Bijlage Ib - Ontwerpbestemmingsplan
Tekst van het document
24.5.3
Toelaatbaarheid
De werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden als bedoeld in 24.5.1 zijn slechts toelaatbaar, mits op basis van onderzoek door een cultuurhistorisch deskundige is aangetoond dat de in bijlage 3 bij deze regels aangegeven cultuurhistorische en ruimtelijke waarden van het gebied en zijn bebouwing niet onevenredig worden geschaad. 24.6
Omgevingsvergunning voor het slopen van een bouwwerk
24.6.1
Vergunningplicht
Het is verboden zonder of in afwijking van een omgevingsvergunning een bouwwerk geheel of gedeeltelijk te slopen. 24.6.2
Uitzonderingen
Het bepaalde in 24.6.1 is niet van toepassing indien de werkzaamheden al in uitvoering en/of vergund zijn op het tijdstip van het van kracht worden van het plan. 24.6.3 a. b.
Toelaatbaarheid
Het verlenen van de omgevingsvergunning als bedoeld in 24.6.1 is slechts toelaatbaar, mits hierdoor geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de cultuurhistorische en ruimtelijke waarden van het gebied, zoals aangegeven in bijlage 3 bij deze regels. Voor zover de gronden tevens zijn bestemd voor Waarde - Archeologie 1: 1. dient de archeologische waarde van het terrein naar het oordeel van de gemeentelijke archeoloog in voldoende mate te zijn vastgesteld; 2. is het verlenen van de omgevingsvergunning als bedoeld in 24.6.1 slechts toelaatbaar, mits hierdoor geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de archeologische waarden van het gebied; 3. kunnen in het belang van de archeologische monumentenzorg, aan de omgevingsvergunning voor het slopen voorschriften worden verbonden met betrekking tot de wijze van slopen (artikel 2.22, lid 3 onder d Wabo jo artikel 5.2 Bor).
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
57
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Hoofdstuk 3 Artikel 25
Algemene regels Anti-dubbeltelregel
Grond die eenmaal in aanmerking is genomen bij het toestaan van een bouwplan waaraan uitvoering is gegeven of alsnog kan worden gegeven, blijft bij de beoordeling van latere bouwplannen buiten beschouwing.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
58
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 26
Algemene bouwregels
26.1
Monumenten
26.1.1
Bouwregels
Ter plaatse van de aanduiding 'specifieke bouwaanduiding - monument' gelden, aanvullend op de andere daar voorkomende bestemming(en), de volgende regels: a. b.
de verschijningsvorm van het hoofdgebouw, bepaald door de gevelbreedte, goothoogte, bouwhoogte, dakhelling, nokrichting en oppervlakte van het grondvlak, zoals deze bestond op het tijdstip van de terinzagelegging van het ontwerp van dit plan, blijft gehandhaafd; in afwijking van het bepaalde in sublid a is een afwijking van de goothoogte en/of de bouwhoogte van ten hoogste 5% toegestaan, waarbij de dakhelling overeenkomstig mag worden aangepast.
26.1.2
Afwijken van de bouwregels
Burgemeester en wethouders kunnen bij omgevingsvergunning afwijken van de in lid 26.1.1 genoemde bouwregels voor het veranderen van het bouwwerk, mits geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de monumentale waarden van het bouwwerk. 26.2
Karakteristieke bouwwerken
26.2.1
Bouwregels
Ter plaatse van de aanduiding 'karakteristiek' gelden, aanvullend op de andere daar voorkomende bestemming(en), de volgende regels: a. b.
de verschijningsvorm van het hoofdgebouw, bepaald door de gevelbreedte, goothoogte, bouwhoogte, dakhelling, nokrichting en oppervlakte van het grondvlak, zoals deze bestond op het tijdstip van de terinzagelegging van het ontwerp van dit plan, blijft gehandhaafd; in afwijking van het bepaalde in sublid a is een afwijking van de goothoogte en/of de bouwhoogte van ten hoogste 5% toegestaan, waarbij de dakhelling overeenkomstig mag worden aangepast.
26.2.2
Afwijken van de bouwregels
Het bevoegd gezag kan bij een omgevingsvergunning afwijken van het bepaalde in de in lid 26.2.1 genoemde bouwregels voor het veranderen van het hoofdgebouw, mits geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de karakteristieke verschijningsvorm van het gebouw. 26.2.3
Omgevingsvergunning voor het slopen van een bouwwerk
Een omgevingsvergunning is vereist voor het slopen van de in Bijlage 4 met waarde K1 gewaardeerde bebouwing of delen daarvan, waarbij geldt dat: a.
b.
26.3
een omgevingsvergunning slechts kan worden verleend wanneer: 1. de karakteristieke hoofdvorm c.q. verschijningsvorm niet langer aanwezig is en niet zonder ingrijpende wijzigingen aan de bebouwing kan worden hersteld, en/of; 2. de karakteristieke hoofdvorm in redelijkheid niet te handhaven is, en/of; 3. het delen van een bouwwerk betreft, die op zichzelf niet als karakteristiek zijn aan te merken en door sloop daarvan geen onevenredige aantasting van de karakteristieke hoofdvorm veroorzaken. een omgevingsvergunning niet nodig is voor werken en werkzaamheden die: 1. het normale onderhoud betreffen; 2. al in uitvoering zijn op het tijdstip van het van kracht worden van het plan; 3. mogen worden uitgevoerd volgens een al verleende omgevingsvergunning. Bestaande maatvoering
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
59
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp In die gevallen dat de bestaande goothoogte, bouwhoogte, oppervlakte, inhoud, afstand en/of situering tot enige op de verbeelding aangegeven lijn van met vergunning tot stand gekomen bouwwerken, minder dan wel meer bedraagt dan in de bouwregels in Hoofdstuk 2 van deze regels is voorgeschreven respectievelijk toegestaan, geldt die goothoogte, bouwhoogte, oppervlakte, inhoud, afstand en/of situering in afwijking daarvan als minimaal respectievelijk maximaal toegestaan. 26.4
Vlonders en steigers
In geval dat op basis van Hoofdstuk 2 vlonders en steigers zijn toegestaan dan geldt dat de bouwhoogte ten hoogste 1,00 meter bedraagt, gemeten vanaf het Nieuw Amsterdams Peil, tenzij in Hoofdstuk 2 anders is aangegeven.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
60
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 27 27.1
Algemene gebruiksregels
Strijdig gebruik
Tot een gebruik, strijdig met de in dit plan gegeven bestemmingen, wordt in ieder geval gerekend: a. b. c. d. e.
27.2
het opslaan of bergen van onbruikbare of althans aan hun oorspronkelijke gebruik onttrokken voorwerpen, goederen, stoffen en materialen en van emballage en/of afval, behoudens voor zover zulks noodzakelijk is in verband met het op de bestemming gerichte gebruik van de grond; het opslaan, opgeslagen houden, storten of lozen van vaste of vloeibare afvalstoffen behoudens voor zover zulks noodzakelijk is in verband met het op de bestemming gerichte gebruik van de grond. het gebruik van de gronden en bouwwerken ten behoeve van een seksinrichting; het gebruik van de gronden en bouwwerken ten behoeve van risicovolle inrichtingen (met uitzondering van gronden aangeduid met ‘verkooppunt motorbrandstoffen met lpg’), vuurwerkbedrijven en geluidszoneringsplichtige inrichtingen; het gebruik van de gronden als standplaats voor kampeermiddelen, tenzij uitdrukkelijk in Hoofdstuk 2 toegestaan. Bestaand afwijkend gebruik
Het gebruik van gronden en bouwwerken dat met vergunning tot stand gekomen is mag worden voortgezet, onverminderd het bepaalde in Hoofdstuk 2. 27.3
Evenementen
Het gebruiken of het laten gebruiken van gronden ten behoeve van kortstondige, incidentele evenementen, festiviteiten en manifestaties is toegestaan, indien en voor zover daarvoor ingevolge een wettelijk voorschrift vergunning, ontheffing of vrijstelling vereist is en deze is verleend, dan wel een melding is gedaan.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
61
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 28
Algemene aanduidingsregels
28.1
veiligheidszone - lpg
28.1.1
Aanduidingsomschrijving
De gronden ter plaatse van de aanduiding veiligheidszone - lpg zijn, behalve voor de daar voorkomende bestemmingen, mede bestemd voor de bescherming van het woon- en leefklimaat in verband met de aanwezigheid van een lpg-station. 28.1.2
Bouwregels
In afwijking van de bouwregels van de andere daar voorkomende bestemming(en) gelden ter plaatse van de aanduiding 'veiligheidszone - lpg' de volgende regels: a. b.
er mogen geen kwetsbare objecten worden gebouwd; de bouw van beperkt kwetsbare objecten is toegestaan, mits: 1. er sprake is van zwaarwegende maatschappelijke, economische en/of planologische redenen; 2. is aangetoond dat er hierdoor geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de veiligheid van personen.
28.1.3
Specifieke gebruiksregels
Tot een strijdig gebruik wordt in ieder geval het gebruik van de gronden en bouwwerken voor kwetsbare objecten gerekend, met uitzondering van het bestaande gebruik. 28.1.4
Wijzigingsbevoegdheid
Burgemeester en wethouders zijn bevoegd het plan te wijzigen in die zin dat: a. b.
de aanduiding 'veiligheidszone - lpg' wordt gewijzigd, mits de betreffende inrichting en de daarbij horende plaatsgebonden risicocontour 10-6 is gewijzigd; de aanduiding 'veiligheidszone - lpg' wordt verwijderd, mits de betreffende inrichting buiten gebruik is gesteld.
28.2
overige zone - dijken
28.2.1
Aanduidingsomschrijving
Ter plaatse van de aanduiding overige zone - dijken zijn de gronden, behalve voor de daar voorkomende bestemming(en), mede bestemd voor de bescherming van het voor het betreffende dijkgedeelte kenmerkende breedte- en hoogteprofiel; 28.2.2 Omgevingsvergunning voor het uitvoeren van een werk, geen bouwwerk zijnde, of van werkzaamheden a Vergunningplicht Het is verboden zonder of in afwijking van een omgevingsvergunning van het bevoegd gezag, op de gronden ter plaatse van de aanduiding overige zone - dijken de volgende werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren: a. het ophogen, afgraven, afschuiven of egaliseren van gronden; b. het dempen en/of graven van waterlopen; c. het aanleggen van ondergrondse of bovengrondse transport-, energie- en/of communicatieleidingen. b Uitzonderingen Het verbod als bedoeld in 28.2.2 onder a is niet van toepassing op werken of werkzaamheden die: a. b. c. c
betrekking hebben op normaal onderhoud en beheer; al in uitvoering zijn op het tijdstip van het van kracht worden van het plan; mogen worden uitgevoerd krachtens een al verleende omgevingsvergunning. Toelaatbaarheid BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
62
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp De werken of werkzaamheden als bedoeld in 28.2.2 onder a zijn slechts toelaatbaar mits geen onevenredige aantasting plaatsvindt van het landschappelijk beeld en/of de cultuurhistorische waarden van de dijk en/of het dijkprofiel.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
63
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 29
Algemene afwijkingsregels
Mits geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan het straat- en bebouwingsbeeld, de woonsituatie, de verkeersveiligheid en de gebruiksmogelijkheden van aangrenzende gronden, kan met omgevingsvergunning worden afgeweken van: a. b.
de bij recht in het plan gegeven maten, afmetingen en percentages, tot ten hoogste 10% van die maten, afmetingen en percentages, indien dit om bouwtechnische redenen of om redenen van doelmatigheid van de bouw noodzakelijk is; het bepaalde ten aanzien van het bouwen van gebouwen binnen het bouw- c.q. het bestemmingsvlak in die zin dat de grenzen van het bouw- c.q. het bestemmingsvlak met ten hoogste 1,50 m worden overschreden door: 1. plinten, pilasters, kozijnen, gevelversieringen, ventilatiekanalen en schoorstenen; 2. gevel- en kroonlijsten en overstekende daken; 3. ingangspartijen, luifels, balkons en galerijen.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
64
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 30
Algemene wijzigingsregels
Burgemeester en wethouders kunnen het plan wijzigen door: a. b.
aan gronden alsnog de dubbelbestemming Waarde - Archeologie 1 toe te kennen indien uit archeologisch onderzoek blijkt dat de begrenzing van de gronden met deze medebestemming, gelet op ter plaatse aanwezige archeologische waarden, aanpassing behoeft. aan gronden alsnog de dubbelbestemming Waarde - Archeologie 2 toe te kennen indien uit archeologisch onderzoek blijkt dat de begrenzing van de gronden met deze medebestemming, gelet op ter plaatse aanwezige archeologische waarden, aanpassing behoeft.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
65
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 31 31.1 a.
b. c.
Overige regels
Voldoende parkeergelegenheid Een nieuw bouwwerk, verandering van een bouwwerk, verandering van gebruik van een bouwwerk of van gronden (al dan niet gecombineerd), waarvan een behoefte aan parkeergelegenheid wordt verwacht, is niet toegestaan wanneer op het bouwperceel of in de omgeving daarvan niet in voldoende parkeergelegenheid is voorzien en in stand wordt gehouden; bij een omgevingsvergunning, dan wel bij de beoordeling of het gebruik in overeenstemming is met het bestemmingsplan wordt op basis van de op dat moment van toepassing zijnde beleidsregels bepaald of er sprake is van voldoende parkeergelegenheid; bij een omgevingsvergunning kan worden afgeweken van het bepaalde in sub a en worden toegestaan dat in minder dan voldoende parkeergelegenheid wordt voorzien, mits dit geen onevenredige afbreuk doet aan de parkeersituatie.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
66
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Hoofdstuk 4 Artikel 32 32.1 a.
b. c.
32.2 a. b. c.
Overgangs- en slotregels Overgangsrecht
Overgangsrecht bouwwerken Een bouwwerk dat op het tijdstip van inwerkingtreding van het bestemmingsplan aanwezig of in uitvoering is, dan wel gebouwd kan worden krachtens een omgevingsvergunning voor het bouwen, en afwijkt van het plan, mag, mits deze afwijking naar aard en omvang niet wordt vergroot: 1. gedeeltelijk worden vernieuwd of veranderd; 2. na het teniet gaan ten gevolge van een calamiteit geheel worden vernieuwd of veranderd, mits de aanvraag van de omgevingsvergunning voor het bouwen wordt gedaan binnen twee jaar na de dag waarop het bouwwerk is teniet gegaan. het bevoegd gezag kan eenmalig in afwijking van het bepaalde in sub a een omgevingsvergunning verlenen voor het vergroten van de inhoud van een bouwwerk als bedoeld in het sub a met maximaal 10% sub a is niet van toepassing op bouwwerken die weliswaar bestaan op het tijdstip van inwerkingtreding van het plan, maar zijn gebouwd zonder vergunning en in strijd met het daarvoor geldende plan, daaronder begrepen de overgangsbepaling van dat plan.
Overgangsrecht gebruik Het gebruik van gronden en bouwwerken dat bestond op het tijdstip van inwerkingtreding van het bestemmingsplan en hiermee in strijd is, mag worden voortgezet; het is verboden het met het bestemmingsplan strijdige gebruik, bedoeld in sub a, te veranderen in een ander met dat plan strijdig gebruik, tenzij door deze verandering de afwijking naar aard en afwijking wordt verkleind; indien het gebruik, bedoeld in sub a, na het tijdstip van inwerkingtreding van het plan voor een periode langer dan een jaar wordt onderbroken, is het verboden dit gebruik daarna te hervatten of te laten hervatten.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
67
Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels ontwerp
Artikel 33
Slotregel
Deze regels worden aangehaald als: Regels van het Bestemmingsplan SWF- 8 dorpen noord en bedrijventerrein Wommels.
BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies
68
BIJLAGE 1 – LIJST MET BIJ WONINGEN TOEGESTANE BEROEPEN EN BEDRIJVEN Uitoefening van (para-)medische beroepen, waaronder: individuele praktijk voor huisarts, apotheker, psychiater, psycholoog, fysiotherapie of bewegingsleer, voedingsleer, logopedie, verloskundige. individuele praktijk dierenarts Kledingmakerij (maat)kledingmakerij en kledingverstelbedrijf woningstoffeerderij Kantoorfunctie ten behoeve van bedrijvigheid die elders wordt uitgeoefend, zoals: schoonmaakbedrijf, schoorsteenveegbedrijf, glazenwasserij, maar ook ten behoeve van bijvoorbeeld een groothandelsbedrijf Reparatiebedrijfjes, waaronder: reparatie van kleine (elektrische) gebruiksgoederen reparatie van muziekinstrumenten In ieder geval zijn autoreparatiebedrijven en las- en montagebedrijven uitgezonderd.
Advies- en ontwerpbureaus: reclame ontwerp grafisch ontwerp (bouwkundig, interieur- of tuin- en landschaps-) architect stedenbouwkundige - ingenieur (Zakelijke) dienstverlening, waaronder: notaris advocaat gerechtsdeurwaarder (register of belasting-) accountant assurantie-/verzekeringsbemiddeling exploitatie en handel in onroerende zaken administratieconsulent organisatieadviseur Overige dienstverlening: kappersbedrijf schoonheidssalon nagelstudio tattooshop Onderwijs: autorijschool onderwijs niet in te delen naar specificatie, mits zonder werkplaats of laboratorium Ateliers: ateliers van beeldend kunstenaars, pottenbakkers, glazeniers e.d. Webwinkel Een winkel op een perceel waarbij de verkoop van op de eindgebruiker gerichte goederen uitsluitend plaatsvindt via internet, waarbij geen klanten op het perceel langskomen (om goederen af te halen of uit te proberen of te betalen) en er geen ruimtelijke uitstraling uitgaat van de webwinkel.
OMSCHRIJVING
151 152 152 152 152 152 152 1531 1531 1531 1532, 1533 1532, 1533 1532, 1533 1532, 1533 1532, 1533 1532, 1533 1541 1541 1541 1542 1542 1542 1543 1543 1543 1551
108 102 102 102 102 102 102 1031 1031 1031 1032, 1039 1032, 1039 1032, 1039 1032, 1039 1032, 1039 1032, 1039 104101 104101 104101 104102 104102 104102 1042 1042 1042 1052
8 0 2 3 4 5 6 0 1 2 0 1 2 3 4 5 0 1 2 0 1 2 0 1 2 0
CATEGORIE
VERVAARDIGING VAN VOEDINGSMIDDELEN EN DRANKEN Slachterijen en overige vleesverwerking: - slachterijen en pluimveeslachterijen - bewerkingsinrichting van darmen en vleesafval - vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. > 1000 m² - vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. <= 1000 m² - vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. <= 200 m² - loonslachterijen - vervaardiging van snacks en vervaardiging van kant-en-klaar-maaltijden met p.o. < 2.000 m² Visverwerkingsbedrijven: - conserveren - roken - verwerken anderszins: p.o.> 1000 m² - verwerken anderszins: p.o. <= 1000 m² - verwerken anderszins: p.o. <= 300 m² Aardappelprodukten fabrieken: - vervaardiging van aardappelproducten - vervaardiging van snacks met p.o. < 2.000 m² Groente- en fruitconservenfabrieken: - jam - groente algemeen - met koolsoorten - met drogerijen - met uienconservering (zoutinleggerij) Vervaardiging van ruwe plantaardige en dierlijke oliën en vetten: - p.c. < 250.000 t/j - p.c. >= 250.000 t/j Raffinage van plantaardige en dierlijke oliën en vetten: - p.c. < 250.000 t/j - p.c. >= 250.000 t/j Margarinefabrieken: - p.c. < 250.000 t/j - p.c. >= 250.000 t/j Zuivelprodukten fabrieken:
GEVAAR
0 1 3 4 5 6 7
GELUID
10, 11 101, 102 101, 102 101 101 101 101 101, 102
STOF
15 151 151 151 151 151 151 151
AFSTANDEN IN METERS
GEUR
SBI-CODE 2008
nummer
SBI-CODE
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
GROOTSTE AFSTAND
Bijlage 2 staat bedrijfsactiviteiten
100 300 100 50 30 50
0 0 0 0 0 0
100 C 100 C 100 C 50 C 50 50
50 R 50 R 50 R 30 10 10
100 D 300 100 50 50 50
3.2 4.2 3.2 3.1 3.1 3.1
50
0
50
10
50
3.1
200 300 300 100 50
0 0 10 10 10
100 C 50 C 50 C 50 30
30 0 30 30 10
200 300 300 D 100 50
4.1 4.2 4.2 3.2 3.1
300 50
30 10
200 C 50
50 R 50 R
300 50
4.2 3.1
50 50 100 300 300
10 10 10 10 10
100 C 100 C 100 C 200 C 100 C
10 10 10 30 10
100 100 100 300 300
3.2 3.2 3.2 4.2 4.2
200 300
30 50
100 C 300 C Z
30 R 50 R
200 300
4.1 4.2
200 300
10 10
100 C 300 C Z
100 R 200 R
200 300
4.1 4.2
100 200
10 10
200 C 300 C Z
30 R 50 R
200 300
4.1 4.2
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten
- melkprodukten fabrieken v.c. < 55.000 t/j - melkprodukten fabrieken v.c. >= 55.000 t/j - overige zuivelprodukten fabrieken Consumptie-ijsfabrieken: p.o. > 200 m² - consumptie-ijsfabrieken: p.o. <= 200 m² Meelfabrieken: - p.c. >= 500 t/u - p.c. < 500 t/u Grutterswarenfabrieken Zetmeelfabrieken: - p.c. < 10 t/u - p.c. >= 10 t/u Veevoerfabrieken: - drogerijen (gras, pulp, groenvoeder, veevoeder) cap. < 10 t/u water - mengvoeder, p.c. < 100 t/u - mengvoeder, p.c. >= 100 t/u Vervaardiging van voer voor huisdieren Broodfabrieken, brood- en banketbakkerijen: - v.c. < 7500 kg meel/week, bij gebruik van charge-ovens - v.c. >= 7500 kg meel/week Banket, biscuit- en koekfabrieken Suikerfabrieken: Verwerking cacaobonen en vervaardiging chocolade- en suikerwerk:
1551 1551 1551 1552 1552 1561 1561 1561 1561 1562 1562 1562 1571 1571 1571 1571 1572 1581 1581 1581 1582 1583 1584
1051 1051 1051 1052 1052 1061 1061 1061 1061 1062 1062 1062 1091 1091 1091 1091 1092 1071 1071 1071 1072 1081 10821
3 4 5 1 2 0 1 2
1584 1584 1584 1585 1586 1586 1587 1589 1589.1 1589.2 1589.2 1589.2 1589.2 1591 1592 1592 1592
10821 10821 10821 1073 1083 1083 108401 1089 1089 1089 1089 1089 1089 110101 110102 110102 110102
2 - cacao- en chocoladefabrieken vervaardigen van chocoladewerken met p.o. < 2.000 m² 4 - Suikerwerkfabrieken met suiker branden 5 - Suikerwerkfabrieken zonder suiker branden: p.o. > 200 m² Deegwarenfabrieken 0 Koffiebranderijen en theepakkerijen: 2 - theepakkerijen Vervaardiging van azijn, specerijen en kruiden Vervaardiging van overige voedingsmiddelen Bakkerijgrondstoffenfabrieken 0 Soep- en soeparomafabrieken: 1 - zonder poederdrogen 2 - met poederdrogen Bakmeel- en puddingpoederfabrieken Destilleerderijen en likeurstokerijen 0 Vervaardiging van ethylalcohol door gisting: 1 - p.c. < 5.000 t/j 2 - p.c. >= 5.000 t/j
0 1 2 0 3 5 6 0 1 2 0 0
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
100 300 300 100 30
3.2 4.2 4.2 3.2 2
100 R 50 R 50
300 200 200 D
4.2 4.1 4.1
200 C 300 C Z
30 R 50 R
200 300
4.1 4.2
100 50 100 100
200 C 200 C 300 C Z 200 C
30 30 50 R 30
300 200 300 200
4.2 4.1 4.2 4.1
30 100 100
10 30 10
30 C 100 C 100 C
10 30 30
30 100 100
2 3.2 3.2
100 300 100 50
30 30 30 30
50 50 50 10
30 30 R 30 R 10
100 300 100 50
3.2 4.2 3.2 3.1
100 200 200 200
10 30 30 50
30 50 50 50
10 10 30 50 R
100 200 200 D 200
3.2 4.1 4.1 4.1
100 300 200 300
10 50 50 30
50 50 50 200 C
10 50 R 30 30
100 300 200 300
3.2 4.2 4.1 4.2
200 300
30 50
200 C 300 C
30 R 50 R
200 300
4.1 4.2
50 100 50 50 10
0 0 50 0 0
100 C 300 C Z 300 C 100 C 30
50 50 50 50 0
200 100 50
100 50 100
300 C Z 200 C 200 C
200 300
50 100
300 200 300 200
R R R R
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 1596 1105 1597 1106 1598 1107 16 12 16 12 160 120 17 13 17 13 171 131 172 132 172 132 172 132 173 133 174, 175 139 1751 1393 176, 177 139, 143 18 14 18 14 181 141 183 142, 151 19 15 19 15 191 151, 152 192 151 193 152 20 16 20 16 2010.1 16101 2010.2 16102 2010.2 16102 2010.2 16102 202 1621 203, 204, 205 162 203, 204, 205 162 21 17 21 17 2111 1711 2112 1712 2112 1712 2112 1712 2112 1712
-
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
Bierbrouwerijen Mouterijen Mineraalwater- en frisdrankfabrieken
300 300 10
30 50 0
100 C 100 C 100
50 R 30 50 R
300 300 100
4.2 4.2 3.2
VERWERKING VAN TABAK Tabakverwerkende industrie
200
30
50 C
30
200
4.1
10
50
100
30
100
3.2
10 10 50 10 100 0
10 30 0 0 30 10
100 300 50 50 200 50
0 50 10 10 10 10
100 300 50 50 200 50
3.2 4.2 3.1 3.1 4.1 3.1
30 50
0 10
50 10
0 10
50 50
3.1 3.1
300 50 50
30 10 10
100 30 50
10 10 10
300 50 D 50
4.2 3.1 3.1
0
50
100
50 R
100
3.2
200 10 100 0 0
30 30 30 30 30
50 50 100 100 50
10 10 10 0 0
200 50 100 100 50
4.1 3.1 3.2 3.2 3.1
200
100
200 C
50 R
200
4.1
50 100 200
30 50 100
50 C 200 C Z 300 C Z
30 R 50 R 100 R
50 200 300
3.1 4.1 4.2
VERVAARDIGING VAN TEXTIEL Bewerken en spinnen van textielvezels 0 Weven van textiel: 1 - aantal weefgetouwen < 50 2 - aantal weefgetouwen >= 50 Textielveredelingsbedrijven Vervaardiging van textielwaren Tapijt-, kokos- en vloermattenfabrieken Vervaardiging van gebreide en gehaakte stoffen en artikelen - VERVAARDIGING VAN KLEDING; BEREIDEN EN VERVEN VAN BONT Vervaardiging kleding van leer Bereiden en verven van bont; vervaardiging van artikelen van bont - VERVAARDIGING VAN LEER EN LEDERWAREN (EXCL. KLEDING) Lederfabrieken Lederwarenfabrieken (excl. kleding en schoeisel) Schoenenfabrieken - HOUTINDUSTRIE EN VERVAARDIGING ARTIKELEN VAN HOUT, RIET, KURK E.D. Houtzagerijen 0 Houtconserveringsbedrijven: 1 - met creosootolie 2 - met zoutoplossingen Fineer- en plaatmaterialenfabrieken 0 Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout 1 Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout, p.o. < 200 m2 - VERVAARDIGING VAN PAPIER, KARTON EN PAPIER- EN KARTONWAREN Vervaardiging van pulp 0 Papier- en kartonfabrieken: 1 - p.c. < 3 t/u 2 - p.c. 3 - 15 t/u 3 - p.c. >= 15 t/u
Z
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 212 2121.2 2121.2 2121.2 22 22 2221 2222 23 23 2320.1 2320.2 2320.2 2320.2 233 24 24 2411 2412 2413 2413 2414.1 2414.1 2414.1 2414.1 2414.1 2414.2 2414.2 242 243 2441 2441 2442 2442 2451 2452 2462 2462 2464 2466 2466
172 17212 17212 17212 58 58 1811 1812 19 19 19201 19202 19202 19202 201, 212, 244 20 20 2011 2012 2012 2012 20141 20141 20141 20141 20141 20149 20149 202 203 2120 2110 2120 2120 2041 2042 2052 2052 205902 205903 205903
0 1 2 -
-
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
Papier- en kartonwarenfabrieken Golfkartonfabrieken: - p.c. < 3 t/u - p.c. >= 3 t/u UITGEVERIJEN, DRUKKERIJEN EN REPRODUKTIE VAN OPGENOMEN MEDIA Drukkerijen van dagbladen Drukkerijen (vlak- en rotatie-diepdrukkerijen)
AARDOLIE-/STEENKOOLVERWERK. IND.; BEWERKING SPLIJT-/KWEEKSTOFFEN Aardolieraffinaderijen A Smeeroliën- en vettenfabrieken B Recyclingbedrijven voor afgewerkte olie C Aardolieproduktenfabrieken n.e.g. Splijt- en kweekstoffenbewerkingsbedrijven - VERVAARDIGING VAN CHEMISCHE PRODUKTEN 0 Vervaardiging van industriële gassen: Kleur- en verfstoffenfabrieken 0 Anorg. chemische grondstoffenfabrieken: 1 - niet vallend onder "post-Seveso-richtlijn" A0 Organ. chemische grondstoffenfabrieken: A1 - niet vallend onder "post-Seveso-richtlijn" B0 Methanolfabrieken: B1 - p.c. < 100.000 t/j B2 - p.c. >= 100.000 t/j 0 Vetzuren en alkanolenfabrieken (niet synth.): 1 - p.c. < 50.000 t/j 0 Landbouwchemicaliënfabrieken: Verf, lak en vernisfabrieken 0 Farmaceutische grondstoffenfabrieken: 1 - p.c. < 1.000 t/j 0 Farmaceutische produktenfabrieken: 1 - formulering en afvullen geneesmiddelen Zeep-, was- en reinigingsmiddelenfabrieken Parfumerie- en cosmeticafabrieken 0 Lijm- en plakmiddelenfabrieken: 1 - zonder dierlijke grondstoffen Fotochemische produktenfabrieken A Chemische kantoorbenodigdhedenfabrieken B Overige chemische produktenfabrieken n.e.g.
30
30
100 C
30 R
100
3.2
30 50
30 30
100 C 200 C Z
30 R 30 R
100 200
3.2 4.1
30 30
0 0
100 C 100
10 10
100 100
3.2 3.2
1500 50 300 300 10
100 0 0 0 10
1500 C Z 100 100 200 100
1500 30 50 50 1500
R R R R
1500 100 300 300 D 1500 D
6 3.2 4.2 4.2 6
200
0
200 C
200 R
200 D
4.1
100
30
300 C
300 R
300 D
4.2
300
10
200 C
300 R
300 D
4.2
100 200
0 0
200 C 300 C Z
100 R 200 R
200 300
4.1 4.2
300
0
200 C
100 R
300
4.2
300
30
200 C
300 R
300 D
4.2
200
10
200 C
300 R
300
4.2
50 300 300
10 100 30
50 200 C 50 C
50 R 100 R 50 R
50 300 300
3.1 4.2 4.2
100 50 50 200
10 10 10 30
100 100 50 100 C
50 50 R 50 R 200 R
100 100 50 200 D
3.2 3.2 3.1 4.1
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 247 25 25 2511 2512 2512 2512 2513 252 252 252 252 26
2060 22 22 221101 221102 221102 221102 2219 222 222 222 222 23
26 261 261 261 261 2615 262, 263 262, 263 264 264 2651 2652 2652 2653 2653 2661.1 2661.1 2661.1 2661.2 2661.2 2661.2 2662 2663, 2664 2663, 2664 2663, 2664 2665, 2666 2665, 2666
23 231 231 231 231 231 232, 234 232, 234 233 233 2351 235201 235201 235202 235202 23611 23611 23611 23612 23612 23612 2362 2363, 2364 2363, 2364 2363, 2364 2365, 2369 2365, 2369
Kunstmatige synthetische garen- en vezelfabrieken 0 1 2 0 1 2 3 0 1 2 3 0 2 A B 0 0 1 0 1 0 1 2 0 1 2 0 1 2 0 1
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
VERVAARDIGING VAN PRODUKTEN VAN RUBBER EN KUNSTSTOF Rubberbandenfabrieken Loopvlakvernieuwingsbedrijven: - vloeropp. < 100 m2 - vloeropp. >= 100 m2 Rubber-artikelenfabrieken Kunststofverwerkende bedrijven: - zonder fenolharsen - met fenolharsen - productie van verpakkingsmateriaal en assemblage van kunststofbouwmaterialen
VERVAARDIGING VAN GLAS, AARDEWERK, CEMENT-, KALK- EN GIPSPRODUKTEN Glasfabrieken: - glas en glasprodukten, p.c. < 5.000 t/j - glas en glasprodukten, p.c. >= 5.000 t/j - glaswol en glasvezels, p.c.< 5.000 t/j Glasbewerkingsbedrijven Aardewerkfabrieken: - vermogen elektrische ovens totaal >= 40 kW Baksteen en baksteenelementenfabrieken Dakpannenfabrieken Cementfabrieken: Kalkfabrieken: - p.c. < 100.000 t/j Gipsfabrieken: - p.c. < 100.000 t/j Betonwarenfabrieken: - zonder persen, triltafels en bekistingtrille - met persen, triltafels of bekistingtrillers, p.c. < 100 t/d Kalkzandsteenfabrieken: - p.c. < 100.000 t/j - p.c. >= 100.000 t/j Mineraalgebonden bouwplatenfabrieken Betonmortelcentrales: - p.c. < 100 t/u - p.c. >= 100 t/u Vervaardiging van produkten van beton, (vezel)cement en gips: - p.c. < 100 t/d
300
30
300 C
200 R
300
4.2
300
50
300 C
100 R
300
4.2
50 200 100
10 50 10
30 100 50
30 50 R 50 R
50 200 100 D
3.1 4.1 3.2
200 300 50
50 50 30
100 100 50
100 R 200 R 30
200 300 50
4.1 4.2 3.1
30 30 300 10
30 100 100 30
100 300 C Z 100 50
30 50 R 30 10
100 300 300 50
3.2 4.2 4.2 3.1
30 30 50
50 200 200
100 200 200
30 30 100 R
100 200 200
3.2 4.1 4.1
30
200
200
30 R
200
4.1
30
200
200
30 R
200
4.1
10 10
100 100
200 300
30 30
200 300
4.1 4.2
10 30 50
50 200 50
100 300 100
30 30 30
100 300 100
3.2 4.2 3.2
10 30
50 200
100 300
10 10
100 300
3.2 4.2
10
50
100
50 R
100
3.2
Z
Z
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 2665, 2666 267 267 267 267 2681 2682 2682 2682 2682 2682 2682 2682 2682 27 27 271 271 272 273 273 274 274 274 2751, 2752 2751, 2752 2753, 2754 2753, 2754 28
2365, 2369 237 237 237 237 2391 2399 2399 2399 2399 2399 2399 2399 2399 24 24 241 241 241 243 243 244 244 244 2451, 2452 2451, 2452 2453, 2454 2453, 2454 25
28 281 281 281 281 281 2821 2821 2822, 2830 284 284
25, 31 251, 331 251, 331 251, 331 251, 331 251, 331 2529, 3311 2529, 3311 2521, 2530, 3311 255, 331 255, 331
- p.c. >= 100 t/d Natuursteenbewerkingsbedrijven: - zonder breken, zeven en drogen: p.o. > 2.000 m² - zonder breken, zeven en drogen: p.o. <= 2.000 m² - met breken, zeven of drogen, v.c. < 100.000 t/j Slijp- en polijstmiddelen fabrieken A0 Bitumineuze materialenfabrieken: A1 - p.c. < 100 t/u B0 Isolatiematerialenfabrieken (excl. glaswol): B1 - steenwol, p.c. >= 5.000 t/j B2 - overige isolatiematerialen C Minerale produktenfabrieken n.e.g. D0 Asfaltcentrales: p.c.< 100 ton/uur D1 - asfaltcentrales, p.c. >= 100 ton/uur - VERVAARDIGING VAN METALEN 0 Ruwijzer- en staalfabrieken: 2 - p.c. >= 1.000 t/j 0 IJzeren- en stalenbuizenfabrieken: 0 Draadtrekkerijen, koudbandwalserijen en profielzetterijen: 1 - p.o. < 2.000 m2 A0 Non-ferro-metaalfabrieken: A1 - p.c. < 1.000 t/j B0 Non-ferro-metaalwalserijen, -trekkerijen e.d.: 0 IJzer- en staalgieterijen/ -smelterijen: 1 - p.c. < 4.000 t/j 0 Non-ferro-metaalgieterijen/ -smelterijen: 1 - p.c. < 4.000 t/j VERVAARD. EN REPARATIE VAN PRODUKTEN VAN METAAL (EXCL. - MACH./TRANSPORTMIDD.) 0 Constructiewerkplaatsen: 1 - gesloten gebouw 1a - gesloten gebouw, p.o. < 200 m2 2 - in open lucht, p.o. < 2.000 m2 3 - in open lucht, p.o. >= 2.000 m2 0 Tank- en reservoirbouwbedrijven: 1 - p.o.
< 2.000 m2 Vervaardiging van verwarmingsketels, radiatoren en stoomketels A Stamp-, pers-, dieptrek- en forceerbedrijven B Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen e.d. 2 0 1 2 3
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN 200 R
300
4.2
100 50 300 50
0 0 10 10
100 D 50 300 50 D
3.2 3.1 4.2 3.1
100
100
30
300
4.2
100 200 50 100 200
200 100 50 50 100
300 C Z 100 C 100 200 300 Z
30 50 50 30 50
300 200 100 D 200 300
4.2 4.1 3.2 4.1 4.2
1500
1000
1500 C Z
300 R
1500
6
30
30
300
30
300
4.2
100
100
300
30 R
300
4.2
100
50
300 C
30 R
300
4.2
100
50
300 C
30 R
300
4.2
30 30 30 50
30 30 50 200
100 50 200 300
30 10 30 30
100 50 200 300
3.2 3.1 4.1 4.2
30 30 10 50
50 30 30 30
300 200 200 100
30 R 30 30 30
300 200 200 100 D
4.2 4.1 4.1 3.2
30
200
300
10 10 10 10
30 30 100 30
300
Z
Z
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 284 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2851 2852 2852 287 287 287 287 29 29 29 29 29 29 30 30 30 31 31 311 312 313 314 315 3162 32 32 321 t/m 323 3210
255, 331 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2561,3311 2561, 3311 2561, 3311 2561, 3311 2562, 3311 2562, 3311 259, 331 259, 331 259, 331 259, 331 27, 28, 33 27, 28, 33 27, 28, 33 27, 28, 33 27, 28, 33 28, 33 26, 28, 33 26, 28, 33 26, 28, 33 26, 27, 33 26, 27, 33 271, 331 271, 273 273 272 274 2790 26,33 26, 33 261, 263, 264, 331 2612
B1 Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen e.d., p.o. < 200 m2 0 Metaaloppervlaktebehandelingsbedrijven: 1 - algemeen 10 - stralen 11 - metaalharden 12 - lakspuiten en moffelen 2 - scoperen (opspuiten van zink) 3 - thermisch verzinken 4 - thermisch vertinnen 5 - mechanische oppervlaktebehandeling (slijpen, polijsten) 6 - anodiseren, eloxeren 7 - chemische oppervlaktebehandeling 8 - emailleren 9 - galvaniseren (vernikkelen, verchromen, verzinken, verkoperen ed) 1 Overige metaalbewerkende industrie 2 Overige metaalbewerkende industrie, inpandig, p.o. <200m2 A0 Grofsmederijen, anker- en kettingfabrieken: A1 - p.o. < 2.000 m2 B Overige metaalwarenfabrieken n.e.g. B Overige metaalwarenfabrieken n.e.g.; inpandig, p.o. <200 m2 0 1 2 3 A -
-
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN 30
30
50
10
50 D
3.1
50 30 30 100 50 100 100 30 50 50 100 30 10 10
50 200 50 30 50 50 50 50 10 10 50 30 30 30
100 200 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 50
50 30 50 50 R 30 R 50 50 30 30 30 50 R 50 30 10
100 200 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 50
3.2 4.1 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.2 3.1
30 30 30
50 30 30
200 100 50
30 30 10
200 100 50
4.1 3.2 3.1
30 50 50
30 30 30
100 200 300
30 30 30
100 D 200 D 300 D
3.2 4.1 4.2
30
10
30
10
30
2
VERVAARDIGING VAN OVER. ELEKTR. MACHINES, APPARATEN EN BENODIGDH. Elektromotoren- en generatorenfabrieken incl. reparatie Schakel- en installatiemateriaalfabrieken Elektrische draad- en kabelfabrieken Accumulatoren- en batterijenfabrieken Lampenfabrieken Koolelektrodenfabrieken
200 200 100 100 200 1500
30 10 10 30 30 300
50 50 100 R 50 300 R 200 R
200 200 200 D 100 300 1500
4.1 4.1 4.1 3.2 4.2 6
VERVAARDIGING VAN AUDIO-, VIDEO-, TELECOM-APPARATEN EN -BENODIGDH. Vervaardiging van audio-, video- en telecom-apparatuur e.d. Fabrieken voor gedrukte bedrading
30 50
0 10
30 30
50 D 50
3.1 3.1
VERVAARDIGING VAN MACHINES EN APPARATEN Machine- en apparatenfabrieken incl. reparatie: - p.o. < 2.000 m2 - p.o. >= 2.000 m2 - met proefdraaien verbrandingsmotoren >= 1 MW VERVAARDIGING VAN KANTOORMACHINES EN COMPUTERS Kantoormachines- en computerfabrieken incl. reparatie
Z
30 30 200 100 30 1000 C Z
50 50
D D D D
D D
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
33 33 33 34 34 341 341 341 3420.1 3420.2 343 35
26, 32, 33 26, 32, 33 26, 32, 33 29 29 291 291 291 29201 29202 293 30
- VERVAARDIGING VAN MEDISCHE EN OPTISCHE APPARATEN EN INSTRUMENTEN A Fabrieken voor medische en optische apparaten en instrumenten e.d. incl. reparatie VERVAARDIGING VAN AUTO'S, AANHANGWAGENS EN OPLEGGERS 0 Autofabrieken en assemblagebedrijven 1 - p.o. < 10.000 m2 2 - p.o. >= 10.000 m2 Carrosseriefabrieken Aanhangwagen- en opleggerfabrieken Auto-onderdelenfabrieken -
35 351 351 351 351 352 352 352 353 353 354 355 36 36 361 361 362 363 364 365 3663.1 3663.2 37 37 372 372 372 372
30 301, 3315 301, 3315 301, 3315 301, 3315 302, 317 302, 317 302, 317 303,3316 303, 3316 309 3099 31 31 310 9524 321 322 323 324 32991 32999 38 38 383202 383202 383202 383202
0 1 2 3 0 1 2 0 1
VERVAARDIGING VAN TRANSPORTMIDDELEN (EXCL. AUTO'S, AANHANGWAGENS) Scheepsbouw- en reparatiebedrijven: - houten schepen - kunststof schepen - metalen schepen < 25 m Wagonbouw- en spoorwegwerkplaatsen: - algemeen - met proefdraaien van verbrandingsmotoren >= 1 MW Vliegtuigbouw en -reparatiebedrijven: - zonder proefdraaien motoren Rijwiel- en motorrijwielfabrieken Transportmiddelenindustrie n.e.g.
- VERVAARDIGING VAN MEUBELS EN OVERIGE GOEDEREN N.E.G. 1 Meubelfabrieken 2 Meubelstoffeerderijen b.o. < 200 m2 Fabricage van munten, sieraden e.d. Muziekinstrumentenfabrieken Sportartikelenfabrieken Speelgoedartikelenfabrieken Sociale werkvoorziening Vervaardiging van overige goederen n.e.g. - VOORBEREIDING TOT RECYCLING A0 Puinbrekerijen en -malerijen: A1 - v.c. < 100.000 t/j B Rubberregeneratiebedrijven C Afvalscheidingsinstallaties
30
0
30
0
100 200 100 30 30
10 30 10 10 10
200 C 300 Z 200 200 100
30 50 30 30 30
30 100 50
30 50 100
50 100 200
50 50
30 30
100 300
50 30 30
30 10 30
50 0 30 30 30 30 0 30
30 300 200
30
2
200 D 300 200 200 100
4.1 4.2 4.1 4.1 3.2
10 50 R 30
50 100 200
3.1 3.2 4.1
30 30 R
100 300
3.2 4.2
200 100 100
30 30 R 30
200 100 100 D
4.1 3.2 3.2
50 10 10 10 10 10 30 10
100 10 10 30 50 50 30 50
30 0 10 10 30 30 0 30
100 D 10 30 30 50 50 30 50 D
3.2 1 2 2 3.1 3.1 2 3.1
100 50 200
300 100 300 C
10 50 R 50
300 300 300
4.2 4.2 4.2
Z
R R R R
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 40 40 40 40 40
35 35 35 35 35
40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 41 41 41 41 41 41 41 41 45 45 45 45 45 45 50 50 501 5020.4 5020.4 51 51 5121
35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 36 36 36 36 36 36 36 36 41, 42, 43 41, 42, 43 41, 42, 43 41, 42, 43 41, 42, 43 41, 42, 43 45, 47 45, 47 451 45204 45204 46 46 4621
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
- PRODUKTIE EN DISTRIB. VAN STROOM, AARDGAS, STOOM EN WARM WATER A0 Elektriciteitsproduktiebedrijven (electrisch vermogen >= 50 MWe) A4 - kerncentrales met koeltorens B0 bio-energieinstallaties electrisch vermogen < 50 MWe: - covergisting, verbranding en vergassing van mest, slib, GFT en reststromen B1 voedingsindustrie B2 - vergisting, verbranding en vergassing van overige biomassa C0 Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen: C1 - < 10 MVA C2 - 10 - 100 MVA C3 - 100 - 200 MVA C4 - 200 - 1000 MVA D0 Gasdistributiebedrijven: D1 - gascompressorstations vermogen < 100 MW D5 - gasontvang- en -verdeelstations, cat. D E0 Warmtevoorzieningsinstallaties, gasgestookt: E1 - stadsverwarming - WINNING EN DITRIBUTIE VAN WATER A0 Waterwinning-/ bereiding- bedrijven: A2 - bereiding met chloorbleekloog e.d. en/of straling B0 Waterdistributiebedrijven met pompvermogen: B1 - < 1 MW B2 - 1 - 15 MW B3 - >= 15 MW - BOUWNIJVERHEID 0 Bouwbedrijven algemeen: b.o. > 2.000 m² 1 - bouwbedrijven algemeen: b.o. <= 2.000 m² 2 Aannemersbedrijven met werkplaats: b.o. > 1000 m² 3 - aannemersbedrijven met werkplaats: b.o.< 1000 m² - HANDEL/REPARATIE VAN AUTO'S, MOTORFIETSEN; BENZINESERVICESTATIONS Groothandel in vrachtauto's (incl. import) A Autoplaatwerkerijen C Autospuitinrichtingen - GROOTHANDEL EN HANDELSBEMIDDELING 0 Grth in akkerbouwprodukten en veevoeders
1500 D
6
30 R 30 R
100 100
3.2 3.2
30 C 50 C 100 C 300 C Z
10 30 50 50
30 50 100 300
2 3.1 3.2 4.2
0 0
300 C 50 C
100 50 R
300 50
4.2 3.1
30
10
100 C
50
100
3.2
10
0
50 C
30
50
3.1
0 0 0
0 0 0
30 C 100 C 300 C
10 10 10
30 100 300
2 3.2 4.2
10 10 10 0
30 30 30 10
100 50 50 30
10 10 10 10
100 50 50 30
3.2 3.1 3.1 2
10 10 50
10 30 30
100 100 30
10 10 30 R
100 100 50
3.2 3.2 3.1
30
30
50
30 R
50
3.1
10
10
500 C
100 50
50 50
100 100
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0
1500
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten
5121 5122 5123 5124 5125, 5131 5132, 5133 5134 5135 5136 5137 5138, 5139 514 5148.7 5148.7 5148.7 5148.7 5151.1 5151.1 5151.2 5151.2 5151.2 5151.3 5152.1 5152.1 5152.2 /.3 5153 5153 5153 5153.4 5153.4 5153.4 5154 5154 5154 5155.1 5155.2 5156 5157 5157 5157.2/3
4621 4622 4623 4624 46217, 4631 4632, 4633 4634 4635 4636 4637 4638, 4639 464, 46733 46499 46499 46499 46499 46711 46711 46712 46712 46712 46713 46721 46721 46722, 46723 4673 4673 4673 46735 46735 46735 4674 4674 4674 46751 46752 4676 4677 4677 4677
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
Grth in akkerbouwprodukten en veevoeders met een verwerkingscapaciteit van 500 ton/uur 1 of meer Grth in bloemen en planten Grth in levende dieren Grth in huiden, vellen en leder Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in vlees, vleeswaren, zuivelprodukten, eieren, spijsoliën Grth in dranken Grth in tabaksprodukten Grth in suiker, chocolade en suikerwerk Grth in koffie, thee, cacao en specerijen Grth in overige voedings- en genotmiddelen Grth in overige consumentenartikelen 0 Grth in vuurwerk en munitie: 1 - consumentenvuurwerk, verpakt, opslag < 10 ton 2 - consumentenvuurwerk, verpakt, opslag 10 tot 50 ton 5 - munitie 0 Grth in vaste brandstoffen: 1 - klein, lokaal verzorgingsgebied 0 Grth in vloeibare en gasvormige brandstoffen: 1 - vloeistoffen, o.c. < 100.000 m3 3 - tot vloeistof verdichte gassen Grth minerale olieprodukten (excl. brandstoffen) 0 Grth in metaalertsen: 1 - opslag opp. < 2.000 m2 Grth in metalen en -halffabrikaten 0 Grth in hout en bouwmaterialen: 1 - algemeen: b.o. > 2000 m² 2 - algemeen: b.o. <= 2000 m² 4 zand en grind: 5 - algemeen: b.o. > 200 m² 6 - algemeen: b.o. <= 200 m² 0 Grth in ijzer- en metaalwaren en verwarmingsapparatuur: 1 - algemeen: b.o. > 2.000 m² 2 - algemeen: b.o. < = 2.000 m² Grth in chemische produkten Grth in kunstmeststoffen Grth in overige intermediaire goederen 0 Autosloperijen: b.o.
> 1000 m² 1 - autosloperijen: b.o. <= 1000 m² 0 Overige groothandel in afval en schroot: b.o. > 1000 m²
100 10 50 50 30 10 0 10 10 30 10 10
100 10 10 0 10 0 0 0 10 10 10 10
300 Z 30 100 C 30 30 30 30 30 30 30 30 30
50 R 0 0 0 50 R 50 R 0 0 0 0 10 10
300 30 100 50 50 50 30 30 30 30 30 30
4.2 2 3.2 3.1 3.1 3.1 2 2 2 2 2 2
10 10 0
0 0 0
30 30 30
10 50 30
30 50 30
2 3.1 2
10
50
50
30
50
3.1
50 50 100
0 0 0
50 50 30
200 R 300 R 50
200 D 300 D 100
4.1 4.2 3.2
30 0
300 10
300 100
10 10
300 100
4.2 3.2
0 0
10 10
50 30
10 10
50 30
3.1 2
0 0
30 10
100 30
0 0
100 30
3.2 2
0 0 50 30 10 10 10 10
0 0 10 30 10 30 10 30
50 30 30 30 30 100 50 100
10 0 100 R 30 R 10 30 10 10
50 30 100 D 30 30 100 50 100 D
3.1 2 3.2 2 2 3.2 3.1 3.2
V V
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten 5157.2/3 518 518 518 519 60 60 6021.1 6023 6024 6024 603 63 63 6311.1 6311.1 6311.1 6311.2 6311.2 6311.2 6311.2 6311.2 6311.2 6311.2 6312 6312 6321 64 64 641 642 71
4677 466 466 466 466, 469 47 49 493 493 494 494 495 52 52 52241 52241 52241 52242 52241 52242 52242 52242 52242 52242 52102, 52109 52109 5221 53 53 531, 532 61 77
71 712 713 714 72 72 72
77 7712, 7739 773 772 62 62 58, 63
1 0 1 2
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
- overige groothandel in afval en schroot: b.o. <= 1000 m² Grth in machines en apparaten: - machines voor de bouwnijverheid - overige Overige grth (bedrijfsmeubels, emballage, vakbenodigdheden e.d.
-
VERVOER OVER LAND Bus-, tram- en metrostations en -remises Touringcarbedrijven 0 Goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks): b.o. > 1000 m² 1 - Goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks) b.o. <= 1000 m² Pomp- en compressorstations van pijpleidingen - DIENSTVERLENING T.B.V. HET VERVOER 0 Laad-, los- en overslagbedrijven t.b.v. zeeschepen: 2 - stukgoederen 7 - tankercleaning 0 Laad-, los- en overslagbedrijven t.b.v. binnenvaart: 1 - containers 10 - tankercleaning 2 - stukgoederen 3 - ertsen, mineralen, e.d., opslagopp. < 2.000 m² 5 - granen of meelsoorten , v.c. < 500 t/u 7 - steenkool, opslagopp. < 2.000 m2 A Distributiecentra, koelhuizen B Opslaggebouwen (verhuur opslagruimte) 2 Stalling van vrachtwagens (met koelinstallaties) - POST EN TELECOMMUNICATIE Post- en koeriersdiensten A Telecommunicatiebedrijven VERHUUR VAN TRANSPORTMIDDELEN, MACHINES, ANDERE ROERENDE - GOEDEREN Verhuurbedrijven voor transportmiddelen (excl. personenauto's) Verhuurbedrijven voor machines en werktuigen Verhuurbedrijven voor roerende goederen n.e.g. - COMPUTERSERVICE- EN INFORMATIETECHNOLOGIE B Datacentra
10
10
50
10
50
3.1
0 0 0
10 10 0
100 50 30
10 0 0
100 50 30
3.2 3.1 2
0 10 0 0 0
10 0 0 0 0
100 C 100 C 100 C 50 C 30 C
0 0 30 30 10
100 D 100 100 50 30 D
3.2 3.2 3.2 3.1 2
0 300
30 10
300 C 100 C
100 R 200 R
300 D 300
4.2 4.2
0 300 0 30 50 50 30 0 10
10 10 10 200 300 300 10 0 0
300 100 100 300 200 300 50 C 30 C 100 C
50 200 50 30 50 50 50 10 30
300 300 100 D 300 300 300 50 D 30 100
4.2 4.2 3.2 4.2 4.2 4.2 3.1 2 3.2
0 0
0 0
30 C 10 C
0 0
30 10
2 1
10 10 10
0 0 10
50 50 30
10 10 10
50 D 50 D 30 D
3.1 3.1 2
0
0
30 C
0
30
2
R R R R R
Bijlage 3 staat bedrijfsactiviteiten
74
63, 69tm71, 73,74,77,78, 80tm82
74 747 7481.3 7484.3 90 90 9001 9001 9001 9001 9002.1 9002.1 9002.1 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 9002.2 93 93 9301.1 9301.1 9301.2 9301.3
63, 69tm71, 73,74,77,78, 80tm82 812 74203 82991 37, 38, 39 37, 38, 39 3700 3700 3700 3700 381 381 381 382 382 382 382 382 382 382 382 382 382 382 382 96 96 96011 96011 96012 96013
definitief maart 2009
LIJST 1 - ACTIVITEITEN
-
OVERIGE ZAKELIJKE DIENSTVERLENING Reinigingsbedrijven voor gebouwen Foto- en filmontwikkelcentrales Veilingen voor landbouw- en visserijprodukten
- MILIEUDIENSTVERLENING A0 RWZI's en gierverwerkingsinricht., met afdekking voorbezinktanks: A1 - < 100.000 i.e. A2 - 100.000 - 300.000 i.e. B rioolgemalen A Vuilophaal-, straatreinigingsbedrijven e.d. B Gemeentewerven (afval-inzameldepots) C Vuiloverslagstations A0 Afvalverwerkingsbedrijven: A2 - kabelbranderijen A3 - verwerking radio-actief afval A4 - pathogeen afvalverbranding (voor ziekenhuizen) A5 - oplosmiddelterugwinning A6 - afvalverbrandingsinrichtingen, thermisch vermogen > 75 MW A7 - verwerking fotochemisch en galvano-afval B Vuilstortplaatsen C0 Composteerbedrijven: C3 - belucht v.c. < 20.000 ton/jr C4 - belucht v.c. > 20.000 ton/jr C5 - GFT in gesloten gebouw - OVERIGE DIENSTVERLENING A Wasserijen en strijkinrichtingen B Tapijtreinigingsbedrijven Chemische wasserijen en ververijen A Wasverzendinrichtingen
50 10 50
10 0 30
30 30 C 200 C
30 10 50 R
50 D 30 200
3.1 2 4.1
200 300 30 50 30 200
10 10 0 30 30 200
100 C 200 C Z 10 C 50 50 300
10 10 0 10 30 R 30
200 300 30 50 50 300
4.1 4.2 2 3.1 3.1 4.2
100 0 50 100 300 10 300
50 10 10 0 200 10 200
30 200 C 30 10 300 C Z 30 300
10 1500 10 30 R 50 30 R 10
100 1500 50 100 D 300 D 30 300
3.2 6 3.1 3.2 4.2 2 4.2
100 200 200
100 200 50
100 100 100
10 30 100 R
100 200 200
3.2 4.1 4.1
30 30 30 0
0 0 0 0
50 C 50 30 30
30 30 30 R 0
50 50 30 30
3.1 3.1 2 2
RIEN
gemeente Littenseradiel
B E S C H E R M D E S T A D S - EN DORPSGEZICHTEN
BESCHERMDE STADS- EN DORPSGEZICHTEN INGEVOLGE ARTIKEL 35 VAN DE MONUMENTENWET 1988
RIEN, gemeente Littenseradiel
XT O O CD
T" oo in ° ^ ^
Aanvulling op de toelichting bij het besluit tot aanwijzing van H e n als beschermd dorpsgezicht
RssuHaat gevoerd overleg Overeenkomstig het bepaalde in artikel 35 (voorheen 20) van de Monumentenwet zijn de raad van de gemeente Littenseradiel, Gedeputeerde Staten van Friesland, de Rijksplanologische Commissie en de Raad voor het Cultuurbeheer gehoord over het voorstel om Rfen aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. De genoemde instanties hebben alle positief geadviseerd met betrekking tot de voorgenomen aanwijzing. In verband daarmee zijn in de begrenzing van het aangewezen dorpsgezicht en in de toelichtende tekst geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van het oorspronkelijke voorstel.
ERRATUM In verband met de inwerklngtreding van de Monumentenwet 1988 per 1 Januari 1989 dient in de plaats van "artikel 20 van de Monumentenwet" gelezen te worden: "artikel 35 van de Monumentenwet 1988". De verwijzing "artikel 37, lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening" dient vervangen te worden door "artikel 36, eerste lid, van de Monumentenwet 1988".
B E S C H E R M D E S T A D S - EN DORPSGEZICHTEN INGEVOLGE ARTIKEL 2 0 V A N DE M O N U M E N T E N W E T
RIEN
gemeente Littenseradiel Toelichting bij het besluit tot aanwijzing van Rien als beschermd dorpsgezicht.
Het beschermde dorpsgezicht omvat het op bijgevoegde kaart (Rijksdienst voor de Monumentenzorg, tekeningnummer 328) door een stippellijn omgrensde gebied. Publikatie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Juli 1988.
Inleiding Het dorp Rien is gelegen in de gemeente Littenseradiel op een afstand van circa zeven kilometer ten noordwesten van Sneek. De nederzetting is ontstaan na de bedijking van het eiland van Oosterend, een van de oudste bedijkingen in Friesland. Waar een afwatering de dijk kruist, ontstaat langs de vaart een lintvormige bebouwing. Door de gunstige ligging op de kruising van een doorgaande weg over de dijk en de waterweg kent de nederzetting enige groei en wordt langs de Franekervaart een kade aangelegd. Het belang van de scheepvaart voor de nederzetting blijkt uit de orientatie van de bebouwing op de vaart. In de 19de eeuw komt langs de doorgaande weg een lintbebouwing tot stand in aansluiting op het centrum van de nederzetting, een brug over de vaart en de hiernaast gelegen herberg. De typerende ruimtelijke opbouw langs een van de oevers van de Franekervaart, gevormd door een licht gebogen bebouwingsfront aan de kade, het centrale dorpsgedeelte met ophaalbrug en waterherberg op de kruising van land- en waterweg, en de hierop aansluitende lintbebouwing langs de dijk, vormen te zamen een kenmerkende dorpsstructuur. Die ruimtelijke structuur van het verkeersdorpje is van zodanige cultuurhistorische waarde, dat een aanwijzing van Rien als beschermd dorpsgezicht gerechtvaardigd is.
Westergo, waarin Rien is gelegen, uit een kwelderlandschap doorsneden met zee-armen en kreken. Rond 8 0 0 na Christus ontstaat uit een van de geulen de Middelzee. Doordat steeds meer land verloren gaat, reikt de Middelzee uiteindelijk tot aan Bolsward en ontstaat nog een geul direct ten oosten van het huidige Rien. Na enige tijd vindt echter in de Middelzee weer opslibbing plaats en verlandt de zeeboezem zodat de invloed van eb- en vloedbewegingen afneemt. Het wordt nu mogelijk dijken op te werpen en zo komen de oudste bedijkingen in de eerste helft van de 10de eeuw tot stand. Deze vroege bedijkingen betreffen reeds bewoonde gebieden die als op zichzelf staande zeepolders moeten worden beschouwd. Een van dergelijke 'bedijkingseilanden' is het eiland van Oosterend dat aan drie zijden door brede geulen is omgeven. Het is een van de oudste inpolderingen van West-Europa. Deze zeewerende ringpolder bestaat uit een gebied waarin een aantal terpen liggen waaronder de nederzettingen Oosterend, Itens, Lutkewierum en Hidaard alsmede een aantal buurtschappen. Het opwerpen van dergelijke afzonderlijke ringdijken gaat aan de totstandkoming van een geheel Westergo omvattende zeewering vooraf. Op de dijken van het eiland van Oosterend en andere kernpolders als die van HartwerdHichtum en Tzum sluiten later aangelegde dijken aan. Ze verbinden
de verschillende polders onderling, bijvoorbeeld de polder rond Tzum met die van Oosterend door middel van de Slagtedijk. Bij de bedijking brengt men in de dijk rond het eiland van Oosterend tenminste drie zijlen aan, namelijk bij Sanlean, Hidaard en Rien. Door middel van deze sluisjes kan men in de afvoer van het overtollig water uit het ingepolderde gebied voorzien en bij hoge waterstanden voorkomen dat het buitenwater de polder binnendringt. In het kwelderlandschap waren ter plekke van het huidige Rien waarschijnlijk enige terpjes gelegen. Veel meer dan enkele, aan een agrarisch bedrijf plaatsbiedende woonheuveltjes zullen het niet geweest zijn; tot dorpsterp zijn de verhoogde w o o n plaatsen in elk geval nooit uitgegroeid. Door aanleg van de ringdijk in de 10de eeuw komen de terpjes te liggen bij de kruising tussen de huidige Franekervaart en de zeewerende dijk. Op dit punt komt in een later stadium de nederzetting Rien tot ontwikkeling als verkeersdorpje. De terpjes hebben echter geen aanwijsbare invloed op de ruimtelijke structuur van het dorp. Die structuur wordt voornamelijk bepaald door de gunstige ligging aan de kruising van de weg van Oosterend en Itens naar Sneek met de Franekervaart. De zijl in de dijk bij Rien wordt voor het eerst in 1527 vermeld, doch is vermoedelijk veel ouder. De naam
Ontstaan en ontwikkeling De kust van het zuidoostelijk deel van de Noordzee vormt het verspreidingsgebied van de terpen, de door de mens opgeworpen woonheuvels uit de periode dat het land nog niet door dijken wordt beschermd. Door het zeewater worden zand en klei afgezet waarbij perioden van min of meer permanente overstroming worden afgewisseld door perioden waarin het gebied grotendeels droog ligt. Met het droogvallen van het gebied worden de kweldergronden in principe bewoonbaar voor de mens. In de 6de a 5de eeuw voor Christus wordt een deel van de inmiddels bewoonde gronden verlaten vanwege de verslechterende bewoningsomstandigheden als gevolg van toegenomen wateroverlast; andere gronden worden door de bewoners opgehoogd door middel van mest en kwelderzoden. De op deze wijze ontstane woonheuvels worden terpen genoemd. De vorming en ophoging van terpen komt ten einde wanneer men zich tegen het water leert beschermen door het opwerpen van dijken en in de 13de eeuw een aaneengesloten stelsel van zeedijken voltooid wordt. In de eeuwen voor de bedijking bestaat 2
1km. Fig. H
Het eiland van
Oosterend
Dijk Vaart % J
Terp
Naar
R i e n k s en W a l t h e r ,
1954
van het dorpje is afkomstig van het watertje waarin de zijl is gelegen. Rien, in oude spelling Reen, is de waternaam die van het stroompje op de nederzetting overgaat. In oorsprong behoort Rien onder Lutkewierum, met welk dorp het door een opvaart is verbonden, en vormt een 'buitenbuurt' van dit nabijgelegen terpdorp. In de loop der tijd groeit Rien echter door de veel gunstiger ligging uit tot een aanzienlijk grotere nederzetting dan Lutkewierum, doch dit leidt niet tot bestuurlijke en/of kerkelijke verzelfstandiging en de bouw van een kerk.
O oo *" oo J O ^1 •
Over de vroegste ruimtelijke ontwikkeling van Rien is door gebrek aan gegevens niets concreets bekend. De oudste bron die enig inzicht geeft in structuur, vorm en omvang van het dorp is de grietenijkaart van Schotanus uit 1718 (fotobijlage, afb. 1). Opvallend zijn twee aan de dijk gelegen woonplaatsen. Direct tegenover het dorp ligt de Rheenstra-state, een stins van de familie Rheen. Het verder van het dorp gelegen Bisdomma bezit nog altijd de oorspronkelijk hoge ligging. Binnendijks is aan de westzijde van de 'Sneeker-' of Franekervaart enige bebouwing tot ontwikkeling gekomen. De bebouwing is volledig georienteerd op de waterverbinding, hetgeen duidt op de betekenis van de scheepvaart voor het dorp. De aan het water grenzende panden vormen een lintbebouwing langs de vaart en hebben een wat forser formaat dan de achterliggende gebouwtjes. In de 17de en 18de eeuw staat Rien bekend om de drukke jaar- en paardenmarkten die er worden gehouden. De naam van de weg 'Draversdijk' herinnert nog aan de draverijen die ter gelegenheid daarvan worden georganiseerd. Niettemin blijft Rien van een bescheiden omvang. Op het kadastrale minuutplan, getekend in 1 8 2 1 / 2 2 , is de zeer eenvoudige dorpsstructuur gedetailleerd weergegeven; de grote lijn blijkt echter grotendeels overeenkomstig de Schotanuskaart uit 1718 (fotobijlage, afb. 2).
De ruimtelijke ontwikkeling van Rien gedurende de verdere 18de en het begin van de 19de eeuw leidt niet tot ingrijpende wijzigingen in het nederzettingspatroon. De bebouwing blijft g e c o n c e n treerd op een van de vier kwadranten van de kruising; wijzigingen blijven beperkt tot een uitbouw van de bestaande structuur en vervanging van oudere bebouwing. De brug op de kruising tussen dijk en vaart vormt te zamen met de oostelijk aangrenzende waterherberg het centrum van het 3 0 huizen en 150 inwoners tellende dorp. De ontstaansdatum van het centraal gelegen cafe is niet bekend. Op de kaart van Schotanus
lijkt het gebouw nog niet aanwezig, hetgeen op een ontstaan, duidt in de 18de of begin 19de eeuw, daar op het kadastrale minuutplan het gebouw wel staat aangeduid. De meeste bebouwing op het kadastrale minuutplan is gelegen langs de Franekervaart aan de Buorren. De Buorren functioneert als afmeerkade en dient tevens ter ontsluiting van de hier gelegen woningen en pakhuizen. Deze bebouwing vormt een min of meer gesloten gevelwand die op sommige plaatsen wordt doorsneden door stegen om het achter- en tussengelegen gebied te ontsluiten. Opvallend is de knik in het bebouwingslint waardoor de rooilijn een golvend karakter heeft gekregen. Waarschijnlijk lag de bebouwing in oorsprong direct aan de enigszins afbuigende vaart. Op het kadastrale minuutplan is duidelijk zichtbaar dat de kade in de vaart is aangelegd en een rechte belijning kreeg. Hierdoor is de vaart versmald en krijgt de Buorren door de aanwezige afbuigende rooilijn zijn kenmerkende vorm. Aan de overzijde van de Buorren komt nauwelijks bebouwing voor. Enige agrarische bebouwing is gelegen nabij de brug over de vaart tegenover de waterherberg. Langs de weg van Sneek naar W o m m e l s , die over de brug van naam verandert van Draversdijk in M o l m a w e i , is slechts een tweetal woningen aanwezig.
Bij vergelijking van de huidige plattegrond met het kadastrale minuutplan blijkt dat ook in de verdere 19de en 20ste eeuw weinig veranderingen in de ruimtelijke structuur zijn opgetreden. Hier en daar zijn panden vervangen door nieuwe bebouwing. In aansluiting op de waterherberg is aan de noordzijde van de M o l m a w e i een strook lintbebouwing ontstaan. Deze bebouwing bestaat uit vrijstaande en halfvrijstaande kleine woningen, met de voorzijde direct aan de weg gelegen en aan de achterzijde begrensd door een watergang. Het watertje is reeds afgebeeld op de kaart van Schotanus als opvaart naar de eerder genoemde boerderij ' B i s d o m m a ' . Opvaart en weg sloten een zo smalle strook land in dat de bebouwing hier noodzakelijkerwijs een kleine schaal kreeg en een lintvorm aannam. Na de Tweede Wereldoorlog worden ook aan de noordzijde van het dorp nog enkele woningen gebouwd, doch van een structurele uitbreiding van de nederzetting is geen sprake geweest. Huidig ruimtelijk karakter en te beschermen waarden In de ruimtelijke opbouw van het huidige Rien is de historische ontwikkeling van de structuur duidelijk herkenbaar gebleven. Nog
altijd manifesteert Rien zich als een in beginsel kruisvormige nederzetting, welke met het overgrote deel van de bebouwing ten zuiden van de Draversdijk, dat wil zeggen binnendijks van de vroegere polder, is gebleven. Hoewel zich na het eerste kwart van de 19de eeuw bebouwing is gaan ontwikkelen langs de noordzijde van de voormalige dijk heeft de bovengenoemde uit het verleden voortgekomen karakteristieke concentratie van de kernbebouwing binnen de voormalige dijk zich duidelijk gehandhaafd en is in het huidig ruimtelijk karakter slechts ten dele sprake van een zogenaamde 'kruisdorp' aan de kruising van een land- en een waterweg. De huidige ruimtelijke structuur wordt dan ook gekenmerkt door een eenzijdig langs de vaart geconcentreerde en op het water georienteerde bebouwingswand ten zuiden van de dijk met uitlopers van kleinschaliger, plaatselijk lossere bebouwing alsmede boerderijen aan weerskanten langs de dijk. Noordelijk van de dijk langs het water opstrekkend ontbreekt bebouwing op opvallende wijze. De kern van de huidige ruimtelijke structuur wordt gevormd door het eenzijdig profiel van water, kade, gevelwand en achterbebouwing, die zich aan de westzijde van de vaart zuidwaarts uitstrekt vanaf de brug.
Duidelijk is herkenbaar dat het ruimtelijke karakter voortkomt uit de functie van aanleg- en overslagplaats binnendijks van de voormalige 'syl', de uitwateringssluis ter plekke van de huidige brug. De bebouwingskern is, met de heersende westenwinden, kenmerkend gelegen aan de zogenaamde 'hogerwal' van de vaart, die in tegenstelling tot de 'lagerwal' aan de overzijde, de meest geeigende aanlegplaats voor zeilschepen was. In dit geheel is ook de versmalling van de vaart naar de dijk toe van invloed geweest op de huidige ruimtelijke opbouw van de gevelwand. Aangenomen mag worden dat de ligging van de rooilijn van de bebouwing aan de Buorren verband houdt met het oorspronkelijke beloop van de oever. Hierdoor ontstond bij de aanleg van de kade het opmerkelijke verloop in de breedtemaat die thans de karakteristiek van de Buorren vormt. Ook het stagneren van de verdere ontwikkeling als een op scheepvaart en handel georienteerde nederzetting is afleesbaar in de huidige ruimtelijke structuur: noch aan de overzijde van het water noch ten noorden van de sluis of brug heeft zich een voortzetting van de kadefunctie met een daarop georienteerde bebouwing voorgedaan. Afleesbaar is de met agrarische ontwikkelingen verband houdende bebouwing langs de dijk en buiten de handels- en scheepsvaartkern.
3
De kern van de nederzetting, de vanaf de brug zuidwaarts opstrekkende bebouwing aan de loskade van de vaart, kenmerkt zich door een hoge mate van verdichting en verstening in duidelijk contrast met het omliggende agrarische gebied. Hoewel deze bebouwing bestaat uit afzonderlijke huizen met plaatselijk smalle doorgangen naar de achterliggende terreinen kan gesproken worden van een vrijwel gesloten gevelwand. De huizen met doorgangen zijn in samenhang met deze verdichting in een vrijwel haaks op de openbare ruimte staande, lange en smalle parcellering gesitueerd. Deze parcellering, welke iets meedraait met de verbreding van de kade zet zich voort in de terreinen achter de gevelwand en zorgt voor een lichte wisseling in richting van de doorgangen. De afzonderlijke panden binnen de wand hebben zich analoog aan deze structuur op de kaderuimte, de Buorren, georienteerd in een met de verbreding van de kade samengaande gebogen rooilijn. De bebouwing aan de Buorren is een over het algemeen kleinschalige woonbebouwing met een bouwlaag onder een met pannen gedekt zadelof schilddak. Slechts ter plekke van het breedste gedeelte van de Buorren is sprake van een wat grotere schaal met twee bouwlagen en is nog een (voormalig) pakhuis herkenbaar.