CConstaterende datSudwest Fryslan
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 - Woononderzoek 2024

Raadsvergadering 27 februari 2025, gemeente Sudwest FryslanBij agendapunt: Helberheidsûndersyk wenningbou Wommels10.882 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

COMPANEN Woningmarktonderzoek 2024

Gemeente Súdwest-Fryslân 21 maart 2024 Definitief

Kijk vooruit. 1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

1

ADVIES VOOR WONINGMARKT EN LEEFOMGEVING

DATUM

21 maart 2024

TITEL

Woningmarktonderzoek 2024

OPDRACHTGEVER

Gemeente Súdwest-Fryslân

AUTEUR(S)

Bram Klouwen Gemma van der Wal

PROJECTNUMMER

1900.108/G

STATUS

Definitief

Tivolilaan 205 6824 BV Arnhem Postbus 1174 6801 BD Arnhem www.companen.nl info@companen.nl 026 351 25 32 k

Vdödg/Gľf Wo^ihglm arktonderzoek 2023

KvK-nummer: 09035291 BTW-nummer: NL001826517B01

ínhoud 1 2

inleiding

4

Samenvatting onderzoek aan de hand van drie onderzoeksvragen

2.1

Hoe functioneert de woningmarkt voor starters, doorstromers en nieuwkomers?

2.2

6

Hoe ontwikkelt de woningbehoefte zich naar aantallen en soorten woningen?

2.3

6

6

Welke plannen zijn er reeds die inspelen op de behoefte en waar is bijsturing gewenst?

8

Bevolking en huishoudens

12

3.1

Bevolking van Súdwest-Fryslân

12

3.2

Wie gaan in Súdwest-Fryslân wonen?

15

3.3

Starters en doorstromers op de woningmarkt

19

4

Woningvoorraad Súdwest-Fryslân

22

5

Woningbehoefte in de kernen

26

3

5.1

Prognose toekomstige woningbehoefte

26

5.2

Toekomstige kwalitatieve woningbehoefte

28

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

3

1

^

Inleiding

Welke plannen zijn er reeds die inspelen op de behoefte en waar is bijsturing gewenst?

In het onderzoek gaan we uit van de volgende deelgebieden. In 2019 voerde de gemeente Súdwest-Fryslân een woningmarktonderzoek uit. Dit onderzoek bood zicht op de verdeling van de woningbehoefte naar type

Figuur 1.1. Overzicht van de deelgebieden in de gemeente Súdwest-Fryslân

woningen en over de verschillende delen van de gemeente. Mede op basis van

S«kkvett-FrY*lén

dit onderzoek maakte de gemeente keuzes over de woningproductie in verschillende deelgebieden. Sindsdien is de woningmarkt verder veranderd. De druk op de woningmarkt is opgelopen. Er was de afgelopen jaren sprake van een omslag van een gestage ontwikkeling naar groei van de woningbehoefte. Er zijn veranderingen in vraagaanbodverhoudingen,

door

bijvoorbeeld

aan

de

ene

kant

gestegen

verkoopprijzen en tegelijkertijd hogere rente en bouwkosten. Bovendien heeft het Rijk uitgesproken dat meer overheidsregie op de woningmarkt nodig is. Zo wil het Rijk dat alle gemeenten bijdragen aan de landelijke woningnood en ook

twirtOi

hun eerlijke bijdrage leveren aan de sociale volkshuisvestingsopgave (fairshare). Dit is vastgelegd in de woondeal. Vraagstelling

Om de woningproductie in Súdwest-Fryslân aan te laten sluiten bij de behoefte, wil de gemeente een actueel woningmarktbeeld hebben. Centrale vraag is: hoe regisseert de gemeente de woningproductie als je weet hoe de woningmarkt functioneert? Daartoe wil de gemeente inzicht hebben in: ^ Hoe functioneert de woningmarkt voor starters,

doorstromers en

nieuwkomers? Welke patronen zijn er herkenbaar? En waar is sturing op

Bron: Gemeente Súdwest-Fryslân

die patronen mogelijk? •

Hoe ontwikkelt de woningbehoefte zich naar aantallen en soorten woningen? En wat is het verschil tussen de deelgebieden?

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

4

Leeswijzer

We

geven

eerst

een

overzicht

van

de

belangrijkste

richtingen

en

sturingsmogelijkheden voor de gemeente om adequaat in te kunnen spelen op de behoefte. Hierna volgen de onderzoekshoofdstukken: eerst met een beschrijving van de bevolking in de gemeente Súdwest-Fryslân. In hoofdstuk 4 geven we inzicht in de huidige samenstelling en druk op de woningvoorraad. Hoofdstuk 5 beschrijft stapsgewijs de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte tot 2030, met een vooruitblik richting 2040.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

5

2

Samenvatting onderzoek aan de

2.2 Hoe ontwikkelt de woningbehoefte zich

naar

aantallen en soorten woningen?

hand van drie onderzoeksvragen Vanaf 2022 tot 2031 (tot en met 2030, conform Woondealperiode) komen er

2.1 Hoe functioneert de woningmarkt voor starters, doorstromers en nieuwkomers?

volgens de provinciale prognose (2023) per saldo ongeveer 1.800 huishoudens bij in de gemeente. Daarnaast voorzien we een groei door extra vestiging van circa 400 huishoudens. Daarmee komt de woningbehoefte op basis van de prognose uit op 2.200 woningen in de periode 2022 tot en met 2030. Dit is een

De woningmarkt van Súdwest-Fryslân is vanaf het woningmarktonderzoek van 2019 nogal veranderd. Sindsdien is sprake van een meer gestage ontwikkeling van de woningbehoefte, naar een wezenlijke groei. In absolute zin is er geen woningnood. Wel is er krapte, zeker in delen van de woningmarkt: vooral voor starters en ouderen. Sinds 2019 zijn aanzienlijk meer woningen gebouwd dan toen uit de analyses kwam: in 10 jaar tijd tot 2028 zouden er volgens het eerdere onderzoek 1.315

fractie hoger dan de 1.980 woningen die in de Woondeal voor Súdwest-Fryslân zijn opgenomen. Per deelgebied is de woningbehoefte verder geraamd, op basis van specifieke kenmerken van een gebied (afwijking ten opzichte van het gemiddelde). Vooral een jonge bevolking (veel starters) en bovengemiddelde belangstelling van vestigers zorgen voor extra druk op de woningmarkt. Voor Sneek is deze raming een minimum. Voor de andere deelgebieden lijkt dit een realistische raming.

woningen bij moeten komen. De eerste 5 jaar kwamen er al 1.269 woningen bij. Daarmee was de productie dubbel zo hoog. Ondanks die nieuwbouw is de druk op de woningmarkt opgelopen: dit blijkt uit de koopprijzen die stegen met meer dan 50% van gemiddeld ruim C 215.000 in 2018 naar ruim C 340.000 in 2022. De slaagkans voor een sociale huurwoning daalde van 20% naar 15%. Zowel inwoners van de gemeente als nieuwkomers profiteren van de extra

Tabel 2.1. Indicatieve woningbehoefte per deelgebied op basis van trendperiode 2022 - 2031, Súdwest-Fryslân___________________________________________________ Indicatie Specifieke situatie woningbehoefte Noordwest

+250à 300

Noordoost

Jonge bevolking relatief grotere meer behoefte

+175à 225

bouwproductie. Circa twee derde deel van de verhuizers komt en kwam uit de

Zuidwest

Veel belangstelling van vestigers

+250à 300

gemeente zelf, zowel starters die voor het eerst zelfstandig gaan wonen in

Zuidoost

Súdwest-Fryslân als doorstromers die bij verhuizing een woning achterlaten in

Sneek

+300à 350 Jonge bevolking & veel belangstelling van vestigers

de gemeente. Het aantal verhuizingen naar Súdwest-Fryslân is toegenomen: in

Bolsward

2018 vestigden zich een kleine 2.900 mensen vanuit een andere gemeente, in

Totaal

2022 waren dit er bijna 3.250. Ook het vertrek nam toe, zij het minder snel. Per

Bron: bewerking Companen.

+950 à 1.250 +200à 250 +2.200

saldo was het verschil tussen vestiging en vertrek circa 150 mensen per jaar. Zij komen vaak als jong stel zonder kinderen. Dat zien we in alle deelgebieden.

De groei van de woningbehoefte na 2030 is (nog) onzekerder. Op basis van

Noordwest, Zuidwest en Sneek blijven daarbij het meest in trek.

demografische prognoses zou sprake zijn van een afvlakking van de groei.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

6

Vanuit bijvoorbeeld werkgelegenheidsontwikkeling, kansrijke woonmilieus en

Door de gestegen koopprijzen aan de ene kant en mindere hypotheekruimte

gemeentelijke ambities kan dit in de praktijk anders uitpakken. Dit vergt een

door rentestijging aan de andere kant, zien we dat de tekorten ten opzichte van

nadere taxatie binnen de ambities van de gemeentelijke Omgevingsvisie

het onderzoek uit 2019 hoofdzakelijk naar voren komen in het betaalbare segment van de woningmarkt: sociale huur en betaalbare koopwoningen.

Wij

berekenden

de

samenstelling van

de woningbehoefte

bij

ideale

doorstroming, waarbij alle verhuisgeneigde huishoudens een woning vinden:

Het kwalitatief woningbehoeftemodel gaat uit van optimale doorstroming: mensen die

^

Ouderen weten een toegankelijke sociale huurwoning of koopappartement

willen verhuizen, gaan verhuizen en vinden de woning die ze willen. Met de kwalitatieve

te vinden, waardoor rijwoningen en koopwoningen (vooral relatief

woningbehoefte wordt de potentiële totale vraag en het potentiële aanbod bij doorstroming weergegeven (dus exclusief nieuwbouw). Dit biedt zicht op theoretisch

betaalbare tweekappers) beschikbaar komen. ^

gewenste toevoegingen (mismatch tussen vraag en aanbod). Door marktwerking en

Starters en jonge huishoudens vragen een (zeer) betaalbaar rijtjeshuis in de

alternatieven die voorhanden zijn, pakt dit in de praktijk anders uit. Enkele voorbeelden:

koop.

^

Starters vinden niet snel een woning, waardoor zij voor een bepaalde periode een alternatief zoeken in middenhuur. In dit relatief beperkte marktsegment zijn vaak

Figuur 2.1. Behoefte naar woonvormen en financieringscategorie, vraag en aanbod per jaar, Súdwest-Fryslân 2022 - 2030

verhoudingsgewijs veel mutaties. ^

Een deel van de senioren verhuist niet naar een toegankelijke woning. Daardoor blijft

het

vrijkomende

aanbod

grondgebonden

woningen

achter

bij

de

doorrekening.

Koop appartement ^ Koop 2-1 kap/vrijstaand 355+

huishoudens die een woning tot 2,5 ton zoeken, stellen hun wens bij en vinden een woning boven 2,5 ton.

^ Koop 2-1 kap/vrijstaand tot 355

Groepen die geen alternatief hebben, bijvoorbeeld omdat ze niet meer kunnen betalen, komen het meest in de knel. Daar kan met beleid op gestuurd worden.

Koop rij 250+

In de deelgebieden Zuidoost, Zuidwest, Noordoost en Noordwest is er Koop rij tot 250

verhoudingsgewijs iets

Huur particulier

woningen (rijwoningen), en minder aan koopappartementen en sociale

meer behoefte aan

betaalbare grondgebonden

huurwoningen. De behoefte aan betaalbare grondgebonden woningen komt Huur sociaal toegankelijk

van starters die in deze gebieden zich sterk richten op een koopwoning. Die betaalbare woningen zijn er relatief minder in de dorpen. In Sneek en Bolsward

Huur sociaal rijwoning

zien we juist iets meer behoefte aan koopappartementen en zeker in Sneek ook -100

■ aanbod 2022

0

100

200

a vraag 2030

300

400

a saldo

500

600

700

aan sociale huurwoningen. In alle deelgebieden is de toevoeging van sociale huur vooral nodig in de vorm van toegankelijke woningen voor kleine huishoudens.

Bron: woningmarktmodel Companen.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

2.3 Welke plannen zijn er reeds die inspelen op de behoefte en waar is bijsturing gewenst? Op grond van de analyses geven we vanuit onze ervaring adviezen over de richting van te volgen beleid.

Dat geldt voor de kleinste kernen veel minder. In bijna alle deelgebieden is de behoefte nu groot, maar leerde het verleden dat bij een afnemende woningmarktdruk de verkooptijden in de bestaande woningvoorraad oplopen. Aansluitend op de organische planning is het belangrijk bij deze kernen steeds vooruitlopend op elk plan de concrete vraag te beoordelen: kan deze niet bediend worden in de bestaande voorraad? Alleen op die manier kan voorkomen worden dat de aantrekkelijke nieuwbouw goed afgezet wordt en in

Verschillen honoreren: drie manieren van sturing

De gemeente is uitgestrekt. De verschillen tussen deelgebieden zijn best groot. De ontwikkeling van Sneek en Bolsward is als steden te kenmerken als planmatig, terwijl die in de kleinere kernen veel meer organisch gaat. Daar is het belangrijk om in te spelen op de vraag als die zich voordoet. Dit verschil vertaalt zich ook naar de planningsmethodiek. Advies: plan in Sneek (en IJlst) en Bolsward programmatisch, waarin plannen in onderlinge samenhang beoordeeld worden. Het totaal van plannen moet voorzien in de behoefte. De gemeente heeft hier regie op samenstelling van het totale programma. Plan in de middelgrote kernen Heeg, Koudum, Makkum, Witmarsum, Wommels en Workum planmatig voor een enkele (grotere) locatie. Deze plannen moeten zo goed mogelijk aansluiten bij de behoefte.

de bestaande woningvoorraad gaten vallen. Nu is dit moeilijk voorstelbaar omdat de druk op de markt groot is. Tegelijkertijd liepen juist in de periode 2010 - 2015 de verkopen terug. Advies: vergroot de plancapaciteit tot een niveau, waarbij die in alle deelgebieden ligt op 130% van de minimale behoefte, en in Sneek op 130% van de maximale behoefte. Hiermee zou er dan een voldoende basis zijn om tempo te houden in de planrealisatie. Bovendien wordt daarmee recht gedaan aan de behoefte (en onzekerheid) in de andere deelgebieden en de relatief sterke positie van Sneek. Dit vraagt in nagenoeg alle deelgebieden uitbreiding van de plancapaciteit. Per deelgebied ziet dit er als volgt uit: Tabel 2.2. Gewenste versus aanwezige omvang netto-plancapaciteit* per deelgebied __________ (2022-2031)_____________________________________________________

Plan in de kleine kernen alleen organisch. Dit betekent ruimte bieden als een

Gewenste omvang plancapaciteit (130%)

concrete vraag zich aandient. Weeg initiatieven af op wat aan woningen beschikbaar is, en laat initiatiefnemers aantoonbaar maken dat woningen aanvullend hierop zijn en dus voorzien in een structurele behoefte die niet in de huidige voorraad kan worden opgevangen.

Noordwest

325

Noordoost

230

140

Zuidwest

325

320

Zuidoost

390

320

Sneek

1.625

1.640

Conjunctuurgevoeligheid: vinger aan de pols in kleine kernen

Bolsward

De driedeling in kernen komt ook terug in de conjunctuurgevoeligheid van

Totaal

plannen. Uit de analyse blijkt dat de conjunctuurgevoeligheid in Sneek beperkt is. Ongeacht de situatie op de woningmarkt is woningbouw in Sneek afzetbaar.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

Plancapaciteit* per begin 2024 (afgerond) 150

260

210

3.155

2.780

* netto-plancapaciteit per begin 2024, inclusief realisatie 2022-2023 Bron: bewerking Companen.

8

Daarmee geeft de gemeente op een bij Súdwest-Fryslân passende wijze

Sociale huur in de grote kernen

Het is wenselijk om 30^. in het programma op gemeenteniveau op te nemen als

sociale

huurwoning.

Dit

is weliswaar

iets

hoger

dan

enkel

invulling aan de fair-share.

de

woningbehoefte; bij een gemiddelde welvaartsgroei zou namelijk 24'^ sociale

Sturen op doorstroming kansrijk in grote kernen

huur moeten zijn. Met een iets groter programma sociale huurwoningen is er

Sneek en Bolsward kunnen in het bijzonder gekenmerkt worden als kernen met

ruimte

voor economische tegenvallers en

ontstaat ook

ruimte voor

transformatie in de bestaande woningvoorraad.

een volledige en dynamische woningmarkt. Dit betekent dat mensen er verschillende stappen zetten in hun wooncarrière. Starten is mogelijk in de

De druk op de sociale huursector is in Sneek en Bolsward relatief hoog. De

huur- en de koopsector. Vervolgens kunnen mensen doorstromen naar andere

slaagkans is er laag. De inschrijftijd bij toewijzing is hoog. Met name jonge

woningtypen. Dit vertaalt zich ook terug in de behoefte. Er is vraag in vrijwel

huishoudens vinden er moeilijk een woning. Dit zijn doorgaans kleine

alle marktsegmenten, van sociale huur tot betaalbare koopwoningen en

huishoudens. Daarnaast groeit de vraag van de groep ouderen. Zij zijn kritisch

koopappartementen. Doorstroming stagneert nu in deze kernen door:

in hun woonwens. Ook voor hen is toevoeging van sociale huur gewenst, mits

^

met voldoende kwaliteit. Advies: nieuwbouw van sociale huur zou vooral in deze grote kernen moeten

•

plaatsvinden, in de vorm van nultredenwoningen nabij voorzieningen. Neem in

In de koopsector tekort aan ruimere rijwoningen waarmee gezinnen wooncarrière kunnen maken, en dan eenvoudige betaalbare rijwoningen

het programma van deze kernen een derde deel sociale huur op. Dit kan op de ene locatie betekenen dat volledig in sociale huur wordt gerealiseerd en op een

In de sociale huur tekort aan toegankelijke woningen voor kleine huishoudens.

achterlaten voor (koop)starters. •

In de koopsector is er ook een tekort aan appartementen, in het bijzonder

andere locatie wat minder. De gemeente moet door afspraken met corporaties

voor ouderen. Zonder dit aanbod stagneert doorstroming uit ruimere

regie nemen op de realisatie van een derde deel sociale huur.

koopwoningen (tweekappers en vrijstaand). Dan is toevoeging in dat

In de regionale kernen als Heeg, Koudum, Makkum, Witmarsum, Wommels en

segment gewenst. Dit kan overigens vanuit oogpunt van exploitatie en

Workum adviseren wij met enige voorzichtigheid sociale huur toe te voegen

variatie in planopbouw een aantrekkelijk alternatief zijn. Dan blijven

door hier bij alle grote locaties uit te gaan van 30^. sociale huur (locaties vanaf

ouderen wel in hun (ruime) beperkt toegankelijke woning zitten.

40 woningen). Dit ten behoeve van spreiding van huisvestingskansen voor de

Advies: in de programmasturing inzetten op een gevarieerd programma per

doelgroep over de gemeente (fair-share).

locatie. Idealiter speel je daarbij in op de behoefte: toegankelijke sociale huur-

In de kleinste kernen is maatwerk mogelijk door bijvoorbeeld betaalbare

en koopwoningen, en woningen voor doorstroming uit de goedkoopste

koopwoningen toe te voegen en op initiatief van een woningcorporatie of

koopwoningen. De toegankelijke woningen plant de gemeente bij voorkeur op

particuliere verhuurder mogelijk (sociale) huurwoningen. Sociale huur is in

centrale locaties, nabij voorzieningen. Hiervoor zou de gemeente primair, maar

deze kernen vaak minder passend vanwege vervoer en minder voorzieningen.

niet alleen, de binnenstedelijke locaties moeten benutten.

Nieuwbouw van sociale huur in deze kernen is er vooral ter vervanging van

Belangrijk is om hierbij woningbouw niet te zien als financiële drager voor

bestaande woningen om de sociale huurvoorraad kwalitatief op peil te houden.

ontwikkelingen,

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

maar

als

een

primaire

levensbehoefte

en

dus

een

9

maatschappelijke opgave.

De grondexploitatie voedt daarmee niet de

gaat het vooral om vestigers uit andere Nederlandse gemeenten, rond 45% uit

algemene gemeentelijke middelen.

een andere Friese gemeente, 55% elders uit Nederland waarvan 25% Friesen

Werk de gewenste kwalitatieve ontwikkeling programmatisch uit en borg de

om utens. Een kleiner deel van 7% is statushouder.

realisatie in verschillende segmenten door eerst hiervoor passende locaties te vinden en dit vervolgens op te nemen in anterieure overeenkomsten en het

Resumerend 9 richtingen

omgevingsplan. Zeker in Bolsward ligt er een opgave om locaties te vinden die

De adviezen uit de voorgaande paragrafen zijn:

passend zijn voor toegankelijke woningen (huur en koop).

1.

Kleine kernen als 'eindproduct'

2.

De woningbehoefte is ten opzichte van het vorige onderzoek uit 2019 sterk gestegen. betaalbare koop- en huurwoningen voor jongeren Z starters.

De overige deelgebieden zijn eenzijdiger van opbouw. Ook is er minder dynamiek op de woningmarkt. Mensen gaan hier wonen en zetten vervolgens

Er is vooral behoefte aan toegankelijke woningen voor ouderen en

3.

De behoefte in Sneek en Bolsward richt zich meer op appartementen en

weinig verhuisstappen. Dit betekent dat zij vaak al gaan wonen in hun

betaalbare huurwoningen. In de kleinere kernen is de behoefte meer

'eindwoning'. Dit zien we terug bij starters die veel minder vaak naar een

gericht op betaalbare koopwoningen.

huurwoning gaan, maar direct kopen. Tot op heden was dat vaak een

4.

Stuur het woningbouwprogramma naar aard en schaal van de kernen. In

tweekapper. Tegelijkertijd zien we dat de tweekappers voor veel starters te

Sneek (en IJlst) en Bolsward is dat meer programmatisch (op het totale

duur worden. Daarom is toevoeging van betaalbare grondgebonden woningen

programma), in middelgrote kernen door een programma voor de grotere

voor starters gewenst.

locaties en in de kleine kernen op basis van concrete vragen.

Advies: neem het idee van de woning als eindproduct als uitgangspunt bij het

5.

Zorg voor continuïteit in woningbouwplanning door voldoende (harde)

maken van plannen voor de kernen. Dit betekent dus niet bouwen voor

plancapaciteit. Voldoende is 130% van de (minimale) behoefte, en gelet op

wooncarrière. Wel is het voor starters belangrijk om betaalbare koopwoningen

haar aantrekkingskracht in Sneek 130% van de maximale behoefte. Dit

toe te voegen. Met de gestegen bouwkosten betekent dit dat in de dorpen vooral rijwoningen (of vergelijkbaar) in de koopsector toegevoegd moeten

vraagt overal vergroting van plancapaciteit en 'hard' maken van capaciteit. 6.

Nieuwbouw van sociale huur is primair passend in Sneek en Bolsward; circa

worden. Neem dit, in de afweging over wel/niet meewerken, bij initiatieven als

een derde deel van het programma in deze beide steden. In Heeg,

uitgangspunt.

Koudum, Makkum, Witmarsum, Wommels en Workum gaat het om 30% bij grotere locaties. In de kleinere kernen is toevoeging van sociale huur maatwerk.

Instroom van buiten honoreren

De gemeente is zeer aantrekkelijk bij nieuwkomers. Dat geldt zeker voor Sneek, en

de

deelgebieden

Noordwest

(gunstige

prijs-kwaliteitverhouding),

7.

Per locatie in de grote kernen is een gevarieerd programma gewenst. Op centrale locaties nabij voorziening is een groter aanbod toegankelijke

Noordoost (nabij steden) en Zuidoost (landschappelijk fraai). Nieuwbouw voor

sociale huur- en koopwoningen gewenst. Dit moet nog nader ingekleurd

nieuwkomers zou idealiter in deze deelgebieden gepland moeten worden. Dan

worden met de corporaties.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

10

8.

Nieuwbouw in de kleinere kernen moet bijdragen aan meer variatie in die kernen met betaalbaar aanbod koopwoningen (bijvoorbeeld rijwoningen).

9.

De gemeente kan woningbouw sturen met grondbeleid, waarmee zij meer grip heeft op de realisatie van het gewenste programma. Zie daarbij grondbeleid als een investering met een maatschappelijk rendement, in plaats van traditioneel met een financieel rendement.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

11

3

Bevolking en huishoudens

3.1

Bevolking van Súdwest-Fryslân

2018 (+5.430 inwoners). In dezelfde periode was de groei 5.000 huishoudens (2.500 autonoom en 2.500 door toevoeging Littenseradiel). Figuur 3.1. Bevolkings- en huishoudensontwikkeling, Súdwest-Fryslân 2013 - 2023

Wie wonen er in Súdwest-Fryslân?

100.000

50.000

90.000

45.000

80.000

40.000

70.000

35.000

60.000

30.000

In 2022 woonden er in gemeente Súdwest-Fryslân 90.310 inwoners die in totaal 40.540 huishoudens vormden. Van de zes deelgebieden is Sneek de grootste met meer dan een derde van de inwoners en huishoudens. De andere vijf deelgebieden huisvesten elk tussen de 10% en 15% van de bevolking. Tabel 3.1. Bevolking en huishoudens naar deelgebied, Súdwest-Fryslân 2022 Bevolking

Huishoudens

CuO

cn c

O

25.000

50.000

Noordwest

11.455

5.075

Noordoost

9.295

10y

3.935

10y

Zuidwest

10.995

12y0

4.980

12y0

Zuidoost

13.625

15y0

5.790

Sneek en buitengebied

34.840

39y0

16.175

40y

Bolsward

10.100

m

4.585

m

Totaal Súdwest-Fryslân

90.310

100r0

40.540

100r0

N/* Çj

Ó'

ŵ

fSp

Ç)'

çj'

çJV

rŵ

kP)

QjV

çjy

rQ

cf'y

rfW

QjV

QjV

r\Ò

'V'V'V'V'V'V'V'V'V'V'V Bevolking

Bron: CBS (2022).

3 O

Huishoudens

Noot: in 2018 kwam Littenseradiel bij de gemeente Súdwest-Fryslân Bron: CBS (2023), bewerking Companen.

Bevolkingsontwikkeling afgelopen jaren

Tot 2017 werden in de gemeente ongeveer evenveel kinderen geboren als er Sinds het vorige onderzoek in 2018 is de bevolking met 725 inwoners gegroeid.

mensen overleden. Sindsdien is het aantal overlijdensgevallen gestegen,

Het aantal huishoudens groeide met 1.150. Door gezinsverdunning (minder

waardoor de bevolking zonder vestiging van nieuwkomers kleiner zou worden.

personen per huishouden) lopen die twee ontwikkelingen iets uit elkaar. Dit

Toch blijft het aantal inwoners stijgen. Dit is grotendeels te verklaren door

laatste betekent dat het aantal personen per huishouden is afgenomen van 2,5

binnenlands migratiesaldo: er kwamen meer vestigers in de gemeente dan dat

in 2010 naar 2,2 in 2022.

er mensen vertrokken. Dit gold zeker voor de periode vanaf 2018. Het moment van het vorige onderzoek markeert daarmee een verandering in de

Kijken we verder terug dan zien we dat de gemeente tussen 2013 en 2023 met

ontwikkeling van de gemeente.

zo'n 8.000 inwoners groeide. Naast een autonome groei van ruim 2.500 inwoners, kwam dit door toevoeging van Littenseradiel aan de gemeente in

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

12

Figuur 3.2. Bevolkingsontwikkeling, Súdwest-Fryslân 2012 - 2021

Figuur 3.3.Bevolkingsontwikkeling naar leeftijd, Súdwest-Fryslân 2013 - 2022

2022

37/

40/

13/

11/

2019

38/

40/

13/

9/

2016

39/

41/

12/

9/

2013

39/

42/

11/

8/

0/

20/

40/

60/

80/

1000/

0-35 B 35-65 B 65-75 B75+ Bevolkingsontwikkeling

Geboortesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Binnenlandse migratiesaldo

Bron: CBS (2023), bewerking Companen. Figuur 3.4. Bevolking naar leeftijd per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2022

Bron: CBS (2022), bewerking Companen.

100/

Leeftijdsopbouw van de bevolking

80/

24/

22/

60/

31/

290/0

ouderen tussen 65 - 75 jaar is in gelijke mate toegenomen. In deelgebied Zuidwest woont naar verhouding een groot aandeel ouderen

40/

19»J

20/

(27%) tegenover 22 - 24% in de andere deelgebieden. In Sneek, Noordoost en

20/ 26/

28/

De bevolking vergrijst: in Súdwest-Fryslân is het aandeel 75-plussers de afgelopen 10 jaar gestegen van 8% van de bevolking naar 11/. Het aandeel

Bolsward wonen relatief meer jongere inwoners. De verdeling is vergelijkbaar met de situatie in 2018, al was toen het aandeel

27o7o

23/

22/

24/

23/

31/

280/0

28/

29/

18/

18/

23/1

20/

21/

25/

28/

27/

28/

27/

B 45-65 jaar

65+ jaar

0/

jongeren groter en het aandeel 65-plussers een fractie lager.

Tot 25 jaar

B 25-45 jaar

Bron: CBS (2022), bewerking Companen.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

13

Verandering in huishoudenssamenstelling

Inkomensverdeling

De samenstelling van de huishoudens verandert. Het aandeel alleenstaanden

De inkomensopbouw in de gemeente is redelijk vergelijkbaar met de

groeit. De huishoudens worden gemiddeld kleiner. Dit is een tendens die al

provinciale en landelijke verdeling: 490 behoort tot de corporatiedoelgroep,

gaande is. Nu is 360 van de huishoudens alleenstaand. In 2040 is dat 390. Met

510 niet. Ten opzichte van Fryslân telt de gemeente relatief iets minder

name het aandeel gezinnen met kinderen neemt de komende jaren af.

huishoudens in de doelgroep (in Fryslân is dat ruim 500). Ten opzichte van Nederland telt de gemeente iets meer huishoudens in de corporatiedoelgroep

Figuur 3.5. Ontwikkeling huishoudens, Súdwest-Fryslân 2022 - 2040

(in Nederland is dat 470).

45.000 40.000

70

35.000 260

70

70

230

230

25 jaar, alleenstaanden (alle leeftijden) en eenoudergezinnen behoren vaker tot de corporatiedoelgroep. De corporatiesector is steeds meer (eenzijdig) het

30.000

domein van de éénverdiener.

25.000 20.000

Stellen hebben veel vaker een hoog inkomen dan alleenstaanden. Jongeren tot

320

320

320 Figuur 3.6. Inkomensverdeling per huishoudenstype, Súdwest-Fryslân 2022 1000

15.000

50

1 7o

900

10.000

380

360

390

700

0

600 2031

2040

530 470

B Stellen

B Gezinnen

B Eenoudergezin

Bron: Primos-prognose (2022), bewerking Companen.

500

60 110

290

210

200

470

390 240

90

00

100 60

år Jř

schrijven aan de groei van het aantal ouderen. Zij wonen immers vaker alleen. Het aantal 75-plussers groeit van 6.780 in 2022 naar 9.120 in 2031 en 10.850 in 2040.

580

260

210

300 100

Deze verandering in huishoudenssamenstelling is voor een groot deel toe te

120 100

400

■ Alleenstaand

50 50

800

5.000

2022

140 280

n5P

B Passend toewijzen

Corporatiedoelgroep overig

B Middeninkomen (laag)

Middeninkomen (hoog)

B Hoog inkomen Noot: 'Passend toewijzen' omvat de primaire corporatiedoelgroep

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

14

Noot: Prijspeil 2022: middeninkomen (laag) = vanaf C 40.024, middeninkomen (hoog) = vanaf C 45.014, hoog inkomen = vanaf C 56.600 Bron: Lokale Monitor Wonen (2020), bewerking Companen.

Vanzelfsprekend wonen mensen met een laag inkomen vaker in een sociale huurwoning en hoge inkomens vaker in een koopwoning. Toch wordt een derde

deel

van

de

koopwoningen

bewoond

door

iemand

uit

de

corporatiedoelgroep. Waarschijnlijk zijn dit vaak ouderen met een beperkt

De particuliere huur huisvest verschillende inkomensgroepen: 30% van de particuliere huurwoningen wordt bewoond door midden- en hoge inkomens. In twee derde deel van deze woningen woont iemand met een inkomen tot de grens van de corporatiedoelgroep. Om dit in perspectief te plaatsen: het aantal particuliere huurwoningen is relatief klein: de corporatiesector is viermaal groter. Laat onverlet dat ook dit marktsegment betekenis heeft voor de laagste inkomens.

pensioen en een (afbetaalde) eigen woning. Figuur 3.7. Inkomensverdeling huishoudens naar eigendom, Súdwest-Fryslân 2022 100y0

3.2

Wie gaan in Súdwest-Fryslân wonen?

80y0

Twee op de drie verhuizende huishoudens in Súdwest-Fryslân verhuisde binnen de gemeente. Tussen 2019 en 2021 verhuisden ongeveer 7.600

60y0

huishoudens binnen de gemeente (2.485 starters en 5.135 doorstromers). In diezelfde periode vestigden 3.500 huishoudens zich vanuit een andere

40y0

gemeente in Súdwest-Fryslân.

20y0 Tabel 3.2. Gemiddelde jaarlijks aantal huishoudens dat een woning betrekt in SúdwestFryslân naar positie op de woningmarkt_________________________________________

007o Totaal

Koopwoning

M Passend toewijzen m Middeninkomen (laag) B Hoog inkomen

Particuliere huurwoning

2015 - 2018 per jaar

Corporatie huurwoning

Starter binnen Súdwest-Fryslân

828

1.778

1.712

Starter/vestiger

309

299

Doorstromer/vestiger

738

872

Doorstromer binnen Súdwest-Fryslân

M Corporatiedoelgroep overig B Middeninkomen (hoog)

2019 - 2021 per jaar

814

Bron: CBS-Microdata.

Bron: Lokale Monitor Wonen (2020), bewerking Companen.

Ten opzichte van de periode voor 2019 is het aantal starters redelijk stabiel. Minder

dan

15%

van

de

corporatiewoningen

wordt

bewoond

door

huishoudens met een midden- of hoog inkomen. Dit wordt aangeduid als

Het aantal doorstromers binnen de gemeente daalt licht. Vooral het aantal zich vestigende doorstromers groeide met ruim 130 huishoudens per jaar.

'scheefheid'. Deze scheefheid is dus beperkt.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

15

Verhuizers van en naar de deelgebieden in Súdwest-Fryslân

Het aandeel vestigende huishoudens is met 39% van alle huishoudens die een

Het aantal verhuizende huishoudens per deelgebied is door de jaren redelijk

woning betrokken in de landelijke deelgebieden iets hoger dan in Sneek (27%)

constant.

en Bolsward (26%). In absolute aantallen vestigden zich in Sneek per jaar circa 480 huishoudens

Figuur 3.8. Profiel vestigers (huishoudens) per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2019 - 2021

van buiten de gemeente. Dat is verhoudingsgewijs iets meer dan op basis van

2015-2018 (per jaar)

de omvang van Sneek verwacht zou worden. Dit komt doordat in Sneek relatief veel woningen vrijkomen en daarmee beschikbaar zijn. Naast vestigers vinden

Bolsward

relatief veel starters hier hun plek (meer dan de helft van alle starters in

Sneek en buitengebied

Súdwest-Fryslân gaat in Sneek wonen, een lichte toename ten opzichte van de

Zuidoost

periode voor 2019). Zij kiezen voor de stad vanwege de faciliteiten en het

Zuidwest

beschikbare aanbod betaalbare huurwoningen en appartementen.

Noordoost

De landelijke deelgebieden zijn relatief sterk in trek bij kleine huishoudens van Noordwest

35 tot 65 jaar. Zeker in Zuidwest en Zuidoost is er relatief meer vestiging van 0

500

1000

1500

2000

recent gepensioneerden, mogelijk vanwege het aantrekkelijke landelijke karakter van dit gebied.

2019-2021 (per jaar) Figuur 3.9. Profiel vestigers naar leeftijd per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2019 - 2021 Bolsward Sneek en buitengebied

Noordwest

Zuidoost

Noordoost

Zuidwest

Zuidwest

230____________ 410__________ 140

Zuidoost

270

Noordoost

240

Sneek en buitengb.

Noordwest

400

Bolsward 0

500

1000

1500

«doorstromers

290

330

340

170

M

160

140

190

80

200

80

190

2000 00

■ starters

350

H

200

400

600

800

1000

«vestigers « 1-2 phh tot 35 jaar

1-2 phh 35-65 jaar

1-2 phh 65-75 jaar

Bron: CBS-Microdata (2022), bewerking Companen. 1-2 phh 75+ jaar

«Gezinnen

Bron: CBS-Microdata (2022), bewerking Companen.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

16

Kenmerken binnenverhuizers, vestigers en vertrekkers

Binnen de eigen gemeente verhuisden vooral gezinnen en jonge huishoudens

Figuur 3.10. Huishoudensinkomen binnenverhuizers, vestigers en vertrekkers, SúdwestFryslân 2019 - 2021

tot 35 jaar (starters en doorstromers). Vestigers zijn vaak kleine huishoudens tot 65 jaar (in totaal 56% van alle doorstomers). Daarnaast is 25% een gezin met kind(eren). Er zijn weinig 75-plussers van buitenaf die in de gemeente gaan wonen. Onder de vertrekkende huishoudens bevinden zich relatief veel starters. Zij verlaten het ouderlijk huis om in een studentenstad op zichzelf te gaan wonen of verhuizen naar een andere regio voor werk. 0y0 Tabel 3.3. Vestigingssaldo naar type huishouden, Súdwest-Fryslân 2019 - 2021 Vestigers

Vertrekkers

^T-grens

HT - C39.055

C39.055 - C43.574

Saldo

Starters

900

26y0

2.690

57y0

-1.790

Doorstromer

2615

7407o

2.035

4307o

+580

100r0

10y 20y 30y 40y 50y 60y 70y 80y0 90y0 100y0

100r0

Leeftijd doorstromers 1-2 phh tot 35 jaar

250

10y

65

3y0

+185

1-2 phh 35-55 jaar

670

26y0

585

29y0

+85

1-2 phh 55-65 jaar

525

20y

330

16y0

+195

1-2 phh 65-75 jaar

360

1-2 phh 75+ jaar

145

6y0

130

6y0

+15

Gezin

665

2507o

635

3107o

+30

290

+70

B C43.574 - C55.000

55.000-75.000

B ^75.000

Noot: HT = jaarinkomen onder de huurtoeslaggrens (vanaf 2022 'passend toewijzen') Noot: bij vestigers telt voor jongeren die uit huis gaan het gezinshuishouden waar zij vandaan komen. Dat vertekent het beeld. Daarom stellen we bij vestigers een groot deel van de inkomens als onbekend Bron: CBS-Microdata (2022), bewerking Companen.

Mensen die binnen de gemeente verhuizen hebben veelal een hoog inkomen en gaan naar een groter huis. Huishoudens met een lager inkomen uit andere gemeenten betrokken juist wat vaker een woning in Súdwest-Fryslân.

Bron: CBS-Microdata (2022), bewerking Companen.

Vestiging en vertrek voornamelijk binnen de regio

Naast wie in de gemeente een huis vonden, analyseerden we de richting van de verhuisbeweging. Daaruit blijkt dat doorstromers binnen de gemeente vaak verhuizen binnen het eigen deelgebied. Dat geldt iets minder voor de deelgebieden Noordoost en Zuidoost. Daar verhuist ook een groot aantal binnenverhuizers naar Sneek. Doorstromers uit Sneek gaan relatief vaak naar Zuidoost. Sneek heeft voor starters uit het

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

17

oostelijk deel van de gemeente een aantrekkelijk woningaanbod. Vervolgens Tabel 3.5. Vestiging en vertrek naar herkomst- en bestemmingsgemeente (personen), Súdwest-Fryslân 2019 - 2022_________________________________________________

verhuizen zijn in beperktere mate terug naar de meer landelijke regio's. In het Noordwestelijke deel van de gemeente zien we dat Bolsward die functie heeft.

7/

Heerenveen

4/

5/

Harlingen

3/

4/

2/

2/

Opsterland

1/

1/

Bolsward

6/

Smallingerland

Sneek

10/

Waadhoeke

Zuidoost

11/

Zuidwest

17/

De Fryske Marren

Noordoost

Vertrek uit Súdwest-Fryslân

14/

Noordwest

Tabel 3.4. Herkomst binnenverhuizers per deelgebied (personen), Súdwest-Fryslân 2019 - 2021

Vestiging in Súdwest-Fryslân Leeuwarden

Noardeast-Fryslân

1/

1/

Noordwest

74/

3/

6/

1/

6/

10/

Tytsjerksteradiel

1/

2/

Noordoost

6/

69/

0/

3/

18/

4/

Overig Fryslan

3/

4/

2/

Groningen

7/

9/

Amsterdam

4/

4/

Almere

1/

0/

Naar ^ Van ļ

Zuidwest Zuidoost

4/

0/

87/

1/

6/

1/

3/

0/

64/

29/

3/

Sneek

2/

6/

2/

11/

77/

2/

Bolsward

18/

5/

1/

4/

12/

60/

Bron: CBS microdata (2022), bewerking Companen.

Ook bij mensen vanuit andere gemeenten zien we dat veel mensen van relatief

s-Gravenhage

1/

1/

Overig Nederland

39/

34/

Totaal

100r0

100y0

Bron: CBS

nabij komen: 47% komt vanuit een andere Friese gemeente. Leeuwarden en De Fryske Marren zijn hierbij belangrijke gemeenten (meer dan de helft van de vestigers uit Fryslân). Daarnaast verhuizen de nodige mensen vanwege studie naar de grote steden Amsterdam, Groningen en Utrecht. Een klein deel komt terug. Ongeveer een kwart van de vestigers is een "Fries om utens" (terugkeerder).

Uit recent onderzoek van het Kadaster voor de provincie Fryslân blijkt dat één op de tien koopwoningen wordt gekocht door kopers uit de Randstad. In Súdwest-Fryslân ligt dit percentage hoger; indicatief rond 20%. In het onderzoek van het Kadaster is aangegeven dat Súdwest-Fryslân en Leeuwarden binnen Fryslân het meest in trek zijn bij vestigers om een woning te kopen. Van alle (koop)instromers verhuist 40% naar een kleine kern; waaronder ook de buitengebieden van Súdwest-Fryslân. Dat komt redelijk overeen met de verdeling van de kernen binnen Súdwest-Fryslân.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

18

3.3 Starters en doorstromers op de woningmarkt

Van de vestigers in de gemeente gaat ongeveer de helft naar een huurwoning en de helft naar een koopwoning. Bij de koopwoningen verdeelt

We hebben de verhuisbewegingen in Súdwest-Fryslân over de periode 2019 tot 2022 in beeld gebracht. Dit biedt zicht op de gerealiseerde verhuiswensen van groepen op de woningmarkt: naar welk woningtype verhuizen zij en waar in de gemeente? Hierbij maken we onderscheid naar starters, doorstromers en vestigers. Voor Súdwest-Fryslân levert dat het volgende beeld van gerealiseerde verhuizingen op: ^

Bijna 60% van de starters in de gemeente SúdwestFryslân verhuist naar een huurwoning in de sociale huur of particuliere huur. In de koopsector zien we ook de nodige starters. Zij kiezen daar voor een betaalbare woning.

^

In Sneek en Bolsward verhuizen starters vooral naar de

Starters zijn huishoudens uit de gemeente die zelfstandig gaan wonen en bij verhuizing geen woning vrij achterlaten. De meeste starters zijn jongeren die het ouderlijk huis verlaten of van kamers komen. Jaarlijks zijn er in de gemeente circa 700 starters die zelfstandig (willen) gaan wonen. Doorstromers zijn huishoudens die binnen de gemeente Súdwest-Fryslân verhuizen en bij verhuizing hun huur- of koopwoning achterlaten voor een ander huishouden. Jaarlijks zijn er in de gemeente circa 1.400 doorstromers. Vestigers zijn huishoudens die van elders naar Súdwest-Fryslân verhuizen. Jaarlijks zijn er in de gemeente circa 950 vestigers.

sociale huur en de particuliere huur. In de andere deelgebieden

verhuizen

starters

vaker

naar

een

grondgebonden

koopwoning; dat geldt in het bijzonder voor Zuidoost en Noordwest. ^

^

^

de vraag

zich

gelijkmatig over typen

en

prijsklassen, maar wel vrijwel altijd een grondgebonden woning. In de huur gaat ongeveer twee derde deel naar een sociale huurwoning. ^

In alle deelgebieden zien we vestigers naar een

sociale huurwoning gaan: rond 30% van de vraag. In Sneek gaan relatief veel vestigers naar de particuliere huur. In Bolsward komen relatief veel vestigers in een sociale huurwoning terecht. ^

In Zuidwest, Zuidoost, Noordwest en Noordoost

verhuizen vestigers relatief vaker naar een vrijstaande woning of tweekapper. Ook hier geldt: in Zuidoost naar duurdere woningen dan in de andere deelgebieden. ^

Van de vertrekkers uit de gemeente (exclusief de

elders startende jongeren) zien we vergelijkbare patronen als bij de vestigers.

Onder doorstromers zien we bij jongeren tot 35 jaar en gezinnen met kinderen een verhuizing naar een doorgaans iets duurdere woning, toe aan

In totaliteit zien we een grote verhuisstroom naar particuliere huurwoningen

iets meer ruimte of een grotere tuin. De groep die in de sociale huur woont

en een minstens zo grote verhuisstroom uit deze woningen. Dit staat niet in

blijft redelijk stabiel.

verhouding tot de omvang van dit segment in de gemeente Súdwest-Fryslân.

Bij doorstromers vanaf 65 jaar zien we zeer beperkte verhuisbewegingen.

Hieruit leiden we af dat dit deel van de huursector vooral een functie heeft voor

De huishoudens van 65-plus die verhuizen oriënteren zich bovengemiddeld

mensen die geen alternatief kunnen vinden. Gelet op de inkomensopbouw

op sociale huurwoningen en in beperkte mate op koopappartementen.

geldt dat zowel voor gebrek aan alternatieven in de sociale huur- als in de

In Bolsward en Sneek is er vooral doorstroming binnen de huursector en

koopsector.

binnen de koopsector van en naar rijwoningen. In de andere deelgebieden verhuist een doorstromer vaker naar een tweekapper of vrijstaande woning, met name in Zuidoost in het duurdere segment.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

19

Figuur 3.11. Achtergelaten en betrokken woningen van verhuizers binnen de eigen gemeente en van vertrekkers en vestigers, Súdwest-Fryslân 2019 - 2021 De pijltjes geven aan welke woningen betrokken worden (waar de pijltjes naartoe wijzen) en welke woningen achtergelaten worden (waar de pijltjes vandaan komen)

3000 2750 2500

tot 35 jaar

starters

35 - 65 jaar

Gezin

65 - 75 jaar

75 plus

2250

2250

2250

2250

2250

2250

2250

2000

2000

2000

2000

2000

2000

2000

1750

1750

1750

1750

1750

1750

1750

1500

1500

1500

1500

1500

1500

1500

1250

1250

1250

1250

1250

1250

1250

1000

1000

1000

1000

1000

1000

1000

750

750

750

750

750

750

500

500

500

500

500

250

250

250

250

0

0

750

I

500

500

250

250

0

0 HUIDIG Huur sociaal

IJ

VORIG

HUIDIG

Huur particulier

I

VORIG Koop rij tot 250

HUIDIG B Koop rij 250+

0 VORIG

HUIDIG

..H.."

VORIG

Koop 2-1 kap/vrijstaand tot 355

HUIDIG

0

İ

VORIG

I ♦I

250 0 HUIDIG

B Koop 2-1 kap/vrijstaand 355+

vestiger

vertrekker

B Koop appartement

Bron: CBS-Microdata (2022), bewerking Companen.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

20

Figuur 3.12. Achtergelaten en betrokken woningen per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2019 - 2021

Noordwest

Noordoost

Zuidwest

1000

1000

900

90%

90%

80%

80%

800

700

70%

70%

60%

60%

60%

1000

50%

500

50%

40%

40%

40%

30%

30%

300

200

20%

20%

10%

10%

10%

0%

0%

00 Achtergelaten Bet ro kken Achtergelaten binnenverh. binnenverh. vertrekker

I Huur sociaal

100%

I Huur particulier

Betrokken vestiger

Achtergelaten Betrokken Achtergelaten binnenverh. binnenverh. vertrekker

I Koop rij tot 250

Koop rij 250+

Zuidoost

Betrokken vestiger

M Koop 2-1 kap/vrijstaand tot 355

Achtergelaten binnenverh.

I Koop 2-1 kap/vrijstaand 355+

Sneek en buitengebied 1000

900

900

900

80%

800

80%

70%

700

70%

60%

60%

600

50%

50%

50%

400

40%

40%

30%

300

30%

20%

20%

20%

10%

10%

100

0% Achtergelaten Betrokken Achtergelaten binnenverh. binnenverh. vertrekker

Betrokken vestiger

Betrokken vestiger

Koop appartement

Bolsward

1000

0%

Betrokken Achtergelaten binnenverh. vertrekker

0% Betrokken

Achtergelaten Betrokken Achtergelaten binnenverh. binnenverh. vertrekker

Betrokken vestiger

Betrokken

Achtergelaten binnenverh.

Betrokken Achtergelaten binnenverh. vertrekker

Betrokken vestiger

Bron: CBS-Microdata (2022), bewerki ng Companen.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

21

4

Woningvoorraad Súdwest-Fryslân

Ten opzichte van het onderzoek in 2019 is het aandeel woningen van woningcorporaties afgenomen: van 27'^ naar 24'^. Dit komt vooral doordat de nieuwbouw in belangrijke mate bestond uit koopwoningen.

Samenstelling woningvoorraad

In de gemeente staan ruim 43.000 woningen. Ongeveer 70'^ is een

Koopwoningen in Súdwest-Fryslân: woningprijs is gestegen

koopwoning, iets minder dan een kwart is in bezit van een woningcorporatie

De druk op zowel de koop- als op de huurmarkt is de afgelopen jaren

en de rest is in bezit van een particuliere verhuurder. De meeste huurwoningen

toegenomen. De gemiddelde verkoopprijs van woningen is sinds 2018 in

zijn dus corporatiebezit met een huurprijs tot de liberalisatiegrens. In

Súdwest-Fryslân met C 126.000 gestegen tot een koopprijs van C 342.000 in

verhouding zijn er in Zuidoost, Noordwest en Noordoost meer koopwoningen.

2022. Dit is vergelijkbaar met de gemiddelde verkoopprijs in de provincie

Corporatiewoningen

Fryslân, maar is circa C 85.000 lager dan de landelijke verkoopprijzen.

zijn

er veel

in Sneek en

Bolsward;

de grootste

Kopers van buiten de provincie hebben vaak meer te besteden dan kopers

deelgebieden.

binnen Fryslân, zo blijkt uit onderzoek van het Kadaster. In 2022 betaalden Figuur 4.1. Woningvoorraad naar eigendom per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2023

vestigers gemiddeld C 45.000 meer voor een woning in Fryslân dan Friese kopers. Dit verschil komt doordat zij in 'duurdere woningmarkten' hun woning verkopen. Met de extra bestedingsruimte die vestigers van buiten de provincie hebben, kopen ze vaker een vrijstaande woning en minder vaak een appartement dan kopers uit de provincie. Voor koopstarters bedraagt dit verschil C 30.000.

■ Koop

B Sociale huur

B Particuliere verhuur

Bron: WOZ-gegevens gemeente (2023).

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

22

Figuur 4.2. Gemiddelde verkoopprijzen koopwoningen, Súdwest-Fryslân 2018 - 2022 e 450.000

Figuur 4.3. Woningvoorraad Súdwest-Fryslân 2023 Noordwest

220Z___________Ş8y____________220Z 15oz_______ 3^___________ 27y0

^■26^”

Zuidwest

130Z________ 3Şy____________ 270/0

^H24^

Zuidoost

12oz______ 32y___________ 26oz 16oz________ 34y___________ 230/0

Bolsward Totaal SWF 2018

2019

2020

2021

Provincie Fryslân

^H26^”

16oz_________ 40y_____________2^

BÏTy

1607o

2507o

3507o

2507o

2022 0y0

Súdwest-Fryslân

180Z

Noordoost

Sneek en buitengb.

e 150.000

koopwoningen naar WOZ-waarde per deelgebied,

20y0

40%

60y0

80%

100%

Nederland <e200.000

e200 -300.000

e300 -400.000

e 400.000

Bron: CBS en Kadaster (2022). Bron: WOZ-gegevens gemeente (2023), bewerking Companen.

Woningwaarde per deelgebied

De door gemeente getaxeerde WOZ-waarde van de woningen geeft een

Bijna 50% van de koopwoningen heeft een WOZ-waarde van e 300.000 of

indicatie

meer.

van

de

hoogte

en

ontwikkeling

van

prijzen.

De

feitelijke

verkoopwaarde wijkt hier van af. De WOZ-waarde van de huizen in de

De meeste duurdere koopwoningen staan in Noordoost en Zuidoost, terwijl in

gemeente ligt met gemiddeld e 269.000 voor een koopwoning iets boven de

Bolsward en Noordwest juist relatief meer woningen met een lagere WOZ-

gemiddelde waarde in de provincie Fryslân met e 262.000 per woning. Landelijk

waarde staan. In Bolsward is dit te verklaren door veel rijwoningen. In

is de gemiddelde WOZ-waarde van koopwoningen e 345.000.

Noordwest bestaat de voorraad voor een belangrijk deel uit vrijstaande woningen. Hier is het gemiddelde prijs-kwaliteitsniveau gunstiger (meer woning voor je geld). De marktdruk in Noordwest lijkt daarmee beperkter dan in andere delen van de gemeente. In Sneek en Bolsward is de gemiddelde vierkante meterprijs ook relatief laag ten opzichte van het gemeentelijk gemiddelde. Hier staan veel appartementen en rijwoningen, en weinig vrijstaande woningen. De opbouw van deze kernen is daarmee anders dan die van de andere delen van de gemeente. Vergelijking

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

23

is dan ook lastig. Gelet op het verhoudingsgewijs grote aantal vestigers in Sneek

De corporatiewoningen in de gemeente zijn qua betaalbaarheid vergelijkbaar

(in een koopwoning), is in Sneek ondanks een gemiddeld lage vierkante

met de rest van de provincie.

meterprijs de marktdruk hoog. Tabel 4.1. Woningvoorraad en kenmerken per deelge bied, Súdwest-Fryslân 2022

Figuur 4.4. Huurprijs corporatiewoningen 1 januari 2023

per deelgebied, Súdwest-Fryslân

per

Gemiddelde woningprijs^2* Noordwest

C 2.755

Noordoost

C 2.915

Zuidwest

C 3.203

Zuidoost

C 3.315

Sneek en buitengebied

C 2.892

Bolsward

C 2.875

Totaal SWF

C 2.967

* inschatting op basis van vraagprijzen van aanbod op Funda begin 2023 Bron: CBS (2022), Funda (2023). 0y0

Verhuurprijzen sociale huurwoningen

Van alle woningen in de gemeente is 24% een corporatiewoning. Het gaat in Súdwest-Fryslân om 10.405 woningen van Elkien (6.480 woningen), Accolade

20y

Tot 1e aftoppingsgrens

40y

60y

Tot liberalisatiegrens

80y

100y

B Geliberaliseerd

Bron: Gegevens corporaties (2023), bewerking Companen.

(2.384 woningen), WoonFriesland (967 woningen), Dynhus (502 woningen) en Woonzorg Nederland (72 woningen). Van alle corporatiehuurwoningen in de gemeente heeft 85% momenteel een huurprijs tot de eerste aftoppingsgrens (C 647,19 prijspeil 2023). Daarmee zijn deze woningen bereikbaar voor de hele doelgroep van de corporaties. Ongeveer de helft hiervan heeft een prijs onder de kwaliteitskortingsgrens (C 452,20 prijspeil 2023). Dit zijn prijzen van voor de wettelijke huurverlaging van 1 juli 2023. Overigens heeft die verlaging weinig verschuivingen veroorzaakt. In Zuidwest en Zuidoost zijn er relatief veel corporatiewoningen met een huidige huurprijs tot de eerste aftoppingsgrens.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

Druk op sociale huur neemt toe

Verschillende indicatoren samen geven een beeld van de druk op de sociale huursector in Súdwest-Fryslân.

De corporaties houden dit bij in hun

'vraagdrukmonitor'. Uit deze monitor halen we het volgende beeld van de verhuurresultaten. Het aantal vrijkomende sociale huurwoningen bleef tussen 2017 en 2022 min of meer gelijk (rond 8% per jaar). Het aantal woningzoekenden werd in die periode wel 1,5 keer zo groot. Dit betekent dat de keuzemogelijkheden van woningzoekenden afnam.

24

Dat zien we terug bij de gemiddelde inschrijftijd die een woningzoekende had op het moment van acceptatie van een sociale huurwoning. Dit was ruim 3 jaar

Tabel 4.3. Gemiddelde slaagkans toewijzing corporatiewoning per leeftijdsklasse, Súdwest-Fryslân 2017 - 2022 2017-18

2018-19

2019-20

2020-21

2021-22*

tot 23 jaar

10y0

12y0

m

m

12y0

2017 - 2018 toen dit 2,15 jaar was. Doorgaans is de inschrijftijd het hoogst bij

23 tot 35 jaar

21y0

23y0

20y

15y0

de rijwoningen.

35 tot 45 jaar

15y0

17y0

15y0

10y

Overigens betekent dit niet dat een woningzoekende per se 3 jaar moet

45 tot 55 jaar

20y

16y0

16y0

12y0

wachten op een woning. In de landelijke kernen is de gemiddelde inschrijftijd

55 tot 65 jaar

30y

28y0

30y

27y0

23y0

relatief korter met 2,5 jaar. In de stedelijke kernen Bolsward en Sneek is die

65jaar en ouder

53y0

40y

44y0

37y0

38y0

meer dan 3,5 jaar. Daarnaast wordt de inschrijftijd beïnvloed door mensen die

Totaal

2oy0

21^0

19^0

17^0

15^0

langer ingeschreven staan (uit voorzorg) en daarmee het gemiddelde omhoog

* gegevens 2021 - 2022 voor hele provincie Fryslân Bron: verhuurgegevens woningcorporatie (2021), planbureau Fryslân (2022).

in de periode 2021 - 2022. Dit is een stijging ten opzichte van periode

brengen. Tabel 4.2. Gemiddelde inschrijftijd in maanden bij acceptatie van een huurwoning, gesplitst per woningtype, huurprijs en stedelijkheid, Súdwest-Fryslân 2017 - 2022 2017-18

2018-19

2019-20

2020-21

2021-22*

Stedelijke kern

34

40

44

39

40

Regionale kern

22

26

26

25

35

Overige kernen

17

20

23

19

31

Totaal

26

30

34

30

37

Leeftijd

Totaal wijzen de signalen op een groeiende druk op de sociale huurvoorraad door meer belangstelling en minder beschikbaarheid; in het bijzonder in de grote kernen en bij de jongste leeftijdsgroepen.

* gegevens 2021 - 2022 voor hele provincie Fryslân Bron: verhuurgegevens woningcorporatie (2021), planbureau Fryslân (2022).

Een andere indicator van de krapte op de huurmarkt is de slaagkans. Deze is sinds 2017 - 2018 afgenomen van 20% naar 15% in 2021 - 2022. De afname in slaagkans is het grootst voor de groep 65-plussers; waar zij in 2017 - 2018 een ruime slaagkans hadden van 53%, is dit nu gedaald tot 38%. Bij de jongste groep tot 23 jaar is de slaagkans het laagst met 12%. Zij ervaren veel concurrentie.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

25

5

Woningbehoefte in de kernen

op dit moment een tekort van 1,7% van de woningvoorraad. Dit percentage ligt binnen de bandbreedte die vanuit rijksbeleid als wenselijk wordt beschouwd. Een tekort boven 2% vraagt extra woningbouw. Dit is in

Woningen bouw je voor de lange termijn. Daarom is het belangrijk niet alleen

Súdwest-Fryslân nu niet aan de orde.

te kijken naar de huidige verhuur- en verkoopcijfers, maar ook naar verwachte ontwikkeling in de behoefte. Eerst gaan we in op de totale groei van de

Vanaf 2022 tot 2031 (tot en met 2030, conform Woondealperiode) komen er

woningbehoefte. Vervolgens werken we dit uit per woningmarktsegment.

volgens de prognose per saldo ongeveer 1.800 huishoudens bij in de gemeente. Daarnaast voorzien we een groei door extra vestiging van circa 400 huishoudens. Daarmee komt de woningbehoefte op basis van de prognose uit

5.1

Prognose toekomstige woningbehoefte

op 2.200 woningen in de periode 2022 tot en met 2030. Dit is een fractie hoger dan de 1.980 woningen die in de Woondeal voor Súdwest-Fryslân zijn

De provincie Fryslân stelt periodiek een woningbehoefteprognose op. Deze

opgenomen.

prognose

behoefteontwikkeling.

Tussen 2031 en 2040 is er volgens de provinciale prognose geen groei van de

Tegelijkertijd is dit beeld sterk afhankelijk van de gekozen uitgangspunten. Op

woningbehoefte. Het aantal huishoudens zou dan stabiel blijven. Deze

geeft

een

beeld

van

te

verwachten

basis van de recente provinciale prognose (uit 2023) hebben we de behoefte

prognose is echter in grote mate onzeker. Bijvoorbeeld tekorten op de

voor Súdwest-Fryslân geraamd. Daarbij hebben we het volgende geanalyseerd: ^ De woningbehoefte wordt in belangrijke mate bepaalt door de groei van

arbeidsmarkt, aantrekkelijke woonmilieus of ontwikkelambities van de gemeente kunnen leiden tot een andere prognose. In het kader van de

het aantal huishoudens; immers in beginsel heeft elk huishouden behoefte

gemeentelijke omgevingsvisie en de verstedelijkingsstrategie is het nuttig die

aan een woning.

langere-termijnprognose nader te beoordelen.

^

Volgens de provinciale prognose komen er in de gemeente Súdwest-Fryslân vanaf 2022 tot en met 2030 1.800 huishoudens bij. Nadere analyse van die

^

De prognose ligt hiermee hoger dan de raming in 2019. Sinds 2019 is er een

prognose laat zien dat die uitgaat van per saldo vertrek van personen: per

duidelijke omslag waarbij meer mensen de gemeente Súdwest-Fryslân weten

saldo gemiddeld jaarlijks 46 personen die de gemeente verlaten. Tot 2018

te vinden. Al verschilt de groei van jaar tot jaar. Bovendien zien we dat de

klopte dit beeld redelijk. Sinds 2018 is dit veranderd. Een saldo van +50

prognose die we destijds opstelden voor een periode van tien jaar, binnen vijf

personen per jaar is meer in lijn met de huidige trend. Dit is een verschil van

jaar al lijkt te zijn gerealiseerd.

96 personen. Vertalen we dit naar huishoudens dan gaat het om jaarlijks

Met name in Sneek en Zuidoost zijn veel woningen gerealiseerd. Dit zijn ook de

circa 50 huishoudens (meer personen in een huishouden) die er ten

deelgebieden met de hoogste marktdruk. In Noordwest, Zuidwest en Bolsward

opzichte van de prognose bijkomen.

blijft de productie nog achter bij de prognose.

Naast de woningbehoefte is ook het actuele woningtekort een belangrijke factor voor de toekomstige bouwopgave. Vanuit Primos (ABF) herleiden we

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

26

25y0

Zuidoost

+130-200

+141

85y0

Sneek en buitengebieden

+530-590

+915

163y0

Bolsward

+200-260

+49

21y0

Totaal SWF

+1.315

+1.269

97r0

Noordwest Noordoost

+

-

+

+250à 300

++

10y0

+175à 225 +

+

+250à 300

Zuidoost

15y0

+

-/-

+

+300à 350

Sneek

39y0

+

+

Woningbehoefte per deelgebied

Bolsward

m

0

-/-

Hoe lager het schaalniveau, des te onzekerder de prognoses. De woning­

Totaal SWF

Bron: onderzoek 2019, gemeente Súdwest-Fryslân, CBS.

vertaling

per

deelgebied

ramen

we

op

basis

van

Zuidwest

+

--

+

+950 à 1.250 +200à 250 +2.200

de

* Meer vergrijzing betekent een lagere woningbehoefte doordat deze groepen geen extra woning nodig hebben en door overlijden gestaag de woningmarkt verlaten. Meer jongeren betekent juist dat er starters zijn die de woningmarkt willen betreden Bron: diverse, bewerking Companen.

behoefte werken we per deelgebied daarom indicatief uit tot 2031. De kwantitatieve

+

Indicatie

55y0

+41

woningbehoefte

+90

+130-200

koopscore

+130-200

Indicatie

Noordoost Zuidwest

huurscore

27y0

Indicatie

+38

vestiging

+110-170

Indicatie

behoefte

Noordwest

Demografische

opzichte van

groei-indicatie *

Realisatie 2018 - 2023

Omvang van het

Behoefte 2018 tot 2028

Tabel 5.2. Inschatting woningbehoefte per deelgebied op basis van trendperiode 2022 - 2031, Súdwest-Fryslân

Achterstand

Realisatie ten

gebied

Tabel 5.1. Realisatie woningbouw ten opzichte van prognose uit 2018, Súdwest-Fryslân

achtergrondkenmerken van de gebieden. Dit doen we op basis van: ^

de huidige verdeling in de woningvoorraad en huishoudens

^

achterstand in de afgelopen jaren

Op basis van de verschillende indicatoren hebben we de behoefte vanuit

^

aandeel jongeren en mate van vergrijzing (hoe meer jongeren, hoe groter

gemeentelijk niveau verdeeld over de deelgebieden. Dat leidt voor alle

de aanvullende woningbehoefte)

deelgebieden tot een forse bijstelling naar boven. Bij Noordwest, Zuidwest en

^

de aantrekkingskracht van het gebied op potentiële vestigers

Bolsward is dit deels ook om de tekorten van de afgelopen jaren verder in te

^

de indicatieve marktdruk in de huur- en koopsecto

lopen. In Sneek is dit in lijn met de realisatie in de afgelopen jaren. Dit lijkt op

De onderbouwing van deze variabelen is in dit onderzoek weergegeven.

basis van de inzichten op dit moment een realistische inschatting, waarbij we dit juist voor Sneek zien als een voorzichtige inschatting. Waar in de deelgebieden woningbouw achterblijft, kan Sneek dan ook compensatie bieden.

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

27

Woningbehoefte en woningbouwplanning

De

aantallen

te

realiseren

woningen

zetten

5.2 we

af

tegen

Toekomstige kwalitatieve woningbehoefte

de

woningbouwplanning per deelgebied.

In deze paragraaf werken we stapsgewijs de toekomstige kwalitatieve

Uit de vergelijking met de plancapaciteit blijkt dat in nagenoeg alle

woningbehoefte uit, vooruitkijkend naar 2030. We gaan in op:

deelgebieden een aanvulling van de plancapaciteit gewenst is. Alleen in Sneek

^

de behoefte aan sociale huurwoningen

lijkt er voldoende plancapaciteit te zijn, mits er niet meer dan 30% planuitval

^

de behoefte aan levensloopgeschikte woningen en woonzorgvarianten

is. Bovendien is een klein deel van deze plancapaciteit 'hard'; nog geen 25%. In

^

de behoefte van starters en doorstromers

de landelijke delen van de gemeente is de behoefte aan extra plancapaciteit groot, zij het dat het in absolute zin om kleine aantallen gaat. Figuur 5.1. Bouwplannen (2022 - 2030, stand van zaken maart huishoudensontwikkeling per deelgebied, Súdwest-Fryslân 2022 - 2030

Behoefte aan sociale huurwoningen 2024)

en

De behoefte aan sociale huur wordt in belangrijke mate bepaald door de toewijzingseisen. Wettelijk is vastgelegd dat huishoudens met een laag inkomen tot de doelgroep van de woningcorporatie behoren; C 44.035 voor eenpersoonshuishoudens en

C 48.625

(prijspeil

een

2023).

Zij

kunnen

voor

beroep

meerpersoonshuishoudens

doen

op woningen

tot de

liberalisatiegrens van C 808,06 (prijspeil 2023). Verschillende (on)zekere ontwikkelingen geven richting aan de behoefteontwikkeling aan sociale huur; op basis van deze gegevens maken wij een inschatting van die behoefte. Wij richten ons hierbij op meetbare economische, demografische en maatschappelijke trends: ^ Effect van de huishoudensgroei. Dit is inclusief de toestroom van nieuwe groepen naar de sociale huur als gevolg van de extramuralisering van instellingszorg. i Minimale behoefte

m Maximale behoefte

m Harde plannen

a Zachte plannen

^

Effect van veranderende bevolkingssamenstelling en veranderende huurkooporiëntatie

Bron: Primos prognose (2022), gegevens gemeente.

(generatie-effect).

Jonge

generatie

ouderen

(baby­

boomers) wonen vaker in een koopwoning dan de voorgaande generatie In de huidige gangbare planningsmethodiek wordt vaak rekening gehouden

ouderen. De babyboomers hebben ook meer pensioen opgebouwd, waar­

met planuitval, en is een plancapaciteit van 130% doorgaans wenselijk. Dit is in

door de behoefte aan sociale huurwoningen daalt.

de deelgebieden nog niet beschikbaar.

^

Effect van de welvaartsgroei. We gaan uit van een basisscenario met een gemiddelde economische welvaartsstijging van 0,3%. We werken ook met

1900.108/G | Woningmarktonderzoek 2023

28

een plusscenario waarin de gemiddelde inkomensontwikkeling is vastgezet

des te minder sociale huurwoningen zijn nodig, uitgaande van de huidige

op Ĵ.,0%.

wetgeving. Bij een bredere definitie van de doelgroep neemt de behoefte toe. In deze aantallen is de vervangingsopgave nog niet meegenomen. Dit betekent

Figuur 5.2. Behoefte sociale huurwoningen tot en met 2030, Súdwest-Fryslân

dat woningen die worden gesloopt of verkocht vervangen moeten worden. Vooruitlopend op deze vervangingsopgave is dan vaak nieuwbouw nodig. Dit pleit ervoor om uit te gaan van het laag (economisch) scenario met ruimere toevoeging van sociale huur. Kijken we naar de verhuurscores dan zal het leeuwendeel van deze toevoegingen in Sneek en vervolgens Bolsward moeten worden toegevoegd. In

vergelijking

met onderzoek uit 2019

is de

behoefte

aan

sociale

huurwoningen op basis van de demografische doorrekening fors toegenomen. Destijds was de groei bij een laag economisch scenario geraamd op +300 woningen. Bij een hoog (economisch) scenario zouden er voldoende sociale huurwoningen zijn. Dit heeft enerzijds te maken met een aanzienlijk hogere woningbehoefte (bijna een verdubbeling), en anderzijds met de inschatting dat meer mensen zijn en blijven aangewezen op een sociale huurwoning.

U Toename U Afname U Totaal Geschikt wonen voor ouderen Bron: Primos-prognose (2022), bewerking Companen.

Door de vergrijzing en het langer zelfstandig wonen, zijn geschikte woningen voor ouderen nodig. Veel ouderen zijn vitaal en blijven in hun huidige woning

We zien op basis van inkomensontwikkeling, demografische ontwikkeling en

en omgeving wonen. Onder de groep die zorg nodig heeft, is niet meer voor

het generatie-effect de behoefte aan sociale huurwoningen toenemen met 660

iedereen plaats in een intramurale setting. Daardoor ontstaat behoefte aan

woningen (laag-scenario). Dat is 30'^ van de 2.200 toe te voegen woningen. In

tussenvormen van geschikte woningen, in geclusterde vorm en met zorg in

dit laag (economisch) scenario houden we geen rekening met welvaartsgroei.

nabijheid. In Fryslân is in opdracht van het zorgkantoor de woonzorgbehoefte

Bij een beperkte welvaartsgroei van 0,3'^ zou de toevoeging nog 520 sociale

geanalyseerd. Wij geven hier enkele kwalitatieve richtingen voor Súdwest-

huurwoningen moeten zijn: 24'^ van de totale toevoeging (basis-scenario). Bij een welvaartsgroei van ľX. per jaar zou de gewenste toevoeging 425 sociale

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15099650/1