CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

06-01-02 Jaarstukken 2021

Gemeenteraad 11 juli 2022, gemeente VeendamBij agendapunt: Vaststelling jaarrekening 2021 en Voorjaarsnota 202228.895 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

89 | Pagina

De inventarisatie van de weerstandscapaciteit Begripsbepaling Weerstandscapaciteit is de mate waarin de gemeente Veendam over middelen beschikt of kan beschikken om niet voorziene tegenvallers op te vangen. Onderscheid wordt gemaakt in de incidentele en de structurele weerstandscapaciteit. Onder incidentele weerstandscapaciteit wordt verstaan de capaciteit die de gemeente heeft om eenmalige tegenvallers op te vangen. Onder structurele weerstandscapaciteit verstaan we middelen die permanent inzetbaar zijn om tegenvallers op te vangen. In een overzicht ziet dit er als volgt uit: Tabel 1 Weerstandscapaciteit Bestanddeel

Incidentele

Structurele

weerstandscapaciteit

weerstandscapaciteit

Post onvoorzien

X

Algemene Reserve

X

Bestemmingsreserves (gedeeltelijk)

X

Stille reserves (saldo gesteld op nihil)

X

Onbenutte belastingcapaciteit

X

Begrotingsruimte (bezuinigingen/onvoorzien)

X

De weerstandscapaciteit van de gemeente Veendam kan theoretisch worden berekend uit de post onvoorzien, de reserves, een gedeelte van de bestemmingsreserves (reserve verliezen grondexploitaties), de onbenutte belastingcapaciteit en de stille reserves. De weerstandscapaciteit is als volgt gespecificeerd: Algemene reserves Bestemmingsreserves (gedeeltelijk) Stille reserves Onvoorzien Totaal

8,70 2,48 0,00 0,04 11,22

miljoen miljoen miljoen miljoen miljoen

De inventarisatie van de risico’s Algemeen In deze paragraaf worden een aantal uitgangspunten genoemd voor het berekenen van de gewenste hoogte van de weerstandscapaciteit. Het proces begint met het in beeld brengen van de risico’s. Vervolgens wordt de omvang van het risico bepaald met behulp van de onderstaande risicoscore tabel. Er wordt een inschatting gemaakt van de waarschijnlijkheid dat het risico zich daadwerkelijk zal voordoen.

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

90 | Pagina

Tabel 2 Risicoscore Waarschijnlijkheid

Risicoscore op waarschijnlijkheid

Uitgedrukt in een percentage

Klein

1

1 tot 5

Beperkt

2

5 tot 25

Reëel

3

25 tot 50

Groot

4

50 tot 75

Zeer groot

5

75 tot 95

Proces Het bepalen van de risico’s is een regulier proces dat is geborgd in de organisatie. Dit betekent dat minstens ieder jaar de risico-inventarisatie opnieuw wordt uitgevoerd. De inventarisatie vindt plaats op basis van een lijst met risico’s (kwalitatief) en de bedragen en de inschatting van de kans dat een risico zich daadwerkelijk voordoet (kwantitatief). Op deze wijze kan beoordeeld worden of bestaa nde risico’s nog actueel zijn en de inschatting van kansen en bedragen nog een goede weerspiegeling is. Daarnaast kunnen risico’s vervallen (omdat het risico inmiddels is ondergebracht bij een verzekeraar, of door het afstoten van taken / werkzaamheden) en dan worden deze uit de lijst verwijderd. Tenslotte kunnen zich in het afgelopen jaar nieuwe risico’s hebben voorgedaan die impact hebben op het weerstandsvermogen. In deze paragraaf wordt deze actualisatie gepresenteerd. Gesignaleerde risico’s De organisatie heeft een inventarisatie gemaakt van de mogelijke risico’s die de gemeente Veendam loopt aangaande haar processen, producten en diensten. Deze inventarisatie heeft geleid tot de onderstaande lijst met gesignaleerde risico’s:

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

91 | Pagina

Omschrijving risico

Oorzaak

Gevolg

Kans

%

Minimaal Financieel effect

Maximaal Financieel effect

Kans * Bedrag Incidenteel

Gewa arborgde geldleningen. Het betreft Ontwi kkelingen kapitaalmarkt hi er voornamelijk een tertiaire achtervang. De ri sico’s achten wij vri j gering.

Fi nanciële tegenvallers

1

5

€ 1.000.000

€ 5.000.000

€ 150.000

Aa ns prakelijkheidsstellingen

Scha declaims, waarva n onduidelijk is in 1 hoeverre de verzekering deze zal a fdekken

5

€0

€ 500.000

€ 12.500

Extra rentekosten op de project i nvesteringen en extra ha ndelingskosten voor project begeleiding

3

50

€0

€ 1.600.000

€ 400.000

Economische recessie i .r.t. eigendommen. Gewi jzigde omstandigheden va stgoedmarkt Mogel ijk a fboekingen op eventuele (te) 1 Eén va n de neveneffecten va n de recessie hoge boekwaarden i s de waardedaling va n het onroerend goed.

5

€ 1.000.000

€ 8.800.000

€ 245.000

Toename claimcultuur

Kerks traat West. De moeilijke markt heeft De moeilijke markt voor winkels/woningen i nvl oed op het ontwikkeltempo. l everen voortschrijdend i nzicht i n de pl a nvorming va n de verantwoordelijk projectontwikkelaar. De a fspraken uit de s a menwerkingsovereenkomst worden geconcretiseerd.

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

92 | Pagina

Omschrijving risico

Kans

%

Minimaal Financieel effect

Benodigd weerstandsvermogen t.b.v het vera nderde markt bedrijven terreinen en grondbedrijf woongebieden Ni et vol doen aan voorwaarden beveiliging Afs l uiten Suwinet en boete opgelegd Suwi net door CBP Onzekerheid over ri jksvergoeding Invoering nieuw verdeelmodel Ka ns va n grotere tekorten i ndien Pa rti ci patiewet i nkomensdeel (BUIG) i nkomensdeel Pa rticipatiewet (BUIG) herverdeling negatief uitpakt (enigszins ka n dit gecompenseerd worden door ni euwe va ngnetregeling met lagere drempel va n 5%)

3

50

€ 5.000.000 € 20.000.000

1

5

€0

€ 850.000

€ 21.250

2

25

€ 500.000

€ 1.000.000

€ 187.500

Overs chri jding Jeugd

3

90

€ 2.500.000

€ 3.000.000

€ 2.475.000

3

25

€ 200.000

€ 500.000

€ 87.500

Hogere eigen bijdrage gemeente door hogere exploitatietekort Wedeka

3

50

€ 200.000

€ 350.000

€ 137.500

Wet Kenbaarheid Publiekrechtelijke Beperkingen

Softwa releverancier heeft de oude Da t de Publiekrechtelijke Beperkingen a pl licatie uitgefaseerd, we zitten in een bi j een aan of verkoop niet bekend zijn. overga ngsfase naar de nieuwe a pplicatie, Hi eruit kunnen schadeclaims ontstaan. het wa chten is op een afspraak met de Het betreft voornamelijk monumentale l everancier om het te installeren. pa nden.

2

25

€0

€ 75.000

€ 9.375

MDT Ga ra ntstelling voor aanvulling onts laguitkering MDT personeel na verzel fstandig

Afs pra ken uit het Sociaal Plan 2019

Fi nanciële consequenties bij 1 da a dwerkelijk, niet verwijtbaar, ontslag.

25

€0

€ 300.000

€ 37.500

Covi d-19

De effecten va n het Covi d-19 vi rus voor de gemeente.

Hogere uitgaven op diverse bel eidsterreinen en mogelijke vertra gi ng in de uitvoering va n het gemeentelijke beleid.

PM

PM

PM

PM

Overs chri jding WMO budget

Oorzaak

Gevolg

Bi jdrage ri jk is gedaald en verstrek- kingen Structurele overschrijding va n c.q. voorzi eningen zijn ge- stegen. Er i s jeugdbudget geen verwachting dat dit a f gaat nemen bi nnen korte tijd. Ni euwe regelgeving i .v.m. invoering Hogere kosten gemeente a bonnementstarief

Fi nanciele ri sico's va n verbonden partijen, La gere rijksbijdrage SW als onderdeel i n ca su SW-bedrijf Wedeka s oci aal domein

totaal risico's

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

Maximaal Financieel effect

Kans * Bedrag Incidenteel € 6.250.000

€ 10.013.125

93 | Pagina

Conclusie Op basis van de hiervoor opgenomen gegevens kan het weerstandsvermogen als volgt worden berekend: De aanwezige weerstandscapaciteit De benodigde weerstandscapaciteit (de risico’s) Restant beschikbare weerstandscapaciteit 2021

€ 11.220.000 € 10.013.125 € 1.206.875

Geconcludeerd kan worden dat de gemeente Veendam voldoende middelen heeft om alle gesignaleerde risico’s incidenteel op te kunnen vangen. Het weerstandsvermogen kan dan ook als voldoende worden beoordeeld. Het weerstandsvermogen is uit te drukken in een ratio, namelijk: Ratio weerstandsvermogen =

11.220.000 10.013.125

= 1,1

Tabel 3 Beoordelingstabel weerstandsvermogen Ratio weerstandsvermogen

Betekenis

A

x >2

Uitstekend

B

1,4 < x > 2,0

Ruim voldoende

C

1,0 < x > 1,4

Voldoende

D

0,8 < x > 1,0

Matig

E

0,6 < x > 0,8

Onvoldoende

F

x < 0,6

Ruim onvoldoende

Financiële kengetallen Tabel 4 Financiële kengetallen Realisatie 2020

Begroting 2021

Realisatie 2021

Netto schuldquote

9,0%

27,8%

10,9%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

8,2%

27,1%

8,5%

Solvabiliteit

55,8%

46,2%

59,6%

Grondexploitatie

18,5%

14,3%

15,9%

Structurele exploitatieruimte

0,1%

0,3%

6,2%

Woonlasten t.o.v. landelijke gemiddelde

95,3%

93,7%

97,3%

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

94 | Pagina

Verklaring en beoordeling Netto schuldquote Netto schuldquote: het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen  0% t/m 100%: normaal  > 100%: weinig leencapaciteit  > 130%: zeer hoge schuld De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de re ntelasten en de aflossingen op de exploitatie. Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de medeoverheid ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Een hoge netto schuldquote hoeft op zichzelf geen probleem te zijn. Of dat het geval is valt niet direct af te leiden uit de netto schuldquote zelf, maar hangt af van meerdere factoren. Zo kan een hoge schuld worden veroorzaakt doordat er leningen zijn afgesloten en die gelden vervolgens worden doorgeleend aan bijvoorbeeld woningbouwcorporaties die op hun beurt weer jaarlijks aflossen. In dat geval hoeft een hoge schuld geen probleem te zijn. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre er sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven (netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen). De gemeente Veendam scoort normaal. Dit betekent dat de gemeente Veendam voldoende mogelijkheden heeft tot het opnemen van langlopende geldleningen.

Solvabiliteitsratio Solvabiliteitsratio: het eigen vermogen als percentage van het vreemd vermogen. Hoe hoger de ratio, hoe groter de weerbaarheid. Normaal is tussen 20% en 70%. De ratio van de gemeente Veendam beweegt zich tussen de 45% en 55% en geeft daarmee een normale weerbaarheid aan. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal geeft aan welke structurele ruimte de gemeente heeft om de eigen lasten te dragen. Daarmee wordt de wendbaarheid van de gemeente aangegeven. Een positief percentage geeft een overschot aan en een negatief percentage een tekort. Grondexploitatie Grondexploitatie: de waarde van de niet in exploitatie genomen gronden ten opzichte van de totale baten. Hoe lager het percentage, hoe kleiner het risico is voor de financiële positie. Belastingcapaciteit Het kengetal geeft de ruimte weer die de gemeente heeft om zijn belastingen te verhogen gerelateerd aan de totale woonlasten. Onder woonlasten worden verstaan de OZB , de riool- en afvalstoffenheffing voor een woning met gemiddelde WOZ-waarde in de gemeente.

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

95 | Pagina

Onderhoud Kapitaalgoederen Inleiding Als gemeente hebben wij middelen nodig om goederen en diensten aan de burger te kunnen leveren. Deze middelen worden aangeduid met de term kapitaalgoederen. De belangrijkste kapitaalgoederen hebben betrekking op wegen, technische kunstwerken, riolering, water, groen en gebouwen. Al deze kapitaalgoederen vergen onderhoud en dienen in de begroting te worden opgenomen. Deze paragraaf biedt inzicht in beleidskaders voor het behoud van de kapitaalgoederen en de financiële consequenties daarvan.

Het onderhoud van de kapitaalgoederen is op deze manier schematisch weer te geven. Kaders De kosten voor het in stand houden van kapitaalgoederen hebben wij opgenomen in de verschillende programma’s van de begroting. De kosten van de instandhouding bestaan onder andere uit kosten voor onderhoud, kapitaallasten, beheer en exploitatielasten. De flexibiliteit in de onderhoudsbudgetten is beperkt, omdat onderhoud vroeg of laat moet worden uitgevoerd. Bovendien leidt achterstallig onderhoud over het algemeen tot meer kosten dan wanneer het onderhoud tijdig wordt gepleegd. De hoogte van de benodigde budgetten is afhankelijk van het gekozen kwaliteitsniveau. De vaststelling van het kwaliteitsniveau is aan u voorbehouden. Hiervoor hebben wij diverse beheerplannen/visies opgesteld, waarin beleidsdoelstellingen voor de diverse kapitaalgoederen zijn vastgesteld. Het doel van deze paragraaf is de meerjarige kosten van kapitaalgoederen op een transparante wijze in beeld te brengen, zodat eventuele financiële risico’s zichtbaar worden. Daarbij kan op basis van de beheerplannen en de onderhoudsniveaus de daarbij behorende kosten worden vastgesteld.

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

96 | Pagina

In het vervolg van deze paragraaf is per soort kapitaalgoed op hoofdlijnen een relatie met de relevante beleidskaders gelegd. Wegen Het in stand houden van wegen is in de begroting te vinden onder programma 4, “Leefbaar, duurzaam, hoge kwaliteit”. Relevante Beleidskaders Beleidskader Beheerplan wegen Veendam

Vastgesteld 2011

Actualisatie voorzien in 2022

Uitvoeren van het planmatig dagelijks (klein) onderhoud vindt plaats binnen het wijkgericht werken en is gericht op het behoud van de leefbaarheid, comfort en aanzien. Het groot onderhoud vindt plaats op grond van het beheerplan en de weginspecties, die elke twee jaar worden uitgevoerd en is gericht op de functionaliteiten, duurzaamheid, veiligheid en bereikbaarheid. In 2011 is het onderhoudsniveau C door u vastgesteld als te hanteren kwaliteitsniveau voor het wegbeheer zoals aangegeven in de CROW-wegbeheersystematiek en zoals omschreven in publicatie 147. Voor de bepaling welke wegen onderhoud vergen wordt de CROW-systematiek gehanteerd. De systematiek bevat een vertaling van schadebeelden naar de beleidsthema’s duurzaamheid, veiligheid, comfort en aanzien. Onderhoudsniveau C is een minimaal niveau, een niveau aan de onderkant van verantwoord wegbeheer. Voor het waarborgen van de integraliteit tussen de verschillende disciplines (wegen, riolering, groen, openbare verlichting) worden in de gemeente zoveel mogelijk werken gecombineerd uitgevoerd. Het kan voorkomen dat vanwege noodzakelijk onderhoud aan de verharding, de vervanging van de riolering wordt vervroegd of juist wordt uitgesteld. Bij het integraal werken wordt tevens de groenvoorziening en de openbare verlichting meegenomen.

Financiën Beschikbare budgetten Primitieve Begroting ná Realisatie 2021 begroting 2021 wijziging 2021

Onderhoud wegen

Realisatie 2020

Groot onderhoud

1.129.039

1.143.570

1.130.570

912.372

Kl ei n onderhoud

105.454

101.274

101.274

90.534

1.234.493

1.244.844

1.231.844

1.002.906

Totaal

Het groot onderhoud is in 2021 binnen het beschikbare budget conform de beheerplannen uitgevoerd. In 2021 zijn er geen grote onvoorziene uitgaven geweest. Technische Kunstwerken (bruggen en beschoeiing) Het in stand houden van de technische kunstwerken is in de begroting terug te vinden onder programma 4, “Leefbaar, duurzaam, hoge kwaliteit”

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

97 | Pagina

Relevante Beleidskaders Beleidskader Beheerplan technische kunstwerken Veendam

Vastgesteld

Actualisatie voorzien in

2009

2022

Onder technische kunstwerken vallen o.a. bruggen, remmingswerken, beschoeiingen en steigers. De gemeente bezit 166 bruggen, waarvan 39 verkeersbruggen en 127 fiets – voetgangersbruggen in parken en woonwijken. Er bestaan geen specifieke kwaliteitsnormen voor bruggen. De eisen die aan bruggen worden gesteld zijn vastgelegd in de Richtlijn Vaarwegen RWV 2005 en in diverse NEN-normen. Beide betreffen echter vooral ontwerpeisen voor nieuwe bruggen. Daarnaast bestaat er ook nog de NEN 2767 1 t/m 4 die betrekking hebben op de conditiemeting van onroerend goedzaken en technische installaties en kunstwerken. Voor zover de beschoeiing is geïnspecteerd is vastgesteld dat de onderhoudstoestand over het algemeen matig is. Hiervoor is een inhaalslag in uitvoering. En heeft de Raad een uitvoeringsbudget voor deze werkzaamheden een uitvoeringsbudget beschikbaar gesteld. De voorbereidingen voor een volgende 4-jarige inspectie is opgestart. Het komend jaar zal deze plaatsvinden. Het merendeel van de beschoeiingswerkzaamheden in de woonwijken zijn afgerond. Gestart is met de werkzaamheden aan de beschoeiingen langs het Oosterdiep, de geplande einddatum is 2023. De 1e fase is in uitvoering en zal begin 2022 zijn afgerond. De steigers verkeren in een slechte staat van onderhoud.

Bij onderhoudswerkzaamheden aan beschoeiingen worden de daar aanwezige steigers meegenomen in deze herstelwerkzaamheden. Financiën In de raadsvergadering van 13 juni 2016 is grootschalig onderhoudswerk aan beschoeiingen en steigers een krediet van € 4 miljoen excl. b.t.w. beschikbaar gesteld ten laste van de reserve "Walbeschoeiing". De verwachte einddatum was 2021 en is bijgesteld naar 2022. Beschikbare budgetten: Onderhoud technische kunstwerken

Realisatie 2020

Primitieve Begroting ná Realisatie 2021 begroting 2021 wijziging 2021

Bruggen

147.824

144.375

144.375

169.889

Oeverbescherming

183.472

179.575

179.575

174.496

331.296

323.950

323.950

344.385

411.176

2.601.209

2.601.209

501.321

Krediet Walbeschoeiingen

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

98 | Pagina

Openbare verlichting Het in stand houden van de openbare verlichting is in de begroting terug te vinden onder Programma 4, “Leefbaar, duurzaam, hoge kwaliteit” Relevante Beleidskaders Beleidskader Beleidsplan OVL 2012- 2021

Vastgesteld 2011

Actualisatie voorzien in 2022

Het uitvoeren van onderhoud en vervanging van de openbare verlichting is gericht op het waarborgen van zowel verkeerstechnisch als sociaal veilig gebruik van de wegen en de leefomgeving. De openbare verlichting moet voldoen aan technische, juridische en sociaal maatschappelijke kaders, die daarvoor gesteld zijn in diverse wet- en regelgeving. Daarnaast kan gebruik gemaakt worden van de Aanbevelingen voor Openbare Verlichting van de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde (NSVV) en het Nederlandse Normalisatie-instituut (NNI). Er zijn geen wettelijke of anderszins bindende bepalingen omtrent de verlichtingskwaliteit. Het maken van een keuze tot verlichten, dan wel niet verlichten, dan wel te besluiten tot een alternatieve maatregel zijn beleidsafwegingen. Het beheer van de installaties omvat het bijhouden van de databestanden en het onderhoud omvat:  periodiek verwisselen van lampen;  verhelpen van storingen; Deze werkzaamheden worden door derden uitgevoerd. Financiën De raad heeft in 2013 € 1,8 miljoen beschikbaar gesteld om de achterstallige vervanging weg te werken. Beschikbare budgetten:

Onderhoud openbare verlichting

Realisatie 2020

Primitieve Begroting na Realisatie 2021 begroting 2021 wijziging 2021

Onderhoud

158.348

160.635

160.635

130.602

Verva nging openbare verlichting

148.667

149.350

149.350

152.227

307.015

309.985

309.985

282.829

96.268

162.815

162.815

0

Kredi et verva nging masten en a rma turen

In 2021 zijn ca. 100 masten en 60 armaturen vervangen voor Energiezuinige LED verlichting. Hierbij is ca. 70% van het areaal nu voorzien van energiezuinige LED lampen. Riolering Het in stand houden van de riolering is in de begroting terug te vinden onder programma 4, Leefbaarheid, duurzaamheid en hoge kwaliteit

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

99 | Pagina

Relevante Beleidskaders Beleidskader Afvalwaterbeleidsplan Basisrioleringsplan

Vastgesteld 2018 2018

Actualisatie voorzien in 2022 2022

De gemeente is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de openbare ruimte en het woon - en leefmilieu. De voorzieningen voor stedelijk afvalwater, regen- en grondwater dragen daaraan bij. Om de maatschappelijke belangen te waarborgen is het Afvalwaterbelei dsplan opgesteld. In het Afvalwaterbeleidsplan maakt de gemeente haar beleidskeuzes voor het stedelijke afval, hemel- en grondwater. Het afvalwaterbeleidsplan is een belangrijk planningsinstrument (financieel en materieel) in het gemeentelijke milieu- en infrastructuurbeleid. Voor het bepalen van welke maatregelen wanneer moeten worden uitgevoerd wordt gebruik gemaakt van het beheerplan waarin de kennis over de toestand en het functioneren van de riolering is opgenomen. Naast onderzoek naar het functioneren als geheel worden inspecties uitgevoerd om de toestand van de objecten waaruit de riolering is opgebouwd te controleren. In Groningen en Noord-Drenthe werken gemeenten, waterschappen en het waterbedrijf samen in de waterketen. Binnen de waterketen werken we in het cluster Groningen Oost (Midden Groningen, Veendam, Pekela, Stadskanaal, Westerwolde, Oldambt en het waterschap Hunze en Aa's ) samen op regionale schaal aan tal van watergerelateerde projecten om kennis uit te wisselen, kosten te besparen, de kwetsbaarheid te verminderen en de kwaliteit te verbeteren.

Voor het waarborgen van de integraliteit tussen de verschillende disciplines (wegen, riolering, groen, openbare verlichting) worden in de gemeente zoveel mogelijk werken gecombineerd uitgevoerd. Financiën Beschikbare budgetten: Primitieve Begroting na Realisatie 2021 begroting 2021 wijziging 2021

Onderhoud riolering

Realisatie 2020

Rei niging en inspectie

74.213

119.569

119.569

142.827

Kl ei n onderhoud ri olen

60.043

106.863

106.863

158.545

134.256

226.432

226.432

301.372

Werkzaamheden aan de riolering in 2021. In dit jaar zijn diverse reparaties uitgevoerd en verschillende riolen vervangen. Het Basis Rioleringsplan is hierbij als uitgangsdocument gebruikt. De belangrijkste uitgevoerde werken aan het riool zijn:  het vervangen van de riolering in de Nijverheidskade, ter hoogte van de sluis Middenverlaat .  het renoveren van de riolering in de Marktstraat, het deel ten westen van de Ubbo Wilkensstraat, hierbij is het regenwater afgekoppeld van het vuile waterriool.  diverse gemalen hebben een nieuwe pomp gekregen

Jaarstukken 2021 gemeente Veendam

100 | Pagina

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11639955/1