CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

07-03 Jaarverslag 2022 OPRON

Gemeenteraad 30 oktober 2023, gemeente VeendamBij agendapunt: Jaarverslag Scholengroep OPRON 202219.746 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Onderwijsachterstandenmiddelen

De onderwijsachterstandsmiddelen (OAB-middelen) worden op basis van de schoolscores van het CBS deels aan de scholen toebedeeld. Aangezien met de komst van de OAB-middelen, de rijksvergoeding impulsregeling is komen te vervallen, is deze op een zelfde wijze gealloceerd. De OAB-middelen waren € 912.954 in 2022. Deze middelen worden ingezet voor o.a. het formeren van kleinere groepen en de inzet van ondersteuning voor de kinderen met een achterstand.

26

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

2.5 CONTINUÏTEITSPARAGRAAF In deze paragraaf richten wij onze blik op de financiële toekomst. Inhoudelijk is hiervoor al een beeld van de toekomst geschetst. Hieronder wordt ingegaan op de voornaamste risico´s die Scholengroep OPRON loopt en hoe wij hier op anticiperen.

Intern risicobeheersingssysteem

In het treasurybeleid is primair als doel vastgesteld het beheren van financiële risico's en secundair het reduceren van financieringskosten. Ook de verantwoordelijkheden, wie mag verplichtingen aangaan en wie is tekenbevoegd, is in dit beleid vastgelegd. Er is een splitsing aangebracht in het verwerken van rekeningen en het accorderen van rekeningen. Hiermee is een duidelijke functiescheiding bereikt. Periodiek wordt er een financiële tussenrapportage opgesteld met een prognose voor het hele kalenderjaar. Deze rapportages worden besproken met de auditcommissie van de RvT. Hierdoor wordt er aan risicobeheersing gedaan en kan er zo nodig tijdig ingegrepen worden. Dit heeft geleid tot een betere risicobeheersing. Om beleidskeuzes, met de daaraan gekoppelde budgetten en de verantwoording van de besteding van deze budgetten inzichtelijk te maken, is er een zogenaamde 'planning en control cyclus' vastgesteld, met bijbehorende verantwoordingsdocumenten: het jaarplan, tussenrapportages en het bestuursverslag. Deze documenten worden tevens gebruikt voor de verantwoording richting de GMR. In de komende jaren zal er gekeken worden of de schoolrapportages op een andere manier opgesteld kunnen worden, zodat er naast een financiële rapportage, ook over andere onderwerpen gerapporteerd kan worden in één integrale verantwoording.

Belangrijkste risico’s en onzekerheden

27

Onderwijskwaliteit: De afgelopen jaren is fors geïnvesteerd in de verbetering van de onderwijskwaliteit. Onderwijskwaliteit is de belangrijkste pijler van een schoolbestuur. Scholengroep OPRON laat zien dat dit op dit moment in orde is, maar het blijft een punt van continue aandacht voor ons.

Onderhoud: Op het gebied van onderhoud wordt Scholengroep OPRON de komende tien jaren met grote investeringen geconfronteerd. De investeringen zijn opgenomen in de onderhoudsvoorziening. De onderhoudsvoorziening is toereikend. Bij dit risico wordt tevens de aankomende stelselwijziging voorziening onderhoud genoemd. Het is op dit moment nog niet duidelijk wat de effecten zullen zijn op de berekening en de hoogte van deze voorziening.

Weerstandsvermogen: Op dit moment heeft Scholengroep OPRON een financiële positie, waarbij het kengetal weerstandsvermogen (0,24; zie ook paragraaf 3.3 financiële positie) binnen de signaleringsgrenzen ( grens < 0,05) valt, die door de PO-raad en de Onderwijsinspectie worden gehanteerd. Het weerstandsvermogen zegt iets over de reservepositie van de stichting en over de mogelijkheden om financiële tegenvallers te kunnen opvangen. Inmiddels wordt een stijging van de financiële ruimte weer zichtbaar, wat betekent dat er meer ruimte ontstaat voor extra investeringen. Dit is in de volgende tabel weergegeven.

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Berekening financiële ruimte + €

5.632.248

- bestemmingsreserve Nationaal Programma Onderwijs

+ €

1.049.122

- bestemmingsreserve Oninbare vordering OC&W

+ €

0

- bestemmingsreserve overig (surplus-gelden) Minimale financiële buffer (5% van de totale baten, afgerond)

+ €

0

- €

1.388.955

Financiële ruimte vanaf 2023

€

5.292.415

Financiële ruimte vanaf 2023 excl. bestemmingsreserves

€

4.243.293

Stand algemene reserve OPRON op 31-12-2022 Stand bestemmingsreserves OPRON op 31-12-2022

De vereenvoudiging van de bekostiging, die per januari 2023 is ingevoerd, blijkt een minder grote impact te hebben op de inkomsten voor OPRON, dan verwacht. Namelijk € 43k o.b.v. tool van de PO raad. Dit wordt dan ook niet meer als specifiek risico benoemt. Overige andere tussentijdse aanpassingen in de rijksbekostiging zijn op dit moment niet bekend, maar worden indien mogelijk zoveel mogelijk in de meerjarenbegroting opgenomen.

Daling leerlingaantal: de krimp in de verzorgingsgebieden van OPRON leiden tot een lagere bekostiging, waardoor een terugloop in formatie noodzakelijk is. Deze daling is in de meerjarenbegroting verwerkt en meegenomen in het bestuursformatieplan.

In- en uitstroom asielzoekers en overige vreemdelingen: de toename van de instroom als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de onvoorspelbaarheid van deze instroom zorgen voor fluctuaties in de bekostiging (rijksvergoeding asielzoekers). Om deze reden worden de tellingen op peildata gekoppeld aan te verwachten bedragen zodat de begrote bekostiging goed kan worden gevolg. Daarbij is er sprake van een voldoende flexibele schil in de aanstellingen om tijdig te kunnen reageren op de ontwikkelingen.

Uitkeringskosten participatiefonds (Pf): bij ontslagverlening bestaat het risico dat het Pf de claim van het UWV niet overneemt en OPRON de aanvulling op de uitkeringskosten moet betalen. Om dit risico te ondervangen is er een budget gereserveerd in de meerjarenbegroting.

Ziekteverzuim: het ziekteverzuimpercentage blijft hoog, waardoor OPRON geconfronteerd wordt met hoge vervangingskosten. Tevens is in de meerjarenbegroting rekening gehouden met een malus van het vervangingsfonds als gevolg van een hogere declaratie in relatie tot de betaalde premie. Een verder toelichting is opgenomen onder de paragraaf Personeel & Professionalisering.

Financieringsstructuur

Er worden geen grote wijzigingen voorzien in de financieringsstructuur van OPRON. De financiële middelen bestaan uit publieke middelen en hier zal geen verandering in optreden.

28

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

3. Verantwoording van de financiën 3.1 ONTWIKKELINGEN IN MEERJARIG PERSPECTIEF De onderstaande prognose ligt ten grondslag aan de begroting en het meerjarenperspectief. De gegevens voor deze prognose komen vanuit de schooldirecteur en vanuit de prognoses vanuit de gemeentes. Verder is het aantal leerlingen per school en per leeftijd per 1 oktober 2021 meegenomen. Hier zijn de aantallen per 1 februari 2022 aan toegevoegd om vervolgens de trend door te trekken voor de komende jaren.

Leerlingen Vorig jaar (T-1)

Verslagjaar (T)

T+1

T+2

T+3

T+4

T+5

Basisonderwijs

2.315

2.372

2.364

2.270

2.200

2.126

2.050

SBO

144

154

147

142

140

142

142

(V)SO

134

141

140

134

132

132

132

2.593

2.667

2.651

2.546

2.472

2.400

2.324

De stijging ten opzichte van vorig jaar laat zich verklaren door de verschuiving van de teldatum van oktober naar februari als gevolg van de vereenvoudiging van de bekostiging. De verwachting is dat het leerlingaantal vanaf 2024 verder zal dalen als gevolg van de krimp over alle onderwijssectoren.

FTE Vorig jaar (T-1)

Verslagjaar (T)

T+1

T+2

T+3

T+4

T+5

Bestuur / management

13,73

13,75

13,89

13,60

13,54

13,54

13,54

Onderwijzend personeel

184,33

187,90

186,10

173,95

159,16

153,54

149,51

Ondersteunend personeel

53,79

55,51

48,44

40,76

39,54

38,31

38,06

Totaal

251,85

257,16

248,43

228,31

212,24

205,39

201,11

Aantal FTE

OPRON kent formatie toe op basis van het werkelijk aantal te verwachten leerlingen in het betreffende schooljaar (t=0). Verder wordt bij de formatieplanning aangesloten bij de systematiek van de reguliere (meerjaren)begroting. De (meerjaren)begroting is leidend voor de formatieplanning. De formatie zal de komende jaren mee moeten krimpen met de ontwikkeling van het aantal leerlingen. Uitgangspunt is binnen het budget te blijven met het zoveel mogelijk in tact houden van de ratio’s. Bovenstaand is een indicatie van de ontwikkeling van de formatie de komende jaren. Over de exact beschikbare formatie voor de komende jaren wordt door OPRON jaarlijks uitgebreid verslag gedaan in de meerjarenbegroting.

29

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

3.2 STAAT VAN BATEN EN LASTEN EN BALANS Staat van baten en lasten ( x € 1.000)

(T-1)

Begroting verslagjaar (T)

Realisatie verslagjaar (T)

24.555

23.118

574

Verschil verslagjaar t.o.v. begroting

Verschil verslagjaar t.o.v. vorig jaar

T+1

T+2

T+3

T+4

T+5

27.162

25.904

24.562

23.406

22.883

22.479

4.044

2.607

246

316

210

75

64

25

33

70

-258

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

345

187

301

172

165

158

159

159

114

-44

25.474

23.551

27.779

26.285

24.802

23.628

23.066

22.670

4.228

2.305

19.622

19.787

21.673

22.315

21.010

19.970

19.454

19.085

1.886

2.051

442

502

452

529

527

533

536

534

-50

10

1.400

1.494

1.559

1.494

1.494

1.494

1.494

1.494

65

159

2.001

2.139

2.264

1.863

1.717

1.578

1.549

1.534

125

263

23.465

23.922

25.948

26.202

24.748

23.576

23.033

22.647

2.026

2.483

2.009

-370

1.832

84

54

53

33

24

2.202

-178

-34

0

5

0

0

0

0

0

5

39

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1.975

-370

1.837

84

54

53

33

24

2.207

-139

BATEN Rijksbijdragen Overige overheidsbijdragen en subsidies Baten werk in opdracht van derden Overige baten TOTAAL BATEN LASTEN Personeelslasten Afschrijvingen Huisvestingslasten Overige lasten TOTAAL LASTEN SALDO Saldo baten en lasten Saldo financiële baten en lasten Saldo buitengewone baten en lasten TOTAAL RESULTAAT

Het resultaat is fors positiever dan begroot. Hierin is het resultaat op de NPO middelen verwerkt van € 718k. Het resultaat zonder deze middelen is € 1.119k positiever dan begroot. Dit wordt vooral veroorzaakt door de hogere rijksbijdragen en hogere overige overheidsbijdragen en –subsidies.

30

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Analyse verschillen begroting – jaarrekening 2022 ( x € 1.000) BATEN Rijksbijdragen Het saldo rijksbijdragen is 4.044k hoger dan begroot. De voornaamste oorzaken zijn: Per saldo vallen de rijksbijdragen OCW (o.a. de lumpsum, het P&A budget en de materiële instandhouding) hoger uit dan begroot door normaanpassingen, gerealiseerde groeibekostiging en de NPO middelen. De overige subsidies OCW vallen hoger uit vooral door een hogere rijksvergoeding Studieverlof en de ontvangst van hogere rijksvergoeding Asielzoekers (Wereldwijs). De doorbetalingen vanuit het samenwerkingsverband passend onderwijs zijn hoger dan begroot door afgegeven groeibeschikkingen en zorgarrangementen. Totaal

2.890

986

168

4.044

Het verschil met 2021 wordt voornamelijk veroorzaakt door de ontvangen normaanpassingen lumpsum en de NPO middelen over heel 2022 (in 2021 is 5 maand ontvangen). Hierdoor zijn de baten in 2022 fors hoger dan voorgaand jaar. Overige overheidsbijdragen De overige overheidsbijdragen vallen per saldo 70k hoger uit dan begroot. Onder de gemeentelijke bijdragen is ontvangen een vergoeding voor De Tandem (inzake meubilair) en De Springplank (nieuwbouw) en de vergoeding Avondschool. De ontvangen overige subsidie heeft o.a. betrekking op de subsidie Kunst en Cultuur, Muziekonderwijs, RVO duurzame stroom en de verantwoording van de subsidie OK werkplaats. In 2021 is hieronder de subsidie Extra hulp in de klas verantwoord en verklaart het verschil met huidig jaar. Overige baten Het saldo overige baten zijn 114k hoger dan begroot. De voornaamste oorzaken zijn: De verhuurbaten vallen hoger uit dan begroot. 51 De detacheringsopbrengsten vallen hoger uit dan begroot. 6 De overige baten vallen hoger uit voornamelijk door ontvangen vergoeding 57 penvoerderschap Academische Opleidingsschool, de vergoeding van de inzet uren initiatiefase MFA Maarsveld en hogere baten ondersteuningsbekostiging zoals Visio. Totaal 114 De verhuurbaten zijn hoger door de bijdrage IKC Siddeburen. In 2021 waren de detacheringsopbrengsten hoger uitgevallen dan in 2022.

Daarbij zijn er in 2021 hogere vergoedingen UWV inzake transitievergoedingen ontvangen dan huidig jaar. Dit veroorzaakt het verschil ten opzichte van de realisatie van 2021. LASTEN Personele lasten De personeelslasten zijn 9,5% hoger dan begroot en 10,4% hoger dan voorgaand jaar. De personeelslasten bestaan uit salariskosten en uit de overige personele lasten en kunnen uitgesplitst worden in een aantal onderdelen.

31

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Salariskosten Lonen en salarissen Uitkeringen VVF UWV Saldo salariskosten

Begroting 20.351 -1.781 18.570

Realisatie 21.856 -1.536 20.320

Verschil -1.505 -245 -1.750

De salariskosten in combinatie met de uitkeringen zijn hoger dan begroot vooral als gevolg van de loonkloofdichting PO-VO, de CAO-stijging van 4,75% stijging vanaf juli 2022, uitbetaling van de bindingstoelage en de salariskosten ten laste van de Arbeidsmarkttoelage NPO. Daarbij is er sprake van een hogere inzet dan begroot, 8,74 fte. Dit is het gevolg van meer leerlingen Wereldwijs (ook meer bekostiging) en een hogere inzet op NPO vanaf augustus. De salariskosten vervanging en overig zijn lager dan begroot door lagere salariskosten ontslaguitkering en een lagere inzet van poolers. Daarentegen zijn de salariskosten transitievergoeding na ziekte hoger, maar hier staat tevens een hoger bate tegenover. De dotaties aan de personele voorzieningen is 88k hoger uitgevallen dan begroot. De jubileumvoorziening is berekend op basis van het huidige personeelsbestand en de blijfkans (7k). Hier is meer aan gedoteerd dan begroot. Daarbij heeft er aan de voorziening uitkeringsgerechtigden een dotatie plaatsgevonden (81k), welke betrekking heeft op de verrekening van uitkeringen aan personen die niet door de instroomtoets van het participatiefonds komen. In 2021 heeft er juist een vrijval van 186k plaatsgevonden vanuit deze voorziening.

De kosten inhuur personeel zijn 158k hoger dan begroot door inhuur bij verschillende scholen, ten behoeve van HR werkzaamheden, interim bestuurder en een kwaliteitsondersteuner. De overige personele lasten onderschrijden het budget (125k) door lagere kosten integraal personeelsbeleid. De verwachte malus van het Vervangingsfonds over 2022 is 22k hoger uitgevallen dan begroot. De kosten BGZ en Arbo zijn 30k hoger dan begroot, als gevolg van het beleid ten aanzien van het terugdringen van het ziekteverzuim. De verrekening van de uitkeringskosten is 8k lager dan begroot. Vooral deze kosten zorgen voor een lagere realisatie ten opzichte van voorgaand jaar. Afschrijvingen De post afschrijvingen is 50k lager dan begroot door lagere investeringen in inventaris en onderwijsleerpakket. Door investeringen in Inventaris lang en ICT lang zijn de afschrijvingen in 2022 hoger dan voorgaand jaar. Huisvestingslasten De huisvestingslasten vallen 65k hoger uit dan begroot en zijn 159k hoger dan voorgaand jaar. De huurkosten van KC Westerwinde waren niet begroot (26k). De kosten energie en de kosten schoonmaakbedrijven zijn hoger dan begroot, vooral door prijsstijgingen (132k). Daarentegen blijven de onderhoudskosten ruim onder begrotingsniveau door lagere kosten klachtenonderhoud (30k) en is op basis van de laatste MJOP de dotatie aan de onderhoudsvoorziening naar beneden bijgesteld (62k).

De gestegen prijzen met betrekking tot energie en schoonmaak verklaart ook het verschil met voorgaand jaar. Overige lasten Het saldo overige lasten is 125k hoger dan begroot. De administratie- en beheerslasten overschrijden per saldo het budget door hogere reproductiekosten, hogere bestuurskosten (o.a. werving bestuurder), hogere advieskosten (o.a. projectgroep De Meent) en hogere wervingskosten (o.a. internetsite). De kosten leermiddelen zijn nagenoeg gelijk aan de begroting.

32

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

De overige lasten zijn 16k hoger dan begroot door een hogere verantwoording van de subsidie Academische Opleidingsschool. De uitgaven ten laste van passend onderwijs zijn daarentegen 117k lager, maar deze kosten zijn deels gerealiseerd onder de salariskosten. Financiële baten en lasten De rentebaten zijn hoger dan begroot. Bij het opstellen van de begroting is uitgegaan van nul rendement, op basis van de uitstaande middelen en het toen geldende rentepercentage. De rentebaten bedragen 26k. Het koersverlies van 20k heeft betrekking op de deelneming in Picto. De rentebaten verklaren het verschil met voorgaand jaar. Eind 2021 is besloten, als gevolg van de gerealiseerde rentelasten in 2021, om over te gaan op schatkistbankieren. Toekomstige ontwikkelingen De daling van de verwachte baten is direct gerelateerd aan de geprognosticeerde daling van het leerlingaantal in de komende jaren. Als gevolg hiervan zal er in de komende jaren ook een terugloop in het aantal in te zetten fte’s terug te zien zijn. In de meerjarenbegroting is dit uitgebreid toegelicht. De doorvoering van de vereenvoudiging van de bekostiging heeft een veel lagere impact dan voorgaand jaar werd verwacht. Er worden geen grote fluctuaties verwacht in de afschrijvingskosten en de huisvestingslasten. Er zijn geen specifieke ontwikkelingen rondom de contractactiviteiten van de Scholengroep Opron.

Dit betreft de detacheringen naar andere organisaties. Dit was in 2022 € 52.665.

Balans in meerjarig perspectief

Realisatie vorig jaar (T-1)

Realisatie verslagjaar (T)

Begroting T+1

Begroting T+2

Begroting T+3

Begroting T+4

Begroting T+5

0

0

0

0

0

0

0

2.600

2.898

2.927

2.630

2.578

2.389

2.261

Financiële vaste activa

110

90

90

90

90

90

90

Totaal vaste activa

2.710

2.987

3.017

2.720

2.667

2.479

2.351

0

0

0

0

0

0

0

2.445

1.273

322

224

190

186

185

0

0

0

0

0

0

0

Liquide middelen

4.302

7.213

7.911

7.584

7.735

7.980

8.048

Totaal vlottende activa

6.747

8.486

8.233

7.808

7.924

8.165

8.234

TOTAAL ACTIVA

9.457

11.473

11.249

10.527

10.591

10.644

10.584

(x € 1.000) ACTIVA VASTE ACITVA Immateriële vaste activa Materiële vaste activa

VLOTTENDE ACTIVA Voorraden Vorderingen Kortlopende effecten

33

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Realisatie vorig jaar (T-1)

Realisatie verslagjaar (T)

Begroting T+1

Begroting T+2

Begroting T+3

Begroting T+4

Begroting T+5

Algemene reserve

3.015

5.632

5.716

5.770

6.872

6.905

6.929

Bestemmingsreserves

1.829

1.049

1.049

1.049

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Totaal eigen vermogen

4.844

6.681

6.765

6.819

6.872

6.905

6.929

VOORZIENINGEN

(x € 1.000) PASSIVA EIGEN VERMOGEN

Overige reserves en fondsen

1.349

1.525

1.413

779

905

987

945

LANGLOPENDE SCHULDEN

0

0

0

0

0

0

0

KORTLOPENDE SCHULDEN

3.264

3.267

3.071

2.930

2.815

2.752

2.710

TOTAAL PASSIVA

9.457

11.473

11.249

10.527

10.591

10.644

10.584

Waar de exploitatierekening de baten en lasten van een kalenderjaar laat zien, geeft de balans aan welke waarden aan het begin en aan het eind van een kalenderjaar in een organisatie aanwezig zijn. In bovenstaande tabel is de balans in meerjarig perspectief weergegeven van Scholengroep OPRON. Aan de activakant zien we dat de vaste activa hoger zijn dan vorig jaar. Er is meer geïnvesteerd dan is afgeschreven. De financiële vaste activa is net lager dan voorgaand jaar en heeft betrekking op de deelneming in Picto. Per 31 december 2022 stond voor ruim 1,3 miljoen euro aan vorderingen open. De daling ten opzichte van voorgaand jaar wordt veroorzaakt door het wegvallen van de vordering OCW als gevolg van de vereenvoudiging bekostiging per 2023. Het saldo liquide middelen bedraagt ruim 7,2 miljoen euro. Dit is gestegen ten opzichte van voorgaand jaar door het behaalde positieve resultaat. Aan de passivakant valt het hogere eigen vermogen op. Het eigen vermogen is gemuteerd met het resultaat over 2022. De verwachte resultaten voor de komende jaren verklaren tevens de kleine mutaties in het eigen vermogen van de Scholengroep. De bestemmingsreserve bestaat vooral uit NPO middelen en zal in 2025 volledig zijn besteed. De voorzieningen zijn hoger dan in 2021 door een hogere personele voorziening en een hogere onderhoudsvoorziening (bepaald o.b.v. MJOP).

De stand van de voorzieningen muteert in de komende jaren vooral door de verwachte onttrekkingen o.bv. het MJOP. De kortlopende schulden zijn net hoger dan vorig jaar. De komende jaren worden hier geen grote mutaties in verwacht. Investeringen en onttrekkingen Begrote investeringen per jaar

2023

2024

2025

2026

2027

0

0

0

0

0

ICT

172.930

118.550

264.343

172.130

196.400

Inventaris

152.000

70.525

90.292

71.350

76.200

OLP

233.670

25.720

76.300

103.785

133.100

Gebouwen

Technische installaties

0

0

0

0

0

Vervoer

0

15.000

50.000

0

0

Totaal

558.600

229.795

480.935

347.265

405.700

34

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Onttrekking uit Onderhoudsvoorziening

2023

2024

2025

2026

2027

362.923

885.772

125.493

169.369

293.200

Huisvestingsbeleid In de MJOP is rekening gehouden met de doordecentralisatie van het buitenonderhoud van de gemeentes naar de Scholengroep. In 2.3. is ingegaan op beheer en onderhoud en de toekomstige ontwikkelingen op het gebied van huisvesting.

3.3 FINANCIËLE POSITIE Kengetallen Kengetal Solvabiliteit (Eigen vermogen + voorzieningen) / Balanstotaal Weerstandsvermogen Eigen vermogen / totale baten (incl. financiële baten) Liquiditeit Vlottende activa / Kortlopende schulden

Realisatie Vorig jaar (T-1)

Realisatie Verslagjaar (T)

Begroting T+1

Begroting T+2

Begroting T+3

Begroting T+4

Begroting T+5

Signaleringswaarde

0,66

0,72

0,73

0,72

0,73

0,74

0,74

Ondergrens: < 0,3

0,19

0,24

0,26

0,28

0,29

0,30

0,31

Ondergrens: < 0,05

3,02

Ondergrens: 0,75 (bij totale baten > €12 mln)

0,1%

Afhankelijk van de financiële positie

2,07

2,60

Rentabiliteit Resultaat / totale baten (incl. financiële baten) * 100%

7,8%

6,6%

Signaleringswaarde normatief vermogen (Feitelijk publiek eigen vermogen / Normatief vermogen

1,3

1,6

2,68

0,3%

2,67

0,2%

2,82

0,2%

2,97

0,1%

Bovengrens: >1

In deze link is de volledige jaarrekening opgenomen.

Toelichting op de financiële positie

Alle kengetallen zijn boven de ondergrens, waardoor de financiële positie van OPRON als gezond kan worden beschouwd. De signaleringswaarde normatief eigen vermogen ligt bij Scholengroep OPRON boven de 1. Hierin is de bestemmingsreserve NPO middelen opgenomen. Indien deze buiten beschouwing gelaten wordt, dan is er nog sprake van bovenmatig vermogen. Hiervoor is geen bestedingsplan opgesteld, omdat in de beoordeling van dit vermogen rekening is gehouden met wijzigingen m.b.t. onderhoudsvoorziening als gevolg van de componenten-methode, de modernisering van het Participatiefonds en de gevolgen van de krimp in leerlingaantallen.

35

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Verslag intern toezicht SAMENSTELLING INTERN TOEZICHT De Raad van Toezicht bestaat uit vijf leden. Zij onderschrijven de grondslag van de stichting en zijn zich in hun maatschappelijk handelen bewust van hun voorbeeldfunctie voor de gehele stichting. In 2022 kent de raad de volgende leden: Naam

Functie

De heer R. Schuur De heer H. Drenth Mevrouw M. de Visser De heer H. Bouman De heer A. Vlaardingerbroek Mevrouw F.G.H. Mulder Mevrouw E. Rodenburg

Voorzitter tot 1 oktober 2022 Lid en voorzitter per 1 oktober 2022 Lid Lid Lid t/m 23 februari 2022 Lid per 1 oktober 2022 Lid per 1 oktober 2022

Vergoedingsregeling Raad van Toezicht Naar aanleiding van het verzoek van de Raad van Toezicht van OPRON is er in september 2020 een memo opgesteld over de vergoeding van de raad en de beloning van de bestuurder. Bij het opstellen van dit memo is gebruik gemaakt van de handreiking van de VTOI, de CAO-bestuurders en de reeds bestaande notitie ‘vergoeding RvT’ zoals deze binnen OPRON was opgesteld in 2015. Tevens is advies ingewonnen bij VOSABB. De Raad van Toezicht heeft naar aanleiding van dit memo besloten de vergoeding van de raad jaarlijks dezelfde procentuele groei door te laten maken als de beloning van de bestuurder, waarbij de hoogte van de honorering nooit hoger kan zijn dan de voorschriften vanuit de WNT en de handreiking VTOI-NVTK. Op basis van dit voorstel en met in achtneming van de WNT heeft er per 1 augustus 2021 een procentuele verhoging van 2,24% plaatsgevonden en per 1 januari 2022 een procentuele groei van 3%. De vergoeding is gerelateerd aan: - De verantwoordelijkheid en bevoegdheden van de leden van de Raad van Toezicht; - Het werkelijke aansprakelijkheidsrisico dat een toezichthouder loopt; - De reële inzet en tijd die de toezichthouder besteedt aan de onderwijsinstelling; - De mate van professionaliteit die men van de Raad van Toezicht verwacht conform de wet- en regelgeving en governance-codes.

36

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Functies en nevenfuncties Raad van Toezicht Lid

Organisatie en functie

De heer R. Schuur

Nevenfuncties: - Lid en vice-voorzitter Onderwijsraad, Den Haag - Voorzitter Raad van Commissarissen stichting Werkpro, Groningen - Voorzitter Raad van Commissarissen stichting Startbaan, Groningen - Voorzitter Raad van Commissarissen stichting Botteldaip, Groningen - Voorzitter Swv Passend Onderwijs VO 22.01, Assen - Voorzitter bestuur Jeugdfonds Sport & Cultuur, Groningen - Voorzitter Raad van Toezicht stichting Museum aan de A, Groningen - Lid Raad van Commissarissen Kids First COP Groep, Mijdrecht/Groningen - Voorzitter Raad van Toezicht Onderwijsgroep Noord, Groningen

De heer H. Drenth

Functie: - Directeur vestiging Assen Verstegen accountants en adviseurs Nevenfuncties: - Voorzitter Raad van Toezicht Stichting Oosterlengte (tot eind 2022) - Examinator Rijksuniversiteit Groningen - Lid bestuur stichting Theater over de Noord - Toezichthouder praktijkopleidingen NBA - Lid Raad van Commissarissen Woonborg - Lid Raad van Toezicht Speciaal Onderwijs Friesland - Lid Raad van Commissarissen Zorg innovatie forum - Lid Raad van Toezicht Het Oversticht (sinds mei 2022)

Mevrouw M. de Visser

Functie: - Wethouder gemeente Hogeland

De heer H. Bouman

- Geen

De heer A. Vlaardingerbroek

Functie; - Programmadirecteur Noorderpoortcollege Nevenfuncties: - Voorzitter Raad van Toezicht SVOE (Eemsdeltacollege) - Lid Raad van Commissarissen GRID NV

Mevrouw F.G.H. Mulder

Functie: - Dean International Business School Hanzehogeschool Groningen Nevenfuncties: - Lid Raad van Toezicht VCPO Noord-Groningen

Mevrouw E. Rodenburg

Functie: - Senior Adviseur, programmaleider burger- en overheidskracht CMO STAMM

37

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Toewijzen accountant Jaarlijks dient de Raad van Toezicht een accountant aan te wijzen. Flynth Adviseurs en accountants is vanaf het verslagjaar 2018 aangewezen als accountant van Scholengroep OPRON. De samenwerking tussen OPRON en Flynth Adviseurs en accountants is als positief ervaren. Tijdens de vergadering van de Raad van Toezicht op 23 november 2021 besluit de Raad van Toezicht het contract met Flynth Adviseurs en accountants te continueren in 2022 onder de reeds geldende voorwaarden en condities.

WERKZAAMHEDEN RAAD VAN TOEZICHT De Raad van Toezicht heeft in 2022 vijf keer regulier vergaderd in aanwezigheid van de voorzitter van het College van Bestuur. Het gezamenlijk overleg tussen de GMR en de Raad van Toezicht heeft plaatsgevonden op 13 juni en 7 november 2022. Het jaarlijks overleg tussen de gemeenten en de Raad van Toezicht heeft plaatsgevonden op 22 november 2022. Op 3 november 2022 hebben de leden van de Raad van Toezicht obs Wereldwijs en obs De Tandem bezocht. Daarnaast heeft de Raad van Toezicht actief geparticipeerd in de werving- en selectieprocedures van de vacatures voor leden van de Raad van Toezicht en bestuurder van Scholengroep OPRON. Tijdens de reguliere vergaderingen tussen de Raad van Toezicht met het College van Bestuur kwamen de volgende onderwerpen aan de orde: Voortgangs- en managementrapportages

Financiën

Onderwijs en Kwaliteitszorg

38

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Onderwijskwaliteit

Marap

Voortgang strategisch beleidsplan

Voortgangsrapportage algemeen

Jaarverslag 2021

Bestuursverslag 2021/Jaarrekening 2021

Meerjarenramingen

Accountantsverslag

(Meerjaren-)begroting 2022

Verslagen auditcommissie en preaudit

Passend Onderwijs

Onderwijskwaliteit

Onderwijs tijdens de COVID-19 periode

Nationaal Programma Onderwijs

Prestatiemonitor

Organisatie

Governance

HRM

Wijziging statuten

Vervreemding registergoederen

Ontwikkelingen toekomstagenda Speciaal Voortgezet Onderwijs provincie Groningen

Inspectierapport 4 jaarlijks onderzoek Inspectie bestuur en scholen

Klokkenluidersregeling

VOG’s

Toekomst OPRON (samenwerking met andere besturen)

Bestuurswissel

Voordracht bestuurder door BAC

Vergaderplanning

Jaarverslag GMR

Voortgang Scholengroep OPRON

Herbenoeming accountant

Rooster van aftreden RvT

Vacatures RvT

Voorzitterschap RvT

Vergoeding RvT

Gezamenlijk overleg GMR/RvT

Overleg gemeenten/RvT

Bezetting commissies RvT

Code Goed Toezicht

Schoolbezoeken RvT

Zelfevaluatie RvT

Ziekteverzuim

Vacatures

Formatie

Arbeidsmarkttoelage

Risico’s HR

CelsusCare

Twee leden van de Raad van Toezicht vormen de remuneratiecommissie. Deze commissie is in 2022 twee keer bijeen geweest. De auditcommissie financiën bestaande uit de bestuurder, de controller, de medewerker financiën en twee leden van de Raad van Toezicht heeft in 2022 vier keer vergaderd. De Raad van Toezicht evalueert jaarlijks het eigen functioneren. Er is hierbij gekozen om een zelfevaluatie af te wisselen met een evaluatie door een externe partij. De leden van de Raad van Toezicht zijn allen lid van VTOI.

39

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Werkgeverschap In de statuten van Scholengroep OPRON is in artikel 6 vastgelegd hoe de samenstelling, benoeming, schorsing en ontslag, belet en ontstentenis van het College van Bestuur is geregeld. De Raad van Toezicht: 

Benoemt het College van Bestuur;

Kan bij een vacature besluiten tot aanvulling dan wel een nadere detaillering van de vereiste kwaliteiten en eigenschappen voor de betreffende zetel in het College van Bestuur;

Kan overgaan tot schorsing van een lid van het College van Bestuur met inachtneming van het bepaalde in de CAO-PO;

Kan een lid van het College van Bestuur ontslaan;

Kan overgaan tot aanwijzing van een waarnemer voor het College van Bestuur indien er sprake is van ontstentenis of belet van alle leden van het College van Bestuur;

Is belast met het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden, bezoldiging en kostenvergoedingen van de leden van het College van Bestuur.

Inzicht in het toezicht De taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden van de Raad van Toezicht zijn vastgelegd in het Handboek Governance. In dit handboek zijn ook de overkoepelende doelstellingen benoemd: 1. De leerlingen van Scholengroep OPRON beschikken over een positief-kritische houding vanuit algemeen erkende maatschappelijke waarden en normen, om met vertrouwen in de toekomstige samenleving hun weg te vinden. 2. Scholengroep OPRON realiseert een veilig schoolklimaat met kwalitatief hoogwaardig en innovatief onderwijs in goed onderhouden en goed geoutilleerde schoolgebouwen. In februari 2016 zijn hier twee doelstellingen aan toegevoegd, te weten: 1. Het onderwijs op alle scholen van Scholengroep OPRON voldoet ruimschoots aan de door het externe toezicht gestelde eisen. 2. Het marktaandeel van het openbaar onderwijs in het voedingsgebied is stabiel of stijgend. De Raad van Toezicht is van mening dat de interne beheersing binnen scholengroep OPRON voldoet aan de gestelde eisen. Het gaat daarbij onder andere om: 1. De naleving van wettelijke voorschriften; 2. De omgang met de code goed bestuur; 3. De rechtmatige verwerving en de rechtmatige en doelmatige besteding van middelen. Daarnaast is besloten om in 2023 via een themasessie aandacht te besteden aan dit onderwerp.

Genomen besluiten De Raad van Toezicht laat zich middels periodieke voortgangsrapportages informeren over de risico’s van de organisatie. Deze rapportages worden besproken met het College van Bestuur. De Raad van Toezicht heeft in 2022 de volgende besluiten genomen: 

Goedkeuring Jaarrekening en Jaarverslag 2021;

Vaststelling vergaderplanning RvT voor het schooljaar 2022-2023;

Goedkeuring van de begroting van 2023, inclusief meerjarenbegroting 2023-2027;

Vaststelling bestuursverslag 2021 inclusief de jaarcijfers;

Verlenen decharge aan bestuurder voor het boekjaar 2021;

40

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Instemming met statutenwijziging;

Vaststelling vacaturetekst lid Raad van Toezicht;

Benoeming twee nieuwe leden Raad van Toezicht;

Benoeming van de heer H. Drenth als voorzitter RvT met ingang van 1 oktober 2022;

Continueren contract accountant;

Goedkeuring voorstel vergoeding leden Raad van Toezicht;

Instemming met de grondoverdracht van een deel van het schoolplein bij KC Westerwinde, naar de gemeente Veendam, t.b.v. een trafohuisje;

Goedkeuring besluit tot vervreemding Marktsstraat 43 te Musselkanaal;

Goedkeuring besluit tot vervreemding Schoolstraat 63 te Musselkanaal;

Vaststelling procedure en proces werving en selectie nieuwe bestuurder;

Benoeming nieuwe bestuurder;

Goedkeuring wijziging klokkenluidersregeling.

41

Bestuursverslag Scholengroep OPRON 2022

Scholengroep OPRON, stichting voor openbaar primair onderwijs Financieel jaarverslag 2022

27-6-2023

Pagina PagPagina 50 van 27ina] van Pagina 50 van 2727

Inhoudsopgave Toelichting op onderdelen van het jaarverslag

Pagina

Bestuursverslag

1

Financiële kengetallen

44

Jaarrekening

Balans per 31 december 2022

45

Staat van baten en lasten over 2022

47

Kasstroomoverzicht

48

Toelichting behorende bij de jaarrekening

49

Grondslagen

49

Toelichting op de balans per 31 december 2022

53

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen

57

Gebeurtenissen na balansdatum

57

Model G, Overzicht doelsubsidies OCW

58

Toelichting op de staat van baten en lasten over 2022

59

Overzicht verbonden partijen

62

Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector

63

Gegevens over de rechtspersoon

66

Bestemming van het resultaat

67

Overige gegevens Controleverklaring

68

Pagina PagPagina 50 van 27ina] van Pagina 50 van 2727

Financiële kengetallen Aan de hand van de jaarrekening kunnen een aantal kengetallen en ratio's worden berekend die verder inzicht kunnen geven in de gevolgen van het gevoerde beleid over het boekjaar en waardoor het beeld uit de jaarrekening kan worden verduidelijkt. Kengetallen

2022

2021

Rentabiliteit

7%

8%

2,60

2,07

Exploitatieresultaat in een percentage van de totale baten. De rentabiliteit geeft aan in hoeverre de inkomsten en uitgaven van een instelling elkaar in evenwicht houden. Current ratio Verhouding vlottende activa en kortlopend vreemd vermogen. Deze verhouding geeft aan in hoeverre de organisatie in staat is aan haar korte termijnverplichtingen te voldoen. De signaleringswaarde die de inspectie voor het onderwijs hanteert is afhankelijk van de totale baten. Totale baten kleiner dan 3 miljoen, signaleringswaarde minder dan 1,5. Totale baten groter dan 3 miljoen maar kleiner dan 12 miljoen, signaleringswaarde minder dan 1. Totale baten groter dan 12 miljoen, signaleringswaarde minder dan 0,75. Solvabiliteit 1

58,2%

51,2%

71,5%

65,5%

24,1%

19,0%

2.596

2.722

Gemiddeld aantal FTE (exclusief vervanging)

257,14

251,86

Personeelskosten per FTE

84.284

77.910

Eigen vermogen in percentage van het totale vermogen Solvabiliteit 2 Eigen vermogen plus voorzieningen / totale passiva De solvabiliteit geeft aan in hoeverre de organisatie in staat is aan haar lange termijnverplichtingen te voldoen. 25% a 50% wordt als goed aangemerkt. Is de waarde hoger dan 25% (solvabiliteit 1) dan is de organisatie in staat om aan haar lange termijn verplichtingen te voldoen. Bij solvabiliteit 2 wordt door het ministerie van OCW een signaleringswaarde gehanteerd van 30%. Weerstandsvermogen Eigen vermogen / Totale baten Het weerstandsvermogen geeft de vrije vermogensbuffer aan voor het opvangen van calamiteiten. Een percentage tussen de 5 en 20 procent wordt gezien als voldoende buffer. Aantal leerlingen per teldatum 1-10 (t-1)

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 44

A.1.1 Balans per 31 december 2022 (na verwerking resultaatbestemming)

1.

Activa

1.2

Materiële vaste activa

2.897.659

2.599.956

1.3

Financiële vaste activa

89.556

110.199

Totaal vaste activa

2.987.215

2.710.155

1.5

Vorderingen

1.272.652

2.444.836

1.7

Liquide middelen

7.213.436

4.301.741

Totaal vlottende activa

8.486.088

6.746.577

11.473.303

9.456.732

Totaal activa

41780 Jaarrekening 2022

31 december 2022

31 december 2021

Pagina: 45

2.

Passiva

2.1

Eigen vermogen

6.681.371

4.844.377

2.2

Voorzieningen

1.524.541

1.348.630

2.4

Kortlopende schulden

3.267.391

3.263.726

11.473.303

9.456.732

Totaal passiva

41780 Jaarrekening 2022

31 december 2022

31 december 2021

Pagina: 46

A.1.2 Staat van baten en lasten over 2022 Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

3.

Baten

3.1

Rijksbijdrage OCW

27.162.259

23.117.987

24.555.258

3.2

Overige overheidsbijdragen

316.239

246.368

573.719

3.5

Overige baten

300.596

187.378

345.254

Totaal baten

27.779.093

23.551.733

25.474.231

21.673.075

19.787.361

19.622.099

4.

Lasten

4.1

Personeelslasten

4.2

Afschrijvingen

451.883

501.650

442.109

4.3

Huisvestingslasten

1.558.532

1.493.554

1.399.951

4.4

Overige lasten

2.264.076

2.138.734

2.000.917

Totaal lasten

25.947.565

23.921.299

23.465.076

Saldo baten en lasten

1.831.528

369.566-

2.009.155

Financiële baten

5.465

-

34.330-

Netto resultaat

1.836.994

369.566-

1.974.825

5

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 47

A.1.3 Kasstroomoverzicht 2022

2021

Kasstroom uit operationele activiteiten Resultaat voor financiële baten en lasten

1.831.528

2.009.155

- Afschrijvingen

451.883

442.109

- Mutaties voorzieningen

175.911

78.207-

1.172.184

771.217-

3.666

269.791-

3.635.172

1.332.049

Aanpassingen voor:

Veranderingen in vlottende middelen: - Vorderingen - Kortlopende schulden Totaal kasstroom uit bedrijfoperaties Ontvangen interest Betaalde interest

26.110

336

2-

14.144-

Totaal kasstroom uit operationele activiteiten

3.661.280

1.318.241

Kasstroom uit investeringsactiviteiten (Des)investeringen materiële vaste activa

749.585-

Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten

Mutatie liquide middelen

427.675749.585-

427.675-

2.911.695

890.566

Beginstand liquide middelen

4.301.741

3.411.174

Mutatie liquide middelen

2.911.695

890.566

Eindstand liquide middelen

41780 Jaarrekening 2022

7.213.436

4.301.740

Pagina: 48

Toelichting behorende tot de jaarrekening:

Grondslagen De activiteiten van Scholengroep OPRON, stichting voor openbaar primair onderwijs bestaan uit het geven van primair onderwijs. Algemeen De jaarrekening is opgesteld volgens de Regeling jaarverslaggeving onderwijs. In deze regeling is vastgesteld dat de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving (in het bijzonder RJ 660 Onderwijsinstellingen) van toepassing zijn, met inachtneming van de daarin aangeduide uitzonderingen. De jaarrekening is opgesteld uitgaande van een verslaggevingsperiode gelijk aan het betreffende kalenderjaar. De jaarrekening is opgesteld op basis van continuïteit.

Voor zover niet anders is vermeld worden activa, voorzieningen en schulden opgenomen tegen de nominale waarde. Vergelijking met voorgaand jaar: De gehanteerde grondslagen van waardering en van resultaatbepaling zijn ongewijzigd gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. De vergelijkende cijfers van het voorgaande boekjaar zijn, waar nodig, slechts qua rubricering voor vergelijkingsdoeleinden aangepast. Schattingen: De opstelling van de jaarrekening vereist dat het bestuur oordelen vormt en schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen, de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen alsmede van baten en lasten. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen worden voortdurend beoordeeld. De genoemde bedragen, voorzover niet anders vermeld, zijn opgenomen in hele euro's. Het kasstroomoverzicht is opgenomen volgens de indirecte methode. De toelichting vloeit voort uit de toelichting op de afzonderlijke posten in de jaarrekening en is daarom niet apart opgenomen.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 49

Grondslagen voor waardering van activa en passiva Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de geschatte economische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs, rekening houdend met een eventuele restwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikname van het materieel vast actief. De kosten van groot onderhoud worden in de jaarrekening verwerkt middels een voorziening groot onderhoud. De grondslagen zijn opgenomen onder de grondslagbeschrijving van voorzieningen. De activeringsgrens is: € 500,Het systeem van afschrijvingen is als volgt: Gebouwen, bestaande uit: -Gebouwen 3% van de aanschafwaarde -Technische installaties 7% van de aanschafwaarde Inventaris en apparatuur, bestaande uit: -Inventaris 7% en 20% van de aanschafwaarde -ICT 13% en 20% van de aanschafwaarde Overige vaste bedrijfsmiddelen, bestaande uit: -Onderwijsleerpakket 13% van de aanschafwaarde -Vervoermiddelen 20% van de aanschafwaarde Financiële vaste activa Bij eerste verwerking worden de leningen en vorderingen opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs.

De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. De onder de financiële vaste activa opgenomen obligaties worden, voorzover ze worden aangehouden tot het einde van de looptijd, gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs of lagere marktwaarde. Obligaties die niet tot het einde van de looptijd worden aangehouden, worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Aandelen worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Vorderingen Bij eerste verwerking worden de vorderingen opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. De vorderingen worden verminderd met de noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen staan, voor zover niet anders vermeld, ter vrije beschikking van het bestuur. De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 50

Algemene reserve De Algemene reserve betreft een buffer ter waarborging van de continuïteit van het bevoegd gezag en wordt opgebouwd uit resultaatbestemming van overschotten die ontstaan uit het verschil tussen werkelijke baten en lasten. Bestemmingsreserves De bestemmingsreserve overig is gevormd uit surplus gelden van de gemeente Stadskanaal welke besteed dient te worden aan de Stadskanaalster scholen. Ook is er ruimte in de bestemmingsreserve voor initiatieven op het gebied van onderwijskundige vernieuwingen alsmede initiatieven om de huisvestingslasten te verlagen. De bestemmingsreserve is in 2022 in zijn geheel vrijgevallen. Het Ministerie van OCW heeft onder de noemer Nationaal Programma Onderwijs een subsidie beschikbaar gesteld voor het herstel van het onderwijs en het compenseren van onderwijsachterstanden als gevolg van de coronacrisis. De bekostiging wordt als lumpsum bekostiging ontvangen en verantwoord. De bestemmingsreserve Nationaal Programma Onderwijs is gevormd uit de nog niet bestede middelen van deze subsidie. De bestemmingsreserve Oninbare vordering OC&W is in eerdere jaren gevormd om het wegvallen van de jaarlijkse vordering op OCW in 2022 te compenseren. De jaarlijks vordering op OCW vervalt als gevolg van de invoering van de nieuwe bekostiging per 1 januari 2023.

De bestemmingsreserve is in 2022 volledig uitgeput, waarmee de bestemmingsreserve per balansdatum 2022 tevens komt te vervallen.

Voorzieningen

Voorzieningen worden opgenomen tegen nominale waarde, met uitzondering van voorzieningen ter zake van personeel en soortgelijke verplichtingen. Deze worden opgenomen tegen de berekende contante waarde. Een voorziening wordt eerst gevormd als voldaan is aan de vereisten terzake van het vormen van voorzieningen. De voorziening jubilea is opgenomen tegen de contante waarde van de toekomstige uitbetalingen en is afhankelijk van de ingeschatte blijfkans, gemiddelde salarisstijging en disconteringsvoet. De werkelijke jubileauitkeringen worden ten laste van deze voorziening gebracht.

De voorziening duurzame inzetbaarheid wordt gevormd op basis van de ingediende verlofplanning van een personeelslid. Op basis van deze planning wordt het verlofsaldo bepaald. Dit saldo wordt contant gemaakt tegen het geldende discontopercentage. Tot op heden worden er nog maar zeer beperkt verlofplanningen gemaakt op basis van de regeling duurzame inzetbaarheid. De voorziening wordt pas opgenomen als de verplichting betrouwbaar is te schatten. De voorziening onderhoud is gebaseerd op de onderhoudsplanning van de komende jaren. De dotatie is op basis van de planning berekend en gelijkmatig verdeeld over de jaren. Periodiek wordt de planning geactualiseerd. Jaarlijks wordt bekeken of de dotatie toereikend is. In de Regeling jaarverslaggeving onderwijs is een tijdelijke overgangsregeling opgenomen voor het toepassen van de methode van kostenegalisatie voor de voorziening groot onderhoud. Van deze tijdelijke overgangsregeling is gebruikt gemaakt bij het berekenen van de voorziening groot onderhoud.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 51

Per 1 augustus 2022 is het Participatiefonds gemoderniseerd. Dit leidt ertoe dat het bevoegd gezag verplicht is tot het doen van een eigen bijdrage in de werkloosheidskosten van medewerkers waarvan de arbeidsovereenkomst op of na 1 augustus 2022 is beëindigd. De voorziening werkloosheidsuitkeringen is opgenomen tegen de contante waarde van de toekomstige uitkeringen aan voormalig medewerkers die een werkloosheidsuitkering of bovenwettelijke uitkering ontvangen. De voorziening wordt opgenomen voor het deel van de uitkering dat voor rekening komt van het bevoegd gezag. De hoogte van de voorziening is bepaald op basis van gegevens van het Participatiefonds. Hierbij wordt ingeschat in welke mate de medewerker de gehele looptijd van de uitkering gebruik zal maken van de uitkering. Per 31 december 2022 heeft het bevoegd gezag geen verplichtingen voortkomend uit de modernisering van het Participatiefonds. Voor de afvloeiing van personeel voor 1 augustus 2022 is wel een voorziening gevormd. Op basis van gegevens van het participatiefonds wordt bepaald van welke mensen de uitkering verhaald zal gaan worden op Scholengroep Opron.

Kortlopende schulden De kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Deze is gelijk aan de nominale waarde. Pensioenen Er is één pensioenregeling. Dit betreft een Nederlandse regeling en wordt gefinancierd door afdrachten aan pensioenuitvoerder, te weten het bedrijfstakpensioenfonds ABP. Per ultimo boekjaar heeft dit pensioenfonds een dekkingsgraad van 118,6% is van 2022 (beleidsdekkingsgraad). De pensioenverplichting wordt gewaardeerd volgens de “verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering”. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de staat van baten en lasten verantwoord. De stichting heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij ABP, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. De stichting heeft daarom de pensioenregeling verwerkt als een “verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering” en heeft alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. Grondslagen voor resultaatbepaling Baten Onder baten wordt verstaan de van overheidswege toegekende (normatieve) bijdrage OCW, overige OCWsubsidies en (gemeentelijke) overheidsbijdragen, alsmede de van derden toegekende overige bijdragen.

De baten worden toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. Lasten De lasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De lasten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde waarderingsgrondslagen. Verliezen die hun oorsprong vinden in het boekjaar worden in aanmerking genomen zodra deze voorzienbaar zijn.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 52

A.1.4 Toelichting op de balans per 31 december 2022 1.

Activa

1.2

Materiële vaste activa Mutaties 2022 Aanschafwaarde per 31 december 2021

Afschrijvingen tot en met 31 december 2021

Boekwaarde per 31 december 2021

Investeringen

Desinves-teringen

Afschrijvingen

Afschrijvingen desinvesteringen

Aanschafwaarde per 31 december 2022

Afschrijvingen Boekwaarde per tot en met 31 31 december december 2022 2022

1.2.1 Gebouwen en terreinen

813.877

97.106-

716.770

-

-

48.780-

-

813.877

145.886-

667.991

1.2.2 Inventaris en apparatuur

6.607.818

5.092.412-

1.515.406

677.927

0-

316.616-

0

7.285.745

5.409.028-

1.876.716

1.2.3 Overige vaste bedrijfsmiddelen

1.546.718

1.178.938-

367.780

71.659

0

86.487-

0-

1.618.377

1.265.425-

352.952

Materiële vaste activa

8.968.413

6.368.457-

2.599.956

749.585

0-

451.883-

0

9.717.998

6.820.339-

2.897.659

Onder inventaris en apparatuur vallen de posten meubilair en ICT-middelen. Onder overige vaste bedrijfsmiddelen vallen investeringen in onderwijsleerpakket en overige investeringen.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 53

1.3

Financiële vaste activa Mutaties 2022

1.3.2

Andere deelnemingen Totaal

Boekwaarde per 31 december 2021

Investeringen

110.199 110.199

-

Desinvesteringen

Resultaat -

20.64320.643-

Boekwaarde per 31 december 2022 89.556 89.556

De uitvoering van het systeem beheren de ontwikkeling van ICT toepassingen voor het onderwijs wordt voor een aantal schoolbesturen uitgevoerd op basis van de "Kosten voor Gemene Rekening". Om het schoolbestuur dat de administratie en de rekening voert van werkkapitaal te voorzien, heeft elk der deelnemers een bedrag in rekening courant gegeven. Dit geld is als vordering opgenomen in de balans van onze stichting. Voor het uitvoeren van de werkzaamheden betalen de deelnemers een maandelijkse bijdrage. Aan het einde van het kalenderjaar worden de kosten volledig volgens de verdeelsleutel aan de deelnemers in rekening gebracht. Kleine bedragen kunnen met dit saldo rekeningcourant verrekend worden. Indien een deelnemer zich uit de overeenkomst terugtrekt, neemt hij ook het saldo mee.

1.5

Vorderingen 31 december 2022

31 december 2021

1.5.1

Debiteuren

49.215

53.386

1.5.2

Vorderingen OCW

190.095

1.117.689

De vordering OCW heeft betrekking op de overlopende posten vanuit o.a. de personele lumpsum. 1.5.6

Overige overheden

434.882

923.788

1.5.7

Overige vorderingen

93.873

26.315

Vervangingsfonds

263.911

141.228

Overige overlopende activa

240.676

182.430

Overlopende activa

504.587

323.658

Totaal Vorderingen

1.272.652

2.444.836

31 december 2022

31 december 2021

7.213.436

4.301.741

7.213.436

4.301.741

1.5.8

De vorderingen hebben een looptijd korter dan 1 jaar.

1.7

1.7.2

Liquide middelen

Banken

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 54

2.1

Eigen vermogen Mutaties 2022 Boekwaarde per 31 december 2021

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2022

Overige mutaties

2.1.1

Algemene reserve

3.015.357

2.616.892

-

5.632.249

2.1.2

Bestemmingsreserve publiek

1.829.020

779.898-

-

1.049.122

4.844.377

1.836.994

-

6.681.371

Toelichting Bestemmingsreserve publiek: Mutaties 2022 Boekwaarde per 31 december 2021

Overige mutaties

Bestemmingsreserve NPO

330.930

718.192

-

1.049.122

Bestemmingsreserve OC&W

1.215.630

1.215.630-

-

-

282.460

282.460-

-

-

1.829.020

779.898-

-

1.049.122

Overige reserve

2.1T-1

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2022

Eigen vermogen (vergelijkende cijfers vorig jaar) Mutaties 2021 Boekwaarde per 31 december 2020

2.1.1T-1 Algemene reserve 2.1.2T-1 Bestemmingsreserve publiek

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2021

Overige mutaties

2.586.584

428.773

-

3.015.357

282.967

1.546.053

-

1.829.020

2.869.551

1.974.826

-

4.844.377

Toelichting Bestemmingsreserve publiek (vergelijkende cijfers vorig jaar): Mutaties 2021 Boekwaarde per 31 december 2020

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2021

Overige mutaties

Bestemmingsreserve NPO

-

330.930

-

330.930

Bestemmingsreserve OC&W

-

1.215.630

-

1.215.630

282.967

507-

-

282.460

282.967

1.546.053

-

1.829.020

Overige reserve

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 55

2.2

Voorzieningen Mutaties 2022 Boekwaarde per 31 december 2021

2.2.1

Personeel Jubilea Voorziening werkloosheids uitkering

2.2.3

Overige voorzieningen Onderhoud

Dotaties

324.637 244.643

Onttrekkingen

134.955

Vrijval

Boekwaarde per 31 december 2022

Kortlopende deel < 1 jaar

Langlopende deel > 1 jaar

57.59220.565-

-

402.000 261.374

48.727 20.054

353.273 241.320

37.027-

-

140.626

28.673

111.953

79.994

37.296 97.659

1.023.993

255.000

156.452-

-

1.122.541

362.923

759.618

1.023.993

255.000

156.452-

-

1.122.541

362.923

759.618

1.348.630

389.955

214.044-

-

1.524.541

411.650

1.112.891

In het meerjarenonderhoudsplan zijn De Springplank en De Meent nog niet meegenomen. Deze scholen zijn nieuw gebouwd dan wel compleet gerenoveerd in 2022. De schouw en het onderhoudsplan voor deze scholen is nog niet geweest en daarom zijn de beide scholen nog niet opgenomen in het plan en de onderhoudsvoorziening. Tevens is er geen rekening gehouden met de nieuwbouwplannen voor De Neuteboom en Menterhorn.

2.4

2.4.3

Kortlopende schulden 31 december 2022

31 december 2021

320.518

583.396

1.039.138

907.883

69.805

63.320

1.108.943

971.203

Crediteuren

2.4.7.1

Loonheffing

2.4.7.3

Premies sociale verzekeringen

2.4.7

Totaal belastingen en premies sociale verzekeringen

2.4.8

Schulden terzake van pensioenen

266.269

264.198

2.4.9

Overige kortlopende schulden

26.756

40.337

2.4.10.4

Vooruitontvangen termijnen OCW niet geoormerkt

355.294

287.441

2.4.10.5

Overlopende passiva m.b.t. vakantiegeld

694.070

627.100

2.4.10.8

Overlopende passiva algemeen

344.693

315.236

2.4.10.8

Overlopende passiva mbt subsidie Gemeente

0

2.157

2.4.10.8

Overlopende passiva mbt subsidie overig

150.848

172.656

Totaal overlopende passiva

1.544.906

1.404.591

Totaal kortlopende schulden

3.267.391

3.263.726

2.4.10

De kortlopende schulden hebben een looptijd korter dan 1 jaar.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 56

2.5

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen Er is een contract met Onderwijsbureau Meppel. Dit contract wordt periodiek verlengd. Voor de reproapparatuur is in 2019 met DocuMenz B.V. (m.h.o.d.n. Ricoh Document Center) een raamovereenkomst afgesloten voor 5 jaar met 2 optiejaren. Het jaarbedrag van het contract bedraagt €52.000. Er is een huurovereenkomst afgesloten voor het pand aan Schaepmanstraat 25 te Veendam . Het pand wordt gehuurd van Acantus voor de duur van 24 maanden, ingaande 1 oktober 2019. De huurprijs op jaarbasis bedraagt € 32.777,-. Voor de levering van gas is per 1-1-2021 een contract afgesloten met DVEP voor 4 jaar. Het jaarbedrag van het contract bedraagt ca. € 135.000,-. Voor de levering van elektra is een contract afgesloten met DVEP voor de periode 1-1-2019 tm 31-12-2021 met 2 optiejaren. Het jaarbedrag van het contract bedraagt ca. € 178.000,-. Voor de schoonmaak is per 1-10-2021 een contract afgesloten met Visschedijk Schoonmaak B.V. voor 3 jaar met 3 optiejaren. Het jaarbedrag van het contract bedraagt ca. € 350.000,-. O.B.S. Amerika (08GQ) is voor onbepaalde tijd een gebruikersovereenkomst aangegaan met de gemeente voor de huisvesting in het pand Schoolstraat 2A te Noordbroek. Het jaarbedrag bedraagt € 54.340. Voor OBS De Meent wordt nieuwbouw gepleegd waarbij OPRON optreedt als bouwheer. De totale aanneemsom bedraagt € 2.024K (incl. btw).

T/m 31-12-2022 is hiervan € 1.983K reeds gefactureerd. Ultimo 2022 is er derhalve een resterende investeringsverplichting van € 41K. De kosten van de bouw worden vergoed door de gemeente.

Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum die van invloed zijn op de waardering van de in de balans getoonde posten of het resultaat.

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 57

Model G, Overzicht doelsubsidies OCW

G1 Verantwoording van subsidies zonder verrekeningsclausule De activiteiten zijn ultimo verslagjaar conform de subsidiebeschikking geheel uitgevoerd en afgerond (J/N) Omschrijving

Kenmerk

Subsidie tegemoetkoming opleidingsscholen 2021-2022

2021/2/17333656

9-11-2021

J

Subsidie tegemoetkoming opleidingsscholen 2022-2023

2022/2/21044553

6-10-2022

N

SEN22073

28-11-2022

N

2022/2/19404416

22-8-2022

J

Subsidie expertisedeling nieuwkomers 2022 Subsidie studieverlof

G2

Datum

Verantwoording van subsidies met verrekeningsclausule

G2-A Aflopend per ultimo verslagjaar

Omschrijving

Kenmerk

Datum

Bedrag

Ontvangen t/m

Lasten t/m

Stand begin

Ontvangen in

Lasten in

Te verrekenen

toewijzing (€)

2021

2021

2022

2022

2022

31-12-22

N.v.t.

-

-

-

-

-

-

-

Aflopend

-

-

-

-

-

-

-

G2-B Doorlopend tot in een volgend verslagjaar Bedrag Omschrijving

Kenmerk

Datum

Ontvangen t/m 2021

toewijzing (€)

Lasten t/m 2021

Stand begin 2022

Ontvangen in 2022

Lasten in 2022

Stand ultimo 2022

N.v.t.

-

-

-

-

-

-

-

Doorlopend

-

-

-

-

-

-

-

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 58

Toelichting op de staat van baten en lasten over 2022 3

Baten

3.1

Rijksbijdragen OCW Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

3.1.1.1

Rijksbijdragen OCW

24.109.220

21.219.399

21.307.020

3.1.2.2

Niet geoormerkte subsidies

1.740.499

754.349

1.763.385

Totaal rijksbijdragen via OCW

25.849.719

21.973.748

23.070.405

Rijksbijdragen via samenwerkingsverband

1.312.539

1.144.239

1.484.853

Totaal rijksbijdragen

27.162.259

23.117.987

24.555.258

Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

3.1.3.3

3.2

Overige overheidsbijdragen en -subsidies

3.2.1

Gemeentelijke bijdragen en subsidies

82.241

68.200

104.078

3.2.2

Overige overheidsbijdragen

233.998

178.168

469.641

316.239

246.368

573.719

3.5

Overige baten Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

3.5.1

Verhuur

102.913

52.392

49.032

3.5.2

Detachering personeel

52.665

46.886

93.914

3.5.5

Ouderbijdragen

-

-

1.433

3.5.6

Overig

145.018

88.100

200.876

300.596

187.378

345.254

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 59

4.1

Personele lasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

4.1.1.1

Bruto lonen en salarissen

16.109.100

14.999.614

14.260.086

4.1.1.2

Sociale lasten

3.415.135

3.179.924

3.404.442

4.1.1.3

Pensioenlasten

2.332.051

2.171.435

2.334.930

4.1.1

Lonen, salarissen, sociale lasten en pensioenen

21.856.286

20.350.973

19.999.457

4.1.2.1

Dotaties personele voorzieningen

117.992

30.000

112.068

4.1.2.2

Personeel niet in loondienst

450.505

275.466

236.384

4.1.2.3

Overig

521.366

646.601

534.259

4.1.2.4

Scholing/opleiding

262.493

265.800

147.475

4.1.2

Overige personele lasten

1.352.356

1.217.867

1.030.186

4.1.3

Af: Uitkeringen

1.535.567-

1.781.479-

1.407.545-

21.673.075

19.787.361

19.622.099

Realisatie

Realisatie

2022

2021

Gemiddeld aantal FTE (exclusief vervanging)

4.2

257

252

Afschrijvingen Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

4.2.2.1

Gebouwen

48.780

49.280

48.666

4.2.2.2

Inventaris en apparatuur

316.616

342.152

300.981

4.2.2.3

Overige materiële vaste activa

6.973

6.973

13.388

4.2.2.4

Onderwijsleerpakket

79.514

103.245

79.074

451.883

501.650

442.109

4.3

Huisvestingslasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

4.3.1

Huur

64.189

38.500

4.3.3

Onderhoud

110.664

134.329

93.376

4.3.4

Water en energie

370.564

291.400

336.191

4.3.5

Schoonmaakkosten

487.678

434.789

411.991

4.3.6

Heffingen

15.923

20.600

16.990

4.3.7

Dotaties overige onderhoudsvoorzieningen

255.000

317.200

267.200

4.3.8

Overige huisvestingslasten

254.514

256.736

238.813

1.558.532

1.493.554

1.399.951

41780 Jaarrekening 2022

35.391

Pagina: 60

4.4

4.4.1

Overige lasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

Administratie- en beheerslasten

864.562

751.210

4.4.2.1

Inventaris en apparatuur

4.183

12.775

761.443 8.856

4.4.2.2

Leermiddelen

527.265

522.681

453.978

4.4.2

Inventaris, apparatuur en leermiddelen

531.447

535.456

462.834

4.4.4

Overig

868.066

852.068

776.640

2.264.076

2.138.734

2.000.917

Uitsplitsing 4.4.1.1

Honorarium onderzoek jaarrekening

19.018

17.289

Accountantslasten

19.018

17.289

Flynth Audit heeft voor de controle van de jaarrekening een mantelcontract afgesloten met Onderwijsbureau Meppel. Als gevolg hiervan factureert Flynth Audit aan Onderwijsbureau Meppel en niet rechtstreeks aan de afzonderlijke schoolbesturen, welke bij Onderwijsbureau Meppel zijn aangesloten. Onderwijsbureau Meppel brengt voor haar totale dienstverlening aan de afzonderlijke schoolbesturen een all-in vergoeding in rekening. Hierin zijn de kosten voor de controle van de jaarrekening opgenomen. Het bedrag dat in de jaarrekening is toegelicht aangaande de controle van de jaarrekening is gebaseerd op een interne calculatie van het totale budget van Flynth Audit, welke gebaseerd is op de omvang van het schoolbestuur ten opzichte van het totaal.

5

5.1 5.3 5.5

Financiële baten en lasten

Rentebaten Waardeveranderingen financiële vaste activa en effecten Rentelasten

41780 Jaarrekening 2022

Realisatie

Begroting

Realisatie

2022

2022

2021

26.110

-

336

20.643-

-

20.522-

2-

-

14.144-

5.465

-

34.330-

Pagina: 61

A.1.7

Overzicht verbonden partijen

Overige verbonden partijen (minderheidsbelang en geen beslissende zeggenschap)

Naam

Juridische vorm

Statutaire zetel

Code activiteit

Stichting Samenwerkingsverban PO 20-01

Stichting

Gemeente Groningen

4

Stichting Platform Informatie en Communicatie Technologie Onderwijs Stichting

Gemeente Veendam

4

Code activiteiten: 1. contractonderwijs, 2. contractonderzoek, 3. onroerende zaken, 4. overige

41780 Jaarrekening 2022

Pagina: 62

A.1.8

Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector

Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de Regeling bezoldiging topfunctionarissen OCW-sectoren die op Scholengroep OPRON, stichting voor openbaar primair onderwijs van toepassing is. Op grond van de WNT regelgeving is de klasseindeling D van toepassing. Bij deze klasseindeling geldt voor 2022 een bezoldigingsmaximum van € 168.000. Dit geldt naar rato van de duur en/of omvang van het dienstverband. Voor topfunctionarissen zonder dienstbetrekking geldt met ingang van 1 januari 2016 voor de eerste 12 kalendermaanden een afwijkende normering, zowel voor de duur van de opdracht als voor het uurtarief. Deze klasseindeling is gebaseerd op de uitkomsten van de complexiteitsvragen die als volgt zijn vastgesteld: 4 Totale baten 3 Aantal leerlingen 4 Gewogen aantal onderwijssoorten Totaal aantal complexiteitspunten 11 1. BEZOLDIGING TOPFUNCTIONARISSEN 1a. Leidinggevende topfunctionarissen mét dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt (bedragen in €) Gegevens 2022 M.M. Andreae Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling 2022 Omvang dienstverband in FTE Dienstbetrekking?

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13362222/1