21-04-03 Rapport verkenning luchtkwaliteit rondom Nedmag VK
Tekst van het document
35
5.12 Railverkeer De onderstaande parameters zijn gebruikt voor het railverkeer: ES.21 Hoogte (m)
3,5
Diameter (m)
0,3
Temperatuur (°C)
12
Warmte-inhoud
0,2
Uittrede debiet (m³/s)
0,1
Uittrede snelheid (m/s)
1,477
Tabel 17: Parameters railverkeer
5.12.1 Stikstofdioxide (NOx) NOx-emissie: Uit het stikstofonderzoek van 25 april 2024 van Nedmag volgt dat de NOx emissie ten gevolge van het railverkeer van en naar Nedmag voor zover de emissies zijn toe te rekenen aan het bedrijf (tot het is opgenomen in het heersende verkeersbeeld) 164,9 kg per jaar bedraagt.
5.12.2 Fijnstof, zwaveldioxide en koolmonoxide De PM10, CO en SO2 emissie is ingeschat door de NOx emissie uit het stikstofonderzoek te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sector "Spoorwegen-vrachtvervoer". De PM10 emissie door "Spoorwegen-vrachtvervoer" is 1,7 % van de NOx-emissie. De CO emissie door "Spoorwegen-vrachtvervoer" is 8,3 % van de NOx-emissie. De SO2 emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is <0,1 % van de NOx-emissie20. De PM2,5 emissie is ingeschat door de PM10 emissie te vermenigvuldigen met het aandeel PM2,5 in PM10 op basis van de emissiefactoren voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer).
5.13 Mobiele werktuigen Uit het stikstofonderzoek van 25 april 2024 van Nedmag volgt dat Nedmag 4 mobiele werktuigen inzet. De mobiele werktuigen zijn als oppervlaktebron gemodelleerd. Voor de oppervlaktebron hebben we een uitstoothoogte van 1,5m aangehouden.
20
36
De jaarlijkse SO2 emissie naar de lucht op Nederlands grondgebied is 0,00 miljoen kg. Dit is geïnterpreteerd als maximaal 4.999 kg.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
5.13.1 Stikstofdioxide (NOx) In het onderstaande schema zijn deze vier bronnen met de NOx-emissie weergegeven. Bron nr.
Naam
NOx Emissie kg
ES.28
MW Tractor 62 kW
1.471,9
ES.29
MW Tractor 74 kW
1.739,7
ES.30
MW Heftruck 1
1.283,8
ES.31
MW Heftruck 2
1.283,8
Totaal
5.779,2
Tabel 18: Overzicht mobiele werktuigen met jaarlijkse NOx emissie
5.13.2 Fijnstof, zwaveldioxide en koolmonoxide De PM10, CO en SO2 emissie is ingeschat door de NOx emissie uit het stikstofonderzoek te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sector "Mobiele werktuigen in overige sectoren". De PM10 emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is 4,4 % van de NOx-emissie. De CO emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is 844,0 % van de NOx-emissie. De SO2 emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is <0,1 % van de NOx-emissie21. De PM2,5 emissie is ingeschat door de PM10 emissie te vermenigvuldigen met het aandeel PM2,5 in PM10 op basis van de emissiefactoren voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer).
21
De jaarlijkse SO2 emissie naar de lucht op Nederlands grondgebied is 0,00 miljoen kg. Dit is geïnterpreteerd als maximaal 4.999 kg.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
37
6. Parameters invoergegevens concentratieberekening Kisuma Chemical B.V. 6.1 Emissiepunten en bronnen Uit het Milieujaarverslag van Kisuma volgt dat alle emissies vrijkomen uit de installatie 'Branders'. Daarnaast volgen we het akoestisch onderzoek van Kisuma uit 2020 voor wat betreft het scheepsverkeer en het wegverkeer van en naar Kisuma. Bron Branders Vrachtverkeer Personenverkeer Koude starts lichte motorvoertuigen Laden en lossen vrachtwagens Scheepsverkeer Laden en lossen schepen Tabel 19: Overzicht emissiebronnen Kisuma
6.2 Branders Voor de parameters van de branders is aangesloten bij het milieujaarverslag uit 2009. Dit verslag bevat o.a. de hoogte, diameter, warmte-inhoud en de temperatuur. De uittreesnelheid wordt automatisch berekend aan de hand van de bovenstaande parameters en de diameter van de schoorsteen. Branders Hoogte (m)
15
Diameter (m)
1
Temperatuur (°C)
398
Warmte-inhoud
0,305
Uittrede snelheid (m/s)
0,313
Tabel 20: Parameters branders
38
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
6.2.1 Stikstofoxide (NOx) Uit de emissiejaarverslagen volgt dat Kisuma de afgelopen 15 jaar het hoogste aardgasverbruik had in 2017: Dit betreft 8.157.280 m3 22. De NOx emissie ten gevolge van het gasverbruik in 2017 is ingeschat met hulp van de verhouding tussen de opgegeven NOx emissie en het opgegeven gasverbruik in de emissiejaarverslagen van 2007 en 2008. In 2007 kwam dit uit op (21.196/6.715.522=) 0,003156 kg/m3. In 2008 kwam dit uit op (21.400/6.761.259=) 0,003165 kg/m3. Beide getallen liggen dicht bij elkaar; worstcase is gerekend met het hoogste getal (2008). Het gasverbruik in 2017 leidt tot een NOx-emissie van (8.157.280*0,003165=) 25.818,53 kg.
6.2.2 Koolmonoxide Uit de emissiejaarverslagen volgt dat de afgelopen 15 jaar de hoogste koolmonoxide emissie ten gevolge van Kisuma plaats vond in 2017: 12.900 kg/jaar23.
6.3 Wegverkeer (voertuigbewegingen, koude starts en laden en lossen) Uit het akoestisch onderzoek van Kisuma uit 2020 volgt dat tijdens de representatieve bedrijfssituatie (RBS) bij volledige productiecapaciteit er 50 vrachtauto's per week en 150 auto's per dag zijn die aankomen en vertrekken. Kisuma is 24/7 in bedrijf: in het kader van dit onderzoek wordt de RBS-situatie gelijkgesteld aan een jaargemiddelde dag. Dit is een worstcase benadering. Per gemiddelde weekdag zijn er 150 lichte en 7,2 zware voertuigen die heen en weer rijden. Het verkeer van en naar Kisuma is opgenomen in het heersende verkeersbeeld bij de rotonde met de Lloydsweg. Tot hier is het toe te rekenen aan het bedrijf. Verkeer is conform het akoestisch onderzoek gemodelleerd op het Kisuma bedrijfsterrein. De lichte motorvoertuigen rijden circa 1200 meter tussen de rotonde, het Kisuma terrein en terug. De zware motorvoertuigen rijden circa 1500 meter tussen de rotonde, het Kisuma terrein en terug. Koude starts voor vrachtverkeer is niet meegenomen. De verwachting is dat het vrachtverkeer doelgericht komt voor laden en lossen waardoor de motor niet langer dan 2 uur uitstaat.
Voertuigbewegingen: In het kader van dit onderzoek zijn de emissies voor NOx, PM2,5, PM10, en CO berekend met de meest actuele emissiefactoren voor niet-snelwegen van het ministerie van infrastructuur en Waterstaat (9 april 202424 voor het rekenjaar 2025 en het snelheidstype "stagnerend stadsverkeer". Uitgangspunt bij dit snelheidstype is een gemiddelde snelheid van maximaal 15 kilometer per uur dat het best aansluit bij de gemiddelde snelheid van voertuigen op het bedrijfsterrein. 22
Zie bijlage 2.
23
Zie bijlage 2.
24
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-
2023/2024-emissiefactoren.zip
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
39
Tabel 21: Emissiefactoren wegverkeer t/m 2030
40
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
0,008
PM2.5totaal
en trekkers
>20ton GVW
stad stagnerend 3,0104 1,3304 7,2952 0,154 0,0746
NO2 NOx PM10totaal PM2.5totaal
0,6629
CO
CO
0,0198
PM10totaal
buitenweg
0,4775
NOx
Vrachtauto's
0,0552
NO2
Zwaar verkeer
2,7322
CO
stad stagnerend
0,873
CO
buitenweg
personenauto's, bestelauto's en motoren
Licht wegverkeer
2022
Component
Wegtype
Voertuigtype
niet-snelweg
Sum of EF Verkeerscategorie
Srmwegtype
0,0728
0,1508
7,4325
1,5197
3,0166
0,62
0,0076
0,0195
0,4361
0,05
2,3892
0,7729
2023
0,0711
0,1476
7,5699
1,709
3,0228
0,577
0,0073
0,0191
0,3946
0,0448
2,0463
0,6729
2024
0,0693
0,1444
7,7072
1,8983
3,029
0,5341
0,0069
0,0188
0,3532
0,0396
1,7033
0,5728
2025
0,0685
0,1437
7,586
1,8857
2,9424
0,5151
0,0066
0,0186
0,3288
0,0361
1,4944
0,5036
2026
0,0676
0,143
7,4648
1,8731
2,8558
0,4961
0,0063
0,0184
0,3044
0,0326
1,2855
0,4344
2027
0,0668
0,1422
7,3435
1,8606
2,7691
0,4772
0,0061
0,0181
0,28
0,029
1,0767
0,3652
2028
0,0659
0,1415
7,2223
1,848
2,6825
0,4582
0,0058
0,0179
0,2556
0,0255
0,8678
0,296
2029
0,0651
0,1408
7,1011
1,8354
2,5959
0,4392
0,0055
0,0177
0,2312
0,022
0,6589
0,2268
2030
De SO2 emissie is ingeschat door de emissiefactor voor NOx te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de totale NOx en de SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sectoren "wegverkeer-personenauto's" en "Wegverkeer-vrachtvoertuigen" . Koude starts: Voor wat betreft het aantal koude starts is het uitgangspunt gehanteerd dat alleen vertrekkend verkeer een koude start kan veroorzaken en het aantal koude starts gelijk is aan de helft van het aantal voertuigbewegingen. Dit is een worstcase benadering aangezien voertuigen waarbij de motor minder dan 2 uur uitstaan volgens TNO niet leiden tot een koude start. De NOx, PM2,5 PM10, en CO emissies zijn berekend met behulp van de emissiekentallen voor "koude starts" voor het rekenjaar 2025. Srmwegtype
koude-start
Sum of EF Verkeerscategorie
Voertuigtype
Wegtype
Component
Eenheid
2022
2023
2024
2025
2026
Licht wegverkeer
personenauto's, bestelauto's en motoren
koude start
CO
g/koude start
6,3831
6,1795
5,976
5,7724
5,6634
NO2
g/koude start
0,0742
0,0666
0,059
0,0514
0,0479
NOx
g/koude start
0,2849
0,2814
0,2779
0,2744
0,271
PM10totaal
g/koude start
0,0115
0,0105
0,0095
0,0085
0,0079
PM2.5totaal
g/koude start
0,0115
0,0105
0,0095
0,0085
0,0079
CO
g/koude start
9,541
9,1571
8,7733
8,3894
8,1941
NO2
g/koude start
6,4262
6,7626
7,0989
7,4353
7,4353
NOx
g/koude start
26,9568
25,9132
24,8696
23,826
23,3213
PM10totaal
g/koude start
0,2145
0,2122
0,2098
0,2075
0,2047
PM2.5totaal
g/koude start
0,2145
0,2122
0,2098
0,2075
0,2047
Zwaar wegverkeer
vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers
koude start
Tabel 22: Emissiefactoren koude starts wegverkeer t/m 2030
De SO2 emissie is ingeschat door het emissiekental voor NOx te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sectoren "wegverkeer-personenauto's" en "Wegverkeer-vrachtvoertuigen"25. Laden en lossen: Uit het akoestisch onderzoek van Kisuma uit 2020 volgt dat de gemiddelde laad en lostijd per vrachtwagen 30 minuten is. Dit komt neer op 50 x 52 x 0,5 = 1300 uur. In de ‘instructie gegevensinvoer’ van AERIUS Calculator V2024 is de “Rekeninstructie stationaire emissies wegverkeer” opgenomen. Voor activiteiten waarbij de motor draait maar die geen 25
https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/7062/table?dl=B4785
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
41
onderdeel zijn van gewone verkeersbewegingen, zoals het laden/lossen, biedt de ‘instructie gegevensinvoer’ van AERIUS Calculator een “Rekeninstructie stationaire emissies wegverkeer” om de NOx emissie uit te rekenen. Verkeers-
Waarde
Waarde
Voertuigtype
Snelheidstype
SRM-wegtype
Jaar
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,1728
5,73
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,0636
32,9376
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,6804
75,0444
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
1,104
87,5424
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,1716
5,2328
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,0588
30,1812
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,6908
71,5796
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
1,0352
89,1904
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,1704
4,7356
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,054
27,4248
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,7012
68,1148
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,9664
90,8384
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,1692
4,2384
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,0492
24,6684
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,7116
64,65
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,8976
92,4864
g/uur
categorie
stationair NH3 stationair NOx
Eenheid
GVW GVW en trekkers
GVW GVW en trekkers
GVW GVW en trekkers
GVW
GVW en trekkers
Tabel 23: Stationaire emissies wegverkeer Bron: Gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2023
De NOx emissie ten gevolge van stationair draaien door zware vrachtwagens voor het rekenjaar 2025 is 92,49 gram/uur. 1300 uur stationair draaien leidt jaarlijks tot een NOx emissie van 120,23 kilogram. De PM2,5 PM10, CO en SO2 emissie ten gevolge van het laden en lossen zijn ingeschat door de NOx emissie te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissiefactor voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer)26. 26
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-
2023/2024-emissiefactoren.zip
42
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
6.4 Scheepsverkeer incl. laden en lossen Uit het akoestisch onderzoek van Kisuma van 3 februari 2020 blijkt dat er 1 schip per 2 weken (max 26 per jaar) kan arriveren vanaf het A.G. Wildervanckkanaal.
6.4.1 Stikstofoxide (NOx) •
De vaarroute vanaf het A.G. Wildervanckkanaal naar de kade waar geladen en gelost wordt (v.v.) leidt tot een NOx emissie van 0,6 kg per jaar.
•
Het laden en lossen van de schepen aan de kade bij Nedmag leidt tot een NOx emissie van 6,175 kg per jaar.
•
In de Grootschalige Concentratiekaarten Nederland (GCN) is scheepvaartverkeer op het A.G. Wildervanckkanaal al opgenomen in zit verdisconteerd de achtergrondconcentratie. Om dubbeltelling te voorkomen is dit scheepvaartverkeer niet opgenomen in dit onderzoek.
6.4.2 Fijnstof, zwaveldioxide en koolmonoxide De PM10, CO en SO2 emissie is ingeschat door de NOx emissie uit het stikstofonderzoek te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sector "Mobiele werktuigen in overige sectoren"27. De PM10 emissie door " Binnenvaart-vrachtvervoer " is 3,1 % van de NOx-emissie. De CO emissie door " " Binnenvaart-vrachtvervoer " is 23,2 % van de NOx-emissie. De SO2 emissie door " " Binnenvaart-vrachtvervoer " is 0,04 % van de NOx-emissie28. De PM2,5 emissie is ingeschat door de PM10 emissie te vermenigvuldigen met het aandeel PM2,5 in PM10 op basis van de emissiefactoren voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer)29.
6.5 Aluminiumsulfaat In het kader van de ZZS-uitvraag in 2020 heeft Kisuma het gebruik van een aantal (p)ZZS gerapporteerd. Relevant is daarbij het gebruik van aluminiumsulfaat, totaal wordt volgens de opgave 4280 ton per jaar gebruikt. In het milieujaarverslag wordt geen emissie gegeven, maar in 2023 zijn emissiemetingen verricht om te verifiëren dat de emissie van aluminiumsulfaat aan de eisen voldoet. Op basis van deze metingen volgt uit een conservatieve schatting dat er per jaar 24 gram aluminiumsulfaat wordt geëmitteerd. De exacte locatie van de emissie is niet bekend, wel is bekend dat het om een hoge bron gaat, op het dak van de opslagsilo. Hoewel aluminiumsulfaat geen stof betreft die ook door Nedmag wordt geëmitteerd is het zinvol deze emissie te vermelden omdat het een pZZS betreft.
27
https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/7062/table?dl=B4785
28
De jaarlijkse SO2 emissie naar de lucht op Nederlands grondgebied is 0,00 miljoen kg. Dit is geïnterpreteerd als maximaal 4.999 kg.
29
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-
2023/2024-emissiefactoren.zip
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
43
7. Parameters invoergegevens concentratieberekening Biovergister beheer Veendam B.V. 7.1 Emissiepunten en bronnen Bij Biovergister Beheer Veendam B.V. bevinden zich een aantal verschillende installaties van waaruit emissies naar de lucht plaatsvinden. De volgende tabel geeft hiervan een overzicht: Bron Ketel Wegverkeer Laden en lossen Mobiele bronnen Tabel 24: Overzicht emissiebronnen Bio Energie Veendam
7.2 Ketel Voor de parameters van de ketel is aangesloten bij het stikstofdepositie onderzoek van 17 augustus 2022 van VOF Bio Energie Veendam. Dit verslag bevat o.a. de hoogte, diameter en temperatuur. Aangezien de uittrede debiet onbekend is, is de standaardwaarde vanuit Geomilieu aangehouden. De uittreedsnelheid wordt automatisch berekend aan de hand van de bovenstaande parameters en de diameter van de schoorsteen. Ketel Hoogte (m)
12
Diameter (m)
0,2
Temperatuur (°C)
120
Uittrede debiet (m³/s)
0,1
Uittrede snelheid (m/s)
4,58
Tabel 25: Parameters ketel
7.2.1 Stikstofoxide (NOx) Uit het stikstofonderzoek van 17 augustus 2022 van VOF Bio Energie Veendam volgt dat de NOx emissie ten gevolge van de ketel 1.533 kg bedraagt.
7.3 Wegverkeer (voertuigbewegingen en laden en lossen) Uit het stikstofonderzoek van 17 augustus 2022 van VOF Bio Energie Veendam volgt dat er 6.329 zware motorvoertuigbewegingen en heeft en deze een afstand afleggen van resp. 821,09 m tot ze zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. 44
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
niet-
30
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Zwaar verkeer
trekkers
GVW en
rend
stagne-
stad
weg
>20ton
buiten-
auto's
rend
stagne-
Vracht-
motoren
auto's en
stad
weg
auto's,
bestel-
buiten-
personen-
Licht wegverkeer
Wegtype
Voertuigtype
snelweg
Sum of EF Verkeerscategorie
Srmwegtype
0,0198
PM10
0,154
PM10
totaal
PM2.5
0,0746
7,2952
NOx
totaal
1,3304
3,0104
0,6629
NO2
CO
CO
totaal
PM2.5
0,008
0,4775
NOx
totaal
0,0552
2,7322
0,873
2022
NO2
CO
CO
Component
0,0728
0,1508
7,4325
1,5197
3,0166
0,62
0,0076
0,0195
0,4361
0,05
2,3892
0,7729
2023
0,0711
0,1476
7,5699
1,709
3,0228
0,577
0,0073
0,0191
0,3946
0,0448
2,0463
0,6729
2024
0,0693
0,1444
7,7072
1,8983
3,029
0,5341
0,0069
0,0188
0,3532
0,0396
1,7033
0,5728
2025
0,0685
0,1437
7,586
1,8857
2,9424
0,5151
0,0066
0,0186
0,3288
0,0361
1,4944
0,5036
2026
0,0676
0,143
7,4648
1,8731
2,8558
0,4961
0,0063
0,0184
0,3044
0,0326
1,2855
0,4344
2027
0,0668
0,1422
7,3435
1,8606
2,7691
0,4772
0,0061
0,0181
0,28
0,029
1,0767
0,3652
2028
0,0659
0,1415
7,2223
1,848
2,6825
0,4582
0,0058
0,0179
0,2556
0,0255
0,8678
0,296
2029
0,0651
0,1408
7,1011
1,8354
2,5959
0,4392
0,0055
0,0177
0,2312
0,022
0,6589
0,2268
2030
De emissies ten gevolge van deze voertuigbewegingen worden berekend door het aantal bewegingen te vermenigvuldigen met de afstand dat deze afleggen en de emissiefactor voor NOx (gram/km) behorende bij het te hanteren snelheidstype.
In het kader van dit onderzoek zijn de emissies berekend met de meest actuele emissiefactoren voor niet-snelwegen van het ministerie van infrastructuur en Waterstaat (9 april 2024)30 voor het rekenjaar 2025 en het snelheidstype "stagnerend stadsverkeer".
Tabel 26. Emissiefactoren wegverkeer t/m 2030
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-
2023/2024-emissiefactoren.zip
45
Uitgangspunt bij dit snelheidstype is een gemiddelde snelheid van maximaal 15 kilometer per uur dat het best aansluit bij de gemiddelde snelheid van voertuigen op het bedrijfsterrein. De SO2 emissie is ingeschat door de emissiefactor voor NOx te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de totale NOx en de SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sectoren "wegverkeer-personenauto's" en "Wegverkeer-vrachtvoertuigen"31. Laden en lossen: Laden en lossen is in het stikstofdepositie onderzoek van Biovergister Beheer Veendam B.V. niet opgenomen. We hebben de aanname gedaan dat de gemiddelde laad en lostijd per vrachtwagen 30 minuten is. Dit komt neer op 6.329 x 0,5 = 3164,5 uur. In de ‘instructie gegevensinvoer’ van AERIUS Calculator V2024 is de “Rekeninstructie stationaire emissies wegverkeer” opgenomen. Voor activiteiten waarbij de motor draait maar die geen onderdeel zijn van gewone verkeersbewegingen, zoals het laden/lossen, biedt de ‘instructie gegevensinvoer’ van AERIUS Calculator een “Rekeninstructie stationaire emissies wegverkeer” om de NOx emissie uit te rekenen. Verkeers-
Waarde
Waarde
Voertuigtype
Snelheidstype
SRM-wegtype
Jaar
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,1728
5,73
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,0636
32,9376
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
0,6804
75,0444
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2022
1,104
87,5424
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,1716
5,2328
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,0588
30,1812
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
0,6908
71,5796
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2023
1,0352
89,1904
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,1704
4,7356
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,054
27,4248
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,7012
68,1148
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2024
0,9664
90,8384
g/uur
Licht
personenauto’s, bestel-
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,1692
4,2384
g/uur
wegverkeer
auto’s en motoren
Bussen
autobussen
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,0492
24,6684
g/uur
Middelzwaar wegverkeer
vrachtauto’s < 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,7116
64,65
g/uur
Zwaar wegverkeer
vrachtauto’s > 20 ton GVW
stad stagnerend
niet-snelweg
2025
0,8976
92,4864
g/uur
categorie
stationair NH3 stationair NOx
en trekkers
en trekkers
en trekkers
en trekkers
Tabel 27: Stationaire emissies wegverkeer Bron: Gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2023
46
Eenheid
31
https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/7062/table?dl=B4785
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
De NOx emissie ten gevolge van stationair draaien door zware vrachtwagens voor het rekenjaar 2025 is 92,49 gram/uur. 3164,5 uur stationair draaien leidt jaarlijks tot een NOx emissie van 292,7 kilogram. De PM2,5 PM10, CO en SO2 emissie ten gevolge van het laden en lossen zijn ingeschat door de NOx emissie te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissiefactor voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer)32.
7.4 Mobiele bronnen Uit het stikstofonderzoek van 17 augustus 2022 van VOF Bio Energie Veendam volgt dat er 2 mobiele werktuigen worden ingezet. De mobiele werktuigen zijn als oppervlaktebron gemodelleerd. Voor de oppervlaktebron hebben we een uitstoothoogte van 1,5m aangehouden.
7.4.1 Stikstofoxide (NOx) In het onderstaande schema zijn de gehanteerde emissiebronnen en de daar uit voortvloeiende NOx emissie weergegeven. Bron nr.
Naam
Emissie kg
V.O.F. 4
Mest invoershovel
3,5
V.O.F. 5
Digistaat afvoershovel
35,0
Totaal
38,5
Tabel 28: Overzicht mobiele werktuigen met jaarlijkse NOx emissie
7.4.2 Fijnstof, zwaveloxide en koolmonoxide De PM10, CO en SO2 emissie is ingeschat door de NOx emissie uit het stikstofonderzoek te vermenigvuldigen met de verhouding tussen de NOx en de PM10, CO en SO2 emissies naar lucht op Nederlands grondgebied voor de sector "Mobiele werktuigen in overige sectoren". De PM10 emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is 4,4 % van de NOx-emissie. De CO emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is 844,0 % van de NOx-emissie. De SO2 emissie door " Mobiele werktuigen in overige sectoren " is <0,1 % van de NOx-emissie33. De PM2,5 emissie is ingeschat door de PM10 emissie te vermenigvuldigen met het aandeel PM2,5 in PM10 op basis van de emissiefactoren voor zware vrachtwagens (stagnerend stadverkeer).
32
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-
2023/2024-emissiefactoren.zip 33
De jaarlijkse SO2 emissie naar de lucht op Nederlands grondgebied is 0,00 miljoen kg. Dit is geïnterpreteerd als maximaal 4.999 kg.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
47
8. Parameters invoergegevens depositieberekeningen Het uitgangspunt is dat de emissiebronnen en de bijbehorende bronkenmerken die gebruikt zijn voor de concentratieberekeningen in Geomilieu zo veel mogelijk worden overgenomen voor de depositieberekeningen, zodat de concentraties en de deposities kunnen worden gebruikt in dezelfde gezondheidsrisicobeoordeling. Daarom zijn de door de provincie aangeleverde emissiebronnen gebruikt voor de modellering. Uit de aangeleverde emissiebronnen volgt dat Nedmag de enige uitstoter is van zware metalen op het bedrijventerrein. In tabel 29 is een overzicht weergegeven van de emissiebronnen en de belangrijkste bronkenmerken (emissiehoogte en warmteinhoud).
Milieujaarverslag 2021
Milieujaarverslag 2021
Milieujaarverslag 2023
Milieujaarverslag 2020
Bron
Hoogte [m]
Warmte [MW]
Emissie Pb [kg]
Emissie As [kg]
Emissie Cd [kg]
Emissie Ni [kg]
Schachtoven 1 & 2
50
1,454
283,9
1,4
7,4
--
Calcineerovens
50
3,872
4,2
0,3
1,1
37,0
Luchtverhitters en scrubbers Calmag
24
0,47
6,8
--
2,9
--
294,9
1,7
11,5
37,0
Totaal
Tabel 29. Overzicht emissies en bronkenmerken Nedmag
De schachtovens zijn voor lood, arseen en cadmium ruimschoots de grootste emissiebron. De luchtverhitters en scrubbers voor Calmag34 hebben echter een lagere emissiehoogte en een lagere warmteinhoud, waardoor de verspreiding van de stoffen (lood en cadmium) relatief slechter is en deze bron daarom relatief zwaarder kan meetellen in de immissie/ depositie. Dit geldt vooral voor cadmium, omdat deze voor een significant deel ook vrijkomt bij de luchtverhitters en scrubbers. Nikkel wordt alleen geëmitteerd bij de calcineerovens. Alle emissies vinden volcontinu plaats. Hieronder wordt de brondata weergegeven per stof.
34
48
Calmag is een merk voor supplementen, waarvan de naam staat voor CALcium en MAGnesium.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Brondata depositie Lood ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
4,50E-03
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst. Pb (lead) aer.
2
256053
570936
4,50E-03
1,454
50
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
3
256050
570781
1,34E-04
3,872
50
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
4
256112
571100
2,16E-04
0,47
24
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
Brondata depositie Cadmium ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
1,18E-04
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst. Cd (cadmium) - aer.
2
256053
570936
1,18E-04
1,454
50
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
3
256050
570781
3,58E-05
3,872
50
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
4
256112
571100
9,20E-05
0,47
24
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
Brondata depositie Arseen ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
2,29E-05
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst. As (arsenic) - aer.
2
256053
570936
2,29E-05
1,454
50
0
0
0
1
1
1
As (arsenic) - aer.
3
256050
570781
9,42E-06
3,872
50
0
0
0
1
1
1
As (arsenic) - aer.
Brondata depositie Nikkel ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
3
256050
570781
1,17E-03
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
3,872
50
0
0
0
1
1
1
subst. Cd (cadmium) - aer.
Bij nikkel is zoals in paragraaf 2.4 beschreven gerekend met cadmium, wat hetzelfde verspreidings- en depositiegedrag heeft.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
49
9. Piekemissies Nedmag 9.1 Piekemissies fijnstof calcineerovens Bij de calcineerovens is sprake van piekemissies in de stofconcentratie. Iedere keer als de voordroger in gebruik wordt genomen treedt er een piek op in de stofemissies. De hoogte van de piek en de duur varieert, maar kenmerkt zich volgens de aanvraag om revisievergunning uit 2008 als een piek van 4 uur waarbij de stofemissie maximaal 100 mg/Nm³ is. De emissiegrenswaarde op de lange termijn is 30 mg/Nm³. In de praktijk is de gemiddelde emissie (12-maand gemiddelde) van de calcineerovens tijdens in bedrijf zijn bij beide lijnen op of zelfs boven de 30 mg/Nm³. De pieken die optreden bij het in gebruik nemen van de voordroger duren vaak inderdaad ongeveer 4 uur. In de meeste maanden ligt het maximum van de stofpieken rond de 250 mg/Nm3. Veel stofpieken zijn ook lager. Er zijn echter ook uitschieters gemeten van 400 tot 450 mg/Nm³ bij beide productielijnen in de zomer van 2023. Een piek kan dus tot wel 15 maal zo hoog zijn als de reguliere emissies. Het aantal stofpieken varieert sterk per maand. De kans dat er bij beide calcineerovens tegelijkertijd een stofpiek optreedt is klein, maar niet uitgesloten. Omdat Nedmag echter al enige tijd met slechts één productielijn en dus één calcineeroven opereert, en dit ook zal blijven doen, treden er nu sowieso geen twee stofpieken tegelijkertijd op.
Om de piekemissies PM10 uit de calcineerovens te berekenen gaan we uit van een continue emissie van 450 mg/Nm³. Dit komt overeen met een vracht van 0,0075kg/s. De overige parameters die we voor de calcineerovens hanteren zijn gelijk als die van de jaargemiddelde berekeningen. In bijlage 5 zijn alle invoergegevens weergegeven.
9.2 Resultaten piekemissies fijnstof calcineerovens Om de piekemissie fijnstof te berekenen is in het rekenmodel STACKS+ de bovengenoemde vracht van 0,0075 kg/s ingevoerd als continue emissie. Vervolgens is in de output van het rekenmodel gekeken naar de hoogste uurwaarde concentratie in de tijdreeks bij die fictieve constante extreem hoge emissieconcentratie. Uit de output van het rekenmodel volgt een piekwaarde in de ordegrootte van 158,1 µg/m3. Dat is dus de piekwaarde die op kan treden als de meest ongunstige bedrijfsomstandigheid samenvalt met de meest ongunstige weersomstandigheid.
9.3 Piekemissies HCl calcineerovens De emissies van HCl zijn niet constant door het jaar heen. De voordroger van de calcineerovens heeft ook impact op de HCl emissie vanuit de calcineerovens. Als de voordroger buiten gebruik is, is de concentratie en daarmee de massastroom van HCl veel hoger dan als de voordroger wel in gebruik is. Net als (fijn) stof heeft HCl ook korte termijneffecten (effecten ten gevolge van kortdurende blootstelling), en zijn er beoordelingscriteria voor een dergelijke kortdurende blootstelling. Voor HCl geldt echter bovendien dat de bron met grote piekemissies (vrijwel) de enige aanwezige bron is, waardoor de korte termijngemiddelde immissieconcentratie sterk door deze pieken zal worden bepaald. 50
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Om de piekemissies HCl uit de calcineerovens te berekenen gaan we uit van een continue emissie van 1000 mg/Nm³, dit is grofweg de hoogst gemeten waarde bij periodieke metingen. De parameters die we voor de calcineerovens hanteren zijn gelijk aan die van de jaargemiddelde berekeningen. De piekemissie HCl dient nog omgerekend te worden van een emissie in normaal kuub naar een emissie in kg/s zoals deze in het model ingevoerd moet worden. Met de omrekening van 1000 mg/Nm³ en de parameters van de calcineerovens rekenen we met een vracht van 0,0167 kg/s. In bijlage 6 zijn alle invoergegevens weergegeven.
9.4 Resultaten piekemissies HCl calcineerovens Om de piekemissie HCl te berekenen is in het rekenmodel STACKS-G de bovengenoemde vracht van 0,0167 kg/s ingevoerd als inert gas. Vervolgens is in de output van het rekenmodel gekeken naar de 99,99-percentielwaarde, dat geeft de waarde weer die 0,01% van de tijd kan optreden (dat is dus krap 1 uur per jaar) bij die fictieve constante extreem hoge emissieconcentratie. Uit de output van het rekenmodel volgt een piekwaarde in de ordegrootte van 0,375 mg/m3. Dat is dus de piekwaarde die op kan treden als de meest ongunstige bedrijfsomstandigheid samenvalt met de meest ongunstige weersomstandigheid.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
51
10. Resultaten van de concentratieberekeningen 10.1 Toelichting Met behulp van het NNM is een verspreidingsberekening uitgevoerd om de jaargemiddelde concentraties van de onderzochte stoffen in de omgeving van Nedmag, Veendam vast te stellen. Deze berekeningen geven de resultaten van zowel de bijdrage van de onderzochte bronnen, de achtergrondconcentratie, alsmede de totale (cumulatieve) concentratie. In tabel 30 staat de range van de berekende concentraties op de toetspunten. De toetspunten zijn aan de hand van de contouren gelegd bij de woningen met de hoogste belasting. In bijlage 7 zijn de resultaten per stof bij alle 14 toetspunten weergegeven. In bijlage 8 zijn alle contouren weergegeven. Omdat de bijdrage van Nedmag voor arseen, cadmium en nikkel zo klein zijn, is hiervoor geen contourenkaart mogelijk. Voor de contourkaarten is aansluiting gezocht bij het standaard kleurschema, groen, oranje, rood. Deze kleuren geven op een duidelijke wijze de verschillende klassen weer die behoort bij de desbetreffende waarden van die klasse. De kleuren hebben daarnaast geen betekenis, rood betekent niet dat er sprake is van een gezondheidsrisico.
52
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Stof
Middelingsperiode
Achtergrond
Nedmag, Kisuma, Biovergister
Stikstofdioxide (NO2)
Jaargemiddelde concentratie
7,4 - 8,7
1,5 - 3,3
8,8 - 12 (40)
µg/m³
Aantal overschrijdingen per kalenderjaar van de uurgemiddelde concentratie van 200 µg/m³
*
*
0 (18)
keer per jaar
Jaargemiddelde concentratie
12,9 - 13,0
0,2 - 0,6
13,3 - 13,5 (40)
µg/m³
Aantal overschrijdingen van de daggemiddelde concentratie per kalenderjaar van 50 µg/m³
*
*
6 (35)
keer per jaar
Fijnstof: PM2.5
Jaargemiddelde concentratie
6,2 - 6,4
0,2 - 0,5
6,6 - 6,7 (25)
µg/m³
Zwaveldioxide (SO2)
Jaargemiddelde concentratie
0,3
0,0 - 0,1
0,3 - 0,4 (-)
µg/m³
Aantal overschrijdingen van de daggemiddelde concentratie per kalenderjaar van 125 µg/m³.
*
*
0 (3)
keer per jaar
Aantal overschrijdingen van de uurgemiddelde concentratie per kalenderjaar van 350 µg/m³.
*
*
0 (24)
keer per jaar
Hoogste 8 uurgemiddelde concentratie per kalenderjaar
*
*
* (10.000)
µg/m³
Jaargemiddelde concentratie
238-239
7,1 - 10,3
245,4 249,3 (-)
µg/m³
Lood (Pb)
Jaargemiddelde concentratie
0,007**
0,001 0,002
0,008 0,009 (0,5)
µg/m³
Arseen (As)
EU Streefwaarde
0,0005***
0,000003 0,000008
(0,006)
µg/m³
Cadmium (Cd)
EU Streefwaarde
0,0002***
0,00005 0,00013
(0,005)
µg/m³
0,5****
0,03- 0,12
-
µg/m³
0,0025***
0,000030,00011
(0,02)
µg/m³
Fijnstof: PM10
Koolmonoxide (CO)
Gasvormige chloriden als HCl Nikkel (Ni)
EU Streefwaarde
Cumulatief (eis)
Eenheid
* Het verspreidingsmodel geeft geen (separate) waarde voor deze parameter. ** Achtergrondconcentratie uit Geomilieu V2024.1, achtergrondwaarde is volgens http://msce.ecovostok.ru/documents/2_2023.pdf lager. *** TNO Meetrapport https://www.provinciegroningen.nl/fileadmin/user_upload/Documenten/Downloads/Downloads_2020/Rapport_TNO_Meetresultaten_Oosterhorn_en_bijlagen.pdf **** https://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/609100002.pdf
Tabel 30: Berekende concentraties bij de toetspunten (hoogst belaste woningen) actuele situatie
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
53
11. Resultaten depositieberekening In dit hoofdstuk worden de resultaten van de OPS berekeningen weergegeven. Deze berekeningen geven alleen de resultaten van de bijdrage van de onderzochte bronnen aangezien OPS geen achtergrondwaarden kent. Omdat achtergrondwaarden en totaal deposities wel degelijk van belang (kunnen) zijn reiken we vrijblijvend in bijlage 9 kaartjes van het Russisch wetenschappelijk onderzoeksbureau MSC-E aan. Dit is uitsluitend ter informatie en maakt geen onderdeel uit van ons onderzoek. In figuur 3-6 zijn de resultaten van de totale depositie per stof weergegeven. In tabel 31 worden ook de minimale en maximale berekende deposities binnen het getoonde kaartgebied weergegeven.
Figuur 3. Resultaten totale depositie lood als gevolg van Nedmag.
54
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Figuur 4. Resultaten totale depositie arseen als gevolg van Nedmag.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
55
Figuur 5. Resultaten totale depositie cadmium als gevolg van Nedmag
56
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Figuur 6. Resultaten totale depositie nikkel als gevolg van Nedmag
In de afbeeldingen is een vergelijkbaar beeld te zien. Vanwege de grote warmte en de hoge schoorstenen is de maximale depositie van de zware metalen niet direct naast de emissiebronnen, maar ongeveer 500 meter verderop, steeds ten noordoosten van de emissiebronnen. Deze richting komt voornamelijk door de dominante zuidwestelijke windrichting in Nederland. In alle afbeeldingen is ook te zien dat bij bebouwingen de depositie hoger is dan op het omliggende platte land. De oorzaak hiervan is de hogere terreinruwheid in de dorpen. De grootste depositie betreft lood, omdat dit ook ruimschoots de grootste emissie is. In tabel 31 zijn de minimale en maximale berekende deposities binnen het getoonde kaartgebied (van 5 x 6 km) weergegeven.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
57
Totale emissie [kg/jaar]
Minimale depositie (binnen het kaartgebied) [E-06 g/m2/jaar]
Maximale depositie (binnen het kaartgebied) [ E-06 g/m2/jaar]
Lood
295
12,9
269
Arseen
1,7
0,07
1,37
Cadmium
11,5
0,62
18,6
Nikkel
37,0
1,3
21,4
Tabel 31 Minimale en maximale depositie binnen het kaartgebied van 5 x 6 km per zwaar metaal
58
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Bijlagen Rapport luchtkwaliteit
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
59
Bijlage 1. Emissies Nedmag afgelopen 15 jaar NOx
Figuur 7. NOx emissies (data afkomstig uit het e-MJV)
Fijnstof
Figuur 8. Fijnstof-emissie (data afkomstig uit het e-MJV)
Lood
Figuur 9. Loodemissies (data afkomstig uit het e-MJV)
60
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Arseen
Figuur 10. Arseenemissie (data afkomstig uit het e-MJV)
Cadmium
Figuur 11. Cadmiumemissie (data afkomstig uit het e-MJV)
HCl
Figuur 12. HCl emissie (data afkomstig uit het e-MJV)
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
61
Zwaveloxide
Figuur 13. Zwavelemissie (data afkomstig uit het e-MJV)
Koolmonoxide
Figuur 14. Koolmonoxide-emissie (data afkomstig uit het e-MJV)
62
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Nikkel
Figuur 15. Nikkel-emissie (data afkomstig uit het e-MJV)
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
63
Bijlage 2 Emissies Kisuma Gasverbruik Kisuma over de jaren
Figuur 16. Gasverbruik Kisuma over de jaren
Emissie Koolmonoxide van de afgelopen 15 jaar
Figuur 17. Koolmonoxide emissie Kisuma
64
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Bijlage 3 Invoergegevens concentratie berekeningen Op de pagina's hierna volgen de invoergegevens concentratie berekeningen.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
65
66
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
67
68
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
69
70
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
71
72
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
73
74
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
75
76
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
77
78
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
79
80
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
81
82
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
83
84
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
85
86
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
87
88
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
89
90
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
91
Bijlage 4 Control files OPS berekening Per berekening worden door het model verschillende files gemaakt. Hierin wordt ook de brondata opgeslagen. Deze zijn in deze bijlage weergegeven. LOOD
ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
4,50E-03
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst.
Pb (lead) aer.
2
256053
570936
4,50E-03
1,454
50
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
3
256050
570781
1,34E-04
3,872
50
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
4
256112
571100
2,16E-04
0,47
24
0
0
0
1
1
1
Pb (lead) aer.
ARSEEN
ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
2,29E-05
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst.
As (arsenic) - aer.
2
256053
570936
2,29E-05
1,454
50
0
0
0
1
1
1
As (arsenic) - aer.
3
256050
570781
9,42E-06
3,872
50
0
0
0
1
1
1
As (arsenic) - aer.
CADMIUM
ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
1
256052
570936
1,18E-04
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
1,454
50
0
0
0
1
1
1
subst.
Cd (cadmium) - aer.
2
256053
570936
1,18E-04
1,454
50
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
3
256050
570781
3,58E-05
3,872
50
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
4
256112
571100
9,20E-05
0,47
24
0
0
0
1
1
1
Cd (cadmium) - aer.
92
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
NIKKEL
ssn
x(m)
y(m)
q (g/s)
3
256050
570781
1,17E-03
hc(MW)
h(m)
d(m)
s(m)
tb
dgr
cat
area
3,872
50
0
0
0
1
1
1
subst.
Cd (cadmium) - aer.
Bij nikkel is zoals in paragraaf 2.4 beschreven gerekend met cadmium, wat hetzelfde verspreidings- en depositiegedrag heeft.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
93
Bijlage 5 Invoergegevens piekemissie fijnstof Op de pagina's hierna volgen de invoergegevens piekemissie fijnstof.
94
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
95
96
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Bijlage 6 invoergegevens piekemissie HCl Op de pagina hierna volgen de invoergegevens piekemissie HCI.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
97
98
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
Bijlage 7 Rekenresulaten concentratieberekeningen Op de pagina's hierna volgen de rekenresultaten concentratieberekeningen.
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen
99
100
Rapport luchtkwaliteit | provincie Groningen