Bijlage 4. - Programmabegroting 2024
Tekst van het document
Dit probleem doet zich voor bij alle organisatieonderdelen. Het gevolg kan zijn dat de kwaliteit van de dienstverlening onder druk komt of alleen kan worden gerealiseerd tegen onevenredig hoge kosten.
27
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Weerstandscapaciteit Risico's met mogelijk structurele effecten op de begroting De gemeenschappelijke regeling heeft geen eigen weerstandscapaciteit. De risico’s die zich voordoen worden daarom in beginsel afgewenteld op de deelnemende gemeenten. Voor de komende jaren zijn enkele grote structurele risico’s aangemerkt, dit betreft: Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra) Het Veiligheidsberaad heeft besloten om een werkgeversvereniging voor de veiligheidsregio’s op te richten. De werkgeversvereniging samenwerkende veiligheidsregio’s (WVSV) is per 1 januari 2022 operationeel. Aanleiding is dat de Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra) voor de veiligheidsregio’s nog niet is ingegaan. Daarom moeten we tijdelijk tot een eigen collectieve rechtspositieregeling komen. We weten nu nog niet welke gevolgen dit gaat hebben. De incidenteel beschikbare middelen van € 100.000 benodigd voor de invoering blijven wel staan. Omgevingswet De komst van de Omgevingswet bevordert de integrale afweging als het gaat om besluiten in de fysieke leefomgeving. Alle aspecten die van invloed zijn, moeten meegenomen worden. Dit geldt dus zeker ook voor veiligheid en gezondheid. De invoering van de Omgevingswet brengt de nodige onzekerheden met zich mee. Zo is het onduidelijk hoe groot de vraag vanuit de gemeenten echt gaat worden.
Verder laten landelijke onderzoeken zien dat de komst van de Omgevingswet meer tijd en geld gaat kosten. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit - en ook de bijzondere positie voor veiligheidsregio’s hierin - onderkend. De invoering van de wet is inmiddels wederom uitgesteld, ditmaal tot 1 juli 2023. De onzekerheid zal op korte termijn niet opgelost zijn. De invloed hiervan op de organisatieonderdelen, hebben we bij de individuele programma’s uitgewerkt. Taakdifferentiatie Als gevolg van Europese wetgeving mag in de toekomst brandweerzorg niet meer worden gedaan door vrijwilligers die verplicht moeten opkomen bij een melding of al op de kazerne verblijven, wachtend op een melding. Dit heet respectievelijk consignatie en kazernering. Landelijk wordt een plan opgesteld om te komen tot brandweerzorg waarin wordt voldaan aan deze regelgeving. In dit plan staan onder andere de benodigde financiering en een wetswijziging van de arbeidstijdenwet. Tot die tijd blijft de situatie zoals hij is. Het is onduidelijk wie de kosten hiervan gaat dragen. Algemene prijsontwikkeling De prijsstijgingen op bijvoorbeeld materieel- en materiaalgebied stijgen ver uit boven de reguliere indexatie op basis van de consumentenprijsindex (CPI) zoals vastgelegd in de financiële verordening.
Oorzaken van de prijsstijgingen zijn onder meer: wereldwijde economische ontwikkelingen, schaarste aan grondstoffen en personeel, milieumaatregelen en uiteraard de oorlog in Oekraïne. We kunnen de financiële consequenties op dit moment niet concreet maken. Langere en onbetrouwbare levertijden Als gevolg van grondstoftekorten en krapte op de arbeidsmarkt, hebben we ook te maken met problemen bij de tijdige levering van materieel, materiaal en diensten. Daarom moet hier bij aanbestedingen in de planning rekening mee worden gehouden, trajecten vroeg worden begonnen en duidelijke afspraken met leveranciers worden gemaakt. Voor ons regulier onderhoud en de aanschaf van kleiner materiaal is het nodig dat we voldoende aandacht aan het voorraadbeheer besteden. We moeten voorkomen dat er, door problemen met de levertijden, risico’s in de uitvoering van de hulpverlening ontstaan. De ontwikkelingen rond levertijden kunnen financiële consequenties hebben (verschuiving van kosten in de tijd). Effecten crises op regulier werk Een indirect gevolg van onze rol in de diverse crises, is dat veel reguliere werkzaamheden vertraging hebben opgelopen. Mede door de schaarste op de arbeidsmarkt en de problemen met betrekking tot de levering van goederen door onze leveranciers, zijn deze vertragingen (nog) niet volledig ingehaald.
We houden het bestuur via de reguliere P&C-cyclus op de hoogte van hoe wij deze vertraging inhalen. 28
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Verduurzaming gebouwen en materieel Het verder verduurzamen van onze gebouwen en materieel heeft de aandacht. Veiligheidsregio Fryslân heeft hierin ook al slagen gemaakt en dit op eigen initiatief opgepakt. Op het moment dat er vanuit de Rijksoverheid meer verduurzaming verplicht wordt gesteld zou dit een verhoging van de kosten tot gevolg kunnen hebben. We kunnen de financiële consequenties op dit moment niet concreet maken. Rente De afgelopen jaren waren de financieringslasten erg laag, wat een voordeel opgeleverd heeft. Het economisch tij lijkt echter gekeerd. De stijgende rente gaat waarschijnlijk ook voor Veiligheidsregio Fryslân leiden tot hogere kapitaallasten. Dit effect kan worden versterkt doordat de prijsstijgingen mogelijk leiden tot een hogere leningenportefeuille. Functioneel leeftijdsontslag (FLO) Door de landelijke netto afspraak hebben wijzingen in diverse wet- en regelgeving, zoals caoverhogingen, directe financiële gevolgen op het FLO. Ontwikkelingen in de CAO-gemeenten en de afschaffing van de levensloopregeling kunnen ervoor zorgen dat de bestemmingsreserve eerder uitgeput is dan waarmee op het moment van de overname rekening is gehouden. Financiële kengetallen Van de in het BBV opgenomen kengetallen zijn vier van toepassing bij Veiligheidsregio Fryslân. Deze kengetallen zijn als volgt uitgewerkt: Kengetallen Jaarverslag 2022
Begrotingswijziging 2023
Begroting 2024
Netto-schuldquote
33,36%
74,71%
76,60%
Netto-schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen
33,36%
74,71%
76,60%
Solvabiliteit 10,53%
8,88%
7,49%
0%
0%
Structurele exploitatieruimte
0%
Toelichting De netto-schuldquote neemt ten opzichte van de begroting van 2023 toe, door het aantrekken van externe financiering voor de geplande investeringen. Daarnaast was in de jaarrekening het gerealiseerde totaal van de baten veel hoger door de opbrengsten die tegenover de extra kosten voor het coronavirus en de vluchtelingenopvang stonden. De solvabiliteit neemt af door het invullen van de investeringsplanning in de komende jaren. Daarnaast neemt het saldo van de bestemmingsreserves af door de besteding van de specifiek voor projecten beschikbare gelden.
29
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
7.3. Bedrijfsvoering 7.3.1 Inleiding In dit onderdeel besteden we aandacht aan centrale onderwerpen, die bijdragen aan het inzicht van het bestuur.
7.3.2 Personeel Voor VRF werken circa 2.800 medewerkers, waarvan er meer dan 1.200 brandweervrijwilliger zijn. Daarnaast zijn er 200 crisisfunctionarissen uit andere organisaties actief voor onze organisatie. Met trainingen en opleidingen bieden we zowel onze crisisfunctionarissen, brandweervrijwilligers als medewerkers de mogelijkheid zich te ontwikkelen en in te spelen op de veranderende samenleving. Met strategisch personeelsmanagement, door medewerkers geregeld te vragen wat zij van ons als werkgever vinden en via heldere arbeidsmarktcommunicatie willen we mensen werven en lang(er) aan ons binden. We zijn ons bewust van de schaarste op de arbeidsmarkt. Deze versterkt doordat een deel van ons personeel ouder wordt of met pensioen gaat. We anticiperen hierop door ons te verplaatsen in onze potentiële collega’s: wat is voor hen aantrekkelijk om bij ons te komen, of te blijven, werken en op welke plekken kunnen wij met hen ons verhaal delen? Ook passen we functiedifferentiatie en taakherziening toe en werken samen met andere grote werkgevers en opleiders in het noorden.
7.3.3 Hybride werken In 2024 weten we dankzij de ervaringen en onderzoek hoe hybride werken voor VRF het beste werkt. Hierop hebben we huisvesting en middelen aangepast.
7.3.4 Informatie- en risicomanagement In 2024 voeren wij diverse informatiemanagementprojecten uit. Binnen deze projecten wordt gewerkt aan het verbeteren van: • • • • •
informatieveiligheid & privacybescherming; data en datamanagement, gericht op stuurinformatie en datagestuurde veiligheid intern en extern; gegevensuitwisseling met burgers en ketenpartners; procesgericht werken en het digitaliseren van processen en dienstverlening; het verder verhogen van de digitale vaardigheden van onze medewerkers.
Deze projecten dragen ook bij aan het optimaliseren van ons risicomanagement. Binnen risicomanagement identificeren en kwantificeren we risico’s binnen VRF en treffen we maatregelen om deze risico’s weg te nemen. Een voorbeeld hiervan is het Leverancier- en Contractmanagement wat bijdraagt aan het naleven van de afspraken. We zorgen dat we goed in gesprek blijven over indexaties en gaan vroegtijdig in gesprek met leveranciers over schaarste van materialen en levertijden. Door het naleven van de BIO-, NEN7510- en HKZ-normen kunnen we ook risico’s inschatten en er op inspelen.
'De BIO is de baseline informatieveiligheid overheid en NEN7510 de informatieveiligheidsnorm voor zorginstellingen. BIO en NEN7510 zijn afgeleid van de ISO27001 en ISO27002 en bevatten een hoeveelheid normen gericht op informatieveiligheid. Beide zijn verplicht om toe te passen. HKZ is de harmonisatie kwaliteitsbeoordelingen in de zorgsector.'
30
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
7.3.5 Privacy VRF treft verschillende maatregelen om de privacy van cliënten te beschermen. Ook in 2024 zien de functionaris gegevensbescherming en privacy-officer toe op de toepassing van de wetgeving. Zij rapporteren hierover aan de directie en het dagelijks bestuur Ook maken we met interne campagnes medewerkers bewust van wat zij zelf kunnen doen om te voorkomen dat gevoelige informatie in verkeerde handen valt.
7.3.6 Integriteitsbeleid VRF geeft haar integriteitsbeleid vorm door medewerkers bewust te maken van wat betrokken, betrouwbaar en professioneel inhoudt. In 2024 gaan we dit onderwerp nadrukkelijker onder de aandacht brengen. Je als ambtenaar bewust zijn van je integriteit en morele kompas is vast onderdeel van de introductiedag voor nieuwe medewerkers. De directeuren vertellen wat het betekent om ambtenaar te zijn. In deze bijeenkomst neemt directeur Wim Kleinhuis ook bij iedereen de eed of belofte af. Elke medewerker vraagt zelf een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) aan.
7.3.7 Gedragscode Om integriteit concreter te maken voor de gebruiker, hebben we een gedragscode geschreven die we in 2024 verder voor het voetlicht gaan brengen. In het stuk vertalen we rechten, plichten, procedures en sancties naar gedragsregels. De gedragscode geldt voor alle medewerkers in dienst van VRF, inclusief vrijwilligers en ook voor andere personen die werkzaamheden verrichten voor VRF, zoals stagiaires, crisisfunctionarissen, uitzendkrachten en ZZP’ers.
31
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
interview Privacy, security & control samen in het kader van BIO/NEN
“Ik ben geen privacyridder die altijd Nee roept” De samenwerking tussen veiligheidsspecialisten en gegevensbeschermers van Veiligheidsregio Fryslân is intens. Dat is volgens Functionaris gegevensbescherming Ana Ilicic niet voor niets: “Onvoldoende beveiliging kan leiden tot misbruik van gegevens of datalekken, te strak beveiligen ook. Met een beveiligingsmaatregel kun je dus ook inbreuk maken op iemand zijn privacy.” Voordat BIO NEN de norm werd voor veilig omgaan met overheidsinformatie, had Ana op het gebied van privacybeleid al behoorlijk wat paden geëffend. Het was zo’n typisch best-druk-in-jeeentje situatie. Zij schreef de processen die nodig zijn om veilig te werken met gevoelige informatie van mensen, was ondertussen de kwartiermaker van haar zelfgeschreven processen en beantwoordde per dag tientallen privacyvragen. “Qua tijd niet te doen, maar je keurt ook je eigen producten, dus dat is voor de lange termijn niet zuiver.” De komst van Jannie Vennik in oktober 2022 als privacy officer maakte het team compleet en de uitvoering van het privacybeleid volwassen. Wat heeft het invoeren van de informatiebeveiligingsnormen voor BIO NEN voor jou betekend? “Van goede pricacyprocessen naar goed gedrag. Dat is een sprong die we volgens Ana deels te danken hebben aan de interne BIO NENcampagnes.
“Door BIO NEN besef ik ook dat er een set normen ligt en dit het moment is voor Informatiemanagement en haar beveiligingsspecialisten om die normen in te gaan zetten. Daar is nog een weg in te gaan. Ik realiseer mij dat we met privacybeleid en -gedrag dat punt al hebben bereikt. Er liggen procedures, goede processen en voor heel veel mensen is veilig omgaan met mensen hun informatie de standaard geworden. Daar is dankzij BIO NEN bij gekomen, dat we veel effectiever samenwerken met de beveiligingsspecialisten en veel meer collega’s denken: ‘Oh ja wacht eens even, die privacy, daar moeten we al bij stap 1 bij stilstaan.”
>
32
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Waarom is samenwerken met veiligheidsspecialisten belangrijk? Ana: “Data is een goudmijn voor bedrijven en als overheid kun je mensen met die informatie goed helpen. Daar staat tegenover dat burgers kritischer zijn op hoe wij de informatie gebruiken. Op het moment dat jij je kunt onderscheiden door met informatie die je hebt, mensen op een veilige manier te geven wat ze nodig hebben, in plaats van steeds te zeggen: ‘volgens de AVG (Algemene Verordening Gegevensbescherming) mag ik u deze informatie niet geven’, dan vertrouwen zij op jouw dienstverlening en zijn zij bereid meer met jou te delen. Dat kan als privacy van mensen en de veiligheid van systemen in balans zijn.” Vertrouwen in de overheid komt volgens Ana te voet en gaat te paard. “Een paar uur na de datadiefstal uit coronasystemen kregen wij massaal verzoeken van mensen om hun gegevens te verwijderen of ze in te zien. En er waren zelfs ouders die gingen twijfelen aan de systemen van het Rijksvaccinatieprogramma van hun kinderen. Je zag dat het aantal ‘nee’ antwoorden op de vraag of mensen vaccinatiegegevens met RIVM wilden delen, groter werd. Dat heeft direct gevolgen.
Want het RIVM heeft daardoor een minder goed beeld van de dichtheid van de vaccinaties en de risico’s op uitbraken.” Aan de hand van dit voorbeeld wil Ana ook graag onderstrepen dat de AVG in dit soort gevallen geen beperkende wet is, maar juist een dienstverlenende. “De AVG heeft naast bescherming van persoonsgegevens nog één belangrijk doel en dat is: mensen helpen door te zorgen voor optimale gegevensuitwisseling.” Het kan volgens Ana dus zo zijn, dat over een aantal jaren mensen bij vaccineren de ja/nee vraag bij doorspelen van informatie aan het RIVM niet meer krijgen en de informatie - weliswaar zonder namen en rugnummers - altijd inzichtelijk is. “Het gaat altijd om de afweging van verschillende belangen.” De AVG is hier volgens Ilicic kraakhelder over: “De verwerking van persoonsgegevens moet in dienst staan van de mens. Mensen moeten de AVG in de dagelijkse praktijk steeds met deze gedachte in het achterhoofd gaan toepassen. Ik ben zeker geen privacyridder die altijd maar ‘nee roept. Ik kijk altijd of een maatregel in proportie is.” Heb je een voorbeeld van de goede samenwerking met de beveiligingsspecialisten van VRF? “Gezichtsherkenning op onze laptops was echt een afweging tussen beveiligen en privacy. Die gezichtsherkenning voeren we in om de gegevens van de mensen in Friesland die je via die laptop bereikt, te beschermen.
Ondertussen gebruiken wij unieke informatie van medewerkers om toegang tot een systeem te leveren, namelijk de scan van een gezicht. Als iemand met slechte bedoelingen dit in handen krijgt, dan zijn de consequenties immens. Dus je moet voor invoering de privacyrisico’s voor collega’s onderzoeken. Zoals bijvoorbeeld: worden die scans van gezichten ergens opgeslagen? Het antwoord daarop was ‘nee’ en daarmee waren alle collega’s veel ontvankelijker voor het installeren ervan op hun laptop. Als je een beveiligingsmaatregel invoert, moet je je afvragen of het in verhouding staat tot wat je wilt bereiken. Dat is nu bij elke maatregel, dankzij BIO NEN en de goed vastgelegde privacyprocessen een gezonde discussie over de inhoud. Daarbij: management en Directie beseffen nu: privacy en informatieveiligheid zijn here to stay. En die volwassenheid zit hem ook in dat je mensen bedient met wetten en normen in plaats van te beperken. Als je een beveiligingsniveau intern te hoog opschroeft, dan weet je – niets menselijks is ons vreemd – dan ontstaan er olifantenpaadjes naar de informatie en dan kun je niet meer monitoren.
Dan moet je dus gaan kijken: hoe kan ik een systeem zo beveiligen en vormgeven dat mensen laaiend enthousiast zijn en we tegelijkertijd voldoen aan de wet?” Daar hebben we volgens Ana, die altijd kijkt hoe we de wereld mooier kunnen maken, van dag tot dag een beter antwoord op.
33
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
7.4. Onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf leggen we het beheerbeleid uit van de gebouwen die Veiligheidsregio Fryslân bezit of huurt. Het gaat om de volgende gebouwen: • • • •
Het hoofdkantoor aan de Harlingertrekweg in eigendom. 66 Brandweerkazernes, waarvan 48 in eigendom. 2 boothuizen waarvan 1 eigendom en 1 huur. Een opslagloods voor de tijdelijke opslag van afgeschreven materieel met daarbij in een distributiecentrum voor de bevoorrading van de vaccinatie, testlocaties en vluchtelingenlocaties. • 45 huurlocaties voor JGZ. • Het Regionaal Coördinatie Centrum (RCC), ondergebracht bij de meldkamer dat wordt gehuurd. Ook huurt VRF ten behoeve van de crisis, bijvoorbeeld voor vluchtelingenopvang en om te vaccineren tijdens een pandemie, tijdelijk panden. Het is niet duidelijk wat hier in 2024 in nodig is. Kwaliteitsniveau Om onze gebouwen goed te beheren en onderhouden, hanteren we een NEN-norm. Met NEN-2767 heeft VRF een breed toegepaste wijze van conditiemeting. Hiermee kunnen we de technische kwaliteit van bouw- en installatiedelen op een objectieve manier vastleggen en behouden. Er zijn zes niveaus, die verschillen in kwaliteit aangeven. Niveau 1 is ‘uitstekend’, niveau 6 is ‘zeer slecht’. Met het bestuur hebben wij afgesproken om in onze onderhoudsplannen en bij afspraken met verhuurders uit te gaan van conditiescore 3; een ‘redelijk conditie’. Zichtbare veroudering vinden wij acceptabel, zolang de functievervulling van bouw- en installatiedelen niet in gevaar komt.
Periodiek vindt er een evaluatie plaats van de status van onze onderhoudsplannen. Investeringen Ook de bouwagenda voor nieuw- en verbouw is bekend. De komende vijf jaar voeren we de plannen voor meerdere brandweerposten uit. De financiële lasten zijn, op basis van het prijspeil medio 2021, tot 2040 gedekt in de meerjaren investeringsplanning. Een gespecialiseerde stuurgroep bewaakt de planning, kwaliteit en kosten van de uitvoering van de bouwagenda .
34
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
7.5. Verbonden partijen Definitie Verbonden Partij Een Verbonden Partij (VP) is een privaat- of publiekrechtelijke organisatie waarin de VRF een financieel én een bestuurlijk belang heeft. Er is sprake van een financieel belang als de VRF aansprakelijk is bij het niet nakomen van de verplichtingen door de rechtspersoon. Er is sprake van een bestuurlijk belang als de VRF vertegenwoordigd is in het bestuur of zeggenschap daarin kan uitoefenen. Gelet op deze kwalificaties van belang kent de VRF geen verbonden partijen. Hieronder wordt Stichting BON waarmee de VRF een nauwe betrokkenheid heeft genoemd. Stichting BON De bestuurlijke deelname, samen met de veiligheidsregio’s Groningen en Drenthe, in de Stichting Brandweeropleidingen Noord (BON) benadert de definitie van een verbonden partij. Er is echter volgens de statuten geen sprake van een financieel belang in de stichting. De stichting is aandeelhouder in de BON B.V. De BON B.V. heeft een 100%-deelneming in Oefencentrum Noord B.V. en Brandweeropleidingen Noord B.V. De BON factureert de afgenomen dienstverlening (opleiden of oefenen). Stichting BON is daarom formeel geen verbonden partij.
35
8. Financiële begroting 8.1. Overzicht van baten en lasten Primitieve begroting 2024 Programma Gezondheid
Lasten
Baten
Saldo
Pijler 1
15.353.002
48.525
15.304.477
Pijler 2
11.582.023
3.306.648
8.275.375
Pijler 3
1.701.342
1.029.803
671.539
Pijler 4
1.816.785
1.816.785
-
Toegerekende organisatiekosten
6.583.391
83.057
6.500.334
30.113.408
-30.113.408
164.018
802.335
-638.317
37.200.561
37.200.561
-
Bijdrage programma Gezondheid Reservemutaties Gezondheid Totaal programma GGD
Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing
6.688.424
228.794
6.459.630
991.784
12.513
979.271
BDUR
4.408.683
-4.408.683
Bijdrage programma Crisis
3.090.205
-3.090.205
106.287
46.300
59.987
7.786.494
7.786.494
-
Toegerekende organisatiekosten
Reservemutaties Crisis Totaal programma Crisis
Programma Brandweer Producten Brandweer
41.941.637
922.520
41.019.116
Toegerekende organisatiekosten
9.524.542
120.164
9.404.378
BDUR
4.677.064
-4.677.064
Bijdrage programma Brandweer
45.524.459
-45.524.459
847.666
1.069.638
-221.972
52.313.845
52.313.845
-
Reservemutaties Brandweer Totaal programma Brandweer
Eindtotaal
97.300.900
97.300.900
-
36
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Conform het nieuwe BBV dient vanaf de begroting 2018 eveneens onderstaande opstelling per taakveld te worden opgenomen in de begroting. Deze is opgesteld conform de daarvoor uitgegeven handreikingen van de Commissie BBV. Overzicht baten en lasten art. 27 BBV
Lasten
Baten
Saldo
Programma gezondheid
29.538.211
30.122.171
583.960
Programma crisisbeheersing
6.221.887
6.794.711
572.824
Programma brandweer
39.463.607
42.164.303
2.700.696
Programma organisatie
729.459
16.085.708
15.356.249
-
-
-
19.648.188
215.734
-19.432.454
Heffing vpb
10.000
-
-10.000
Onvoorzien
571.577
-
-571.577
96.182.930
95.382.627
-800.302
1.117.971
1.918.273
800.302
97.300.900
97.300.900
-
Algemene dekkingsmiddelen Overhead
Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves per programma Resultaat
37
Meerjarenperspectief 1/2 Jaarrekening 2022
Primitieve begroting 2023
Lasten
Baten
Saldo
37.873.492
37.321.744
-551.748
1.658.470
1.580.194
-78.276
Lasten
Begroting 2024
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
1.619.707
980.126
639.581
1.701.342
1.029.803
671.539
1.743.556
1.743.556
-
1.816.785
1.816.785
-
6.249.542
76.905
6.172.637
6.583.391
83.057
6.500.334
28.371.826
-28.371.826
30.113.408
-30.113.408
Programma Gezondheid 18.100.854 3.278.590 -14.822.264 15.283.542 52.583 15.230.959 15.353.002 48.525 15.304.477 Pijler 11.067.830 4.564.238 -6.503.592 10.219.184 3.179.208 7.039.976 11.582.023 3.306.648 8.275.375 Pijler 2 Pijler 3 Pijler 4 Toegerekende organisatiekosten Bijdrage programma Gezondheid Reservemutaties Gezondheid Totaal programma GGD
21.614.747
21.614.747
102.000
707.827
605.827
102.000
813.326
-711.326
164.018
802.335
-638.317
68.802.646
69.067.339
264.694
35.217.531
35.217.531
-
37.200.561
37.200.561
-
Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing
Toegerekende organisatiekosten BDUR Bijdrage programma Crisis
Reservemutaties Crisisbeheersing Totaal programma Crisis Programma Brandweer Producten Brandweer Toegerekende organisatiekosten BDUR Bijdrage programma Brandweer Reservemutaties Brandweer Totaal programma Brandweer Programma Organisatie Producten Organisatie Bijdrage programma Organisatie Reservemutaties Organisatie Totaal programma Organisatie
16.154.731
11.897.756
4.693.509
6.688.424
228.794
11.586
929.904
991.784
12.513
6.459.630 979.271
2.876.334
-2.876.334
4.408.683
-4.408.683
1.760.140
1.760.140
2.797.878
-2.797.878
3.090.205
-3.090.205
16.638.846
-226.063
90.535
39.736
50.799
106.287
46.300
59.987
258.052
5.941.935
5.941.935
-
7.786.494
7.786.494
-
1.152.057
-35.444.234
38.790.317
1.071.605
37.718.711
41.941.637
922.520
9.041.546
111.263
8.930.282
9.524.542
120.164
41.019.116 9.404.378
4.677.064
-4.677.064
45.524.459
-45.524.459
4.847.173
4.847.173
4.677.064
-4.677.064
31.997.937
31.997.937
42.362.427
-42.362.427
1.542.962
190.000
-1.352.962
772.099
381.602
390.497
847.666
1.069.638
-221.972
38.139.253
38.187.167
47.914
48.603.961
48.603.961
-
52.313.845
52.313.845
-
18.291.868
18.291.868
2.754.241
-15.537.627
15.063.526
15.063.526
797.201
797.201
18.614.968
323.100
Eindtotaal
216.401
941.489 2.980.950
36.596.291
4.909.910
2.980.950 226.063 16.380.794
-4.256.975
141.614.560
142.508.320
893.759
89.763.427
89.763.427
-
97.300.900
97.300.900
-
Meerjarenperspectief 2/2 Begroting 2025
Begroting 2026
Lasten
Baten
Saldo
1.732.953
1.070.013
1.891.274
1.891.274
6.855.101
Begroting 2027
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
662.940
1.788.643
1.109.679
-
1.965.033
1.965.033
678.964
1.852.377
1.150.877
701.500
-
2.041.670
2.041.670
85.134
6.769.967
7.117.128
-
86.837
7.030.292
7.347.638
88.574
7.259.065
31.094.737
-31.094.737
32.097.749
-32.097.749
33.202.955
-33.202.955
184.572
254.437
-69.865
37.882.488
37.882.488
-
184.572
260.545
-75.973
184.572
266.757
-82.185
39.135.681
39.135.681
-
40.500.512
40.500.512
-
Programma Gezondheid 15.958.984 52.484 15.906.500 16.523.009 54.532 16.468.477 Pijler 1 15.470.897 50.515 15.420.382 12.121.321 3.563.355 8.557.966 12.551.246 3.695.147 8.856.099 Pijler 2 11.747.691 3.436.378 8.311.313 Pijler 3 Pijler 4 Toegerekende organisatiekosten Bijdrage programma Gezondheid Reservemutaties Gezondheid Totaal programma GGD Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing
6.880.235 236.672
6.643.563
7.065.355
244.073
6.821.282
7.257.254
251.727
12.825
1.019.891
1.072.191
13.082
1.059.109
1.106.917
13.344
1.093.573
4.408.683
-4.408.683
4.408.683
-4.408.683
4.408.683
-4.408.683
3.544.013
-3.544.013
3.761.788
-3.761.788
7.005.527
Toegerekende organisatiekosten BDUR Bijdrage programma Crisis
1.032.717
3.327.997
-3.327.997
Reservemutaties Crisisbeheersing Totaal programma Crisis
111.557
38.331
73.226
111.557
39.251
72.306
111.557
40.187
71.370
8.024.508
8.024.508
-
8.249.102
8.249.102
-
8.475.728
8.475.728
-
Programma Brandweer Producten Brandweer Toegerekende organisatiekosten BDUR Bijdrage programma Brandweer Reservemutaties Brandweer Totaal programma Brandweer
43.294.474
1.045.322
42.249.151
44.578.295
1.076.472
43.501.823
45.904.262
1.108.715
44.795.547
9.917.640
123.168
9.794.472
10.296.729
125.631
10.171.097
10.630.219
128.144
10.502.075
4.677.064
-4.677.064
4.677.064
-4.677.064
4.677.064
-4.677.064
47.856.214
-47.856.214
49.476.674
-49.476.674
51.092.389
-51.092.389
857.762
368.107
489.655
857.762
376.944
480.818
857.762
385.931
471.830
54.069.875
54.069.875
-
55.732.785
55.732.785
-
57.392.243
57.392.243
-
Eindtotaal
99.976.871
99.976.871
-
103.117.569
103.117.569
-
106.368.482
106.368.482
-
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Toelichting: De mutatie van het nadelig saldo per programma ten opzichte van 2023 is als volgt, naar oorzaken: Analyse mutatie gemeentelijke bijdrage per programma Omschrijving
Gezondheid
Crisis
Brandweer
Organisatie
Totaal
Indexatie cpi
281.690
79.923
1.417.855
479.057
2.258.525
Indexatie loon
757.229
149.109
856.550
418.522
2.181.411
Dekkingsplan
503.910
503.910
Beleidsadviseur
111.000
111.000
SOA/Sense
166.217
166.217
Rente
-651
1.717
-141.028
-12.938
-152.900
9.098
-120.382
-60.221
Mutatie IM-projecten
51.062
Mutatie egalisatiereserve
70.850
15.751
75.567
25.828
187.997
1.437.397
246.501
2.721.952
790.088
5.195.938
304.184
45.825
440.079
790.088
1.741.581
292.326
3.162.031
5.195.938
Totaal Verdeling organisatie Incl. organisatie
8.2. Financiële positie Arbeidsverplichtingen Conform het besluit ‘Begroting en Verantwoording’ is het niet toegestaan voorzieningen op te nemen voor jaarlijks terugkerende verplichtingen met een vergelijkbaar volume. Dit gaat vooral om verplichtingen rondom vakantiegeld en het opgebouwde saldo vakantiedagen. Deze lasten zijn structureel gedekt in de begroting. Investeringskredieten Als onderdeel van de begroting is het meerjaren-investeringsplan vastgesteld. De geplande investeringen zijn aan te merken als investeringen met economisch nut en worden geactiveerd conform de regels die zijn vastgesteld in de financiële verordening. De effecten hiervan zijn in de kapitaallasten van de programma’s verwerkt. De vast te stellen kredieten zijn opgenomen in bijlage 2 bij deze begroting.
40
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Reserves Het geraamde verloop van de reserves in 2024 is als volgt: 1-1-2024
Stortingen Onttrekkingen 31-12-2024
Algemene reserve Egalisatiereserve
3.379.701
356.698
3.736.399
3.379.701
356.698
3.736.399
-
Bestemmingsreserves Gezondheidsmonitor
325.701
145.000
282.701
FLO
806.781
806.781
Uitwerkingskader Meldkamer
500.000
500.000
Jeugdgezondheidszorg/JGZ 3.0
289.345
160.000
129.345
Tweede loopbaanbeleid
538.939
538.939
In te halen werkzaamheden
102.000
1.306.061
535.000
771.061
Gezonde leefomgeving
100.000
100.000
-
Publieke Gezondheidszorg Asielzoekers
125.000
90.000
35.000
Wabo
290.000
90.000
200.000
Tijdelijke versterking projecten
39.000
39.000
-
Energietransitie
100.000
100.000
-
Totaal eigen vermogen
4.420.827
102.000
1.259.000
3.263.827
7.800.528
458.698
1.259.000
7.000.226
Voorzieningen Het geraamde verloop in de voorzieningen in 2024 is als volgt:
1-1-2024
Stortingen Onttrekkingen 31-12-2024
Verplichtingen, verliezen, risico's Voorziening opgebouwde spaaruren FLO Voorziening spaaruren IKB
143.014 7.440.820
988.385
6.638.523
613.473
613.473
8.197.307
186.088
143.014
186.088
988.385
7.395.010
Egalisatie van lasten Groot onderhoud Harlingertrekweg Groot onderhoud brandweerkazernes
236.273
49.500
16.552
269.221
1.504.191
511.222
275.139
1.740.275
1.740.464
560.722
291.691
2.009.495
1.280.076
9.404.505
Totaal voorzieningen
9.937.771
746.810
41
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Geprognosticeerde balans 2024
1-1-2024 31-12-2024
1-1-2024
31-12-2024
Materiële vaste activa
83.877
89.446
Eigen vermogen
7.801
7.000
Vorderingen
2.221
2.221
Voorzieningen
9.938
9.405
Liquide middelen
467
467
Langlopende schulden
63.137
62.203
Overlopende activa
1.311
1.311
Kortlopende schulden
4.832
12.669
Overlopende passiva
2.168
2.168
87.876
93.445
87.876
93.445
In de voorspelde balans is rekening gehouden met de geplande investeringen voor 2023 en 2024 en een stabiel werkkapitaal. Ook zijn de geplande mutaties in reserves en voorzieningen, zoals in de eerdere paragrafen genoemd, verwerkt. De behoefte aan langlopende financiering is bepaald op basis van het meerjareninvesteringsplan en de vastgelegde financieringsstructuur. De rentelast voor deze financiering is gedekt in de begroting 2024. Bovenstaande balans is de basis voor de berekende financiële kengetallen in de paragraaf weerstandsvermogen.
42
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Bijlage 1.
Bijdrage per gemeente 2024-2027 Achtkarspelen Ameland Dantumadiel De Fryske Marren Harlingen Heerenveen Leeuwarden Noardeast-Fryslân Ooststellingwerf Opsterland Schiermonnikoog Smallingerland Súdwest-Fryslân Terschelling Tytsjerksteradiel Vlieland Waadhoeke Weststellingwerf
2024
2025
2026
2027
€
3.054.715
€
3.190.594
€
3.300.915
€
3.415.509
€
886.415
€
929.050
€
960.816
€
993.106
€
2.037.421
€
2.127.820
€
2.201.419
€
2.277.919
€
6.332.494
€
6.618.852
€
6.847.189
€
7.083.340
€
1.848.366
€
1.931.328
€
1.998.025
€
2.067.140
€
5.912.928
€
6.178.148
€
6.391.523
€
6.612.677
€
15.528.247
€ 16.231.191
€
16.791.050
€ 17.369.903
€
5.534.832
€
5.784.755
€
5.984.358
€
6.190.872
€
3.075.472
€
3.214.089
€
3.325.019
€
3.439.847
€
3.407.616
€
3.560.218
€
3.683.205
€
3.810.730
€
343.790
€
360.703
€
372.994
€
385.404
€
6.343.393
€
6.627.145
€
6.856.114
€
7.093.601
€
10.842.502
€ 11.331.365
€
11.722.434
€ 12.127.205
€
1.018.123
€
1.066.619
€
1.103.141
€
1.140.371
€
3.723.040
€
3.889.964
€
4.024.319
€
4.163.589
€
356.031
€
373.387
€
386.128
€
399.028
€
5.541.931
€
5.791.689
€
5.991.586
€
6.198.510
€
2.940.755
€
3.072.031
€
3.178.200
€
3.288.379
€
78.728.071
€ 82.278.948
€
85.118.436
€ 88.057.132
43
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
2024 Bijdrage 2024
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
€
1.287.104
€
132.081
€
1.635.531
€
3.054.715
Ameland
€
172.986
€
17.752
€
695.677
€
886.415
Dantumadiel
€
872.849
€
89.571
€
1.075.002
€
2.037.421
De Fryske Marren
€
2.375.713
€
243.793
€
3.712.988
€
6.332.494
Harlingen
€
732.278
€
75.146
€
1.040.942
€
1.848.366
Heerenveen
€
2.353.704
€
241.535
€
3.317.689
€
5.912.928
Leeuwarden
€
5.778.660
€
593.000
€
9.156.587
€ 15.528.247
Noardeast-Fryslân
€
2.099.267
€
215.424
€
3.220.141
€
5.534.832
Ooststellingwerf
€
1.182.400
€
121.337
€
1.771.735
€
3.075.472
Opsterland
€
1.371.686
€
140.761
€
1.895.170
€
3.407.616
Schiermonnikoog
€
43.465
€
4.460
€
295.864
€
343.790
Smallingerland
€
2.573.609
€
264.101
€
3.505.684
€
6.343.393
Súdwest-Fryslân
€
4.157.740
€
426.663
€
6.258.100
€ 10.842.502
Terschelling
€
228.376
€
23.436
€
766.310
€
1.018.123
Tytsjerksteradiel
€
1.486.380
€
152.531
€
2.084.129
€
3.723.040
Vlieland
€
55.022
€
5.646
€
295.363
€
356.031
Waadhoeke
€
2.132.234
€
218.808
€
3.190.889
€
5.541.931
Weststellingwerf
€
1.209.934
€
124.162
€
1.606.658
€
2.940.755
€
30.113.408
€
3.090.205
€
45.524.459
€ 78.728.071
44
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
2025 Bijdrage 2025
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
€
1.329.047
€
142.245
€
1.719.302
€
3.190.594
Ameland
€
178.623
€
19.118
€
731.310
€
929.050
Dantumadiel
€
901.293
€
96.463
€
1.130.063
€
2.127.820
De Fryske Marren
€
2.453.132
€
262.553
€
3.903.167
€
6.618.852
Harlingen
€
756.141
€
80.928
€
1.094.259
€
1.931.328
Heerenveen
€
2.430.406
€
260.121
€
3.487.621
€
6.178.148
Leeuwarden
€
5.966.973
€
638.631
€
9.625.586
€ 16.231.191
Noardeast-Fryslân
€
2.167.678
€
232.001
€
3.385.076
€
5.784.755
Ooststellingwerf
€
1.220.932
€
130.674
€
1.862.483
€
3.214.089
Opsterland
€
1.416.386
€
151.592
€
1.992.240
€
3.560.218
Schiermonnikoog
€
44.882
€
4.804
€
311.018
€
360.703
Smallingerland
€
2.657.477
€
284.424
€
3.685.244
€
6.627.145
Súdwest-Fryslân
€
4.293.231
€
459.494
€
6.578.639
€ 11.331.365
Terschelling
€
235.819
€
25.239
€
805.561
€
1.066.619
Tytsjerksteradiel
€
1.534.818
€
164.268
€
2.190.877
€
3.889.964
Vlieland
€
56.815
€
6.081
€
310.491
€
373.387
Waadhoeke
€
2.201.719
€
235.645
€
3.354.325
€
5.791.689
Weststellingwerf
€
1.249.364
€
133.716
€
1.688.951
€
3.072.031
€
31.094.737
€
3.327.997
€
47.856.214
€ 82.278.948
45
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
2026 Bijdrage 2026
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
€
1.371.918
€
151.478
€
1.777.519
€
3.300.915
Ameland
€
184.385
€
20.359
€
756.072
€
960.816
Dantumadiel
€
930.366
€
102.725
€
1.168.328
€
2.201.419
De Fryske Marren
€
2.532.262
€
279.595
€
4.035.332
€
6.847.189
Harlingen
€
780.532
€
86.181
€
1.131.312
€
1.998.025
Heerenveen
€
2.508.803
€
277.005
€
3.605.715
€
6.391.523
Leeuwarden
€
6.159.448
€
680.084
€
9.951.518
€ 16.791.050
Noardeast-Fryslân
€
2.237.600
€
247.060
€
3.499.698
€
5.984.358
Ooststellingwerf
€
1.260.315
€
139.155
€
1.925.549
€
3.325.019
Opsterland
€
1.462.074
€
161.432
€
2.059.699
€
3.683.205
Schiermonnikoog
€
46.329
€
5.115
€
321.550
€
372.994
Smallingerland
€
2.743.198
€
302.885
€
3.810.030
€
6.856.114
Súdwest-Fryslân
€
4.431.716
€
489.320
€
6.801.398
€ 11.722.434
Terschelling
€
243.425
€
26.877
€
832.838
€
1.103.141
Tytsjerksteradiel
€
1.584.326
€
174.930
€
2.265.063
€
4.024.319
Vlieland
€
58.648
€
6.475
€
321.005
€
386.128
Waadhoeke
€
2.272.739
€
250.940
€
3.467.906
€
5.991.586
Weststellingwerf
€
1.289.664
€
142.396
€
1.746.141
€
3.178.200
€
32.097.749
€
3.544.013
€
49.476.674
€ 85.118.436
46
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
2027 Bijdrage 2027
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
€
1.419.157
€
160.786
€
1.835.566
€
3.415.509
Ameland
€
190.734
€
21.610
€
780.763
€
993.106
Dantumadiel
€
962.401
€
109.037
€
1.206.481
€
2.277.919
De Fryske Marren
€
2.619.454
€
296.776
€
4.167.110
€
7.083.340
Harlingen
€
807.407
€
91.477
€
1.168.256
€
2.067.140
Heerenveen
€
2.595.187
€
294.026
€
3.723.464
€
6.612.677
Leeuwarden
€
6.371.533
€
721.874
€
10.276.496
€ 17.369.903
Noardeast-Fryslân
€
2.314.646
€
262.242
€
3.613.984
€
6.190.872
Ooststellingwerf
€
1.303.711
€
147.706
€
1.988.430
€
3.439.847
Opsterland
€
1.512.417
€
171.352
€
2.126.961
€
3.810.730
Schiermonnikoog
€
47.925
€
5.430
€
332.050
€
385.404
Smallingerland
€
2.837.653
€
321.497
€
3.934.451
€
7.093.601
Súdwest-Fryslân
€
4.584.312
€
519.388
€
7.023.505
€ 12.127.205
Terschelling
€
251.807
€
28.529
€
860.035
€
1.140.371
Tytsjerksteradiel
€
1.638.879
€
185.680
€
2.339.031
€
4.163.589
Vlieland
€
60.667
€
6.873
€
331.488
€
399.028
Waadhoeke
€
2.350.995
€
266.360
€
3.581.155
€
6.198.510
Weststellingwerf
€
1.334.070
€
151.146
€
1.803.163
€
3.288.379
€
33.202.955
€
3.761.788
€
51.092.389
€ 88.057.132
47
Programmabegroting 2024 • Veiligheidsregio Fryslân
Bijlage 2.
Investeringskredieten I Investeringskredieten
Krediet 2024
Installaties
58.255
Kantoormeubilair
223.255
Mobiele telefonie, tablets en iPads
141.003
Overige (kantoor) inventaris
28.201
Renovatie en verbouwing
700.000
Systeem soft- en hardware
47.001
Telefooncentrale
113.616
Werkplekautomatisering
439.283
Organisatie
1.750.614
Dienstvoertuigen
191.160
Crisisbeheersing
191.160
Huisvesting JGZ
100.000
Audiometers
90.000
Bloeddrukmeters
20.000
GGD
210.000
Ademlucht
27.261
Gebouwen
3.853.671
Grond
278.650
Haakarmvoertuigen
227.232
Installaties
1.943.845
Mobiele telefonie, tablets en iPads
67.999
Overige (kantoor) inventaris
422.859
Overige brandweerinventaris
2.493.964
Persoonlijke beschermingsmiddelen
261.514
PM voer- en vaartuigen
73.851
Renovatie en verbouwing
207.808
Tankautospuiten
2.226.875
Brandweer
12.085.529
Totaal investeringskredieten
14.237.303
48