Regels (2022-48050)
Tekst van het document
300
10
300
C
p.c. < 250.000 ton/jaar
100
10
200
C
p.c. >= 250.000 ton/jaar
200
10
300
C
Z
Z
Z
30
R
200
4.1
3 G
50
R
300
4.2
3 G
100
R
200
4.1
3 G
200
R
300
4.2
3 G
30
R
200
4.1
3 G
50
R
300
4.2
3 G
GROOTSTE AFSTAND
GEVAAR
STOF
VERKEER
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
1551
0
Zuivelproductenfabrieken:
1551
1
-
gedroogde producten, p.c. >= 1,5 ton/uur
200
100
500
C
Z
50
R
500
5.1
3 G
1551
2
-
geconcentreerde producten, verdampingscapaciteit >= 20 ton/uur
200
30
500
C
Z
50
R
500
5.1
3 G
1551
3
-
melkproductenfabrieken v.c. < 55.000 ton/jaar
50
0
100
C
50
R
100
3.2
2 G
1551
4
-
melkproductenfabrieken v.c. >= 55.000 ton/jaar
100
0
300
C
50
R
300
4.2
3 G
1551
5
-
overige zuivelproductenfabrieken
50
50
300
C
50
R
300
4.2
3 G
1552
1
Consumptie-ijsfabrieken: p.o. > 200 m²
50
0
100
C
50
R
100
3.2
2 G
1552
2
-
10
0
30
30
2
1 G
1561
0
Meelfabrieken:
1561
1
-
p.c. >= 500 ton/uur
200
100
300
C
100
R
300
4.2
2 G
1561
2
-
p.c. < 500 ton/uur
100
50
200
C
50
R
200
4.1
2 G
Grutterswarenfabrieken
50
100
200
C
50
4.1
2 G
1561
consumptie-ijsfabrieken: p.o. <= 200 m²
Z
0 Z
1562
0
Zetmeelfabrieken:
1562
1
-
p.c. < 10 ton/uur
200
50
200
C
1562
2
-
p.c. >= 10 ton/uur
300
100
300
C
1571
0
Veevoerfabrieken:
1571
1
-
destructiebedrijven
700
30
200
C
50
1571
2
-
beender-, veren-, vis-, en vleesmeelfabriek
700
100
100
C
30
1571
3
-
drogerijen (gras, pulp, groenvoeder, veevoeder) capaciteit < 10 ton/uur water
300
100
200
C
30
1571
4
-
drogerijen (gras, pulp, groenvoeder, veevoeder) capaciteit >= 10 ton/uur water
700
200
300
C
1571
5
-
mengvoeder, p.c. < 100 ton/uur
200
50
200
C
1571
6
-
mengvoeder, p.c. >= 100 ton/uur
300
100
300
C
Vervaardiging van voer voor huisdieren
200
100
200
C
30
1572
Z
Z Z
200
D
30
R
200
4.1
1 G
50
R
300
4.2
2 G
700
D
5.2
3 G
700
D
5.2
3 G
300
4.2
2 G
50
700
5.2
3 G
30
200
4.1
3 G
300
4.2
3 G
200
4.1
2 G
50
R
R
1581
0
Broodfabrieken, brood- en banketbakkerijen:
1581
1
-
v.c. < 7.500 kg meel/week, bij gebruik van charge-ovens
30
10
30
C
10
30
2
1 G
1581
2
-
v.c. >= 7.500 kg meel/week
100
30
100
C
30
100
3.2
2 G
Banket, biscuit- en koekfabrieken
100
10
100
C
30
100
3.2
2 G
500
100
300
C
100
500
5.1
2 G
1582 1583
0
Suikerfabrieken:
1583
1
-
v.c. < 2.500 ton/jaar
R
500
50
100
v.c. >= 2.500 ton/jaar
1584
1
-
1584
2
C
Z
VERKEER
cacao- en chocoladefabrieken: p.o. > 2.000 m² cacao- en chocoladefabrieken vervaardigen van chocoladewerken met p.o. < 2.000 m² cacao- en chocoladefabrieken vervaardigen van chocoladewerken met p.o. <= 200 m²
Verwerking cacaobonen en vervaardiging chocolade- en suikerwerk:
CATEGORIE
700
-
0
INDICES GROOTSTE AFSTAND
200
2
1584
GEVAAR
STOF
1000
1583
-
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
200
R
1000
5.3
3 G
100
50
R
500
5.1
2 G
30
50
30
100
3.2
2 G
1584
3
30
10
30
10
30
2
1 G
1584
4
-
suikerwerkfabrieken met suiker branden
300
30
50
30
R
300
4.2
2 G
1584
5
-
suikerwerkfabrieken zonder suiker branden: p.o. > 200 m²
100
30
50
30
R
100
3.2
2 G
1584
6
-
suikerwerkfabrieken zonder suiker branden: p.o. <= 200 m²
30
10
30
10
30
2
1 G
50
30
10
10
50
3.1
2 G
1585
Deegwarenfabrieken
1586
0
Koffiebranderijen en theepakkerijen:
1586
1
-
koffiebranderijen
500
30
200
10
500
5.1
2 G
1586
2
-
theepakkerijen
100
10
30
10
100
3.2
2 G
4.1
2 G
4.1
2 G
200
4.1
2 G
100
3.2
2 G
300
4.2
2 G
C
1587
Vervaardiging van azijn, specerijen en kruiden
200
30
50
10
200
1589
Vervaardiging van overige voedingsmiddelen
200
30
50
30
200
1589.1
Bakkerijgrondstoffenfabrieken
200
50
50
50
R
D
D
1589.2
0
Soep- en soeparomafabrieken:
1589.2
1
-
zonder poederdrogen
100
10
50
10
1589.2
2
-
met poederdrogen
300
50
50
50 30
200
4.1
2 G
300
4.2
2 G
1589.2
Bakmeel- en puddingpoederfabrieken
200
50
50
1591
Destilleerderijen en likeurstokerijen
300
30
200
C
30
R
1592
0
Vervaardiging van ethylalcohol door gisting:
1592
1
-
p.c. < 5.000 ton/jaar
200
30
200
C
30
R
200
4.1
1 G
1592 1593 t/m 1595
2
-
p.c. >= 5.000 ton/jaar
300
50
300
C
50
R
300
4.2
2 G
30
2
1 G
R
300
4.2
2 G
300
4.2
2 G
100
3.2
3 G
Vervaardiging van wijn, cider en dergelijke
10
0
30
C
0
1596
Bierbrouwerijen
300
30
100
C
50
1597
Mouterijen
300
50
100
C
30
1598
Mineraalwater- en frisdrankfabrieken
10
0
100
50
R
-
50
100
C
30
200
4.1
2 G
30
100
3.2
2 G
VERKEER
10
CATEGORIE
50
VERWERKING VAN TABAK Tabakverwerkende industrie
171
30
GROOTSTE AFSTAND
17
200
INDICES
GEVAAR
-
160
STOF
16
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
VERVAARDIGING VAN TEXTIEL Bewerken en spinnen van textielvezels
172
0
Weven van textiel:
172
1
-
aantal weefgetouwen < 50
10
10
100
172
2
-
aantal weefgetouwen >= 50
10
30
300
Z
0
100
3.2
2 G
50
300
4.2
3 G
173
Textielveredelingsbedrijven
50
0
50
10
50
3.1
2 G
174, 175
Vervaardiging van textielwaren
10
0
50
10
50
3.1
1 G
1751
Tapijt-, kokos- en vloermattenfabrieken
100
30
200
10
200
4.1
2 G
176, 177
Vervaardiging van gebreide en gehaakte stoffen en artikelen
0
10
50
10
50
3.1
1 G
18
-
VERVAARDIGING VAN KLEDING; BEREIDEN EN VERVEN VAN BONT
181
Vervaardiging kleding van leer
30
0
50
0
50
3.1
1 G
182
Vervaardiging van kleding en -toebehoren (exclusief van leer)
10
10
30
10
30
2
2 G
183
Bereiden en verven van bont; vervaardiging van artikelen van bont
50
10
10
10
50
3.1
1 G
4.2
2 G
3.1
2 G
19
-
VERVAARDIGING VAN LEER EN LEDERWAREN (EXCLUSIEF KLEDING)
191
Lederfabrieken
300
30
100
10
300
192
Lederwarenfabrieken (exclusief kleding en schoeisel)
50
10
30
10
50
193
Schoenenfabrieken
50
10
50
10
50
3.1
2 G
0
50
100
50
100
3.2
2 G
200
30
50
10
200
4.1
2 G
20
-
2010.1
D
HOUTINDUSTRIE EN VERVAARDIGING ARTIKELEN VAN HOUT, RIET, KURK EN DERGELIJKE Houtzagerijen
2010.2
0
Houtconserveringsbedrijven:
2010.2
1
-
met creosootolie
R
202 203, 204, 205 203, 204, 205
2
met zoutoplossingen
Fineer- en plaatmaterialenfabrieken
VERKEER
CATEGORIE
GROOTSTE AFSTAND
GEVAAR
10
30
50
10
50
3.1
2 G
100
30
100
10
100
3.2
3 G
0
30
100
0
100
3.2
2 G
0
Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout
1
Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout, p.o. < 200 m²
0
30
50
0
50
3.1
1 G
Kurkwaren-, riet- en vlechtwerkfabrieken
10
10
30
0
30
2
1 G
200
100
200
C
200
4.1
3 G
205 21
-
INDICES
STOF
2010.2
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
-
2111
VERVAARDIGING VAN PAPIER, KARTON EN PAPIER- EN KARTONWAREN Vervaardiging van pulp
2112
0
Papier- en kartonfabrieken:
2112
1
-
p.c. < 3 ton/uur
50
30
50
C
2112
2
-
p.c. 3 - 15 ton/uur
100
50
200
C
Z
2112
3
-
p.c. >= 15 ton/uur
200
100
300
C
Z
30
30
100
C
212
Papier- en kartonwarenfabrieken
2121.2
0
Golfkartonfabrieken:
2121.2
1
-
p.c. < 3 ton/uur
30
30
100
C
2121.2
2
-
p.c. >= 3 ton/uur
50
30
200
C
22
-
UITGEVERIJEN, DRUKKERIJEN EN REPRODUCTIE VAN OPGENOMEN MEDIA C
Z
50
R
30
R
50
3.1
1 G
50
R
200
4.1
2 G
100
R
300
4.2
3 G
30
R
100
3.2
2 G
30
R
100
3.2
2 G
30
R
200
4.1
2 G
2221
Drukkerijen van dagbladen
30
0
100
10
100
3.2
3 G
2222
Drukkerijen (vlak- en rotatie-diepdrukkerijen)
30
0
100
10
100
3.2
3 G
2222.6
Kleine drukkerijen en kopieerinrichtingen
10
0
30
0
30
2
1 P
2223
A
Grafische afwerking
0
0
10
0
10
1
1 G
2223
B
Binderijen
30
0
30
0
30
2
2 G
2224
Grafische reproductie en zetten
30
0
10
10
30
2
2 G
2225
Overige grafische activiteiten
30
0
30
10
30
2
2 G
223
Reproductiebedrijven opgenomen media
0
0
10
0
10
1
1 G
D
GROOTSTE AFSTAND
GEVAAR
STOF
VERKEER
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
231
Cokesfabrieken
1000
700
1000
C
Z
100
R
1000
5.3
2 G
2320.1
Aardolieraffinaderijen
1500
100
1500
C
Z
1500
R
1500
6
3 G
23
-
AARDOLIE-/STEENKOOLVERWERKENDE INDUSTRIE; BEWERKING SPLIJT/KWEEKSTOFFEN
2320.2
A
Smeeroliën- en vettenfabrieken
50
0
100
30
R
100
3.2
2 G
2320.2
B
Recyclingbedrijven voor afgewerkte olie
300
0
100
50
R
300
4.2
2 G
2320.2
C
Aardolieproductenfabrieken n.e.g.
300
0
200
50
R
300
D
4.2
2 G
Splijt- en kweekstoffenbewerkingsbedrijven
10
10
100
1500
1500
D
6
1 G
233 24
-
VERVAARDIGING VAN CHEMISCHE PRODUCTEN
2411
0
Vervaardiging van industriële gassen:
2411
1
-
luchtscheidingsinstallatie v.c. >= 10 ton/dag lucht
10
0
700
C
100
R
700
5.2
3 G
2411
2
-
overige gassenfabrieken, niet explosief
100
0
500
C
100
R
500
5.1
3 G
2411
3
-
overige gassenfabrieken, explosief
100
0
500
C
300
R
500
5.1
3 G
200
0
200
C
200
R
200
D
4.1
3 G
2412
Kleur- en verfstoffenfabrieken
Z
2413
0
Anorganische chemische grondstoffenfabrieken:
2413
1
-
niet vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'
100
30
300
C
300
R
300
D
4.2
2 G
2413
2
-
vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'
300
50
500
C
700
R
700
D
5.2
3 G
2414.1
A0
Organische chemische grondstoffenfabrieken:
2414.1
A1
-
niet vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'
300
10
200
C
300
R
300
D
4.2
2 G
2414.1
A2
-
vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'
1000
30
500
C
700
R
1000
D
5.3
2 G
2414.1
B0
Methanolfabrieken:
2414.1
B1
-
p.c. < 100.000 ton/jaar
100
0
200
C
100
R
200
4.1
2 G
2414.1
B2
-
p.c. >= 100.000 ton/jaar
200
0
300
C
200
R
300
4.2
3 G
2414.2
0
Vetzuren en alkanolenfabrieken (niet synthetische):
2414.2
1
-
p.c. < 50.000 ton/jaar
300
0
200
C
100
R
300
4.2
2 G
2414.2
2
-
p.c. >= 50.000 ton/jaar
500
0
300
C
200
R
500
5.1
3 G
2415
Kunstmeststoffenfabrieken
500
300
500
C
500
R
500
5.1
3 G
2416
Kunstharsenfabrieken en dergelijke
700
30
300
C
500
R
700
5.2
3 G
Z
Z
STOF
GELUID
GEVAAR
VERKEER
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GROOTSTE AFSTAND
SBI-CODE 1993
242
0
Landbouwchemicaliënfabrieken:
242
1
-
fabricage
300
50
100
C
1000
R
1000
5.3
3 G
242
2
-
formulering en afvullen
100
10
30
C
500
R
500
D
5.1
2 G
Verf, lak en vernisfabrieken
300
30
200
C
300
R
300
D
4.2
3 G
243 2441
0
Farmaceutische grondstoffenfabrieken:
2441
1
-
p.c. < 1.000 ton/jaar
200
10
200
C
300
R
300
4.2
1 G
2441
2
-
p.c. >= 1.000 ton/jaar
300
10
300
C
500
R
500
5.1
2 G
2442
0
Farmaceutische productenfabrieken:
2442
1
-
formulering en afvullen geneesmiddelen
50
10
50
50
R
50
3.1
2 G
2442
2
-
verbandmiddelenfabrieken
10
10
30
10
30
2
2 G
2451
Zeep-, was- en reinigingsmiddelenfabrieken
300
100
200
C
100
R
300
4.2
3 G
2452
Parfumerie- en cosmeticafabrieken
300
30
50
C
50
R
300
4.2
2 G
2462
0
Lijm- en plakmiddelenfabrieken:
2462
1
-
zonder dierlijke grondstoffen
100
10
100
50
100
3.2
3 G
2462
2
-
met dierlijke grondstoffen
500
30
100
50
500
5.1
3 G
Fotochemische productenfabrieken
50
10
100
50
R
100
3.2
3 G
50
R
50
3.1
3 G
4.1
2 G
2464 2466
A
Chemische kantoorbenodigdhedenfabrieken
50
10
50
2466
B
Overige chemische productenfabrieken n.e.g.
200
30
100
C
200
R
200
Kunstmatige synthetische garen- en vezelfabrieken
300
30
300
C
200
R
300
4.2
3 G
300
50
300
C
100
R
300
4.2
2 G
247 25
-
2511
D
VERVAARDIGING VAN PRODUCTEN VAN RUBBER EN KUNSTSTOF Rubberbandenfabrieken
2512
0
Loopvlakvernieuwingsbedrijven:
2512
1
-
vloeroppervlak < 100 m²
50
10
30
30
50
3.1
1 G
2512
2
-
vloeroppervlak >= 100 m²
200
50
100
50
R
200
4.1
2 G
100
10
50
50
R
100
3.2
1 G
2513
Rubber-artikelenfabrieken
D
252
0
Kunststofverwerkende bedrijven:
252
1
-
zonder fenolharsen
200
50
100
100
R
200
4.1
2 G
252
2
-
met fenolharsen
300
50
100
200
R
300
4.2
2 G
30
30
100
30
100
300
glaswol en glasvezels, p.c.< 5.000 ton/jaar
300
100
100
glaswol en glasvezels, p.c. >= 5.000 ton/jaar
500
200
300
26
-
VERVAARDIGING VAN GLAS, AARDEWERK, CEMENT-, KALK- EN GIPSPRODUCTEN
261
0
Glasfabrieken:
261
1
-
glas en glasproducten, p.c. < 5.000 ton/jaar
261
2
-
glas en glasproducten, p.c. >= 5.000 ton/jaar
261
3
-
261
4
-
30
50
3.1
2 G
100
3.2
1 G
300
4.2
2 G
300
4.2
1 G
500
5.1
2 G
30 C
Z
50
R
30 C
Z
50
R
VERKEER
50
productie van verpakkingsmateriaal en assemblage van kunststofbouwmaterialen
CATEGORIE
30
-
GROOTSTE AFSTAND
50
3
INDICES
GEVAAR
STOF
252
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
2612
Glas-in-loodzetterij
10
30
30
10
30
2
1 G
2615
Glasbewerkingsbedrijven
10
30
50
10
50
3.1
1 G
262, 263
0
Aardewerkfabrieken:
262, 263
1
-
vermogen elektrische ovens totaal < 40 kW
10
10
30
10
30
2
1 G
262, 263
2
-
vermogen elektrische ovens totaal >= 40 kW
30
50
100
30
100
3.2
2 G
264
A
Baksteen en baksteenelementenfabrieken
30
200
200
30
200
4.1
2 G
264
B
Dakpannenfabrieken
50
200
200
100
R
200
4.1
2 G
2651
0
Cementfabrieken:
2651
1
-
p.c. < 100.000 ton/jaar
10
300
500
C
30
R
500
5.1
2 G
2651
2
-
p.c. >= 100.000 ton/jaar
30
500
1000
C
50
R
1000
5.3
3 G
2652
0
Kalkfabrieken:
2652
1
-
p.c. < 100.000 ton/jaar
30
200
200
30
R
200
4.1
2 G
2652
2
-
p.c. >= 100.000 ton/jaar
50
500
300
50
R
500
5.1
3 G
2653
0
Gipsfabrieken:
2653
1
-
p.c. < 100.000 ton/jaar
30
200
200
30
R
200
4.1
2 G
2653
2
-
p.c. >= 100.000 ton/jaar
50
500
300
50
R
500
5.1
3 G
2661.1
0
Betonwarenfabrieken:
2661.1
1
-
zonder persen, triltafels en bekistingtrille
10
100
200
30
200
4.1
2 G
2661.1
2
-
met persen, triltafels of bekistingtrillers, p.c. < 100 ton/dag
10
100
300
30
300
4.2
2 G
2661.1
3
-
met persen, triltafels of bekistingtrillers, p.c. >= 100 ton/dag
30
200
700
30
700
5.2
3 G
Z
Z
Z
Z
Kalkzandsteenfabrieken:
1
-
p.c. < 100.000 ton/jaar
10
50
100
2661.2
2
-
p.c. >= 100.000 ton/jaar
30
200
300
50
50
100
2662
Mineraalgebonden bouwplatenfabrieken
Z
30
100
3.2
2 G
30
300
4.2
3 G
30
100
3.2
2 G
2663, 2664
0
Betonmortelcentrales:
2663, 2664
1
-
p.c. < 100 ton/uur
10
50
100
2663, 2664
2
-
p.c. >= 100 ton/uur
30
200
300
2665, 2666
0
Vervaardiging van producten van beton, (vezel)cement en gips:
2665, 2666
1
-
p.c. < 100 ton/dag
10
50
100
2665, 2666
2
-
p.c. >= 100 ton/dag
30
200
300
267
0
Natuursteenbewerkingsbedrijven:
267
1
-
zonder breken, zeven en drogen: p.o. > 2.000 m²
10
30
100
0
100
267
2
-
zonder breken, zeven en drogen: p.o. <= 2.000 m²
10
30
50
0
50
267
3
-
met breken, zeven of drogen, v.c. < 100.000 ton/jaar
10
100
300
10
267
4
-
met breken, zeven of drogen, v.c. >= 100.000 ton/jaar
30
200
700
10
30
50
2681
Slijp- en polijstmiddelenfabrieken A0
Bitumineuze materialenfabrieken:
2682
A1
-
p.c. < 100 ton/uur
300
100
100
2682
A2
-
p.c. >= 100 ton/uur
500
200
200
2682
B0
Isolatiematerialenfabrieken (exclusief glaswol):
2682
B1
-
steenwol, p.c. >= 5.000 ton/jaar
100
200
300
C
2682
B2
-
overige isolatiematerialen
200
100
100
C
2682
C
Minerale productenfabrieken n.e.g.
50
50
2682
D0 Asfaltcentrales: p.c.< 100 ton/uur
100
2682
D1 -
asfaltcentrales: p.c. >= 100 ton/uur
27
-
VERVAARDIGING VAN METALEN
271
0
Ruwijzer- en staalfabrieken:
271
1
-
p.c. < 1.000 ton/jaar
10
100
3.2
3 G
Z
10
300
4.2
3 G
50
R
100
3.2
2 G
Z
200
R
300
4.2
3 G
3.2
1 G
3.1
1 G
300
4.2
1 G
10
700
5.2
2 G
10
50
3.1
1 G
Z
2682
VERKEER
GROOTSTE AFSTAND
0
2661.2
GEVAAR
STOF
2661.2
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
D
D
30
300
4.2
3 G
Z
50
500
5.1
3 G
Z
30
300
4.2
2 G
50
200
4.1
2 G
100
50
100
3.2
2 G
50
200
30
200
4.1
3 G
200
100
300
50
300
4.2
3 G
700
500
700
700
5.2
2 G
Z
200
R
D
-
0
IJzeren- en stalenbuizenfabrieken:
272
1
-
p.o. < 2.000 m²
30
30
500
272
2
-
p.o. >= 2.000 m²
50
100
1000
273
0
Draadtrekkerijen, koudbandwalserijen en profielzetterijen:
273
1
-
p.o. < 2.000 m²
30
30
300
273
2
-
p.o. >= 2.000 m²
50
50
700
274
A0
Non-ferro-metaalfabrieken:
274
A1
-
p.c. < 1.000 ton/jaar
100
100
300
274
A2
-
p.c. >= 1.000 ton/jaar
200
300
700
274
B0
Non-ferro-metaalwalserijen, -trekkerijen en dergelijke:
274
B1
-
p.o. < 2.000 m²
50
50
500
274
B2
-
p.o. >= 2.000 m²
200
100
1000
2751, 2752
0
IJzer- en staalgieterijen/ -smelterijen:
2751, 2752
1
-
p.c. < 4.000 ton/jaar
100
50
300
C
2751, 2752
2
-
p.c. >= 4.000 ton/jaar
200
100
500
C
2753, 2754
0
Non-ferro-metaalgieterijen/ -smelterijen:
2753, 2754
1
-
p.c. < 4.000 ton/jaar
100
50
300
C
2753, 2754
2
-
p.c. >= 4.000 ton/jaar
200
100
500
C
28
-
VERVAARDIGING EN REPARATIE VAN PRODUCTEN VAN METAAL (EXCLUSIEF MACHINES/TRANSPORTMIDDELEN)
281
0
Constructiewerkplaatsen:
281
1
-
gesloten gebouw
30
30
100
281
1a
-
gesloten gebouw, p.o. < 200 m²
30
30
50
281
2
-
in open lucht, p.o. < 2.000 m²
30
50
200
281
3
-
in open lucht, p.o. >= 2.000 m²
50
200
300
2821
0
Tank- en reservoirbouwbedrijven:
2821
1
-
30
50
300
p.o. < 2.000 m²
1500
C
VERKEER
2
272
CATEGORIE
1000
271
Z
300
R
1500
6
3 G
500
5.1
2 G
R
1000
5.3
3 G
30 Z
50 30
Z
INDICES GROOTSTE AFSTAND
1500
GEVAAR
STOF
p.c. >= 1.000 ton/jaar
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
300
4.2
2 G
50
R
700
5.2
3 G
30
R
300
4.2
1 G
Z
50
R
700
5.2
2 G
50
R
500
5.1
2 G
Z
100
R
1000
5.3
3 G
30
R
300
4.2
1 G
50
R
500
5.1
2 G
30
R
300
4.2
1 G
50
R
500
5.1
2 G
30
100
3.2
2 G
10
50
3.1
1 G
30
200
4.1
2 G
30
300
4.2
3 G
300
4.2
2 G
Z
Z
Z
30
R
2
2822, 2830
VERKEER
GEVAAR
GROOTSTE AFSTAND
CATEGORIE
INDICES
STOF
2821
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
50
100
500
500
5.1
3 G
Vervaardiging van verwarmingsketels, radiatoren en stoomketels
30
30
200
30
200
4.1
2 G
4.1
1 G
-
p.o. >= 2.000 m²
Z
50
R
284
A
Stamp-, pers-, dieptrek- en forceerbedrijven
10
30
200
30
200
284
B
Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen en dergelijke
50
30
100
30
100
D
3.2
2 G
284
B1
Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen en dergelijke, p.o. < 200 m²
30
30
50
10
50
D
3.1
1 G
2851
0
Metaaloppervlaktebehandelingsbedrijven:
2851
1
-
algemeen
50
50
100
50
100
3.2
2 G
2851
10
-
stralen
30
200
200
30
200
D
4.1
2 G
2851
11
-
metaalharden
30
50
100
50
100
D
3.2
1 G
2851
12
-
lakspuiten en moffelen
100
30
100
50
R
100
D
3.2
2 G
2851
2
-
scoperen (opspuiten van zink)
50
50
100
30
R
100
D
3.2
2 G
2851
3
-
thermisch verzinken
100
50
100
50
100
3.2
2 G
2851
4
-
thermisch vertinnen
100
50
100
50
100
3.2
2 G
2851
5
-
mechanische oppervlaktebehandeling (slijpen, polijsten)
30
50
100
30
100
3.2
2 G
2851
6
-
anodiseren, eloxeren
50
10
100
30
100
3.2
2 G
2851
7
-
chemische oppervlaktebehandeling
50
10
100
30
100
3.2
2 G
2851
8
-
emailleren
100
50
100
50
100
3.2
1 G
2851
9
-
galvaniseren (vernikkelen, verchromen, verzinken, verkoperen en dergelijke)
30
30
100
50
100
3.2
2 G
2852
1
Overige metaalbewerkende industrie
10
30
100
30
100
D
3.2
1 G
2852
2
Overige metaalbewerkende industrie, inpandig, p.o. < 200 m²
10
30
50
10
50
D
3.1
1 G
287
A0
Grofsmederijen, anker- en kettingfabrieken:
287
A1
-
p.o. < 2.000 m²
30
50
200
30
200
4.1
2 G
287
A2
-
p.o. >= 2.000 m²
50
100
500
30
500
5.1
3 G
287
B
Overige metaalwarenfabrieken n.e.g.
30
30
100
30
100
3.2
2 G
287
B
Overige metaalwarenfabrieken n.e.g.; inpandig, p.o. < 200 m²
30
30
50
10
50
3.1
1 G
29
-
VERVAARDIGING VAN MACHINES EN APPARATEN
29
0
Machine- en apparatenfabrieken inclusief reparatie:
29
1
-
30
30
100
30
100
3.2
2 G
p.o. < 2.000 m²
Z
R
D
GROOTSTE AFSTAND 200
D
4.1
3 G
30
300
D
4.2
3 G
50
30
50
3.1
1 G
10
30
10
30
2
1 G
STOF
2
-
p.o. >= 2.000 m²
50
30
200
29
3
-
met proefdraaien verbrandingsmotoren >= 1 MW reparatie van machines en apparaten, zonder proefdraaien verbrandingsmotoren ≥ 1 MW
50
30
300
30
30
30
30
-
VERVAARDIGING VAN KANTOORMACHINES EN COMPUTERS
30
A
Kantoormachines- en computerfabrieken, inclusief reparatie
31
-
VERVAARDIGING VAN OVERIGE ELEKTRISCHE MACHINES, APPARATEN EN BENODIGDHEDEN
Z
VERKEER
GEVAAR 30
29
29
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
311
Elektromotoren- en generatorenfabrieken, inclusief reparatie
200
30
30
50
200
4.1
1 G
312
Schakel- en installatiemateriaalfabrieken
200
10
30
50
200
4.1
1 G
313
Elektrische draad- en kabelfabrieken
100
10
200
100
4.1
2 G
314
Accumulatoren- en batterijenfabrieken
100
30
100
50
100
3.2
2 G
315
Lampenfabrieken
200
30
30
300
300
4.2
2 G
316
Elektrotechnische industrie n.e.g.
30
10
30
10
30
2
1 G
3162
Koolelektrodenfabrieken
1500
300
1000
1500
6
2 G
C
Z
200
R R R
200
D
321 t/m 323
VERVAARDIGING VAN AUDIO-, VIDEO-, TELECOMMUNICATIEAPPARATEN EN -BENODIGDHEDEN Vervaardiging van audio-, video- en telecommunicatieapparatuur en dergelijke, inclusief reparatie
30
0
50
30
50
3.1
2 G
3210
Fabrieken voor gedrukte bedrading
50
10
50
30
50
3.1
1 G
VERVAARDIGING VAN MEDISCHE EN OPTISCHE APPARATEN EN INSTRUMENTEN Fabrieken voor medische en optische apparaten en instrumenten en dergelijke, inclusief reparatie
30
0
30
0
30
2
1 G
32
-
33
-
33
A
34 341
VERVAARDIGING VAN AUTO'S, AANHANGWAGENS EN OPLEGGERS 0
Autofabrieken en assemblagebedrijven
D
-
p.o. < 10.000 m²
100
10
200
2
-
p.o. >= 10.000 m²
200
30
300
C Z
30
R
200
4.1
3 G
50
R
300
4.2
3 G
R
200
4.1
2 G
200
4.1
2 G
R
100
3.2
2 G
50
3.1
2 G
R
100
3.2
2 G
3420.1
Carrosseriefabrieken
100
10
200
30
3420.2
Aanhangwagen- en opleggerfabrieken
30
10
200
30
343
Auto-onderdelenfabrieken
30
10
100
30
D
VERKEER
1
341
GROOTSTE AFSTAND
GEVAAR
STOF
341
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
35
-
VERVAARDIGING VAN TRANSPORTMIDDELEN (EXCLUSIEF AUTO'S, AANHANGWAGENS)
351
0
Scheepsbouw- en reparatiebedrijven:
351
1
-
houten schepen
30
30
50
10
351
2
-
kunststof schepen
100
50
100
50
351
3
-
metalen schepen < 25 m
50
100
200
30
200
4.1
2 G
351
4
-
metalen schepen >= 25 m en/of proefdraaien motoren >= 1 MW
100
100
500
50
500
5.1
2 G
351
-
onderhoud/reparatie metalen schepen < 25 m, incidenteel bouwen
30
50
50
30
50
3.1
2 G
3511
Scheepssloperijen
100
200
700
100
700
5.2
2 G
352
0
Wagonbouw- en spoorwegwerkplaatsen:
352
1
-
algemeen
50
30
100
352
2
-
met proefdraaien van verbrandingsmotoren >= 1 MW
50
30
300
353
0
Vliegtuigbouw en -reparatiebedrijven:
353
1
-
zonder proefdraaien motoren
50
30
200
353
2
-
met proefdraaien motoren
100
30
1000
354
Rijwiel- en motorrijwielfabrieken
30
10
355
Transportmiddelenindustrie n.e.g.
30
C
Z
R
30
100
3.2
2 G
R
300
4.2
2 G
200
4.1
2 G
100
R
1000
5.3
2 G
100
30
R
100
3.2
2 G
30
100
30
100
D
3.2
2 G
D
Z
30
Z
30
36
-
VERVAARDIGING VAN MEUBELS EN OVERIGE GOEDEREN N.E.G.
361
1
Meubelfabrieken
50
50
100
30
100
3.2
2 G
361
2
Meubelstoffeerderijen b.o. < 200 m²
0
10
10
0
10
1
1 P
362
Fabricage van munten, sieraden en dergelijke
30
10
10
10
30
2
1 G
363
Muziekinstrumentenfabrieken
30
10
30
10
30
2
2 G
AFSTANDEN IN METERS
INDICES GROOTSTE AFSTAND
30
10
50
30
50
3.1
2 G
Speelgoedartikelenfabrieken
30
10
50
30
50
3.1
2 G
3661.1
Sociale werkvoorziening
0
30
30
0
30
2
1 P
3661.2
Vervaardiging van overige goederen n.e.g.
30
10
50
30
50
3.1
2 G
30
100
500
30
500
5.1
2 G
37
-
371
D
VERKEER
GEVAAR
Sportartikelenfabrieken
365
GELUID
STOF
364
nummer
GEUR
OMSCHRIJVING
CATEGORIE
SBI-CODE 1993
VOORBEREIDING TOT RECYCLING Metaal- en autoschredders
Z
372
A0
Puinbrekerijen en -malerijen:
372
A1
-
v.c. < 100.000 ton/jaar
30
100
300
10
300
4.2
2 G
372
A2
-
v.c. >= 100.000 ton/jaar
30
200
700
10
700
5.2
3 G
372
B
Rubberregeneratiebedrijven
300
50
100
50
300
4.2
2 G
372
C
Afvalscheidingsinstallaties
200
200
300
C
50
300
4.2
3 G
40
-
PRODUCTIE EN DISTRIBUTIE VAN STROOM, AARDGAS, STOOM EN WARM WATER
40
A0
Elektriciteitsproductiebedrijven (elektrisch vermogen >= 50 MWe)
40
A1
-
kolengestookt (inclusief meestook biomassa), thermisch vermogen > 75 MWth
100
700
700
C
Z
200
700
5.2
2 G
40
A2
-
oliegestookt, thermisch vermogen > 75 MWth
100
100
500
C
Z
100
500
5.1
2 G
40
A3
-
gasgestookt (inclusief bijstook biomassa), thermisch vermogen > 75 MWth
100
100
500
C
Z
100
R
500
5.1
1 G
40
A5
-
warmtekrachtinstallaties (gas), thermisch vermogen > 75 MWth
30
30
500
C
Z
100
R
500
5.1
1 G
40
B0
40
B1
Bio-energieinstallaties elektrisch vermogen < 50 MWe: - covergisting, verbranding en vergassing van mest, slib, gft en reststromen voedingsindustrie
100
50
100
30
R
100
3.2
2 G
40
B2
-
50
50
100
30
R
100
3.2
2 G
40
C0
Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen:
40
C1
-
< 10 MVA
0
0
30
C
10
30
2
1 P
40
C2
-
10 - 100 MVA
0
0
50
C
30
50
3.1
1 P
40
C3
-
100 - 200 MVA
0
0
100
C
50
100
3.2
1 P
40
C4
-
200 - 1000 MVA
0
0
300
C
Z
50
300
4.2
1 P
40
C5
-
>= 1.000 MVA
0
0
500
C
Z
50
500
5.1
1 P
vergisting, verbranding en vergassing van overige biomassa
R
4.2
1 P
500
5.1
1 P
10
10
1
1 P
C
10
30
2
1 P
50
C
50
50
3.1
1 P
10
100
C
50
100
3.2
1 P
0
30
C
10
30
2
1 P
50
0
50
C
1000
5.3
1 G
10
0
50
C
30
3.1
1 G
< 1 MW
0
0
30
C
10
30
2
1 P
1 - 15 MW
0
0
100
C
10
100
3.2
1 P
>= 15 MW
0
0
300
C
10
300
4.2
1 P
GEUR
STOF
GELUID
GEVAAR
nummer
300
40
D0 Gasdistributiebedrijven:
40
D1 -
gascompressorstations vermogen < 100 MW
0
0
300
C
100
40
D2 -
gascompressorstations vermogen >= 100 MW
0
0
500
C
200
40
D3 -
gas: reduceer-, compressor-, meet- en regelinstallaties, categorie A
0
0
10
C
40
D4 -
gasdrukregel- en meetruimten (kasten en gebouwen), categorie B en C
0
0
30
40
D5 -
gasontvang- en -verdeelstations, categorie D
0
0
40
E0
Warmtevoorzieningsinstallaties, gasgestookt:
40
E1
-
stadsverwarming
30
40
E2
-
blokverwarming
10
41
-
WINNING EN DISTRIBUTIE VAN WATER
41
A0
Waterwinning-/bereidingbedrijven:
41
A1
-
met chloorgas
41
A2
-
bereiding met chloorbleekloog en dergelijke en/of straling
41
B0
Waterdistributiebedrijven met pompvermogen:
41
B1
-
41
B2
-
41
B3
-
45
-
BOUWNIJVERHEID
45
INDICES VERKEER
AFSTANDEN IN METERS CATEGORIE
OMSCHRIJVING
GROOTSTE AFSTAND
SBI-CODE 1993
R
R
R
1000 50
D
Bouwbedrijven/aannemers algemeen
45
0
-
bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. > 2.000 m²
10
30
100
10
100
3.2
2 G
45
1
-
bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. > 1000 m²: b.o. <= 2.000 m²
10
30
50
10
50
3.1
2 G
45
2
-
bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. <= 1.000 m²
0
10
30
10
30
2
1 G
453
Bouwinstallatie algemeen
10
10
30
30
30
2
1 G
453
Installatie sanitair/centrale verwarmingsapparatuur indien met spuiterij
50
30
50
30
50
3.1
1 G
453
Elektrotechnische installatie
10
10
30
10
30
2
1 G
501
10
0
30
10
30
2
2 P
Groothandel in vrachtauto's (inclusief import en reparatie)
10
10
100
10
100
3.2
2 G
GEVAAR
STOF
GEUR
GROOTSTE AFSTAND
VERKEER
-
INDICES
Groothandel in auto's en motorfietsen, reparatie- en servicebedrijven
nummer 50 501, 502, 504
AFSTANDEN IN METERS CATEGORIE
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
HANDEL/REPARATIE VAN AUTO'S, MOTORFIETSEN; BENZINESERVICESTATIONS
5020.4
A
Autoplaatwerkerijen
10
30
100
10
100
3.2
1 G
5020.4
B
Autobeklederijen
0
0
10
10
10
1
1 G
5020.4
C
Autospuitinrichtingen
50
30
30
30
50
3.1
1 G
5020.5
Autowasserijen
10
0
30
0
30
2
3 P
503, 504
Groothandel in auto- en motorfietsonderdelen en -accessoires
0
0
30
10
30
2
1 P
30
R
50
3.1
2 G
50
R
51
-
GROOTHANDEL EN OPSLAG
5121
0
Groothandel in akkerbouwproducten en veevoeders
30
30
50
1
Groothandel in akkerbouwproducten en veevoeders met een verwerkingscapaciteit van 500 ton/uur of meer
100
100
300
5122
Groothandel in bloemen en planten
10
10
30
5123
Groothandel in levende dieren
50
10
100
5124
Groothandel in huiden, vellen en leder
50
0
5125, 5131
Groothandel in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen
30
5132, 5133
Groothandel in vlees, vleeswaren, zuivelproducten, eieren, spijsoliën
5134
5121
Z
R
300
4.2
2 G
0
30
2
2 G
0
100
3.2
2 G
30
0
50
3.1
2 G
10
30
50
R
50
3.1
2 G
10
0
30
50
R
50
3.1
2 G
Groothandel in dranken
0
0
30
0
30
2
2 G
5135
Groothandel in tabaksproducten
10
0
30
0
30
2
2 G
5136
Groothandel in suiker, chocolade en suikerwerk
10
10
30
0
30
2
2 G
5137
Groothandel in koffie, thee, cacao en specerijen
30
10
30
0
30
2
2 G
5138, 5139
Groothandel in overige voedings- en genotmiddelen
10
10
30
10
30
2
2 G
514
Groothandel in overige consumentenartikelen
10
10
30
10
30
2
2 G
C
5148.7
0
Groothandel in vuurwerk en munitie:
5148.7
1
-
consumentenvuurwerk, verpakt, opslag < 10 ton
10
0
30
10
V
30
2
2 G
5148.7
2
-
consumentenvuurwerk, verpakt, opslag 10 tot 50 ton
10
0
30
50
V
50
3.1
2 G
5148.7
5
-
munitie
0
0
30
30
30
2
2 G
5151.1
0
Groothandel in vaste brandstoffen:
-
klein, lokaal verzorgingsgebied
10
50
50
2
-
kolenterminal, opslag oppervlak >= 2.000 m²
50
500
500
5151.2
0
Groothandel in vloeibare brandstoffen:
30
50
3.1
2 P
500
5.1
3 G
GROOTSTE AFSTAND
VERKEER
1
5151.1
100
GEVAAR
STOF
5151.1
Z
INDICES CATEGORIE
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
5151.2
-
ondergronds, K1/K2/K3-klasse
10
0
10
10
10
1
1 G
5151.2
-
bovengronds, K1/K2-kl.: o.c. < 10 m³
10
0
10
50
R
50
3.1
1 G
5151.2
-
bovengronds, K1/K2-kl.: o.c. 10 - 1.000 m³
30
0
30
100
R
100
3.2
1 G
5151.2
-
bovengronds, K3-klasse: o.c. < 10 m³
10
0
10
10
30
2
1 G
5151.2
-
bovengronds, K3-klasse: o.c. 10 - 1.000 m³
30
0
30
50
50
3.1
1 G
5151.2
1
-
o.c. > 1.000 m³, < 100.000 m³
50
0
50
200
R
200
D
4.1
2 G
5151.2
2
-
o.c. >= 100.000 m³
100
0
50
500
R
500
D
5.1
2 G
5151.2
3
-
tot vloeistof verdichte gassen
50
0
50
300
R
300
D
4.2
2 G
5151.2
0
Groothandel in gasvormige brandstoffen (butaan, propaan, lpg (in tanks)):
5151.2
-
bovengronds, < 2 m³
0
0
0
30
30
2
1 G
5151.2
-
bovengronds, 2 - 8 m³
10
0
0
50
R
50
3.1
1 G
5151.2
-
bovengronds, 8 - 80 m³
10
0
10
100
R
100
3.2
1 G
5151.2
-
bovengronds, 80 - 250 m³
30
0
30
300
R
300
4.2
2 G
5151.2
-
ondergronds, < 80 m³
10
0
10
50
R
50
3.1
1G G
5151.2
-
ondergronds, 80 - 250 m³
30
0
30
200
R
200
4.1
2 G
5151.2
1
-
o.c. > 1.000 m³, < 100.000 m³
50
0
50
200
R
200
D
4.1
2 G
5151.2
2
-
o.c. >= 100.000 m³
100
0
50
500
R
500
D
5.1
2 G
5151.2
Gasvormige brandstoffen in gasflessen
5151.2
-
kleine hoeveelheden < 10 ton
0
0
0
10
10
1
1 G
5151.2
-
beperkte hoeveelheden (< 150 ton) en hoog beschermingsniveau
10
0
10
30
R
30
2
1 G
5151.2
-
grote hoeveelheden (>150 ton) en/of laag beschermingsniveau
30
0
30
500
R
500
5.1
2 G
5151.2
Niet-reactieve gassen (inclusief zuurstof), gekoeld
10
0
10
50
50
3.1
1 G
5151.3
Groothandel minerale olieproducten (exclusief brandstoffen)
100
0
30
50
100
3.2
2 G
10
300
4.2
3 G
10
700
5.2
3 G
5152.1
0
Groothandel in metaalertsen:
5152.1
1
-
opslag oppervlak < 2.000 m²
30
300
300
5152.1
2
-
opslag oppervlak >= 2.000 m²
50
500
700
Z
AFSTANDEN IN METERS
INDICES GROOTSTE AFSTAND
100
10
100
3.2
2 G
algemeen: b.o. > 2.000 m²
0
10
50
10
50
3.1
2 G
algemeen: b.o. <= 2.000 m²
0
10
30
10
30
2
1 G
algemeen: b.o. > 200 m²
0
30
100
0
100
3.2
2 G
algemeen: b.o. <= 200 m²
0
10
30
0
30
2
1 G
algemeen: b.o. > 2.000 m²
0
0
50
10
50
3.1
2 G
algemeen: b.o. <= 2.000 m²
0
0
30
0
30
2
1 G
5155.1
Groothandel in chemische producten
50
10
30
100
R
100
3.2
2 G
5155.2
Groothandel in kunstmeststoffen
30
30
30
30
R
30
2
1 G
5155.2
Groothandel in bestrijdingsmiddelen in emballage of gasflessen
5155.2
-
kleine hoeveelheden < 10 ton
0
0
0
10
10
1
1 G
5155.2
-
beperkte hoeveelheden (< 150 ton) en hoog beschermingsniveau
0
0
0
30
R
30
2
1 G
5155.2
-
grote hoeveelheden (>150 ton) en/of laag beschermingsniveau
0
0
0
500
R
500
5.1
1 G
5156
Groothandel in overige intermediaire goederen
10
10
30
10
30
2
2 G
10
30
100
30
100
3.2
2 G
10
10
50
10
50
3.1
2 G
10
30
100
10
100
3.2
2 G
10
10
50
10
50
3.1
2 G
Groothandel in metalen en -halffabricaten
5153
0
Groothandel in hout en bouwmaterialen:
5153
1
-
5153
2
-
5153.4
4
Zand en grind:
5153.4
5
-
5153.4
6
-
5154
0
Groothandel in ijzer- en metaalwaren en verwarmingsapparatuur:
5154
1
-
5154
2
-
D
VERKEER
GEVAAR
10
5152.2 /.3
GELUID
STOF
0
nummer
GEUR
OMSCHRIJVING
CATEGORIE
SBI-CODE 1993
5157
0
Autosloperijen: b.o. > 1.000 m²
5157
1
-
5157.2/3
0
Overige groothandel in afval en schroot: b.o. > 1.000 m²
5157.2/3
1
-
518
0
Groothandel in machines en apparaten:
518
1
-
machines voor de bouwnijverheid
0
10
100
10
100
3.2
2 G
518
2
-
overige
0
10
50
0
50
3.1
2 G
518
3
-
overig met oppervlak <= 2.000 m²
0
10
30
0
30
2
1 G
0
0
30
0
30
2
2 G
0
0
10
10
10
1
1 P
519 52 527
autosloperijen: b.o. <= 1.000 m² overige groothandel in afval en schroot: b.o. <= 1.000 m²
Overige groothandel (bedrijfsmeubels, emballage, vakbenodigdheden en dergelijke) -
D
REPARATIE TEN BEHOEVE VAN PARTICULIEREN Reparatie ten behoeve van particulieren (exclusief auto's en motorfietsen)
SBI-CODE 1993
CATEGORIE
VERKEER
Taxibedrijven
0
0
30
C
0
30
2
2 P
6023
Touringcarbedrijven
10
0
100
C
0
100
3.2
2 G
0
0
100
C
30
100
3.2
3 G
0
0
50
C
30
50
3.1
2 G
3.1
2 G
3.1
2 G
60
-
VERVOER OVER LAND
6024
0
6024
1
Goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks): b.o. > 1.000 m² - goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks): b.o. <= 1.000 m²
63
-
DIENSTVERLENING TEN BEHOEVE VAN HET VERVOER
631
GROOTSTE AFSTAND
GEVAAR
6022
nummer
GELUID
INDICES
STOF
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
OMSCHRIJVING
Loswal
10
30
50
6312
A
Distributiecentra, pak- en koelhuizen
30
10
50
C
50
6312
B
Opslaggebouwen (verhuur opslagruimte)
0
0
30
C
10
30
2
2 G
6321
2
Stalling van vrachtwagens (met koelinstallaties)
10
0
100
C
30
100
3.2
2 G
6321
3
Caravanstalling
10
0
30
C
10
30
2
2 P
64
-
POST EN TELECOMMUNICATIE 0
0
30
C
0
30
2
2 P
641 71
Post- en koeriersdiensten -
30
50 R
50
D
VERHUUR VAN TRANSPORTMIDDELEN, MACHINES, ANDERE ROERENDE GOEDEREN
711
Personenautoverhuurbedrijven
10
0
30
10
30
2
2 P
712
Verhuurbedrijven voor transportmiddelen (exclusief personenauto's)
10
0
50
10
50
D
3.1
2 G
713
Verhuurbedrijven voor machines en werktuigen
10
0
50
10
50
D
3.1
2 G
7133
Verhuurbedrijven voor kantoormachines en computers
10
0
30
10
2
2 G
Onderhoud en reparatie computers en kantoormachines
0
0
10
Datacentra
0
0
30
72
-
72
-
725 72
B
COMPUTERSERVICE- EN INFORMATIETECHNOLOGIE C
0
10
1
1 P
0
30
2
1 P
74
VERKEER
30
CATEGORIE
GEVAAR
10
30
2
1 P
SPEUR- EN ONTWIKKELINGSWERK Natuurwetenschappelijk speur- en ontwikkelingswerk
-
30
INDICES GROOTSTE AFSTAND
-
731
STOF
73
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
nummer
OMSCHRIJVING
GELUID
SBI-CODE 1993
30
R
OVERIGE ZAKELIJKE DIENSTVERLENING
74701
Reinigingsbedrijven voor gebouwen
50
10
30
30
50
3.1
1 P
7481.3
Foto- en filmontwikkelcentrales
10
0
30
C
10
30
2
2 G
7484.3
Veilingen voor landbouw- en visserijproducten
50
30
200
C
50
200
4.1
3 G
7484.4
Veilingen voor huisraad, kunst en dergelijke
0
0
10
0
10
1
2 P
R
D
90
-
MILIEUDIENSTVERLENING
9001
A0
RWZI's en gierverwerkingsinrichting, met afdekking voorbezinktanks:
9001
A1
-
< 100.000 i.e.
200
10
100
C
10
200
4.1
2 G
9001
A2
-
100.000 - 300.000 i.e.
300
10
200
C
Z
10
300
4.2
2 G
9001
A3
-
>= 300.000 i.e.
500
10
300
C
Z
10
500
5.1
3 G
9001
B
Rioolgemalen
30
0
10
C
0
30
2
1 P
9002.1
A
Vuilophaal-, straatreinigingsbedrijven en dergelijke
50
30
50
10
50
3.1
2 G
9002.1
B
Gemeentewerven (afval-inzameldepots)
30
30
50
30
50
3.1
2 G
9002.1
C
Vuiloverslagstations
200
200
300
30
300
4.2
3 G
9002.2
A0
Afvalverwerkingsbedrijven:
9002.2
A1
-
mestverwerking/korrelfabrieken
500
10
100
10
500
5.1
3 G
9002.2
A2
-
kabelbranderijen
100
50
30
10
100
3.2
1 G
9002.2
A3
-
verwerking radioactief afval
0
10
200
1500
1500
6
1 G
9002.2
A4
-
pathogeen afvalverbranding (voor ziekenhuizen)
50
10
30
10
50
3.1
1 G
9002.2
A5
-
oplosmiddelterugwinning
100
0
10
30
9002.2
A6
-
afvalverbrandingsinrichtingen, thermisch vermogen > 75 MW
300
200
300
9002.2
A7
-
verwerking fotochemisch en galvano-afval
10
10
30
30
9002.2
B
Vuilstortplaatsen
300
200
300
9002.2
C0
Composteerbedrijven:
9002.2
C1
-
300
100
50
niet-belucht v.c. < 5.000 ton/jaar
C C
C
Z
R
R
100
D
3.2
1 G
300
D
4.2
3 G
30
2
1 G
10
300
4.2
3 G
10
300
4.2
2 G
50 R
AFSTANDEN IN METERS
INDICES GROOTSTE AFSTAND
-
niet-belucht v.c. 5.000 tot 20.000 ton/jaar
700
300
100
30
700
5.2
2 G
C3
-
belucht v.c. < 20.000 ton/jaar
100
100
100
10
100
3.2
2 G
9002.2
C4
-
belucht v.c. > 20.000 ton/jaar
200
200
100
30
200
4.1
3 G
9002.2
C5
-
gft in gesloten gebouw
200
50
100
100
200
4.1
3 G
93
-
OVERIGE DIENSTVERLENING
9301.1
A
Wasserijen en linnenverhuur
30
0
50
30
50
3.1
2 G
9301.1
B
Tapijtreinigingsbedrijven
30
0
50
30
50
3.1
2 G
Chemische wasserijen en ververijen
30
0
30
30
30
2
2 G
Wasverzendinrichtingen
0
0
30
0
30
2
1 G
9301.2 9301.3 SBI 93/SvB b ex.o oktober 2010
A
C
R
R
VERKEER
GEVAAR
C2
9002.2
GELUID
STOF
9002.2
nummer
GEUR
OMSCHRIJVING
CATEGORIE
SBI-CODE 1993
Kadijk 18-20, Terwolde
Bijlage 2 Staat van Horeca-activiteiten Categorie 1 'Lichte horeca' Bedrijven die in beginsel alleen overdag en 's avonds behoeven te zijn geopend (vooral verstrekking van etenswaren en maaltijden) en daardoor slecht beperkte hinder voor omwonenden veroorzaken. Binnen deze categorie worden de volgende subcategorieën onderscheiden: 1a. Aan de detailhandelsfunctie verwante horeca automatiek; broodjeszaak; cafetaria; croissanterie; koffiebar; lunchroom; ijssalon; snackbar; tearoom; traiteur. 1b. Overige lichte horeca bistro; restaurant (zonder bezorg- en/of afhaalservice); hotel. 1c. Bedrijven met een relatief grote verkeersaantrekkende werking bedrijven genoemd onder 1a en 1b met een bedrijfsoppervlak van meer dan 250 m2; restaurant met bezorg- en/of afhaalservice (o.a. pizza, chinees), uitgezonderd drive-in/fastfood restaurants en andere bezorg- en afhaalservices, die in hoofdzaak afhankelijk zijn van hun aanrijfunctie. Categorie 2 'middelzware horeca' Bedrijven die normaal gesproken ook delen van de nacht geopend zijn en die daardoor aanzienlijke hinder voor omwonenden kunnen veroorzaken: bar; bierhuis; biljartcentrum; café; proeflokaal; shoarma/grillroom; zalenverhuur (zonder regulier gebruik ten behoeve van feesten en muziek/dansevenementen).
Categorie 3 'Zware horeca' Bedrijven die voor een goed functioneren ook 's nachts geopend zijn en die tevens een groot aantal bezoekers aantrekken en daardoor grote hinder voor de omgeving met zich mee kunnen brengen: dancing; discotheek; nachtclub; partycentrum (regulier gebruik ten behoeve van feesten en muziek/dansevenementen).
60
Kadijk 18-20, Terwolde
Bijlage 3 Plan Kadijk 18-20 T erwolde
61
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde Erfinrichting en beeldkwaliteit
Opgesteld door:
5 april 2020
Inhoudsopgave Inleiding en leeswijzer
3
CGN Terwolde
4
Het landschap tussen Veluwe en IJssel
8
LOP IJsselvallei, 2007
10
Nationaal Landschap, GNN en GO
11
Ruimtelijke toekomstvisie Voorst, 2017
12
Toekomstbeeld polder Nijbroek, 2018
13
Karakterschets Kadijk
14
Programma
17
Landschappelijk concept
18
Erfinrichtingsplan
20
Thema beplanting
26
Thema verharding
30
Beeldkwaliteit samenkomstgebouw
32
Schetsontwerp samenkomstgebouw
34
3
Inleiding en leeswijzer Stichting CGN Terwolde heeft sinds circa 40 jaar haar onderkomen aan de Kadijk 20. Deze voldoet niet meer aan de hedendaagse standaard en ook niet aan de actuele wensen van CGN Terwolde. Dit document is opgesteld als verkenning voor de ontwikkeling van een toekomstbestendige samenkomstlocatie met bijbehorende buitenruimte voor onze gemeenteleden. Gezien de ligging in het open slagenlandschap tussen de rivier de IJssel en de stuwwal Veluwe vraagt een transformatie om een zorgvuldige landschappelijke inpassing. Leeswijzer Het document begint met een inleiding over CGN Terwolde, iets over de geschiedenis, de huidige situatie en de ambitie. Daarna volgt een analyse van de ontwikkeling van het landschap, toegespitst op de locatie Kadijk 20. Voor dit landschap geldt al enig beleid. Relevante onderdelen hieruit zijn overgenomen in dit document. De huidige situatie wordt in een karakterschets weergegeven, gevolgd door het gewenste programma. Samen volgt hieruit het landschappelijk concept, welke vervolgens is uitgewerkt in het erfinrichtingsplan. Twee themakaarten verduidelijken de belangrijkste onderdelen hiervan. Het document sluit af met de beoogde beeldkwaliteit voor het samenkomstgebouw en een uitwerking hiervan in een schetsontwerp.
5 april 2020
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
4
CGN Terwolde Wie zijn wij? CGN Terwolde is een christelijke gemeente met op dit moment een omvang van ongeveer 250 personen. CGN Terwolde maakt deel uit van Christelijke Gemeente Nederland (CGN), een christelijke geloofsgemeenschap die in de jaren 60 in Nederland is ontstaan. Sinds circa 50 jaar ook in de gemeente Voorst. Ze heeft zich ontwikkeld tot een bloeiende gemeente die voor meer dan de helft bestaat uit kinderen, jongeren en jongvolwassenen. Er is behoefte om veel bij elkaar te komen, allereerst voor christelijke bijeenkomsten, maar ook voor doelgroepactiviteiten
Gevarieerd gemeenteprogramma De locatie biedt ons in de eerste plaats gelegenheid voor onze kerkelijke bijeenkomsten, kinder- en jeugdsamenkomsten en bijbelstudies. Daarnaast maken we met veel plezier gebruik van onze binnen- en buitenruimten voor zang- en muziek, seniorenochtenden en allerlei andere ondersteunende, recreatieve activiteiten. Active Terwolde is een afdeling van de aan CGN verbonden sport- en activiteitenvereniging Active. Deze afdeling organiseert sportieve en andere samenbindende activiteiten voor haar leden die het gemeenteleven ondersteunen. Voor een deel van deze activiteiten wordt de locatie van CGN Terwolde aan Kadijk 18-20 gebruikt.
5
Geschiedenis CGN Terwolde 1960
1962: begin CGN Terwolde te Deventer
1970 1980
1978: Aankoop school & bovenmeesterswoning Kadijk 18-20 1982: Bouw zaal op gekochte grond achter de school
1990 2000 2010 2020
2000: Aankoop grond t.b.v. speelveld 2007: Aankoop grond & ontwikkeling Kadijk 24 2016: Verkoop boerderij & schuurwoning 2017: Opstellen PVE toekomst
2030 2040
2042: Voorlopige planhorizon
2050
De eerste beheerders in 1978
5 april 2020
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
6
Huidige situatie Kadijk 18-20 is een prachtige landelijk gelegen locatie aan de Nijbroekse Wetering met als aanzicht de karakteristieke oude school en bovenmeesterswoning. Op het terrein staat achter de karakteristieke bebouwing een zaal van circa 600 m² in de typologie van een schuur en een losse schuur. De huidige bebouwing is sterk verouderd en voldoet niet meer aan de eisen en wensen van deze tijd. CGN Terwolde heeft in de afgelopen 2 decennia een sterke ontwikkeling doorgemaakt. Enerzijds wat betreft het aantal leden, anderzijds voor wat betreft de aard en het niveau van de activiteiten. De behoeften zijn daarmee ook gewijzigd. Naast uitbreiding van de samenkomstzaal, is er behoefte aan goede faciliteiten voor kleinere groepen, functionele vergaderruimten en voorzieningen voor de ondersteunende en recreatieve activiteiten georganiseerd door Vereniging Active.
Toekomst - een plek voor iedereen Stichting CGN Terwolde en Vereniging Active geven samen het gemeenteleven vorm. Daartoe organiseren zij een uitgebreid aanbod van bijeenkomsten en activiteiten voor alle leeftijdsgroepen. Naast de behoefte aan een samenkomstzaal is er ook extra ruimte nodig voor de ondersteunende activiteiten. De wens om het op veel manieren een een functionele en aangename plek te maken voor alle leeftijdsgroepen neemt alleen maar toe. CGN Terwolde wil nieuwe faciliteiten ontwikkelen voor haar bijeenkomsten en activiteiten. De te realiseren locatie en bebouwing wordt ontwikkeld tot een plek waar leden zich thuis voelen. Voorzieningen voor kinderen en jeugd krijgen in het geheel een hoge prioriteit.
7
Beoogde functies De functies en voorzieningen zullen de activiteiten van CGN Terwolde ondersteunen, zoals: • Christelijke geloofsbijeenkomsten met geloofsopbouw voor de hele gemeente, met delen van de gemeente of met doelgroepen. Deze zouden parallel kunnen plaatsvinden. • Feestelijke bijeenkomst met de leden inclusief maaltijden, muziekuitvoeringen, film en podiumactiviteiten. • Ontspannen samenzijn met de hele gemeente, aansluitend aan de samenkomst, tijdens alle seizoenen van het jaar. • Activiteitenclubs • Muziekoefeningen voor band en koor. • Sportieve activiteiten, voornamelijk in de vorm van veldsporten. • Audio- en filmproducties • Spontaan niet-georganiseerd gebruik
5 april 2020
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
8
Het landschap tussen Veluwe en IJssel Het landschap tussen het massief van de hoge Veluwe en de IJssel bestaat uit verschillende landschapstypen. De broekontginningen zijn binnin dit landschap de oudste in cultuur genomen gronden: gelegen tussen de ‘woeste gronden’ van de Veluwe en het dynamische landschap van de IJssel. Kenmerkend in de broekontginningen zijn de zuid-noord lopende weteringen, die ervoor zorgen dat het gebied ontwaterd wordt. De overwegende verkavelingrichting ligt daar haaks op.
uitsnede ‘Kaart van de Veluwe’, Christiaan Sgrooten, 1570 (Bron: Koninklijke bibliotheek, Brussel)
De locatie Kadijk 18-20 ligt in dit ‘broek’landschap, in de oksel van de Kadijk (oude zuidelijke begrenzing van de polder Nijbroek) en een van de weteringen: De Nijbroekse wetering.
Topografische kaart uit 1825
Op de volgende pagina is de verandering van het landschap rondom het plangebied in beeld gebracht.
9
1825
1875
1925
De Kadijk en Nijbroekse wetering zijn herkenbaar.
Tussen de Groote wetering en de Terwoldsche wetering is een regelmatig patroon in de oost-westrichting te zien.
De hoeveelheid bos is iets afgenomen
De Nijbroekse wetering begint ter hoogte van de Kadijk.
Het landschap is afwisselend met bospercelen, vrijwel alle percelen zijn met houtwallen / heggen omzoomd.
De School en bovenmeesterswoning aan de Kadijk zijn voor het eerst herkenbaar (bouwjaar 1920).
1950
1980
2000
De bospercelen zijn vrijwel allemaal verdwenen,
De Nijbroekse Wetering wordt verlengd en aangesloten aan het Toevoerkanaal.
Langs de Nijbroekse Wetering worden een aantal kleine bosperceeltjes met poelen aangelegd.
Aan de zuidzijde is een kanaal gegraven (later ‘toevoerkanaal’ genoemd).
5 april 2020
Veel houtwallen / heggen zijn verdwenen
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
10
LOP IJsselvallei, 2007
• 28 • Langs noord-zu wegbeplantingen aang pulieren, essen of iepen Motivering/achtergrond wegen worden binnen vaak begeleid door ve pen evenwijdig aan het van deze wegen zijn o Deze hoofdrichting van hang tussen wegen, moet herkenbaar blijve voor behoud en uitbre Vanwege de grote mate aanplant van populiere
In 2007 is voor de IJsselvallei LandschapsOntwikkelingsPlan (LOP) opgesteld. Het doel van dit plan is behoud en herstel van de typische landschapstypen tussen het veluwemassief en de IJssel. De belangrijkste elementen hieruit die effect op de locatie Kadijk 18-20 hebben zijn: • Het historische heggenlandschap moet worden hersteld, door de aanplant van elzen, knotwilgen en meidoornhagen in oost-west richting. • Rond grootschalige bebouwing wordt het landschap versterkt door toevoeging van 22 erfbeplantingen en kavelbeplantingen. • Langs noord-zuid lopende wegen worden wegbeplantingen aangelegd en hersteld (met populieren, essen of iepen). • Langs enkele weteringen moeten wandelen fietsroutes worden gerealiseerd. • De Nijbroekse Wetering wordt beplant, daar waar hij door de hoge delen in het landschap stroomt. • De strakke lijnvoering van de weteringen wordt behouden, door ecologische maatregelen achter een pad of kade met parallelsloot aan te leggen.
Landschapsbeleid Kam
• 29 • De uit zandopdu
worden beter herkenba dichten met weg-, erf- e Motivering/achtergrond ten noordwesten van T zonder en aantrekkelijk de IJssel is dit een wein in de Veluweregio is het dit gebied zijn ontwikke deze groene kwaliteit worden over het hele ka gerealiseerd door bin nieuwbouw en functiev sterk te laten vergroene
Landschapsbeleid veenontginning Nijbroek (LOP blz 93)
Landschapsbeleid Veenontginning Nijbroek
• 26 • Het historische heggenlandschap moet wor-
den hersteld, door de aanplant van elzen, knotwilgen en meidoornhagen in oost-west richting. Motivering/achtergronden: Hoogste kwaliteit van de veenontginning Nijbroek is het zeer karakteristieke ontginningspatroon dat voor een belangrijk deel bestaat uit stroken land, de slagen. Het herstellen van de historisch vlechtheggen als kavelgrens tussen de slagen versterkt de landschappelijke identiteit van dit landschap. Door overwegend aan te planten in oost-west richting blijven lange zichtlijnen over dit nu nog tamelijk open landschap behouden, maar wordt het gebied minder kwetsbaar voor verrommeling door toenemende (agrarische) bebouwing.
• 27 • Rond grootschalige bebouwing wordt het
landschap versterkt door toevoeging van erfbeplantingen en kavelbeplantingen. Motivering/achtergronden: In het gebied komen veel agrarische bedrijven voor en de maat en schaal van de bedrijven en hun bebouwing nemen nog steeds toe. Om het effect van verstening van het landschap tegen te gaan wordt voorgesteld om nieuwe bouwplannen, maar waar mogelijk ook bestaande bebouwing, landschappelijk in te passen door beplanting aan te brengen. Bij voorkeur bestaat de beplanting, in aansluiting op het gewenste heggenlandschap, uit kavelbeplantingen aan weerskanten van het bouwblok. Ook bij functieverandering en VAB wordt gestuurd op het herstel van bovengenoemde kenmerken.
onderliggende landschap: er zitten vaak knikken in het kanaal wanneer en waar het door een hogere landschapsrug heen gaat. Je zou kunnen zeggen dat iedere rug een eigen stukje kanaal heeft. De afwisseling is ook zichtbaar in de hoogte van de dijk langs het kanaal die soms zelfs helemaal ontbreekt. Het met beplanting verdichten van het landschap langs het kanaal op deze ruggen versterkt de kenmerken van het landschap, zeker als het kanaal op de lage delen onbeplant blijft. worden zoveel mogelijk opengesteld voor recrea-
paden, die recreatief zeer aantrekkelijk zijn, maar niet opengesteld zijn. In het belang van landschaps- en natuurbeleving worden paden opengesteld. Een mooi voorbeeld is het schouwpad tus-
positief worden meeged Motivering/achtergrond nieuwe landgoederen is mingsproces, zoals ge versnellen. Bovendien ren meer dan gemidde aan de kwaliteit van he van het landgoed moet pelijke overgangen ver maken.
• 31 • De lage delen v
moeten in contrast met hun openheid behoude delen bij nieuwe landgo lage delen kunnen word Motivering/achtergrond schap is het contrast tenheid minder belang
99
• 49 • Schouwpaden langs het Apeldoorns Kanaal
Landschappelijke kaart - hoofdlijnen van de opgaven in tief medegebruik. Motivering/achtergronden: Langs het Apeldoorns ons landschap (LOP blz 22) Kanaal liggen op diverse plaatsen lange schouw-
• 30 • Bij de aanleg va
Landschapsbeleid de Weteringen (LOP blz 99)
• 51 • De Nieuwe Wetering wordt beplant, daar waar hij door de hoge delen in het landschap
• 52 • De strakke lijnvoering van de weteringen
wordt behouden, door ecologische maatregelen
11
Nationaal Landschap, GNN en GO In de provincie gelderland zijn 7 nationale landschappen benoemd. Het plangebied valt binnen een van deze nationale landschappen: de Veluwe. Deze is onderverdeeld in een aantal deelgebieden, waarvan de locatie binnen de Noordelijke IJsselvallei valt. Deze wordt hier gekarakteriseerd als grootschalig open gebied met weteringen. Haaks daarop fijnmazige rechthoekige verkaveling met boerderijen in linten langs de weteringen. De omgevingsverordening is het instrument dat de provincie gebruikt om het provinciale beleid af te dwingen. In de omgevingsverordening staan o.a. de begrenzing van de nationale landschappen en de groene ontwikkelingszones (GO).
Nationaal landschap (Veluwe - Noordelijke IJsselvallei)
Het Gelders natuurnetwerk (GNN) is een netwerk van bestaande en nieuwe natuurgebieden. Dit netwerk is vastgelegd in de omgevingsvisie en verder gespecificeerd in het Natuurbeheerplan. De locatie grenst aan de Nijbroekse Wetering, die in het natuurbeheerplan is aangeduid als natuurlijke zone, zie de afbeelding hieronder. Aan de overkant ligt een bosje met poel, die ook onderdeel van het natuurnetwerk is. Op het naastliggend perceel (Kadijk 22-24) is in het kader van de functieverandering aldaar geïnvesteerd in een poel en natuurontwikkeling. Deze heeft in het natuurbeheerplan echter geen status.
Groen-blauw landschapselementen: Elzensingel en knotbomen
Begrenzing GO (Groene ontwikkelingszone) en GNN (Gelders natuurnetwerk)
Beek en bronnen Poel en natuurontwikkeling
Vochtige bossen Haagbeuken- en essenbos Poel en kleine historische wateren Omgevingsverordening Gelderland
5 april 2020
Natuurbeheerplan - Beheergebied 2020 (Provincie Gelderland)
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
12
6. agenda voor de toekomst
Ruimtelijke toekomstvisie Voorst, 2017
De verschillende vormen van participatie hebben geleid tot inhoudelijke thema’s en daaruit voortvloeiende strategische keuzes. Bij het simpelweg doorlezen van deze verschillende Gemeente Voorst heeft recent een ruimtelijke Strategische keuzes op het gebied van Omgeving en Landschap • De rijke cultuurhistorie van ons al gebied is een cruciaal onderdeel onze identiteit, Deze kaders zijn vervolgacties te vanbedenken. toekomstvisie opgesteld. Enkele onderdelen dat wij willen behouden en waar mogelijk versterken. dschap vervolgacties gestalte beleidsagenda. • Bij alle nieuwe ontwikkelingen zijnkrijgen de ruimtelijke kwaliteit enin deeen bouwstenen uit onze hieruit zijn op deze pagina overgenomen, die identiteit richtinggevend. De basisgedachte van deze agenda is dat deze niet onderdeel van onze identiteit, • In de kernen is verdichting mogelijk, in het buitengebied alleen onder strikte relevant zijn voor de Kadijk 18-20. voorwaarden. De bestaande ruimtelijke verhoudingen met de kernen en in beton gegoten is, maar waar nodig kan de worden boerenerven in het buitengebied, met hier en daar een losstaande woning, willen wij en herijkt. Dat wil zeggen een agenda behoudenvernieuwd en waar mogelijk versterken. In de visie wordt gesproken over vijf • Kenmerkende landschapselementen blijven behouden en worden waar mogelijk teit en de bouwstenen uit met een open einde.
Er isonze namelijk tijd voor nodig, versterkt. bouwstenen: • Wij zijn terughoudend met nieuwe bedrijvigheid in het buitengebied, bijvoorbeeld koers om samen met de samenleving, de gewenste wanneer agrarische bebouwing vrijkomt. Het karakter van de plek en omgeving moet • De kwaliteit van ons landschap specifieke aspecten te bepalen. Hierbij staat de behoudenop blijven. engebied alleen onder strikte • Wij streven ernaar om de IJssel meer ‘beleefbaar’ te maken voor bewoners en identiteit vanvande Voorst áltijd • De bijzondere cultuurhistorie bezoekers, om zo de beleving ons gemeente landschap te vergroten. Daarbij mikkencentraal. we vooral op extensieve recreatie. ngen met de kernen en de • De dorpse schaal van de kernen • De A1 doorsnijdt Voorst, waarbij de afslagen van de snelweg beeldbepalend zijn voor onze gemeente. entrees kunnen verbeterd ze meer aansluiten op voor Wij Deze presenteren hierworden eenzodateerste aanzet • De krachtige sociale samenhang in onze n losstaande woning, willen wij de kwaliteiten van ons landschap. een beleidsagenda. Met de direct betrokkenen gemeente gaan wij in gesprek om tot een gedragen Strategische keuzes op het gebied van Omgeving en • Duurzaamheid: de wens en de noodzaak ontwikkeling te komen. De agendapunten zijn en en worden waar Landschap (blz 34) mogelijk om onze ruimtelijke, economische en beoordeeld op urgentie en draagvlak.
De (huidige) Strategische keuzes op het gebied van Energie en Klimaat sociale kwaliteiten toekomstbestendig te • De gemeente Voorst wil inkomt 2030 energieneutraal De gemeente geeft het goede urgentie voort uitzijn.het ontwikkelen van de voorbeeld. het buitengebied, bijvoorbeeld ruimtelijke toekomstvisie. Met de verschillende maken. • Wij zetten in op verschillende vormen van energiebesparing en opwek van duurzame toekomstvisie vooRst 34 energie. Ruimtelijke participatievormen alsmoet barometer, is gepeild wat • In aansluiting op het Addendum bij de Nota Duurzaamheid (2016) experimenteren van de plek en omgeving we met verschillende mogelijkheden bijvoorbeeld om toe te werken er leeft in de Voorster samenlevingnaarengasloze waar we woningen of verduurzaming van monumenten. opontwikkelingen moetenin devoorbereiden. Vervolgens zijn • Bij nieuweons ruimtelijke kernen wordt aandacht besteedt aan een verkaveling die de oriëntatie op zon en wind van de gebouwen optimaliseert en zo de agendapunten beoordeeld op draagvlak. te maken voor bewoners en bijdraagt aan een betere energieprestatie. • Het landschap in de gemeente Voorst is de drager van alle ontwikkelingen. Dat is niet Enerzijds wordt hiermee de maatschappelijke een aanleiding om duurzaamheid op alle mogelijke manieren te integreren in vergroten.
Daarbijalleen mikken we ons beleid,bereidheid maar ook om actiefvoor aan de slag te gaan met debedoeld, mogelijke gevolgen van plannen anderzijds klimaatverandering. het draagvlak bij externe partijen (bijvoorbeeld • Met betrekking tot klimaatadaptatie zetten wij in op adaptieve en mitigerende maatregelen. de Cleantech Regio en voor provincie Gelderland). nelweg beeldbepalend zijn • Bij alle ruimtelijke ontwikkelingen wordt de relatie met duurzame energie, waterberging en verdroging bekeken. Wij denken dan bijvoorbeeld aan maatregelen De verschillende vormen van participatie hebben Het is daarbij cruciaal, dat ontwikkelingen passen bij de aanleg van nieuwe woonwijken, aan verbeteringen in het waterbeheer en aan en zodat meer toekomstvisie 44binnen geleid ze tot inhoudelijke thema’s en aansluiten daaruit ons Ruimtelijke lokale DNA. Sámenop opvooRst weg naar het afkoppelen van hemelwater. gemeente Voorst levert een bijdrage aan de CO2-reductie (bijvoorbeeld door het voortvloeiende strategische keuzes. Bij• De het een mooie toekomst voor de gemeente Voorst. stimuleren van nieuwe aanplant van bomen) • De samenwerking in de Cleantech-regio biedt kansen voor bedrijven in onze gemeente, simpelweg doorlezen van deze verschillende maar ook om de doelstellingen op het gebied van energie en duurzaamheid dichterbij te halen. • kaders zijn al vervolgacties te bedenken.
Deze Wij gaan in gesprek met de agrarische sector vervolgacties krijgen gestalte in een beleidsagenda. in de gemeente over de toekomstbeelden en Strategische keuzes op het gebied Energie in en het Klimaat De basisgedachte van deze agenda is dat deze niet mogelijkheden van van de sector, licht van (blz 38) Ruimtelijke toekomstvisie vooRst 38 in beton gegoten is, maar waar nodig kan worden economische ontwikkelingen, duurzaamheid, vernieuwd en herijkt. Dat wil zeggen een agenda asbestsanering en klimaatverandering. met een open einde. Er is namelijk tijd voor nodig, • Vanuit het doel om de ruimtelijke kwaliteit om samen met de samenleving, de gewenste koers van de gemeente te waarborgen doen we
6. agenda voor de toekomst
Het is daarbij cruciaal, dat ontwikkelingen passen binnen ons lokale DNA. Sámen op weg naar een mooie toekomst voor de gemeente Voorst. •
Wij gaan in gesprek met de agrarische sector in de gemeente over de toekomstbeelden en mogelijkheden van de sector, in het licht van economische ontwikkelingen, duurzaamheid, asbestsanering en klimaatverandering. • Vanuit het doel om de ruimtelijke kwaliteit van de gemeente te waarborgen doen we onderzoek naar de mogelijkheden van ‘staldering’. • We vergroten de landschappelijke en cultuurhistorische waarden binnen onze gemeente door gerichte interventies, bijvoorbeeld door het project Polder Nijbroek (slagenlandschap). • We stimuleren het oprichten van netwerken voor ondernemers, bedrijven en instellingen in de gemeente Voorst, gericht op brede thema’s met een grote maatschappelijke relevantie. • We stimuleren de onderlinge contacten tussen recreatieve ondernemers met als doel verbetering van het recreatieve en toeristische aanbod. • Het overleg tussen de gemeente en de (vertegenwoordigers van de) kernen wordt versterkt. • We verkennen de mogelijkheden om experimenten op te zetten waar gewenste ontwikkelingen op gang worden gebracht rond thema’s als wonen, energie, klimaat en sociale cohesie. Agenda de toekomst (blz 44) De hiervoor genoemde acties worden door het college
van burgemeester en wethouders geconcretiseerd in een Uitvoeringsagenda Ruimtelijke Toekomstvisie. Daarin staat gespecificeerd wat we doen, met welke partners (zowel binnen als
•
We verk experimen ontwikkelin rond them sociale coh
De hier genoem van burgemee in een Toekomstvisie. we doen, met buiten de ov en op welke Deze uitvoe vernieuwd, aa dat ook geldt eenzelfde spoo de woonvisie.
13
Toekomstbeeld polder Nijbroek, 2018 Voor de polder Nijbroek is onder regie van bureau Open Kaart een toekomstbeeld opgesteld. De Kadijk vormt de zuidelijke begrenzing van deze polder, de locatie Kadijk 18-20 valt dus net binnen deze polder. Het toekomstbeeld is gestoeld op 4 peilers: • Grondgebonden werken Behoud van het landschap door gebruik, met innovatieve, grondgebonden agrarische ondernemingen. Duurzame energie wordt opgewekt door het dakoppervlak van schuren te benutten voor zonne-energie. • Een rijk landschap Herkenbaar en beleefbaar maken van het verhaal van de polder. Verrijken van biodiversiteit, contrast tussen meeanderende weteringen en rechte poldersloten. Een leesbaar kavelpatroon door de kavelgrenzen te beplanten. Passende erfinrichting rondom grotere boerderijen en stallencomplexen. • Een veerkrachtige gemeenschap Versterken van de gemeenschapszin. • Eigen regie Sturing van de ontwikkelingen voor en door Nijbroekers, waarborgen van continuïteit.
5 april 2020
Effect op de locatie: Versterken van de kleinschaligheid van het landschap, door de kavelstructuur leesbaar te maken. Erven inrichten met een bijpassende beplanting. Biodiversiteit en duurzame energieoplossingen integraal opnemen in het ontwerp.
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
14
Karakterschets Kadijk De omgeving van de locatie kenmerkt zich door twee noord-zuid lopende ontginnings– assen: De Bekendijk en de Middendijk. Hiertussen ligt de Nijbroekse wetering. De functie hiervan was aanvankelijk de ontwatering van de polder, maar nu manifesteert deze as zich als een natuuras, met elzensingels en vochtige bossen met poelen. De Kadijk 18-20 is een bijzondere uitzondering. Het schoolgebouw met bovenmeesterswoning vormen samen met de monumentale lindes een cultuurhistorisch pareltje aan de zuidelijke rand van polder Nijbroek. Aan de westzijde van de locatie ligt een voormalig boerenerf, dat recentelijk getransformeerd is tot een compact, kleinschalig erf met een woonfunctie. Bij de transformatie van dit erf, ‘De Pol’, is zorgvuldig naar de cultuur8 historie van de plek gekeken. Karakteristieke elementen, zoals een boomgaard, hagen en 8 eenhakhoutbosje zijn teruggebracht. Aan de oostzijde van dit erf is extra ruimte voor de natuur gerealiseerd met onder meer een poel en bloemrijk grasland.
Ontginning Nijbroek weergegeven op topografische kaart 1850 Functieveranderingsplan boerderij De Pol Terwolde
Schematische weergave landschap
h
h
h
tuin boomgaard hakhout weiland bouwland twijgwaard
Boerderij De Pol en omgeving op Kadastraal minuutplan 1832
Kadastraal minuutplan (1835) met het functiegebruik van destijds
h
tuin boomgaard hakhout weiland
15
Activiteitenveld Schuur Multivunctioneel gebouw
Kadijk 24 erf 'De Pol’
Parkeerterrein, 125 p
monumentale lindes Poel
Schoolgebouw
Bovenmeesterswoning
Nijbroekse wetering
Eigendom CGN Terwolde
Huidige situatie
5 april 2020
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
16
Nieuwe ontwikkeling op de naastgelegen kavel (nr 22-24), met een poel en natuurontwikkeling.
monumentale lindes, ca 100 jr
Nijbroeksee wetering
klompenpad
Schoolgebouw , bouwjaar ca 19
20
ing, sterswon Bovenmee ca 1920 bouwjaar
Het schoolgebouw, de bovenmeesterswoning en enkele monumentale lindes van circa 100 jr
Dichte ho utw parkeerte al rondom rrein De Nijbroekse Wetering met aan de oostzijde een klompenpad
17
Programma CGN Terwolde wil haar samenkomstlocatie aan de Kadijk 18-20 graag klaar maken voor de toekomst. De behoefte is om een breder en uitgebreider programma te kunnen facaliteren, gebaseerd op een groei van CGN Terwolde naar 400 personen in 2042 (nu is dat nog 250 p). Het gaat om een combinatie van recreatief (buiten)programma en diverse activiteiten- en ontmoetingsruimtes. Het gewenste programma is: • bebouwing: - hoofdzaal + foyer - activiteitenruimtes - keuken, facilitair, berging • ca 1.000 m² terras • ca 138 parkeerplaatsen (zijn er nu 125) • ca 9.000 m² sport & spel • ca 13.000 m² natuur & groen
In de nieuwe situatie zal het huidige samenkomstgebouw en de grote schuur gesloopt worden en worden vervangen door een nieuw samenkomstgebouw, passend bij de huidige behoefte. Dit gebouw is uitgewerkt in een schetsontwerp, zie verderop in dit document.
Kadijk Kadijk 2022 2022
bebouwde bebouwde oppervlakte oppervlakte m2 bestaand m2 bestaand vs nieuw vs nieuw BESTAAND BESTAAND Voorziening Voorziening BVO BVO Hoofdgebouw Hoofdgebouw (te slopen) (te slopen) 674 674 m² m² Schoolgebouw Schoolgebouw 156 156 m² m² Schuren Schuren (te slopen) (te slopen) 177 177 m² m² Totaal Totaal 1.0071.007 m² m²
NIEUW NIEUW Voorziening Voorziening BVO BVO Hoofdgebouw Hoofdgebouw (nieuw) (nieuw) 1.4301.430 m² m² Schoolgebouw Schoolgebouw 156 156 m² m² Schuur Schuur (nieuw) (nieuw) 100 100 m² m² Totaal Totaal 1.6861.686 m² m²
Bebouwd oppervlak (footprint), bestaand vs nieuw
5 april 2020
Landschapsplan Kadijk 18-20, Terwolde - Erfinrichting en Beeldkwaliteit
18
Landschappelijk concept Concept Zowel de Bekendijk als de Kadijk zijn ingeplant met bomen, om daarmee de rand van de polder Nijbroek ruimtelijk te benadrukken. In het concept wordt de richting van het slagenlandschap, haaks op de Nijbroekse wetering benadrukt. Deze slagen worden ruimtelijk zichtbaar gemaakt door een landschappelijke bomenrij. In de eerste ‘slag’ langs de Kadijk staat nu diverse bebouwing, waaronder het erf ‘De Pol’ en de historische bebouwing van school en bovenmeesterswoning. Nieuwe bebouwing wordt alleen in deze slag, achter de schoolbebouwing geplaatst. Het karakter van het schoolcluster wordt aan de Kadijk extra benadrukt, door de oorspronkelijke functies leesbaar te maken. Voor het schoolgebouw komt een schoolplein, voor de bovenmeesterswoning juist een tuin. Hier tussendoor ligt de entree naar een centraal plein, die de historische gebouwen verbind met een nieuw ingetogen volume. Deze heeft de typologie van een boerenschuur en benadrukt de richting van het slagnlandschap.
Het karakter van de zone ten oosten van het erf ‘De Pol’ met een boomgaard en een natuurlijk deel wordt doorgezet richting het schoolcluster. De natuurzone wordt uitgebreid, gevolgd door een grote boomgaard. Het natuurlijke karakter van de Nijbroekse wetering wordt versterkt met een brede elzensingel op de westoever, die tevens het parkeerterrein uit het zicht neemt. De tweede slag gezien vanaf de Kadijk behoudt het open karakter, waarbij de richting extra benadrukt wordt door de landschappelijke bomenrijen.