CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

06 Bijlage 3 omnibuzz-begroting-2026-1-v100-print

Gemeenteraad 30 juni 2026, gemeente VenrayBij agendapunt: Zienswijze Omnibuzz begroting 2026-1, begroting 2027 & meerjarenplan 2028-2030 en jaarverslag 202513.870 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

33

Omnibuzz

Financiële begroting

Tabel Directe vervoerskosten 2026-1 Gemeente

Kilometerkosten Toeslagen hoog 2026-1

Toeslagen laag

Meereizend OV-er

Totaal excl. flexibel tarief

Flexibel tarief

Totaal incl. flexibel tarief

Beek €

238.726 €

1.770 €

7.669 €

2.027 €

250.193 €

5.875 €

256.068

Beekdaelen €

642.990 €

2.337 €

14.158 €

3.833 €

663.318 €

15.577 €

678.895

Beesel €

181.017 €

2.873 €

5.351 €

1.135 €

190.376 €

4.471 €

194.847

Bergen €

161.809 €

196 €

2.756 €

523 €

165.284 €

3.881 €

169.165

Brunssum €

748.663 €

3.230 €

22.920 €

3.938 €

778.751 €

18.287 €

797.038

Echt-Susteren €

694.278 €

6.673 €

18.580 €

4.104 €

723.636 €

16.993 €

740.629

Eijsden-Margraten €

544.528 €

3.315 €

12.990 €

2.027 €

562.860 €

13.218 €

576.078

Gennep €

228.219 €

2.388 €

5.784 €

3.375 €

239.766 €

5.630 €

245.397

Gulpen-Wittem €

360.746 €

4.309 €

8.748 €

2.338 €

376.141 €

8.833 €

384.973 2.373.989

Heerlen €

2.239.612 €

11.141 €

53.766 €

15.001 €

2.319.520 €

54.469 €

Horst aan de Maas €

511.712 €

3.695 €

12.917 €

2.926 €

531.250 €

12.475 €

543.725

Kerkrade €

1.522.428 €

15.898 €

41.191 €

17.407 €

1.596.924 €

37.500 €

1.634.424

Landgraaf €

1.155.589 €

17.596 €

36.646 €

8.282 €

1.218.112 €

28.605 €

1.246.717

Leudal €

455.031 €

1.114 €

11.972 €

3.224 €

471.340 €

11.068 €

482.409

Maasgouw €

403.007 €

3.095 €

9.223 €

2.369 €

417.693 €

9.809 €

427.502

Maastricht €

2.650.147 €

32.013 €

85.506 €

18.673 €

2.786.338 €

65.431 €

2.851.770

Meerssen €

478.998 €

5.786 €

12.983 €

5.445 €

503.212 €

11.817 €

515.029

Nederweert €

116.532 €

113 €

1.914 €

262 €

118.821 €

2.790 €

121.611

Peel en Maas €

478.976 €

5.663 €

14.044 €

2.840 €

501.522 €

11.777 €

513.299

Roerdalen €

232.140 €

1.227 €

6.309 €

1.209 €

240.885 €

5.657 €

246.541

Roermond €

642.891 €

1.804 €

14.060 €

5.249 €

664.004 €

15.593 €

679.597

Simpelveld €

182.081 €

1.391 €

3.207 €

2.018 €

188.697 €

4.431 €

193.128

Sittard-Geleen €

2.253.142 €

24.595 €

59.691 €

15.964 €

2.353.391 €

55.264 €

2.408.656

Stein €

305.610 €

2.324 €

8.585 €

3.944 €

320.463 €

7.525 €

327.988 238.545

Vaals €

222.788 €

1.308 €

7.815 €

1.160 €

233.072 €

5.473 €

Valkenburg aan de Geul €

460.882 €

7.473 €

11.205 €

3.670 €

483.230 €

11.348 €

494.578

Venlo €

1.021.507 €

12.263 €

24.080 €

8.187 €

1.066.037 €

25.034 €

1.091.071

Totaal

Venray €

458.391 €

4.664 €

13.235 €

3.323 €

479.613 €

11.263 €

490.876

Voerendaal €

186.339 €

392 €

4.997 €

1.547 €

193.275 €

4.539 €

197.814

Weert €

407.128 €

2.822 €

12.314 €

2.797 €

425.060 €

9.982 €

435.042

€

20.185.907 €

183.467 €

544.615 €

148.797 €

21.062.785 €

494.615 €

21.557.400

In de tabel ‘Vervoersvolume 2026-1’ zijn de aantallen vervoersvolumes, opslagpercentages, toeslagen laag en hoog en de meereizend OV-er, waarmee in deze begroting wordt gerekend, weergegeven. Deze vormt dan ook de basis voor de tabellen die op de volgende pagina’s staan. 34

Omnibuzz

Financiële begroting

4.2.1 Indirecte vervoerskosten

De indirecte vervoerskosten zijn alle kosten die verband houden met de uitvoering van het vervoer door Omnibuzz. De indirecte vervoerskosten bestaan bijvoorbeeld uit de loonkosten van de medewerkers van de ritreservering en van de klantenservice. Deze kosten worden tussen de gemeenten verdeeld op basis van het begrote aantal ritten. Tabel Indirecte vervoerskosten 2026-1 Gemeente

Aantal ritten

Verhouding ritten

Totaal

Beek

10.910

1,02% €

39.347

Beekdaelen

29.421

2,76% €

106.113

Beesel

7.838

0,73% €

28.270

Bergen

5.578

0,52% €

20.117

Brunssum

37.840

3,55% €

136.477

Echt-Susteren

31.609

2,96% €

114.005

Eijsden-Margraten

25.201

2,36% €

90.893

Gennep

11.621

1,09% €

41.915

Gulpen-Wittem

15.815

1,48% €

57.040

Heerlen

125.785

11,79% €

453.668

Horst aan de Maas

21.427

2,01% €

77.282

Kerkrade

87.990

8,25% €

317.354

Landgraaf

60.039

5,63% €

216.543

Leudal

18.517

1,74% €

66.784

Maasgouw

16.884

1,58% €

60.896

Maastricht

166.818

15,64% €

601.663

Meerssen

22.923

2,15% €

82.675

Nederweert

6.023

0,56% €

21.722

Peel en Maas

18.630

1,75% €

67.193

Roerdalen

10.539

0,99% €

38.011

Roermond

40.436

3,79% €

145.839

Simpelveld

8.867

0,83% €

31.982

Sittard-Geleen

117.838

11,05% €

425.008

Stein

14.702

1,38% €

53.026

Vaals

9.021

0,85% €

32.534

Valkenburg aan de Geul

21.357

2,00% €

77.028

Venlo

62.554

5,87% €

225.613

Venray

24.687

2,31% €

89.037

Voerendaal

8.577

0,80% €

30.936

Weert

27.020

2,53% €

97.452

Totaal

1.066.465

100,00% €

3.846.425

35

Omnibuzz

Financiële begroting

4.2.2 Overheadkosten

De totale overheadkosten, conform de definities van de ‘Notitie Overhead Commissie BBV/IV3 systematiek’, worden, naar rato van het aantal inwoners per gemeente, gedragen door de gemeenten. Het aantal inwoners wordt bepaald op basis van de cijfers van het CBS. Overheadkosten bestaan onder andere uit de loonkosten directie, management en staf, automatisering en facilitaire kosten. Tabel Overheadkosten 2026-1 Gemeente

Aantal inwoners

Verhouding inwoners

Totaal

Beek

16.143

1,43% €

47.541

Beekdaelen

35.915

3,18% €

105.769

Beesel

13.569

1,20% €

39.961

Bergen

13.038

1,15% €

38.397

Brunssum

27.481

2,43% €

80.931

Echt-Susteren

32.394

2,87% €

95.400

Eijsden-Margraten

26.346

2,33% €

77.589

Gennep

17.957

1,59% €

52.883

Gulpen-Wittem

13.944

1,23% €

41.065

Heerlen

87.754

7,76% €

258.435

Horst aan de Maas

44.805

3,96% €

131.950

Kerkrade

45.823

4,05% €

134.948

Landgraaf

36.838

3,26% €

108.487

Leudal

36.110

3,20% €

106.344

Maasgouw

24.381

2,16% €

71.802

Maastricht

126.017

11,15% €

371.119

Meerssen

18.453

1,63% €

54.344

Nederweert

17.537

1,55% €

51.646

Peel en Maas

45.819

4,05% €

134.936

Roerdalen

20.987

1,86% €

61.806

Roermond

61.439

5,44% €

180.937

Simpelveld

10.462

0,93% €

30.810

Sittard-Geleen

92.428

8,18% €

272.199

Stein

24.691

2,18% €

72.715

Vaals

10.114

0,89% €

29.786

Valkenburg aan de Geul

16.490

1,46% €

48.563

Venlo

104.201

9,22% €

306.871

Venray

45.104

3,99% €

132.831

Voerendaal

12.435

1,10% €

36.621

Weert

51.497

4,56% €

151.658

Totaal

1.130.172

100,00% €

3.328.343

In de begrotingswijziging 2026-1 zijn de geactualiseerde inzichten met betrekking tot benodigde mensen en middelen verwerkt 36

Omnibuzz

Financiële begroting

in de bedrijfsvoeringkosten. In paragraaf 4.3 ‘Analyse tweede begrotingswijziging 2026-1 ten opzichte van de eerste begrotingswijziging 2026-0 (Wmo)’ op pagina 40 zal een toelichting gegeven worden op de belangrijkste wijzigingen ten opzichte van de begroting 2026. Tabel Eindresultaat Gemeente

2026-1

Beek

€

342.956

Beekdaelen

€

890.777

Beesel

€

263.078

Bergen

€

227.679

Brunssum

€

1.014.446

Echt-Susteren

€

950.034

Eijsden-Margraten

€

744.559

Gennep

€

340.195

Gulpen-Wittem

€

483.079

Heerlen

€

3.086.092

Horst aan de Maas

€

752.958

Kerkrade

€

2.086.726

Landgraaf

€

1.571.747

Leudal

€

655.537

Maasgouw

€

560.199

Maastricht

€

3.824.551

Meerssen

€

652.048

Nederweert

€

194.980

Peel en Maas

€

715.429

Roerdalen

€

346.358

Roermond

€

1.006.373

Simpelveld

€

255.920

Sittard-Geleen

€

3.105.863

Stein

€

453.729

Vaals

€

300.865

Valkenburg aan de Geul

€

620.169

Venlo

€

1.623.554

Venray

€

712.744

Voerendaal

€

265.371

Weert

€

684.152

Totaal

€

28.732.168

De tabel geeft het resultaat weer van de totale kosten en baten voor de gewijzigde begroting 2026-1 omtrent het Wmo- gedeelte. Het geeft per gemeente inzicht in de bijdrage die van de betreffende gemeente voor het begrotingsjaar 2026-1 gevraagd wordt. 37

Omnibuzz

Financiële begroting

4.2.3 Eindresultaat IV3 Tabel IV3 - 2026-1 Programma Wmo-vervoer overige kosten (Overhead, Onvoorzien)

Gemeente

6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)

Eindresultaat begroting 2026-1

Beek

€

295.415 €

47.541 €

342.956

Beekdaelen

€

785.008 €

105.769 €

890.777

Beesel

€

223.117 €

39.961 €

263.078

Bergen

€

189.282 €

38.397 €

227.679

Brunssum

€

933.515 €

80.931 €

1.014.446

Echt-Susteren

€

854.634 €

95.400 €

950.034

Eijsden-Margraten

€

666.971 €

77.589 €

744.559

Gennep

€

287.312 €

52.883 €

340.195

Gulpen-Wittem

€

442.014 €

41.065 €

483.079

Heerlen

€

2.827.657 €

258.435 €

3.086.092

Horst aan de Maas

€

621.007 €

131.950 €

752.958

Kerkrade

€

1.951.778 €

134.948 €

2.086.726

Landgraaf

€

1.463.260 €

108.487 €

1.571.747

Leudal

€

549.193 €

106.344 €

655.537

Maasgouw

€

488.397 €

71.802 €

560.199

Maastricht

€

3.453.433 €

371.119 €

3.824.551

Meerssen

€

597.704 €

54.344 €

652.048

Nederweert

€

143.334 €

51.646 €

194.980

Peel en Maas

€

580.493 €

134.936 €

715.429

Roerdalen

€

284.552 €

61.806 €

346.358

Roermond

€

825.436 €

180.937 €

1.006.373

Simpelveld

€

225.110 €

30.810 €

255.920

Sittard-Geleen

€

2.833.664 €

272.199 €

3.105.863

Stein

€

381.014 €

72.715 €

453.729

Vaals

€

271.079 €

29.786 €

300.865

Valkenburg aan de Geul

€

571.606 €

48.563 €

620.169

Venlo

€

1.316.683 €

306.871 €

1.623.554

Venray

€

579.913 €

132.831 €

712.744

Voerendaal

€

228.750 €

36.621 €

265.371

Weert

€

532.494 €

151.658 €

684.152

Totaal

€

25.403.825 €

3.328.343 €

28.732.168

Bovenstaande tabel geeft het resultaat weer van de totale Wmo-kosten en opbrengsten voor de gewijzigde begroting 2026-1. Het resulterende saldo per gemeente geeft inzicht in de bijdrage die van de betreffende gemeente voor het begrotingsjaar 2026-1 gevraagd wordt, uitgesplitst naar het programma Wmo-vervoer en het programma Wmo-vervoer overige kosten (overhead, onvoorzien) conform paragraaf 3.1.5 ‘Wat zijn de daarmee gepaard gaande programmakosten?’ op pagina 14. 38

Omnibuzz

Financiële begroting

4.2.4 Vergelijking eindresultaat IV3 Tabel Vergelijking IV3 6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)

Programma Wmovervoer overige kosten (Overhead, Onvoorzien)

Gemeente

Eindresultaat begroting Eindresultaat begroting Verschil 2026-1 2026-0

Beek

€

342.956 €

330.380 €

12.576 €

12.485 €

91

Beekdaelen

€

890.777 €

940.944 €

-50.167 €

-51.319 €

1.152

Beesel

€

263.078 €

271.465 €

-8.387 €

-8.842 €

455

Bergen

€

227.679 €

236.620 €

-8.942 €

-9.183 €

241

Brunssum

€

1.014.446 €

1.009.337 €

5.109 €

4.593 €

516

Echt-Susteren

€

950.034 €

894.835 €

55.199 €

54.065 €

1.134

Eijsden-Margraten

€

744.559 €

817.916 €

-73.356 €

-74.476 €

1.120

Gennep

€

340.195 €

370.110 €

-29.916 €

-30.857 €

941

Gulpen-Wittem

€

483.079 €

465.074 €

18.005 €

17.879 €

126

Heerlen

€

3.086.092 €

2.967.351 €

118.740 €

115.925 €

2.815

Horst aan de Maas

€

752.958 €

720.873 €

32.084 €

29.459 €

2.625

Kerkrade

€

2.086.726 €

1.983.438 €

103.288 €

101.197 €

2.091

Landgraaf

€

1.571.747 €

1.386.141 €

185.606 €

184.753 €

853

Leudal

€

655.537 €

672.437 €

-16.901 €

-17.777 €

876

Maasgouw

€

560.199 €

577.383 €

-17.184 €

-17.421 €

237

Maastricht

€

3.824.551 €

3.892.798 €

-68.247 €

-72.308 €

4.062

Meerssen

€

652.048 €

661.022 €

-8.974 €

-9.401 €

427

Nederweert

€

194.980 €

226.868 €

-31.888 €

-32.372 €

484

Peel en Maas

€

715.429 €

678.893 €

36.536 €

35.666 €

870

Roerdalen

€

346.358 €

360.207 €

-13.849 €

-14.813 €

964

Roermond

€

1.006.373 €

1.027.800 €

-21.427 €

-23.527 €

2.100

Simpelveld

€

255.920 €

213.554 €

42.366 €

41.559 €

807

Sittard-Geleen

€

3.105.863 €

2.997.877 €

107.986 €

105.932 €

2.055

Stein

€

453.729 €

433.995 €

19.734 €

19.025 €

709

Vaals

€

300.865 €

293.268 €

7.597 €

7.064 €

533

Valkenburg aan de Geul

€

620.169 €

673.695 €

-53.527 €

-54.012 €

485

Venlo

€

1.623.554 €

1.668.622 €

-45.068 €

-48.219 €

3.150

Venray

€

712.744 €

692.068 €

20.676 €

18.731 €

1.946

Voerendaal

€

265.371 €

267.907 €

-2.536 €

-2.403 €

-133

Weert

€

684.152 €

674.352 €

9.799 €

8.211 €

1.588

Totaal

€

28.732.168 €

28.407.233 €

324.935 €

289.616 €

35.320 39

Omnibuzz

4.3

Financiële begroting

Analyse tweede begrotingswijziging 2026-1 ten opzichte van de eerste begrotingswijziging 2026-0 (Wmo)

4.3.1 Analyse directe vervoerskosten Tabel Analyse directe vervoerskosten 2026-1

2026-0

Gemeente

Totaal

Totaal

Beek

€

256.068 €

245.601

€

10.467 €

484 €

6.150 €

3.834

Beekdaelen

€

678.895 €

721.205

€

-42.310 €

-69.871 €

16.304 €

11.258

Beesel

€

194.847 €

202.886

€

-8.039 €

-15.885 €

4.679 €

3.167

Bergen

€

169.165 €

177.381

€

-8.216 €

-15.047 €

4.063 €

2.769

Brunssum

€

797.038 €

791.150

€

5.888 €

-25.603 €

19.141 €

12.350

Echt-Susteren

€

740.629 €

694.524

€

46.105 €

17.477 €

17.786 €

10.841

Eijsden-Margraten

€

576.078 €

639.782

€

-63.704 €

-87.526 €

13.835 €

9.987

Gennep

€

245.397 €

269.914

€

-24.518 €

-34.624 €

5.893 €

4.213

Gulpen-Wittem

€

384.973 €

370.788

€

14.186 €

-847 €

9.245 €

5.788

Heerlen

€

2.373.989 €

2.275.765

€

98.224 €

5.688 €

57.012 €

35.524

Horst aan de Maas

€

543.725 €

517.098

€

26.627 €

5.497 €

13.058 €

8.072

Kerkrade

€

1.634.424 €

1.547.514

€

86.910 €

23.502 €

39.251 €

24.156

Landgraaf

€

1.246.717 €

1.080.442

€

166.274 €

89.528 €

59.881 €

16.865

Leudal

€

482.409 €

498.430

€

-16.022 €

-35.387 €

11.585 €

7.780

Maasgouw

€

427.502 €

442.942

€

-15.440 €

-32.621 €

10.267 €

6.914

Maastricht

€

2.851.770 €

2.905.693

€

-53.924 €

-44.492 €

-54.789 €

45.357

Meerssen

€

515.029 €

521.267

€

-6.237 €

-26.743 €

12.369 €

8.137

Nederweert

€

121.611 €

150.710

€

-29.098 €

-34.371 €

2.921 €

2.353

Peel en Maas

€

513.299 €

481.905

€

31.394 €

11.545 €

12.327 €

7.522

Roerdalen

€

246.541 €

261.207

€

-14.666 €

-24.664 €

5.921 €

4.077

Roermond

€

679.597 €

697.808

€

-18.211 €

-45.424 €

16.321 €

10.893

Simpelveld

€

193.128 €

158.333

€

34.795 €

27.685 €

4.638 €

2.472

Sittard-Geleen

€

2.408.656 €

2.313.460

€

95.196 €

1.239 €

57.845 €

36.113

Stein

€

327.988 €

313.398

€

14.590 €

1.821 €

7.877 €

4.892

Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo

€

238.545 €

231.517

€

7.028 €

-2.314 €

5.729 €

3.614

€

494.578 €

540.480

€

-45.902 €

-54.339 €

- €

8.437

€

1.091.071 €

1.128.092

€

-37.022 €

-54.631 €

- €

17.609

Venray

€

490.876 €

473.721

€

17.155 €

-2.029 €

11.789 €

7.395

Voerendaal

€

197.814 €

199.865

€

-2.051 €

-9.921 €

4.751 €

3.120

Weert

€

435.042 €

429.964

€

5.078 €

-12.081 €

10.448 €

6.712

Totaal

€

21.557.400 €

21.282.840 €

274.560 €

-443.954 €

386.294 €

332.220

40

Verschil

Begroting baseren op realisatie 2025 i.c.m. addendum aanpassingen

Aangepast opslag-%

Prijseffect NEA-index (4,1% i.p.v. 2,5%)

Omnibuzz

Financiële begroting

Voor de begroting 2026-1 baseren wij het vervoersvolume op de realisatie van het voorgaande jaar (2025). Door deze systematiek te hanteren, sluit de begroting beter aan op de actualiteit op gemeenteniveau. Het totale vervoersresultaat is licht gestegen ten opzichte van begroting 2026-0. Deze stijging is voor een deel te wijten aan de hogere NEA-index (4,1%); in begroting 2026-0 was een NEA-index gehanteerd van 2,5%. Daarnaast ontstaat een deel van de stijging door het flexibel tarief. Tenslotte zorgt de opslag van 5% die wij hanteren voor een stijging van € 386.294,-. Het eindresultaat is een stijging van € 274.560,- op totaalniveau. Op gemeenteniveau zijn er echter nog verschillen te zien. Voor sommige gemeenten heeft deze begrotingswijziging een daling tot gevolg omdat de vervoersvraag zich de afgelopen jaren zeer divers heeft ontwikkeld. 4.3.2 Totaalanalyse (Wmo)

Op totaalniveau stijgen de kosten voor het Wmo-vervoer ten opzichte van de begroting 2026 met € 324.935,- naar € 28.732.168,-. Tegenover de eerdergenoemde stijging van het vervoersresultaat ad € 274.560,- stijgen de overheadkosten met € 35.319,- en de indirecte vervoerskosten stijgen met € 15.056,-. De overheadkosten stijgen per saldo met € 35.319,-. Dit is onder andere door de volgende punten te verklaren: 1 2 3

4

5

Hogere ICT-kosten € 35.000,- ten opzichte van begroting 2026-0, als gevolg van indexatie, toegenomen licentiekosten en cloudbeheer. Aanbesteding Wmo-vervoer was begroot in begroting 2027. De aanbesteding vindt echter plaats in 2026. Het effect hiervan bedraagt € 70.000,-. De loonstijging voor 2026, die in begroting 2026-1 verwerkt zit, hebben wij conform de cao-afspraken berekend op € 35,- per maand voor de eerste zes maanden en 1,25% verhoging voor de laatste zes maanden. Voor begroting 2026-0 was een stijging van 2% ingerekend. Dit levert echter een lichte daling op. Voor de begroting 2026-0 hebben wij voor onze overheadkosten, met uitzondering van de lonen, een gemiddelde indexatie gehanteerd van 3%. Voor begroting 2026-1 is deze gemiddelde indexatie op basis van de prijsstijgingen bij onze leveranciers op zo’n 2,4% uitgekomen. Ook dit zorgt voor een lichte daling. De begroting voorzag te ruim in de interne doorbelasting waardoor dit ook een daling veroorzaakt.

41

Omnibuzz

Financiële begroting

De indirecte vervoerskosten stijgen per saldo met € 15.056,-. Dit is onder andere door de volgende punten te verklaren: 1 2 3 4 5 6 7

8

9

4.4

De aanpassing van het systeem wegens de wijziging van de afrekensystematiek van zones naar kilometers € 7.000,-. Implementatiekosten voor een nieuw roosterprogramma € 10.000,-. Communicatiebudget dat een stijging laat zien in verband met sterk gestegen bezorgkosten en het toegankelijk maken van de klantenbrieven. ICT-kosten zoals benoemd onder overhead. Het Lidmaatschap van de VDVN is verdubbeld ten opzichte van begroting 2026-0 € 22.000,-. De verdeelsleutel van de doorbetasting Wmo-JWV valt voor begroting 2026-1 niet meer in de financiële uitgangspunten. De loonstijging voor 2026, die in begroting 2026-1 verwerkt zit, hebben wij conform de cao-afspraken berekend op € 35,- per maand de eerste zes maanden en 1,25% voor de laatste zes maanden. Voor begroting 2026-0 was een stijging van 2% ingerekend. Dit zorgt voor een lichte daling. Voor de begroting 2026-0 hebben wij voor onze indirecte vervoerskosten, met uitzondering van de lonen, een gemiddelde indexatie gehanteerd van 3%. Voor de begroting 2026-1 was de gemiddelde indexatie op basis van de prijsstijgingen bij onze leveranciers zo’n 2,4%. Dit zorgt voor een lichte daling. Het ORT-percentage was in 2026-0 nog niet bekend vanwege de lopende cao-onderhandelingen maar was wel voor het hele jaar begroot. Het percentage is nu bekend en naar beneden bijgesteld. Hierdoor valt de ORT € 39.000,- lager uit.

Toelichting op de baten en lasten jeugdwetvervoer

In deze begroting wordt het JWV wederom opgenomen. In 2022 zijn wij hiermee voor de gemeente Roermond gestart. Inmiddels zijn de gemeente Roermond, gemeente Nederweert, gemeente Weert aangesloten en per augustus 2025 zijn de gemeente Echt-Susteren en Maasgouw ook aangesloten. Dit vervoer behelst momenteel het vervoer van jeugdigen en valt daarom onder taakveld 6.72c ‘Jeugdhulp dagbesteding’. Op basis van de toelichtingen in de financiële uitgangspuntennotitie 2026-1 zullen achtereenvolgens de verdeling van de vervoerskosten en de verdeling van de interne doorbelasting van het Wmo-vervoer naar het JWV aan bod komen. 4.4.1 Verdeling vervoerskosten

Het vervoersvolume wordt gebaseerd op de gerealiseerde kilometers die in 2025 voor dit type vervoer gereden zijn, al dan niet aangevuld met de te verwachten ritten op basis van de door de deelnemende gemeenten aangeleverde informatie. Voor de gemeente Echt-Susteren, Maasgouw en Weert wordt 75% van begroting 2026-0 aangehouden. Voor Echt-Susteren en Maasgouw heeft er nog geen volledig jaar plaatsgevonden. Voor Weert was 2025 het eerste volledige jaar. De begrote vervoerskosten worden verhoogd met de NEA-index van 4,1%. Deze vervoerskosten worden verdeeld conform systematiek Wmo-vervoer.

42

Omnibuzz

Financiële begroting

Dit levert de volgende verdeling op: Tabel Vervoersvolume jeugdwetvervoer Gemeente

Aantal ritten

Aantal kilometers

Echt-Susteren

1.515

65.565

Maasgouw

339

6.552

Nederweert

820

13.247

Roermond

2.199

43.181

Weert

1.121

37.223

Totaal

5.994

165.768

Tabel Verdeling directe vervoerskosten Gemeente

Kilometers 2026

Toeslagen

Vervoersresultaat

Echt-Susteren

€

159.562 €

17.360 €

176.922

Maasgouw

€

17.617 €

- €

17.617

Nederweert

€

36.817 €

4.856 €

41.673

Roermond

€

115.791 €

25.763 €

141.554

Weert

€

92.915 €

5.174 €

98.089

Totaal

€

422.702 €

53.152 €

475.855

4.4.2 Verdeling indirecte vervoerskosten en overheadkosten

Naast de eerdergenoemde vervoerskosten, zijn er ook nog indirecte vervoerskosten en overheadkosten. De indirecte vervoerskosten bestaan voor het grootste deel uit de doorbelasting vanuit het leerlingenvervoer naar het JWV. Daarnaast worden er nog reguliere indirecte vervoerskosten begroot. De indirecte vervoerskosten worden hierbij verdeeld op basis van het aantal ritten per gemeente ten opzichte van het totaal aantal ritten. De overheadkosten bestaan uit een interne doorbelasting op basis van het aantal pashouders per gemeente ten opzichte van het totaal aantal pashouders. Deze interne doorbelasting leidt tot een vermindering van de lasten voor het Wmo-vervoer en dus tot een vermindering van de lasten voor de andere gemeenten. Daarnaast worden er nog reguliere overheadkosten begroot in verband met het JWV. Deze overheadkosten worden tussen de JWV-gemeenten verdeeld op basis van het aantal inwoners. De overheadkosten worden verdeeld op basis van het aantal pashouders per gemeente op 1 januari 2026 ten opzichte van het totaal aantal pashouders. Deze interne doorbelasting leidt tot een vermindering van de lasten voor het Wmo-vervoer en dus tot een vermindering van de lasten voor de andere gemeenten.

43

Omnibuzz

Financiële begroting

Tabel Verdeling indirecte vervoerskosten en overheadkosten Gemeente

Aantal ritten

Indirecte vervoerskosten

Verhouding inwoners

Overheadkosten

Echt-Susteren

25% €

910

17% €

1.416

Maasgouw

6% €

204

13% €

1.066

Nederweert

14% €

493

9% €

767

Roermond

37% €

1.321

33% €

2.686

Weert

19% €

674

28% €

2.252

Totaal

100% €

3.601

100% €

8.187

4.4.3 Bijdrage jeugdwetvervoer per gemeente

Bovenstaande kosten leiden tot de volgende totaalbijdragen per gemeente. Tabel Totaalbijdrage per gemeente Gemeente

Winstopslag

Echt-Susteren

€

200 €

179.448

Maasgouw

€

200 €

19.087

Nederweert

€

200 €

43.132

Roermond

€

200 €

145.762

Weert

€

200 €

101.214

Totaal

€

1.000 €

488.643

44

Bijdrage

Omnibuzz

4.5

Financiële begroting

Toelichting op de baten en lasten leerlingenvervoer (LLV)

In augustus 2024 zijn wij gestart met de uitvoering van het leerlingenvervoer. Dit doen wij voor de gemeenten EchtSusteren, Maasgouw, Nederweert, Roerdalen, Roermond en Weert. Tevens verzorgen wij voor de gemeente Roermond het gym- en zwemvervoer. Beide typen vervoer vallen onder taakveld 4.3 ‘Onderwijsbeleid en leerlingzaken’. Het vervoersvolume voor de begroting 2026-1 wordt gebaseerd op de realisatie van het voorgaande jaar, geëxtrapoleerd naar een heel jaar. Op basis van de toelichtingen in de financiële uitgangspuntennotitie 2026-1 zullen achtereenvolgens de verdeling van de vervoerskosten, de verdeling van de indirecte vervoerskosten en de verdeling van de overheadkosten aan bod komen. 4.5.1 Verdeling directe vervoerskosten leerlingenvervoer

Het totale vervoersvolume is, zoals gezegd, gebaseerd op het gerealiseerde volume van 2025. Dit volume is hieronder weergegeven. Tabel Vervoersvolume leerlingenvervoer Gemeente

Ritten

Verreden kilometers

Opslagen in kilometers

Aantal kilometer boven 50 kilometer

Aantal uren gym- en zwemvervoer

Echt-Susteren

48.267

756.664

15.226

19.692

-

Maasgouw

33.973

441.772

3.384

549

-

Nederweert

24.118

385.423

21.022

16.441

-

Roerdalen

38.213

404.465

7.236

13.239

-

Roermond

51.826

696.259

34.768

34.294

1.197

Weert

29.698

726.161

11.056

17.351

-

Totaal

226.095

3.410.744

92.692

101.566

1.197

Dit leidt tot de volgende vervoerskostentabel. De begrote directe vervoerskosten worden gebaseerd op het gerealiseerde vervoersvolume van 2025 en de afgesproken tarieven en vervolgens verhoogd met de NEA-index van 4,1%.

45

Omnibuzz

Financiële begroting

Tabel Verdeling directe vervoerskosten leerlingenvervoer Additionele kosten boven 50 kilometer

Gemeente

Ritten/ kilometers

Opslagen

Gym- en zwemvervoer

Totaal

Echt-Susteren

€

883.251 €

14.160 €

8.468 €

- €

905.879

Maasgouw

€

537.228 €

3.147 €

236 €

- €

540.611

Nederweert

€

448.162 €

19.550 €

7.070 €

- €

474.782

Roerdalen

€

518.305 €

6.729 €

5.693 €

- €

530.727

Roermond

€

840.314 €

32.334 €

14.746 €

75.746 €

963.140

Weert

€

785.806 €

10.282 €

7.461 €

- €

803.549

Totaal

€

4.013.065 €

86.204 €

43.673 €

75.746 €

4.218.688

4.5.2 Verdeling totale kosten leerlingenvervoer

De totale kosten voor het leerlingenvervoer zijn in onderstaande tabel weergegeven. Tabel Totale kosten leerlingenvervoer Directe vervoerskosten gym- en zwemvervoer

Gemeente

Directe vervoerskosten

Echt-Susteren

€

905.879 €

- €

200 €

30.839 €

9.423 €

946.340

Maasgouw

€

540.611 €

- €

200 €

21.706 €

7.092 €

569.609

Nederweert

€

474.782 €

- €

200 €

15.409 €

5.101 €

495.493

Roerdalen

€

530.727 €

- €

200 €

24.415 €

6.105 €

561.447

Roermond

€

887.394 €

75.746 €

200 €

33.113 €

17.872 €

1.014.325

Weert

€

803.549 €

- €

200 €

18.975 €

14.980 €

837.704

Totaal

€

4.142.942 €

75.746 €

1.200 €

144.456 €

60.573 €

4.424.918

Winstopslag

Indirecte vervoerkosten

Overheadkosten

Totaal

De indirecte vervoerskosten bestaan voor een groot gedeelte uit een interne doorbelasting van loonkosten vanuit het Wmo-vervoer. Het aantal fte is momenteel begroot op 1,33. Verder bestaan de indirecte vervoerskosten onder andere uit de kosten voor het gebruik en onderhoud van ritsystemen, advieskosten en een multi-inzetbaar budget van € 5,- per geïndiceerde reiziger. De doorbelasting van indirecte vervoerskosten aan het JWV levert een kleine meevaller op voor het leerlingenvervoer. De begrote overheadkosten bestaan volledige uit een interne doorbelasting vanuit het Wmo-vervoer, hetgeen per saldo een voordeel oplevert voor het Wmo-vervoer. Deze overheadkosten worden tussen de gemeenten verdeeld op basis van het aantal inwoners.

46

Omnibuzz

Financiële begroting

4.5.3 ‘Winstopslag’ jeugdwetvervoer en leerlingenvervoer

In tegenstelling tot het Wmo-vervoer, waar de gemeenten optreden als een btw-ondernemer met btw-belaste prestaties, treden gemeenten voor het leerlingenvervoer en het jeugdwetvervoer niet op als btw-ondernemer. Vanuit deze laatste positie zou Omnibuzz, als zij uitsluitend tegen kostprijs zou werken, btw-vrijgestelde prestaties verrichten voor de gemeenten. Om ervoor te zorgen dat Omnibuzz te allen tijde haar werkzaamheden met btw kan blijven uitvoeren, werken wij met een ‘winstopslag’. Dit betekent dat wij geen btw-schade aan de verhuurder hoeven te betalen en dat wij die schade niet als extra kostenpost aan de deelnemers in rekening brengen. Deze opslag bedraagt € 50,- per kwartaal per gemeente en zal worden toegevoegd aan de algemene reserve.

47

48

5

Bijlagen

49

Omnibuzz

Bijlagen

5. Bijlagen 5.1

Staat van geactiveerde kapitaaluitgaven 2026-1

Alle bedragen in €

Oorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven Vermeerde(aanschafringen in het fingswaarde) dienstjaar aan het begin van het dienstjaar

Verminderingen (anders dan door afschrijvingen of aflossingen) in het dienstjaar

Oorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven (aanschaffingswaarde) aan het einde van het dienstjaar

Totaal van de afschrijving/aflos% of andere sing op de maatstaf kapitaaluitvan afschrijgaven aan ving het begin van het dienstjaar

(Extra) afschrijvingen van het kapitaaluitgaven in het dienstjaar

(Extra) aflossingen op kapitaalverstrekking in het dienstjaar

Boekwaarde aan het begin van het dienstjaar

Boekwaarde aan het einde van het dienstjaar

Programma Wmo-vervoer Inventaris

68.336

-

-

68.336

10,00%

24.236

-

68.336

44.100

Hardware

25.567

27.728

-

53.295

33,33%

24.368

-

53.295

28.928

Inrichting en verbouwing

75.039

-

-

75.039

4,00%

4.398

-

75.039

70.641

Technische installaties

72.594

-

-

72.594

6,67%

8.266

-

72.594

64.328

Software

22.519

-

-

22.519

10,00%

6.949

-

22.520

15.571

Totaal

264.056

27.728

-

291.784

68.217

-

291.785

223.568

5.2

-

Staat van reserves 2026-1

Naam reserve, alle bedragen in €

Saldo aan het begin van het dienstjaar

Vermeerderingen wegens bijboeking van de rente

Overige vermeerderingen

Verminderingen van de reserve

Saldo einde van het dienstjaar

Bestemming van het resultaat tussentijds via begrotingswijziging

727.649

-

-

727.649

22.997

-

-

22.997

12.249

-

-

12.249

Bestemming Reserves na van het bestemming resultaat ultimo 2025 2025

Reserves Algemene reserve

727.649

-

-

Bestemmingsreserve Data-analyse

22.997

-

-

Bestemmingsreserve ICT

18.374

-

-

-

6.125

Voorzieningen Voorziening verlofsparen

80.340

Totaal Reserves

849.360

50

23.259 -

23.259

103.599 6.125

866.494

103.599 -

-

866.494

Omnibuzz

5.3

Bijlagen

Opbouw algemene reserve

Op 20 december 2023 heeft het algemeen bestuur ingestemd met de geactualiseerde nota ‘Reserves, voorzieningen en risicomanagement’. De ingeschatte risico’s van de GR Omnibuzz zijn als volgt bepaald: 1 Economische kwetsbaarheid taxibedrijven

Het risico dat een van de vervoersbedrijven niet meer aan de vervoersvraag kan voldoen of zelfs failliet gaat waardoor de continuïteit van het vervoer in het gedrang komt. Dit kan ook leiden tot een inkooprisico omdat het vervoer opnieuw moet worden ingekocht. Risico

Kans 650.000

Benodigde weerstandcapaciteit 50%

325.000

2 Gebrek aan kennis omtrent nieuw doelgroepenvervoer

Het risico dat binnen Omnibuzz te weinig kennis aanwezig is omtrent de nieuwe activiteiten, zoals het leerlingenvervoer en de hiermee verbonden processen en de kans dat nieuwe medewerkers onvoldoende op de hoogte zijn van reeds bestaande processen en activiteiten. Dit kan leiden tot fouten, verkeerde inschattingen en financiële schade. Risico

Kans 200.000

Benodigde weerstandcapaciteit 30%

60.000

3 Afhankelijkheid leveranciers ICT

Binnen onze branche wordt er veel gebruikgemaakt van complexe, op maat gemaakte software, die niet alleen door Omnibuzz gebruikt wordt, maar ook door verscheidene vervoersbedrijven die als leverancier van Omnibuzz optreden. Als een van deze softwareleveranciers failliet gaat, kan dit grote gevolgen hebben, zowel voor onze vervoersbedrijven als voor Omnibuzz. Risico

Kans 750.000

Benodigde weerstandcapaciteit 20%

150,000

4 Digitale dreigingen

Omnibuzz is, net zoals vrijwel ieder ander bedrijf, in een bepaalde mate vatbaar voor digitale dreigingen van buitenaf. Dit kan in de vorm van phishingmails en virussen zijn of grootschalige hacks. Er zijn helaas talloze recente voorbeelden van bedrijven die slachtoffer zijn geworden en die zelfs losgeld hebben moeten betalen. Risico

Kans 750,000

Benodigde weerstandcapaciteit 30%

Totaal benodigde weerstandcapaciteit

225.000

760.000

51

Omnibuzz

52

Bijlagen

53

Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand of openbaar gemaakt worden in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch of door fotokopieën, opname, of op enige andere manier, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van Omnibuzz.

V1.00 - 202604

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16969020/1