CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

08-07-02 Bijlage 1 Regiobeeld Groningen versie 23062023

Gemeenteraad 25 maart 2024, gemeente VeendamBij agendapunt: Ingekomen stukken week 813.542 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

78

39

23-6-2023

11.D GGZ – Aantal zelfdodingen neem af, maar hoger dan landelijk gemiddelde

•

De grafiek toont het aantal zelfdodingen in de regio per 10.000 inwoners.

•

In de provincie Groningen beroofden vorig jaar 67 mensen zichzelf van het leven. Tijdens de jaren ervoor (2020 en 2021) was dat respectievelijk 78 en 79 keer het geval.

•

Rekening houdend met het aantal mensen dat er in een provincie woont, kwam zelfdoding in 2021 het meest voor in Groningen en Zeeland.

•

Met deze cijfers wordt de urgentie rondom de mentale gezondheid in Groningen bevestigd.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

79

79

11.E GGZ – Aantal cliënten langdurige GGZ Grafiektitel

•

Op basis van dit regiobeeld en eventueel aanvullende gegevens zal de regio nader analyseren of er specifieke redenen zijn om een hogere instroom van GGZ cliënten in de WLZ te verklaren en of de WLZ voor de doelgroep cliënten met langdurige GGZ altijd tot de meest passende vorm van zorg leidt, of dat er door andere vormen van zorg en ondersteuning meer mogelijkheden voor maatschappelijk herstel binnen bereik van deze cliënten komen.

•

Het aantal cliënten langdurige GGZ in de regio Groningen laat een lichte daling zien ten opzichte van de gemiddelde trend in Nederland, met uitzondering van 2020.

0,019%

0,016%

0,013%

0,010% 2018 Aandeel LGGZ patiënten NL

2019

2020

2021

Aandeel LGGZ patiënten Regio Groningen

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

80

80

40

23-6-2023

12. VVT

NB. In dit basisbeeld zijn de onderdelen wijkverpleging, ELV en Verpleeghuizen gekozen omdat we daar momenteel beschikken over landelijke data. Het staat de regio’s uiteraard vrij om waar gewenst hier nog andere onderdelen aan toe te voegen. Denk aan o.a. aan GRZ en GZSP.

A.

Wijkverpleging – aantal cliënten

B.

Wijkverpleging – zorgkosten

C.

Wijkverpleging– capaciteit en uitdagingen

D.

ELV en GRZ – capaciteit en uitdagingen

E.

ELV – aantal patiënten

F.

ELV – uitstroom

G.

Verpleeghuizen – aantal cliënten

H.

Verpleeghuizen – wachttijden

I.

Verpleeghuizen – capaciteit

J.

Zorgkosten verpleging en verzorging

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

81

81

12.A Wijkverpleging – aantal cliënten

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

•

Het aantal cliënten in de wijkverpleging in de regio Groningen stijgt van 24.650 in 2023 naar 34.410 in 2040; een stijging van 39,6%.

•

De stijging van het aantal cliënten in de regio Groningen komt overeen met de gemiddelde stijging in Nederland.

•

De verwachte arbeidscapaciteit in de wijkverpleging zal ongeveer gelijk blijven. Het opvangen van deze stijging vraag daarom meer focus op zelfredzaamheid van verzekerden/cliënten in de wijkverpleging en inzet op zorg(technologische) innovaties.

82

82

41

23-6-2023

12.B Wijkverpleging – zorgkosten •

De gemiddelde kosten voor de wijkverpleging liggen in de regio Groningen aanzienlijk hoger dan het landelijke gemiddelde. Deze discrepantie kan worden verklaard door de hogere kosten die gepaard gaan met de zorg voor 75-plussers, en met name voor de groep van 85-plussers. Niet alleen vormen zij een substantieel deel van de totale populatie in deze regio, maar zij dragen ook in veruit het grootste aandeel bij aan de totale zorgkosten.

•

In vergelijking met andere regio’s is een mogelijk oorzaak dat er in de regio Groningen minder is ingezet op zelfredzaamheid waardoor het gemiddelde aantal uren zorg ook hoger ligt dan landelijk.

•

Het is van belang om gezamenlijk deze groeiende uitdagingen het hoofd te bieden. Door te investeren in gerichte zorgprogramma's, het bieden van gespecialiseerde training aan zorgverleners en het stimuleren van preventieve maatregelen, kunnen we niet alleen de kosten beheersen, maar ook de gezondheid en het welzijn van onze oudere bevolking optimaliseren.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

83

83

12.C Wijkverpleging– capaciteit en uitdagingen Capaciteit • De capaciteit in de wijkverpleging staat onder druk vanwege verschillende factoren, waaronder een hoog ziekteverzuim, uitstroom personeel door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en een toename in de vraag naar wijkverpleging. • Hoewel de vraag naar wijkverpleging blijft stijgen, zal de capaciteit naar verwachting ongeveer gelijk blijven. Dit creëert een uitdaging voor het behouden van voldoende capaciteit om aan de groeiende vraag te voldoen. • Het aanpakken van het hoge ziekteverzuim, het werven en behouden van personeel en het verbeteren van de efficiëntie zijn cruciale aandachtspunten om de kwaliteit, en toekomstbestendigheid, van de wijkverpleging te waarborgen in deze regio • Er zijn in totaal ca. 35 gecontracteerde aanbieders in de regio Noord, daarnaast ook zijn er ook aantal niet gecontracteerde aanbieders actief; • De systeemspelers zijn: Meander, Icare, ZINN, TSN, Buurtzorg, Zonnehuisgroep Noord, Dignis en Oosterlengte

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

Regionale uitdagingen: • Cliënten tijdig doorverwijzen naar de WMO of WLZ als daar aanspraak op is; • Inzet op Advanced care planning, die in overeenstemming en afstemming is met andere zorgsoorten en domeinen • Versterken en verbeteren van de samenwerking en coördinatie tussen verschillende zorgaanbieders zodat de beschikbare capaciteit optimaal benut kan worden.

84

84

42

23-6-2023

12.D ELV en GRZ: capaciteit en uitdagingen ELV • 15 gecontracteerde zorgaanbieders in regio Noord; • Hoge uitstroom naar de WLZ waarbij de ELV oneigenlijk/onjuist als overbrugginszorg wordt gebruikt of op wens van verzekerde wordt voorgezet. De WLZ is voorliggend op de zorgverzekeringswet. GRZ • 10 gecontracteerde zorgaanbieders in regio Noord. • De instroom in de Geriatrische Revalidatiezorg (GRZ) en het aantal beschikbare bedden zijn deels afhankelijk van het aantal electieve operaties in (regionale) ziekenhuizen. Meer operaties kunnen leiden tot een grotere vraag naar revalidatiebedden in de GRZ. Als er minder operaties worden uitgevoerd, leidt dit tot een lagere instroom in de GRZ met leegstand tot gevolg. Hierdoor kan de capaciteit in de GRZ geconfronteerd worden met enige volatiliteit. Het is daarom belangrijk om de communicatie en afstemming tussen ziekenhuizen en GRZ-instellingen te behouden en/of verder te optimaliseren zodat de capaciteit voor zowel de korte als langere termijn afgestemd kan worden op de vraag. • Dubbelzorg problematiek: aantal ouderen met psychogeriatrische stoornissen neemt toe in lijn met de demografische ontwikkelingen. Deze groep is minder goed te plaatsen en minder revalideerbaar. In de regio zijn aanvullende afspraken gemaakt voor de bediening van deze doelgroep in de GRZ.

In de regio Groningen is zowel voor de ELV als de GRZ voldoende capaciteit. Op de gemeente Midden-Groningen na bevindt er zich in alle andere gemeentes binnen groningen een aanbieder van ELV en/of GRZ. Voor de regio Middeng-Groningen zijn binnen een straal van 10 kilometer meerdere alternatieve beschikbaar in naastliggende gemeentes. Hoe de capaciteit zich naar de toekomst toe ontwikkeld is lastig te voorspellen. De vraag zal in lijn met de demografische ontwikkeling mogelijk toenemen, waarbij de capaciteit grotendeels gelijk zal blijven. Bemiddelingen naar de ELV of GRZ dienen te verlopen via het Regionale coördinatiepunt van Zorg na Zorg. Zowel vanuit de MSZ als vanuit de huisartsen zorg moet bemiddeling naar de ELV of GRZ verlopen via het coördinatiepunt. De zorgsoorten ELV en GRZ worden eveneens geconfronteerd met arbeidskrapte, hoog ziekteverzuim en schaarse capaciteit van o.a. de specialist ouderengeneeskunde.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

85

85

12.F VVT | ELV – uitstroom Uitstroom: naar Wlz-instelling

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

•

De regio Groningen kent de hoogste uitstroom vanuit de ELV naar een Wlz-instelling. Mogelijke oorzaken zijn dat ELV ten dele wordt ingezet als overbruggingszorg of dat cliënten op eigen initiatief langer binnen de ELV zijn gebleven om de eigen bijdrage voor de WLZ te vermijden. Dit is in eerste instantie onwenselijk omdat de WLZ voorrang heeft boven de Zorgverzekeringswet, waaruit de ELV wordt vergoed.

•

Een mogelijke oplossing voor dit probleem is het verbeteren van de voorlichting en communicatie aan patiënten en hun families over de verschillen tussen ELV en WLZ en de financiële consequenties. Het stimuleren van vroegtijdige aanvragen voor de WLZ en het bevorderen van een soepele overgang van ELV naar passende WLZ-voorzieningen kan ook helpen.

•

Het is belangrijk om samen te werken met zorgprofessionals, zorgverzekeraars en andere relevante instanties om dit probleem aan te pakken.

•

Data over de uitstroom naar huis of overlijden ontbreekt

86

86

43

23-6-2023

12.G VVT | Verpleeghuizen – aantal cliënten

•

Het aantal cliënten in de Wet Langdurige Zorg (WLZ) in de regio Groningen stijgt van 5.230 in 2023 naar 8.420 in 2040: een stijging van 61%.

•

De stijging van het aantal cliënten in de regio Groningen is minder hard dan de gemiddelde stijging in Nederland.

•

Het aantal cliënten met V&V per 10.000 inwoners verschilt weinig per gemeente in de regio Groningen. De gemeenten met het grootste aantal cliënten met V&V per 10.000 inwoners zijn Eemsdelta (112), Oldambt (123) en Stadskanaal (123).

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

87

87

12.G VVT | Verpleeghuizen – aantal cliënten

•

Er wordt een forse toename van volledig pakket thuis (vpt) en modulair pakket thuis (mpt) verwacht in de komende jaren. De intramurale capaciteit gaat door gewijzigde VWS beleid niet groeien waardoor de zorgvraag in de thuissituatie moet worden opgevangen.

•

In lijn met het overheidsbeleid is de ambitie om de capaciteit aan intramurale zorg stabiel te houden en meer zorg thuis te leveren. In de vorm van vpt of mpt, in een geclusterde woonvorm of in de wijk. Links is de huidige verdeling tussen mpt en vpt doorgezet naar de toekomst . In grafiek 1 is de huidige verdeling tussen mpt en vpt doorgezet naar de toekomst. In grafiek 2 en 3 zijn twee mogelijke scenario’s gepresenteerd met de bijbehorende aantallen. Het beleid van het Zorgkantoor zal erop gericht zijn om samen met de zorgaanbieders de juiste vormen van huisvesting en zorglevering te realiseren waarbij zoveel mogelijk klanten via MPT zorg geleverd krijgen voordat er over wordt gegaan naar VPT. De toekomst zal uitwijzen hoe de verhouding tussen mpt en vpt zich zal ontwikkelen.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

88

88

44

23-6-2023

12.G VVT | Verpleeghuizen – aantal cliënten

•

De regio Groningen telt 590.170 inwoners, waarvan 6.399 met een Wlz V&V indicatie.

•

Het gemiddelde aantal Wlz V&V cliënten in de regio Groningen ligt op 1% van het aantal inwoners. Stad Groningen springt eruit met een laag percentage van 0,87%. Dit komt waarschijnlijk, omdat er veel studenten in Groningen wonen. Oldambt (1,52%) en Eemsdelta (1,37%) hebben relatief veel cliënten.

•

Onderstaande weergaven tonen het aantal inwoners in de Groningse gemeenten en het aantal cliënten woonachtig in de betreffende gemeente met een Wlz-indicatie voor V&V.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

89

89

12.G VVT | Verpleeghuizen – aantal cliënten

•

Het aandeel oudere Wlz V&V cliënten ligt in Groningen hoger dan landelijk.

•

Onderstaande diagrammen tonen het aandeel van cliënten met geldige Wlz-indicatie voor V&V in de verschillende leeftijdscategorieën. De leeftijdsopbouw in de 10 Groningse gemeenten wordt vergeleken met de opbouw van Groningen totaal, Menzis totaal (Twente, Arnhem en Groningen) en landelijk.

•

Het aandeel 65-79 jaar jarigen is lager dan landelijk. Het aandeel cliënten van 80+ met geldige Wlz-indicatie voor V&V ligt in de Menzis regio’s en dus ook in de regio Groningen hoger dan landelijk. Het aandeel 65-79 jaar ligt daarentegen weer lager dan landelijk.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

90

90

45

23-6-2023

12.H VVT | Verpleeghuizen – wachttijden •

In de regio Groningen ligt het aantal wachtenden per 100.000 inwoners voor urgent plaatsen en wachten op voorkeur zonder zorg rond het landelijk gemiddelde. Het aantal wachtenden per 100.000 inwoners voor actief plaatsen en wachten op voorkeur met zorg ligt in de regio Groningen lager dan het landelijk gemiddelde.

•

Het aandeel wachtenden dat langer dan 6 maanden moet wachten op verpleeghuiszorg in de regio Groningen is relatief laag ten opzichte van het landelijk gemiddelde.

•

Het aandeel wachtenden dat korter dan 4 weken moet wachten op verpleeghuiszorg in de regio Groningen is relatief hoog ten opzichte van het landelijk gemiddelde.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

91

91

12.G VVT | Verpleeghuizen – aantal cliënten

•

Bovenstaande diagrammen tonen de gemiddelde V&V kosten per inwoner, de gemiddelde V&V kosten per Wlz-cliënt en het percentage Wlz-cliënten ten opzichte van de populatie. Met Wlz-cliënten wordt bedoeld: een inwoner van betreffende regio die in het peiljaar een geldige V&V indicatie voor Wlz-zorg had.

•

De gemiddelde zorgkosten per inwoner ligt in Groningen hoger dan het landelijk gemiddelde.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

92

92

46

23-6-2023

12.J VVT | Verpleeghuizen – capaciteit

Bovenstaand plaatje toont de minimale tekorten in intramurale capaciteit per gemeente. Hieruit blijkt dat er in de provincie Groningen een tekort gaat ontstaan aan intramurale capaciteit. • Intramurale capaciteit wordt niet meer uitgebreid waardoor klanten langer in de thuissituatie via MPT of VPT de zorg moeten verkrijgen. Dit zorgt voor een groter belasting voor de netwerken en informele zorg om dit in de thuissituatie te kunnen borgen. (Bron: regiobeeld V&V) •

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

93

93

13. Gehandicaptenzorg A.

Aantal cliënten

B.

Wachttijden

C.

Zorgkosten

D.

Capaciteit

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

94

94

47

23-6-2023

13.A Gehandicaptenzorg –aantal cliënten

•

Regio Groningen telt 590.170 inwoners, waarvan 5.414 met een GZ indicatie.

•

Bovenstaande weergaven tonen het aantal inwoners in de Groningse gemeenten en het aantal cliënten woonachtig in de betreffende gemeente met een Wlzindicatie voor GZ.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

95

95

13.A Gehandicaptenzorg – aantal cliënten Zorg gericht op ouderdomsproblematiek Bijna 40% van de cliënten in de regio Groningen is 50 jaar of ouder. In een aantal gemeenten ligt dit percentage nog hoger. Zorg gericht op bijkomende ouderdomsproblematiek vraagt de komende jaren aandacht. Anderzijds zien we een vergelijkbaar aandeel jeugdigen en jong volwassenen. Dit vraagt om flexibiliteit in aanbod wat meebeweegt in de wensen en behoeften van de cliënt. Passend bij de levensfase en de daarbij behorende zorgvraag.

•

De leeftijdsopbouw van mensen met een GZ-indicatie in regio Groningen wijkt gering af van het landelijke beeld.

•

Bovenstaande diagrammen tonen het aandeel van cliënten met een geldige Wlz-indicatie voor GZ in de verschillende leeftijdscategorieën. De leeftijdsopbouw in de Groningse gemeenten wordt vergeleken met de opbouw van de regio Groningen, Menzis (Twente, Arnhem en Groningen) en landelijk.

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

96

96

48

23-6-2023

13.A Gehandicaptenzorg – aantal cliënten

•

Het aantal cliënten in de gehandicaptenzorg in de regio Groningen daalt van 3.940 in 2023 naar 3.600 in 2040; een daling van 8,6%.

•

De multiproblematiek (vb VG met psychiatrie of dementie/verslavingszorg) neemt toe waardoor het lastiger is om cliënten te plaatsen

•

Toenemende zorgvraag overbruggingsplekken zien wij steeds vaker in onze regio

•

Toenemende vraag voor plekken met hoog beveiligingsniveau, zonder forensische noodzaak. Meer samenwerking met team beveiligde bedden en over regio’s heen.

•

Veel vraag naar LVG-plekken, maar weinig tot geen aanbod voor deze doelgroep in Groningen

•

In de regio Groningen verzilvert ongeveer 30% van de clienten hun indicatie in PGB. Kijkend naar de Menzis Regio's is dat relatief hoog (peiljaar 2022; Data Zorgkantoor).

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

97

97

13.B Gehandicaptenzorg – wachttijden

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

•

In de regio Groningen ligt het aantal wachtenden per 100.000 inwoners voor actief plaatsen en voor wachten op voorkeur met en zonder zorg voor gehandicaptenzorg onder het landelijk gemiddelde.

•

In de regio Groningen wachten minder mensen dan het gemiddelde in Nederland langer dan een jaar op gehandicaptenzorgzorg.

•

In de regio Groningen wachten er meer mensen dan het gemiddelde in Nederland korter dan 4 weken of 6 tot 13 weken op gehandicaptenzorgzorg.

•

In de afgelopen periode zien wij dat clienten die de zorg verzilveren in PGB sneller een intramurale plek nodig hebben door faillissement van PGB zorgaanbieders. Hierdoor lopen de wachttijden van de reguliere wachtende op.

•

In PGB wordt relatief gezien veel VG 6/7/8 verzilverd. In de thuissituatie lukt dit niet meer waardoor meer overbruggingszorg nodig is.

98

98

49

23-6-2023

13.C Gehandicaptenzorg - zorgkosten •

De gemiddelde zorgkosten GZ per inwoner in de regio Groningen liggen boven het landelijk gemiddelde. De gemiddelde zorgkosten per cliënt liggen lager dan het landelijk gemiddelde.

•

In de regio Groningen zijn relatief minder GZinstellingen voor zware verblijfszorg gevestigd. Dit kan de lagere zorgkosten per cliënt verklaren. Hierdoor worden cliënten buiten de regio Groningen geplaatst.

Bovenstaande diagrammen tonen de gemiddelde kosten GZ per inwoner c.q. per Wlz-cliënt. Met een Wlz-cliënt wordt een inwoner van de betreffende regio bedoeld met een Wlz-indicatie. (Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

99

99

14. Geestelijke gezondheidszorg (wlz) A.

Aantal cliënten

B.

Instroom cliënten

C.

Verdeling GGZ B / GGZ W

D.

Aantal wachtenden

E.

Gemiddelde zorgkosten

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

100

100

50

23-6-2023

14.A Geestelijke gezondheidszorg (WLZ) –aantal cliënten

•

Regio Groningen telt 591.671 inwoners, waarvan 933 met een GGZ indicatie.

•

Bovenstaande weergaven tonen het aantal inwoners in de Groningse gemeenten en het aantal cliënten woonachtig in de betreffende gemeente met een Wlzindicatie voor GGZ.

(Peiljaar: 2023 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

101

101

(Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

102

102

51

23-6-2023

14.B GGZ – Instroom cliënten

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

103

103

14.B GGZ – Instroom cliënten

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

104

104

52

23-6-2023

14.C GGZ – Verdeling GGZ-B in de regio Groningen

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

105

105

14.D GGZ – Verdeling GGZ-W in de regio Groningen

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

106

106

53

23-6-2023

14.D GGZ – aantal wachtenden

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

107

107

14.D GGZ – aantal wachtenden

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

108

108

54

23-6-2023

14.E GGZ – gemiddelde zorgkosten

Bovenstaande diagrammen tonen de gemiddelde kosten GGZ per inwoner c.q. per Wlz-cliënt. Met een Wlz-cliënt wordt een inwoner van de betreffende regio bedoeld met een Wlz-indicatie. (Peiljaar: 2021 Bron: MZL statline (zorgkosten), Primos (inwoners) en eigen data Zorgkantoor)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

109

109

15. Jeugdwet, Wmo en sociaal werk A.

Zorggebruik jeugdhulp

B.

Jeugdwet - kosten

C.

Jeugdwet - aantal jeugdhulptrajecten

D.

Wmo | Aantal zorgvragers en zorgkosten

E.

Sociaal werk

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

110

110

55

23-6-2023

15.A Zorggebruik jeugdhulp

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

111

111

15.B Jeugdwet | kosten

In de vorige dia, onder 14.A zien we dat in gemeenten met een lagere SES-WOA een groter deel van de jongeren gebruik maakt van jeugdhulp. Vaak zijn dat ook relatief zwaardere/duurdere trajecten. In deze tabel zien we dat dit leidt tot hogere kosten voor jeugdhulp per 1000 inwoners, het hoogste in de gemeenten Veendam, Stadskanaal en Oldambt.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

112

112

56

23-6-2023

15.C Jeugdwet | Aantal jeugdhulptrajecten* •

Het aantal jeugdhulptrajecten in de regio Groningen daalt in de periode 2021-2040 met 7,9%.

•

In tegenstelling tot het aantal jeugdhulptrajecten in de regio Groningen in de periode 2021-2040 laat het landelijk gemiddelde een stijgende trend zien.

*De grafiek toont het aantal jongeren met jeugdhulp in natura. Met ingang van 2021 is er een forse toename van jeugdhulpaanbieders, die jeugdhulptrajecten rapporteren. Hierdoor zijn de cijfers voor het jaar 2021 niet goed te vergelijken met de cijfers van 2020. Ook over de eerdere jaren (2015 t/m 2020) is de trend niet volledig veroorzaakt door groei in het aantal jeugdhulptrajecten maar ook door bijvoorbeeld betere aanlevering van data vanuit gemeenten en een verandering in de berekenwijze.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

113

113

15.D Wmo •

Niet alle gemeenten leveren de data over de Wmo aan, waardoor geen betrouwbare cumulatie op zorgkantoorregio is te geven.

Wmo; meer informatie Aantal maatwerkvoorzieningen op gemeente- en wijkniveau: Gemeentelijke Monitor Sociaal Domein | Waarstaatjegemeente.nl Kosten: https://www.waarstaatjegemeente.nl/jive?workspace_guid=8ce130c7c202-4b7d-9f31-357799a3d051

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

114

114

57

23-6-2023

15.D WMO Gemeentelijke Uitgaven •

De gemeente Groningen geeft per 1000 inwoners meer dan 4 keer zo veel uit aan WMO maatwerkarrangementen dan de gemeente Pekela. Vraag is of dit cijfer vertekend is omdat de gemeente Groningen voor een aantal WMOvoorzieningen centrumgemeente is of dat de kostentoerekening per gemeente verschillend is.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

115

115

15.E Sociaal Werk en Positieve Gezondheid De missie van sociaal werk is inwoners ondersteunen en motiveren om vanuit eigen kracht en hun talenten regie te nemen over hun leven en met elkaar te zorgen voor een leefbare, sterke samenleving. Inwoners bij hun initiatieven adviseren en begeleiden is het uitgangspunt. Sociaal werk is er voor het welzijn van de inwoners en zet zich in om de eigen kracht en talenten van mensen te versterken, zodat iedereen zelf de regie heeft en grip houdt over zijn of haar eigen leven. Preventie vormt de basis van het sociaal werk; het biedt de ondersteuning die nodig is en de samenleving versterkt. Sociaal werk maakt zoveel mogelijk gebruik van de eigen kracht van inwoners, hun sociale netwerk en/of lichtere vormen van ondersteuning. Sociaal werk werkt onder andere vanuit het gedachtegoed van Positieve Gezondheid: Mensen weten wat kwaliteit van leven voor hen betekent. Iedereen kan kwetsbaar zijn. Sociaal werk wil mensen ondersteunen om in die situatie hun mogelijkheden te zien en te ontwikkelen. De regio kent de volgende welzijnsorganisaties: Sociaal Werk Oldambt, De Basis, De Badde, Mensenwerk Hogeland, Welstad, De Schans, Welzijn Westerwolde, WIJ Groningen, Cadanz Welzijn en Kwartier Zorg en Welzijn.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

116

116

58

23-6-2023

15.E Dienstverlening sociaal werk

•

Individuele dienstverlening: verschuiving tussen lichte hulp (Leun & Steun) naar zwaardere hulp (individuele trajecten)

•

Complexiteit neemt toe (meer en zwaardere hulpvragen)

•

Collectieve dienstverlening: Trajecten die niet individueel worden opgepakt. Hieronder vallen onder andere individuele vragen die in een groep (collectief) worden opgepakt, trainingen, activiteiten, samenlevingsopbouw en straatwerk.

Bron data sociaal werk: Stichting Tintengroep. De data 2023 hebben betrekking op de periode januari tot en met 15 juni.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

117

117

15.E Hulpvragen en doorverwijzingen naar sociaal werk •

De meeste hulpvragen hebben betrekking op de domeinen* Geestelijke gezondheid, Financiën, Huiselijke relaties en Huisvesting.

•

Hulpvragen op het domein Geestelijke gezondheid nemen toe.

•

In 2023 (tot en met 15 juni) komt 42% van de hulpvragen uit het domein GGZ van de leeftijdscategorie 4-27 jaar.

*) Domeinen van de ZelfRedzaamheidsMatrix

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

•

De top 3 doorverwijzers zijn huisartsen, ketenpartners en gemeenten.

•

Aantal doorverwijzingen door huisartsen neemt toe en de verwachting is dat deze trend zich voort zet.

118

118

59

23-6-2023

16. Preventie A.

Gecombineerde Leefstijl Interventie (GLI)

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

119

119

16.A GLI

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

•

Deze kaart toont het aantal deelnemers aan Gecombineerde LeefstijlInterventie (GLI) per 10.000 inwoners. Met de GLI werken volwassenen aan hun leefstijl met onder andere aandacht voor gezonde voeding en bewegen. De GLI wordt sinds 2019 vergoed in de basisverzekering (Zvw).

•

In de regio Noord wordt de GLI vanaf 2022 georganiseerd via zorggroep ROEPNN. Bij ROEPNN zijn verschillende GLIaanbieders aangesloten.

120

120

60

23-6-2023

C. Regionale samenwerking

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

121

121

Oplossingsrichting als antwoord op de uitdagingen in de regio: Gezondheids Overleg Groningen (1)

•

In het netwerk Gezondheids Overleg Groningen is overeenstemming over de regionale opgaven op het gebied van gezondheid en zorg, zoals beschreven in de regiovisie ‘Gezonde Groningers en gezonde zorg’.

•

Het netwerk GOG is het overkoepelend verbond om alle betrokken partijen samen te laten werken aan de realisatie van de regiovisie.

•

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

122

122

61

23-6-2023

Oplossingsrichting als antwoord op de uitdagingen in de regio: Gezondheids Overleg Groningen (2) De vier actielijnen van het netwerk GOG zijn als volgt te karakteriseren: Actielijn 1, Meer doen met beschikbare middelen, richt zich op de beschikbaarheid van passende zorg en is aanjager van de transformatie in de zorg die hiervoor noodzakelijk is. Actielijn 2, Meer preventie, welzijn en samenleving (inclusief omgeving) richt zich op meer gezonde jaren voor alle Groningers en werkt daarom aan een gezonde basis, het gemakkelijk maken van gezond gedrag en aan een gezonde leefomgeving. Actielijn 3, Data ondersteunend werken en monitoren zorgt voor de beschikbaarheid en bruikbaarheid van zorg- en gezondheidsdata om te kunnen sturen op de acties die voortvloeien uit actielijn 1,2 en 4 en de impact daarvan zichtbaar te maken. De opbrengsten in Actielijn 3 zijn bedoeld voor inwoners, professionals, beleidsmakers en onderzoekers en de leeromgevingen waar zij deel van uitmaken. Actielijn 4, Professionals van de toekomst, richt zich op de beschikbaarheid van vitale, gemotiveerde en competente professionals, mantelzorgers en vrijwilligers. Daarmee werken we aan een zorgzame samenleving waarin passende zorg in voldoende mate beschikbaar is en blijft voor wie het nodig heeft.

Regiobeeld Groningen, versie 23062023

123

123

62

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13911319/1