05-01-02 Jaarstukken 2020 Veendam
Tekst van het document
773
Rioolheffing Onder de naam rioolheffing wordt een belasting geheven van de eigenaar en de gebruiker van een perceel van waaruit afvalwater direct of indirect op de gemeentelijke riolering wordt afgevoerd. De opbrengst van de rioolheffing wordt voor verschillende doelen gebruikt: het dekken van de kosten voor de gemeentelijke riolering, het dekken van de kosten van inzameling van afvloeiend hemelwater en de verwerking van het ingezamelde hemelwater en tenslotte het dekken van de kosten voor het treffen van maatregelen teneinde structureel nadelige gevolgen van de grondwaterstand voor de aan de grond gegeven bestemming zoveel mogelijk te voorkomen of te beperken. Bij de berekening van de tarieven wordt als basis gehanteerd een 100% kosten dekkendheid. Tarieven rioolheffing 2018
2019
2020
Eigenarendeel
35,70
36,70
45,50
Eigenarendeel bijzonder objecten
11,90
12,50
13,00
Gebruikersdeel bij een waterverbruik <300 m3 per jaar
49,50
49,90
58,00
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
90 | Pagina
De kostendekkendheid is als volgt: (bedragen x € 1.000,-) Omschrijving
Totaal
Kosten taakveld(en), incl. (omslag)rente
1.332.229
Inkomsten taakveld(en), excl. heffingen
345.571
Netto kosten taakveld
986.658
Toe te rekenen kosten
59.806
Overhead incl. (omslag)rente
390.983
BTW
78.116
Totale kosten
1.515.563
Opbrengst heffingen
1.453.688
Dekkingspercentage
96,0%
Begroot dekkingspercentage
100,0%
Sinds 2014 hanteert de gemeente het zogenaamde “ideaalcomplex”, waarbij de lasten per jaar volledig door de rioolheffing worden gedekt. De voorziening rioolbeheer die ultimo 2013 resteerde wordt vanaf 2014 gefaseerd ingezet voor lastenverlaging van de burger. Afvalstoffenheffing Afvalstoffenheffing wordt geheven van degene die feitelijk gebruik maakt van een perceel waarvan op grond van de Wet Milieubeheer een verplichting tot inzamelen van huishoudelijke afvalstoffen geldt. Ook voor deze heffing geldt dat ten aanzien van de te realiseren opbrengst het uitgangspunt van kostendekkende tarieven wordt gehanteerd. Tarieven afvalstoffenheffing 2018
2019
2020
Eenpersoonshuishouden
198,00
214,00
225,00
Meerpersoonshuishouden
247,00
267,00
279,00
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
91 | Pagina
De kostendekkendheid is als volgt: (bedragen x € 1.000,-) Omschrijving
Totaal
Kosten taakveld(en), incl. (omslag)rente
3.301.688
Inkomsten taakveld(en), excl. heffingen
1.010.539
Netto kosten taakveld
2.291.149
Toe te rekenen kosten
254.391
Overhead incl. (omslag)rente
327.250
BTW
506.350
*Totale kosten
3.379.140
*Opbrengst heffingen
3.266.020
Dekkingspercentage
96,7%
Begroot dekkingspercentage
100,0%
Er was in 2020 sprake van een onderdekking van € 113.120,-. Dit bedrag is onttrokken aan de voorziening egalisatie tarieven afval. Overige lokale heffingen Leges Op basis van de legesverordening worden rechten geheven ter zake van het genot van door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte diensten. De opbrengst dient ter dekking van de kosten die voor het verstrekken van deze diensten door de gemeente worden gemaakt. De kostendekkendheid is als volgt: (bedragen x € 1.000,-) Omschrijving
Titel 1
Titel 2
Titel 3
Totaal
Kosten taakveld(en), incl. (omslag)rente
1071
1160
233
2464
Inkomsten taakveld(en), excl. heffingen
0
0
0
0
1071
1160
233
2464
211
179
32
423
0
0
0
0
Totale kosten
1282
1339
265
2887
Opbrengst heffingen
563
252
31
846
Dekkingspercentage
44%
19%
12%
29%
Begroot dekkingspercentage
39%
23%
11%
29%
Netto kosten taakveld Toe te rekenen kosten Overhead incl. (omslag)rente BTW
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
92 | Pagina
Lijkbezorgingsrechten Op basis van de verordening lijkbezorgingsrechten worden rechten geheven voor het gebruik van de begraafplaats en voor het door de gemeente verlenen van diensten in verband met de begraafplaats. De kostendekkendheid is als volgt: (bedragen x € 1.000,-) Omschrijving
Totaal
Kosten taakveld(en), incl. (omslag)rente
482.775
Inkomsten taakveld(en), excl. heffingen
81.329
Netto kosten taakveld
401.446
Toe te rekenen kosten
0
Overhead incl. (omslag)rente
202.753
BTW
27.275
Totale kosten
631.474
Opbrengst heffingen
217.354
Dekkingspercentage
34,4%
Begroot dekkingspercentage
55,0%
Marktgelden Op basis van de verordening marktgelden wordt een recht geheven wegens het innemen van een standplaats op een marktterrein. De opbrengst dient ter dekking van de door de gemeente gemaakte kosten. Precariobelasting Op basis van de verordening precariobelasting worden belastingen geheven ter zake van het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond. De opbrengst vloeit naar de algemene middelen. Bedrijveninvesteringszone (BiZ) Op basis van de verordening Bedrijven Investeringszone Centrum Veendam wordt een BIZ-bijdrage geheven. Deze wordt geheven op basis van een percentage van de WOZ-waarde met een vastgesteld minimum- en maximumbijdrage. De BIZ-bijdrage is een bestemmingsbelasting die onder andere kan worden gebruikt voor het organiseren van activiteiten en evenementen, voor winkeliersacties, promotie en voor de professionalisering van de winkeliersvereniging. Kwijtschelding Indien een belastingplichtige niet of over te weinig financiële middelen beschikt om een belastingaanslag te voldoen, kan onder bepaalde voorwaarden aan deze belastingplichtige kwijtschelding worden verleend. Het kwijtscheldingspercentage dat in Veendam wordt gehanteerd bedraagt 100%.
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
93 | Pagina
Dit betekent dat alle belastingplichtigen die voldoen aan de kwijtscheldingscriteria in aanmerking kunnen komen voor gehele of gedeeltelijke kwijtschelding. Bij het beoordelen van een verzoek om kwijtschelding wordt ook rekening gehouden met eventueel vermogen, bezit auto, etc. Kwijtschelding kan alleen worden verleend indien het een aanslag betreft voor onroerend – zaakbelastingen, afvalstoffenheffing en/of rioolheffing. De overige heffingen zijn in de betreffende belastingverordeningen uitgesloten van kwijtschelding. Voor het belastingjaar 2020 is gebruikgemaakt van de diensten van het Inlichtingenbureau en Involon. Het Inlichtingenbureau verzamelt gegevens bij het UWV, de Rijksbelastingdienst en de RDW, van de belastingplichtigen aan wie in 2019 kwijtschelding is verleend. Op basis van deze gegevens wordt op geautomatiseerde wijze getoetst of voor 2020 kwijtschelding verleend kan worden. De belastingplichtige hoeft hier niet zelf een verzoek voor in te dienen. Indien bij de geautomatiseerde toets een belemmering is vastgesteld worden er aanvullende gegevens bij de belastingplichtige opgevraagd. Bij een eventuele afwijzing kwijtschelding wordt het jaar daarop niet weer geautomatiseerd getoetst. De belastingplichtige kan dan wel weer een regulier kwijtschelding verzoek indienen. Involon neemt het kwijtscheldingsverzoek in behandeling. Realisatie 2018
Realisatie Begroting ná Realisatie 2019 wijziging 2020 2020
Rioolheffing
44.937
53.789
54.000
59.806
Afvalstoffenheffing
197.102
250.741
268.000
254.390
OZB
3.099
10.688
2.000
5.688
Totaal
245.138
315.218
324.000
319.884
2018
2019
2020
Aantal geautomatiseerde toetsen
*
836
897
IB Toegewezen
629
554
645
IB Afgewezen
*
282
252
392
987**
717
Volledig toegewezen
246
596**
315
Gedeeltelijk toegewezen
21
19**
7
Afgewezen
125
372**
395
Waarvan:
Aantal reguliere verzoeken Waarvan:
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
94 | Pagina
Overzicht woonlasten Eigen woning met een waarde van 2019
Waarde
2020
Huurwoning 2019
2020
€ 100.000 € 100.000
Voor meerpersoonshuishuodens a. onroerende-zaakbelasting
227,80
226,10
0,00
0,00
b. afvalstoffenheffing
279,00
279,00
279,00
279,00
c. rioolheffing eigenaar
34,60
45,50
0,00
0,00
d. rioolheffing gebruiker
47,20
58,00
47,20
58,00
Totaal
588,60
608,60
326,20
337,00
Toename t.o.v. 2019
3,40%
3,31%
Voor eenpersoonshuishoudens Totaal
534,60
Verschil t.o.v.2019
554,60
272,20
283,00
3,74%
3,97%
Financieel overzicht lokale heffingen In onderstaand overzicht zijn de begrote en werkelijke opbrengsten aan gemeentelijke heffingen en leges vermeld. Realisatie 2019
Primitieve Begroting ná Realisatie begroting wijziging 2020 2020 2020
OZB gebruikers
1.011.064
1.082.646
1.082.646
1.086.925
OZB eigenaren
5.780.772
6.050.432
6.050.432
6.172.763
Reclamebelasting/BIZ
84.335
150.000
150.000
148.397
Precariobelasting
12.771
12.801
12.801
12.927
6.888.942
7.295.879
7.295.879
7.421.012
Rioolheffing eigenaar
486.403
735.369
595.369
633.206
Rioolheffing gebruiker
678.437
667.875
807.875
820.483
Afvalstoffenheffing
3.249.230
3.247.400
3.247.400
3.266.020
Lijkbezorgingsrechten
221.014
166.812
166.812
217.355
Leges omgevingsvergunning
265.995
252.300
252.300
880.728
Leges burgerzaken
360.780
562.890
563.000
264.515
12.150.801
12.928.525
12.928.635
13.503.319
Algemene dekkingsmiddelen
Totaal lokale heffingen
Voor een toelichting op de afwijkingen wordt u verwezen naar de toelichtingen op het overzicht van baten en lasten.
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
95 | Pagina
Weerstandsvermogen en Risicobeheersing Algemeen Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen de weerstandscapaciteit en de aanwezige risico’s. Het weerstandsvermogen geeft aan in welke mate de organisatie in staat is om financiële tegenvallers op te kunnen vangen. Het weerstandsvermogen is voldoende indien het saldo van de weerstandscapaciteit minus de aanwezige risico’s positief is. De weerstandscapaciteit betreft de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken. Een risico kan worden gedefinieerd als de kans waarmee een gebeurtenis zich kan voordoen en welke impact deze gebeurtenis heeft. Voor de bepaling van het weerstandsvermogen zijn alleen die risico’s van belang waarvoor geen maatregelen zijn getroffen. Een voorbeeld van een beheersmaatregel is het afsluiten van een verzekering. Definities Weerstandsvermogen:
Het vermogen van de gemeente om niet voorziene financiële tegenvallers op te kunnen vangen om teneinde haar taken voort te kunnen zetten.
Weerstandscapaciteit:
Middelen waarover de gemeente beschikt of kan beschikken om niet voorziene tegenvallers te dekken.
Onbenutte belastingcapaciteit:
Het bedrag waarmee de belastingen nog maximaal kunnen toenemen volgens de normen van een artikel 12 aanvraag. In het geval van een onvoorziene tegenvaller zouden de belastingen nog met dit bedrag verhoogd kunnen worden.
Stille reserves:
Het verschil tussen de reële waarde van de activa en de boekwaarde.
Onvoorzien:
Het restant van het in de begroting opgenomen bedrag voor onvoorziene uitgaven.
Het beleid omtrent de weerstandscapaciteit en de risico’s Het beleid betreffende het weerstandsvermogen kan als volgt worden weergegeven: de hoogte van het benodigde weerstandsvermogen wordt jaarlijks door de raad vastgesteld bij de jaarstukken; de (incidentele) weerstandscapaciteit wordt in eerste instantie voor zowel incidentele als structurele tegenvallers gebruikt; structurele tegenvallers, zonder dat daar meevallers tegenover staan, worden afgedekt in de eerstvolgende meerjarenbegroting; risico’s worden jaarlijks beoordeeld en waar nodig aangepast. De inventarisatie wordt verwerkt in de jaarstukken.
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
96 | Pagina
De inventarisatie van de weerstandscapaciteit Begripsbepaling Weerstandscapaciteit is de mate waarin de gemeente Veendam over middelen beschikt of kan beschikken om niet voorziene tegenvallers op te vangen. Onderscheid wordt gemaakt in de incidentele en de structurele weerstandscapaciteit. Onder incidentele weerstandscapaciteit wordt verstaan de capaciteit die de gemeente heeft om eenmalige tegenvallers op te vangen. Onder structurele weerstandscapaciteit verstaan we middelen die permanent inzetbaar zijn om tegenvallers op te vangen. In een overzicht ziet dit er als volgt uit: Tabel 1 Weerstandscapaciteit
Bestanddeel
Incidentele
Structurele
weerstandscapaciteit weerstandscapaciteit
Post onvoorzien
X
Algemene Risico Reserve
X
Algemene Reserve
X
Bestemmingsreserves (gedeeltelijk)
X
Stille reserves (saldo gesteld op nihil)
X
Onbenutte belastingcapaciteit
X
Begrotingsruimte (bezuinigingen/onvoorzien)
X
De weerstandscapaciteit van de gemeente Veendam kan theoretisch worden berekend uit de post onvoorzien, de reserves, een gedeelte van de bestemmingsreserves (reserve verliezen grondexploitaties), de onbenutte belastingcapaciteit en de stille reserves. De weerstandscapaciteit is als volgt gespecificeerd: Algemene reserves Stille reserves Onvoorzien Totaal
8,7 miljoen 2,48 miljoen 0,1 miljoen 11,28 miljoen
De inventarisatie van de risico’s Algemeen In deze paragraaf worden een aantal uitgangspunten genoemd voor het berekenen van de gewenste hoogte van de weerstandscapaciteit. Het proces begint met het in beeld brengen van de risico’s. Vervolgens wordt de omvang van het risico bepaald met behulp van de onderstaande risicoscore tabel. Er wordt een inschatting gemaakt van de waarschijnlijkheid dat het risico zich daadwerkelijk zal voordoen.
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
97 | Pagina
Tabel 2 Risicoscore Waarschijnlijkheid
Risicoscore op Uitgedrukt in een percentage waarschijnlijkheid
Klein
1
1 tot 5
Beperkt
2
5 tot 25
Reëel
3
25 tot 50
Groot
4
50 tot 75
Zeer groot
5
75 tot 95
Proces Het bepalen van de risico’s is een regulier proces dat is geborgd in de organisatie. Dit betekent dat minstens ieder jaar de risico-inventarisatie opnieuw wordt uitgevoerd. De inventarisatie vindt plaats op basis van een lijst met risico’s (kwalitatief) en de bedragen en de inschatting van de kans dat een risico zich daadwerkelijk voordoet (kwantitatief). Op deze wijze kan beoordeeld worden of bestaande risico’s nog actueel zijn en de inschatting van kansen en bedragen nog een goede weerspiegeling is. Daarnaast kunnen risico’s vervallen (omdat het risico inmiddels is ondergebracht bij een verzekeraar, of door het afstoten van taken / werkzaamheden) en dan worden deze uit de lijst verwijderd. Tenslotte kunnen zich in het afgelopen jaar nieuwe risico’s hebben voorgedaan die impact hebben op het weerstandsvermogen. In deze paragraaf wordt deze actualisatie gepresenteerd. Gesignaleerde risico’s De organisatie heeft een inventarisatie gemaakt van de mogelijke risico’s die de gemeente Veendam loopt aangaande haar processen, producten en diensten. Deze inventarisatie heeft geleid tot de onderstaande lijst met gesignaleerde risico’s:
Jaarstukken 2020 gemeente Veendam
98 | Pagina
Omschrijving risico Veendam
Oorzaak
Gevolg
Kans
Percentage
Maximaal Financieel effect € 5.000.000
Kans * Bedrag Incidenteel
5
Minimaal Financieel effect € 1.000.000
Gewaarborgde geldleningen. Het betreft Ontwikkelingen kapitaalmarkt hier voornamelijk een tertiaire achtervang. De risico’s achten wij vrij gering.
Financiële tegenvallers
1
Aansprakelijkheidsstellingen
Toename claimcultuur
Schadeclaims, waarvan onduidelijk is in hoeverre de verzekering deze zal afdekken
1
5
€0
€ 500.000
€ 12.500
Benodigd weerstandsvermogen t.b.v de Kompanjie
Basis begroting 2019 van De Kompanjie
€ 150.000
€ 118.332
Kerkstraat West. De moeilijke markt heeft De moeilijke markt voor invloed op het ontwikkeltempo. winkels/woningen leveren voortschrijdend inzicht in de planvorming van de verantwoordelijk projectontwikkelaar. De afspraken uit de samenwerkingsovereenkomst worden geconcretiseerd.
Extra rentekosten op de project investeringen en extra handelingskosten voor project begeleiding
3
50
€0
€ 1.600.000
€ 400.000
Gronden "knik" N33. De gemeente heeft Huidige situatie vastgoedmarkt en de provincie, toegezegd een bijdrage te provinciaal ruimtelijk beleid leveren ad. € 3,9 mln. ten behoeve van de verkeersveiligheid van het aan te passen knooppunt N33
Onzeker of de investering volledig kan worden terugverdiend
1
5
€0
€ 600.000
€ 15.000
Concept jaarstukken 2020 gemeente Veendam
99 | Pagina
Omschrijving risico Veendam
Oorzaak
Economische recessie i.r.t. eigendommen. Gewijzigde omstandigheden Eén van de neveneffecten van de recessie vastgoedmarkt is de waardedaling van het onroerend goed. Benodigd weerstandsvermogen t.b.v het grondbedrijf
Gevolg
Kans
Percentage
Mogelijk afboekingen op eventuele (te) hoge boekwaarden
1
veranderde markt bedrijven terreinen en woongebieden
Maximaal Financieel effect € 8.800.000
Kans * Bedrag Incidenteel
5
Minimaal Financieel effect € 1.000.000
3
50
€ 5.000.000 € 20.000.000
€ 6.250.000
€ 245.000
Niet voldoen aan voorwaarden beveiliging Suwinet
Afsluiten Suwinet en boete opgelegd door CBP
1
5
€0
€ 850.000
€ 21.250
Onzekerheid over rijksvergoeding Invoering nieuw verdeelmodel Participatiewet inkomensdeel (BUIG) voor inkomensdeel Participatiewet (BUIG) 2017 en volgende jaren
Kans van grotere tekorten indien herverdeling negatief uitpakt (enigszins kan dit gecompenseerd worden door nieuwe vangnetregeling met lagere drempel van 5%)
2
25
€ 500.000
€ 1.000.000
€ 187.500
Financiele risico's van verbonden partijen, Lagere rijksbijdrage SW als onderdeel in casu SW-bedrijf Wedeka sociaal domein
Hogere eigen bijdrage gemeente door hogere exploitatietekort Wedeka
3
50
€ 200.000
€ 350.000
€ 137.500
Wet Kenbaarheid Publiekrechtelijke Beperkingen
Softwareleverancier heeft de oude apllicatie uitgefaseerd, we zitten in een overgangsfase naar de nieuwe applicatie, het wachten is op een afspraak met de leverancier om het te installeren.
Dat de Publiekrechtelijke Beperkingen bij een aan of verkoop niet bekend zijn. Hieruit kunnen schadeclaims ontstaan. Bij Veendam betreft het voornamelijk monumentale panden.
2
25
€0
€ 75.000
€ 9.375
MDT Garantstelling voor aanvulling ontslaguitkering MDT personeel na verzelfstandig
Afspraken uit het Sociaal Plan 2019
Financiële consequenties bij daadwerkelijk, niet verwijtbaar, ontslag.
1
25
€0
€ 300.000
€ 37.500
Concept jaarstukken 2020 gemeente Veendam
100 | Pagina