Bijlage 2 - IHP Sport Veldhoven 2027-2040
Tekst van het document
2240403 | www.icsadviseurs.nl
30/52
Financiële uitgangspunten Voor de investeringsramingen zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: ▪ ▪
▪ ▪ ▪
▪
▪
▪ ▪
▪
▪ ▪
▪ ▪
Bij de investeringsramingen is uitgegaan van globale stichtingskosten per accommodatie. De stichtingskosten zijn inclusief bouwkosten, inrichtingskosten, projectbegeleiding, advieskosten ontwerpende partijen, aansluitkosten, frictiekosten en leges en een post onvoorzien van 10%. Verder zijn de ramingen inclusief BTW. De stichtingskosten zijn exclusief kosten voor aankoop gronden, sloopwerkzaamheden en tijdelijke huisvesting. Deze factoren zijn sterk afhankelijk van de situatie per project. Bij de investeringsramingen is voor toegankelijkheid uitgegaan van de ITS-norm. Er is landelijk een nieuw manifest Toegankelijkheid in ontwikkeling. Niet meegenomen zijn grondkosten, verhuiskosten, terreininrichting, kosten en baten bij het eventueel afstoten van locaties en gebouwen prijsstijgingen en rentekosten. Verder is uitgegaan van BENG ten aanzien van duurzaamheid. Er is dus vooralsnog geen aanvullende ambitie meegenomen op het gebied van duurzaamheid. De ramingen zijn prijspeil 2026. De gemiddelde jaarlijkse stijging van bouwkosten bedraagt circa 3%. Bij projecten dient aldus 3% per jaar tot het moment van ingebruikname te worden opgeteld. De investeringsramingen per accommodatie zijn afhankelijk van een definitief programma van eisen. Voor buitensportaccommodaties zijn de ramingen op hoofdlijnen weergegeven.
De investeringsramingen zijn mede afhankelijk van keuzes op het gebied van faciliteiten en voorzieningen (bij sportvelden bijvoorbeeld het wel of niet aanbrengen van hekwerken, verlichting etc.). Voor binnensportaccommodaties moeten uit een programma van eisen de concrete afmetingen naar voren komen op basis van verwacht gebruik door specifieke sportverenigingen. Afhankelijk van de beoogde gebruikers kan tot een optimale indeling van een sportaccommodatie gekomen worden en kunnen de afmetingen (lengte en breedte) bepaald worden. In een vroeg stadium zullen de gebruikmakende verenigingen en sportbonden hierbij betrokken worden. Voor de sporthallen hanteren we de volgende uitgangspunten: Voor deze investeringsramingen gaan we in basis uit van een standaard sporthal met een sportvloer met afmetingen van 48 x 28 meter (vrije hoogte 7 meter), twee scheidingswanden, 6 kleedkamers, een tribune voor 300 personen en een horecavoorziening. Met deze afmetingen kunnen wedstrijden ingepast worden conform de normen van sportbonden en NOC*NSF, waarbij ook rekening gehouden wordt met ruimte voor coaches, wisselspelers etc. De (nieuwe) KVLO-normen voor gymzalen gaan uit van basisafmetingen van een sportvloer van 24 x 14 meter.
Daar naast geeft de KVLO aan dat bij multifunctioneel gebruik (sport en onderwijs) bij voorkeur voor gymzalen uitgegaan moet worden van een sportvloer van 26 x 15,4 meter (met een vrije hoogte van 7 meter), zodat de gymzaal qua functionaliteit de beschikking heeft over 3 badmintonvelden, 1 volleybalveld en basketbal buckets. Bij nieuwbouw wordt uitgegaan van een levensduur van 40 jaar. Bij renovatie wordt uitgegaan een levensduur van 40 jaar, tenzij het toekomstige perspectief van de sportaccommodatie onvoldoende zekerheid biedt. Als alternatief wordt een ‘lichte’ renovatie voorgesteld, waarmee de levensduur met 25 jaar verlengd wordt. Bij aanleg van een kunstgrasveld wordt uitgegaan van een levensduur van 10 – 15 jaar voor de toplaag en 15 – 20 jaar voor de onderlaag. Bij aanleg van zowel de onder- als toplaag van een tennis- of padelbaan wordt uitgegaan van een levensduur van 15 jaar.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
31/52
9. Bijlage B Huidige situatie sportvoorzieningen Binnensport De binnensportaccommodaties bestaan uit de volgende gymzalen, sporthallen en monofunctionele sporthallen: Binnensportv oorziening Sporthal CitySport Gymzaal v an Vroonhov enlaan Tafeltennishal Gymzaal de Messenmaker Nuv ochal Gymzaal Norenberg
Bouwjaar 1970 1973 1973/1985 1975 1979 1981
Stopjaar 2010 2013 2013/2025 2015 2019 2021
Energielabel C G C G A F
Eigendom Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente
Gymzaal Bisschopstraat
1953/2006*
2031
NB
Gemeente
Sporthal De Atalanta Kempen Campus - turnhal Kempen Campus - sporthal Kempen Campus - gymzalen Kempen Campus - Dojo Gymzaal MFA Zuid Gymzaal MFA Midden Zwembad CitySport
1992 2006 2006 2006 2006 2011 2014 2022
2032 2046 2046 2046 2046 2051 2054 2062
A B C C C A+ A A+++
Gedeeld** Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente Gemeente
Gymzaal Zilv erackers
2023
2063
NB
Gemeente
Gebruik Onderwijs, basketbal, korfbal Onderwijs, basketbal (training) Tafeltennis Onderwijs, zelfv erdedigingssport Volleybal Onderwijs, GGZ, turnen Onderwijs, basketbal (training), turnen Onderwijs, badminton Turnen Onderwijs, korfbal Onderwijs, turnen Zelfv erdedigingssport Onderwijs, basketbal Onderwijs, basketbal Zwemsport Onderwijs, turnen, zelfv erdedigingssport
* Gymzaal Bisschopstraat is in 2006 gelijktijdig met basisschool Zeelsterhof gerenoveerd, waarbij het uitgangspunt geldt dat de levensduur hiermee met 25 jaar verlengd is. ** De sporthal heeft gedeeld eigendom. De gemeente is verantwoordelijk voor de ‘buitenkant’, en daarmee ook voor renovatie of vervangende nieuwbouw van deze buitenkant. De stichting is verantwoordelijk voor de ‘binnenkant’, zoals inrichting en de vloer. De stichting regelt daarbij de bezetting voor de avonden, overdag wordt de zaal ingezet voor het bewegingsonderwijs.
Gymzalen worden primair ingezet voor het bewegingsonderwijs. Een gymzaal is vanwege de beperkte afmetingen niet altijd geschikt voor teamsporten. De binnensportaccommodaties zijn gecategoriseerd per bouwjaar. In de regel geldt dat alle binnensportaccommodaties met het bouwjaar vóór 2000 in aanmerking komen voor een levensduurverlengende ingreep binnen de looptijd van dit IHP. Voor de categorie 1985 jaar of ouder geldt dat de gebouwen bij opstellen van het IHP verouderd zijn. Een schouw kan daarin de staat van het gebouw en noodzaak tot investering aantonen. Stopjaren zijn de laatste jaren van een gebouw volgens het Meerjaren Onderhoudsplan (MJOP), waarin het vastgoed bijna het einde van zijn levensduur bereikt. In deze periode worden meestal alleen nog de meest noodzakelijke investeringen gedaan om het gebouw veilig en bruikbaar te houden. Deze stopjaren zijn ijkpunten waar bepaald wordt of het gebouw nog levensvatbaar is met toepassing van groot onderhoud, of dat nieuwbouw een betere keuze is.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
32/52
Gebruik binnensportlocaties De gemeente Veldhoven heeft een groot aantal verenigingen die gebruik maken van de binnensportvoorzieningen. Niet elke vereniging kan gebruik maken van iedere binnensportvoorziening; teamsporten zoals basketbal, korfbal, honk- en softbal, volleybal, badminton en hockey vragen om minimale eisen omtrent afmetingen en hoogte van een ruimte. De verenigingen beoordelen de locaties van de sporthallen als goed, de faciliteiten en toekomstbestendigheid van de hallen worden als negatief beoordeeld. Dit heeft te maken met de hoge bezettingsgraad van de hallen en de faciliteiten in de hallen. Er is momenteel een te kort aan zaalruimten in de avond en weekenden voor de verenigingen, zo maakt honk- en softbalverenging All In gebruik van zalen in Eersel en Eindhoven. De tafeltennishal ligt op een gunstig beoordeelde locatie. Ondanks dat het een vrij oude hal is, worden de faciliteiten van de hal en de toekomstbestendigheid van de hal positief beoordeeld door de vereniging. De Nuvochal, in gebruik door de volleybalvereniging en wordt beoordeeld als een accommodatie met een goede locatie. De faciliteiten van de hal zijn eenvoudig wat logisch is gezien de leeftijd van de hal.
Regionale sportvoorzieningen Turnhal Accommodatie(s)
Kempen Campus – sporthal (2006), met een vaste turnopstelling.
Hoofdgebruiker(s)
TV Voorwaarts gebruikt de hal, vanwege het hoge niveau aan turnaanbod heeft de vereniging een regiofunctie.
Vraag en aanbod
Er is een tekort aan ruimte, waardoor uitgeweken wordt naar de gymzalen van de Kempen Campus en andere sportlocaties
Uitdagingen
De turnhal heeft een slechte ventilatie.
Beoordelingen
Slecht op luchtbehandeling en ventilatie. Vraagt om een ingreep in installaties.
Zwembad Accommodatie(s) Hoofdgebruiker(s)
City Sport Veldhoven (2021) – verbouwing van Den Ekkerman. 25m-bad, multifunctioneel bad (20×10m), instructiebad. City Sport Veldhoven biedt diverse zwemactiviteiten aan van zwemles, tot doelgroepenzwemmen, recreatief en banenzwemmen. VZV Njord de grootste vereniging biedt een breed aanbod aan activiteiten voor verschillende doelgroepen, waaronder wedstrijdzwemmen, waterpolo, synchroonzwemmen, recreatief zwemmen en jeugdopleidingstrajecten.
Vraag en aanbod
Het zwembad is vol, en op termijn is er een tekort aan badwateraanbod voor zowel de activiteiten georganiseerd door het zwembad zelf zoals zwemles als voor de overige gebruikers.
Uitdagingen
Zowel de beheerders van het zwembad als Njord ervaren financiële druk. Het zwembad i.v.m. de exploitatielasten en Njord vanwege de huurkosten van het badwater.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
33/52
Beoordelingen
Gebruikers van het zwembad beoordelen de locatie van het bad als goed maar de faciliteiten en toekomstbestendigheid als negatief. Dit heeft te vooral te maken met de beschikbaarheid van water en onduidelijkheid over de kosten voor onderhoud op de lange termijn.
Fietscrossbaan Accommodatie(s)
De accommodatie bestaat uit een fietscrossbaan met een startheuvel (±3 meter hoog) en een parcours van verharde bochten en halfverharde secties. Op het terrein staan containers voor opslag, juryruimtes en een kleine clubvoorziening.
Hoofdgebruiker(s)
Fietscrossvereniging FCVV, een van de oudste fietscrossverenigingen van Nederland, met ca. 75 leden, voornamelijk jeugd. De vereniging heeft een regionale functie leden komen uit Veldhoven, Eindhoven en Waalre.
Vraag en aanbod
De vereniging traint momenteel 2 keer per week en organiseert jaarlijks 4–5 wedstrijden met zo’n 300 deelnemers. Bij verdere groei gaat FCVV uitbreiden naar meer trainingsdagen. De sport is landelijk in opkomst, wat ook lokaal leidt tot meer aanmeldingen.
Uitdagingen
Kwalitatief en sportief verouderde baan, zonder LED. Beperkte clubvoorzieningen, veel in tijdelijkheid. Vereniging zelf verantwoordelijk voor beheer, onderhoud en exploitatie wat leidt tot financiële druk Ligging goed, de toekomstbestendigheid kan met een upgrade van de baan verder invulling gegeven worden.
Beoordelingen
• • •
Buitensport Voetbal Accommodatie(s)
Vier voetbalverenigingen met in totaal 16 velden, waarvan 7 kunstgrasvelden (in 2026: 8). Kunstgras kan intensiever worden belast (factor 4). Grasvelden overbelast en weersgevoelig. Verenigingen beheren zelf hun park en gebouwen.
Hoofdgebruiker(s)
RKVVO, VV UNA, VV Marvilde, SVRood-Wit. (alle vier groeiend in aantal leden/teams). Totaal circa 3.600 leden ingeschreven bij KNVB (2024).
Vraag en aanbod
Sterke toename van teams en voorkeur voor zaterdagvoetbal bij jeugd en senioren. Nieuwe spelvormen (7x7, G-voetbal, vrouwenvoetbal, walking football) vergroten de vraag naar veldcapaciteit, kleedkamers en opslagruimte.
Uitdagingen
Grasvelden worden overbelast Weerextremen zorgen slechte grasvelden en daardoor voor uitval van trainingen en wedstrijden. • Druk op zaterdagen, met volle velden en onvoldoende kleedkamers. • Opslagtekort bij nieuwe voetbalvormen. • Traditionele trainingsdagen. Verenigingen beoordelen ligging van accommodaties als goed. Faciliteiten en toekomstbestendigheid als negatief. Oorzaken: te weinig capaciteit, onderhoudsdruk en beperkte uitbreidingsruimte. UNA en RKVVO investeren hierdoor zelf in extra kleedkamers.
Beoordelingen
2240403 | www.icsadviseurs.nl
• •
34/52
Tennis & padel Accommodatie(s)
Drie tennisverenigingen met in totaal 36 banen, waarvan 11 padelbanen. Daarnaast bij commerciële aanbieder David Lloyd: 8 outdoor en 7 indoor tennisbanen, en 4 outdoor padelbanen. De indoorpadelhal op sportcomplex De Heiberg vervalt per 31-12-2026, waardoor 6 padelbanen verdwijnen.
Hoofdgebruiker(s)
• Metzpoint – 8 padel- en 6 tennisbanen, naast David Lloyd. • De Korrel – 10 tennisbanen, max. 900 leden (100 jeugd). • VLTC – 9 tennis- en 3 padelbanen op sportpark De Korze. Commerciële aanbieder: David Lloyd (tennis & fitness).
Vraag en aanbod
Tennis blijft stabiel, maar padel groeit sterk. De vraag naar indoorfaciliteiten neemt toe door seizoensafhankelijkheid.
Uitdagingen Beoordelingen
•
Capaciteitstekort indoor padelvoorzieningen.
Ligging van accommodaties: overwegend positief. Kwaliteit en toekomstbestendigheid: matig door veroudering.
Hockey Accommodatie(s)
Eén vereniging op sportpark De Korze. 4 hockeyvelden, waarvan 1 waterveld. Door plaatsing van een blaashal wordt één half veld in de winter gebruikt voor indoorhockey; effectief zijn daardoor 3,5 velden beschikbaar voor trainingen en wedstrijden.
Hoofdgebruiker(s)
VMHC Basko heeft ruim 800 leden. De vereniging beheert haar eigen accommodatie en clubgebouw.
Vraag en aanbod
De vraag naar hockeyfaciliteiten is stabiel, met seizoensgebonden druk in de winterperiode. De blaashal voorziet in indoorcapaciteit, maar beperkt de veldruimte voor buitentrainingen.
Uitdagingen
Clubgebouw niet verduurzaamd, vraagt om modernisering.
Beoordelingen
De club is tevreden over de accommodatie, geeft aan niet gebonden te zijn aan de locatie waardoor de club flexibel is om mee te bewegen met de behoeften van Veldhoven.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
35/52
Korfbal Accommodatie(s)
Twee korfbalverenigingen in Veldhoven, 2 kunstgrasvelden en 1 grasveld.
Hoofdgebruiker(s)
BIO (dames- en meisjeskorfbal) en SDO (gemengde teams). Samen vertegenwoordigen zij een relatief groot aandeel korfballers: 0,9% van de inwoners is lid van de KNKV, bijna dubbel het landelijke gemiddelde (0,4%).
Vraag en aanbod
De belangstelling voor korfbal blijft stabiel, met een bovengemiddelde deelnamegraad binnen de gemeente. BIO heeft behoefte aan een kunstgrasveld om de trainingskwaliteit en bespeelbaarheid te verbeteren.
Uitdagingen
BIO heeft beperkte bespeelbaarheid door grasvelden. Ruimtelijke beperkingen en beperkte middelen voor vernieuwing of verduurzaming. De verenigingen beoordelen de ligging als goed. BIO heeft de voorkeur om in de toekomst op kunstgras te spelen.
Beoordelingen
• •
Honk en Softbal Accommodatie(s)
Eén accommodatie, gevestigd op de Kempen Campus. Maakt gebruik van 2 buitenvelden en de binnensportaccommodaties.
Hoofdgebruiker(s)
All In Honk- en Softbalvereniging.
Vraag en aanbod
Landelijk is sprake van een dalend ledenaantal bij honk- en softbalverenigingen. De sportbond KNBSB zet in op stabilisatie en groei, o.a. via het Little Leagueprogramma, dat in 2025 positieve effecten laat zien op jeugdinstroom.
Uitdagingen
• Verouderd binnenveld • Gebrek aan veldverlichting waardoor de capaciteit beperkt wordt Positieve ligging, de kwaliteit van de velden beperkt de toekomstbestendigheid. De club werkt zelf aan de realisatie van een kantinevoorziening.
Beoordelingen
Atletiek Accommodatie(s)
Eén accommodatie, gevestigd op de Kempen Campus. In 2024 door de gemeente extra sprintbanen aangelegd. Biedt ruimte voor een breed scala aan atletiekactiviteiten.
Hoofdgebruiker(s)
GVAC ruim 700 leden
Vraag en aanbod
Met de uitbreiding van sprintbanen in 2024 kan de vereniging vooruit.
Uitdagingen
Bij verdere groei van de club vraagt dit om meer ruimte, een deel kan opgevangen worden door meer in de openbare ruimte te sporten Positieve ligging, vanwege extreme weersomstandigheden kan het binnenterrein slecht worden. De club werkt zelf aan de realisatie van een kantinevoorziening.
Beoordelingen
2240403 | www.icsadviseurs.nl
•
36/52
Overige voorzieningen ▪ ▪ ▪
In Veldhoven zijn er meerdere voorzieningen waar inwoners terechtkunnen voor paardrijdactiviteiten. Veel maneges zijn van commerciële aard. Deze aanbieders maken geen onderdeel uit van dit IHP. In Veldhoven zijn momenteel drie actieve Scoutingverenigingen: Handboogvereniging VZOD (Voor Zorg en Ontspanning Doelgericht) beschikt over een eigen, geprivatiseerde accommodatie aan de rand van Veldhoven, waar zowel binnen- als buiten geschoten kan worden. Binnen biedt een ruime schiethal gelegenheid voor trainingen en wedstrijden op korte afstand
2240403 | www.icsadviseurs.nl
37/52
10. Bijlage C Resultaten per sport Binnensport Volgens het Mulier Instituut (Mulier Instituut, 2020) geldt het volgende voor een rendabele bezetting van sporthallen en gymzalen: ▪ Sporthal: rendabel bij >65% bezetting ▪ Gymzaal: rendabel bij >60% bezetting Een accommodatie is maatschappelijk en economisch rendabel wanneer deze structureel boven deze drempel wordt benut. Bij lagere bezetting stijgen de kosten per gebruiker sterk, wat de exploitatie onder druk zet. Een goede spreiding en multifunctioneel gebruik zijn daarom essentieel. Voor het in beeld brengen van de bezetting wordt onderscheid gemaakt tussen bewegingsonderwijs en gebruik derden (verenigingen e.d.). Een sporthal of gymzaal is gemiddeld 40 weken per jaar, 7 dagen per week, van 8.00 tot 23.00 uur beschikbaar (ca. 105 bruto uren per week). Na aftrek van schoonmaak (10 uur) en nietverhuurbare tijd (5 uur) resteert: Type accommodatie Gymzaal Sporthal
Netto verhuurbare uren/week ca. 64 uur ca. 50 uur
Opmerking Vooral verenigingsgebruik in avonduren Piekuurbezetting bepalend voor rendement
Richtlijn 25.000 inwoners De gemeente Veldhoven beschikt over 9,5 zaaldeel per 25.000 inwoners, rekening houdend met de gymzalen, sporthallen en specials. De gemeentegrootte wordt onderverdeeld in enkele gradaties. De gemeente Veldhoven valt in de classificatie van 25.000-85.000 inwoners. Het Mulier Instituut stelt dat in deze classificatie in Nederland gemiddeld 16 zaaldelen per 25.000 inwoners zijn. Concluderend kan worden gesteld dat de gemeente Veldhoven in 2025 een beneden gemiddeld aantal zaaldelen per 25.000 inwoners heeft. Onderstaand overzicht biedt een weergave van het aantal benodigde zaaldelen, indien het gemiddelde van Nederland als uitgangspunt genomen wordt. In de huidige situatie beschikt de gemeente over 19 zaaldelen. 2025 o.b.v. 47.200 inwoners
2040 o.b.v. 55.000 inwoners
2040 o.b.v. 60.000 inwoners
Zaaldelen, waarvan:
30,2
35,2
38,4
Sporthallen
4,9
5,7
6,2
Sportzalen
2,3
2,6
2,9
Gymzalen
10,8
12,5
13,7
2240403 | www.icsadviseurs.nl
38/52
Bezetting en afstand - bewegingsonderwijs Voor het primair onderwijs geldt dat een binnensportaccommodatie in de basis 26 klokuren aan capaciteit per zaaldeel nodig heeft, conform de richtlijnen vanuit de KVLO. Voor het voortgezet onderwijs geldt een capaciteit van 40 klokuren per week. Op basis van bezettingscijfers zoals gedeeld door de gemeente blijkt dat het primair (speciaal) basisonderwijs de beschikking heeft over 11 zaaldelen. Het voortgezet (speciaal) onderwijs maakt gebruik van 4 zaaldelen.
Bovenstaande overzichten tonen een totaaloverzicht van de capaciteit en normbehoefte van alle binnensportaccommodaties en scholen. In praktijk is het echter niet mogelijk om al deze binnensportaccommodaties onder één noemer te plaatsen. Dit heeft te maken met de afstanden van een school tot een binnensportaccommodatie. De Verordening voorzieningen huisvesting onderwijs Veldhoven (2022) bepaalt de maximale afstand tussen scholen en binnensportvoorzieningen. ▪ ▪ ▪
Voor het (speciaal) basisonderwijs geldt: bij 20 klokuren minimaal binnen 1 km, bij 15 uur binnen 3,5 km en bij 5 uur binnen 7,5 km. Voor het (voortgezet) speciaal onderwijs varieert de afstand van 1 km bij 10 groepen tot 7,5 km bij 3 groepen. Voor het voortgezet onderwijs geldt een maximale afstand van 2 km.
Bezetting – verenigingen Voor het gebruik van de verenigingen wordt onderscheid gemaakt tussen regulier gebruik en gebruik in de winterperiode. Gedurende de winterperiode, tussen december en februari, trekken sporten zoals hockey en korfbal naar binnen voor hun zaalseizoen dat legt een extra druk op de beschikbare ruimtes zowel op trainingsmomenten als in de weekenden tijdens wedstrijden. Om het gebruik inzichtelijk te maken, worden sporthallen en gymzalen afzonderlijk besproken. Gymzalen zijn vaak onvoldoende ruim om (team)sporten in plaats te laten vinden. Dit resulteert in een lagere bezetting in de gymzalen. In de gymzalen zijn weinig verschillen tussen het periodiek (winter)gebruik en het reguliere gebruik, door de vaste gebruikersgroepen. In 2025 is er een groei geweest van het totaal aantal geroosterde uren voor verenigingssporten. Dit komt door de extra trainingsuren van structurele gebruikers zoals de zelfverdedigingssporten en de trainingen van de basketbalvereniging. Voor de basketbal geldt echter dat zij hier enkel kunnen trainen met de jeugd, daar de gymzalen voor wedstrijden te klein en vaak te laag zijn volgens de sportbondnorm. Ondanks dat er theoretisch tot 60.000 inwoners voldoende ruimte is voor de verenigingen om gebruik te blijven maken van de gymzalen zal dat praktisch niet zo zijn. Dit heeft te maken met de eerder benoemde redenen.
Voor de sporthallen is er een piekbezetting in de winterperiode van 69% van de maximale capaciteit. Een groot deel van deze bezetting komt door de korfbalverenigingen, die in de winter naar binnen trekken, en het reguliere gebruik van de turnvereniging en de basketbalvereniging.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
39/52
Bron: gymroostering 2024-2025, gedeeld door de gemeente Veldhoven. * het uitgangspunt van 3 inzetbare sporthallen geldt. In praktijk is sporthal De Atalanta in beheer gegeven aan een stichting. Overdag heeft de gemeente de mogelijkheid deze in te zetten voor het bewegingsonderwijs. Echter is de stichting verantwoordelijk en daarmee ook beslissend over de invulling in avonden en weekenden. Aangezien veel sportverenigingen gebruik maken van de hal, maakt deze onderdeel uit van de berekening. De hal is echter niet volledig van de gemeente. **Gedurende de zomerperiode wordt de sporthal van de Kempen Campus ingezet als examenruimte van het Sondervick College. Dit heeft als gevolg dat de sporthal gedurende een periode van ongeveer één maand niet ingezet kan worden voor sportdoeleinden.
Lokale situatie Hoewel op het eerste gezicht lijkt dat er in Veldhoven ruimte is in de binnensportaccommodaties, blijkt uit de praktijk dat deze capaciteit niet aansluit bij de daadwerkelijke behoefte. ▪
▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪
Het verspreid gebruik maken van locaties is voor veel verenigingen lastig in verband met de beschikbaarheid van trainers en vrijwilligers. Het is makkelijker om in 1 zaal meerderen trainingen achter elkaar te hebben dan in meerdere zalen tegelijkertijd. Op wedstrijddagen (zaterdag en zondag) is in de sporthallen onvoldoende ruimte om de wedstrijden in te plannen. Wedstrijden vinden nu over de gehele dag plaats, tussen 09:00 en 21:00. Trainingen van sporten als basketbal, korfbal en turnen vinden nu in gymzalen plaats. Gezien de grootte van de zalen kunnen niet alle trainingsvormen gegeven worden. Daarnaast willen verenigingen ook een ‘thuis’ basis hebben en een vaste zaal waar hun materialen liggen. Meerdere zalen betekent meer materiaal en dus meer kosten. Specifieke eisen van sportbonden maakt dat niet elke sport in elke zaal kan trainen en spelen vanwege een minimale zaalhoogte, vloeroppervlak of tribunevoorzieningen. Halve uren of gebroken uren zijn niet in te vullen door verenigingen, voor een training is opbouw en afbouw tijd nodig waardoor minimaal een uur tot twee uur verhuurtijd nodig is In de winterperiode wordt de druk op sporthallen groter omdat dan ook de ‘buitensporten’ zoals korfbal en hockey ook hun wedstrijden in sporthallen spelen. Het niet wenselijk om jeugd later dan 20.30 uur te laten sporten. Daarnaast is geen rekening gehouden met zaalhockey.
Ook de hockeysport groeit waardoor de vier velden ingezet gaan worden en is er geen ruimte om de blaashal het gehele seizoen te laten staan. Hiervoor dient een alternatief te worden bedacht.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
40/52
De tafeltennisvereniging heeft een hoge bezetting. In 2025 wordt de zaal in zijn volledigheid ingezet. De Nuvochal wordt ingezet door de volleybalvereniging. De hal bestaat uit 4 velden. Enkel op de vrijdagavonden zijn mogelijkheden tot extra roostering. Overdag is de hal nog beschikbaar voor andere activiteiten. Bij volleybal voldoen de vier beschikbare velden voor de dagelijkse trainingen, maar in wedstrijdsituaties kunnen slechts twee wedstrijdvelden gelijktijdig worden ingericht. Dit komt omdat de hal niet te scheiden is. Vanuit de verenigingen is er dan ook een duidelijke wens voor uitbreiding met een derde wedstrijdveld om competitiever gebruik mogelijk te maken. Regionale sportvoorzieningen ▪
▪
▪
De turnhal geldt als thuisbasis voor turnvereniging Voorwaarts. De turnhal bestaat uit twee vaste opstellingen en biedt daardoor geen mogelijkheden tot multifunctioneel gebruik. Voor extra turnaanbod wordt momenteel uitgeweken naar de gymzalen van de Kempen Campus. Daarnaast kampt de turnhal met temperatuurproblemen, wat gevolgen heeft voor het comfort en de veiligheid van de sporters. Turnvereniging Voorwaarts heeft een aantrekkingskracht vanuit een regio vanwege het niveau van turnen. De fietscrossvereniging zit momenteel nog niet aan haar maximale aantal leden, met de groei van Veldhoven kan de vereniging zeker groeien naar 110-125 leden. Dit is echter alleen mogelijk indien de faciliteiten meegroeien. De vereniging geeft aan niet locatie gebonden te zijn maar wel in Veldhoven te willen blijven. Om geen leden meer te verliezen en nieuwe aanwas te kunnen borgen is een baan met een verhoogde start naar 5 meter noodzakelijk. Daarnaast dient het hele park opgeknapt te worden en te worden verduurzaamd. Het bestuur van de vereniging heeft kennis en ideeën hoe de accommodatie toekomstbestendig gemaakt kan worden maar heeft ondersteuning nodig om deze plannen te realiseren. De organisatiekracht en de financiële mogelijkheden zijn beperkt. Een combinatie met andere sporten behoort zeker tot de mogelijkheden alsmede een uitbreiding van het fietsaanbod.
Richting 2040 is er een tekort aan badwater en ruimte voor zowel het zwembad als de verenigingen die hierin actief zijn. Niet alleen voor de verenigingen, maar ook voor het recreatief zwemmen, zwemlessen, beweegactiviteiten en banenzwemmen neemt de druk op het bestaande zwemwater toe. De bestaande capaciteit is onvoldoende om de verwachte toename in gebruik op te vangen.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
41/52
Buitensport Om te berekenen hoeveel veldcapaciteit nodig is voor de schaalsprong van de gemeente is gekeken naar twee richtlijnen. Op basis van inwonersaantallen en de richtlijn van de sportbond. Onderstaande tabel geeft het aantal velden weer dat nodig op basis van inwonersaantallen. Aantal velden
Aantal velden per 25.000 inwoners
Aantal velden per 25.000 inwoners 2040 o.b.v. 55.000 – 60.000 inwoners
Voetbal Kunstgras Veldhoven
7 ->8
3,8
8,3 – 9.0
Zuid Oost Brabant
67
2,1
4,5 – 5.0
Nederland
2134
3,0
6,5 – 7.1
Referentiegemeenten
35
2,1
4,7 – 5.1
13 -> 10
7,0 -> 5,4
11.8 -12.9
Zuid Oost Brabant*
356
11,0
24,2 – 26.4
Nederland Referentiegemeenten
6458 65
8,9 3,9
19,7 – 21.5 8,6
Voetbal gras Veldhoven
Het toepassen van de richtlijn inwonersaantallen (gemiddelde regio / referentiegemeenten) op Veldhoven zou betekenen dat er in 2040 op basis van 55.000 22 grasvelden dienen te zijn. Aangezien ruimte schaars is vertalen we natuurgras naar kunstgras (factor 4): 7 kunstgrasvelden. Op basis van 60.000 inwoners betekent dit 9 kunstgrasvelden. De behoeftebepaling van de KNVB geeft aan hoeveel trainings- en wedstrijdvelden natuurgras een vereniging nodig heeft op basis van het aantal competitie spelende teams.
Het toepassen van de KNVB richtlijn zou betekenen dat er voldoende velden zijn in 2040 op basis van 55.000 inwoners en dat er een half grasveld bij moet op basis van 60.000 inwoners. Zowel de richtlijn inwonersaantal als de KNVB houdt geen rekening met de lokale situatie, vandaar dat er ook met de clubs gekeken is naar de lokale situatie.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
42/52
Categorie
Knelpunten
Aanbevelingen
• •
Overbelasting van de velden Uitbreiding enkel mogelijk bij locatie RKVVO
• • • •
Onvoldoende kleedkamers Vereniging voert onderhoud Privacyproblemen in de Verkeersdruk in de dorpskernen
• •
•
•
• • •
• •
• •
Onvoldoende vrijwilligers, participatie en betrokkenheid daalt Groei leden leidt tot extra te verdelen taken
Diversiteit in voetbalvormen beperkt Capaciteitsdruk op zaterdag neemt toe
Hittestress in de wijk Wateroverlast door afwatering
•
•
Volg lijn gemeente Eindhoven, 2/3 kunstgrasveld tot 11 kunstgrasvelden Constructiever onderhoud van de velden Demarcatie binnen- en buitensport gelijktrekken bij toekenning kleedkamers aan velden Realiseren van voldoende en moderne kleedkamers Sportparkmanager / verenigingsmanager inzetten Ondersteun verenigingen door het bieden van ondersteuning en informatiebijeenkomsten Werk gezamenlijk toe naar een duidelijke demarcatie
• •
Flexibele veldindeling en opslag Bied ruimte voor initiatieven zoals Gvoetbal etc.
• • • •
Klimaatadaptieve kunstgrasvelden Veld als collecte-/opslagveld Vergroening van het park Voorkom een monocultuur van kunstgras
Tennis en Padel Om de baanbehoefte te berekenen maakt zowel de KNLTB als het Mulier Instituut geen onderscheid tussen padel of tennis. De verenigingen hebben aangegeven hier wel graag een onderscheid in te willen vanwege de groeiende sport padel. Aantal banen per Aantal velden per 25.000 inwoners 2040 Tennis/ Padel
Aantal banen 25.000 inwoners
o.b.v. 55.000 -60.000inwoners
Veldhoven
36
19,9
43,8 – 47.8
Zuid Oost Brabant
733
22,6
49,8 – 54,3
Nederland
11755
16,3
35,8 – 39,1
15,8
34,7 – 37.9
Referentiegemeenten 261
2240403 | www.icsadviseurs.nl
43/52
Het toepassen van de richtlijn inwonersaantal (gemiddelde regio / referentiegemeenten) op banen bij de verenigingen uit Veldhoven zou betekenen dat er in 2040 op basis van 55.000 6 banen bij moeten en op basis van 60.000 inwoners: 10 banen. Als de capaciteit van de commerciële tennisbanen (David Loyd) wordt meegenomen dan beschikt de gemeente ook in 2040 over voldoende tennisbanen. De KNLTB hanteert als richtlijn het aantal leden per baan om de baancapaciteit te bepalen. De KNLTB hanteert als uitgangspunt 50-70 leden per baan ongeacht de baansoort. Dit aantal kan oplopen tot 90 spelers per baan indien er verlichting aanwezig is. Deze aantallen gelden voor zowel tennis als padel. Knelpunten die de baandrukte beïnvloeden zijn: ▪ ▪ ▪ ▪
Het gebruik van de banen voor competitie en toernooien; Het gebruik van banen voor trainingen; Clubevenementen; Demografische opbouw van de vereniging.
Voor het bepalen van het aantal banen kan het aantal tennisbanen opgeteld worden bij het aantal padelbanen Veldhoven heeft 36 banen in 2025 en 2684 leden bij de bond in 2024 (bron: KISS rapportage NOC*NSF). Richtlijn
Aantal banen 2025
Aantal banen 2040
Minimaal 50 leden per baan Midden 70 leden per baan
54 38
63 45
Maximum 90 leden per baan
29
35
De sporten tennis en padel kennen, net als in veel andere gemeenten, ook in Veldhoven een blijvende en groeiende populariteit. Veldhoven scoort op dit vlak bovengemiddeld: het percentage inwoners dat is aangesloten bij de KNLTB (5,7%) ligt ruim boven het landelijk gemiddelde (3,5%) (NOC*NSF, 2024). Gezien de verwachte bevolkingsgroei naar 55.000–60.000 inwoners in 2040, zal het aantal tennis- en padelspelers verder toenemen tot circa 3.100–3.400 actieve sporters. Dit aantal bevestigt de behoefte aan een toekomstbestendige infrastructuur voor beide sporten. Hoewel uit de huidige cijfers blijkt dat er tot 2040 voldoende tennis- en padelbanen buiten aanwezig zijn (mede door de capaciteit bij commerciële aanbieder David Lloyd), doet zich op één belangrijk punt een structureel knelpunt voor: het wegvallen van de indoor padelcapaciteit. De sluiting van de indoor padelhal op sportcomplex De Heiberg betekent dat zes overdekte banen zijn verdwenen, waardoor Veldhoven momenteel geen enkele indoor padelvoorziening meer heeft.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
44/52
Hockey In Veldhoven is 1,4% van de inwoners aangesloten bij de KNHB wat overeenkomt met het landelijk gemiddelde. Dit betekent dat de club in 2040 770-840 aangesloten leden zou kunnen hebben bij de sportbond. Het toepassen van de richtlijn inwonersaantal (gemiddelde regio / referentiegemeenten) op Veldhoven zou betekenen dat er in 2040 op basis van 55.000 met de huidige opzet voldoende velden zijn. Op basis van 60.000 inwoners betekent dit 4 kunstgrasvelden.
Hockey
Aantal velden
Aantal velden per 25.000 inwoners
Aantal velden per 25.000 inwoners 2040 o.b.v. 55.000 60.000inwoners
Veldhoven
3,5
1,9
4,1 – 4,5
Zuid Oost Brabant
66
2,0
4,5 – 4,9
Nederland
1066
1,5
3,2 – 3.5
Referentiegemeenten
17
1,0
2,3 – 2.5
De KNHB hanteert de volgende richtlijn voor het bepalen van het aantal velden. Zand- en semi-watervelden: Watervelden:
Maximaal 7 normteams per veld Maximaal 6 normteams per veld
Een normteam staat voor een equivalent van een volledig seniorenteam, dat qua veldbelasting (wedstrijden + trainingen) representatief is voor een seniorenteam Op basis van de richtlijn dat 60% van de teams van de vereniging per weekend thuis speelt heeft de club momenteel voldoende aan 3 velden. Richting 2040 op basis van 55.000 inwoners zal de club minimaal 4 velden nodig hebben. Uitgaande van 60.000 inwoners zal de club ook 4 velden nodig hebben, wat overeenkomt met het huidige aanbod aan velden. Conclusies: ▪ ▪ ▪ ▪
De huidige blaashal beperkt de veldcapaciteit structureel tijdens het buitenseizoen. De club heeft geen locatiebinding, wat kansen biedt voor verplaatsing, herontwikkeling of uitbreiding binnen Veldhoven. Verwachte groei tot 770–840 leden vraagt om capaciteitszekerheid richting 2040. De behoefte van hockey aan specifieke veldtypes (waterveld/semi-waterveld) en intensieve veldbelasting vraagt om kwalitatieve voorzieningen, naast kwantitatieve.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
45/52
Korfbal De KNKV heeft de officiële afmetingen van korfbalvelden sinds 1 juli 2014 aangepast: het standaard seniorenveld is nu 40 × 20 m (netto), met daarnaast jeugdveldjes van 24 × 12 m binnen hetzelfde vlak . Deze nieuwe, compacter opgezette velden zorgen voor sneller spel en meer efficiënt gebruik van ruimte, wat de KNKV vanaf 2026 verplicht stelt. In Veldhoven is 0.9% van de inwoners aangesloten bij de sportbond KNKV dan is bijna de helft meer dan landelijk (0,4%) (NOC*NSF, 2024). Dit zou betekenen dat in 2040 bij de Veldhovense verenigingen tussen de 495540 leden zijn aangesloten bij de sportbond
Aantal velden
Aantal velden per 25.000 inwoners
Aantal velden per 25.000 inwoners 2040 o.b.v. 55.000 – 60.000 inwoners
Korfbal kunstgras Veldhoven
1
0,5
1,2 – 1,3
Zuid Oost Brabant
16
0,5
1,1 -1,2
Nederland
364
0,5
1,1 -1,2
Referentie gemeenten
14
0,8
1,9 -2,0
Veldhoven
1
0,5
1,2 -1,3
Zuid Oost Brabant
46
1,4
3,1 - 3,4
Nederland
540
0,7
1,6 -1,8
Referentiegemeenten
3
0,2
0,4 – 0,4
Korfbal gras
Het toepassen van de richtlijn inwonersaantal (gemiddelde regio / referentiegemeenten) op Veldhoven zou betekenen dat er in 2040 op basis van 55.000 en 60.000 inwoners 1 kunstgrasveld bij moet. De sportbond KNKV gebruikt een soortgelijke systematiek als de hockeybond voor het bepalen van de veldbehoefte, namelijk het aantal normteams per vereniging. Op basis van de richtlijnen van de KNKV heeft Veldhoven in 2025 15 normteams korfbal wat overeenkomt van 3 kunstgrasvelden (40x20m). Richting 2040 worden dat zo’n 18 normteams en blijven 3 kunstgrasvelden 40/20 voldoende zowel bij 55.000 als 60.000 inwoners. De gemeente Veldhoven kent een gezonde korfbalsportstructuur, bestaande uit twee actieve verenigingen: Korfbalvereniging Bio (dames/meisjes) op sportpark De Heikant en Korfbalvereniging SDO (gemengd) aan de Rapportstraat. Met een bovengemiddelde sportdeelname (0,9% van de inwoners, t.o.v. 0,4% landelijk) en een verwachte ledenaanwas tot circa 495–540 leden in 2040, blijft korfbal een stabiele en relevante buitensport in Veldhoven.De huidige infrastructuur bestaat uit 1 kunstgrasveld (bij SDO) en 1 grasveld (bij Bio). Op basis van richtlijnen van de KNKV en de verwachte normteamgroei naar 18 in 2040, zou een totaal van 3 kunstgrasvelden van 40×20 meter voldoende zijn om aan de vraag te voldoen.
De bestaande infrastructuur in aantallen is daarmee toereikend, mits er een verschuiving van gras naar kunstgras plaatsvindt.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
46/52
Honk – en softbal Binnen de gemeente Veldhoven is één honk- en softbalvereniging actief: All In, gevestigd op de Kempen Campus. Op basis van de huidige teamaantallen en de normen van de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softbal Bond (KNBSB), is het beschikbare veld voldoende om het huidige gebruik op te vangen. Door het ontbreken van goede verlichting is de club beperkt in haar groei. Op het honkbalveld is nog ruimte voor 1 juniorenteam. Dit betekent dat de club kan groeien met 13 jeugdspelers. Dat zelfde is geldt voor het softbalveld. Verdere groei is dan niet meer mogelijk. Door het plaatsen van extra verlichting kan de club wel verder groeien met zeker 50-60 leden. Honk- en softbal zijn groeiende sporten wat de vereniging ook merkt. Vandaar dat zij zelf investeert in een clubgebouw om zo leden beter te kunnen binden. Dit vereniging wil dat clubgebouw tussen beide velden in komt te liggen. Door het plaatsen van extra verlichting ontstaat er ook de mogelijkheid tot maken van een voetbalveld op deze velden, jeugdteams en seniorenteams kunnen in de winterperiode trainen op deze velden. Omdat het binnenveld van het honkbalveld aan vervanging toe is, zou de club graag willen onderzoeken of het mogelijk is deze naar de andere kant, richting de mogelijk nieuwe kantine te verplaatsen. Op deze manier ontstaat nog meer een verenigingsgevoel.
Bezoekers zitten namelijk om het binnenveld. In de winterperiode traint de vereniging binnen. De club zou graag een vaste locatie hebben voor hun winterperiode, een sporthal die geschikt is voor honk- en softbal. Atletiek De atletiekunie geeft als richtlijn 400-500 leden per 400 meter atletiekbaan. Dat betekent dat met 500 leden 1 baan voldoende is en met 1000 leden 2 banen wenselijk is of ten minste aanvullende trainingscapaciteiten aanwezig zijn. Een volwaardige 400 meter baan heeft 6-8 lanen, ruimte voor technische nummer zoals kogelstoten, verspringen, speerwerken en hoogspringen. GVAC heeft momenteel ruim 700 leden en zal met de groei van Veldhoven door kunnen groeien naar 850 – 900 leden. De gemeente heeft afgelopen jaar de baan aangepast met 2 extra sprintbanen.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
47/52
11. Bijlage D Scenario’s Scenario
Scenario 1
Scenario 2
Scenario 3
Scenario 4
Behouden & Beheersen (Niets doen)
Spreiden & Optimaliseren
Investeren & Inspelen
Transformatie
Actief inspelen op groei door uitbreiding, modernisering en clustervorming
Radicale vernieuwing / aanpassingen aan de sportinfrastructuur voor een toekomstbestendige, duurzaam en inclusief sportaanbod
Strategie
Minimale aanpassingen, gericht op Doelgericht verbeteren en verdelen onderhoud en beheer van bestaande van bestaande capaciteit met voorzieningen beperkte investeringen
Kenmerken
Geen nieuwe accommodaties Alleen noodzakelijk onderhoud en veiligheid worden aangepakt Geen actieve uitbreiding of herontwikkeling Huidige gebruikers moeten zich aanpassen aan beschikbare ruimte Alleen minimale acties bij wettelijke verplichte maatregelen op duurzaamheid en wet & regelgeving
Renovatie van verouderde binnenen buitensport locaties
Nieuwe sportvoorzieningen realiseren Volledige doorontwikkeling van het sportlandschap Duurzaamheidsmaatregelen Multifunctioneel gebruik stimuleren integreren Verouderde accommodaties vervangen of herbestemmen Efficiëntere spreiding van gebruik (bijv. Tijdelijke voorzieningen inzetten in via roostering) piekjaren of transitie perioden Volledige verduurzaming Incidentele uitbreiding bij knelpunten Renovaties worden benut om energieverbruik te verbeteren Samenwerking versterken tussen gebruikers voor gedeeld gebruik
Digitale toepassingen gebruiken voor efficiënt beheer en reserveringen Klimaat adaptieve sportparken (warmte/water)
Integratie mobiliteit, onderwijs, zorg en gezondheid Data gedreven begeleid en beheer Clustering van accommodaties met binnen en buitensport
Weinig investeringen; Financieel
Weinig investeringen alleen wettelijke taak
Wettelijk taak aan investeringen +
Wettelijke taak aan investeringen +
Beperkte aanpassingen aan voorzieningen om capaciteit te kunnen verdelen
Verduurzaming integreren + Normen toegankelijkheid + Nieuwe voorzieningen
2240403 | www.icsadviseurs.nl
48/52
Risico /Resultaat Tekort aan capaciteit door groei Ontevredenheid bij clubs en inwoners
Beperkte groei mogelijk met creatieve oplossingen
Realistisch scenario bij beperkte Toenemende onderhoudsachterstand budgetten zonder groeiversnelling te remmen Duurzaamheid wordt niet structureel opgepakt Duurzaamheid krijgt enige
2240403 | www.icsadviseurs.nl
Aantrekkelijk sportlandschap dat aansluit bij de vraag
Vooruitstrevende inclusieve sportinfrastructuur Zeer hoge investeringsvraag, lange doorlooptijd
Biedt ruimte voor groei en innovatie
aandacht vooral als bijvangst bij functionele verbeteringen
Sport wordt een motor van de gemeentelijke Duurzaamheid is structureel energietransitie onderdeel van ontwerp en realisatie Vraagt ook veranderingsvermogen Substantiële investeringen vereist van gebruikers en verenigingen maar beheersbaar
Vergt meer organisatie vermogen van verenigingen / vrijwilligers
Groei verenigingen -> meer vrijwilligers nodig
49/52
12. Bijlage E Participatieproces Om het IHP Sport inhoudelijk en procesmatig te begeleiden is er een projectgroep opgezet. Deze projectgroep vormde het inhoudelijke en procesmatige hart van het IHP Sport Veldhoven en had als doel om vanuit verschillende perspectieven gezamenlijk richting te geven aan de toekomst van sport en bewegen in de gemeente. De projectgroep bestond uit: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪
Ron Dillen (bestuur VV UNA), Minette Lommers (directeur City Sport Veldhoven), Roy Frederiks (combinatiefunctionaris sport), Colin van Laarhoven (verenigingsondersteuner), Nico Boogaard (bestuur TV Voorwaarts), Ralf Hubregts (bestuur RKVVO), Huub Verhagen (bestuur HV Basko), Roland Hulsbosch (Gemeente Veldhoven), Tijmen Bruil (ICSadviseurs) en Cristan Segers (ICSadviseurs).
Huub Verhagen is helaas overleden vóór de voltooiing/publicatie van dit document. Wij gedenken zijn betrokkenheid en waardevolle inzet met dankbaarheid. De brede vertegenwoordiging van de projectgroep zorgde voor een sterke verbinding tussen beleid, uitvoering en de dagelijkse sportpraktijk. Het IHP Sport Veldhoven is nadrukkelijk met en door sportverenigingen en gebruikers tot stand gekomen. Het proces is gestart met een kickoffbijeenkomst op 9 april 2025, waarvoor alle sportverenigingen in Veldhoven zijn uitgenodigd. Tijdens deze bijeenkomst is het doel van het IHP toegelicht en zijn eerste signalen, zorgen en ambities vanuit het veld opgehaald. Deze input vormde een belangrijk vertrekpunt voor de verdere uitwerking van het plan.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
50/52
Vervolgens heeft een werkbijeenkomst plaatsgevonden waarin samen met verenigingen en gebruikers is gesproken over de uitgangspunten van het IHP Sport. Hierbij is gezamenlijk verkend welke principes leidend moeten zijn voor toekomstige keuzes, zoals multifunctioneel gebruik, duurzaamheid, bereikbaarheid en ruimte voor groei. De praktijkervaringen van verenigingen en gebruikers hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld en zijn verwerkt in de uiteindelijke kompasrichting van het IHP. Naast deze gezamenlijke sessies zijn er gerichte verenigingsbezoeken afgelegd om verdieping aan te brengen. Hierbij zijn gesprekken gevoerd met HV Basko, TV Voorwaarts, RKVVO, FCVV, VV UNA, de honk- en softbalvereniging All-In en de sectie voetbal. Deze bezoeken boden de mogelijkheid om ter plaatse inzicht te krijgen in de staat van accommodaties, de dagelijkse organisatie, capaciteitsknelpunten en toekomstige ontwikkelwensen. Daarnaast is het proces aangevuld met schriftelijke afstemming en mailverkeer met een bredere groep verenigingen en betrokkenen, waaronder HV Basko, VLTC, SV Marvilde, TPC Metzpoint, Verenigingsondersteuner Veldhoven, TTV Veldhoven, Shinzen Hontai en VZV Njord. Hierdoor konden ook verenigingen die niet fysiek bezocht zijn hun input leveren en meedenken over de toekomst van sport en bewegen in Veldhoven.
Door deze gefaseerde en participatieve aanpak is het IHP Sport Veldhoven uitgegroeid tot een gezamenlijk gedragen document, waarin beleidsdoelen, ruimtelijke keuzes en de praktijk van verenigingen en gebruikers samenkomen. Het plan biedt daarmee niet alleen een inhoudelijke koers voor investeringen en ontwikkelingen, maar ook een stevig fundament voor samenwerking en eigenaarschap in de komende jaren.
2240403 | www.icsadviseurs.nl
51/52
De hoogste kwaliteitseisen aan onze dienst goed gebouw begint met het beste idee. Colofon Datum: 9 maart 2026 Auteur(s): Cristan Segers Gereviewd door: 2240403 | www.icsadviseurs.nl www.icsadviseurs.nl
info@icsadviseurs.nl
52/52
Onderdeel van ICS Ruimteregie Groep BV