CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

05-02 Jaarverslag en jaarrekening incl. controleverklaring 2021

Commissie Sociaal Domein 11 oktober 2022, gemeente VeendamBij agendapunt: Raadsvoorstel: Winkler Prins Rekening 2021.38.116 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 5 van 5

94

- Voorziening werkloosheidsbijdragen De voorziening werkloosheidsbijdragen wordt gewaardeerd tegen nominale waarde.

Jaarverslag en jaarrekening 2021

A1 Grondslagen (vervolg) Pensioenen Winkler Prins heeft één pensioenregeling. Dit betreft een Nederlandse regeling en wordt gefinancierd door afdrachten aan pensioenuitvoerder, te weten bedrijfstakpensioenfonds ABP. De pensioenverplichting wordt gewaardeerd volgens de "verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering". In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de staat van baten en lasten verantwoord.Winkler Prins heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij het ABP, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. Winkler Prins heeft daarom de pensioenregeling verwerkt als een "verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering" en heeft alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. De stand van de beleidsdekkingsgraad ultimo 2021 van het pensioenfonds is 102,8% (bron: website www.abp.nl) Per 1-1-2015 gelden nieuwe regels voor pensioenfondsen. Deze regels hebben ook gevolgen voor het bepalen van de financiële positie. Hiervoor wordt vanaf 2015 de zogenaamde ‘beleidsdekkingsgraad’ gebruikt. Deze dekkingsgraad is geen momentopname, maar een jaargemiddelde. Deze dekkingsgraad (het twaalfmaands-voortschrijdend gemiddelde van de actuele dekkingsgraden) bepaalt of de pensioenen verhoogd (geïndexeerd) mogen worden.

De beleidsdekkingsgraad is gestegen van 87,6% eind december 2020 naar 102,8% eind december 2021. De actuele dekkingsgraad op 31 december 2021 was 110,2% (eind 2020: 93,2%).

Langlopende en kortlopende schulden Opgenomen leningen en schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs(=nominale waarde). De kortlopende schulden betreffen schulden met een op balansdatum resterende looptijd van ten hoogste 1 jaar. Overlopende passiva De overlopende passiva betreffen vooruitontvangen bedragen die aan opvolgende perioden worden toegerekend en nog te betalen bedragen, voor zover ze niet onder de andere kortlopende schulden zijn te plaatsen. 3

Grondslagen voor bepaling van het resultaat

Rijksbijdragen De ontvangen (normatieve) rijksbijdrage en de niet-geoormerkte OCW-subsidies (vrij besteedbare doelsubsidies zonder verrekening clausule) worden in het jaar waarop de toekenning betrekking hebben volledig verwerkt als bate in de staat van baten en lasten. Geoormerkte OCW-subsidies met een vrij besteedbaar overschot (doelsubsidies waarbij het overschot geen verrekening clausule heeft) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord naar rato van de voortgang van de gesubsidieerde activiteiten. Het deel van de subsidies waar nog geen activiteiten voor zijn verricht per balansdatum worden verantwoord onder de overlopende passiva. Geoormerkte subsidies (doelsubsidies met verrekening clausule) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten komen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de overlopende passiva zolang de bestedingstermijn nog niet is verlopen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de kortlopende schulden zodra de bestedingstermijn is verlopen op balansdatum. Overige exploitatiesubsidies Overige exploitatiesubsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten komen / waarin de opbrengsten zijn gederfd/ waarin het exploitatietekort zich heeft voorgedaan.

Rente Rentelasten en rente opbrengsten worden tijdsevenredig verwerkt, rekening houdend met de effectieve rentevoet van de desbetreffende actief- en passiefpost. Kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht is opgesteld via de indirecte methode.

Jaarverslag en jaarrekening 2021

95

A.1.1 - Balans per 31 december 2021 (na resultaatbestemming) 1

ACTIVA

31 december 2021

31 december 2020

Vaste activa 1.2

Materiële vaste activa

1.2.1 Gebouwen en terreinen

3.159.861

2.280.718

1.2.2 Inventaris en apparatuur 1.2.3 Andere vaste bedrijfsmiddelen 1.2.4 In uitvoering en vooruitbetalingen

1.998.668 29.632 55.340

1.372.720 14.202 -

Totaal vaste activa

5.243.502

3.667.640

5.243.502

3.667.640

Vlottende activa 1.5

Vorderingen

1.5.1 Debiteuren

23.560

1.5.8 Overlopende activa

10.781

1.7

82.455 31.582 34.341

114.037

Liquide middelen

8.639.073

8.637.830

Totaal vlottende activa

8.673.414

8.751.867

Totaal activa

13.916.916

12.419.507

96

Jaarverslag en jaarrekening 2021

A.1.1 - Balans per 31 december 2021 (na resultaatbestemming) 2

PASSIVA

2.1

Eigen vermogen

31 december 2021

2.1.1 Algemene reserve

7.537.092

2.1.2 Bestemmingsreserve (publiek)

1.618.530

31 december 2020

6.899.826 398.529 9.155.622

2.2

7.298.354

Voorzieningen

2.2.1 Personeelsvoorzieningen

1.416.000

1.535.000 1.416.000

2.3

1.535.000

Langlopende schulden

2.3.5 Overige

270.000

300.000 270.000

Kortlopende schulden 2.4 2.4.3 Crediteuren 2.4.4 OCW/LNV 2.4.7 Belastingen en premies sociale verzekeringen 2.4.8 Schulden terzake van pensioenen 2.4.9 Overige kortlopende schulden 2.4.10 Overlopende passiva

Totaal passiva

383.264 742.398 133 1.949.499

300.000

281.397 719.616 176 7.223 2.277.741 3.075.294

3.286.152

13.916.916

12.419.507

Jaarverslag en jaarrekening 2021

97

A.1.2 Staat van baten en lasten over 2021 Exploitatie

Begroting

Exploitatie

2021

2021

2020

3

Baten

3.1

Rijksbijdragen

3.2

Overige overheidsbijdragen en -subsidies

14.338

9.000

14.743

3.5

Overige baten

504.549

511.000

382.214

21.479.004

Totaal baten

19.026.000

21.997.891

19.725.566

19.546.000

20.122.523

4

Lasten

4.1

Personele lasten

16.575.626

16.104.000

16.130.168

4.2

Afschrijvingen

770.115

696.000

862.501

4.3

Huisvestingslasten

4.4

Overige instellingslasten

897.040

1.078.000

877.178

1.898.030

2.091.000

1.884.930

Totaal lasten

20.140.811

19.969.000

19.754.777

Saldo baten en lasten

1.857.080

423.000-

367.746

5

Financiële baten en lasten

5.1

Financiële baten

188

5.2

Financiële lasten

-

Saldo financiele baten en lasten Nettoresultaat

Rentabiliteit

98

-

-

-

16.238

188

-

16.238-

1.857.268

423.000-

351.508

8,44%

-2,16%

1,75%

Jaarverslag en jaarrekening 2021

A.1.3 Kasstroomoverzicht over 2021 2021

2020

Kasstroom uit operationele activiteiten Saldo baten en lasten

1.857.080

367.746

Aanpassingen voor: - Afschrijvingen

770.115

- Mutaties Voorzieningen

119.000-

862.501 65.000651.115

797.501

Veranderingen in vlottende middelen: - Vorderingen - Schulden

79.696 210.858-

Kasstroom uit bedrijfsoperaties - Ontvangen interest - Betaalde interest

300.628

2.377.032

1.465.875 16.238

188

16.238-

2.377.220

1.449.637

2.345.977-

Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten Kasstroom uit financieringsactiviteiten - Nieuw opgenomen leningen - Aflossing langlopende schulden

131.163-

188 -

Totaal kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit investeringsactiviteiten - Investeringen in materiële activa - Desinvesteringen

41.395 259.233

468.2402.345.977-

468.240-

2.345.977-

468.240-

30.000-

30.00030.000-

30.000-

Totaal kasstroom uit financieringsactiviteiten

30.000-

30.000-

Mutaties liquide middelen

1.243

951.397

Beginstand liquide middelen Mutatie liquide middelen Eindstand liquide middelen

8.637.830 1.243

7.686.433 951.397 8.639.073

8.637.830

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. Bij deze methode wordt het nettoresultaat aangepast voor posten van de Staat van Baten en Lasten die geen invloed hebben op ontvangsten en uitgaven in het verslagjaar, mutaties in de balansposten en posten van de Staat van Baten en Lasten waarvan de ontvangsten en uitgaven niet worden beschouwd als behorende tot de operationele activiteiten. In het kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt tussen operationele, investerings- en financieringsactiviteiten.

Jaarverslag en jaarrekening 2021

99

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 1

ACTIVA

1.2

Materiële vaste activa Stand jaarrekening 2020

Aanschafprijs tm 31 december 2020

1.2.1

Gebouwen en terreinen

7.748.500

-

-

5.467.781

2.280.718

1.2.2

Inventaris en apparatuur

4.319.622

-

-

2.946.902

1.372.720

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen - Boeken

-

-

-

-

-

- Overig

52.699

-

-

38.498

14.202

12.120.821

-

-

8.453.181

3.667.640

Aanschafprijs Cumulatieve tm 31 afschrijvingen en december waardevermin2021 deringen

Boekwaarde 31 december 2021

Investeringen en afschrijvingen 2021

Ontvangen investeringssubsidies

Investeringen 2021

Afschrijvingen 2021

Grondslag Cumulatieve voor afschrijvingen en afschrijvingen waardeverminderingen

Boekwaarde 31 december 2020

1.2.1

Gebouwen en terreinen

1.206.557

180.055

8.955.057

5.647.836

3.307.221

1.2.2

Inventaris en apparatuur

1.060.484

434.536

5.380.106

3.381.438

1.998.668

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

1.2.4

- Boeken - Overig In uitvoering en vooruitbetalingen

23.595 55.340 2.345.977

3.385 617.976

76.294 55.340 14.466.798

41.882 9.071.157

34.412 55.340 5.395.641

Inhaal Cumulatieve Afschrijvingen afschrijvingen en 2021 PS26 en waardeverminRL1 deringen

Boekwaarde 31 december 2021

Desinvesteringen en inhaalafschrijvingen

Aanschafwaard e desInvestering 2021

Cumulatieve afschrijvingen desinvestering 2021

1.2.1

Gebouwen en terreinen

470.219

470.219

147.360

5.324.977

3.159.861

1.2.2

Inventaris en apparatuur

28.053

28.053

-

3.353.385

1.998.668

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

1.2.4

- Boeken - Overig In uitvoering en vooruitbetalingen

498.272

498.272

4.780 152.139

46.662 8.725.024

29.632 55.340 5.243.502

Grondslag Cumulatieve voor afschrijvingen en afschrijvingen waardeverminderingen

Boekwaarde 31 december 2021

Stand jaarrekening 2021

Aanschafprijs tm 31 december 2021

1.2.1

Gebouwen en terreinen

8.484.838

-

-

5.324.977

3.159.861

1.2.2

Inventaris en apparatuur

5.352.053

-

-

3.353.385

1.998.668

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

1.2.4

- Boeken - Overig In uitvoering en vooruitbetalingen

76.294 55.340 13.968.525

-

-

46.662 8.725.024

29.632 55.340 5.243.502

Ontvangen investeringssubsidies

OZB en verzekerde waarde gebouwen en terreinen De gebouwen en terreinen (behoudens Pinksterstraat 26) zijn in 2021 juridisch eigendom gekomen van Stichting Winkler Prins.

100

Jaarverslag en jaarrekening 2021

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11888430/1