Bijlage 1a. Programmabegroting 2026-2029 Gemeente Wijdemeren opgemaakt
Tekst van het document
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Beheerplan Actualisatie Beheerplan Wegen 2024-2028 Water- en rioleringsprogramma 2023-2027 Beheerplan Civiele kunstwerken 2024-2027 Beheerplan Openbare Verlichting 2024-2027
2028 2027 2027 2027
Groenbeheerplan 2024-2027
2027
Beheerplan Bomen 2024-2027
2027
Beheerplan Straatmeubilair 2024-2027 Beheerplan Speel- en beweegvoorzieningen 20242027
2027 2027
Verantwoording baten en lasten De lasten en baten, die voortvloeien uit het onderhoud van de kapitaalgoederen worden op totaalniveau verantwoord in programma 3, Openbare ruimte. In deel 2 van de begroting zijn de financiële overzichten met betrekking tot de exploitatiekosten van de programma’s en de investeringen opgenomen.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
Meerjaren Investeringsplan (MIP) 2026-2029 In het MIP 2026-2029 worden de onderstaande investeringen per
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
MEERJAREN INVESTERINGSPLAN (MIP) 2026-2029
5. Bedrijfsvoering
85
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Investeringen beschoeiing (MIP) De nieuwe investeringskredieten voor beschoeiing betreffen de
Onderdeel
2026
2027
2028
2029
Beschoeiing
1.047.000
894.000
894.000
894.000
Bruggen
200.000
200.000
200.000
71.000
in de eerdere jaren. De praktijk leert dat ramingen door diverse redenen
Groen
1.393.000
453.089
518.056
307.500
nieuwe investeringskredieten nodig in verband met een nieuw
vaak verschuiven over de jaren. Het is dan ook mogelijk dat de geraamde
IHP
3.334.245
6.469.700
6.456.700
170.000
aanbesteed raamcontract. Middels deze mutatie nemen we de
718.923
437.438
433.923
356.000
vervangingsinvesteringen voor de jaren 2026 tot en met 2029 op in de
onderdeel voorgesteld met een totaal van € 69.842.000 over de jaren 2026 tot en met 2029. In het jaar 2029 neemt het investeringsvolume af. Dat houdt verband met de ramingen van de diverse investeringskredieten
investeringen van 2026 tot en met 2028 uitlopen naar 2029, waardoor het investeringsvolume voor dat jaar toeneemt.
Openbare verlichting Overig en straatmeubilair
gebruikelijke vervangingsinvesteringen die jaarlijks terugkeren voor de verschillende projecten binnen de gemeente. Deze projecten zijn reeds voorbereid en klaar voor uitvoering. Bovendien zijn er
gemeentelijke begroting. 627.368
572.368
790.834
541.000
Riool
2.790.259
5.385.965
6.810.995
9.073.800
Wegen
6.831.655
3.679.353
7.178.175
12.000
TOTAAL
17.042.450
18.091.913 23.282.683 11.425.300
Investeringen bruggen (MIP) De nieuwe investeringskredieten voor bruggen betreffen de gebruikelijke vervangingsinvesteringen die jaarlijks terugkeren voor de verschillende projecten binnen de gemeente. Middels deze mutatie nemen we de vervangingsinvesteringen voor de jaren 2026 tot en met 2029 op in
Hieronder staan de verschillende onderdelen toegelicht. In het algemeen geldt voor de diverse projecten dat deze enigszins vertraagd zijn. Dit komt door de specifieke redenen:
• Investeringsstop: Goede werkvoorbereiding en aanbesteding duurt gemiddeld tot twee jaar.
• Personele mutaties: Het vertrek van collega’s en het inwerken van nieuwe collega’s (zowel tijdelijk als vast).
• De politieke discussies over de beleidskaders mobiliteit bij diverse projecten.
de gemeentelijke begroting. De middelen zetten we in voor de twee bruggen in Kortenhoef en de boodschappensteiger. Naar verwachting vindt de aanbesteding en uitvoering van beide projecten in 2026 plaats.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
86
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Investeringen groen (MIP)
Investeringen gebouwen IHP (MIP)
De overige scholen hebben een uitvoering in de latere jaren. Deze jaren
De nieuwe investeringskredieten voor groen betreffen de gebruikelijke
De nieuwe investeringskredieten voor het IHP betreffen de nieuwbouw
vallen buiten de scoop van de voorliggende begroting en zijn daarom
vervangingsinvesteringen die jaarlijks terugkeren voor de verschillende
van diverse scholen. Het IHP omvat de meerjarige investeringsopgave
niet opgenomen in het MIP.
projecten binnen de gemeente. Middels deze mutatie nemen we
voor onderwijshuisvesting binnen de gemeente. Het gaat hierbij
de vervangingsinvesteringen voor de jaren 2026 tot en met 2029
onder andere om nieuwbouw, vervangende bouw, renovaties en
Investeringen riool (MIP)
op in de gemeentelijke begroting. Daarnaast worden de nieuwe
verduurzaming van schoolgebouwen. Op basis van nieuwe inzichten in
De nieuwe investeringskredieten voor riool betreffen het
investeringskredieten voor diverse projecten m.b.t. bomen en
de projectvoorbereiding, planning en realisatiecapaciteit – in afstemming
levensduurverlengend onderhoud. Daarnaast worden de nieuwe
plantsoenen geraamd. Dit zijn merendeels integrale projecten, waar ook
met de betrokken scholen – zijn de diverse onderdelen van het IHP
investeringskredieten voor diverse projecten geraamd. Dit zijn
de andere onderdelen (riool en wegen) worden uitgevoerd. Het betreft
geraamd in de begroting. Bij het opstellen van het IHP is vanaf 2026
merendeels integrale projecten, waar ook de andere onderdelen (wegen
de onderstaande projecten:
een stelpost voor de kapitaallasten opgenomen. Echter, op basis van
en groen) worden uitgevoerd. Het betreft de onderstaande projecten:
de nieuwe inzichten worden enkele grote investeringen later in de tijd
• Loosdrecht, Edelenbuurt-Oost
uitgevoerd, waardoor de kapitaallasten ook later ingaan. Hierdoor kan de
• Edelenbuurt-Oost, Loosdrecht
• Loosdrecht, Botenbuurt-Oost (herinrichting)
stelpost in de eerste jaren afgeboekt worden. De verwachting is dat de
• Botenbuurt-Oost (herinrichting), Loosdrecht
• Kortenhoef, Dodaarslaan
grootste investeringen in 2026, 2027 en 2028 plaatsvinden, waardoor de
• Dodaarslaan, Kortenhoef
• Kortenhoef, Hoflaan
kapitaallasten vanaf 2029 substantieel worden.
• Hoflaan, Kortenhoef
• Kortenhoef, Rozenhof • Loosdrecht, Lindelaan
• Elbert Mooijlaan, Kortenhoef Het IHP zoals opgenomen in de begroting 2026-2029 betreft de onderstaande scholen:
• Joseph Lokinschool, Ankeveen • Jozefschool, Nederhorst den Berg • Meester Kremer en Warinschool, Nederhorst den Berg
• Overmeerseweg, Nederhorst den Berg
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
87
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Investeringen verkeer en wegen (MIP)
Daarnaast worden de nieuwe investeringskredieten voor wegen voor
Wegen
De nieuwe investeringskredieten voor wegen betreffen onder andere
diverse projecten geraamd. Dit zijn merendeels integrale projecten,
De gemeente Wijdemeren heeft in totaal 1.103.000 m2 verhardingen
levensduurverlengend onderhoud en verkeersveiligheid voor diverse
waar ook de andere onderdelen (riool en groen) worden uitgevoerd. Het
in beheer. Hiervan is 474.500 m2 asfaltverharding en 628.500 m2
projecten. Dit gaat voor verkeersveiligheid om de volgende meerkosten
betreft de onderstaande projecten:
elementenverharding. Naast deze verhardingen is ook nog 1.400 m2
en investeringskredieten:
• Leeuwenlaan, ‘s-Graveland
betonverharding en 2.800 m2 halfverharding (voornamelijk voetpaden
• Bredere fietsstroken Nieuw-Loosdrechtsedijk
• Molenmeent, Loosdrecht
en in-/uitritten) aanwezig. De kapitaalwaarde van deze verhardingen is
• Doorfietspaden Molenmeent inclusief rotonde de Rading (aanbrengen
• Edelenbuurt-Oost, Loosdrecht
samen ruim 83 miljoen euro. Het bestaande areaal is onder te verdelen
rood asfalt en belijning en het verbeteren van fietsoversteken) en
• Nieuw-Loosdrechtsedijk, Loosdrecht
in onderdeeltypen, zoals hoofdrijbanen, fietspaden, voetpaden en
Leeuwenlaan (plaatsen verlichting en belijning)
• Herenweg, Ankeveen
trottoirs, parkeervakken en overige. Onder de categorie ‘overige’ vallen
• Het verlagen van de snelheid naar 50 km/u op de Molenmeent
• Botenbuurt-Oost (herinrichting), Loosdrecht
bijvoorbeeld in- en uitritten, bushaltes en rabatstroken.
• Het verlagen van de snelheid naar 30 km/u bij meerdere wegen zoals
• Dodaarslaan, Kortenhoef
in de Edelenbuurt-Oost, Herenweg (Ankeveen), Botenbuurt-Oost en
• Hoflaan, Kortenhoef
Uitgevoerde onderzoeken
de Lindelaan.
• Zuidfase 1, Kortenhoef
In de tweede helft van 2025 voert een deskundig bureau nieuwe
• Elbert Mooijlaan, Kortenhoef
inspecties uit in gemeente Wijdemeren. Het gaat hier om het zuidelijk
• Lindelaan, Loosdrecht
areaal. Deze is voor het laatst in 2023 geïnspecteerd. Het zuidelijk
• Poortconstructies en overgangen diverse wegen
• Noordereinde-Zuid, ‘s-Graveland
areaal beslaat de kern Loosdrecht en het areaal ten zuiden van de lijn
• Aansluitingen van wegen (Elbert Mooijlaan op Koninginneweg)
• Stichts End/Hollands End, Ankeveen
Kerklaan-Leeuwenlaan in Kortenhoef/’s-Graveland. Het noordelijk areaal
• Aanleg stil asfalt in verband met de sanering wegverkeerslawaai (100% subsidiabel)
• Variantenonderzoek Oud-Loosdrechtsedijk (oplossing fietsstroken en parkeerproblematiek)
beslaat de kernen Nederhorst den Berg en Ankeveen en het areaal ten noorden van de lijn Kerklaan-Leeuwenlaan, inclusief de Kerklaan en de Leeuwenlaan. Uit de onderzoeken moet blijken wat de technische staat van de wegen is, de mate van achterstallig onderhoud en wat dit betekent voor het geplande onderhoud en de vervangingen.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
88
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Huidige kwaliteit
Openbaar groen
Huidige kwaliteit
Ut het Beheerplan Wegen 2024-2028 blijkt dat het gemiddelde
De groenvoorzieningen van de gemeente bestaan uit de categorieën
Uit het resultaat van de technische inspectie in het voorjaar van 2023
kwaliteitsniveau van de wegverhardingen in 2023 op kwaliteitsniveau C
‘beplanting’ en ‘gras- en kruidachtigen’. De beheerstrategie rondom
blijkt dat 91,1% van het areaal aan beplantingsvakken en 93,9% van de
ligt, net over de grens tussen niveau B en C. De kwaliteit van de asfalt- en
bomen wordt in een apart beheerplan besproken. Het areaal aan
gras- en kruidachtigen voldoet aan het ambitieniveau.
elementenverhardingen is lager dan dat van een goed en evenwichtig
beplanting is in totaal ruim 150.000m2, waarbij het overgrote
onderhouden wegennet. Er is een groot percentage asfaltwegen met de
deel bestaat uit bosplantsoen en heesters. Onder de gras- en
In het voorjaar van 2023 is een beeldkwaliteitsmeting uitgevoerd. Daarbij
kwaliteit ‘basis’ en de kwaliteit ‘zeer laag’. Ook is er een groot percentage
kruidachtigen verstaan we terreinen met gras- en/of kruidachtige
zijn de groenvoorzieningen in de gehele gemeente beoordeeld op
wegen met elementenverhardingen die ‘zeer laag’ scoren. Dit komt door
vegetatie (bijvoorbeeld inheemse kruiden), die niet in gebruik zijn voor
verschillende kwaliteitsaspecten. Het totaalresultaat van deze meting
achterstallig onderhoud.
grasproductie. Het areaal aan gras- en kruidachtigen is in totaal ruim
voldoet aan een B-kwaliteit en is daarmee hoger dan het ambitieniveau.
515.000 m2, waarbij het overgrote deel bestaat uit grasveld en ruig gras.
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
Om het wegenareaal van de gemeente Wijdemeren goed te blijven
Uitgevoerde onderzoeken
Voor de implementatie van het Groenbeheerplan zijn enkele
beheren, wordt advies gegeven op de volgende thema’s: achterstallig
Ieder groenobject inspecteren we eens per 4 jaar op basis van de
aanbevelingen opgenomen. Deze dragen bij aan de uitwerking van de
onderhoud en efficiënt beheer.
beeldsystematiek van CROW. Dit doen we volgens de landelijke
beleidsdoelstellingen en de organisatie van het beheer en onderhoud
standaard voor de technische inspectie Groen (NEN-2767,
van onze groenvoorzieningen. De aanbevelingen zijn: uitwerken
groenbeheersystematiek CROW). Het resultaat van de technische
beleidsambities en aanpak vervangingsopgave.
inspectie Groen geeft daarmee inzicht in de technische kwaliteit van de groenvoorzieningen.
Om inzicht te krijgen in de kwaliteit van de openbare ruimte is er in het voorjaar van 2023 een beeldkwaliteitsmeting uitgevoerd aan de hand van de beeldmeetlatten van CROW. Het resultaat van deze meting maakt inzichtelijk wat de huidige kwaliteit is van de openbare ruimte en hoe deze zich verhoudt tot de gewenste kwaliteit (ambitieniveau).
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
89
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Bomen
Huidige kwaliteit
Bruggen
De gemeente Wijdemeren heeft momenteel ongeveer 9.250 bomen in
De huidige kwaliteit van de bomen aan de hand van het W-cijfer
In totaal zijn er 84 bruggen in beheer van de gemeente. De totale
haar bomenbestand. Vanwege de herplantingsplicht moeten we nu nog
is als volgt: ongeveer 22% scoort uitstekend of zeer goed, 45%
vervangingswaarde bedraagt ongeveer € 13.000.000. De meeste
150 bomen terug planten. In totaal komt het areaal aan bomen dan op
scoort voldoende, 22% scoort onvoldoende en 7% is slecht of zeer
bruggen zijn aangelegd in de jaren 1970 tot 2000. De levensduur van
9.400.
slecht. Over de laatste 4% is geen informatie beschikbaar, omdat
een brug ligt gemiddeld rond de 40 jaar. Dit betekent dat de komende
dit over de nieuwe aanplant gaat. Deze cijfers zijn gebaseerd op de
tijd een relevant deel van de bruggen aan vervanging toe is. Bij (te lang)
Uitgevoerde onderzoeken
boomveiligheidsinspectie van 2024. In Q4 2025 vindt er een nieuwe
uitstel van vervanging komen zowel de veiligheid als de bereikbaarheid in
De conditie van de bomen in het bomenbestand van Wijdemeren vloeit
inspectieronde plaats waarop de cijfers worden aangepast.
het geding.
Bij een BVC wordt de conditie en technische toestand van de bomen
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
Beschoeiingen
beoordeeld en vastgelegd. Jaarlijks wordt een derde deel van de
Om het bomenareaal van de gemeente Wijdemeren goed te blijven
Onder de categorie beschoeiingen behoort 17,7 km aan beschoeiingen,
gemeente geïnspecteerd. Dit betekent dat elke boom eens per drie jaar
beheren, wordt advies gegeven op de volgende thema’s: duurzaamheid,
waaronder 6 km damwanden, en 5 steigers. De totale vervangingswaarde
wordt beoordeeld.
data gestuurd werken en kwaliteitsbehoud.
van deze categorie bedraagt ongeveer € 15.000.000. De aanlegjaren van
voort uit de cijfers die uit de BoomVeiligheidsControle (BVC) komen.
de beschoeiingen (en damwanden) zijn niet goed in beeld. Waarschijnlijk De BVC toetst alleen op conditie en onderhoudstoestand, niet op
Kunstwerken
zijn de aanlegjaren van de beschoeiingen gelijk aan de aanlegjaren van
kwaliteit. Om de kwaliteit in beeld te krijgen, wordt gebruikgemaakt van
Onder kunstwerken worden in deze gemeente bruggen en
de wegen of van de bebouwing waarnaast zij gelegd zijn.
de normen en richtlijnen uit het ‘Handboek bomen’ van de Stichting
beschoeiingen verstaan.
Norminstituut Bomen. Bij deze methodiek wordt de boom gewaardeerd
Uitgevoerde onderzoeken
met een zogeheten W-cijfer. De toetsting van een boom met deze
Eens per vier jaar vindt visuele inspectie van alle kunstwerken (bruggen
aanpak vindt, net zoals bij de BVC, eens per drie jaar plaats. Cobra heeft
en beschoeiingen) plaats. Op basis van de inspectie die in 2023 voor het
dit W-cijfer dit jaar voor het eerst gemeten.
laatst is uitgevoerd, en eventueel aanvullende constructieberekeningen en detailinspecties, worden de minimaal benodigde technische onderhoudsmaatregelen gepland.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
90
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Huidige kwaliteit
Bruggen
Openbare verlichting
Om het onderhoudsniveau van civiele kunstwerken te bepalen,
Van de bruggen die de gemeente beheert, is in kaart gebracht wat de
Het bovengrondse OVL-areaal binnen de gemeente Wijdemeren bestaat
hanteren we de richtlijnen van het CROW. In dit geval wordt de richtlijn
huidige staat is en welke bruggen op korte termijn vervangen moeten
uit 4578 masten en 4589 armaturen. Het overgrote deel van de OVL-
323 ‘Kwaliteitscatalogus Openbare Ruimte 2013’ gebruikt. Bij het
worden. Dit betreft concreet zeven bruggen die in slechte conditie
installatie is aangesloten op het voedingsnet van netbeheerders Liander
onderhoud is minder aandacht voor cosmetische toonbaarheid. De
verkeren. De hiermee gemoeide kosten bedragen ongeveer € 200.000
en Stedin. Op ons eigen net zijn ongeveer 70 masten aangesloten. De
focus ligt voornamelijk op het voorkomen van kapitaalvernietiging door
per jaar voor de komende vier jaar. Daarnaast voeren we een cyclisch
vervangingswaarde van het openbare verlichtingsareaal is ongeveer 4,6
achterstallig onderhoud en het verhelpen van schades die de levensduur
beheer kunstwerken in. Dit betekent dat de bruggen op cyclische wijze
miljoen euro.
(fors) doen afnemen. Inventarisaties uit voorgaande jaren en de meest
worden geïnspecteerd en onderhouden. Zo wordt duidelijk wat de
recente visuele inspectie dit jaar toonden aan dat er momenteel
huidige conditie van de bruggen is, waardoor we kunnen sturen op
Uitgevoerde onderzoeken
sprake is van achterstallig onderhoud in het beheer van bruggen en
dagelijks onderhoud of eventueel vervangingsonderhoud.
Voor het verkrijgen van inzicht in de kwaliteit en toestand van het areaal
beschoeiingen.
staan twee instrumenten tot onze beschikking: de jaarlijkse schouw en
Beschoeiingen
periodieke inspecties. Tijdens een schouw wordt alles gecontroleerd,
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
Waar de areaalgegevens van de bruggen grotendeels op orde zijn,
zoals werking, scheefstand en netheid. Daarnaast zijn er drie soorten
Hieronder is voor zowel bruggen als beschoeiingen een aantal acties
is dit voor de beschoeiingen nog niet het geval. Voor beschoeiingen
inspecties die uitgevoerd dienen te worden: de visuele controle op het
geformuleerd waarmee we de achterstanden willen wegwerken.
is het daarom noodzakelijk het gegevensbeheer (verder) op orde te
functioneren en de stand van de mast, meting en beproeving van de
De belangrijkste uitgangspunten daarbij zijn het tegengaan van
krijgen. Daarnaast is geconstateerd dat er sprake is van een grote
elektrische veiligheid van de installatie en het testen van de mechanische
kapitaalvernietiging en het garanderen van (weg)veiligheid.
achterstalligheid op het gebied van beheer en onderhoud van
veiligheid van lichtmasten.
beschoeiingen. Een groot deel van het areaal heeft te maken met houtrot, waardoor beschoeiingen op instorten staan. Ook de stalen of betonnen beschoeiingen zijn aan vervanging toe.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
91
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Huidige kwaliteit
Straatmeubilair
Huidige kwaliteit
De kwaliteit van de lichtmasten is, op basis van eerdere waarnemingen,
Binnen het straatmeubilair onderscheiden we een aantal
Uit de inventarisatie van 2017 bleek dat 35% van de verkeersborden zeer
redelijk tot goed. Het areaal van de armaturen verkeert op basis van
categorieën, namelijk: afzettingen, bebording, verkeersobjecten,
laag scoort en 25% laag. Van de straatnaamborden scoort 43% zeer
eerdere waarnemingen in redelijke staat.
reclameobjecten, afvalbakken en overig straatmeubilair. De totale
laag en 26% laag. Zoals eerder vermeld, is voor de rest van het areaal de
vervangingswaarde van straatmeubilair komt uit op ruim 1,76 miljoen
(beeld)kwaliteit nog niet inzichtelijk gemaakt.
Op basis van de economische levensduur is er een achterstand in zowel
euro. Bebording is de grootste post hiervan: meer dan de helft van
de vervanging van masten als armaturen. Voor de masten geldt dat circa
de totale vervangingswaarde bestaat uit verkeersborden, dragers en
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
30% de economische levensduur heeft overschreden (aandeel masten
straatnaamborden.
In 2023 is een begin gemaakt met het in kaart brengen van het areaal
van voor 1984). Voor de armaturen bedraagt dit percentage ongeveer
straatmeubilair. De verschillende categorieën straatmeubilair zijn
Uitgevoerde onderzoeken
onderzocht en gekwantificeerd, en er is een eerste indruk van de
De beeldkwaliteit van objecten in de openbare ruimte meten we aan
kwaliteit van het areaal verkregen. In de komende planperiode werken
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
de hand van de kwaliteitscatalogus van het CROW. In 2017 is een
we aan verdere professionaliseing van het beheer van het straatmeubilair
Om de openbare verlichting in de gemeente Wijdemeren te verbeteren
inventarisatie van de bebording (verkeersborden + straatnaamborden)
door middel van aanvullend onderzoek en aanvullende inventarisaties.
en de doelstelling van het Energieakkoord te halen, wordt advies
uitgevoerd. Daarbij is beoordeeld op basis van het beeldkwaliteitsniveau.
Voor de komende planperiode wordt op twee thema’s advies gegeven:
gegeven op de punten vervanging, Energieakkoord en dimmen,
Voor de afzettingen, verkeersobjecten, reclameobjecten, afvalbakken en
beeldkwaliteit en (digitaal) beheersysteem.
netbeheer en databeheer.
overig straatmeubilair is de (beeld)kwaliteit tot op heden niet bepaald.
30% (aandeel armaturen van voor 2004).
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
92
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Speel- en beweegvoorzieningen
Huidige kwaliteit
Water en riolering
De gemeente Wijdemeren heeft op dit moment 49 speel- en
De levensduur van de nieuwe toestellen is geraamd op gemiddeld 15 jaar.
Riolering is aangelegd ter bescherming van de volksgezondheid
beweegplekken met 220 toestellen. Gebaseerd op de controle van
Daarna volgt het onderhoud en vervanging op basis van de levenscyclus.
en het milieu. Een goed werkend rioleringssysteem is cruciaal voor
januari 2023 is de waarde van het totale areaal aan toestellen ruim
Hierbij heeft de aanschaf van houten toestellen niet de voorkeur in
een gezonde leefomgeving en het voorkomen van vervuiling en
€ 1,1 miljoen euro excl. installatie en ondergronden. De ondergrond
verband met de vele onderhoudsmeldingen.
wateroverlast. De gemeente heeft de wettelijke zorgplichten voor de
is afhankelijk van de hoogte van het toestel en de daaraan verbonden vrijevalruimte.
inzameling en transport van huishoudelijk afvalwater (vuilwater) naar de In de berekende (theoretische) vervangingsopgave zijn na 2024 grote
zuiveringsinstallatie, voor de inzameling en verwerking van afvloeiend
pieken en dalen te zien. De beschouwde periode loopt van 2024 tot
regenwater (waar perceeleigenaren dit niet zelf kunnen) en voor het
Uitgevoerde onderzoeken
2039. De vervanging is gebaseerd op de installatiedatum en de daaraan
beperken van structurele nadelige gevolgen van de grondwaterstand,
Een externe partij controleert tweemaal per jaar alle speeltoestellen met
gekoppelde verwachte levensduur van een toestel. De voorspelling is dat
mits dit doelmatig is.
de daarbij vereiste (val)ondergrond. Dit betreft een operationele, visuele
regelmatige controles en reparaties leiden tot een betere spreiding van
en functionele inspectie. Hierbij worden evidente defecten als gevolg van
de vervangingen over de jaren.
vandalisme, gebruik of weersomstandigheden gesignaleerd.
In het eind 2023 bestuurlijk vastgestelde Water- en Rioleringsprogramma 2023-2027 staat verwoord op welke wijze we invulling geven aan de
Belangrijkste beleidsuitgangspunten
gemeentelijke watertaken. Onderhoud aan de riolering gebeurt zowel
Daarnaast controleert een daarvoor opgeleide medewerker van
Het beheer en onderhoud van de speel- en beweegvoorzieningen is
preventief als correctief, planmatig en op basis van inspecties en
de buitendienst de speelplekken en toestellen maandelijks of
grotendeels op orde. De wettelijke taken voor controles en inspecties
meldingen. Vervangingen en verbeteringen van de riolering combineren
tweemaandelijks, afhankelijk van de situatie. Eventuele meldingen van
worden planmatig uitgevoerd. Daarnaast worden alle gegevens in een
we met groot onderhoud aan de wegen en vergroening. Dit stemmen we
defecten door bewoners worden direct opgevolgd. Zo nodig worden er
actueel logboek bijgehouden. Voor de komende planperiode wordt op
af met nutsbedrijven. Ook nemen we in de openbare ruimte maatregelen
adequate maatregelen uitgevoerd.
de thema’s veiligheid en vervangingsopgave advies gegeven.
om de gevolgen van klimaatverandering te beperken.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
93
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Waar staan we nu?
AREAAL GEMEENTELIJKE RIOLERING
Van het areaal water en riolering is momenteel het areaal gemeentelijke
TOTALE HOOFDRIOLERING
213
km
In de komende jaren willen we ‘Doelmatig en Sober’ voortzetten en het
riolering het meest gedetailleerd in beeld. De totale vervangingswaarde
gemengde riolering
38,5
km
bestaande beleid intensiveren. Dit gebeurt aan de hand van tien thema’s:
gescheiden riolering
101,7
km
vuilwater riolering (DWA)
54,1
km
hemelwater riolering (HWA)
46,1
km
Het areaal gemeentelijk water onderhouden we op basis van kennis
infiltratiekratten
1,5
bij de buitendienst en aannemers. In de komende planperiode wordt
persleidingen
het gemeente areaal water in beeld gebracht, geïnventariseerd en
van het huidige rioleringsstelsel wordt geraamd op circa € 200 miljoen euro. In onderstaande tabel zijn de beschikbare kengetallen van het areaal terug te vinden.
vastgelegd.
Wat willen we bereiken (visie, ambitie en beleid)
1.
Doelmatig stedelijk waterbeheer
2.
Meten en data op orde
3.
Reiniging en inspectie
4.
Rioolvernieuwing
km
5.
Wijdemeren klimaatbestendig
72,7
km
6.
Grondwater
persleidingen van rioolgemalen
12,2
km
7.
Waterveiligheid
persleidingen van drukriolering
60,5
km
8.
Veilig en gezond water Wijdemeren
9.
Wijdemeren duurzaam
inspectieputten vrij verval riolering
3.770
stuks
bergbezinkbassins en bergbezinkleiding
4
stuks
rioolgemalen
37
stuks
mini-gemalen drukriolering
580
stuks
8.250
stuks
kolken
10. Beheersbaar en betaalbaar
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
Gebouwen Beleidskader
Taakstelling vastgoed vanuit financieel herstelplan
Het MeerJarenOnderhoudsPlan (MJOP) en financieel herstelplan.
Vanuit het financieel herstelplan is een taakstelling opgenomen voor het vastgoed. De gemeente Wijdemeren heeft vastgoed in haar bezit.
MJOP
Een aantal van deze panden staat leeg. Het college wil het vastgoed
Om het onderhoud en de structurele financiële effecten
inzetten voor het behalen van de gemeentelijke doelstellingen door –
van het maatschappelijk vastgoed te monitoren, is het
zodra dit mogelijk is – het afstoten van niet-strategisch vastgoed of door
MeerJarenOnderhoudsPlan (MJOP) voor de gemeentelijke gebouwen
ontwikkelingen in de kapitaal- en onderhoudslasten.
opgesteld. Vanuit de BBV-regels heeft een aanpassing van de storting in de voorziening plaatsgevonden. Alleen de kosten van Groot Onderhoud
De procedures voor de verkoop van vastgoed zijn, voornamelijk
(GO) mogen ten laste van de voorziening worden gebracht.
door juridische aspecten, trajecten die veel tijd in beslag nemen. De taakstelling voor het verminderen van de structurele lasten zal – voor een deel – in 2026, gelijk aan 2025, gerealiseerd worden door incidentele verkopen.
In de jaren vanaf 2027 zal door hergebruik of een (her)ontwikkeling van het huidige gemeentehuis aan Rading 1 een significante bijdrage geleverd worden aan de taakstelling, waardoor deze structureel gerealiseerd wordt.
5. Bedrijfsvoering
94
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
95
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
PARAGRAAF 4 FINANCIERING Bij financiering gaat het om de vraag hoe de gemeente regelt dat zij steeds voldoende geld heeft om alle rekeningen te betalen. Dreigt de gemeente tijdelijk te weinig ‘in kas’ te hebben, dan moet zij lenen. Heeft de gemeente tijdelijk te veel in kas, dan is het wettelijk verplicht om bedragen van boven een drempel in de schatkist te storten. Zie ook de toelichting bij saldo- en liquiditeitenbeheer. Ook sluit de gemeente langlopende geldleningen af, om bijvoorbeeld de aankoop van gronden of grote investeringen te financieren. Al deze activiteiten leiden ertoe dat de gemeente een financieringsportefeuille heeft. Die moet worden beheerd om de daaraan verbonden kosten en risico`s te beperken.
Volgens artikel 13 van het Besluit begroting en verantwoording
Risicobeheer
provincies en gemeenten (BBV) bevat de paragraaf financiering in ieder
Koersrisico
geval de beleidsvoornemens ten aanzien van het risicobeheer van de
De gemeente beperkt de koersrisico’s op uitzettingen uit hoofde
financieringsportefeuille.
van treasury door daarbij uitsluitend vastrentende waarden en/of hoofdsomgarantieproducten te gebruiken. Bovendien beperkt de
Met betrekking tot risicobeheer gelden de volgende algemene
gemeente de koersrisico’s door overeenkomstig artikel 7 van het
uitgangspunten:
treasurystatuut de looptijd van de uitzettingen af te stemmen op de
1. De gemeente mag leningen of garanties op grond van de ‘publieke
liquiditeitenplanning.
taak’ uitsluitend verstrekken aan door de gemeenteraad goedgekeurde derde partijen, waarbij vooraf advies wordt ingewonnen over de
Risico vlottende schuld (kasgeldlimiet)
financiële positie en de kredietwaardigheid van de betreffende partij.
De kasgeldlimiet bepaalt de maximale omvang waarvoor gemeenten
2. De gemeente kan middelen uitzetten op grond van de treasuryfunctie,
kortlopende leningen (korter dan 1 jaar) mogen aangaan. Deze limiet
indien deze uitzettingen een prudent karakter hebben en niet zijn
wordt conform de Wet financiering decentrale overheden (Fido)
gericht op het genereren van inkomen door het lopen van overmatig
berekend naar een vast percentage (8,5%) van het begrotingstotaal per
risico. Het prudente karakter van deze uitzettingen wordt gewaarborgd
1 januari. Voor 2026 bedraagt de kasgeldlimiet € 6,5 miljoen euro (2025
middels de richtlijnen en limieten van het treasurystatuut.
€ 5,8 miljoen euro). Zolang de korte rente lager is dan de rente voor
3. Van financiële derivaten wordt geen gebruikgemaakt.
langere looptijden zal de kasgeldlimiet optimaal worden benut. Over het moment waarop een kortlopende schuld wordt omgezet in een
De belangrijkste financiële risico`s bij de uitvoering van het treasurybeleid
langlopende schuld spelen rentevisie en de liquiditeitsprognose een
zijn koersrisico, renterisico en kredietrisico.
belangrijke rol.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
KASGELDLIMIET
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
96
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Bedragen X € 1.000
1. toegestane kasgeldlimiet
2026
2027
2028
2029
Begrotingstotaal
77.042
73.154
74.241
75.320
Toegestane kasgeldlimiet
8,5%
8,5%
8,5%
8,5%
Kasgeldlimiet
6.549
6.218
6.310
6.402
In artikel 4 van het treasurystatuut is onder lid 1 de volgende bepaling opgenomen: “De kasgeldlimiet als bedoeld in de Wet Fido wordt niet overschreden. Indien de gemeente voor het derde achtereenvolgende kwartaal de kasgeldlimiet overschrijdt, stelt het daarvan de toezichthouder op de hoogte, en legt het de kwartaalrapportage en een plan om binnen de kasgeldlimiet te blijven ter goedkeuring voor aan de
2. Omvang vlottende korte schuld
toezichthouder.”
Schulden in rekening-courant
0
0
0
0
Opgenomen gelden korter dan 1 jaar
0
0
0
0
Risico vaste schuld (renterisiconorm)
Overige geldleningen, niet zijnde vaste schuld
0
0
0
0
Voor het renterisico over het begrotingstotaal geldt een norm van maximaal 20% per jaar. Dit houdt in dat in enig jaar niet meer dan
3. Vlottende middelen Tegoeden in rekening-courant (schatkistbankieren) Liquide middelen Overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar Totaal vlottende middelen
10.000
0
0
0
500
500
500
500
0
0
0
0
10.500
500
500
500
4. Toets kasgeldlimiet
20% van het totaal van de begroting mag worden geherfinancierd (herfinanciering als gevolg van aflossingen dan wel renteherzieningen). Deze norm is door het Rijk ingesteld om een enigszins stabiele rentelast over de jaren te bewerkstelligen. In onderstaand overzicht is dit voor onze gemeente weergegeven voor de komende vier jaren. Het overzicht is inclusief de voorgenomen investeringen uit het investeringsplan 2026-
Totaal netto vlottende middelen
10500
500
500
500
Toegestane kasgeldlimiet
6.549
6.218
6.310
6.402
Ruimte(+) c.q. overschrijding (-)
17.049
6.718
6.810
6.902
2029.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
RENTERISICONORM
PROGRAMMA’S
4. Financiering
Bedragen X € 1.000
2026
2027
2028
2029
Renteherziening op vaste schuld o/g
-
-
-
-
Renteherziening op vaste schuld o/g
-
-
-
-
Netto renteherziening op vaste schuld
-
-
-
-
1. Renteherziening
5. Bedrijfsvoering
97
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Gegarandeerde geldleningen De gemeente staat garant voor de betaling van de rente en aflossing bij een aantal afgesloten leningen van externe partijen. Het bedrag waarvoor de gemeente eventueel kan worden aangesproken is het restantbedrag van de lening op het moment dat niet meer aan de betalingsverplichting wordt voldaan en is afhankelijk van het percentage
2. Mutatie vaste schuld
dat is overeengekomen in de garantstelling.
Nieuwe aangetrokken vaste schuld
-
-
-
-
Nieuwe vaste schuld IP 2026-2029
32.000
53.000
75.000
69.000
Nieuwe verstrekte lange leningen
PM
PM
PM
PM
leningen aan toegelaten instellingen (woningbouwcorporaties)
32.000
53.000
75.000
69.000
zijn overgedragen aan het Waarborgfonds Sociale Woningbouw
3. Betaalde aflossingen
1.736
1.736
1.736
1.736
4. Herfinanciering (laagste van 2 en 3)
1.736
1.736
1.736
1.736
5. Renterisico op vaste schuld (1+4)
1.736
1.736
1.736
1.736
Netto nieuw aangetrokken vaste schuld
Toegestane renterisiconorm Renterisiconorm
(WSW). Hiervoor hebben de gemeente en het Rijk een zogenoemde achtervangpositie ingenomen waarvoor een achtervangovereenkomst met het WSW is afgesloten, ieder voor 50%. De kans dat een beroep wordt gedaan op onze gemeente voor deze achtervangpositie is uiterst klein omdat:
6. Renterisiconorm Begrotingstotaal (lasten)
De risico`s van de verstrekte gemeentegaranties en/of gemeentelijke
77.042
73.154
74.241
75.320
20%
20%
20%
20%
15.408
14.631
14.848
15.064
7. Toets renterisiconorm
• Elke toegelaten instelling die deelnemer is bij het WSW jaarlijks wordt onderworpen aan een kredietwaardigheidtoets.
• Het WSW een zodanige buffer heeft opgebouwd en eventueel nog aanvullend kan beschikken over de gelden (obligo`s) die de corporaties verplicht hebben aangehouden.
Renterisiconorm
15.408
14.631
14.848
15.064
Renterisico op vaste schuld (1+4)
1.736
1.736
1.736
1.736
Ruimte(+) c.q. overschrijding (-)
13.672
12.895
13.112
13.328
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
Financieringsbehoefte
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
PROGRAMMA’S
3. Onderhoud kapitaalgoederen
KAPITAALBEHOEFTE
4. Financiering
Bedragen X € 1.000
01-01-2026
31-12-2026
Boekwaarde geïnvesteerd bedrag
79.540
92.439
eigen en vreemd vermogen. De berekening van de financieringsbehoefte
Boekwaarde IP 2026
6.424
23.517
geeft een indicatie of het aangaan van vaste geldleningen al dan niet
Af : Reserves en voorzieningen
34.975
35.048
noodzakelijk is. In onderstaande raming van de boekwaarde is het
Af : Geldleningen (inclusief waarborgsommen)
43.253
41.516
Af : Geldleningen IP 2026
0
32.000
7.736
9.392
Voor de berekening van de financieringsbehoefte wordt het totaal van de geraamde boekwaarden van de activa afgezet tegen het totaal van het
investeringsplan 2026, voor zover van toepassing, in het bedoelde jaar verantwoord.
Financieringstekort/overschot
Financieringtekort
5. Bedrijfsvoering
98
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
3. Naast het verplichte schatkistbankieren, is het aanhouden van gelden in rekening-courant bij de bank voor een periode korter dan één jaar toegestaan.
4. Indien er een liquiditeitsbehoefte ontstaat, kan de gemeente kortlopende middelen aantrekken. Hierbij wordt de kasgeldlimiet niet overschreden.
Bij het aantrekken van financieringsmiddelen voor een periode van één jaar en langer gelden de volgende uitgangspunten:
1. Financieringsmiddelen worden enkel aangetrokken ten behoeve
De uiteindelijke financieringsbehoefte wordt vooral bepaald door het tempo waarin voorgenomen investeringen worden gerealiseerd en de
Saldo- en liquiditeitenbeheer
van de uitoefening van de publieke taak in samenhang met de totale
invloed van mutaties binnen de nog overgebleven grondexploitatie.
Voor het saldobeheer en het liquiditeitenbeheer gelden de volgende
gemeentelijke financieringsbehoefte.
specifieke richtlijnen: De berekening van de kapitaalbehoefte per 1 januari en 31 december
2. Financiering met externe financieringsmiddelen wordt zoveel mogelijk beperkt door primair de beschikbare interne financieringsmiddelen
2026 is als volgt (deze raming is inclusief het investeringsplan
Bij het aantrekken van financieringsmiddelen voor korter dan één jaar
te gebruiken teneinde de renterisico`s en het renteresultaat te
2026-2029, jaarschijf 2026):
gelden de volgende uitgangspunten:
optimaliseren.
1. De gemeente streeft naar concentratie van de liquiditeiten binnen één rente-compensatiecircuit bij de bank met de gunstigste condities.
2. Indien het saldo in rekening-courant de doelmatigheidsdrempel overstijgt (2% van de begrote lasten over dat begrotingsjaar) wordt het meerdere dagelijks afgestort naar de schatkist, dit is wettelijk verplicht. Zie Schatkistbankieren.
3. Bij het aantrekken van financieringsmiddelen maakt de gemeente gebruik van onderhandse leningen.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
5. Bedrijfsvoering
99
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
8. Wet open overheid
Schatkistbankieren (zie ook bovenstaande toelichting)
Opgenomen langlopende geldleningen
Berekening rente-omslagpercentage
De Wet FIDO is eind 2013 in werking getreden. Vanaf dat moment werd
De geraamde leningenportefeuille voor de periode 2026-2029 ziet er als
De renteomslag is een berekening van de gemiddelde rente die
het schatkistbankieren verplicht en moesten gemeenten overtollige
volgt uit (incl. investeringen opgenomen in IP 2026-2029):
wordt toegerekend aan alle investeringen, met uitzondering van
middelen in de schatkist afstorten, met inachtneming van een doelmatigheidsdrempel van 2% (met een minimum van € 1.000.000) van
de investeringen die met eigen vermogen zijn gefinancierd, de LENINGENPORTFEUILLE
Bedragen X € 1.000
het begrotingstotaal in 2026, zijnde € 77.042.000. Schatkistbankieren
Leningenportfeuille
2026
2027
2028
impliceert voor Wijdemeren dat liquide middelen boven het bedrag van
Stand vaste geldleningen per 1-1
43.253
41.516
39.781 38.046
€ 1.540.840 verplicht bij het Rijk moeten worden ondergebracht.
Nieuwe leningen
0
0
Nieuwe leningen (IP 2026-2029)
Liquiditeit De gemeente beperkt haar liquiditeitsrisico’s door de treasury-activiteiten te baseren op een meerjarige liquiditeitsplanning met een looptijd van minimaal vier jaar.
Reguliere aflossingen Aflossingen nieuwe geldleningen Stand vaste geldleningen per 31-12
0
2029
grondexploitaties en investeringen waaraan een vaste rente wordt toegerekend. Dit laatste geldt bijvoorbeeld voor diverse verstrekte geldleningen.
0
32.000 53.000 75.000 69.000 -1.736
-1.736
-1.736
-1.736
PM
PM
PM
PM
73.517 92.780 113.045 105.310
Bij het bepalen van het financieringstekort wordt de boekwaarde investeringen bepaald op basis van de stand van de boekwaarde aan het einde van het vorige begrotingsjaar. Hierbij wordt rekening gehouden met de laatst bekende rekeningcijfers. Ook wordt ervan uitgegaan dat ramingen uit het investeringsprogramma van het vorige begrotingsjaar en restanten van voorgaande jaren in het vorige begrotingsjaar
De rekening-courantverhouding met de BNG Bank N.V. is zodanig
zijn uitgevoerd. In de gemeente Wijdemeren wordt over nieuwe
dat de overtollige liquiditeiten, beneden de eerder genoemde
investeringen in het eerste jaar geen rente berekend. De afschrijvingen
doelmatigheidsdrempel van de schatkist, binnen een circuit van
vinden plaats vanaf het eerste jaar na aanschaf of de ingebruikname. De
rentecompensatie worden geconcentreerd tegen zo gunstig mogelijk
berekende omslagrente per 1 januari 2026 bedraagt afgerond 1%.
condities.
PROGRAMMABEGROTING 2026-2029
INLEIDING
1. Lokale heffingen
LEESWIJZER
2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing
BEGROTING
3. Onderhoud kapitaalgoederen
PROGRAMMA’S
4. Financiering
Investeringsplan De infrastructuur van onze gemeente is tot stand gekomen in de periode
investeringen pas van toepassing na 2029. De gerealiseerde investeringen
na de Tweede Wereldoorlog en nadert het einde van de levensduur.
waarover in deze begroting de kapitaallasten worden berekend bedragen
Het investeringsplan voorziet in de noodzakelijke vervangingen en
in totaal € 53,8 miljoen. Over de overige investeringen, zijnde 11,4
aanpassingen die horen bij de opgaven van deze tijd (klimaatadaptie/
miljoen, start de afschrijving na voltooiing van de werkzaamheden, dat
duurzaamheid). Het investeringsplan heeft als uitgangspunt sober en
is in de periode na 2029. De kosten daarvan zijn nu niet zichtbaar in de
doelmatig, waarbij onder meer het van ‘gevel tot gevel’-beleid en een
ramingen van deze begroting, maar leiden tot hogere kapitaallasten in de
complete herinrichting niet vanzelfsprekend zijn.
jaren vanaf 2030.
In de activastaat 2026-2029 staan nog restantkredieten voor totaal
Zie ook de paragraaf Weerstandsvermogen bij toelichting op de ‘netto
26,3 miljoen open. In het investeringsplan ‘IP 2026-2029’ worden
schuldquote’.
investeringen voorgesteld voor in totaal afgerond 65,2 miljoen. De projecten die zijn genoemd starten in ieder geval in deze planperiode. Voltooiing en vertaling van de financiële gevolgen zijn voor een aantal
5. Bedrijfsvoering
PARAGRAFEN
6. Verbonden partijen
7. Grondbeleid
100
8. Wet open overheid