Bijlage 1. Ontwerp-programmabegroting 2026 VRGV
Tekst van het document
De financiële begroting
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025
Totaal resultaat na bestemming
Bijstellingen voor dit programma zijn loon- en prijscompensatie. Dit is in overeenstemming met de kadernota 2026. In dit programma zijn besparingen doorgevoerd om de korting die vanuit het Rijk wordt doorgevoerd, op te kunnen vangen
3.4 Crisisbeheersing Crisisbeheersing is een hoofdtaak van veiligheidsregio’s. Crisisbeheersing is gericht op het voorkomen, beperken en bestrijden van (de effecten van) crises in Gooi en Vechtstreek en Flevoland. We werken daarbij samen met de kernpartners -brandweer, GHOR, bevolkingszorg- én gezamenlijk met crisispartners als politie, Defensie, Rijkswaterstaat, waterschappen en de bedrijven in de vitale infrastructuur (zoals drinkwater-, gas- en elektraleveranciers) aan crisisbeheersing.
Bijlagen
Wat zijn de speerpunten? In 2026 zijn als speerpunten de eerder in deze programmabegroting beschreven onderwerpen te benoemen: versterken van de zelf- en samenredzaamheid en het uitvoeren van de doelen uit het programma Versterking Crisisbeheersing. Daarnaast gaan we aan de slag met de weerbare samenleving, versterken kwaliteitszorg en evalueren en gaan we naar verwachting ervaring opdoen met de nieuwe crisisstructuur voor dreigende en langdurige crises.
26
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
Hoe gaan we deze speerpunten meten? Over de voortgang wordt via de reguliere producten van planning & control gerapporteerd.
Wat mag het kosten? Begroting 2025
Lasten 2026
Baten 2026
Begroting 2026
Begroting 2027
Crisisbeheersing lasten
667
700
0
700
700
700
700
Lasten en Baten Programma (Bedragen zijn x € 1.000)
Begroting Begroting 2028 2029
Crisisbeheersing baten
-97
0
0
0
0
0
0
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025
Overhead
144
152
0
152
152
152
152
3. Reguliere taken per kolom
Resultaat voor bestemming
714
852
0
852
852
852
852
3.2 GHOR 3.3 Bevolkingszorg 3.4 Veiligheidsbureau Flevoland en Gooi en Vechtstreek 3.5 Dekkingsmiddelen 4. Paragrafen
De financiële begroting
3.1 Brandweer
Bedrag voor heffing voor de VPB
0
0
0
0
0
0
0
Storting in de reserves
0
0
0
0
0
0
0
Onttrekking van de reserves
0
0
0
0
0
0
0
714
852
0
852
852
852
852
Totaal resultaat na bestemming
Bijstellingen voor dit programma zijn loon en prijscompensatie. Dit is in overeenstemming met de kadernota 2026. In dit programma zijn besparingen doorgevoerd ter dekking van de korting die vanuit het Rijk wordt doorgevoerd.
3.5 Dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Lasten en Baten Programma (Bedragen zijn x € 1.000)
Begroting 2025
Lasten 2026
Baten 2026
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting Begroting 2028 2029
Bijlagen
Algemene dekkingsmiddelen lasten
111
107
0
107
107
107
107
Algemene dekkingsmiddelen baten
-29.715
0
-31.164
-31.164
-31.164
-31.164
-31.164
26
23
0
23
23
23
23
-29.578
130
-31.164
-31.034
-31.034
-31.034
-31.034
0
5
0
5
5
5
5
-356
10
0
10
10
10
10
0
0
-37
-37
-37
-37
-37
-29.934
145
-31.201
-31.056
-31.056
-31.056
-31.056
Overhead Resultaat voor bestemming Bedrag voor heffing voor de VPB Storting in de reserves Onttrekking van de reserves Totaal resultaat na bestemming
Bijstellingen voor dit programma zijn loon en prijscompensatie, die in overeenstemming zijn met de kadernota 2026.
27
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025
Bijdragen van de gemeenten CBS-code
Gemeente
Algemeen
376
Blaricum
1.150.452
59.734
1942
Gooise Meren
5.839.239
113.008
402
Hilversum
9.630.816
149.957
406
Huizen
3.752.466
91.042
417
Laren
1.140.655
58.097
1696
Wijdemeren
2.285.286
72.714
Totaal
23.798.914
544.552
3. Reguliere taken per kolom 3.2 GHOR 3.3 Bevolkingszorg 3.4 Veiligheidsbureau Flevoland en Gooi en Vechtstreek 3.5 Dekkingsmiddelen 4. Paragrafen
De financiële begroting
3.1 Brandweer
Bevolkingszorg
Bijdragen gemeenten aan huisvesting Gemeente
2025
2026
2027
2028
2029
Gooise Meren
115.247
115.381
115.139
114.898
114.657
Hilversum
356.182
349.935
343.167
336.399
329.630
Wijdemeren
295.080
300.263
304.146
308.029
311.913
Totaal
766.509
765.579
762.452
759.326
756.200
Bijdrage van het Rijk
Bijlagen
In november 2024 heeft het ministerie van J&V ons laten weten in een brief aan het Veiligheidsberaad dat de specifieke uitkering BDuR blijft bestaan en geen onderdeel wordt van uitkeringen die in 2026 worden overgeheveld naar het gemeentefonds. De efficiencytaakstelling van 10% blijft wel gehandhaafd. Deze korting was reeds ingeboekt bij het ministerie en er zijn geen middelen om deze korting terug te draaien. Deze korting bedraagt voor VRGV € 539.752 vanaf 2026. Dit is ook opgenomen in de decembercirculaire 2024 van het Rijk. Om deze korting op te vangen zijn besparingen doorgevoerd op diverse programma’s. De BDuR-uitkering die VRGV momenteel ontvangt bestaat uit 2/3e algemene dekking van de begroting en 1/3e middelen die oplopend vanaf 2023 worden ontvangen in het kader van de versterking crisisbeheersing en informatievoorziening. De korting op de BDuR zal daarom ook intern bij VRGV voor 1/3e (€ 180k) ten laste komen van de versterking crisisbeheersing en informatievoorziening en voor 2/3e (€ 360k) binnen de rest van de begroting worden opgevangen.
28
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom 3.2 GHOR 3.3 Bevolkingszorg 3.4 Veiligheidsbureau Flevoland en Gooi en Vechtstreek 3.5 Dekkingsmiddelen 4. Paragrafen
De financiële begroting
3.1 Brandweer
Saldo financieringsfunctie Het saldo bedraagt € 93.000 voordelig. De uitgaven hebben betrekking op de rentekosten van de langlopende geldleningen (vaste schulden). De inkomsten zijn de renteopbrengsten die gegenereerd zijn via het uitzetten van overtollige middelen bij de schatkist. Deze opbrengsten kennen een dalende trend vanwege de vervangingsinvesteringen.
Overhead De overhead is bepaald op € 5.616.954 Op basis van verhoudingen tussen de programma’s wordt dit doorbelast aan elk individueel programma. Ook binnen ‘overhead’ zijn besparingen doorgevoerd ter dekking van de korting vanuit het Rijk op de BDuR.
Bijlagen
29
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
4. Paragrafen 4.1 Weerstandsvermogen Inleiding Het besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) vereist dat in de begroting en in de jaarrekening diverse paragrafen worden opgenomen die een dwarsdoorsnede bieden van de jaarstukken. In dit hoofdstuk treft u de paragrafen aan die relevant zijn voor VRGV. Algemeen Het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten schrijft voor dat gemeenten en gemeenschappelijke regelingen jaarlijks de weerstandscapaciteit en de risico’s inventariseren en hierover beleid formuleren. Artikel 11 van dat besluit definieert het weerstandsvermogen als de verhouding tussen: a. De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover VRGV beschikt of kan beschikken om niet-begrote kosten te dekken. b. Alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. c. Ongedekte risico’s. Gewenste weerstandscapaciteit Op grond van artikel 11 (zie hierboven) wordt een uitspraak over het weerstandsvermogen onderbouwd door een vergelijking van de resterende (i.c. niet-gedekte) risico’s met de beschikbare weerstandscapaciteit. Een dergelijke uitspraak wordt uitgedrukt in termen van gewenste weerstandscapaciteit, gelet op de aard en omvang van de resterende risico’s.
De gewenste weerstandscapaciteit is het bedrag waarover de organisatie zou moeten beschikken op grond van de resterende risico’s (risicoprofiel). Voor de financiële positie van de organisatie is het van belang in hoeverre daadwerkelijk weerstandscapaciteit beschikbaar is om het gewenste weerstandsvermogen te vormen.
Bijlagen
Beleid weerstandsvermogen Het beleid van VRGV over het weerstandsvermogen is dat de niet-gedekte risico’s (met inachtneming van de beheersmaatregelen en de reeds opgenomen voorzieningen) worden gedekt door de algemene reserve. Het verstandig omgaan met risico’s betekent dat de organisatie risico’s mag lopen om vastgestelde doelstellingen te kunnen realiseren, zolang dit een bewuste (bestuurlijke) keuze is en de weerstandscapaciteit voldoende is om deze risico’s op te vangen. Daarnaast moet er een gefundeerde grondslag bepaald worden voor het berekenen van de gewenste weerstandscapaciteit.
30
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
De organisatie is in beweging. Hetgeen resulteert in een dynamisch risicoprofiel. Continue aandacht en herijking van het risicoprofiel is daarom van wezenlijk belang voor inzicht in de toereikendheid van de financiële positie van VRGV. In bijlage 2 is een financieel risicoprofiel voor 2026 gemaakt. Afspraken gemeenten: spelregels weerstandsvermogen verbonden partijen Met de gemeenten zijn afspraken gemaakt ten aanzien van risico’s en (bestemmings)reserves en voorzieningen. Kort samengevat komen de afspraken erop neer dat VRGV haar risico’s naar alle redelijkheid in kaart brengt bij de jaarrekening en de programmabegroting en dat bestemmingsreserves en voorzieningen onderbouwd zijn. De gemeenten verplichten zich om ervoor te zorgen dat VRGV haar ratio weerstandsvermogen van 1,0 (verhouding benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit) te allen tijde beschikbaar heeft in haar algemene reserve en de post onvoorzien. Beschikbare weerstandscapaciteit 2026 In de inleiding is aangegeven wat onder weerstandscapaciteit wordt verstaan. Onderdeel van die capaciteit vormen de vrij aanwendbare reserves die een bufferfunctie hebben voor onvoorziene risico’s. Voor de bepaling van de weerstandscapaciteit wordt hieronder een overzicht gegeven van de stand van de verschillende vrij aanwendbare reserves per 31-12-2024: Omschrijving
Doel
JR24-PGB26
Algemene reserve*
Conform afspraak de dekking van onze risico's
Bijdrage voor onvoorzien
In jaarrekening geen dekking, in PGB wel
0
Stille reserves**
Niet van toepassing voor VRGV
0
Totaal
1.492.500
1.492.500
Bijlagen
* Conform de jaarstukken 2024. **De gronden onder de kazernes (behalve kazerne Muiden) zijn omniet overdragen aan de veiligheidsregio, echter kunnen wij deze waarde niet verzilveren. De gemeenten die de kazernes aan de veiligheidsregio hebben overgedragen, hebben het eerste recht van terugkoop. Daarom hebben wij deze niet gewaardeerd als onderdeel van het weerstandsvermogen.
2025 Totaal risicoprofiel Ratio weerstandsvermogen (beschikbaar/benodigde weerstandscapaciteit) Netto euro verschil tussen beschikbaar en benodigde weerstandscapaciteit
1.492.500 1,000 0
31
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
Risicoprofiel Een risico wordt gedefinieerd als ‘de kans op het optreden van een gebeurtenis met een negatief financieel gevolg voor VRGV’. Het risicoprofiel komt uit op € 1.492.500 Dit is tevens de minimaal gewenste omvang van het weerstandsvermogen. De tabel is in bijlage 2 opgenomen. Ratio weerstandsvermogen De totale meerjarige weerstandscapaciteit is voldoende om de ratio van 1,0 te realiseren. De ratio weerstandsvermogen ultimo 2024 is 1,0. Deze score valt binnen de categorie 1,0 tot 1,4 en is daarmee “voldoende” volgens het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement (NAR). Tevens voldoet het aan de spelregels van de VRGV-gemeenten. Voor het inhoudelijke overzicht van het risicoprofiel verwijzen wij naar bijlage 2. Conclusie We concluderen dat de weerstandscapaciteit de risico’s kan opvangen zonder extra bijstorting van de deelnemende gemeenten of allocatie van interne middelen. Financiële kengetallen Om inzicht in de financiële positie te verschaffen, nemen we een aantal relevante kengetallen op. Deze kengetallen drukken de verhouding uit tussen bepaalde onderdelen van de begroting en de balans en bieden inzicht bij de beoordeling van de (ontwikkeling van de) financiële positie. Financiele kengetallen
PGB2025
PGB2026
PGB2027
PGB2028
PGB2029
1A. Netto schuldquote
78,46%
83,01%
84,88%
87,97%
89,92%
1B. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
78,46%
83,01%
84,88%
87,97%
89,92%
2. De solvabiliteitsratio
13,76%
12,14%
10,63%
8,75%
7,96%
Bijlagen
Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de eigen middelen. Ook wordt in beeld gebracht in hoeverre er sprake is van verstrekte leningen. Dit is relevant omdat er bij verstrekte leningen een risico bestaat dat deze niet worden terugbetaald. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Aangezien het percentage van tussen 84%-92% onder de 100% zit kan het percentage als “voldoende” worden aangemerkt.
32
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
Solvabiliteitsratio Dit geeft inzicht in de mate waarin VRGV in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid. De solvabiliteitsratio is het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Deze is ten opzichte van 2025 afgenomen. Structurele exploitatieruimte, Grondexploitatie, Belastingcapaciteit Dit zijn voorgeschreven kengetallen vanuit het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). VRGV heeft deze kengetallen niet opgenomen, omdat deze niet van toepassing zijn voor een gemeenschappelijke regeling. In de jaarrekening kan het voorkomen dat er door incidentele baten en lasten exploitatieruimte ontstaat. Conclusie De schuldquote neemt af als gevolg van de aflossing van de geldleningen en is daarmee als goed aan te merken. De solvabiliteitsratio blijft fluctueren als gevolg van investeringen in materieel, zie paragraaf 5.2 Hier moeten we aandacht aan blijven geven gelet op de dalende trend van deze ratio.
4.2 Bedrijfsvoering Het Besluit begroting en verantwoording (BBV) beschrijft een aantal op te nemen prestatieindicatoren. Deze zijn voor VRGV als volgt: Taakveld
Indicator
Eenheid
PGB2025
PGB2026
PGB2027
PGB2028
PGB2029
0. Bestuur en ondersteuning
Formatie
Fte per 1.000 inwoners (beroeps)
0,71
0,68
0,68
0,68
0,68
0. Bestuur en ondersteuning
Bezetting
Fte per 1.000 inwoners (beroeps)
0,71
0,73
0,73
0,73
0,73
0. Bestuur en ondersteuning
Apparaatskosten
Kosten per inwoner*
€ 27,60
€ 22,87
€ 22,87
€ 22,87
€ 22,87
0. Bestuur en ondersteuning
Externe inhuur
Kosten als % van totale loonsom + totale kosten inhuur externen
5,84%
7,30%
7,30%
7,30%
7,30%
0. Bestuur en ondersteuning
Overhead
% van de totale lasten
20,08%
17,39%
17,39%
17,39%
17,39%
Bijlagen
* obv cbs statline december 2024
33
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
4.3 Financiering Wettelijk kader De uitvoering van de financieringsfunctie dient plaats te vinden binnen de wettelijk kaders van de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido). In de wet staan transparantie en risicobeheersing centraal. De transparantie komt tot uitdrukking in een verplicht treasurystatuut en een financieringsparagraaf in de begroting en de jaarrekening. Het geactualiseerde treasurystatuut van VRGV is 6 juli 2022 vastgesteld. Ontwikkeling liquiditeitspositie VRGV heeft twee vaste geldleningen afgesloten ter financiering van de overname van een aantal kazernes van haar deelnemende gemeenten. De eerste lening ter waarde van € 25 mln. en een rentepercentage van 0,4% (zonder renteherziening) loopt t/m 2036. De tweede lening ter waarde van € 1.4 mln. is afgesloten in 2018 en kent een looptijd van 30 jaar tegen een rentepercentage van 1,55%. Verder is het uitgangspunt om eventuele financieringstekorten, zover het binnen de kasgeldlimiet blijft, zoveel mogelijk te financieren met kort geld (lagere rente of zelfs geen rente). Kasgeldlimiet Voor 2026 is het begrotingstotaal € 32.2 mln., dus is het toegestane kasgeldlimiet ruim € 2.6 mln. Het uitgangspunt is dat een eventueel financieringstekort grotendeels met kort geld wordt gefinancierd, zolang dit past binnen de kaders van de kasgeldlimiet.
Bijlagen
Berekening kasgeldlimiet in mln.
2025
2026
2027
2028
2029
1. Toegestane kasgeldlimiet
32.310
32.299
32.299
32.299
32.299
In procenten van de grondslag
8,20%
8,20%
8,20%
8,20%
8,20%
In bedrag
2.649
2.649
2.649
2.649
2.649
2. Omvang vlottende schuld
10.568
10.568
11.378
14.077
16.416
3. Vlottende middelen
4.005
2.505
1.005
1.005
1.005
4. Totaal netto vlottende schuld (2-3)
6.563
8.063
10.374
13.073
15.411
Toegestaan kasgeldlimiet
2.649
2.649
2.649
2.649
2.649
Ruimte (+) c.q overschrijding (-)
9.213
10.712
13.022
15.721
18.060
Toets kasgeldlimiet
34
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025
Renterisiconorm en renterisico’s vaste schuld Voor het beheersen van de renterisico’s op de lange termijn dient VRGV de renterisico’s van de vaste schuld in relatie tot de renterisiconorm in beeld te brengen. Het renterisico op de vaste schuld wordt berekend door te bepalen welk deel van de portefeuille aan vaste schuld in enig jaar geherfinancierd moet worden door het aangaan van nieuwe leningen die tot de vaste schuld (herfinanciering) behoren, en voor welk deel van de vaste schuld de geldnemer een wijziging van de rente op basis van de leningsvoorwaarden niet kan beïnvloeden (renteherziening). De renterisiconorm wordt berekend door een, bij ministeriële regeling, vastgesteld percentage (20%) te vermenigvuldigen met de totale vaste schuld. Hierbij geldt een drempelbedrag van €2,6mln. Het renterisico op de vaste schuld mag de renterisiconorm niet overschrijden.
3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
Berekening renterisiconorm (x € 1.000)
2025
2026
2027
2028
2029
Begrotingstotaal
31.239
32.299
32.299
32.299
32.299
Renterisiconorm
20%
20%
20%
20%
20%
Toets renterisiconorm
6.248
6.460
6.460
6.460
6.460
0
0
0
0
0
Betaalde aflossingen
1.713
1.713
1.713
1.713
1.713
Renterisico
1.713
1.713
1.713
1.713
1.713
Ruimte renterisiconorm
4.535
4.747
4.747
4.747
4.747
Renteherziening op leningen o/g
Conclusie: Er wordt in 2026 voldaan aan de renterisiconorm.
Bijlagen
Rentetoerekening Bij de herziening van het BBV is het advies opgenomen om de rentekosten op één post in de begroting op te nemen. Om ervoor te zorgen dat in de begroting en verantwoording de totale rentelasten en de daaraan gekoppelde financieringsbehoefte inzichtelijk zijn, wordt in artikel 13 van het BBV voorgeschreven dat de paragraaf financiering voortaan ook in ieder geval inzicht moet geven in de rentelasten, het renteresultaat, de financieringsbehoefte en de wijze waarop rente aan investeringen, grondexploitaties en taakvelden wordt toegerekend.
35
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
PGB 2025
PGB 2026
PGB 2027
PGB 2028
PGB 2029
104
107
107
107
107
0
100
100
100
100
-104
-7
-7
-7
-7
c1. Rente over eigen vermogen (toevoegd aan exploitatie)
0
0
0
0
0
c2. Rente over voorzieningen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
d. De aan taakvelden toegerekende rente (renteomslag)
125
190
190
190
190
e. Renteresultaat op het taakveld Treasury
-229
-197
-197
-197
-197
Renteschema ( x 1.000 euro) a. Externe rentelasten over de korte en lange financiering b. Externe rentebaten Saldo rentelasten en rentebaten
Totaal aan taakvelden toe te rekenen rente
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
4.4 Onderhoud kapitaalgoederen Meerjareninvesteringsplan materieel/materiaal Ons investeringsplan wordt jaarlijks beoordeeld en bijgesteld conform de laatste gegevens vanuit de aanbestedingen of verwachtingen. Uiteraard wordt hiermee de benodigde financiering en de daaruit voortvloeiende kapitaallasten bepaald. Eerder (in 2017) is door het algemeen bestuur besloten om een egalisatiereserve kapitaallasten in te stellen om zo lang als mogelijk het meerjareninvesteringsplan zelfstandig te kunnen blijven financieren. Investeringen Gebouw
2025
2026
2027
2028
2029
Totaal
0
0
0
0
0
0
13.681.000
2.580.000
1.000.000
0
0
17.261.000
MAI
607.500
75.000
375.000
25.000
320.000
1.402.500
OMVA
431.305
164.375
258.587
144.300
0
998.567
Totaal
14.719.805
2.819.375
1.633.587
169.300
320.000
19.662.067
Voertuigen
Bijlagen
Gebouwen Het onderhoud van de (in eigendom zijnde) gebouwen vindt plaats op basis van een onderhouds-beheerplan, waarbij het kwaliteitsniveau ‘redelijke conditie’ wordt gehanteerd. De uitgaven zijn de eerste jaren nog beperkt vanwege het feit dat het redelijk nieuwe gebouwen zijn. Eind 2023 is de kazerne Muiden hieraan toegevoegd.
36
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
Voor 2026 wordt € 364.059 toegevoegd aan de voorziening groot onderhoud en voor € 429.000 aan onttrokken. In 2029 is de verwachting dat er € 1.536.145 in de voorziening gebouwen beschikbaar is voor het groot onderhoud.
4.5 Verbonden partijen Een verbonden partij is een privaatrechtelijke- of publiekrechtelijke organisatie waarin VRGV een bestuurlijk en een financieel belang heeft. Er is sprake van een bestuurlijk belang in het geval van zeggenschap, hetzij uit hoofde van vertegenwoordiging, hetzij uit hoofde van stemrecht. Van een financieel belang is sprake als aan een verbonden partij een bedrag ter beschikking is gesteld dat niet verhaalbaar is indien de verbonden partij failliet gaat. In 2026 heeft de VRGV een verbonden partij, te weten het Nederland Instituut Publieke Veiligheid (NIPV). Naam: Nederland Instituut Publieke Veiligheid (NIPV) te Arnhem. Financieel: De geschatte financiële bijdrage aan het NIPV van VRGV over het jaar 2026 is € 331.716 Er wordt rekening gehouden met een stijging van 2,2% van de kosten ten opzichte van 2025. Stemrecht: De voorzitter van de veiligheidsregio heeft zitting in het algemeen bestuur van 25 leden. In 2024 heeft VRGV zich aangesloten bij Stichting Expertisebureau Risicobeheer, die namens Veilligheidsregio Gooi en Vechtstreek ondersteuning biedt bij onder meer risicobeheer en de gezamenlijke inkoop van een ongevallenverzekering. De raden hebben hier ook mee ingestemd, dus willen wij deze eenmalig noemen.
Echter, volgens het BBV is het geen verbonden partij en komt deze dus niet meer zichtbaar terug in de paragraaf verbonden partijen van onze programmabegrotingen en jaarstukken.
4.6 Openbaarheid De Wet open overheid (Woo) heeft als doel overheden en semi-overheden transparanter te maken. In deze paragraaf lichten we toe welke stappen in 2026 worden genomen in het kader van transparantie en informatiedeling.
Bijlagen
Passieve openbaarmaking Er wordt ingezet op een verdere professionalisering van de organisatie op het gebied van de Woo. De verbeterde informatiehuishouding zorgt in grotere mate voor een snelle afhandeling van informatieverzoeken. Actieve openbaarmaking De veiligheidsregio blijft vasthouden aan de proactieve houding wat betreft de actieve openbaarmaking van overheidsinformatie. De veiligheidsregio volgt verder de landelijke ontwikkelingen rond de fasering van de wettelijk verplichte informatiecategorieën van de Woo.
37
Bestuurssamenvatting 2026 op hoofdlijnen 1. Het meerjarenperspectief: het beleidsplan
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
2. Uitwerking beleidsthema’s 2025 3. Reguliere taken per kolom
4.1 Weerstandsvermogen 4.2 Bedrijfsvoering 4.3 Financiering 4.4 Onderhoud kapitaalgoederen 4.5 Verbonden partijen 4.6 Openbaarheid
De financiële begroting
4. Paragrafen
Verbetering van de informatiehuishouding Er worden continue stappen gezet in de informatiehuishouding van de veiligheidsregio. Er wordt gefocust op de optimalisering van systemen en processen, alsook op het sturen op een positieve interne cultuurverandering waarin openbaarheid centraal staat. Dit vraagt om meer bewustwording bij, en actieve opleiding van, de medewerkers van de veiligheidsregio.
Bijlagen
38
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten Hieronder is de exploitatie van Programmabegroting 2026 en meerjarenbegroting 2027-2029 opgenomen. Programmaonderdeel
PGB 2025
Lasten 2026
Baten 2026
PGB 2026
PGB 2027
PGB 2028
PGB 2029
21.089.750
23.912.717
-427.844
23.484.873
23.484.873
23.484.873
23.484.873
Crisisbeheersing
570.316
699.920
0
699.920
699.920
699.920
699.920
GHOR
978.473
978.473
0
978.473
978.473
978.473
978.473
Bevolkingszorg
569.552
768.426
-140.000
628.426
628.426
628.426
628.426
Totaal
23.208.091
26.359.536
-567.844
25.791.692
25.791.692
25.791.692
25.791.692
Bijdrage gemeente
-23.252.309
0
-23.798.914
-23.798.914
-23.798.914
-23.798.914
-23.798.914
Bijdrage huisvesting
-763.070
0
-1.528.649
-1.528.649
-1.528.649
-1.528.649
-1.528.649
Bijdrage Bevolkingszorg
-569.552
0
-544.552
-544.552
-544.552
-544.552
-544.552
Rijksbijdrage (BDuR)
-5.004.874
0
-5.091.894
-5.091.894
-5.091.894
-5.091.894
-5.091.894
Financieringsfunctie
-14.550
107.000
-200.000
-93.000
-93.000
-93.000
-93.000
-29.604.355
107.000
-31.164.009
-31.057.009
-31.057.009
-31.057.009
-31.057.009
Overhead
6.752.012
5.816.957
-200.003
5.616.954
5.616.954
5.616.954
5.616.954
Totaal
6.752.012
5.816.957
-200.003
5.616.954
5.616.954
5.616.954
5.616.954
Bedrag voor de heffing voor de VPB
500
5.110
-500
4.610
4.610
4.610
4.610
Totaal
500
5.110
-500
4.610
4.610
4.610
4.610
-356.248
10.331
-366.579
-356.248
-356.248
-356.248
-356.248
32.298.935 -32.298.935
0
0
0
0
Brandweerzorg incl. meldkamer
De financiële begroting
Totaal
Bijlagen
Mutaties reserves Totaal
0
Besluit Begroting en Verantwoording De begroting is opgesteld overeenkomstig het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV).
39
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Gemeentelijke bijdrage De gemeentelijke bijdrage bestaat uit drie componenten: 1. Bijdrage gemeenten algemeen. 2. Bijdrage gemeenten huisvesting. 3. Bijdrage gemeenten Bevolkingszorg. 1.
Voor de algemene bijdrage is besloten om per 1 januari 2017 een verdeelsleutel te hanteren op basis van de verhouding in het gemeentefonds met betrekking tot het fictief budget brandweer en crisisbeheersing. 2. De huisvestingsbijdrage is gebaseerd op individuele afspraken met de gemeenten van wie de huisvesting is overgenomen. 3. De bijdrage voor Bevolkingszorg bestaat voor 50% uit een voor alle gemeenten gelijke vaste voet (zijnde 16,67% per gemeente) en voor 50% uit een bijdrage op basis van inwonersaantal van de deelnemende gemeenten per december 2024.
De financiële begroting
Bijstellingen Financiële effecten per begrotingsjaar
2026
2027
2028
2029
Looncompensatie 3,4%
611.526
611.526
611.526
611.526
Prijscompensatie 2,2%
291.585
291.585
291.585
291.585
11.136
11.136
11.136
11.136
914.247
914.247
914.247
914.247
Loon en prijscompensatie incl. versterkingsgelden
-392.642
-392.642
-392.642
-392.642
Subtotaal bijdrage gemeenten
521.605
521.605
521.605
521.605
10% korting BDuR uitkering, korting Rijk
539.752
539.752
539.752
539.752
Besparingen organisatie veiligheidsregio
-499.752
-499.752
-499.752
-499.752
Samenvoeging Meldkamer Midden-Nederland
-40.000
-40.000
-40.000
-40.000
Subtotaal effect korting Rijksbijdrage:
0
0
0
0
Totale toename gemeentelijke bijdrage
521.605
521.605
521.605
521.605
Autonome ontwikkelingen loon-prijscompensatie
FLO looncompensatie 3,4% Subtotaal autonome ontwikkelingen: Autonome ontwikkelingen Rijksbijdrage
Autonome ontwikkelingen Rijksbijdrage
Bijlagen
40
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Looncompensatie Voor de ontwikkeling van de lonen en prijzen is gekeken naar de verwachtingen voor het begrotingsjaar 2026 in de septembercirculaire gemeentefonds 2024. Gezien het economische perspectief voor de komende jaren is er vanuit de septembercirculaire voor de jaarschijf 2026 een verwachte loonindexatie afgegeven van 3,4% voor prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers. Dit brengt een structurele stijging van de loonkosten met zich mee van € 611.526 per jaar. Prijscompensatie Om de prijsontwikkeling voor 2026 te bepalen, wordt de septembercirculaire gemeentefonds 2024 als uitgangspunt genomen. Het afgegeven inflatiecijfer voor de prijs overheidsconsumptie, netto materieel (imoc) is 2,2%. De financiële stijging van de kosten door deze inflatie is berekend op structureel € 291.585 per jaar.
De financiële begroting
FLO looncompensatie Voor FLO is de extra bijdrage als gevolg van het besluit van het algemeen bestuur van 6 december 2023 ad € 11.136 structureel per jaar. Dit om de stijgende FLO-uitkering in de toekomst te kunnen dekken. Loon- en prijscompensatie BDuR incl. versterkingsgelden Vanuit het Rijk worden de loon- en prijscompensaties structureel gemaakt en wordt de laatste tranche van de versterkingsgelden aan de regio’s toegekend. Dit leidt tot een autonome verhoging van de BDuR met € 392.642. Autonome verhogingen worden zoals voorgaande jaren verrekend met de gemeentelijke bijdrage.
Bijlagen
10% korting BDuR, korting Rijk In november 2024 heeft het ministerie van J&V in een brief aan het Veiligheidsberaad laten weten dat de specifieke uitkering BDuR blijft bestaan en geen onderdeel meer is van uitkeringen die in 2026 worden overgeheveld naar het gemeentefonds. De efficiencytaakstelling van 10% blijft echter wel gehandhaafd. Deze korting was reeds ingeboekt bij het ministerie en er zijn geen middelen om deze korting terug te draaien. Voor VRGV komt deze korting neer op € 539.752 voor 2026. De BDuR-uitkering die VRGV momenteel ontvangt bestaat uit 2/3e algemene dekking van de begroting en 1/3e middelen die oplopend vanaf 2023 worden ontvangen in het kader van de versterking crisisbeheersing en informatievoorziening. De korting op de BDuR zal daarom ook intern bij VRGV voor 1/3e (€ 180k) ten laste komen van de versterking crisisbeheersing en informatievoorziening en voor 2/3e (€ 360k) binnen de rest van de begroting worden opgevangen. Besparingen organisatie veiligheidsregio Om ervoor te zorgen dat de korting op de BDuR geen effect heeft op de gemeentelijke bijdrage, dient VRGV een besparings operatie uit te voeren ad € 499k.
We denken hierbij onder andere aan minder kosten voor opleidingen van medewerkers, minder algemene personeelslasten (minder representatiekosten, minder budget per team), minder budget voor innovatie, minder budget voor eventuele inhuur van expertise, etc.
41
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Samenvoeging Meldkamer Midden-Nederland Per 3 juni 2025 worden de meldkamers van Veiligheidsregio’s Utrecht, Flevoland en Gooi en Vechtstreek samengevoegd. Door deze samenwerking ontstaat er een budgettair voordeel ad € 40.000 dat ingezet wordt om de korting vanuit het Rijk op de BDuR op te vangen.
5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen Investeringen
2025
Gebouw
2026
2027
2028
2029
Totaal
0
0
0
0
0
0
13.681.000
2.580.000
1.000.000
0
0
17.261.000
MAI
607.500
75.000
375.000
25.000
320.000
1.402.500
OMVA
431.305
164.375
258.587
144.300
0
998.567
Totaal
14.719.805
2.819.375
1.633.587
169.300
320.000
19.662.067
Voertuigen
De financiële begroting
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten Reserves
Bijlagen
Reserves
Saldo 31-12-2025
Onttrek 2026
Dotatie 2026
Saldo 31-12-2026
Onttrek 2027
Dotatie 2027
Saldo 31-12-2027
Onttrek 2028
Dotatie 2028
Saldo 31-12-2028
Onttrek 2029
Dotatie 2029
Saldo 31-12-2029
Algemene Reserve
1.492.500
0
0
1.492.500
0
0
1.492.500
0
0
1.492.500
0
0
1.492.500
Reserve Veiligheidsbureau (vh. C&R)
80.065
0
0
80.065
0
0
80.065
0
0
80.065
0
0
80.065
Reserve 2e loopbaan beleid 24-uurs
162.273
0
10.000
172.273
0
10.000
182.273
0
10.000
192.273
0
10.000
202.273
Reserve vertrek Weesp
581.625
223.000
0
358.625
223.000
0
135.625
135.625
0
0
0
0
0
Reserve versterkingsgelden
950.000
300.000
0
650.000
300.000
0
350.000
300.000
0
50.000
50.000
0
0
Reserve frictiekosten meldkamer
326.312
326.312
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Reserve kapitaallasten
1.534.677
125.000
0
1.409.677
150.000
0
1.259.677
175.000
0
1.084.677
200.000
0
884.677
Totaal
5.127.452
974.312
10.000
4.163.140
673.000
10.000
3.500.140
610.625
10.000
2.899.515
250.000
10.000
2.659.515
42
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Algemeen Het overzicht is ter informatie om inzicht te geven in de dotaties en de onttrekkingen aan de reserves. De mutaties zijn vooralsnog niet vertaald in de exploitatie van de meerjarenbegroting 2027-2029. Algemene reserve De algemene reserve is ter dekking van de financiële risico’s vanuit de paragraaf weerstandsvermogen van VRGV. Reserve Veiligheidsbureau (voorheen C&R) In het kader van het versterken en professionaliseren van de crisisbeheersing in samenwerking met Flevoland is in het algemeen bestuur besloten om hiervoor middelen beschikbaar te stellen.
De financiële begroting
Reserve 3e jaar WW De medewerkers in dienst van VRGV hebben conform de cao Gemeenten recht op een zogenaamd derde jaar WW. De inleg wordt gedaan door een premie-inhouding bij de medewerkers. Reserve tweedeloopbaanbeleid 24-uurs In de Bestuursrapportage 2022 is aangegeven dat er een reserve wordt gevormd ter dekking van de tweedeloopbaankosten voor 24-uursmedewerkers. Dit betreft 24-uursmedewerkers met een twintig jaar aanstelling die in het kader van goed werkgeverschap worden begeleid naar hun tweede loopbaan. Reserve uittreding Weesp Vanuit de Kadernota 2023 (besluit AB december 2021) is een reserve gevormd voor de achterblijvende materiële kosten voor VRGV. De reserve wordt in een aantal jaren afgebouwd en geeft hiermee VRGV de mogelijkheid om de kosten af te bouwen. In 2022 is de afkoopsom van de gemeente Weesp in deze reserve gestort. De uitname betreft de kosten van achterblijvende medewerkers.
Bijlagen
Reserve versterkingsgelden In de periode 2023-2026 heeft het Rijk middelen beschikbaar gesteld vanuit de contourennota Versterking Crisisbeheersing en brandweerzorg. De middelen worden gebruikt om de doelstellingen vanuit de Rijksdoelenmatrix te behalen. Reserve frictiekosten Meldkamer In de bestuursrapportage 2021 is een groot deel van de voorziening meldkamer vrijgevallen als gevolg van de afspraken rondom de Meldkamer Lelystad. In 2018 heeft het Rijk met een eenmalige uitkering eventuele frictie- en
43
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
meerkosten voor de veiligheidsregio’s afgekocht. Om mogelijke frictie- of meerkosten in de toekomst te kunnen dekken is deze bestemmingsreserve gevormd in de bestuursrapportage 2021. Reserve kapitaallasten De egalisatiereserve kapitaallasten heeft als doel een (in naam) ideaalcomplex te creëren voor onze investeringen in relatie tot de daarmee gemoeide kapitaallasten in 10 jaar.
Voorzieningen
De financiële begroting
Voorzieningen
Saldo 31-12-2025
Onttrek 2026
Dotatie 2026
Saldo 31-12-2026
Onttrek 2027
Dotatie 2027
Saldo 31-12-2027
Onttrek 2028
Dotatie 2028
Saldo 31-12-2028
Onttrek 2029
Dotatie 2029
Saldo 31-12-2029
Voorziening verlofsparen
657.081
25.000
125.000
757.081
25.000
125.000
857.081
25.000
125.000
957.081
25.000
125.000
1.057.081
3e jaar WW ambtenaren
49.743
0
10.000
59.743
0
10.000
69.743
0
10.000
79.743
0
10.000
89.743
Voorziening groot onderhoud
1.495.909
429.000
364.059
1.430.968
129.000
364.059
1.666.027
429.000
364.059
1.601.086
429.000
364.059
1.536.145
Voorziening transitiekosten LMS
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Voorziening transitiekosten
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Voorziening afbouw locatie Crailo
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
539.643
100.000
0
639.643
100.000
0
539.643
100.000
0
439.643
100.000
0
339.643
2.742.376
554.000
499.059
2.887.435
254.000
499.059
3.132.494
554.000
499.059
3.077.553
554.000
499.059
3.022.612
Voorziening FLO Totaal
Bijlagen
Algemeen Het overzicht is ter informatie, om inzicht te geven in de dotaties en het onttrekken aan de voorzieningen. De mutaties zijn vooralsnog niet vertaald in de exploitatie van de meerjarenbegroting 2026-2029. Voorziening verlofsparen Per 1 januari 2023 is de regeling verlofsparen (uit de cao) ingegaan. Hierbij is het openstaande verlof van alle medewerkers grotendeels in een spaarpot gestort. Aangezien deze verlofuren een waarde vertegenwoordigen dient conform BBV-richtlijnen een voorziening aangelegd te worden.
44
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Voorziening groot onderhoud gebouwen In het kader van de verplichting onze gebouwen goed te onderhouden is in 2022 een nieuwe meerjarenonderhoudsbegroting/-planning opgesteld. VRGV ontvangt van de gemeenten Hilversum, Gooisemeren en Wijdemeren een bijdrage op basis van de maatwerkafspraken. De dotatie vindt plaats op het kwaliteitsniveau ‘redelijke conditie’. De onttrekking heeft betrekking op kosten die voortvloeien uit het onderhoudsplan. Transitiekosten LMS Conform de Bestuursrapportage 2022 is de uitkering van het Rijk ad € 500.0000 voor de frictiekosten omgezet naar een reserve in afwachting van eventuele frictiekosten Meldkamer Midden-Nederland. De onttrekking zijn de extra kosten vanuit de voorwaarden van tussentijdse samenvoeging in Lelystad. Deze voorziening vervalt per 2025.
De financiële begroting
Transitiekosten personeel Transitiekosten van een tweetal medewerkers. Deze voorziening vervalt per 2025. Voorziening afbouw Crailo In december 2016 heeft het algemeen bestuur ingestemd met het opnemen van een voorziening in het kader van de afbouw Crailo. De laatste uitname vindt in 2025 plaats. Voorziening FLO Binnen de cao worden afspraken gemaakt over het functioneel leeftijdsontslag (FLO). De meerjarige kosten zijn voorzien in deze voorziening FLO.
Leningen
Bijlagen
Overzicht leningen
2025
2026
2027
2028
2029
Einddatum lening
Openstaande schuld
19.406.667
17.693.334
15.980.001
14.266.668
12.553.335
2036
Aflossing
1.713.333
1.713.333
1.713.333
1.713.333
1.713.333
2048
0
0
0
0
0
17.693.334
15.980.001
14.266.668
12.553.335
10.840.002
Nieuwe leningen Ultimo Jaar
45
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
In 2021 is een lening voor € 25 mln. aangetrokken voor 15 jaar in verband met de herfinanciering van de overname van een aantal gebouwen (incl. nieuwbouw Muiden) en de toekomstige investeringen in materieel. In 2018 is een lening van € 1.4 mln. aangetrokken voor 30 jaar voor de overname van de kazerne Loosdrecht. Voor een verdere toelichting verwijzen wij naar de treasuryparagraaf.
Overzicht eigen vermogen en vreemd vermogen 2025-2029
De financiële begroting
2025
2026
2027
2028
2029
Reserves
5.127.452
4.163.140
3.500.140
2.899.515
2.659.515
Voorzieningen
2.742.376
2.887.435
3.132.494
3.077.553
3.022.612
Leningen
17.693.334
15.980.001
14.266.668
12.553.335
10.840.002
Lang VV
20.435.710
18.867.436
17.399.162
15.630.888
13.862.614
Vlottende passiva
8.268.323
10.934.496
11.735.070
14.423.969
16.752.243
750.000
750.000
750.000
750.000
750.000
Kort VV
9.018.323
11.684.496
12.485.070
15.173.969
17.502.243
Totaal VV-EV
24.326.581
26.388.792
26.384.092
27.905.342
28.705.342
Overlopende passiva
Bijlagen
46
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Bijlage 1 Berekening bijdragen externe partijen Algemene bijdrage gemeenten 2026 CBScode
Gemeente
% bijdrage 2026
Totale gemeentelijke bijdrage 2026
Bijdrage 2025 individuele gemeente
Bijdrage 2026 individuele gemeente
Toename 2025-2026 per gemeente
De financiële begroting
376
Blaricum
4,83%
23.798.914
1.121.164
1.150.452
29.288
1942
Gooise Meren
24,54%
23.798.914
5.694.489
5.839.239
144.750
402
Hilversum
40,47%
23.798.914
9.403.172
9.630.816
227.644
406
Huizen
15,77%
23.798.914
3.676.062
3.752.466
76.404
417
Laren
4,79%
23.798.914
1.120.221
1.140.655
20.434
1696
Wijdemeren
9,60%
23.798.914
2.237.201
2.285.286
48.085
Totaal
100%
23.798.914
23.252.309
23.798.914
546.605
Inwoners dec 2024
% bijdrage 2026 obv inwoners
vast bedrag per gemeente
Bijdrage 2026 individuele gemeente
Bijdrage 2025 individuele gemeente
Bijdrage bevolkingszorg GV 2026 CBScode
Gemeente
Bijlagen
376
Blaricum
12.951
5,27%
16,67%
59.734
62.290
1942
Gooise Meren
61.015
24,84%
16,67%
113.008
117.568
402
Hilversum
94.351
38,41%
16,67%
149.957
157.253
406
Huizen
41.197
16,77%
16,67%
91.042
95.422
417
Laren
11.474
4,67%
16,67%
58.097
60.863
1696
Wijdemeren
24.662
10,04%
16,67%
72.714
76.126
Totaal
245.650
100%
100%
544.552
569.522
47
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Bijlage 2 Toelichting risico’s Hieronder vindt u een aantal risico’s die mogelijk kunnen optreden met daarbij de maximale financiële omvang, waarbij ook de kans hierop is meegenomen. Dit laatste is enigszins arbitrair, maar er is geprobeerd een zo reëel mogelijke kans in te schatten. Voor de horizon is twee jaren genomen, omdat als een risico zich in enig jaar voordoet, dit risico niet direct structureel is opgelost. Dit gebeurt doorgaans in de daarop eerstvolgende op te stellen begroting. Hierdoor is in ieder geval incidentele dekking (algemene reserve) nodig in het betreffende jaar en ook het daarop volgende jaar.
De financiële begroting
Te kwantificeren risico’s voor de VRGV Financiële omvang risico (in €)
Kans
Benodigde dekking (in €)
Horizon
Meldplicht datalekken
900.000
15%
135.000
2 jaar
Onderhoud gebouwen
100.000
25%
25.000
2 jaar
Verplichtend karakter (Taakdifferentatie)
2.030.000
30%
609.000
Samenwerking met VR Flevoland stoppen
350.000
10%
Frictiekosten uittreding gemeente Weesp
435.000
10%
Risico's
Benodigde dekking gemeenten
Benodigde dekking VRGV
Structureel (S) / Incidenteel (I)
67.500
I
50.000
S
2 jaar
1.218.000
S
35.000
2 jaar
70.000
S
43.500
2 jaar
87.000
S
pm
S
pm
S
pm
Dekking PM posten vanuit ruimte ratio
Bijlagen
ARBO - aanpassing kazernes
pm
pm
2 jaar
MVO incl. energietransitie
pm
pm
2 jaar
3.815.000
847.500
Totaal Risicoprofiel
pm
1.492.500
48
5. Overzicht (meerjaren)exploitatie 5.1 Uitgangspunten 5.2 Uiteenzetting financiële positie - Investeringen
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
5.3 Uiteenzetting financiële positie - overige balansposten
Meldplicht Datalekken Omschrijving risico Vanuit de Wet bescherming persoonsgegevens zijn organisaties waar een datalek zich voordoet verplicht dit binnen 72 uur te melden bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Daarbij gaat het om een datalek waarbij gevoelige informatie op straat kan komen te liggen. Doet men dit niet, dan kan de Autoriteit Persoonsgegevens een boete opleggen van maximaal € 900.000. Beheersmaatregelen Binnen de veiligheidsregio zijn we bezig om bewustwording over deze wet te vergroten. Daarnaast zijn we op het gebied van informatisering en automatisering bezig om onze ICT-omgeving hierop aan te passen. Ook het NIPV zet zich in op dit onderwerp.
De financiële begroting
Restrisico en dekking Ondanks alle maatregelen is het niet ondenkbaar dat er een lek kan ontstaan. Indien dit zich voordoet, zullen we dit conform de vereisten melden. Het kan echter voorkomen dat er onbewust is gelekt. Bij onbewust lekken is de termijn van 72 uur uiterst kort. Bij een te late aangifte kan er een boete worden opgelegd. De kans dat zich dat voordoet in de komende twee jaar schatten wij in op 15%. Omdat het gaat om een incidenteel financieel risico delen we het percentage en daarmee het bedrag door twee, derhalve nemen we € 67.500 op.
Onderhoud gebouwen Omschrijving risico Het algemeen bestuur heeft eind 2013 besloten om een aantal kazernes over te nemen van gemeenten. De kazernes zijn eigendom van VRGV en er zal groot onderhoud aan deze gebouwen moeten worden gepleegd.
Bijlagen
Beheersmaatregelen VRGV heeft de staat van het onderhoud van de kazernes door een externe partij laten onderzoeken en hiervan een financiële vertaling laten maken. Op basis van dit inzicht en het gewenste kwaliteitsniveau is met behulp van meerjarenonderhoudsplannen de omvang van het benodigde onderhoudsbudget bepaald. Daarbij speelt vanaf 2021 ook het maatschappelijk verantwoord ondernemen. De visie die we hierop aan het ontwikkelen zijn kan leiden tot andere inzichten op het gebied van onderhoud. Restrisico en dekking VRGV heeft het risico nu afgedekt in een onderhoudsvoorziening. Op dit moment gaan we ervan uit dat de kosten voor groot onderhoud uit deze voorziening gedekt kunnen worden. Het gekozen onderhoudsniveau is
49
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
redelijk. Op dit moment wordt onderzocht of daadwerkelijk alles is opgenomen in het onderhoudsplan. Daarnaast worden opgenomen bedragen geverifieerd op realiteit. We gaan ervan uit dat er een financiële aanpassing in de onderhoudsvoorziening moet plaatsvinden. We schatten het risico in op € 100.000. Met een kans van 25% is het risico € 50.000 over twee jaar.
Verplichtend karakter brandweerpersoneel (voorheen: Taakdifferentiatie brandweerpersoneel) Omschrijving risico Onder verantwoordelijkheid van het landelijk Veiligheidsberaad is gewerkt aan een implementatieplan voor het afschaffen van de verplichte consignatie en kazernering van vrijwilligers, landelijk bekend onder de projectnaam ‘Verplichtend karakter’. Als gevolg van Europese regelgeving is deze organisatiewijze niet langer houdbaar. Als een van de voorwaarden voor implementatie is gesteld dat rijksfinanciering beschikbaar moet worden gesteld. Besluitvorming hierover is al diverse keren uitgesteld. Beheersmaatregelen VRGV heeft geen invloed op het vervolgtraject met de betrokken partijen (werkgevers, werknemers en het ministerie van Justitie en Veiligheid). Restrisico en dekking Het financiële risico is voor het gehele land fors, maar met name voor de veiligheidsregio’s die voor een groot deel drijven op vrijwilligheid. Gelet op de eerste aannames blijkt dat er bij VRGV een minimaal risico is van € 2.030.000 per jaar. Het standpunt van de veiligheidsregio’s is dat de extra kosten door het verplichtend karakter volledig door het ministerie van Justitie en Veiligheid gecompenseerd moeten worden. Doordat de verdeling van de rijksmiddelen op dit moment ongewis is loopt VRGV een financieel risico. Het financieel risico schatten we in op 30% van de extra kosten.
Over twee jaar gerekend is het financieel risico € 1.218.000.
Stoppen van samenwerking met VRF Bijlagen
Omschrijving risico In december 2019 hebben de besturen van de veiligheidsregio’s en GGD’en van Gooi en Vechtstreek en Flevoland een samenwerkingsovereenkomst (SOK) ondertekend. De samenwerking heeft in 2020 geleid tot het samenvoegen van teams en afdelingen. Extern onderzoek toont aan dat de samenwerking voor VRGV een structureel efficiencyvoordeel oplevert van € 350.000. Dit bedrag is taakstellend verwerkt in de begroting. Mocht de samenwerking stoppen, dan vervalt het voordeel.
50
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Beheersmaatregelen Zowel ambtelijk als bestuurlijk wordt de draagkracht voor de samenwerking zo veel mogelijk ondersteund. Restrisico en dekking Mocht de samenwerking ten einde komen, dan vervallen de efficiency-voordelen. De kans dat dit risico waarheid wordt, is ingeschat op 10%. Over twee jaar gerekend is het financieel risico € 70.000.
Frictie uittreding gemeente Weesp Omschrijving risico De gemeente Weesp is in 2022 uitgetreden uit de gemeenschappelijke regeling VRGV en ingetreden bij Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. Door deze uittreding zijn er (financiële) afspraken gemaakt over frictiekosten van personeel. Beheersmaatregelen Het algemeen bestuur heeft met de gemeente Weesp afspraken gemaakt over een financieel arrangement, waarbij VRGV de tijd krijgt om de niet direct wegvallende kosten gelijkmatig over een bepaalde periode te kunnen afbouwen. Restrisico en dekking Vooralsnog wordt er gerekend met een financieel risico voor VRGV, van € 435.000 structureel per jaar, waarbij het financieel arrangement de komende jaren wordt afgeboekt. Het financieel risico is nu vooralsnog bepaald op 10%, zijnde € 43.500 vanaf 2024.
Niet te kwantificeren risico’s voor VRGV ARBO-aanpassingen gebouwen
Bijlagen
Omschrijving risico Voor de in eigendom zijnde kazernes is VRGV zelf verantwoordelijk voor de ARBO-maatregelen voor de medewerkers. Voor de kazernes die VRGV in gebruik heeft van gemeenten geldt dit niet. Beheersmaatregelen Op basis van de warme risico-inventarisatie en evaluatie onderzoeken (RI&E) wordt periodiek gekeken naar de arbeidsveiligheid van onze medewerkers binnen de in eigendom zijnde kazernes.
51
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Restrisico en dekking Welke aanpassingen er benodigd zijn voor de overige kazernes is op dit moment niet bekend. Te zijner tijd zal in overleg met gemeenten gekeken worden wie verantwoordelijk is voor de kosten van deze aanpassingen. Doordat deze op dit moment onbekend zijn, wordt dit als PM-post opgenomen.
Maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) Omschrijving risico Het Rijk heeft zich ten doel gesteld om tot 2030 een CO2-reductie van 55% te realiseren. Als overheidsorganisatie dragen wij natuurlijk ons steentje bij. Zo maken wij gebruik van de CO2-prestatieladder om onze inspanningen te toetsen. Het risico is dat de huidige samenstelling van activa wellicht gaat veranderen. Te denken valt hierbij aan bijvoorbeeld ‘groene’ voertuigen, andere afschrijvingstermijnen en warmtepompen in plaats van cv-ketels. Dit kan extra of hoge(re) investeringen en kortere afschrijvingstermijnen tot gevolg hebben. De energietransitie is hier uiteraard van grote invloed op. Beheersmaatregelen Bij alle beleidsstukken en grote investeringen wordt vanaf 2022 een afweging gemaakt hoe om te gaan met MVO. Totdat de visie is vastgelegd zal er bewust gekozen gaan worden. Verder zal steeds een afweging gemaakt worden tussen het naleven van de visie en de kosten die daarmee gepaard gaan. Restrisico en dekking Op dit moment is het te vroeg om het restrisico en de omvang in te schatten. Vooralsnog zijn deze opgenomen als PM-post.
Bijlagen
52
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
Bijlage 3 EMU-Enquête Vragenlijst Berekening EMU-saldo Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Gooi en Vechtstreek (0637)
3. EMU Enquête
Algemene gegevens:
4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Overheidslaag:
Gemeenschappelijke Regeling
Berichtgevernummer:
571
Jaar:
PGB26 - meerjarenbegroting 2027-2029
Omschrijving
2025
2026
2027-2029
x € 1.000,-
x € 1.000,-
x € 1.000,-
Volgens begroting 2025
Volgens begroting 2026
Volgens meerjarenraming in begroting 2027-2029
Bijlagen
1.
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)
-256
356
356
2.
Mutatie (im)materiële vaste activa
7.067
2.819
2.819
3.
Mutatie voorzieningen
-177
-65
-65
4.
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)
0
0
0
5.
Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa
0
00
00
-7.500
-2.528
-2.528
Berekend EMU-saldo
53
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Bijlage 4 Taakveldenlijst VRGV Taakveldenlijst
PGB2025
PGB2026
Taakveldnr Omschrijving taakveld
Lasten
0.1
Bestuur
134.235
0
346.694
0
0.4
Overhead
6.752.012
0
5.816.957
200.003
0.5
Treasury
110.450
125.000
107.000
10.000
0.8
Overige baten en lasten
2.421.211
1.507.554
0
0
0.9
Vennootschapbelasting
500
0
5.110
500
0.10
Mutaties reserves
10.708
366.579
10.331
366.579
0.11
Resultaat rekening B&L
0
0
0
0
1.1
Crisisbeheersing en brandweer
21.244.054
29.240.786
23.139.856
31.704.853
2.1
Verkeer en vervoer
250.340
0
178.850
0
8.3
Wonen en bouwen
316.411
0
2.694.136
17.000
31.239.921
31.239.921
32.298.935
32.298.935
Totaal
Baten
Lasten
Baten
Bijlagen
54
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
Bijlage 5 Overzicht incidentele baten en lasten VRGV Presentatie van het structureel begrotingssaldo (bedragen x € 1.000) Saldo baten en lasten
PGB2025
PGB2026
PGB2027*
PGB2028*
PGB2029*
-356
356
356
356
356
Toevoegingen aan de reserves
10
-10
-10
-10
-10
4. Taakveldenlijst VRGV
Onttrekkingen aan de reserves
366
974
674
611
250
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Begotingssaldo na bestemming
20
1.321
1.020
957
596
Inicdentele lasten
246
0
20
0
20
Inicdentele baten
-266
1.321
1.040
957
616
0
0
0
0
0
De financiële begroting
3. EMU Enquête
Structureel begrotingssaldo
* In de meerjarenbegroting zijn deze gegevens niet verwerkt, in overeenstemming met onze deelnemende gemeenten zijn deze gegevens slechts indicatief.
Mutaties reserves Reserve meldkamer
0
326
0
0
0
-366
223
223
136
0
Reserve Veiligheidsbureau (voorheen C&R)
0
0
0
0
0
Reserve 2e loopbaanbeleid
10
-10
-10
-10
-10
Egalisatiereserve kapitaallasten
0
125
150
175
200
Reserve versterkingsgelden
0
300
300
300
50
-356
964
663
601
240
Reserve afbouw personeel Weesp
Bijlagen
Totaal
1. Reserve meldkamer: In de periode 2024-2026 worden hier projectkosten uit gedekt, het restant valt eventueel vrij. 2. De uitname reserve Weesp is ter dekking van de nog lopende loonkosten medewerkers afbouw formatie Weesp. In een aantal jaren moet de formatie afbouwd worden met 7,4fte als gevolg van het vertrek gem. Weesp en daarmee samenhangende werkzaamheden. De loonkosten zouden direct moeten dalen, echter heeft het algemeen bestuur
55
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
hiervoor een afbouwperiode (incl financiering) in werking gesteld. Er kan natuurlijk ook dekking worden gezocht voor de loonkosten. In bovenstaande scenario zijn de loonkosten nog structureel verwerkt (namen en rugnummers zijn niet bekend) en is de dekking vanuit de reserve als incidenteel opgesteld. 3. Reserve Veiligheidsbureau (vh. C&R): geen mutaties voorzien. 4. Reserve 2e loopbaanbeleid: Restant opleidingsbudget koude opleidingen gestort in 2e loopbaanbeleid 24-uursmedewerkers. 5. Reserve 3e jaar WW: In de cao 2024-2025 is vrijstelling voor bijdrage medewerkers afgesproken, alleen de eerste 5 maanden gestort. 6. De reserve kapitaallasten is gevoed met het verschil tussen budget en werkelijkheid van de kapitaallasten 2024. 7. Reserve versterkingsgelden: Niet-bestede middelen versterkingsgelden 2023 en 2024 worden gestort in deze reserve.
Bijlagen
56
Bijlagen 1. Berekening bijdragen externe partijen 2. Toelichting risico’s
De beleidsbegroting
Programma begroting 2026
3. EMU Enquête 4. Taakveldenlijst VRGV
De financiële begroting
5. Overzicht incidentele baten en lasten VRGV
Bijlage 6 Geprognosticeerde balans
Bijlagen