19-07 Bijlage 6. Concept beleidsbegroting Veiligheidsregio Groningen 2023
Tekst van het document
1-1-2023 276 997 13.229 14.502
Vrijval / aanwending -143 -135 -1.216 -1.494
Dotatie 290 691 981
31-12-2023 133 1.152 12.704 13.989
Personeel gerelateerd, € 133 duizend Deze voorziening bestaat uit twee elementen: • Voorziening eigen risico WW VRG is eigenrisicodrager WW. De WW-uitkering van medewerkers waarvan afscheid wordt genomen, ook na een tijdelijk dienstverband, komen voor eigen rekening. Voor de oudmedewerkers waarbij een verband bestaat tussen de WW-uitkering en de regionalisering is voor de toekomstige verplichting een voorziening getroffen. •
Voorziening AOW-hiaat Dit betreft een voorziening voor de compensatie van het AOW-hiaat van oud-medewerkers. Ze zijn voor hun 65-jarige leeftijd op basis van de FLO-regeling vervroegd met pensioen gegaan. De verhoging van de AOW-leeftijd bezorgt hun een financieel nadeel dat zij niet kunnen compenseren door langer door te werken. In verband met het nieuwe pensioenakkoord zal de AOW-leeftijd minder snel stijgen dan waar rekening mee is gehouden ten tijde van het vormen van de voorziening. Hierdoor is een deel van deze voorziening vrijgevallen.
Groot onderhoud kazernes, € 1.152 duizend Eind 2019 is voor alle kazernes een koop- danwel huurovereenkomst getekend. VRG is zelfstandig bevoegd om het onderhoud uit te laten voeren. Op basis van het meerjarenonderhoudsplan is de voorziening gevormd. Hiermee vlakken we de schommelingen af die de onderhoudskosten tussen de verschillende jaren zullen vertonen in de exploitatie. Voorziening FLO-overgangsrecht, € 12,7 miljoen In de jaarrekening 2019 heeft VRG een voorziening moeten treffen van € 15,2 miljoen voor de toekomstige FLO-kosten. In 2020 is met de gemeenten een aanvullende deelnemersbijdrage van € 2,6 miljoen per jaar overeengekomen om de ontstane negatieve reserve in 5 jaar op te lossen. Door deze bijdrage en de € 1,05 miljoen begrepen in de reguliere bijdrage 2020-2023 zal jaarlijks een dotatie aan de algemene reserve plaatsvinden ter hoogte van dit bedrag verrekend met de geprognosticeerde jaarlijkse dotatie aan de FLO- voorziening.
Pagina 29 van 57
Geactualiseerd beeld jaarrekening 2021 De FLO kosten zijn bij de jaarrekening 2021 opnieuw herrekend door een externe adviseur. De FLO kosten vallen in 2021 hoger dan begroot. Dit wordt veroorzaakt door een verschuiving in tijd. FLO kosten wordt eerder gemaakt, maar vallen vervolgens in latere jaren lager uit. De totale FLO kosten tot en met 2024 blijven nagenoeg gelijk. Zoals eerder toegelicht wordt tot en met 2024 rekening gehouden met een jaarlijkse aanvulling van de voorziening van circa €0,7 mln. per jaar om aan de totale verplichting tot en met 2045 te kunnen voldoen. Na actualisatie blijkt dat bij de jaarrekening 2021 een aanvulling benodigd is van circa € 0,55 miljoen. De aanvulling valt daarmee lager uit. Conclusie is dat actualisatie past binnen de gemaakte afspraken en dat er eind 2024 meer ruimte over is voor aanvullingen na 2024. De actualisatie leidt tot onderstaand beeld van de voorziening voor de periode 2020-2024: Omschrijving Stand voorziening FLOovergangsrecht FLO-kosten Aanvullende dotatie Stand per einde jaar
Stand 31-12-2019
2020
2021
2022
2023
2024
Totaal/ Stand
15.195.365 15.195.365 15.502.658 13.629.263 13.228.664 12.704.030 15.195.365 -1.757.000 -2.430.162 -1.086.859 -1.216.089 -1.174.069 -7.664.180 2.064.293
556.767
686.261
691.455
703.052
4.701.828
15.195.365 15.502.658 13.629.263 13.228.664 12.704.030 12.233.013 12.233.013
Kengetallen: Kengetallen Netto schuldquote * Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen * Solvabiliteitsratio * Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Realisatie Begroot 2021 2022
Begroot 2023
Begroot 2024
Begroot 2025
Begroot 2026
34,0% 34,0%
46,9% 46,9%
57,3% 57,3%
60,6% 60,6%
67,7% 67,7%
70,1% 70,1%
-9,7% 0,7%
0,0% -0,1%
6,6% 1,0%
10,1% 0,4%
9,2% 0,1%
9,2% -0,1%
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
* De kengetallen 2021 zijn gebaseerd op de balans na resultaatbestemming. De ratio’s voor 2022 e.v. zijn berekend op het verwachte verloop van de balansposities.
Netto schuldquote De netto schuldquote stijgt aankomende jaren doordat meer langlopende financiering wordt aangetrokken voor de vervangingsinvesteringen materieel en voor de nieuwbouw van kazernes. Solvabiliteitsratio Door de vorming van de voorziening FLO in 2019 is het eigen vermogen sterk negatief geworden. Als gevolg hiervan is de solvabiliteitsratio ook negatief. Deze zal komende jaren weer stijgen door het 5jarige herstelplan welke is overeengekomen met de deelnemende gemeenten. In 2023 zal de solvabiliteitsratio naar verwachting weer positief zijn. Structurele exploitatie ruimte Er is sprake van een evenwichtige begroting waarbij de structurele baten en lasten in evenwicht zijn. De taakstellende bezuinigingen zijn in het meerjarenbeeld verwerkt.
Pagina 30 van 57
Grondexploitatie Alle gronden worden ingezet voor eigen gebruik, er is dus geen sprake van grondexploitatie met andere doeleinden dan de primaire taak van de VRG uitoefenen.
2.3 Onderhoud kapitaalgoederen Vastgoed VRG werkt vanuit meerdere locaties die overwegend in eigen bezit zijn en voor een aantal locaties is een huurovereenkomst. VRG draagt daarmee zorg voor het onderhoud en beheer van 39 gebouwen waarvan 28 in eigendom. De boekwaarde van de gebouwen in eigendom bedraagt tezamen per ultimo 2021 € 9,0 miljoen. Voor de gebouwen in eigendom is het gewenste kwaliteitsniveau gesteld op niveau drie (redelijk) volgens NEN 2767. Om deze kwaliteit te waarborgen zijn voor de eigendomslocaties meerjarige onderhoudsplanningen opgesteld. De plannen worden periodiek tegen het licht gehouden en zo nodig op onderdelen herijkt. Bij de huurlocaties wordt gestreefd naar een vergelijkbaar kwaliteitsniveau. Aangezien de kosten van groot onderhoud fluctueren over de jaren is er voor gekozen deze te egaliseren met behulp van de in 2017 gevormde voorziening groot onderhoud. Materieel VRG is verantwoordelijk voor het onderhouden van het materieel. Op basis van het Organisatieplan 2022-2025 (voorheen Regionaal Dekkingsplan) wordt gewerkt aan een visie voor invulling van het benodigde materieel en bezetting. Op basis van een brede inventarisatie van risico’s en ontwikkelingen die in het kader van incidentbestrijding op ons afkomen, zal een prioritering en aanpak bepaald worden om te komen tot een toekomstbestendige inzet met de juiste middelen.
Dit project zal ook een berekende grondslag vormen voor de toekomstige kapitaallasten.
2.4 Financiering Beleid financieringsrisico’s Het financieringsbeleid is erop gericht dat VRG in beginsel haar investeringen financiert uit eigen middelen. Indien de middelen ontoereikend zijn, worden de financieringsrisico’s eerst zoveel mogelijk afgedekt door kortlopende financiering/ kasgeldleningen (tot de kasgeldlimiet) omdat de meerjareninvesteringsbegroting qua bedragen en timing met onzekerheden gepaard gaat. Indien blijkt dat de financieringsbehoefte structureel van aard is, wordt deze afgedekt met langer lopende vastrentende leningen. Het type, de omvang en looptijd van deze leningen zijn afgestemd op de spreiding in de leningportefeuille en de aflossing is gepland binnen de kaders voor de renterisiconorm en de kasgeldlimiet, zoals vastgelegd in de Wet financiering decentrale overheden. Het beleid is defensief en risicomijdend en erop gericht om de financieringsrisico's zo goed als mogelijk te beheersen. Bij de financiering worden geen zekerheden verstrekt en worden geen afgeleide financiële instrumenten ingezet. Leningenportefeuille en liquiditeit Conform het investeringsoverzicht in bijlage III is voor de periode 2022-2026 is een totaal investeringsbedrag geraamd van € 42,3 miljoen voor 2022-2026.
Rekening houdend met vrijkomende cashflow uit afschrijvingen, herfinanciering en andere cashflowmutaties betekent dit een totaal aanvullende kapitaalbehoefte van € 14,4 miljoen over de periode 2022-2026. Daarnaast zal VRG een voorbereidingskrediet van ongeveer € 5 miljoen voor de ontwerpfase van het project huisvesting stedelijk gebied moeten afsluiten. Daarmee neemt de totale omvang van de langlopende leningen toe van € 12,2 miljoen primo 2022 tot circa € 31,6 miljoen ultimo 2026. Op basis van de op dit moment
Pagina 31 van 57
gehanteerde rente binnen de bandbreedte 1,0-2,0% is voldoende dekking beschikbaar voor de benodigde financiering. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is gesteld op 8,2% van het beleidsbegrotingstotaal, dit is voor 2023 een bedrag van € 4,3 miljoen. Zoals bovenstaand is aangegeven kan in 2023 tijdelijk kortlopend worden geleend tot maximaal deze grens, alvorens de financiering langlopend wordt vastgelegd. Renterisiconorm Op grond van de wet Fido dient de beleidsbegroting inzicht te verschaffen in de renterisiconorm voor de komende 4 jaar van de organisatie. De renterisiconorm schrijft voor hoeveel maximaal geleend mag worden voor een periode langer dan 1 jaar. De renterisiconorm bedraagt 20% van het beleidsbegrotingstotaal en bedraagt in 2023 € 10,5 miljoen. In de huidige leningportefeuille is bij planning van het aflossingsschema rekening gehouden met deze limiet. Af te sluiten nieuwe financieringen worden zodanig gepland, dat de renterisiconorm niet wordt overschreden. Renterisico norm
2022
2023
2024
2025
2026
Begrotingstotaal
51.253
52.665
53.765
54.109
55.258
Voorgeschreven percentage
20%
20%
20%
20%
20%
Rente risico norm
10.251
10.533
10.753
10.822
11.052
Rente herzieningen
-
-
-
-
-
Aflossingen
443
443
443
443
443
Rente risico
443
443
443
443
443
10.251
10.533
10.753
10.822
11.052
443
443
443
443
443
9.808
10.090
10.310
10.379
10.609
Renterisico norm Rente risico Ruimte onder de renterisico norm
Er wordt gestreefd naar een flexibele leningenportefeuille, waarvan het aflossingspatroon is afgestemd op de resterende looptijd van de onderliggende activa. Daarmee zal het renterisico in de eerste paar jaar minimaal zijn. Uit het overzicht blijkt dat het risico bij herfinanciering van de huidige portefeuille vooralsnog ruim binnen de renterisiconorm blijft. Schatkistbankieren Bij schatkistbankieren dienen decentrale overheden, alsook VRG, hun tegoeden aan te houden bij het Ministerie van Financiën. Bij verplicht schatkistbankieren is het niet meer mogelijk beleggingen en deposito’s zelfstandig aan te gaan buiten het drempelbedrag. Het drempelbedrag is per 1 juli 2021 gelijk aan 2% van het begrotingstotaal, met een minimum van € 1 miljoen. Dit minimumbedrag is van toepassing op VRG.
2.5 Bedrijfsvoering In 2022 is een begin gemaakt met de bestuursadviescommissie bedrijfsvoering. Dit willen we in 2023 verder vormgeven, zodat op bestuurlijk niveau tijdig aangehaakt kan worden op de bedrijfsmatige ontwikkelingen binnen VRG. VRG is continu bezig haar bedrijfsvoering verder te optimaliseren. Dit doet zij zo ’lean en mean’ als mogelijk.
Pagina 32 van 57
Aanzetten hiertoe zijn gegeven in 2022, zoals het vormgeven van het strategisch vastgoedbeleid, budgetteringssysteem, informatieveiligheid en het op orde brengen van de informatievoorzieningen en meer aandacht voor kwaliteitszorg. De kwaliteitsslagen die door VRG in gang zijn gezet worden in 2023 doorgezet op de verschillende bedrijfsvoeringaspecten, zodat bedrijfsvoering en communicatie bij kan dragen aan de vitale processen crisisbeheersing en brandweerzorg en de continuïteit hiervan kan borgen voor de bedrijfsvoeringsfuncties. 2.5.1 Personeels- en organisatieontwikkeling Om aan te sluiten bij diverse ontwikkelingen binnen de maatschappij en de organisatie, worden de komende jaren stappen gezet op het gebied van personeels- en organisatieontwikkeling. Naast het investeren in leiderschap wordt op een aantal andere manieren geïnvesteerd in personeel en organisatie, met name: •
(Persoonlijk) leiderschap De rol en taken van VRG zijn continu in ontwikkeling, vooral als gevolg van externe ontwikkelingen. Daarbij behorende stappen worden gezet op het terrein van leiderschapsontwikkeling, rolduidelijkheid en het kunnen toepassen van benodigde vaardigheden. Voor deze en andere thema’s wordt een gezamenlijk en individueel ontwikkeltraject vormgegeven. Daarnaast wordt geïnvesteerd in het persoonlijk leiderschap van medewerkers.
•
Veerkracht en vitaliteit Om de ambities waar te kunnen maken is het van belang dat VRG-medewerkers veerkrachtig en vitaal zijn en blijven(en daarmee duurzaam inzetbaar). Denk aan onderliggende thema’s als werk/privé balans, werkbevlogenheid, psychologische veerkracht, fysieke fitheid etc.
•
Talentgericht werken Onder het mom ‘de juiste mens op de juiste plaats’ worden meer mogelijkheden gecreëerd om talenten van medewerkers maximaal in te zetten.
•
Diversiteit en inclusiviteit Op diverse manieren willen we de komende jaren aandacht blijven besteden aan dit thema. Heel concreet is er binnen brandweerzorg een ambitie om meer vrouwelijke brandweermedewerkers te werven.
•
Professionalisering recruitment Om een aantrekkelijke werkgever te zijn en blijven, en mensen op het gewenste niveau te werven, wordt de komende jaren geïnvesteerd in professioneler recruitment en arbeidsmarktcommunicatie.
•
Managementinformatie Eén van de ontwikkelthema’s van VRG is informatiegestuurd werken. Vanuit het perspectief van personeels- en organisatieontwikkeling en de sturing hierop wordt er de komende jaren gewerkt aan het (door)ontwikkelen van managementinformatie.
•
Nevenactiviteiten We zien allerlei veranderingen op het vlak van werk, waarbij het steeds gewoner wordt om naast je hoofdfunctie andere rollen of taken op te pakken binnen andere organisaties of verbanden. Als organisatie willen we dit ook mogelijk maken en stimuleren, hiervoor is een goede basis nodig. Daarom gaan we de komende periode onderzoek doen naar
Pagina 33 van 57
nevenactiviteiten en deze van een goed kader voorzien. Dit ter bescherming van de goede reputatie van onze organisatie en medewerkers. 2.5.2 Informatievoorziening en -veiligheid De inzet is en blijft dat VRG ervoor zorgt dat er continu voldoende maatregelen worden getroffen om tijdig op cyberaanvallen te kunnen anticiperen. Een aanval is helaas niet te allen tijde te voorkomen, dus we zoeken ook naar het treffen van passende maatregelen, zodat VRG – voor zover mogelijk – voorbereid is als VRG daadwerkelijk wordt getroffen door een cyberaanval. Doordat criminelen steeds nieuwe en slimmere methodes bedenken betekent dit een continu proces van anticiperen op cyberaanvallen en het doen van de nodige investeringen. De verwachting is dat het treffen van noodzakelijke maatregelen om de informatieveiligheid te kunnen blijven garanderen de nodige inzet vraagt van onder meer de aangestelde CISO en Functionaris Gegevensbescherming, maar ook van de andere functies binnen IM/ICT, onder meer om te zorgen dat het IT-platform tijdig aangepast wordt. Dit laatste vraagt het nodige aan technisch beheer en een goede en snelle afstemming met de leveranciers van verschillende systemen en applicaties. Net zoals in 2022 wordt er doorlopend gewerkt om de maatregelen van de Baseline Informatieveiligheid Overheid (BIO) verder te implementeren.
Daarnaast zal het vooral zaak zijn om de al geïmplementeerde maatregelen en procedures te auditen en verder te verbeteren. Ook zal er blijvend aandacht besteed moeten worden aan het creëren van beveiligingsbewustzijn bij onze medewerkers. Bij al deze zaken zal de CISO een zeer belangrijke rol spelen.
2.6 Verbonden partijen Verbonden partijen zijn privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties, waarin VRG zowel een bestuurlijk als financieel belang heeft. Er is sprake van een financieel belang als VRG aansprakelijk is bij het niet nakomen van de verplichtingen door de rechtspersoon. Er is sprake van een bestuurlijk belang als VRG vertegenwoordigd is in het bestuur of zeggenschap daarin kan uitoefenen. Stichting Meldkamer Noord Nederland De stichting is in 2021 geliquideerd en de financiën zijn geheel afgewikkeld. Stichting BON De bestuurlijke deelname, samen met de veiligheidsregio’s Friesland en Groningen, in de Stichting Brandweeropleidingen Noord (BON), benadert de definitie van een verbonden partij. Er is echter volgens de statuten geen sprake van een financieel belang in de stichting. De stichting is aandeelhouder in de BON B.V. De BON B.V. heeft een 100%-deelneming in Oefencentrum Noord B.V. en Brandweeropleidingen Noord B.V.
Pagina 34 van 57
Pagina 35 van 57
3 Overzicht van baten en lasten Onderstaand is de ontwikkeling van baten en lasten inclusief meerjarenraming tot en met het jaar 2026 weergegeven. Ook de (concept) jaarrekening van boekjaar 2021 (na voorgestelde resultaatsbestemming) alsmede de actuele beleidsbegroting 2022 zijn opgenomen in het overzicht.
3.1 Overzicht baten en lasten per totaal en per programma
VRG (*1.000) Gemeentelijke bijdrage regulier Gem. bijdrage FLO cf MJB 20202023 Extra gem. bijdrage negatief EV Rijksbijdrage Overige baten Totale baten
2021 2022 2022 2023 2024 2025 2026 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting 42.272 42.871 43.323 44.372 45.135 45.975 46.830 1.050 1.050 1.050 1.050 0 0 0 2.600 7.050 1.209 54.181
2.600 7.055 440 54.016
2.600 7.055 579 54.607
2.600 7.238 470 55.730
2.600 7.368 470 55.573
0 7.500 470 53.945
0 7.636 470 54.935
Personele lasten Materiele lasten Taakstellende bezuiniging * Totale lasten
34.564 14.766 0 49.330
35.261 16.312 -345 51.228
35.776 15.534 -57 51.253
36.478 16.325 -138 52.665
37.118 16.785 -138 53.765
37.093 17.154 -138 54.109
37.810 17.586 -138 55.258
Resultaat voor reserve mutaties
4.851
2.788
3.354
3.065
1.808
-164
-322
Reserve mutaties
-4.851
-2.788
-3.354
-3.065
-1.808
164
322
0
0
0
0
0
0
0
Resultaat na reserve mutaties
Pagina 36 van 57
Brandweerzorg (* € 1.000) Gemeentelijke bijdrage regulier Gem. bijdrage FLO cf MJB 20202023 Extra gem. bijdrage negatief EV Rijksbijdrage Overige baten Totale baten
2021 2022 2022 2023 2024 2025 2026 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting 39.948 40.515 40.943 41.949 42.671 43.465 44.273 1.050
1.050
1.050
1.050
0
0
0
2.600 5.261 916 49.775
2.600 5.264 440 49.869
2.600 5.264 469 50.326
2.600 5.400 440 51.439
2.600 5.497 440 51.208
0 5.596 440 49.501
0 5.697 440 50.410
Personele lasten Materiele lasten Taakstellende bezuiniging Totale lasten
31.245 14.167 0 45.412
31.942 15.485 -345 47.081
32.251 14.815 -57 47.009
32.954 15.595 -138 48.411
33.533 16.042 -138 49.437
33.439 16.401 -138 49.702
34.086 16.822 -138 50.769
Resultaat voor reserve mutaties
4.363
2.788
3.317
3.028
1.771
-201
-359
Reserve mutaties
-4.363
-2.788
-3.317
-3.028
-1.771
201
359
0
0
0
0
0
0
0
Resultaat na reserve mutaties
Rampenbestrijding en crisisbeheersing (* € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten Personele lasten Materiele lasten Totale lasten
2021 2022 2022 2023 2024 2025 2026 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting 660 669 675 688 699 712 725 508 509 509 522 531 541 551 293 0 110 30 30 30 30 1.461 1.178 1.294 1.240 1.261 1.283 1.306 976 199 1.175
809 369 1.178
948 309 1.257
889 313 1.203
905 318 1.223
923 323 1.246
942 327 1.269
Resultaat voor reserve mutaties
286
0
37
37
37
37
37
Reserve mutaties
-286
0
-37
-37
-37
-37
-37
0
0
0
0
0
0
0
Resultaat na reserve mutaties
Pagina 37 van 57
GKG (* € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten
2021 Concept JR
2022 2022 2023 2024 2025 2026 Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting begroting begroting
1.207 0 0 1.207
1.225 0 0 1.225
1.237 0 0 1.237
1.259 0 0 1.259
1.281 0 0 1.281
1.304 0 0 1.304
1.329 0 0 1.329
Personele lasten Materiele lasten Totale lasten
910 51 961
1.129 95 1.225
1.124 113 1.237
1.149 110 1.259
1.168 112 1.281
1.191 114 1.304
1.213 115 1.328
Resultaat voor reserve mutaties
246
0
0
0
0
0
0
Reserve mutaties
-246
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Resultaat na reserve mutaties
GHOR (* € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten Personele lasten Materiele lasten Totale lasten
2021 2022 2022 2023 2024 2025 2026 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting 457 463 468 476 484 493 502 1.281 1.282 1.282 1.316 1.339 1.363 1.388 0 0 0 0 0 0 0 1.738 1.745 1.750 1.792 1.824 1.857 1.890 1.433 349 1.782
1.382 363 1.745
1.453 297 1.750
1.485 306 1.792
1.511 313 1.823
1.539 317 1.856
1.569 322 1.890
Resultaat voor reserve mutaties
-44
0
0
0
0
0
0
Reserve mutaties
44
0
0
0
0
0
0
Resultaat na reserve mutaties
0
0
0
0
0
0
0
Pagina 38 van 57
3.2 Geprognosticeerde balans In het onderstaand overzicht is de geprognosticeerde balans (per 31-12 van enig jaar) opgenomen. Activa (x € 1.000)
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Materiele vaste activa Vorderingen
30.642 637
39.847 637
48.358 637
52.116 637
55.316 637
54.985 637
Liquide middelen Totaal activa
108 31.387
108 40.592
108 49.103
108 52.861
108 56.061
108 55.730
Passiva (x € 1.000) Eigen vermogen
2021 -3.361
2022 -7
2023 3.058
2024 4.866
2025 4.702
2026 4.702
Voorzieningen Langlopende schulden Vlottende passiva
15.567 12.233 6.948
14.502 19.149 6.948
13.989 25.108 6.948
13.489 27.558 6.948
12.989 31.422 6.948
12.489 31.591 6.948
Totaal passiva
31.387
40.592
49.103
52.861
56.061
55.730
In de voorspelde balans is rekening gehouden met de geplande investeringen voor 2022-2026 en een stabiel werkkapitaal. Ook zijn de geplande mutaties in reserves en voorzieningen, zoals in de eerdere paragrafen genoemd, verwerkt. De behoefte aan langlopende financiering is bepaald op basis van het meerjaren investeringsplan, de vastgelegde financieringsstructuur en cashflowmutaties. De rentelast voor deze financiering is gedekt in de begroting 2023. Bovenstaande balans is de basis voor de berekende financiële kengetallen in de paragraaf weerstandsvermogen.
Pagina 39 van 57
3.3 Toelichting meerjarenraming Algemeen Deze begroting inclusief meerjarenraming is opgesteld aan de hand van de uitgangspunten in de kaderbrief 2023-2026. In voorgaande begrotingen werd de ‘’0’’lijn gehanteerd (alleen indexatie). Incidentele voordelen als gevolg van de coronacrisis worden ingezet om uitgesteld werk in te halen. Zoals uit de kaderbrief is gebleken spelen er meerdere landelijke en regionale ontwikkelingen die een financiële impact hebben. Gevolg is dat de “0” lijn onder druk staat en de komende jaren niet in alle gevallen realistisch is. Bij nieuwe ontwikkelingen sluiten we aan bij de gemaakte financiële afspraken (hygiëneregels). Dit betekent het volgende: • • • • • •
Er wordt onderscheid gemaakt tussen autonome (niet-beïnvloedbare) ontwikkelingen en niet autonome (beïnvloedbare) ontwikkelingen. Autonome ontwikkelingen leiden in principe tot uitzetting van de begroting; Niet autonome ontwikkelingen worden voorgelegd aan het bestuur inclusief risico’s, financieel effect en dekking. We geven invulling aan wettelijke taken vanuit een realistisch perspectief; Onze landelijke inzet is om financiële effecten van nieuwe ontwikkelingen te verkleinen; We kijken expliciet naar financieringsmogelijkheden door derden.
Quick scan AEF 2020 en uitkomsten Benchmark 2021 In de vorige kaderbrief hebben we u geïnformeerd over de uitkomsten van de Quick scan door bureau AEF. Bureau AEF concludeert dat VRG grote stappen heeft gezet, maar dat het financieel kader beperkt is. Vervolgstappen moeten worden geconcretiseerd in overleg met het bestuur. Deze concretisering vindt op dit moment plaats met bijvoorbeeld de visie op Brandweerzorg 2030. In 2021 heeft VRG een benchmark laten uitvoeren door Berenschot om, naast het rapport van AEF uit 2020, nog meer inzicht te krijgen in haar financiële positie. In de benchmark is VRG vergeleken met 13 andere veiligheidsregio’s. Conclusie is dat VRG in absolute zin groter is dan gemiddeld qua inwoners en oppervlakte. Rekening houden met de schaal zijn de kosten van VRG gemiddeld in vergelijking met andere Veiligheidsregio’s. Hiermee wordt het beeld uit het AEF-rapport bevestigd. VRG is sober en doelmatig ingericht voor de uitvoering van haar wettelijke taken. Taakstelling Om een sluitende meerjarenbegroting te presenteren zal VRG scherpe keuzes moeten maken in haar eigen beleid en prioriteiten moeten stellen. In de basis laat het meerjarenperspectief namelijk een tekort zien van € 0,14 miljoen voor 2023. Dit tekort moet VRG binnen haar eigen begroting oplossen.
Financiële ontwikkelingen beleidsbegroting 2023 Autonome (niet-beïnvloedbare) ontwikkelingen die leiden tot uitzetting van de begroting: •
Huisvesting / nieuwbouw kazernes VRG wordt momenteel geconfronteerd met een forse prijsstijging van de bouwkosten van kazernes. Voor de lopende projecten (Bellingwolde, Haren) betekent dit over een looptijd van 40 jaar een hogere deelnemersbijdrage van € 20 duizend per jaar om deze kosten te kunnen dekken. De planvorming voor Baflo loopt nog. De overige nieuwbouwplannen zijn ‘’on-hold’’ gezet. In het organisatieplan Brandweerzorg 2022-2025 nemen we de gevolgen voor de nieuwe- en bestaande kazernes mee. Daarnaast herijken we het strategisch vastgoedbeleid.
•
Informatieveiligheid (BIO) & Cybercrime Dit betreft een autonome ontwikkeling (wetgeving). Om aan de minimale vereisten te voldoen, zoals o.a. het aanstellen van een CISO is structureel € 130 duizend per jaar benodigd waarvoor geen dekking is binnen de begroting van VRG.
Pagina 40 van 57
•
Indexering 2023 Indexering van de (meerjaren) begroting zal plaatsvinden op basis van loon- en prijsontwikkeling, zoals opgenomen in de financiële verordening. De beleidsbegroting 2023 is geindexeerd met 1,80% (€ 799 duizend) en deze is als volgt berekend. Looncomponent 2023 Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers *
2,00%
Totale indexatie looncomponent in 2023 Materieelcomponent (IMOC) 2023 Prijs overheidsconsumptie, netto materieel *
Weging 60
2,00%
1,20%
1,50% Weging
Totale indexatie materieelcomponent in 2023 * Gebaseerd op tabel 4.2.2 septembercirculaire 2021 Gemeentefonds
1,50%
40
0,60%
Totaal
1,80%
De (meerjarige) indexatie is volgens dezelfde systematiek gebaseerd op onderstaande tabel uit de septembercirculaire 2021van het Gemeentefonds:
Niet-autonome (beïnvloedbare) ontwikkelingen die leiden tot uitzetting van de begroting: •
Huisvesting stedelijk gebied De voorbereidingskosten voor de haalbaarheidsfase en PvE fase worden in 2021 en 2022 gedekt uit bestaande middelen. In 2023 is een voorbereidingskrediet benodigd voor de volgende fase (ontwerpfase). De lasten worden ingeschat op € 100 duizend per jaar, wat leidt tot een uitzetting van de deelnemersbijdrage.
De financiële ontwikkelingen zijn verwerkt in alle tabellen in deze begroting.
Pagina 41 van 57
3.4 EMU-saldo De berekening van het EMU-saldo is als volgt weergegeven: Centraal Bureau voor de Statistiek
www.cbs.nl/kredo
Algemene gegevens: Overheidslaag: Berichtgevernaam: Berichtgevernummer: Jaar: Naam contactpersoon: Telefoon: E-mail: Bestandsnaam:
Omschrijving
Vragenlijst Berekening EMU-saldo Gemeenschappelijke Regeling EMU (0823)
Gemeenschappelijke Regeling EMU 0823 2022 Stephan Hoekman 062208468 finbeleid@vrgroningen.nl EMU220050823.XLS
2021 x € 1000,-
2022 x € 1000,-
2023 x € 1000,-
Volgens realisatie tot en met sept. 2021, aangevuld met raming resterende periode
Volgens begroting 2022
Volgens meerjarenraming in begroting 2023
1.
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)
1.294
2.784
1.724
2.
Mutatie (im)materiële vaste activa
4.494
12.609
7.410
3.
Mutatie voorzieningen
-891
-571
-520
4.
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)
5.
Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa -4.091
-10.396
-6.206
Berekend EMU-saldo
Ruimte voor uw toelichting
Pagina 42 van 57
Bijlagen
Pagina 43 van 57
I. Taakvelden Conform artikel 7 BBV wordt onderstaand een overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld verstrekt. Begroting 2023
VRG totaal
Programma Brandweer
Taakveld (* € 1.000)
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Crisisbeheersing Saldo
Gemeentelijke kolom
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
GHOR
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
0. Bestuur en ondersteuning 0.1 Bestuur
-
1.005
-1.005
-
1.005
-1.005
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0.4 Overhead
278
11.252
-10.974
278
11.226
-10.948
-
26
-26
-
-
-
-
-
-
0.5 Treasury
2
166
-163
2
166
-163
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0.8 Overige baten en lasten
859
5
854
611
5
605
249
-
249
-
-
-
-
-
-
0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten
-
3.065
-3.065
-
3.028
-3.028
-
37
-37
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
54.590
36.149
18.442
50.548
31.921
18.627
991
1.177
-186
1.259
1.259
1.792
1.792
2.1 Verkeer en vervoer
-
711
-711
-
711
-711
-
-
-
-
-
-
-
-
-
8. Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing 8.3 Wonen en bouwen
-
3.376
-3.376
-
3.376
-3.376
-
-
-
-
-
-
-
-
-
55.730
55.730
0
51.439
51.439
0
1.240
1.240
1.259
1.259
1.792
1.792
1. Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer
0
0
2. Verkeer, vervoer en waterstaat
Totaal
Totale lasten Overhead Percentage
55.730 11.252 20,2%
0
0
0
Pagina 44 van 57
Conform het BBV is hieronder een overzicht opgenomen met het verdelingsprincipe op basis waarvan de taakvelden over de programma's zijn verdeeld. Taakveld Betreft kosten voor (ondersteuning) bestuur en accountantskosten (grootboekrekeningnummers 42135 en 0.1 Bestuur 42150). O.b.v. Notitie Overhead - juli 2016 Commissie BBV. Ondersteunende taken niet direct dienstbaar aan de externe klant of het externe product behoren tot overhead. Dit zijn Planning en Control, Financiën, HRM, OR, Inkoop, 0.4 Overhead Communicatie, Juridische zaken, Informatievoorziening en Automatisering, Facilitaire zaken, post/document verwerking en Huisvesting. 0.5 Treasury Activiteiten ten aanzien van financiering en betalingsverkeer zoals rentebaten en rentelasten. Geen sprake van vennootschapsbelasting binnen de Veiligheidsregio Groningen. 0.9 Vennootschapsbelasting (VpB) 0.10 Mutaties reserves Alle toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten Na resultaatbestemming is hier het jaarresultaat zichtbaar. Alle reguliere taken van de brandweer en taken in verband met het beperken en bestrijden van rampen en zware 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer ongevallen, inclusief GHOR en Bevolkingszorg. 2.1 Verkeer en vervoer Betreft bluswatervoorziening, grootboekrekeningnummer 46200 Vastrecht brandkranen.
8.3 Wonen en bouwen Advies, toetsing en handhaving van brandveiligheid.
Pagina 45 van 57
II. Risico’s uit paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Paraatheid vrijwilligers Paraatheid is van groot belang voor een snelle en doeltreffende uitvoering van de brandweerzorg, en is in algemene zin een continu aandachtspunt. Om de paraatheid op een zo hoog mogelijk niveau te houden dan wel te krijgen, wordt er continu naar mogelijkheden gezocht ter verbetering. Deze verbeteringen worden gezocht op het gebied van personeel (boeien en binden van vrijwilligers, piketten), materieel en procedures, kazernes en organisatievormen. Door het uitrukken met afwijkende voertuigbezettingen te faciliteren (met onder meer slimme pagers en opleiding en oefenen) en te zorgen voor een netwerk van elkaar ondersteunende posten, worden zowel een snelle eerste uitruk als de benodigde slagkracht georganiseerd. € 180.000 Hoog Onderhoud kazerne Sontweg De bestaande (verouderde) kazerne aan de Sontweg wordt gehuurd van de Gemeente Groningen, waarbij alleen noodzakelijk onderhoud wordt uitgevoerd. Het huurcontract is gebaseerd op een onderhoudshorizon tot 31-12-2023. De huurperiode zal echter langer zijn in verband met de planning voor de nieuwbouw. Wordt het pand nog 3 jaar langer gehuurd dan lijken de onderhoudskosten zich nog binnen de kaders van het huurbedrag voor de periode tot eind 2023 te bewegen. Wordt deze periode langer dan neemt het risico van bovenmatige onderhoudskosten aanzienlijk toe.
€ 45.000 Middel Nieuwbouw stedelijk gebied Het onderzoek Haalbaarheid huisvesting stedelijk gebied zal begin 2022 worden afgerond. Voor de vervanging van de huidige verouderde kazerne aan de Sontweg zijn 2 geschikte locaties in beeld. De huidige exploitatiekosten van de kazerne aan de Sontweg zijn niet representatief voor een hedendaagse (brandweer) organisatie. Dit zal in de toekomst leiden tot een financiële opgave. De komende periode wordt voor de voorgestelde locaties een Programma van Eisen (PVE) opgesteld inclusief de financiële consequenties. € 1.120.000 Hoog
Pagina 46 van 57
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Programma aardbevingen Door het ontbreken van structurele dekking voor het programma aardbevingen is het opbouwen, maar vooral ook het borgen van adequate kennis binnen onze formatie een uitdaging. Voor de periode medio 2020 - medio 2022 is inmiddels een bijdrage van 550 duizend euro toegezegd door de provincie Groningen voor een programma coördinator, een communicatieadviseur en het lesprogramma aardbevingenwijzer. Risico is dat er na 2022 geen dekking meer is voor deze werkzaamheden. € 165.000 Middel
Tweede loopbaanbeleid De functies van de beroepsbrandweer zijn formeel aangemerkt als bezwarende functie. Gevolg is dat medewerkers maximaal 20 jaar een bezwarende functie VRG mogen uitoefenen. Daarna moeten ze, binnen of buiten de organisatie, een tweede loopbaan starten. Tot 2030 gaat het in totaal om 22 medewerkers. Het tweede loopbaanbeleid is geactualiseerd, waarbij ook de extra kosten in beeld zijn gebracht op basis van 3 scenario's (beste case, real case en worst case). Bij de jaarrekening 2022 wordt voorgesteld om een bedrag van €0,4 mln. te storten in de bestemmingsreserve loopbaanbeleid voor de toekomstige kosten op basis van een real case scenario. De resterende kosten worden gedekt binnen de regulieren begroting. Het verschil het real case scenario en de worst case scenario is opgenomen als risico (€0,3 mln.) € 90.000 Middel Verzekeren Landelijk wordt er samengewerkt op het gebied van verzekeringen. In 2021 zijn de eerste stappen hierin gezet met de oprichting van de stichting risicobeheer, die veiligheidsregio’s adviseert op het thema risicobeheer rondom ongevallen en schade en voor de veiligheidsregio’s verzekeringen inkoopt. Om aanspraken die niet verzekerbaar zijn in gezamenlijkheid te financieren worden gekeken naar de oprichting van een waarborgfonds. De financiële consequenties worden in 2022 inzichtelijk.
Insteek is dat vanaf 2024 een landelijke werkwijze wordt gehanteerd. . € 50.000 Middel Calamiteitencoordinator MkNN Een onderwerp waar nog besluitvorming over moet plaatsvinden zijn de kosten voor het leveren van de Calamiteiten coördinator (Caco) voor de meldkamer. Wettelijk is dit een taak van de Veiligheidsregio’s. Tot op heden werden deze kosten bij de Meldkamer NoordNederland gedragen door de drie kolommen Politie, Ambulance en Brandweer (VR). Mogelijk komen deze kosten in de toekomst in het geheel voor rekening van de Veiligheidsregio’s. € 120.000 Hoog
Omgevingswet / omgevingsrecht
Pagina 47 van 57
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Omschrijving
Risico Kans
Algemeen wordt erkend dat de Omgevingswet op meerdere vlakken een structurele uitzetting van taken voor de Veiligheidsregio met zich meebrengt. In opdracht van de Veiligheidsregio’s heeft het onderzoeksbureau CEBEON in maart 2021 becijferd dat het voor de relevante risicobeheersingstaken gaat om een structurele kwantitatieve uitbreiding van 20%. Voor VRG zijn de meerkosten ingeschat op 325K per jaar (3,3 fte). Het Rijk heeft geen financiering beschikbaar gesteld voor deze meerkosten. De minister heeft inmiddels toegezegd dit mee te nemen in de financiële evaluatie van de wet. Tot die tijd zal VRG op praktische wijze invulling blijven geven aan de invoering van de Omgevingswet. Risico is dat het Rijk geen aanvullende financiering beschikbaar stelt voor de meerkosten. € 455.000 Hoog FLO Er is in 2018 een nieuw landelijk FLO-akkoord gesloten tussen werkgevers en vakbonden. Dit geldt voor de beroepsmedewerkers van de brandweer die al voor 2006 een repressieve functie vervulden. Dit heeft geleid tot het vormen van een voorziening bij de jaarrekening 2019 van 15,2 mln. Met de gemeenten zijn financiële afspraken gemaakt over de verrekening van de FLO kosten tot en met 2024. De totale FLO-kosten zullen jaarlijks herrekend worden door een externe adviseur en de voorziening zal daarmee ook jaarlijks geactualiseerd worden.
Voor de periode na 2024 moeten nog nadere afspraken worden gemaakt met de gemeenten over een jaarlijkse bijdrage. Reden is dat de voorziening tegen contante waarde is gewaardeerd en het een netto regeling betreft € 700.000 Hoog Taakstelling Om een sluitende meerjarenbegroting te presenteren zal VRG scherpe keuzes moeten maken in haar eigen beleid en prioriteiten moeten stellen. In de basis liet het meerjarenperspectief vanuit de beleidsbegroting 2021 namelijk een tekort zien van € 0,5 miljoen. Dit tekort moet VRG binnen haar eigen begroting oplossen. Oorzaken van dit tekort zijn stijgende kosten en wegvallende baten op onder andere verzekeringen en opleidingen. Het structurele tekort is inmiddels teruggebracht naar € 0,15 miljoen. Risico is dat de resterende taakstelling niet volledig kan worden gerealiseerd, ook gelet op de andere risico's en ontbreken van weerstandsvermogen. € 150.000 Hoog
Pagina 48 van 57
Omschrijving
Risico
Omschrijving
Risico
Omschrijving
Risico
Wet veiligheidsregio's In 2020 is de Wet veiligheidsregio's geëvalueerd door een commissie. Conclusie is dat de veiligheidsregio’s goed functioneren als het gaat om regionale branden, incidenten en crises. Maar omdat crises ingewikkelder worden en regionale grenzen overschrijden, is meer samenwerking nodig; tussen veiligheidsregio’s met crisispartners en met het Rijk. Daarom moet er een nieuwe wet komen die daarvoor zorgt. Ook binnen VRG zien we nieuwe risico's, zoals cyber en klimaatverandering. De financiële effecten zijn op dit moment nog niet te overzien. p.m. Taakdifferentiatie/WNRA In februari 2018 ontstond er een juridische discussie over de positie van brandweervrijwilligers. Om de rechtspositie van de Nederlandse brandweervrijwilligers te laten voldoen aan de Europese deeltijdrichtlijn (gelijke werkzaamheden mogen niet ongelijk worden beloond) heeft een landelijke denktank naar mogelijkheden gekeken om het onderscheid tussen brandweervrijwilligers en beroepsbrandweer te vergroten. Risico was dat er grotere aanpassingen nodig waren in taken (taakdifferentiatie) en opleidingsduur. Dit zou leiden tot forse financiele consequenties voor Veiligheidsregio's. Uit nader juridisch onderzoek blijkt inmiddels dat behoud van vrijwilligheid bij de brandweer in Nederland in de kern mogelijk is binnen de huidige Europese wet- en regelgeving.
Op dit moment wordt onderzocht hoe een toekomstbestendig brandweerstelsel vormgegeven kan worden. De kazernering en consignatie van vrijwilligers zal eindigen. Nadat het landelijke implementatieplan is vastgesteld, kan VRG een eigen implementatieplan opstellen om de gevolgen voor de paraatheid in Groningen op te vangen p.m. BON De drie Noordelijke Veiligheidsregio’s werken samen op het gebied van opleiden en oefenen. Hiervoor is in het verleden de stichting Brandweeropleidingen Noord (hierna: BON) opgericht. De BON heeft de afgelopen jaren te maken gekregen met een aantal grote ontwikkelingen, waaronder omzetdaling, aanbestedingsregels en de gevolgen van Corona. Deze ontwikkelingen hebben de huidige bedrijfsvoering en de financiën onder druk gezet. Om te komen tot een toekomstbestendige BON is een aantal besluiten genomen om de financiële situatie van de BON te verbeteren en binnen de wettelijke kaders te komen. De komende jaren wordt gestuurd op het verlagen van de vaste kosten door lagere personeelslasten en een efficiëntere bedrijfsvoering. Ook wordt gekeken naar de governance. Dit financiële situatie is de afgelopen periode verbeterd, maar blijft een punt van aandacht. p.m.
Pagina 49 van 57
Risico
KCR 2 Crisissituaties zijn steeds meer onvoorspelbaar geworden. Regio-overstijgende onderwerpen als cyberaanvallen, terrorisme en extreme weersomstandigheden als gevolg van klimatologische veranderingen staan onverminderd hoog op de actuele risicolijst. Het Knooppunt Coördinatie Regio’s – Rijk (KCR2) is een concrete stap in de doorontwikkeling van crisismanagement in ons land. KCR2 ondersteunt en versterkt de samenwerking tussen veiligheidsregio’s en Rijkspartners, met name op het vlak van informatiemanagement en coördinatie in bovenregionale crisisbeheersing. Het kernteam wordt gefinancierd door het Rijk. Veiligheidsregio’s staan aan de lat voor het ontwikkelen van de eigen regionale informatiepositie. In 2022 wordt nader onderzocht wat dit voor VRG betekent inclusief de financiële consequenties. p.m.
Omschrijving
Cyber en informatiebeveiliging Van de veiligheidsregio’s wordt verwacht dat zij ondersteuning bieden aan vitale organisaties bij (dreigende) verstoring of uitval door een cyberaanval of ransomware. De veiligheidsregio’s kunnen zelf echter ook worden getroffen. De cyberdreiging neemt toe. Met het aanmelden op de VR-ISAC in 2021 is VRG formeel aangesloten op het vertrouwelijke informatie-uitwisseling systeem van Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). Ook wordt gewerkt aan een versnellingsprogramma informatieveiligheid om (op termijn) te kunnen voldoen aan de landelijke normen (BIO). Onderdeel daarvan is de aanstelling van een CISO functionaris.
Risico
De veiligheidsregio’s maken (nog) geen onderdeel uit van de Nederlandse vitale infrastructuur, zoals bijvoorbeeld de politie. Landelijk wordt verkend of de veiligheidsregio’s gekenmerkt kunnen worden als vitale aanbieder. Voor de veiligheidsregio’s betekent dit een verdere investering in de informatiebeveiliging per regio. De organisatorische en financiële gevolgen hiervan worden in kaart gebracht. p.m.
Omschrijving
Pagina 50 van 57
III. Investeringen Onderstaand een overzicht van de voorgenomen investeringen voor 2022 tot en met 2026:
Omschrijving
Bedrijfsgebouwen (incl. grond) Voertuigen/vaartuigen Inventaris rijdend materieel Materieel/materiaal Persoonlijke bescherming middelen/kleding ICT Overige materiele vaste activa Totaal Investeringen Realisatie index % Realisatie index in bedragen
Totale investeringen 2022 -2026
2022
2023
2024
2025
2026
17.745.000 21.336.450 1.510.000 1.325.000 4.649.300
5.860.000 3.671.250 1.190.000 1.325.000 1.666.000
8.113.000 80.000 -
7.525.000 3.941.500 80.000 -
2.180.000 2.845.500 80.000 2.929.300
2.180.000 2.765.200 80.000 54.000
1.073.500 47.639.250
337.500 14.009.750 90% 12.608.775
8.233.000 90% 7.409.700
150.000 11.696.500 90% 10.526.850
350.000 8.384.800 90% 7.546.320
236.000 5.315.200 80% 4.252.160
42.343.805
Dit investeringsoverzicht is geactualiseerd in november 2021. Het investeringsplan gaat uit van vervanging van bestaand materieel, ICT-voorzieningen en de nieuwbouw van kazernes (exclusief huisvesting stedelijk gebied). Hierbij is uitgegaan van actuele prijzen en bekende reguliere indexeringen uit (landelijke) contracten. Gezien de onzekerheid in de planning van sommige investeringen rekenen we met een realisatie index van 90% voor de jaren 2022 t/m 2025 en voor de jaren daarna met een percentage van 80%. Ontwikkeling kapitaallasten We zien een opwaartse druk op de kapitaallasten. De komende jaren verwachten we dat veel materieel, in het verleden aangeschaft door gemeenten, vervangen moet worden. Dit leidt tot een investeringspiek. De coronacrisis heeft er wel voor gezorgd dat deze investeringspiek langer op zich laat wachten. Tegelijkertijd zien we dat de prijzen voor materieel, vastgoed en ICT-voorzieningen fors zijn gestegen. Het in stand houden van het bestaande areaal met het beschikbare budget vereist een strakke sturing en een aantal aanvullende maatregelen. Eén daarvan is om de niet-bestede kapitaallasten in de eerste jaren toe te voegen aan de egalisatiereserve ter dekking van toekomstige kapitaallasten. Hierdoor creëren we stabiliteit in de begroting en is er geen sprake van mutaties in gemeentelijke bijdragen.
Er is geen ruimte voor nieuwe ontwikkelingen die leiden tot uitzetting. We hanteren hiervoor de afspraken die gemaakt met het bestuur in de financiële verordening. Nieuwbouw kazernes De nieuwbouw van de kazerne Haren en de verbouw van de kazerne Bellingwolde vallen fors hoger uit door prijsstijgingen. Dit hebben we als autonome ontwikkeling meegenomen in deze begroting 2023. In januari 2022 heeft het DB besloten ’het zoeken naar nieuwe huisvesting voor de post Baflo stop te zetten in afwachting van het organisatieplan Brandweerzorg en de aanpassing van de huidige post in Baflo (groot onderhoud) prioriteit te geven. De financiële consequenties zijn nog niet verwerkt in bovenstaand meerjareninvesteringplan. De overige nieuwbouwplannen staan “on hold” en zijn conform de investeringsbedragen uit de begroting 2022 opgenomen. Zoals eerder toegelicht wordt de strategische discussie over de nieuwbouw gekoppeld aan het organisatieplan Brandweerzorg. De voorgenomen nieuwbouw Stedelijk Gebied is niet meegenomen in het investeringsoverzicht. Hierover volgt afzonderlijke besluitvorming.
IV. Gemeentelijke bijdrage Bijdrage 2023 primitief Inwoners dec-21 Inwonerbijdrage 2022-actueel Indexatie/effect aanpassing inwonersaantal / OOV Inwonerbijdrage 2023-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal
GHOR
Crisis beheersing
Gemeentelijke Kolom
Brandweer
1,80%
€ 0,80 € 0,01
€ 1,15 € 0,02
€ 2,11 € 0,04
€ 71,54 € 1,71
45.587 38.277 12.176 31.754 27.417 47.834 63.678 233.273 26.215 60.726 586.937
€ 0,81 37.048 31.107 9.895 25.806 22.282 38.874 51.751 189.579 21.305 49.352 476.999
€ 1,17 53.448 44.877 14.276 37.230 32.145 56.082 74.658 273.498 30.735 71.197 688.146
€ 2,14 97.757 82.081 26.110 68.094 58.793 102.576 136.552 500.232 56.216 130.221 1.258.632
€ 73,26 3.096.177 2.646.382 635.516 1.873.296 1.500.635 3.969.223 3.900.487 19.575.236 1.916.380 3.884.354 42.997.687
Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2023
Vergelijking begroting 2022 actueel
3.284.431 2.804.448 685.798 2.004.425 1.613.855 4.166.755 4.163.448 20.538.546 2.024.635 4.135.124 45.421.465
3.208.672 2.739.746 670.042 1.958.284 1.576.748 4.070.409 4.067.554 20.063.585 1.977.891 4.039.823 44.372.755
De bijdragen aan de GHOR, crisisbeheersing en de gemeentelijke kolom worden bepaald aan de hand van het aantal inwoners. De bijdrage aan het programma brandweer en is naar een verdeelsleutel op basis van het aandeel voor brandweerzorg in het gemeentefonds. In de gemeentelijke bijdrage 2020 t/m 2023 is een bedrag inbegrepen voor FLO-kosten van € 1.050.000. Conform afspraak wordt deze ingezet t.b.v. het oplossen van de negatieve algemene reserve.
Pagina 52 van 57
Toelichting VRG mutatie bijdrage 2022 act-2023 prim VRG 2022 Actueel
Indexatie VRG
Verandering OOV sleutel
Uitzetting bijdrage conform kaderbrief 2023
Actualisatie Inwoneraantal
1,80%
Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren)
3.208.672 2.739.746 670.042 1.958.284 1.576.748 4.070.409 4.067.554 20.063.585 1.977.891 4.039.823
57.756 49.315 12.061 35.249 28.381 73.267 73.216 361.145 35.602 72.717
Totaal
44.372.755
798.710
-
-
-
VRG 2023 Primitief
Mutatie bijdrage 2022 actueel 2023 primitief
18.002 15.387 3.695 10.892 8.725 23.078 22.678 113.816 11.142 22.585
3.284.431 2.804.448 685.798 2.004.425 1.613.855 4.166.755 4.163.448 20.538.546 2.024.635 4.135.124
75.758 64.702 15.756 46.141 37.107 96.345 95.894 474.960 46.744 95.301
250.000
45.421.465
1.048.710
In de geactualiseerde begroting 2022 zijn de effecten van veranderingen in OOV sleutel en inwonersaantal meegenomen op basis van de Cebeon rapportage. Voor de beleidsbegroting 2023 en verder is dezelfde verdeelsleutel gehanteerd als voor de geactualiseerde begroting 2022.
Pagina 53 van 57
Meerjarenbeeld 2024 Inwoners dec-21 Inwonerbijdrage 2023-primitief Indexatie Inwonerbijdrage 2024-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal
GHOR
Crisis beheersing
Gemeentelijke Kolom
Brandweer
1,68%
€ 0,81 € 0,01
€ 1,17 € 0,02
€ 2,14 € 0,04
€ 73,26 € 1,23
45.587 38.277 12.176 31.754 27.417 47.834 63.678 233.273 26.215 60.726 586.937
€ 0,83 37.671 31.630 10.062 26.240 22.656 39.527 52.620 192.764 21.663 50.181 485.013
€ 1,19 54.346 45.631 14.515 37.855 32.685 57.024 75.913 278.092 31.252 72.393 699.707
€ 2,18 99.399 83.460 26.549 69.237 59.781 104.299 138.846 508.636 57.160 132.409 1.279.777
€ 74,49 3.148.193 2.690.841 646.193 1.904.767 1.525.846 4.035.906 3.966.016 19.904.100 1.948.575 3.949.611 43.720.048
Minus standaard bijdrage FLO € 1.050.000
Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2024
75.92664.83015.85346.33637.30796.32296.246474.78646.80395.5911.050.000-
3.263.683 2.786.733 681.466 1.991.764 1.603.660 4.140.434 4.137.148 20.408.807 2.011.846 4.109.003 45.134.545
Voor de berekening zijn wij uitgegaan van gelijkblijvend inwoneraantal en gelijkblijvende verdeelsleutel. Daarnaast is een algemene indexering van 1,68 % meegenomen. In 2024 vervalt de in de MJB 2020-2023 begrepen vaste bijdrage voor FLO van € 1.050.000. Tussen VRG en de gemeenten moeten nog nadere afspraken gemaakt worden over de resterende FLO-kosten voor 2024 en verder.
Pagina 54 van 57
Meerjarenbeeld 2025 Inwoners dec-21 Inwonerbijdrage 2024-primitief Indexatie Inwonerbijdrage 2025-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal
GHOR
Crisis beheersing
Brandweer
1,86%
€ 0,83 € 0,02
€ 1,19 € 0,02
€ 2,18 € 0,04
€ 74,49 € 1,39
45.587 38.277 12.176 31.754 27.417 47.834 63.678 233.273 26.215 60.726 586.937
€ 0,84 38.371 32.218 10.249 26.728 23.077 40.263 53.599 196.350 22.066 51.114 494.034
€ 1,21 55.357 46.480 14.785 38.559 33.293 58.085 77.325 283.265 31.833 73.740 712.722
€ 2,22 101.248 85.013 27.043 70.525 60.893 106.239 141.428 518.097 58.223 134.872 1.303.581
€ 75,87 3.129.412 2.674.855 642.064 1.892.998 1.516.226 4.012.860 3.941.748 19.790.699 1.937.145 3.925.705 43.463.711
Voor de berekening zijn wij uitgegaan van gelijkblijvend inwoneraantal en gelijkblijvende verdeelsleutel. Daarnaast is een algemene indexering van 1,86 % meegenomen.
.
Gemeentelijke Kolom
Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2025
3.324.388 2.838.566 694.141 2.028.810 1.633.489 4.217.446 4.214.099 20.788.411 2.049.266 4.185.431 45.974.048
Pagina 55 van 57
Meerjarenbeeld 2026 Inwoners dec-21 Inwonerbijdrage 2025-primitief Indexatie Inwonerbijdrage 2026-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal
GHOR
Crisis beheersing
Gemeentelijke Kolom
Brandweer
1,86%
€ 0,84 € 0,02
€ 1,21 € 0,02
€ 2,22 € 0,04
€ 75,87 € 1,41
45.587 38.277 12.176 31.754 27.417 47.834 63.678 233.273 26.215 60.726 586.937
€ 0,86 39.085 32.818 10.439 27.225 23.507 41.012 54.596 200.002 22.476 52.065 503.223
€ 1,24 56.386 47.345 15.060 39.276 33.912 59.166 78.763 288.534 32.425 75.112 725.978
€ 2,26 103.131 86.594 27.546 71.837 62.025 108.215 144.059 527.734 59.306 137.380 1.327.828
€ 77,29 3.187.619 2.724.607 654.006 1.928.208 1.544.427 4.087.499 4.015.064 20.158.806 1.973.176 3.998.723 44.272.136
Voor de berekening zijn wij uitgegaan van gelijkblijvend inwoneraantal en gelijkblijvende verdeelsleutel. Daarnaast is een algemene indexering van 1,86 % meegenomen.
Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2026
3.386.222 2.891.364 707.052 2.066.546 1.663.871 4.295.891 4.292.481 21.175.075 2.087.383 4.263.280 46.829.165
Pagina 56 van 57
Extra gemeentelijke bijdrage t.b.v. negatieve algemene reserve i.r.t. voorziening FLO in 5 jaar Bedragen in €
Bijstelling bijdrage FLO kosten in totale bijdrage gemeenten 2020-2024 Impact bijdrage bij gemeenten Gemeentelijk Aandeel FLOe bijdrage Procentueel kosten (totaal) 2019 638.748 4,20% 1.742.176 253.986 1,67% 692.742 258.566 1,70% 705.235
2019 -
2020 109.293 43.458 44.242
959.527 236.534 688.060 551.773 1.400.762 1.393.335 6.716.572 685.863 1.411.639 15.195.365
-
Reeds inbegrepen in gemeentelijke bijdrage cf MJB 2020-2023 Jaarlijks kader gemeenten mbt FLO aanvullend Impact op jaarlijkse bijdrage deel FLO
13.000.000
Gemeente Delfzijl Appingedam Loppersum Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde/Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal
2.617.096 645.143 1.876.674 1.504.952 3.820.558 3.800.299 18.319.348 1.870.681 3.850.225 41.445.129
6,31% 1,56% 4,53% 3,63% 9,22% 9,17% 44,20% 4,51% 9,29% 100,00%
meerjarenbegroting
actualisatie
jrk
2021
2022
2023
2024
164.180 40.472 117.730 94.411 239.677 238.406 1.149.238 117.354 241.538 2.600.000
196.993 164.180 40.472 117.730 94.411 239.677 238.406 1.149.238 117.354 241.538 2.600.000
196.993 164.180 40.472 117.730 94.411 239.677 238.406 1.149.238 117.354 241.538 2.600.000
196.993 164.180 40.472 117.730 94.411 239.677 238.406 1.149.238 117.354 241.538 2.600.000
196.993 164.180 40.472 117.730 94.411 239.677 238.406 1.149.238 117.354 241.538 2.600.000
1.050.000 2.600.000 3.650.000
1.050.000 2.600.000 3.650.000
1.050.000 2.600.000 3.650.000
1.050.000 2.600.000 3.650.000
2.600.000 2.600.000
Pagina 57 van 57
Totale gemeentelijke bijdrage per jaar inclusief extra bijdrage € 2,6 miljoen FLO voorziening (t/m 2024) Bedragen in €
Gemeente
2022 primitief
2022 actueel
2023
2024
2025
2026
Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum)
3.430.798
3.405.665
3.481.423
3.460.676
3.324.388
3.386.222
Oldambt
2.933.654
2.903.926
2.968.628
2.950.913
2.838.566
2.891.364
Pekela
710.381
710.514
726.270
721.938
694.141
707.052
Stadskanaal
2.078.294
2.076.015
2.122.156
2.109.494
2.028.810
2.066.546
Veendam
1.659.772
1.671.159
1.708.266
1.698.071
1.633.489
1.663.871
Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond)
4.258.597
4.310.087
4.406.432
4.380.111
4.217.446
4.295.891
Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek)
4.283.368
4.305.960
4.401.854
4.375.554
4.214.099
4.292.481
Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen)
20.864.304
21.212.823
21.687.783
21.558.045
20.788.411
21.175.075
Westerwolde (Bellingwedde/Vlagtwedde)
2.080.707
2.095.246
2.141.990
2.129.201
2.049.266
2.087.383
Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren)
4.220.500
4.281.361
4.376.662
4.350.542
4.185.431
4.263.280
Totaal
46.520.375
46.972.755 48.021.465
47.734.545
45.974.048
46.829.165