CConstaterende datVlaardingen
Koppel je AI →
Document · PDF

Meerjarenbegroting 2022-2025

Gemeenteraad 11 november 2021, gemeente VlaardingenBij agendapunt: Meerjarenbegroting 2022-2025 (eerste termijn)32.745 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

1.500

1%

BORGSTELLING POLDERPOORT

Bij de verkoop van de Polderpoort in 2010 is in het kader van een voortzetting van de sportactiviteiten een garantstelling verleend. De

Geen.

Discreet

Discreet

86

garantie wordt lineair afgebouwd over een periode van 10 jaar (tot 2020). JEUGDHULP LOKAAL UITGEVOERD DOOR GR ROGPLUS

Op grond van de sterk gestegen uitgaven in 2018 zijn de begrote uitgaven 2020 verhoogd tot een realistisch niveau. Naar verwachting zal deze stijgende trend zich voortzetten. De resultaten voor 2019 zijn indicatief voor het uitgavenniveau 2020.

Contract-afspraken met zorgaanbieders. Daarnaast inzet van procesregisseur om tarief en inzet van zorg te beïnvloeden.

400

70%

JEUGDHULP REGIONAAL Het beroep op specialistische jeugd hulp die via UITGEVOERD DOOR GR de GRJR wordt ingekocht is in 2018 sterk JEUGDHULP RIJNMOND gestegen. Voor 2020 is het begrote bedrag gebaseerd op het jeugdhulpgebruik in het lopende jaar 2019. Resultaten van onderzoek naar de tarieven van JBRR en een verdere toename van het aantal kinderen dat op deze vormen van jeugdhulp een beroep doet vormen nog wel een risico.

Wijkteams inschakelen voor verwijzing naar jeugdhulp. Praktijkondersteuners bij huisartsen. Ondezoek naar processen bij de GRJR. Desondanks wordt een stijging van de kosten verwacht tot 2023 (invoering nieuwe jeugdmodel)

300

80%

WMO LOKAAL

Mogelijke toename door verlaging eigen bijdrage Er wordt ten aanzien van alle van het aantal cliënten individuele begeleiding zorgtarieven gewerkt volgende van het sociaal en persoonlijk functioneren. de AMvB. De verkenning naar beheersmaatregelen voor onder andere Wmovoorzieningen zijn gestart en worden in de eerste helft van 2020 verwacht.

400

15%

VEILIG THUIS

1. Mogelijke noodzaak tot uitbreiding capaciteit Crisisopvang door toenemend aantal slachtoffers uit MVS 2. Door aanscherping van de meldcode huiselijk geweld/kindermishandeling neemt bij Veilig Thuis het aantal meldingen toe.

Er wordt ten aanzien van alle zorgtarieven gewerkt volgende de AMvB. Getracht wordt met de nieuwe aanbesteding en de daaruit voortvloeiende transformatie de kosten per persoon omlaag te brengen door meer in te zetten op kwalitatief goede algemene voorzieningen.

30

50%

FORMATIE WIJKTEAMS

In 2020 is de integrale beleidsvisie Inwoner Voorop vastgesteld. Het aantal meldingen bij de wijkteams is in het 1e half jaar afgenomen, maar in hert 2e half jaar weer toegenomen. De impact van deze toename en de gevolgen van corona zijn nog onzeker. Wijkteams kampen met een tekort aan FTE's.

Onderdeel van het herstelplan en in lijn met Inwoner Voorop zijn maatregelen voorzien die het beroep op (de professionals van) het wijkteam moet terugdringen. Bijvoorbeeld door het meer inzetten van vrijwilligers of door een groter beroep op het wijknetwerk.

190

50%

MINIMABELEID

Het beroep op minimavoorzieningen neemt toe Geen. In beginsel zijn deze door o.m. toename aantal bijstandsgerechtigden. regelingen 'open-einderegelingen' waardoor het gebruik niet stuurbaar is. Het bereik, dus de mate waarin burgers worden gewezen op deze voorzieningen, is wel stuurbaar.

0

0%

VERZEKERINGEN

Beperken grote risico's door het afsluiten van verschillende verzekeringen met een zo laag mogelijke premie.

De Uitgebreide gevaren verzekering (UGV) en de Aansprakelijkheids+verzekering (AVG) zijn opnieuw aanbesteed. De eigen risico's zijn verhoogd om een zo laag mogelijke premie te krijgen. Mogelijk is hierdoor een hoger bedrag nodig voor schadeclaims.

250

10%

ACHTERSTALLIG ONDERHOUD

De laatste jaren wordt minder onderhoud gepleegd bij eventueel af te stoten panden. Hierdoor ontstaan veiligheidsrisico's.

Voor alle panden is een meerjarenonderhoudsplan opgesteld en het onderhoud wordt planmatig bijgehouden.

300

25%

LEEGSTAND

Minder inkomsten uit huur door wegvallen commerciele huurders door faillissement/verhuizing.

Jaarlijks wordt de lijst af te stoten bezit vastgesteld met als doel de vastgoedportfeuille

100

99%

87

Toename leegstaande panden door terug levering panden vanuit de organisatie (scholen, sportfaciliteiten) Waardevermindering door leegstand.

te beperken tot de kerntaak. Dit leidt tot minder leegstand en een betere inzet van het vastgoed.

ASBESTSANERING

Wegens aanscherping van de wetgeving bij verkoop van een pand is een asbestinventarisatie en een kostenraming nodig. Aanwezigheid van asbest leidt tot: a. lagere verkoopopbrengst; b. afzonderlijk scheiden van asbest bij sloop; c. asbestsanering toepassen bij het reguliere of planmatig onderhoud.

Bij elke verkoop of sloop wordt standaard een asbestinventarisatie uitgevoerd. Het risico van aanwezigheid van asbest dat niet bij de inventarisatie is geconstateerd wordt zoveel mogelijk overgedragen aan koper.

150

50%

GRONDEXPLOITATIES: VERTRAGING PLANNEN

Als gevolg van planvertraging van grondexploitaties, bestaat de kans op nadelig effect op het financiële resultaat.

Continue toetsing grondopbrengsten en kosten (2x pj én na elke grondafname), openbare aanbestedingen, goede marketing en communicatie, tijdige onderzoeken e.d.

291

10%

GRONDEXPLOITATIES: DIVERSE SPECIFIEKE RISICO'S

Als gevolg van diverse factoren die bij grondexploitaties kunnen optreden bestaat de kans op effecten op het financiële resultaat.

Continue toetsing grondopbrengsten en kosten (2x pj én na elke grondafname), openbare aanbestedingen, goede marketing en communicatie, tijdige onderzoeken enzovoorts.

301

33%

SPEELAUTOMATEN-HAL Een beroepszaak tegen een verleende Nieuwe procedure doorlopen. speelautomaten-vergunning heeft geleid tot een gedeeltelijke onverbindendheid van de Verordening Speelautomatenhal Vlaardingen 2008 In maart 2019 is een nieuwe vergunning verleend, die eveneens wordt aangevochten. De procedure daartoe loopt op dit moment. De eiser kan nog steeds een schadeclaim bij de gemeente indienen.

500

50%

Kengetallen weerstandsvermogen De voorgeschreven set van kengetallen geeft in samenhang een goed inzicht in de financiële positie van een gemeente. Als gevolg van artikel 11 van het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeente (BBV) worden kengetallen opgenomen voor: De netto schuldquote De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De solvabiliteitsratio De structurele exploitatieruimte De grondexploitatie De belastingcapaciteit Bij ministeriële regeling zijn regels vastgesteld over de wijze waarop de kengetallen moeten worden vastgesteld en op welke wijze deze in de begroting worden opgenomen. In onderstaande tabel worden de kengetallen weergegeven, waarna elk kengetal nader wordt toegelicht.

88

Kengetallen

Rek

Begr

Begr

Begr

Begr

Begr

2020

2021

2022

2023

2024

2025

Netto schuld-quote (excl erfpacht)

70,5% 107,7%

87,0%

76,9%

69,5%

64,0%

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen (excl erfpacht)

69,7% 106,8%

86,3%

76,2%

68,8%

63,4%

Netto schuld-quote (incl erfpacht)

81,4% 119,3%

97,5%

86,8%

78,7%

73,2%

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen (incl erfpacht)

80,6% 118,5%

96,7%

86,0%

78,0%

72,6%

Solvabiliteitsratio

12,2%

11,7%

12,8%

14,5%

16,5%

18,2%

Grondexploitatie

4,6%

5,9%

5,9%

4,8%

2,6%

1,9%

Structurele exploitatieruimte

0,7%

-3,9%

1,2%

1,2%

1,3%

1,2%

Gemeentelijke belastingcapaciteit

102,0% 106,3% 103,6% 104,7% 104,7% 104,7%

In onderstaand tabel worden de VNG-normen behorende bij de kengetallen weergegeven. Kengetallen VNG Normen

Minst risicovol

Neutraal

Meest risicovol

Netto schuld-quote

< 90%

tussen 90% en 130%

> 130%

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

< 90%

tussen 90% en 130%

> 130%

Solvabiliteitsratio

> 50%

tussen 20% en 50%

< 20%

Grondexploitatie

< 20%

tussen 20% en 35%

> 35%

Structurele exploitatieruimte

> 0%

0%

< 0%

Gemeentelijke belastingcapaciteit

< 95%

tussen 95% en 105%

> 105%

Netto schuldquote De netto schuldquote beoordeelt de schuld als aandeel van de inkomsten. Eenvoudig gezegd betekent een netto-schuldquote van 100% dat de schuldenlast de omvang heeft van een jaaromzet. Een grote portefeuille uitgeleende gelden aan derden en aan verbonden partijen kan het beeld nuanceren. Daarom is ook een kengetal opgenomen waarin de netto schuldquote gecorrigeerd wordt voor verstrekte leningen. De indicator vertoont ratio’s iets boven de 100 in afnemende lijn en is daarmee redelijk neutraal. In het coalitieakkoord is een maximale schuldquote afgesproken van 110%. Hier blijven we derhalve ruimschoots binnen.

89

Netto schuldquote & quote minus verstrekte leningen

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting

bedragen x € 1.000

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A1. Vaste schulden (leningen o/g)

240.000

235.000

220.000

210.000

210.000

200.000

A2. Vaste schulden (afkoopsommen erfpacht)

32.408

31.301

29.917

28.533

27.149

27.149

B. Netto vlottende schulden

7.701

7.500

7.500

7.500

7.500

7.500

C. Overlopende passiva

26.897

88.355

75.954

66.289

50.605

49.216

5.701

5.906

5.906

5.906

5.906

5.906

D. Financiële vaste activa (> 1 jaar): D1. - uitzettingen D2. - verstrekte leningen en uitzettingen

8.144

8.111

8.163

8.063

7.963

7.733

E. Uitzettingen < 1 jaar

50.123

10.000

10.000

10.000

10.000

10.000

F. Liquide middelen

115

500

500

500

500

500

G. Overlopende activa

8.817

24.500

38.789

44.481

47.256

51.601

Netto schuld

242.250

321.250

278.176

251.435

231.592

215.858

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

239.807

319.045

275.919

249.278

229.535

214.031

H. Baten, excl. onttrekkingen reserves

297.541

269.311

285.193

289.782

294.352

294.766

Netto schuldquote = (A+B+C-D1-E-F-G)/H x 100%

70,5%

107,7%

87,0%

76,9%

69,5%

64,0%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen = (A+B+C-D2-E-F-G)/H x 100%

69,7%

106,8%

86,3%

76,2%

68,8%

63,4%

Netto schuldquote = (A+B+C-D1-E-F-G)/H x 100%

81,4%

119,3%

97,5%

86,8%

78,7%

73,2%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen = (A+B+C-D2-E-F-G)/H x 100%

80,6%

118,5%

96,7%

86,0%

78,0%

72,6%

Vaste schuld exclusief afgekochte erfpachten

Vaste schuld inclusief afgekochte erfpachten

Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio wordt berekend als verhouding tussen de verschillende vermogenscomponenten. Het gaat erom inzicht te krijgen in de mate waarin de gemeente in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Het kengetal geeft weer in hoeverre de in de activa geïnvesteerde vermogen door het eigen vermogen kan worden gefinancierd. Wanneer de helft of meer van het totaal vermogen uit eigen vermogen bestaat, dan is een gemeente voldoende solvabel. Is het kengetal voor solvabiliteit kleiner dan 30%, dan is er veel vreemd vermogen aanwezig en wordt dat als onvoldoende beoordeeld. Versterking van het eigen vermogen, lees de algemene reserve, is al enkele jaren ons streven mede vanwege de ons gestelde norm voor voldoende weerstandscapaciteit. Solvabiliteitsratio

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

bedragen x € 1.000

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. Eigen vermogen

45.592

43.281

45.850

49.936

55.149

60.042

B. Totaal activa (totaal vermogen)

372.322

368.734

359.207

344.320

334.559

329.271

Solvabiliteitsratio = A/B x 100%

12,2%

11,7%

12,8%

14,5%

16,5%

18,2%

De indicator stijgt naar 18,2 % in 2025. In het coalitieakkoord is afgesproken om als ondergrens een solvabiliteitspercentage te hanteren binnen een bandbreedte van 16% tot 20%, zonder daarbij de daaraan verbonden risico’s uit het oog te verliezen. Grondexploitatie Het financiële kengetal ‘grondexploitatie’ geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte van de jaarlijkse baten. Wanneer een gemeente grond tegen de veel lagere prijs van

90 landbouwgrond heeft aangekocht, loopt ze veel minder risico dan wanneer er dure grond is aangekocht en de vraag naar woningen is gestagneerd. Een norm bepalen voor het kengetal grondexploitatie is lastig. De boekwaarde van de gronden in bezit zegt namelijk nog niets over de relatie tussen de vraag en aanbod van woningbouw dan wel m2bedrijventerrein. Daarnaast is het van wezenlijk belang wat de te verwachte vraag zal zijn. De paragraaf Grondbeleid en het Meerjarenprogramma Grondzaken (MPG) bieden hierin meer inzicht. De boekwaarde van de gronden geeft wel weer in welke mate er middelen zijn aangewend in de grondexploitatie. Dit geld dient namelijk ook nog terugverdiend te worden. Grondexploitatie

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. Boekwaarde grondexploitaties

13.708

15.914

16.636

13.837

7.499

5.068

B. Baten, excl. onttrekkingen reserves

296.776

269.311

280.299

287.890

290.543

262.761

Grondexploitatie =(A+B)/C x 100%

4,6%

5,9%

5,9%

4,8%

2,6%

1,9%

bedragen x € 1.000 Boekwaarden niegg's:

Hoe kleiner het aandeel van de grondpositie is ten opzichte van de totale geraamde baten, hoe kleiner het risico is op het onvermogen om verliezen te kunnen opvangen. Een percentage kleiner dan 20 wordt als gunstig beschouwd. De ratio geeft een afname weer die het gevolg is van voltooiing van grondexploitaties. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een gemeente heeft om de eigen lasten te dragen of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Voor de beoordeling van het structurele en reële evenwicht van de begroting wordt ook het onderscheid gemaakt tussen structurele en incidentele lasten. Het BBV bepaalt dat een overzicht van de geraamde incidentele baten en lasten per programma wordt opgenomen. Met behulp van deze gegevens en de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves, waarvan op grond van het BBV eveneens een overzicht moet worden opgenomen, wordt de structurele exploitatieruimte bepaald. Uit onderstaande tabel blijkt een negatieve uitkomst, hetgeen betekent dat er geen ruimte is om een stijging van structurele lasten te kunnen opvangen. Structurele exploitatieruimte

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting

bedragen x € 1.000

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. Structurele lasten

287.141

273.564

280.008

285.166

289.686

290.399

B. Structurele baten

288.162

268.766

284.260

289.439

294.352

294.766

2.821

5.171

897

910

923

923

C. Structurele toevoegingen aan reserves D. Structurele onttrekkingen aan reserves

3.966

-545

13

12

13

-16

E. Baten, exclusief onttrekkingen reserves

296.776

269.311

284.893

289.782

294.352

294.766

0,7%

-3,9%

1,2%

1,2%

1,3%

1,2%

Structurele exploitatie ruimte in % = (((B-A)+(DC))/(E) x 100%

Belastingcapaciteit De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde. De definitie van het kengetal belastingcapaciteit luidt: woonlasten meerpersoonshuishouden in jaar ten opzichte van het landelijk gemiddelde in jaar t-1 uitgedrukt in een percentage.

91

Gemeentelijke belastingcapaciteit

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting

Bedragen x € 1

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. OZB-lasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

288

288

301

315

319

324

B. Rioolheffing voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

161

161

169

172

174

177

C. Afvalstoffenheffing voor een gezin

356

356

372

378

383

389

D. Eventuele heffingskorting voor een gezin

0

0

0

0

0

0

E. Totale woonlasten voor gezin bij gemiddelde WOZwaarde

805

805

842

864

877

890

F. Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in t-1

789

757

813

825

837

850

102,0%

106,3%

103,6%

104,7%

104,7%

104,7%

Gemeentelijke belastingcapaciteit in % = (E/F) x 100%

92

Onderhoud kapitaalgoederen Inleiding Deze paragraaf, in combinatie met de onderliggende beleids- en beheerplannen, geeft inzicht in de stand van het onderhoud van wegen, riolering, gebouwen et cetera en de bijbehorende onderhoudskosten. De gemeente Vlaardingen heeft ruim 7 km² openbare ruimte in beheer. In die ruimte bevindt zich een groot aantal kapitaalgoederen. Deze goederen moeten onderhouden worden. Dit is een taak die continu budgettaire middelen vergt. In onderstaande tabel worden de kerncijfers voor wegen, riolering, water en groen weergegeven. Deze data zijn afkomstig uit de gemeentelijke beheersystemen. Het muteren van gegevens vindt plaats na afronding van werkzaamheden. Hierdoor lopen de gepresenteerde kerncijfers enigszins achter op de werkelijke situatie.

93

Omschrijving

Kerncijfers

Percentage

Aantal kilometers wegrijbanen*

198 kilometer

100%

waarvan binnen de bebouwde kom

186 kilometer

94%

waarvan buiten de bebouwde kom

12 kilometer

6%

Oppervlakte wegennet rijbanen

1.401.885 m²

100%

waarvan klinkers

974.865 m²

70%

waarvan asfalt

427.020 m²

30%

Aantal kilometers fietspad*

76 kilometer

100%

waarvan binnen de bebouwde kom

66 kilometer

87%

waarvan buiten de bebouwde kom

10 kilometer

13%

Oppervlakte fietspaden

220.440 m²

100%

waarvan klinkers

108.145 m²

49%

waarvan asfalt

112.295 m²

51%

Oppervlakte overig

1.485.525 m²

100%

waarvan klinkers

1.421.247 m²

95%

waarvan asfalt

64.278 m²

5%

Totaal verharding openbare ruimte

3.107.850 m²

100%

waarvan klinkers

2.504.257 m²

80%

waarvan asfalt

603.593 m²

20%

Aantal rioolaansluiting

36.294 stuks (heffingseenheden)

Aantal trottoir- en straatkolken

23.000 stuks

Aantal gemalen en pompputten

51 stuks

Aantal minigemalen drukriolering

55 stuks

Lengte vrijverval riolering

275 kilometer

Lengte persleiding en drukriolering

36 kilometer

Aantal bruggen

130 stuks

Aantal lichtmasten

13.312 stuks

Aantal armaturen

14.114 stuks

Aantal lampen

14.576 stuks

Aantal duikers Lengte watergangen

8 kilometer HHD, 2,4km gemeente

Oppervlakte beplantingen Oppervlakte gazon

731.123 m² 989.270 m²

Oppervlakte ecologisch gras

1.527.131 m²

Oppervlakte water singels

561.305 m²

Lengte sloten

92.385 m²

Aantal bomen

28.615 stuks

* totaal wegennet (rijbaan/fietspad) 274 kilometer, waarvan 92% binnen de bebouwde kom en 8% buiten de bebouwde kom

In onderstaande tabel worden de kerncijfers voor gebouwen weergegeven.

94

Functie/doel

Aantal

Maatschappelijk - Dienstgebouw

15

- Wijkcentrum

3

- Overig

10

- Kerktoren

4

- Multifunctioneel

3

- Kinderopvang

1

- Zaalsport

7

- Onderwijs

37

- Veldsport

10

Economisch - strategisch

2

- overig

30

- rioolgemaal

6

Totaal

128

Beheerplannen en planning In het BBV wordt gesteld dat voor tenminste de kapitaalgoederen wegen, riolering, water, groen en gebouwen het volgende wordt aangegeven: Het beleidskader De uit het beleidskader voortvloeiende financiële consequenties De vertaling van de financiële consequenties in de begroting. Onderstaand volgt een overzicht van de geldende beheerplannen, waarna per beheerplan een nadere toelichting is opgenomen. Van ieder substantieel kapitaalgoed wordt vervolgens het beleidskader aangegeven, gekoppeld aan het geldende beheerplan. Daarna volgt een verantwoording over de uitvoering in het afgelopen jaar. Op basis van de beheerplannen en actuele ontwikkelingen stelt de gemeente jaarlijks in november een integraal plan op voor het onderhoud van alle kapitaalgoederen.

95

Beheerplannen

Door de raad vastgesteld d.d.

Looptijd t/m

Programma

Wegen

17 juni 2021

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Civieltechnische kunstwerken

17 juni 2021

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Riolering en grondwater

31 januari 2019

n.v.t.

3. Groen en milieu

Waterbodems (Waterplan)

28 november 2013

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Groenvoorzieningen

April 2012

n.v.t.

3. Groen en milieu

Kades en glooiingen

19 februari 2015

n.v.t.

6. Onderwijs, economie en havens

Havens

Zie kades en glooiingen

n.v.t.

6. Onderwijs, economie en havens

Oppervlaktewater (Waterplan)

28 november 2013

n.v.t.

3. Groen en milieu

Ondergrondse containers

-

n.v.t.

3. Groen en milieu

Speeltoestellen

2013

n.v.t.

9. Sport en recreatie

Openbare verlichting

18 september 2014

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Verkeersregelinstallaties (Nota verkeerslichten)

Ter kennisname raad 18 december 2012

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Gebouwen

8 maart 2014 B&W

n.v.t.

1. Bestuur, participatie en dienstverlening

Nota grondbeleid

7 april 2011 Raad

n.v.t.

5. Wonen

Nota Vastgoed

Niet voorgelegd aan Raad

n.v.t.

1. Bestuur, participatie en dienstverlening

Wegen en civieltechnische kunstwerken (CTK) Beleids- en beheerkaders Tot de beleidskaders behoren het Beheerplan Wegen en het Plan Civieltechnische kunstwerken. Bepalend voor de wijze en het niveau waarop het wegenbeheer en het beheer civieltechnische kunstwerken worden uitgevoerd, zijn de kaders uit de beleids- en beheerplannen Wegen en Civieltechnische kunstwerken. De actuele areaal- en inspectiegegevens en technische levensduur zijn leidend. Wegen Het onderhoudsniveau is C (sober). De wegen worden 1x per 2 jaar geïnspecteerd. Op basis hiervan wordt het onderhoud en het moment van vervanging bepaald. Acute maatregelen worden per direct opgepakt om de veiligheid in de openbare ruimte te waarborgen. Civieltechnische kunstwerken Het onderhoud voor CTK wordt uitgevoerd op niveau C (sober). Uitgangspunt hierbij is dat technisch adequaat onderhoud plaatsvindt, waarbij het kapitaalgoed duurzaam in stand gehouden wordt. Voor de civieltechnische kunstwerken geldt dat het basis instandhoudingsniveau (heel, veilig en toegankelijk) wordt gegarandeerd. De civieltechnische kunstwerken worden 1x per 3 jaar gedetailleerd geïnspecteerd. Financiën De financiële consequenties van de beleids- en beheerplannen met de daarbij behorende kwaliteitskeuze zijn in deze begroting verwerkt in het programma Verkeer en Mobiliteit.

Conform de beleids- en beheerplannen heeft een financiële vertaalslag plaats gevonden.

96

Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Begroting Programma

Klein onderhoud wegen

775.149

689.983

700.159

710.336

720.513

731.321 Verkeer en mobiliteit

Klein onderhoud CTK

154.262

148.738

227.999

231.328

158.727

162.263 Verkeer en mobiliteit

Groot onderhoud wegen

1.550.474

1.497.316

1.519.400

1.541.484

1.563.569

1.587.022 Verkeer en mobiliteit

2025

Groot onderhoud CTK

77.000

77.000

77.000

77.000

77.000

77.000 Verkeer en mobiliteit

Overig onderhoud

416.455

734.046

500.485

507.698

515.002

522.727 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten CTK Totaal

176.793

168.339

170.150

259.357

300.288

3.150.133

3.315.422

3.195.193

3.327.204

3.335.099

300.288 Verkeer en mobiliteit 3.380.621

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op onderhoud installatie, onderhoud markeringen, afval gerelateerde zaken, aanschaf materialen, magazijnuitgiftes etc. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Riolering en grondwater Beleids- en beheerkaders Als beleidskader voor het rioolbeheer geldt het op grond van de Wet milieubeheer verplichte verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan (Waterplan, deel 1a). In het verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan 2019 beschrijven wij hoe wij invulling geven aan onze zorgplicht voor de inzameling en het transport van afvalwater, inzameling en verwerking van overtollig regenwater en het voorkomen van structurele grondwateroverlast. Het verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan vertaalt de gemeentelijke ambities voor de rioleringszorg naar concrete doelen, een adequate strategie en benodigde activiteiten. Het dient als leidraad bij het waterrobuust maken van de stad. Nieuwbouwprojecten, herstructureringen en vervangingsopgaven van de riolering grijpen wij aan om vasthoudmaatregelen of extra bergingscapaciteit te realiseren en waar mogelijk verhard oppervlak af te koppelen. Financiën De exploitatiekosten van het rioolstelsel worden gedekt uit de opbrengst rioolheffing. Deze lasten en opbrengsten zijn verantwoord in het programma Groen en Milieu. Alle kosten aan het rioolstelsel en de aan de grondwaterzorgplicht gerelateerde activa mogen via de rioolheffing worden doorberekend. De exploitatie van het rioolstelsel is binnen de begroting budgettair neutraal.

Eventuele saldi die na afsluiting van een boekjaar ontstaan worden via de spaarvoorziening riolering verrekend. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud

813.951

920.894

935.470

950.046

964.621

Begroting Programma 2025 980.366 Groen en milieu

Groot onderhoud

IP

IP

IP

IP

IP

IP Groen en milieu

Overig onderhoud

422.790

609.183

618.168

627.153

636.138

645.680 Groen en milieu

3.054.287

2.548.857

2.717.855

2.786.298

2.922.370

3.465.022 Groen en milieu

844.092

925.457

1.041.656

1.012.214

1.004.180

984.032 Groen en milieu

5.135.121

5.004.391

5.313.149

5.375.711

5.527.309

Mutatie voorziening/reserve Kapitaallasten Totaal

6.075.100

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op energiekosten en betaalde belastingen. Het groot onderhoud en vervanging van riolering bij integrale ophogingsprojecten wordt gefinancierd vanmuit het IP. Cijfers zijn exclusief ambtelijke uren.

Waterbodems Beleids- en beheerkaders De beleidskaders zijn opgenomen in het Waterplan. Diverse wetten zijn kaderstellend en geven verplichtingen voor de waterbeheerder. Het onderhoud van de waterbodems bestaat uit baggeren, dat door het Hoogheemraadschap van Delfland (HHvD) wordt uitgevoerd op basis van een planning die

97 uitgaat van een achtjarige cyclus. Financiën De hoofdwatergangen zijn in beheer bij het Hoogheemraadschap van Delfland en de overige watergangen zijn in beheer bij de gemeente. Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan watergangen die de gemeente beheert, zijn in deze begroting in het programma Groen en Milieu de benodigde financiële middelen voorzien. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting Programma

2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud

19.377

45.371

19.864

20.153

20.441

20.748 Verkeer en mobiliteit

Groot onderhoud

134.010

145.101

147.242

149.382

151.522

153.795 Verkeer en mobiliteit

Overig onderhoud

2.518

18.657

18.932

19.207

19.482

19.775 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten

51.098

42.040

6.602

6.511

2.843

Totaal

207.003

251.170

192.640

195.253

194.289

2025

2.843 Verkeer en mobiliteit 197.160

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op energiekosten en betaalde belastingen. Cijfers zijn exclusief ambtelijke uren.

Groenvoorzieningen Beleids- en beheerkaders De beleid- en beheerkaders voor het openbaar groen zijn vastgelegd in het Groenplan Vlaardingen Blijvend Groen, de Bomenverordening Vlaardingen 2021 en bijbehorende beleidsregels. Duurzaamheid in inrichting en beheer zijn belangrijke aspecten van het beleid. Het onderhoudsniveau voor het groen is bepaald op niveau Sober. Voor het adequaat en efficiënt uitvoeren van technisch beheer wordt Boom Veiligheids Onderzoek (BVO) uitgevoerd in een driejarige cyclus. Ambities uit het Groenplan worden zoveel mogelijk gerealiseerd door aan te sluiten bij integrale projecten. Financiën Voor het uitvoeren van groenonderhoud zijn in de begroting in het programma Groen en Milieu de benodigde financiële middelen voorzien. De ramingen zijn gebaseerd op regulier (jaarlijks terugkerend) onderhoud. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Begroting Programma 2025

Klein onderhoud

65.078

65.674

66.201

66.727

67.253

67.812 Groen en milieu

Groot onderhoud

2.232.561

2.423.970

2.558.281

2.596.048

2.633.886

2.656.396 Groen en milieu

Overig onderhoud

225.195

228.851

197.749

200.686

203.416

206.467 Groen en milieu

Mutatie voorziening/reserve

23.425

23.425

24.175

24.526

24.877

24.877 Groen en milieu

Kapitaallasten

124.138

142.301

58.715

57.214

55.638

55.638 Groen en milieu

2.670.397

2.884.221

2.905.120

2.945.200

2.985.069

Totaal

3.011.189

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op verwerkingskosten groenafval, betaalde belastingen, huisvestingskosten, aanschaf materiaal. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Kades en glooiingen Beleids- en beheerkaders De veiligheid en functionaliteit van de kades en glooiingen zijn van groot belang voor de continuïteit van de havenactiviteiten. Het Plan Kades en glooiingen (2015) is de basis voor het beheer van de gemeentelijke kades en glooiingen. Op basis van de opgenomen uitgangspunten worden veiligheid en functionaliteit gewaarborgd. De nadruk in het plan ligt met name bij de technische kwaliteit en minder op de belevingswaarde. Voorafgaand aan het uitvoeringsjaar laten wij een kwaliteitsonderzoek uitvoeren om de definitieve maatregelen op jaarbasis goed in beeld te krijgen.

98 Financiën De uitgaven voor kleinschalig en dagelijks onderhoud zijn conform het beheerplan opgenomen in de begroting bij de producten Zeehavens en Binnenhavens binnen het programma Economie en Haven. Groot onderhoud wordt gefinancierd vanuit het Investeringsplan. Omschrijving

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Programma 2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud kades en glooiingen

141.918

144.331

146.459

148.588

150.717

152.978 Onderwijs, economie en haven

Klein onderhoud havens

163.412

166.190

210.963

214.049

217.146

218.057 Onderwijs, economie en haven

Groot onderhoud havens

60.840

61.874

62.787

63.700

64.612

65.581 Onderwijs, economie en haven

Overig onderhoud havens

55.633

43.133

43.769

44.405

45.042

45.717 Onderwijs, economie en haven

Kapitaallasten K&G

747.079

641.942

679.176

672.388

660.391

660.391 Onderwijs, economie en haven

1.143.154 1.143.130

1.137.907

Totaal

1.168.882 1.057.470

2025

1.142.724

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op schadeuitkeringen en acualiseren plan kades en glooiingen. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Oppervlaktewater Beleids- en beheerkaders Op grond van de Waterwet dragen de gemeente en het Hoogheemraadschap van Delfland samen zorg voor een doelmatig en samenhangend waterbeheer. Financiën De financiële consequenties van het gemeentelijke waterbeleid zijn in het Uitvoeringsprogramma (Waterplan, deel 7) vastgelegd. Vanwege het samenwerkingsverband met het Hoogheemraadschap van Delfland geldt hierbij voor een aantal onderdelen een gedeelde financiering. Om de waterkwaliteit en -kwantiteit van het oppervlaktewatersysteem te verbeteren streeft de gemeente naar scheiding van afvalwater (riolering) en hemelwater, het vinden van meer ruimte voor waterberging en het ontwikkelen van natuurvriendelijke oevers. Verder treft de gemeente maatregelen in de rioleringssfeer. Door de riolering te ontlasten neemt het aantal overstortgebeurtenissen verder af en daarmee de vuilemissie op het oppervlaktewater. Met de beschikbare middelen die in de begroting in het programma Groen en Milieu zijn opgenomen kunnen de onderhoudskosten worden gedekt. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Begroting Programma

Klein onderhoud

227.643

227.643

234.928

238.342

241.757

245.383 Groen en milieu

Totaal

227.643

227.643

234.928

238.342

241.757

245.383

2025

Het groot onderhoud wordt door de gemeente voor rekening van Midden-Delfland gedaan. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Ondergrondse containers Beleids- en beheerkaders De gemeente wil met ondergrondse containers het straatbeeld verbeteren en meer service aan bewoners leveren. In totaal zijn er 1125 ondergrondse restafvalcontainers in heel Vlaardingen. Het grootschalig onderhoud is opgenomen in de begroting van het product Afval van het programma

99 Groen en Milieu. Financiën De kosten van nieuw te plaatsen ondergrondse containers worden gedekt uit de beschikbaar gestelde investeringskredieten. Dit staat verantwoord in het programma Groen en Milieu. Alle aan de afvalverwijdering en –verwerking gerelateerde kosten mogen via de afvalstoffenheffing worden doorberekend. Daarom is de exploitatie van de afvalverwijdering en –verwerking binnen de begroting budgettair neutraal. Saldi die na afsluiting van een boekjaar ontstaan worden via de egalisatievoorziening Afvalverwijdering verrekend. Voor de komende jaren worden er maatregelen voorgesteld om de gewenste kostendekkendheid te handhaven. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

258.276

258.276

433.028

433.028

433.028

433.028 Groen en milieu

IP

IP

IP

IP

IP

IP Groen en milieu

Groot onderhoud

30.987

245.651

249.274

238.937

242.360

245.995 Groen en milieu

Mutatie voorziening/reserve

-27.833

-30.515

0

0

0

0 Groen en milieu

Kapitaallasten Irado

491.882

491.882

789.244

789.244

789.244

789.244 Groen en milieu

Kapitaallasten gemeente

607.631

749.160

700.813

691.313

681.814

672.315 Groen en milieu

1.360.942

1.714.454

2.172.358

2.152.521

2.146.446

Klein onderhoud Groot onderhoud IP

Totaal

Begroting Programma 2025

2.140.582

Het groot onderhoud heeft betrekking op het plaatsen van de ondergrondse containers. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Speeltoestellen Beleids- en beheerkaders De gemeente Vlaardingen streeft naar veilige en uitdagende speelplekken, waarmee de leefbaarheid van buurten en wijken worden verbeterd. Een goed en veilig ingerichte openbare ruimte is een onderdeel van een prettige leefomgeving. Hiertoe behoren ook de speelplaatsen. De gemeente stelt kwaliteit boven kwantiteit. Gestreefd wordt naar voldoende speelplaatsen die zo goed mogelijk over de stad verdeeld zijn, aansluiten bij de wensen en behoeften van de gebruikers en technisch goed worden onderhouden. Tot het beleidskader behoort het Speelruimteplan. De speelvoorzieningen worden ieder jaar geïnspecteerd op veiligheid en de staat van onderhoud. Financiën Voor de speelvoorzieningen zijn in de begroting in het programma Sport en Recreatie financiële middelen opgenomen voor vervanging en het dagelijks beheer en onderhoud. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Begroting Programma 2025

Klein onderhoud

100.002

85.045

87.766

89.042

90.318

91.673 Sport en recreatie

Groot onderhoud

240.095

303.305

313.011

317.560

322.110

326.942 Sport en recreatie

Overig onderhoud

5.561

207

214

217

220

223 Sport en recreatie

Kapitaallasten gemeente Totaal

3.356

3.356

3.153

3.110

3.067

349.013

391.913

404.144

409.929

415.715

3.067 Sport en recreatie 421.904

Overig onderhoud heeft onder andere betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Openbare verlichting Beleids- en beheerkaders De openbare verlichting draagt bij aan de sociale veiligheid, verkeersveiligheid en leefbaarheid. De gemeente Vlaardingen blijft de openbare verlichting verder verduurzamen door bij einde levensduur de conventionele verlichting te vervangen door moderne ledverlichting. De gemeente voert zelf de

100 regie, beleidsmatig en operationeel, en laat zich daarbij ondersteunen door specialisten uit de markt. Het onderhoud en spoedreparaties zijn ondergebracht bij een marktpartij. Financiën Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan de openbare verlichting zijn in de begroting in het programma Verkeer en Mobiliteit de benodigde financiële middelen opgenomen. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting Programma

2020

2021

2022

2023

2024

Groot onderhoud

256.017

408.659

414.687

420.714

426.741

433.142 Verkeer en mobiliteit

Overig onderhoud

337.033

315.270

319.920

324.570

329.220

334.158 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten gemeente

208.521

258.957

280.177

299.058

317.648

317.468 Verkeer en mobiliteit

Totaal

801.570

982.886

1.014.784

1.044.341

1.073.609

2025

1.084.769

Overig onderhoud heeft onder andere betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Verkeersregelinstallaties Beleids- en beheerkaders De beleidskaders voor de verkeersregelinstallaties zijn vastgelegd in de Nota Verkeerslichten. In deze nota zijn uitgangspunten voor het niveau van beheer en onderhoud en vervanging van verkeersregelinstallaties opgenomen. Het onderhoud en spoedreparaties van de installaties zijn ondergebracht bij een marktpartij. Financiën Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan de verkeersregelinstallaties zijn in de begroting in het programma Verkeer en Mobiliteit de benodigde financiële middelen opgenomen. Omschrijving Groot onderhoud

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

198.103

331.567

336.458

341.348

346.239

Overig onderhoud

Begroting Programma 2025 351.432 Verkeer en mobiliteit

4.264

0

0

0

0

0 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten gemeente

264.382

331.572

342.088

351.263

293.101

293.101 Verkeer en mobiliteit

Totaal

466.748

663.139

678.546

692.611

639.340

644.533

Overig onderhoud heeft betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Gebouwen Beleids- en beheerkaders In 2021 is het ‘Beheerplan Gemeentelijke Gebouwen’ vastgesteld. Voorheen werkte de gemeente met jaarplannen. Het beheerplan heeft tot doel de gebouwprestaties gedurende de gebruikersperiode van het pand in stand te houden. Regelmatig onderhoud is niet alleen nodig om gebouwen in stand te houden, het bespaart op de langere termijn ook kosten. Het Meerjaren Onderhouds Programma (MJOP) is een middel om structuur te brengen in het onderhoud. Hierin wordt voor elk onderdeel bekeken met welke cyclus en welk budget onderhoud gepleegd dient te worden om de technische kwaliteit te kunnen garanderen. Het MJOP geldt als basis voor het beheerplan en geeft inzicht in het te reserveren onderhoudsbudget voor de komende jaren. Niet alleen om de dotatie ermee bepalen, maar het MJOP is ook een basis voor een planning van uit te voeren activiteiten voor de komende jaren. Verduurzamen gemeentelijke panden

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10731363/1