Bijlage II - Ontwerpbegroting FUMO 2022
Tekst van het document
Tabel 19: Verwachte ontwikkeling deelnemersbijdrage
Hierbij wordt opgemerkt dat het lastig is om te voorspellen wat de ontwikkeling van de deelnemersbijdrage zal worden. Gezien het feit dat de taken van de FUMO sterk afhankelijk zijn van overheidsbeleid, kunnen als gevolg hiervan wijzigingen optreden die impact hebben op de FUMO. Hierbij kan gedacht worden aan de impact van de Omgevingswet, maar ook van het beleid rondom ZZS (Zeer Zorgwekkende Stoffen). In ieder geval is helder dat de huidige bijdrage in de transitiebegroting vanaf 2023 vervalt. Daarnaast vervalt vanaf 2023 naar verwachting de bijdrage die wordt gevraagd voor de implementatie van de Omgevingswet. In Figuur 1 is de verwachte ontwikkeling van de totale deelnemersbijdrage (regulier + transitie) weergegeven. Dit betreft de ontwikkeling exclusief indexeringen.
Figuur 1: Verwachte ontwikkeling deelnemersbijdrage 2021-2026 (bedragen x € 1 mln.)
Pagina 29 van 47
4.4 Geprognosticeerde balans en toelichting Activa
31-12-2022
Vaste activa Financieel vast actief Materiele vaste activa
31-12-2021
Passiva Eigen vermogen
7.500
7.500
542.000 549.500
626.000 633.500
Vlottende activa
Vreemd vermogen Lening
31-12-2022 31-12-2021 1.300.000
1.300.000
3.000.000 3.000.000
3.000.000 3.000.000
850.000
850.000
5.150.000
5.150.000
Vlottende passiva
Overige vorderingen en overlopende activa
2.500.000
2.953.000
Liquide middelen
2.100.500 4.600.500
1.563.500 4.516.500
Totaal
5.150.000
5.150.000
Crediteuren en overlopende passiva
Totaal
Tabel 20: Geprognosticeerde balans
In de geprognosticeerde balans is rekening gehouden met de volgende punten: - Afschrijvingen conform begroting; - De implementatiekosten zijn, conform de in de 2019 gevolgde systematiek als overlopend actief opgenomen, omdat het hier een vordering op de deelnemers betreft; - Het eigen vermogen blijft ongewijzigd; - In 2017 is voor de vooruitbetaalde uitgaven een lening aangetrokken. Deze lening is in 2020 voortgezet met een looptijd van 3 jaren, waarbij de hoofdsom met € 0.5 mln. is verhoogd. In paragraaf 6.3 wordt hier nader op ingegaan.
5. Transitiebegroting 5.1 Uitgangspunten transitiebegroting De transitiebegroting bestaat uit posten waarvan de kosten tijdelijk hoger zijn dan de in de reguliere begroting gehanteerde uitgangspunten. De kosten zijn tijdelijk hoger om de basis op orde te krijgen. De algemene uitgangspunten betreffen: • Voorfinanciering door de FUMO. • Maximaal vier jaar. • Financiering door bijdrage deelnemers over vier jaar. • Kosten worden over de deelnemers verdeeld op basis van de verhouding van de basis- en plustaken. In de eerdere begrotingen van de FUMO zat in de reguliere begroting al een tijdelijke kostencomponent opgenomen. Dat betrof de implementatiekosten. Deze post is vanaf 2019 in de transitiebegroting opgenomen.
Wijze van financiering transitiekosten De totale transitiekosten worden geëgaliseerd en zijn als een vordering van FUMO op de deelnemers op de balans van de FUMO opgenomen. Deze kosten worden op basis van de verhouding van de basis- en plustaken in de jaren 2019 tot en met 2022 bij de deelnemers in rekening gebracht.
Pagina 30 van 47
Financieel overzicht Transitiebegroting (Bedragen x € 1000)
Lasten Loonkosten primair proces (productiviteit) Loonkosten primair proces (flexibele schil) Extra onvoorzien Opbouwen weerstandsvermogen Implementatiekosten (oud) Resultaatsbestemming 2019 Totaal lasten exclusief indexering Indexering Totaal lasten inclusief indexering Bedrage oorspronkelijk Bijstelling opbouw weerstandsvermogen Aflossing resultaatsbestemming 2019 Bijgestelde bijdrage
2019
2020
2021
2022
Totaal transitiebegroting
167 226 60 327 647
56 226 60 327 453
1.427 0 1.427
1.122 28 1.150
0 0 60 0 453 -196 318 31 349
0 0 0 0 453 -196 258 32 290
223 452 180 654 2.006 -391 3.124 91 3.215
983
983
983
983
983 -164 -196 624
983 -164 -196 624
3.933 -327 -391 3.215
Tabel 21: Transitiebegroting
5.2 Toelichting op transitiebegroting Loonkosten primair proces, productiviteit Vanaf 2021 is de bijdrage vanuit de transitiebegroting voor de compensatie van de lagere productiviteit vervallen.
Loonkosten primair proces, flexibele schil Vanaf 2021 is de bijdrage vanuit de transitiebegroting voor de compensatie van de hogere flexibele schil vervallen.
Onvoorzien Vanaf 2022 is de extra dekking vanuit de transitiebegroting voor de post onvoorzien vervallen.
Opbouw weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen moet in overeenstemming met de risico’s zijn. De omvang is bepaald op basis van een risico-inventarisatie. Zie bijlage 4. De opbouw om tot de benodigde omvang te komen is in de transitiebegroting opgenomen. Omdat de opbouw van het weerstandsvermogen in een hoger tempo plaats heeft gevonden dan ten tijde van het opstellen van de transitiebegroting was verwacht, is de transitiebegroting ten opzichte van dit punt gewijzigd. Dit is als zodanig opgenomen in de Kadernota 2022-2026. Concreet betekent dit dat de begrote bijdrage aan de opbouw van het weerstandsvermogen in het jaar 2021 vervalt. Het financiële effect hiervan is in totaal € 327.000. Dit bedrag is verdisconteerd in de bijdrage van de resterende 2 jaren van de transitiebegroting (2021 en 2022). In hoofdstuk 4 wordt de transitiebegroting nader toegelicht.
Pagina 31 van 47
Implementatiekosten (oud) De implementatiekosten (ontwikkelingskosten) van de FUMO zijn eenmalige kosten die aan de implementatie van de FUMO zijn gerelateerd en bestaan uit ICT-kosten en algemene implementatiekosten, en de ontwikkelkosten van FUMO 2.0. Het verloop van de implementatiekosten zoals in voorgaande jaren is bepaald gaat als volgt: 2019
2020
2021
2022
Algemene implementatiekosten oud
193.552
Implementatiekosten FUMO 2.0
365.000
365.000
365.000
365.000
Aanvulling ICT implementatiekosten (LIS)
88.000
88.000
88.000
88.000
646.552
453.000
453.000
453.000
Tabel 22: Verloopoverzicht implementatiekosten (oud)
Resultaatsbestemming 2019 In de vergadering van het algemeen bestuur van 2 juli 2020 is besloten het overschot van 2019 van € 391.000 in mindering te brengen op de vordering uit hoofde van de transitiebegroting.
Indexering Voor de variabele lasten in de transitiebegroting is rekening gehouden met indexering.
6. Paragrafen 6.1 Paragraaf bedrijfsvoering Verwezen wordt naar het programma bedrijfsvoering en de toelichting daarop.
6.2 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing Weerstandsvermogen en risicobeheersing In de paragraaf weerstandsvermogen wordt beschreven in welke mate de weerstandscapaciteit toereikend is om eventuele risico’s op te vangen. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit bestaat uit de middelen en mogelijkheden om niet begrote kosten, die onverwachts en substantieel zijn, op te kunnen vangen. Hiervoor is de algemene reserve en de post onvoorzien beschikbaar. Als blijkt dat deze capaciteit niet voldoende is om de gekwantificeerde risico’s die zich kunnen voordoen te dekken dan is de FUMO aangewezen op een extra bijdrage van de deelnemers. Bepalingen in de Gemeenschappelijke Regeling FUMO In artikel 29 van de GR FUMO zijn bepalingen opgenomen over de vorming van een weerstandsvermogen. Een batig rekeningsaldo wordt toegevoegd aan het weerstandsvermogen, dat
Pagina 32 van 47
ten hoogste 10% van de jaaromzet bedraagt. Voor zover het batig saldo van enig jaar leidt tot een weerstandsvermogen van meer dan 10% van de jaaromzet, wordt het meerdere uitgekeerd naar rato van de bijdragen van de deelnemers. Een nadelig rekeningsaldo in enig jaar wordt ten laste gebracht van de deelnemers naar rato van hun bijdragen voor zover het niet geheel of gedeeltelijk ten laste van het weerstandsvermogen kan worden gebracht. Nota weerstandsvermogen In de visie van de FUMO is aangegeven dat de FUMO een stabiele en heldere begroting moet krijgen. Onderdeel daarvan is dat fluctuaties en risico’s door de FUMO zelf kunnen worden opgevangen. Hiervoor is een weerstandsvermogen nodig. Begin 2018 is een nota Weerstandsvermogen en Risicomanagement met een geactualiseerde risicoinventarisatie opgesteld waarin de uitgangspunten voor het bepalen van de noodzakelijke omvang van het weerstandsvermogen zijn aangegeven. In de bestuursconferentie van 25 januari 2018 is ingestemd (richting gegeven) met het vormen van een weerstandsvermogen door het in drie jaar tijd op te bouwen. Uit de risico-inventarisatie (zie bijlage 4) blijkt dat de FUMO een weerstandsvermogen nodig heeft van € 1.308.750. Kengetallen In de verslaggevingsvoorschriften (het BBV) is aangegeven dat enkele kengetallen moeten worden opgenomen in de begroting (en jaarstukken).
Netto schuld quote Netto schuld quote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte ontwikkeling EMU saldo
2022
2021
-5% -5% 25% 0%
-5% -5% 25% 0%
537.000 112.000
Tabel 23: Overzicht kengetallen
De netto schuld quote betreft de omvang van de schulden ten opzichte van de totale baten in de begroting. De solvabiliteitsratio geeft het aandeel eigen vermogen ten opzichte van het totaal vermogen aan. Het EMU (Europese Monetaire Unie)-saldo, ook wel begrotingssaldo van de rijksoverheid en de decentrale overheden genoemd, is de optelsom van alle inkomsten en uitgaven.
6.3 Paragraaf financiering De FUMO is als Gemeenschappelijke Regeling op basis van de Wet FIDO verplicht om in de begroting en de jaarrekening een paragraaf financiering op te nemen. Daarin worden ontwikkelingen opgenomen over de kasgeldlimiet, de rente-risiconorm, de verwachte af- of toename van geldleningen of uitzettingen en het beleid ten aanzien van treasury. De FUMO wordt gefinancierd doordat de bijdragen van deelnemers per kwartaal vooruit wordt betaald. Voor eventuele investeringen kunnen daarnaast leningen worden aangetrokken. Eind november 2020 is de in 2017 aangetrokken lening gecontinueerd. Ook is de hoofdsom verhoogd van € 2,5 miljoen naar € 3.0 miljoen. De lening betreft een zogenaamde roll over lening en heeft een looptijd van 3 jaar (tot eind november 2023). Van het bedrag van € 3,0 miljoen is gedurende deze
Pagina 33 van 47
looptijd een bedrag van € 500.000 niet aflosbaar. Omdat de rente variabel is en er momenteel sprake is van een negatieve rente is het volledige bedrag aangetrokken. Op basis van de investeringsprognose en de ontwikkeling van de financiële vaste activa (vordering op de deelnemers in verband met nog te ontvangen bijdragen voor ontwikkelingsprogramma FUMO 2.0 en het project LIS) is de verwachting dat het bedrag van € 3,0 miljoen voldoende moet zijn tot en met 2023. De kasgeldlimiet betreft het bedrag dat de FUMO kortlopend mag financieren voor het doen van investeringen. Volgens de Uitvoeringsregeling van de Wet Fido is dit een percentage van 8,5% van de begroting. Dit komt overeen met circa € 1,4 miljoen. Deze ruimte is tot nog toe niet gebruikt. In het Treasurystatuut is aangegeven op welke wijze wordt omgegaan met het aantrekken en uitzetten van geldmiddelen. Dit beleid houdt o.a. in dat geldleningen alleen worden aangegaan voor de taken van de FUMO en voor zover er geen andere financieringsbronnen (bijvoorbeeld reserves) aanwezig zijn. Bij het uitzetten van (eventuele) overtollige middelen gelden strikte voorwaarden, waarbij het gebruik van derivaten niet is toegestaan. Overigens is de mogelijkheid hiertoe al flink beperkt doordat ook de FUMO verplicht valt onder het schatkistbankieren.
Voor de FUMO betekent dit dat alle overtollige middelen boven € 250.000 verplicht moeten worden afgedragen aan de schatkist.
Pagina 34 van 47
Bijlage 1: Bijdragen per deelnemer In bijlage 1 zijn drie tabellen opgenomen met specificaties van de deelnemersbijdrages. Als eerste is een totaalspecificatie opgenomen van de deelnemersbijdrage 2022. Als tweede is een specificatie opgenomen van de ontwikkeling van de deelnemersbijdrage 2022 ten opzichte van 2021. Als derde is een mutatieoverzicht opgenomen, waarin de verschillen worden verklaard tussen de deelnemersbijdrage in de oorspronkelijke begroting 2021 en de ontwerpbegroting 2022. Als laatste zijn overzichten opgenomen van het aantal basistaakbedrijven per categorie, de kostprijzen per categorie en van de prijsstelling van de plustaken.
Pagina 35 van 47
Specificatie bijdrage per deelnemer Begroting 2022 Deelnemer Achtkarspelen
(a = b + c) Totale bijdrage 397.338
Basistaken
Plustaken
298.906
43.716
Overige opbrengsten -
Collectieve opdrachten incl ketentoezicht 37.202
Implementatie omgevingswet 2.347
b
c
Totaal reguliere begroting 382.171
Transitiebegroting 15.167
Ameland
78.120
42.568
28.241
-
3.990
334
75.133
2.987
Dantumadiel
229.574
163.575
38.616
-
17.332
1.284
220.808
8.766
De Fryske Marren
723.639
567.573
63.855
-
60.140
4.456
696.024
27.615
Harlingen
482.759
264.174
171.375
-
26.678
2.074
464.301
18.457
Heerenveen
522.202
395.333
63.581
-
40.251
3.104
502.269
19.932
Leeuwarden
1.126.767
736.173
284.152
-
58.577
4.784
1.083.685
43.082
Noard-East Fryslân
970.618
674.039
172.115
-
82.105
5.292
933.551
37.067
Ooststellingwerf
467.027
389.037
14.000
-
43.120
3.054
449.212
17.816
Opsterland
309.722
256.617
9.764
-
29.512
2.015
297.907
11.815
Schiermonnikoog
35.036
22.290
9.510
-
1.722
175
33.697
1.339
Smallingerland
552.681
371.118
122.742
-
34.798
2.914
531.571
21.110
Sudwest Fryslân
1.408.479
1.172.657
40.628
-
132.258
9.206
1.354.749
53.729
Terschelling*
704.221
74.993
592.529
-
9.093
589
677.203
27.018
Tytsjerksteradiel
377.520
266.090
69.011
-
25.914
2.089
363.104
14.416
Vlieland
74.418
28.379
40.526
-
2.442
223
71.569
2.849
Waadhoeke
883.863
609.439
157.675
-
78.210
4.785
850.108
33.755
Weststellingwerf
396.379
331.837
11.605
-
35.212
2.605
381.259
15.120
9.740.363
6.664.797
1.933.641
-
718.556
51.329
9.368.322
372.041
Subtotaal
Gehanteerde verdeelsleutels: Basistaken: -
Algemeen: Aantal inrichtingen per categorie Asbest: Aantal asbest meldingen Bodem: Aantal bodem meldingen
Plustaken: -
Aantal ingebrachte plusuren per categorie
Collectieve taken: -
Verhouding bijdrage basistaken
Implementatie omgevingswet: Provincie Fryslân
3.351.799
-
153.375
23.671
6.345.993
Wetterskip
46.753
-
46.753
-
-
-
46.753
Brikstaken*
286.086
-
-
286.086
-
-
286.086
Overige opdrachten incidenteel
657.367
-
-
657.367
-
-
657.367
943.453
871.931
75.000
16.704.521
Eindtotaal
6.598.452
17.329.021
2.817.148
9.481.945
5.332.192
252.459
624.500
-
Transitiebegroting: -
Pagina 36 van 47
Verhouding bijdrage basistaken
Verhouding bijdrage basistaken en plustaken
Ontwikkeling deelnemersbijdrage a Deelnemer Achtkarspelen
b
c = b -/- a
Totale bijdrage Totale bijdrage begroting begroting 2021 2022 356.703 397.338
Mutatie 40.636
11,4%
Ameland
78.910
78.120
- 790
-1,0%
Dantumadiel
235.485
229.574
- 5.911
-2,5%
De Fryske Marren
646.412
723.639
77.227
11,9%
Harlingen
560.514
482.759
- 77.755 -13,9%
Heerenveen
470.223
522.202
51.979
11,1%
Leeuwarden
1.211.658
1.126.767
- 84.891
-7,0%
Noard-East Fryslân
839.066
970.618
131.551
15,7%
Ooststellingwerf
366.983
467.027
100.045
27,3%
Opsterland
317.028
309.722
- 7.306
-2,3%
Schiermonnikoog
44.377
35.036
- 9.341 -21,1%
Smallingerland
488.994
552.681
63.687
13,0%
Sudwest Fryslân
1.168.895
1.408.479
239.584
20,5%
Terschelling
688.546
704.221
15.675
2,3%
Tytsjerksteradiel
389.639
377.520
- 12.120
-3,1%
Vlieland
70.831
74.418
3.587
5,1%
Waadhoeke
824.710
883.863
59.153
7,2%
Weststellingwerf
328.619
396.379
67.760
20,6%
Subtotaal
9.087.593
9.740.363
652.770
7,2%
Provincie Fryslân
6.601.296
6.598.452
- 2.844
0,0%
Wetterskip
46.753
46.753
-
0,0%
Brikstaken*
283.825
286.086
2.261
0,0%
Overige opdrachten incidenteel
756.520
657.367
16.775.987
17.329.021
Eindtotaal
Pagina 37 van 47
- 99.153 -13,1% 553.034
3,3%
Mutatie deelnemersbijdrage
Deelnemer Achtkarspelen Ameland
Mutatie
Basistaken regulering en toezicht
40.636
34.557
Oorzaken mutatie deelnemersbijdrage Bbk Plustaken Collectieve Implementatie Overige opdrachten omgevingswet opbrengsten
Asbest - 13.163
16.475
411
2.991
Transitiebegroting
- 1.636
1.001 - 157
- 790
1.359
- 2.874
940
- 81
320
- 297
Dantumadiel
- 5.911
- 12.304
- 21.117
28.572
- 386
1.122
- 1.206
- 591
De Fryske Marren
77.227
38.742
1.382
31.140
1.076
5.904
- 2.971
1.953
Harlingen
- 77.755
- 53.963
- 13.031
- 2.104
- 2.466
444
- 2.776
- 3.859
Heerenveen
51.979
47.198
- 12.508
12.213
1.817
4.087
- 2.084
1.256
Leeuwarden
- 84.891
- 62.300
- 61.522
49.517
- 3.217
3.011
- 5.201
- 5.178
Noard-East Fryslân
131.551
96.090
- 49.443
74.433
2.335
7.600
- 3.173
3.709
Ooststellingwerf
100.045
93.097
- 6.841
5.079
1.955
4.973
- 1.476
3.259
Opsterland
- 7.306
- 6.707
- 10.370
11.396
- 720
1.752
- 1.898
- 760
Schiermonnikoog
- 9.341
- 7.281
1.135
- 2.226
- 273
-8
- 262
- 426
Smallingerland
63.687
54.538
- 9.998
13.750
1.227
4.231
- 1.719
1.658
Sudwest Fryslân
239.584
233.968
- 41.273
26.950
4.154
13.668
- 5.249
7.366
Terschelling*
15.675
7.884
6.529
940
357
889
- 326
- 598
Tytsjerksteradiel
- 12.120
- 38.499
- 4.446
32.767
- 734
1.825
- 1.963
- 1.070
Vlieland
3.587
6.604
- 653
- 2.678
138
301
- 145
19
Waadhoeke
59.153
- 3.372
12.611
46.902
135
5.563
- 3.659
973
Weststellingwerf
67.760
50.077
- 4.043
15.947
1.237
3.914
- 1.457
2.086
Provincie Fryslân
- 2.844
- 513.689
-
-
535.162
12.824
- 26.500
- 10.641
Wetterskip
-
-
-
-
Brikstaken
2.261
-
-
-
2.261
-
-
- 99.153
-
542.126
75.412
- 64.000
- 96.892
0
Overige opdrachten incidenteel
- 99.153
Eindtotaal
553.034
- 34.001
- 229.624
Pagina 38 van 47
360.013
-
Overzicht aantal inrichtingen (basistaken) Specificatie inrichtingen Gemeente
Categorie B
Categorie C Categorie IPPC
Achtkarspelen
106
Ameland Dantumadiel
Provinciaal
Totaal
23
14
0
143
17
5
0
0
22
70
18
2
0
90
De Fryske Marren
241
71
5
0
317
Harlingen
60
44
3
0
107
Heerenveen
128
47
6
0
181
Leeuwarden
137
93
6
0
236
Noard-East Fryslân
380
67
13
0
460
Ooststellingwerf
90
46
13
0
149
Opsterland
82
41
5
0
128
Schiermonnikoog
9
1
0
0
10
Smallingerland
128
39
3
0
170
Sudwest Fryslân
658
107
14
0
779
Terschelling
21
21
0
0
42
Tytsjerksteradiel
80
29
4
0
113
Vlieland
7
4
0
0
11
Waadhoeke
402
51
13
0
466
Weststellingwerf
85
50
6
0
141
0
58
58
Provincie Fryslân Totaal
2.701
757
107
Tariefstelling plustaken: Omschrijving
Uitvoering
Tarief
Ta ri efgroep 1
Scha a l 6-7
€ 85,50
Ta ri efgroep 2
Scha a l 8-9
€ 94,50
Ta ri efgroep 3
Scha a l 10
€ 110,00
Ta ri efgroep 4
Scha a l 11
€ 121,00
Pagina 39 van 47
58 3.623
Bijlage 2: Specificatie plusuren per deelnemer
Toezicht
Deelnemer
Niet basistaak Piket Plus bedrijven +2e hercontroles
Achtkarspelen
Vergunningverlening BOA
Toezicht Bodem
Juridisch Administr atief
p.m.
Ameland
66
Dantumadiel
40
De Fryske Marren Harlingen
Niet Bodem V basistaak bedrijven
65
264 475
p.m.
264
250
120
Heerenveen Leeuwarden
264
456
Noard-East Fryslân
884
REV
EV
Toezicht juridisch
300
6
82
9
54
1
12
3
80
4
45
131
20
157
9
416
5
73
9
450
10
109
9
980
20
168
370
65
Shared service
9
EED
Bodem Lucht
BeleidsDiversen** ondersteuning
Totaal
397 10
121
257
27
345 581
75
1.687 578 2.772
15
186
11
107
9
127
Opsterland
9
71
9
89
1
6
3
8
102
9
12
Smallingerland
285
Geluid
Ooststellingwerf Schiermonnikoog
160
Totaal
SPA
66 p.m.
264
650
Sudwest Fryslân Terschelling*
60
Tytsjerksteradiel
66
82
p.m.
Vlieland
89
Waadhoeke
300
66 p.m.
25
264
400
Tariefgroep
936 2
2
27
25
323
9
88
2
21
3
535
10
73
9
54
2
8
3
250
20
168
18
5
92
9
Weststellingwerf
Totaal uren per jaar
285
40
168
88 75 48
1.108 60
12
369
75
505 627
127
374 112
1.532 106
1.584
456
850
884
432
145
4.358
174
1.803
350
156
50
123
75
187
515
3
2
2
2
4
1
3
3
3
4
3
2
3
4
4
3
Pagina 40 van 47
1.536
13.078
Bijlage 3: Specificatie basistaakuren per deelnemer Begrote uren Deelnemer
Regulering Toezicht Asbest: Asbest: BBK: vergunning- toezicht vergunningverlening verlening
Bijdrage
BBK: Handhaving Ketentoezicht toezicht
WBB: WBB: Niet inrichting Totaal vergunning- toezicht gebonden uren verlening basistaken
obv integrale uurtarief
Achtkarspelen
941
1.158
120
50
225
162
187
263
-
-
-
3.105
Ameland
198
118
8
3
30
22
27
25
-
-
-
430
€ 45.194
Dantumadiel
353
531
144
60
213
153
102
115
-
-
-
1.670
€ 175.666
De Fryske Marren
€ 326.531
2.109
1.847
233
97
440
317
354
399
-
-
-
5.795
€ 609.527
Harlingen
959
1.159
44
18
98
70
165
173
-
-
-
2.685
€ 282.387
Heerenveen
1.237
1.192
300
125
383
275
247
262
-
-
-
4.021
€ 422.917
Leeuwarden
1.786
1.675
480
200
740
533
380
371
-
1.206
-
7.371
€ 775.226
Noard-East Fryslân
1.768
2.661
381
159
593
427
421
575
-
-
-
6.984
€ 734.547
Ooststellingwerf
1.698
1.280
216
90
100
72
243
291
-
-
-
3.990
€ 419.692
825
911
233
97
125
90
160
202
-
-
-
2.642
€ 277.906
Opsterland Schiermonnikoog
98
46
23
9
13
9
14
10
-
-
-
222
€ 23.298
Smallingerland
1.363
1.076
360
150
203
146
232
218
-
-
-
3.746
€ 394.024
Sudwest Fryslân
4.325
4.214
540
225
648
466
732
900
-
-
-
12.049
€ 1.267.340
Terschelling*
207
289
84
35
30
22
47
64
-
-
-
777
€ 81.683
Tytsjerksteradiel
806
750
179
74
323
232
166
165
-
-
-
2.695
€ 283.478
Vlieland
153
67
11
4
10
7
18
15
-
-
-
284
€ 29.911
1.494
2.595
353
147
480
346
380
558
-
-
-
6.352
€ 668.120
Weststellingwerf
1.405
1.046
144
60
170
122
207
234
-
-
-
3.389
€ 356.416
Provincie Fryslân
13.818
7.466
-
-
-
-
-
600
-
-
5.500
27.384
€ 2.880.255
Totaal uren
35.543
30.079
3.849
1.604
4.820
3.470
4.080
5.440
-
1.206
5.500
95.591
€ 10.054.117
Waadhoeke
Pagina 41 van 47
Bijlage 4: Overzicht taakvelden Taakvelden Begroting FUMO
2022
0,1 0,4 0,8 Bestuur Overhead,ondersteuning Overige baten en organisatie lasten
13.207.095
59.848
7,4 Milieubeheer
8,3 Wonen en Bouwen
Lasten: Personeelskosten Inbesteding o.b.v. DVO's Detachering Wetterskip Materiele lasten
28.000
28.000 2.510.897
100.000
Implementatie omgevingswet
75.000 16.704.521
9.695.669
286.086
9.695.669
286.086
286.086
783.530
2.510.897
Onvoorzien Totaal lasten
3.165.492
783.530
100.000 75.000 59.848
6.562.919
100.000
Baten: Basistaken
9.768.031
9.481.945
Aanvullende taken
5.332.192
5.332.192
Overige opbrengsten
1.529.298
Implementatie omgevingswet Totaal baten Saldo
1.529.298
75.000 16.704.521
75.000 0
0
Pagina 42 van 47
75.000
0
16.343.435
286.086
Bijlage 5: Risicoanalyse 2022 Risico Analyse De volgende risico’s die, als deze zich voordoen, kunnen leiden tot financiële gevolgen worden onderkend door de FUMO: Omschrijving risico
Beheersmaatregelen
Bedrag
Kans
Impact
(Hoog, Middel, Laag)
1.
De productiviteitsnorm bedraagt vanaf 2022 1.360 uur per fte. De realisatie over 2020 bedraagt circa 1.264 uur. Dit betekent dat er een 'gat' is van ca 100 uur per fte in het primair proces. Op een totale formatie van 116 fte, betreft dit ruim 11.500 uur. Het risico bestaat dat óf deze uren niet kunnen worden besteed aan de deelnemers óf dat voor deze uren extra capaciteit ingezet moet worden. Uitgaande van een tarief van € 85.- per uur, is het maximale risico € 977.500.
• Meer sturing op het behalen van de productiviteitsnorm. Hierbij kan gekeken worden naar de wijze van tijdsregistratie. • Met de deelnemers en het bestuur in gesprek gaan over de haalbaarheid van de productiviteitsnorm en deze eventueel bijstellen.
€ 977.500
M
€ 488.750
2.
De FUMO is volop in ontwikkeling en heeft een ambitieuze projectenkalender opgesteld om de basis op orde te krijgen. Tegelijkertijd is de FUMO uitvoeringsorganisatie, die ervoor moet zorgen dat de dienstverlening aan haar deelnemers op orde is, zowel kwalitatief als kwantitatief. Het risico bestaat dat de ontwikkeling van de FUMO vertraging oploopt omdat er onvoldoende uren/ budget beschikbaar is om de projectenkalender uit te voeren.
• Werken met een realistische projectplanning, waarin prioriteiten worden gesteld op basis van beschikbare uren/ budget. • Goed verwachtingsmanagement richting de deelnemers.
€ 500.000
M
€ 250.000
3.
Het ICT-landschap, waaronder het zaaksysteem LEEF, dient te worden aangepast aan de veranderende wet- en regelgeving zoals de Omgevingswet. Daarnaast vereist de aansluiting op het digitale stelsel een organisatie die geheel digitaal kwalitatieve, hoogstaande informatie verzamelt en opmaakt. Dit betekent dat (interne) processen en systemen opnieuw ingericht moeten worden. Ook zullen er aanpassingen moeten komen om nieuwe data, noodzakelijk als gevolg van de omgevingswet, te kunnen registreren. Omvang van het risico is moeilijk te bepalen. Schatting risico is € 400.000.
Goede contractuele afspraken maken met de leverancier van het zaaksysteem en te monitoren en sturen op de voortgang.
€ 400.000
H
€ 320.000
4.
Omgevingswet. Er zijn nog veel onduidelijkheden omtrent de impact van de Omgevingswet. Ook is het nog niet zeker óf de Omgevingswet per 1 januari 2022 in werking treedt. Er is projectbudget beschikbaar gesteld om de FUMO voor te bereiden op de Omgevingswet. Omdat er sprake is van veel onzekerheden, bestaat het risico dat dit budget niet voldoende is.
• Werken met een gedegen projectplanning • Mogelijkheden onderzoeken om binnen de begroting van de FUMO andere vormen van dekking aan te spreken • Tijdig met de deelnemers in gesprek over budgettaire consequenties indien de dekking onvoldoende blijkt
€ 200.000
M
€ 100.000
5.
Vanaf 2021 vervalt de subsidieregeling voor Externe Veiligheid. Dit gaat gepaard met het opnemen van een uitkering hiervoor in het
• Middels rapportages signaleren dat er minder uren
€ 160.000
M
€ 80.000
Pagina 43 van 47
gemeentefonds. De FUMO constateert dat niet alle deelnemers de FUMO inschakelen voor deze werkzaamheden, terwijl de FUMO hiervoor wel formatie beschikbaar heeft. Er is een minimale formatie benodigd om te kunnen voldoen aan de kwaliteitscriteria. Het risico bestaat dat er in werkelijkheid onvoldoende uren worden ingebracht, waardoor er onvoldoende dekking is voor de kosten van de beschikbare formatie.
6.
Werving, selectie en mobiliteit. Wegens schaarste op de arbeidsmarkt is het voor m.n. de specialistische functies uiterst moeilijk intern personeel te werven. Hierdoor wordt gebruik gemaakt van inhuur. In de begroting wordt rekening gehouden met een flexibele schil van 15%. Wanneer er naar verhouding meer moet wordt ingehuurd, is het risico dat de kosten hoger worden dan begroot. Wanneer de verhouding 75/25 wordt in plaats van 85/15, levert dit verhoudingsgewijs 10 fte meer inhuur op. Inhuur kosten gemiddeld € 35K per jaar meer, waardoor het totale risico € 350 K bedraagt.
worden ingebracht dan verwacht. • Met de betreffende deelnemers in gesprek gaan over de oorzaken hiervan.
Via het project Strategische Personeelsplanning wordt getracht om op een andere manier de werving en selectie te doen. Hierbij wordt ingezet op een steviger verbinding met opleidingsinstituten en het verleggen van de koers naar het meer zelf vormen en opleiden van personeel.
€ 350.000
€ 2.587.500
Totaal
Pagina 44 van 47
L
€ 70.000
€ 1.308.750
Bijlage 6: Geconsolideerde begroting In deze bijlage worden de reguliere begroting en de transitiebegroting geconsolideerd gepresenteerd. Meerjarenbegroting geconsolideerd (Bedragen x € 1000)
2022
2023
2024
2025
2026
Lasten Personeelskosten Overige personeelskosten Kapitaallasten Wagenpark Huisvesting Administratie ICT Overige kosten Onvoorzien Ontwikkelkosten Implementatie omgevingswet Implementatiekosten (oud) Indexering Totale lasten incl indexering
14.019 880 85 165 671 53 423 182 100 51 75 453 32 17.189
14.019 880 85 165 671 53 423 182 100 51 482 17.111
14.019 880 85 165 671 53 423 182 100 51 964 17.593
14.019 880 85 165 671 53 423 182 100 51 1.447 18.075
14.019 880 85 165 671 53 423 182 100 51 1.929 18.558
Baten Baten uit extra opdrachten Deelnemersbijdrage incl indexering Bijdrage transitiebegroting Totale baten
657 16.046 625 17.328
680 16.430 17.111
704 16.889 17.593
729 17.346 18.075
754 17.803 18.558
140
-
-
-
-
Saldo baten en lasten
De geconsolideerde begroting laat in 2022 een begrotingsoverschot zien. Dit wordt veroorzaakt door de opzet van de transitiebegroting, waarbij de opbrengsten over 4 jaar geëgaliseerd worden, terwijl de werkelijke kosten een dalend patroon kennen. In 2022 is als gevolg hiervan sprake van een positief saldo, waar in de voorgaande jaren juist sprake was van een tekort. Structureel is er sprake van een evenwicht tussen de baten en lasten.
Pagina 45 van 47
Bijlage 7: Begrote aantal meldingen bodem en asbest Meldingen asbest Gemeente
Meldingen Bbk:: Meldingen
Gemeente
Meldingen
Achtkarspelen
80
Achtkarspelen
90
Ameland
5
Ameland
12
Dantumadiel
96
Dantumadiel
85
De Fryske Marren
155
De Fryske Marren
176
Harlingen
29
Harlingen
39
Heerenveen
200
Heerenveen
153
Leeuwarden
320
Leeuwarden
296
Noard-East Fryslân
254
Noard-East Fryslân
237
Ooststellingwerf
144
Ooststellingwerf
40
Opsterland
155
Opsterland
50
Schiermonnikoog
15
Schiermonnikoog
5
Smallingerland
240
Smallingerland
81
Sudwest Fryslân
360
Sudwest Fryslân
259
Terschelling
56
Terschelling
12
Tytsjerksteradiel
119
Tytsjerksteradiel
129
Vlieland
7
Vlieland
4
Waadhoeke
235
Waadhoeke
192
Weststellingwerf
96
Weststellingwerf
68
Totaal
2.566
Totaal
Pagina 46 van 47
1.928
Bijlage 8: Collectieve taken Omgevingsdiensten zoals de FUMO zijn opgericht met als doel een effectieve, efficiënte en kwalitatief hoogwaardige uitvoering van de VTH-taken binnen het omgevingsrecht te bewerkstelligen en daarbij samen te werken met partners. Voor verschillende taken geldt dat deze taken aangemerkt kunnen worden als collectieve taak. De belangrijkste kenmerken van collectieve taken zijn dat alle deelnemers opdrachtgever zijn en in een bepaalde mate belang hebben bij de uitvoering van deze taken. Voor een aantal van deze collectieve taken geldt dat deze naar aard en karakter Fryslânbreed uitgevoerd moeten worden. Deze (structurele) taken hebben meerwaarde voor heel Fryslân. De inspanningen die met de uitvoering van deze taken zijn gemoeid zijn daardoor niet of nauwelijks toe te wijzen aan individuele deelnemers. Voorbeelden van deze collectieve taken zijn: • milieualarmnummer (24/7 bereikbaar); • kennisuitwisseling en kennisoverdracht; • voorbereidingen naar informatie gestuurd (risicogestuurd) toezicht, handhaving en vergunningverlening. Productie en financiën Productie Diensten (in uren) - Ketentoezicht - Boa-coördinatie (plus) - Collectieve uren Financiële realisatie
2021
2022 5.440 700 2.150
5.440 700 2.150 Zijn ingerekend in de programma’s vergunningen, toezicht en handhaving en Specialistisch advies
De nadere uitwerking van de diensten ‘ketentoezicht’ en ‘collectieve uren’ is onderdeel van het jaarprogramma uitvoering VTH taken van de FUMO. In deze begroting 2022 zijn de collectieve diensten bij elkaar samengevoegd.
Pagina 47 van 47