CConstaterende datWest Betuwe
Koppel je AI →
Document · PDF

RV2021-107 Bijlage OW01_GDMmeersteeg13.pdf

Gemeenteraad 26 oktober 2021, gemeente West BetuweBij agendapunt: 9: Voorstel tot vaststellen Zienswijzennota en ongewijzigd vaststellen bestemmingsplan Meersteeg 13 te Geldermalsen22.371 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

BE7807TPRP2003300906

9

Alleen voor intern gebruik

5

Conclusie

In de hoofdstukken 3 en 4 is getoetst aan bijlage III van de Europese richtlijn inzake milieueffectbeoordeling. Deze notitie gaat in op de vraag of er bijzondere omstandigheden zijn die aanleiding geven om een m.e.r.procedure te doorlopen vanwege de aard van het voornemen van het vaststellen van een bestemmingsplan ter legalisering van een (ter plaatse circa 40 jaar aanwezig) motorcrossterrein in Geldermalsen, de kenmerken van de omgeving of de impact van het voornemen op de omgeving. Uit de bevindingen blijkt dat, met inachtneming van het doel van dit plan, namelijk legalisering van een bestaande situatie, voor een aantal aspecten sprake is van een verwaarloosbaar negatief effect. Er is in geen geval sprake van bijzondere omstandigheden ten aanzien van de kenmerken en locatie van het project die kunnen leiden tot belangrijke nadelige gevolgen voor het milieu, ten opzichte van de bestaande situatie. Nadelige effecten ten aanzien van milieu ontbreken waarmee de conclusie gerechtvaardigd is dat een volledige m.e.r.-procedure, en daarmee het opstellen van een MER, niet nodig is.

30-3-2020

VORMVRIJE M.E.R.-BEOORDELING MCC GELDERMALSEN

BE7807TPRP2003300906

10

Bijlage 2 Akoestisch onderzoek

Meersteeg 13

63

RAPPORT Akoestisch onderzoek MCC Geldermalsen Klant:

Gemeente Geldermalsen

Referentie: BE 7807R001D01 Status:

01/Finale versie

Datum:

7 februari 2019

Projectgerelateerd

HASKONINGDHV NEDERLAND B.V.

Postbus 151 6500 AD Nijmegen Transport & Planning Trade register number: 56515154 +31 88 348 70 00 T +31 24 323 93 46 F info@rhdhv.com E royalhaskoningdhv.com W

Titel document: Akoestisch onderzoek Ondertitel: AO MCC Geldermalsen Referentie: BE 7807R001D01 Status: 01/Finale versie Datum: 7 februari 2019 Projectnaam: MCC Geldermalsen Projectnummer: BE7807 Auteur(s): Gideon Konings

Gecontroleerd door: Harrie van Lieshout Datum/Initialen: 20-9-2018 HvL Goedgekeurd door: Mark Groen Datum/Initialen: 20-9-2018 MG

Classificatie Projectgerelateerd

Disclaimer No part of these specifications/printed matter may be reproduced and/or published by print, photocopy, microfilm or by any other means, without the prior written permission of HaskoningDHV Nederland B.V.; nor may they be used, without such permission, for any purposes other than that for which they were produced. HaskoningDHV Nederland B.V. accepts no responsibility or liability for these specifications/printed matter to any party other than the persons by whom it was commissioned and as concluded under that Appointment. The integrated QHSE management system of HaskoningDHV Nederland B.V. has been certified in accordance with ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 and OHSAS 18001:2007. 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

i

Projectgerelateerd

Inhoud 1

Inleiding

3

2

Normstelling

4

2.1

Bedrijven en milieuzonering

4

2.2

Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (WABO)

4

2.3

Indirecte hinder

5

3

Uitgangspunten

6

3.1

Algemeen

6

3.2

Het voornemen

6

3.3

Bedrijfssituatie

7

3.4

Beoordelingsmethode

8

4

Berekeningen

9

4.1

Algemeen

9

4.2

Overdracht en ontvanger

9

4.3

Langtijdgemiddelde beoordelingsniveaus

9

4.4

Maximale geluidniveaus

10

4.5

Verkeersaantrekkende werking

11

4.6

Gecumuleerde geluidsbelasting

11

5

Beoordeling en conclusie

14

Figuren Figuur 1: Figuur 2: Figuur 3: Figuur 4: Figuur 5: Figuur 6:

Overzicht van de ligging van het circuit en de rekenposities; Overzicht van de ligging van de geluidbronnen motorcross; Afbeelding rekenmodel AVRI Afbeelding rekenmodel snelweg A15 Afbeelding rekenmodel spoorweglawaai Afbeelding rekenmodel windpark

Bijlagen Bijlage 1: Bijlage 2: Bijlage 3: Bijlage 4: Bijlage 5: Bijlage 6: Bijlage 7:

7 februari 2019

Invoergegevens rekenmodellen motorcross; Invoergegevens rekenmodel AVRI; Invoergegevens rekenmodel snelweg A15; Invoergegevens rekenmodel spoorweglawaai; Invoergegevens rekenmodel windpark; Rekenresultaten; Uitwerking bedrijfsduurcorrectie

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A1

Projectgerelateerd

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A2

Projectgerelateerd

1

Inleiding

In opdracht van de gemeente Geldermalsen heeft Royal HaskoningDHV een onderzoek verricht naar de geluidimmissie in de omgeving van het motorcross circuit te Geldermalsen (verder MCC Geldermalsen). Het circuit is gelegen naast de autosnelweg A15 tussen het bedrijventerrein Hondsgemet en het afvalverwerkingsbedrijf AVRI. Het circuit is niet zoneplichtig in het kader van de Wet geluidhinder. Het circuit is minder dan 8 uur per week opengesteld voor de beoefening van motorcross en niet vaker dan 3 weekenden per jaar voor wedstrijden (of het voorbereiden van wedstrijden). De voorliggende rapportage doet verslag van de uitgangspunten voor berekeningen van de geluidimmisie bij (bedrijfs-)woningen in de omgeving van het circuit. De resultaten uit deze rapportage vormen de basis voor de geluidvoorschriften van de aan te vragen omgevings-vergunning en voor de ruimtelijke onderbouwing van de bestemmingsplanwijziging. Vanuit het oogpunt van geluid bestaat een belangrijk onderscheid tussen: • openstelling voor trainingsuren, met daarbinnen de mogelijkheid voor kleinere clubwedstrijden; • weekendopenstelling voor wedstrijden. De geluidimmissies vanwege het crossen worden in de vergunning in opgenomen. Binnen de trainingsuren zijn ook kleinere (club-)wedstrijden mogelijk.

Voornemen MCC Geldermalsen heeft het voornemen de baan open te stellen voor trainingen en kleinere wedstrijden op woensdagen van 15.00u tot 19.00u en op zaterdagen van 13.00u tot 17.00u (of 9.00u tot 17.00u op zaterdag indien de woensdag ervoor niet is gereden). Daarnaast worden gedurende 3 weekenden (grotere) wedstrijden gereden. Het geluidprofiel is op trainingsdagen meer gelijkmatig dan op wedstrijddagen. Op wedstrijddagen is sprake van piekgeluiden bij de start van een wedstrijd, maar zijn er ook momenten waarop geen geluidbelasting plaatsvindt (tussen de wedstrijden). De te berekenen geluidcontouren en discrete rekenposities bij woningen zijn buiten de inrichting gelegen. De geluiduitstraling vanwege het circuit zal vanuit preventief oogpunt ook aan de bronzijde worden beheersbaar zijn middels metingen die steekproefsgewijs worden uitgevoerd. Zoals de crossclub ook op haar internetsite aangeeft, heeft de club een streng beleid ten aanzien van het geluid dat motoren mogen produceren (geen waarschuwingen, bij te hoog niveau direct van de baan). Naast de directe geluidhinder komt in dit rapport een korte kwalitatieve beschouwing van hinder door de verkeersaantrekkende werking aan bod. Voor de ruimtelijke onderbouwing wordt tevens de cumulatieve geluidbelasting inzichtelijk gemaakt. Binnen de invloedssfeer van het motorcrossterrein zijn geen Natura2000 gebieden gelegen.

Het Natura2000 gebied Rijntakken ligt op een afstand van ca 4 kilometer. Op deze afstand verwachten we geen waarneembare geluiden vanwege trainingen en wedstrijden op het circuit. In hoofdstuk 2 worden de uitgangspunten behandeld. De hoofdstukken 3 en 4 geven achtereenvolgens de resultaten van de berekeningen en de beoordeling inclusief een conclusie. 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A3

Projectgerelateerd

2

Normstelling

2.1

Bedrijven en milieuzonering

De VNG-publicatie Bedrijven en milieuzonering heeft als doel om binnen planvorming tot een verantwoorde ruimtelijke scheiding te komen tussen bedrijven en woningen. De publicatie legt niet vast wat wel en wat niet is toegestaan, maar is een hulpmiddel waarmee gemeentes de afstanden tussen bedrijvigheid en woningen kunnen bepalen. Per milieucategorie zijn in de publicatie richtafstanden opgenomen. In tabel 1 zijn deze afstanden weergegeven. Tabel 1: Richtafstanden per milieucategorie conform “Bedrijven en milieuzonering”

De tabel is afgestemd op de omgevingskwaliteit zoals die wordt nagestreefd in een rustige woonwijk of een vergelijkbaar omgevingstype. Wanneer de aard van de woonomgeving meer aansluit bij omgevingstype “gemengd gebied” of “gebied gelegen nabij drukke wegen”, kan gemotiveerd een kleinere richtafstand worden aangehouden. Gesteld wordt in de publicatie dat bij deze gebieden de richtstand met één afstandstap verlaagd kan worden, zonder dat dit ten koste gaat van het woon- en leefklimaat. De motorcross valt onder milieucategorie 5.2. Op basis van de omgevingskenmerken (ligging nabij de A15) bedraagt de richtafstand tussen de motorcross en woonbebouwing 500 meter. Op 400 meter van het motorcrossterrein is de meest nabij gelegen woning gelegen (Meersteeg 14). Aan de zuidzijde bevindt zich de meest nabij gelegen woning op een afstand van meer dan 600 meter (Zeekade 2 Geldermalsen).

2.2

Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (WABO)

Naast de ruimtelijke onderbouwing voor de bestemmingsplanwijziging vormt deze rapportage een basis voor de in de omgevingsvergunning op te nemen geluidvoorschriften. Conform het Activiteitenbesluit valt het motorcrossterrein onder inrichtingen type-C. Voor dit type inrichtingen is de Handreiking industrielawaai en vergunningverlening (1998) van toepassing. De Handreiking maakt onderscheid in burger- en bedrijfswoningen en (bedrijfs-)woningen op en buiten (geluidgezoneerde) bedrijventerreinen. In geval van een oprichtingsvergunning (MCC) geldt bij een woning, niet gelegen op een bedrijventerrein, een ten hoogst toelaatbare geluidbelasting van 50 dB(A). Voor een (bedrijfs-)woning op een bedrijventerrein dient gestreefd te worden naar 55 dB(A) en is 65 dB(A) ten hoogst toelaatbaar.

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A4

Projectgerelateerd

2.3

Indirecte hinder

De Handreiking industrielawaai en vergunningverlening stelt dat in het kader van de milieuvergunning de reikwijdte beperkt is ten aanzien van de indirecte hinder. De reikwijdte is op verschillende manieren vast te stellen, maar voor de motorcross ligt de belangrijkste beperking in het feit dat er geen woningen langs de ontsluitingsweg zijn gelegen. Directe en indirecte hinder kunnen niet worden gecumuleerd, omdat (de verschillende vormen van) directe en indirecte hinder elk een eigen normstelsel en beoordelingssystematiek kennen.

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A5

Projectgerelateerd

3

Uitgangspunten

3.1

Algemeen

In de omgeving is verspreid een aantal woningen gelegen. Tabel 2: Geluidgevoelige bestemmingen in de omgeving Straat

Nummer

Plaats

Type woning

Meersteeg

141

Geldermalsen

burgerwoning onder het overgangsrecht van bestemmingsplan ‘Buitengebied 1984’

Meersteeg

5a

Geldermalsen

burgerwoning onder het overgangsrecht van bestemmingsplan ‘Buitengebied 1984’

Meersteeg

5b

Geldermalsen

Geldermalsen in bestemmingsplan ‘Buitengebied 1984’ agrarisch bouwperceel. Agrarische bedrijfsbebouwing is gesloopt.

Zeekade

2

Geldermalsen

Twee woningen bestemd als burgerwoning in bestemmingsplan ‘Buitengebied 2006’

Bommelweg

8

Meteren

burgerwoning in bestemmingsplan ‘Buitengebied 2006’

Bommelweg

6a

Meteren

agrarische bedrijfswoning in bestemmingsplan ‘Buitengebied 2006’

Bommelweg

6

Meteren

burgerwoning in bestemmingsplan ‘Buitengebied 2006’

Blankertseweg

8

Meteren

burgerwoning in bestemmingsplan ‘Buitengebied 2006’

Ten behoeve van het onderzoek is onder andere gebruik gemaakt van de navolgende gegevens: • • • • • •

3.2

Gegevens over de bedrijfssituatie verkregen van MCC Geldermalsen; Kaart met de ligging van de baan: MCC-baan-03-2017.PDF d.d. 27-2-2017; Verkeersgegevens van de A15, bron: Geluidregister Rijkswaterstaat, d.d. 25-10-2017: Verkeersgegevens voor rail (passagier + goederen), bron: Geluidregister I&M 25-10-2017 Akoestisch rekenmodel bij Vergunning AVRI kenmerk 996191 d.d. 31 juni 2014; Akoestisch rekenmodel bij ruimtelijke onderbouwing en vergunning Windpark AVRI kenmerk T&PBD5519R001F01, d.d. 8 december 2016.

Het voornemen

De geluidrelevante activiteit bestaat uit motorcross voor jeugd en volwassenen op gescheiden banen. De activiteit vindt uitsluitend in de dagperiode plaats. Voor de geluidimmissie in de omgeving is met name het rijden op de baan voor volwassen maatgevend (door de langere duur van het rijden en het hogere geluidvermogen van de crossmachines). In de hoofdbaan zijn een aantal springbulten (tabletops) aanwezig met een hoogte variërend tussen 2 en 5 meter. De geluidbijdrage door het rijden van de mini’s op het korte baantje is beperkt vanwege het lagere geluidvermogen van de motortjes en de korte duur dat er gereden wordt. Het rijden met personenvoertuigen en lichte busjes is bij de berekeningen buiten beschouwing gelaten. Tijdens reguliere openingstijden wordt 1 tot 3 maal per jaar een zogenaamde clubcross gehouden.

1 Het vigerende bestemmingsplan ‘Buitengebied 1984’ voorziet niet expliciet in de woonbestemming en kent geen bouwvlak dat

bebouwing mogelijk maakt. De bedrijfswoning valt hiermee onder het overgangsrecht van het vigerende bestemmingsplan. Op moment van schrijven is Meersteeg 14 in gebruik als bedrijfswoning bij een transportbedrijf.

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A6

Projectgerelateerd

Maximaal 3 keer per jaar wordt afgeweken van de reguliere openstelling voor het houden van nationale crosswedstrijden. Buiten deze weekenden is de baan niet meer dan 8 uur per week opengesteld. MCC is daarmee niet aan te merken als grote lawaaimaker zoals bedoeld in artikel 19.2 uit bijlage 1 van het BOR.

3.3

Bedrijfssituatie

In tabel 3 zijn de te onderscheiden bedrijfssituatie opgenomen, zoals aangegeven door MCC Geldermalsen. De MCC Geldermalsen stelt dat iedere motorcrossfiets die komt trainen of recreatief rijden moet voldoen aan een geluidseis van 94 dB(A) op 7,5 meter. Daarnaast zijn er maximaal 25 motorcrossfietsen in de hoofdbaan tijdens trainingen. Wanneer de baan op woensdag én op zaterdag geopend is, er geen onderscheid in het maximaal aantal crossuren (45)2. Wanneer op woensdag niet gereden is, kan de baan op zaterdag 2 uur langer gereden worden. Het aantal crossuren is voor een dergelijke zaterdag naar rato vergroot (67,5). Voor de volledigheid is het rijden door jeugd (10 crossuren op woensdag en 15 crossuren op zaterdag) op de baan voor de minicross meegenomen tijdens trainingsdagen. Bij clubcross en wedstrijddagen is het rijden op de minibaan van ondergeschikt belang. Zoals in de inleiding is aangegeven zal 3 weekenden (6 dagen) per jaar worden afgeweken van deze geluidnormen in verband met grote, nationale of internationale motorcrosswedstrijden. Bij wedstrijden rijden er ook maximaal 25 motorcrossfietsen en mag het aantal crossuren niet meer dan 175 bedragen (inclusief training). De uitwerking van de bedrijfsduurcorrecties voor de verschillende dagen is in bijlage 7 weergegeven.

Omdat bij club- en landelijke wedstijden meer vol gas gereden wordt dan bij trainingen (en recreatief rijden), is het te hanteren gemiddelde bronvermogen voor de motoren 2 tot 4 dB(A) hoger dan bij recreatieve rijders (trainingen). Tabel 3: Openingstijden en crossduur en geluidvermogens bij trainingen en wedstrijden Activiteit

Training/Clubwedstrijd

Wedstrijden

Training woensdag

Training zaterdag

Clubwedstrijd

Tijd

Cross-uren

Tijd

Crossuren

Tijd

Crossuren

MX Cross mini’s

15:0019:00

10

13:00-17:00 (en 11:0017:00 indien op woensdag gesloten)

10 (15)

9.0017.00 uur

-

MX Cross hoofdbaan

15:0019:00

45

13:00-17:00 (en 11:0017:00 indien op woensdag gesloten)

45 (67,5)

9.0017.00 uur

95

LWR in dB(A) Weekenddag

110

LWR in dB(A)

Tijd

Crossuren

-

-

-

175

119**

115/117** 10:00-17:00

* LWR op basis van immissie-eis van 94 dB(A) op 7,5 meter ** Voor maximale geluidniveaus is uitgegaan van 25 x 121 dB(A) = 135 dB(A) gelijktijdig bij start bij wedstrijden, 75 x 121 dB(A) = 140 dB(A) en van 5 x 121 dB(A) = 128 dB(A) bij trainingen.

2

Gemiddeld bezoeken 60 crossers per week de baan (3000 op jaarbasis). Voor de representatieve bedrijfssituatie is uitgegaan van een relatief drukke dag waarbij 60 crossers op één trainingsmiddag tegelijk komen: 60 crossers x 45 minuten trainen = 45 crossuren. 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A7

Projectgerelateerd

Rekentechnisch gaan we uit van activiteitenuren die zich gedurende de openingstijden van tabel 3 voordoen. Als bijvoorbeeld tijdens trainingen MX 45 motoren elk 1 uur op de hoofdbaan rijden dan spreken we van 45 maal 1 uur = 45 crossuren. Monitoring Door bronmaatregelen is motorcross stiller dan voorheen. Door middel van steekproefsgewijze metingen langs de baan wordt gecontroleerd of de motoren aan de immissie-eis van 94 dB(A) op 7,5 meter voldoen.

3.4

Beoordelingsmethode

Bij de beoordeling van de geluidimmissie op woningen in de omgeving vanwege de activiteiten op het crossterrein speelt de aard van de woonomgeving een rol (het heersende (achtergrond)geluidniveau). Om de gecumuleerde geluidbelasting te kunnen bepalen is tevens op de omliggende woningen het geluidniveau vanwege het milieupark ARVI, de snelweg A15, railverkeer en het windpark op het terrein van AVRI bepaald. Met name de A15 en het windpark is op veel locaties bepalend voor het heersende geluidniveau. De geluidimmissie door de activiteiten op het crossterrein wordt afgezet tegen het heersend geluidniveau in de omgeving. Daarnaast wordt het effect van de gecumuleerde geluidbelasting bij de omliggende woningen inzichtelijk gemaakt, met en zonder de geluidbijdrage vanwege de activiteiten op het motorcrossterrein.

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A8

Projectgerelateerd

4

Berekeningen

4.1

Algemeen

De in hoofdstuk 2 genoemde uitgangspunten zijn verwerkt in een rekenmodel. Met behulp van het rekenmodel is de geluidimmissie in de omgeving van het circuit berekend.

4.2

Overdracht en ontvanger

De genoemde activiteitenuren en geluidvermogens vormen de basis voor het bepalen van de geluidniveaus in de omgeving. De geluidoverdracht wordt verder bepaald door een aantal andere factoren, zoals absorberende en reflecterende bodemvlakken en bebouwing die kan afschermen en/of reflecteren. Met deze factoren wordt rekening gehouden door de plaatselijke situatie zo goed mogelijk te modelleren. Bij het berekenen van de geluidoverdracht vanuit de inrichting naar de omgeving is gebruik gemaakt van het computerprogramma Geomilieu versie 4.30. De werkwijze van de programmatuur is conform methode II.8 uit de Handleiding meten en rekenen industrielawaai (HMRI) van 1999. De bodem en de omgeving ter plaatse van de crossbaan is akoestisch zacht verondersteld (bodemfactor 1).

4.3

Langtijdgemiddelde beoordelingsniveaus

Toeslag voor tonaal geluid In geval van geluid met een tonaal karakter dient er op het berekende langtijdgemiddelde deelgeluidniveau een toeslag van 5 dB(A) in rekening te worden gebracht. De toeslag wordt alleen toegepast voor dat deel van de beoordelingsperiode dat er sprake is van tonaal geluid. Uit eerdere geluidonderzoeken is gebleken dat met name bij het rijden van wedstrijden waarbij uitsluitend 2-takt motoren in de baan zijn, er mogelijk sprake is van tonaal geluid. Bij trainingen waarbij een relatief klein aandeel 2-takt motoren in de baan is, blijkt er geen sprake te zijn van tonaal geluid. MCC heeft aangegeven dat ongeveer 20% van de crossmotoren van het 2-takt type is en de overige 80% het type 4-takt. Op basis van deze verhouding is bij wedstrijddagen, wanneer 2-taktmotoren van dezelfde klasse gelijktijdig in de baan zijn, een toeslag voor de tonaliteit van 1,6 dB(A) gehanteerd3. De resultaten van de overdrachtsberekeningen vanwege de voorgenomen activiteiten zijn in de vorm van langtijdgemiddelde beoordelingsniveaus bij woningen voor de representatieve bedrijfssituaties opgenomen in tabel 3.

3

Op het deelgeluidniveau voor de bedrijfstoestand voor het rijden met de 2-taktmotoren dient een toeslag van 5 dB(A) te worden gehanteerd. Een geluidniveau van bijvoorbeeld 50dB(A) ten gevolge van het rijden van wedstrijden is op gebouwd uit 43 dB(A) vanwege 2-takt (20%) en 49 dB(A) door de 4-takt (80%). Uit een logaritmische sommatie van 43 + 5 dB(A) tonaliteitstoeslag voor 2-takt + 49 dB(A) voor 4-taktmotoren volgt een beoordelingsniveau van 51,6 dB(A). Bij de genoemde verhouding 2-takt/4taktmotoren bedraagt de absolute toeslag vanwege tonaliteit 51,6 dB(A) – 50 dB(A)= 1,6 dB(A). 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A9

Projectgerelateerd

Tabel 4: Geluidsniveaus (LAr,LT) in dB(A) voor de voorgenomen activiteiten Rekenpositie

Adres

Geluidniveau LAr,LT in de dagperiode in dB(A) Woendag/ Zaterdag

Zaterdag 11:0017:00u

Clubcross (incl. tonaliteitstoeslag)

Wedstrijd (incl. tonaliteitstoeslag)

RP_01_A

Zeekade 2

40

42

47

52

RP_02_A

Tielerweg 51

36

38

42

47

RP_03_A

Meersteeg 14

44

46

50

55

RP_04_A

Bommelweg 40

31

33

38

42

RP_05_A

Tielerweg 58

28

30

33

38

RP_06_A

Bommelweg 6 a

40

42

46

51

RP_07_A

Blankertseweg 8

37

38

43

48

4.4

Maximale geluidniveaus

De maximale geluidniveaus ten tijde van trainingen en wedstrijden zijn berekend bij de meest nabij gelegen woningen. De start van een MX wedstrijd is het luidste van alle activiteiten. Bij de wedstrijden van de MX-klasse gaan we uit van het gelijktijdig starten van 25 motorfietsen. Tijdens trainingen is geen sprake van het gelijktijdig starten van crossmotoren, hierbij is aangenomen dat vijf motoren gelijktijdig maximale geluidniveaus veroorzaken. De resultaten van deze berekeningen zijn in tabel 5 weergegeven. Tabel 5: Resultaten maximale geluidniveaus (LAmax) in dB(A) Rekenpositie

Adres

Maximale geluidniveaus LAmax in dB(A), dagperiode Training MX

Clubcross4 / wedstrijd MX

RP_01_A

Zeekade 2

48

57

RP_02_A

Tielerweg 51

43

52

RP_03_A

Meersteeg 14

51

60

RP_04_A

Bommelweg 40

39

48

RP_05_A

Tielerweg 58

33

42

RP_06_A

Bommelweg 6 a

47

56

RP_07_A

Blankertseweg 8

44

53

De resultaten van de berekeningen zijn in bijlage 6 opgenomen.

4

Ook bij de clubcross zal met meerdere motoren gelijktijdig worden gestart. De maximale geluidniveaus worden vergelijkbaar geacht aan de niveaus bij de MX wedstrijd. Ook bij clubcross wordt met meerdere motoren gelijktijdig gestart. 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A10

Projectgerelateerd

4.5

Verkeersaantrekkende werking

De ontsluiting van het terrein vindt plaats via de Plettenburglaan. Dit is een voor meerdere bedrijven functionele ontsluitingsroute waar geen woningen aan zijn gelegen. Door het ontbreken van woningen en de voor meerdere bedrijven functionele ontsluitingsroute, is er geen aanleiding de verkeersaantrekkende werking nader te beschouwen.

4.6

Gecumuleerde geluidsbelasting

Het crossterrein is gelegen ten noorden van de snelweg A15, midden tussen bedrijventerrein Hondsgemet en AVRI, tussen de Betuwelijn en de spoorlijn naar Geldermalsen en ten westen van het windpark AVRI. Er is bij de woningen in de omgeving sprake van een geluidbelasting door meerdere bronnen. Met de ‘Rekenmethode cumulatieve geluidbelasting’ (uit het Reken- en meetvoorschrift geluid 2012) kan de gecumuleerde geluidbelasting worden bepaald, rekening houdend met de dosis-effect relaties van de verschillende geluidsbronnen. De geluidsbelasting L*IL, L*RL, L*VL en L*WT is de geluidsbelasting uitgedrukt in de eenheid voor wegverkeer die evenveel hinder veroorzaakt als bijvoorbeeld LIL vanwege de motorcross (en zo ook voor de andere bronnen) en wordt op de volgende wijze bepaald: L*IL = 1,00 LIL + 1,00 L*RL = 0,95 LRL –1,40 L*VL = 1,00 LVL + 0,00 L*WT = 1,65 LWT - 20,05 Wanneer de bronnen zijn omgerekend in L*-waarden kan de gecumuleerde waarde worden berekend door deze energetisch te sommeren:

De LCUM kan worden omgerekend naar de bronsoort waarvoor een wettelijke beoordeling plaatsvindt. In geval van motorcross is dat: LIL,CUM = 1,00 LCUM – 1,00 De hierboven weergegeven gecumuleerde geluidsbelasting kan worden vergeleken met de voor de motorcross van toepassing zijnde normering. Daarbij moet echter worden bedacht dat de normen zijn gesteld voor toetsing van een bron afzonderlijk, zodat letterlijke toepassing van de normen bij de beoordeling van cumulatie niet aan de orde is. De omgerekende geluidsbelastingen zijn in tabel 6 weergegeven. Allereerst zijn in de eerste kolommen de geluidniveaus vanwege de verschillende bronnen omgerekend naar de éénheid (‘wegverkeerslawaai’

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A11

Projectgerelateerd

conform de methode), zodat deze onderling vergelijkbaar zijn (L*-waarden). Daarna zijn de L*-waarden energetisch gesommeerd en omgerekend naar de eenheid LIL voor de motorcross5. Tabel 6: Resultaten gecumuleerde geluidbelasting6 (uitgedrukt in dB)

AVRI

A15

Railverkeer

AVRI Windpark

Lil, cum

Lil, cum

Lil, cum

Lil, cum

Lil, cum

Wedstrijd

L*wt

Clubcross

L*rl

Training zaterdag

L*vl

Training woensdag

L*il

Referentie

L*il

Clubcross

L*il

Training zaterdag lang

L*il

Training woensdag & zaterdag

L*il

Wedstrijd

Positie

RP_01_A Zeekade 2

-

-

-

51

-

53

-

55

56

56

56

56

57

RP_02_A Tielerweg 51

-

-

-

-

-

-

-

52

51

51

51

51

51

RP_03_A Meersteeg 14

-

-

-

54

-

48

51

56

56

56

56

56

58

RP_04_A Bommelwe g 40

-

-

-

-

-

49

-

51

52

52

52

52

52

RP_05_A Tielerweg 58

-

-

-

-

-

54

-

53

55

55

55

55

55

RP_06_A Bommelwe g6a

-

-

-

-

-

52

-

-

51

51

51

51

51

RP_07_A Blankertse weg 8

-

-

-

-

-

56

-

-

55

55

55

55

55

Daar waar de geluidimmissie vanwege een bron lager is dan de voorkeursgrenswaarde, is dit met een – teken weergegeven.

Uit de tabel is af te leiden dat met name het windpark en de A15 bepalend zijn voor de gecumuleerde geluidbelasting in de omgeving. Tijdens wedstrijden is de geluidbijdrage op de posities hoger dan de voorkeursgrenswaarde en heeft de cross een relevante bijdrage in de gecumuleerde geluidsbelasting. Alleen bij wedstrijden is er op 1 locatie een toename van de gecumuleerde geluidsbelasting ten opzichte van de referentiesituatie. De toename bedraagt 2 dB(A) ten opzichte van de gecumuleerde geluidsbelasting in de referentiesituatie (van 56 dB naar 58 dB). In de overige situaties is de geluidbijdrage vanwege de motorcross lager dan de voorkeursgrenswaarde. Het Reken- en meetvoorschrift 2012 stelt dat er in het kader van de vaststelling van de gecumuleerde geluidsbelasting dan geen sprake is van een relevante blootstelling. Bij de beschouwing van de gecumuleerde geluidbelasting moet worden bedacht dat de activiteiten op het motorcrossterrein niet dagelijks plaatsvinden, maar beperkt zijn tot twee dagen (dagdelen) per week en dan alleen in de dagperiode. ’s Avonds en ’s nachts is er geen geluidbijdrage vanwege de motorcross, terwijl dit voor de overige bronnen juist de maatgevende perioden zijn. Met de systematiek uit het Reken en meetvoorschrift 2012 wordt de gecumuleerde geluidsbelasting uitgedrukt in een 5

Het Reken- en meetvoorschrift 2012 geeft aan dat er alleen sprake is van een relevante geluidbijdrage vanwege een bron als daarbij de voorkeursgrenswaarde wordt overschreden. Geluidniveaus lager dan de voorkeurswaarde zijn bij het bepalen van de gecumuleerde geluidsbelasting niet meegenomen. De geluidbijdrage vanwege windturbines (L*WT) is meegenomen op basis van de omrekeningsformule uit bijlage 4 van de Activiteitenregeling. 6 De geluidbelasting L* van de verschillende bronsoorten is zonder toeslagen en/of aftrek 7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A12

Projectgerelateerd

(jaargemiddelde) etmaalwaarde. Bij de bepaling van de gecumuleerde geluidbelasting wordt geen rekening gehouden met het feit dat de motorcross niet alle dagen in de week plaatsvindt.

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A13

Projectgerelateerd

5

Beoordeling en conclusie

In opdracht van de gemeente Geldermalsen heeft Royal HaskoningDHV een onderzoek verricht naar de geluidimmissie in de omgeving van het motorcross terrein te Geldermalsen. Het crossterrein is gelegen langs de autosnelweg A15 tussen het bedrijventerrein Hondsgemet en het afvalverwerkingsbedrijf AVRI. Het motorcross terrein valt onder milieucategorie 5.2 conform de VNG-publicatie bedrijven en milieuzonering. Op basis van de omgevingskenmerken (ligging nabij de A15) bedraagt de richtafstand tussen de motorcross en woonbebouwing 500 meter. Alleen de woning aan de Meersteeg 14 ligt op minder dan 500 meter afstand van de crossbaan. Uit de berekeningen blijkt dat de geluidbijdrage vanwege het crossen relatief laag is. Tijdens zowel trainingsdagen als bij clubcrosswedstrijden is de geluidbelasting op gevels van omliggende geluidgevoelige bestemmingen niet boven de 50 dB(A). Tijdens trainingen bedraagt de geluidbelasting bij de meest nabij gelegen woning Meersteeg 14 ten hoogste 46 dB(A). Dat is op de momenten dat er op zaterdag langer gereden wordt (van 11u tot 17u). Op trainingsdagen waarbij ten hoogste 4 uur wordt gereden, bedraagt het geluidniveau 44 dB(A). Op dagen dat een clubcross wordt gehouden bedraagt het geluidniveau 50 dB(A) bij deze woning. Bij nationale wedstrijden is dat 55 dB(A). Bij geen van de woningen bedraagt het maximale geluidniveau meer dan 60 dB(A).

Met de berekende geluidniveaus wordt aan de beoordelingskaders uit de Handreiking Industrielawaai en vergunningverlening (1998) voldaan. De berekende geluidniveaus sluiten aan bij de bevindingen zoals die volgen uit de publicatie 'Bedrijven en milieuzonering’. Maatgevend voor de gecumuleerde geluidsbelasting bij de woningen is met name de snelweg A15 en het geluid vanwege windturbines. In vrijwel geen van de situaties is er sprake van een relevante geluidsbijdrage vanwege de motorcross (geluidbijdrage bij woningen lager dan de voorkeursgrenswaarde). Alleen tijdens nationale crosswedstrijden is de toename van de gecumuleerde geluidbelasting 2 dB(A) hoger dan de referentiesituatie. Nationale wedstrijden worden niet meer dan drie weekenden per jaar houden. Eén tot driemaal per jaar vinden clubcrosswedstrijden plaats binnen de gestelde openingstijden op woensdag en zaterdag. De ontsluiting van het crossterrein vindt plaats via de Plettenburglaan. Dit is een voor meerdere bedrijven functionele ontsluitingsroute waar geen woningen aan zijn gelegen. Door het ontbreken van woningen en de voor meerdere bedrijven functionele ontsluitingsroute, is er geen aanleiding de verkeersaantrekkende werking nader te beschouwen. MCC Geldermalsen handhaaft door middel van geluidmetingen langs de baan de geluideis van 94 dB(A) op 7,5 meter.

Deze eis wordt ook nadrukkelijk gesteld via de internetsite van de crossclub (niet voldoen = niet rijden).

7 februari 2019

AO MCC GELDERMALSEN

BE 7807R001D01

A14

Figuur 1 Overzicht van de ligging van het circuit en rekenposities

Figuur 2 Overzicht van de ligging van de geluidbronnen motorcross

Figuur 3 Afbeelding rekenmodel AVRI

Figuur 4 Afbeelding rekenmodel wegverkeerslawaai A15

Figuur 5 Afbeelding rekenmodel railverkeerslawaai

Figuur 6 Afbeelding rekenmodel windpark AVRI

Bijlage 1 Invoergegevens rekenmodellen motorcross

MCC Geldermalsen Invoergegevens algemeen Model: Groep:

BE7807 Bijlage 1

MCC Geldermalsen Trainingen zaterdag MCC Geldermalsen (Geldermalsen) - MCC Geldermalsen (hoofdgroep) Lijst van Bodemgebieden, voor rekenmethode Industrielawaai - IL

Naam 6 8 v1 v2 v3

Omschr. Vijver Provinciale weg vak1 vak2 vak3

Bf 0,00 0,00 1,00 1,00 1,00

v4 v5 svB BD_hard A15

vak4 vak5 stortvak B Harde bodem Snelweg A15

1,00 1,00 1,00 0,00 0,00

A15 A15 A15 A15 A15

Snelweg A15 Snelweg A15 Snelweg A15 Snelweg A15 Snelweg A15

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

1 2 3 W01

Water

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

W02 W03 W03 W04

Water Water Water Water

0,00 0,00 0,00 0,00

Geomilieu V4.30

7-2-2019 14:53:04

MCC Geldermalsen Invoergegevens algemeen Model: Groep:

Groep

BE7807 Bijlage 1

MCC Geldermalsen Trainingen zaterdag MCC Geldermalsen (Geldermalsen) - MCC Geldermalsen (hoofdgroep) Lijst van Gebouwen, voor rekenmethode Industrielawaai - IL ItemID 3258 3316 3325

Geomilieu V4.30

Grp.ID 0 0 0

Datum 13:41, 25 jul 2017 13:41, 25 jul 2017 13:41, 25 jul 2017

Naam 07 Hal Hal 02

Omschr. Kantoorgebouw Overslaghal Stalling

Vorm Rechthoek Rechthoek Polygoon

X-1 150529,47 150850,28 150597,15

Y-1 431227,09 431214,92 431299,66

7-2-2019 14:53:04

MCC Geldermalsen Invoergegevens algemeen Model: Groep:

Groep

BE7807 Bijlage 1

MCC Geldermalsen Trainingen zaterdag MCC Geldermalsen (Geldermalsen) - MCC Geldermalsen (hoofdgroep) Lijst van Gebouwen, voor rekenmethode Industrielawaai - IL Hoogte 7,00 15,00 6,00

Geomilieu V4.30

Rel.H 7,00 15,00 6,00

Maaiveld 0,00 0,00 0,00

Hdef. Eigen waarde Relatief Relatief

Vormpunten 4 4 8

Omtrek. 204,27 379,31 184,82

Oppervlak 2079,06 7502,44 1556,84

Min.lengte 28,07 56,23 2,57

7-2-2019 14:53:04

MCC Geldermalsen Invoergegevens algemeen Model: Groep:

Groep

BE7807 Bijlage 1

MCC Geldermalsen Trainingen zaterdag MCC Geldermalsen (Geldermalsen) - MCC Geldermalsen (hoofdgroep) Lijst van Gebouwen, voor rekenmethode Industrielawaai - IL Max.lengte 74,06 133,42 42,48

Geomilieu V4.30

Functie

Cp 0 dB 0 dB 0 dB

Refl. 31 0,80 0,80 0,80

Refl. 63 0,80 0,80 0,80

Refl. 125 0,80 0,80 0,80

Refl. 250 0,80 0,80 0,80

Refl. 500 0,80 0,80 0,80

Refl. 1k 0,80 0,80 0,80

Refl. 2k 0,80 0,80 0,80

7-2-2019 14:53:04

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.westbetuwe.nl/api/v1/meetings/335/documents/8253