CConstaterende datSudwest Fryslan
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage III - Programmabegroting VRF 2022

Raadsvergadering 3 juni 2021, gemeente Sudwest FryslanBij agendapunt: Jierstikken ‘Veiligheidsregio Fryslân’15.143 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Dit is een manier om met een gezamenlijk doel meerdere projecten naast elkaar te laten draaien. Als daarnaast de afdeling Informatiemanagement een nog sterkere plek in de totale organisatie krijgt, dan zijn we projectmatig gezien klaar. Dit betekent dat de functies van medewerkers op orde zijn, de spelregels om samen te werken duidelijk zijn en de kolommen hen weten te vinden voor advies.”

‘In de ideale wereld bedenkt afdeling Informatiemanagement welke systemen resultaat opleveren en hoe we ze onderling aansluiten’

Welke ambities heeft de Brandweer op het informatievlak? Jeroen: "De Brandweer wil de operationele informatievoorziening goed op orde hebben. Ongeacht welke ploeg er uitrukt. We werken aan databases die in verbinding staan met voertuigen en continu actuele informatie leveren. Welke stoffen liggen er in dat brandende bedrijf, hoeveel mensen werken of wonen er, et cetera. Nu staat veel data in pdf-bestanden, die steeds opnieuw bijgewerkt en ge-upload worden. De tijd van de multomappen hebben we allang achter ons gelaten, maar het kan nog beter. De brandweer werkt grootschalig en veel samen met Groningen en Drenthe. We gaan nog meer toe naar een netwerk van hulpdiensten. Dat laatste zie je bij de GGD ook; de laboratoriumuitslagen van coronatests komen al vanuit meerdere organisaties en zij werken landelijk samen. Daarom is het belangrijk dat alle systemen met elkaar praten. Het zou niet moeten uitmaken wie het behandelt. De actualiteit en veiligheid ervan moet altijd op orde zijn.” Wat wil GGD bereiken? De Jeugdgezondheidszorg van GGD wil veel meer gebruik maken van digitale producten om gezinnen te geven wat ze nodig hebben. De mensen achter deze verandering kunnen rekenen op de hulp van de projectorganisatie van Informatiemanagement. Eén van de ambities is, dat ouders altijd zelf inzage hebben in hun gegevens en zaken kunnen aanleveren aan de hand van slimme vragenlijsten.

31

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Met informatie uit wijkprofielen willen de jeugdgezondheidsprofessionals van GGD ook meer datagedreven werken. Jeroen: “Zodat ze precies kunnen zien welke thema's in bijvoorbeeld kwetsbare wijken onderwerp van gesprekken met ouders moeten zijn. Tegelijkertijd moet een medewerker van het klant contactcentrum alle relevante informatie van een gezin paraat hebben, als een vader of moeder belt met een vraag. Uiteraard zijn de voorschriften en regels rondom privacy daarin leidend en zijn we zeer scherp op het voorkomen van datadiefstal." Welke ambities heeft Crisisbeheersing? Crisisbeheersing wil vooral de spin in het web zijn van alle informatie die binnenkomt en eruit gaat. Daar hebben zij tijdens de coronacrisis al een voorschot op genomen met een informatieknooppunt. De functie denkt crisisbeheersing ook in de toekomst te moeten vervullen. Daarvoor is een soort intern crisismanagementsysteem nodig. Vergelijkbaar met het landelijke crisismanagementsysteem (LCMS). Je werkt dus netcentrisch; je verzamelt en geeft betekenis aan de informatie door data van GGD en Brandweer in één systeem te zetten. De relatief kleine afdeling Crisisbeheersing wil de interne informatie ook slim delen met gemeenten en andere partijen. Vanessa: “Als projectgroep bedenken we de voorzieningen die nodig zijn om in de toekomst het werkproces meer te automatiseren en de juiste dashboards te leveren.

Nu doen de medewerkers van Crisisbeheersing nog veel intensief knip- en plakwerk. Als afdeling én projectgroep Informatiemanagement gaan wij bijdragen aan het vergemakkelijken, versnellen én verrijken van de informatie.” Bedrijfsvoering - de ‘vierde kolom’ van de VRF-organisatie - zorgt binnen de projectgroep en organisatie dat informatiebronnen op orde zijn. Ook bewaakt ze de datakwaliteit. Vanessa: “Als we een restaurant zouden zijn, dan is afdeling Informatiemanagement van Bedrijfsvoering de keuken die de verschillende gerechten voor GGD, Crisisbeheersing en Brandweer maakt.” De mogelijkheid om met elkaar in Teams te vergaderen en videobellen is zo'n gerecht waar we in deze tijd dankbaar van gegeten hebben.

32

6. Algemene dekkingsmiddelen Gemeentelijk bijdrage in het nadelig saldo Conform de gemeenschappelijke regelingen wordt de vastgestelde bijdrage in het nadelig saldo over de gemeenten voor de programma’s Gezondheid en Crisisbeheersing verdeeld op basis van het inwonertal. In afwijking hiervan heeft het Algemeen Bestuur besloten de bijdrage voor het programma Brandweer te verdelen op basis van de verdeling van het cluster openbare orde en veiligheid (OOV) in het gemeentefonds. Per programma is de bijdrage als volgt: GGD Crisisbeheersing Brandweer Organisatie

e e e e

21.366.084 1.760.140 31.997.937 15.063.526

Totaal

e

70.187.687

De bijdrage in het programma Organisatie wordt conform de eerder vastgestelde verdeelsleutels voor organisatieoverhead toegerekend aan de oorspronkelijke taakvelden. Deze toerekening aan de taakvelden is er zodat de deelnemende gemeenten de bijdrage kunnen opnemen in hun eigen begroting. De toerekening aan de taakvelden is als volgt: GGD Crisisbeheersing Brandweer

38,5% 5,8% 55,7%

Hiermee komt de bijdrage per taakveld uit op de volgende bedragen: Gezondheid Crisisbeheersing Brandweer

e e e

27.165.542 2.633.825 40.388.321

Totaal

e

70.187.687

In bijlage 1 staat een overzicht van de verdeling van de bijdrage per taakveld over de gemeenten, inclusief een meerjarenperspectief richting 2025. Brede doeluitkering rampenbestrijding De bijdrage BDuR (zoals opgenomen in de begroting) is gebaseerd op de decembercirculaire 2020. Deze geeft een overzicht van de verdeling van het landelijke budget over de veiligheidsregio’s voor 2021 en verder. De bijdrage voor 2022 is gebaseerd op deze meest recente informatie. Voor de bijdrage BDuR werd tot en met 2019 conform het (bij de regionalisering afgesproken) uitgangspunt voor 35% toegerekend aan het programma Crisisbeheersing, en voor 65% aan het programma Brandweer. Omdat vanaf 2020 een korting plaatsvindt inzake het Landelijk Meldkamer Systeem en dit enkel de brandweerbegroting raakt wordt vanaf 2020 de verdeling 62% Brandweer en 38% Crisisbeheersing aangehouden.

33

7. Paragrafen 7.1. Financiering De kaders voor financiering zijn gebaseerd op de ‘Wet Financiering Decentrale Overheden’ en de daaruit voortvloeiende uitvoeringsregelingen. Het eigen treasury-beleid van Veiligheidsregio Fryslân is vastgelegd in de financiële verordening. Beleid financieringsrisico’s Het financieringsbeleid van Veiligheidsregio Fryslân is erop gericht de financieringsrisico’s voor langere tijd af te dekken met vastrentende leningen. De omvang en looptijd van deze leningen is afgestemd op de omvang en levensduur van de materiële vaste activa en de aflossing is gepland binnen de kaders voor de renterisiconorm. Afhankelijk van de situatie op de kapitaalmarkt en de hoogte van eigen financieringsmiddelen (eigen vermogen, voorzieningen en werkkapitaal) bestaat de mogelijkheid een deel (tot de kasgeldlimiet) kortlopend te financieren. Bij de financiering worden geen zekerheden verstrekt en worden geen afgeleide financiële instrumenten ingezet. Rentebeleid De interne rente/omslagrente wordt bepaald op basis van de volgende elementen: - Rente bestaande leningenportefeuille (rente die we daadwerkelijk betalen); - Inschatting rentekosten nieuw aan te trekken financiering; - Oprenting voorziening FLO. De interne rente/omslagrente volgt dus zeer nauwgezet de werkelijke rentelasten en bedraagt daarom inmiddels 2%.

Leningenportefeuille en liquiditeit Het verloop in de financieringsportefeuille is nagenoeg volledig te herleiden naar het investeringsprogramma. Door het geplande investeringsprogramma in 2021 en 2022 neemt de omvang van de langlopende leningen naar verwachting toe tot bijna € 77 miljoen per eind 2022. Kasgeldlimiet en renterisiconorm Het financieringsbeleid voorziet in een groter beroep op kortlopende leningen, alvorens langlopend wordt gefinancierd. Dit betekent dat de ruimte onder de kasgeldlimiet zal worden benut, gelijk aan voorgaand jaar, waarbij de kasgeldlimiet per kwartaal overigens niet zal worden overschreden. Voor 2022 is de kasgeldlimiet bepaald op 8,2% van het begrotingstotaal, dit is € 7,0 miljoen. De renterisiconorm voor 2022 is 20% van het begrotingstotaal, of € 17,0 miljoen. Bij het samenstellen van de leningenportefeuille is er rekening mee gehouden dat de jaarlijkse aflossingen en renteherzieningen de renterisiconorm niet overschrijden. Bespaarde rente FLO-overgangsrecht De voorziening FLO-overgangsrecht is gewaardeerd op contante waarde. Het jaarlijks toevoegen van rente aan de voorziening is opgenomen in de begroting, en wordt gedekt door de rente die wordt bespaard met de eerder ontvangen afkoopsom. De gehanteerde rekenrente is 2,5%.

34

7.2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing In het BBV wordt het weerstandsvermogen omschreven als de relatie tussen de weerstandscapaciteit van de organisatie en de risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen. Het weerstandsvermogen kan ook worden omschreven als de mate waarin de organisatie in staat is om omvangrijke tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid hoeft te worden aangepast. De weerstandscapaciteit dient dus om de continuïteit van de organisatie te waarborgen. Beleid Het beleid rondom weerstandsvermogen en risicobeheersing is vastgelegd in de beleidsnota ‘Weerstandsvermogen 2019-2022’. De hoofdlijnen van dit beleid zijn als volgt: • Binnen de gemeenschappelijke regeling wordt geen eigen weerstandscapaciteit aangehouden. In plaats daarvan worden de gemeenten geïnformeerd over de risico’s die aanwezig zijn, zodat ze hier rekening mee kunnen houden in hun eigen paragraaf weerstandsvermogen; • In de paragraaf weerstandsvermogen worden naast de reguliere risico’s ook de risico’s opgenomen die mogelijk structurele impact kunnen hebben op de begroting van de VRF (zie kopje ‘structurele risico’s’); • De gemeenschappelijke regeling maakt gebruik van een egalisatiereserve, die wordt gebruikt om incidentele schommelingen in het resultaat op te vangen.

Het saldo van de egalisatiereserve heeft een omvang van tussen de 2% en 5% van het begrotings totaal; • Er wordt geen post onvoorzien aangehouden in de begroting. Het eerder als ‘onvoorzien’ aangemerkte budget heeft geen relatie met het risicoprofiel, en is daarom omgevormd naar een budget voor bovenmatige personele fricties. Algemene risico’s Sinds de vaststelling van de nota weerstandsvermogen zijn geen wijzigingen opgetreden in de risico’s die meewegen voor de weerstandscapaciteit. Dit zijn de volgende zaken: • Wegvallen van maatwerk- en markttaken: de Veiligheidsregio Fryslân voert diverse taken uit die nauw verbonden zijn met de basistaak, maar niet collectief worden uitgevoerd. Voorbeelden hiervan zijn maatwerk JGZ, dienstverlening Wabo en reizigersvaccinaties. Op deze taken wordt deels vast personeel ingezet, en wordt een beroep gedaan op overhead. Daarnaast wordt een winstmarge op deze taken gecalculeerd, die ervoor zorgt dat de collectieve basistaak goedkoper wordt. Wegvallen van deze taken zorgt zowel voor incidentele fricties als voor het vervallen van structurele dekking; • Fysieke en psychische schade door werkzaamheden: het optreden van personeel en vrijwilligers bij incidenten kan fysieke en psychische schade opleveren, die niet altijd goed te verzekeren is.

De gevolgen hiervan kunnen verstrekkend zijn, bijvoorbeeld blijvende arbeidsongeschiktheid; • Het niet kunnen werven van voldoende kwalitatief personeel, waardoor de taakuitvoering in gevaar komt: bij de huidige arbeidsmarkt is het lastig om voldoende kwalitatief personeel te werven. Dit probleem doet zich voor bij alle organisatieonderdelen. Het gevolg kan zijn dat de kwaliteit van de dienstverlening onder druk komt of alleen kan worden gerealiseerd tegen onevenredig hoge kosten. Weerstandscapaciteit De gemeenschappelijke regeling heeft geen eigen weerstandscapaciteit. De risico’s die zich voordoen worden daarom in beginsel afgewenteld op de deelnemende gemeenten.

35

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Structurele risico’s Voor de komende jaren zijn enkele grote structurele risico’s aangemerkt, dit betreft: Wet normalisering rechtspositie ambtenaren De Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra) is op 1 januari 2020 in werking getreden. De wet zorgt ervoor dat ambtenaren zoveel mogelijk dezelfde arbeidsrechtelijke positie krijgen als werknemers in het bedrijfsleven. Voor veiligheidsregio’s is de invoering uitgesteld tot 1 januari 2022, onder meer in verband met de bijzondere positie van brandweervrijwilligers. Het Algemeen Bestuur besluit in maart 2021 over deelname aan de nieuw op te richten werkgeversvereniging samenwerkende veiligheidsregio’s (WVSV). Wanneer tot deelname wordt besloten, wordt voorzien in een nieuwe vorm van arbeidsvoorwaardenvorming voor onze medewerkers. Binnen VRF zal de invoering van de Wnra sowieso inzet vragen en kosten met zich meebrengen in 2021, mogelijk ook nog in 2022. Taakdifferentiatie brandweervrijwilligers Het huidige systeem van een aparte rechtspositie voor brandweervrijwilligers is in strijd met de Europese wet- en regelgeving. Daarom past de huidige vorm van vrijwilligheid bij de brandweer niet binnen het juridische kader. Veiligheidsregio’s zijn hierdoor genoodzaakt om na te denken over de consequenties van dit gegeven.

Het Veiligheidsberaad stelde samen met verantwoordelijk minister Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) een Denktank taakdifferentiatie in om te onderzoeken hoe, met behoud van vrijwilligheid, binnen het juridische kader, de brandweervrijwilligers nadrukkelijk en fundamenteel zijn te onderscheiden van de beroepskrachten. De opbrengst – denkrichting - bespraken zij in december 2020 en dit leidde tot een vervolgopdracht tot nadere uitwerking van de denkrichting. Kortweg moet het verschil in taken tussen vrijwilligers en beroepskrachten concreet worden beschreven. In de loop van 2021 verwachten we (landelijke) besluitvorming over het vervolg. Dit zal impact hebben op Brandweer Fryslân. Overige landelijke ontwikkelingen Steeds meer is VRF mede afhankelijk van landelijke ontwikkelingen, niet in de laatste plaats door de (bovenregionale) coronacrisis. Landelijke gremia kunnen autonoom lasten bij ons neerleggen die wij nu niet voorzien. Voorbeelden hiervan zijn de strategische agenda van het Veiligheidsberaad (rond projecten als ‘Presterend Vermogen’, ‘Versterking Bevolkingszorg’ en ‘Bovenregionale operationele besluitvorming’) en de structurele inzet van het Landelijk Operationeel Team Corona (LOT-C). Externe veiligheid Sinds de inwerkingtreding van het Besluit externe veiligheid (Bevi) in 2004 ontvangen (regionale) brandweren de Impuls OmgevingsVeiligheid (IOV)-gelden.

Deze gelden waren aanvankelijk bedoeld als impuls voor de uitvoering van de toen nieuwe taken op het gebied van externe veiligheid. Sinds 2015 zijn de gelden ingezet voor de voorbereiding op de inwerkingtreding van de Omgevingswet. Brandweer Fryslân ontving jaarlijks € 130.000. Voor dit bedrag is steeds reguliere advieswerk aan gemeenten, provincie, rijk en defensie gedaan. Daarnaast zijn hieruit projecten in het kader van Omgevingswet (onderdeel brandweer) gefinancierd. Door een verschuiving van verantwoordelijkheden bij de ministeries hebben we vanaf 2021 te maken met een korting op de IOV-gelden. De gevolgen hiervan voor de uitvoering van werkzaamheden voor de VRF zullen in 2021 duidelijk worden. Functioneel leeftijdsontslag (FLO) Door de landelijke netto afspraak hebben wijzigingen in wet- en regelgeving (zoals caoverhogingen) directe financiële gevolgen. De cao gemeenten 01-01-2020 tot 01-01-2021 en de afschaffing van de levensloopregeling zorgen er voor dat de bestemmingsreserve eerder uitgeput is dan waar rekening mee is gehouden op moment van overname.

36

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Forensische geneeskunde De Nationale Politie zal de medische arrestantenzorg aanbesteden, waarbij de kans bestaat dat dit niet aan de GGD wordt gegund. Het directe financiële effect van het verliezen van de aanbesteding medische arrestantenzorg is het vervallen van het begrote voordeel. De gemeentelijke bijdrage stijgt dan met ongeveer € 40.000. Voor de uitvoering van forensische geneeskunde is samenwerking in Noord-Nederland noodzakelijk en deze zal in 2021 verder worden vormgegeven. Binnen deze Noordelijke samenwerking is een efficiëntere inzet van artsen mogelijk. De verwachting is dat hiermee het vervallen van het begrote voordeel kan worden opgevangen. Rente Op dit moment zijn de financieringslasten erg laag, door de huidige rentesystematiek levert dit een voordeel op voor de gemeenten. Echter bij een stijgende marktrente zal de rentelast hoger worden dan de beschikbare uitzetting van de kapitaalslasten, wat resulteert in een direct nadeel voor de gemeenten. Vervallen risico’s De volgende, in eerdere begrotingen genoemde risico’s, zijn vervallen: Openbaar meldsysteem Na diverse onderzoeken en een gerechtelijke uitspraak komen de inkomsten voor de regierol op het OMS per juni 2020 te vervallen. Dit betreft een structureel bedrag van € 218.788. In de Kaderbrief 2020 is toegezegd dat aan het bestuur wordt voorgelegd hoe hiermee om te gaan.

Op dit moment worden de gevolgen en mogelijke maatregelen bij afdeling Risicobeheersing in beeld gebracht. Het bestuur is hierover geïnformeerd in de vergadering van februari 2020. Evaluatie Wet veiligheidsregio’s In opdracht van de minister van Justitie en Veiligheid is in 2020 onderzocht of de Wet veiligheidsregio’s na tien jaar nog goed aansluit bij de huidige situatie. Ook is onderzocht of de wet voldoende is voorbereid op toekomstige dreigingen, maatschappelijke ontwikkelingen en ontwikkelingen in de crisisbeheersing in het algemeen. Inmiddels zijn zowel het evaluatierapport als een kabinetsstandpunt hierop naar de Tweede Kamer gestuurd. Laatstgenoemde heeft het onderwerp in februari 2021 controversieel verklaard. Dit betekent dat bij of na de formatie duidelijk wordt hoe een nieuw kabinet verder wil met de conclusies en aanbevelingen van de commissie. De aanbevelingen sluiten overigens goed aan bij de organisatorische inrichting en werkwijze van VRF. Naar verwachting zal de doorontwikkeling een geleidelijk, landelijk proces zijn; op dit moment voorzien we geen grote extra kosten. Evaluatie Wet gemeenschappelijke regelingen Het voorstel tot wijziging van de Wet gemeenschappelijke regelingen (Wgr) ligt sinds eind 2020 bij de Eerste Kamer. Vanwege het verkiezingsjaar is moeilijk in te schatten wanneer het wetsvoorstel definitief zal worden.

Doel van de wetswijziging is versterking van de legitimiteit van gemeenschappelijke regelingen door bijvoorbeeld het verlengen van reactietermijnen voor gemeenteraden. De wetswijziging zal een wijziging van de gemeenschappelijke regeling tot gevolg hebben, maar financieel verwachten we geen consequenties.

37

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Financiële kengetallen Het besluit ‘Begroting en verantwoording’ schrijft voor dat in deze paragraaf een set met kengetallen wordt opgenomen rondom de financiële positie. De uitwerking hiervan is als volgt: Jaarverslag 2020

Begrotingswijziging 2021

Begroting 2022

Netto schuldquote

57,15%

75,04%

83,27%

Gecorrigeerde netto schuldquote

57,15%

75,04%

83,27%

Solvabiliteit 7,78%

4,56%

4,19%

0%

0%

Structurele exploitatieruimte

0%

Toelichting De netto-schuldquote neemt ten opzichte van de begroting van 2021 toe, door het aantrekken van externe financiering voor de geplande investeringen. De solvabiliteit neemt af door het invullen van de investeringsplanning in de komende jaren. Daarnaast neemt het saldo van de bestemmingsreserves af door de besteding van de specifiek voor projecten beschikbare gelden. Dit beeld vertoont een duidelijke samenhang met het structureel ‘vollopen’ van de investeringsplanning de komende jaren, en de daarvoor in deze begroting opgenomen groei van de kapitaallasten. De structurele exploitatieruimte is per definitie 0%, aangezien de gemeentelijke bijdrage exact is afgestemd op het resterende nadelig saldo.

7.3. Bedrijfsvoering De inhoud van het onderdeel Bedrijfsvoering staat inhoudelijk toegelicht onder het programma Organisatie.

7.4. Onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf staat een uiteenzetting van het geplande beleid over het gebouwenbeheer van Veiligheidsregio Fryslân. . De organisatie heeft de volgende gebouwen in eigendom/beheer: • het hoofdkantoor aan de Harlingertrekweg • 66 brandweerkazernes, waarvan 48 in eigendom • 48 locaties voor JGZ, allen gehuurd • het regionaal coördinatiecentrum (RCC), ondergebracht bij de meldkamer Kwaliteitsniveau Voor de gebouwen die Veiligheidsregio Fryslân in eigendom heeft, staat het gewenste kwaliteitsniveau op een redelijke conditie, conditieniveau 3 (Plaatselijk zichtbare veroudering, functievervulling van bouw- en installatiedelen niet in gevaar, NEN 2767). Om deze kwaliteit te kunnen waarborgen, hebben de eigendomslocaties meerjarige onderhoudsplanningen. Voor het egaliseren van de lasten van groot onderhoud over de jaren wordt gebruik gemaakt van een onderhoudsvoorziening. De in de begroting geraamde dotatie aan de voorziening is het gemiddelde bedrag van het groot onderhoud dat de komende 30 jaar gepland is. Periodiek vindt er een herijking plaats van de onderhoudsbegroting. Bij de huurlocaties wordt gestreefd naar een vergelijkbaar kwaliteitsniveau. Deze wordt waar mogelijk vastgelegd in de huurovereenkomsten. Vervangingen van installatietechnische elementen boven € 10.000 zijn opgenomen in het meerjareninvesteringsprogramma (MIP). 38

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Kazernebudgetten Bij de regionalisering zijn de kazernebudgetten bepaald op basis van de overgenomen gemeentelijke locaties (huur of eigendom), gekoppeld aan het gewenste kwaliteitsniveau, inclusief een budget voor beheer van het vastgoed. Daarnaast zijn in het kader van het project ‘Samen naar 1 Brandweer’ budgetten vastgesteld voor facilitaire kosten en nutsvoorzieningen. In Dekkingsplan 2.0 zijn de budgetten bijgesteld op basis van kengetallen voor een kleine, middel of grote kazernes. Vanuit Dekkingsplan 2.0 is de opdracht ontstaan voor de realisatie van een 66e kazerne in Oudega (Smallingerland). De opleiding van de vrijwilligers is momenteel in volle gang. Als de manschappen straks opgeleid zijn moet ook de huisvesting geregeld zijn. Veiligheidsregio Fryslân heeft een locatie op het oog voor de komende jaren. Deze locatie heeft goede uitvalswegen en kent ook een goede bereikbaarheid. Het doel is om 2022 met minimaal 16 personen in verschillende functies operationeel te zijn. Blik op de toekomst In 2017 is een portfolio-analyse uitgevoerd van de panden van de veiligheidsregio. Zowel eigendomslocaties, als huurlocaties. En zowel GGD als Brandweer. De portfolioanalyses geven een beeld van de staat van de kazernes en de GGD-locaties. Bij de brandweerkazernes heeft de focus vooral gelegen op de technische staat, functionaliteit, energieverbruik, financiën en courantheid.

Bij de GGD zijn vooral de inrichtingszaken meegenomen. De portfolio-analyses geven een waardering van de locaties ten opzichte van elkaar en vormen daarmee een belangrijk instrument voor vervanging en nieuwbouw. Voor de brandweer heeft de portfolio- analyse geleid tot een bouwagenda tot 2025 die op 13 februari 2018 bestuurlijk is vastgesteld. De bestuurscommissie veiligheid heeft in haar vergadering van 11 juni 2020 besloten om de bouwagenda te temporiseren omwille van de discussie omtrent de taakdifferentiatie binnen de brandweer.

39

8. Financiële begroting 8.1. Overzicht van baten en lasten

Lasten

Baten

Saldo

Programma Gezondheid Pijler 1

14.869.288

50.937

14.818.351

Pijler 2

9.481.056

3.005.635

6.475.421

Pijler 3

1.606.066

979.955

626.111

Pijler 4

1.702.993

1.702.993

-

Bijdrage programma Gezondheid

21.366.084

-21.366.084

102.000

655.799

-553.799

27.761.403

27.761.403

-

4.704.230

203.091

4.501.139

BDUR 2.816.402

-2.816.402

Bijdrage programma Crisis

1.760.140

-1.760.140

75.403

75.403

Reservemutaties Gezondheid Totaal programma Gezondheid Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing

Reservemutaties Crisis Totaal programma Crisis

4.779.633

4.779.633

-

37.334.137

1.093.804

36.240.333

BDUR 4.580.064

-4.580.064

Bijdrage programma Brandweer

31.997.937

-31.997.937

692.668

355.000

337.668

38.026.805

38.026.805

-

15.073.819

189.881

14.883.938

Reservemutaties Organisatie

15.063.526

-15.063.526

179.588

179.588

Programma Brandweer Producten Brandweer

Reservemutaties Brandweer Totaal programma Brandweer Programma Organisatie Producten Organisatie Bijdrage programma Organisatie Totaal programma Organisatie

15.253.407

15.253.407

Eindtotaal

85.821.248

85.821.248

-

40

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Conform het nieuwe BBV dient vanaf de begroting 2018 eveneens onderstaande opstelling per taakveld te worden opgenomen in de begroting. Deze is opgesteld conform de daarvoor uitgegeven handreikingen van de Commissie BBV. Overzicht baten en lasten art. 27 BBV

Lasten

Baten

Saldo

Programma gezondheid

26.902.147

27.105.604

203.457

Programma crisisbeheersing

4.264.488

4.779.633

515.145

Programma brandweer

34.479.881

37.671.805

3.191.924

Programma organisatie

643.037

15.063.526

14.420.489

-

-

-

17.936.259

189.881

-17.746.378

Heffing vpb

10.000

-

-10.000

Onvoorzien

535.776

-

-535.776

84.771.589

84.810.449

1.049.649

1.010.799

-38.860

85.821.248

0

Algemene dekkingsmiddelen Overhead

Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves per programma Resultaat

85.821.248

38.860

41

Jaarrekening 2020 Lasten

Begroting 2021 Baten

Saldo

Lasten

Begroting 2022 Baten

Saldo

Lasten

Begroting 2023 Baten

Saldo

Lasten

Begroting 2024 Baten

Saldo

Lasten

Begroting 2025 Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Programma Gezondheid Pijler 1

15.474.614

1.951.449

13.523.165

14.363.619

241.496

14.122.123

14.869.288

50.937

14.818.351

14.781.095

51.859

14.729.236

15.047.343

52.830

14.994.513

15.355.515

53.696

15.301.546

Pijler 2

9.264.418

3.477.423

5.786.995

9.527.232

2.999.471

6.527.761

9.481.056

3.005.635

6.475.421

9.528.455

3.061.955

6.466.500

9.699.744

3.119.289

6.580.455

9.898.299

3.186.562

6.711.737

Pijler 3

12.202.749

11.700.537

-502.212

1.539.149

948.695

590.454

1.606.066

979.955

626.111

1.627.667

997.811

629.856

1.656.927

1.016.495

640.432

1.690.844

1.038.417

652.427

Pijler 4

1.424.269

1.424.269

-

1.680.412

1.680.412

-

1.702.993

1.702.993

-

1.735.350

1.735.350

-

1.767.844

1.767.844

-

1.805.970

1.805.970

-

19.890.989

19.890.989

-20.892.338

21.366.084

-21.366.084

21.816.761

-21.816.761

22.748.282

-22.748.282

Bijdrage programma Gezondheid

20.892.338

22.277.418 -22.277.418

Reservemutaties Gezondheid

102.000

524.943

422.943

102.000

450.000

-348.000

102.000

655.799

-553.799

102.000

110.831

-8.831

164.018

102.000

62.018

184.572

102.000

82.572

Totaal programma Gezondheid

38.468.050

38.969.610

501.560

27.212.412

27.212.412

-

27.761.403

27.761.403

-

27.774.567

27.774.567

-

28.335.876

28.335.876

-

28.935.200

28.935.200

-

Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing

286.074

-3.911.530

2.827.821

4.790.274

206.720

4.583.554

4.877.906

210.414

4.667.492

4.978.668

214.568

4.764.100

-2.778.928 2.816.402

-2.816.402

2.816.402

-2.816.402

2.816.402

-2.816.402

2.816.402

-2.816.402

-1.657.811

1.760.140

-1.760.140

1.857.687

-1.857.687

1.957.376

-1.957.376

2.059.254

-2.059.254

75.403

75.403

90.535

111.556

111.556

200.614

4.436.739

2.827.821

2.778.928

Bijdrage programma Crisis 1.449.654

1.449.654

1.657.811

Reservemutaties Crisisbeheersing

BDUR

Totaal programma Crisis

48.974

-57.491

-106.465

4.246.578

4.506.058

259.480

4.637.353

4.637.353

4.637.353

-

4.704.230

4.779.633

203.091

4.779.633

4.501.139

-

4.880.809

4.880.809

90.535 -

Programma Brandweer 36.716.694

1.454.285

35.262.409

1.093.804

36.240.333

37.334.137

38.102.203

4.984.192

4.984.192

106.286 -

5.090.224

5.090.224

-

-31.254.193

106.286

32.454.066 1.199.873 Producten Brandweer

4.197.605

1.110.247

36.991.956

39.199.189

1.126.986

38.072.203

40.411.904

1.145.799

39.266.105

BDUR

4.598.894

4.598.894

4.519.123

-4.519.123 4.580.064

-4.580.064

4.580.064

-4.580.064

4.580.064

-4.580.064

4.580.064

-4.580.064

Bijdrage programma Brandweer

28.993.617

28.993.617

30.743.286

-30.743.286

31.997.937

-31.997.937

33.157.991

-33.157.991

34.339.805 -34.339.805

35.543.803

-35.543.803

857.762

857.762

Reservemutaties Brandweer

79.904

98.113

18.209

Totaal programma Brandweer

32.533.970

34.890.498

2.356.527

36.716.694

36.716.694

-

692.668

355.000

337.668

772.099

26.000

746.099

-

38.026.805

38.026.805

-

38.874.302

38.874.302

-

Producten Organisatie

14.862.067

1.981.845

-12.880.222

Bijdrage programma Organisatie

12.558.208

12.558.208

Reservemutaties Organisatie

14.862.067

14.540.053

-322.014

Totaal programma Organisatie

14.862.067

15.535.166

673.099

15.292.798

188.374 15.104.424

15.104.424

15.073.819

189.881

14.883.938

-15.104.424

15.063.526

-15.063.526

179.588

179.588

15.292.798 15.292.798

-

15.253.407

15.253.407

-

Eindtotaal

90.110.666

93.901.331

3.970.666

83.859.257

83.859.257

-

85.821.248

85.821.248

15.052.613

192.918

14.859.695

15.076.908

-15.076.908

217.213

217.213

15.269.826

15.269.826

-

86.799.504

86.799.504

-

15.254.273

196.005

-

41.269.666

258.381 15.512.654

88.879.577

88.879.577

-

15.058.268

15.556.032

199.141

15.356.891

15.629.271

-15.629.271

272.380

272.380

15.316.649 -15.316.649 15.512.654

41.269.666

258.381 -

15.828.412

15.828.412

-

-

847.666

Programma Organisatie

40.046.855

847.666 40.046.855

-

91.123.502

91.123.502

-

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Toelichting: De mutatie van het nadelig saldo per programma ten opzichte van 2021 is als volgt, naar oorzaken: Analyse mutatie gemeentelijke bijdrage per programma Omschrijving

Gezondheid

Crisis

Brandweer

Organisatie

Totaal

Indexatie cpi

26.889

7.201

125.264

39.954

199.308

Indexatie loon

252.018

52.757

290.907

142.874

738.556

Rente

17.138

4.443

-459.033

-44.585

-482.038

Beleids voorstellen IM

731.500

-

91.224

-

822.724

Bdur

-

-37.474

-60.941

-

-98.415

Dekkingsplan

-

-

443.520

-

443.520

Oudega

-

-

78.655

-

78.655

IOV-middelen

-

-

52.389

-

52.389

Afbouw TBB

-

-

-

-358.730

-358.730

Mutatie egalisatiereserve

-553.799

75.403

692.668

179.588

393.861

Mutatie nadelig saldo

473.746

102.330

1.254.653

-40.899

1.789.830

8.2. Financiële positie Arbeidsverplichtingen Conform het besluit ‘Begroting en Verantwoording’ is het niet toegestaan voorzieningen op te nemen voor jaarlijks terugkerende verplichtingen met een vergelijkbaar volume. Dit gaat vooral om verplichtingen rondom vakantiegeld en het opgebouwde saldo vakantiedagen. Deze lasten zijn structureel gedekt in de begroting. Investeringskredieten Als onderdeel van de begroting is het meerjaren-investeringsplan vastgesteld. De geplande investeringen zijn aan te merken als investeringen met economisch nut en worden geactiveerd conform de regels die zijn vastgesteld in de financiële verordening. De effecten hiervan zijn in de kapitaallasten van de programma’s verwerkt. De vast te stellen kredieten zijn opgenomen in bijlage 2 bij deze begroting.

43

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Reserves Het geraamde verloop van de reserves in 2022 is als volgt: 1-1-2022

Stortingen

Onttrekkingen

31-12-2022

2.093.026

393.861

2.486.887

2.093.026

393.861

2.486.887

Algemene reserve Egalisatiereserve

-

Bestemmingsreserves Gezondheidsmonitor

140.618

102.000

140.618

FLO

361.838

361.838

-

-

Jeugdgezondheidszorg 3.0

458.514

458.514

In te halen werkzaamheden

331.000

305.000

26.000

Bestemmingsreserve 2e loopbaanbeleid

488.939

50.000

438.939

Uitwerkingskader Meldkamer

Totaal eigen vermogen

102.000

1.780.909

102.000

457.000

1.425.909

3.873.935

495.861

457.000

3.912.796

Onttrekkingen

31-12-2022

Voorzieningen Het geraamde verloop in de voorzieningen is als volgt: 1-1-2022

Stortingen

Verplichtingen, verliezen, risico's Voorziening opgebouwde spaaruren FLO

128.736

128.736

6.912.217

172.805

868.420

6.216.602

7.040.953

172.805

868.420

6.345.338

Egalisatie van lasten Groot onderhoud Harlingertrekweg Groot onderhoud brandweerkazernes

202.195

43.567

-

245.762

1.091.336

449.956

281.583

1.259.709

1.293.531

493.523

281.583

1.505.472

1.150.003

7.850.810

Totaal voorzieningen 8.334.484 666.328

De voorzieningen met betrekking tot de opgebouwde spaaruren en het sociaal plan zijn voldoende om de resterende onderliggende verplichtingen af te dekken. De voorzieningen voor groot onderhoud sluiten aan op de aanwezige meerjaren-onderhoudsplanningen.

44

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Geprognosticeerde balans 2022

1-1-2022 31-12-2022

1-1-2022

31-12-2022

Materiële vaste activa

74.714

82.387

Eigen vermogen

3.874

3.913

Vorderingen

6.970

6.970

Voorzieningen

8.334

7.851

Liquide middelen

469

1.180

Langlopende schulden

61.492

76.922

Overlopende activa

2.786

2.786

Kortlopende schulden

8.708

2.106

2.531

2.531

84.939

93.323

Overlopende passiva

84.939

93.323

In de voorspelde balans is rekening gehouden met de geplande investeringen voor 2021 en 2022 en een stabiel werkkapitaal. Ook zijn de geplande mutaties in reserves en voorzieningen, zoals in de eerdere paragrafen genoemd, verwerkt. De behoefte aan langlopende financiering is bepaald op basis van het meerjaren investeringsplan en de vastgelegde financieringsstructuur. De rentelast voor deze financiering is gedekt in de begroting 2022. Bovenstaande balans is de basis voor de berekende financiële kengetallen in de paragraaf weerstandsvermogen.

45

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Bijlage 1.

Bijdrage per gemeente 2022-2025

2022

2023

2024

2025

Achtkarspelen

€

2.784.287

€

2.851.559

€

2.929.166

€

3.011.030

Ameland

€

772.542

€

793.131

€

816.567

€

841.195

Dantumadiel

€

1.825.681

€

1.869.479

€

1.920.057

€

1.973.424

De Fryske Marren

€

5.695.422

€

5.835.661

€

5.997.012

€

6.167.085

Harlingen

€

1.697.151

€

1.738.735

€

1.786.612

€

1.837.087

Heerenveen

€

5.303.438

€

5.432.902

€

5.582.038

€

5.739.290

Leeuwarden

€

13.780.699

€ 14.120.656

€

14.511.688

€ 14.923.829

Noardeast-Fryslân

€

4.865.950

€

4.985.176

€

5.122.446

€

5.267.165

Ooststellingwerf

€

2.726.316

€

2.793.030

€

2.869.854

€

2.950.852

Opsterland

€

3.035.693

€

3.109.345

€

3.194.262

€

3.283.822

Schiermonnikoog

€

316.263

€

324.961

€

334.822

€

345.172

Smallingerland

€

5.774.282

€

5.914.663

€

6.076.466

€

6.247.104

Súdwest-Fryslân

€

9.706.884

€

9.944.922

€

10.218.952

€ 10.507.844

Terschelling

€

823.128

€

844.603

€

869.115

€

894.895

Tytsjerksteradiel

€

3.282.911

€

3.362.734

€

3.454.736

€

3.551.762

Vlieland

€

317.447

€

326.083

€

335.888

€

346.183

Waadhoeke

€

4.851.638

€

4.970.043

€

5.106.444

€

5.250.269

Weststellingwerf

€

2.627.956

€

2.691.664

€

2.765.124

€

2.842.603

€

70.187.687

€ 71.909.347

€

73.891.248

€ 75.980.610

46

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

2022 Bijdrage 2022

Gezondheid

Crisisbeheer

Brandweer

Totaal

Achtkarspelen

€

1.168.207

€

113.263

€

1.502.817

€

2.784.287

Ameland

€

154.058

€

14.937

€

603.547

€

772.542

Dantumadiel

€

793.694

€

76.952

€

955.034

€

1.825.681

De Fryske Marren

€

2.157.147

€

209.145

€

3.329.129

€

5.695.422

Harlingen

€

660.944

€

64.082

€

972.126

€

1.697.151

Heerenveen

€

2.107.948

€

204.375

€

2.991.115

€

5.303.438

Leeuwarden

€

5.163.522

€

500.627

€

8.116.551

€ 13.780.699

Noardeast-Fryslân

€

1.895.043

€

183.733

€

2.787.174

€

4.865.950

Ooststellingwerf

€

1.069.430

€

103.686

€

1.553.200

€

2.726.316

Opsterland

€

1.246.683

€

120.872

€

1.668.139

€

3.035.693

Schiermonnikoog

€

39.259

€

3.806

€

273.198

€

316.263

Smallingerland

€

2.346.228

€

227.478

€

3.200.577

€

5.774.282

Súdwest-Fryslân

€

3.762.739

€

364.815

€

5.579.330

€

9.706.884

Terschelling

€

205.103

€

19.886

€

598.140

€

823.128

Tytsjerksteradiel

€

1.332.960

€

129.237

€

1.820.714

€

3.282.911

Vlieland

€

47.732

€

4.628

€

265.087

€

317.447

Waadhoeke

€

1.931.030

€

187.222

€

2.733.385

€

4.851.638

Weststellingwerf

€

1.083.816

€

105.081

€

1.439.058

€

2.627.956

€

27.165.542

€

2.633.825

€

40.388.321

€ 70.187.687

47

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

2023 Bijdrage 2023

Gezondheid

Crisisbeheer

Brandweer

Totaal

Achtkarspelen

€

1.187.809

€

117.491

€

1.546.259

€

2.851.559

Ameland

€

156.643

€

15.494

€

620.994

€

793.131

Dantumadiel

€

807.012

€

79.825

€

982.642

€

1.869.479

De Fryske Marren

€

2.193.343

€

216.953

€

3.425.364

€

5.835.661

Harlingen

€

672.034

€

66.474

€

1.000.227

€

1.738.735

Heerenveen

€

2.143.318

€

212.005

€

3.077.579

€

5.432.902

Leeuwarden

€

5.250.164

€

519.316

€

8.351.176

€ 14.120.656

Noardeast-Fryslân

€

1.926.841

€

190.592

€

2.867.743

€

4.985.176

Ooststellingwerf

€

1.087.375

€

107.557

€

1.598.098

€

2.793.030

Opsterland

€

1.267.601

€

125.384

€

1.716.360

€

3.109.345

Schiermonnikoog

€

39.918

€

3.948

€

281.095

€

324.961

Smallingerland

€

2.385.597

€

235.970

€

3.293.096

€

5.914.663

Súdwest-Fryslân

€

3.825.877

€

378.434

€

5.740.612

€

9.944.922

Terschelling

€

208.545

€

20.628

€

615.430

€

844.603

Tytsjerksteradiel

€

1.355.327

€

134.061

€

1.873.346

€

3.362.734

Vlieland

€

48.532

€

4.801

€

272.750

€

326.083

Waadhoeke

€

1.963.433

€

194.211

€

2.812.399

€

4.970.043

Weststellingwerf

€

1.102.003

€

109.004

€

1.480.657

€

2.691.664

€

27.621.371

€

2.732.148

€

41.555.829

€ 71.909.347

48

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

2024 Bijdrage 2024

Gezondheid

Crisisbeheer

Brandweer

Totaal

Achtkarspelen

€

1.211.588

€

122.376

€

1.595.202

€

2.929.166

Ameland

€

159.779

€

16.138

€

640.650

€

816.567

Dantumadiel

€

823.168

€

83.144

€

1.013.745

€

1.920.057

De Fryske Marren

€

2.237.252

€

225.973

€

3.533.786

€

5.997.012

Harlingen

€

685.487

€

69.238

€

1.031.887

€

1.786.612

Heerenveen

€

2.186.226

€

220.819

€

3.174.993

€

5.582.038

Leeuwarden

€

5.355.268

€

540.908

€

8.615.513

€ 14.511.688

Noardeast-Fryslân

€

1.965.415

€

198.516

€

2.958.515

€

5.122.446

Ooststellingwerf

€

1.109.143

€

112.029

€

1.648.682

€

2.869.854

Opsterland

€

1.292.978

€

130.597

€

1.770.687

€

3.194.262

Schiermonnikoog

€

40.717

€

4.113

€

289.992

€

334.822

Smallingerland

€

2.433.354

€

245.780

€

3.397.331

€

6.076.466

Súdwest-Fryslân

€

3.902.468

€

394.168

€

5.922.317

€ 10.218.952

Terschelling

€

212.719

€

21.486

€

634.910

€

869.115

Tytsjerksteradiel

€

1.382.459

€

139.635

€

1.932.642

€

3.454.736

Vlieland

€

49.504

€

5.000

€

281.383

€

335.888

Waadhoeke

€

2.002.739

€

202.286

€

2.901.419

€

5.106.444

Weststellingwerf

€

1.124.064

€

113.536

€

1.527.524

€

2.765.124

€

28.174.328

€

2.845.742

€

42.871.178

€ 73.891.248

49

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

2025 Bijdrage 2025

Gezondheid

Crisisbeheer

Brandweer

Totaal

Achtkarspelen

€

1.237.012

€

127.537

€

1.646.481

€

3.011.030

Ameland

€

163.132

€

16.819

€

661.244

€

841.195

Dantumadiel

€

840.442

€

86.650

€

1.046.333

€

1.973.424

De Fryske Marren

€

2.284.200

€

235.503

€

3.647.382

€

6.167.085

Harlingen

€

699.872

€

72.157

€

1.065.058

€

1.837.087

Heerenveen

€

2.232.103

€

230.132

€

3.277.055

€

5.739.290

Leeuwarden

€

5.467.645

€

563.719

€

8.892.465

€ 14.923.829

Noardeast-Fryslân

€

2.006.658

€

206.888

€

3.053.618

€

5.267.165

Ooststellingwerf

€

1.132.418

€

116.753

€

1.701.681

€

2.950.852

Opsterland

€

1.320.110

€

136.104

€

1.827.607

€

3.283.822

Schiermonnikoog

€

41.571

€

4.286

€

299.314

€

345.172

Smallingerland

€

2.484.417

€

256.145

€

3.506.541

€

6.247.104

Súdwest-Fryslân

€

3.984.359

€

410.791

€

6.112.695

€ 10.507.844

Terschelling

€

217.183

€

22.392

€

655.320

€

894.895

Tytsjerksteradiel

€

1.411.469

€

145.524

€

1.994.768

€

3.551.762

Vlieland

€

50.543

€

5.211

€

290.429

€

346.183

Waadhoeke

€

2.044.765

€

210.817

€

2.994.687

€

5.250.269

Weststellingwerf

€

1.147.652

€

118.324

€

1.576.628

€

2.842.603

€

28.765.551

€

2.965.752

€

44.249.307

€ 75.980.610

50

Programmabegroting 2022 • Veiligheidsregio Fryslân

Bijlage 2.

Investeringskredieten I Investeringskredieten

Krediet 2022

Kantoormeubilair

248.210

Gebruikerssoftware

245.107

Smartphones

124.105

Werkplekautomatisering

336.118

Systeem soft- en hardware

139.618

Overig kantoorinventaris

24.821

Telefooncentrale

103.421

Organisatie

1.221.400

Overige medische apparatuur

80.908

Kantoormeubilair

100.000

GGD

180.908

Overig kantoorinventaris

145.220

Crisisbeheersing

145.220

Ademlucht

311.408

Alarmeringsmiddelen

181.750

Dienst voertuigen

221.445

Gebouwen

2.142.875

Grond

230.000

Installaties

987.569

Kantoormeubilair

40.000

Mobiele telefonie, tablets en ipads

91.000

Overige brandweerinventaris

647.398

Overige brandweervoertuigen

107.469

Persoonlijke beschermingsmiddelen

699.560

PM voer- en vaartuigen

536.060

Renovatie en verbouwing

158.649

Tankautospuiten

6.958.875

Brandweer

13.314.058

Totaal investeringskredieten

14.716.366

51

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10092406/1