9.598 22.258 31.856

1-1-2024 9.755 23.705 33.460

Aantal kind 0-18 jaar Blaricum Gooise Meren Hilversum Huizen Laren Wijdemeren Totaal

1-1-2022 3.029 14.178 19.784 8.100 2.363 4.926 52.380

1-1-2023 3.064 14.525 20.063 8.120 2.394 4.879 53.045

1-1-2024 3.150 14.457 20.082 8.067 2.280 4.825 52.861

Aantal leerplichtigen Blaricum Eemnes Gooise Meren Hilversum Huizen Laren Wijdemeren Totaal

1-1-2022 1.915 1.430 10.157 13.781 5.895 1.712 3.503 38.393

1-1-2023 2.075 1.428 10.284 13.998 5.752 1.739 3.414 38.690

1-1-2024 2.213 1.465 10.335 14.395 5.736 1.722 3.440 39.306

Aantal begrote urgentieverklaring Blaricum Gooise Meren Hilversum Huizen Laren Wijdemeren Totaal

2024 7 43 148 64 10 15 287

2025 11 52 190 46 2 18 319

2026 11 52 190 46 2 18 319

74

Taakvelden

bedragen x € 1.000 Begroting 2026

RVE

Taakveld

GAD

7.3

Lasten Afval-GAD

Grondstoffen en Afvalstoffendienst

Baten

Saldo

2027

2028

2029

Saldo

Saldo

Saldo

35.987

-35.772

-215

-100

0

0

35.987

-35.772

-215

-100

0

0

GGD

1.1

Crisbeheersing en brandweer (GHOR)

885

-885

GGD

6.1

Samenkracht en burgerparticipatie (TTK)

676

-676

GGD

6.22

Toegang en eerstelijnsvoorzieningen jeugd (RET)

525

-525

GGD

7.1

Volksgezondheid (JG en CJG)

11.320

-11.320

GGD

7.1

Volksgezondheid (GGD)

3.097

2.937

Gemeentelijke Gezondheidsdienst

16.503

-16.343

-160

0

0

0

RAV

Volksgezondheid

14.335

-14.334

-1

-1

-1

-1

Regionale ambulancevoorziening

14.335

-14.334

-1

-1

-1

-1

RBL

2.190

-2.190 0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

7.1 4.3

WSP 6.5

Onderwijsbeleid en leerlingzaken Arbeidsparticipatie

493

-493

2.683

-2.683

350

-350

Regionaal urgentiebureau

350

-350

ZVH

541

-541

541

541 -4.179

Onderwijs en Werk RUB

8.3 1.2

Wonen en Bouwen Openbare orde en veiligheid

Zorg en Veiligheidshuis VGV

4.3

Onderwijsbeleid en leerlingzaken

4.179

VGV

6.60

Hulpmiddelen en Diensten (WMO) – (WMO-vervoer

4.897

-4.897

9.076

-9.076

Vervoer Gooi en Vechtstreek B&B

0.8

Overige baten en lasten (Regionaal Leerhuis)

27

-27

B&B

3.1

Economische ontwikkeling

474

-474

B&B

5.5

Cultureel erfgoed (Regioconservator)

85

-85

B&B

6.5

Arbeidsparticipatie

296

-296

B&B

6.91

Coördinatie en beleid WMO

383

-383

B&B

6.92

Coördinatie en beleid Jeugd

611

-611

B&B

7.4

Milieubeheer

648

-648

B&B

8.1

Ruimte en Leefomgeving

829

-829

B&B

8.3

Wonen en Bouwen

454

-454

B&B

0.4

Overhead (Uitvoeringsprogramma Sociaal Domein)

Beleid en Bestuur

1.128

0

-1.128

4.935

-3.807

-1.128

0

0

0

1.185

-1.185

0

0

0

0

0

0

0

0

I&C

4.3

Onderwijsbeleid en leerlingzaken

I&C

6.1

Samenkracht en burgerparticipatie

51

-51

I&C

6.752

Jeugdhulp ambulant regionaal

842

-842

I&C

6.91

Coördinatie en beleid WMO

832

-832

I&C

6.92

Coördinatie en beleid Jeugd

1.317

-1.317

Inkoop en Contractbeheer

4.227

-4.227

CG

6.23

Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal (Veilig thuis)

2.529

-2.529

CG

7.1

Volksgezondheid (Preventie en vroeg signalering)

48

-48

CG

6.811

Beschermd Wonen (Wmo)

13.754

-13.754

CG

6.812

Maatschappelijke- en vrouwenopvang (Wmo)

5.305

-5.305

Centrumgemeentetaken, Bescherming en Opvang, Veilig Thuis

21.637

-21.637

204

-204

204

-204

0

0

0

0

788

-738

-50

-50

0

0

788

-738

-50

-50

0

0

111.751

-110.197

-1.554

-151

-1

-1

-151

-1

-1

111.751

-111.751

0

0

0

BV

6.91

Coördinatie en beleid WMO (toezichthouder Wmo)

Bedrijfsvoering RGV

0.4

Overhead

Overhead Saldo van baten en lasten RGV 0.10 Resultaat

Onttrekkingen aan de reserves

-1.554 0

75

Gemeentelijke bijdragen Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

7.3

GAD

6.1

Toezicht kinderopvang

6.22

Team RET

7.1 7.1 7.1

Eenheid

inwoner

Tarief per eenheid 132,31

2025 incl. BW 1.535.815

2026

2027

2028

2029

1.683.496

Inspectie-uren

nvt

23.578

33.591

33.591

33.591

33.591

inwoner

2,14

25.277

27.282

27.790

27.848

27.894

AGZ en BO&O

inwoner

7,84

92.406

99.738

101.594

101.804

101.973

Centrum Jeugd en Gezin

Inwoner

4,21

49.690

53.596

54.593

54.706

54.797

Gezondheidszorg

inwoner 0-18

177,81

510.403

560.092

570.516

571.696

572.643

7.1

Rijksvaccinatie

inwoner 0-18

13,10

37.600

41.260

42.028

42.115

42.185

4.3

RBL

leerplichtige

26,19

55.308

57.949

57.785

57.631

57.278

6.5

Werkgeversservicepunt

bijstandsuitk.

123,51

28.686

13.586

3.864

3.864

3.864

8.3

Urgentiebureau

verklaring

1.021,84

10.785

11.240

11.300

11.306

11.323

1.2

Zorg- en Veiligheidshuis

inwoner

1,14

13.436

14.444

14.204

13.928

13.963

1.2

ZV, radicalisering

inwoner

0,15

0

1.909

2.545

2.545

2.545

4.3

Leerlingvervoer

leerlingen

127.309

203.751

203.751

203.751

203.751

6.60

WMO-vervoer

gebruikers

180.309

235.814

235.814

235.814

235.814

5.5

Visit Gooi en Vecht

inwoner

1,77

21.267

22.482

22.549

22.556

22.575

3.1

Beleid en Bestuur

inwoner

1,10

13.052

13.940

14.021

14.048

14.065

6.91

Beleid en Bestuur

inwoner

1,32

15.697

16.757

16.855

16.887

16.907

6.92

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

26.104

27.880

28.043

28.097

28.130

7.4

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

26.104

27.880

28.043

28.097

28.130

8.1

Beleid en Bestuur

Inwoner

1,92

22.841

24.395

24.537

24.585

24.614

6.5

Beleid en Bestuur

inwoner

1,05

12.558

13.406

13.484

13.510

13.526

8.3

Beleid en Bestuur

inwoner

1,10

13.052

13.940

14.021

14.048

14.065

0.4

MRA

inwoner

0,61

7.685

7.798

7.798

7.798

7.798

3.1

MRA

inwoner

0,41

5.058

5.153

5.153

5.153

5.153

8.1

MRA

inwoner

0,81

10.117

10.307

10.307

10.307

10.307

8.3

MRA

inwoner

0,41

5.058

5.153

5.153

5.153

5.153

3.1

RSA

inwoner

0,15

1.874

1.909

1.909

1.909

1.909

6.5

RSA

inwoner

0,11

1.405

1.431

1.431

1.431

1.431

6.91

RSA

inwoner

0,11

1.405

1.431

1.431

1.431

1.431

6.92

RSA

inwoner

0,22

2.810

2.863

2.863

2.863

2.863

7.4

RSA

inwoner

0,38

4.684

4.772

4.772

4.772

4.772

8.1

RSA

inwoner

0,38

4.684

4.772

4.772

4.772

4.772

8.3

RSA

inwoner

0,15

1.874

1.909

1.909

1.909

1.909

5.5

Regioconservator

inwoner

0,33

4.158

4.219

4.219

4.219

4.219

0.8

Regionaal Leerhuis

Inwoner

0,11

1.331

1.350

1.350

1.350

1.350

6.752

Taakgerichte financiering

inwoner

3,44

42.206

43.748

43.748

43.748

43.748

6.1

Contractbeheer inburgering

Inwoner

0,20

2.528

2.550

2.550

2.550

2.550

6.91

Coördinatie en beleid WMO

Inwoner

2,83

45.296

35.997

36.183

36.204

36.257

6.92

Coördinatie en beleid Jeugd

Inwoner

4,66

44.144

59.277

59.584

59.618

59.705

6.23

Veilig Thuis

Inwoner

10,33

120.611

131.493

132.223

132.598

132.809

6.1

Preventie & vroegsignalering

inwoner

0,20

2.468

2.504

2.504

2.504

2.504

6.91

Toezichthouder WMO

inwoner

0,80

4.929

10.223

10.223

10.223

10.223

3.155.602

3.537.287

1.703.671 1.715.309 1.717.496

3.564.680 3.578.247 3.581.988

76

Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

Eenheid

2025 incl. BW 36.614

2026

2027

2028

2029

leerplichtige

Tarief per eenheid 26,19

4.3

RBL

6.5

Werkgeversservicepunt

38.362

38.254

38.152

37.918

bijstandsuitk.

123,51

20.862

9.881

2.810

2.810

4.3

Leerlingvervoer

leerlingen

2.810

279.641

256.354

256.354

256.354

256.354

6.60 6.91

WMO-vervoer Beleid en Bestuur

gebruikers inwoner

1,32

135.109

168.905

168.905

168.905

168.905

12.063

12.847

12.922

12.947

6.5

Beleid en Bestuur

inwoner

12.962

0.8

Regionaal Leerhuis

inwoner

1,05

9.650

10.278

10.338

10.358

10.370

0,11

1.023

1.035

1.035

1.035

6.1

Contractbeheer inburgering

1.035

Inwoner

0,20

1.933

1.955

1.955

1.955

6.91

1.955

Coördinatie en beleid WMO

Inwoner

2,83

34.808

27.597

27.740

27.756

27.797

6.91

Toezichthouder WMO

inwoner

0,80

3.788

7.837

7.837

7.837

7.837

535.490

535.051

528.150

528.108

527.943

77

Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

7.3

GAD

6.1

Toezicht kinderopvang

6.22

Eenheid

2025 incl. BW 7.419.742

2026

2027

2028

2029

inwoner

Tarief per eenheid 132,31

7.987.478

8.083.197

8.138.418

8.148.794

Inspectie-uren

nvt

176.955

189.066

189.066

189.066

189.066

Team RET

inwoner

2,14

122.116

129.443

131.852

132.125

132.343

7.1

AGZ en BO&O

inwoner

7,84

446.429

473.214

482.021

483.018

483.818

7.1

Centrum Jeugd en Gezin

Inwoner

4,21

240.061

254.289

259.021

259.557

259.987

7.1

Gezondheidszorg

inwoner 0-18

177,81

2.419.579

2.570.553

2.618.397

2.623.813

2.628.157

7.1

Rijksvaccinatie

inwoner 0-18

13,10

178.242

189.364

192.888

193.287

193.607

4.3

RBL

leerplichtige

26,19

258.297

270.630

269.864

269.145

267.497

6.5

Werkgeversservicepunt

bijstandsuitk.

123,51

203.407

96.336

27.397

27.397

27.397

8.3

Urgentiebureau

verklaring

1.021,84

50.985

53.136

53.420

53.449

53.528

1.2

Zorg- en Veiligheidshuis

inwoner

1,14

64.895

68.531

67.390

66.082

66.249

1.2

ZV, radicalisering

inwoner

0,15

0

9.056

12.074

12.074

12.074

4.3

Leerlingvervoer

leerlingen

1.126.421

1.077.850

1.077.850

1.077.850

1.077.850

6.60

WMO-vervoer

gebruikers

1.030.965

1.169.435

1.169.435

1.169.435

1.169.435

5.5 3.1

Visit Gooi en Vecht Beleid en Bestuur

inwoner inwoner

1,77

102.744

106.666

106.988

107.020

107.107

1,10

63.057

66.140

66.525

66.654

66.732

6.91

Beleid en Bestuur

inwoner

1,32

75.836

79.507

79.970

80.124

80.218

6.92

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

126.114

132.281

133.051

133.307

133.463

7.4

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

126.114

132.281

133.051

133.307

133.463

8.1

Beleid en Bestuur

inwoner

1,92

110.350

115.746

116.420

116.644

116.781

6.5

Beleid en Bestuur

inwoner

1,05

60.669

63.606

63.976

64.099

64.174

8.3

Beleid en Bestuur

inwoner

1,10

63.057

66.140

66.525

66.654

66.732

0.4

MRA

inwoner

0,61

37.125

36.997

36.997

36.997

36.997

3.1

MRA

inwoner

0,41

24.438

24.450

24.450

24.450

24.450

8.1

MRA

Inwoner

0,81

48.876

48.899

48.899

48.899

48.899

8.3

MRA

Inwoner

0,41

24.438

24.450

24.450

24.450

24.450

3.1

RSA

inwoner

0,15

9.051

9.055

9.055

9.055

9.055

6.5

RSA

inwoner

0,11

6.788

6.791

6.791

6.791

6.791

6.91

RSA

inwoner

0,11

6.788

6.791

6.791

6.791

6.791

6.92

RSA

inwoner

0,22

13.577

13.584

13.584

13.584

13.584

7.4

RSA

inwoner

0,38

22.628

22.639

22.639

22.639

22.639

8.1

RSA

inwoner

0,38

22.628

22.639

22.639

22.639

22.639

8.3

RSA

inwoner

0,15

9.051

9.055

9.055

9.055

9.055

5.5

Regioconservator

inwoner

0,33

20.087

20.018

20.018

20.018

20.018

0.8

Regionaal Leerhuis

inwoner

0,11

6.429

6.404

6.404

6.404

6.404

6.752

Taakgerichte financiering

inwoner

3,44

206.363

207.563

207.563

207.563

207.563

6.1

Contractbeheer inburgering

Inwoner

0,20

12.036

12.097

12.097

12.097

12.097

6.91

Coördinatie en beleid WMO

Inwoner

2.83

218.830

170.790

171.672

171.770

172.022

6.92 6.23

Coördinatie en beleid Jeugd Veilig Thuis

Inwoner inwoner

4,66

213.265

281.246

282.700

282.861

283.277

10,33

582.690

623.880

627.344

629.120

630.121

6.1

Preventie & vroegsignalering

inwoner

0,20

11.923

11.882

11.882

11.882

11.882

6.91

Toezichthouder WMO

inwoner

0,80

23.813

48.502

48.502

48.502

48.502

15.986.860 16.908.480 17.013.912 17.078.094 17.095.709

78

Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

7.3

GAD

6.1

Toezicht kinderopvang

6.22

Eenheid

inwoner

Tarief per eenheid 132,31

2025 2026 2027 2028 2029 incl. BW 11.478.031 12.494.575 12.644.305 12.730.685 12.746.917

Inspectie-uren

nvt

205.563

222.570

222.570

222.570

222.570

Team RET

inwoner

2,14

188.909

202.484

206.252

206.679

207.021

7.1

AGZ en BO&O

inwoner

7,84

690.606

740.234

754.011

755.571

756.822

7.1

Centrum Jeugd en Gezin

Inwoner

4,21

371.364

397.776

405.179

406.018

406.690

7.1

Gezondheidszorg

inwoner 0-18

177,81

3.342.101

3.570.717

3.637.175

3.644.699

3.650.733

7.1

Rijksvaccinatie

inwoner 0-18

13,10

246.201

263.043

267.938

268.493

268.937

4.3

RBL

leerplichtige

26,19

359.766

376.945

375.877

374.876

372.581

6.5 8.3

Werkgeversservicepunt Urgentiebureau

bijstandsuitk. 123,51 verklaring 1.021,84

521.555

247.016

70.249

70.249

70.249

186.292

194.149

195.190

195.293

195.581

1.2

Zorg- en Veiligheidshuis

inwoner

1,14

100.407

107.201

105.417

103.370

103.631

1.2

ZV, radicalisering

inwoner

0,15

0

14.165

18.887

18.887

18.887

4.3

Leerlingvervoer

leerlingen

1.556.440

1.298.313

1.298.313

1.298.313

1.298.313

6.60

WMO-vervoer

gebruikers

1.852.502

1.851.397

1.851.397

1.851.397

1.851.397

5.5

Visit Gooi en Vecht

inwoner

1,77

158.941

166.855

167.358

167.408

167.545

3.1

Beleid en Bestuur

inwoner

1,10

97.547

103.462

104.064

104.264

104.386

6.91

Beleid en Bestuur

inwoner

1,32

117.315

124.371

125.095

125.336

125.482

6.92

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

195.094

206.923

208.128

208.529

208.773

7.4

Beleid en Bestuur

inwoner

2,19

195.094

206.923

208.128

208.529

208.773

8.1

Beleid en Bestuur

inwoner

1,92

170.707

181.058

182.112

182.463

182.677

6.5

Beleid en Bestuur

inwoner

1,05

93.852

99.497

100.076

100.269

100.386

8.3

Beleid en Bestuur

inwoner

1,10

97.547

103.462

104.064

104.264

104.386

0.4

MRA

inwoner

0,61

57.432

57.873

57.873

57.873

57.873

3.1

MRA

inwoner

0,41

37.805

38.246

38.246

38.246

38.246

8.1

MRA

inwoner

0,81

75.610

76.493

76.493

76.493

76.493

8.3

MRA

inwoner

0,41

37.805

38.246

38.246

38.246

38.246

3.1

RSA

inwoner

0,15

14.002

14.166

14.166

14.166

14.166

6.5

RSA

inwoner

0,11

10.501

10.624

10.624

10.624

10.624

6.91

RSA

inwoner

0,11

10.501

10.624

10.624

10.624

10.624

6.92

RSA

inwoner

0,22

21.003

21.248

21.248

21.248

21.248

7.4

RSA

inwoner

0,38

35.004

35.413

35.413

35.413

35.413

8.1

RSA

inwoner

0,38

35.004

35.413

35.413

35.413

35.413

8.3

RSA

inwoner

0,15

14.002

14.166

14.166

14.166

14.166

5.5

Regioconservator

inwoner

0,33

31.074

31.313

31.313

31.313

31.313

0.8

Regionaal Leerhuis

inwoner

0,11

9.946

10.018

10.018

10.018

10.018

6.752 Taakgerichte financiering

inwoner

3,44

321.707

324.685

324.685

324.685

324.685

6.1

Contractbeheer inburgering

Inwoner

0,20

18.762

18.922

18.922

18.922

18.922

6.91

Coördinatie en beleid WMO

Inwoner

2.83

338.521

267.161

268.542

268.695

269.090

6.92

Coördinatie en beleid Jeugd

Inwoner

4,66

329.913

439.945

442.219

442.471

443.121

6.23

Veilig Thuis

inwoner

10,33

901.397

975.916

981.336

984.113

985.680

6.1

Preventie&vroegsignalering

inwoner

0,20

18.445

18.587

18.587

18.587

18.587

6.91

Toezichthouder WMO

inwoner

0,80

36.837

75.871

75.871

75.871

75.871

24.581.107 25.688.062 25.775.787 25.875.347 25.902.534

79

Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

2026

2027

2028

2029

RBL- RMC

2025 Incl. BW 768.704

4.3 4.3

863.539

863.539

863.539

863.539

RBL -VSV

297.099

297.099

297.099

297.099

297.099

1.2

Zorg- en Veiligheidshuis

98.560

98.560

98.560

98.560

98.560

1.2

Zorg- en Veiligheidshuis

128.013

128.013

128.013

0

0

4.3

Volwasseneneducatie

968.559

1.185.460

1.185.460

1.185.460

1.185.460

6.811

Beschermd Wonen

12.836.527

13.648.817

13.648.817

13.648.817

13.648.817

6.812

Maatschappelijke Opvang

2.287.298

2.260.176

2.260.176

2.260.176

2.260.176

6.812

Vrouwenopvang

2.991.500

2.718.305

2.720.215

2.720.215

2.720.215

6.812

Dak- en Thuisloosheid

317.741

326.708

326.708

326.708

326.708

20.694.001

21.526.677

21.528.587

21.400.574

21.400.574

80

Bedragen excl. BTW [ € ] Taak veld

Omschrijving

Eenheid

Tarief per eenheid 132,31

2025 incl. BW 5.072.492

2026

2027

2028

2029

7.3 6.1

GAD Toezicht kinderopvang

5.450.194

5.515.506

5.553.186

5.560.266

nvt

90.168

109.046

109.046

109.046

6.22

Team RET

109.046

inwoner

2,14

83.484

88.324

89.968

90.154

7.1

AGZ en BO&O

90.304

inwoner

7,84

305.200

322.894

328.903

329.584

330.129

7.1

Centrum Jeugd en Gezin

Inwoner

4,21

164.117

173.512

176.741

177.107

177.400

7.1

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15657832/1